• <

Wynik wyszukiwania - "poszukiwania" - Wiadomości

Zakończono poszukiwania mężczyzny, który tonął w Bałtyku

Przez złe warunki atmosferyczne zakończono poszukiwania mężczyzny, który tonął w morzu w Mielenku – poinformował rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie, kpt. Tomasz Kubiak.
28.08.2020

Innowacyjny statek o pięciu kadłubach [wideo]

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe i rosnące koszty paliwa zmuszają firmy i organizacje żeglugowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie kosztów zasilania statków w niezbędną energię oraz na zaspokojenie rosnących wymagań norm środowiskowych. Na całym świecie opracowywane są projekty mające na celu wykorzystanie energii wiatru. Niektórzy z projektantów przekonują, przy sprzyjających wiatrach i właściwym wykorzystaniu ich energii oszczędność paliwa może sięgnąć nawet do 50 procent.
28.08.2020

Granice morskie między Egiptem a Grecją ustalone

Parlament Grecji ratyfikował w czwartek umowę z Egiptem ws. granicy morskiej między obu państwami. Porozumienie w tej sprawie, uznawane za odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
28.08.2020

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

Parlament Grecji ratyfikował dziś umowę z Egiptem w sprawie granicy morskiej między tymi państwami. Porozumienie w tej sprawie, postrzegane jako odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
27.08.2020

Grecja zaczyna manewry wojskowe - planuje poszerzyć swoje wody terytorialne

Władze Grecji mają w planach poszerzyć wody terytorialne kraju na Morzu Jońskim, z 6 do 12 mil morskich - ogłosił dziś premier Kyriakos Micotakis. Resort obrony podał, że rozpoczyna manewry wojskowe razem z Francją, Włochami i Cyprem na wschodzie Morza Śródziemnego.
26.08.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Mężczyzna, który utonął w Jarosławcu, to turysta z Wielkopolski

Zidentyfikowano mężczyznę, który utopił się w morzu w Jarosławcu - to 58-letni turysta z Wielkopolski, którego poszukiwania w Bałtyku prowadzone były w niedzielę. Tożsamość potwierdził syn denata - poinformowała dziś oficer prasowa sławieńskiej policji, asp. Kinga Warczak.
25.08.2020

Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to zabawa z ogniem

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przeprowadził dziś rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem na temat eskalacji napięć między Atenami i Ankarą o złoża surowców na Morzu Śródziemnym. Nazwał ten konflikt "zabawą z ogniem".
25.08.2020

Przed nami III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni - m.in. o gospodarce morskiej

Trzecia edycja Forum Wizja Rozwoju - największego wydarzenia gospodarczego północnej Polski odbędzie się w terminie 24-25 sierpnia. Tradycyjnie na miejsce konferencji obrana została siedziba Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju rodzimej gospodarki. W związku z sytuacją spowodowaną stanem epidemii nie zabraknie również dyskusji na temat znaczenia polskiego kapitału w sytuacjach kr
23.08.2020

Tureckie ćwiczenia wojskowe na Morzu Egejskim

Tureckie siły powietrzne i morskie przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Egejskim - przekazał w sobotę resort obrony w Ankarze. Doszło do nich w czasie zwiększonych napięć między Turcją a Grecją i Cyprem w sprawie złóż naftowych pod wodami Morza Egejskiego.
22.08.2020

We wraku ORP Delfin odnaleziono ciało płetwonurka

Płetwonurek eksplorujący wrak ORP "Delfin", który zaginął w czwartek wieczorem został odnaleziony we wraku. Ciało znaleźli koledzy płetwonurka. Policja wyjaśnia okoliczności jego śmierci.
22.08.2020

Odnalazła się kobieta poszukiwana po kąpieli przy molo

Dzisiaj około godz. 10 odnalazła się 46-letnia kobieta, której od 4 rano poszukiwano przy sopockim molo. Wcześniej kobieta wraz ze znajomym weszła do wody i zaginęła.
21.08.2020

W wodach Zatoki Puckiej zaginął nurek

Pomiędzy Kuźnicą a Redą zaginął nurek. Mimo szybko podjętej akcji poszukiwawczej mężczyzny nie udało się odnaleźć. Służby zakończyły swoje działania. Koledzy płetwonurka będą kontynuowali poszukiwania na własną rękę.
21.08.2020

Bursztyn można zbierać tylko na plażach i płytkim pobrzeżu

Urząd Morski w Gdyni przypomina, że amatorsko bursztyn można zbierać wyłącznie na plażach i płytkim pobrzeżu. Nie wolno tego robić na wydmach, klifach, w lasach i w parkach narodowych.
16.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Efekt uboczny pandemii: więcej rekinów przy plażach

Więcej rozmaitych gatunków zwierząt przy portugalskich plażach - to jeden z efektów ubocznych pandemii koronawirusa. Zjawisko dotyczy zarówno zachodniego wybrzeża kraju, jak i południowego z popularnym wśród turystów regionem Algarve.
13.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Nielegalni poszukiwacze bursztynu na Mierzei

W ostatnim tygodniu w godzinach nocnych, funkcjonariusze straży leśnej Nadleśnictwa Elbląg, we współpracy z policjantami z posterunku w Sztutowie, podczas patrolu natrafili na nowe miejsce, w którym pozyskiwany był nielegalnie bursztyn. Przy okazji, poszukiwacze dewastują obszar leśny i stwarzają zagrożenie dla turystów i zwierząt.
12.08.2020

Ognisko koronawirusa na tankowcu w Gdańsku. Zakażonych kilkunastu marynarzy

Na statku pod bahamską banderą wykryto obecność koronawirusa. Kilkunastu marynarzy jest zakażonych. Jeden z nich trafił do polskiego szpitala. Pozostali członkowie załogi oczekują na jednostce na redzie Portu Gdańsk na decyzję armatora.
12.08.2020

Polscy ratownicy wcześniej wracają z Libanu z powodów bezpieczeństwa

Komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak poinformował w poniedziałek, że polska grupa poszukiwawczo-ratownicza wraca wcześniej z Bejrutu ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
10.08.2020

Do Libanu płyną statki z niezbędnymi dostawami

Wczorajsza eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła między innymi główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem. Obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju już płyną statki z niezbędnymi dostawami - poinformowały dziś tamtejsze władze.
05.08.2020

W Międzyzdrojach ewakuowano pasażerów ze statku, który wszedł na mieliznę [wideo]

