• <

Wynik wyszukiwania - "katastrofa" - Wiadomości

Gróbarczyk oddaje sprawę Czajki do prokuratury

Oddajemy do prokuratury sprawę awarii w oczyszczalni Czajka - poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
01.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Do Wisły wpada ok. 3 metrów sześciennych ścieków na sekundę

Ścieki wpadają do Wisły tak samo, jak podczas pierwszej awarii kolektorów przesyłających nieczystości do oczyszczalni "Czajka". Do rzek wlewa się obecnie ok. 3 metrów sześciennych na sekundę - przekazał dziś na Twitterze wiceminister klimatu Jacka Ozdobę.
29.08.2020

Ostrzeżenie przed katastrofalnymi skutkami huraganu Laura

Huragan Laura, sklasyfikowany jako cyklon czwartej kategorii dotarł w czwartek po północy czasu lokalnego do wybrzeży Luizjany. Według meteorologów to najsilniejszy huragan w Luizjanie od ponad stu lat, a przewidywane skutki mogą być katastrofalne.
27.08.2020

Nadciągający nad Teksas huragan odbija się na cenach ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw pozostają stabilne, a w Londynie rosną. Rynek przygotowuje się na zakłócenia w produkcji i rafinacji ropy w USA z powodu huraganu Laura - podają maklerzy.
27.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Statek, który spowodował katastrofę ekologiczną, zboczył z kursu o ponad 102 km (wideo)

Japoński statek MV Wakashio, którego zatonięcie, spowodowało katastrofę ekologiczną u wybrzeży Mauritiusa, w momencie zderzenia z rafą koralową był ponad 100 km od szlaku morskiego - wynika z analizy firmy Windward. Nie wiadomo, dlaczego statek zboczył z kursu.
22.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

Japoński statek towarowy, który osiadł na mieliźnie pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa, teraz rozpadł się na dwie części.
17.08.2020

Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak

Właściciel znanego szczecińskiego jachtu żaglowego Sharki, który wczoraj wieczorem zatonął w pobliżu Cuxhaven w Niemczech, jest zobligowany do wydobycia jego wraku - tak poinformował dziś urząd morski niemieckiego miasta portowego.
12.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Mauritiusa. Japoński armator przeprasza (wideo)

Akihiko Ono, wiceprezes japońskiego armatora Mitsui OSK Lines, do którego należy osiadły na mieliźnie u wschodnich wybrzeży wyspy Mauritius masowiec, przeprosił oficjalnie za wyciek ok. 1000 ton ropy. Zapowiedział wysłanie ekipy do usuwania skutków wycieku.
09.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Bałtycki kolos - historia olbrzyma, który zatonął

Jest rok 2003. W Bornholmie piękny, słoneczny majowy dzień. Widzialność niemal idealna, czuć lekki podmuch wiatru. Na mostku 250-cio metrowego olbrzyma o nazwie Fu Shan Hai, płynącego z Łotwy do Chin, kapitan właśnie zakończył składać swój dzienny raport. Został kwadrans do południa.
06.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Bejrut – przypadek statku MV Rhosus

4 sierpnia 2020 roku Port w Bejrucie zajął pożar, a następnie doszło do wybuchu, który niemal doszczętnie zniszczył znaczną jego część. Sytuacja ta oraz jej skutki są aktualnie na ustach całego świata. Przyczyna pożaru pozostaje nieznana, ale władze już zidentyfikowały magazyny chemiczne, których zawartość najprawdopodobniej przyczyniła się do tak niewyobrażalnego wybuchu. Jego przyczyną miało być 2750 ton saletry amonowej składowanej w portowych magazynach. Geneza tego wybuchu zaczyna się jednak lata temu, kiedy zaniedbania korp
06.08.2020

Ryby są na wymarciu!

Od 1970 r. populacja wędrownych ryb słodkowodnych spadła na świecie średnio o 76%, w tym w Europie aż o 93%! Są to wyniki pierwszej w historii globalnej oceny stanu ich populacji. Ten drastyczny spadek jest bezpośrednim skutkiem zniszczenia swobodnie płynących rzek, min. z powodu budowy zapór.
05.08.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

Statki widmo na japońskich wybrzeżach - pełne martwych ciał

Północne wybrzeże Japonii przez lata było miejscem makabrycznego zjawiska: łodzie rybackie wyrzucające na brzeg ciała martwych mieszkańców Korei Północnej, ponad 1000 kilometrów od ich ojczyzny.
30.07.2020

Bułgaria: Awaria rurociągu przesyłającego gaz do Grecji

Do awarii rurociągu przesyłającego gaz ziemny do Grecji doszło w poniedziałek w przygranicznej miejscowości Kułata na południowym zachodzie Bułgarii - poinformował operator Bułgartransgaz. Według kierownictwa tej firmy doszło do niewielkiego wybuchu.
27.07.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Rzecznik koordynatora służb: przekop Mierzei celem rosyjskiej propagandy

Wraz z postępem prac przy budowie kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną, rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych, które próbują podważyć lub ośmieszyć zasadność tej inwestycji - wskazuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
17.07.2020

Wrak tankowca w Jemenie: czas ucieka, by zapobiec nadchodzącej katastrofie ekologicznej, gospodarczej i humanitarnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się spotkać, aby omówić zagrożenia powodowane przez rdzewiejący tankowiec u wybrzeży Morza Czerwonego w Jemenie. FSO Safer jest załadowany ponad milionem baryłek ropy naftowej, a eksperci ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, jeśli statek się rozpadnie.
17.07.2020

List otwarty do Premiera Mateusza Morawieckiego ws. transformacji energetycznej

Brak daty odejścia od węgla może spowodować wykluczenie polskich rejonów górniczych z unijnych funduszy na sprawiedliwą transformację. Ponad 40 osób i organizacji podpisało list otwarty do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, domagając się wyznaczenia daty odejścia od paliw kopalnych w energetyce i gospodarce. Ponadto, sygnatariusze listu domagają się deklaracji wdrożenia neutralności klimatycznej, tak jak zrobiły to pozostałe kraje UE. List otwarty podpisali ekolodzy, naukowcy i samorządowcy z całego kraju.
06.07.2020

MFiPR: Fundusze unijne na ochronę przeciwpowodziową

Kluczowa inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe dla mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego została ukończona! Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze, bo o nim mowa, powstał przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Wkład UE w realizację tej inwestycji o wartości całkowitej przekraczającej 2 mld zł to ponad 667mln zł. W uroczystości otwarcia udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
30.06.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

