• <

Wynik wyszukiwania - "transport" - Wiadomości

Umowa podpisana, będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.oraz Remontowa Shipbuilding S.A. z siedzibą w Gdańsku podpisały umowę na zakup statku pożarniczego. Oferta Remontowej Shipbuilding S.A. została wybrana w postępowaniu przetargowym. Nowa jednostka będzie trzecią we flocie ZMPSiŚ i będzie nosiła nazwę „Strażak-28”.
29.04.2021

P&O FERRIES wprowadza piąty prom na trasę Dover-Calais

P&O FERRIES ogłosiło powrót piątego promu na trasie Dover-Calais, by umocnić pozycję lidera na kanale La Manche. Pride of Burgundy – jednostka o tonażu 28.000 ton i ładowności 120 ciężarówek - powróci na kluczową trasę w czerwcu. Tym samym flota P&O na trasie Dover-Calais powróci do ilości sprzed pandemii tj. do pięciu jednostek, co pozwoli armatorowi rozszerzyć ofertę rejsów dla firm przewożących ładunki między Wielką Brytanią i krajami Unii Europejskiej. Statek będzie pływał wyłącznie w trybie frachtowym.
29.04.2021

Planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej od 2021 roku (wideo)

W kwestii planowanych zmian w zakresie ulgi abolicyjnej, kluczową kwestią jest weryfikacja źródeł najprzeróżniejszych stanowisk, z których wynika, że rzekomo obecna formuła tj. „Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw” przyjęta w projekcie jest korzystna dla marynarzy:
18.02.2021

Chińska stocznia dostarczyła trzeci tankowiec dla projektu Jamał LNG

Chińska stocznia Hudong-Zhonghua w poniedziałek 31 sierpnia dostarczyła trzeci jamalski zbiornikowiec LNG dla spółki joint venture (JV) będącej własnością Cosco Shipping i japońskiej firmy MOL.
02.09.2020

20 mln euro na fundusz Inicjatywy Trójmorza

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w środę na Facebooku, że jego rząd wyasygnuje 20 mln euro na rzecz Inicjatywy Trójmorza. W Bułgarii od 56 dni trwają protesty, których uczestnicy domagają się m.in. dymisji gabinetu Borisowa.
02.09.2020

5,5 mld zł dla gospodarki z programów poświęconych energetyce i ekologii

W ciągu ostatniego półtora roku, programy rządowe służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił dziś minister klimatu Michał Kurtyka.
02.09.2020

Branża czystych źródeł energii: wspierajmy rozwiązania zeroemisyjne

Należy wspierać technologie, opierające się na zasadach zeroemisyjności, a transformacja energetyczna powinna być prowadzona w sposób rozsądny - to niektóre postulaty, zebrane po czerwcowej konferencji branżowej w Pszczynie (Śląskie).
02.09.2020

P&O Ferries rozwija narzędzia cyfrowe dla firm transportowych, aby pomóc chronić kierowców podczas pandemii COVID-19

Przewoźnik promowy P&O Ferries kontynuuje przewozy frachtowe przez cały okres pandemii koronawirusa, zapewniając dostawy towarów pomiędzy Europą kontynentalną a Wielką Brytania oraz Irlandią. Armator stawia bezpieczeństwo kierowców frachtowych, pasażerów oraz załóg zawsze na pierwszym miejscu i dlatego zdecydowano o wprowadzeniu dodatkowych procedur czystości, dodatkowych środków zapewniających zachowanie dystansu społecznego oraz innych środków ostrożności.
02.09.2020

Prognoza PIE: w tym roku polskie PKB spadnie o 3,1 proc.

W tym roku PKB Polski spadnie o 3,1 proc. rok do roku - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny, który prognozował wcześniej spadek o 4,2 proc. Analitycy uważają, że nasza gospodarka skurczy się o 3,5 proc. rdr w III kwartale i 2,5 proc. w IV kw.
02.09.2020

Wolontariat w WWF. Pomóż mapować bariery na rzekach!

WWF Polska szuka nieustraszonych, zmotywowanych i zainspirowanych do działania osób, które będą wspierać program Strażników Rzek WWF poprzez mapowanie przegród na rzekach na wskazanym i uzgodnionym odcinku ok. 50 km rzek. Poszukiwanych jest 12 osób, które poświęcą swój czas (około 5-7 dni) i zaangażują się w badania terenowe, mające na celu wykrycie i opisanie faktycznie istniejących przegród na rzekach.
02.09.2020

W ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu może sięgnąć 4 mld m3

W ciągu najbliższych 10 lat krajowa produkcja biogazu, wykorzystywanego w sieciach gazowych i transporcie, może sięgnąć 4 mld m sześciennych. To mniej więcej tyle, ile wynosi obecne polskie wydobycie gazu ziemnego i jedna piąta krajowego zapotrzebowania na gaz – ocenił dziś prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
02.09.2020

Konwencja MLI a marynarze: Portugalia od 2021 roku nowe obowiązki

Dnia 28.02.2019 roku Portugalia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u portugalskich armatorów. Obecnie status proponowanych zmian to Definitive po obu Państwach-Stronach Konwencji. Zmiany wprowadzone Konwencją znajdą zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 01.01.2021 roku.
02.09.2020

Projekt łagodzący ustawę o zapasach ropy i gazu trafił do konsultacji

Ministerstwo Klimatu przesłało do zaopiniowania i konsultacji publicznych projekt łagodzący od jesieni 2021 r. ustawę o zapasach ropy naftowej i gazu. Opiniowanie i konsultacje mają potrwać 3 tygodnie.
01.09.2020

Spirit of Adventure zakończył podróż wzdłuż rzeki Ems (wideo)

Statek wycieczkowy Spirit of Adventure, budowany przez niemiecką stocznię Meyer Verft dla brytyjskiego przewoźnika Saga Cruises, opuścił Papenburg w niedzielę 30 sierpnia 2020 roku i został przeniesiony do Emden.
01.09.2020

Tajlandia ma w planach korytarz transportowy omijający Cieśninę Malakka

Władze Tajlandii planują budowę trasy, która miałaby stać się konkurencją dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata. Na nowy korytarz lądowy mają się składać porty, autostrada oraz linia kolejowa.
01.09.2020

Dachser: towar wagi ciężkiej w trasie

Wysyłka 138 ton z Brazylii do Meksyku -Dachser Air & Sea Logistics zorganizował transport ponadgabarytowej maszyny do produkcji samochodów. Po rozebraniu jej na 14 części, sam największy element - kompresor - ważył 125 ton. Podróż składała się z trzech etapów – przejeździe ładunków przez brazylijski stan Sao Paulo, transportu statkiem kontenerowym do Meksyku i przewozu maszyny do zakładu produkcyjnego w środkowym Meksyku ciężarówką.
01.09.2020

