• <

Wynik wyszukiwania - "marynarze" - Wiadomości

Planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej od 2021 roku (wideo)

W kwestii planowanych zmian w zakresie ulgi abolicyjnej, kluczową kwestią jest weryfikacja źródeł najprzeróżniejszych stanowisk, z których wynika, że rzekomo obecna formuła tj. „Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw” przyjęta w projekcie jest korzystna dla marynarzy:
18.02.2021

Konwencja MLI a marynarze: Portugalia od 2021 roku nowe obowiązki

Dnia 28.02.2019 roku Portugalia ratyfikowała Konwencję MLI, co znacząco wpłynie na sytuację podatkową polskich marynarzy pracujących u portugalskich armatorów. Obecnie status proponowanych zmian to Definitive po obu Państwach-Stronach Konwencji. Zmiany wprowadzone Konwencją znajdą zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia 01.01.2021 roku.
02.09.2020

Marynarze podstawą przyszłości żeglugi – temat Światowego Dnia Morza 2021

Wybór hasła - Marynarze podstawą przyszłości żeglugi (Seafarers: at the core of shippingʹs future) na rok 2021 odzwierciedla potrzebę uwidocznienia i podniesienia świadomości na temat kluczowej roli marynarzy w międzynarodowym handlu.
28.08.2020

Załoga Berge Bulk zamieniła masowiec w pływającą szklarnię

Każdy, kto podróżował statkiem handlowym, wie, że początkowo świeże warzywa, wyglądają i smakują zupełnie inaczej pod koniec długiej podróży.
25.08.2020

Dlaczego marynarze w 2020 roku nie mogą uzyskać indywidualnych interpretacji?

Instytucja interpretacji indywidualnej w polskim prawie podatkowym oprócz zapewnienia wnioskodawcy pewnej ochrony prawnej, ma też na celu ujednolicenie stosowania prawa podatkowego w Polsce. W związku z powyższym indywidualne interpretacje nie powinny pogłębiać rozbieżności interpretacyjnych, a ujednolicać stosowanie prawa, co w praktyce przybiera bardzo różny obrót.
20.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo]

Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych RGS rozpoczęli badania tajemniczego statku z początku XVIII wieku, odkrytego na dnie Zatoki Fińskiej. Przyjmuje się, że jest to holenderski statek, który płynął do nowo powstałego wówczas St. Petersburga. Na pokładzie statku znaleziono setki szklanych butelek, dlatego otrzymał kryptonim „Butilocznik”.
17.08.2020

Norweski Tax Assessment Notice, a polscy marynarze

Norweskie organy podatkowe w okresie czerwiec – lipiec 2020 roku przystąpiły do weryfikacji sytuacji podatkowej swoich rezydentów i nierezydentów pracujących na terytorium Norwegii, w tym polskich marynarzy.
16.08.2020

Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś

Na bulwarach wiślanych w Warszawie odsłonięto właśnie wystawę „Marynarze rzeczni. Wczoraj i dziś”. W otwarciu udział wzięła Mariola Chojnacka Dyrektor Generalna z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. – Wystawa to odrabianie zaległości z naszej historii. Niewiele osób zna rolę Flotylli śródlądowej w Bitwie Warszawskiej. Dlatego tym większa radość, iż Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej może brać udział w tym przedsięwzięciu – powiedziała Mariola Chojnacka.
14.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Światowy łańcuch dostaw zagrożony. Przepracowani marynarzy odmawiają pracy na statkach

Pojawiło się nowe zagrożenie dla światowego łańcucha dostaw, po tym jak przepracowani marynarze uwięzieni przez długi czas na morzu zaczęli odmawiać pracy.
11.08.2020

Genco Shipping zmieniło załogi na 70 procentach swoich statków pomimo restrykcji COVID-19

Amerykański armator masowców Genco Shipping & Trading Limited przyznał, że udało mu się zmienić załogę na 70 procentach swoich jednostek pomimo restrykcji w portach spowodowanych pandemią COVID-19.
11.08.2020

Drugie życie ORP „Sokół”

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. To jednak nie koniec jego historii. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Teraz otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W PGZ Stoczni Wojennej trwają właśnie prace zabezpieczające okręt. Tym samym rozpoczął się pierwszy, wstępny etap przygotowujący go do nowej roli.
10.08.2020

Najnowsze rozwiązanie dla bezpieczeństwa marynarzy od firmy Jotron

Firmy Jotron wprowadziła właśnie na rynek najnowsze rozwiązanie dla marynarzy - specjalne paski na nadgarstki, które powstały w celu poprawy bezpieczeństwa marynarzy w trakcie ewakuacji awaryjnej.
04.08.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Marynarka Wojenna na 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W sobotę, 1 sierpnia, mija 76 lat od daty wybuchu Powstania Warszawskiego. W obchodach rocznicowych w Gdyni i Sopocie uczestniczyć będą przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich.
31.07.2020

Australia zakazała wstępu drugiemu masowcowi w tym tygodniu

Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA) zakazał wstępu w tym tygodniu kolejnemu masowcowi pływającego pod banderą Liberii - tym razem 93200 TW Hamburg.
31.07.2020

Seafarers Happiness Index: kryzys zdrowia psychicznego marynarzy

Jak wynika z najnowszego raportu Seafarers Happiness Index (dosłownie: Indeks Szczęścia Marynarzy) opublikowanego wczoraj przez Mission to Seafarers - społeczność marynarzy znajduje się w krytycznym punkcie z powodu wpływu pandemii COVID-19 na ich zdrowie psychiczne.
30.07.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

W/NOR- zmiany w zakresie wydawania zaświadczeń dla marynarzy

31 grudnia 2019 roku przestało obowiązywać porozumienie zawarte między właściwymi instytucjami Polski i Norwegii w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w odniesieniu do marynarzy polskich zatrudnionych na statkach zarejestrowanych w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków tzw. NIS.
29.07.2020

Marynarze - cała wstecz - fotografie życia na morzu

Jak wygląda życie na morzu? Jaki będzie marynarz przyszłości? Czy bezzałogowe statki zastąpią pracę człowieka? 29 lipca 2020 roku o godzinie 12:00 w ładowni statku-muzeum Sołdek odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Łukasza Zakrzewskiego - „Marynarze – cała wstecz” oraz dyskusja na temat przyszłości zawodu marynarza.
23.07.2020

Dwa statki Hapag-Lloyd wróciły do normalnej służby po negatywnych wynikach testów na obecność COVID-19 wśród ich załóg

