• <

Wynik wyszukiwania - "nauka" - Wiadomości

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez COVID-19

W związku z pandemią COVID-19, nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego nie zostanie oddany planowo do użytku w 2023, lecz w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze.
31.08.2020

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 paźdzernika 2020 roku.
31.08.2020

Autonomiczne łodzie przyspieszą eksplorację mórz i oceanów. Zobrazowano już m.in. dno Rowu Mariańskiego

Choć ludzkość lata już na Księżyc i wysyła sondy na Marsa, a wkrótce na Jowisza, to dno morskie wciąż pozostaje największą niewiadomą. Dotąd jedynie 20 proc. dna zostało zbadane. Wykorzystanie zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej do konstrukcji statków badawczych umożliwi zdalne kontrolowanie bezzałogowych łodzi wykorzystywanych do badania dna morskiego. Firmie SEA-KIT udało się z powodzeniem ukończyć pierwszą misję tego typu. Statek Maxlimer podczas eksperymentalnej misji zmapował przeszło 1000 kilometrów kwadratowych
31.08.2020

Polak z prestiżową nagrodą za badania o wodzie

Prof. Zbigniew Kundzewicz z Polskiej Akademii Nauk, jako pierwszy Polak, otrzymał Międzynarodową Nagrodę Wodną Księcia Sułtana. Doceniono jego badania dotyczące relacji między klimatem a zasobami wodnymi.
28.08.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Grenlandia już nie przestanie topnieć

Zmiany klimatu spowodowały, że topnienie lodowców na Grenlandii osiągnęło etap, z którego nie ma już odwrotu – piszą naukowcy na w „Nature Communications Earth and Environment”.
27.08.2020

Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie z PG w Porcie Gdańsk i Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

PG podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.
26.08.2020

UMG członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego innowacyjnych technologii morskich

Uniwersytet Morski w Gdyni został członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego Awake.ai, działającego w dziedzinie innowacyjnych technologii morskich
26.08.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Wskutek zmian klimatu poszerza się pas tropików

Zmiany klimatyczne sprawiają, że poszerza się pas strefy zwrotnikowej. Dużą rolę odgrywają w tym wody oceaniczne – piszą naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research”.
26.08.2020

Nowy materiał skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się ropy podczas katastrofy morskiej

Katastrofy powodujące przedostawanie się ropy do wód są zagrożeniem nie tylko dla siedlisk morskich, lecz także dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczenia wpływają na całe ekosystemy morskie, w tym ryby i plankton, a skutki obserwujemy latami.
25.08.2020

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych: Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
25.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Padł rekord temperatury na świecie - najwyższa od ponad 100 lat

W Furnace Creek w Dolinie Śmierci na południu Kalifornii termometr wskazał w niedzielę 130 st. F, czyli 54,4 st. C - poinformowała w poniedziałek amerykańska państwowa służba meteorologiczna National Weather Service (NWS). To najwyższa temperatura zaobserwowana na świecie od ponad stu lat.
19.08.2020

Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, której mecenasem i założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk. Przyjrzeliśmy się wypowiedziom ministra z lipcowej konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” oraz wcześniejszej styczniowej „Człowiek a ekologia”. Przebieg konferencji jest udostępniany przez media, m.in. TV Trwam oraz Radio Maryja.
17.08.2020

W tym roku tylko kilkoro naukowców dotrze do polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie

Miało być ich kilkudziesięcioro, jednak przez pandemię do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie naukowców dotrze tylko kilkoro. Ekspedycja w tym sezonie skupi się głównie na utrzymaniu infrastruktury stacji.
17.08.2020

Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo]

Jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie zostało wzbogacone o kolekcję rzeźb. W scenerii podwodnego życia, brytyjski artysta Jason deCaires Taylor umieścił na 18 metrach pod powierzchnią wody, instalację, której przesłaniem jest przypomnienie niewidocznych wyzwań, z jakimi zmaga się australijska rafa.
14.08.2020

Płytki z terakoty do ratowania raf koralowych

Zmiany klimatyczne mają bardzo duży wpływ na życie w oceanach. Wymieranie raf koralowych jest tego widocznym przykładem. Naukowcy na różne sposoby starają się zmniejszyć skutki tak drastycznych zmian.
14.08.2020

Internauta przez mapy Google znalazł olbrzymi zamarznięty statek na Antarktydzie! [wideo]

Użytkownik aplikacji Google Earth podczas przeglądania mapy natrafił na coś, co do złudzenia przypomina wielki, 130-metrowyzamarnięty statek, spoczywający na górze lodowej około 160 km od wybrzeża Antarktydy.
13.08.2020