Obroty w portach morskich spadły z powodu pandemii o 10 proc. W najbliższych miesiącach powinny znowu rosnąć

W całym I półroczu odnotowano wagowy spadek przeładunków o kilkanaście procent, jednak w przypadku niektórych towarów poszczególne porty mogą się pochwalić znaczącymi wzrostami. Średnie obroty spadły o ponad 10 proc. O ile gospodarka wyjdzie obronną ręką ze skutków lockdownu, branża transportu morskiego powinna rozwijać się pomyślnie, do czego porty przygotowują się przez trwające inwestycje. – W przypadku przedłużającego się spowolnienia gospodarczego trzeba będzie skorygować część ambitnych planów rozwojowych – mówi Marek Tarcz
01.09.2020

Wrześniowa pamiątka z Toru Wodnego, czyli Zwillingsockel 36

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy z Urzędem Morskim w Szczecinie pozyskało kolejny, interesujący eksponat. W poniedziałek, 31 sierpnia, w Szczecinie zaprezentowany został zestaw przeciwlotniczy Zwilingsockel 36. Tego typu broń pojawiła się na linii frontu m.in. podczas kampanii wrześniowej.
31.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – energetyczny boom (tydzień 34-35)

Dalsza poprawa rynków frachtowych będzie zależała od możliwych przyszłych scenariuszy związanych z rozwojem pandemii COVID 19. Niemniej jednak w całym tym chaosie i niepewności jest jasny punkt, który napędza aktualnie rynek żeglugowy. Mowa tutaj o inwestycjach w alternatywne źródła energii, od których nie ma już odwrotu. Praca do wykonania w tym zakresie jest olbrzymia, ponieważ zakłada ewolucję z nadal przeważającej w gospodarkach energetyki konwencjonalnej na rozwiązania godne XXI wieku.
31.08.2020

Jak radzą sobie biura projektowe w czasie kryzysu?

Pandemia SARS-CoV-2 przyniosła trudny czas światowej gospodarce. Szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa i drastyczne środki wprowadzane przez rządy powiększały obawy o przyszłość biznesu. Mimo to, ponad perspektywą krótkoterminową, zdominowaną przez negatywne skutki, zarysowują się trendy sprzyjające stabilizacji i podtrzymaniu koniunktury w gospodarce morskiej. O tym, jak radzą sobie w tym trudnym czasie biura projektowe, zapytaliśmy Dariusza Frankowskiego, dyrektora zarządzającego Havyard Design & Engineering Poland.
31.08.2020

Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez COVID-19

W związku z pandemią COVID-19, nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego nie zostanie oddany planowo do użytku w 2023, lecz w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze.
31.08.2020

Kolejny twardy lockdown mało prawdopodobny

Dzisiejsze dane GUS potwierdziły szacunek PKB w II kwartale na poziomie -8,2 proc. rdr. Konsumpcja prywatna i inwestycje skurczyły się w dwucyfrowym tempie rok do roku. To cena restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, stąd ponowny twardy lockdown jest mało prawdopodobny - ocenił bank Pekao.
31.08.2020

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Fundusz Trójmorza szansą na rozwój gospodarczy Polski i całego regionu

Zwiększa się rola Funduszu Trójmorza, dzięki któremu kluczowe inwestycje w obszarze transportu, energetyki i infrastruktury cyfrowej mają szansę na finansowanie – stwierdzono podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Fundusz został powołany do życia w ubiegłym roku.
31.08.2020

ISR: Jaki przebieg połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba?

Do 4 września będą trwać konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba.
28.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu sierpnia 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
28.08.2020

Marynarze podstawą przyszłości żeglugi – temat Światowego Dnia Morza 2021

Wybór hasła - Marynarze podstawą przyszłości żeglugi (Seafarers: at the core of shippingʹs future) na rok 2021 odzwierciedla potrzebę uwidocznienia i podniesienia świadomości na temat kluczowej roli marynarzy w międzynarodowym handlu.
28.08.2020

Port Gdańsk z nagrodą "Orła Rzeczpospolitej"

27 sierpnia 2020 w Warszawie odbyło się II Spotkanie Liderów Branży TSL zorganizowane przez dziennik „Rzeczpospolita”. W trakcie tegorocznej edycji omawiano aktualne wyzwania branży logistycznej oraz perspektyw jej rozwoju. Podczas uroczystej gali wręczone zostały także nagrody specjalne „Rzeczpospolita” TSL Award, które trafiły do firm z branży logistycznej oraz jej otoczenia biznesowego, które w ostatnim czasie wyróżniły się na polskim rynku. Port Gdańsk otrzymał nagrodę specjalną „Orła Rzeczpospolitej” za wpływ na rozwój polsk
28.08.2020

Inauguracyjne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej

Dzisiaj zainaugurowano działalność Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej, którego koordynatorem został pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej i szef gabinetu politycznego premiera, Krzysztof Kubow. Niedługo do prac zespołu zostaną zaproszone firmy i jednostki badawcze.
28.08.2020

Bałtycka Baza Masowa: zobacz, jak wygląda załadunek 25 tysięcy ton siarczanu amonu (foto, wideo)

Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.
28.08.2020

Sierpień na budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywany jest port osłonowy (falochron zachodni i wschodni). Na falochronie zachodnim wykonano już 65 % prac, a pogrążanie tej konstrukcji powinno zakończyć się we wrześniu. Montowane będą także na nim kleszcze i ściągi, konstrukcja zostanie zasypana piaskiem, a następnie kamieniem narzutowym.
28.08.2020

Kryzys COVID-19 mocno odbił się na przeładunkach Portu Hamburg

Największy port uniwersalny w Niemczech, Port w Hamburgu, odczuł negatywne skutki pandemii COVID-19 w pierwszej połowie tego roku.
27.08.2020

Chiński armator z dużym zamówieniem na etanowce

Chiński armator Zhejiang Satellite Petrochemical (STL) podpisał kontrakty na budowę czterech etanowców typu VLEC z południowokoreańskimi stoczniami Hyundai Heavy Industries i Samsung Heavy Industries o łącznej wartości 441 milionów dolarów.
27.08.2020

Delfiny umierają z powodu masowca osiadłego na mieliźnie [wideo]

