• <

Wynik wyszukiwania - "wyciek" - Wiadomości

PKN Orlen: Wkrótce ruszą sezonowe stacje nawodne na Mazurach, nad Bałtykiem i nad Zalewem Zegrzyńskim

PKN Orlen z początkiem maja uruchomi ponownie 6 swych stacji nawodnych dla żeglarzy i motorowodniaków, które zlokalizowane są na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim i nad Zalewem Zegrzyńskim. Jak podała spółka, obiekty te, oferujące oprócz paliw także artykuły spożywcze, będą czynne do września.
29.04.2021

WWF: Rzeki - ścieki?

Rok po awarii kolektora przesyłowego ścieków w Warszawie, fekalia znowu płyną Wisłą. Miliardy poszły w błoto, scenariusze awaryjne zawiodły, a największa polska rzeka jest ponownie zanieczyszczana ściekami. Żądamy naprawienia szkód i pełnego wyjaśnienia tej sprawy.
01.09.2020

Trzaskowski: podjęliśmy decyzję, aby awaryjny system przesyłu ścieków był pod Wisłą

Podjęliśmy decyzję, aby awaryjny system przesyłu ścieków był pod Wisłą. Po przeprowadzonych analizach mamy dokładnie wiedzę, w którym miejscu i w jaki sposób przeprowadzić przecisk rur stalowych pod Wisłą - powiedział w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
31.08.2020

Demonstranci na Mauritiusie domagają się śledztwa ws. masowca i śmierci delfinów

Tysiące mieszkańców stolicy Mauritiusu demonstrowały dzisiaj w Port Luis, żądając śledztwa w sprawie osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca, z którego wyciekły setki paliwa, a także masowej śmierci 40 delfinów znalezionych na brzegu.
29.08.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Delfiny umierają z powodu masowca osiadłego na mieliźnie [wideo]

Do tej pory znaleziono co najmniej 13 martwych delfinów na plaży na Mauritiusie, ponad miesiąc po wycieku setek ton paliwa z osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca. Aktywiści środowiskowi twierdzą, że te tragiczne skutki wycieku są winą decyzji władz o zatopieniu dziobu statku.
26.08.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

PERN buduje płocki odcinkek rurociągu paliwowego pod dnem Wisły

PERN rozpoczął w Płocku budowę odcinka rurociągu paliwowego, biegnącego pod dnem Wisły. Zastąpi on rurociąg rezerwowy, który po awarii w 2018 r. został wyłączony. Nowy rurociąg zostanie wykonany przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii bezwykopowej, polegającej na poziomych przewiertach.
25.08.2020

Nowy materiał skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się ropy podczas katastrofy morskiej

Katastrofy powodujące przedostawanie się ropy do wód są zagrożeniem nie tylko dla siedlisk morskich, lecz także dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczenia wpływają na całe ekosystemy morskie, w tym ryby i plankton, a skutki obserwujemy latami.
25.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Chwila oddechu dla Ziemi w czasach zarazy

Światowy Dzień Długu Ekologicznego opóźniony przez COVID-19! Właśnie dziś zaczynamy żyć na ekologiczny kredyt. To trzy tygodnie później niż w zeszłym roku. Nadal przejadamy zasoby planety w tempie, które nie pozwala na ich odtwarzanie, ale epidemia pokazała, że możemy i musimy ograniczyć konsumpcję, emisję gazów cieplarnianych i eksploatację zasobów jeśli mamy przetrwać.
24.08.2020

Statek, który spowodował katastrofę ekologiczną, zboczył z kursu o ponad 102 km (wideo)

Japoński statek MV Wakashio, którego zatonięcie, spowodowało katastrofę ekologiczną u wybrzeży Mauritiusa, w momencie zderzenia z rafą koralową był ponad 100 km od szlaku morskiego - wynika z analizy firmy Windward. Nie wiadomo, dlaczego statek zboczył z kursu.
22.08.2020

Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

Japoński statek towarowy, który osiadł na mieliźnie pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa, teraz rozpadł się na dwie części.
17.08.2020

Wyciek substancji ropopochodnej w marinie w Łebie

W niedzielę rano na obszarze mariny jachtowej w Łebie pojawiła się rozległa plama substancji ropopochodnej, o rozpiętości około 600-700 metrów.
17.08.2020

Czysty gaz – perspektywy rozwoju energetyki wodorowej w UE

Wodór jest bezemisyjnym źródłem energii. Ma zastąpić gaz ziemny i pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE. Rozwój branży wodorowej jest związany nie tylko z kwestiami klimatycznymi, ale też z polityką przemysłową – będzie wymagał wypracowania regulacji i inwestycji m.in. w moce produkcyjne i infrastrukturę. Stwarza to wyzwania dla polityki przemysłowej i zagranicznej Polski.
12.08.2020

Rosjanie stworzyli „pożeracza” produktów ropopochodnych w ściekach

Naukowcy z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego (SFU) stworzyli specjalny sorbent do oczyszczania ścieków. Służba prasowa uczelni wyższej wyjaśniła, że nowy sorbent bazuje na żywych bakteriach i wyklucza przedostawanie się ścieków do naturalnych zbiorników wodnych.
11.08.2020

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

Kontenerowiec rozbił się o nabrzeże w Manili

Jak poinformowała filipińska straż przybrzeżna (PCG), kontenerowiec Ocean Abundance uszkodził od pięciu do dziesięciu metrów pirsu w porcie Manila North Harbour. Zdarzenie miało miejsce dziś rano.
10.08.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Mauritiusa. Japoński armator przeprasza (wideo)

Akihiko Ono, wiceprezes japońskiego armatora Mitsui OSK Lines, do którego należy osiadły na mieliźnie u wschodnich wybrzeży wyspy Mauritius masowiec, przeprosił oficjalnie za wyciek ok. 1000 ton ropy. Zapowiedział wysłanie ekipy do usuwania skutków wycieku.
09.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Ekolodzy wypowiadają wojnę Nord Stream 2

Organizacja ekologiczna Niemiecka Pomoc Środowiskowa (DUH) poinformowała w środę o złożeniu w sądzie w Greifswaldzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozwu z żądaniem anulowania zgody na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2 z powodu emisji powodującego globalne ocieplenie metanu.
05.08.2020

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego odkryto na Antarktydzie

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego na Antarktydzie został ujawniony przez naukowców. Naukowcy odkryli również, że drobnoustroje, które normalnie pochłaniają silny gaz cieplarniany, zanim dotrze do atmosfery, pojawiły się jedynie w niewielkich ilościach po pięciu latach, umożliwiając uwalnianie się gazu.
31.07.2020

45 osób uratowanych z płonącego promu

Czterdziestu pięciu członków załogi zostało ewakuowanych z płonącego promu u wybrzeży Cebu w Filipinach, w ostatni czwartek. O wypadku poinformowała filipińska straż przybrzeżna (PCG).
26.07.2020