Otwarcie Zbiornika Racibórz Dolny

Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Przemysław Daca Prezes Wód Polskich oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych, Banku Światowego i innych organizacji zaangażowanych w budowę obiektu, wzięli dzisiaj udział w ceremonii odbioru Zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na Odrze.
30.06.2020

Solidne wzrosty na Wall Street na początku nowego tygodnia

Po spadkach na koniec ubiegłego tygodnia, poniedziałek na Wall Street przyniósł solidne wzrosty. Inwestorzy zastanawiają się, w jaki sposób wzrost przypadków koronawirusa w USA może przełożyć się na zapowiadane ożywienie po obecnej recesji.
29.06.2020

Katastrofa ekologiczna w Łódzkim. PERN usuwa skutki wycieku paliwa po próbie kradzieży z rurociągu

W miejscowości Rogów Górka (Łódzkie) PERN usuwa skutki wycieku z należącego do niego rurociągu produktowego. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z magistrali, do której doszło w sobotę. Spółka zapewnia, że w trybie pilnym przeprowadzi rekultywację terenu w miejscu zdarzenia.
29.06.2020

Raport: Norweski projekt magazynowania dwutlenku węgla może zakończyć się finansową katastrofą

Norweski plan pełnego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla może zakończyć się katastrofą finansową. Tak wynika z nowego raportu, który zawiera szacunkowe koszty przedsięwzięcia.
28.06.2020

Pierwszy taki kryzys. Jak wyleczyć recesję związaną z koronawirusem?

Według prognoz ekonomicznych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, światowa recesja związana z koronawirusem będzie znacznie dotkliwsza niż przewidywano jeszcze w kwietniu (globalne PKB skurczy się w 2020 roku o ponad 5% a nie 3%, jak zakładano). Pandemia i związany z nią globalny lockdown mogą spowodować, że dane na koniec roku będą najgorsze od 80 lat.
26.06.2020

Którędy do dekarbonizacji? Raport WWF Polska o magazynowaniu energii

Magazyny energii to jeden z najważniejszych elementów do budowy zdekarbonizowanej gospodarki, opartej na odnawialnych źródłach energii. Światowe sektory energetyczne transformujące się w kierunku pełnej dekarbonizacji potrzebują tej technologii już teraz. Czy Polska zdąży dołączyć do poszukiwań tego
25.06.2020

Środowisko i klimat. Opinie i wiedza przedstawicieli mediów w Polsce

Otaczający nas świat zmienia się w niespotykanym dotąd tempie. Rozwój technologii informacyjnych sprawił, że spędzamy czas, pracujemy, a przede wszystkim komunikujemy się nie tylko odmiennie niż nasi dziadkowie i rodzice, ale także inaczej, niż sami to czyniliśmy zaledwie dekadę temu.
24.06.2020

Wody Polskie zaktualizują plany zarządzania ryzykiem powodziowym

Wody Polskie prowadzą działania, które mają doprowadzić do aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Nowy 6-letni plan będzie obowiązywał od 2022 r. - ogłoszono we wtorek na konferencji.
23.06.2020

Raport Ebury: Odczyty PMI w tym tygodniu mogą zaskoczyć na plus

Dane z tego tygodnia pokażą do jakiego stopnia sytuacja w gospodarkach strefy euro, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii poprawiła się pod koniec II kwartału. Czy jest szansa na szybsze odbicie?
22.06.2020

Katastrofalne w skutkach przypadki chorobowe u ssaków morskich spowodowane głównie przez wirusy

Gdy pandemia COVID-19 rozprzestrzenia się na całym świecie, ludzie zaczynają naprawdę rozumieć, w jaki sposób choroby zakaźne mogą dewastować życie. Ale ogniska choroby nie ograniczają się tylko do ludzi lub życia na lądzie.
19.06.2020

Katastrofa ekologiczna w Dolinie Słupi - powodem niekontrolowane spuszczenie wody przez elektrownię wodną

W jeziorze Głebokim w gminie Dębnica Kaszubska zginęły setki tysięcy organizmów wodnych - ślimaków, małż i ikry ryb. Wszystkiemu winne jest niekontrolowane spuszczanie wody do jeziora przez pobliską elektrownię wodną.
18.06.2020

Audyt sieci teleinformatycznych skuteczną receptą na zachowanie bezpieczeństwa danych

Jeszcze nie tak dawno, cyberbezpieczeństwo kojarzyło się z filmami szpiegowskimi i bliżej nieokreśloną przyszłością. Dziś, co raz częściej słyszymy jednak, że jeśli firmy nie zadbają o ten aspekt swojej działalności, to mogą narazić się zarówno na straty finansowe jak i wizerunkowe. W niniejszym artykule, przyjrzymy się audytom bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych, dzięki którym, firmy skutecznie zapobiegają niepożądanym działaniom hakerów.
18.06.2020

Lewica przygotowywała projekt nowelizacji Prawa wodnego. Chce realnej walki z suszą

Lewica przygotowywała projekt noweli Prawa wodnego "gwarantujący ochronę przyrody i skuteczną walkę z suszą" - mówili parlamentarzyści Lewicy. Przekonywali, że proponowane przez rząd metody walki z są przestarzałe. To, co serwuje nam PiS, to przepis na katastrofę - mówili.
17.06.2020

„Syberyjski Czarnobyl”. Katastrofa w Norylsku (wideo)

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.
15.06.2020

Branża turystyczna na konferencji w Senacie: jak najszybciej otworzyć granice

Jak najszybsze otwarcie granic, a przynajmniej przedstawienie harmonogramu ich otwierania, a także przedstawienie strategii pomocy dla branży - takie postulaty pojawiały się najczęściej w Senacie podczas wtorkowego spotkania na temat sytuacji turystyki.
09.06.2020

To już dzisiaj! Światowy Dzień Oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
08.06.2020

Katastrofa w Norylsku może być największym skażeniem w rosyjskiej Arktyce

Wyciek 21 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem może okazać się największym takim skażeniem na obszarze rosyjskiej Arktyki - ocenił w czwartek dziennik "Kommiersant". Ekolodzy ostrzegają, że skutki katastrofy będą długoterminowe.
04.06.2020

Katastrofa ekologiczna na Syberii. Wyciekło 20 tysięcy ton oleju napędowego (wideo)