Niemiecki przewoźnik Hapag-Lloyd potwierdził, że na jego dwóch statkach kontenerowych pod banderą USA, Philadelphia Express i St. Louis Express, nie ma już osób zarażonych COVID-19.
23.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Marynarze, którzy utknęli na duńskich statkach, mogą wrócić do domu

Rząd duński, wraz z Duńską Żeglugą, sekcją morską Duńskiego Związku Metalurgicznego i Duńskim Stowarzyszeniem Inżynierów, znaleźli rozwiązanie, dzięki któremu marynarze, którzy podczas kryzysu utknęli na pokładach duńskich statków, będą mogli powrócić do domów.
21.07.2020

Duńscy marynarze w końcu mogą zejść na ląd

Dania zezwoli żeglarzom handlowym, którzy utknęli na pełnym morzu od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, na zejście na brzeg i ponowne spotkanie z przyjaciółmi i rodzinami, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Biznesu.
20.07.2020

Dwa przypadki zarażenia koronawirusem wykryto na duecie statków Hapag-Lloyd

Hapag-Lloyd wykrył obecność COVID-19 na pokładzie dwóch swoich statków pływających pod banderą USA.
16.07.2020

Tajemnicza sprawa marynarzy zarażonych COVID-19 po 35 dniach na morzu

Argentyna próbuje rozwiązać tajemniczą zagadkę medyczną po tym, jak 57 żeglarzy zostało zarażonych koronawirusem po 35 dniach na morzu, mimo że cała załoga wykazała wynik negatywny podczas badania przed opuszczeniem portu.
14.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Polski marynarz walczy o życie sam na końcu świata - potrzebuje naszej pomocy!

Polski marynarz walczy o życie w szpitalu w Chinach, odizolowany od najbliższych i reszty świata. Miał wrócić do domu ponad miesiąc temu, jednak stan zdrowia poważnie pokrzyżował mu plany. Teraz Wojtek potrzebuje naszej pomocy.
09.07.2020

Potwierdzono zakażenia na kolejnym tankowcu u brzegów Andaluzji

Służby sanitarne Hiszpanii potwierdziły zakażenia koronawirusem na pokładzie płynącego z Nigerii tankowca Samus Swan. To drugi od niedzieli maltański statek, który przybił z zakażonymi członkami załogi do brzegów Andaluzji, na południu Hiszpanii.
09.07.2020

Dzień Marynarza Rzecznego

3 lipca, na pamiątkę zwycięstwa polskiej flotylli rzecznej nad bolszewikami pod Horodyszczem w 1919 roku, obchodzimy Dzień Marynarza Rzecznego. Dzisiaj po naszych rzekach nie pływają już wojskowe flotylle, a wyspecjalizowane jednostki do przewozu towarów, wykorzystywane w turystyce czy specjalistyczny sprzęt do robót hydrotechnicznych, których bezpieczną przeprawę gwarantuje wykwalifikowana załoga marynarzy rzecznych.
03.07.2020

ICS: 400 tysięcy marynarzy wciąż uwięzionych na morzu

Niezdolność do dokonywania zmian załogi z powodu ograniczeń COVID-19 nałożonych na podróże przez rządy krajowe na całym świecie wciąż wpływa na ogromną liczbę marynarzy.
01.07.2020

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
27.06.2020

„Pogoria. Legenda żaglowca” zwodowana!

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę 27 czerwca w wodowaniu książki Krzysztofa Romańskiego, poświęconej żaglowcowi „Pogoria”.
27.06.2020

Marynarze z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 na pokładzie kontenerowca Maersk Idaho

Marynarze na pokładzie MV Maersk Idaho, pod banderą Stanów Zjednoczonych, z pozytywnym wynikiem przeszli testy na COVID-19, co uznano za pierwszy zgłoszony wybuch wirusa na amerykańskim statku komercyjnym.
26.06.2020

Marynarski, motocyklowy Rajd Weterana [foto]

W środę, 24 czerwca, reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę I Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze udali się do miejscowości Trzebiatkowa by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na grobie sierżanta Adama Szady-Borzyszkowskiego.
26.06.2020

Polscy marynarze bez prawa do głosu? Wybory możliwe tylko na statkach z polską banderą

Około 60 tys. polskich obywateli wykonuje obecnie zawód marynarza, będąc zatrudnionym u zagranicznych armatorów. To największa grupa zawodowa pracującą poza granicami Polski i osiągającą dochody zagraniczne. Jednocześnie - marynarze to największa grupa wykluczona z wyborów.
26.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

25 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Marynarza!

W tym roku z uwagi na panującą sytuację związaną z epidemią COVID-19, o marynarzach i sytuacji, w jakiej się znaleźli należy mówić szczególnie głośno.
23.06.2020

Będzie globalny strajk marynarzy?

Bezprecedensowy krok Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (The International Transport Workers' Federation - ITF). Po miesiącach apeli do światowych rządów o pilne działania w sprawie podmian załóg, ITF wzywa marynarzy do zaprzestania wykonywania pracy po wygaśnięciu kontraktów.
18.06.2020

Ulga abolicyjna: Urzędy Skarbowe lawinowo wzywają marynarzy

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wielokrotnie sygnalizowaliśmy o wzmożonej aktywności organów podatkowych względem marynarzy. Niestety w ostatnich tygodniach, pomimo pandemii Covid-19, mamy do czynienia z coraz większą ilością wezwań polskich marynarzy, którzy rozliczyli swoje zeznania podatkowe z ulgą abolicyjną w latach 2014-2016.
18.06.2020

Poważne kłopoty polskiego kapitana. Grozi mu 10 lat więzienia

Ponad 10 miesięcy temu, polski kapitan Andrzej Lasota wraz z załogą został zatrzymany przez meksykańskie służby. Dopiero teraz tamtejsza prokuratura wniosła do sądu akt oskarżenia. Jak poinformowało RMF24, mężczyzna ma odpowiedzieć przed sądem jako bezpośredni sprawca nielegalnego przemytu wyłącznie na podstawie zeznań przesłuchanych do tej pory osób. Grozi mu 10 lat więzienia.
17.06.2020

RPA: Kontenerowiec Hapag-Lloyd wciąż pod kwarantanną. U trzeciego marynarza wykryto COVID-19

Kolejny członek załogi MV Montpellier, kontenerowca czarterowanego przez niemieckiego przewoźnika Hapag-Lloyd, pozytywnie przeszedł test na obecność koronawirusa w Południowej Afryce.
09.06.2020

Pierwsza pełna zmiana załogi zgodna z nowymi wytycznymi dot. COVID-19 w Singapurze

