• <

Wynik wyszukiwania - "olej" - Wiadomości

Umowa podpisana, będzie nowy statek pożarniczy w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.oraz Remontowa Shipbuilding S.A. z siedzibą w Gdańsku podpisały umowę na zakup statku pożarniczego. Oferta Remontowej Shipbuilding S.A. została wybrana w postępowaniu przetargowym. Nowa jednostka będzie trzecią we flocie ZMPSiŚ i będzie nosiła nazwę „Strażak-28”.
29.04.2021

PKN Orlen: Wkrótce ruszą sezonowe stacje nawodne na Mazurach, nad Bałtykiem i nad Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen z początkiem maja uruchomi ponownie 6 swych stacji nawodnych dla żeglarzy i motorowodniaków, które zlokalizowane są na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak podała spółka, obiekty te, oferujące oprócz paliw także artykuły spożywcze, będą czynne do września.
29.04.2021

P&O FERRIES wprowadza piąty prom na trasę Dover-Calais

P&O FERRIES ogłosiło powrót piątego promu na trasie Dover-Calais, by umocnić pozycję lidera na kanale La Manche. Pride of Burgundy – jednostka o tonażu 28.000 ton i ładowności 120 ciężarówek - powróci na kluczową trasę w czerwcu. Tym samym flota P&O na trasie Dover-Calais powróci do ilości sprzed pandemii tj. do pięciu jednostek, co pozwoli armatorowi rozszerzyć ofertę rejsów dla firm przewożących ładunki między Wielką Brytanią i krajami Unii Europejskiej. Statek będzie pływał wyłącznie w trybie frachtowym.
29.04.2021

Artykuł z energetyki

Artykuł z energetyki
22.04.2021

Planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej od 2021 roku (wideo)

W kwestii planowanych zmian w zakresie ulgi abolicyjnej, kluczową kwestią jest weryfikacja źródeł najprzeróżniejszych stanowisk, z których wynika, że rzekomo obecna formuła tj. „Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw” przyjęta w projekcie jest korzystna dla marynarzy:
18.02.2021

Niemiecka stocznia FSG otrzymała szansę na nowy start

Ponad 350 pracowników niemieckiego zakładu Flensburger Schiffbau-Gesellschaft (FSG), a także aktywa biznesowe walczącej o życie stoczni zostały przejęte przez kilka firm należących do firmy inwestycyjnej Tennor Holding.
02.09.2020

5,5 mld zł dla gospodarki z programów poświęconych energetyce i ekologii

W ciągu ostatniego półtora roku, programy rządowe służące energetyce odnawialnej, klimatowi i ekologii dały gospodarce impuls o wartości 5,5 mld zł - ocenił dziś minister klimatu Michał Kurtyka.
02.09.2020

Branża czystych źródeł energii: wspierajmy rozwiązania zeroemisyjne

Należy wspierać technologie, opierające się na zasadach zeroemisyjności, a transformacja energetyczna powinna być prowadzona w sposób rozsądny - to niektóre postulaty, zebrane po czerwcowej konferencji branżowej w Pszczynie (Śląskie).
02.09.2020

Choren Design & Consulting uczestniczy w budowie kolejnego żaglowca

Podczas gdy stocznie na całym świecie zmagają się z konsekwencjami pandemii koronawirusa, w Hiszpanii trwają prace nad wyjątkowym żaglowcem. Co ciekawe, w budowie uczestniczą specjaliści z polskiego biura Choren Design & Consulting.
02.09.2020

WWF: Neutralizacja śladu węglowego prawie 80 lat wstecz?

Walka ze zmianą klimatu i ochrona przyrody dla kolejnych pokoleń powinny stać się priorytetem dla biznesu i polityków. Dziś Grupa VELUX ogłasza ambitne i niezwykłe zobowiązanie - nie tylko zneutralizuje obecny ślad węglowy, lecz także całą emisję dwutlenku węgla od rozpoczęcia działalności w 1941 roku. W tym nowatorskim podejściu do odpowiedzialności za stan środowiska wspierać ją będzie WWF.
02.09.2020

Jacht I Love Poland wyciągnięty z wody. Przejdzie teraz prace stoczniowe

Jacht I Love Poland jest zacumowany w Cascais, gdzie 11 sierpnia 2020 r. został wyciągnięty z wody, aby przeprowadzić coroczne prace stoczniowe - podała Polska Fundacja Narodowa w nawiązaniu do artykułu rmf24.pl.
02.09.2020

„Rowerowy Potop AZS" ze Stena Line

Zabierz ze sobą swój jednoślad i ostatnie momenty lata spędź w malowniczej scenerii szwedzkiego wybrzeża! Dołącz do kolejnej edycji wyprawy „Rowerowy Potop AZS". To wyjazd dla każdego: dla dorosłych i dzieci, dla pasjonatów kochających rowery i zwolenników niespiesznych wycieczek na dwóch kołach. Wypłyń w rejs promem Stena Line i pod opieką rowerowych przewodników poznaj kilometry szwedzkich dróg w jeden dzień. Do wyboru jest aż sześć tras, od krótkiego zwiedzania po prawdziwe sportowe wyzwanie.
02.09.2020

Zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. "Czajki"

Zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK - poinformował w środę rzecznik MPWiK Marek Smółka.
02.09.2020

Polska ma dobre warunki do rozwoju morskich farm wiatrowych. Do 2050 roku ich moc może sięgnąć 20 GW

W morskich farmach wiatrowych w przyszłości produkowana będzie większość energii elektrycznej wykorzystywanej przez państwa leżące w pobliżu obszarów morskich. – W Polsce do 2050 roku mamy szansę osiągnąć 20 GW mocy zainstalowanej na morzu – mówi Mariusz Witoński z Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. To największy potencjał spośród państw bałtyckich. Efektem rozwoju takich farm wiatrowych dla polskiego rynku może być wygenerowanie nawet 60 tys. nowych miejsc pracy i pobudzenie wielu sektorów gospodarki.
02.09.2020

NCBR: Stawiamy na innowacje w gazownictwie

Jeszcze do 9 października br. można zgłaszać nowatorskie pomysły na rozwój polskiego sektora gazowego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA
02.09.2020

Konwencja MLI a marynarze: Portugalia od 2021 roku nowe obowiązki

Dnia 28.02.2019 roku Portugalia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u portugalskich armatorów. Obecnie status proponowanych zmian to Definitive po obu Państwach-Stronach Konwencji. Zmiany wprowadzone Konwencją znajdą zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 01.01.2021 roku.
02.09.2020

Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojska i MPWiK ws. Czajki

Dzisiaj rano rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji w oczyszczalni "Czajka" z udziałem wojska, MPWiK - poinformował rzecznik MPWiK Marek Smółka.
02.09.2020

Rusza kolejny nabór na łagodzenie skutków gospodarczych COVID-19 w przetwórstwie rybnym

Do 7 września br. zakłady przetwórstwa rybnego, które poniosły straty gospodarcze wynikające z epidemii COVID-19, mogą składać w ARiMR wnioski o rekompensaty - poinformowała we wtorek Agencja. Z pomocy będą mogły skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
01.09.2020

Most pontonowy na Wiśle postawi wojsko; nadzór i koszty po stronie miasta

Most pontonowy na Wiśle postawi wojsko, ale nadzór i pokrycie wszystkich kosztów będą po stronie miasta; na środę rano zwołane zostało kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji w oczyszczalni "Czajka" - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
01.09.2020

W stoczni Hyundai Mipo Dockyard zamówiono dwa kolejne tankowce

Hyundai Mipo Dockyard, część Korea Shipbuilding & Offshore Engineering, wygrała zamówienie na dwa tankowce do przewozu produktów petrochemicznych od dwóch różnych właścicieli.
01.09.2020

Tajlandia ma w planach korytarz transportowy omijający Cieśninę Malakka

Władze Tajlandii planują budowę trasy, która miałaby stać się konkurencją dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata. Na nowy korytarz lądowy mają się składać porty, autostrada oraz linia kolejowa.
01.09.2020

Stawiacz min ORP "Gryf" - pierwsze trzy dni II wojny światowej

Zbudowany we francuskiej stoczni Augustin-Normand w Hawrze, stawiacz min "Gryf", wszedł do służby w 1938 r. Ten największy we flocie II Rzeczypospolitej okręt, od 1 września 1939 r. uczestniczył w obronie Wybrzeża.
01.09.2020

Ebury: Sytuacja dolara może polepszyć się pod koniec tygodnia

Miniony tydzień zwieńczył niezwykle ciekawy sierpień na rynkach finansowych. Rezerwa Federalna nie pomogła amerykańskiej walucie, ogłaszając gołębi zwrot w przyszłej polityce monetarnej. Z publikacji, które są przed nami, warto będzie zwrócić uwagę przede wszystkim na piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy w sierpniu.
01.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Rzeczniczka stołecznego ratusza pyta, o jakich zaleceniach ws. "Czajki" mówił szef KPRM

Proszę doprecyzować, jakie zalecenia ma pan na myśli albo wycofać się z tej sugestii - czytamy we wpisie rzeczniczki stołecznego ratusza Karoliny Gałeckiej do szefa KPRM Michała Dworczyka. Chodzi o wypowiedź, zgodnie z którą miasto nie zastosowało się do zaleceń po zeszłorocznej awarii "Czajki".
01.09.2020

12. Europejski Kongres Gospodarczy - od jutra w Katowicach oraz online

Już jutro rozpocznie się 12. Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany w tym roku w formie hybrydowej - stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online. Udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, szefowie firm jak i eksperci.
01.09.2020

Bezrobocie w strefie euro i w UE wzrosło w lipcu

Bezrobocie w strefie euro wzrosło w lipcu do poziomu 7,9 proc., a w całej UE do 7,2 proc. - wynika z opublikowanych dziś danych Eurostatu. Wg metodologii Eurostatu, Polska ma drugi najniższy poziom bezrobocia w UE (3,2 proc.).
01.09.2020

Sanepid zapowiada kontrole wody w Zatoce Gdańskiej

W związku z awarią sieci przesyłowej warszawskiej oczyszczalni „Czajka” i zrzutem nieczystości do Wisły, pomorski sanepid zapowiedział codzienne kontrole jakość wody w Zatoce Gdańskiej – w pobliżu ujścia rzeki. Służby apelują o unikanie kontaktu z wodą w tej okolicy.
01.09.2020

Dachser: towar wagi ciężkiej w trasie

Wysyłka 138 ton z Brazylii do Meksyku -Dachser Air & Sea Logistics zorganizował transport ponadgabarytowej maszyny do produkcji samochodów. Po rozebraniu jej na 14 części, sam największy element - kompresor - ważył 125 ton. Podróż składała się z trzech etapów – przejeździe ładunków przez brazylijski stan Sao Paulo, transportu statkiem kontenerowym do Meksyku i przewozu maszyny do zakładu produkcyjnego w środkowym Meksyku ciężarówką.
01.09.2020

Inflacja będzie spadać

Inflacja będzie się dalej obniżać do poniżej 2,5 proc. na koniec 2020 i sporo poniżej 2,0 proc. w 2021 - prognozują analitycy Santander Banku Polska (SBP). Ocenili też, że spadek Indeksu PMI, to efekt osłabienia popytu krajowego.
01.09.2020

Gróbarczyk oddaje sprawę Czajki do prokuratury

Oddajemy do prokuratury sprawę awarii w oczyszczalni Czajka - poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
01.09.2020

Pływające farmy słoneczne - nowoczesna i ekologiczna energia

Zaledwie siedem tygodni trwała rozpoczęta w lutym 2020 r. budowa farmy słonecznej Bomhofsplas na 18-hektarowym jeziorze w Zwolle w Holandii, składającej się z 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 pływających transformatorów i 192 falowników. Wytworzona w niej energia elektryczna jest oferowana bezpośrednio mieszkańcom i firmom Zwolle, jest w stanie zasilić ponad 7200 gospodarstw.
01.09.2020

ZMPSiŚ wspiera edukację

Dziś 1 września. Do szkół wracają uczennice i uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz ich nauczyciele. ZMPSiŚ życzy w nowym roku szkolnym zdrowia i dobrych wyników.
01.09.2020

Do kolejnej awarii Czajki mogło dojść wskutek sabotażu?

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w zawiadomieniu skierowanym do warszawskiej prokuratury chce, aby sprawdzono, czy do awarii "Czajki" nie doszło w wyniku np. sabotażu - podaje RMF FM. Bierzemy pod uwagę wszystkie możliwości - potwierdza PAP rzecznik spółki Marek Smółka.
01.09.2020

WWF: Rzeki - ścieki?