Około 20 tysięcy ton oleju napędowego dostało się do zbiorników wodnych w rosyjskim Norylsku wskutek awarii elektrociepłowni nr 3. Lokalne władze wprowadziły już stan wyjątkowy. Trwa walka o zatrzymanie dryfującej plamy, aby nie dostała się do polodowcowego jeziora.
03.06.2020

Polacy gotowi do działania na rzecz ochrony oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
03.06.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.2

Okolicznością, która odróżnia autonomiczne roboty (w tym pojazdy autonomiczne) od znanych nam dzisiaj rozwiązań technicznych, jest to, że bezpośrednim powodem wyrządzonej szkody może być zasadniczo ich działanie. Związek przyczynowy niezbędny do zaistnienia odpowiedzialności będzie więc istniał przede wszystkim pomiędzy szkodą a działaniem robota. Istnieje bowiem ryzyko, że niemożliwe będzie ustalenie związku przyczynowego (nawet pośredniego) pomiędzy szkodą a określonym działaniem człowieka (np. twórcy algorytmu). Stanowi
28.05.2020

Gróbarczyk: opowieści, że wielkie kontenerowce wpłyną nad Zalew Wiślany są bzdurą

Opowieści, że wielkie kontenerowce miałyby wpływać nad Zalew Wiślany są jedną wielką bzdurą - powiedział w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odnosząc się do budowy przekopu Mierzei Wiślanej.
27.05.2020

Rzecznik MŚP: Gospodarce potrzebne jest całkowite otwarcie już od 1 lipca. Budżet dłużej nie wytrzyma finansowania tarczy dla przedsiębiorców

– Całkowite otwarcie gospodarki 1 lipca jest nie tylko możliwe, ale wręcz niezbędne – przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zamrożona gospodarka oznacza katastrofę dla budżetu, bo wydatki publiczne na pomoc firmom rosną, a wpływy są mniejsze niż zwykle. – Każdy kolejny dzień zamknięcia to 1 mld zł straty dla budżetu – podkreśla. Dłuższe utrzymywanie takiej sytuacji może oznaczać, że bezrobocie znacząco wzrośnie, a wiele firm straci szanse na ratunek przed bankructwem, nawet z pomocą rządu
22.05.2020

Rynek masowców na dnie. Tragiczne zarobki armatorów

Armatorzy masowców walczą o każdego dolara w momencie niższego sezonowego popytu na ładunki i pandemii Covid-19, która rujnuje handel i działalność przemysłową na całym świecie.
18.05.2020

Ebury: Najbliższy tydzień będzie należał do odczytów PMI

Już pod koniec tygodnia poznamy wstępne odczyty indeksów aktywności biznesowej w kluczowych gospodarkach świata. Będą to dane za maj, czyli pierwszy miesiąc w którym część krajów zaczęła poważnie podchodzić do łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Skala poprawy widocznej w danych będzie istotna dla oceny perspektyw globalnej gospodarki w kolejnych miesiącach.
18.05.2020

Ponad sto zabytków wydobyto podczas pogłębiania toru wodnego z zachodniopomorskiem

Ponad sto zabytków – kotwic, boi, części uzbrojenia, jednostek – wydobyto dotychczas podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Najstarsze z wyłowionych obiektów pochodzą ze średniowiecza.
12.05.2020

Gowin: nie możemy przedłużać hibernacji gospodarki - potrzebny Plan Nowego Otwarcia

Nie możemy pozwolić sobie na nieustanne przedłużanie stanu hibernacji polskiej gospodarki. Potrzebny jest Plan Nowego Otwarcia – napisał w środę lider Porozumienia Jarosław Gowin dla portalu Onet.pl. "Odmrażanie" polskiej gospodarki powinno się jego zdaniem zacząć 4 maja.
29.04.2020

Ekspert: niski poziom cen ropy to dla Polski więcej korzyści niż zagrożeń

Niski poziom cen ropy to dla Polski więcej korzyści niż zagrożeń; tania ropa korzystnie wpływa na bilans płatniczy Polski- powiedział w rozmowie z PAP dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
23.04.2020

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi - brak działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury doprowadzi do katastrofy klimatycznej

Zgodnie z prognozami w 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,6 mld i jeśli nasz styl życia, konsumpcji się nie zmieni, to będziemy potrzebowali trzech takich planet jak Ziemia - zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska. Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury to grozić nam będzie katastrofa klimatyczna. Skażemy na zagładę niemal wszystkie obszary występowania rafy koralowej.
22.04.2020

Niemcy i inne kraje unijne pomogą liniom wycieczkowym w przetrwaniu kryzysu COVID-19

Niemcy i inne kraje europejskie pozwolą liniom wycieczkowym wstrzymać spłatę gwarancji kredytu eksportowego na jeden rok, poinformowało Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii (BMWi).
16.04.2020

Senat: komisje za wprowadzeniem poprawek do ustawy o tarczy antykryzysowej

Senackie komisje opowiedziały się w środę za przyjęciem z poprawkami ustawy o tarczy antykryzysowej, która wprowadza m.in. wakacje składkowe dla firm zatrudniających do 49 osób. Komisje chcą wykreślić z niej m.in. przepisy odnoszące się do Kodeksu wyborczego.
15.04.2020

Najgorszy scenariusz rozwoju pandemii koronawirusa zakłada straty rzędu 23 mld dolarów dla przewoźników

Odwoływanie rejsów wywołane spadkiem popytu na skutek pandemii koronawirusa może doprowadzić do zbiorczej straty przewoźników kontenerowych w wysokości 23 miliardów USD – tak wygląda najczarniejszy scenariusz według firmy Sea-Intelligence z Kopenhagi.
06.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

Raport z rynku żeglugowego - kolejne tygodnie zdominowane przez epidemię Covid-19

Kolejne dwa ostatnie tygodnie (tydzień 13 i 14) na rynku żeglugowym podlegały mocnym wpływom kryzysu wirusowego coraz bardziej odczuwalnego szczególnie w Europie i USA. Także i w samej Polsce coraz dotkliwiej postępował paraliż gospodarki. Skutki pandemii dotknęły w pierwszej kolejności: opóźnień 
w przyjmowaniu statków i ładunków w portach, przewozów promowych, ale również braku kontraktów dla podwykonawców stoczniowych pracujących na zlecenia zamykanych stoczni zachodnich. Problem dotknął także polskich marynarzy, którzy
05.04.2020