Pierwsi marynarze, którzy skorzystali z lotów czarterowych w ramach protokołu zmiany załogi, opracowanego przez Grupę Roboczą ds. Zmian Załogi w Singapurze (SGCCWG), 6 czerwca ostatecznie opuścili pokład masowca Genco Liberty w singapurskim porcie.
08.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

Mission to Seafarers rozpoczyna nową kampanię wspierającą marynarzy podczas COVID-19

Organizacja charytatywna Mission to Seafarers rozpoczęła nową sztandarową kampanię, mającą na celu rozwiązanie poważnych problemów marynarzy na całym świecie w związku z trwającą pandemią COVID-19.
04.06.2020

ICS: Sytuacja marynarzy uwięzionych na morzu to już kryzys humanitarny

W momencie, gdy kraje próbują powrócić do normalności przed pandemią, bieżące ograniczenia są wciąż ciężkie dla kluczowego ogniwa globalnego łańcucha dostaw.
29.05.2020

Marynarze z 8.FOW pomagają - akcja „SpoKREWnieni Służbą

W środę, 27 maja, podczas kolejnej akcji krwiodawstwa zorganizowanej w Porcie Wojennym w Świnoujściu, udało się zebrać blisko 15 litrów krwi. Marynarze i pracownicy resortu obrony narodowej z jednostek wchodzących w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża włączyli się do akcji krwiodawstwa pod hasłem "SpoKREWnieni Służbą", odpowiadając tym samym na apel Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Obrony Narodowej o pomoc w uzupełnieniu zasobów krwi.
28.05.2020

Raport: Przypadki niestosowania się do światowych regulacji na statkach spadły o 25 procent w zeszłym roku

Według najnowszych badań Międzynarodowej Izby Żeglugi (ICS) incydenty niestosowania się do przepisów IMO i MOP na statkach spadły o 25% w ciągu ostatniego roku.
24.05.2020

Na Bałtyku zatonął jacht; uratowano dwie osoby

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa uratowała dwóch żeglarzy, których jacht zatonął na Morzu Bałtyckim w okolicy Redłowa. W akcji udział brały cztery jednostki MSPiR, dwie WOPR-u oraz śmigłowiec Marynarki Wojennej. Mężczyźni ocaleli dzięki kamizelkom ratunkowym.
23.05.2020

InterManager uruchamia Ligę Mistrzów Morskich

InterManager, międzynarodowe stowarzyszenie handlowe dla sektora zarządzania statkami i załogą, uruchomiło „Ligę Mistrzów Morskich” w celu uznania wysiłków repatriacyjnych przemysłu morskiego podczas COVID-19.
22.05.2020

Wojna pod wodą - ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów w Zatoce Gdańskiej

Prowadzenie ćwiczebnych ataków torpedowych, współpraca z okrętami nawodnymi i uchylanie się od ataków przeciwnika to tylko niektóre zadania jakie na wodach Zatoki Gdańskiej wykonywała w zanurzeniu załoga okrętu podwodnego ORP Bielik.
21.05.2020

Bałtyk pod parasolem

Zapewnienie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych to główne zadanie Marynarki Wojennej RP. Właśnie dlatego marynarze nieprzerwanie muszą doskonalić swoje umiejętności podczas operowania na morzu. Dzisiaj, w piątek 15 maja, jednostki 3. Flotylli Okrętów zakończyły pięciodniowe ćwiczenia na morzu.
15.05.2020

ECSA i ETF zwracają się do Komisji Europejskiej o pomoc przy bezpiecznym przetransportowaniu załóg statków

ECSA i ETF wystosowały pismo do Europejskiej Komisarz ds. Transportu z prośbą o koordynację działań w zakresie wdrażania protokołów IMO, mających na celu zapewnienie bezpiecznych zmian wśród załóg statków.
13.05.2020

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem (wywiad wideo)

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

COVID-19: Dwóch marynarzy popełniło samobójstwo?

Trwający globalny kryzys mógł przyczynić się do śmierci dwóch kolejnych pracowników statków wycieczkowych - donosi Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF).
13.05.2020

Obowiązkowa kwarantanna dla pracowników z branży morskiej?

Począwszy od dnia 02 maja 2020 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020.792) w znaczący sposób zwiększono katalog osób, które mogą przekraczać granicę Rzeczypospolitej Polskiej bez konieczności odbywania obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny. Dotyczy to również znacznej części osób pracujących na morzu, gdzie ciągła konieczność przemieszczania się jest na stale wpisana w charakterystykę tej profesji.
13.05.2020

Brytyjska Izba Żeglugi wzywa rząd do zwolnienia 200 tysięcy pracowników żeglugi z ograniczeń kwarantanny

Brytyjska Izba Żeglugi - głos krajowego przemysłu żeglugowego - wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zwolnienia marynarzy i pracowników morskich z wszelkich planowanych ograniczeń kwarantanny.
12.05.2020

Pandemia koronawirusa a dostęp marynarzy do leków

Kryzys COVID-19 postawił przed światową społecznością marynarzy liczne wyzwania. Pracodawcy morscy, związki zawodowe marynarzy wraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi nieustannie pracują nad tym by zapewnić pracę i uznać poświęcenie naszych marynarzy, którzy zapewniają światu niezbędne produkty, w tym żywność, lekarstwa i paliwa.
11.05.2020

Marynarz zginął podczas manewrów morskich w Zatoce Omańskiej

Jeden marynarz zginął, a kilkunastu zostało rannych podczas niedzielnych manewrów morskich w Zatoce Omańskiej - podała irańska telewizja państwowa i agencja Fars. Okręt wspomagający został omyłkowo trafiony pociskiem rakietowym. Według BBC News okręt zatonął, a kilkudziesięciu marynarzy zginęło.
11.05.2020

75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

75 lat temu, 7 maja 1945 roku, w kwaterze głównej gen. Dwighta D. Eisenhowera w Reims, gen. Alfred Jodl, w obecności przedstawicieli czterech mocarstw alianckich, podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Akt kapitulacji wszedł w życie 8 maja 1945 roku. W rocznicę tych wydarzeń marynarze oddali cześć ofiarom II wojny światowej.
08.05.2020

Ćwiczenia PASSEX na Bałtyku

Jednostki Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa-1 oraz gdyńskiej Flotylli odbyły wspólne ćwiczenia na poligonach morskich Morza Bałtyckiego. Główne zadania wykonane przez szkolące się jednostki polegały na prowadzeniu typowych operacji osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
08.05.2020

IMO przygotowało plan mający pomóc marynarzom uwięzionym na morzu

Pod wpływem narastającego kryzysu, który dotknął około 150 000 marynarzy uwięzionych na morzu i niezdolnych do opuszczenia swoich statków, międzynarodowe organy morskie opracowały zestaw protokołów mających na celu rozwiązanie tego palącego problemu.
07.05.2020

