• <

Wynik wyszukiwania - "zanieczyszczenia" - Wiadomości

Protest Greenpeace na Wiśle

Kilkanaście osób - aktywistek i aktywistów Greenpeace - protestowało na Wiśle w okolicach, gdzie doszło do awarii kolektora przesyłowego oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Na łodziach trzymali m.in. banery "Ścieki, beton, dewastacja - chrońmy polskie rzeki" oraz "Dosyć gadania, chrońcie polskie rzeki!".
01.09.2020

Fala ścieków z Czajki dotrze na Pomorze

Pod koniec tygodnia mieszkańcy Pomorza mogą spodziewać się fali ścieków, która zbliża się na północ kraju wraz z wodami Wisły po awarii kolektora oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie.
01.09.2020

WWF: Rzeki - ścieki?

Rok po awarii kolektora przesyłowego ścieków w Warszawie, fekalia znowu płyną Wisłą. Miliardy poszły w błoto, scenariusze awaryjne zawiodły, a największa polska rzeka jest ponownie zanieczyszczana ściekami. Żądamy naprawienia szkód i pełnego wyjaśnienia tej sprawy.
01.09.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Nowy materiał skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się ropy podczas katastrofy morskiej

Katastrofy powodujące przedostawanie się ropy do wód są zagrożeniem nie tylko dla siedlisk morskich, lecz także dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczenia wpływają na całe ekosystemy morskie, w tym ryby i plankton, a skutki obserwujemy latami.
25.08.2020

W Gdyni staną farmy wiatrowe

Zbigniew Gryglas, pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej poinformował, że w Gdyni powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu. To bardzo dobra wiadomość dla miasta i Portu Gdynia.
25.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne i ekologię w porcie w Świnoujściu

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał 20 sierpnia br. decyzję o pozwoleniu na rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej w porcie w Świnoujściu. Zadanie realizowane jest przez ZMPSiŚ w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”.
21.08.2020

"The Times": w Atlantyku jest ponad 10 razy więcej plastiku niż sądzono

W Atlantyku znajduje się ponad 10 razy więcej plastiku niż sądzono, a ilość odpadów z tworzyw sztucznych wyrzucanych do tego oceanu jest większa niż 8 mln ton rocznie, jak szacowano w 2015 roku - wynika z badań, o których pisze w środę dziennik "The Times".
20.08.2020

Czerwone flagi na plażach w Szczecinie i Lubczynie

Dziś rano czerwona flaga pojawiły się także w zachodniopomorskim - nad kąpieliskiem miejskim Dziewoklicz w Szczecinie, z powodu zielonego zakwitu na wodzie oraz nad Jeziorem Dąbie w Lubczynie, ze względu na zanieczyszczenia biologiczne.
13.08.2020

Podsumowanie działań IOŚ w związku z zanieczyszczeniem rzeki Baryczy

Na przełomie czerwca i lipca br. doszło do zanieczyszczenia rzeki Baryczy oraz jej dopływów - Kurochu, Złotnicy, Świecy (z Olszówką) i Dąbrówki, na odcinku od gm. Odolanów (województwo wielkopolskie) do Jazu Bolko w pobliżu miejscowości Nowe Grodzisko, gm. Milicz (województwo dolnośląskie).W ocenie wielkopolskiego WIOŚ głównym źródłem zanieczyszczenia wód Baryczy są spływy z terenów rolniczych.Prowadzone badania próbek wykazują stopniową poprawę jakości wody.
11.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Mamy tylko 12 lat aby zapobiec nieodwracalnym skutkom zmian klimatu

ONZ ostrzega, że zostało nam już tylko 12 lat, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom spowodowanym zmianami klimatycznymi. Może w tym pomóc biznes, m.in. poprzez kreowanie innowacyjnych rozwiązań dla klimatu, które walczą ze smogiem, poprawiają efektywność energetyczną i wykorzystują recykling. – Pandemia SARS-CoV-2 uwypukla krytyczną rolę, jaką nauka i biznes pełnią w rozwiązywaniu globalnych wyzwań – podkreśla Mike Roman, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu 3M.
10.08.2020

Ruszyły prace związane z modernizacją Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie

Wody Polskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej modernizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. W ramach prac przeprowadzony zostanie remont zapory czołowej, w tym budowy przepławki dla ryb. Konieczne jest również odmulenie zbiornika. Zaplanowana została także budowa przedzbiornika, przepompowni oraz Centrum Operacyjno-Edukacyjnego. Łączna kwota projektów wynosi 3,5 mln zł. Etap przygotowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zgód środowiskowych ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku.
06.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Czy uda się nam pozbyć plastiku z oceanów?

Perspektywy są przerażające: obecna, już gigantyczna suma plastikowych zanieczyszczeń, podwoi się do 2052 roku.
05.08.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Pomorskie: Wszystkie kąpieliska nadmorskie i położone nad jeziorami czynne

W piątek po południu czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane w woj. pomorskim nad Bałtykiem oraz nad jeziorami – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. W ostatnich dniach – z powodu zakwitów sinic - kąpiel była niemożliwa w kilku jeziorach.
31.07.2020

Energa dba o środowisko rzeki Narew

Produkując w Ostrołęce energię elektryczną i cieplną Energa korzysta z zasobów Narwi do chłodzenia bloków energetycznych, a temperatura wracającej do rzeki wody jest wykorzystywana do hodowli ponad 30 gatunków ryb - poinformowało w piątek biuro prasowe spółki.
31.07.2020

Prezes PERN: mimo pandemii spółka kontynuuje kluczowe inwestycje

PERN już na początku pandemii koronawirusa zdecydował, że będzie kontynuował kluczowe inwestycje. Są one realizowane zgodnie z planem. Rosną pojemności magazynowe na ropę i paliwa; powstaną nowe rurociągi, surowcowy i produktowy – powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
31.07.2020

PERN cały czas ma kłopot z brudną ropą z Rosji

Jeszcze 90 tys. ton zanieczyszczonej ropy naftowej, która w kwietniu 2019 r. trafiła rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji poprzez Białoruś do Polski, jest w jednej z baz surowcowych PERN. Nadal trwają rozmowy nt. rekompensat od strony rosyjskiej – powiedział PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
31.07.2020

RZGW w Gdańsku: nie ma katastrofy ekologicznej na rzekach Niechwaszcz i Wda

Rzeka Niechwaszcz w Zawadzie (Pomorskie), będąca dopływem Wdy, została zanieczyszczona. Do wody dostały się ogromne ilości mułu, na powierzchnię wypłynęły martwe ryby. Przedstawiciele regionalnego oddziału Wód Polskich w Gdańsku zapewniają jednak, że nie doszło do katastrofy ekologicznej.
30.07.2020

Olbrzymia chmura piaskowa nad Atlantykiem [foto, wideo]

