• <

Wynik wyszukiwania - "foto" - Wiadomości

5,5 mld zł dla gospodarki z programów poświęconych energetyce i ekologii

W ciągu ostatniego półtora roku, programy rządowe służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił dziś minister klimatu Michał Kurtyka.
02.09.2020

Branża czystych źródeł energii: wspierajmy rozwiązania zeroemisyjne

Należy wspierać technologie, opierające się na zasadach zeroemisyjności, a transformacja energetyczna powinna być prowadzona w sposób rozsądny - to niektóre postulaty, zebrane po czerwcowej konferencji branżowej w Pszczynie (Śląskie).
02.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Pływające farmy słoneczne - nowoczesna i ekologiczna energia

Zaledwie siedem tygodni trwała rozpoczęta w lutym 2020 r. budowa farmy słonecznej Bomhofsplas na 18-hektarowym jeziorze w Zwolle w Holandii, składającej się z 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 pływających transformatorów i 192 falowników. Wytworzona w niej energia elektryczna jest oferowana bezpośrednio mieszkańcom i firmom Zwolle, jest w stanie zasilić ponad 7200 gospodarstw.
01.09.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

"Dziewiętnastoletni marynarz - online": filmowa opowieść o szkole morskiej w latach 20-tych [wideo]

W 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna ukazała się dokumentalna książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. “Dziewiętnastoletni marynarz” zawierająca przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924) ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, a prywatnie stryjecznego dziadka autorki. Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do autorki co jakiś czas zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji. Stąd pomysł na przeniesienie listów do sieci w p
28.08.2020

Bałtycka Baza Masowa: zobacz, jak wygląda załadunek 25 tysięcy ton siarczanu amonu (foto, wideo)

Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.
28.08.2020

Sierpień na budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywany jest port osłonowy (falochron zachodni i wschodni). Na falochronie zachodnim wykonano już 65 % prac, a pogrążanie tej konstrukcji powinno zakończyć się we wrześniu. Montowane będą także na nim kleszcze i ściągi, konstrukcja zostanie zasypana piaskiem, a następnie kamieniem narzutowym.
28.08.2020

Polarnicy badają lodowce na Spitsbergenie mimo pandemii

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią naukowcy z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotarli w tym roku na Spitsbergen, by kontynuować prowadzone od ponad 50 lat badania lodowców.
27.08.2020

Piękno Bałtyku w obiektywie - konkurs fotograficzny UG

Konkurs fotograficzny organizowany przez Uniwersytet Gdański odbywa się w ramach projektu Baltic Heritage Routes. Development of Heritage Tourism Infrastructure in the South Baltic Area, który realizowany jest w ramach programu Interreg South Baltic. Zgłoszeń można dokonywać w 8 kategoriach i nadsyłać je do końca września 2020 r.
26.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Stoczniowiec z aparatem w ręku - wyjątkowa wystawa fotograficzna

40. rocznica popisania Porozumień Sierpniowych zbliża się wielkimi krokami. Stocznia Cesarska ma świadomość, że nie da się budować przyszłości miejsca, pomijając jego historię i dziedzictwo. Ta ważna zasada towarzyszy w procesie rewitalizacji terenu od samego początku.
26.08.2020

Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo)

W Gdyni zakończyła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej odbywało się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej. Podczas Forum dyskutowano m.in. o wpływie koronawirusa na gospodarkę, przekopie Mierzei Wiślanej i bliskiej perspektywie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Dużo miejsca poświęcono także analizie efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.08.2020

W Gdyni staną farmy wiatrowe

Zbigniew Gryglas, pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej poinformował, że w Gdyni powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu. To bardzo dobra wiadomość dla miasta i Portu Gdynia.
25.08.2020

38 lat temu w Cowes - dziewiczy rejs Daru Młodzieży [foto]

Było słoneczne, wczesne popołudnie 25 sierpnia 1982 roku. Na redzie Cowes zakotwiczył Dar Młodzieży – odbywająca swą dziewiczą podróż, nowa fregata Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Żaglowiec dowodzony przez kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza zakończył właśnie w Falmouth zwycięski start w regatach Tall Ship’s Races i swoim udziałem honorował wyjątkową uroczystość w kurorcie na wyspie Wight.
25.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej przez specjalistów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża [foto]

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. Grupy Nurków Minerów z 12 i 13. Dywizjonu Trałowców od początku sierpnia, przeprowadziły neutralizacje przedmiotów niebezpiecznych zawierających w sobie ponad 1300 kg materiału wybuchowego.
24.08.2020

Tarnacki wygrywa #pmt100 w Szczecinie! [foto]

Załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Jacek Przybylak, Bartosz Bartnicki i Przemysław Płóciennik wygrała w Szczecinie jubileuszowe 100 regaty Polish Match Tour zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing w randze grade 2. W finale pokonali duńską załogę Borch Racing Team. W 3 dniowych regatach udział wzięło 10 załóg z Polski, Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii.
24.08.2020

Tunel pod Świną. „Kret” gigant płynie do Świnoujścia [foto, wideo]

Potężna maszyna TBM (Tunel Borring Machine), która wydrąży tunel pod dnem Świny i na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, jest już na pokładzie statku Da Chang i płynie do Świnoujścia. Na miejscu (w zależności od warunków pogodowych) spodziewana jest na przełomie września i października.
24.08.2020

Mistrzostwa Polski Katamaranów 2020 zakończone [foto]

W dniach 21-23 sierpnia odbyły się w Sopocie Mistrzostwa Polski Katamaranów w klasach Open, Topcat K2 i A class. Wystartowało 50 dwukadłubowych jednostek z całej Polski oraz Czech i Niemiec.
24.08.2020

MŻMP ORC International 2020 – „PGO GoodSpeed” broni tytułu [foto]

Załoga Jerzego Brezdenia (JKMW Kotwica) na jachcie „Hadar” w grupie A i żeglarze ścigający się na jachcie „PGO GoodSpeed” ze skiperem Łukaszem Trzcińskim (Marina Urody Gdynia) w grupie B – oto tegoroczni triumfatorzy Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Rozgrywana na Zatoce Gdańskiej od 21 sierpnia impreza zakończyła się w niedzielę 23 sierpnia w Gdańsku.
24.08.2020

Luksusowe jachty w gdyńskiej marinie - za nami Polboat Yachting Festival [foto, wideo]