Służby ratownicze ewakuowały w poniedziałek pasażerów niewielkiego statku turystycznego, który wszedł na mieliznę w Międzyzdrojach. Jednostka została już wyciągnięta z mielizny i odholowana.
03.08.2020

Zakończono poszukiwania ośmiu marines po wypadku u wybrzeży Kalifornii

Siły zbrojne USA poinformowały w niedzielę o zakończeniu poszukiwań siedmiu żołnierzy piechoty morskiej i jednego marynarza, których pływający transporter opancerzony zatonął w czwartek podczas ćwiczeń u wybrzeży południowej Kalifornii. Uznano ich za zmarłych.
02.08.2020

Jeden marines zginął, a 8 zaginęło w wypadku u wybrzeży Kalifornii

Jeden marines zginął, dwóch zostało rannych, a ośmiu zaginęło w "tragicznym wypadku" z udziałem pływającego transportera opancerzonego u wybrzeży południowej Kalifornii - poinformował w piątek na Twitterze Korpus Piechoty Morskiej USA.
31.07.2020

ZODIAK II w nocnej akcji ratunkowej na Zatoce Gdańskiej

Dzisiejszej nocy (o godz. 00:40) tonący jacht żaglowy nadał przez radio sygnał wezwania pomocy „Mayday”.
29.07.2020

Malta: 65 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym ma koronawirusa

Co najmniej 65 spośród 94 migrantów, którzy w poniedziałek zostali uratowani na Morzu Śródziemnym przez siły zbrojne Malty, jest zakażonych koronawirusem - poinformowało we wtorek maltańskie ministerstwo zdrowia.
28.07.2020

Hiszpania apeluje do Turcji o podjęcie dialogu z Grecją

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya, która przebywa w Atenach, zaapelowała we wtorek do Turcji o realne podjęcie obiecanego dialogu w sprawie sporu z Grecją o eksploatację złóż ropy i gazu we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego.
28.07.2020

Zmarł Jerzy Janczukowicz – płetwonurek, prowadzący Centrum Badań Podwodnych „Rekin”

27 lipca w wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz założyciel i wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”.
28.07.2020

Malta: Uratowano 95 migrantów z tonącego pontonu

Podczas operacji na Morzu Śródziemnym siły zbrojne Malty uratowały 95 migrantów z tonącego pontonu - poinformowały w poniedziałek późnym wieczorem maltańskie władze.
28.07.2020

Włochy: Rząd wysyła wojsko do ośrodków dla migrantów, by zapobiec ucieczkom

Rząd Włoch wysyła wojsko do pilnowania ośrodków dla migrantów, by zapobiec ich ucieczkom. W ostatnich dniach zjawisko to przybrało na sile. Uciekają migranci poddani kwarantannie. "To kwestia zdrowia publicznego" - podkreśla MSZ.
27.07.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowym promie, który zwodowano w stoczni Remontowa Shipbuilding, a także o niecodziennej ewakuacji mającej miejsce na promie DFDS.
27.07.2020

Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
27.07.2020

Nasila się kryzys migracyjny na Lampedusie

Kolejne łodzie z migrantami docierają na włoską wyspę Lampedusa, gdzie panuje kryzysowa sytuacja w przepełnionym punkcie rejestracji. W nocy z niedzieli na poniedziałek grupa mieszkańców wyspy zablokowała drogę domagając się pilnej ewakuacji przybyszów.
27.07.2020

Narodziny na Bałtyku! Nietypowa akcja MSPiR

W nocy z piątku na sobotę inspektorzy z Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego (MRCK) w Gdyni drogą radiową i przy wsparciu Polish Rescue Radio (PRR) otrzymali dość niecodzienne zgłoszenie.
25.07.2020

Podsumowanie półrocza na rynkach. Okres bez precedensu

Ostatnie półrocze na rynkach, licząc również początek lipca, na zawsze zapisze się w pamięci inwestorów. Był to okres powstawania nowych fortun, jak również dotkliwych strat dla części inwestorów. Kluczem do sukcesu, jak zawsze zresztą, ale ostatnie półrocze bardzo to uwypukliło, była cierpliwość, odwaga i odpowiedni moment wejścia na rynek.
24.07.2020

Trwa akcja poszukiwawcza 42-latka na Bałtyku (wideo)

Policja kontynuuje akcję poszukiwawczą 42-letniego mężczyzny, który w czwartek wszedł do Bałtyku przy plaży w Helu - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka puckiej policji st. sierż. Ewa Bresińska. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła działania.
24.07.2020

Rząd: Trwają rozmowy ze Szwecją w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej

Trwają rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej - podał "Portal Stoczniowy" powołując się na informację CIR i MON. Instytucje te zapewniły też, że Marynarka Wojenna jest obecnie przygotowana, do zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa.
24.07.2020

Macron chce, by UE pomogła Grecji i Cyprowi w sporze z Turcją

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że UE popełniłaby bardzo poważny błąd, nie odpowiadając na prowokacje Turcji na Morzu Śródziemnym i Egejskim. Doprowadziły one do postawienia w stan gotowości marynarki wojennej Grecji.
23.07.2020

Akcja ratunkowa w Ustce. Jacht uległ awarii

Dzisiaj w godzinach porannych Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni otrzymała zgłoszenie dotyczące jachtu, który miał problem z powrotem do portu. Jak się okazało, ster i silnik jednostki uległy awarii.
23.07.2020

Ognisko koronawirusa na imprezowym katamaranie. 100 osób objętych kwarantanną po rejsie po Zatoce Gdańskiej

Jak nieoficjalnie ustaliło Radio Gdańsk, już siedmiu uczestników rejsu katamaranem po Zatoce Gdańskiej wykazało pozytywny wynik na wirus Covid 19. 100 osób uczęstniczących w imprezie na wodzie zostało objętych kwarantanną.
23.07.2020

Szczęśliwy finał poszukiwań kitesurfera w Zatoce Gdańskiej

Poszukiwany przez kilka godzin przez służby ratownicze na Zatoce Gdańskiej kitesurfer sam zgłosił się po północy do sopockiego WOPR. Okazało się, że mężczyzna o własnych siłach dobił do brzegu.
23.07.2020

Poszukiwania paralotniarza na Helu przez MW i SAR. Zgłoszenie okazało się pomyłką

