• <

Wynik wyszukiwania - "wojsko" - Wiadomości

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
29.04.2021

PGZ Stocznia Wojenna i PGZ S.A. wspólnie upamiętniły moment wybuchu II wojny światowej

W hołdzie bohaterskim obrońcom Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Gdańsku i całego polskiego wybrzeża przedstawiciele zarządów PGZ S.A. i PGZ Stoczni Wojennej wspólnie złożyli kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.
02.09.2020

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojska i MPWiK ws. Czajki

Dzisiaj rano rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK - poinformował rzecznik MPWiK Marek Smółka.
02.09.2020

Most pontonowy na Wiśle postawi wojsko; nadzór i koszty po stronie miasta

Most pontonowy na Wiśle postawi wojsko, ale nadzór i pokrycie wszystkich kosztów będą po stronie miasta; na środę rano zwołane zostało kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji w oczyszczalni "Czajka" - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
01.09.2020

Wojsko wybuduje most pontonowy na Wiśle

Na prośbę prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na Wiśle wybudowany zostanie most pontonowy, który doprowadzi rurociąg do oczyszczalni ścieków "Czajka" - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk po wtorkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego poświęconego awarii w "Czajce".
01.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

We wtorek, 1 września br., na Westerplatte, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
01.09.2020

Promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

W piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.
01.09.2020

Wojsko zbuduje most tymczasowy na Wiśle

Wojsko Polskie jest gotowe, aby drugi raz zbudować tymczasowy most na Wiśle, na którym położony zostanie rurociąg odprowadzający ścieki do "Czajki" - zapewnił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Sprawa ma być omawiana we wtorek na posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM.
31.08.2020

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

Turcja planuje ćwiczenia wojskowe u wybrzeża Cypru

Turcja zapowiedziała dzisiaj, że przez najbliższe dwa tygodnie przeprowadzać będzie ćwiczenia wojskowe u północno-zachodniego wybrzeża Cypru. To skutek wzrostu napięcia we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego, gdzie Turcja toczy spór z Grecją.
29.08.2020

ISR: Napięta sytuacja na Bałtyku – Szwecja pokazuje determinację

Szwedzka armia przeprowadza na oddalonej o 230 kilometrów od półwyspu helskiego wyspie Gotlandia i na okalających ją wodach Bałtyku ćwiczenia stanowiące jawną demonstrację jej siły i determinacji w obronie strategicznych interesów w regionie.
28.08.2020

USA oskarżają Pekin o "destabilizujące" działania na Morzu Południowochińskim

Niedawny ostrzał rakietowy chińskiej armii na Morzu Południowochińskim sprzyja destabilizacji regionu, w którym kilka państw rywalizuje o kontrolę nad wyspami o strategicznym znaczeniu - oświadczył w czwartek Departament Obrony USA.
28.08.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Chiny wystrzeliły pociski rakietowe w kierunku spornego Morza Południowochińskiego

Chiny wystrzeliły w kierunku spornego Morza Południowochińskiego dwa pociski, w tym przeciwokrętowy pocisk nazywany „zabójcą lotniskowców”, jako ostrzeżenie dla USA – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła w chińskim wojsku.
27.08.2020

Grecja zaczyna manewry wojskowe - planuje poszerzyć swoje wody terytorialne

Władze Grecji mają w planach poszerzyć wody terytorialne kraju na Morzu Jońskim, z 6 do 12 mil morskich - ogłosił dziś premier Kyriakos Micotakis. Resort obrony podał, że rozpoczyna manewry wojskowe razem z Francją, Włochami i Cyprem na wschodzie Morza Śródziemnego.
26.08.2020

Erdogan nie zgadza się na ustępstwa w sprawie Morza Śródziemnego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił w środę, że zrobi wszystko, by zapewnić Turcji prawa do korzystania ze złóż ropy i gazu na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Zagroził, że przeciwstawienie się Turcji może doprowadzić inne państwa "do ruiny".
26.08.2020

Demonstracja siły szwedzkiej armii na Gotlandii

Na wyspie Gotlandia i na okalających ją wodach Bałtyku odbywają się ćwiczenia szwedzkiej armii, mające na celu demonstrację jej siły. Jest to odpowiedź na manewry rosyjskiej marynarki wojennej oraz sytuację na Białorusi.
26.08.2020

Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to zabawa z ogniem

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przeprowadził dziś rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem na temat eskalacji napięć między Atenami i Ankarą o złoża surowców na Morzu Śródziemnym. Nazwał ten konflikt "zabawą z ogniem".
25.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Ewolucja współpracy NATO z partnerami – szanse i wyzwania

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję NATO zacieśnia współpracę z niewielką grupą partnerów w Europie, którzy wzmacniają zdolność do obrony i odstraszania oraz prowadzenia misji reagowania kryzysowego. Ponieważ NATO uznało Chiny za wyzwanie, wzrośnie znaczenie relacji z partnerami z innych regionów, zwłaszcza z Azji i Pacyfiku. Polska może im zaoferować szerszy dostęp do ćwiczeń na swoim terytorium i na Morzu Bałtyckim, w zamian za większe finansowe wsparcie dla Gruzji i Ukrainy.
24.08.2020

