• <

Wynik wyszukiwania - "paliwa" - Wiadomości

PKN Orlen: Wkrótce ruszą sezonowe stacje nawodne na Mazurach, nad Bałtykiem i nad Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen z początkiem maja uruchomi ponownie 6 swych stacji nawodnych dla żeglarzy i motorowodniaków, które zlokalizowane są na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak podała spółka, obiekty te, oferujące oprócz paliw także artykuły spożywcze, będą czynne do września.
29.04.2021

Chińska stocznia dostarczyła trzeci tankowiec dla projektu Jamał LNG

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua w poniedziałek 31 sierpnia dostarczyła trzeci jamalski zbiornikowiec LNG dla spółki joint venture (JV) będącej własnością Cosco Shipping i japońskiej firmy MOL.
02.09.2020

W ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu może sięgnąć 4 mld m3

W ciągu najbliższych 10 lat krajowa produkcja biogazu, wykorzystywanego w sieciach gazowych i transporcie, może sięgnąć 4 mld m sześciennych. To mniej więcej tyle, ile wynosi obecne polskie wydobycie gazu ziemnego i jedna piąta krajowego zapotrzebowania na gaz – ocenił dziś prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
02.09.2020

NCBR: Stawiamy na innowacje w gazownictwie

Jeszcze do 9 października br. można zgłaszać nowatorskie pomysły na rozwój polskiego sektora gazowego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA
02.09.2020

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 paźdzernika 2020 roku.
31.08.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Autonomiczne łodzie przyspieszą eksplorację mórz i oceanów. Zobrazowano już m.in. dno Rowu Mariańskiego

Choć ludzkość lata już na Księżyc i wysyła sondy na Marsa, a wkrótce na Jowisza, to dno morskie wciąż pozostaje największą niewiadomą. Dotąd jedynie 20 proc. dna zostało zbadane. Wykorzystanie zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej do konstrukcji statków badawczych umożliwi zdalne kontrolowanie bezzałogowych łodzi wykorzystywanych do badania dna morskiego. Firmie SEA-KIT udało się z powodzeniem ukończyć pierwszą misję tego typu. Statek Maxlimer podczas eksperymentalnej misji zmapował przeszło 1000 kilometrów kwadratowych
31.08.2020

Pożar na łodzi z migrantami: troje zginęło, jeden nadal zaginiony

Zginęło trzech migrantów, a jeden zaginął wczoraj w wyniku pożaru i eksplozji paliwa na łodzi, którą płynęli w stronę wybrzeża Włoch. Do wypadku doszło w pobliżu Kalabrii. Pięć osób zostało rannych.
31.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną i są blisko 43 USD za baryłkę. Słabnie zagrożenie huraganami w USA, rośnie za to niepokój inwestorów o wzrost liczby zakażeń koronawirusem na świecie, co może osłabić popyt na paliwa - podają maklerzy.
31.08.2020

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.
29.08.2020

Inauguracyjne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej

Dzisiaj zainaugurowano działalność Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej, którego koordynatorem został pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej i szef gabinetu politycznego premiera, Krzysztof Kubow. Niedługo do prac zespołu zostaną zaproszone firmy i jednostki badawcze.
28.08.2020

Innowacyjny statek o pięciu kadłubach [wideo]

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe i rosnące koszty paliwa zmuszają firmy i organizacje żeglugowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie kosztów zasilania statków w niezbędną energię oraz na zaspokojenie rosnących wymagań norm środowiskowych. Na całym świecie opracowywane są projekty mające na celu wykorzystanie energii wiatru. Niektórzy z projektantów przekonują, przy sprzyjających wiatrach i właściwym wykorzystaniu ich energii oszczędność paliwa może sięgnąć nawet do 50 procent.
28.08.2020

Ruszył projekt Rolls-Royca mający na celu rozwój ogniw paliwowych i paliw syntetycznych

Brytyjski Rolls-Royce wraz z firmą Power Systems z siedzibą w Friedrichshafen utworzyła nową jednostkę organizacyjną o nazwie Power Lab, która będzie koncentrować się na opracowywaniu rozwiązań napędowych i energetycznych dla sektora morskiego i infrastruktury.
26.08.2020

Delfiny umierają z powodu masowca osiadłego na mieliźnie [wideo]

Do tej pory znaleziono co najmniej 13 martwych delfinów na plaży na Mauritiusie, ponad miesiąc po wycieku setek ton paliwa z osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca. Aktywiści środowiskowi twierdzą, że te tragiczne skutki wycieku są winą decyzji władz o zatopieniu dziobu statku.
26.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Umowy na sprzedaż i dostawę bunkra - kluczowe kwestie dla kupującego

Niezależnie od tego, czy zakup paliwa następuje bezpośrednio od jego dostawców, czy za pośrednictwem brokerów lub handlowców oraz czy sprzedaż odbywa się na podstawie globalnej umowy ramowej, czy też w sposób okolicznościowy w porcie, należy mieć na uwadze, że przeważnie to sprzedawca narzuca kupującym swoje warunki. Warto o tym pamiętać także w kontekście zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. w zakresie dolnej granicy zawartości siarki w paliwie, nałożone przepisami IMO 2020.
26.08.2020

PERN buduje płocki odcinkek rurociągu paliwowego pod dnem Wisły

PERN rozpoczął w Płocku budowę odcinka rurociągu paliwowego, biegnącego pod dnem Wisły. Zastąpi on rurociąg rezerwowy, który po awarii w 2018 r. został wyłączony. Nowy rurociąg zostanie wykonany przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii bezwykopowej, polegającej na poziomych przewiertach.
25.08.2020

Zwodowano napędzany LNG samochodowiec dla japońskiego armatora

Najnowszy samochodowiec napędzany LNG, budowany dla K Line, został 31 lipca zwodowany w stoczni Tadotsu Shipyard.
25.08.2020

HHI zakończyło budowę pierwszego megakontenerowca napędzanego LNG

Hyundai Heavy Industries zakończyła budowę napędzanego LNG megakontenerowca o ładowności 14,8 tys. LNG.
25.08.2020

III edycja konferencji wodorowej PCHET

Wodór to jedno z ważniejszych źródeł czystej energii. O tym jak będzie wyglądała przyszłość tej technologii, rozmawiać będą eksperci na konferencji PCHET przeprowadzanej w formie online.
25.08.2020

Fuzja Orlenu z Lotosem gwarancją bezpieczeństwa energetycznego

Dziś pojęcie bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego kraju polega przede wszystkim na zabezpieczeniu i dostępie do różnych źródeł energii. Takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego Orlenu, który odbył się w ramach III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
25.08.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia a w nim m.in. o wspólnych planach Unity Line i PŻB. Powstanie jedna firma?

