• <

Wynik wyszukiwania - "mw" - Wiadomości

test energetyka

31.05.2021

Testowy artykuł #2

Ornare arcu dui vivamus arcu felis bibendum. Rutrum tellus pellentesque eu tincidunt tortor aliquam nulla. Sodales neque sodales ut etiam sit amet nisl purus in. Elementum nibh tellus molestie nunc non. Nisi lacus sed viverra tellus in hac habitasse platea dictumst. Porta non pulvinar neque laoreet suspendisse interdum consectetur libero. Pellentesque sit amet porttitor eget. Ac ut consequat semper viverra nam libero justo. Sit amet tellus cras adipiscing. Etiam dignissim diam quis enim. Odio ut enim blandit volutpat maecenas vol
13.01.2021

Polska ma dobre warunki do rozwoju morskich farm wiatrowych. Do 2050 roku ich moc może sięgnąć 20 GW

W morskich farmach wiatrowych w przyszłości produkowana będzie większość energii elektrycznej wykorzystywanej przez państwa leżące w pobliżu obszarów morskich. – W Polsce do 2050 roku mamy szansę osiągnąć 20 GW mocy zainstalowanej na morzu – mówi Mariusz Witoński z Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. To największy potencjał spośród państw bałtyckich. Efektem rozwoju takich farm wiatrowych dla polskiego rynku może być wygenerowanie nawet 60 tys. nowych miejsc pracy i pobudzenie wielu sektorów gospodarki.
02.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Pływające farmy słoneczne - nowoczesna i ekologiczna energia

Zaledwie siedem tygodni trwała rozpoczęta w lutym 2020 r. budowa farmy słonecznej Bomhofsplas na 18-hektarowym jeziorze w Zwolle w Holandii, składającej się z 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 pływających transformatorów i 192 falowników. Wytworzona w niej energia elektryczna jest oferowana bezpośrednio mieszkańcom i firmom Zwolle, jest w stanie zasilić ponad 7200 gospodarstw.
01.09.2020

Promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

W piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.
01.09.2020

Tajwan stanie się w przyszłości drugim największym rynkiem morskiej energii wiatrowej w regionie APAC

Do 2035 roku Tajwan ma stać się drugim (za Chinami) największym rynkiem morskiej energii wiatrowej w regionie Azji-Pacyfiku (APAC), dzięki zainstalowaniu turbin produkujących łącznie 15 GW energii – podaje GlobalData.
31.08.2020

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Innowacyjny statek o pięciu kadłubach [wideo]

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe i rosnące koszty paliwa zmuszają firmy i organizacje żeglugowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie kosztów zasilania statków w niezbędną energię oraz na zaspokojenie rosnących wymagań norm środowiskowych. Na całym świecie opracowywane są projekty mające na celu wykorzystanie energii wiatru. Niektórzy z projektantów przekonują, przy sprzyjających wiatrach i właściwym wykorzystaniu ich energii oszczędność paliwa może sięgnąć nawet do 50 procent.
28.08.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Historyczny seans filmowy w Muzeum Marynarki Wojennej

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Gdańsk 1939" zrealizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
27.08.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku? (wideo)

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Pomóż odszukać dawnych stoczniowców

"Archiwum Wspomnień Stoczniowca" rozpoczęło zbieranie historii związanych ze Stocznią Gdańską. Jego twórcy przyjadą do chętnych osób, które chciałyby opowiedzieć swoją historię - będzie ona zarejestrowana i następnie zaprezentowana w formie filmu, tekstu i słuchowiska.
25.08.2020

Projekt ustawy o offshore w październiku w Sejmie

Projekt ustawy o promocji energii z morskich farm wiatrowych w październiku powinien trafić do Sejmu - oświadczył dziś pełnomocnik rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas. Ocenił że ustawa powinna wejść w życie do końca roku.
24.08.2020

MŻMP ORC International 2020 – „PGO GoodSpeed” broni tytułu [foto]

Załoga Jerzego Brezdenia (JKMW Kotwica) na jachcie „Hadar” w grupie A i żeglarze ścigający się na jachcie „PGO GoodSpeed” ze skiperem Łukaszem Trzcińskim (Marina Urody Gdynia) w grupie B – oto tegoroczni triumfatorzy Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC International załóg wieloosobowych. Rozgrywana na Zatoce Gdańskiej od 21 sierpnia impreza zakończyła się w niedzielę 23 sierpnia w Gdańsku.
24.08.2020

Powstał portal Archiwum Wspomnień Stoczniowca

Dzisiaj ruszyło multimedialne Archiwum Wspomnień Stoczniowca, składające się z krótkich filmów dokumentalnych, tekstów i podcastów. Portal gromadzi relacje pracowników Stoczni Gdańskiej.
18.08.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

YKP Gdynia powiększa przewagę: relacja z 3 rundy Ekstraklasy [foto]

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.
17.08.2020

Umowa Politechniki Gdańskiej z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk

W czwartek 13 sierpnia w Kapitanacie Portu Północnego miało miejsce podpisanie umowy między Politechnika Gdańską a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, której celem jest pilotażowe wdrożenie systemów Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things- loT) dla poprawienia efektywności i bezpieczeństwa w Porcie Gdańsk.
14.08.2020

Chiński OuYang zamówił dwie nowe jednostki offshore

Chińskie OuYang Offshore zlecił firmie AqualisBraemar budowę dwóch samopodnoszących się jednostek do instalacji turbin wiatrowych (WTIV). Statki o nazwie OuYang 003 i OuYang 004 zostaną wybudowane w chińskiej stoczni Dayang Offshore Equipment.
14.08.2020