Tureckie ćwiczenia wojskowe na Morzu Egejskim

Tureckie siły powietrzne i morskie przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Egejskim - przekazał w sobotę resort obrony w Ankarze. Doszło do nich w czasie zwiększonych napięć między Turcją a Grecją i Cyprem w sprawie złóż naftowych pod wodami Morza Egejskiego.
22.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Niemcy: spór w sprawie Nord Stream 2 także z Bidenem

W opublikowanym dziś wywiadzie koordynator rządu RFN do spraw transatlantyckich Peter Beyer wyraził przekonanie, że nawet jeśli amerykańskie wybory prezydenckie wygra kandydat Demokratów Joe Biden, spór Niemiec z USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 nie wygaśnie.
18.08.2020

W Gdyni stanie pomnik Tadeusza Wendy - założyciela gdyńskiego portu

Miasto poszukuje wykonawcy budowy pomnika wybitnego inżyniera Tadeusza Wendy. Monument zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady Mola Rybackiego.
18.08.2020

Prof. Żurawski vel Grajewski: po zawarciu umowy z USA Polska jest silniejsza politycznie

Po podpisaniu umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej z USA agresor, który chciałby zaatakować Polskę, musi się liczyć z odpowiedzią amerykańskiej armii – powiedział politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
18.08.2020

Umowa obronna Polska-USA: koszty, jurysdykcja, ochrona środowiska i wsparcie logistyczne

USA nie zapłacą za dostęp do wspólnie używanych obiektów, ale poniosą koszty ich eksploatacji. Polska zrzeka się pierwszeństwa w jurysdykcji karnej, choć może z niego skorzystać – zakłada dwustronna umowa o wzmocnionej współpracy obronnej.
18.08.2020

ISR: Wojskowa i ekonomiczna wspólnota interesów ze Szwecją

Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
17.08.2020

Święto Wojska Polskiego i 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Jak co roku w połowie sierpnia, żołnierze, pracownicy wojska, obchodzą święto Wojska Polskiego. W tym roku ze względu na obowiązujący stan epidemii i rozprzestrzenianie się koronawirusa, a przede wszystkim mając na uwadze wspólne bezpieczeństwo, uroczystości o charakterze patriotycznym i kulturalnym nie odbędą się w tradycyjny, marynarski sposób, a wszystkie oficjalne obchody święta zostały ograniczone.
16.08.2020

Departament Stanu USA: umowa korzystna dla Polski i NATO

Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy wojskowej zacieśni współpracę, pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojsk USA, będzie korzystna dla NATO, przyniesie także korzyści polskiej gospodarce – tak zapewnił Departament Stanu USA.
15.08.2020

Podpisanie umowy o współpracy obronnej pozwoli na zwiększoną i trwałą obecność wojskową USA w Polsce

Podpisanie umowy EDCA, które jest planowane na jutro, pogłębi amerykańsko-polską współpracę wojskową, wesprze rozbudowę infrastruktury, przyniesie bezpośrednie korzyści polskiej gospodarce oraz umożliwi zwiększoną i trwałą obecność wojskową USA w Polsce - tak napisała dziś na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.
14.08.2020

Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę „Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś”. W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę Flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.
14.08.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Rafineria Grupy Lotos będzie wyremontowana

Mają zaledwie 17 dni na gruntowny przegląd kilkuset aparatów i urządzeń rafineryjnych. Mostostal Pomorze podpisał umowę z Grupą LOTOS na wykonanie prac podczas postoju remontowego WIOSNA 2021 i 2022. To bardzo wymagające zadanie pod względem organizacyjnym i technicznym. Choć termin wykonania projektu jest krótki, receptą na sukces jest odpowiednie przygotowanie, a te w Mostostal Pomorze już trwają.
13.08.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Sztuczna inteligencja przyspieszy wojskowe misje i może zmienić oblicze wojen

W miarę jak sztuczna inteligencja wkracza do branż takich jak opieka zdrowotna i finanse, rządy na całym świecie coraz częściej inwestują w autonomiczne systemy uzbrojenia. Innowacyjne programy i technologie mogą dać przewagę nad przeciwnikami. Naukowcy z USA niedawno opracowali zaawansowaną sztuczną inteligencję, która jest w stanie prowadzić rozmowę na polu walki. Interfejs JUDI umożliwia szybką komunikację między żołnierzami a robotami podczas operacji.
12.08.2020

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego [foto]

Mając na uwadze setną rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz zbliżające się Święto Wojska Polskiego, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego przygotowała dla mieszkańców i turystów naszego miasta patriotyczną wystawę plakatów i ulotek z 1920 roku. Wystawa została opracowana graficznie ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
12.08.2020

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach, pragnie przypomnieć i zaznaczyć ich rolę w historycznym procesie walk i budowy wolnej Polski.
11.08.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Błaszczak będzie obserwował polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe

Szef MON Mariusz Błaszczak będzie w Drawsku Pomorskim obserwował jutrzejsze ćwiczenia polskich i amerykańskich wojsk w ramach ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise - poinformowały służby prasowe resortu obrony.
10.08.2020

Szkolenia szyte na miarę w Educrane (wywiad)

Pracy podejmuje się jedynie wtedy, gdy może dać gwarancję, że wykona ją na najwyższym poziomie. O nieszablonowych ofertach, fascynacji portem i przekuciu pasji w sukces rozmawiamy z założycielem firmy Educrane, Jarosławem Zielińskim.
10.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Szybki katamaran transportowy USNS Newport przeszedł próby morskie