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o planach utworzenia wspólnej spółki przez dwóch polskich armatorów oraz o zwodowaniu kolejnego gigantycznego promu dla Grimaldi Lines.
25.08.2020

Bahri zamówił 10 chemikaliowców za 410 mln dolarów

Bahri, największy na świecie armator tankowców VLCC, podpisał kontrakt ze stocznią Hyundai Mipo Dockyard na budowę dziesięciu chemikaliowców średniego zasięgu (MR) o nośności 49,999 tys. dwt.
24.08.2020

ISR: Trudne portowe półrocze

Według danych opublikowanych przez władze portu w Kłajpedzie, wszystkie główne bałtyckie porty morskie odnotowały spadek ruchu towarowego w okresie od stycznia do lipca 2020 r..
24.08.2020

Statek, który spowodował katastrofę ekologiczną, zboczył z kursu o ponad 102 km (wideo)

Japoński statek MV Wakashio, którego zatonięcie, spowodowało katastrofę ekologiczną u wybrzeży Mauritiusa, w momencie zderzenia z rafą koralową był ponad 100 km od szlaku morskiego - wynika z analizy firmy Windward. Nie wiadomo, dlaczego statek zboczył z kursu.
22.08.2020

Popyt na ropę powoli się odbudowuje

Popyt na ropę zależy od tego, jak będzie się rozwijać pandemia koronawirusa w największych gospodarkach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. – Na razie pokazała, że transport czy zakłady produkcyjne wcale nie potrzebują tego surowca tyle, ile wykorzystywały wcześniej – mówi Jakub Bogucki z e-Petrol.pl. Mimo wszystko ropa jeszcze przez długi czas pozostanie wiodącym surowcem na rynku paliw. Na polskich stacjach benzynowych ceny w najbliższych tygodniach powinny być stabilne.
21.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Pandemia na świecie nie ustępuje, a na rynkach pojawiają się obawy o możliwy spadek popytu i nadwyżkę ropy na giełdach paliw.
21.08.2020

Notowania ropy w USA spadają z powodu słabych prognoz dla popytu

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z powodu słabych prognoz dla popytu na paliwa na świecie. Amerykańska Rezerwa Federalna i OPEC+ są ostrożne w kwestii ożywienia popytu, ponieważ wiele krajów zmaga się jeszcze z pandemią koronawirusa - podają maklerzy.
20.08.2020

Maersk zanotował dobre wyniki w drugim kwartale pomimo pandemii korowirusa

Maersk zanotował dobre wyniki w drugim kwartale pomimo pandemii korowirusa
20.08.2020

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.
19.08.2020

Porozumienie PKN Orlen ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos ws. realizacji przejęcia gdańskiej grupy

PKN Orlen zawarł porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos ws. realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy i przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. To kolejny krok przybliżający do utworzenia koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach - podał PKN Orlen.
19.08.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

Cena ropy w USA blisko 5-miesięcznego maksimum

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw utrzymują się blisko 5-miesięcznego maksimum. Na rynkach spodziewany jest kolejny już tygodniowy spadek amerykańskich zapasów surowca.
18.08.2020

Umowa obronna Polska-USA: koszty, jurysdykcja, ochrona środowiska i wsparcie logistyczne

USA nie zapłacą za dostęp do wspólnie używanych obiektów, ale poniosą koszty ich eksploatacji. Polska zrzeka się pierwszeństwa w jurysdykcji karnej, choć może z niego skorzystać – zakłada dwustronna umowa o wzmocnionej współpracy obronnej.
18.08.2020

Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, której mecenasem i założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk. Przyjrzeliśmy się wypowiedziom ministra z lipcowej konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” oraz wcześniejszej styczniowej „Człowiek a ekologia”. Przebieg konferencji jest udostępniany przez media, m.in. TV Trwam oraz Radio Maryja.
17.08.2020

Do czerwca eksport spadł o 5,3%, a import o 9,4% rdr

W pierwszej połowie wartość polskiego eksportu rok do roku spadła o 5,3 proc. a importu o 9,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu zanotowano wzrost eksportu o 6 proc., przy spadku importu o 8,6 proc.
17.08.2020

Paliwa (w) przyszłości

Jak wynika z Raportu Instytutu Jagiellońskiego „Paliwa i motory wzrostu gospodarczego. Wpływ cen surowców i produkcji energii na Polskę", którego partnerem jest firma energetyczna Fortum, ceny paliw kopalnych będą mieć istotny wpływ na polską gospodarkę tylko do mniej więcej 2030 roku. W tym czasie rosnąć będzie jednak znaczenie innych, bardziej „zielonych" paliw, co stawia przed Polską konkretne wyzwania.
17.08.2020

Ropa w USA zaliczy drugą tygodniową zwyżkę notowań

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną - surowiec zaliczy drugą tygodniową zwyżkę notowań. W USA odżywa popyt na paliwa, więc inwestorów nie bardzo martwią pesymistyczne prognozy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) dotyczące zużycia paliw na świecie - podają maklerzy.
14.08.2020

Rafineria Grupy Lotos będzie wyremontowana

Mają zaledwie 17 dni na gruntowny przegląd kilkuset aparatów i urządzeń rafineryjnych. Mostostal Pomorze podpisał umowę z Grupą LOTOS na wykonanie prac podczas postoju remontowego WIOSNA 2021 i 2022. To bardzo wymagające zadanie pod względem organizacyjnym i technicznym. Choć termin wykonania projektu jest krótki, receptą na sukces jest odpowiednie przygotowanie, a te w Mostostal Pomorze już trwają.
13.08.2020

Kto zdominuje rynek wodoru na świecie?