Paralotniarz, który miał rzekomo wpaść do Zatoki Gdańskiej był poszukiwany przez statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa i śmigłowiec Marynarki Wojennej. Mężczyzna miał wpaść do wody ok. 10 km od brzegu. Jak się później okazało, akcja poszukiwawcza poszła na marne.
20.07.2020

Śmiertelny wypadek na Darze Młodzieży

19-letni mężczyzna zginął po upadku z wysokości na "Darze Młodzieży". Na miejscu prokurator wyjaśnia okoliczności wypadku.
20.07.2020

Testy drona ratowniczego na plaży w Międzyzdrojach

Ratownicy wodni z Międzyzdrojów (Zachodniopomorskie) testują drona, który ma pomóc w akcjach ratunkowych m.in. osób topiących się czy w poszukiwaniach na wodzie. Jeśli testy wypadną pomyślnie, dron będzie mógł holować do brzegu osobę ważącą nawet 150 kg.
17.07.2020

Mierzeja Wiślana: Leśnicy przypominają o zakazie parkowania na drogach ratunkowych

W lasach Nadleśnictwa Elbląg zawieszone zostały nowe tablice na szlabanach zamykających drogi leśne, służące jako dojazdy ratunkowe. Leśnicy wskazują, że coraz więcej turystów wypoczywających na Mierzei Wiślanej parkuje samochody przy szlabanach, blokując przejazd służbom ratunkowym.
16.07.2020

Morawiecki: przejęcia PKN Orlen to przełomowy proces dla konkurencyjności polskiej gospodarki

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen i planowane przejęcie PGNiG to przełomowy proces, którego efektem ma być zwiększenie konkurencyjności całej polskiej gospodarki - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił wicepremier Jacek Sasin, fuzje te pozwolą stworzyć multienergetyczny koncern.
14.07.2020

Minister Kurtyka na szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej dot. czystej energii

Jak przyspieszyć innowacyjność w zakresie czystej energii oraz jak przeprowadzić proces ożywienia gospodarek po pandemii, aby przebiegał on w sposób zrównoważony i sprawiedliwy dla wszystkich – m.in. o tym dyskutowano podczas szczytu „IEA Clean Energy Transitions Summit”, zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency). W wideospotkaniu, które odbyło się 9 lipca 2020 r., udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka.
10.07.2020

Prezes PGNiG nie wyklucza kolejnego arbitrażu z Gazpromem

Efekt wysokich cen gazu w kontrakcie z Gazpromem PGNiG brało na siebie, klienci spółki ich nie odczuwali, bo PGNiG sprzedawało gaz po cenach rynkowych, ze stratą - mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jednocześnie nie wykluczył kolejnego arbitrażu z Gazpromem.
09.07.2020

Turcja: Zatrzymano łódź z blisko 280 migrantami na pokładzie

Tureckie służby udaremniły we wtorek próbę przeprawy z Turcji do Europy przez Morze Egejskie łodzi z 276 migrantami na pokładzie - poinformowała państwowa agencja Anatolia.
07.07.2020

Ciało poszukiwanego mężczyzny znalezione przy turbinie elektrowni wodnej

Zwłoki poszukiwanego od kilku dni mężczyzny odnaleziono przy wlocie do turbin elektrowni wodnej w Świniarsku (małopolskie). Ciało zauważył jeden z pracowników placówki.
05.07.2020

Statek z Łeby utknął na mieliźnie z pasażerami na pokładzie

Łebski statek turystyczny "Denega" utknął na mieliźnie kilkaset metrów od brzegu. Na pokładzie znajduje się grupa turystów.
02.07.2020

Nieruchomości Vistal Gdynia z nowym właścicielem

W ramach realizacji planu restrukturyzacyjnego Vistalu, Agencja Rozwoju Przemysłu, a dokładnie jej spółka Operator ARP, odkupiła od gdyńskiej grupy nieruchomości przy Nabrzeżu Węgierskim w Gdyni.
30.06.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

35 lat ORP Bukowo [foto]

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. 23 czerwca 1985 roku po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na ORP Bukowo. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji we wtorek, 23 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
23.06.2020

Nasza galaktyka Droga Mleczna może być pełna światów oceanicznych

Zdaniem naukowców, planety pokryte ogromnymi oceanami mogą być powszechne w galaktyce Drogi Mlecznej.
23.06.2020

Nie zdążyłeś zgłosić swojego nowatorskiego projektu do INGI? Możesz to jeszcze zrobić

Do 9 października br. został wydłużony termin przyjmowania wniosków w konkursie organizowanym w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA. Budżet drugiego już konkursu Wspólnego Przedsięwzięcia INGA na wsparcie nowatorskich projektów z sektora gazownictwa wynosi 311 milionów złotych. Inicjatywę realizują Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA.
19.06.2020

MK: ministrowie klimatu Grupy Wyszehradzkiej o odbudowie gospodarek UE po pandemii

Odbudowa gospodarek UE po pandemii COVID-19 była tematem wideokonferencji ministrów ds. środowiska i klimatu państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, w której 18 czerwca uczestniczył Michał Kurtyka - podał resort w komunikacie.
18.06.2020

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń do produkcji energii elektrycznej i sprzętu przemysłowego, ogłosił dzisiaj uruchomienie pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Uruchomienie turbiny korzystającej z technologii „black start” pokazuje zdolność spółki do realizacji zamówień zbiorczych na rynku morskich turbin wiatrowych o mocy 8 MW.
16.06.2020

Projekt: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa włączona do urzędów morskich

Zniesienie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa jako jednostki budżetowej i włączenie jej do struktury urzędów morskich przewiduje projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przygotowany przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
16.06.2020

Wypadek amerykańskiego myśliwca na Morzu Północnym

Amerykański myśliwiec F-15C Eagle rozbił się w poniedziałek rano na Morzu Północnym w pobliżu wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii - poinformowały siły powietrzne USA. Trwają poszukiwania pilota.
15.06.2020

62-letni mężczyzna utonął w Zatoce Gdańskiej

62-letni mężczyzna utonął w Zatoce Gdańskiej na wysokości plaży w Sztutowie. Mimo szybkiej akcji ratowniczej mężczyzny nie udało się uratować.
12.06.2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
11.06.2020

LOTOS Platformy i statki w zasięgu systemu TETRA

LOTOS Petrobaltic wspólnie z partnerem – firmą Enspirion – uruchomił w połowie maja stację bazową systemu łączności krytycznej TETRA na platformie wydobywczej Baltic Beta. Zainstalowana infrastruktura zapewnia alternatywną łączność radiową i telefoniczną dla statków oraz pozostałych platform zlokalizowanych na Bałtyku.
10.06.2020

Co najmniej 20 migrantów zginęło po zatonięciu łodzi na Morzu Śródziemnym

Ciała 20 migrantów, których łódź zatonęła na Morzu Śródziemnym, zostały znalezione na wybrzeżu tunezyjskiego regionu Safakis - poinformowały we wtorek władze. Grupa 53 migrantów wypłynęła w weekend, starając się dotrzeć do Włoch.
09.06.2020

Kurtyka: blisko 10 mld zł na wsparcie zielonych inwestycji w 2020 r.