Do tej pory znaleziono co najmniej 13 martwych delfinów na plaży na Mauritiusie, ponad miesiąc po wycieku setek ton paliwa z osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca. Aktywiści środowiskowi twierdzą, że te tragiczne skutki wycieku są winą decyzji władz o zatopieniu dziobu statku.
26.08.2020

Eksperci ocenili Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia

Podczas trzeciej edycji Forum Wizja Rozwoju, odbyły się eksperckie panele tematyczne dotyczące efektywności ekonomicznej inwestycji Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia oraz wpływu tej inwestycji na tkankę miejską.
26.08.2020

CPK: podpisano pierwszą z umów na inwentaryzacje przyrodnicze

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała pierwszą umowę na inwentaryzacje przyrodnicze, chodzi o obszar ok. 26 tys. ha wzdłuż planowanej linii dużych prędkości Warszawa-Łódź - poinformowali w środę przedstawiciele spółki. Do końca września takimi badaniami ma być objętych w sumie 115 tys. ha.
26.08.2020

PGNiG odebrało drugą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia tego roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już ponad 100 cystern załadowanych skroplonym gazem ziemnym.
26.08.2020

Centralny Port Komunikacyjny wykreuje 95 tys. miejsc pracy

W szczytowym momencie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego wykreuje w Polsce 95 tys. miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, którą ta inwestycja da gospodarce, wyniesie 126 mld zł - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała w Radiu Gdańsk.
26.08.2020

Fracht FWO Polska rozwija Dział Spedycji Morskiej i rekrutuje spedytorów

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, konsekwentnie wzmacnia pozycję na rynku TSL i stawia na dynamiczny rozwój usług z zakresu spedycji morskiej. W kwietniu tego roku Fracht uruchomił nowy oddział w Szczecinie, wzmacniając tym swoją działalność w obszarze transportu kontenerowego. Teraz firma zwiększa zatrudnienie i rozbudowuje Dział Spedycji Morskiej w Warszawie oraz Szczecinie.
26.08.2020

Pandemia może otworzyć drogę do ekspansji firm z Trójmorza

Pandemia COVID-19 może pomóc otworzyć drogę do ekspansji dla niektórych firm z Trójmorza - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny. Kryzys może okazać się też szansą na redefinicję modelu gospodarczego i zmniejszenie zależności od kapitału zagranicznego.
25.08.2020

PERN buduje płocki odcinkek rurociągu paliwowego pod dnem Wisły

PERN rozpoczął w Płocku budowę odcinka rurociągu paliwowego, biegnącego pod dnem Wisły. Zastąpi on rurociąg rezerwowy, który po awarii w 2018 r. został wyłączony. Nowy rurociąg zostanie wykonany przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii bezwykopowej, polegającej na poziomych przewiertach.
25.08.2020

W Gdyni staną farmy wiatrowe

Zbigniew Gryglas, pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej poinformował, że w Gdyni powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu. To bardzo dobra wiadomość dla miasta i Portu Gdynia.
25.08.2020

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych: Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
25.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Przez COVID-19 rosną długi Polskich firm – komentarz ekspercki

Kiedy przyjrzeć się dostępnym danym dotyczącym stanu polskiej gospodarki i bieżącego poziomu zadłużenia krajowych przedsiębiorstw, wyłania się obraz, który jest (delikatnie rzecz ujmując) bardzo niepokojący. Tylko z pozoru nasza gospodarka radzi sobie całkiem dobrze w dobie koronakryzysu. Trzeba pamiętać, że firmy działające w Polsce są odpowiedzialne za niemal ¾ krajowego PKB (72,3%), a wśród nich znakomitą większość stanowią podmioty z sektora MSP, które generują aż 49,1% PKB. I nie byłoby w tym wielkiego problemu, gdyby nie fa
25.08.2020

Polska pracuje nad strategią wodorową

Ministerstwo Klimatu tworzy strategię wodorową do 2030 roku, która według zapowiedzi ma trafić do konsultacji jesienią. Rozwój tego rynku w Polsce ma zapewnić bodziec do rozwoju gospodarczego, ale też przyczynić się do transformacji energetycznej i ograniczenia krajowej emisji gazów cieplarnianych. Aby było to możliwe, Polska musi się jednak skupić na tzw. zielonym wodorze, wytwarzanym ze źródeł odnawialnych. Tymczasem na globalnym rynku wodoru już jesteśmy obecni – z roczną produkcją na poziomie ok. 1 mln ton, ale jest to przede
25.08.2020

Przewozy ładunków w lipcu spadły rdr o 10,9 proc

Przewozy ładunków w lipcu 2020 r. rdr spadły o 10,9 proc. i wyniosły 46,3 mln ton - podał Główny Urząd Statystyczny.
25.08.2020

Pięć tysięcy powodów za Gospodarką Obiegu Zamkniętego w mieście

Bycie eko i wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego, to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ochrona zwierząt, roślin i krajobrazu, a często również oszczędności. Autorzy raportu „Wrocławscy i Sztokholmscy: ekologia po polsku i szwedzku", którego partnerem jest firma Fortum wyliczyli, że drobne zmiany nawyków przeciętnej rodziny w Polsce mogą przynieść oszczędności na poziomie nawet 5000 złotych rocznie.
24.08.2020

Prezydent: wielkie inwestycje są motorem gospodarki i fundamentem cywilizacyjnego rozwoju

Wielkie inwestycje są nie tylko motorem gospodarki, ale także fundamentem przyszłego cywilizacyjnego rozwoju - powiedział prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
24.08.2020

Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS-u polski PKB w II kwartale skurczył się o 8,2 proc. rok do roku i 8,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Ten wynik jest najgorszy od 25 lat, ale i tak lepszy od prognoz i wyników innych krajów Unii Europejskiej. W całym pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najmniejszych spadków PKB w UE. To zasługa m.in. wprowadzenia obostrzeń na wczesnym etapie pandemii oraz utrzymania produkcji przemysłowej i transportu międzynarodowego.
24.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej przez specjalistów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża [foto]

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. Grupy Nurków Minerów z 12 i 13. Dywizjonu Trałowców od początku sierpnia, przeprowadziły neutralizacje przedmiotów niebezpiecznych zawierających w sobie ponad 1300 kg materiału wybuchowego.
24.08.2020

Tunel pod Świną. „Kret” gigant płynie do Świnoujścia [foto, wideo]

Potężna maszyna TBM (Tunel Borring Machine), która wydrąży tunel pod dnem Świny i na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, jest już na pokładzie statku Da Chang i płynie do Świnoujścia. Na miejscu (w zależności od warunków pogodowych) spodziewana jest na przełomie września i października.
24.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.
24.08.2020