Ogromna chmura piasku oraz pyłu z Sahary podróżuje nad wodami Oceanu Atlantyckiego w kierunku Ameryki. Zjawisko przenoszenia pyłu pustynnego wraz z wiatrem ma miejsce każdego lata, jednak w tym roku jego skala jest rekordowa. Chmura ze względu na swoje rozmiary została okrzyknięta "Godzillą".
28.07.2020

Duży masowiec wpłynął na mieliznę u wybrzeży Maurtiusa

MV Wakashio pod banderą Panamy płynął z Chin do Brazylii, kiedy w sobotę wieczorem osiadł na mieliźnie u wybrzeży Pointe d'esny na południowo-wschodnim wybrzeżu Mauritiusa.
27.07.2020

Litwa udzieliła azylu podejrzanemu w sprawie zanieczyszczenia ropy

Litwa udzieliła azylu politycznego podejrzanemu w rosyjskim śledztwie w sprawie zanieczyszczenia w zeszłym roku rurociągu Przyjaźń – poinformowała w czwartek wysoka rangą litewska urzędniczka ds. migracji.
23.07.2020

Jak Twoje auto emituje mikroplastiki do oceanu oddalonego o tysiące kilometrów

Wpływ podróży samochodem na środowisko jest dobrze znany. Emisje spalin zanieczyszczają atmosferę gazami, które podnoszą globalne temperatury i sprawiają, że powietrze jest mniej bezpieczne do oddychania. Niestety, na tym problemy się nie kończą. Naukowcy zbadali inny problem - związany z wpływem codziennych dojazdów na nawet najbardziej odległe zakątki oceanów na świecie.
23.07.2020

To prawdziwy cud natury. Dlaczego wody tych jezior mają taki niezwykły kolor? (wideo)

Jest ich zaledwie kilka na całym świecie a ludzie uznali je za fenomen natury. Różowe jeziora podbijają serca podróżników a my wyjaśniamy skąd wzięły swój niezwykły kolor.
22.07.2020

Wytyczne BIMCO dotyczące czyszczenia kadłuba

Największe na świecie stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO jest w fazie końcowej tworzenia wytycznych dotyczących ochrony środowiska i zmniejszenia emisji CO2 dla branży morskiej. Wytyczne te dotyczą standardów czyszczenia kadłubów statków, celem zmniejszenia zanieczyszczania akwenów wodnych oraz ryzyka przenoszenia tzw. inwazyjnych gatunków (czyli organizmów morskich obcych z punktu widzenia lokalnego ekosystemu) w tym procesie.
20.07.2020

Wody Polskie chcą współpracy z samorządowcami. Tylko tak możemy skutecznie walczyć z zaśmiecaniem rzek!

W ubiegłym tygodniu Zarząd Zlewni w Koszalinie zorganizował spotkanie pt. Odpady komunalne w ciekach administrowanych przez PGW WP Zarząd Zlewni w Koszalinie. Problem z roku na rok jest coraz poważniejszy – śmieci jest coraz więcej, odczuwamy więc potrzebę informowania samorządów o ich obowiązkach wobec utrzymania porządku na terenie gmin, ale i w wodzie. Koszalińska konferencja jasno wyjaśniła jakie są kompetencje Wód Polskich, a jakie zadania własne gmin.
20.07.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Zrzut wody ze Stawów Milickich ma pomóc w oczyszczeniu Baryczy

Należąca do samorządu województwa dolnośląskiego spółka Stawy Milickie zdecydowała o zrzucie czystej wody ze swoich stawów do Baryczy. Ma to pomóc w oczyszczeni rzeki, której skażenie wykryto na początku lipca.
16.07.2020

Polskie szanse na zielone finansowanie gospodarki

Nowy raport opublikowany przez Climate Action Network (CAN) Europe oraz CEE Bankwatch Network wskazuje konkretne inwestycje wymienione krajowym planie na rzecz energii i klimatu (NECP) Polski, które dają szansę na zieloną odbudowę gospodarczą po pandemii oraz są dla niej zagrożeniem.
16.07.2020

Mikroplastik szkodzi homarom

Włókna mikroplastiku zaburzają wszystkie stadia rozwoju larw homarów - odkryli naukowcy. Drobinki sztucznych tworzyw m.in. gromadzą się przy skrzelach i zalegają w układzie pokarmowym.
15.07.2020

Min. Woś: instytucje publiczne zadziałały od pierwszego dnia ws. zanieczyszczenia Baryczy

Instytucje publiczne zadziałały od 1 lipca, czyli od pierwszego dnia, gdy pojawiła się informacja o zanieczyszczeniu rzeki Baryczy - poinformował w środę w Senacie minister środowiska Michał Woś. Zaznaczył, że było to na osiem dni przed interwencją poselską w tej sprawie.
15.07.2020

"Czołówka" dwóch statków w Kanale Welland (wideo)

W ostatnią sobotę, w Kanale Welland, łączącym wielkie jeziora amerykańskie Ontario i Erie, doszło do zderzenia dwóch jednostek. Filmy z wypadku obiegły media społecznościowe.
13.07.2020

Wyciek ropy w rzece Chełst opanowany

W nocy z 8 na 9 lipca odnotowano plamę z substancji ropopochodnej na rzece Chełst, dopływie Łeby. Zaalarmowani pracownicy Wód Polskich udali się na miejsce zdarzenia, w celu oceny sytuacji. Powiadomione zostało Centrum Operacyjne Wód Polskich w Gdańsku.
12.07.2020

Prokuratura i wojewoda sprawdzają, co zatruło ryby w Baryczy

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. wszczęła śledztwo ws. zanieczyszczenia rzeki Barycz – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
10.07.2020

Samorząd województwa sfinansuje zakup pomp do napowietrzania wody w Baryczy

Samorząd województwa dolnośląskiego chce przekazać 400 tys. zł na zakup specjalistycznych pomp do napowietrzania wody w rzece Barycz. Na początku lipca wykryto skarżenie Baryczy na odcinku Odolanów-Wąsocz. Na powierzchnię rzeki na terenie dwóch województw - wielkopolskiego i dolnośląskiego – na odcinku 60 km masowo wypłynęły śnięte ryby.
10.07.2020

MŚ: wstępne wyniki próbek - rozmyte pryzmy nawozów naturalnych źródłem zanieczyszczenia Baryczy

Wstępne wyniki próbek pobranych przez Inspekcję Ochrony Środowiska wskazują, że źródłem głównego zanieczyszczenia Baryczy mogły być tereny rolnicze pomiędzy Kurochem, Baryczą i Złotnicą, na których stwierdzono rozmyte pryzmy nawozów naturalnych - podało w piątek. Ministerstwo Środowiska.
10.07.2020