Seafarers Happiness Index: Marynarze dumni ze swojej pracy, ale zestresowani w związku z pandemią

Jak wynika z najnowszego raportu Seafarers Happiness Index (dosłownie: Indeks Szczęścia Marynarzy) opublikowanego wczoraj przez The Mission to Seafarers - poziom zadowolenia załóg w pierwszym kwartale tego roku spadł w porównaniu do ostatnich miesięcy 2019 r. To głównie konsekwencje pandemii Covid-19 i związanych z nią obaw dotyczących bezpieczeństwa oraz wydłużonych kontraktów.
05.05.2020

150 000 marynarzy oczekuje na podmianę

Według najnowszych danych opracowanych przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) i Międzynarodową Radę Pracodawców Morskich (IMEC), około 150 tys. marynarzy będzie potrzebowało podmiany załogi do 15 maja, w porównaniu do 100 tys., które zostałyby wymienione w normalnych warunkach.
04.05.2020

MARYNARZE, A KWARANTANNA: od dnia 02.05.2020 roku nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw (poz. 792) ogłoszona została treść rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy rzeczonego rozporządzenia (poza nielicznymi wyjątkami) wchodzą w życie z dniem jego ogłoszenia. Jednocześnie traci moc wcześniejsze rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 6
03.05.2020

Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja

W sobotę i niedzielę, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczczą Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. W jednostkach wojskowych na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa, a na okrętach wielka gala banderowa.
03.05.2020

ORP Bielik w zanurzeniu

ORP Bielik odbywał szkolenie na morzu, sprawdzając m. in. przygotowanie załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu podwodnym. Marynarze określili elementy manewrowe własnej jednostki oraz dokonali kalibracji urządzeń nawigacyjnych.
02.05.2020

ITF: COVID-19 nie może być wymówką dla obniżania pensji marynarzom

W czasach, gdy marynarze utrzymują świat w ruchu, COVID-19 nie może być pretekstem do obniżenia płac i warunków ich pracy - powiedziała Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF).
29.04.2020

Marynarze w walce z COVID-19

Wśród personelu i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Bryza” w Koleczkowie odnotowano przypadki zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Do akcji ewakuacji pomorskiej placówki Marynarka Wojenna skierowała Zespół Ewakuacji Medycznej.
28.04.2020

Przygotowania do sezonu żeglarskiego

W Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej w Gdyni trwają przygotowania do tegorocznego sezonu żeglarskiego. W ostatnich dniach, odbyło się wodowanie jednostek pływających Ośrodka.
28.04.2020

Przedstawiciele światowych portów zapewniają, że utrzymają globalne łańcuchy dostaw

Przedstawiciele dwudziestu portów z różnych części świata podpisali deklarację współpracy i dzielenia się najlepszymi praktykami w celu zapewnienia najwyższej wydajności w ramach globalnych wysiłków na rzecz zwalczania pandemii COVID-19.
27.04.2020

US Navy chce przywrócić stanowisko kapitanowi lotniskowca USS Theodore Roosevelt

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) chce przywrócić stanowisko kapitanowi lotniskowca USS Theodore Roosevelt, który został zwolniony, gdy zaapelował o pomoc dla załogi zakażonej koronawirusem - poinformowali w piątek przedstawiciele administracji USA.
25.04.2020

List otwarty w sprawie bezpieczeństwa marynarzy na statkach w związku z pandemią Covid-19

Z uwagi na liczne niepokojące sygnały, które od kilku tygodni napływają do Kancelarii od marynarzy i ich rodzin, w związku z niewystarczającymi środkami zabezpieczającymi marynarzy przed zakażeniem Covid-19 na wielu statkach, wystosowaliśmy list otwarty, który został przesłany do następujących organizacji:
22.04.2020

Tragiczna śmierć kapitana kontenerowca w porcie Cartagena

Brutalny atak na statku Spirit of Hamburg w porcie Cartagena, w Kolumbii. 16 kwietnia, na głównym pokładzie kontenerowca, znaleziono ciało kapitana. Według władz kolumbijskich, śmiertelne obrażenia zostały zadane przez członka lub członków załogi. Zaprzeczają temu sami marynarze twierdząc, że doszło do ataku z zewnątrz.
21.04.2020

Tysiące marynarzy uwięzionych na statkach u kresu wytrzymałości psychicznej

Kiedy na początku marca kapitan Nilesh Gandhi zadokował zarządzanym przez siebie tankowcem w spustoszonych przez koronawirusa Chinach, zrozumiał, że nie będzie w stanie zejść na ląd i lecieć do domu zgodnie z planem. Pomyślał, że będzie musiał kontynuować pracę do Singapuru. Pomylił się. Kolejne porty odmawiały podmian załogi a on sam znajduje się na pokładzie tankowca do dziś. Kapitan Gandhi nie jest sam. Szacuje się, że około 150 000 marynarzy zostało niejako zmuszonych do kontynuowania pracy mimo skończonych kontraktów, aby sp
18.04.2020

NYK Line wyszkolił pierwszego kapitana

Jedno z największych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie, NYK Line, wypromowało pierwszego w swojej historii kapitana. Stało się tak dzięki specjalnemu programowi szkoleniowemu, trwającym od 2006 roku.
14.04.2020

Podatki marynarskie: COVID-19 a terminy podatkowe i procesowe

Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. Poz. 374) nie dawała pełnomocnikom odpowiedzi na pytania co z terminami biegnących postępowań oraz terminami materialnymi wymagającymi od obywateli konkretnego nakazu zachowania się.
14.04.2020

Marynarze wspierają potrzebujących

Marynarze 43. Batalionu Saperów z Rozewia, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, pomogli najbardziej potrzebującym. Przeprowadzili akcję charytatywną i przekazali artykuły spożywcze tym, których środki do życia nie są wystarczające.
10.04.2020

Szkolenie ogniowe na morzu

Od poniedziałku, 6 kwietnia, na wodach Bałtyku Południowego operuje okręt rakietowy ORP Piorun. Jednostka wykonuje zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia artyleryjskiego, a także doskonali procedury związane z sytuacjami kryzysowymi, do których może dojść podczas działań pojedynczego okrętu na morzu.
09.04.2020

Sekretarz marynarki wojennej USA podał się do dymisji

Sekretarz marynarki wojennej USA Thomas Modly podał się we wtorek do dymisji. Wojskowy wcześniej nazwał "zbyt głupim lub zbyt naiwnym" byłego kapitana lotniskowca Bretta Croziera, którego zwolniono ze stanowiska po jego apelu o pomoc w walce z koronawirusem na pokładzie.
08.04.2020