Jak poinformowało US Naval Sea Systems Command (NAVSEA), szybki katamaran ekspedycyjny US Navy Fast Transport, USNS Newport, pomyślnie ukończył próby morskie.
05.08.2020

Manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020” pod Kaliningradem [wideo]

Na poligonie Floty Bałtyckiej Chmelewka w obwodzie kaliningradzkim rozpoczęły się w poniedziałek zakrojone na wielką skalę manewry morskie „Tarcza oceaniczna 2020”. Ćwiczenia odbywają się pod nadzorem naczelnego dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej admirała Nikołaja Jewmenowa.
05.08.2020

Największa na świecie latająca łódź - samolot morski AG600 pozytywnie przeszedł testy

Po opóźnieniach związanych z Covid-19, prototyp samolotu morskiego przeszedł testy pływania i startowania z wody podczas próby w prowincji Shandong w Chinach. Pojazd zostanie wykorzystany w reagowaniu kryzysowym Chin na incydenty morskie i klęski żywiołowe, ale może również służyć do działań na Morzu Południowochińskim.
05.08.2020

Kaspijski Potwór Morski przechodzi na emeryturę - radziecki ekranoplan trafi do wojskowego muzeum [wideo]

Jedyny w swoim rodzaju ekranoplan, który wygląda jak samolot, ale w rzeczywistości jest wojskowym super okrętem, przybył do miasta Derbent na Morzu Kaspijskim. Stanie się najważniejszym punktem tamtejszego parku wojskowego „Patriot Park”.
04.08.2020

Szef Pentagonu: umowa USA z Polską "zwiększy odstraszanie" Rosji

Szef Pentagonu Marek Esper poinformował w poniedziałek o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do "zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO".
03.08.2020

Szef MON: informacje dot. zasad stacjonowania wojsk USA w Polsce - nieprawdziwe

Informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy USA w Polsce są nieprawdziwe - tak szef MON Mariusz Błaszczak odniósł się do poniedziałkowych doniesień medialnych o zasadach stacjonowania tych wojsk w Polsce. Doniesienia zdementowała też ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
03.08.2020

Zakończono poszukiwania ośmiu marines po wypadku u wybrzeży Kalifornii

Siły zbrojne USA poinformowały w niedzielę o zakończeniu poszukiwań siedmiu żołnierzy piechoty morskiej i jednego marynarza, których pływający transporter opancerzony zatonął w czwartek podczas ćwiczeń u wybrzeży południowej Kalifornii. Uznano ich za zmarłych.
02.08.2020

Media: Negocjacje ws. kosztów stacjonowania wojsk USA - Japonia na celowniku

Spodziewana nominacja Donny Welton na stanowisko szefowej wydziału negocjacji i porozumień w DS to zapowiedź, że po Korei Płd., już wkrótce i Japonia będzie musiała porozumieć się z USA ws. podziału kosztów stacjonowania wojsk - pisze w niedzielę agencja Kyodo.
02.08.2020

BBN: Spotkanie ws. rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy obronnej

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się dziś w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, ministrami obrony narodowej oraz spraw zagranicznych, a także szefami KPRM, BBN oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
31.07.2020

Morawiecki w Atlantic Council: Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie online w think tanku Atlantic Council zapewniał, że Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE. Mówił też, że polskie władze chcą minimalizować zagrożenie epidemiczne przy jednoczesnym dbaniu o gospodarkę.
31.07.2020

MON: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej Polską i USA uzgodniona politycznie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi została uzgodniona politycznie; niebawem planowane jest podpisanie umowy, która ułatwi rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA – poinformowało MON.
31.07.2020

Jeden marines zginął, a 8 zaginęło w wypadku u wybrzeży Kalifornii

Jeden marines zginął, dwóch zostało rannych, a ośmiu zaginęło w "tragicznym wypadku" z udziałem pływającego transportera opancerzonego u wybrzeży południowej Kalifornii - poinformował w piątek na Twitterze Korpus Piechoty Morskiej USA.
31.07.2020

Prezydent: udało się utrzymać amerykańską obecność w Europie; dowództwo V Korpusu wraca do Europy

Moim celem było utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie, i to się udało, a dowództwo V Korpusu, wycofane z Europy do USA, teraz wraca i jego siedzibą będzie Polska - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
31.07.2020

MON i Sieć Badawcza Łukasiewicz: umowa dot. rozwijania projektów na rzecz modernizacji armii

Zależy nam na tym, żeby proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, by wykorzystać na jej rzecz potencjał polskich ośrodkowo badawczych - mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że umowa pomiędzy MON a Siecią Badawczą Łukasiewicz daję do tego podstawę.
31.07.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

W cieniu wielkiej historii - kołobrzeska Reduta Morast

Atutem zrewitalizowanej Reduty Morast, XVIII - wiecznej fortyfikacji na terenie nowoczesnego Portu Jachtowego w Kołobrzegu, jest jej lokalizacja i fakt, że zwiedzimy ją za darmo.
31.07.2020

Pentagon przedstawia koncepcję relokacji sił USA z Niemiec

29 lipca br. Departament Obrony USA przedstawił koncepcję zmniejszenia obecności wojskowej w Niemczech z ok. 36 tys. do 24 tys. żołnierzy. Część redukowanych sił ma być relokowana w Europie, a część wycofana do USA, przy jednoczesnym zwiększeniu rotacji do Europy. Pentagon podkreśla, że działania te posłużą wzmocnieniu NATO i odstraszania Rosji, choć faktycznie są w dużej mierze pokłosiem czerwcowej decyzji prezydenta Donalda Trumpa o ukaraniu Niemiec za zbyt niskie wydatki obronne i mają minimalizować jej negatywne skutki.
31.07.2020