Słońce, woda i piękne łodzie - czego chcieć więcej? W miniony weekend odbyła się wystawa luksusowych jachtów Polboat Yachting Festival. Przy kejach Marina Yacht Parku w Gdyni podziwiać można było cały przekrój nowoczesnych łodzi od wystawców przybyłych z całej Polski i z zagranicy.
23.08.2020

Team Cellfast zwycięski w drugich Mistrzostwach Polskiej Floty klasy J/70 [foto]

Mistrzostwa Miasta Gdańska, które zostały rozegrane w randze Mistrzostw Polskiej Floty klasy J/70 pewnie wygrywa Team Cellfast z Michałem Korneszczukiem za sterem. Drugie miejsce, po zaciętej walce zajmuje zespół GTJ z Michałem Jabłońskim, a trzecie CB Racing ze sternikiem Marcinem Rymerem.
21.08.2020

ZODIAK II w służbie Urzędu Morskiego w Gdyni [foto]

W czwartek, 20 sierpnia 2020 roku, nastąpił odbiór końcowy i przekazanie nowej jednostki wielozadaniowej Urzędu Morskiego w Gdyni – Zodiak II. Ze strony stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. statek przekazał wiceprezes zarządu Bartłomiej Pomierski i członek zarządu Dariusz Jaguszewski. Po stronie odbiorcy podpisy złożyli: Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie, Piotr Jesion, naczelnik Wydziału Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Jan Młotkowski, zastęp
21.08.2020

W Hiszpanii zakaz zabaw na statkach i łodziach

Rząd wspólnoty autonomicznej Balearów, archipelagu wysp z których największe to Majorka, Minorka i Ibiza, zakazał organizacji zabaw na statkach, łodziach oraz na basenach. Nowe restrykcje mają związek z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
19.08.2020

Mistrzostwa Polski Katamaranów już od piątku w Sopocie

W dniach 21 -23 sierpnia 2020 w Sopocie odbędą się Mistrzostwa Polski Katamaranów. Organizatorzy liczą na udział 50 dwukadłubowych jednostek – najszybszych jachtów.
19.08.2020

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.
19.08.2020

Morski kalendarz pomoże chorym dzieciom i hospicjom

ATC Cargo SA organizuje akcję społeczną „Morskie wspomnienia o Gdyni”. Każdy może wziąć w niej udział wysyłając archiwalne fotografie, które stworzą kalendarz opowiadający o morskiej historii miasta. Dochód z kalendarzy przekazanych na licytację Radia Gdańsk zasili trójmiejskie hospicja i organizacje wspomagające leczenie dzieci.
19.08.2020

Tunel pod Świną: rozpoczyna się załadunek maszyny! Świnoujście czeka na giganta [foto, wideo]

W porcie Nansha w Chinach rozpoczął się załadunek gigantycznej maszyny, która wydrąży tunel w Świnoujściu. W ciągu kilku dni wszystkie elementy maszyny, a jest ich 129 - zostaną umieszczone na statku Da Chang. Na przełomie września i października przypłyną do Świnoujścia.
18.08.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

Morze kręci młodych twórców

Morze jest dla nich inspiracją. Chcą to twórczo wyrazić i zainteresować tym tematem innych. Finaliści konkursu „Morze mnie kręci” wzięli udział w warsztatach filmowych, gdzie pod okiem ekspertów dopracowywali kwestie realizacyjne i scenariusze swoich krótkich produkcji. Autor najlepszego pomysłu na film promujący gospodarkę morską otrzyma 10 tysięcy złotych na jego stworzenie.
18.08.2020

Nowa pilotówka już w Porcie Gdynia [foto,wideo]

Prosto ze stoczni Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Portu Gdynia. Nowoczesna pilotówka dla przedsiębiorstwa Unipil w niedziele dotarła do Gdyni a w poniedziałek została zwodowana przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych.
17.08.2020

YKP Gdynia powiększa przewagę: relacja z 3 rundy Ekstraklasy [foto]

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.
17.08.2020

Gdynia: Plaża wczoraj i dziś (foto)

Gdyńska plaża niezmiennie przyciąga w upalne dni spragnionych słońca i wody mieszkańców i turystów. Czy zmieniła się przez ostatnie kilkadziesiąt lat? Zobaczcie sami.
16.08.2020

Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo]

Jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie zostało wzbogacone o kolekcję rzeźb. W scenerii podwodnego życia, brytyjski artysta Jason deCaires Taylor umieścił na 18 metrach pod powierzchnią wody, instalację, której przesłaniem jest przypomnienie niewidocznych wyzwań, z jakimi zmaga się australijska rafa.
14.08.2020

Terminal przeładunkowy surowców rolnych w Świnoujściu firmy BUNGE [foto, wideo]

Terminal magazynowo - przeładunkowy dla surowców rolnych w Świnoujściu, należący do spółki Bunge Polska, został oddany do eksploatacji w 2011 roku. To nowoczesna jednostka, specjalizująca się głównie w przeładunkach zbóż oraz śrut nasion oleistych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznych oraz wdrożonym systemom bezpieczeństwa, terminal zapewnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa przeładowywanych surowców.
14.08.2020

Podniesienie bandery na holowniku H-2 Mieszko (foto)

W piątek, 14 sierpnia, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-2 Mieszko. W uroczystości, która miała miejsce w Porcie Wojennym Gdynia, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów, dowódcy dywizjonów, Matka Chrzestna, przedstawiciele stoczni Remontowa Shipbuilding oraz załoga holownika.
14.08.2020

Dzik zaskoczył plażowiczów nad Bałtykiem [wideo]

Plażowicze w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn mieli nietypową niespodziankę - w morzu kąpał się dzik, który następnie wybiegł na zatłoczoną plażę.
13.08.2020

Przed nami regaty Kinder Joy of moving Puchar Trenerów!