Wody Polskie od początku monitorują sytuację na rzece Baryczy

Pracownicy Wód Polskich po otrzymaniu zgłoszenia 1 lipca br., natychmiast poinformowali o zagrożeniu odpowiednie służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, policję oraz straż pożarną. Uczestniczyli również w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Miliczu, które odbyło się w formie konferencji video 4 lipca br., z udziałem Burmistrza Gminy Milicz oraz przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej w Miliczu, Komendy Powiatowej Policji w Miliczu.
10.07.2020

Lepsza sytuacja związana z zanieczyszczeniem Baryczy

Poprawia się sytuacja związana z zanieczyszczeniem Baryczy; polepszają się warunki tlenowe, napowietrzenie i przejrzystość wody – podał w czwartek w komunikacie regionalny oddziału Wód Polskich we Wrocławiu.
09.07.2020

Na bezrybiu...nad Bałtykiem

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego, tegoroczny urlop chętniej spędzamy w kraju. Wielu z nas wybiera plaże Morza Bałtyckiego. To szansa, abyśmy nauczyli się odpowiedzialnie korzystać z tego co oferuje nam Bałtyk.
09.07.2020

Wielkopolskie: Rzeka Barycz zanieczyszczona; na powierzchnię masowo wypłynęły śnięte ryby

Sprawa zanieczyszczenia rzeki Baryczy trafiła do Prokuratury Rejonowej w Ostrowie Wlkp. W najbliższych dniach zapadanie decyzja o ewentualnym podjęciu śledztwa – poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.
08.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Plastik z Europy ląduje w azjatyckich wodach

Około 31 proc. plastiku eksportowanego z Europy do Azji w celu recyklingu ląduje w oceanie – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Environment International”.
06.07.2020

Pomorskie: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W sobotę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
04.07.2020

Jacht zbierający mikroplastiki wprowadza odrobinę ekologii do wyścigów morskich

Kiedy w tym roku wypłynie samotnie na wyczerpujący wyścig jachtów dookoła świata, Fabrice Amedeo będzie miał dodatkową, naukową misję: zbieranie mikroplastików.
03.07.2020

Bezpieczny recykling statków. Czyli jaki?

O zagadnieniach związanych z bezpiecznym recyklingiem statków mówi Dariusz Rudziński, członek Zarządu PRS S.A.
01.07.2020

SeaData na straży jakości powietrza i natężenia hałasu w trójmiejskich portach (foto, wideo)

Jeszcze kilka lat temu, trójmiejskie porty zmagały się z intensywnymi epizodami pylenia. W ramach konkursu dla startupów, wyłoniony został innowacyjny projekt gdyńskiej firmy SeaData - specjalistyczne czujniki, które przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, monitorują jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. Teraz, przedsiębiorstwo wkracza na rynek dronów i do oferowanych usług dołącza m.in. pomiary substancji szkodliwych z powietrza.
01.07.2020

Gryglas: terminal instalacyjny offshore powstanie w Gdyni

"Za nami decyzja o wyborze portu instalacyjnego dla offshore. Będzie nim Gdynia. Przewidujemy zaangażowanie innych portów, gdyż równolegle z koncepcją terminala głównego będziemy realizować tzw. terminale rozproszone. Dwa pozostałe porty – Szczecin i Gdańsk nie są bez szans. One także będą odgrywały istotną rolę w tym procesie" - powiedział na łamach BiznesAlert Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.
01.07.2020

Recepta na zdrową ziemię: czyste wody, powietrze i gleby

Ziemia cierpi na duszności i kłopoty z krążeniem. Diagnoza: zatrucie smogiem, zanieczyszczenie wód i zatrzymanie ich krążenia poprzez budowę tam. Jak ją uleczyć? Jednorazowe podanie tlenu nic nie zmieni, trzeba oczyścić powietrze, wodę i glebę oraz udrożnić krążenie.
22.06.2020

U brzegów Odessy wyciekło paliwo z osiadłego na mieliźnie małego tankowca (wideo)

Z małego zbiornikowca na Morzu Czarnym u brzegów Odessy na południu Ukrainy wyciekło paliwo - poinformowały w niedzielę ukraińskie media. Plama paliwa przemieszczała się w stronę plaży, turystów przestrzega się przed kąpielami. Bunkierka Delfi osiadła na mieliźnie jesienią ubiegłego roku.
21.06.2020

Autonomiczny robot oczyszcza już Pacyfik z wielkiej plamy odpadów. Teraz usunie także plastik z rzek i portów

Pandemia koronawirusa może spowodować wzrost zużycia plastiku. Do oceanów na całym świecie trafia rocznie ponad 14 ton tego tworzywa sztucznego. Oczyszczaniem wód zajmuje się coraz więcej fundacji i start-upów. Zbudowane przez holenderską fundację The Ocean Cleanup inteligentne urządzenie do przechwytywania odpadów plastikowych już zbiera śmieci z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. – Musimy także zatrzymać falę nowego plastiku, który dociera do oceanów każdego dnia – mówi Boyan Slat, założyciel i prezes fundacji. Dlatego „
18.06.2020

WWF: Wybuch w Bałtyku – co ze zwierzętami?

Wczoraj, 16 czerwca, w Zatoce Puckiej wojsko zdetonowało minę z czasów II Wojny Światowej. Prowadząc tego typu działania, które rzecz jasna mają na celu ochronę życia ludzkiego, nie możemy zapominać o zwierzętach, zamieszkujących Bałtyk. Ze względu na siłę rażenia wybuchu, strefa bezpieczeństwa została ustanowiona od Rewy aż do Westerplatte. W tym roku obserwowaliśmy wyjątkowo dużo foczych szczeniąt na tym obszarze. Występuje tam również, krytycznie zagrożony wyginięciem, bałtycki morświn.
17.06.2020

We Włoszech zwodowano najnowszy wycieczkowiec Vikinga

Viking Venus, siódmy oceaniczny statek wycieczkowy budowany przez włoską stocznię Fincantieri dla armatora Viking, został 11 czerwca zwodowany w stoczni w Ankonie. Obecnie trwa wyposażanie wnętrz, a dostawa jednostki jest zaplanowana na 2021 rok.
14.06.2020

Kontrola gospodarowania wodami w MPWiK w Warszawie

W siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie rozpoczęła się kontrola gospodarowania wodami. PGW WP prowadzi ją w zakresie korzystania z wód oraz ochrony zasobów wodnych i przestrzegania warunków ustalonych w decyzjach na podstawie ustawy prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r.
10.06.2020

Paliwo, które wyciekło w Norylsku, przenika przez zapory na rzekach

Po wycieku paliwa w Norylsku na północy Rosji i ustawieniu na rzekach pływających zapór, mających ograniczyć rozlewanie się plamy oleju, paliwo przedostało się za zapory i stężenie produktów naftowych za nimi przekracza normy - poinformowały władze we wtorek.
09.06.2020