ISO 45001:2018 dla Portowego Zakładu Technicznego SA

W ponad dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA zajmującego się montażem urządzeń kontenerowych, pracownicy PZT stworzyli dzięki swojej fachowości dobrą gdyńska markę, która jest obecnie znana i uznana na całym świecie.
24.08.2020

Amerykańscy przewoźnicy LNG zwiększą swoją zdolność eksportową pomimo pandemii

Amerykańscy przewoźnicy LNG podjęli w tym tygodniu małe kroki w celu powiększenia swojej zdolności eksportowej, pomimo globalnego spadku popytu spowodowanego pandemią koronawirusa.
23.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Warszawa zaprasza na darmowe rejsy po Wiśle

Rejsy statkami, katamaranami, drewnianymi szkutnikami po Wiśle oraz spływy kajakowe. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z szerokiej oferty żeglugi w Warszawie. Ruszyły miejskie wyprawy po rzece - przekazał stołeczny ratusz.
22.08.2020

Czy w Terespolu powinien powstać główny Śródlądowy Port Wschodni?

W Polsce temat inwestycji w śródlądowe drogi wodne jest żywy i regularnie powraca. Nic dziwne, w końcu polskie porty morskie się dynamicznie rozwijając, zarówno pod kątem wzrostu przeładunków jak i przeprowadzanych i planowanych inwestycji. Dodatkowo trwa głośna inwestycja Przekopu Mierzei Wiślanej, która umożliwi szersze wykorzystanie i rozwój portu śródlądowego w Elblągu.
22.08.2020

Popyt na ropę powoli się odbudowuje

Popyt na ropę zależy od tego, jak będzie się rozwijać pandemia koronawirusa w największych gospodarkach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. – Na razie pokazała, że transport czy zakłady produkcyjne wcale nie potrzebują tego surowca tyle, ile wykorzystywały wcześniej – mówi Jakub Bogucki z e-Petrol.pl. Mimo wszystko ropa jeszcze przez długi czas pozostanie wiodącym surowcem na rynku paliw. Na polskich stacjach benzynowych ceny w najbliższych tygodniach powinny być stabilne.
21.08.2020

Konsultacje dot. koncepcji polskiego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba

Od 18 sierpnia do 4 września 2020 r. trwają konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba. Konsultacje otworzyła Pani Minister Anna Moskwa podczas wideokonferencji, w której wzięło udział ponad 40 przedstawicieli samorządów terytorialnych i administracji rządowej z obszaru oddziaływania planowanej drogi wodnej.
21.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Pandemia na świecie nie ustępuje, a na rynkach pojawiają się obawy o możliwy spadek popytu i nadwyżkę ropy na giełdach paliw.
21.08.2020

Dlaczego marynarze w 2020 roku nie mogą uzyskać indywidualnych interpretacji?

Instytucja interpretacji indywidualnej w polskim prawie podatkowym oprócz zapewnienia wnioskodawcy pewnej ochrony prawnej, ma też na celu ujednolicenie stosowania prawa podatkowego w Polsce. W związku z powyższym indywidualne interpretacje nie powinny pogłębiać rozbieżności interpretacyjnych, a ujednolicać stosowanie prawa, co w praktyce przybiera bardzo różny obrót.
20.08.2020

Port Gdynia dołączył do WindEurope, największej organizacji branży Offshore Wind na świecie

Port Gdynia będzie portem instalacyjnym dla polskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. To niezwykle ważny projekt dla przyszłości energetycznej w Polsce. Tym samym Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w związku z rozwojem branży offshore w Polsce stał się członkiem organizacji WindEurope zrzeszającej ponad 400 członków w 30 krajach, tworząc w ten sposób największą organizację związaną z branżą offshore na świecie. Wśród członków są europejskie porty, w których obsługiwane są elementy morskich farm wiatrowych. Zarząd Morskiego Por
20.08.2020

Maersk zanotował dobre wyniki w drugim kwartale pomimo pandemii korowirusa

Maersk zanotował dobre wyniki w drugim kwartale pomimo pandemii korowirusa
20.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

W Hiszpanii zakaz zabaw na statkach i łodziach

Rząd wspólnoty autonomicznej Balearów, archipelagu wysp z których największe to Majorka, Minorka i Ibiza, zakazał organizacji zabaw na statkach, łodziach oraz na basenach. Nowe restrykcje mają związek z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
19.08.2020

Turecki operator i rosyjski port dołączył do platformy blockchain TradeLens

TradeLens, cyfrowa platforma logistyczna kontenerów oparta na technologii blockchain, opracowanej wspólnie przez A.P. Moller - Maersk i IBM, powitała dwóch nowych członków – rosyjski Port Władywostok i turecki operator portowy Yilport.
19.08.2020

Portowe inwestycje w Basenie Kaszubskim portu Szczecin chce promować aż siedem firm

Aż siedem firm zaoferowało swoje usługi w odpowiedzi na zapytanie ofertowe Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA na realizację zdań promocyjno-informacyjnych dla projektu pn. „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”. Ta inwestycja to obok „Poprawy dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego” drugi flagowy projekt inwestycyjny ZMPSiŚ SA w porcie Szczecin. Koszt promocji inwestycji oferenci wycenili od 45 tys. do 135 tys. złotych.
19.08.2020

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich na rozwój śródlądowych dróg wodnych

Wody Polskie podpisały umowy o dofinansowanie modernizacji śluz oraz sterowni na stopniach wodnych w Krapkowicach i Januszkowicach, a także na budowę jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy. Modernizacja potrwa od września 2020 do lipca 2023 r. W ramach dofinansowania, w ciągu niespełna trzech lat przeprowadzony zostanie szereg działań, które usprawnią funkcjonowanie trzech obiektów. Co ważne, inwestycje będą przyjazne dla środowiska naturalnego – na obiektach m.in. wybudowane zostaną przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych. Łą
19.08.2020

Co trzeci eksporter ma problem z dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów

Z powodu pandemii i zamrożenia gospodarki co trzeci eksporter ma problem z wyprodukowaniem i dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów bądź realizacją dla nich zamówionych usług, a 42 proc. firm ze sprowadzeniem towarów i usług z zagranicy - wynika z badania „KoronaBilans MŚP”.
19.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Wytyczne Brytyjskiej Izby Żeglugi dla promów podczas COVID-19

Brytyjska Izba Żeglugi opublikowała Poradnik, który stanowi dokument informacyjny i wytyczne dla brytyjskich promów pasażerskich podczas COVID-19. Poradnik ten został opracowany w porozumieniu z partnerami branżowymi i członkami Izby.
19.08.2020