Regaty o Puchar Trenerów otworzą zmagania żeglarskie w ramach Volvo Gdynia Sailing Days 2020. Organizowane po raz drugi pod parasolem programu Kinder Joy of Moving, we współpracy PZŻ i Ferrero Polska Commercial w ramach Kinder Joy of moving – Radość Żeglowania.
12.08.2020

Nielegalni poszukiwacze bursztynu na Mierzei

W ostatnim tygodniu w godzinach nocnych, funkcjonariusze straży leśnej Nadleśnictwa Elbląg, we współpracy z policjantami z posterunku w Sztutowie, podczas patrolu natrafili na nowe miejsce, w którym pozyskiwany był nielegalnie bursztyn. Przy okazji, poszukiwacze dewastują obszar leśny i stwarzają zagrożenie dla turystów i zwierząt.
12.08.2020

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego [foto]

Mając na uwadze setną rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz zbliżające się Święto Wojska Polskiego, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego przygotowała dla mieszkańców i turystów naszego miasta patriotyczną wystawę plakatów i ulotek z 1920 roku. Wystawa została opracowana graficznie ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
12.08.2020

Gliwice i Gdańsk na podium 2 rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sport Vita Ski&Sail Gliwice (SPO) wygrywa rozegraną w Sopocie drugą rundę 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pozostałe miejsca na podium zajęły załogi Yacht Clubu Gdańsk (YG2) i KW Garland Gliwice (GAR). Liderem rankingu pozostaje załoga z Gdańska.
11.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Druga edycja Ustka Charlotta Sailing Days: znamy Mistrzów Polski [foto]

W pierwszym tygodniu sierpnia rozegrano drugą edycję regat Ustka Charlotta Sailing Days. W ciągu 5 dni wystartowało ponad 140 jachtów z 5 krajów w tym Polska, Czechy, Niemcy, Chorwacja oraz Irlandia.
10.08.2020

Polska Liga Żeglarska na półmetku [foto]

Kolejne 2 weekendy w Sopocie odbędą się pod znakiem kolejnych rund Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend rywalizować będą załogi w 1 Lidze, dla których będzie to druga runda tegorocznych rozgrywek. Ekstraklasa rozegra swoją 3 rundę za tydzień na tym samym akwenie.
07.08.2020

Żeglarska Parada Świętojańska: wyniki konkursu fotograficznego

20 czerwca odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady. Z tej okazji, wraz z gdyńskim portem zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny. Dziś publikujemy zwycięskie prace.
07.08.2020

Pierwszy na świecie pływający hotel - kapsuła: idealny podczas pandemii [foto, wideo]

Anthénea to pływający, zasilany energią słoneczną apartament hotelowy wyposażony w silniki elektryczne i możliwość dostosowania się do każdego środowiska, od arktycznego po tropikalne.
07.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

#AkademiaEko na obozie Centrum Żeglarskiego w Szczecinie

Przy okazji trwającego Konkursu #AkademiaEko, przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie postanowili wcielić idee edukacji ekologicznej w życie. W środowy poranek spotkali się z uczestnikami Obozu Optymistycznego Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.
06.08.2020

Pierwsza wyspa w całości zasilana słońcem

Jest położona u zachodnich wybrzeży Portugalii, ma zaledwie 30 mieszkańców, ale znajduje się na niej także latarnia morska i mały port, do którego regularnie przybywają wycieczki - Berlenga Grande jest pierwszą wyspą w całości zasilaną energią słoneczną. Panele fotowoltaiczne pod koniec lipca zastąpiły na tym atlantyckim lądzie generatory prądu, do których pracy używano oleju napędowego.
06.08.2020

Największa pogłębiarka PRCiP w akcji! Plaża we Władysławowie poszerzona do prawie 100 m (foto, wideo)

Prace polegające na budowie plaż poprzez refulację w toku! Największe polskie przedsiębiorstwo pogłębiarskie PRCiP Sp. z o.o poszerzyło właśnie plażę we Władysławowie z ok. 20-30 m do prawie 100 m. W zadaniu wzięła udział pogłębiarka ssąco-refulująca „Inż. St. Łęgowski".
05.08.2020

Kolejny transport morski project cargo zrealizowany przez Fracht FWO w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, zorganizował w lipcu kolejny skomplikowany logistycznie transport z zakresu project cargo - trzech wielkogabarytowych elementów filtra powietrza do Meksyku. Jego realizację poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, a o wyborze tras i środków transportu zadecydował jeden z przewożonych ładunków. Operacja odbyła się w gdańskim porcie.
05.08.2020

Przyczyną eksplozji w Bejrucie składowane w porcie chemikalia? (wideo)

2700 ton saletry amonowej znajdowało się w porcie w Bejrucie i stało się przyczyną potężnej eksplozji w której zginęło 70 osób, a ponad 3600 zostało rannych - podały libańskiej telewizji Al-Dżadid źródła związane ze służbami bezpieczeństwa.
04.08.2020

Największa dostawa elementów turbin wiatrowych w historii Portu Gdynia (wideo)

Aż 139 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Liberty Harvest . To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki rozpoczął się w ostatnią sobotę w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna jest Morska Agencja Gdynia.
04.08.2020

Gigantyczna eksplozja w portowej części Bejrutu. Kilkadziesiąt osób nie żyje (foto, wideo)

Ogromna eksplozja w pobliżu centrum Bejrutu zabiła co najmniej 70 osób, zraniła setki i wywołała falę uderzeniową w libańskiej stolicy, rozbijając okna i powodując zawalenie się balkonów mieszkań - podają świadkowie tragedii.
04.08.2020

Wzrost aktywności funkcji przeładunkowej w kołobrzeskim porcie [foto]

W ostatnich dniach można zaobserwować wzmożony ruch jednostek handlowych w Porcie Kołobrzeg. W kołobrzeskim porcie roczny wolumen przeładunków wynosi ok. 300 tys. ton, przeładowywane są przede wszystkim kłody drewniane, kruszywo, pellet, nawozy oraz ryby.
04.08.2020

Polacy pokonują Australijczyków w Szczecinie! [foto]

Zwycięzcą pierwszych międzynarodowych regat meczowych w sezonie rozegranych w Szczecinie została załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Przemysław Płóciennik, Jacek Przybylak i Bartosz Bartnicki. W finale pokonali międzynarodową załogę Australijczyka Davida Chapmana oraz wracającego do meczowych startów Szymona Jabłkowskiego! Regaty o jednoznacznie brzmiącej nazwie Turn It On Again miały rangę grade 3 federacji World Sailing.
03.08.2020

Obrotowa kładka na Wyspę Spichrzów już łączy brzegi Motławy [foto]

57 metrów długości, 4,5 metra szerokości i 105 ton wagi - to wymiary kładki na Wyspę Spichrzów, która została oddana do użytku 1 sierpnia. Na drugi brzeg, między wyspą a Długim Pobrzeżem można było przejść już od godz. 9 rano.
01.08.2020

NFOŚiGW: ułatwienia w "Czystym powietrzu" i lista "zielonych" urządzeń

Materiały izolacyjne i stolarka okienna znajdą się w bazie danych urządzeń grzewczych programu "Czyste powietrze" - poinformował NFOŚiGW. Ułatwi to wybór materiałów i urządzeń spełniających określone w programie wymagania techniczne - dodał.
31.07.2020

Sierpień miesiącem czystej wody! Konkurs #AkademiaEko

Wokół nas codziennie podejmowanych jest wiele inicjatyw proekologicznych: widzimy, jak ważna jest troska o środowisko, a każde działanie ma znaczenie. Dlatego postanowiliśmy w AMS także tego lata podjąć konkretne działania
31.07.2020

Stwórz z nami kalendarz morskich wspomnień o Gdyni!