Europejskie stocznie i producenci sprzętu chcą ochrony Unii Europejskiej w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa

Europejskie stocznie i producenci sprzętu morskiego wzywają Unię Europejską do ochrony sektora w obliczu zbliżającego się spadku popytu na określone typy statków, w tym wycieczkowców, pogłębiarek i morskich statków dostawczych.
02.04.2020

Wzburzone wody branży wycieczkowców. Statki utknęły na oceanach

Pandemia koronawirusa wywarła olbrzymi wpływ na branżę turystyczną. Armatorzy wycieczkowców odwołują rejsy przynajmniej do maja i nie mają pewności, kiedy będą mogli je przywrócić. W dodatku, co najmniej dziesięć statków wciąż pozostaje na wodach mórz i oceanów w związku z odmowami ich przyjęcia przez kolejne porty. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, tym bardziej, że na niektórych jednostkach stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.
02.04.2020

COVID-19 to koń trojański dla całego sektora wielkich wycieczkowców

W następstwie rozwoju epidemii koronawirusa sektor rejsów turystycznych stanął przed kryzysem, z jakim dotychczas się nie mierzył. Praktycznie wszystkie wielkie wycieczkowce stoją obecnie na szurku w portach na całym świecie. Rejsy są odwołane na 1 - 2 miesiące i nikt nie jest pewien, kiedy statki wrócą na szlaki. Niespodziewana zapaść znajdzie swoje odzwierciedlenie również na rynku stoczniowym.
28.03.2020

KRD: w ciągu miesiąca długi branży transportowej wzrosły o niemal 100 mln zł

Zadłużenie branży transportowej, które na początku lutego tego roku wynosiło 843 mln zł sięga obecnie 927,9 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Obecnie blisko 25 tys. firm przewozowych ma ponad 142 tys. zobowiązań finansowych.
26.03.2020

Koronawirus jako „siła wyższa” w polskich realiach prawnych

Od czasu zdiagnozowania pierwszego zakażenia koronawirusem w Polsce sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i rodzi coraz więcej obaw nie tylko związanych ze zdrowiem, ale również z wieloma kwestiami prawnymi. Rozpowszechnianie wirusa SARS-CoV-2, zaczyna wpływać na coraz więcej obszarów sfery publicznej, w tym także oddziałuje na relacje między przedsiębiorcami. Polscy przedsiębiorcy już teraz zaczynają odczuwać skutki epidemii, czego przejawem są pojawiające się coraz liczniej w Kancelarii zapytania dotyczące tzw. siły wy
18.03.2020

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nie lada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący R
16.03.2020

Grecja: Tysiące migrantów próbują przekroczyć granicę turecko-grecką

Tysiące migrantów próbują we wtorek przekroczyć granicę turecko-grecką po otwarciu granic przez Turcję. Grożąc wysłaniem jeszcze "milionów" pod granicę z Europą, Ankara chce zmusić UE do pomocy w opanowaniu syryjskiego kryzysu uchodźczego - pisze AP.
03.03.2020

Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) na statkach i jednostkach offshore [analiza]

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Europejską Agencję do spraw Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA), 80% przyczyn wypadków i katastrof na morzach i oceanach to błędy ludzkie wywołane zwykle presją czasu, złą organizacją pracy i aspektami psychologicznymi. Czy zastosowanie na statkach i jednostkach offshore sztucznej inteligencji (SI), której zadaniem będzie wspieranie załogi podczas podejmowania decyzji i wykonywania zadań, pozwoli całkowicie wyeliminować wypadki na morzu?
25.02.2020

Gróbarczyk: możemy mieć suszę najsilniejszą od 50 lat

Czeka nas bardzo trudna wiosna, ze względu na małe opady; jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć najsilniejszą od pięćdziesięciu lat suszę - ocenił w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
03.02.2020

Siły generała Haftara w Libii zablokowały eksport ropy ze wschodniej części wybrzeża

Siły samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) generała Chalify Haftara zablokowały w sobotę główne terminale naftowe we wschodniej części wybrzeża kraju - podała w komunikacie libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC). Według agencji AP i AFP Haftar chce w ten sposób osłabić uznawany przez ONZ rząd w Trypolisie.
18.01.2020

27. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”. To największa katastrofa w historii polskiej żeglugi

We wtorek, 14 stycznia, w 27. rocznicę zatonięcia promu "Jan Heweliusz", delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyła w świnoujskich uroczystościach upamiętniających ofiary tej katastrofy.
14.01.2020

Najstarszy mężczyzna w Australii spędził ostatnie lata życia szyjąc sweterki dla pingwinów

W roku 2001 roku 438 pingwinów na Phillip Island (Australia) miało styczność z toksyczną dla nich ropą naftową. 96% z nich udało się uratować dzięki pomysłowości Victoria’s Phillip Island Penguin Foundation, która zajmuje się opieką i wychowywaniem pingwinów małych. Wszystko dzięki maleńkim sweterkom, w których szycie zaangażował się m.in. najstarszy mężczyzna w Australii.
20.12.2019

Banaś pisze do premiera: „Grozi nam potężna katastrofa ekologiczna”

Jak dowiedział się reporter RMF FM, do kancelarii premiera trafiło pismo podpisane przez prezesa NIK, Mariana Banasia. Zawarte są w nim ostrzeżenia dotyczące "potężnej katastrofy ekologicznej, która może objąć swym zasięgiem cały polski Bałtyk i na co najmniej 100 lat całkowicie zniszczyć życie w morzu".
19.12.2019

Ponad 3 mln euro strat w bazylice św. Marka w Wenecji po powodzi

Na ponad 3 mln euro oszacowano straty wyrządzone w bazylice świętego Marka w Wenecji przez rekordową w ostatnim półwieczu powódź, do jakiej doszło w połowie listopada. Trwają prace nad realizacją projektu, który nie dopuściłby do ponownego zalania świątyni.
14.12.2019

Gróbarczyk chce, by porty obniżyły opłaty dla statków rybackich i wędkarskich

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zwrócił się do zarządców portów o rozważenie możliwości obniżenia opłat portowych o 90 proc. dla statków wykorzystywanych przez armatorów wędkarskich oraz rybaków - poinformowało w piątek PAP MGMiŻŚ.
14.12.2019

MGMiŻŚ apeluje do wędkarzy, by zrezygnowali z blokady strategicznych portów

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zaapelował do wędkarzy, by zrezygnowali z zapowiadanej blokady strategicznych portów, bo to niezgodne z prawem. Planowana blokada ma związek z zakazem połowu dorsza od nowego roku.
12.12.2019