Wzmocnienia w Ekstraklasie! - 3 runda Polskiej Ligi Żeglarskiej

Temperatura rośnie przed trzecią, przedostatnią rundą Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend 12 klubów walczyć będzie o kolejne punkty do rankingu. Na czele tabeli znajduje się YKP Gdynia przed Yacht Club Gdańsk i KS Iskra Gdynia.
14.08.2020

Podniesienie bandery na holowniku H-2 Mieszko (foto)

W piątek, 14 sierpnia, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-2 Mieszko. W uroczystości, która miała miejsce w Porcie Wojennym Gdynia, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów, dowódcy dywizjonów, Matka Chrzestna, przedstawiciele stoczni Remontowa Shipbuilding oraz załoga holownika.
14.08.2020

Ćwiczenia marynarki wojennej Francji i Grecji

Francuska marynarka wojenna odbyła w czwartek wspólne ćwiczenia z siłami greckimi nieopodal Krety - informuje Reuters. To reakcja Paryża na zaostrzający się spór między Grecją i Turcją dotyczący praw do eksploatacji morskich złóż na Morzu Śródziemnym.
13.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Uroczysty apel AMW z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

W środę 12 sierpnia, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Święta Wojska Polskiego. Odczytano list Ministra Obrony Narodowej oraz rozkaz okolicznościowy Rektora-Komendanta AMW. W tym dniu Rektor-Komendant wręczył nadane przez Ministra Obrony Narodowej medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.
12.08.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach, pragnie przypomnieć i zaznaczyć ich rolę w historycznym procesie walk i budowy wolnej Polski.
11.08.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Żeglarska Parada Świętojańska: wyniki konkursu fotograficznego

20 czerwca odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady. Z tej okazji, wraz z gdyńskim portem zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny. Dziś publikujemy zwycięskie prace.
07.08.2020

Elektrownia atomowa kosztowna i czasochłonna. W Polsce lepiej sprawdzi się OZE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kosztować ok. 30 mld dol. Fizyk jądrowy i ekspert ds. klimatu Marcin Popkiewicz podkreśla, że to bardzo kosztowna i czasochłonna technologia, a nasz kraj potrzebuje szybkiej redukcji emisji CO2, by wypełnić unijne zobowiązania. Lepszym rozwiązaniem mogłaby być inwestycja w nowoczesne technologie OZE, które w większości powstałyby w Polsce, a nie zostały zakupione.
06.08.2020

Motorówki Hydrograficzne na Zatoce Puckiej

Głębokości rejonów przybrzeżnych Morza Bałtyckiego, basenów portowych i wód śródlądowych ulegają ciągłym zmianom. Pracami batymetrycznymi na tych akwenach zajmują się motorówki ze składu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, które prowadzą sondaże w rejonach niedostępnych dla okrętów hydrograficznych.
06.08.2020

Pierwsza wyspa w całości zasilana słońcem

Jest położona u zachodnich wybrzeży Portugalii, ma zaledwie 30 mieszkańców, ale znajduje się na niej także latarnia morska i mały port, do którego regularnie przybywają wycieczki - Berlenga Grande jest pierwszą wyspą w całości zasilaną energią słoneczną. Panele fotowoltaiczne pod koniec lipca zastąpiły na tym atlantyckim lądzie generatory prądu, do których pracy używano oleju napędowego.
06.08.2020

Ryby są na wymarciu!

Od 1970 r. populacja wędrownych ryb słodkowodnych spadła na świecie średnio o 76%, w tym w Europie aż o 93%! Są to wyniki pierwszej w historii globalnej oceny stanu ich populacji. Ten drastyczny spadek jest bezpośrednim skutkiem zniszczenia swobodnie płynących rzek, min. z powodu budowy zapór.
05.08.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

Gazprom złoży odwołanie? Chróstny: jesteśmy przygotowani

Jesteśmy przygotowani na odwołanie Gazpromu i obronę przed sądem decyzji o karze nałożonej na tę firmę - poinformował we wtorek PAP prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.
04.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na spacer historyczny

6 sierpnia o g. 13.00 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na Spacer historyczny z zabytkami Marynarki Wojennej w tle.
04.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach

Od sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej i okręt ORP „Błyskawica” wydłużają godziny otwarcia. Zmieniają się też zasady zwiedzania. Dzięki temu historię polskiej Marynarki Wojennej będzie mogło poznać więcej osób.
04.08.2020

Gdańsk: Rusza przetarg na budowę czterech przystani kajakowych

Okolica przystanku tramwaju wodnego na Górkach Zachodnich, Kamienna Grodza, Żabi Kruk i Kanał Młynówka to miejsca, w których wybudowane zostaną przystanie kajakowe. Ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie inwestycji. Planowane zakończenie prac określono na czerwiec 2021 r.
03.08.2020

Otwarto pierwszą w krajach arabskich elektrownię atomową

W sobotę ruszył pierwszy reaktor budowanej od 2011 r. elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to pierwsza elektrownia atomowa na Półwyspie Arabskim. Inwestycja miała być oddana do użytku najpierw w 2017, a następnie w 2018 r.
01.08.2020

Niderlandy - morska farma wiatrowa z fabryką wodoru

Crosswind - konsorcjum Shella i Eneco wygrało aukcję na budowę u brzegów Niderlandów morskiej farmy wiatrowej o mocy ponad 750 MW, oferując dodatkowo budowę wytwórni wodoru w Rotterdamie. O wynikach aukcji decydowały właśnie dodatkowe inwestycje oferentów.
01.08.2020

Kładka na Wyspę Spichrzów została oficjalnie odebrana przez Miasto. W sobotę otwarcie!