ATC Cargo SA z akcją społeczną "Morskie wspomnienia o Gdyni". Organizatorzy zapraszają do dzielenia się archiwalnymi fotografiami związanymi z historią morską Gdyni a jednocześnie wsparcie trójmiejskich hospicjów i organizacji wspomagających leczenie dzieci!
31.07.2020

Polska ma szansę stać się jednym z liderów w wykorzystaniu zielonego wodoru

Wodór to paliwo przyszłości i krok po kroku będzie zastępował wszystkie obecne paliwa kopalne. Szacuje się, że od 1975 roku zapotrzebowanie na ten surowiec wzrosło trzykrotnie, a obecne światowe zapotrzebowanie sięga 74 mln ton rocznie. Na globalnej mapie producentów wodoru znajduje się również Polska, z produkcją miliona ton rocznie. Kluczowe dla naszego kraju będzie nie tylko przejście na produkcję zielonego, całkowicie ekologicznego wodoru, ale też nowe technologie zastosowania paliwa przyszłości.
31.07.2020

Rusza konkurs „Na szlaku Baltic Pipe”!

GAZ-SYSTEM zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym zatytułowanym „Na szlaku Baltic Pipe”. Konkurs ma przybliżyć inwestycję Baltic Pipe tj. budowę gazociągu, który w Polsce powstaje na obszarze trzech województw – zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Prace zwycięzców zostaną opublikowane na specjalnie przygotowanej mapie 25 września w weekendowym wydaniu „Głosu Wielkopolski”, „Głosu Dziennika Pomorza” oraz 26 września w „Gazecie Lubuskiej” oraz na ich portalach internetowych.
31.07.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Lipiec na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej na nasadach falochronów zachodniego i wschodniego zakończono montaż specjalistycznych kleszczy i ściągów. Na zasadniczej części falochronu zachodniego rozpoczęło się pogrążanie ścianki szczelnej. W rejonie nabrzeża południowego toczą się roboty pogłębiarskie. Intensywne prace trwają w miejscu przyszłego kanału żeglugowego.
29.07.2020

Futurystyczne domy zakotwiczone w morskim dnie [wizualizacje]

Te domy są zakotwiczone na dnie, ale zbudowano je w sposób umożliwiający oparcie się skutkom morskich żywiołów. Przy silnym wietrze będą obracać się w taki sposób, by podążać ścieżką najmniejszego oporu. Wraz z przypływem lub w przypadku ogromnych fal poruszają się w górę i w dół i zawsze pozostają nad poziomem morza.
28.07.2020

Integracja sektorów energii w Polsce | Klucz do neutralności klimatycznej 2050

Przyszły miks energetyczny będzie zdominowany przez źródła odnawialne (OZE) o zerowych kosztach produkcji – farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Obfitość taniej energii elektrycznej pozwoli na zastąpienie nią paliw kopalnych zarówno w ciepłownictwie jak i w transporcie. Efektywne zintegrowanie tych sektorów, w ramach jednego systemu energii, pozwoli na przezwyciężenie problemu, jakim jest zależność produkcji zmiennych OZE od warunków pogodowych.
28.07.2020

Z pokładu Chipolbrok Galaxy na jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Widowiskowy rozładunek w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Gigantyczne elementy elektrowni wiatrowych zostały rozładowane w gdyńskim BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, w ostatnią sobotę. Do Polski trafiły z Chin na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy.
28.07.2020

Olbrzymia chmura piaskowa nad Atlantykiem [foto, wideo]

Ogromna chmura piasku oraz pyłu z Sahary podróżuje nad wodami Oceanu Atlantyckiego w kierunku Ameryki. Zjawisko przenoszenia pyłu pustynnego wraz z wiatrem ma miejsce każdego lata, jednak w tym roku jego skala jest rekordowa. Chmura ze względu na swoje rozmiary została okrzyknięta "Godzillą".
28.07.2020

"Dajcie spokój fokom!" Eksperci ponownie muszą apelować do turystów

Jak donosi Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, w sieci pojawiają się kolejne filmy, na których ludzie podchodzą blisko do odpoczywających na plaży fok. Wśród nich widać nawet dzieci, nagrywane przez rodziców. Według ekspertów, sytuacja jest podwójnie niebezpieczna, gdyż zbliżanie się do fok zagraża zarówno tym zwierzętom, jak i ludziom.
27.07.2020

Energa 77 Racing wygrywa w Poznaniu

Trzecie z rzędu zwycięstwo teamu Piotra Tarnackiego! Energa 77 Racing wraca z Poznania z kolejną wygraną rundą Pucharu Polski. Zawody odbyły się w dniach 25-26 lipca na jeziorze Kierskim.
27.07.2020

Energa 77 Racing walczy o Puchar Polski [foto]

Po dwóch zwycięstwach, czas na kolejne regaty. Energa 77 Racing po wygranej Anwil Cup 2020 i Pucharze Polski w Olsztynie, od dziś trenuje w Poznaniu. Dwudniowa rywalizacja rozpocznie się w sobotę 25 lipca. Zaplanowanych jest siedem wyścigów.
24.07.2020

Marynarze - cała wstecz - fotografie życia na morzu

Jak wygląda życie na morzu? Jaki będzie marynarz przyszłości? Czy bezzałogowe statki zastąpią pracę człowieka? 29 lipca 2020 roku o godzinie 12:00 w ładowni statku-muzeum Sołdek odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Łukasza Zakrzewskiego - „Marynarze – cała wstecz” oraz dyskusja na temat przyszłości zawodu marynarza.
23.07.2020