MGMiŻŚ: Polska przygotowuje się na kryzys w branży rybackiej

Przez najbliższe cztery lata przygotowujemy się na kryzys w branży rybackiej związany z zakazem połowu dorsza na Bałtyku - przyznał dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Trwają m.in. negocjacje, by NFOŚiGW mógł sfinansować złomowanie statków - mówił.
29.11.2019

Oskarżono kapitana statku w związku z katastrofą na Dunaju

Wniesiono akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kapitanowi statku-hotelu w związku z majową katastrofą na Dunaju, w której zginęło 28 osób – poinformowała w czwartek prokuratura w Budapeszcie.
28.11.2019

Włochy: Woda w Wenecji zaczęła opadać po trzeciej powodzi w tym tygodniu

Woda, która w niedzielę ponownie zalała Wenecję, po osiągnięciu poziomu 150 cm zaczęła powoli opadać. "Bądźcie spokojni" - zaapelował do mieszkańców burmistrz Luigi Brugnaro.
17.11.2019

Trwa mobilizacja na rzecz zalanej Wenecji, szef włoskiego MSZ prosi o pomoc

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio zapowiedział w piątek, że wyśle listy do ambasad tego kraju na świecie z prośbą o zorganizowanie inicjatyw na rzecz Wenecji, która ucierpiała w wyniku powodzi. Otwarte też zostało konto, na które można wpłacać datki dla miasta.
16.11.2019

70 procent Wenecji znów pod wodą

70 procent obszaru historycznego centrum Wenecji znalazło się w piątek pod wodą, gdy fala przypływu osiągnęła przed południem wysoki poziom 154 centymetrów. Woda powoduje kolejne szkody po katastrofalnej powodzi, do jakiej doszło we wtorek.
15.11.2019

Kolejny czerwony alarm powodziowy w Wenecji

W Wenecji, zmagającej się ze skutkami katastrofalnej powodzi, ogłoszono najwyższy, czerwony alert pogodowy w związku z oczekiwanym w piątek nadejściem kolejnej wysokiej fali przypływu. Ma ona sięgać tym razem 150 centymetrów.
15.11.2019

EBI z końcem 2021 r. przestanie finansować inwestycje gazowe

Europejski Bank Inwestycyjny w czwartek na posiedzeniu rady dyrektorów w Luksemburgu podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym z końcem 2021 r. To decyzja, która zdaniem ekspertów jest niekorzystna dla Polski.
14.11.2019

W zalanej Wenecji kolejna fala przypływu była mniejsza niż prognozowano

Kolejna fala przypływu w Wenecji w nocy ze środy na czwartek, dobę po rekordowo wysokiej i katastrofalnej dla miasta, była mniejsza od prognozowanej. Jej poziom wyniósl 80 cm i był o prawie pół metra niższy niż zapowiadano.
14.11.2019

Polska zabiega o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

Polska zabiega o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO - powiedziała w środę PAP podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin, która uczestniczy w Paryżu na 40. Konferencji Generalnej UNESCO.
13.11.2019

Poważne straty w Wenecji zalanej przez wysoką wodę przypływu

Poważne straty zanotowano w nocy z wtorku na środę w Wenecji, gdy zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów. Szkody są w bazylice św. Marka, gdzie zalany jest przedsionek i krypta. Zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne.
13.11.2019

Zalewa Wenecję: Przypływ jakiego nie notowano od ponad 50 lat

Poziom tak zwanej acqua alta, czyli wysokiego przypływu zalewającego Wenecję, wzrósł we wtorek wieczorem do 187 centymetrów, znacznie powyżej prognoz. Tak wysokiej wody nie notowano tam od 1966 roku. Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 centymetrów.
12.11.2019

Wyciek ropy największą katastrofą ekologiczną w Brazylii w historii wybrzeża? (wideo)

W połowie października, olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najpiękniejszych w całym kraju. Jak powiedział wczoraj dyrektor generalny brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras, możemy mieć do czynienia z największą katastrofą ekologiczną w historii tego kraju.
30.10.2019

UE praktycznie zakazuje połowów dorszy we wschodnim Bałtyku, będą rekompensaty dla rybaków

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza w ważnej dla polskich rybaków wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma to pomóc w odbudowie stada. Rybacy mają dostać rekompensaty.
15.10.2019

Ceny ropy wahały się w tym tygodniu, ale na finiszu może być mocny wzrost notowań

Ceny ropy naftowej wahały się w tym tygodniu, ale na finiszu mogą zaliczyć mocny wzrost notowań - pierwszy od końca września. Nastroje na rynkach poprawiły się po tweecie prezydenta USA Donalda Trumpa na temat rozmów handlowych z Chinami - podają maklerzy.
11.10.2019

Premier Irlandii: Przesunięcie brexitu lepsze niż brexit bez porozumienia

Ewentualne opóźnienie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej byłoby lepsze niż brexit bez porozumienia - ocenił w piątek premier Irlandii Leo Varadkar, odnosząc się do doniesień o planach brytyjskiego rządu w tej sprawie.
05.10.2019

W.Brytania: Johnson poprosi o opóźnienie brexitu, wskazują dokumenty wysłane do sądu

Brytyjski premier Boris Johnson wyśle list do Unii Europejskiej z prośbą o przesunięcie terminu brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie zawarte porozumienia - wynika z dokumentów przedstawionych w piątek w szkockim sądzie.
04.10.2019

Wody Polskie będą się starały utrzymać zastępczy rurociąg przesyłający ścieki do Czajki do 15 listopada

Wody Polskie będą się starały utrzymać zastępczy rurociąg przesyłający ścieki do "Czajki" do 15 listopada. Odprowadzanie ścieków to zadanie gminy i za to bezpośrednio odpowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – powiedział w środę w Gdańsku prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
03.10.2019

Debata PAP Biznes: Wojna handlowa to nie jedyny problem światowej gospodarki

Wojna handlowa USA-Chiny i związane z tym wycofywanie przez firmy amerykańskie produkcji z Chin, ale także kłopot z reelekcją Donalda Trampa na urząd prezydenta USA, a w przypadku brexitu - wahanie między skrajnościami - brexit bez umowy, albo brak brexitu, a także recesja światowego handlu - to zagrożenia w światowej gospodarce, które sformułowane zostały przez uczestników XXIII debaty PAP Biznes.
30.09.2019