W piątkowe przed południe jednostki miejskie, w tym Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy udziale Kapitanatu Portu Gdańsk, odebrały wybudowaną obrotową kładkę. Już w ten weekend będzie można skorzystać z nowego gdańskiego mostu!
31.07.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Energa dba o środowisko rzeki Narew

Produkując w Ostrołęce energię elektryczną i cieplną Energa korzysta z zasobów Narwi do chłodzenia bloków energetycznych, a temperatura wracającej do rzeki wody jest wykorzystywana do hodowli ponad 30 gatunków ryb - poinformowało w piątek biuro prasowe spółki.
31.07.2020

Morskie farmy wiatrowe - kolejne zmiany w projekcie ustawy

7 lipca 2020 r. Ministerstwo Klimatu przekazało do ponownych uzgodnień projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, tzw. ustawa offshore (pierwsze uzgodnienia w styczniu 2020 r. były prowadzone przez Ministra Aktywów Państwowych).
31.07.2020

Świat odchodzi od inwestycji w elektrownie atomowe

– Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA w żadnym stopniu nie przybliżyła nas do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Sami Amerykanie się z tego wycofują, praktycznie nie buduje się tam żadnych nowych elektrowni – uważa dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jak podkreśla, główną zaletą energetyki jądrowej jest jej ograniczone oddziaływanie na środowisko, a wadą – bardzo wysokie koszty. – Atom „zjada” pieniądze na rozwiązania tańsze, które szybciej przyniosłyby też efekt w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarn
30.07.2020

Skonsolidowane wyniki finansowe PKN ORLEN za 2 kwartał 2020 roku

PKN ORLEN w drugim kwartale br. osiągnął wynik EBITDA LIFO w wysokości 5,7 mld zł, a zysk netto spółki wyniósł 4 mld zł. Istotny wpływ na wyniki miał zysk z tytułu okazyjnego nabycia Grupy Energa w wysokości 3,7 mld zł. Bardzo dobre wyniki wypracowały segmenty Energetyki i Detalu, które osiągnęły łącznie ok. 1,5 mld zł EBITDA LIFO. Koncern wypracował solidne wyniki finansowe pomimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego i sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.
30.07.2020

Z pokładu Chipolbrok Galaxy na jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Widowiskowy rozładunek w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Gigantyczne elementy elektrowni wiatrowych zostały rozładowane w gdyńskim BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, w ostatnią sobotę. Do Polski trafiły z Chin na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy.
28.07.2020

Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej

Przy okazji niedawnego uruchomienia pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8MW, która korzysta z technologii „black start", spółka Shanghai Electric (SHA:601727/HK:02727) udzieliła wywiadu BloombergNEF, dzieląc się informacjami na temat jej strategii, chińskiego rynku energii wiatrowej, a także prac spółki nad tworzeniem instalacji wiatrowych zapewniających większą niezawodność, wytrzymałość i stabilność, a tym samym przyczyniających się do bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki w przy
28.07.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Saipem wygrał kolejne kontrakty związane z morskimi farmami wiatrowymi

Włoski gigant usług naftowych Saipem zdobył wiele nowych kontraktów związanych z projektami morskiej energetyki wiatrowej, które są obecnie realizowane u wybrzeży Anglii, Szkocji i Francji.
26.07.2020

Dyplomy AMW dla studentów z Kuwejtu

W piątek, 24 lipca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyplom ukończenia studiów odebrali absolwenci z Kuwejtu. Przyjechali do Gdyni, aby studiować na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.
24.07.2020

Podsumowanie półrocza na rynkach. Okres bez precedensu

Ostatnie półrocze na rynkach, licząc również początek lipca, na zawsze zapisze się w pamięci inwestorów. Był to okres powstawania nowych fortun, jak również dotkliwych strat dla części inwestorów. Kluczem do sukcesu, jak zawsze zresztą, ale ostatnie półrocze bardzo to uwypukliło, była cierpliwość, odwaga i odpowiedni moment wejścia na rynek.
24.07.2020

Rząd: Trwają rozmowy ze Szwecją w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej

Trwają rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej - podał "Portal Stoczniowy" powołując się na informację CIR i MON. Instytucje te zapewniły też, że Marynarka Wojenna jest obecnie przygotowana, do zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa.
24.07.2020

Kolejne kroki PKN ORLEN na drodze do przejęcia Grupy PGNiG

​PKN ORLEN rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej dotyczącym przejęcia Grupy PGNiG. Równolegle realizowany będzie proces due dilligence tej spółki. Umożliwia to podpisane przez oba podmioty porozumienie o zachowaniu poufności. Prowadzona akwizycja jest ważnym elementem budowy przez PKN ORLEN jednego koncernu multienergetycznego z silną pozycją w Europie i globalnym zasięgiem.
23.07.2020

Kładka na Wyspę Spichrzów. Kiedy zostanie otwarta dla spacerowiczów?

Dokładnej daty uruchomienia obrotowego mostu nad Motławą jeszcze nie ma, ale wszelkie formalności z tym związane dobiegają końca. Niewykluczone, że po najnowszej gdańskiej kładce przejdziemy już w ostatnim tygodniu lipca. Wykonawca prac czeka na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
23.07.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Jak walczyć z suszą?