Wrak tankowca w Jemenie: czas ucieka, by zapobiec nadchodzącej katastrofie ekologicznej, gospodarczej i humanitarnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się spotkać, aby omówić zagrożenia powodowane przez rdzewiejący tankowiec u wybrzeży Morza Czerwonego w Jemenie. FSO Safer jest załadowany ponad milionem baryłek ropy naftowej, a eksperci ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, jeśli statek się rozpadnie.
17.07.2020

Drony wzmocnią bezpieczeństwo w porcie Szczecin-Świnoujście

Priorytetem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oprócz wzrostu przeładunków jest bezpieczeństwo. Niedawne kontrole Komisji Weryfikacyjnych powołanych przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i Komendanta Wojewódzkiego Policji potwierdziły bardzo wysoki poziom zaangażowania Oficerów Ochrony Obiektów Portowych i służb ochrony w zapewnienie bezpieczeństwa oraz prawidłowości procedur.
14.07.2020

Sputnik Polska: Syberia: wyciek ponad 44 ton paliwa lotniczego. Wprowadzono stan wyjątkowy

Paliwo lotnicze, które wyciekło w czasie awarii rurociągu, wyciekło do jeziora i potoku w Tajmyrskim rejonie Kraju Krasnojarskiego, poinformowała służba prasowa wydziału regionalnego Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych.
13.07.2020

Wyciek ropy w rzece Chełst opanowany

W nocy z 8 na 9 lipca odnotowano plamę z substancji ropopochodnej na rzece Chełst, dopływie Łeby. Zaalarmowani pracownicy Wód Polskich udali się na miejsce zdarzenia, w celu oceny sytuacji. Powiadomione zostało Centrum Operacyjne Wód Polskich w Gdańsku.
12.07.2020

Kilometrowa plama oleju w kanale portowym w Łebie

Od środy wieczór straż pożarna próbuje usunąć olbrzymią plamę substancji pochodnej nieznanego pochodzenia w kanale Chełst w Łebie. Akcji nadal nie udało się zakończyć, ponieważ olej wciąż się wydobywa.
09.07.2020

Europejska strategia wodorowa „prezent dla firm zajmujących się paliwami kopalnymi”

Europejska strategia na rzecz zwiększenia produkcji wodoru grozi zablokowaniem Europy w spalaniu paliw kopalnych przez pokolenia – wypowiedziało się Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB).
09.07.2020

Akcja oczyszczania torfowiska pod Rogowem po wycieku z rurociągu, który uszkodzili złodzieje paliwa

Specjalistyczna firma wynajęta przez PERN rozpoczęła akcję oczyszczania torfowiska w okolicy zbiornika w Rogowie (Łódzkie), po tym jak pod koniec czerwca do środowiska trafił produkt z rurociągu uszkodzonego przez złodziei paliwa - podała w sobotę spółka.
04.07.2020

Katastrofa ekologiczna w Łódzkim. PERN usuwa skutki wycieku paliwa po próbie kradzieży z rurociągu

W miejscowości Rogów Górka (Łódzkie) PERN usuwa skutki wycieku z należącego do niego rurociągu produktowego. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z magistrali, do której doszło w sobotę. Spółka zapewnia, że w trybie pilnym przeprowadzi rekultywację terenu w miejscu zdarzenia.
29.06.2020

Żegluga pod okiem satelity

Będący w finalnej fazie specyfikacji technicznej system VDES powiększy poprzez segment satelitarny zasięg łączności oraz umożliwi szybką wymianę danych w morskim paśmie VHF, tworząc tym samym pole na nowe usługi zwiększające bezpieczeństwo i ochronę żeglugi.
23.06.2020

U brzegów Odessy wyciekło paliwo z osiadłego na mieliźnie małego tankowca (wideo)

Z małego zbiornikowca na Morzu Czarnym u brzegów Odessy na południu Ukrainy wyciekło paliwo - poinformowały w niedzielę ukraińskie media. Plama paliwa przemieszczała się w stronę plaży, turystów przestrzega się przed kąpielami. Bunkierka Delfi osiadła na mieliźnie jesienią ubiegłego roku.
21.06.2020

„Syberyjski Czarnobyl”. Katastrofa w Norylsku (wideo)

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.
15.06.2020

Śledczy zatrzymali trzy osoby z kierownictwa elektrowni w Norylsku

Rosyjscy śledczy zatrzymali w środę trzy osoby z kierownictwa elektrowni w Norylsku, z której 29 maja wyciekło 21 tys. ton oleju napędowego. Zatrzymani to dyrektor elektrowni, główny inżynier i jego zastępca - poinformowała agencja RIA Nowosti.
11.06.2020

Kreml: awaria w Norylsku może posłużyć krytykom polityki Rosji w Arktyce

Sekretarz kremlowskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew oświadczył we wtorek, że niedawny wyciek paliwa w elektrowni w Norylsku może być korzystny dla tych sił, które starają się zdyskredytować politykę Rosji w Arktyce. Podkreślił też skutki awarii dla ekologii.
09.06.2020

Paliwo, które wyciekło w Norylsku, przenika przez zapory na rzekach

Po wycieku paliwa w Norylsku na północy Rosji i ustawieniu na rzekach pływających zapór, mających ograniczyć rozlewanie się plamy oleju, paliwo przedostało się za zapory i stężenie produktów naftowych za nimi przekracza normy - poinformowały władze we wtorek.
09.06.2020

Rosja: rozlewanie się paliwa w Norylsku zostało opanowane

W Norylsku zakończono pierwszy etap likwidacji skutków wycieku ze zbiornika elektrowni oleju napędowego, polegający na opanowaniu rozlewania się plamy paliwa, która trafiła do rzeki - powiedział w piątek minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji Jewgienij Ziniczew.
05.06.2020

Katastrofa w Norylsku może być największym skażeniem w rosyjskiej Arktyce

Wyciek 21 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem może okazać się największym takim skażeniem na obszarze rosyjskiej Arktyki - ocenił w czwartek dziennik "Kommiersant". Ekolodzy ostrzegają, że skutki katastrofy będą długoterminowe.
04.06.2020

W Norylsku po wycieku paliwa z elektrowni ogłoszono stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy kategorii ogólnokrajowej wprowadzono w środę w Norylsku na północy Rosji, gdzie doszło do rozległego wycieku oleju napędowego z miejscowej elektrowni. Służby ratownicze zebrały dotąd ponad 100 ton paliwa i skażonego gruntu z miejsca katastrofy.
03.06.2020

Katastrofa ekologiczna na Syberii. Wyciekło 20 tysięcy ton oleju napędowego (wideo)

Około 20 tysięcy ton oleju napędowego dostało się do zbiorników wodnych w rosyjskim Norylsku wskutek awarii elektrociepłowni nr 3. Lokalne władze wprowadziły już stan wyjątkowy. Trwa walka o zatrzymanie dryfującej plamy, aby nie dostała się do polodowcowego jeziora.
03.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

Niemiecki dostawca zaopatrzy w napęd najnowsze statki do transportu ryb dla norweskiego armatora

Niemiecki producent systemów napędowych Schottel zawarł umowę na dostawę układów napędowych dla sześciu nowych statków do przewozu żywych ryb budowanych przez turecką stocznię Sefine.
12.05.2020