Marynarka Wojenna na 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W sobotę, 1 sierpnia, mija 76 lat od daty wybuchu Powstania Warszawskiego. W obchodach rocznicowych w Gdyni i Sopocie uczestniczyć będą przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich.
31.07.2020

Błaszczak: zależy nam, by proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie

Zależy nam na tym, żeby proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, by wykorzystać na jej rzecz potencjał polskich ośrodkowo badawczych - mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że umowa pomiędzy MON a Siecią Badawczą Łukasiewicz daję do tego podstawę.
31.07.2020

Chińskie bombowce ćwiczyły nad Morzem Południowochińskim

Chińskie siły zbrojne przeprowadziły niedawno intensywne ćwiczenia na spornym Morzu Południowochińskim, w których uczestniczyły m.in. bombowce H-6G i H-6J – poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa obrony ChRL Ren Guoqiang.
30.07.2020

Aresztowano bojownika Hamasu, który wpław uciekał ze Strefy Gazy do Izraela

Izraelskie służby bezpieczeństwa i kontrwywiadu Szin Bet potwierdziły w czwartek, że miesiąc temu aresztowano bojownika Hamasu, który najprawdopodobniej z powodu problemów osobistych postanowił uciec wpław ze Strefy Gazy do Izraela - informują lokalne media.
30.07.2020

Kreml: im mniej żołnierzy USA w Europie, tym jest tam spokojniej

W ocenie Rosji im mniej jest w Europie żołnierzy amerykańskich, tym na kontynencie jest spokojniej - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Rzecznik skomentował w ten sposób planowane wycofanie z Niemiec około 12 tysięcy żołnierzy USA.
30.07.2020

Wojskowy Floty Czarnomorskiej został zatrzymany za zdradę stanu

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w czwartek o zatrzymaniu wojskowego Floty Czarnomorskiej z powodu podejrzeń o zdradę stanu. Wojskowy jest podejrzany o przekazywanie tajnych informacji służbom wywiadowczym Ukrainy.
30.07.2020

Błaszczak: wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA, powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
29.07.2020

USA oferują Japonii pomoc w nadzorowaniu spornych wysp po wtargnięciach chińskich statków

Siły zbrojne USA mogą pomóc władzom Japonii monitorować „bezprecedensowe wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy – powiedział w środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider, wywołując krytykę ze strony władz ChRL.
29.07.2020

Ćwiczenia wojskowe z użyciem rakiety balistycznej w cieśninie Ormuz

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej wystrzelił w środę rakietę balistyczną z podziemnego silosa w ramach ćwiczeń w cieśninie Ormuz. W manewrach użyto makiety amerykańskiego lotniskowca.
29.07.2020

Szczecin: Podczas wakacji więcej kontroli trzeźwości na wodzie

Sterowanie motorówką po alkoholu to jak prowadzenie samochodu w tym stanie – wskazują szczecińskie służby kontrolujące jednostki pływające po miejskich akwenach. Podczas wakacji częstsze patrole prowadzą nie tylko policjanci i wodniacy, ale też Żandarmeria Wojskowa, pogranicznicy i Straż Miejska.
28.07.2020

Zmarł Jerzy Janczukowicz – płetwonurek, prowadzący Centrum Badań Podwodnych „Rekin”

27 lipca w wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz założyciel i wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”.
28.07.2020

Włochy: Rząd wysyła wojsko do ośrodków dla migrantów, by zapobiec ucieczkom

Rząd Włoch wysyła wojsko do pilnowania ośrodków dla migrantów, by zapobiec ich ucieczkom. W ostatnich dniach zjawisko to przybrało na sile. Uciekają migranci poddani kwarantannie. "To kwestia zdrowia publicznego" - podkreśla MSZ.
27.07.2020

Rosja: myśliwiec Su-27 przechwycił samolot patrolowy USA nad morzem Czarnym

Rosyjski myśliwiec Su-27 zmusił do zawrócenia amerykański samolot patrolowy P-8A Poseidon, który zbliżał się do granicy Rosji nad wodami Morza Czarnego - podało w poniedziałek ministerstwo obrony w Moskwie, nie wskazując dokładnego miejsca incydentu.
27.07.2020

Żołnierze patrolowali plażę w Ligurii, egzekwując zasady reżimu sanitarnego

Uzbrojeni żołnierze w mundurach polowych patrolowali w weekend plaże we włoskim mieście Ventimiglia w Ligurii na północy kraju. Ich pojawienie się na piasku wśród osób opalających się na leżakach i ręcznikach wywołało zdumienie i poruszenie - podały media.
27.07.2020

Malezja: Trwa akcja ratunkowa po zatonięciu łodzi z 24 uchodźcami

Malezyjskie służby rozpoczęły w niedzielę akcję ratunkową w pobliżu wyspy Langkawi na Morzu Andamańskim po zatonięciu łodzi, na której znajdowało się 25 Rohingyów pragnących przedostać się z Birmy do Malezji. Do brzegu dotarła tylko jedna osoba z tej grupy.
27.07.2020