W tej chwili wodór ma zastosowanie głównie w sektorze chemicznym, jego wykorzystanie w transporcie czy energetyce wciąż jest marginalne. Co więcej, aż 95 proc. produkowanego wodoru wciąż pochodzi z paliw kopalnych, a tylko 5 proc. jest wytwarzane z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zamierza odwrócić te proporcje, a opublikowana na początku lipca strategia wodorowa ma być impulsem dla rozwoju tego rynku w Europie, której szacunkowe zapotrzebowanie na wodór w 2030 roku ma już sięgnąć 16,5 mln ton. Wyzwaniem pozostają jednak kosz
13.08.2020

Vopak oferuje bunkrowanie LNG w czasie rozładunku w Porcie Rotterdam

Holenderska firma Vopak wyszła z ofertą jednoczesnego bunkrowania LNG w terminalu Europoort mieszczącym się w rotterdamskim porcie. Jednostki tam zawijające mogą teraz bunkrować skroplony gaz ziemny w czasie załadunku lub rozładunku.
12.08.2020

Czysty gaz – perspektywy rozwoju energetyki wodorowej w UE

Wodór jest bezemisyjnym źródłem energii. Ma zastąpić gaz ziemny i pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE. Rozwój branży wodorowej jest związany nie tylko z kwestiami klimatycznymi, ale też z polityką przemysłową – będzie wymagał wypracowania regulacji i inwestycji m.in. w moce produkcyjne i infrastrukturę. Stwarza to wyzwania dla polityki przemysłowej i zagranicznej Polski.
12.08.2020

Sytuacja finansowa LOTOSU po pierwszym półroczu 2020

W I półroczu 2020 r. rafineria Grupy LOTOS pracowała optymalnie i niemal w pełni wykorzystała swoje moce produkcyjne, przerabiając 5,1 mln ton ropy. Dzięki pełnemu zintegrowaniu instalacji projektu inwestycyjnego EFRA, spółka elastycznie zaadaptowała się do trudnych warunków w czasie pandemii COVID-19, m.in. ograniczając produkcję paliwa lotniczego na rzecz zwiększenia puli innych wysokomarżowych produktów, głównie oleju napędowego, poprzez alokowanie części produktów w eksporcie morskim.
12.08.2020

PERN ma decyzje lokalizacyjne dla rurociągu Boronów-Trzebinia

PERN uzyskał już dwie z trzech decyzji o ustaleniu strategicznej inwestycji w sektorze naftowym lokalizacji – dla budowy rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia wraz z infrastrukturą towarzyszącą: dla całego odcinka w województwie małopolskim oraz dla części odcinka w województwie śląskim. Projekt jest jednym z kluczowych elementów programu Megainwestycje PERN.
11.08.2020

Stena Bulk uzyje oleju spożywczego do napędzenia statków

Stena Bulk AB, jeden z największych armatorów masowców, planuje użyć zużytego oleju spożywczego na kilku ze swoich statków w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Problemem może być pozyskanie odpowiedniej ilości tego surowca.
11.08.2020

Ropa drożeje po złagodzeniu sytuacji epidemicznej w USA

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw zwyżkują po ocenach Aramco, największego na świecie eksportera ropy naftowej, dotyczących popytu na paliwa oraz złagodzeniu sytuacji epidemicznej w USA - informują maklerzy.
11.08.2020

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

PGNiG odkryło kolejne złoże gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA z sukcesem zakończyło prace wiertnicze w gminie Wiązownica w powiecie jarosławskim. Otwór Zapałów-3K pozwoli na wydobycie ok. 5 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.
07.08.2020

PERN rozbudowuje magazyny biokomponentów

PERN S.A. rozstrzygnął pierwsze postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowych na biokomponenty - estry wyższych kwasów tłuszczowych (FAME) oraz bioetanol. Spółka stale podejmuje aktywne działania, aby dostosować zdolności magazynowe i technologiczne baz paliw do potrzeb Klientów.
07.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec czerwca 2020 r.

Z końcem czerwca 2020 r. zaczynają pojawiać się zbiorcze i wiarygodne informacje dotyczące najważniejszych obszarów działalności stoczni w ujęciu globalnym. Przedmiotowe dane ukazują również realny wpływ pandemii Covid-19 na poszczególne obszary składające się na branżę stoczniową w ujęciu globalnym.
07.08.2020

Zwodowano bunkierkę LNG dla japońskiego Ecobunker Shipping

Ecobunker, japoński właściciel i operator bunkierek LNG, zwodował swój pierwszy statek w stoczni Fukuoka Shipbuilding.
06.08.2020

Orlen chce być mocnym graczem w Europie

PKN Orlen chce docelowo stworzyć liczący się w Europie koncern multienergetyczny z przychodami powyżej 200 mld zł rocznie oparty na ropie, gazie, petrochemii i energetyce. Prezes Daniel Obajtek liczy na znaczące efekty synergii po przejęciach Energi, Lotosu i PGNiG.
06.08.2020

Port Gdańsk awansował do czołówki portów europejskich

Pomimo wpływu światowego kryzysu i trwającej pandemii Port Gdańsk w I półroczu 2020 awansował do pierwszej 20-tki portów europejskich, wyprzedzając Port w Genui i Dunkierce.
05.08.2020

W PERN powstanie nowa infrastruktura magazynowa

Nowe zbiorniki na paliwa zostaną zaprojektowane w PERN. Jak podało przedsiębiorstwo w oficjalnym komunikacie: "PERN rozstrzygnął postępowanie przetargowe na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej dla budowy 15 zbiorników na produkty naftowe – najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. III etap rozbudowy pojemności magazynowych w bazach paliw to jeden z elementów programu Megainwestycje PERN, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, przy jednoczesnym
04.08.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

Unia Europejska wspiera hiszpańskie projekty bunkrowania LNG

Dwa hiszpańskie projekty bunkrowania LNG otrzymały wsparcie finansowe w wysokości 27 mln euro od Komisji Europejskiej.
03.08.2020

PERN projektuje nowe zbiorniki na paliwa

PERN rozstrzygnął postępowanie przetargowe na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej dla budowy 15 zbiorników na produkty naftowe – najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. III etap rozbudowy pojemności magazynowych w bazach paliw to jeden z elementów programu Megainwestycje PERN, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, przy jednoczesnym spełnianiu bieżących potrzeb klientów.
03.08.2020

Najdłuższy na świecie podmorski kabel elektryczny zasili energią domy 1,5 mln Brytyjczyków