US Navy chce przywrócić stanowisko kapitanowi lotniskowca USS Theodore Roosevelt

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) chce przywrócić stanowisko kapitanowi lotniskowca USS Theodore Roosevelt, który został zwolniony, gdy zaapelował o pomoc dla załogi zakażonej koronawirusem - poinformowali w piątek przedstawiciele administracji USA.
25.04.2020

12 marynarzy uratowanych z płonącego statku (wideo)

Dwunastu członków załogi ewakuowano z płonącego statku towarowego MV Bellatrix. Pożar wybuchł w maszynowni i nie udało się go opanować.
10.04.2020

Ponad 120 tys. podpisów pod petycją o przywrócenie dowódcy lotniskowca (wideo)

Ponad 120 tys. osób podpisało petycję wzywającą wojsko USA do przywrócenia na stanowisko dowódcy lotniskowca USS Theodore Roosevelt. Bretta Croziera zwolniono z tej funkcji po liście, w którym wezwał przełożonych do zdecydowanych kroków, by powstrzymać epidemię na okręcie.
05.04.2020

Dowódca lotniskowca Roosevelt nie zostanie wydalony z marynarki wojennej (wideo)

P.o. ministra marynarki wojennej USA Thomas Modly powiedział w piątek, że dowódca lotniskowca USS Theodore Roosevelt Brett Crozier został zwolniony z tej funkcji, nie zostanie jednak wydalony z marynarki wojennej, lecz oddelegowany do innych obowiązków.
03.04.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Półmetek gigantycznej akcji ratunkowej masowca Stellar Banner (wideo)

Trwa operacja odpompowywania paliwa z masowca Stellar Banner, który pod koniec lutego osiadł na mieliźnie niedaleko Brazylii. Do akcji zostało zaangażowanych prawie 300 żołnierzy z Brazylijskiej Marynarki Wojennej.
21.03.2020

Trwa akcja ratunkowa Stellar Banner pełnego paliwa. Do ładowni wlała się woda (video)

Brazylijska Marynarka Wojenna poinformowała, że do ładowni masowca Stellar Banner dostały się duże ilości wody. Służby wraz z wynajętą firma ratowniczą Ardent zaczęły odpompowywać ją oraz usuwać zaległe pokłady paliwa.
17.03.2020

Wyciekły dane armatora statków wycieczkowych Princess Cruises

Wyciekły dane armatora statków wycieczkowych Princess Cruises. To właśnie u pasażerów rejsów dwóch statków tego armatora wykryto przypadki koronawirusa, w związku z czym firma musiała zawiesić swoją działalność - podał serwis Tech Crunch.
16.03.2020

Interwencja Wód Polskich w Koszalinie. Koniec wypływów wód mineralizowanych do Bałtyku

Zarząd Zlewni w Koszalinie informuje o zakończeniu robót związanych z realizacja wykopu oraz fundamentowaniem pod hotel i budynek „Zimowa Plaża” przy ul. Wylotowej w Kołobrzegu. Oznacza to koniec wypływu wód zmineralizowanych do Bałtyku. Wypływ budził spore kontrowersje wśród mieszkańców Kołobrzegu. Niezbędna była interwencja Wód Polskich oraz przygotowanie monitów wzywających do wywiązania się z zapisów pozwolenia wodnoprawnego.
27.02.2020

IMO przygotowuje się do zakazu używania ciężkiego paliwa w Arktyce

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) i jej państwa członkowskie uzgodniły projekt poprawek do załącznika I do konwencji MARPOL w celu zakazu używania i przewozu ciężkiego oleju napędowego (HFO) przez statki na wodach arktycznych od 1 lipca 2024 roku.
25.02.2020

14 ofiar śmiertelnego wycieku toksycznego gazu w Porcie Karaczi

Do 14 wzrosła liczba osób, które otruły się gazem w portowych dzielnicach Karaczi - poinformowały władze. Źródłem wycieku jest statek przewożący m.in. amerykańską soję. Badania nie wskazały jednoznacznie, o jaki gaz chodzi. Statek skierowano do portu Kasima.
19.02.2020

Tajemniczy wyciek trującego gazu w Porcie Karaczi. Są ofiary śmiertelne

Pięć osób zginęło, a około 50 zostalo rannych po niedzielnym wycieku gazu w Porcie Karaczi. Lokalne władze potwierdziły, że są to trzy kobiety i dwaj mężczyźni. Służby lokalizują skąd pochodz tajemniczy trujący gaz
18.02.2020

Statek widmo u wybrzeży Irlandii. Przepłynął Atlantyk bez załogi

Na skalistym wybrzeżu południowej Irlandii osiadł tajemniczy statek widmo. Jednostkę na Ballycotton Coast w pobliżu miasta Cork zepchnął sztorm Dennis. Lokalne media wskazują, że to statek MV Alta, którego załogę ewakuowano na zachodnim Atlantyku 2 lata temu.
17.02.2020

Koronawirus, czyli bolączka dla globalnego łańcucha dostaw (analiza)

Pod koniec stycznia 2020 roku świat obiegła informacja o wybuchu epidemii nieznanego dotąd wirusa nazwanego SARS-CoV-2. Śmiertelna choroba, obecnie znana jako COVID-19 swoimi objawami przypomina grypę, atakując przede wszystkim płuca. Przejawia się gorączką, kaszlem, spłyconym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Za epicentrum wirusa uznaje się 11-milionowe miasto Wuhan w prowincji Hubei - ogromne krajowego centrum przemysłowe, realizujące globalne zamówienia dla największych firm z branży automotove i elektronicznej. Pos
13.02.2020

Pies-robot będzie patrolował norweską platformę wiertniczą (wideo)

Opracowany przez amerykańską firmę Boston Dynamics zrobotyzowany pies będzie patrolował norweską platformę wiertniczą należącą do Aker BP - podała agencja Bloomberga. Spot otrzymał własny numer pracownika.
12.02.2020

W Gryfinie zatonęła barka z setkami litrów paliwa

Szczecińska straż pożarna poinformowała, że przy Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie zatonęła barka z 600 litrami paliwa. Służba uspokaja, że ciecz nie wyciekła do wody, a zbiorniki są szczelne. Prewencyjnie wokół barki założono specjalne zapory.
15.01.2020

Unikalna technologia w masowym transporcie towarów płynnych (wideo)

Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze rynku beverage, wprowadził na rynek kolejne innowacyjne i rewolucyjne rozwiązanie –flexitanki montowane w kontenerach 40-stopowych do masowego transportu napojów i substancji płynnych w warunkach chłodniczych oraz temperaturze otoczenia. Przy projektowaniu zastosowano unikalną i opatentowaną technologię, zapobiegającą nadmiernym ruchom płynu wewnątrz zbiornika.
09.01.2020

W Ustce tonie kuter z 2,5 tonami paliwa

W usteckim porcie tonie kuter rybacki zacumowany na wysokości Aukcji Rybnej. Przyczynę nabierania wody wyjasśnia Kapitanat Portu w Ustce
30.12.2019

Najstarszy mężczyzna w Australii spędził ostatnie lata życia szyjąc sweterki dla pingwinów