25 lat OT Port Gdynia. Zobacz, jak zmieniał się gdyński terminal (wideo)

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Trójmieście kończy 25 lat! O najważniejszych inwestycjach, nowoczesnych technologiach i zaangażowaniu pracowników opowiedział nam Jerzy Majewski, Prezes Zarządu OT Port Gdynia.
18.08.2020

Wiatr nadziei na Zielone Porozumienie dla Polski

W dniach 24-26 sierpnia 2020 r. odbędzie się 15. Jubileuszowa edycja największego w tej części Europy spotkania branży wiatrowej - Konferencja PSEW2020. Tania energia z wiatru zasili ekosystem gospodarczy Polski. Prąd wytwarzany w turbinach na lądzie i morzu zazieleni rodzimą energetykę, ciepłownictwo i transport.
18.08.2020

Chcą promować inwestycję ZMPSiŚ w porcie Szczecin w rejonie Kanału Dębickiego

Cztery oferty wpłynęły do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w odpowiedzi na przetarg na realizację zdań promocyjno-informacyjnych dla projektu pn. „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Oferenci wycenili swoje usługi od 79 tys. do ponad 140 tys. złotych.
18.08.2020

Tunel pod Świną: rozpoczyna się załadunek maszyny! Świnoujście czeka na giganta [foto, wideo]

W porcie Nansha w Chinach rozpoczął się załadunek gigantycznej maszyny, która wydrąży tunel w Świnoujściu. W ciągu kilku dni wszystkie elementy maszyny, a jest ich 129 - zostaną umieszczone na statku Da Chang. Na przełomie września i października przypłyną do Świnoujścia.
18.08.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

CEO Dachser: „Nasz kompas wskazuje nam właściwy kierunek działań” 

Przeciwstawianie się niesprzyjającym okolicznościom przy jednoczesnym wykorzystywaniu nadarzających się okazji – tak o zarządzaniu kryzysowym będącym częścią kultury Dachser mówi Bernhard Simon, CEO firmy.
18.08.2020

Umowa obronna Polska-USA: koszty, jurysdykcja, ochrona środowiska i wsparcie logistyczne

USA nie zapłacą za dostęp do wspólnie używanych obiektów, ale poniosą koszty ich eksploatacji. Polska zrzeka się pierwszeństwa w jurysdykcji karnej, choć może z niego skorzystać – zakłada dwustronna umowa o wzmocnionej współpracy obronnej.
18.08.2020

Nowa pilotówka już w Porcie Gdynia [foto,wideo]

Prosto ze stoczni Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Portu Gdynia. Nowoczesna pilotówka dla przedsiębiorstwa Unipil w niedziele dotarła do Gdyni a w poniedziałek została zwodowana przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych.
17.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – stracony sezon (tydzień 31-33)

Pomimo pojawiających się oznak poprawy a także podstaw ku temu, aby twierdzić, że rynki żeglugowe podniosą się w przeciągu około 1 do 2 lat, aktualna sytuacja w branży żeglugowej jest nadal trudna. Niepewność, co do najbliższej przyszłości paraliżuje funkcjonowanie i rozwój wielu ze światowych armatorów. Jednocześnie trwają dziejowe przetasowania pomiędzy konkurentami. Być może w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne zaskakujące dla rynku informacje.
17.08.2020

Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo]

Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych RGS rozpoczęli badania tajemniczego statku z początku XVIII wieku, odkrytego na dnie Zatoki Fińskiej. Przyjmuje się, że jest to holenderski statek, który płynął do nowo powstałego wówczas St. Petersburga. Na pokładzie statku znaleziono setki szklanych butelek, dlatego otrzymał kryptonim „Butilocznik”.
17.08.2020

ISR: Wojskowa i ekonomiczna wspólnota interesów ze Szwecją

Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
17.08.2020

Do czerwca eksport spadł o 5,3%, a import o 9,4% rdr

W pierwszej połowie wartość polskiego eksportu rok do roku spadła o 5,3 proc. a importu o 9,4 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu zanotowano wzrost eksportu o 6 proc., przy spadku importu o 8,6 proc.
17.08.2020

Kampania DB Schenker #WeKeepEuropeMoving: Europa na drodze do „nowej normalności”

Gospodarka Europy ponownie się otwiera. DB Schenker z rozległą siecią centrów logistycznych, wspierając walkę z kryzysem wywołanym koronawirusem, ułatwia firmom nowy start. Przekaz ten jest głównym punktem nowej ogólnoeuropejskiej kampanii multimedialnej, w ramach której na drogach spotkać można 1000 ciężarówek z hasztagiem #WeKeepEuropeMoving („Utrzymujemy Europę w ruchu”).
17.08.2020

Cena ropy w USA wzrasta przed posiedzeniem OPEC+

Ropa na amerykańskiej giełdzie drożeje przed zaplanowanym na ten tydzień posiedzeniem krajów sojuszu OPEC+, które mają ocenić sytuację podażową na rynkach paliw.
17.08.2020

W tym roku tylko kilkoro naukowców dotrze do polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie

Miało być ich kilkudziesięcioro, jednak przez pandemię do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie naukowców dotrze tylko kilkoro. Ekspedycja w tym sezonie skupi się głównie na utrzymaniu infrastruktury stacji.
17.08.2020

Rekin zaatakował jego żonę. Rzucił się na niego z pięściami

Małżeństwo Chantelle i Mark Doyle surfowali na falach w rejonie Shelly Beach, koło Port Macquarie, w australijskim stanie Nowa Południowa Walia, kiedy nagle Chantelle zaatakował rekin, strącając ją z deski i chwytając za nogę.
16.08.2020

DFDS uspokaja pasażerów po ogłoszeniu przez rząd nowych przepisów dotyczących kwarantanny

Operator promowy będzie nadal obsługiwał trasy pasażerskie między Wielką Brytanią, Francją i Holandią. Firma oferuje Gwarancję Podróży z opcją bezpłatnej ponownej rezerwacji do 24 godzin przed rejsem. Wprowadzono szeroko zakrojone środki w celu przystosowania promów do podróży z zachowaniem zasady dystansu społecznego.
14.08.2020

Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę „Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś”. W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę Flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.
14.08.2020

Podniesienie bandery na holowniku H-2 Mieszko (foto)

W piątek, 14 sierpnia, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-2 Mieszko. W uroczystości, która miała miejsce w Porcie Wojennym Gdynia, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów, dowódcy dywizjonów, Matka Chrzestna, przedstawiciele stoczni Remontowa Shipbuilding oraz załoga holownika.
14.08.2020

Linie kontenerowe wracają do Bejrutu, po tym jak tamtejszy terminal wznowił operacje

Linie kontenerowe znów zawijają do Bejrutu po zeszłotygodniowej eksplozji. Tamtejszy terminal nie został bowiem mocno uszkodzony.
13.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

103. dostawa LNG w świnoujskim terminalu

85 mln metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji dostarczono do terminalu w Świnoujściu - poinformowało w czwartek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To 103. dostawa LNG dla PGNiG.
13.08.2020

Kto zdominuje rynek wodoru na świecie?