KE: jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka

Jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka. W 2019 r. prawie 85 proc. kąpielisk w całej Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu KE i Europejskiej Agencji Środowiska.
08.06.2020

Zanieczyszczenia i nadmierne połowy zagrożeniem dla oceanów. Wiele gatunków ryb może zniknąć

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem to jedne z największych zagrożeń dla mórz i oceanów. Kolejny problem to przeławianie stad, co stanowi zagrożenie dla wielu gatunków. W niektórych przypadkach – na przykład polskiego dorsza – potrzebne są radykalne działania, takie jak tymczasowy całkowity zakaz połowów. Duży wpływ na sytuację mają jednak sami konsumenci. – To od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów – przypomina Anna Dębicka z programu MSC z okazji obchodzonego 8 czerwca Światowego Dnia Ocean
08.06.2020

To już dzisiaj! Światowy Dzień Oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
08.06.2020

Friend of the Sea honoruje Światowy Dzień Oceanów listą pięciu rzeczy, które możemy zrobić, by uratować oceany

Z okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów 8 czerwca, wiodący globalny standard certyfikacji zrównoważonego rozwoju życia morskiego dzieli się łatwymi do przestrzegania zaleceniami, dotyczącymi ochrony oceanów.
05.06.2020

Rozpoczyna się projekt AEGIS łączący potencjał autonomicznych statków ze zautomatyzowanymi terminalami

Zaawansowane, Wydajne i Zielone Systemy Intermodalne (AEGIS) to trzyletni projekt, finansowany z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”. Inicjatywa mająca na celu stworzenie zaawansowanych pasów handlowych, poprzez połączenie autonomicznych statków ze zautomatyzowanymi usługami portowymi, oficjalnie rozpoczęła się 1 czerwca.
04.06.2020

Polacy gotowi do działania na rzecz ochrony oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
03.06.2020

Australia wytacza zarzuty przeciwko kapitanowi APL England za utratę kontenerów

Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA) poinformował, że kapitan APL England - kontenerowca, który stracił około 50 kontenerów w okolicach Sydney, został oskarżony.
01.06.2020

AMSA zatrzymuje kontenerowiec APL England z powodu nieodpowiednich mocowań

APL England, kontenerowiec pod banderą Singapuru, który stracił w ubiegłym tygodniu około 40 kontenerów w Sydney z powodu złej pogody, został zatrzymany przez Australijski Urząd Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA).
29.05.2020

Lewica zaapelowała o wznowienie budowy statku ratowniczego dla służby SAR

Posłowie Lewicy z Pomorza zaapelowali do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka o wznowienie budowy statku ratowniczego dla polskiej służby SAR (Search And Rescue) operującej na Bałtyku. Ich zdaniem statki SAR, które obecnie posiadamy, są za małe i nienowoczesne.
29.05.2020

BIMCO: 1. światowy standard ws. czyszczenia kadłuba jest niezbędny

Aby w przyszłości czyszczenie kadłuba mogło być przeprowadzane w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska, niezbędny jest ogólny, globalny standard - uważa BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie żeglugowe.
27.05.2020

Rozpoczęła się budowa ogromnego statku instalacyjnego offshore dla Jan De Nul

Jan De Nul ceremonią cięcia stali w stoczni Cosco Shipyard w Chinach rozpoczął budowę statku instalacyjnego nowej generacji - Voltaire.
26.05.2020

Kontenerowiec APL stracił 40 kontenerów wskutek okropnej pogody

APL England o ładowności 5 780 TEU, pływający pod banderą Singapuru, straciło 25 maja w Sydney około 40 kontenerów w czasie niesprzyjającej pogody.
26.05.2020

Największe stężenie mikroplastiku na dnie morskim w historii

1,9 mln sztuk na zaledwie 1 kilometr kwadratowy - takie stężenie mikroplastiku wykryto na dnie Morza Tyrreńskiego. Naukowcy są zszokowani i apelują o ograniczenie zużycia tego surowca.
21.05.2020

Rola polskich portów w rozwoju morskich farm wiatrowych

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomóc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł, przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki, przede wszystkim sektora stoczniowego. Projekt inwestycyjny obliczony został na 100–120 mld zł a rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do krajowych firm i dostawców. O rolę polskich portów w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zapytaliśm
19.05.2020

Żeglarstwo ponad koronawirusem - inwestowanie w zrównoważoną przyszłość żeglugi

Negatywne skutki Covid-19 odczuwane są w prawie każdej dziedzinie życia - społecznego, zawodowego, gospodarczego. Jest jednak ktoś, kto z obecnej sytuacji czerpie niemal same zyski- natura. A zadowolona natura niesie za sobą korzyści także dla żeglugi. O nowej rzeczywistości możliwościach dla żeglugi opowiada Asbjørn Halsebakke, produkt menadżer w Yaskawa Environmental Energy / The Switch
14.05.2020

Granty na innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych w ramach Funduszy Norweskich

Do 14 maja przedłużono nabory do programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, którego zasadnicza część koncentruje się na konkursie „Innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych”. Nabory przesunięto ze względu na pandemię COVID-19 (pierwotny termin zakończenia naboru był wyznaczony na 31 marca 2020). To duża szansa w obszarze finansowania innowacyjnych projektów dla firm z sektora gospodarki morski. Całkowita kwota środków na dofinansowanie projektów to aż 10 0
11.05.2020

Nowy progam Green Marine Europe wesprze działania przemysłu morskiego na rzecz ochrony środowiska

Green Marine nawiązało współpracę z Surfrider Foundation Europe, aby wprowadzić w Europie znak Green Marine Europe, program certyfikacji, który pomoże firmom morskim zidentyfikować i zmniejszyć ślad ekologiczny, jednocześnie informując konsumentów o wpływie ich działalności na środowisko.
01.05.2020

NFOŚiGW przeznaczy 10 mln zł min. na retencję wody w miastach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 10 mln zł na realizowane przez miasta inwestycje pozwalające m.in. lepiej zatrzymywać wodę opadową w miastach - poinformował w poniedziałek resort klimatu.
27.04.2020

Hapag-Lloyd obniżył zużycie energii o 9 procent dzięki oczyszczeniu kadłubów na 33 statkach

Niemiecki armator kontenerowców, Hapag-Lloyd, uzyskała 9 procent oszczędności energii w postaci paliwa, zapobiegając zanieczyszczeniom kadłubów swoich statków.
26.04.2020

Dlaczego rządy nie reagują na zmiany klimatu w taki sam sposób, jak na COVID-19?