W roku 2001 roku 438 pingwinów na Phillip Island (Australia) miało styczność z toksyczną dla nich ropą naftową. 96% z nich udało się uratować dzięki pomysłowości Victoria’s Phillip Island Penguin Foundation, która zajmuje się opieką i wychowywaniem pingwinów małych. Wszystko dzięki maleńkim sweterkom, w których szycie zaangażował się m.in. najstarszy mężczyzna w Australii.
20.12.2019

Koniec wyprawy Lodowe Krainy - Rosyjska Arktyka 2019

24 lipca 2019 na jachcie Lady Dana 44, pod dowództwem kpt. Macieja Sodkiewicza wyruszyła z Archangielska na północ wyprawa Lodowe Krainy – Rosyjska Arktyka 2019. W ciągu kolejnych trzech miesięcy kpt. Sodkiewicz i jego załogi eksplorowały Archipelag Ziemi Franciszka Józefa, czyli najbardziej wysunięty na północ ląd Eurazji – biorąc udział badaniach naukowych prowadzonych przez rosyjskich naukowców, odwiedzając historyczne miejsca związane z erą heroicznych odkrywców i pomagając w renowacji znajdujących się tam zabytków. W
19.12.2019

Banaś pisze do premiera: „Grozi nam potężna katastrofa ekologiczna”

Jak dowiedział się reporter RMF FM, do kancelarii premiera trafiło pismo podpisane przez prezesa NIK, Mariana Banasia. Zawarte są w nim ostrzeżenia dotyczące "potężnej katastrofy ekologicznej, która może objąć swym zasięgiem cały polski Bałtyk i na co najmniej 100 lat całkowicie zniszczyć życie w morzu".
19.12.2019

Zaopiekuj się rzeką, zostań strażnikiem WWF

W Polsce mamy 150 tysięcy km rzek, ale już tylko 20-25% z nich pozostało w stanie nienaruszonym. Rzeki są systemem naczyń połączonych, który utrzymuje odpowiedni stan wód gruntowych. Jeżeli pozbawione są roślinności, naturalnych brzegów, wysp i meandrów, tracą na znaczeniu ekologicznym. Polska to jeden z najuboższych w wodę pitną krajów europejskich, a już za kilkanaście lat możemy mieć poważne problemy z dostępem do niej. W obliczu zmiany klimatycznej powinniśmy szczególnie dbać o rzeki.
16.12.2019

Wejście przepisów IMO 2020 zwiększa ryzyko dla firm żeglugowych i ubezpieczycieli

W obliczu zbliżającego się wejścia w życie nowych globalnych przepisów dotyczących zanieczyszczenia mórz przedsiębiorstwa żeglugowe i ubezpieczyciele zastanawiają się nad ryzykiem.
12.12.2019

Tankowiec przewrócił się na Morzu Czanym. Doszło do wycieku (wideo, foto)

21 listopada niewielkich rozmiarów zbiornikowiec Delfi stojący na kotwicowisku w ukraińskim porcie, pływający pod banderą Mołdawii, w trakcie silnego sztormu zerwał się z kotwicy i zaczął dryfować. Ostatecznie osiadł na mieliźnie i przewrócił się na burtę.
26.11.2019

Akcja ratownicza po pożarze tankowca u brzegu Hiszpanii

Od sobotniego rana trwa akcja ratownicza na statku Blue Star, służącym do transportu substancji chemicznych, który w nocy osiadł na mieliźnie u brzegów Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Do zboczenia jednostki z kursu doszło w efekcie pożaru, który wybuchł na statku.
23.11.2019

Raport: cyberzagrożenia w 2020 r. to ataki ukierunkowane po wyciekach danych

Do największych cyberzagrożeń w 2020 r. będą należeć wyrafinowane i ukierunkowane ataki, które umożliwiły wycieki danych z ostatnich lat oraz np. rozwój technologii deepfake - wynika z raportu firmy Kaspersky.
20.11.2019

Nowoczesne patrolowce Damen sprzedano nigeryjskiemu koncernowi (film,foto)

Tydzień temu Damen Shipyards Group włączyła do floty statek patrolowy Fast Crew Supplier) FCS 3007 i we współpracy z jej właścicielem, SR Platforms, pomyślnie zakończyła próby morskie dwóch nowych statków patrolowych FCS 4008. Jak informuje firma, liczba okrętów Damen we flocie SR Platforms wzrasta do czterech. Pierwszą dostarczoną jednostką był patrolowiec FCS 3307 "Mediator" oddany w październiku 2015 roku.
14.11.2019

Poważny wyciek ścieków do Bałtyku w Turku

Ok. 35 tys. metrów sześciennych ścieków trafiło w ostatnich dniach do rzeki Raisio, a następnie do Bałtyku z oczyszczalni dla regionu miasta Turku na południowym zachodzie Finlandii. Powodem wycieku było błędne podłączenie w trakcie remontu sieci kanalizacyjnej.
12.11.2019

Animacja zderzenia fregaty KNM Helge Ingstad z tankowcem (wideo)

8 listopada ubiegłego roku ok. godz. 4:30 Fregata KNM Helge Ingstad typu F310 zderzyła się z tankowcem Sola TS. Norweska komisja ds. badania wypadków (Accident Investigation Board of Norway) opublikowała wczoraj animację przedstawiającą moment wypadku.
12.11.2019

Eksplozja instalacji na rosyjskim tankowcu. Zginęło trzech marynarzy (film)

Władze rosyjskie informują, że na tankowcu Zaliv Amerika pływającym pod banderą rosyjską doszło do eksplozji w wyniku, której zginęło trzech marynarzy.
04.11.2019

Wyciek ropy największą katastrofą ekologiczną w Brazylii w historii wybrzeża? (wideo)

W połowie października, olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najpiękniejszych w całym kraju. Jak powiedział wczoraj dyrektor generalny brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras, możemy mieć do czynienia z największą katastrofą ekologiczną w historii tego kraju.
30.10.2019

Wyciek ropy naftowej ze statku towarowego w łotewskim porcie

Statek towarowy LYRA płynący pod banderą Madery zderzył się wczoraj rano z molo w porcie Liepaja na Łotwie. Do zderzenia doszło gdy jednostka cumowała do keji przy bardzo silnym wietrze.
27.10.2019

Straż pożarna: w miejscach, gdzie rozstawione zostały zapory, Narew jest już czysta

Po wycieku oleju do Narwi, w miejscach, gdzie zostały w sobotę rozstawione zapory, rzeka jest już czysta - poinformował w niedzielę PAP oficer prasowy z Komendy Powiatowej w Makowie Mazowieckim mł. kpt. Bartosz Kołodziejski. Jak podkreślił, obecnie na Narwi działają zapory, które doczyszczają rzekę.
20.10.2019

Min. Kowalczyk: resort środowiska monitoruje sprawę wycieku oleju do Narwi

Resort środowiska jest w stałym kontakcie ze służbami, które monitorują sytuację w związku z wyciekiem oleju z elektrowni Energa w Ostrołęce – powiedział w sobotę minister środowiska Henryk Kowalczyk.
19.10.2019

Olej z elektrowni w Ostrołęce wyciekł do kanału uchodzącego do Narwi (wideo)