W tej chwili wodór ma zastosowanie głównie w sektorze chemicznym, jego wykorzystanie w transporcie czy energetyce wciąż jest marginalne. Co więcej, aż 95 proc. produkowanego wodoru wciąż pochodzi z paliw kopalnych, a tylko 5 proc. jest wytwarzane z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zamierza odwrócić te proporcje, a opublikowana na początku lipca strategia wodorowa ma być impulsem dla rozwoju tego rynku w Europie, której szacunkowe zapotrzebowanie na wodór w 2030 roku ma już sięgnąć 16,5 mln ton. Wyzwaniem pozostają jednak kosz
13.08.2020

Efekt uboczny pandemii: więcej rekinów przy plażach

Więcej rozmaitych gatunków zwierząt przy portugalskich plażach - to jeden z efektów ubocznych pandemii koronawirusa. Zjawisko dotyczy zarówno zachodniego wybrzeża kraju, jak i południowego z popularnym wśród turystów regionem Algarve.
13.08.2020

Ognisko koronawirusa na tankowcu w Gdańsku. Zakażonych kilkunastu marynarzy

Na statku pod bahamską banderą wykryto obecność koronawirusa. Kilkunastu marynarzy jest zakażonych. Jeden z nich trafił do polskiego szpitala. Pozostali członkowie załogi oczekują na jednostce na redzie Portu Gdańsk na decyzję armatora.
12.08.2020

Model gospodarki niskoemisyjnej będzie oparty na energii jądrowej

Model który ma zapewnić Polsce niskoemisyjną gospodarkę, będzie bazował na energii jądrowej oraz źródłach odnawialnych – powiedział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.08.2020

Porty Szczecin i Świnoujście bronią się przed kryzysem - wzrost przeładunków w I półroczu

Jeśli koniunktura się utrzyma, to mimo kryzysu na rynku przewozów, przeładunki zboża, paliw, w tym LNG, oraz kontenerów w Porcie Szczecin-Świnoujście mogą w tym roku osiągnąć bardzo wysoki poziom.
12.08.2020

PERN ma decyzje lokalizacyjne dla rurociągu Boronów-Trzebinia

PERN uzyskał już dwie z trzech decyzji o ustaleniu strategicznej inwestycji w sektorze naftowym lokalizacji – dla budowy rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia wraz z infrastrukturą towarzyszącą: dla całego odcinka w województwie małopolskim oraz dla części odcinka w województwie śląskim. Projekt jest jednym z kluczowych elementów programu Megainwestycje PERN.
11.08.2020

O pomiarach rozliczeniowych w łańcuchu dostaw LNG

Na przestrzeni ostatnich lat rynek gazu ziemnego uległ zmianom. Dotychczasowe podejście w handlowych relacjach warunkowane było poprzez sposób dostawy tego surowca, który głównie odbywał się z wykorzystaniem gazociągów. Uwzględniając fakt, iż gaz ziemny ma sześćset krotnie większą gęstość energetyczną w postaci LNG niż w nieskompresowanej postaci, ekonomicznie uzasadniony jest transport surowca nie tylko tradycyjnymi gazociągami.
11.08.2020

Dwie białuchy wypuszczone na wolność po latach spędzonych w ciasnym akwarium (wideo)

Po dziewięciu latach przetrzymywania w niewoli i zmuszania do wykonywania sztuczek w chińskim parku wodnym Changfeng Ocean World, dwie białuchy wreszcie odzyskały wolność. Little Grey i Little White, zostały przewiezione na Islandię, gdzie będą mogły przeżyć resztę swoich dni w pierwszym na świecie rezerwacie białuch na otwartych wodach.
11.08.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia a w nim m.in.: o polskim wkładzie w budowę nowego promu dla grupy Tallink

W cotygodniowym przeglądzie, portal PromySKAT w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o transporcie przygotowanych w Polsce elementów konstrukcyjnych pod budowę nowego promu dla Tallink oraz o dodatkowym połączeniu ro-ro w ofercie Stena Line.
11.08.2020

Światowy łańcuch dostaw zagrożony. Przepracowani marynarzy odmawiają pracy na statkach

Pojawiło się nowe zagrożenie dla światowego łańcucha dostaw, po tym jak przepracowani marynarze uwięzieni przez długi czas na morzu zaczęli odmawiać pracy.
11.08.2020

Stena Bulk uzyje oleju spożywczego do napędzenia statków

Stena Bulk AB, jeden z największych armatorów masowców, planuje użyć zużytego oleju spożywczego na kilku ze swoich statków w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Problemem może być pozyskanie odpowiedniej ilości tego surowca.
11.08.2020

Spirala opóźnionych płatności hamuje polski transport – jak sobie z nią poradzić?

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK na koniec III kw. 2019, całkowite przeterminowane zadłużenie firm transportowych wynosiło 1,514 mld zł. Liczba firm transportowych z opóźnionymi o co najmniej 30 dni zaległościami na kwotę minimum 500 zł, wzrosła w ciągu roku o 10,6 proc. Aż 9,1 proc. przedsiębiorstw w tym sektorze ma zaległości w regulowaniu faktur czy spłacie kredytu. To najwyższy odsetek spośród wszystkich sektorów gospodarki. Pierwsza połowa 2020 roku stała pod znakiem pandemii koronawirusa, która przy
11.08.2020

Ruszyły konsultacje przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Niemcy

GAZ-SYSTEM, ONTRAS Gastransport GmbH oraz GASCADE Gastransport GmbH uruchamiają wspólne konsultacje dotyczące projektów przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Niemcy
10.08.2020

130 mld zł unijnych środków na transformację klimatyczną

"Bezprecedensowo duża ilość środków w nowej unijnej perspektywie finansowej na transformację klimatyczną" - oceniła prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem, w Polsce potrzebna jest duża mobilizacja, by efektywnie wykorzystać na ten cel ponad 130 mld zł.
10.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – morze niepewności (tydzień 30-32)

Wszystko wskazuje na to, że efekt pierwszego ciosu kryzysu pandemicznego oraz efekty gwałtownie załamującej się ceny ropy minęły. Wiele z segmentów żeglugi mozolnie podnosi się z gruzów tego, co powstało po wielkim zamieszaniu pierwszego półrocza. Czas trwania procesów kryzysowych rządzi się jednak swoimi prawami i może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć tym bardziej, że nadal wisi nad globalną gospodarką widmo nadchodzącej lub najprawdopodobniej już rozpoczętej drugiej fali pandemii wirusa COVID-19.
10.08.2020

Bezpieczniej nad morze

Na podstawie podjętej w październiku 2016 roku decyzji Ministra Infrastruktury rozbudowana zostanie droga krajowa nr 21 na odcinku o długości ponad 13 km, łączącym Słupsk i Ustkę.
10.08.2020

Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk - Czy istnieje szansa na rozwiązanie problemu?

