• <

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

11.08.2020 13:18 Źródło: CNN
Strona główna Rybołówstwo, ekologia Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym
Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym - GospodarkaMorska.pl
Pęknięty północny front Szelfu Lodowego Milne przed 31 lipca; PLANET LABS INC

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.

Sytuacja miała miejsce w dniach 30 i 31 lipca i dotyczy szelfu lodowego Milne na wyspie Ellesmere, na północnym terytorium Nunavut.

Wielka tafla lodu następnie wpłynęła do Morza Arktycznego, rozpadając się na dwa duże kawałki. Całe to zjawisko wycielenia (termin naukowy określający łamanie kawałków lodu z lodowców) - zostało przechwycone przez satelitę Copernicus Sentinel.

Kawałek, który się oderwał, miał około 80 kilometrów kwadratowych.

„Ponadprzeciętne temperatury powietrza, wiatry przybrzeżne i otwarte wody przed górami lodowymi są częścią recepty na rozpad lodowców szelfowych” - według Canadian Ice Service.

„Ze względu na występowanie wcześniejszych pęknięć na reszcie szelfu lodowego Milne, istnieje możliwość dalszej destabilizacji” - poinformowało w komunikacie prasowym z 7 sierpnia Laboratorium Badań Wody i Lodu (WIRL). Szelf lodowy jest nadal niestabilny. W nadchodzących dniach i tygodniach możliwe są dalsze przerwy w lodzie - dodało WIRL.

Podczas tego wydarzenia do wody wpadło również całe stanowisko badawcze na lodowcu.

„To szczęście, że akurat nie byliśmy na lodowcu, gdy to się stało. Nasz teren obozu i instrumenty zostały całkowicie zniszczone” - powiedział Derek Mueller, profesor na Wydziale Geografii i Studiów Środowiskowych Uniwersytetu Carleton.

Mueller i jego zespół wielokrotnie odwiedzali Milne Ice Shelf, ale w tym roku wyprawa została odwołana z powodu pandemii koronawirusa.

W wyniku wydarzenia zniknąć mogło ostatnie na Arktyce znane jezioro episzelfowe. Jezioro takie to zbiornik słodkiej wody, otoczone przez lodowiec szelfowy, które unosi się na powierzchni oceanu.

Kiedy góra lodowa Milne zawaliła się, potencjalnie słodka woda została przetransportowana do słonych wód Oceanu Arktycznego. Badacze nie są pewni rozmiaru tego uszkodzenia, „ponieważ zależy to od integralności pozostałej części Milne Ice Self”.

Lodowce szelfowe mogą pomóc ograniczyć globalny wzrost poziomu mórz, działając jak tama, spowalniając przepływ topniejącego lodu i wody do oceanów. Duże cielenia mogą również stwarzać zagrożenie dla przemysłu żeglugowego, tworząc duże góry lodowe pływające po północnych oceanach.

Arktyka nadal ogrzewa się znacznie szybciej niż jakikolwiek inny region na świecie, ze względu na arktyczne fale upałów. W lipcu tego roku temperatury w Arktyce nadal rosły w Kanadzie i na Syberii, gdzie wciąż trwają duże pożary.

„W ujęciu globalnym był to trzeci najcieplejszy lipiec, po 2016 i 2019 r.” - podał Copernicus ECMWF w swoim miesięcznym biuletynie klimatycznym.

To nie pierwszy raz w tym roku, kiedy kanadyjska część Arktyki straciła znaczące ilości lodowca.

Wcześniej tego lata dwie czapy lodowe w Zatoce Świętego Patryka w Kanadzie całkowicie zniknęły. Znajdowały się na tej samej wyspie - Ellesmere, co Milne Ice Shelf w Nunavut.

Gospodarka Morska
Zdjęcie satelitarne cielenia się szelfu lodowego; źródło: Sentinel

Dziękujemy za wysłane grafiki.