Pandemia COVID-19 zmieniła sposób, w jaki funkcjonuje świat. Międzynarodowe rządy wdrożyły bezprecedensowe środki bezpieczeństwa w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Życie, jakie znamy, uległo drastycznej zmianie wraz zamykaniem kolejnych punktów usługowych i fabryk. Największym zagrożeniem dla planety pozostają jednak zmiany klimatyczne. Dlaczego w tym przypadku przywódcy polityczni nie są tak nieugięci i aktywni?
22.04.2020

Statek ratowniczy patroluje Bałtyk w związku z plamami ropopochodnymi

Statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa patroluje rejon Bałtyku ok. 36 km od Jastarni , gdzie pojawiły się pojedyncze, niegroźne dla środowiska, plamy ropopochodne. O zanieczyszczeniu powiadomiła Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego.
22.04.2020

Gigantyczna plama ropy na Bałtyku w pobliżu Półwyspu Helskiego. Trwa akcja SAR

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego EMSA, na podstawie zdjęć satelitarnych, określiła plamę na powierzchni Morza Bałtyckiego w pobliżu Pówyspu Helskiego. Według danych EMSA plama, pradopodobnie substancji ropopochodnej, ma długość 34 kilometrów i rozpiętość 1,3 km. Zanieczyszczenie miało znajdować się ok. 36 kilometrów na północ od Jastarni (Pomorskie). W rejon zanieczyszczenia udał się statek SAR.
21.04.2020

Zaskakująco czysta woda w Gangesie (foto)

Pandemia COVID-19 wpłynęła niemal na każdy aspekt naszego życia. Wskutek restrykcji, wiele popularnych wśród turystów miejsc na świecie jest dziś zamkniętych dzięki czemu natura ma okazję do regeneracji. Jak podał portal "The Times of India", na wysokości miast Rishikesh i Haridwar w Indiach, wody Gangesu stały się tak czyste, że ponownie nadają się do rytualnego picia.
17.04.2020

Porty muszą być odporne na kryzys. Wywiad z Adamem Mellerem Prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia

O wzrostach przeładunków, nawet w czasie kryzysu, determinacji w budowie Portu Zewnętrznego, roli Portu Gdynia w budowie polskich, morskich farm wiatrowych oraz inwestycjach rozmawiamy z Adamem Mellerem Prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
08.04.2020

Poprawa kondycji mórz i oceanów możliwa już za 30 lat

Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature pokazują, że możemy odbudować zasoby oceanów do 2050 roku. Jednak – jak zauważa Ernesto Jardim, dyrektor ds. Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC – aby nakłonić ludzi do właściwego postępowania, potrzebne są skuteczne rozwiązania.
07.04.2020

30 młodych fok trafiło na rehabilitację

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewał, że epidemia koronawirusa rozprzestrzeni się na cały świat, a ludzie zostaną zamknięci w swoich domach. Opustoszały nie tylko ulice wielu miast w Polsce, ale również nadmorskie plaże. Natura, w odróżnieniu od nas, nie stanęła w miejscu. Wręcz przeciwnie, na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki.
03.04.2020

Zmiana klimatu: środowisko morskie i rybołówstwo

Nasze życie zależy od oceanów. Jest to prawda niezależnie od tego czy mieszkamy niedaleko wybrzeża czy tysiące kilometrów od niego.
02.04.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Koronawirus ogranicza emisje CO2. Kryzys po pandemii może jednak zepchnąć ochronę klimatu na drugi plan

Okazuje się, że pandemia koronawirusa ma pozytywny wpływ na stan środowiska – wskazują ekolodzy. Zamykanie fabryk, ograniczenia w transporcie czy spowolnienie aktywności gospodarczej już przyczyniły się do poprawy jakości powietrza, widocznej nawet na zdjęciach satelitarnych NASA i ESA. Jak podkreśla ekspert SGGW, prof. Zbigniew Karaczun, ta poprawa jest jednak krótkotrwała i nie oznacza systemowej zmiany na lepsze. Z kolei recesja, która nastąpi po okresie pandemii, może skłonić rządy wielu państw do wspierania gospodarki koszte
01.04.2020

Wärtsilä obetnie pensje swojemu zarządowi o 20 procent

Fińska firma technologiczna Wärtsilä postanowiła tymczasowo obniżyć stałe pensje zarządu o 20 procent i podjąć szereg innych działań w celu złagodzenia wpływu pandemii COVID-19.
31.03.2020

Wielka Brytania odwołuje kontrolę zgodności paliw z przepisami IMO 2020 z powodu pandemii koronawirusa

Wielka Brytania zawiesiła kontrole statków pod kątem zgodności z przepisami o niskiej zawartości siarki w ramach szerszych środków ograniczających inspekcje w celu zmniejszenia wpływu wybuchu koronawirusa na łańcuchy dostaw.
29.03.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

„Rok 2019 był historyczny dla Naftoportu” wywiad z prezesem spółki, Andrzejem Brzózką [wideo]

O rekordowych przeładunkach, zmieniającej się roli Naftoportu w zakresie dostaw ropy naftowej do kraju oraz zdanym teście dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego Polski rozmawiamy z Andrzejem Brzózką prezesem spółki Naftoport.
19.03.2020

Przejęcie Energi i Lotosu oraz farmy wiatrowe na Bałtyku w strategii koncernu PKN Orlen

Przejęcie Grupy Energa i fuzja z Grupą Lotos oraz budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisują się w długoterminową strategię PKN Orlen budowy multienergetycznego koncernu - napisał m.in. w liście do akcjonariuszy prezes spółki Daniel Obajtek.
19.03.2020

Trwa akcja ratunkowa Stellar Banner pełnego paliwa. Do ładowni wlała się woda (video)

Brazylijska Marynarka Wojenna poinformowała, że do ładowni masowca Stellar Banner dostały się duże ilości wody. Służby wraz z wynajętą firma ratowniczą Ardent zaczęły odpompowywać ją oraz usuwać zaległe pokłady paliwa.
17.03.2020

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nie lada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący R
16.03.2020

Wodorosty - lokalny problem czy wielkie możliwości?