Od ponad dwóch lat branża TSL – operatorzy intermodalni, przewoźnicy kolejowi, jak również importerzy i eksporterzy korzystający z usług transportu intermodalnego – mierzą się z problemem dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów wynikających z opłaty manipulacyjnej DCT Gdańsk (udziałowcami DCT są: Polski Fundusz Rozwoju, PSA International oraz IFM Investors). Jak zadeklarowali przedstawiciele spółki – są otwarci na konstruktywną współpracę wszystkich stron w celu rozwoju polskiego biznesu intermodalnego w przyszłości.
10.08.2020

Kilka interwencji medycznych na mazurskich jeziorach w weekend

O kilku interwencjach medycznych u żeglarzy wypoczywających na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich podczas weekendu poinformował PAP w niedzielę dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Karol Dylewski. Pomocy udzielali ratownicy w karetkach wodnych.
10.08.2020

Rohlig Suus Logistics inwestuje na Pomorzu

Trójmiasto staje się kluczowym miejscem na logistycznej mapie Polski. Świadczy o tym chociażby rosnąca liczba przeładunku kontenerów, nowe inwestycje portowe czy możliwość obsługi największych statków transportowych świata. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce i transportu morskiego towarów z Chin dostrzega też Rohlig Suus Logistics, który w Gdańsku otworzył nowe centrum logistyczne.
10.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Błaszczak będzie obserwował polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe

Szef MON Mariusz Błaszczak będzie w Drawsku Pomorskim obserwował jutrzejsze ćwiczenia polskich i amerykańskich wojsk w ramach ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise - poinformowały służby prasowe resortu obrony.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Szkolenia szyte na miarę w Educrane (wywiad)

Pracy podejmuje się jedynie wtedy, gdy może dać gwarancję, że wykona ją na najwyższym poziomie. O nieszablonowych ofertach, fascynacji portem i przekuciu pasji w sukces rozmawiamy z założycielem firmy Educrane, Jarosławem Zielińskim.
10.08.2020

Pierwszy na świecie pływający hotel - kapsuła: idealny podczas pandemii [foto, wideo]

Anthénea to pływający, zasilany energią słoneczną apartament hotelowy wyposażony w silniki elektryczne i możliwość dostosowania się do każdego środowiska, od arktycznego po tropikalne.
07.08.2020

Rozbudowa połączenia kolejowego do portów w Gdańsku i Gdyni przebiega bez zakłóceń

Jak poinformowano dziś na konferencji prasowej PKP Polskie Linie Kolejowe, która odbyła się w Gdańsku, rozbudowa infrastruktury kolejowej do portów w Gdańsku i Gdyni toczy się zgodnie z planem. Inwestycja ma zostać zakończona do końca przyszłego roku.
07.08.2020

Wkrótce zakończenie budowy statku wielozadaniowego Zodiak II

W najbliższych dniach PRS zakończy swoje zadania przy nadzorze nad budową jednostki B618/1 - Zodiak II. Wielozadaniowy statek został zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding i jest jedną z dwóch bliźniaczych jednostek zamówionych w 2018 r. przez Urząd Morski w Szczecinie, która przeznaczona jest dla Urzędu Morskiego w Gdyni.
07.08.2020

Lockdown w Polsce nie wróci

Z powodu koronawirusa, działania wspierające przedsiębiorców, ochrona miejsc pracy, by nie wróciła "plaga bezrobocia" będą kontynuowane - zapewnił w piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że nie ma mowy o tym, by wrócić do powszechnego lockdownu.
07.08.2020

PERN rozbudowuje magazyny biokomponentów

PERN S.A. rozstrzygnął pierwsze postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowych na biokomponenty - estry wyższych kwasów tłuszczowych (FAME) oraz bioetanol. Spółka stale podejmuje aktywne działania, aby dostosować zdolności magazynowe i technologiczne baz paliw do potrzeb Klientów.
07.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Żegluga ma coraz większy udział w globalnej emisji dwutlenku węgla

Emisje dwutlenku węgla żeglugi wzrosły w czasie 6 lat, od 2012 do 2018 roku i stanowiły 2,89 proc. całkowitej emisji. To ponownie wywarło presję na tym sektorze gospodarki.
06.08.2020

Port Gdynia rozbudowuje zaplecze w głębi lądu

Wzrost przeładunku portów morskich w coraz większym stopniu związany jest z potencjałem transportu intermodalnego, który w najbliższych latach stanie się priorytetową gałęzią przewozów towarów zarówno w Polsce jak i w Europie. Rosnący wolumen przeładunków sprawia, że konieczna jest budowa zaplecza logistycznego i modernizacje linii kolejowych. Nowością będzie rozwinięcie w Polsce idei „suchego portu” czyli terminala przeładunkowego, który będzie bramą lądową dla trójmiejskich portów.
06.08.2020

Kolejne niewybuchy usuwane w Świnoujściu

Dzisiaj o godzinie 7 rano z harmonogramem nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli akcję podejmowania niewybuchów w Kanale Piastowskim w Świnoujściu.
06.08.2020

Na jeziorze Jamno pojawi się nowy statek

W połowie przyszłego roku na jeziorze Jamno (Zachodniopomorskie) ma pojawić się nowy statek. Jednostka zabierze na pokład więcej pasażerów, którzy będą podróżowali w bardziej komfortowych warunkach.
06.08.2020

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy: potrzebujemy wielkich przedsięwzięć

Musimy wrócić na ścieżkę dynamicznego rozwoju, na jakiej byliśmy przed pandemią; to jest dzisiaj wyzwanie dziejowe - podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem Polsce potrzeba zarówno wielkich przedsięwzięć, jak i inwestycji lokalnych.
06.08.2020