Rząd Ukrainy zamierza zalegalizować wydobycie bursztynu

Rząd Ukrainy wniesie do parlamentu projekty ustaw, które uporządkują nielegalne obecnie w dużym stopniu wydobycie i wywóz bursztynu poza granice kraju oraz zalegalizują gry hazardowe - zapowiedział w poniedziałek premier Ołeksij Honczaruk.
30.09.2019

Barnier: Jesteśmy otwarci, by wysłuchać wszelkich propozycji Londynu w sprawie brexitu

Jesteśmy otwarci, by wysłuchać wszelkich propozycji ze strony Londynu w sprawie brexitu; liczymy, że przyniosą one postęp - mówił podczas środowej debaty w PE w Strasburgu unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.
18.09.2019

Prezes Wód Polskich: Zrzut ścieków do Wisły największą taką katastrofą na świecie

Ścieki w ilości ponad 2 mln metrów sześciennych, które trafiły do Wisły, to była największa katastrofa ekologiczna oczyszczalni ścieków na świecie – poinformował prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Przemysław Daca.
18.09.2019

Katastrofa ekologiczna - ćwiczenie Port 2019

Zgrywanie sił wydzielanych ze struktur wojskowych i pozamilitarnych oraz sprawdzenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom ekologicznym na morzu i akwenach portowych to cel ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pk. Port 2019.
17.09.2019

Rynki czekają na spotkanie FOMC

Spotkanie EBC w minionym tygodniu przełożyło się na wyraźne podbicie zmienności na rynku walutowym. W tym tygodniu z podobną uwagą inwestorzy będą przyglądać się decyzjom banku centralnego po drugiej stronie Atlantyku.
17.09.2019

Szumowski o odprowadzaniu ścieków do Wisły: katastrofa przetoczyła się przez całą Polskę

Ilość ścieków jest taka, że mamy zanieczyszczenie aż plaż Bałtyku; to znaczy, że ta katastrofa przetoczyła się przez całą Polskę - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że ma nadzieję, że dzięki uruchomieniu awaryjnego rurociągu, rzeka z czasem się oczyści.
12.09.2019

Płażyński pyta Dulkiewicz o działania ws. zanieczyszczenia Wisły ściekami

Radny PiS Kacper Płażyński zapytał prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz o to, jakie działania podjęła, by zapewnić bezpieczeństwo gdańszczanom po awarii układu przesyłowego ścieków w Warszawie. Jego zdaniem konsekwencje zrzutu ścieków do rzeki są bardzo niepokojące dla Pomorza.
11.09.2019

Premier: Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie

Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie dla mieszkańców miast w dole rzeki - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że sprawie tej "katastrofy ekologicznej" władze Warszawy "chowają głowę w piasek".
04.09.2019

Katastrofa promu na Filipinach (wideo)

Do kolejnego tragicznego zdarzenia z udziałem promu doszło na Filipinach. 245 osób uratowano z jednostki, która stanęła w płomieniach. Niestety, nie wszystkich udało się ocalić.
04.09.2019

Słabnie huragan Dorian - obecnie ma kategorię 3

Utrzymujący się w pobliżu Bahamów huragan Dorian w nocy z poniedziałku na wtorek osłabł do kategorii 3 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona; wiatr wieje z prędkością ok. 193 km na godzinę - poinformowały amerykańskie służby meteorologiczne.
03.09.2019

Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych huraganu Dorian na Bahamach

Co najmniej pięć osób zginęło, a ponad 20 zostało rannych na wyspie Wielkie Abaco na Bahamach w wyniku potężnego huraganu Dorian - poinformował w poniedziałek po południu czasu lokalnego premier tego wyspiarskiego państwa na Atlantyku Hubert Minnis.
03.09.2019

USA: Huragan Dorian osłabł do kategorii czwartej

Zbliżający się do Florydy huragan Dorian osłabł do kategorii 4 w skali Saffira-Simpsona, jednak przez najbliższych kilka dni wciąż pozostanie bardzo silny; przemieszcza się "niebezpiecznie blisko" Florydy - podały w poniedziałek amerykańskie służby ds. huraganów.
03.09.2019

Polska domaga się zmiany w polityce rybołówstwa UE. Potrzebne limity połowów i wsparcie dla rybaków

Dorsz jest jedną z najcenniejszych ryb w Bałtyku i źródłem utrzymania dla wielu polskich rybaków i przedsiębiorstw połowowych. Jak podkreśla minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, stan populacji dorsza, ale i wielu innych gatunków w Morzu Bałtyckim, jest bardzo zły i wymaga długofalowej, kompleksowej ochrony. W jego ocenie wprowadzony przez KE czasowy zakaz połowów tej ryby nie przyniesie poprawy. Potrzebna jest radykalna zmiana polityki rybołówstwa UE, która powinna uwzględniać limity połowów
02.09.2019

Huragan Dorian: władze stanu Georgia i Karolina Płd. zarządziły ewakuację wybrzeży

Huragan Dorian, jeden z potężniejszych w historii regionu, pustoszy od niedzieli wyspy Wielkie Abaco i Wielka Bahama. Wkrótce dotrze do Florydy. Władze stanów Georgia i Karolina Płd. zarządziły ewakuację wybrzeży. Rozpocznie się ona w poniedziałek w południe.
02.09.2019

USA/NHC: Huragan Dorian z ogromną siła uderzył w Bahamy

Huragan Dorian dotarł w niedzielę do Bahamów. Wiatr o sile 295 km/godz. uderzył w niewielką wyspę Elbow Cay, należącą do wysp Abaco na północnym zachodzie tego kraju - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC).
02.09.2019

NHC: Huragan Dorian ma najwyższą, piątą kategorię

Zbliżający się do Bahamów i Florydy huragan Dorian ma już najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona - poinformowało w piątek amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Silny wiatr wieje obecnie z prędkością 260 km/godz.
01.09.2019

USA: Huragan Dorian coraz silniejszy; wiatry osiągają 169 km/h

Zbliżający się do wschodniego wybrzeża USA huragan Dorian osiągnął już drugą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało w czwartek wieczorem czasu lokalnego Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Wiatry wieją z prędkością 169 km na godzinę.
30.08.2019