Europejska transformacja dążąca do odejścia od paliw kopalnych na rzecz OZE wymusi na unijnym sektorze energetycznym rozwój zintegrowanych połączeń przesyłu energii elektrycznej prądem stałym. Rozwiązania tego typu powszechnie stosuje się do łączenia krajowych systemów energetycznych oraz przesyłania energii na duże odległości. Wraz z rozwojem sektora zielonej energii ich znaczenie w Unii Europejskiej będzie stale rosnąć. W lipcu rozpoczęto budowę najdłuższego na świecie połączenia podmorskiego między Danią a Wielką Brytanią.
03.08.2020

Damen zademonstruje użyteczność dużych statków z materiałów kompozytowych

Projekt RAMSSES wszedł w kluczową fazę. 18 lipca, w lokalizacji Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) w Vlissingen-East w Holandii, partnerzy projektu odsłonili niedawno zmontowaną, pełnowymiarową, kompozytową sekcję kadłuba statku, nad którą pracowali przez ostatnie trzy lata.
03.08.2020

Chevron z ogromną stratą w drugim kwartale

Chevron Corp w piątek odnotował stratę 8,3 miliarda dolarów w drugim kwartale w wyniku spadających cen paliw, przymusowego wyjścia z wenezuelskiego rynku i wydatków związanych z redukcją tysięcy miejsc pracy.
03.08.2020

NFOŚiGW: ułatwienia w "Czystym powietrzu" i lista "zielonych" urządzeń

Materiały izolacyjne i stolarka okienna znajdą się w bazie danych urządzeń grzewczych programu "Czyste powietrze" - poinformował NFOŚiGW. Ułatwi to wybór materiałów i urządzeń spełniających określone w programie wymagania techniczne - dodał.
31.07.2020

Polska ma szansę stać się jednym z liderów w wykorzystaniu zielonego wodoru

Wodór to paliwo przyszłości i krok po kroku będzie zastępował wszystkie obecne paliwa kopalne. Szacuje się, że od 1975 roku zapotrzebowanie na ten surowiec wzrosło trzykrotnie, a obecne światowe zapotrzebowanie sięga 74 mln ton rocznie. Na globalnej mapie producentów wodoru znajduje się również Polska, z produkcją miliona ton rocznie. Kluczowe dla naszego kraju będzie nie tylko przejście na produkcję zielonego, całkowicie ekologicznego wodoru, ale też nowe technologie zastosowania paliwa przyszłości.
31.07.2020

Prezes PERN: mimo pandemii spółka kontynuuje kluczowe inwestycje

PERN już na początku pandemii koronawirusa zdecydował, że będzie kontynuował kluczowe inwestycje. Są one realizowane zgodnie z planem. Rosną pojemności magazynowe na ropę i paliwa; powstaną nowe rurociągi, surowcowy i produktowy – powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
31.07.2020

Ceny ropy w USA rosną

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną, a surowiec zaliczy już 3 miesiąc ze zwyżką notowań. Od sierpnia kraje OPEC+ mocniej rozkręcą kurki z ropą, po wcześniejszym historycznym cięciu dostaw surowca - informują maklerzy.
31.07.2020

Wodór może podążyć drogą gazu ziemnego i stać się ważnym surowcem dla całego świata

Aby rzucić okiem w przyszłość świata napędzanego wodorem, wystarczy spojrzeć na to, jak gaz ziemny w przeszłości przekształcił się w globalny surowiec
31.07.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Paliwo z martwych ryb

Już od tego roku promy norweskiego armatora Hurtigruten napędzane będą między innymi gazem wyprodukowanym z martwych ryb. W Norwegii rozpoczyna się realizacja największego światowego kontraktu na dostawy ekologicznego biogazu (LBG - Liquefied BioGas).
29.07.2020

Integracja sektorów energii w Polsce | Klucz do neutralności klimatycznej 2050

Przyszły miks energetyczny będzie zdominowany przez źródła odnawialne (OZE) o zerowych kosztach produkcji – farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Obfitość taniej energii elektrycznej pozwoli na zastąpienie nią paliw kopalnych zarówno w ciepłownictwie jak i w transporcie. Efektywne zintegrowanie tych sektorów, w ramach jednego systemu energii, pozwoli na przezwyciężenie problemu, jakim jest zależność produkcji zmiennych OZE od warunków pogodowych.
28.07.2020

Ceny ropy w USA blisko 4-miesięcznego maksimum

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 4-miesięcznego maksimum. Na rynkach spekuluje się, że amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie utrzymując gołębie stanowisko w swojej polityce - informują maklerzy.
28.07.2020

Prom Balearii po raz pierwszy zatankował paliwo LNG

Flota hiszpańskiej Balearii zasilana LNG stale rośnie, ponieważ nowo zmodernizowany prom Sicilia zakończył pierwszą operację bunkrowania skroplonego gazu ziemnego w Portugalii.
27.07.2020

Hudong zakończyło budowę trzeciego gazowca LNG dla MOL i Cosco

Chiński Hudong-Zhonghua Shipbuilding ukończył trzeci statek Jamał LNG dla spółki joint venture złożonej z rodzimego China Cosco Shipping i japońskiego Mitsui O.S.K. Line.
27.07.2020

PKN Orlen: wspólnie z GL możemy dołączyć do czołowych koncernów w Europie

PKN Orlen wspólnie z Grupą Lotos mają szansę dołączyć do grona najbardziej liczących się koncernów paliwowo-energetycznych w Europie - oświadczył płocki koncern komentując poniedziałkowe, krytyczne stanowisko sejmiku pomorskiego ws. konsolidacji obu firm.
27.07.2020

Wicemarszałek Leszek Bonna: „Wszyscy powinniśmy bronić Lotosu”

Radni województwa pomorskiego przyjęli stanowisko dotyczące konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, która polega na przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Za głosowało 18, przeciw było 12 radnych, radny Piotr Zwara wstrzymał swój głos.
27.07.2020

Wydobycie wraku Golden Ray wstrzymane ze względu na koronawirusa

Plan cięcia i wydobycia wraku samochodowca Golden Ray został wstrzymany w związku z ogniskiem koronawirusa na miejscu operacji. W kwarantannie znajduje się około 50 pracowników zaangażowanych w projekt.
27.07.2020

Inwestycje sprzyjające rekordowym przeładunkom paliw płynnych w Porcie Gdynia

Wzrost zainteresowania importem paliw drogą morską wzmocnił współpracę Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz PERN, które dążą do przeistoczenia Portu Gdynia w niezależny, morski hub paliwowy. Baza Paliw w Dębogórzu, korzystająca z terminala paliwowego na falochronie, staje się znaczącym ogniwem importu przetworów naftowych drogą morską.
27.07.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Sejm za przejęciem zadań Funduszu Niskoemisyjnego Transportu przez NFOŚiGW

Likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) i przejęcie jego zdań przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowela ustawy o biopaliwach.
24.07.2020

Liderzy Unii powiązali klimat i pandemię we wspólnym budżecie

Szefowie państw i rządów UE osiągnęli porozumienie w sprawie skorygowanej propozycji budżetu UE i funduszy naprawczych, które obejmuje zwiększenie celu wydatków na działania w dziedzinie klimatu do 30%, z myślą o osiągnięciu nowego celu klimatycznego UE na 2030 r., który ma zostać zaktualizowany do końca roku.
24.07.2020

Ceny ropy w USA w górę, ale na rynku obawy o popyt

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że wzrost przypadków koronawirusa na świecie istotnie będzie wpływał na popyt na surowiec.
23.07.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu

UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
22.07.2020

Duży może więcej - konsolidacja rynku sposobem na bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski

Zdaniem ekspertów tylko silna, zdywersyfikowana pod względem źródeł energii firma będzie w stanie podołać transformacji energetycznej i wzrostowi zapotrzebowania na energię. Konsolidacja rynku paliwowo-energetycznego, choć spóźniona o 20 lat, buduje bezpieczeństwo paliwo-energetyczne Polski i zwiększy dochody budżetu państwa nawet o 7 mld zł w skali roku.
22.07.2020

Alfa Laval – Usługi cyfrowe dla kotłów Aalborga

Wyzwania morskie ewoluują - podobnie jak technologie umożliwiające sprostanie im. Usługi cyfrowe Alfa Laval dla kotłów Aalborga to oparty na danych sposób zapewnienia bezawaryjności, poprawy wydajności i obniżenia kosztów eksploatacji. Tworząc cyfrowe połączenie między systemem kotłowym i naszą wiedzą, możecie Państwo bezpośrednio skorzystać z możliwości jakie oferujemy.
22.07.2020

LOTOS Kolej rozpoczęła przewozy paliwa do Czech

Przewozy diesela z bocznicy w Gdańsku do miejscowości Sedlnice w Czechach są możliwe dzięki Certyfikatowi Bezpieczeństwa wydanemu przez czeski organ nadzorczy – Drážní Úřad. Na mocy certyfikatu, spółka nie musi korzystać z zagranicznych podwykonawców, co przede wszystkim optymalizuje koszty i czas wykonywanych przewozów.
21.07.2020

ING: dane GUS pokazują wyraźne odbicie po pandemii, jednak w dłużej perspektywie może być gorzej

Opublikowane przez GUS dane o produkcji i sprzedaży detalicznej pokazują dynamiczne odbicie danych miesięcznych po pandemii, jednak w dalszej perspektywie roku może być gorzej m.in. przez nawrót koronawirusa i wygasanie programów chroniących zatrudnienie - ocenili analitycy ING.
21.07.2020

Raport IBRiS – “Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia”

Od wielu lat kwestie ochrony środowiska naturalnego pozostają tymi, które najsilniej oddziałują na świadomość ludzi. Zmiany codziennych nawyków społeczeństw wielu krajów, choć nie tak szybkie jak powinny, są zjawiskiem powszechnym. Jak pokazują raporty renomowanych ośrodków badawczych, poparcie dla rozwiązań wywodzących się z idei wykorzystywania na szeroką skalę tzw. „zielonej energii” stale rośnie.
21.07.2020

Anthony Veder odebrał nowy gazowiec LNG

Holenderski przewoźnik gazu Anthony Veder odebrał w zeszłym tygodniu gazowiec LNG o pojemności 30 000 m3 od chińskiej firmy Zhejiang Xinle Shipbuilding w Ningbo.
20.07.2020

Unia Europejska wsparła 19 zielonych projektów morskich

Unia Europejska wspiera przejście państw członkowskich na bardziej ekologiczne paliwa w transporcie poprzez nowe instrumenty finansowe.
20.07.2020

Wytyczne BIMCO dotyczące czyszczenia kadłuba

Największe na świecie stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO jest w fazie końcowej tworzenia wytycznych dotyczących ochrony środowiska i zmniejszenia emisji CO2 dla branży morskiej. Wytyczne te dotyczą standardów czyszczenia kadłubów statków, celem zmniejszenia zanieczyszczania akwenów wodnych oraz ryzyka przenoszenia tzw. inwazyjnych gatunków (czyli organizmów morskich obcych z punktu widzenia lokalnego ekosystemu) w tym procesie.
20.07.2020

Czechowiccy samorządowcy pytają premiera o los spółek Lotosu

Samorządowcy z Czechowic-Dziedzic zapytali w liście premiera Mateusza Morawieckiego o los działających na terenie miasta spółek z Grupy Lotos po przeprowadzeniu fuzji z Orlenem. Burmistrz Marian Błachut i szef rady Damian Żelazny obawiają się o miejsca pracy.
20.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Unia wesprze unikatowy projekt holenderskiej firmy

Titan LNG, holenderski dostawca LNG na rynki morskie i przemysłowe w Europie, uzyskał finansowanie na swój projekt bio-LNG.
19.07.2020

Bosak: w sprawie fuzji PKN Orlen i Lotosu domagam się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej

Lider Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział, że będzie domagał się ujawnienia niezależnej analizy biznesowej dot. przejęcia przez PKN Orlen Lotosu, ujawnienia kosztów doradztwa prawnego i lobbingowego oraz pełnych warunków KE w sprawie fuzji.
17.07.2020

Raport IJ: inwestycje w energetyce mogą zasilić polski PKB o 200-300 mld zł

Dostosowanie polskiego miksu energetycznego do unijnych wymogów do 2040 r. będzie kosztować - w zależności od wariantu - od 250 do 400 mld zł; jednak w perspektywie inwestycje te dadzą wzrost PKB o ok. 200-310 mld zł wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego.
17.07.2020

Pilot LNG wybuduje terminal LNG w Teksasie

Pilot LNG z siedzibą w Houston planuje wybudować pływający terminal skroplonego gazu ziemnego na wyspie Pelican w Teksasie.
16.07.2020

Sejm: projekt likwidujący Fundusz Niskoemisyjnego Transportu trafi do komisji

Poselski projekt noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych trafi do komisji - zdecydował w czwartek Sejm podczas pierwszego czytania projektu. Zaproponowano w nim szybsze finansowanie rozwoju elektromobilności oraz likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
16.07.2020