Słowo wodorosty tradycyjnie opisuje ogół glonów i roślin morskich rosnących na dnie morza. Naukowy termin to makrofito bentos. Słowa tego używa się także aby opisać martwe szczątki roślin morskich wyrzucane na plażę, choć teoretycznie właściwy termin to kidzina. Składa się ona nie tylko z rozkładających się glonów i trawy morskiej, ale także szczątków zwierząt i roślin wyrzuconych z morza, czy napływających z lądu. Turyści widzą to jako niewygodę, także z powodu zapachu siarkowodoru który często im towarzyszy, zaś samorząd
13.03.2020

Port Gdynia z potencjałem infrastrukturalnym w sektorze offshore (film)

Port Gdynia od strony wschodniej jest portem najbliżej położonym względem obszarów morskich przewidzianych na lokalizację farm wiatrowych. Potencjał terenów portowych sprzyja rozwojowi alternatywnych – ekologicznych źródeł energii w Polsce. Zarząd Portu wraz z pełnomocnikiem rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneuszem Zyska analizuje rozwiązania służące rozwojowi sektora offshore w tym poszukują zaplecza do obsługi elementów morskich farm wiatrowych, obejmującego gminy Kosakowo, Rumię oraz Gdynię.
05.03.2020

Patent Akademii Morskiej w Szczecinie znajdzie zastosowanie w branży recyklingowej

Porozumienie o sprzedaży patentu naszych naukowców podpisali we wtorek w Szczecinie Jacek Kolanko, prezes zarządu firmy oraz prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS.
28.02.2020

Nic nie jest w stanie uchronić raf koralowych przed zagładą? Naukowcy przewidują, że znikną za 80 lat

Ponure wnioski po dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Jak przekonywali naukowcy z hawajskiego uniwersytetu w Mānoa, siedliska koralowców znikną do 2100 roku, niezależnie od kroków, które podejmą ludzie, aby je ratować.
23.02.2020

Port Gdynia poszukuje możliwości do dalszego rozwoju - będzie oferta na zakup terenów PGZ Stoczni Wojennej

W związku z ogłoszeniem o możliwości składania ofert na zagospodarowanie terenów Stoczni Wojennej w Gdyni, Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A, informuje że jest zainteresowany nabyciem całości terenów będących w zasobach Stoczni, w ramach przysługującego prawa pierwokupu. Nabyty teren ma służyć zwiększeniu funkcjonalności usług portowych, ze szczególnym uwzględnieniem budowy i obsługi polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
21.02.2020

Lista projektów gazowych przetrwała w PE mimo prób jej odrzucenia

Większość w Parlamencie Europejskim obroniła w środę unijną listę projektów wspólnego zainteresowania, która zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji m.in. dla Polski. Zieloni chcieli jej odrzucenia ze względu na dużą liczbę projektów gazowych.
12.02.2020

WIOŚ: Nieprawidłowości w firmach na Mazowszu odbierających odpady z Czajki

We wszystkich firmach na Mazowszu, które odbierały odpady komunalne ze stołecznej oczyszczalni "Czajka" występowały nieprawidłowości – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ).
12.02.2020

Zatwierdzono plan wydobycia wraku samochodowca Golden Ray

Korpus inżynierów amerykańskiej armii udzielił zgody Unified Command (UC) na plan budowy bariery ochronnej środowiska (EPB) wokół uziemionego samochodowca Golden Ray przed jego rozbiciem sekcje i usunięciem.
10.02.2020

Grupy ekologiczne chcą zakazania niskosiarkowych paliw w rejonie Arktyki

Grupy ekologiczne wezwały do zakazu stosowania nowego paliwa o niskiej zawartości siarki w regionie arktycznym, powołując się na badania pokazujące, że mieszanki paliwa morskiego przyczyniły się do wysokich emisji czarnego węgla w tym środowisku.
27.01.2020

Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film)

Chiny - jedno z największych źródeł zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na świecie - ogłosiły działania mające na celu stopniowe wycofanie produkcji i sprzedaży artykułów plastikowych jednorazowego użytku. Według chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska zakaz użycia plastikowych toreb zostanie wprowadzony we wszystkich miastach do końca 2020 roku. Z kolei sklepy sprzedające swoje produkty zostaną objete zakazem do 2025 roku.
23.01.2020

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

Po raz kolejny warto zdać sobie sprawę jak przerażające skutki dla środowiska może mieć plastik wyrzucany przez wodę na brzeg. Okazuje się, że "plastikowe pułapki" na wyspach Oceanu Indyjskiego przyczyniły się do śmierci ponad pół miliona krabów pustelników. Naukowcy szacują, że zanotowano wyraźny globalny spadek populacji tego skorupiaka.
22.01.2020

Białoruś i Rosja porozumiały się ws. rekompensat za brudną ropę w rurociągu Przyjaźń

Mińsk i Moskwa porozumiały się w sprawie rekompensat za brudną ropę – podało w poniedziałek biuro prasowe rządu Białorusi. Zanieczyszczona ropa z Rosji, która w kwietniu ubiegłego roku trafiła do rurociągu Przyjaźń, spowodowała straty odbiorców surowca
20.01.2020

Czy lodowce mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń? Niektóre chemiczne skutki coraz cieplejszego klimatu

Przed dekadą opublikowano niezwykle ciekawy artykuł naukowy (C. Bogdal i inni, 2009: Blast from the Past: Melting Glaciers as a Relevant Source for Persistent Organic Pollutants) pokazujący, że jeden z lodowców alpejskich, topniejąc, uwalnia zgromadzone w nim zanieczyszczenia z przeszłych emisji. Od tego czasu pojawiło się więcej tego typu badań i możemy już powiedzieć, że wiemy dosyć dużo o globalnym zasięgu tego zjawiska.30 stycznia w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie odbędzie się spotkanie z dr Krystyną Kozioł, badaczk
16.01.2020

Praktyczne problemy związane z ograniczeniem emisji siarki w transporcie morskim

Ograniczenie emisji siarki [tzw. „Sulphur Cap”] – to powszechnie stosowana w międzynarodowym obrocie morskim nazwa dla zmienionego Załącznika nr VI do Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki z 1973 ze zmianami (MARPOL).
16.01.2020

Zarząd Kanału Sueskiego zakazał używania skruberów na swoich wodach

Mimo wprowadzenia przepisów o użyciu paliw niskosiarkowych Zarząd Kanału Sueskiego będzie dalej pozwalał na spalanie ciężkiego oleju napędowego na swoim obszarze, bez potrzeby użycia płuczek spalin. Dodatkowo władze obiektu zakazały użycia skruberów w czasie tranzytu kanałem.
15.01.2020

Chemikaliowiec zderzył się ze statkiem rybackim. Jedna osoba nie żyje, dwie uznane za zaginione

14 stycznia u wybrzeży Galveston w Teksasie doszło do kolizji 183-metrowego chemikaliowca Bow Fortune należącego do norweskiego armatora Odfjell ze statkiem rybackim.
15.01.2020

PERN uruchomił nowy system pomiarowy dla ropy ze Wschodu

PERN uruchomił w swojej bazie w Adamowie nowy blok kontroli jakości ropy naftowej płynącej ze Wschodu - poinformowała w poniedziałek spółka. W ramach inwestycji wymieniono też kluczowe elementy węzła rozliczeniowo-obliczeniowego ropy.
13.01.2020

Zanieczyszczony 9-kilometrowy odcinek niedaleko Łeby

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku morze wyrzuciło na plaż białe grudki parafiny różnej wielkości. Największe kawałki mają rozmiar dówch pięści
05.01.2020

Manty i rekiny wielorybie w Indonezji zjadają do 137 kawałków plastiku na godzinę