W tym roku na wsparcie zielonych inwestycji trafi blisko 10 mld zł - zapowiedział minister klimatu Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na eko-transport, retencję, efektywność energetyczną czy rozwój fotowoltaiki.
09.06.2020

Prezydent zapowiedział finansowanie z budżetu centralnego budowy drogi ekspresowej S-6

Polska potrzebuje wielkich inwestycji - CPK i stu lub więcej przystanków kolejowych - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział decyzje rządu o finansowaniu z budżetu centralnego budowy drogi ekspresowej S-6.
08.06.2020

UW: w czasie epidemii liczba osób bez pracy w Polsce wzrosła do ok. 1,5 mln

W czasie epidemii liczba osób bez pracy wzrosła do ok. 1,5 mln, czyli o 60 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku - wynika z badania "Diagnoza plus " przeprowadzonego przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, ośrodka GRAPE oraz Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.
05.06.2020

Popłyń z „Darem Młodzieży” w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

Coraz więcej jednostek deklaruje udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która 20 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Zapraszamy do udziału.
05.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG20 zwyżkował szóstą sesję z rzędu

W czwartek główne indeksy na GPW zwyżkowały, choć do posiedzenia EBC nic nie zapowiadało dodatniego zamknięcia. Po decyzji EBC nastroje inwestorów poprawiły się, na czym skorzystał m. in. WIG20, kończąc szóstą sesje z rzędu na plusie.
04.06.2020

Raport: kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki jest wytwarzanie nowych technologii

Kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki jest wytwarzanie nowych technologii; cyfryzacja gospodarki samej w sobie nie powinna być obecnie celem - napisano w raporcie "Efekt zamrożenia. Szansa na radykalną cyfryzację gospodarki" opublikowanym w związku z Konferencją Impact re:action.
03.06.2020

PGNiG: Dzięki cyfrowemu modelowi większa wydajność ze złoża w Wielkopolsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło wiercenie i testy otworu eksploatacyjnego Paproć-66H w gminie Nowy Tomyśl. Zastosowanie systemu Cyfrowe Złoże pozwoliło na wybór efektywniejszego rozwiązania produkcyjnego. Planowane roczne wydobycie tylko z tego odwiertu wyniesie ok. 45 mln m sześc. gazu ziemnego wysokometanowego.
03.06.2020

Czy potencjalna druga fala pandemii zagrozi sektorowi produkcyjnemu?

Okres wiosenny jest dla sektora produkcyjnego ważny, ale to październik i listopad są najbardziej aktywne. Oznacza to, że potencjalne uderzenia drugiej fali zachorowań COVID-19 w późnych miesiącach jesiennych lub wczesnozimowych mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. - wynika z najnowszego raportu Colliers International “COVID-19 & Industrial Production - The Spring Relevance”, w którym omówiono znaczenie poszczególnych miesięcy dla sektora produkcyjnego w regionie EMEA, a także zaprezentowano perspektywy na nadchodzące kwarta
01.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

AMSA zatrzymuje kontenerowiec APL England z powodu nieodpowiednich mocowań

APL England, kontenerowiec pod banderą Singapuru, który stracił w ubiegłym tygodniu około 40 kontenerów w Sydney z powodu złej pogody, został zatrzymany przez Australijski Urząd Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA).
29.05.2020

Lewica zaapelowała o wznowienie budowy statku ratowniczego dla służby SAR

Posłowie Lewicy z Pomorza zaapelowali do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka o wznowienie budowy statku ratowniczego dla polskiej służby SAR (Search And Rescue) operującej na Bałtyku. Ich zdaniem statki SAR, które obecnie posiadamy, są za małe i nienowoczesne.
29.05.2020

IV Żeglarska Parada Świętojańska popłynie z Gdańska do Gdyni

Już po raz czwarty jachty i żaglowce wezmą udział w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która zaplanowana jest na 20 czerwca. Organizator wydarzenia, Pomorski Związek Żeglarski, zapowiada, że tym razem – inaczej niż w poprzednich latach – parada odbędzie się nie wieczorem, a w godzinach popołudniowych.
26.05.2020

PGNiG: w tym roku ponad 100 tys. ton ropy naftowej ze złoża Skogul w Norwegii

Produkcja ropy naftowej w obrębie koncesji PL460 na Morzu Północnym trwa od marca tego roku. Zasoby węglowodorów w złożu Skogul przypadające na PGNiG Upstream Norway wynoszą ok. 3,3 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), z czego ok. 3 mln baryłek stanowi ropa naftowa.
25.05.2020

45-letni płetwonurek utonął w Bałtyku

Z Bałtyku przy plaży w Helu wyłowiono ciało płetwonurka. Mimo podjętej przez służby akcji ratowniczej 45-letni mężczyzna zmarł. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.
24.05.2020

Podwodni bohaterowie - praca nurków przy odwiertach na złożu B3 [wideo]

Platforma wiertnicza Petro Giant prowadzi prace przy rekonstrukcji odwiertów na złożu B3 na Bałtyku. Głębokość morza sięga tu 80 m, zaś odległość od lądu to 67 km. Prace na takich dużych głębokościach wymagają specjalistycznych prac nurkowych – saturowanych.
24.05.2020

Na Bałtyku zatonął jacht; uratowano dwie osoby

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa uratowała dwóch żeglarzy, których jacht zatonął na Morzu Bałtyckim w okolicy Redłowa. W akcji udział brały cztery jednostki MSPiR, dwie WOPR-u oraz śmigłowiec Marynarki Wojennej. Mężczyźni ocaleli dzięki kamizelkom ratunkowym.
23.05.2020

Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu ORP Orzeł

Dokładnie 80 lat temu okręt podwodny „Orzeł” wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. Z okazji wyjątkowej rocznicy startuje właśnie Narodowy Program, w ramach którego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, mające siedzibę w Cielimowie koło Gniezna, we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Startuje Narodowy Program Poszukiwania Wraku Polskie
22.05.2020