USA nakładają na Chiny sankcje w związku z konfliktem o Morze Południowochińskie

Dzisiaj USA nałożyły sankcje na 24 chińskie firmy oraz grupę osób, w związku z budową sztucznych wysp i obiektów wojskowych na Morzu Południowochińskim, a także za działania chińskiej armii w tym regionie - poinformowały amerykańskie resorty handlu i spraw zagranicznych.
26.07.2020

Dyplomy AMW dla studentów z Kuwejtu

W piątek, 24 lipca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyplom ukończenia studiów odebrali absolwenci z Kuwejtu. Przyjechali do Gdyni, aby studiować na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.
24.07.2020

Rząd: Trwają rozmowy ze Szwecją w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej

Trwają rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej - podał "Portal Stoczniowy" powołując się na informację CIR i MON. Instytucje te zapewniły też, że Marynarka Wojenna jest obecnie przygotowana, do zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa.
24.07.2020

Czołowa amerykańska stocznia mocno inwestuje w technologię autonomicznych statków

Firma Sea Machines z siedzibą w Bostonie twierdzi, że zebrała 15 milionów dolarów przy znaczącym udziale Huntington Ingalls Industries (HII), czołowego amerykańskiego producenta statków wojskowych.
23.07.2020

Grecka marynarka wojenna w stanie podwyższonego alertu z powodu Turcji

Grecka marynarka wojenna jest w stanie "podwyższonego alertu" w związku z próbami podjęcia odwiertów gazowych na Morzu Egejskim przez Turcję - podaje w środę AFP, powołując się na greckie źródła wojskowe.
22.07.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

USA będą bardziej aktywne w Arktyce?

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który składa wizytę w Danii, powiedział w środę, że Ameryka będzie bardziej aktywna w Arktyce, aby stanowić przeciwwagę dla rosnącego wpływu Rosji oraz ambicji Chin dotyczących odegrania roli w tym regionie.
22.07.2020

Śmiercionośny rosyjski poduszkowiec [wideo]

Film opublikowany wczoraj przez moskiewskie Ministerstwo Obrony przedstawia żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego przeprowadzających ziemnowodne ćwiczenia na wybrzeżu Bałtyku. Na wideo zaprezentowany jest jeden z dwóch rosyjskich poduszkowców Zubr w akcji, który wypuszcza marynarzy i pojazdy opancerzone na plażę. Klasa Zubr jest prawdopodobnie jedyną uzbrojoną klasą poduszkowców na świecie.
22.07.2020

UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu

UOKiK będzie mógł chronić polskie przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla porządku, bezpieczeństwa lub zdrowia publicznego - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
22.07.2020

Praktyki manewrowe studentów zagranicznych AMW

Podchorążowie z Kuwejtu ostatniego roku studiów Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywali praktykę manewrową. Uczyli się dowodzenia okrętem, a także całymi grupami manewrowymi.
22.07.2020

Konsekwencje pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych - raport PISM

Niniejszy raport jest próbą wyciągnięcia pierwszych wniosków z pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych. Przygotowanie go w cztery miesiące po ogłoszeniu pandemii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z jednej strony pozwoliło uniknąć niepewności analiz pisanych natychmiast i dało autorom większy dystans do sytuacji, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, ale z drugiej strony nie pozwoliło wyciągnąć wniosków z procesów, które nadal trwają.
21.07.2020

Szef MON: zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk USA w Polsce to kwestia tygodni

Zakończenie negocjacji ws. dyslokacji wojsk amerykańskich w Polsce to kwestia tygodni, a nie miesięcy - zapowiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił jednocześnie, że negocjacje w tej sprawie trwają.
21.07.2020

Rosja rozpoczęła budowę sześciu nowych okrętów wojennych

Rosja rozpoczęła w poniedziałek budowę dwóch atomowych okrętów podwodnych, dwóch fregat i dwóch okrętów desantowych. Okręty desantowe powstaną w Kerczu na anektowanym Krymie, gdzie w uroczystości położenia stępki wziął udział prezydent Rosji Władimir Putin.
20.07.2020

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim - dwie osoby nie żyją

Śmigłowiec holenderskiej armii rozbił się na Morzu Karaibskim, niedaleko wyspy Aruba, terytorium zależnego Holandii. Dwie osoby z zginęły z czterech znajdujących się na pokładzie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Holandii.
20.07.2020

MSZ w Kijowie: USA dały zgodę na sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych

Stany Zjednoczone zaakceptowały sprzedaż Ukrainie do 16 kutrów patrolowych Mark VI i powiązanego wyposażenia - poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Krok ten świadczy o rosnącym zaufaniu między USA i Ukrainą - ocenił.
18.07.2020

Rzecznik koordynatora służb: przekop Mierzei celem rosyjskiej propagandy

Wraz z postępem prac przy budowie kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną, rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych, które próbują podważyć lub ośmieszyć zasadność tej inwestycji - wskazuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
17.07.2020

Ukraina: manewry we wrześniu, symetrycznie do rosyjskich ćwiczeń Kaukaz 2020

We wrześniu na południu Ukrainy odbędą się taktyczne manewry dowódczo-sztabowe Zjednoczone wysiłki 2020 - poinformował w piątek minister obrony Andrij Taran. Podkreślił, że to symetryczna odpowiedź na organizowane w tym samym czasie przez Rosję ćwiczenia Kaukaz 2020.
17.07.2020