Trwa dramat kapitana Lasoty. Koronawirus może zagrażać jego życiu

Mija ósmy miesiąc odkąd kapitan Andrzej Lasota przebywa w meksykańskim areszcie. Zdesperowani bliscy polskiego kapitana wysłali właśnie do Kancelarii Prezydenta RP kolejny list z prośbą o interwencję. Jak piszą: "To ostatni moment na zdecydowaną reakcję polskich władz, potem może być już za późno". Ponadto, bliscy Lasoty wskazują, że w razie dotarcia epidemii koronawirusa do więzienia - kapitan może nie przeżyć ewentualnej infekcji ponieważ zmaga się z licznymi chorobami układu krążenia.
07.04.2020

Zjednoczone Emiraty Arabskie łagodzą ograniczenia dotyczące podmian załóg

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) postanowiły stopniowo znosić ograniczenia dotyczące zmian załogi, umożliwiając marynarzom, którzy "utknęli" w ZEA powrót do swoich domów.
06.04.2020

Ponad 120 tys. podpisów pod petycją o przywrócenie dowódcy lotniskowca (wideo)

Ponad 120 tys. osób podpisało petycję wzywającą wojsko USA do przywrócenia na stanowisko dowódcy lotniskowca USS Theodore Roosevelt. Bretta Croziera zwolniono z tej funkcji po liście, w którym wezwał przełożonych do zdecydowanych kroków, by powstrzymać epidemię na okręcie.
05.04.2020

ORP Iskra rozpoczyna sezon żeglarski

Na pokładzie żaglowca szkolnego ORP Iskra trwają intensywne przygotowania do tegorocznego sezonu nawigacyjnego. We wtorek, 31 marca, jednostka wyszła na morze w celu sprawdzenia poprawności działania mechanizmów głównych i pomocniczych.
04.04.2020

Dowódca lotniskowca Roosevelt nie zostanie wydalony z marynarki wojennej (wideo)

P.o. ministra marynarki wojennej USA Thomas Modly powiedział w piątek, że dowódca lotniskowca USS Theodore Roosevelt Brett Crozier został zwolniony z tej funkcji, nie zostanie jednak wydalony z marynarki wojennej, lecz oddelegowany do innych obowiązków.
03.04.2020

USA: 1000 członków załogi lotniskowca US Navy ewakuowanych na Guam

Tysiąc członków załogi lotniskowca USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam. Na okręcie wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa, a jego dowódca Brett Crozier zaapelował do władz USA o pomoc.
02.04.2020

UWAGA: PIT marynarza za rok 2019 do dnia 31.05.2020 roku

1 kwietnia 2020 roku zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
02.04.2020

Pandemia Covid-19, a marynarze-pakiet usług prawnych

W odpowiedzi na Państwa liczne zapytania oraz prośby poniżej przedstawiamy pakiet usług prawnych, który ma celu ustalenie sytuacji prawnej marynarza i jego rodziny w związku z pandemią koronawirusa (Covid-19).
02.04.2020

Dowódca lotniskowca US Navy prosi o pomoc w walce z koronawirusem na pokładzie

Na pokładzie pełniącego dyżur bojowy na Pacyfiku lotniskowca USS Theodore Roosevelt wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa; dowódca okrętu ocenia, że sytuacja wymyka się spod kontroli i apeluje do władz USA o pomoc - podaje w środę "San Francisco Chronicle".
01.04.2020

Marynarze a kwarantanna - ważne rozporządzenie

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało opublikowane 31 marca 2020 r. po godzinie 23:00 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 566) dokonano modyfikacji sytuacji osób przekraczających granicę państwową w celu udania się do miejsca zamieszkania lub pobytu.
01.04.2020

Organizacja charytatywna ITFST przekaże 1,23 mln dolarów dla marynarzy cierpiących z powodu koronawirusa

Brytyjska fundacja ITF Seafarers’ Trust (ITFST) stworzyła wart 1,23 mln dolarów fundusz mający pomóc marynarzom i ich rodzinom, którzy ucierpieli z powodu pandemii koronawirusa.
31.03.2020

Podatki marynarskie: przychody w Polsce, a rozliczenie zagranicznych dochodów marynarza

Z uwagi na pandemię Covid-19 i wstrzymanie podmian na statkach coraz szersze grono polskich marynarzy zastanawia się nad skutkami podatkowymi uzyskania dochodów w Polsce. Niestety przez wzgląd na sytuację ekonomiczną na Świecie związaną z ww. pandemią może dojść do sytuacji, w której wielu polskich marynarzy będzie zmuszonych do podjęciach działalności zarobkowej w Polsce.
31.03.2020

Szkoła Morska w Gdyni: Edukacja morska w dobie koronawirusa (wideo)

20 marca, Rząd wprowadził w Polsce stan epidemii. Jednocześnie, zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Od poniedziałku, 25 kwietnia nauczyciele i uczniowie mają obowiązek realizacji programu. Jak wyglądają zajęcia przez internet? Co z certyfikatami potrzebnymi do pracy marynarzom? Dlaczego świat nie mógłby istnieć bez shippingu? O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, kpt. ż.w. Alfred Naskręt.
31.03.2020

Czym jest rezydencja podatkowa marynarza?

W ostatnim czasie temat rezydencji podatkowej był szeroko komentowany i analizowany w środowisku marynarskim w związku z otrzymywaniem przez marynarzy, będących klientami banków, do wypełnienia oświadczeń o rezydencji podatkowej tzw. CRS, w związku z otwarciem i posiadaniem przez nich rachunków bankowych. Wielu z nich obawiało się, że takie działanie jest wymierzoną w ich grupę społeczną próbą uzyskania informacji o uzyskiwanych przez nich dochodach przez organy podatkowe. W tym miejscu podkreślić należy, że oświadczenia te mają
31.03.2020

KE przedstawia wytyczne w sprawie przekraczania granic przez pracowników

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wytyczne dla państw UE, które mają zapewnić, że pracownicy krytycznych sektorów będą mogli swobodnie przekraczać granice. Bruksela chce, by wśród nich znaleźli się też pracownicy sezonowi w rolnictwie.
31.03.2020

5 marynarzy na pokładzie statku Maerska z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa

Kilku członków załogi na pokładzie kontenerowca Maersk w Chinach uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.
30.03.2020

Wielka Brytania odwołuje kontrolę zgodności paliw z przepisami IMO 2020 z powodu pandemii koronawirusa

Wielka Brytania zawiesiła kontrole statków pod kątem zgodności z przepisami o niskiej zawartości siarki w ramach szerszych środków ograniczających inspekcje w celu zmniejszenia wpływu wybuchu koronawirusa na łańcuchy dostaw.
29.03.2020