Bałtyk w polskiej strefie niewystarczająco zabezpieczony

Ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na chwilę obecną nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa na polskich wodach - takiego zdania jest poseł Lewicy Marek Rutka.
21.05.2020

Dzień ratownika morskiego - w tym roku świętowanie przełożone

W najbliżyszy czwartek, 21 maja obchodzone jest wspomnienie św Jana Nepomucena - patrona Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz doroczne Święto Ratownika Morskiego w służbie SAR. W tym roku jednak nie będziemy świętować w maju.
19.05.2020

Zbliża się Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

Trzecia edycja największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce odbędzie się już 22-23 czerwca. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju gospodarki oraz wyzwań, przed jakimi staniemy w obliczu sytuacji kryzysowej spowodowanej pandemią.
19.05.2020

Trwa doprecyzowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki

Jeszcze w tym tygodniu nastąpią kolejne próby materiałów, z których powstanie elewacja Morskiego Centrum Nauki. Pierwszy test nie spełnił oczekiwań inwestora - Samorządu Województwa, jak i architekta, który stworzył koncepcję budynku. Nie zabrakło również emocji przechodniów.
19.05.2020

Dzień Bałtyckiego Morświna

17 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Morświna. Morświn to jedyny waleń, który żyje w Morzu Bałtyckim. Niewielu ludzi miało okazję go zobaczyć, jest bardzo płochliwy, a do tego bałtycka populacja maleje w zastraszającym tempie. Obecnie w Bałtyku żyje już tylko ok. 500 osobników!
18.05.2020

Bałtyk jest bardzo głośnym morzem; hałas szkodzi zwierzętom

W każdym momencie po Bałtyku pływa około 2 tys. statków. Są one źródłem hałasu, który jest szkodliwy dla zwierząt morskich. A z każdym rokiem ten problem narasta - powiedział PAP prof. Jarosław Tęgowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
14.05.2020

PGNiG: dokonane odpisy spowodują obniżenie wyników grupy o ok. 770 mln zł

Efekt dokonania odpisów aktualizujących powstałych w wyniku przeprowadzonych testów na utratę wartości majątku w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie, pomniejszy skonsolidowany wynik operacyjny GK PGNiG w I kwartale 2020 roku o ok. 0,77 mld zł - podała spółka we wtorkowym komunikacie.
12.05.2020

Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego

Pandemia COVID-19 sprowadziła sektor turystyki w stan głębokiej zapaści. Wytwarzając ponad 10% światowego PKB, stanowi on jeden z filarów światowej gospodarki. Zmiany, jakie zachodzą w tak ważnym obszarze, niosą poważne implikacje również dla przemysłu okrętowego, stawiając wyzwania, ale także otwierając nowe możliwości rozwoju.
11.05.2020

Ćwiczenia PASSEX na Bałtyku

Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
08.05.2020

Biwakował na wyspie należącej do Disneylandu, myślał, że jest w „tropikalnym raju”

Mężczyzna, który biwakował na wyspie należącej do Disneylandu, został aresztowany. 42-latek utrzymuje, że nie wiedział o złamaniu przepisów i myślał, że znajduje się w "tropikalnym raju" - poinformowała amerykańska policja.
06.05.2020

Niemcy: W Porcie Hamburg udaremniono przemyt pół tony kokainy

Celnicy znaleźli około 500 kilogramów kokainy na pokładzie statku, który niedawno przybył do portu w Hamburgu.
05.05.2020

Stocznia Remontowa dokończy budowę ogromnej pogłębiarki (foto, wideo)

Jak poinformował portal branżowy DredgingToday, polska stocznia dokończy budowę największej samobieżnej pogłębiarki ssącej na świecie - Willem van Rubroeck. Zleceniodawcą jest belgijski armator Jan De Nul.
02.05.2020

Światowy Dzień Pracy: W Porcie Gdynia oddano hołd marynarzom oraz walczącym z epidemią koronawirusa [foto, wideo]

1 maja, w południe, na statkach i żaglowcach w Porcie Gdynia, podobnie jak na niezliczonych statkach na całym świecie, zostały włączone syreny okrętowe na znak hołdu dla pracy marynarzy na całym świecie. To szczególne uhonorowanie ponad 1,6 mln mężczyzn i kobiet, którzy podczas pandemii zapewniają ciągłość dostaw oraz sprawne działanie międzynarodowych szlaków morskich. Akcja zainicjowana przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) to również podziękowanie Służbom Medycznym, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej za ich ciężką
01.05.2020

Jedna osoba zginęła, pięć jest zaginionych po wypadku śmigłowca na Morzu Jońskim

Jedna osoba zginęła, a pięć uznaje się za zaginione w wypadku kanadyjskiego helikoptera wojskowego, który rozbił się w środę wieczorem na Morzu Jońskim, między Grecją a Włochami - potwierdził w czwartek premier Kanady Justin Trudeau.
01.05.2020

Światowy Dzień Pracy - dołącz do podziękowań dla służb medycznych

1 maja 2020 obchodzimy „Światowy Dzień Pracy”. W tym dniu podziękujmy wszystkim osobom, które ciężko pracują w czasie pandemii za ich heroiczną walkę o życie pacjentów, narażanie swojego zdrowia i życia ratując osoby z koronawirusem, aby pozostali mogli bezpiecznie zostać w domu.
30.04.2020

Straż Graniczna w akcji na Zatoce Gdańskiej

Dwie jednostki pływające z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej 29 kwietnia brały udział w poszukiwaniach kobiety, która wieczorem miała wypaść z jachtu na Zatoce Gdańskiej. Jacht został odnaleziony. Ostatecznie okazało się, że nikt z niego nie wypadł, a prowadzący jednostkę żeglarz był nietrzeźwy.
30.04.2020

MON zerwał umowę na budowę okrętu „Ratownik” zawartą z konsorcjum PGZ

Niedotrzymaniem terminu oraz wzrostem kosztów realizacji projektu i budowy okrętu "Ratownik" uzasadnia zerwanie umowy Inspektorat Uzbrojenia. Konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA (lidera), Stoczni Remontowej Nauta SA, Stoczni Wojennej PGZ Sp. z o.o. i OBR CTM SA umowę na budowę prototypowego ratownika zawarło z MON pod koniec grudnia 2017 r.
25.04.2020