Państwowa Straż Pożarna prowadzi akcję ratunkową, która ma na celu opanowanie oleju, który wyciekł z elektrowni Energa w Ostrołęce (mazowieckie) do kanału wpływającego do Narwi – poinformował w sobotę oficer prasowy miejscowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Robert Chodkowski.
19.10.2019

Brazylia: Plama zużytego oleju silnikowego dotarła do plaży Carneiros (wideo)

Olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najładniejszych w całym kraju. Trwa dochodzenie, mające na celu wykrycie źródła niebezpiecznego wycieku.
19.10.2019

Drobnicowiec wpłynął na mieliznę w pobliżu Korsyki

Władze francuskie dostały w niedzielę informację o drobnicowcu, który wpłynął na mieliznę w pobliżu Korsyki.
14.10.2019

MSZ: doszło do ataków na irański tankowiec na Morzu Czerwonym

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu poinformowało w piątek, że doszło do ataków na irański tankowiec Sabiti na Morzu Czerwonym. Tankowiec, który w ciągu pół godziny trafiono dwukrotnie, został uszkodzony. W sprawie wszczęto śledztwo.
11.10.2019

Eksplozja na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej

Do eksplozji doszło na irańskim tankowcu niedaleko portu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej nad Morzem Czerwonym - przekazała w piątek irańska agencja informacyjna ISNA, dodając, że eksperci uważają, że był to "atak terrorystyczny". Wybuch spowodował pożar na tankowcu.
11.10.2019

Szwecja: wrak statku ro-ro zostanie oczyszczony z ropy

Finnbirch, wrak szwedzkiego statku, który zatonął w 2006 roku na Bałtyku, zostanie całkowicie oczyszczony z ropy – doniosła Szwedzka Agencja ds. Gospodarki Morskiej i Wodnej (SwAM). Operacja ma rozpocząć się 17 października.
10.10.2019

Oglądanie filmów na komórce powodem wpłynięcia statku na mieliznę

Holenderski drobnicowiec Priscilla wpłynął na mieliznę, podczas gdy oficer wachtowy oglądał filmy muzyczne na swojej komórce – to efekt śledztwa brytyjskiego Oddziału Dochodzeniowego w Sprawie Wypadków Morskich (MAIB).
03.10.2019

Z przewróconego samochodowca Golden Ray wyciekła ropa

Zauważono niewielki wyciek ropy z samochodowca Golden Ray, który przewrócił się przy amerykańskim wybrzeżu. Lokalne organy nadal dopracowują plan ratunkowy dla statku. Obecnie do akcji ratunkowej przyłączyło się około 208 respondentów i prawie 40 statków zaangażowanych.
24.09.2019

Pełnomocnik rządu monitoruje sytuację związaną z nielegalnym odwiertem na rurociągu Przyjaźń

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej monitoruje na bieżąco sytuację związaną z nielegalnym odwiertem w rurociągu „Przyjaźń” - poinformowało biuro pełnomocnika. PERN szybko zlokalizował i usunął źródło wycieku - podkreślono.
24.09.2019

Starania o przywrócenie do nurkowania wraku Franken

Gdyńskie Stowarzyszenie Baltictech, jako przedstawiciel całego środowiska nurkowego stara się o przywrócenie do nurkowania wraku statku morskiego „Franken”. Zainteresowanie nurków tym wrakiem jest spore, w niespełna tydzień od założenia oficjalnej petycji ponad 700 osób złożyło swój podpis w sprawie otwarcia „Frankena” dla nurków. W związku z tak dużym zainteresowaniem tematem Stowarzyszenie Baltictech, któremu przewodniczy Tomasz Stachura, postanowiło złożyć na ręce Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dokument z załączony
18.09.2019

Katastrofa ekologiczna - ćwiczenie Port 2019

Zgrywanie sił wydzielanych ze struktur wojskowych i pozamilitarnych oraz sprawdzenie procedur współdziałania i przeciwdziałania zagrożeniom ekologicznym na morzu i akwenach portowych to cel ćwiczenia z zakresu zarządzania kryzysowego pk. Port 2019.
17.09.2019

Dworczyk: za budowę rurociągu na Wiśle zapłaci budżet państwa

Za budowę rurociągu na moście pontonowym na Wiśle zapłaci budżet państwa, środki będą pochodzić z rezerwy ogólnej; wyciek ścieków do Wisły to nie tylko sprawa Warszawy, tu chodzi o zdrowie i życie mieszkańców, państwo nie może być obojętne - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.
06.09.2019

Dodatkowe pieniądze na działalność portów po brexicie

Nadchodzący brexit w dużym stopniu może dotknąć branżę transportową oraz porty. Wiedzą o tym władze Wielkiej Brytanii; wiedzą też o tym przedsiębiorcy. Urzędujący premier Wielkiej Brytanii zapowiedział wyasygnowanie dodatkowych pieniędzy na działalność portów po brexicie. Ma to zminimalizować przewidywany chaos.
05.09.2019

Dworczyk: władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy ws. odprowadzania ścieków do Wisły

Władze Warszawy nie przedstawiają alternatywy wobec awaryjnego rozwiązania problemu odprowadzania ścieków do Wisły - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Kilkakrotnie prosiłem o informacje, co z tymi ściekami ma się dziać w dłuższej perspektywie - dodał.
05.09.2019

Premier: Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie

Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie dla mieszkańców miast w dole rzeki - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że sprawie tej "katastrofy ekologicznej" władze Warszawy "chowają głowę w piasek".
04.09.2019

Media w Rosji: Do wybuchu na poligonie marynarki wojennej mogło dojść przy wyławianiu pocisku

Do wybuchu na poligonie pod Siewierodwińskiem na północy Rosji doszło nie podczas testu rakiety, lecz w czasie próby wyłowienia z dna morza pocisku z napędem jądrowym, który spadł po nieudanym wystrzeleniu - donosi CNBC, powołując się na dane amerykańskiego wywiadu.
30.08.2019

GIOŚ: Blisko 160 tys. metrów sześciennych ścieków trafiło w środę do Wisły

Od godz. 7.50 w środę do północy do Wisły trafiło blisko 160 tys. metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków - poinformowała w czwartek rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. Spust ścieków spowodowała awaria układu przesyłowego oczyszczalni "Czajka".
29.08.2019

Sea Machines testują autonomiczną jednostkę do usuwania plam ropy

Sea Machines zakończyło z sukcesem test autonomicznej jednostki w operacji usuwania wycieku ropy (skimmer). Test został przeprowadzony w porozumieniu z Administracji Morskiej (MARAD).
28.08.2019

Waluty rynków wschodzących rozpoczęły tydzień wyprzedażą

Wczorajszy dzień przyniósł osłabienie polskiej waluty. Wpisywało się ono w szerszą słabość walut rynków wschodzących.
21.08.2019

„WSJ”: Po wybuchu już cztery ośrodki w Rosji nie podają danych o promieniowaniu

Po wybuchu na poligonie marynarki wojennej nad Morzem Białym już cztery ośrodki mierzące poziom promieniowania radioaktywnego w Rosji przestały przekazywać dane pomiarowe - informuje "WSJ" za Organizacją ds. Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO).
20.08.2019