Rok po awarii kolektora przesyłowego ścieków w Warszawie, fekalia znowu płyną Wisłą. Miliardy poszły w błoto, scenariusze awaryjne zawiodły, a największa polska rzeka jest ponownie zanieczyszczana ściekami. Żądamy naprawienia szkód i pełnego wyjaśnienia tej sprawy.
01.09.2020

Trzaskowski: podjęliśmy decyzję, aby awaryjny system przesyłu ścieków był pod Wisłą

Podjęliśmy decyzję, aby awaryjny system przesyłu ścieków był pod Wisłą. Po przeprowadzonych analizach mamy dokładnie wiedzę, w którym miejscu i w jaki sposób przeprowadzić przecisk rur stalowych pod Wisłą - powiedział w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
31.08.2020

Jedna trzecia firm zakłada, że wychodzenie z pandemii potrwa wiele lat

Trzy czwarte firm przewidywało na początku lockdownu, że wychodzenie z pandemii nie przekroczy roku; obecnie blisko jedna trzecia zakłada, że stan ten potrwa wiele lat - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
31.08.2020

Prezydent i premier złożyli kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
31.08.2020

Wojsko zbuduje most tymczasowy na Wiśle

Wojsko Polskie jest gotowe, aby drugi raz zbudować tymczasowy most na Wiśle, na którym położony zostanie rurociąg odprowadzający ścieki do "Czajki" - zapewnił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Sprawa ma być omawiana we wtorek na posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM.
31.08.2020

Wrześniowa pamiątka z Toru Wodnego, czyli Zwillingsockel 36

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy z Urzędem Morskim w Szczecinie pozyskało kolejny, interesujący eksponat. W poniedziałek, 31 sierpnia, w Szczecinie zaprezentowany został zestaw przeciwlotniczy Zwilingsockel 36. Tego typu broń pojawiła się na linii frontu m.in. podczas kampanii wrześniowej.
31.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – energetyczny boom (tydzień 34-35)

Dalsza poprawa rynków frachtowych będzie zależała od możliwych przyszłych scenariuszy związanych z rozwojem pandemii COVID 19. Niemniej jednak w całym tym chaosie i niepewności jest jasny punkt, który napędza aktualnie rynek żeglugowy. Mowa tutaj o inwestycjach w alternatywne źródła energii, od których nie ma już odwrotu. Praca do wykonania w tym zakresie jest olbrzymia, ponieważ zakłada ewolucję z nadal przeważającej w gospodarkach energetyki konwencjonalnej na rozwiązania godne XXI wieku.
31.08.2020

Jak radzą sobie biura projektowe w czasie kryzysu?

Pandemia SARS-CoV-2 przyniosła trudny czas światowej gospodarce. Szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa i drastyczne środki wprowadzane przez rządy powiększały obawy o przyszłość biznesu. Mimo to, ponad perspektywą krótkoterminową, zdominowaną przez negatywne skutki, zarysowują się trendy sprzyjające stabilizacji i podtrzymaniu koniunktury w gospodarce morskiej. O tym, jak radzą sobie w tym trudnym czasie biura projektowe, zapytaliśmy Dariusza Frankowskiego, dyrektora zarządzającego Havyard Design & Engineering Poland.
31.08.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Pierwsze spotkanie Młodzieżowej Rady Klimatycznej z udziałem ministra klimatu

Młodzieżowa Rada Klimatyczna to 32 młodych i kreatywnych ludzi, którzy chcą współtworzyć politykę klimatyczną w Polsce. 31 sierpnia 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie MRK I kadencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki.
31.08.2020

Jak poradzić sobie z chorobą morską?

Choroba morska to nic innego jak odmiana kinetozy, na lądzie znana jako choroba lokomocyjna. Niestety, ludzie na nią cierpiący twierdzą, iż jej objawy są znacznie bardziej intensywne niż w lądowych środkach lokomocji. Objawy mogą być różne - od zawrotów głowy, przez nudności, aż po odczucie wirowania lub braku równowagi, suchość w ustach lub ślinotok i nadmierne poty. Czy możemy złagodzić cierpienia spowodowane wrażliwością odpowiedzialnego za zmysł równowagi błędnika? Okazuje się, że tak.
31.08.2020

Brązowy medalista mistrzostw Polski klasy Laser Standard nie zamierza kończyć z żeglowaniem

42-letni Maciej Grabowski, który zdobył w Gdyni brązowy medal mistrzostw Polski w klasie Laser Standard, nie zamierza kończyć z żeglowaniem. "Kiedyś postanowiłem, że tak długo będę pływał, aż wywalczę 15 tytuł, zatem mój czas jeszcze nie nadszedł" - przyznał PAP 14-krotny mistrz kraju.
31.08.2020

Kolejny twardy lockdown mało prawdopodobny

Dzisiejsze dane GUS potwierdziły szacunek PKB w II kwartale na poziomie -8,2 proc. rdr. Konsumpcja prywatna i inwestycje skurczyły się w dwucyfrowym tempie rok do roku. To cena restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, stąd ponowny twardy lockdown jest mało prawdopodobny - ocenił bank Pekao.
31.08.2020

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 paźdzernika 2020 roku.
31.08.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Autonomiczne łodzie przyspieszą eksplorację mórz i oceanów. Zobrazowano już m.in. dno Rowu Mariańskiego

Choć ludzkość lata już na Księżyc i wysyła sondy na Marsa, a wkrótce na Jowisza, to dno morskie wciąż pozostaje największą niewiadomą. Dotąd jedynie 20 proc. dna zostało zbadane. Wykorzystanie zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej do konstrukcji statków badawczych umożliwi zdalne kontrolowanie bezzałogowych łodzi wykorzystywanych do badania dna morskiego. Firmie SEA-KIT udało się z powodzeniem ukończyć pierwszą misję tego typu. Statek Maxlimer podczas eksperymentalnej misji zmapował przeszło 1000 kilometrów kwadratowych
31.08.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

Fundusz Trójmorza szansą na rozwój gospodarczy Polski i całego regionu

Zwiększa się rola Funduszu Trójmorza, dzięki któremu kluczowe inwestycje w obszarze transportu, energetyki i infrastruktury cyfrowej mają szansę na finansowanie – stwierdzono podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Fundusz został powołany do życia w ubiegłym roku.
31.08.2020

Kula, Kwaśna i Kubiak mistrzami Polski!

Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) w klasie Laser Radial, Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) w klasie Laser Standard i Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) w klasie Finn zostali w Gdyni mistrzami Polski.
30.08.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

Naprawy w Czajce potrwają znacznie dłużej niż poprzednio

Wszystko wskazuje na to, że naprawy w "Czajce" potrwają znacznie dłużej niż podczas awarii sprzed roku, dlatego, że trzeba będzie zmienić cały przesył - poinformował dziś prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
30.08.2020

Energa 77 Racing wygrywa Volvo Gdynia Sailing Days w klasie Micro

Piotr Tarnacki ze swoim teamem 77 Racing niepokonany. Podczas Volvo Gdynia Sailing Days zdecydowanie wygrał zawody Euro Micro. Ze względu na panującą pandemię Covid-19 zaplanowane w tym czasie mistrzostwa świata nie mogły się odbyć i organizatorzy zdecydowali o zmianie rangi zawodów.
30.08.2020

Jak chronić historyczne wartości i jednocześnie ożywić stoczniowe tereny? Debata na temat dziedzictwa Stoczni Gdańskiej

To z jednej strony przestrzeń historii nieodległej, więc żywej, z drugiej to miejsce szczególnych wydarzeń historycznych, miejscem refleksji nad przyszłością, które wciąż oddziałuje - powiedział Andrzej Trzeciak wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności podczas debaty w ramach Forum Obywatelskiego.
29.08.2020

Do Wisły wpada ok. 3 metrów sześciennych ścieków na sekundę

Ścieki wpadają do Wisły tak samo, jak podczas pierwszej awarii kolektorów przesyłających nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Do rzek wlewa się obecnie ok. 3 metrów sześciennych na sekundę - przekazał dziś na Twitterze wiceminister klimatu Jacka Ozdobę.
29.08.2020

Straż Przybrzeżna pomogła statkowi ratunkowemu Banksy'ego

Włoska Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy prywatnemu statkowi tajemniczego artysty Banksy'ego, ratującemu migrantów na Morzu Śródziemnym. Załoga jednostki pomocowej Louise Michel pod niemiecką banderą zabrała wcześniej 130 rozbitków.
29.08.2020

Kolejna awaria Czajki. Ścieki znów płyną do Wisły

Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni "Czajka". Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab kryzysowy - poinformował dzisiaj prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
29.08.2020

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.
29.08.2020

Huragan Laura zabił co najmniej 14 osób

Huragan Laura, który przeszedł w nocy z środy na czwartek nad Luizjaną i Teksasem na południu USA, kosztował życie co najmniej 14 osób - poinformowały w piątek lokalne władze i media.
29.08.2020

Ponad połowa przedsiębiorców niepokoi się o przyszłość

Ponad połowa przedsiębiorców niepokoi się o przyszłość – dowodzą badania przeprowadzone na zlecenie Rzecznika MŚP przez ogólnopolski panel badawczy Ariadna
28.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu sierpnia 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
28.08.2020

Port Gdańsk z nagrodą "Orła Rzeczpospolitej"

27 sierpnia 2020 w Warszawie odbyło się II Spotkanie Liderów Branży TSL zorganizowane przez dziennik „Rzeczpospolita”. W trakcie tegorocznej edycji omawiano aktualne wyzwania branży logistycznej oraz perspektyw jej rozwoju. Podczas uroczystej gali wręczone zostały także nagrody specjalne „Rzeczpospolita” TSL Award, które trafiły do firm z branży logistycznej oraz jej otoczenia biznesowego, które w ostatnim czasie wyróżniły się na polskim rynku. Port Gdańsk otrzymał nagrodę specjalną „Orła Rzeczpospolitej” za wpływ na rozwój polsk
28.08.2020

W 2019 r. nakłady na ochronę środowiska i gospodarkę wodną wyższe o 21,7 proc.

Nakłady na środki trwałe służące ochronie środowiska w 2019 r. wyniosły ok. 12,4 mld zł, a na gospodarkę wodną ok. 3,2 mld zł - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. W 2019 r. nakłady na ochronę środowiska i gospodarkę wodną wzrosły o 21,7 proc. wobec 2018 r.
28.08.2020

Bałtycka Baza Masowa: zobacz, jak wygląda załadunek 25 tysięcy ton siarczanu amonu (foto, wideo)

Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.
28.08.2020

Maląg: liczymy, że w grudniu stopa bezrobocia w Polsce będzie między 7 proc. a 8 proc.

Mamy w Polsce 1 mln 30 tys. bezrobotnych. Zakładamy, że przy wsparciu, które już poszło do przedsiębiorców, i przy otwieraniu gospodarki, stopa bezrobocia w grudniu br. będzie między 7 proc. a 8 proc. – powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
28.08.2020

Sierpień na budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywany jest port osłonowy (falochron zachodni i wschodni). Na falochronie zachodnim wykonano już 65 % prac, a pogrążanie tej konstrukcji powinno zakończyć się we wrześniu. Montowane będą także na nim kleszcze i ściągi, konstrukcja zostanie zasypana piaskiem, a następnie kamieniem narzutowym.
28.08.2020

Iworyjski terminal kontenerowy wchodzi w następny etap budowy

Konsorcjum złożone z Bolloré i APM Terminals podpisało umowy z China Harbor Engineering Company (CHEC) na budowę drugiego terminala kontenerowego w Abidżanie, znanego jako Côte d’Ivoire Terminal (CIT). CIT ma zostać uruchomiony pod koniec 2021 roku.
27.08.2020

Liderzy w klasie Micro: rywale pokazali dziś lwi pazur

W czwartek w regatowe szranki w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days stanęli żeglarze w klasie Micro. Po trzech wyścigach Pucharu Europy na czele znajduje się dziewięciokrotny mistrz świata Piotr Tarnacki (77 Racing Club Gdańsk), który pływa razem z Bartoszem Makałą i Grzegorzem Banaszczykiem.
27.08.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Blisko 15 000 ton przeładunków w sierpniu w Porcie Kołobrzeg

W ostatnich tygodniach można zaobserwować wzmożony ruch jednostek handlowych w Porcie Kołobrzeg. Tylko w miesiącu sierpniu wolumen przeładunków w Porcie Handlowym wyniósł blisko 15 000 ton.
27.08.2020

Koniec ze Stocznią Gdańsk S.A. - powróci Stocznia Gdańska

Stocznia Gdańsk S.A. niedługo odzyska swoją historyczną nazwę. Co za tym stoi?
27.08.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Charytatywny "Skok z mola do morza"