Prezydent: prosimy o racjonalną gospodarkę wodą

Prosimy o racjonalną gospodarkę wodą; musimy przywiązywać do tego wagę; jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, to sytuacja może stać się niebezpieczna - apelował w środę prezydent Andrzej Duda po rozmowie z szefami kilku resortów.
22.04.2020

Statek ratowniczy patroluje Bałtyk w związku z plamami ropopochodnymi

Statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa patroluje rejon Bałtyku ok. 36 km od Jastarni , gdzie pojawiły się pojedyncze, niegroźne dla środowiska, plamy ropopochodne. O zanieczyszczeniu powiadomiła Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego.
22.04.2020

Australijska fregata dołączyła do okrętów USA na Morzu Południowochińskim

Australijska fregata HMAS Parramatta dołączyła w środę do dwóch amerykańskich okrętów na Morzu Południowochińskim w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych w pobliżu wód, o które toczy się spór m.in. między Malezją i Chinami - poinformował australijski resort obrony.
22.04.2020

Gigantyczna plama ropy na Bałtyku w pobliżu Półwyspu Helskiego. Trwa akcja SAR

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego EMSA, na podstawie zdjęć satelitarnych, określiła plamę na powierzchni Morza Bałtyckiego w pobliżu Pówyspu Helskiego. Według danych EMSA plama, pradopodobnie substancji ropopochodnej, ma długość 34 kilometrów i rozpiętość 1,3 km. Zanieczyszczenie miało znajdować się ok. 36 kilometrów na północ od Jastarni (Pomorskie). W rejon zanieczyszczenia udał się statek SAR.
21.04.2020

Szkolenie podwodne nurków

W ubiegłym tygodniu, nurkowie Dywizjonu Okrętów Wsparcia realizowali szkolenie w zakresie wykonywania prac podwodnych z użyciem narzędzi hydraulicznych. Zajęcia odbywały się z Porcie Wojennym Gdynia z pokładu okrętu ratowniczego ORP Lech.
15.04.2020

90. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Wykonywanie zadań obrony przeciwminowej, stawianie zagród minowych, a także oczyszczanie akwenów morskich oraz śródlądowych z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych to tylko niektóre z zadań, które już od 90 lat realizują siły 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. W środę, 1 kwietnia, gdyński dywizjon obchodzi 90. rocznicę utworzenia. Z okazji święta jednostki na okrętach dywizjonu podniesiona została wielka gala banderowa.
08.04.2020

Urząd Morski w Gdyni przenosi niektóre procedury do sieci

Sytuacja zagrożenia epidemicznego niejako wymusza poszukiwania nowych rozwiązań w celu utrzymania funkcjonowania urzędów czy przedsiębiorstw. Wiele firm deleguje swoich pracowników do prac zdalnych, wprowadzane są też specjalne procedury bezpieczeństwa. W tej wyjątkowej sytuacji, również Urząd Morski w Gdyni zdecydował się na przeprowadzenie sesji otwarcia ofert w ramach postępowania przetargowego w formie transmisji on-line.
31.03.2020

Stena Bulk zamierza przetestować stuprocentowe użycie biopaliwa na pokładzie tankowca (wideo)

Stena Bulk, szwedzki armator tankowców, stanie się kolejną firmą, która przetestuje biopaliwo na pokładzie swojego statku. To kolejny krok rynku w celu poszukiwania alternatywnych paliw, które pomogą w ograniczeniu emisji.
29.03.2020

Rosja: Myśliwiec wojskowy znikł z radarów nad Morzem Czarnym

Rosyjski myśliwiec wojskowy Su-27 znikł z radarów nad Morzem Czarnym podczas planowego lotu, według wstępnych danych wpadł do morza. Do incydentu doszło w środę wieczorem. Jak podało w czwartek rano ministerstwo obrony, trwają poszukiwania pilota.
26.03.2020

Apel do żeglarzy i osób korzystających rekreacyjnie z dobrodziejstw Morza Bałtyckiego

W nawiązaniu do obecnie panującej sytuacji na terenie naszego kraju związanej z koronawirusem SARS-CoV-2, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa apeluje do żeglarzy i osób korzystających rekreacyjnie z dobrodziejstw Morza Bałtyckiego. W ciągu ostatniego tygodnia, ratownicy interweniowali 6 razy pomagając niesfornym osobom, które nie stosowały się do zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, Premiera RP i Ministra Zdrowia o pozostaniu w domach
25.03.2020

Kitesurfer wpadł do morza ok. 500 m od brzegu, został uratowany

W sobotę ok. 500 m od brzegu, na wysokości Dziwnowa, do Bałtyku wpadł kitesurfer. Mężczyzna w stanie ogólnym dobrym, lecz wyziębiony, został przekazany ratownikom medycznym – powiedział PAP rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
21.03.2020

USA są gotowe by rozpocząć dostawy ropy naftowej na Białoruś

USA są gotowe niezwłocznie rozpocząć dostawy ropy naftowej na Białoruś – zadeklarował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem.
14.03.2020

Kwieciński: na wyniki PGNiG największy wpływ miał spadek cen gazu

Bardzo silny spadek cen gazu na rynkach światowych miał największy wpływ na zeszłoroczne wyniki PGNiG - ocenił prezes spółki Jerzy Kwieciński. Przychody spółki w 2019 r. były wyższe o 2 proc., ale zysk niższy o 57 proc. niż rok wcześniej.
12.03.2020

Jest zażalenie na umorzenie śledztwa ws. utonięcia trojga rodzeństwa w Darłowie

Zażalenie na umorzenie śledztwa wobec ratowników i władz miasta Darłowa w sprawie utonięcia trojga rodzeństwa złożyli do sądu rodzice zmarłych dzieci – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.
11.03.2020

Zginął pasażer promu wycieczkowego Color Magic

Do tragicznego wypadku doszło u wybrzeży statku na pokładzie statku wycieczkowego Color Magic, należącego do Color Line. Jeden z pasażerów jednostki zmarł po wypadnięciu za burtę.
05.03.2020

Spłonęła największa hala magazynowa Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni (foto, wideo)

Poważny pożar w Porcie Gdynia. W czwartek, przed godziną 9:00 zapalił się duży, zadaszony magazyn płaskiego składowania eksploatowany przez Bałtycki Terminal Zbożowy. Na miejscu pracowało łącznie 29 zastępów straży pożarnej i 70 strażaków. Do pomocy został zaangażowany też statek ratowniczy M/s kpt. Poinc.
05.03.2020