Rosja: Rozpoczął się sprawdzian gotowości wojsk z udziałem 150 tys. ludzi

W Rosji rozpoczął się w piątek niezapowiedziany sprawdzian gotowości wojsk z udziałem blisko 150 tys. ludzi i ponad 26 tys. jednostek broni i sprzętu. Armia przeprowadzi 56 ćwiczeń taktycznych na poligonach lądowych i morskich, w tym na Morzu Czarnym.
17.07.2020

Amerykańscy żołnierze przylecieli na ćwiczenie Defender-Europe 20

Samolot transportujący amerykańskich żołnierzy wylądował w czwartek po południu na poznańskim lotnisku Ławica. Wezmą oni udział w drugiej fazie ćwiczenia Defender-Europe 20 na poligonie w Drawsku Pomorskim.
17.07.2020

Specjalistyczne praktyki podchorążych na ORP Kormoran

Lato i wakacje to dla studentów wojskowych czas na zdobywanie doświadczenia na praktykach. Podchorążowie kierunków systemy informacyjne w bezpieczeństwie, nawigacja oraz mechatronika obecnie odbywają praktyki specjalistyczne na okrętach.
16.07.2020

100 lat lotnictwa morskiego

15 lipca 1920 r. chorąży pilot Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę narodzin polskiego lotnictwa morskiego.
16.07.2020

Tajwańskie wojsko ćwiczyło odpieranie inwazji

Tajwańskie siły powietrzne, morskie i lądowe ćwiczyły w czwartek z użyciem ostrej amunicji odpieranie symulowanej inwazji. Według prezydent Tajwanu Caj Ing-wen manewry pokazały determinację do obrony wyspy, którą Pekin uważa za zbuntowaną prowincję Chin.
16.07.2020

ISR: Baltic Fund może dać nowy impuls współpracy w basenie Morza Bałtyckiego

Inicjatywa Baltic Fund (Funduszu Bałtyckiego) to propozycja strategicznego ruchu geopolitycznego w Europie Północnej, polegająca na utworzeniu nowej międzynarodowej instytucji. Dzięki Baltic Fund możliwe będzie pogłębienie współpracy regionalnej pomiędzy Estonią, Łotwą, Litwą i Polską, a także z kolejnymi państwami w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego.
15.07.2020

Siedem statków zapaliło się w porcie w Buszehrze na południu Iranu

Co najmniej siedem statków zapaliło się w porcie w Buszehrze w południowym Iranie, ale nie odnotowano ofiar w ludziach - podała w środę agencja Tasnim. Od końca czerwca w pobliżu irańskich obiektów wojskowych, nuklearnych i przemysłowych doszło do kilku wybuchów i pożarów.
15.07.2020

Sputnik Polska: Niemcy „stawiają interesy gospodarcze nad zbiorowym bezpieczeństwem”, a cierpi z tego powodu Polska?

Niemcy, uczestnicząc w projekcie gazociągu Nord Stream 2, postawiły swoje interesy gospodarcze nad interesami bezpieczeństwa zbiorowego Unii Europejskiej - stwierdzono w USA.
15.07.2020

Chiny: nie boimy się sankcji USA w sprawie Morza Południowochińskiego

Chiny nie obawiają się sankcji, jakie Stany Zjednoczone mogłyby na nie nałożyć w związku z sytuacją na Morzu Południowochińskim – oświadczyła w środę rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying, oskarżając USA o podsycanie sporów w regionie.
15.07.2020

Niemiecka dyskusja o broni jądrowej – znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego

Szef klubu parlamentarnego SPD Rolf Mützenich zapoczątkował w maju br. debatę o wycofaniu Niemiec z programu umożliwiającego przenoszenie przez Luftwaffe amerykańskiej broni jądrowej oraz o zakończeniu jej stacjonowania na terytorium RFN. Przebieg i wyniki debaty wpłyną na politykę jądrową NATO, wiarygodność odstraszania, perspektywy kontroli zbrojeń i stosunki z Rosją. Dla utrzymania obecnego, korzystnego dla Sojuszu poziomu zaangażowania Niemiec niezbędne jest wsparcie ich rządu przez sojuszników i kierownictwo NATO oraz lepsze
15.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie; zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie zasady suwerenności - powiedział we wtorek sekretarz Sił Lądowych USA Ryan McCarthy.
14.07.2020

Szczecin: Terytorialsi razem z WOPR na patrolach

Ratownicy szczecińskiego WOPR szkolili żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Razem prowadzą już patrole na akwenach Szczecina. W planach są wspólne akcje poszukiwawczo-ratownicze.
14.07.2020

Rusza druga faza ćwiczeń Defender-Europe w Polsce

Rozpoczyna się druga faza trwających od kilkunastu tygodni manewrów amerykańskich wojsk Defender-Europe. Kolejny etap obejmuje transport żołnierzy i sprzętu z amerykańskiej ciężkiej jednostki pancernej do Polski.
14.07.2020

Rosja: wkrótce ruszy budowa "rosyjskich mistrali"

W Rosji rozpocznie się wkrótce budowa okrętów wojennych, które mają być odpowiedzią na niedostarczone jej po aneksji Krymu francuskie mistrale - podał we wtorek dziennik "Izwiestija". Według gazety w tym tygodniu nastąpi położenie stępki pod dwie jednostki typu Priboj.
14.07.2020

Sputnik Polska: Kanał Panamski symbolem dominacji USA w Ameryce Środkowej

Kanał Panamski jest jedną z kolosalnych konstrukcji inżynieryjnych XX wieku, która na zawsze zmieniła logistykę morską, łącząc Ocean Atlantycki i Pacyfik.
14.07.2020