Już w niedzielę odbędzie się kolejna, już ósma edycja "Skoku z mola do morza". Akcja ma na celu pomoc potrzebującym, a przy okazji to jedyna okazja na dokonanie tego rodzaju wyczynu, który poza wydarzeniem jest prawnie niedozwolony.
27.08.2020

Polacy bez medali w mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie iQFoil

Polacy bez medali w mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie iQFoil. To nowa olimpijska klasa, która na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku zastąpi klasę RS:X. Regaty odbyły się w szwajcarskiej Silvaplanie, a wystartowało w nich ponad 130 zawodników i zawodniczek.
27.08.2020

Dworczyk: nikt nie myśli o zamknięciu gospodarki

Dziś nikt nie myśli o zamknięciu gospodarki; nikogo nie stać na tak radykalne działania, jakie były podejmowane wiosną - podkreślał w czwartek w Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczy
27.08.2020

Pływać jak morświn

Leszek Naziemiec podjął próbę przepłynięcia w monopłetwie dystans 18 km z Gdyni na Hel techniką morświna. Próbę pokrzyżowały jednak problemy techniczne towarzyszącej mu łodzi.
27.08.2020

Gospodarka odrabia pandemiczne straty?

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w sierpniu br. wzrósł o 6,5 pkt. wobec lipca. Gospodarka stopniowo odrabia straty wywołane lockdownem - informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
27.08.2020

Brytyjskie porty przygotowują się na nadejście autonomicznych statków

Stowarzyszenie Portów Brytyjskich (BPA) ruszyło z nowym projektem, który ma zbadać wpływ pojawienia się autonomicznych statków w brytyjskich portach.
26.08.2020

Poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskiej klasie 470

Za nami kolejna odsłona 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days - w środę rozstrzygnęła się rywalizacja w mistrzostwach Polski w olimpijskiej klasie 470. Ten sukces triumfatorzy, Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) zapewnili sobie dopiero w ostatnim wyścigu. Zatem „13”, bo z takim numerem pływają na żaglu, okazała się dla nich szczęśliwa.
26.08.2020

Delfiny umierają z powodu masowca osiadłego na mieliźnie [wideo]

Do tej pory znaleziono co najmniej 13 martwych delfinów na plaży na Mauritiusie, ponad miesiąc po wycieku setek ton paliwa z osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca. Aktywiści środowiskowi twierdzą, że te tragiczne skutki wycieku są winą decyzji władz o zatopieniu dziobu statku.
26.08.2020

Nowa plaga na Bałtyku - czym są nurdle?

Nurdle to małe plastikowe kuleczki, welkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata.
26.08.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie z PG w Porcie Gdańsk i Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

PG podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.
26.08.2020

Eksperci ocenili Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia

Podczas trzeciej edycji Forum Wizja Rozwoju, odbyły się eksperckie panele tematyczne dotyczące efektywności ekonomicznej inwestycji Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia oraz wpływu tej inwestycji na tkankę miejską.
26.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

CPK: podpisano pierwszą z umów na inwentaryzacje przyrodnicze

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała pierwszą umowę na inwentaryzacje przyrodnicze, chodzi o obszar ok. 26 tys. ha wzdłuż planowanej linii dużych prędkości Warszawa-Łódź - poinformowali w środę przedstawiciele spółki. Do końca września takimi badaniami ma być objętych w sumie 115 tys. ha.
26.08.2020

Umowy na sprzedaż i dostawę bunkra - kluczowe kwestie dla kupującego

Niezależnie od tego, czy zakup paliwa następuje bezpośrednio od jego dostawców, czy za pośrednictwem brokerów lub handlowców oraz czy sprzedaż odbywa się na podstawie globalnej umowy ramowej, czy też w sposób okolicznościowy w porcie, należy mieć na uwadze, że przeważnie to sprzedawca narzuca kupującym swoje warunki. Warto o tym pamiętać także w kontekście zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. w zakresie dolnej granicy zawartości siarki w paliwie, nałożone przepisami IMO 2020.
26.08.2020

Centralny Port Komunikacyjny wykreuje 95 tys. miejsc pracy

W szczytowym momencie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego wykreuje w Polsce 95 tys. miejsc pracy. Wartość dodana PKB brutto, którą ta inwestycja da gospodarce, wyniesie 126 mld zł - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała w Radiu Gdańsk.
26.08.2020

„Projekt EMC-LabNet” nabiera rozmachu

Stanowiska do badania odporności urządzeń techniki morskiej: na zaburzenia przewodzone niskiej częstotliwości oraz na wahania parametrów energii zasilającej na jednostkach pływających, z jednoczesnymi zmianami napięcia i częstotliwości – to najnowsze urządzenia, które trafiły do rozbudowywanego przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.), laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej EMC. Mimo, że budowa laboratorium jeszcze się nie rozpoczęła, to nowe stanowiska badawcze już teraz zostały ur
26.08.2020

Maląg: polska gospodarka wróciła na tory sprzed epidemii

Możemy zachować umiarkowany optymizm, wprowadzając kolejne działania, które gospodarce pozwolą utrzymać siłę. Udało się ochronić miejsca pracy, czas na inwestycje - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
26.08.2020

Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo)

W Gdyni zakończyła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej odbywało się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej. Podczas Forum dyskutowano m.in. o wpływie koronawirusa na gospodarkę, przekopie Mierzei Wiślanej i bliskiej perspektywie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Dużo miejsca poświęcono także analizie efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.08.2020

Pandemia może otworzyć drogę do ekspansji firm z Trójmorza

Pandemia COVID-19 może pomóc otworzyć drogę do ekspansji dla niektórych firm z Trójmorza - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny. Kryzys może okazać się też szansą na redefinicję modelu gospodarczego i zmniejszenie zależności od kapitału zagranicznego.
25.08.2020

PERN buduje płocki odcinkek rurociągu paliwowego pod dnem Wisły

PERN rozpoczął w Płocku budowę odcinka rurociągu paliwowego, biegnącego pod dnem Wisły. Zastąpi on rurociąg rezerwowy, który po awarii w 2018 r. został wyłączony. Nowy rurociąg zostanie wykonany przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii bezwykopowej, polegającej na poziomych przewiertach.
25.08.2020

Nowy materiał skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się ropy podczas katastrofy morskiej