Synergy Group: zawieszenie podmian załóg nie jest dobrym planem

W połowie marca, największa na świecie linia kontenerowa Maersk zawiesiła do 14 kwietnia podmiany załogi na wszystkich obsługiwanych statkach w związku z pandemią koronawirusa. Decyzję Maerska skopiowali później inni armatorzy. Tym samym, tysiące marynarzy utknęło na morzu.
27.03.2020

Brytyjska marynarka zaobserwowała wysoką aktywność rosyjskich okrętów wokół wybrzeży

Dziewięć okrętów brytyjskiej Royal Navy podążało za siedmioma rosyjskimi okrętami w związku z zauważonym "niezwykle wysokim poziomem ich aktywności" w Kanale La Manche i na Morzu Północnym, poinformowała w czwartek brytyjska marynarka.
26.03.2020

85% pracowników biurowych Maerska wykonuje swoje obowiązki z domu

Liczba pracowników Maerska pracujących z domu znacznie wzrosła wskutek podjęcia całego szeregu działań mających na celu powstrzymanie epidemii koronawirusa w Azji i Europie.
26.03.2020

Pandemia Covid-19, a prawa marynarzy (podmiany, płace, kwarantanna etc.)

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołujący chorobę o nazwie COVID-19 jest już obecny w 195 krajach na świecie. Epidemia COVID-19, a właściwie ograniczenia wprowadzane przez organy państw odcisnęły już swoje piętno na niemal każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w sektorze transportowym, który przeżywa aktualne liczne problemy, zarówno organizacyjne, jak i związane z realizacją obowiązków Pracodawcy względem Pracowników – w szczególności zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, miejsc pracy, czy wypłaty wynagrodzeń. Obecna sytua
25.03.2020

Pomorski Związek Żeglarski uhonoruje Bolesława Romanowskiego

Równo 110 lat temu, 21 marca 1910 roku, urodził się Bolesław Romanowski, komandor Marynarki Wojennej, kapitan „Zawiszy Czarnego” i pierwszy przewodniczący Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego.
25.03.2020

Sektor portowy i żeglugowy namawia grupę G20 do utrzymania transportu morskiego w czasie pandemii koronawirusa

Przedstawiciele portów i armatorów chcą, aby statki i ich załogi miały możliwość swobodnego handlu przy minimalnych ograniczeniach.
24.03.2020

Koronawirus, a ubezpieczenie zdrowotne marynarza w Polsce

W pierwszej fazie zachorowań koronawirusem (Covid-19) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło tylko, że „Każda osoba, nawet nieubezpieczona, w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 będzie nieodpłatnie diagnozowana”. Następnie NFZ przyznało, że osoby nieubezpieczone będą objęte nieodpłatnym leczeniem w przypadku zakażenia Covid-19.
23.03.2020

Atak piratów udaremniony przez załogę szwajcarskiego masowca

Pięciu uzbrojonych w łomy piratów próbowało dostać się na pokład masowca SAM Jaguar, który znajdował się w Cieśninie Singapurskiej. Zostali jednak szybko zauważeni przez załogę. Dwóch niedoszłych rabusiów wyskoczyło za burtę a pozostałych trzech marynarze zdołali zamknąć w maszynowni.
20.03.2020

Koronawirus jako siła wyższa dla marynarzy- rosnąca niepewność

W chwili obecnej świat został pochłonięty tematyką koronawirusa COVID-19. Szybko rozprzestrzeniający się wirus, zbierający swoje rezultaty rządzi się swoimi prawami, tym samym ograniczając podstawowe prawa jednostek. Nie tylko osoby przebywające na lądzie są narażone na potencjalne zakażenie wirusem, ale również świat morski. Czy świat ten nie jest nawet bardziej zdominowany przez nowego wirusa niż osoby przebywające na lądzie?
20.03.2020

Koronawirus: ubezpieczenie armatorskie marynarza, a ryzyko zarażenia na statku

W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją odnośnie zagrożenia epidemicznego spowodowanego koronawirusem (COVID-19) oraz działaniami organów państwowych, mających na celu przeciwdziałanie skutkom rozprzestrzeniania się zarażeń, w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin Zespół Kancelarii otrzymał szereg zapytań od Klientów świadczących pracę na statkach, bądź mających rozpocząć pracę na morzu w najbliższym czasie, w których wyrażają swoje zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Większość zadawanych pytań tyczy się uprawnień
19.03.2020

ICS: Zmiany załóg to poważny problem w dobie pandemii koronawirusa

Według Guy'a Plattena, sekretarza generalnego Międzynarodowej Izby Żeglugi (ICS), kwestia zmiany załóg, która powstała w wyniku pandemii koronawirusa, powinna być przedmiotem szczególnej troski społeczności międzynarodowej.
18.03.2020

Załogi statków wykonujące czynności zawodowe nie będą objęte kwarantanną

Załoga statku, która wykonuje czynności zawodowe, nie będzie objęta kwarantanną – wynika ze zmiany wprowadzonej do rozporządzenia ministra zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemicznego. Kwarantannę będą musieli natomiast przejść polscy marynarze, którzy zejdą ze statku po zakończeniu kontraktu.
15.03.2020

Wybitni żeglarze z Nagrodą im. Wiktorowicza

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza to wyjątkowy laur. Otrzymują ją żeglarze wyróżniający się prekursorskimi osiągnięciami oraz wychowawcy kształtujący żeglarską świadomość kolejnych pokoleń. W tym roku nagrodę główną otrzymał kpt. Bartłomiej Skwara – dowódca STS „Fryderyka Chopina”, który od wielu lat wychowuje nowe pokolenia żeglarzy, a także, wraz z załogą, zwyciężył w zmaganiach podczas Tall Ship Races 2019. Kapituła przyznała też nagrodę specjalną dla kapitanów Rafała Szymańskiego oraz Ireneusza Lewandowskiego za
09.03.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu

Zabezpieczenie praw marynarzy w sytuacji ataku piratów i uwięzienia marynarzy zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu, którego autorem jest minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
06.03.2020

Rocznica śmierci kapitana Józefa Dambka

W niedzielę, 8 marca w Gołubiu, z udziałem wojskowej asysty honorowej, odbędą się obchody 76. rocznicy śmierci kpt. Józefa Dambka, dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. W uroczystości uczestniczyć będą Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański i dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
06.03.2020