Chiny oskarżają USA o sianie niezgody na Morzu Południowochińskim

Ambasada ChRL w Waszyngtonie oceniła we wtorek odrzucenie przez Stany Zjednoczone chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim jako całkowicie nieuzasadnione i zarzuciła władzom USA sianie niezgody pomiędzy Chinami a innymi krajami regionu.
14.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

USA zaostrzyły stanowisko wobec roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego

USA zaostrzyły stanowisko w sprawie roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego, które wraz z kampanią zastraszania uznano za całkowicie bezprawne - poinformował w poniedziałek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.
14.07.2020

Ranni w wyniku pożaru okrętu wojennego USA

Pożar trzeciego stopnia wybuchł w niedzielę na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego zadokowanego w Naval Base w San Diego, w wyniku czego okręt ewakuowano i a 18 marynarzy trafiło do szpitala z obrażeniami - jak podała Marynarka Wojenna i lokalne służby.
13.07.2020

Unijni ministrowie po raz pierwszy od miesięcy naradzają się w Brukseli

Unijni ministrowie spraw zagranicznych po raz pierwszy od wybuchu pandemii zjechali w poniedziałek do Brukseli, żeby rozmawiać o reakcji na narzucenie przez Chiny przepisów o bezpieczeństwie państwowym Hongkongowi oraz relacjach UE z Turcją.
13.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

Szef BBN: mam nadzieję, że po wyborach ruszą dalsze prace nad projektem ustawy o bezpieczeństwie narodowym

Szef BBN Paweł Soloch wyraził nadzieję, że po wyborach ruszą dalsze prace nad projektem ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem narodowym. BBN przekazało rekomendacje kancelarii premiera, która ma opracować propozycje legislacyjne.
10.07.2020

Niemcy: Rząd zezwolił na dostawę kolejnego okrętu podwodnego do Egiptu

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.
09.07.2020

Sputnik Polska: Polacy ze swoim przekopem Mierzei Wiślanej powtórzą błąd Robinsona Cruzoe

Temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną nabiera obrotów. Na poparcie głośnego dla Polski projektu padają coraz to nowe argumenty, choć stale powtarzającym się motywem pozostaje upragniona niezależność od Rosji.
09.07.2020

Premier: Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania

Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania: wojskowego i cywilnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku Kamiennej.
09.07.2020

Bohaterska postawa marynarza z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W niedzielę, 5 czerwca, w okolicach godziny 15:00 marynarz z Komendy Portu Wojennego wchodzącej w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu na widok nieprzytomnego mężczyzny bez wahania podjął akcję reanimacyjną. Dzięki jego szybkiej reakcji udało się uratować człowieka.
09.07.2020

Sputnik Polska: Ukraina ściąga amerykańskie statki: „Morze Azowskie to nie kałuża Rosji”

Dowódca ukraińskiej floty, kontradmirał Aleksiej Neiżpapa w wywiadzie dla gazety „Dumskiej” powiedział, że dzięki dostawom amerykańskich statków Mark VI Ukraina będzie mogła ograniczyć swobodę działań Rosji na Morzu Azowskim.
07.07.2020

Ukraiński dowódca Marynarki Wojennej: przygotowujemy się na atak sił rosyjskich z Krymu

Marynarka Wojenna Ukrainy przygotowuje się do wojennej konfrontacji z Rosją - oświadczył dowódca tej formacji kontradmirał Ołeksij Nejiżpapa. Nie wykluczył prób przedarcia się sił rosyjskich z Krymu do obwodu chersońskiego w celu wznowienia dostaw wody na półwysep.
06.07.2020

Chiny: USA celowo prężą muskuły na Morzu Południowochińskim

USA celowo wysłały okręty wojenne na Morze Południowochińskie, by pokazać siłę militarną i wywoływać podziały pomiędzy krajami regionu – ocenił w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, odnosząc się do ćwiczeń lotniskowców USA na spornym akwenie.
06.07.2020

Systemy pocisków manewrujących Neptun w przyszłym roku w Marynarce Wojennej Ukrainy

Ukraińska marynarka wojenna otrzyma w przyszłym roku systemy rakiet przeciwlotniczych Neptun i rozmieści je na morzach Morza Czarnego i Azowskiego - powiedział w sobotę dowódca sił morskich Aleksander Neizhpapa.
05.07.2020

Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim, USA wysyłają lotniskowce na ćwiczenia

Od środy Chiny prowadzą manewry na Morzu Południowochińskim. W sobotę marynarka wojenna USA poinformowała, że wysłała na te wody na własne ćwiczenia dwa lotniskowce USS Nimitz i USS Ronald Reagan, by - jak wyjaśniła - wspierać wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku.
04.07.2020

Dzień Marynarza Rzecznego

3 lipca, na pamiątkę zwycięstwa polskiej flotylli rzecznej nad bolszewikami pod Horodyszczem w 1919 roku, obchodzimy Dzień Marynarza Rzecznego. Dzisiaj po naszych rzekach nie pływają już wojskowe flotylle, a wyspecjalizowane jednostki do przewozu towarów, wykorzystywane w turystyce czy specjalistyczny sprzęt do robót hydrotechnicznych, których bezpieczną przeprawę gwarantuje wykwalifikowana załoga marynarzy rzecznych.
03.07.2020