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W środę z portu w Thyboron w Danii wyruszy dziewiąta ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". W wyprawie weźmie udział 26-osobowa ekipa polsko-duńska.
03.03.2020

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia

W poniedziałek, 2 marca o godzinie 13, w Porcie Wojennym Gdynia, miało miejsce przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Komandor porucznik Robert Szymaniuk przejął dowodzenie od komandora Alberta Figata i jednocześnie został mianowany na stopień komandora.
03.03.2020

Brazylia: Zatonął statek na dopływie Amazonki, zginęło 18 osób

W katastrofie statku, który zatonął na jednym z dopływów Amazonki w stanie Amapa, zginęło co najmniej 18 osób. 30 osób uznano za zaginione, wciąż trwają poszukiwania - podały w poniedziałek władze regionalne. Na pokładzie promu Anna Karolina III było 70 osób.
03.03.2020

Rewers na rurociągu Przyjaźń poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

PERN zdecydował by wschodnia część rurociągu „Przyjaźń” uzyskała możliwość rewersyjnego tłoczenia ropy naftowej, czyli tłoczenia surowca z Płocka do Adamowa. Obecnie transport odbywa się jedynie w przeciwnym kierunku. Celem jest wzrost elastyczności sieci logistycznej Spółki oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski. Firma rozpoczęła już poszukiwania wykonawcy tego projektu.
28.02.2020

Polski kolos Zourite wraca z Reunion do Niderlandów

Samopodnośna barka dźwigowa Zourite wyruszyła na pokładzie ciężarowca wpływnego Eagle do Portu Rotterdam i ma dotrzeć na miejsce 24 marca.
28.02.2020

UE przyjęła pierwsze sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unia Europejska w czwartek objęła dwie osoby sankcjami w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformowała Rada UE. Restrykcje to zakaz podróżowania do UE i zamrożenie aktywów, a także odcięcie od finansowania od podmiotów z "27".
27.02.2020

Utonęła łódź z ponad 90 migrantami na pokładzie

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) podaje, że łódź z 91 migrantami na pokładzie zaginęła na Morzu Śródziemnym. Jak twierdzą świadkowie, migranci 8 lutego odpłynęli z wybrzeża Libii, a już następnego dnia wezwali pomoc.
21.02.2020

Protest Hiszpanii po poszerzeniu przez Algierię wód terytorialnych

Rząd Hiszpanii złożył oficjalny protest w Algierze w związku z poszerzeniem przez Algierię granicy na wodach terytorialnych, przylegających do archipelagu Balearów. Była to jednostronna decyzja władz Algierii.
20.02.2020

Ostrzeżenia przed powodziami po przejściu sztormu Dennis

W Wielkiej Brytanii trwa w poniedziałek usuwanie skutków sztormu Dennis, który przeszedł przez ten kraj w miniony weekend, powodując licznie powodzie i osunięcia się ziemi. W poniedziałek po południu nadal obowiązuje ponad 260 ostrzeżeń powodziowych.
17.02.2020

Zachodniopomorskie: Marszałek skrytykował koncepcję ratowania ST3 Offshore

Marszałek woj. zachodniopomorskiego skrytykował w piątek koncepcję ratowania ST3 Offshore, którą przedstawiło MGMiŻŚ. Pomysł oparty na współpracy firmy ze stocznią remontową Gryfia i tzw. zieloną stocznią, Olgierd Geblewicz nazwał " połączeniem bytów nieistniejących" z bytami "w tarapatach".
14.02.2020

Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce już w czerwcu

Znamy datę III edycji Forum Wizja Rozwoju. Jedno z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych naszego kraju odbędzie się w dniach 22-23 czerwca 2020 roku.
11.02.2020

Hiszpańskie służby: uratowano 119 migrantów, 67 jest poszukiwanych

Hiszpania we wtorek rano wznowiła na Morzu Śródziemnym poszukiwania 67 migrantów, którzy od poniedziałku próbowali dotrzeć łodzią z Afryki do Europy. W poniedziałek uratowano 119 osób - poinformowały hiszpańskie służby morskie.
11.02.2020

Rutter Day w Enamor

Enamor wraz z kanadyjską firmą Rutter zorganizował cykl spotkań informacyjnych, podczas których zaprezentowano najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologiczne systemy z zakresu bezpieczeństwa nawigacji i ochrony środowiska. Dwudniowe wydarzenie odbyło się w lutym i zgromadziło wiele osób, którym problem postępujących zmian klimatycznych oraz wyzwań z nim związanych, nie jest obcy.
11.02.2020

Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z uchodźcami

Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku zatonięcia łodzi z uchodźcami u wybrzeży Bangladeszu - poinformowały we wtorek banglijskie władze. 70 osób zdołano uratować, inni są poszukiwani. Łodzią płynęli przedstawiciele mniejszości muzułmańskiej Rohingja z Birmy.
11.02.2020

Ocean Infinity uruchomił nową firmę skupioną na bezzałogowej żegludze

Amerykańska podmorska firma badawcza, Ocean Infinity, uruchomiła nową firmę, która będzie obsługiwać flotę bezzałogowych statków. Ma to przetrzeć nowe szlaki w dziedzinie pozyskiwania danych na morzu.
09.02.2020

94. urodziny Gdyni

W poniedziałek, 10 lutego, uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki zainauguruje obchody 94. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. W uroczystościach asystować będzie Kompania Honorowa Komendy Portu Wojennego Gdynia i Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Marynarze wystawią posterunki honorowe.
07.02.2020

121 interwencji służb w związku z wichurą. W Rowach zatonął kuter wycieczkowy

121 razy interweniowały służby, usuwając skutki silnego wiatru w województwie pomorskim. Ściągali połamane drzewa z uszkodzonych samochodów, dróg i chodników. W Rowach zatonął kuter wycieczkowy. Wichura spowodowała również przerwy w dostawie prądu oraz utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej. Nikt nie odniósł obrażeń.
03.02.2020

Polski dokument przyjęty podczas sesji podkomitetu IMO

W dniach 15-24 stycznia w Londynie odbyła się siódma sesja Podkomitetu IMO ds. Bezpieczeństwa Żeglugi, Radiokomunikacji oraz Poszukiwania i Ratownictwa (NCSR) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), podczas której rozpatrzony został dokument, złożony przez Polskę, dotyczący modyfikacji systemu rozgraniczenia ruchu statków (TSS) „Ławica Słupska”.
29.01.2020