PERN poszukuje wykonawcy robót w ramach projektu budowy Rurociągu Boronów-Trzebinia

15 lipca br. PERN uruchomił postępowanie przetargowe dotyczące wyboru wykonawcy robót budowlanych w ramach projektu „Budowa rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia”.
16.07.2020

Spółka 3 Seas Energy realizuje pierwszą dostawę ropy na Białoruś

Spółka 3 Seas Energy, w której 75% udziałów ma Unimot, a 25% Getka Energy - amerykański partner firmy, dostarczy na Białoruś 600 000 baryłek ropy White Eagle Blend (WEB) ze Stanów Zjednoczonych, podał Unimot.
16.07.2020

Polskie szanse na zielone finansowanie gospodarki

Nowy raport opublikowany przez Climate Action Network (CAN) Europe oraz CEE Bankwatch Network wskazuje konkretne inwestycje wymienione krajowym planie na rzecz energii i klimatu (NECP) Polski, które dają szansę na zieloną odbudowę gospodarczą po pandemii oraz są dla niej zagrożeniem.
16.07.2020

Prezes PKN Orlen dla "Rzeczpospolitej": po połączeniu osiągniemy niesamowity efekt skali

Z Lotosem mamy wspólne interesy, a razem – ogromny potencjał; dzięki wymianie aktywów z zagranicznym partnerem urośniemy w innych krajach – mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnił, że społeczność Pomorza nie ma powodów do zmartwienia w zw. z fuzją.
16.07.2020

Obajtek: fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni naszą pozycję w regionie

Decyzja Komisji Europejskie (KE), dotycząca zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest "historyczną chwilą". Fuzja ta wzmocni pozycję powiększonej Grupy Orlen w regionie - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnił, że po fuzji w Grupie Lotos nie będzie zwolnień grupowych.
15.07.2020

Obajtek: Transformacja energetyczna szalenie ważna dla Polski. Prezes Lotosu: połączenie z Orlenem konieczne w obliczu transformacji

Transformacja energetyczna jest szalenie ważna dla Polski, dokonać jej możemy silnymi firmami energetycznymi, mającymi zróżnicowane segmenty działalności - mówił w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas konferencji w Gdańsku. Połączenie Lotosu z Orlenem jest krokiem koniecznym ze względu na warunki transformacji energetycznej, z którą będziemy musieli się zmierzyć - powiedział prezes Lotosu Paweł Majewski.
15.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Ekspert: transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej

Orlen oddał to, co oddać musiał, albo co było mało perspektywiczne i nisko marżowe. Kierunkiem jest produkcja energii elektrycznej i elektromobilność, co pozwoli osiągać cele neutralności klimatycznej - powiedział PAP Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.
15.07.2020

Obajtek: dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę taniej

Dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę po bardziej atrakcyjnych cenach - powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wskazał, że integracja to także optymalizacja kosztów i większe możliwości inwestycyjne.
14.07.2020

Sunreef Yachts buduje pierwszy jacht 70 Sunreef Power

Nowy 70 Sunreef Power to jednostka, która swą dzielnością morską nawiązuje do klasyków stoczni. Ten dynamiczny i elegancki katamaran należy do najnowszej serii jachtów motorowych Sunreef Yachts, na którą składają się modele 60 Sunreef Power, 70 Sunreef Power, 80 Sunreef Power oraz 100 Sunreef Power.
14.07.2020

PERN z nową umową dot. budowy rurociągu Boronów – Trzebinia

PERN podpisał umowę z firmą, która dostarczy rury i łuki na potrzeby budowy rurociągu produktowego Boronów – Trzebinia, projektu należącego do Megainwestycji. W postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą ofertę przedstawiło konsorcjum spółek: Ferrum S.A. oraz Izostal S.A.
14.07.2020

Międzynarodowa konferencja TalkNET o multimodalnym, ekologicznym transporcie towarowym

Połączenia ostatniej mili, optymalizacja terminali multimodalnych, poprawa lub aktywacja usług multimodalnych oraz rozwiązania w zakresie innowacji ekologicznych, takich jak paliwa alternatywne, działania na rzecz efektywności energetycznej to sposoby na stworzenie bardziej zrównoważonego transportu.
14.07.2020

Obajtek: PKN Orlen negocjuje z partnerami wymianę aktywów w innej części Europy

PKN Orlen negocjuje z partnerami wymianę aktywów po fuzji z Lotosem za aktywa w innej części Europy - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.
14.07.2020

Obajtek: do pierwszej transakcji przejęcia akcji Lotosu od Skarbu Państwa dojdzie w ciągu roku

Orlen szacuje, że do pierwszej transakcji przejęcia akcji Lotosu od Skarbu Państwa dojdzie w ciągu roku - poinformował dziennikarzy prezes Orlenu, Daniel Obajtek.
14.07.2020

Premier: rozwój przemysłu paliwowego to przyszłość polskiej gospodarki

Zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne państwa; badania i rozwój całego przemysłu paliwowego, a w szczególności petrochemicznego to jest przyszłość przed polską gospodarką - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej PKN Orlen premier Mateusz Morawiecki.
14.07.2020

Polski PKB potrzebuje energii

Niemal 300 mld zł – taka kwota może w najbliższej dekadzie zasilić polski PKB, jeśli zdecydujemy się na odpowiednie inwestycje w energetyce – wynika z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego. Eksperci przekonują, że dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym, mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

Wzrost PKB z inwestycji w transformację energetyczną może wynieść ok. 310 mld zł

Wzrost PKB wynikający z inwestycji w transformację polskiego miksu energetycznego zgodnie z założeniami projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) może wynieść ok. 310 mld zł, wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego "Paliwa i motory wzrostu gospodarczego. Wpływ cen surowców i produkcji energii na Polskę". Zdaniem autorów, dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu

Fuzja z Grupą LOTOS to ważny krok w kierunku budowy silnego multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach - oceniła we wtorek płocka spółka, po tym jak otrzymała warunkową zgodę KE na przejęcie Lotosu.
14.07.2020

Sputnik Polska: Syberia: wyciek ponad 44 ton paliwa lotniczego. Wprowadzono stan wyjątkowy