Bejrut – przypadek statku MV Rhosus

4 sierpnia 2020 roku Port w Bejrucie zajął pożar, a następnie doszło do wybuchu, który niemal doszczętnie zniszczył znaczną jego część. Sytuacja ta oraz jej skutki są aktualnie na ustach całego świata. Przyczyna pożaru pozostaje nieznana, ale władze już zidentyfikowały magazyny chemiczne, których zawartość najprawdopodobniej przyczyniła się do tak niewyobrażalnego wybuchu. Jego przyczyną miało być 2750 ton saletry amonowej składowanej w portowych magazynach. Geneza tego wybuchu zaczyna się jednak lata temu, kiedy zaniedbania korp
06.08.2020

Fracht FWO Polska poszerza skalę działalności w transporcie morskim

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, poszerza skalę działalności i zasięgi w transporcie morskim. Firma stawia na rozwój spedycji morskiej dla różnych grup towarów, w tym czartery statków na potrzeby transportu niestandardowych ładunków. W lipcu Fracht FWO Polska zrealizował dwie kolejne dostawy morskie w zakresie project cargo – w Europie oraz do Ameryki Południowej.
06.08.2020

Kogo zatopi druga fala pandemii koronawirusa? Duża niepewność wśród przedsiębiorców

- Nie spodziewam się drugiego lockdownu, ale z rozmów z przedsiębiorcami wnioskuję, że jest w nich poważna obawa przed tym, co jeszcze może się wydarzyć jesienią – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim póki co nie wzrosło dramatycznie, ale nastroje w gospodarce nie są najlepsze. Przedsiębiorcy bardzo doceniają rządowe programy wsparcia, przy jednoczesnym lęku jak poradzą sobie, gdy te programy miną i przy ewentualnej drugiej fali pandemii. Północna I
06.08.2020

Ekolodzy wypowiadają wojnę Nord Stream 2

Organizacja ekologiczna Niemiecka Pomoc Środowiskowa (DUH) poinformowała w środę o złożeniu w sądzie w Greifswaldzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozwu z żądaniem anulowania zgody na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2 z powodu emisji powodującego globalne ocieplenie metanu.
05.08.2020

Do Libanu płyną statki z niezbędnymi dostawami

Wczorajsza eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła między innymi główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem. Obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju już płyną statki z niezbędnymi dostawami - poinformowały dziś tamtejsze władze.
05.08.2020

Czy uda się nam pozbyć plastiku z oceanów?

Perspektywy są przerażające: obecna, już gigantyczna suma plastikowych zanieczyszczeń, podwoi się do 2052 roku.
05.08.2020

Szybki katamaran transportowy USNS Newport przeszedł próby morskie

Jak poinformowało US Naval Sea Systems Command (NAVSEA), szybki katamaran ekspedycyjny US Navy Fast Transport, USNS Newport, pomyślnie ukończył próby morskie.
05.08.2020

Największa na świecie latająca łódź - samolot morski AG600 pozytywnie przeszedł testy

Po opóźnieniach związanych z Covid-19, prototyp samolotu morskiego przeszedł testy pływania i startowania z wody podczas próby w prowincji Shandong w Chinach. Pojazd zostanie wykorzystany w reagowaniu kryzysowym Chin na incydenty morskie i klęski żywiołowe, ale może również służyć do działań na Morzu Południowochińskim.
05.08.2020

Port Gdańsk awansował do czołówki portów europejskich

Pomimo wpływu światowego kryzysu i trwającej pandemii Port Gdańsk w I półroczu 2020 awansował do pierwszej 20-tki portów europejskich, wyprzedzając Port w Genui i Dunkierce.
05.08.2020

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych. Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.
05.08.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

Koronawirus nie spowolni rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Morska energia wiatrowa jest postrzegana przez rządy na całym świecie jako kluczowe narzędzie ożywienia gospodarczego po pandemii. W opublikowanym dziś Global Offshore Wind Report GWEC wskazuje, że 2019 rok był najlepszy w historii branży, a przybycie 6,1 GW podniosło moc morskich wiatraków na całym świecie do 29,1 GW. Optymistyczne są także prognozy na przyszłość. W 2020 r. tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie nie spadnie, mimo pandemii; powinno przybyć mniej więcej tyle mocy, ile w 2019 r., czyli 6,1 GW.
05.08.2020

Transeuropejska sieć transportowa (TEN-T),współpraca gospodarcza z krajami europejskimi tematami rozmów III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

W dniach 24-25 sierpnia odbędzie się trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju, największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Na miejsce konferencji tradycyjnie obrana została Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Jeden z bloków tematycznych konferencji poświęcony będzie problematyce związanej ze współpracą gospodarczą Polski z innymi krajami takimi jak Węgry, czy Wielka Brytania. Eksperci omówią również kierunki rozwoju transportu w Polsce z uwzględnieniem sieci TEN-T.
05.08.2020

Kolejny transport morski project cargo zrealizowany przez Fracht FWO w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, zorganizował w lipcu kolejny skomplikowany logistycznie transport z zakresu project cargo - trzech wielkogabarytowych elementów filtra powietrza do Meksyku. Jego realizację poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, a o wyborze tras i środków transportu zadecydował jeden z przewożonych ładunków. Operacja odbyła się w gdańskim porcie.
05.08.2020

Największa dostawa elementów turbin wiatrowych w historii Portu Gdynia (wideo)

Aż 139 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Liberty Harvest . To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki rozpoczął się w ostatnią sobotę w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna jest Morska Agencja Gdynia.
04.08.2020

Napis na piasku „SOS” uratował trzech mężczyzn, którzy dopłynęli do bezludnej wyspy na Pacyfiku

Olbrzymi napis "SOS" na piasku uratował po trzech dniach trzech mężczyzn, którzy dopłynęli do bezludnej wyspy Pikelot w Mikronezji na Pacyfiku. Rozbitkowie byli w dobrym stanie, kiedy australijski śmigłowiec przybył im z pomocą – podała telewizja Sky News.
04.08.2020

DB Cargo Polska partnerem A.P. Moller - Maersk - rozwój towarowego transportu kolejowego na osi północ-południe

DB Cargo Polska we współpracy z A.P. Moller - Maersk, jednym z największych armatorów kontenerowych na świecie, łączy polskie porty z południem kraju. Kolejowy serwis kontenerowy realizowany jest na trasie DCT Gdańsk – terminal Schavemaker w Kątach Wrocławskich.
04.08.2020

Ruszył konkurs na prezesa Naftoportu

Rada nadzorcza gdańskiego Naftoportu ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu. Zgłoszenia należy nadsyłać do 28 sierpnia a przesłuchania wybranych kandydatów rozpoczną się już na początku września.
04.08.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.