UE: Fotyga pyta KE o zagrożenia środowiskowe związane z budową Nord Stream 2

Europosłanka Anna Fotyga (PiS) wysłała w środę do Komisji Europejskiej interpelację, w której pyta o działania unijnych instytucji w sprawie zagrożeń środowiskowych na Morzu Bałtyckim wynikających z budowy gazociągu Nord Stream 2.
08.08.2019

Kolejne ofiary śmiertelne w bangladeskiej stoczni złomującej na plaży Chittagong

Trzy osoby straciły życie a sześć innych zostało rannych wskutek wycieku toksycznego gazu w czasie rozbiórki tankowca w stoczni na bangladeskiej plaży Chittagong. Do tragicznego wypadku doszło 31 lipca w zakładzie MAK Corporation.
01.08.2019

Ok. 40 tys. litrów ropy naftowej wyciekło u wybrzeży Chile

Ok. 40 tys. litrów ropy naftowej wyciekło wskutek operacji na terminalu firmy wydobywczej znajdującej się na wyspie u wybrzeży Chile - podały chilijskie władze. Wyciek miał miejsce na obszarze znanym z najczystszych wód na Ziemi i bogatego ekosystemu morskiego.
29.07.2019

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiego okrętu podwodnego na dnie Morza Barentsa

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiej nuklearnej łodzi podwodnej na Morzu Barentsa stwierdzili podczas badań norwescy naukowcy. W jednej z próbek promieniowane radioaktywne zostało przekroczone ponad 100 tys razy - informuje norweska telewizja TV2.
11.07.2019

Eko Komes: W dziedzinie chemii mamy się czym chwalić! (wywiad)

Przemysł stoczniowy i szeroko pojęta gospodarka morska są nierozłącznie związane z chemią służącą do usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych, mycia czy odtłuszczania. Skuteczne rozwiązania pozwalają oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. O nowoczesnych trendach w branży chemii przemysłowej i obiektowej, belgijskiej jakości dostępnej na wyciągnięcie ręki i współpracy z największymi firmami w Polsce opowiedzieli nam właściciele firmy EkoKomes.
08.07.2019

Kolejne zanieczyszczenie wód Wysp Salomona. 5000 ton boksytu w Zatoce Kangava

Zaledwie kilka miesięcy po tym, jak obszar Wysp Salomona dotknęła katastrofa ekologiczna - Zatoka została zanieczyszczona boksytem. Guardian, cytując lokalne źródło, poinformował, że woda przybrała czerwony kolor.
07.07.2019

Japoński okręt zderzył się ze statkiem towarowym u wybrzeży Hiroshimy

Japoński okręt do niszczenia min podwodnych zderzył się z niezidentyfikowanym statkiem towarowym u wybrzeży Hiroshimy - doniosły Japońskie Morskie Siły Samoobrony (JMSF).
27.06.2019

Finlandia: Usunięto duże zanieczyszczenie olejowe z wód Bałtyku

Na Morzu Bałtyckim zakończono dwudniową operację związaną z zabezpieczeniem i zebraniem oleju, którego ślad o długości ponad 15 km zaobserwowano w ostatnich dniach w wyłącznej fińskiej strefie ekonomicznej – poinformował lokalny oddział straży przybrzeżnej.
22.06.2019

Zachodniopomorskie: Śnięte ryby w jez. Jamno, sprawę wyjaśnia WIOŚ (wideo)

O setkach śniętych ryb w jez. Jamno (Zachodniopomorskie) poinformowało w poniedziałek koszalińską delegaturę WIOŚ Stowarzyszenie Fundacji "Jantar". Inspektorzy są w terenie. Wykonują oględziny i pobierają próbki wody do badań – powiedziała PAP Beata Atałap.
18.06.2019

Wiceszef MON: Wkrótce możliwe pierwsze wcielenia do komponentu cybernetycznego WOT

Trwa konsolidacja struktur MON odpowiedzialnych za bezpieczeństwo cybernetyczne – powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot, wyraził też nadzieję, by pierwsi żołnierze komponentu cybernetycznego WOT zostaną wcieleni jeszcze w czerwcu.
04.06.2019

Portowa Straż Pożarna ZMPG otrzymała nowy samochód ratownictwa chemicznego (foto, wideo)

Nowy samochód ratownictwa chemicznego dla Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Uroczyste przekazanie pojazdu odbyło się w miniony piątek w ramach przypadających w maju obchodów Dnia Strażaka. Nowoczesny wóz strażacki poprawi bezpieczeństwo w Porcie Gdynia.
03.06.2019

Bałtyk dla wszystkich, czyli co dalej z problemem wraków zalegających w Bałtyku?

Jakie zagrożenie stanowią wraki spoczywających na dnie Morza Bałtyckiego? Jakie mogą być potencjalne skutki wycieku paliwa i sposoby na poradzenie sobie z problemem FRANKENA oraz innych podobnych mu wraków? Na te i inne pytania odpowiada grono międzynarodowych ekspertów w ramach działań realizowanych we współpracy z Fundacją MARE i Instytutem Morskim w Gdańsku.
24.05.2019

Rebelianci Huti zapowiadają przeprowadzenie nowych ataków

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w ZEA, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.
20.05.2019

Arabia Saudyjska: Atak dronów na przepompownie ropy naftowej

Saudyjski minister energetyki Chalid al-Falih poinformował we wtorek, że dwie przepompownie ropy naftowej obsługujące rurociąg Wschód-Zachód zostały zaatakowane przez drony załadowane materiałami wybuchowymi. Do ataków przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.
14.05.2019

Iran: MSZ apeluje o wyjaśnienie okoliczności ataków na saudyjskie tankowce

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu zaapelowało w poniedziałek o wyjaśnienie okoliczności aktów sabotażu, których ofiarą - według władz Arabii Saudyjskiej - miały paść dwa saudyjskie tankowce w Zatoce Omańskiej.
13.05.2019

A. Saudyjska: dwa tankowce uszkodzone w akcie sabotażu u wybrzeży ZEA

Dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformował w poniedziałek minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih.
13.05.2019

Arabia Saudyjska prowadzi akcję ratunkową irańskiego tankowca

Władze Arabii Saudyjskiej powiadomiły w czwartek, że rozpoczęły akcję ratunkową irańskiego tankowca "Happiness I", który uległ awarii na Morzu Czerwonym, w pobliżu wybrzeży saudyjskich.
02.05.2019

XX Konferencja STREFY Ex w Gdańsku

Detekcja i monitoring wycieków substancji niebezpiecznych, bezpieczeństwo pożarowe w obszarach zagrożonych wybuchem oraz najnowsze rozwiązania w zakresie wczesnego wykrywania pożarów obiektów przemysłowych. To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas tegorocznej Konfe
09.04.2019

Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe na pierwszym miejscu. Zakończyła się XX Konferencja STREFY Ex (foto, wideo)