OZE w polskim miksie. Wciąż za mało, by wypełnić cele

Transformacja energetyczna znacznie przyśpieszyła. Dzięki ogromnemu spadkowi kosztów energetyki słonecznej i wiatrowej na lądzie, w coraz większym stopniu technologie te są wybierane przez sektor prywatny i gospodarstwa domowe jako inwestycja, która umożliwia osiąganie znacznych oszczędności. W ostatnich latach rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) był jednak uzależniony od polityki państwa i wprowadzanych systemów wsparcia. Miały one umożliwić Polsce realizację tzw. celu OZE. Zgodnie z nim w 2020 r. OZE miały odpowiadać za 15
23.07.2020

8 suwnic Konecranes popłynie z Gdyni do Izraela. Zobacz, jak wyglądał ich załadunek (foto, wideo)

Osiem potężnych suwnic typu ASC przeznaczonych do Portu Ashdod w Izraelu ładowanych jest w Porcie Gdynia. Niektóre z nich zostały specjalnie zmodyfikowane, aby umożliwić załadunek aż ośmiu sztuk na jeden statek.
22.07.2020

Raport IBRiS – “Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia”

Od wielu lat kwestie ochrony środowiska naturalnego pozostają tymi, które najsilniej oddziałują na świadomość ludzi. Zmiany codziennych nawyków społeczeństw wielu krajów, choć nie tak szybkie jak powinny, są zjawiskiem powszechnym. Jak pokazują raporty renomowanych ośrodków badawczych, poparcie dla rozwiązań wywodzących się z idei wykorzystywania na szeroką skalę tzw. „zielonej energii” stale rośnie.
21.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Pierwszy katamaran serwisowy do morskich farm wiatrowych pod polską banderą ochrzczony! (foto)

W sobotę, 18 lipca w Szczecinie odbyła się ceremonia chrztu katamaranu Baltic Jet. Katamaran należący pierwotnie do niemieckiego Ministerstwa do spraw dróg wodnych sprowadziła i przebudowała pomorska firma Baltic Diving Solutions. Jest to pierwszy katamaran serwisowy do morskich farm wiatrowych pod polską banderą.
20.07.2020

Morawiecki: warunkowość klimatyczna cały czas nieuzgodniona

Na szczycie UE cały czas nie jest uzgodniona kwestia uwarunkowania dostępu do środków z funduszu transformacji energetycznej z zadeklarowaniem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku - poinformował w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
19.07.2020

Raport IJ: inwestycje w energetyce mogą zasilić polski PKB o 200-300 mld zł

Dostosowanie polskiego miksu energetycznego do unijnych wymogów do 2040 r. będzie kosztować - w zależności od wariantu - od 250 do 400 mld zł; jednak w perspektywie inwestycje te dadzą wzrost PKB o ok. 200-310 mld zł wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego.
17.07.2020

Burze, ulewy i powodzie. Jak zachować się po szkodzie?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) codziennie wydaje ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne dla poszczególnych części kraju. Ulewy, burze z gradem czy powodzie zagrażają polskim regionom od początku czerwca. W samym tylko pierwszym tygodniu lipca zjawiska atmosferyczne w mniejszym lub większym stopniu zagroziły niemal wszystkim województwom. Jak podają przedstawiciele branży ubezpieczeniowej, wyraźnie rośnie w związku z tym liczba tzw. szkód katastroficznych, czyli zniszczeń w domach na skutek groźnych zjawisk
17.07.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Polskie szanse na zielone finansowanie gospodarki

Nowy raport opublikowany przez Climate Action Network (CAN) Europe oraz CEE Bankwatch Network wskazuje konkretne inwestycje wymienione krajowym planie na rzecz energii i klimatu (NECP) Polski, które dają szansę na zieloną odbudowę gospodarczą po pandemii oraz są dla niej zagrożeniem.
16.07.2020

Olbrzymie suwnice popłynęły z Gdańska do amerykańskiego portu. Zobacz, jak wyglądał ich montaż i załadunek (foto, wideo)

Pięć potężnych suwnic typu RTG popłynęło do amerykańskiego portu Wilmington – Gulftainer. Montażem i załadunkiem zajęło się przedsiębiorstwo „El Professional”.
15.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

DB Schenker otwiera drugi co do wielkości terminal w Finlandii

DB Schenker, światowy lider logistyki i transportu, otwiera drugi co do wielkości terminal przeładunkowy w Finlandii, niedaleko Turku. Powierzchnia terminalu pomieściłaby 14 boisk piłkarskich. Oferta obejmuje usługi krajowego i międzynarodowego transportu lądowego, szczególnie w ramach krajów skandynawskich. Inwestycja o wartości 26 mln euro jest wyrazem zaangażowania firmy w rozwój na rynku fińskim i w ramach sieci europejskiej.
14.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Inwestycje w energię odnawialną mogą stanowić alternatywę dla budowy elektrowni atomowej. Ich łączna moc w Polsce przekroczyła już 10 GW

Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce mogą okazać się inwestycje skupione wokół energetyki odnawialnej. Pozwolą uniezależnić ten sektor gospodarki od przemysłu górniczego. Kluczową rolę w odejściu od węgla może odegrać zielony wodór, który pozwoli zgromadzić nadwyżki energetyczne do wykorzystania w szczycie obciążenia sieci energetycznych.
13.07.2020

Załoga Energa 77 Racing wygrywa w Olsztynie

Team Piotra Tarnackiego zdobył Puchar Polski podczas regat w Olsztynie. Energa 77 Racing wygrała siedem z dziewięciu wyścigów. Zawody odbyły się w dniach 11-12 lipca na jeziorze Ukiel w Olsztynie. To drugie zwycięstwo żeglarzy z Gdańska w tym sezonie.
13.07.2020

Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sukcesem Yacht Clubu Gdańsk zakończyła się inauguracyjna runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie. Podium uzupełniły załogi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i SportVita Gliwice.
13.07.2020

Fuzja Hitachi-ABB: nowe perspektywy dla polskich zakładów ABB także w offshore wind

Przejęcie przez Hitachi części ABB otwiera przed polskim oddziałem firmy nowe możliwości - mówi PAP dyrektor zarządzający Hitachi ABB Power Grids Poland Paweł Łojszczyk. Wskazuje m.in. na otwarcie rynku japońskiego i nowe technologie od Hitachi.
13.07.2020

Nowy holownik w Porcie Gdańsk ochrzczony! (foto, wideo)

Nowoczesna jednostka o nazwie "Ajax" wyprodukowana na zlecenie przedsiębiorstwa "WUŻ" Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. w wietnamskiej stoczni Song Cam grupy Damen, już niebawem rozpocznie służbę w Porcie Gdańsk.
11.07.2020