Polska staje przed obliczem największego od wielu lat zagrożenia suszą. Czy zdążymy podjąć odpowiednie działania zanim będzie za późno? Miejmy nadzieję, że tak, gdyż obecny sposób naszego gospodarowania wodami może doprowadzić nas do katastrofy, której dotkliwe skutki odczujemy wszyscy. Susza jest problemem systemowym, który wymaga rozwiązań systemowych, powiązanych ze sobą na wielu płaszczyznach.
22.07.2020

Prace na rzecz bezpieczeństwa żeglugi

Od poniedziałku, 20 lipca, służby hydrograficzne 3. Flotylli Okrętów prowadzą prace batymetryczne. Zadania realizowane przez okręt hydrograficzny ORP Heweliusz są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa żeglugi na morskich akwenach Bałtyku. Prace sondażowe potrwają do końca tygodnia.
22.07.2020

Praktyki manewrowe studentów zagranicznych AMW

Podchorążowie z Kuwejtu ostatniego roku studiów Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywali praktykę manewrową. Uczyli się dowodzenia okrętem, a także całymi grupami manewrowymi.
22.07.2020

Porty coraz częściej ofiarami cyberataków

Według izraelskiego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa Naval Dome cyberataki na operacyjne systemy technologiczne przemysłu morskiego wzrosły o 900% w ciągu ostatnich trzech lat, a liczba zgłoszonych incydentów osiągnie rekordową liczbę do końca roku.
20.07.2020

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim - dwie osoby nie żyją

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim, niedaleko wyspy Aruba, terytorium zależnego Holandii. Dwie osoby z zginęły z czterech znajdujących się na pokładzie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Holandii.
20.07.2020

Druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie

Załoga Yacht Klub Polski Gdynia triumfowała w drugiej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W Sopocie udało się rozegrać 12 wyścigów w słabowiatrowych warunkach. Miejsca na podium uzupełniły załogi Yacht Clubu Gdańsk i Giżyckiej Grupy Regatowej. Liderem rankingu Ekstraklasy żeglarskiej został YKP Gdynia.
20.07.2020

Poszukiwania paralotniarza na Helu przez MW i SAR. Zgłoszenie okazało się pomyłką

Paralotniarz, który miał rzekomo wpaść do Zatoki Gdańskiej był poszukiwany przez statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa i śmigłowiec Marynarki Wojennej. Mężczyzna miał wpaść do wody ok. 10 km od brzegu. Jak się później okazało, akcja poszukiwawcza poszła na marne.
20.07.2020

Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej już w ten weekend ponownie w Sopocie!

18 i 19 lipca przy sopockim molo rozgrana zostanie druga z 4 w tym sezonie rund Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza runda odbyła się w czerwcu w Szczecinie i triumfowała w niej załoga KS AMW Iskra Gdynia przed Yacht Klubem Polski Gdynia i Yacht Club Gdańsk.
17.07.2020

Specjalistyczne praktyki podchorążych na ORP Kormoran

Lato i wakacje to dla studentów wojskowych czas na zdobywanie doświadczenia na praktykach. Podchorążowie kierunków systemy informacyjne w bezpieczeństwie, nawigacja oraz mechatronika obecnie odbywają praktyki specjalistyczne na okrętach.
16.07.2020

Polskie szanse na zielone finansowanie gospodarki

Nowy raport opublikowany przez Climate Action Network (CAN) Europe oraz CEE Bankwatch Network wskazuje konkretne inwestycje wymienione krajowym planie na rzecz energii i klimatu (NECP) Polski, które dają szansę na zieloną odbudowę gospodarczą po pandemii oraz są dla niej zagrożeniem.
16.07.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

FPP: Gospodarka odmrożona w ok. 80%

WIG20 konsoliduje się w okolicy 1800 pkt. Wpływ na notowania akcji w Warszawie i na świecie mogą mieć w najbliższych dniach wyniki kwartalne spółek w USA, odsłaniające skalę pandemicznych strat w II kw. Dziś spłynie też sprawozdanie z posiedzenia RPP, która ostatnio lubi zaskakiwać.
14.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Norweski armator odebrał drugi wycieczkowiec zasilany w pełni energią elektryczną

Norweska firma transportowa The Fjords odebrała swój drugi całkowicie elektryczny statek pasażerski, Legacy of The Fjords.
14.07.2020

Ranni w wyniku pożaru okrętu wojennego USA

Pożar trzeciego stopnia wybuchł w niedzielę na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego zadokowanego w Naval Base w San Diego, w wyniku czego okręt ewakuowano i a 18 marynarzy trafiło do szpitala z obrażeniami - jak podała Marynarka Wojenna i lokalne służby.
13.07.2020

Instalacja pierwszych fundamentów Moray East zakończona sukcesem

Spółka Moray Offshore Windfarm (East) Ltd (nazywana w skrócie „Moray East”) ogłosiła na swojej stronie interentowej zakończoną powodzeniem instalację pierwszego fundamentu kratownicowego turbiny wiatrowej w ujściu zatoki Moray Firth. Fundamenty kratownicowe (których docelowo będzie 103) to konstrukcje stalowe, na których zostanie zainstalowana setka turbin wiatrowych i trzy morskie stacje elektroenergetyczne.
12.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

Horała o raporcie Kearney: w szczytowym momencie budowy CPK do gospodarki trafi ponad 70 mld zł

Z raportu o wpływie budowy CPK na gospodarkę firmy Kearney wynika, że w szczytowym momencie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego inwestycja ta zapewni przepływ do polskiej gospodarki ponad 70 mld zł - powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
09.07.2020

BayWa sprzedał największą pływającą elektrownię słoneczną w Europie

Niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa r.e. sprzedał holenderskiemu konsorcjum pływającą farmę słoneczną Bomhofsplas o mocy 27,4 MW.
08.07.2020

Rząd planuje przedłużyć do 2026 roku wsparcie OZE

Rząd planuje przedłużenie o pięć lat, do 30 czerwca 2026 roku maksymalnego terminu udzielania pomocy publicznej w ramach systemu aukcyjnego oraz systemów FIT i FIP, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (RM).
08.07.2020

Projekt ustawy „offshore”: więcej mocy objętej wsparciem w I etapie

Ministerstwo Klimatu skierowało do kolejnych uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej. Najważniejsza zmiana dotyczy zwiększenia z 4,6 do 5,9 GW mocy morskich farm, które mogą zostać objęte wsparciem bez aukcji.
07.07.2020