Detekcja i monitoring wycieków substancji niebezpiecznych, bezpieczeństwo pożarowe w obszarach zagrożonych wybuchem oraz najnowsze rozwiązania w zakresie wczesnego wykrywania pożarów obiektów przemysłowych. To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas tegorocznej Konferencji STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe – emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. Jej jubileuszowa XX edycja odbyła się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r.
09.04.2019

Gróbarczyk: nagłe ogłoszenie kontroli NIK ws. wraków na dnie Bałtyku to wzbudzanie paniki

Nagłe ogłoszenie przez NIK kontroli ws. wraków na dnie Bałtyku to nieuzasadnione wzbudzanie paniki - uważa minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodano, że ministerstwo deklaruje chęć jak najdalszej współpracy z NIK.
08.04.2019

NIK: Kontrola wykaże, czy wody i dno Bałtyku są bezpieczne

Kontrola NIK wykaże, czy wody i dno Bałtyku są bezpieczne - poinformowała Izba. Dodała, że kontrola jest efektem sygnałów, że na dnie Bałtyku spoczywają bomby ekologiczne. Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk zapewnia, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dot. wycieku paliwa z wraku w Bałtyku.
05.04.2019

Gróbarczyk: Nie ma bezpośredniego zagrożenia dot. wycieku paliwa z wraku w Bałtyku

Nie ma bezpośredniego zagrożenia wyciekiem paliwa z zatopionego wraku tankowca Franken na dnie Bałtyku - mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk odnosząc się do zapowiadanej przez NIK kontroli służb zajmujących się niebezpiecznymi substancjami zalegającymi w morzu.
05.04.2019

W irańskim porcie statek przewrócił się i zatonął (wideo)

W Iranie statek towarowy SL Star przewrócił się i zatonął. Do zdarzenia doszło w miniony wtorek w porcie Shahid Rajaei w Bandar Abbas. Na pokładzie przebywała 14-osobowa załoga.
24.03.2019

Bałtyk: morze problemów! (wideo)

99,7% powierzchni Polski leży w zlewisku Morza Bałtyckiego. Oznacza to, że każdy z nas, często nie zdając sobie z tego sprawy, ma wpływ na stan Bałtyku. Nasze morze boryka się z wieloma problemami!
22.03.2019

Poważne zagrożenie katastrofą ekologiczną po zatonięciu Grande America

Służby monitorują sytuację w związku z niedawną katastrofą statku Grande America. Należąca do Grimaldi Lines jednostka ro-ro zatonęła w ubiegłym tygodniu u wybrzeży Francji. Aktywiści przestrzegają przed katastrofą ekologiczną, a eksperci robią wszystko, by ograniczyć jej rozmiary.
21.03.2019

Paliwo z wraków na dnie Bałtyku to tykająca bomba. Jego wyciek do morza doprowadziłby do katastrofy ekologicznej i ekonomicznej

Blisko setka z zalegających na dnie Bałtyku wraków statków może być niebezpieczna dla środowiska. To bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem – przekonują eksperci. Niebezpieczny jest zwłaszcza wrak zatopionego podczas II wojny światowej tankowca „Franken”. Może tam znajdować się do 1,5 mln litrów paliwa, które na skutek postępującej korozji mogą się przedostać do wody. Koszt operacji oczyszczenia wraku jest szacowany na 6–20 mln euro, jednak skutki dla środowiska i całej gospodarki w przypadku wycieku mogą być znacznie pow
05.03.2019

Zakończyła się operacja podnoszenia norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad (wideo)

Zakończyła się operacja podnoszenia zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad. Okręt w minioną niedzielę został przetransportowany do największej norweskiej bazy morskiej Haakonsvern. Teraz rozpocznie się operacja jego naprawy. Fregata KNM Helge Ingstad, jeden z najnowocześniejszych okrętów Norwegii, zatonęła w listopadzie ubiegłego roku po zderzeniu z tankowcem. Na dnie w okolicach wyspy Hanøytangen spędziła prawie cztery miesiące.
04.03.2019

Katastrofa ekologiczna na Wyspach Salomona. Z osiadłego na mieliźnie statku wycieka ropa

Potwierdziły się obawy przed katastrofą ekologiczną w pobliżu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO East Rennell. 5 lutego osiadł tam na mieliźnie masowiec Solomon Trader a urzędnicy potwierdzili w tym tygodniu wyciek 60 ton ciężkiego oleju napędowego z jednostki.
03.03.2019

Wraki na dnie Bałtyku stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska

Nawet sto wraków zalegających na dnie Bałtyku może być potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Kilkadziesiąt z nich, m.in. tankowiec Franken, może się znajdować w polskiej strefie Bałtyku - alarmują naukowcy i działacze ekologiczni.
27.02.2019

Rozpoczęła się operacja podnoszenia zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad (foto, wideo)

Operacja podnoszenia zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad w toku. Prace rozpoczęły się we wtorek wczesnym rankiem. Zgodnie z planem, potrwają pięć do sześciu dni. Jeden z najnowocześniejszych okrętów Norwegii zatonął w listopadzie ubiegłego roku po zderzeniu z tankowcem.
26.02.2019

Wyciek paliwa w Zatoce San Francisco. Winna siostrzana jednostka El Faro

W czwartek (21 lutego) podczas cumowania w amerykańskim Oakland, doszło do poważnego uszkodzenia kadłuba kontenerowca S/S Matsonia. Z tego powodu ciężkie paliwo przedostało się do Zatoki San Francisco.
25.02.2019

Osiadły na mieliźnie masowiec zagrażą obiektowi światowego dziedzictwa na Wyspach Salomona

Władze Wysp Salomona zgłosiły uszkodzenie w kadłubie w masowcu MV Solomon Trader, wywołując obawy przed katastrofą ekologiczną w pobliżu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO East Rennell.
20.02.2019

Płock: W śledztwie ws. wycieku paliwa z rurociągu PERN powołano biegłego

W ramach śledztwa w sprawie wycieku paliwa z biegnącego pod dnem Wisły w Płocku rurociągu PERN, do którego doszło w 2018 r., tamtejsza prokuratura zasięgnie opinii biegłego na temat technicznego utrzymania magistrali oraz przyczyn i skutków jej rozszczelnienia.
18.02.2019

Międzynarodowa Konferencja Wraki Bałtyku (wideo)

To już ostatnia szansa na rejestrację. 27 lutego w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Wraki Bałtyku. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem paliwa zalegającego w bałtyckich wrakach oraz rozpoczęcie międzynarodowej i interdyscyplinarnej dyskusji w poszukiwania rozwiązana jednego z najpilniejszych problemów związanych z wrakami w Bałtyku.
07.02.2019

Pierwszy na świecie lodołamacz napędzany LNG bunkrował w terminalu Tornio

Pierwszy na świecie lodołamacz zasilany LNG, Polaris, przeprowadził debutanckie bunkrowanie w fińskim Tornio, gdzie znajduje się największy w Skandynawii terminal gazu skroplonego.
06.02.2019

Zdetonowano wszystkie torpedy z zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad (wideo)