Minister Kurtyka na szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej dot. czystej energii

Jak przyspieszyć innowacyjność w zakresie czystej energii oraz jak przeprowadzić proces ożywienia gospodarek po pandemii, aby przebiegał on w sposób zrównoważony i sprawiedliwy dla wszystkich – m.in. o tym dyskutowano podczas szczytu „IEA Clean Energy Transitions Summit”, zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency). W wideospotkaniu, które odbyło się 9 lipca 2020 r., udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka.
10.07.2020

Minister Kurtyka o inicjatywie „Miasto z klimatem”

„Chcemy wspierać miasta w transformacji ekologiczno-klimatycznej, ale też docenić wysiłki podejmowane na rzecz działań proekologicznych” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca 2020 r. podczas spotkania w Krynicy Zdroju.
09.07.2020

BayWa sprzedał największą pływającą elektrownię słoneczną w Europie

Niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa r.e. sprzedał holenderskiemu konsorcjum pływającą farmę słoneczną Bomhofsplas o mocy 27,4 MW.
08.07.2020

Greenpeace ukarany grzywną 100 000 $ za protesty na platformie wiertniczej BP

Sąd w Szkocji obciążył Greenpeace grzywną w wysokości 80 000 GBP (100 000 USD) za próbę powstrzymania głównego brytyjskiego koncernu naftowego przed wydobyciem ropy na morskim polu naftowym Vorlich.
08.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Baleària połączy siły z Global Ports Holding nad budową nowego terminalu pasażerskiego w Walencji

Hiszpański operator promowy Baleària złożył ofertę na budowę i eksploatację nowego terminalu pasażerskiego w porcie w Walencji, przy wsparciu operatora terminalu wycieczkowego Global Ports Holding (GPH).
07.07.2020

Baltic Sail Gdańsk we wrześniu

Międzynarodowy zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk z nową datą i ze zmienioną formułą – organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników żeglarstwa od 4 do 7 września do Gdańska. Zakończmy wspólnie sezon wodny.
07.07.2020

Minister Kurtyka o celach transformacji w Polsce

„Państwa Europy Środkowo-Wschodniej mogą w najbliższym czasie stać się motorem zielonej odbudowy. Oznacza to jednak jeszcze większą odpowiedzialność – w tym przypadku przeprowadzenia transformacji w sprawiedliwy i solidarny sposób” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka podczas webinarium pt. „Investing in the Recovery and Transition of Europe’s Coal Regions” zorganizowanego przez Bloomberg New Energy Finance. W spotkaniu, które odbyło się 6 lipca, uczestniczył również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmerman
07.07.2020

Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Polska jest na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
06.07.2020

Żeglarska siła w różnorodności klas i doświadczeń - blok IV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020 [foto, wideo]

Za nami kolejny bardzo intensywny i zróżnicowany etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Już w piątek licznie stawiły się na starcie w Górkach Zachodnich klasy 420, Flying Dutchman, Hobie Cat 14 i 16, Nautica 450 i Delphia 24 OD. W sobotę różne doświadczenia i style żeglowania połączyły się podczas wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jachty morskie zmierzyły się także w krótkich wyścigach w ramach Pantaenius Nord Cup Classic.
06.07.2020

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.
04.07.2020

Port Gdynia portem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku [foto, wideo]

Gdynia będzie portem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku. To wielki projekt morskiej energetyki wiatrowej, który jest j zaliczany do epokowych projektów infrastrukturalnych.
02.07.2020

Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]

Naukowcy szacują, że 50–80% produkcji tlenu na Ziemi pochodzi z oceanu. Większość tej produkcji pochodzi z oceanicznego planktonu - dryfujących roślin, glonów i niektórych bakterii - które mogą fotosyntezować, czyli przekształcać światło słoneczne w energię.
02.07.2020

Nowatorski holownik Ajax już w Gdańsku. Wzmocni flotę WUŻ-u (foto, wideo)

Kompaktowy, wielozadaniowy, zapewniający imponujący uciąg na palu rzędu 70 T. Wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania holownik Ajax dołączył właśnie do floty przedsiębiorstwa WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. Do Gdańska przypłynął we wtorek (1 lipca) rano.
01.07.2020

Nowa hybryda powstaje w stoczni CRIST [foto]

Ponad 100 metrów długości, 17 szerokości oraz możliwość przewiezienia 90 samochodów osobowych – to parametry nowego promu hybrydowego, który zbuduje stocznia CRIST dla fińskiego operatora promowego, Finferries. Dzisiaj odbyło się pierwsze cięcie stali na jednostkę.
01.07.2020

Bananowy serwis w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Nawet 3400 ton bananów tygodniowo trafia do gdańskiego portu w ramach regularnego serwisu. Za operacje przeładunkowe przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego (WOC) odpowiada spółka Cargofruit. O tym, jak wymagającym towarem są owoce, drodze, którą musi przebyć każdy banan zanim trafi do naszych rąk i planowanych, dużych inwestycjach opowiedział nam dyrektor Cargofruit, Laszlo Irsa.
01.07.2020

Grupa ORLEN wdraża nową biotechnologię

W Grupie ORLEN powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową. Budowana w Trzebini instalacja będzie przekształcała surowce pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy. Ma on szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, czy w rolnictwie. Na etapie pilotażu instalacja będzie wytwarzała 5 ton kwasu mlekowego rocznie, a docelowe moce, sięgające 5 000 ton rocznie, pozwolą pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na ten produ
01.07.2020

SeaData na straży jakości powietrza i natężenia hałasu w trójmiejskich portach (foto, wideo)

Jeszcze kilka lat temu, trójmiejskie porty zmagały się z intensywnymi epizodami pylenia. W ramach konkursu dla startupów, wyłoniony został innowacyjny projekt gdyńskiej firmy SeaData - specjalistyczne czujniki, które przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, monitorują jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. Teraz, przedsiębiorstwo wkracza na rynek dronów i do oferowanych usług dołącza m.in. pomiary substancji szkodliwych z powietrza.
01.07.2020

Sportowa rywalizacja na Zatoce Gdańskiej trwa [foto, wideo]

Zakończył się drugi etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Mimo słabego wiatru przez cały weekend na Zatoce Gdańskiej toczyła się sportowa bitwa. Od piątkowego wieczoru do sobotniego poranka w nocnym, długodystansowym Orvaldi B8 Race ścigały się jachty pełnomorskie.
29.06.2020