Hiszpania: 12 zabitych wskutek sztormu Gloria

Do 12 wzrosła liczba zabitych w Hiszpanii przez sztorm Gloria przechodzący przez Półwysep Iberyjski. Największe straty żywioł spowodował w Katalonii oraz na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji na wschodzie kraju.
23.01.2020

Budowa pierwszej jednostki napędzanej amoniakiem zaplanowana na 2024 rok

Nowy projekt mający na celu uruchomienie pierwszego na świecie statku zasilanego amoniakiem otrzymał znaczne fundusze z Unii Europejskiej, przygotowując grunt pod test tego bezemisyjnego paliwa już w 2024 roku.
23.01.2020

UE przygotuje sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych dali w poniedziałek zielone światło na przygotowanie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformował wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych Josep Borrell.
20.01.2020

Porozumienie o współpracy szkoleniowej między Urzędem Morskim w Gdyni a 3. Flotyllą Okrętów

W ramach inauguracji nowego roku szkoleniowego w 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, na pokładzie fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, dowódca Flotylli kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni mgr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski podpisali porozumienie w zakresie współpracy szkoleniowej.
16.01.2020

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zostanie włączona w struktury Urzędów Morskich? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje zmiany w ustawie o bezpieczeństwie morskim. Jest już projekt ustawy, który zakłada włączenie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w struktury urzędów morskich.
16.01.2020

Min. Klimatu: pierwszy rejs na koncesję na środkowy Atlantyk w 2020, najpóźniej w 2021 roku

Pierwszy rejs statku, który miałby prowadzić badania geologiczne na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku planowany jest na 2020, najpóźniej na 2021 rok - poinformował w środę resort klimatu. Jak dodano, zrezygnowano z pomysłu zakupu własnego statku, który miałby prowadzić takie badania.
16.01.2020

Przewoźnicy chcą obniżyć emisję zanieczyszczeń dzięki użyciu paliwa amoniakowego

Jedna ze stoczni i producent silników należą do wiodących firm, które chcą opracować zasilany amoniakiem statek. Ma to na celu przyspieszenie redukcji emisji dwutlenku węgla w transporcie dzięki czystszym opcjom paliwa.
15.01.2020

Chemikaliowiec zderzył się ze statkiem rybackim. Jedna osoba nie żyje, dwie uznane za zaginione

14 stycznia u wybrzeży Galveston w Teksasie doszło do kolizji 183-metrowego chemikaliowca Bow Fortune należącego do norweskiego armatora Odfjell ze statkiem rybackim.
15.01.2020

Jerzy Kwieciński nowym prezesem spółki PGNiG

Rada Nadzorcza PGNiG wybrała dziś byłego ministra rozwoju i finansów Jerzego Kwiecińskiego na stanowisko prezesa spółki.
09.01.2020

Dwóch marynarzy za burtą na Morzu Norweskim

Jak poinformował bułgarski MSZ, dwóch mężczyzn wypadło za burtę statku towarowego Stara Planina na Morzu Norweskim. Poszukiwania trwały od wczorajszego południa jednak zostały przerwane z powodu złych warunków pogodowych.
03.01.2020

Pięć osób uznano za zmarłe po zatonięciu statku rybackiego na Morzu Beringa

Pięciu komercyjnych rybaków zginęło po zatonięciu statku do połowu krabów 31 grudnia w Zatoce Alaskiej - poinformowała Straż Przybrzeżna USA po zakończeniu operacji poszukiwawczo-ratowniczej wśród silnych wiatrów.
02.01.2020

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. partnerem strategicznym OSI Maritime Solutions (OSI)

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. (PGZ SW) rozpoczyna współpracę strategiczną z OSI Maritime Systems (OSI) w zakresie dostaw Zintegrowanych Systemów Nawigacyjnych i Taktycznych na wyposażenie okrętów Marynarki Wojennej.
02.01.2020

„Implementacja” wyroku TSUE w sprawie zabezpieczenia społecznego marynarzy w Polsce?

W dniu 08 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok w przedmiocie ustalenia sytuacji ubezpieczeniowej osób pracujących poza granicami kraju. W ramach przypomnienia należy wskazać, iż to orzeczenie pozwala na rozstrzygniecie wątpliwości w zakresie ustalenia podlegania ubezpieczeniom społecznym i wykluczenia możliwości zastosowania w sprawie kilku ustawodawstw, podkreśla jednocześnie rolę miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Orzeczenie Trybunału jest niezwykle istotne dla osó
02.01.2020

Dwie osoby zginęły w pożarach, tysiące są uwięzione na plażach w Australii

Dwie osoby zginęły we wtorek w pożarach lasów w stanie Nowa Południowa Walia w Australii. W Wiktorii ogień uwięził ok. 4 tys. ludzi, którzy schronili się na plażach - informuje agencja EFE.
31.12.2019

PGNiG wybrało innowacyjne pomosły polskich uczelni na magazynowanie wodoru

PGNiG zamierza do 2022 roku przeznaczyć na innowacje około 700 mln zł. Branża gazu i paliw inwestuje w inteligentne systemy monitoringu sieci dystrybucyjnej, wykorzystanie pojazdów bezzałogowych w procesie poszukiwania węglowodorów czy technologie wytwarzania i magazynowania wodoru. Kluczowe znaczenie ma przy tym współpraca ze start-upami i naukowcami. Jednym z innowacyjnych pomysłów, który pojawił się w piątej edycji konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”, jest nowy sposób magazynowania wodoru w postaci ciała stałego. To
23.12.2019

Uszkodzony jacht wędkarski jest holowany do portu w Ustce

Trwa holowanie do portu w Ustce uszkodzonego jachtu wędkarskiego "Hunter" z 14 osobami na pokładzie. Jednostka ma uszkodzony wał napędowy. Jest ryzyko, że wał wypadnie poza kadłub i jacht zacznie tonąć – powiedział w piątek PAP rzecznik SAR w Gdyni Rafał Goeck.
20.12.2019

Rada Miasta Gdańska przeciwna planom przejęcia Energa przez PKN Orlen

Rada Miasta Gdańska uchwaliła w czwartek apel, w którym wyraziła sprzeciw wobec planów przejęcia Energi przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Zwrócono się w nim do premiera Mateusza Morawieckiego o wstrzymanie procesu przejęcia Energi przez PKN Orlen.
20.12.2019

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.