Katastrofy powodujące przedostawanie się ropy do wód są zagrożeniem nie tylko dla siedlisk morskich, lecz także dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczenia wpływają na całe ekosystemy morskie, w tym ryby i plankton, a skutki obserwujemy latami.
25.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Pomóż odszukać dawnych stoczniowców

"Archiwum Wspomnień Stoczniowca" rozpoczęło zbieranie historii związanych ze Stocznią Gdańską. Jego twórcy przyjadą do chętnych osób, które chciałyby opowiedzieć swoją historię - będzie ona zarejestrowana i następnie zaprezentowana w formie filmu, tekstu i słuchowiska.
25.08.2020

Polska pracuje nad strategią wodorową

Ministerstwo Klimatu tworzy strategię wodorową do 2030 roku, która według zapowiedzi ma trafić do konsultacji jesienią. Rozwój tego rynku w Polsce ma zapewnić bodziec do rozwoju gospodarczego, ale też przyczynić się do transformacji energetycznej i ograniczenia krajowej emisji gazów cieplarnianych. Aby było to możliwe, Polska musi się jednak skupić na tzw. zielonym wodorze, wytwarzanym ze źródeł odnawialnych. Tymczasem na globalnym rynku wodoru już jesteśmy obecni – z roczną produkcją na poziomie ok. 1 mln ton, ale jest to przede
25.08.2020

Przewozy ładunków w lipcu spadły rdr o 10,9 proc

Przewozy ładunków w lipcu 2020 r. rdr spadły o 10,9 proc. i wyniosły 46,3 mln ton - podał Główny Urząd Statystyczny.
25.08.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia a w nim m.in. o wspólnych planach Unity Line i PŻB. Powstanie jedna firma?

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o planach utworzenia wspólnej spółki przez dwóch polskich armatorów oraz o zwodowaniu kolejnego gigantycznego promu dla Grimaldi Lines.
25.08.2020

Volvo Gdynia Sailing Days - klasa 470 rozpoczęła walkę o medale MP

Drugi tydzień zmagań 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczęli żeglarze w olimpijskiej klasie 470, którzy rywalizują o medale mistrzostw Polski. Pod nieobecność etatowej triumfatorki tych regat, kontuzjowanej sterniczki Agnieszki Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), na czele po trzech poniedziałkowych wyścigach plasują się Seweryn Wysokiński (Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka) i Hanna Dzik (YKP Gdynia).
25.08.2020

Bahri zamówił 10 chemikaliowców za 410 mln dolarów

Bahri, największy na świecie armator tankowców VLCC, podpisał kontrakt ze stocznią Hyundai Mipo Dockyard na budowę dziesięciu chemikaliowców średniego zasięgu (MR) o nośności 49,999 tys. dwt.
24.08.2020

Pierwszy żuraw serwisowy już na farmie Thortonbank 1

W grudniu ubiegłego roku, gdańska firma Protea poinformowała o kontrakcie na 6 szt. żurawi serwisowych dla belgijskiej firmy C-Power. 11 sierpnia, Protea zamieściła na swojej stronie informację o zainstalowaniu pierwszego z nich.
24.08.2020

DNB opowie o najnowszych trendach w OZE

Instytucje finansowe na dobre odchodzą od finansowania wysokoemisyjnych aktywów energetycznych i kierują się w stronę odnawialnych źródeł energii. Ten trend przypieczętowany w 2015 roku Porozumieniem Paryskim podczas Szczytu Klimatycznego COP21 nasila się wraz z rosnącą konkurencyjnością sektora OZE i obejmuje kolejne banki, także w Polsce.
24.08.2020

Ewolucja współpracy NATO z partnerami – szanse i wyzwania

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję NATO zacieśnia współpracę z niewielką grupą partnerów w Europie, którzy wzmacniają zdolność do obrony i odstraszania oraz prowadzenia misji reagowania kryzysowego. Ponieważ NATO uznało Chiny za wyzwanie, wzrośnie znaczenie relacji z partnerami z innych regionów, zwłaszcza z Azji i Pacyfiku. Polska może im zaoferować szerszy dostęp do ćwiczeń na swoim terytorium i na Morzu Bałtyckim, w zamian za większe finansowe wsparcie dla Gruzji i Ukrainy.
24.08.2020

Projekt ustawy o offshore w październiku w Sejmie

Projekt ustawy o promocji energii z morskich farm wiatrowych w październiku powinien trafić do Sejmu - oświadczył dziś pełnomocnik rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas. Ocenił że ustawa powinna wejść w życie do końca roku.
24.08.2020

Nabór wniosków o dofinansowanie dla przetwarzania produktów rybołówstwa i akwakultury

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza1 nabór wniosków o dofinansowanie w zakresie działania 5.4 „Przetwarzanie produktów rybołówstwa i akwakultury” w ramach Priorytetu 5. Wspieranie obrotu i przetwarzania, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze”.
24.08.2020

Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS-u polski PKB w II kwartale skurczył się o 8,2 proc. rok do roku i 8,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Ten wynik jest najgorszy od 25 lat, ale i tak lepszy od prognoz i wyników innych krajów Unii Europejskiej. W całym pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najmniejszych spadków PKB w UE. To zasługa m.in. wprowadzenia obostrzeń na wczesnym etapie pandemii oraz utrzymania produkcji przemysłowej i transportu międzynarodowego.
24.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Chwila oddechu dla Ziemi w czasach zarazy

Światowy Dzień Długu Ekologicznego opóźniony przez COVID-19! Właśnie dziś zaczynamy żyć na ekologiczny kredyt. To trzy tygodnie później niż w zeszłym roku. Nadal przejadamy zasoby planety w tempie, które nie pozwala na ich odtwarzanie, ale epidemia pokazała, że możemy i musimy ograniczyć konsumpcję, emisję gazów cieplarnianych i eksploatację zasobów jeśli mamy przetrwać.
24.08.2020

Tarnacki wygrywa #pmt100 w Szczecinie! [foto]

Załoga Albert Riele Sailing Team w składzie Przemysław Tarnacki, Jacek Przybylak, Bartosz Bartnicki i Przemysław Płóciennik wygrała w Szczecinie jubileuszowe 100 regaty Polish Match Tour zaliczane do rankingu Puchar Świata World Sailing w randze grade 2. W finale pokonali duńską załogę Borch Racing Team. W 3 dniowych regatach udział wzięło 10 załóg z Polski, Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii.
24.08.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.
24.08.2020

ISO 45001:2018 dla Portowego Zakładu Technicznego SA

W ponad dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA zajmującego się montażem urządzeń kontenerowych, pracownicy PZT stworzyli dzięki swojej fachowości dobrą gdyńska markę, która jest obecnie znana i uznana na całym świecie.
24.08.2020

ME w kitesurfingu – triumf Damasiewicz, Woyciechowska trzecia w Pucku

Julia Damasiewicz została w niedzielę mistrzynią Europy w olimpijskim kitesurfingu, a na trzeciej pozycji zakończyła rozegrane w Pucku regaty Magdalena Woyciechowska (obie SKŻ Ergo Hestia Sopot). Srebrny medal wywalczyła Brytyjka Ellie Aldridge.
23.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Pierwsze medale mistrzostw Polski w ramach Volvo Gdynia Sailing Days!