Zdetonowano wszystkie torpedy z zatopionej norweskiej fregaty KNM Helge Ingstad. Operacja zakończyła się w miniony piątek. Jeden z najnowocześniejszych okrętów Norwegii zatonął w listopadzie ubiegłego roku po zderzeniu z tankowcem. Jednostka nadal jest pod wodą, trwają przygotowania do jej podniesienia.
06.02.2019

PERN planuje budowę pod dnem Wisły w Płocku rezerwowego rurociągu paliwowego

PERN planuje budowę pod dnem Wisły w Płocku (Mazowieckie) nowego odcinka rezerwowego rurociągu paliwowego i likwidację biegnącej tam części rezerwowej magistrali paliwowej, wyłączonej obecnie z eksploatacji. Spółka ogłosiła przetarg na wykonanie tego zadania.
04.02.2019

Dachser rozbudował poznański oddział

Dachser, globalny operator logistyczny, powiększył swój poznański oddział, rozbudowując dotychczasowy cross-dock o ponad 2,6 tys. mkw. W efekcie firma dysponuje obecnie terminalem przeładunkowym o powierzchni 5,6 tys. mkw., co umożliwia dalszy rozwój biznesu i obsługę coraz większej liczby przesyłek eksportowych, w jakich specjalizuje się operator w Polsce. Łącznie z usługami logistyki kontraktowej obiekt zajmuje teraz ponad 10 tys. mkw. z 57 bramami przeładunkowymi.
31.01.2019

Ojciec ukraińskiego marynarza: Rosja nie udostępnia dokumentacji medycznej mojego syna

„Nadal nie otrzymaliśmy od Rosji oficjalnej dokumentacji medycznej syna” - powiedział PAP Dmytro Ejder, ojciec jednego z trzech ukraińskich marynarzy rannych podczas zatrzymania przez siły rosyjskie w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku.
29.01.2019

Błędy ludzkie przyczyną kolizji promu Ulysse i kontenerowca CLS Virginia (wideo)

W październiku ubiegłego roku miała miejsce dotkliwa kolizja na Morzu Tyrreńskim. Tunezyjski prom pasażersko-frachtowy Ulysse uderzył w kontenerowiec CSL Virginia. Co prawda nikomu nic się nie stało, ale w wyniku wypadku powstała wielka wyrwa w burcie kontenerowca. Doszło także do doszło do naruszenia zbiorników paliwowych i wycieku paliwa, którego mogło być nawet 600 ton. Część z nich dotarła do linii brzegowej Francji.
10.01.2019

Podczas bunkrowania doszło do wycieku paliwa ze statku Maerska

Nieokreślona ilość paliwa bunkrowego wyciekła ze statku kontenerowego należącego do duńskiego giganta morskiego Maersk podczas operacji bunkrowania w Hongkongu - potwierdził rzecznik firmy.
08.01.2019

Najwyższa jakość i ochrona środowiska czyli specjalistyczna chemia okrętowa w Chemtec (wywiad)

Utrzymanie czystości i prace serwisowe mają ogromny wpływ na wydłużenie okresu eksploatacyjnego każdego urządzenia, w szczególności tych pracujących w warunkach morskich. Doświadczenie w dziedzinie specjalistycznej chemii okrętowej pozwala dobrać odpowiednie środki bardzo szybko dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł. O trendach w branży okrętowej, szwedzkiej jakości i planach na przyszłość opowiedział nam Mirosław Mirynowski, właściciel firmy Chemtec.
07.01.2019

Gazprom Neft wzmacnia flotę drugim lodołamaczem

Lodołamacz Andrey Vilkitsky został zwodowany w St. Petersburgu. Ta jednostka, razem z siostrzanym statkiem Alexander Sannikov i sześcioma tankowcami to część programu „Czas Arktyki” prowadzonego przez Gazprom Neft.
06.01.2019

Dwa miasta, dwa wyjątkowe spotkania - zarezerwuj termin już dziś

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić na XX Konferencję STREFY Ex, która odbędzie się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r. oraz na XV Konferencja poświęcona tematyce nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii, metod pomiarowych, optymalizacji oraz bezpieczeństwa eksploatacji instalacji przemysłowych branży paliwowej, chemicznej i energetycznej w dniach 9-10 stycznia w 2019 r. w Hotelu IBB Andersia w Poznaniu.
04.01.2019

Norweska fregata nadal pod wodą. Sztorm uszkodził mocowanie (wideo)

KNM Helge Ingstad, jedna z najlepszych norweskich fregat, nadal pod wodą. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy okręt zostanie podniesiony. Nie sprzyja także pogoda – w okresie Bożego Narodzenia sztorm uszkodził jedną z lin mocujących, przez co jednostka jeszcze mocniej osiadła na dnie. W listopadzie ubiegłego roku fregata zderzyła się z tankowcem.
03.01.2019

Brazylia: Total nie uzyska pozwolenia na eksplorację ujścia Amazonki

Brazylijska agencja ochrony środowiska Ibama odrzuciła odwołanie francuskiego koncernu Total od wydanej 7 grudnia odmowy pozwolenia na prowadzenie eksploracji pięciu sektorów ujścia Amazonki.
28.12.2018

Rosyjski statek towarowy na mieliźnie u wybrzeży Kornwalii

O niebezpiecznym zdarzeniu u wybrzeży Kornwalii informuje serwis BBC News. Rosyjski statek towarowy Kuzma Minin utknął na mieliźnie przy plaży Gyllyngvase w Falmouth około godziny 05:40.
18.12.2018

Silny wiatr i wysokie fale zepchnęły go prosto na skały. Masowiec utknął na mieliźnie (wideo)

Rio w tarapatach. Masowiec utknął na skalistym wybrzeżu Zatoki Cemeskiej w okolicach Noworosyjska w Rosji. Załoga jest bezpieczna, jednak trudne warunki pogodowe uniemożliwiają ściągnięcie statku z mielizny.
13.12.2018

Chiny/Ministerstwo środowiska: Próby ukrycia zanieczyszczeń są głupie

Podejmowane przez firmy i lokalne władze w Chinach próby ukrycia faktycznej skali zanieczyszczenia środowiska są „ekstremalnie głupie” i nie będą skuteczne – przestrzegł w piątek rzecznik chińskiego ministerstwa ds. ochrony środowiska Liu Youbin.
01.12.2018

Dachser inwestuje 20 mln euro w magazyn na chemię

Dachser, globalny operator logistyczny, zainwestuje ponad 20 mln euro w rozbudowę centrum logistycznego w mieście Malsch, położonym niedaleko Karlsruhe w Niemczech. Powierzchnia nowego magazynu wynosi blisko 22 tys. mkw., zapewniając miejsce dla ok. 43 tys. palet. Obiekt został zaprojektowany tak, by umożliwić odpowiednie przechowywanie produktów chemicznych oraz towarów niebezpiecznych, takich jak farby, powłoki i kleje. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na pierwszy kwartał 2019 r.
21.11.2018

Kolizja dwóch drobnicowców na Morzu Północnym

15 listopada doszło do zderzenia dwóch drobnicowców: tureckiego Paksoy 1 i holenderskiego EEMS Cobalt. Do zdarzenia doszło wieczorem, 25 km na północny zachód od niemieckiego Borkum.
16.11.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.