Ukraiński dowódca Marynarki Wojennej: przygotowujemy się na atak sił rosyjskich z Krymu

Marynarka Wojenna Ukrainy przygotowuje się do wojennej konfrontacji z Rosją - oświadczył dowódca tej formacji kontradmirał Ołeksij Nejiżpapa. Nie wykluczył prób przedarcia się sił rosyjskich z Krymu do obwodu chersońskiego w celu wznowienia dostaw wody na półwysep.
06.07.2020

Timmermans: Polska może stać się unijnym liderem w morskiej energetyce wiatrowej

Polska jest na drodze do stania się jednym z europejskich liderów w rozwoju energetyki wiatrowej na morzu. Wiem też, że wiele społeczności w Polsce jest zainteresowanych inwestycjami w energetykę słoneczną - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
06.07.2020

Sputnik Polska: „Nie ma odpowiedników”. Ruszyła budowa atomowego lodołamacza „Rosja”

W dalekowschodniej stoczni „Zwiezda” rozpoczęła się budowa najpotężniejszego na świecie atomowego lodołamacza „Rosja” projektu „Lider”, poinformował „Atomflot” (Rosatomflot jest częścią państwowej korporacji „Rosatom”).
06.07.2020

Ciało poszukiwanego mężczyzny znalezione przy turbinie elektrowni wodnej

Zwłoki poszukiwanego od kilku dni mężczyzny odnaleziono przy wlocie do turbin elektrowni wodnej w Świniarsku (małopolskie). Ciało zauważył jeden z pracowników placówki.
05.07.2020

Sputnik Polska: Nad Arktyką pojawi się „kopuła termiczna”

Ogromny obszar wysokiego ciśnienia, często nazywany „kopułą termiczną”, utworzy się nad Oceanem Arktycznym w przyszłym tygodniu i przyspieszy topnienie lodu morskiego – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem meteorolog Fińskiego Instytutu Meteorologii Mika Rantanen.
04.07.2020

Grupa żeglarzy z Przemyśla oddała morski hołd kpt. Henrykowi Jaskule w portach w Szczecji i Danii

28 czerwca b.r. grupa przemyskich żeglarzy w drodze do portów Szwecji i Danii oddała hołd na Morzu Bałtyckim śp. kpt. Henrykowi Jaskule w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu solo non stop dookoła świata. Wiązanka polskich kwiatów spoczęła na falach Bałtyku by upamiętnić to ważne dla Przemyśla i żeglarskiego świata wydarzenie i jednocześnie w ten sposób pożegnać znanego na całym świecie przemyskiego śp. żeglarza. Wiązankę na wodach Bałtyku złożył prezydent miasta Przemyśla i żeglarz Wojciech Bakun.
02.07.2020

Zagłada ryb to efekt uboczny pracy elektrowni z otwartym systemem chłodzenia

Elektrownia Ostrołęka B zabija rocznie dziesiątki milionów ryb. Elektrownia Kozienice nawet ponad 200 milionów. Prezentujemy pierwsze polskie badania na ten temat. Problem nie dotyczy tylko Polski, ale np. w USA został już dawno dostrzeżony.
01.07.2020

Uroczystość wręczenia wyróżnień z okazji Święta Marynarki Wojennej

W poniedziałek 29 czerwca, odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień z okazji Święta Marynarki Wojennej. Rektor-Komendant przyznał tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz RP” z odznaką III stopnia pięciu żołnierzom zawodowym.
01.07.2020

20 lat temu ruszył w Polsce giełdowy rynek energii elektrycznej

30 czerwca 2020 r. mija 20 lat od uruchomienia w Polsce giełdowego rynku energii elektrycznej. W pierwszej sesji 30 czerwca 2000 r. na Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej na ówczesnej Giełdzie Energii zawarto transakcje o wolumenie 483 MWh.
30.06.2020

Kotwica rzucona! Zakończyły się obchody Święta Morza

Choć ORP „Bałtyk” trafił na żyletki jeszcze w czasie II wojny światowej, jego trzy gigantyczne kotwice przetrwały. Uroczyste odsłonięcie jednej z nich, „rzuconej” przed Muzeum Marynarki Wojennej (MMW), było wydarzeniem kończącym tegoroczne obchody Święta Morza.
30.06.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Nowa jednostka SOV Windea dotarła do holenderskiego Eemshaven

29.06.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Praktyki morskie pod żaglami

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników Akademii Marynarki Wojennej spędzą pod żaglami ORP Iskra. W poniedziałek (29 czerwca) okręt wyszedł z Portu Wojennego Gdynia. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających praktykę marynarską. Pod koniec lipca zmienią ich podchorążowie II roku studiów, którzy z kolei odbędą praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Powrót okrętu do PW Gdynia przewidywany jest na drugą połowę września.
29.06.2020

Jest postępowanie administracyjne w sprawie katastrofy ekologicznej w Dolinie Słupi

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkody w środowisku na Jeziorze Głębokim w gminie Dębnica Kaszubska. Przyczyną miałoby być gwałtowne odprowadzenie wody z jeziora przez elektrownie wodną Gałąźnia Mała. Zarządza nią spółka Energa OZE.
29.06.2020

Dar życia w Święto Marynarki Wojennej

W ramach obchodów Święta Marynarki Wojennej RP, Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Portu Wojennego Gdynia, we współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przeprowadził akcje honorowego krwiodawstwa.
29.06.2020

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
27.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