Za nami pierwszy tydzień 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days. Imprezę rozpoczęły zawody Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B w klasie Optimist, natomiast po najmłodszych żeglarzach do rywalizacji przystąpili starsi koledzy, którzy rywalizowali w mistrzostwach Polski w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O'pen Skiff.
23.08.2020

Polacy wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil

Przemysław Miarczyński i Maja Dziarnowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) wicemistrzami świata w windsurfingowej klasie Open Foil. Regaty rozegrano w szwajcarskiej Silvaplanie i wzięli w nich udział najlepsi zawodnicy na świecie z różnych klas windsurfingowych, w tym gwiazdy olimpijskiej klasy RS:X i zawodowej klasy PWA.
22.08.2020

Warszawa zaprasza na darmowe rejsy po Wiśle

Rejsy statkami, katamaranami, drewnianymi szkutnikami po Wiśle oraz spływy kajakowe. Fani wodnych wycieczek mogą skorzystać z szerokiej oferty żeglugi w Warszawie. Ruszyły miejskie wyprawy po rzece - przekazał stołeczny ratusz.
22.08.2020

Czy w Terespolu powinien powstać główny Śródlądowy Port Wschodni?

W Polsce temat inwestycji w śródlądowe drogi wodne jest żywy i regularnie powraca. Nic dziwne, w końcu polskie porty morskie się dynamicznie rozwijając, zarówno pod kątem wzrostu przeładunków jak i przeprowadzanych i planowanych inwestycji. Dodatkowo trwa głośna inwestycja Przekopu Mierzei Wiślanej, która umożliwi szersze wykorzystanie i rozwój portu śródlądowego w Elblągu.
22.08.2020

ARiMR dofinansuje inwestycje w bezpieczeństwo i zdrowie rybaków

Od 17 sierpnia do 15 września 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski o dofinansowanie inwestycji mających polepszyć bezpieczeństwo, warunki pracy i warunki zdrowotne na statkach rybackich
21.08.2020

Popyt na ropę powoli się odbudowuje

Popyt na ropę zależy od tego, jak będzie się rozwijać pandemia koronawirusa w największych gospodarkach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. – Na razie pokazała, że transport czy zakłady produkcyjne wcale nie potrzebują tego surowca tyle, ile wykorzystywały wcześniej – mówi Jakub Bogucki z e-Petrol.pl. Mimo wszystko ropa jeszcze przez długi czas pozostanie wiodącym surowcem na rynku paliw. Na polskich stacjach benzynowych ceny w najbliższych tygodniach powinny być stabilne.
21.08.2020

Konsultacje dot. koncepcji polskiego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba

Od 18 sierpnia do 4 września 2020 r. trwają konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba. Konsultacje otworzyła Pani Minister Anna Moskwa podczas wideokonferencji, w której wzięło udział ponad 40 przedstawicieli samorządów terytorialnych i administracji rządowej z obszaru oddziaływania planowanej drogi wodnej.
21.08.2020

Lotos z nowym żurawiem - to największy dźwig w rafinerii

Nowy żuraw Grove GMK5180L-1 zasili park maszynowy spółki LOTOS Serwis. Dźwig będzie wykorzystywany przy remontach oraz utrzymaniu ruchu na terenie rafinerii Grupy LOTOS. Gdański koncern kupił sprzęt od Zeppelin Polska, jedynego dystrybutora maszyn firmy Grove w Polsce.
21.08.2020

ZODIAK II w służbie Urzędu Morskiego w Gdyni [foto]

W czwartek, 20 sierpnia 2020 roku, nastąpił odbiór końcowy i przekazanie nowej jednostki wielozadaniowej Urzędu Morskiego w Gdyni – Zodiak II. Ze strony stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. statek przekazał wiceprezes zarządu Bartłomiej Pomierski i członek zarządu Dariusz Jaguszewski. Po stronie odbiorcy podpisy złożyli: Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie, Piotr Jesion, naczelnik Wydziału Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Jan Młotkowski, zastęp
21.08.2020

VGSD 2020 - niespodzianka na rozpoczęcie mistrzostw Polski

W czwartek w drugiej części 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days do rywalizacji przystąpili żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O'pen Skiff. Te zawody mają rangę mistrzostw Polski, a ich triumfatorów poznamy w sobotę.
21.08.2020

Ropa w USA drożeje

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. To będzie już 3. z kolei tydzień wzrostu notowań tego surowca - na razie o 1,5 proc. Pandemia na świecie nie ustępuje, a na rynkach pojawiają się obawy o możliwy spadek popytu i nadwyżkę ropy na giełdach paliw.
21.08.2020

Dlaczego marynarze w 2020 roku nie mogą uzyskać indywidualnych interpretacji?