Prezydent Trump odwołał wizytę w Polsce

Prezydent USA Donald Trump odwołał w czwartek zaplanowaną na 1 i 2 września wizytę w Polsce. Przemawiając w Ogrodzie Różanym Białego Domu uzasadniał to nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian. Zapowiedział też, że uda się do Polski w bliskiej przyszłości.
30.08.2019

USA: Stan wyjątkowy w części Georgii przed nadejściem huraganu Dorian

Gubernator Brian Kemp ogłosił w czwartek stan wyjątkowy na części terytorium Georgii przed nadciągającym znad Atlantyku huraganem Dorian, który w niedzielę lub poniedziałek ma uderzyć w południowo-wschodnie wybrzeże USA.
30.08.2019

Wody Polskie: W Wiśle doszło do katastrofy na sporą skalę

Doszło do katastrofy na sporą skalę i nakładają się na to specyficzne warunki pogodowe, wysoka temperatura i bardzo niski poziom wody w Wiśle, przez co stężenie ścieków jest wysokie - poinformowała Joanna Kopczyńska, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym w rozmowie z TVP Info.
29.08.2019

GIOŚ: Mamy bieżący monitoring operacyjny Wisły poniżej zrzutu ścieków aż do Gdańska

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko poinformował, że Inspekcja założyła i ma na bieżąco dane z operacyjnego monitoringu Wisły od Warszawy aż do Gdańska. Obecnie do rzeki trafia 260 tys. m sześc. ścieków na dobę, ale ta liczba powiększy się - podał.
29.08.2019

Wody Polskie i IMGW: W ciągu sekundy do Wisły w Warszawie trafia 3 tys. litrów ścieków

Po awarii kolektorów doprowadzających ścieki do stołecznej oczyszczalni "Czajka", do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę - poinformowały w środę Wody Polskie. Według szacunków od momentu zrzutu, ścieki dotrą do Połocka po 84 godz., a do Torunia po 142 godz.
28.08.2019

Kowalczyk: Awaria w „Czajce” może potrwać kilka tygodni

Obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni "Czajka" są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły; awaria może potrwać kilka tygodni - poinformował w środę na konferencji minister środowiska Henryk Kowalczyk.
28.08.2019

Hiszpania: Wojskowy akrobacyjny odrzutowiec spadł do morza, pilot zginął (wideo)

Odrzutowiec C-101 Aviojet z zespołu akrobacyjnego hiszpańskich sił powietrznych spadł w poniedziałek do morza niedaleko plaży w La Manga del Mar Menor w regionie autonomicznym Murcia na południu Hiszpanii, a jego pilot zginął - podały hiszpańskie media.
26.08.2019

Wielka Brytania: Twardy brexit to braki żywności i leków, chaos w transporcie

W razie bezumownego wyjścia z UE Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche - wynika z niejawnych rządowych dokumentów, o których pisze "Sunday Times".
18.08.2019

Duńscy politycy z niedowierzaniem o pomyśle kupienia Grenlandii przez USA

Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili w piątek pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami.
16.08.2019

Naimski: wciąż szacowane są straty w związku z zanieczyszczoną ropą z Rosji

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ma nadzieję, że rekompensaty za zanieczyszczenie polskiego systemu przesyłu ropy surowcem z Rosji będą wystarczające i adekwatne do strat, jakie poniosły rafinerie i PERN. Dodał, że straty są wciąż szacowane.
14.08.2019

UE: Fotyga pyta KE o zagrożenia środowiskowe związane z budową Nord Stream 2

Europosłanka Anna Fotyga (PiS) wysłała w środę do Komisji Europejskiej interpelację, w której pyta o działania unijnych instytucji w sprawie zagrożeń środowiskowych na Morzu Bałtyckim wynikających z budowy gazociągu Nord Stream 2.
08.08.2019

Doradca Johnsona: Wotum nieufności nie odsunie widma bezumownego brexitu

Brytyjski parlament nie jest w stanie odsunąć widma bezumownego brexitu, nawet przegłosowując wotum nieufności wobec premiera Borisa Johnsona - zaznaczył w wypowiedzi dla niedzielnego wydania dziennika "Telegraph" główny doradca premiera, Dominic Cummings.
05.08.2019

Indonezja; Ok. 1 tys. osób ewakuowano po silnym trzęsieniu ziemi

Około tysiąca osób ewakuowano po silnym trzęsieniu ziemi, które wystąpiło w piątek u południowo-zachodnich wybrzeży indonezyjskiej wyspy Jawa - poinformowały w sobotę oficjalne źródła. Jedna osoba poniosła śmierć, a cztery zostały ranne.
05.08.2019

Gróbarczyk: działania KE ws. dorsza nie przyniosą żadnych rezultatów

Działania KE ws. dorsza są niewystarczające i nie przyniosą żadnych rezultatów - uważa minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, ze resort jest za całkowitym ograniczeniem połowów na Bałtyku dla wszystkich gatunków, nie tylko dorsza.
23.07.2019

KE wprowadza zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego

KE wprowadziła we wtorek zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma na celu ratowanie będącego w złym stanie stada dorsza atlantyckiego w tej części Bałtyku. Zdaniem resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, decyzja KE jest niewystarczająca.
23.07.2019

Giraffe 1X – Niezawodna ochrona mobilna dla jednostek operacyjnych

Wraz z szybkim rozwojem technologii dronów i pocisków, dzisiejsze siły zbrojne potrzebują mobilnych systemów radarowych, zapewniających doskonałą świadomość sytuacyjną.
19.07.2019

Działacze KO krytykują przekop przez Mierzeję Wiślaną

Na brak uzasadnienia ekonomicznego dla budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną oraz jego negatywne skutki dla ludzi i przyrody wskazywali we wtorek działacze Koalicji Obywatelskiej na konferencji prasowej zorganizowanej na Mierzei w ramach akcji #POrozmawiajmy.
16.07.2019

Kolejne zanieczyszczenie wód Wysp Salomona. 5000 ton boksytu w Zatoce Kangava

Zaledwie kilka miesięcy po tym, jak obszar Wysp Salomona dotknęła katastrofa ekologiczna - Zatoka została zanieczyszczona boksytem. Guardian, cytując lokalne źródło, poinformował, że woda przybrała czerwony kolor.
07.07.2019

Załoga Łoszarika zostanie pochowana w Petersburgu, daty nie podano

Załoga rosyjskiej jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik), która zginęła na Morzu Barentsa, pochowana będzie w Petersburgu. Data i miejsce pogrzebu nie będą podane do wiadomości publicznej. Według mediów 14 oficerów spocznie niedaleko pomnika załogi okrętu Kursk.
05.07.2019