Według badania opublikowanego przez wydawcę akademickiego Frontiers in Marine Science, rekiny wielorybie i manty żyjące wśród raf w Indonezji, zjadają od 63 do 137 kawałków plastiku na godzinę. Szacunki te ustalił zespół naukowców z Marine Megafauna Foundation i Murdoch University.
30.12.2019

Białoruś zbuduje na granicy z Rosją punkt kontroli jakości ropy

Białoruś zbuduje punkt kontroli jakości ropy z Rosji na rurociągu Przyjaźń – zapowiedział w piątek wicedyrektor przedsiębiorstwa Homeltransnafta Drużba, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha.
28.12.2019

Gazeta Wyborcza: Ryba z plastikiem

Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź żyjące w Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym maleńkie kawałki plastiku; naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne z plastiku dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa ryb - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".
23.12.2019

Rafy koralowe da się uratować? Brytyjscy naukowcy z niezwykłym pomysłem

Martwe rafy koralowe można przywrócić do życia - przekonują naukowcy z brytyjskiego University of Exeter. Wszystko dzięki genialnemu systemowi podwodnych głośników odtwarzających dźwięki "zdrowych" ekosystemów.
20.12.2019

MGMiŻ: nie ma dowodów, by wraki na dnie Bałtyku były poważnym zagrożeniem

Wyniki monitoringu wskazują na brak dowodów na poważne zagrożenie zanieczyszczeniami z wraków na Bałtyku, pozostawionych w wyniku działań wojennych - poinformowało PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.12.2019

KE rozważa interwencję ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

Komisja Europejska nie wyklucza, że będzie interweniować ws. pakietu mobilności, czyli propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych. To dobra informacja dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wskazują na protekcjonistyczny charakter przepisów.
17.12.2019

Zaopiekuj się rzeką, zostań strażnikiem WWF

W Polsce mamy 150 tysięcy km rzek, ale już tylko 20-25% z nich pozostało w stanie nienaruszonym. Rzeki są systemem naczyń połączonych, który utrzymuje odpowiedni stan wód gruntowych. Jeżeli pozbawione są roślinności, naturalnych brzegów, wysp i meandrów, tracą na znaczeniu ekologicznym. Polska to jeden z najuboższych w wodę pitną krajów europejskich, a już za kilkanaście lat możemy mieć poważne problemy z dostępem do niej. W obliczu zmiany klimatycznej powinniśmy szczególnie dbać o rzeki.
16.12.2019

Udrażnianie koryta Wisły pod Płockiem w ramach prac przeciwpowodziowych

Do 80 tys. metrów sześc. osadów ma zostać wydobytych z koryta Wisły w miejscowościach Maszewo i Dobrzyków pod Płockiem (Mazowieckie). Prace te, w ramach działań przeciwpowodziowych Wód Polskich, potrwają do 23 grudnia. Ich koszt przekracza 2,2 mln zł.
13.12.2019

ARiMR przeznaczy ok. 100 tys. zł na zabezpieczenie wód przed azotanami

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować inwestycje związane z ochroną wód przed zanieczyszczeniem azotanami.
13.12.2019

Wejście przepisów IMO 2020 zwiększa ryzyko dla firm żeglugowych i ubezpieczycieli

W obliczu zbliżającego się wejścia w życie nowych globalnych przepisów dotyczących zanieczyszczenia mórz przedsiębiorstwa żeglugowe i ubezpieczyciele zastanawiają się nad ryzykiem.
12.12.2019

SAL Heavy Lift zainstaluje ekologiczną technologię wtrysku na swoich statkach

Niemieckie SAL Heavy Lift zamierza zainstalować na sześciu swoich statkach nową technologię wtrysku wodoru / metanolu redukującą emisje. To pierwszy armator na świecie, który skorzysta z tego rozwiązania.
12.12.2019

Kurtyka: jednym z moich celów jest upowszechnienie OZE wśród Polaków

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej i upowszechnienie odnawialnych źródeł energii wśród odbiorców domowych – to ważne obszary działalności Ministerstwa Klimatu, na które wskazuje jego szef Michał Kurtyka. Dodał, że program wsparcia fotowoltaiki "Mój Prąd" powinien zostać rozwinięty.
01.12.2019

Ellen – prom, który może zmienić wszystko

O tym, że prom Ellen może być zwiastunem prawdziwej rewolucji na wodach, mówi się już od dawna. Jednostce, która zadebiutowała przed kilkoma miesiącami, cały czas z uwagą przygląda się cała branża, a eksperci wyliczają korzyści, jakie wiążą się z użytkowaniem tego nowoczesnego i ekologicznego statku.
29.11.2019

Ekonomista: Polska może być europejskim liderem dynamiki wzrostu gospodarczego. Musimy jednak spełnić dwa warunki

W przyszłym roku dalej będziemy się rozwijać w tempie o 2 pkt proc. szybciej niż Niemcy czy Francja – prognozuje dr hab. Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego. Jego zdaniem polska gospodarka jest na tyle konkurencyjna, że poradzi sobie ze światowym spowolnieniem. Proces doganiania państw zachodnich będzie kontynuowany, ale żeby wskoczyć na wyższy poziom rozwoju cywilizacyjnego, musimy więcej środków przeznaczać na walkę ze zmianami klimatycznymi i innowacyjne, zaawansowane technologicznie projekty.
29.11.2019

Jan De Nul zamówił nowoczesny statek instalacyjny offshore

Luksemburski Jan De Nul zamówił drugi megastatek instalacyjny offshore, Les Alizes, w chińskiej stoczni CMHI Haimen. Razem z Voltairem, nowym statkiem samo-podnośnym, będę w stanie budować morskie farmy wiatrowe najnowszej generacji.
27.11.2019

Ekologiczne paliwa zaczynają się lepiej sprzedawać niż tradycyjne HSFO

Globalny trader bunkrów, KPI Bridge OIL, poinformował, że pierwszy raz w historii zanotował większą sprzedaż ekologicznych paliw niż tych wysokosiarkowych (HSFO). Powodem jest zbliżające się wejście w życie przepisów IMO 2020, która obniżają limit siarki w paliwach do 0,5 proc., z 3,5 proc.
25.11.2019

Czy IMO 2020 sprawi, że transport morski podrożeje?