Instytucja interpretacji indywidualnej w polskim prawie podatkowym oprócz zapewnienia wnioskodawcy pewnej ochrony prawnej, ma też na celu ujednolicenie stosowania prawa podatkowego w Polsce. W związku z powyższym indywidualne interpretacje nie powinny pogłębiać rozbieżności interpretacyjnych, a ujednolicać stosowanie prawa, co w praktyce przybiera bardzo różny obrót.
20.08.2020

Ponad 1100 migrantów w przepełnionym ośrodku na Lampedusie

Do ponad 1100 wzrosła liczba migrantów w przepełnionym do granic możliwości ośrodku na włoskiej wyspie Lampedusa - podały dziś media za lokalnymi władzami. Do brzegu docierają kolejne łodzie z uciekinierami z Afryki, głównie z Tunezji.
20.08.2020

Port Gdynia dołączył do WindEurope, największej organizacji branży Offshore Wind na świecie

Port Gdynia będzie portem instalacyjnym dla polskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. To niezwykle ważny projekt dla przyszłości energetycznej w Polsce. Tym samym Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w związku z rozwojem branży offshore w Polsce stał się członkiem organizacji WindEurope zrzeszającej ponad 400 członków w 30 krajach, tworząc w ten sposób największą organizację związaną z branżą offshore na świecie. Wśród członków są europejskie porty, w których obsługiwane są elementy morskich farm wiatrowych. Zarząd Morskiego Por
20.08.2020

Żeglarska młodzież zawładnęła Gdynią. Znamy zwycięzców Pucharu Trenerów w ramach Volvo Gdynia Sailing Days

Pierwsza część 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days za nami. W środę poznaliśmy zwycięzców rozegranych w klasie Optimist zawodów Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B - najlepszy w gronie 120 zawodników (z 16 klubów) do 13 lat okazał się Wit Dmuchowski.
20.08.2020

Maersk zanotował dobre wyniki w drugim kwartale pomimo pandemii korowirusa

Maersk zanotował dobre wyniki w drugim kwartale pomimo pandemii korowirusa
20.08.2020

Norweski armator zamówił 10 ekologicznych masowców na Sri Lance

Misje Eco Bulk AS, część norweskiego armatora Kåre Misje & Co., zamówił dziesięć ekologicznych masowców w stoczni Colmbo Dockyard PLC ze Sri Lanki.
20.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Rusza przetarg na S6 Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej

Decyzja rządu o przekazaniu dodatkowych środków na realizację m.in. tego odcinka drogi ekspresowej S6 i realizacji w oparciu o środki budżetu państwa (a nie jak wcześniej planowano w formule partnerstwa publiczno-prywatnego) pozwoli usprawnić i przyspieszy proces budowy tej potrzebnej dla regionu i całej Polski drogi. Ogłoszenie o przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S6 - Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej ukaże się niebawem na platformie zakupowej GDDKiA. W treści opublikowanego ogłoszenia znajdą się szczegółowe infor
20.08.2020

HMM utworzy spółkę joint venture z singapurskim PSA International

Południowokoreański armator HMM ujawnił plany stworzenia spółki joint venture z singapurskim operatorem portowym – PSA International.
19.08.2020

Jutro usuwanie kolejnych niewybuchów z toru wodnego w Szczecinie

Kolejne pozostałości z II wojny światowej usuną jutro nurkowie minerzy z Przekopu Mieleńskiego i Odry Zachodniej w Szczecinie. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej, a także jednostki pływające.
19.08.2020

„Śledzie” znów wyruszą w marsz

Nie straszna im woda i morskie wyzwania. Jak co roku około stu śmiałków weźmie udział w Marszu Śledzia. W sobotę, 22 sierpnia, przejdą trasą wytyczoną przez Zatokę Pucką – od Kuźnicy do Rewy. To będzie jubileuszowa 20. edycja imprezy. Tradycyjnie nie zabraknie pasowania na śledzia, degustacji surowej ryby i pamiątkowych medali. Zapisy na marsz zostały już zamknięte, ale ci, którzy chcieliby spróbować w nim swoich sił, mają jeszcze szansę zdobyć miejsca last minute.
19.08.2020

Chleb z glonów? Nadmiar alg przy plażach użyteczny dla przedsiębiorców

Algi morskie, bardzo liczne przy popularnych portugalskich plażach, choć utrudniają miłośnikom kąpieli poruszanie się w wodzie, to inspirują przedsiębiorców do nowych zastosowań, m.in. wyrobu biokosmetyków, a nawet produkcji pieczywa.
19.08.2020

Maciej Streubel prowadzi po pierwszych wyścigach Pucharu Trenerów VGSD 2020

Regaty Volvo Gdynia Sailing Days ruszyły na dobre! Z powodu braku wiatru w poniedziałek nie rozegrano żadnego wyścigu w klasie Optimist w zawodach Kinder Joy of Moving Puchar Trenerów grupy B, ale drugiego dnia 21. edycji tej imprezy najmłodsi żeglarze dwa razy stanęli na starcie. Te zmagania zakończą się w środę, a na czele 116 zawodników do 13 lat znajduje się Maciej Streubel.
19.08.2020

Cena ropy w USA spada po mocnym wzroście amerykańskich zapasów benzyny

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają w reakcji na mocny wzrost zapasów benzyny w USA. W środę zbiera się OPEC+, aby ocenić ustalenia dotyczące podaży ropy z tego sojuszu - podają maklerzy.
19.08.2020

Porozumienie PKN Orlen ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos ws. realizacji przejęcia gdańskiej grupy

PKN Orlen zawarł porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos ws. realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy i przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. To kolejny krok przybliżający do utworzenia koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach - podał PKN Orlen.
19.08.2020

25 lat OT Port Gdynia. Zobacz, jak zmieniał się gdyński terminal (wideo)

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Trójmieście kończy 25 lat! O najważniejszych inwestycjach, nowoczesnych technologiach i zaangażowaniu pracowników opowiedział nam Jerzy Majewski, Prezes Zarządu OT Port Gdynia.
18.08.2020

Powstał portal Archiwum Wspomnień Stoczniowca

Dzisiaj ruszyło multimedialne Archiwum Wspomnień Stoczniowca, składające się z krótkich filmów dokumentalnych, tekstów i podcastów. Portal gromadzi relacje pracowników Stoczni Gdańskiej.
18.08.2020

Pięć kolejnych łodzi z ponad 200 migrantami przypłynęło na Lampedusę

Pięć łodzi z łącznie ponad 200 migrantami z Tunezji przypłynęło w nocy z poniedziałku na wtorek na włoską wyspę Lampedusa. W tamtejszym ośrodku rejestracji migrantów znajduje się już około tysiąca osób, czyli znacznie więcej niż wynosi jego pojemność.
18.08.2020

Tunel pod Świną: rozpoczyna się załadunek maszyny! Świnoujście czeka na giganta [foto, wideo]

W porcie Nansha w Chinach rozpoczął się załadunek gigantycznej maszyny, która wydrąży tunel w Świnoujściu. W ciągu kilku dni wszystkie elementy maszyny, a jest ich 129 - zostaną umieszczone na statku Da Chang. Na przełomie września i października przypłyną do Świnoujścia.
18.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.