Prezydent: chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii

Chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii; dlatego chcemy ambitnego europejskiego budżetu, który postawi na rozwój, na europejską spójność i realizację poważnych inwestycji infrastrukturalnych - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda zwracając się do premierów V4.
03.07.2020

Trzaskowski: Nord Stream 2 - olbrzymi błąd polityki niemieckiej; powinien być zablokowany

Gazociąg Nord Stream 2 to jest olbrzymi błąd polityki Niemiec; uważam, że ten projekt powinien być zablokowany - ocenił w czwartek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Opowiedział się jednocześnie za odbudową współpracy polsko-niemiecko-francuskiej w ramach Trójkąta Weimarskiego.
02.07.2020

Turcja domaga się od Francji przeprosin za incydent z udziałem fregat

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że Ankara oczekuje, iż Francja przeprosi za incydent między okrętami wojennymi obu krajów, do którego doszło na Morzu Śródziemnym. Spór w tej sprawie miało rozstrzygnąć śledztwo NATO, które nie przyniosło jednak rozwiązania.
02.07.2020

Szczerski: plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance

Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
02.07.2020

Sputnik: Dlaczego rosyjska flota tak bardzo czeka na korwetę „Grzmiący”?

Rosja planuje ochronę obszaru wodnego strategicznych okrętów podwodnych przed lotnictwem i innymi środkami hipotetycznego wroga w bliskiej morskiej strefie powierzyć korwetom. Statki te będą mogły prowadzić niezależne operacje na Morzu Bałtyckim lub Czarnym. Dlaczego rosyjska flota stawia właśnie na korwety?
01.07.2020

Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej

Francja powiadomiła NATO, że zawiesiła swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym po wynikach dochodzenia w sprawie incydentu między okrętami francuskimi i tureckimi – poinformował w środę urzędnik ministerstwa ds. sił zbrojnych Francji.
01.07.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

Prezydent: ćwiczenia Defender-Europe 20 Plus - znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej

Obecność żołnierzy USA w Polsce i ich wspólne z polskimi żołnierzami uczestnictwo w ćwiczeniach Defender-Europe 20 Plus jest znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej i amerykańskiej odpowiedzialności za pokój na świecie - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda.
01.07.2020

W zdrowym ciele zdrowy duch! Mistrzostwa 8.FOW we współzawodnictwie sportowym w 2020 r.

W dniach 22 – 25 czerwca wznowiono współzawodnictwo sportowe na szczeblu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W ramach rywalizacji sportowej przeprowadzono zawody w czterech dyscyplinach sportowych, w których wzięło udział blisko 100 zawodników i zawodniczek reprezentujących sześć jednostek wojskowych podległych 8.FOW.
30.06.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą [foto]

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
29.06.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Praktyki morskie pod żaglami

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników Akademii Marynarki Wojennej spędzą pod żaglami ORP Iskra. W poniedziałek (29 czerwca) okręt wyszedł z Portu Wojennego Gdynia. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających praktykę marynarską. Pod koniec lipca zmienią ich podchorążowie II roku studiów, którzy z kolei odbędą praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Powrót okrętu do PW Gdynia przewidywany jest na drugą połowę września.
29.06.2020

Dar życia w Święto Marynarki Wojennej

W ramach obchodów Święta Marynarki Wojennej RP, Wojskowy Klub Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Portu Wojennego Gdynia, we współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przeprowadził akcje honorowego krwiodawstwa.
29.06.2020

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
27.06.2020

Hiszpania/La Vanguardia: Rosja zaniepokojona możliwym przeniesieniem wojsk USA do Polski

Dla Rosji jedną z najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem jest ekspansja NATO w Europie Wschodniej i dlatego Moskwa nie wyklucza podjęcia "środków obronnych", jeżeli dojdzie do przeniesienia części wojsk USA z Niemiec do Polski - pisze w piątek "La Vanguardia".
26.06.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Marynarski, motocyklowy Rajd Weterana [foto]

W środę, 24 czerwca, reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę I Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze udali się do miejscowości Trzebiatkowa by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na grobie sierżanta Adama Szady-Borzyszkowskiego.
26.06.2020

Trzaskowski: rząd wspiera tylko swoje inwestycje, inicjatywy samorządu nie mogą liczyć na wsparcie

Rząd wspiera tylko inwestycje, które sam zaplanował, inicjatywy organizowane przez samorząd nie mogą liczyć na wsparcie - mówił w piątek na lotnisku w Modlinie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Potrzebne są inwestycje tu i teraz, potrzebna ochrona każdego miejsca pracy - podkreślał.
26.06.2020

Rosyjska prasa: wojska amerykańskie znajdą się bliżej Rosji

Wojska amerykańskie przerzucane są bliżej granic Rosji - podkreśla w piątek rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta", komentując spotkanie prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Zdaniem "Niezawisimej Gaziety" zagrożenie dla Rosji się zwiększa.
26.06.2020

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
26.06.2020

Błaszczak: ważne, by żołnierze USA zostali w Europie i byli w Polsce

To, dokąd zostaną przeniesieni amerykańscy żołnierze wycofywani z Niemiec, zależy od decyzji amerykańskiej administracji; chodzi o to, by zostali w Europie, a jeśli tak, to by byli w Polsce - powiedział w czwartek minister obrony Mariusz Błaszczak.
25.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.