Od 1 stycznia 2020 r. międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (MARPOL) oraz Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) będą egzekwować od armatorów oceanicznych stosowanie paliw żeglugowych o ograniczonej zawartości siarki z obecnego 3,5 proc. do maksymalnie 0,5 proc. Co to oznacza dla frachtu morskiego? Czy rozporządzenie IMO 2020 będzie miało wpływ na koszty transportu towarów drogą morską? Na te pytania odpowiada w poniższym komentarzu Hillebrand, globalny operator logistyczny specjalizu
22.11.2019

Niedobór paliwa niskosiarkowego spowoduje przesunięcie zawinięć statków w 2020 roku

Niedobory oleju napędowego o niskiej zawartości siarki mogą pojawić się w niektórych portach w Afryce, Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej w przyszłym roku, ale większość głównych portów na całym świecie będzie miała wystarczające zapasy. Takie wnioski wyciągnięto na konferencji Mare Forum USA w Houston.
21.11.2019

Bahamy: Huragan Dorian wyrządził szkody w wysokości 3,4 mld dolarów

Huragan Dorian, który spustoszył na początku września wyspy Bahama wyrządził szkody w wysokości 3,4 mld dolarów, czyli równe 1/4 PKB tego wyspiarskiego państwa - głosi opublikowany w piątek raport Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju (Inter-American Development Bank).
16.11.2019

Nowelizacja ustawy Prawo wodne dot. ochrony wód przed azotanami

23 listopada 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 11 września 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany w obowiązujących dotychczas przepisach z zakresu ochrony wód przed azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
14.11.2019

Eksperci krytykują rezygnację EBI z finansowania inwestycji gazowych

Inwestycje w gaz ziemny są ważnym elementem transformacji energetycznej UE i, w efekcie, osiągnięcia celów klimatycznych UE - przekonywali w środę eksperci w Brukseli. Odnieśli się też krytycznie do planów wycofaniu się EBI z kredytowania inwestycji gazowych.
13.11.2019

Operatorzy rejsów ekspedycyjnych wprowadzili zakazać używania i przewozu HFO na Arktyce

Armatorzy wycieczkowców ekspedycyjnych wprowadzili zakaz używania i przewozu ciężkiego oleju opałowego (HFO) w Arktyce.
13.11.2019

Poważny wyciek ścieków do Bałtyku w Turku

Ok. 35 tys. metrów sześciennych ścieków trafiło w ostatnich dniach do rzeki Raisio, a następnie do Bałtyku z oczyszczalni dla regionu miasta Turku na południowym zachodzie Finlandii. Powodem wycieku było błędne podłączenie w trakcie remontu sieci kanalizacyjnej.
12.11.2019

Powłoka zmniejszająca opór wody pozwoli statkom o połowę zredukować spalanie ropy. Specjalne farby będą pochłaniać smog

Trend ekologii wchodzi na rynek farb i powłok. Firmy operujące na tym rynku wprowadzają innowacyjne produkty, które pozwolą ograniczyć ich wpływ na środowisko. Na rynek trafiła m.in. farba pochłaniająca zanieczyszczenia czy taka, która te zanieczyszczenia przetwarza na wodę i mniej szkodliwy dwutlenek węgla. Statki z kolei są już pokrywane specjalnymi powłokami, pozwalającymi na obniżenie spalania ropy nawet o 50 proc.
07.11.2019

Eksplozja instalacji na rosyjskim tankowcu. Zginęło trzech marynarzy (film)

Władze rosyjskie informują, że na tankowcu Zaliv Amerika pływającym pod banderą rosyjską doszło do eksplozji w wyniku, której zginęło trzech marynarzy.
04.11.2019

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie, jak pozna pełen koszt przerobu zanieczyszczonej ropy

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie do rosyjskich dostawców, kiedy pozna pełen koszt związany z długotrwałym przerobem zanieczyszczonej ropy - zapowiedział wiceprezes ds. produkcji i handlu spółki Jarosław Kawula. Dodał, że firma nie otrzymała jeszcze żadnej rekompensaty.
31.10.2019

Nowe badania nad zamarzaniem glikolu przyniosły możliwość redukcji kosztów układów paliwowych LNG

Dzięki płytowo-płaszczowemu wymiennikowi ciepła DuroShell Alfa Laval jest liderem w dziedzinie technologii systemów paliw gazowych. Wymiennik DuroShell o solidnej konstrukcji, zoptymalizowany do zastosowań jako regazyfikator LNG, zapewnia wyższą wydajność cieplną niż konwencjonalne konstrukcje płytowo-płaszczowe, a także wiodącą na rynku odporność na zmęczenie materiałowe. Dzięki nowym badaniom w zakresie zamarzania glikolu można go teraz stosować w instalacjach jeszcze mniejszych i bardziej ekonomicznych instalacjach.
31.10.2019

HydroDron i co dalej? (foto, wideo)

Na niedawno zakończonych targach Baltexpo 2019 Marine Technology sp. z o.o. prezentowała autonomiczną jednostkę bezzałogową dedykowaną pomiarom hydrograficznym HydroDron, który został wyróżniony w konkursie „Złota Kotwica Baltexpo 2019”.
21.10.2019

Autonomiczny statek powtórzy drogę żaglowca Mayflower sprzed 400 lat

W pełni autonomiczny statek Mayflower Autonomous Ship (MAS) powtórzy drogę swego imiennika - żaglowca z 1620 roku. Podróż śladami pielgrzymów do Ameryki rozpocznie się w przyszłym roku w Plymouth, w 400 rocznicę wydarzenia. Kadłub jednostki powstaje w Gdańsku - podało BBC.
17.10.2019

PKN Orlen otrzymał część odszkodowań od firm rosyjskich z tytułu niedostarczonej ropy

PKN Orlen otrzymał część odszkodowań od firm rosyjskich z tytułu niedostarczonej ropy rurociągiem Przyjaźń – poinformowała Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN Orlen. Podtrzymała, że do końca roku koncern chce zgłosić roszczenia z tytułu zanieczyszczenia ropy.
09.10.2019

Żywe zasoby mórz i oceanów zagrożone zmianami klimatu

25 września br. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował raport dotyczący wpływu zmian klimatycznych na oceany i kriosferę. Raport jest efektem pracy ponad 100 naukowców z 30 krajów, którzy przez ostatnie 2 lata zrewidowali ponad 7 tys. najnowszych naukowych publikacji na powyższy temat
01.10.2019

Badanie: Zmiany klimatu wpłyną na budowę i eksploatację linii Rail Baltica

Zmiany klimatyczne będą mieć wpływ na budowę oraz użytkowanie linii kolejowej Rail Baltica, która połączy Tallinn z granicami Polski, a dalej z Warszawą i pośrednio z Helsinkami. - wynika z opublikowanej w piątek ekspertyzy dla międzynarodowego konsorcjum krajów bałtyckich.
28.09.2019

MGMiŻŚ: dzienny koszt utrzymania zastępczego rurociągu to ok. 50 tys. złotych

Dzienny koszt utrzymania zastępczego rurociągu przesyłającego ścieki do "Czajki" na Wiśle wynosi około 50 tysięcy złotych - poinformowała w piątek wiceszefowa MGMiŻŚ Anna Moskwa. Kwota ta obejmuje m.in. paliwo, monitoring, oświetlenie i pracę ludzi.
27.09.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.