Co ma pies do morza? Aukcja dla Ciapkowa

Co ma pies do morza? Wydawałoby się, że poza wyjątkowymi wypadkami, jak pamiętna przygoda polskiego kundelka, który na krze dopłynął Wisłą aż do Zatoki Gdańskiej, czworonogi nie gustują w słonej wodzie. Choć umieją pływać, zwykle omijają wodę szerokim łukiem i wybierają twardy grunt. Tymczasem Ciapek, Psinka, Misiek, Reks i Kubuś to zasłużeni, psi marynarze. By uczcić ich pamięć, Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęło aukcję archiwalnych numerów „Morza”.
25.02.2020

Brexit a ubezpieczenie społeczne polskich marynarzy

Decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest związana z rozpoczęciem obowiązywania od 1 lutego 2020 roku tak zwanego okresu przejściowego, który trwać będzie do końca grudnia 2020 roku i ma zapewnić kontynuację relacji pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią. Jednocześnie przewidziano możliwość wydłużenia okresu przejściowego za obopólną zgodą Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa.
19.02.2020

Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała ukraińskich rybaków na Morzu Azowskim

Straż graniczna rosyjskiej Federalnej Służba Bezpieczeństwa (FSB) na anektowanym Krymie poinformowała w sobotę, że w zachodniej części Morza Azowskiego zatrzymała łódź z czterema obywatelami Ukrainy prowadzącymi nielegalny połów. Rybaków zatrzymano na 24 godziny.
15.02.2020

94. urodziny Gdyni

W poniedziałek, 10 lutego, uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki zainauguruje obchody 94. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. W uroczystościach asystować będzie Kompania Honorowa Komendy Portu Wojennego Gdynia i Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Marynarze wystawią posterunki honorowe.
07.02.2020

Rozliczenia marynarzy: Brexit, a sytuacja podatkowa polskich marynarzy

Z uwagi na fakt, że na przestrzeni ostatnich tygodni zaczęły napływać do Kancelarii informacje od Klientów, którzy uzyskali błędne informacje z Urzędów Skarbowych (m.in.US Wejherowo, II US Gdańsk i US Puck), że w związku z Brexit’em nie ciąży na nich obowiązek składania wniosków o ograniczenie poboru zaliczek w 2020 roku w przypadku pracy u brytyjskiego armatora, w poniższej publikacji wyjaśnimy te kwestie.
06.02.2020

Rozliczenia marynarzy: Mikrorachunek podatkowy dla każdego marynarza w 2020 roku?

Indywidualny rachunek podatkowy (potocznie zwany mikrorachunkiem podatkowym) jest indywidualnie przypisanym do każdego podatnika rachunkiem bankowym. Od 1 stycznia 2020 roku podatnik jest zobowiązany wpłacać określone podatki na ww. indywidulny mikrorachunek.
24.01.2020

157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z Marynarką Wojenną RP

W środę, 22 stycznia o godzinie 12:00, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczcili 157. rocznicę największego w XIX wieku zrywu niepodległościowego polskiego narodu, który do historii przeszedł pod nazwą Powstania Styczniowego.
23.01.2020

Marynarze porwani u wybrzeży Togo zostali uwolnieni. Jedna osoba nie żyje

Marzynarze zbiornikowca Duke uprowadzeni 15 grudnia 2019 roku u wybrzeży Togo zostali uwolnieni. Niestety jeden z nich nie przeżył.
20.01.2020

Podatki marynarskie w roku 2020: co tak naprawdę zmienia się dla polskich marynarzy?

W 2020 roku w Polsce pojawiło się wiele nowych regulacji, które w znacznym zakresie będą miały wpływ na status podatkowy polskich marynarzy. Niestety jak co roku pojawiło się również wiele błędnych przekonań w środowisku marynarskim co do ich potencjalnych obowiązków podatkowych w nowym roku podatkowym. Sytuacji nie poprawia również chaos interpretacyjny panujący w aparacie skarbowym.
16.01.2020

10 porzuconych marynarzy z Kenii w końcu trafiło do domu

Dziesięć marynarzy z Kenii opuszczonych w Mozambiku przez cztery miesiące po awarii statku zostało repatriowanych - ogłosiła Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu.
13.01.2020

Marynarze również wspierają WOŚP!

Wczoraj, w całej Polsce i kilkunastu krajach za granicą odbył się 28. finał WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach a sztaby i wolontariusze - których było prawie 120 tys. - byli w niemal każdym zakątku Polski. Do grania z orkiestrą przyłączyli się równiez marynarze ze statku m/v Warsaw należącego do SMT Shipping.
13.01.2020

Dwóch marynarzy za burtą na Morzu Norweskim

Jak poinformował bułgarski MSZ, dwóch mężczyzn wypadło za burtę statku towarowego Stara Planina na Morzu Norweskim. Poszukiwania trwały od wczorajszego południa jednak zostały przerwane z powodu złych warunków pogodowych.
03.01.2020

„Implementacja” wyroku TSUE w sprawie zabezpieczenia społecznego marynarzy w Polsce?

W dniu 08 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok w przedmiocie ustalenia sytuacji ubezpieczeniowej osób pracujących poza granicami kraju. W ramach przypomnienia należy wskazać, iż to orzeczenie pozwala na rozstrzygniecie wątpliwości w zakresie ustalenia podlegania ubezpieczeniom społecznym i wykluczenia możliwości zastosowania w sprawie kilku ustawodawstw, podkreśla jednocześnie rolę miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Orzeczenie Trybunału jest niezwykle istotne dla osó
02.01.2020

Boże Narodzenie na statkach PŻM

Święta Bożego Narodzenia około tysiąca trzystu marynarzy pracujących na 62 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej – spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
20.12.2019

MGMiŻŚ: Polscy marynarze zwolnieni z podatku dochodowego

16 grudnia 2019 r. Komisja Europejska zatwierdziła, jako zgodny z rynkiem wewnętrznym na podstawie art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE, przygotowany przez MGMiŻŚ środek pomocy państwa, polegający na zwolnieniu z podatku dochodowego dochodów marynarzy.
19.12.2019

Ferie z Muzeum: wiążemy węzły i walczymy na śnieżki

Jak zrobić śnieżny sztorm w słoiku albo model żaglowca wojennego? Co jedli na obiad dawni marynarze? Gdzie na statku znajduje się rufa, a gdzie dziób? I jak wiąże się węzeł cumowniczy? Na uczestników zimowych zajęć edukacyjnych w gdańskich oddziałach naszego muzeum czekają same niespodzianki i dużo wspaniałej zabawy! W tym roku ferie w Narodowym Muzeum Morskim potrwają aż do 21 lutego!
16.12.2019