Paliwo lotnicze, które wyciekło w czasie awarii rurociągu, wyciekło do jeziora i potoku w Tajmyrskim rejonie Kraju Krasnojarskiego, poinformowała służba prasowa wydziału regionalnego Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych.
13.07.2020

Sasin: mam nadzieję, że KE zezwoli na fuzję Orlenu i Lotosu

Mam nadzieję, że Komisje Europejska zezwoli na fuzję Lotosu i Orlenu, bo ta fuzja ma sens - powiedział w piątek PAP minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin. Jak dodał, decyzji Komisji spodziewa się w lipcu.
10.07.2020

Prezes PERN: Szczyt kryzysu w obrocie paliwami był w kwietniu, trwa odbudowa

Spadki wydań paliw przez PERN, związane z pandemią koronawirusa były największe w kwietniu i wyniosły wtedy ponad 20% w porównaniu do planów, jednak od maja trwa proces odbudowy, poinformował ISBnews prezes PERN Igor Wasilewski.
10.07.2020

PKN Orlen dementuje informacje GW o warunkach przejęcia Grupy Lotos

Polski Koncern Naftowy Orlen zdementował piątkowe doniesienia Gazety Wyborczej jakoby warunkiem przejęcia Grupy Lotos miała być m.in. konieczność sprzedaży 376 stacji paliwowych Lotosu oraz 14 umów na ich budowę przy autostradach.
10.07.2020

Ceny ropy w USA zniżkują i mogą zakończyć tydzień ze spadkiem

Ceny ropy w USA spadają i są na drodze do zakończenia tygodnia ze spadkiem. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.
10.07.2020

Polska zacieśnia współpracę z USA w sektorze energetyki. Kluczowy atom i dostawy skroplonego gazu

Dostawy skroplonego gazu to kluczowy obszar polsko-amerykańskiej współpracy w sektorze energetyki. PGNiG, które stawia na dywersyfikację dostaw i uniezależnianie się od rosyjskiego surowca, sukcesywnie zwiększa wolumen zakupu LNG od Amerykanów. Do 2024 roku będzie to ponad 9 mld m3 rocznie. Kolejnym perspektywicznym obszarem współpracy jest też energetyka jądrowa. – Pojawiają się kolejne zapowiedzi Amerykanów, którzy są zainteresowani uczestnictwem w polskim projekcie atomowym – mówi ekspert ds. energetyki Mateusz Kubiak.
10.07.2020

Hudong dostarczy trzecim gazowiec LNG dla terminalu Jamał

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua ma dostarczyć kolejny gazowiec LNG, który będzie obsługiwał projekt Jamał w Arktyce. Hudong powiedział w oświadczeniu, że LNG Phecda o pojemności 174 000 m3 opuścił stocznię w Szanghaju 3 lipca.
10.07.2020

Europejska strategia wodorowa „prezent dla firm zajmujących się paliwami kopalnymi”

Europejska strategia na rzecz zwiększenia produkcji wodoru grozi zablokowaniem Europy w spalaniu paliw kopalnych przez pokolenia – wypowiedziało się Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB).
09.07.2020

Minister Kurtyka o inicjatywie „Miasto z klimatem”

„Chcemy wspierać miasta w transformacji ekologiczno-klimatycznej, ale też docenić wysiłki podejmowane na rzecz działań proekologicznych” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. podczas spotkania w Krynicy Zdroju.
09.07.2020

Badanie Shella potwierdza, że LNG to czołowe paliwo przejściowe

Badanie Shell opublikowane we wtorek, badające, w jaki sposób przemysł żeglugowy pracuje nad ograniczeniem emisji, potwierdziło, że LNG jest jednym z głównych paliw przejściowych.
09.07.2020

LOTOS wspiera budowę gospodarki wodorowej

Ministerstwo Klimatu rozpoczęło prace nad strategią wodorową Polski do 2030 r. O podstawowych celach tego dokumentu przedstawiciele resortu poinformowali podczas konferencji, która odbyła się 7 lipca 2020 r. w Warszawie. W trakcie spotkania podpisano także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego. Sygnatariuszem tego porozumienia jest również Grupa LOTOS.
08.07.2020

Kolejny etap prac związanych z oczyszczaniem zbiornika wodnego w Rogowie i rzeki Morga

7 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Brzezinach odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, związane z zanieczyszczeniem substancją ropopochodną zbiornika wodnego oraz przyległego terenu w miejscowości Rogów. Sytuacja jest konsekwencją próby kradzieży paliwa z rurociągu, należącego do PERN.
08.07.2020

UE: Komisja środowiska za włączeniem transportu morskiego do systemu ETS

Przemysł żeglugowy musi przyczyniać się do neutralności klimatycznej - uznali europosłowie z komisji środowiska Parlamentu Europejskiego, wskazując, że do 2030 r. sektor ten powinien zredukować emisję gazów cieplarnianych o 40 proc.
07.07.2020

PKN ORLEN inwestuje w rozwój produkcji rafineryjnej i petrochemicznej

PKN ORLEN rozpoczął budowę kluczowej dla rafinerii w Płocku instalacji Visbreakingu. Inwestycja o wartości około 1 mld zł znacząco zwiększy uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. Po jej zakończeniu, pod koniec 2022 roku, EBITDA koncernu wzrośnie nawet o 415 mln zł rocznie.
07.07.2020

Podpisanie listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej

Cele „Strategii Wodorowej Polski do 2030 r.” to główny temat konferencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki i wiceministra Ireneusza Zyski, która odbyła się 7 lipca 2020 r. Podczas spotkania przedstawiciele resortu klimatu wraz z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego podpisali także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego.
07.07.2020

Przegląd promowy: Podsumowanie tygodnia, a w nim m.in.: o starcie budowy nowych promów dla europejskich przewoźników

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowych promach, których budowa rozpoczęła się w Chinach oraz w Polsce, a także o nadchodzących testach silnika zasilanego amoniakiem. W przyszłości substancja ta mogłaby służyć jako ekologiczne paliwo.
07.07.2020

PERN rozbudowuje bazę paliw w Boronowie - 10 tys. metrów sześc. pojemności więcej na olej napędowy

W bazie paliw PERN w Boronowie zakończono skomplikowany proces montażu dachu na budowanym zbiorniku. Realizacja tej inwestycji da klientom dodatkowe 10 tys. metrów sześc. pojemności na magazynowanie oleju napędowego - podała w poniedziałek spółka.
06.07.2020