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą [foto]

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
29.06.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Energa 77 Racing Team mistrzem Polski [foto]

Energa 77 Racing Team wygrywa pierwsze w tym sezonie regaty Anwil Cup 2020! Ekipa w składzie Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała zwyciężyła w Długodystansowych Mistrzostwach Polski Jachtów Kabinowych we Włocławku. Drugie miejsce zajął Pol 70, również z klubu 77 Racing.
29.06.2020

Fińskie rozwiązania dla bezpiecznych i czystych statków i portów

Przemysł rejsowy i promowy stoją obecnie w obliczu wielu wyzwań spowodowanych pandemią Covid-19 – między innymi w zakresie odbudowy zaufania społecznego, iż pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie, a statki, porty i terminale pasażerskie są dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane.
29.06.2020

Foto maryniści

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Tylko jak to pokazać na zdjęciu? Uczestnicy odbywającego się w ramach Święta Morza pleneru fotograficznego na szlaku Legendy Morskiej Gdyni próbowali rozgryźć ten dylemat.
29.06.2020

HES Gdynia Bulk Terminal świętuje 25 - lecie (foto, wideo)

W czerwcu 2020 roku mija 25 lat od momentu powołania spółki MTMG – Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o. (obecnie HES Gdynia Bulk Terminal Sp z o.o.). Terminal rozpoczął swoją działalność w trudnych warunkach, dysponując zdekapitalizowanym wyposażeniem technicznym oraz starymi technologiami przeładunkowymi. W czasie 10-letniej restrukturyzacji terminal został przystosowany do potrzeb rynku i swoich klientów, a spółka zbudowała silną pozycję na rynku, ugruntowaną w kolejnych latach.
29.06.2020

Trwa przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz co dzieje się na placu budowy (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej zakończono prace związane z pogrążaniem ścianki szczelnej nabrzeża południowego wraz z zakotwieniem mikropali i zalądowieniem tego obszaru. Na nasadach falochronu zachodniego i wschodniego także zakończyło się pogrążanie ścianek szczelnych. Trwają prace pogłębiarskie w rejonie nabrzeża południowego. Coraz bardziej widoczne są też efekty prac przy budowie mostu, śluzy i kanału żeglugowego. Na mostach pó
26.06.2020

Marynarski, motocyklowy Rajd Weterana [foto]

W środę, 24 czerwca, reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę I Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze udali się do miejscowości Trzebiatkowa by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na grobie sierżanta Adama Szady-Borzyszkowskiego.
26.06.2020

Orkan i Sokół przypłynęły do Szczecina. Niezwykły rejs nowych lodołamaczy! [foto]

Szczecińskie lodołamacze powstają w stoczni remontowej Shipbulding w Trójmieście, a tymczasem w naszym regionie obecne są jednostki, które właśnie ruszyły w swój pierwszy rejs po powstaniu. Lodołamacze czołowy Orkan i liniowy Sokół, wybudowane w Stoczni Koźle Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu, wyruszy
26.06.2020

Którędy do dekarbonizacji? Raport WWF Polska o magazynowaniu energii

Magazyny energii to jeden z najważniejszych elementów do budowy zdekarbonizowanej gospodarki, opartej na odnawialnych źródłach energii. Światowe sektory energetyczne transformujące się w kierunku pełnej dekarbonizacji potrzebują tej technologii już teraz. Czy Polska zdąży dołączyć do poszukiwań tego
25.06.2020

PKN ORLEN inwestuje w zero i niskoemisyjne źródła wytwarzania

PKN ORLEN, zgodnie z deklaracjami, uczestniczy w projekcie budowy bloku w elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej. Przy realizacji inwestycji zostanie maksymalnie wykorzystana dotychczasowa infrastruktura. To element strategii PKN ORLEN, która ukierunkowana jest na zwiększanie zaangażowania w ene
25.06.2020

Trump i Duda zapowiadają umowę dotyczącą energii jądrowej. Naimski: Pierwszy reaktor w 2033

Prezydenci USA i Polski: Donald Trump i Andrzej Duda, zapowiedzieli w środę podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej. Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. Duda poinformował o inwestycji Google'a w centrum nowoczesnych technologii w naszym kraju.
25.06.2020

OZE w Porcie Gdynia

W odpowiedzi na liczne sygnały i rosnące zapotrzebowanie ze strony interesariuszy Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. wspiera działania związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii na terenach znajdujących się w granicach administracyjnych Spółki oraz umożliwia sprawne przyłączanie nowych instalacji wytwórczych do własnej sieci elektroenergetycznej.
24.06.2020

Głębokomorskie wydobycie może zniszczyć nieodkryte gatunki - twierdzi Ocean Panel

Wydobycie na dnie morza nie powinno rozpocząć się przed dokonaniem pełnej oceny prawdopodobnego wpływu na środowisko - poinformował w środę raport, zlecony przez panel ds. Zrównoważonej Gospodarki Oceanicznej (Panel Oceaniczny).
24.06.2020

35 lat ORP Bukowo [foto]

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. 23 czerwca 1985 roku po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na ORP Bukowo. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji we wtorek, 23 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
23.06.2020

Pływająca elektrownia solarna rozpoczyna działalność komercyjną w Niemczech

Deweloper 7C Solarparken wdrożył system pływający o mocy 729 kW na jeziorze w pobliżu Salzwedel. Firma handlująca energią Next Kraftwerke zintegruje energię wytwarzaną w obiekcie z wirtualną elektrownią.
23.06.2020

Hat-trick w stoczni Karstensen Shipyard Poland. W czerwcu zwodowali już trzecią jednostkę [foto, wideo]

W piątek 19 czerwca stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką. To już trzecie wodowanie w gdyńskiej stoczni w tym miesiącu.
22.06.2020

Gigantyczny statek Pioneering Spirit zlikwidował kolejną platformę Brent dla Shell [foto]

Pioneering Spirit, statek do przewozu ciężkich ładunków od Allseas, przeprowadził pierwszą tego lata operację wycofania z eksploatacji na platformie Brent Alpha firmy Shell na Morzu Północnym.
22.06.2020

Tam, gdzie niebo spotyka się z oceanem - poznajcie islandzką lagunę (foto, wideo)

Do tej pory, ten rok nie był łaskawy dla entuzjastów podróży. Stąd też, wielu z nich, ma wysokie oczekiwania względem 2021 r. Islandia przygotowała wyjątkową propozycję dla entuzjastów spektakularnych zachodów słońca, zorzy polarnej i gwiazd.
22.06.2020