PKN ORLEN inwestuje w zero i niskoemisyjne źródła wytwarzania

PKN ORLEN, zgodnie z deklaracjami, uczestniczy w projekcie budowy bloku w elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej. Przy realizacji inwestycji zostanie maksymalnie wykorzystana dotychczasowa infrastruktura. To element strategii PKN ORLEN, która ukierunkowana jest na zwiększanie zaangażowania w ene
25.06.2020

8. Batalion Saperów Przodującym Pododdziałem Marynarki Wojennej

W środę, 24 czerwca, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył 8. Batalionowi Saperów honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2019 rok.
25.06.2020

MWIOŚ: jest wniosek o cofnięcie MPWiK pozwoleń na zrzuty ścieków przelewami burzowymi

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skierował wniosek o cofnięcie lub ograniczenie stołecznemu MPWiK bez odszkodowania pozwoleń na dokonywanie zrzutów ścieków przelewami burzowymi – poinformował PAP w środę MWIOŚ.
25.06.2020

Ulstein dostarczył kolejną hybrydową jednostkę do obsługi farm wiatrowych

Ulstein Verft dostarczył jednostkę do obsługi farm wiatrowych (SOV) Windea Jules Verne armatorowi Bernhard Schulte Offshore, który wyczarterował hybrydowy SOV firmie GE Renewable Energy do operacji na morskiej farmie wiatrowej Merkur w Niemczech.
24.06.2020

Przez koronawirusa w tym sezonie nie popłyniemy tramwajem wodnym

Z powodu wciąż trwającej epidemii koronawirusa i związanych z tym ograniczeń w środkach komunikacji miejskiej, w tym sezonie nie będzie funkcjonował tramwaj wodny. Aktualnie prowadzone są analizy dotyczące przyszłych sezonów. Tramwaj wodny pojawi się w nowej, dostosowanej do oczekiwań pasażerów formule.
24.06.2020

Konkurs grantów eksportowych dla pomorskich firm

W konkursie mogą startować małe i średnie przedsiębiorstwa. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na udział w zagranicznych targach czy misjach gospodarczych. Wnioski będzie można składać już od najbliższego poniedziałku, 29 czerwca 2020 r.
24.06.2020

35 lat ORP Bukowo [foto]

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. 23 czerwca 1985 roku po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na ORP Bukowo. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji we wtorek, 23 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
23.06.2020

Hiszpanie przygotowują kolejne farmy wiatrowe na Bałtyku

Jak niedawno informowaliśmy, Enea i hiszpańska Iberdrola na początku czerwca podpisały list intencyjny, dotyczący inwestycji polskiej spółki w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Teraz hiszpańska spółka ogłasza plany przejęcia projektów offshorowych u wybrzeży Szwecji.
23.06.2020

Współpraca energetyczna z USA: przede wszystkim w sektorze gazu

Współpraca na polu energetyki ma być jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Od kilku lat Polska kontraktuje tam skroplony gaz, amerykańskie firmy zaś dostarczają elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych.
23.06.2020

Świętojańska Parada Żeglarska już za nami. Weź udział w konkursie fotograficznym!

W sobotę odbyła się Żeglarska Parada Świętojańska, która już po raz czwarty uświetniła obchody Dni Morza. Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców miał przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
22.06.2020

Pomorski sezon żeglarski otwarty!

Ponad sto osób uczestniczyło w sobotę 20 czerwca w odsłonięciu tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka połączonego z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
21.06.2020

PIE: globalny rynek gazu może odczuwać skutki załamania do 2025 r.

Globalny rynek gazu zacznie wychodzić z kryzysu w 2021 r., ale skutki tąpnięcia mogą być odczuwalne aż do 2025 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Prognozy dla Europy zakładają powrót do poziomu zapotrzebowania sprzed kryzysu do końca 2021 r. - dodali analitycy.
21.06.2020

Mimo trudnej sytuacji epidemicznej PGZ Stocznia Wojenna realizuje projekty dla MW RP pełną parą [foto]

Głównymi projektami realizowanymi obecnie przez PGZ Stocznię Wojenną są trzy duże naprawy główne-dokowe OORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, „Kościuszko” i „Arctowski”. Nawet obostrzenia związane z COVID-19 nie spowolniły prac Stoczni i w tym trudnym okresie praca przy ulicy Śmidowicza wre.
19.06.2020

75 lat Klubu Marynarki Wojennej Riwiera

Klub Marynarki Wojennej Riwiera obchodzi w tym roku swoje 75. urodziny. Z tej okazji, w czwartek 18 czerwca odbyły się uroczystości rocznicowe. Jubileusz Klubu wpisuje się w obchody Dni Morza i Święta Marynarki Wojennej.
18.06.2020

PGE uruchomi wkrótce dwie farmy wiatrowe na północy Polski

Polska Grupa Energetyczna (PGE) otworzy wkrótce farmy wiatrowe w powiatach Kamień Pomorski i Gryfice - podała dzisiaj spółka.
18.06.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

PGE: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to krok we właściwym kierunku

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest krokiem we właściwym kierunku, ale potrzebujemy znacznie większego zaangażowania środków UE w przyszłości, aby złagodzić negatywny wpływ transformacji energetycznej w Polsce - powiedział prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski podczas debaty online “Will the Just Transition Fund deliver the Green Deal?
18.06.2020

Żeglarska Parada Świętojańska 2020

Serdecznie zapraszamy do udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która już po raz czwarty uświetni Święto Morza. Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, zaś Port Gdynia - Port Żaglowców ma przyjemność być Głównym Partnerem Parady.
18.06.2020

Nasze Sygnały - Torpeda w celu

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na spotkanie z cyklu Nasze Sygnały: „TORPEDA W CELU” – Bolesław Romanowski – dowódca, żeglarz, gdynianin.
17.06.2020