KE zgadza się na zwolnienie przez Polskę marynarzy z podatku

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek zgodnie z zasadami pomocy państwa pięć programów wsparcia na rzecz transportu morskiego zaproponowane przez Polskę, a także Cypr, Danię, Estonię i Szwecję. Chodzi m.in. o zwolnienie marynarzy z podatku.
16.12.2019

Kolejna beczka z substancją chemiczną wydobyta z dna

Na torze wodnym Szczecin - Świnoujście oprócz obiektów zawierających w sobie materiały wybuchowe znajdowane są również pojemniki ze środkami chemicznymi. Tym razem marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wydobyli pojemnik z nieznaną zawartością, który zostanie zneutralizowany przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych. Operacja została przeprowadzona w piątek, 13 grudnia.
15.12.2019

Załoga ORP Błyskawica walczyła z pożarem

W sobotę, 7 grudnia, około godziny 21:40, marynarz wachtowy z Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica zauważył palący się samochód. O zaistniałym zdarzeniu zameldował oficerowi dyżurnemu okrętu, który niezwłocznie zarządził alarm i w asyście dwóch członków załogi przystąpił do akcji gaśniczej.
13.12.2019

Błaszczak: ORP Ślązak jest dowodem, że polskie stocznie mogą budować okręty

ORP Ślązak jest dowodem, że polskie stocznie mogą budować okręty - powiedział w czwartek w Gdyni szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział też, że wkrótce do służby zostaną włączone kolejne niszczyciele min oraz mniejsze jednostki - śmigłowce przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych.
28.11.2019

Szef MON na podniesieniu bandery na ORP Ślązak: proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa

Proces modernizacji Marynarki Wojennej trwa. To ważne, by marynarze ramie w ramię z żołnierzami pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych strzegli bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak na obchodach 101. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej.
28.11.2019

Międzynarodowa automatyczna wymiana informacji podatkowych

W ostatnich latach zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie nadrzędnym celem stała się walka z oszustwami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania o charakterze międzynarodowym. Niebagatelnego znaczenia w tej kwestii przybrała obustronna i wzajemna pomoc pomiędzy poszczególnymi i indywidualnymi administracjami podatkowymi w sektorze wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych. W odpowiedzi na pojawiające się nowe wyzwania związane z tym zjawiskiem podjęte zostały działania ukierunkowane na stworze
28.11.2019

Szefowie MSZ Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy apelują do Rosji w sprawie Morza Azowskiego

Ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy zaapelowali we wtorek do Rosji o odblokowanie dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim i o umożliwienie swobodnej żeglugi na tym akwenie.
26.11.2019

Kursy w Ośrodku Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej

Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej istnieje od 1995 r. Organizuje szkolenia w zakresie STCW dla osób, które chcą pierwszy raz podjąć pracę na statkach oraz dla doświadczonych marynarzy, pragnących podnieść swoje kwalifikacje, zarówno dla zgłoszeń indywidualnych oraz pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej.
26.11.2019

Dramat kapitana Andrzeja Lasoty wciąż trwa. Rodzina prosi o podpisy pod petycją do Prezydenta RP

Mija czwarty miesiąc odkąd kapitan Andrzej Lasota przebywa w meksykańskim areszcie. Podczas jednego z jego ostatnich rejsów w karierze doszło do niewytłumaczalnej sytuacji. Na masowcu UBC Savannah, któremu dowodził, po zawinięciu do portu w Altamirze w Meksyku służby portowe znalazły oprócz przewożonego koksu metalurgicznego prawie 240 kilogramów kokainy. Nikt nie wie jak się tam znalazły i nikt nie próbuje tego wyjaśnić. Pierwotnie aresztowaną całą załogę - 19 Filipińczyków i 3 Polaków - jednak do dziś w więzieniu pozostaj
26.11.2019

W Świnoujściu wydobyto minę lotniczą

W poniedziałek z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) wydobyto brytyjską minę lotniczą z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuch jest transportowany na poligon morski.
25.11.2019

Świnoujście: Rozpoczęła się akcja wydobycia miny lotniczej

W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) rozpoczęła się w poniedziałek akcja wydobycia niewybuchu z czasów drugiej wojny światowej. Mina waży 900 kilogramów.
25.11.2019

Pół wieku 43. Batalionu Saperów

Neutralizują powojenne niewybuchy i niewypały, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, współpracują z okrętami oraz zabezpieczają siły flotylli pod względem inżynieryjnym i chemicznym – to tylko część zadań jakie na co dzień realizują marynarze 43. Batalionu Saperów. W czwartek, 21 listopada, w Rozewiu odbyły się uroczystości z okazji zbliżającego się jubileuszu 50-lecia sformowania jednostki.
22.11.2019

UWAGA: Marynarze i ulga abolicyjna w stanach bezumownych - Interpretacja Ogólna MF z 31.10.2019 roku

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w efekcie działań Kancelarii udało się przełamać niekorzystną dla polskich marynarzy linię interpretacyjną Naczelnego Sądu Administracyjnego w odniesieniu do tzw. stanów bezumownych tj. Brazylii i ulgi abolicyjnej.
22.11.2019

Rosja ma oddać sprzęt zdemontowany ze zwróconych okrętów

Ukraina zwróci się do Rosji o oddanie sprzętu zdemontowanego z okrętów przejętych w Cieśninie Kerczeńskiej i zwróconych stronie ukraińskiej w ostatnich dniach - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, który witał jednostki w porcie wojennym w Oczakowie.
21.11.2019

Ukraiński admirał: okręty zwrócone przez Rosjan zostały całkowicie ogołocone

Okręty marynarki wojennej Ukrainy, przejęte przez Rosję w incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, przed zwrotem ich właścicielowi zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko.
20.11.2019

Badanie: Przemoc i depresja wśród marynarzy to powszechne zjawisko

Życie na morzu nie jest łatwe, a przeprowadzone przez Uniwersytet Yale badania dały niepokojące wyniki. Coraz więcej marynarzy cierpi na chroniczną depresję i ma myśli samobójcze.
20.11.2019

Operacja osłony transportu morskiego

Na poligonach Bałtyku Południowego, jednostki pływające 3. Flotylli Okrętów operują w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. Okręty prowadzą cykl szkolenia morskiego połączony z wykonaniem zadań ogniowych z faktycznym użyciem uzbrojenia. To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
20.11.2019

Szef NATO: zwrot ukraińskich okrętów może pomóc we wdrażaniu porozumień z Mińska

Cieszymy się, że Rosja zwróciła ukraińskie okręty, powinna jednak zrobić to już dawno temu; ta decyzja może przynieść pewien postęp we wdrażaniu porozumień z Mińska - powiedział we wtorek na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.
20.11.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.