Największe katastrofy na rosyjskich okrętach podwodnych

Pożar z 1 lipca na rosyjskiej jednostce głębinowej, którą według mediów był okręt podwodny AS-12 (Łoszarik), i śmierć 14 marynarzy to największa w Rosji od 2008 roku katastrofa okrętu podwodnego; najtragiczniejszą pozostaje zatonięcie okrętu Kursk w 2000 roku.
02.07.2019

Rosja: Pożar na pokładzie atomowego okrętu podwodnego, zginęło 14 marynarzy

Czternastu rosyjskich marynarzy zginęło w rezultacie pożaru na głębinowej jednostce badawczej należącej do marynarki wojennej Rosji - poinformowało we wtorek ministerstwo obrony w Moskwie. Katastrofa wydarzyła się 1 lipca w wodach terytorialnych Rosji.
02.07.2019

Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

W Luksemburgu 18 czerwca na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa przedstawiła stanowisko Polski w zakresie rybołówstwa. W stosunku do rozporządzenia o Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim na okres kolejnej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 Polska zajęła twarde stanowisko, nie popierając częściowego podejścia ogólnego w odniesieniu to tego dokumentu.
21.06.2019

Gróbarczyk: Polska będzie głosować przeciw funduszowi rybackiemu UE

Polska będzie głosować przeciw funduszowi rybackiemu UE; nie uwzględniono planu ratunkowego dla Bałtyku, szczególnie dla dorsza - poinformował PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
18.06.2019

Węgry: Ukraiński kapitan zwolniony z aresztu; znaleziono ciało kolejnej ofiary katastrofy

Ukraiński kapitan statku-hotelu, po zderzeniu z którym 29 marca zatonął w Budapeszcie statek wycieczkowy „Hableany”, został w czwartek zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji – podał portal index.hu. Tymczasem znaleziono ciało kolejnej ofiary katastrofy.
13.06.2019

Węgry: Podniesiono wrak statku, który zatonął w Budapeszcie (wideo)

Podniesiono wrak statku wycieczkowego, który zatonął 29 maja w Budapeszcie i zostanie on przetransportowany do przystani na wyspie Csepel w celu gruntownej inspekcji – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik węgierskiej policji Kristof Gal.
12.06.2019

Z wraku statku na Dunaju wydobyto już cztery ciała

Już cztery ciała wydobyto z wraku statku wycieczkowego, który zatonął 29 maja w Budapeszcie – poinformowała we wtorek węgierska agencja MTI. Zwiększa to bilans odnalezionych po tragedii ciał do 24.
11.06.2019

Orban: katastrofa statku na Dunaju wstrząsająca

Premier Węgier Viktor Orban określił w piątek środową katastrofę statku pasażerskiego na Dunaju, w której zginęło co najmniej siedem osób, jako wstrząsającą. Powiedział, że zlecił wnikliwe śledztwo w tej sprawie.
31.05.2019

Zatonął statek na jeziorze: zginęło 30 osób, 200 zaginionych

Co najmniej 30 osób straciło życie w sobotę podczas zatonięcia statku pasażerskiego na jeziorze Mai-Ndombe w zachodniej części Demokratycznej Republiki Konga, a 200 osób uważa się za zaginione - podały w niedzielę lokalne władze.
27.05.2019

Bałtyk dla wszystkich, czyli co dalej z problemem wraków zalegających w Bałtyku?

Jakie zagrożenie stanowią wraki spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego? Jakie mogą być potencjalne skutki wycieku paliwa i sposoby na poradzenie sobie z problemem FRANKENA oraz innych podobnych mu wraków? Na te i inne pytania odpowiada grono międzynarodowych ekspertów w ramach działań realizowanych we współpracy z Fundacją MARE i Instytutem Morskim w Gdańsku.
24.05.2019

Premier Iraku: Chcemy doprowadzić do złagodzenia napięć między Iranem i USA

Irak wyśle delegacje do Iranu i Stanów Zjednoczonych, aby doprowadzić do złagodzenia napięć w relacjach między tymi państwami - oświadczył we wtorek premier Adil Abd al-Mahdi, zaznaczając, że jego kraj zachowuje neutralne stanowisko w tym konflikcie.
21.05.2019

Raport: Spada wartość masowców, a rośnie tankowców

Portal VesselsValue opublikował prognozę dotyczącą wartości czterech najważniejszych typów statków morskich (kontenerowców, masowców, tankowców i gazowców LPG) do 2022 roku.
08.05.2019

Finlandia/Pompeo: Odbyłem dobrą rozmowę z Ławrowem

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek w Rovaniemi w Finlandii, gdzie odbywa się spotkanie ministrów państw Rady Arktycznej, że odbył "dobrą rozmowę" z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem, z którym poruszył "wiele tematów".
07.05.2019

Mozambik: Cyklon Kenneth zabił co najmniej trzy osoby

Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku ataku cyklonu Kenneth, który z siłą wiatru 220 km/godz. uderzył w piątek w wybrzeże Mozambiku w południowo-wschodniej Afryce. ONZ ostrzega przed ogromnymi powodziami i katastrofą humanitarną.
26.04.2019

Europoseł Brok: Rosjanie nie dotrzymają słowa w sprawie Nord Stream 2 i Ukrainy

Wpływowy niemiecki europoseł Elmar Brok uważa, że Rosja nie dotrzyma swoich zobowiązań dotyczących kontynuacji tranzytu gazu przez Ukrainę, kiedy zostanie zakończona budowa rurociągu Nord Stream 2. Ma on połączyć rosyjski Wyborg z niemieckim Greifswaldem.
26.04.2019

Sejm: Większość klubów opozycji chce odwołania ministra Marka Gróbarczyka

Większość klubów opozycyjnych (PO, N, PSL) poparło wniosek o odwołanie ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka. Ministra broniły kluby PiS i Kukiz'15 zwracając uwagę, że to obecna opozycja doprowadziła do kiepskiej sytuacji w stoczniach.
26.04.2019

Sejm nie zgodził się na odwołanie ministra Marka Gróbarczyka

Sejm w piątek nie poparł wniosku PO-KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. Premier Mateusz Morawiecki nazwał autorów wniosku "piratami przebranymi za flotę królewską".
26.04.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.