Podchorążowie uczyli się żeglować

Zakończył się pierwszy etap praktyki marynarsko – żeglarskiej podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Obejmował on szkolenie na patent żeglarza jachtowego i odbywał się w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy. Szkolenie było realizowane w 3 grupach od połowy kwietnia. Łącznie w tym okresie praktykę odbyło 97 studentów wojskowych.
17.06.2020

Startuje kolejna edycja kampanii „Pływam bez promili”

Każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób, a polskie statystyki należą pod tym względem do jednych z najgorszych w Unii Europejskiej. Z tego względu już po raz 14. organizowana jest kampania społeczna "Pływam bez promili", która ma na celu zwiększenie świadomości plażowiczów i polepszenie bezpieczeństwa nad wodą.
17.06.2020

ORP Błyskawica zaprasza na pokład

To jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. ORP „Błyskawica” rozpoczyna tegoroczny sezon wystawienniczy i otwiera się dla zwiedzających. Na pokładzie obowiązywać będą jednak nowe zasady.
17.06.2020

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń do produkcji energii elektrycznej i sprzętu przemysłowego, ogłosił dzisiaj uruchomienie pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Uruchomienie turbiny korzystającej z technologii „black start” pokazuje zdolność spółki do realizacji zamówień zbiorczych na rynku morskich turbin wiatrowych o mocy 8 MW.
16.06.2020

Głos założyciela Rady Budowy Okrętów w sprawie stanowiska Polskiego Lobby Przemysłowego dot. finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP

W związku z ogłoszonym niedawno na naszych łamach stanowiskiem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w sprawie finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP, otrzymujemy coraz więcej głosów poparcia dla PLP. Swoją opinią na ten temat podzielił założyciel Rady Budowy Okrętów, inż. Sylwester Pietrzak, którego apel prezentujemy.
16.06.2020

Hołownia: przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem

„Realizowany w tej chwili, dzięki uporowi i bezmyślności rządu PiS, przekop Mierzei Wiślanej to absurd pod każdym względem” – mówił w niedzielę w Skowronkach (woj. pomorskie) niezależny kandydat na urząd prezydenta Szymon Hołownia, który odwiedził miejsce budowy kanału żeglugowego.
14.06.2020

Norwegia otwiera dwa przybrzeżne obszary wiatrowe

Norwegia otworzyła dwa obszary dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, których łączna moc szacowana jest na 4500 MW.
14.06.2020

Polskie Lobby Przemysłowe o Marynarce Wojennej: czas deklaracji definitywnie minął, niezbędne są natychmiastowe działania

W związku z przemówieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas ćwiczeń Anakonda-20, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (PLP) opublikowało stanowisko w sprawie finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP, jej zadań i sił, które zamieszczamy w całości.
12.06.2020

IV Żeglarska Parada Świętojańska

Do IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej zostało tylko 10 dni. Dziś chcemy przekazać wszystkim zainteresowanym kilka ważnych informacji. Mamy też filmowe zaproszenia dla skipperów, którzy jeszcze nie zgłosili swoich jachtów do udziału w tym wydarzeniu.
11.06.2020

Awilco Drilling anuluje zamówienie platformy wiertniczej u Keppela

Awilco Drilling postanowił anulować zamówienie półzanurzalnej platformy wiertniczej u Keppela z powodu naruszenia warunków umowy budowlanej.
09.06.2020

Organizujesz regaty? Weź udział w webinarze

Jutro (środa) odbędzie się webinar poruszający kwestie organizacji wydarzeń sportowych w czasach pandemii.
09.06.2020

Projekt farmy wiatrowej Baltica 1 PGE z warunkami przyłączenia do sieci

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE wydał warunki przyłączenia do sieci należącego do PGE projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1. Farma ma mieć moc niemal 900 MW i według wstępnych założeń ruszy po 2030 r.
08.06.2020

BALTOPS 2020 rozpoczęte!

Od wyjścia okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z portów w Świnoujściu i Gdyni rozpoczął się udział marynarzy w największym w tym roku międzynarodowym ćwiczeniu na Bałtyku - BALTOPS 20.
08.06.2020

Iskra AMW Gdynia triumfuje w Szczecinie! Relacja z 1. rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej [foto, wideo]

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończyła się w Szczecinie zwycięstwem załogi Klubu Sportowego ISKRA Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ISK) w składzie Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk i Przemysław Kaleta. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) ze sternikiem Rafałem Sawickim oraz Yacht Clubu Gdańsk (YCG) ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.
08.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty dużych spółek; WIG20 na plusie siódmy raz z rzędu

WIG20 zyskał w piątek ponad 3 proc., rosnąc tym samym siódmą sesję z rzędu. Silnie wzrosły sektory: bankowy, odzieżowy i paliwowy.
05.06.2020

URE: nowe taryfy przesyłowe dla Gaz-Systemu i Europol Gazu na 2021 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na przesył gazu w 2021 r. dla operatora systemu przesyłowego i dla spółki Europol Gaz za przesył gazu gazociągiem jamalskim. Przesył "jamałem" będzie tańszy, ale opłata za wejście do systemu Gaz-Systemu - wyższa.
05.06.2020

Ekstraklasa startuje w Szczecinie!