Szkoły przyjazne wodzie - certyfikaty przyznane

Program Edukacyjny Wód Polskich pt. „Aktywni Błękitni, szkołą przyjazna wodzie” został zakończony uroczyście w piątek 19 czerwca br.
22.06.2020

Wrak jachtu zlokalizowanego przez Urząd Morski w Gdyni wydobyty [foto]

17 czerwca 2020 roku wrak jachtu żaglowego „BETTY MARIEL”, zalegającego na wysokości Orłowa został wydobyty przez właściciela, a co się z tym wiąże, przestał stanowić przeszkodę nawigacyjną w tym rejonie.
22.06.2020

MK: Moc z odnawialnych źródeł energii przekroczyła w Polsce 10 GW

„Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie” – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
22.06.2020

Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego [foto]

Legendarny dowódca okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego” komandor Bolesław Romanowski oraz Henryk Fronczak organizator żeglarstwa w okupowanej Warszawie i powojenny działacz Polskiego Związku Żeglarskiego zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. Uroczystości towarzyszyły obchody 55-lecia powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Oficjalnie zainaugurowano równie tegoroczny sezon żeglarski.
22.06.2020

Świętojańska Parada Żeglarska już za nami. Weź udział w konkursie fotograficznym!

W sobotę odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
22.06.2020

Kolejne wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni [foto, wideo]

Kolejne wodowanie w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni. Zwodowana jednostka to statek rybacki dla duńskiego armatora Astrid Fiske AB​.
22.06.2020

Zatoka pełna żagli i tłumy na brzegu. Za nami Żeglarska Parada Świętojańska (foto, wideo)

Około 100 żaglowców i łodzi motorowych przepłynęło po wodach zatoki w uroczystej IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Wydarzenie zorganizowane przez Pomorski Związek Żeglarski to stały już element obchodów Święta Morza. Na wodzie w pełnej krasie mogliśmy podziwiać m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogorię” czy „Zawiszę Czarnego”.
21.06.2020

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej PGZ Stocznia Wojenna realizuje projekty dla MW RP pełną parą [foto]

Głównymi projektami realizowanymi obecnie przez PGZ Stocznię Wojenną są trzy duże naprawy główne-dokowe OORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, „Kościuszko” i „Arctowski”. Nawet obostrzenia związane z COVID-19 nie spowolniły prac Stoczni i w tym trudnym okresie praca przy ulicy Śmidowicza wre.
19.06.2020

Inwestycje w zielone źródła energii mogą pomóc Polsce wyjść z kryzysu po pandemii

Transformacja energetyczna na dużą skalę i inwestycje w odnawialne źródła mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, ale także w pokonaniu recesji gospodarczej wywołanej pandemią SARS-CoV-2 – wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA. Szansy rozwoju gospodarczego w tym kierunku upatruje też Unia Europejska. W Polsce energetyka odnawialna rozwija się coraz szybciej, ale mimo dużego społecznego poparcia wciąż niedostatecznie szybko, aby wypełnić unijne zobowiązania dotyczące udziału OZE w miksie energ
19.06.2020

DAR MŁODZIEŻY wyszedł w morze [foto]

W czwartek (18.06.) ok. godz. 13.00 DAR MŁODZIEŻY, pod komendą kpt. ż. w. Rafała Szymańskiego, oddał cumy rozpoczynając pierwszy tegoroczny rejs szkoleniowy. Opóźniony sezon praktyk morskich to oczywiście sprawa zgrożenia epidemicznego.
18.06.2020

Morskie szkolenie śmigłowców Mi-17 [foto]

Kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17 odbyli żołnierze 7. Eskadry Działań Specjalnych z Powidza.
18.06.2020

PGE: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to krok we właściwym kierunku

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest krokiem we właściwym kierunku, ale potrzebujemy znacznie większego zaangażowania środków UE w przyszłości, aby złagodzić negatywny wpływ transformacji energetycznej w Polsce - powiedział prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski podczas debaty online “Will the Just Transition Fund deliver the Green Deal?
18.06.2020

Akcje nurków minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Gdyni i Świnoujściu zakończone sukcesem [foto]

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Grupa Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców we wtorek, 16 czerwca, przeprowadziła operację neutralizacji blisko 1000 kg miny morskiej typu GC znalezionej w pobliżu portu w Gdyni. Z kolei w środę, 17 czerwca, nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców po raz kolejny oczyścili tor wodny Szczecin-Świnoujście z dwóch obiektów zawierających w sobie blisko 600 kg materiału wybuchowego.
17.06.2020

Prezydenci stolic Grupy Wyszehradzkiej apelują o wyższy cel redukcji emisji UE

Prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Budapesztu, Bratysławy, Pragi i Warszawy, zaapelowali do Komisji Europejskiej i krajów członkowskich Unii Europejskiej o poparcie dla Zielonego Ładu, zwiększenie celu redukcji emisji dwutlenku węgla w UE na rok 2030 z 40% do 55% i wsparcie dla samorządów w walce z kryzysem klimatycznym
17.06.2020

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń do produkcji energii elektrycznej i sprzętu przemysłowego, ogłosił dzisiaj uruchomienie pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Uruchomienie turbiny korzystającej z technologii „black start” pokazuje zdolność spółki do realizacji zamówień zbiorczych na rynku morskich turbin wiatrowych o mocy 8 MW.
16.06.2020

Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką [foto, wideo]

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni obyło się kolejne wodowanie kadłuba statku rybackiego. Zwodowana jednostka była największą spośród dotychczas wybudowanych w gdyńskim zakładzie.
16.06.2020

Minister klimatu: budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033

Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor - w 2033 r., a w 2040 r. powinno działać sześć bloków jądrowych.
15.06.2020

Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. z nową pilotówką. W ostatnią środę (10.06), do gdańskiego portu wpłynęła zbudowana w Finlandii, nowoczesna jednostka Pilot-23.
15.06.2020

PGE zamierza wzmacniać się w czterech obszarach, chce odejść od aktywów węglowych

PGE zamierza w nowej strategii wzmacniać obecność w czterech obszarach: energetyce wiatrowej: morskiej i lądowej, fotowoltaice i magazynowaniu energii - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Przekonuje, że odejście od energetyki opartej o węgiel pomogłoby spółce w pozyskaniu finansowania projektów zero- i niskoemisyjnych.
15.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.