Komisja rozwoju regionalnego PE za powołaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Komisja rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w poniedziałek za powołaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma służyć wsparciu finansowemu regionów najbardziej dotkniętych transformacją energetyczną.
06.07.2020

List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. transformacji energetycznej

Brak daty odejścia od węgla może spowodować wykluczenie polskich rejonów górniczych z unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Ponad 40 osób i organizacji podpisało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, domagając się wyznaczenia daty odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce. Ponadto, sygnatariusze listu domagają się deklaracji wdrożenia neutralności klimatycznej, tak jak zrobiły to pozostałe kraje UE. List otwarty podpisali ekolodzy, naukowcy i samorządowcy z całego kraju.
06.07.2020

11 liderów branżowych toruje drogę do przyspieszenia transformacji energetycznej

Jedenaście liderów branżowych, w tym AWS, Carrefour Group, CMA CGM Group, Cluster Maritime Français, Crédit Agricole Corporate and Investment Bank, Engie, Faurecia, Michelin, Schneider Electric, Total i Wärtsilä utworzyły koalicję na rzecz energetycznej przyszłości.
05.07.2020

Rynek bunkra w obliczu trudniejszego Q3. Powodem wzrost podaży

Analitycy i źródła handlu twierdzą, że globalna podaż oleju napędowego wykorzystywanego przez statki i elektrownie wzrośnie w trzecim kwartale, co spowoduje depresję rynku paliw morskich, ponieważ popyt na wysyłkę pozostaje słaby.
05.07.2020

Akcja oczyszczania torfowiska pod Rogowem po wycieku z rurociągu, który uszkodzili złodzieje paliwa

Specjalistyczna firma wynajęta przez PERN rozpoczęła akcję oczyszczania torfowiska w okolicy zbiornika w Rogowie (Łódzkie), po tym jak pod koniec czerwca do środowiska trafił produkt z rurociągu uszkodzonego przez złodziei paliwa - podała w sobotę spółka.
04.07.2020

Pomorskie terminale LNG

Pod koniec maja br. oficjalnie powróciła koncepcja budowy kolejnego terminalu LNG na polskim wybrzeżu. A najlepiej od razu dwóch. Miałyby one powstać na Zatoce Gdańskiej, w sąsiedztwie gdańskiego portu. I każdy z nich miałaby działać w oparciu o zupełnie inną koncepcję i na inną skalę.
03.07.2020

Pierwszy prom napędzany LNG Doeksena wchodzi do służby

Holenderski operator promów Rederij Doeksen powiedział, że pierwszy prom zasilany skroplonym gazem ziemnym, Willem Barentsz, rozpocznie w piątek swoją służbę.
02.07.2020

Hapag-Lloyd nie będzie potrzebował wsparcia rządowego, by przeżyć kryzys wywołany pandemią koronawirusem

Hapag-Lloyd, niemiecki przewoźnik kontenerowy, zamierza przejść przez kryzys związany z koronawirusem, nie szukając pomocy państwa.
02.07.2020

Wärtsilä przeprowadzi pełny test silnika napędzanego amoniakiem

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä przeprowadzi pierwsze na świecie długoterminowe testy paliwa amoniakowego w czterosuwowym silniku spalinowym.
02.07.2020

Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce? Już dziś webinar!

Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. W opublikowanej wczoraj broszurze Bartłomiej Derski i Rafał Zasuń i, redaktorzy portalu Wysokie Napięcie, przedstawiają jedną z nich – rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi. Jej inauguracja odbędzie w czasie webinaru 2 lipca o godz. 18.
02.07.2020

Nowatorski holownik Ajax już w Gdańsku. Wzmocni flotę WUŻ-u (foto, wideo)

Kompaktowy, wielozadaniowy, zapewniający imponujący uciąg na palu rzędu 70 T. Wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania holownik Ajax dołączył właśnie do floty przedsiębiorstwa WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. Do Gdańska przypłynął we wtorek (1 lipca) rano.
01.07.2020

Od dziś funkcjonują parkingi nadmorskie w sezonie letnim 2020 - sprawdź lokalizacje i opłaty

Od 1 lipca do 31 sierpnia osoby dojeżdżające na plażę samochodem będą mogły zostawić samochód na jednym z nadmorskich parkingów. Jednorazowa opłata pobierana jest przez siedem dni w tygodniu w godzinach 9:00-17:00 niezależnie od czasu postoju. Postój do 15 minut - po wcześniejszym zgłoszeniu obsłudze - jest bezpłatny. Zachęcamy do płatności za pomocą karty.
01.07.2020

Samsung Heavy będzie współpracował z Bloom Energy nad bezemisyjnymi statkami towarowymi

Samsung Heavy Industries Co. i Bloom Energy ogłosiły porozumienie w celu opracowania czystszej energii dla statków poprzez wspólne projektowanie jednostek napędzanych ogniwami paliwowymi, które zmniejszą emisje węgla i pomogą poprawić jakość powietrza.
30.06.2020

Knutsen odebrał nową jednostkę LNG

Norweska firma żeglugowa Knutsen odebrała nowy gazowiec LNG, Traiano Knutsen.
30.06.2020

UE tworzy przepisy ws. funduszu transformacji; stolice nie chcą finansowania gazu

UE przygotowuje przepisy dotyczące Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z którego do Polski mają popłynąć miliardy euro na odchodzenie od węgla. Państwa członkowskie chcą wykluczenia możliwości finansowania projektów gazowych, co byłoby dla Polski niekorzystne.
30.06.2020

Antoniak z Pekao: wychodzenie gospodarki z kwarantanny urealniło ceny

Lockdown sztucznie „zamroził” ceny wielu usług, a wychodzenie gospodarki z kwarantanny przyniosło urealnienie cen - wskazał w komentarzu do danych GUS Adam Antoniak z Pekao. Ocenił, że w br. inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie, a w I kw. 2021 nie można wykluczyć przejściowej deflacji.
30.06.2020

Katastrofa ekologiczna w Łódzkim. PERN usuwa skutki wycieku paliwa po próbie kradzieży z rurociągu

W miejscowości Rogów Górka (Łódzkie) PERN usuwa skutki wycieku z należącego do niego rurociągu produktowego. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z magistrali, do której doszło w sobotę. Spółka zapewnia, że w trybie pilnym przeprowadzi rekultywację terenu w miejscu zdarzenia.
29.06.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.