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się 6 i 7 czerwca w Szczecinie na jeziorze Dąbie. Na starcie zobaczymy 12 załóg klubowych z całej Polski. Tytułu Mistrza Polski broni Gizycka Grupa Regatowa.
05.06.2020

Popłyń z „Darem Młodzieży” w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

Coraz więcej jednostek deklaruje udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która 20 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Zapraszamy do udziału.
05.06.2020

„Morskie Kły” świętują podczas Anakondy

W piątek, 5 czerwca, swoje święto obchodziła Morska Jednostka Rakietowa. W uroczystości, która odbyła się w warunkach poligonowych, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
05.06.2020

Naval Dome: Wzrost liczby prób zhakowania systemów morskich o 400%

Od lutego 2020 r. nastąpił ogromny wzrost liczby prób zhakowania systemów o 400%, co zbiegło się z okresem, w którym przemysł morski zwrócił się ku większemu wykorzystaniu technologii i pracy w domu z powodu pandemii koronawirusa.
05.06.2020

Nowa inwestycja Akademii Marynarki Wojennej [foto]

Akademia Marynarki Wojennej planuje budowę nowego obiektu. To budynek wielofunkcyjny, który zawierał będzie między innymi: kuchnię, stołówkę, sale wykładowe i pokoje. Koszt inwestycji to 55 mln. złotych, w całości finansowane z Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowany termin zakończenia budowy 2023 rok.
05.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG20 zwyżkował szóstą sesję z rzędu

W czwartek główne indeksy na GPW zwyżkowały, choć do posiedzenia EBC nic nie zapowiadało dodatniego zamknięcia. Po decyzji EBC nastroje inwestorów poprawiły się, na czym skorzystał m. in. WIG20, kończąc szóstą sesje z rzędu na plusie.
04.06.2020

Działacze PiS apelują do samorządowców o współpracę z rządem przy przekopie Mierzei Wiślanej

Poseł PiS Kacper Płażyński oraz radny Jerzy Barzowski zaapelowali do samorządowców o współpracę z rządem przy przekopie Mierzei Wiślanej. Proponują, aby radni sejmiku pomorskiego przyjęli apel, w którym poprą realizację tej inwestycji.
04.06.2020

Polskie morskie farmy wiatrowe a bezpieczeństwo na morzu - spojrzenie okiem Akademii Marynarki Wojennej

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomoc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z wpływu farm na bezpieczeństwo na morzu? O tym podczas webinarium, zorganizowanym przez Akademię Marynarki Wojennej, mówi dr Radosław Tyślewicz z Katedry Operacji Morskich Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, ekspert SSAB Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.
04.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty przy dużych obrotach; w górę energetyka i banki

WIG20 rósł piątą sesję z kolei i zyskał w środę 1,8 proc. przy obrotach rzędu 1 mld zł. Analitycy zwracają uwagę na poprawę sentymentu wobec spółek, które dotychczas pozostawały w niełasce inwestorów, w szczególności na sektor energetyczny i bankowy.
03.06.2020

TGE: Dalsze spadki cen gazu i energii elektrycznej w dostawach na 2021 r.

W maju 2020 r. na Towarowej Giełdzie Energii zanotowano dalsze spadki cen gazu. Potaniał również podstawowy kontrakt na energię elektryczną z dostawą w 2021 r. Z kolei prąd na rynku spot wyraźnie podrożał - wynika z miesięcznego podsumowania działalności TGE.
03.06.2020

Prof. Piątkowski: czeka nas duża zmiana w globalnych łańcuchach produkcji i Polska na tym wygra

Czeka nas duża zmiana w globalnych łańcuchach produkcji. Polska na tym wygra - ocenił w wywiadzie opublikowanym w środę na portalu Forsal.pl ekonomista, prof. Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Marcin Piątkowski.
03.06.2020

GDOŚ kolejny raz odkłada decyzję ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Mija półtora roku od chwili, gdy pomorscy samorządowcy złożyli odwołanie od decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej wydanej przez RDOŚ w Olsztynie. Tymczasem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny – siódmy już – odroczył termin rozpatrzenia tego odwołania.
03.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia kontynuował zwyżkową passę

We wtorek główne indeksy akcji zwyżkowały. Czwartą sesję z rzędu poszedł w górę WIG-energia. Najmocniej w WIG20 – 13 proc. – zyskał kurs CCC. Zmianom indeksów towarzyszyły dość wysokie obroty – ok. 1,3 mld zł na szerokim rynku.
02.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia najwyżej od lutego

W poniedziałek główne indeksy akcji zwyżkowały, choć w miarę upływu sesji nastroje inwestorów pogarszały się. Obroty wyniosły ponad 800 mln zł wobec 2,7 mld zł podczas piątkowych notowań. WIG-energia zyskał prawie 6 proc., w dużej mierze za sprawą PGE, i był najwyżej od lutego.
01.06.2020

Eco Wave Power z coraz większymi stratami

Eco Wave Power, firma zajmująca się technologią związaną z energią fal odnotowała duże stratys netto w pierwszym kwartale 2020 r.
01.06.2020

Eversendai podpisuje dwa znaczące kontrakty na morską energię wiatrową

Petrofac przydzielił firmie Eversendai Offshore z siedzibą w Dubaju dwa znaczące kontrakty na projekty związane z morską energią wiatrową w Holandii i Szkocji.
01.06.2020

Anakonda 20 na morzu

Zabezpieczenie interesów państwa na obszarach morskich, obrona wybrzeża od strony morza i lądu we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych to główne zadanie komponentu morskiego w trakcie manewrów pod kryptonimem Anakonda 20. To największe cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP prowadzone w układzie połączonym.
01.06.2020

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wspiera dzieci i młodzież, ale nie tylko [wideo]

To druga, społeczna twarz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka wspiera dzieci i młodzież w realizacji ich pasji i marzeń zarówno tych sportowych, jak i artystycznych, czy edukacyjnych. Doczekała się nawet swoich mistrzów sPortu. To jedno z wielu jej działań w ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspiera ona też młodych artystów, realizuje autorskie projekty edukacyjne i pomocowe. Angażuje się w akcje społeczne. Ostatnio ufundowała sprzęt dla szpitali.
01.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.