Sztuczna inteligencja przyspieszy wojskowe misje i może zmienić oblicze wojen

W miarę jak sztuczna inteligencja wkracza do branż takich jak opieka zdrowotna i finanse, rządy na całym świecie coraz częściej inwestują w autonomiczne systemy uzbrojenia. Innowacyjne programy i technologie mogą dać przewagę nad przeciwnikami. Naukowcy z USA niedawno opracowali zaawansowaną sztuczną inteligencję, która jest w stanie prowadzić rozmowę na polu walki. Interfejs JUDI umożliwia szybką komunikację między żołnierzami a robotami podczas operacji.
12.08.2020

Rosjanie stworzyli „pożeracza” produktów ropopochodnych w ściekach

Naukowcy z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego (SFU) stworzyli specjalny sorbent do oczyszczania ścieków. Służba prasowa uczelni wyższej wyjaśniła, że nowy sorbent bazuje na żywych bakteriach i wyklucza przedostawanie się ścieków do naturalnych zbiorników wodnych.
11.08.2020

Naukowcy wkrótce ujawnią więcej informacji nt. niebieskiej dziury w oceanie

Posiadamy dużo informacji na temat przestrzeni kosmicznej i planet, niż na temat oceanów, które przecież konsekwentnie badamy. Morze daje pożywienie wielu żywym organizmom, a ta biosfera stała się nawet ważniejsza niż wcześniej myśleliśmy.
11.08.2020

Okręt podwodny z czasów I WŚ zbadany po ponad 100 latach [wideo]

Wrak okrętu podwodnego SM UC-47 niemieckiej marynarki wojennej z czasów I Wojny Światowej, niedawno został zmapowany, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu o wysokiej rozdzielczości.
11.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Mamy tylko 12 lat aby zapobiec nieodwracalnym skutkom zmian klimatu

ONZ ostrzega, że zostało nam już tylko 12 lat, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom spowodowanym zmianami klimatycznymi. Może w tym pomóc biznes, m.in. poprzez kreowanie innowacyjnych rozwiązań dla klimatu, które walczą ze smogiem, poprawiają efektywność energetyczną i wykorzystują recykling. – Pandemia SARS-CoV-2 uwypukla krytyczną rolę, jaką nauka i biznes pełnią w rozwiązywaniu globalnych wyzwań – podkreśla Mike Roman, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu 3M.
10.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Zmiana klimatu wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń

Dziecko, które urodziło się dzisiaj, może za swojego życia stać się świadkiem wzrostu średniej globalnej temperatury o kilka stopni. Drastycznie zmieni to warunki panujące na Ziemi. Już teraz – na planecie cieplejszej o 1 stopień – wiele czynników pogarsza stan zdrowia ludzi. Raport Lancet Countdown wskazuje, że problemy te będą się nasilać, odbijając się na zdrowiu i dobrostanie naszych dzieci.
04.08.2020

Technologia laserowa pozwala naukowcom zajrzeć w głąb oceanu

Naukowcy przenieśli koncepcję teledetekcji na zupełnie nowy poziom, wykorzystując lidar do wglądu w głębiny oceanu. Nowa technika umożliwia ekspertom badanie składu glonów i oceanów znacznie głebiej w morzu, niż było to możliwe przy użyciu czujników satelitarnych.
03.08.2020

Kosmiczna kapsuła Dragon pomyślnie wodowała u wybrzeży Florydy

Załogowa kapsuła Dragon pomyślnie wodowała w niedzielę w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Na jej pokładzie znajdowało się dwóch amerykańskich astronautów, którzy spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
03.08.2020

Naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.
31.07.2020

Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią

Spalanie drewna nie jest zieloną energią i nie ograniczy emisji CO2. Poza tym drewno "niepełnowartościowe", które będzie mogło, zgodnie z nowymi przepisami dot. OZE, trafić do energetyki - jest teraz cennym zasobem dla przyrody - mówili w czwartek naukowcy.
31.07.2020

Zaadoptuj rekina - naukowe projekty oceaniczne, w których możesz wziąć udział z domu

Te przyjemne i łatwe zajęcia naukowe o morzu, które możesz wykonać w domowym zaciszu, pomogą naukowcom lepiej zrozumieć i chronić oceany Ziemi.
30.07.2020

Nowy wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na PG - budowanie silnej pozycji w branży morskiej

Podniesienie kompetencji i możliwości badawczych naukowców, podwyższenie poziomu kształcenia, a także chęć wyjścia naprzeciw trendom w branży morskiej zdecydowały o utworzeniu na Politechnice Gdańskiej nowego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Powstanie on w ramach integracji dwóch wydziałów funkcjonujących dotychczas osobno: Mechanicznego oraz Oceanotechniki i Okrętownictwa. Pełna integracja nastąpi najwcześniej jesienią 2021 r.
30.07.2020

Młodzi w dialogu na temat tożsamości transregionalnej Balticness

Włączenie młodych mieszkańców regionu bałtyckiego w dialog na temat tożsamości transregionalnej to główny cel projektu realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, na którego czele stoi Uniwersytet Gdański. Zaplanowano zajęcia w szkołach letnich oraz warsztatach angażujących.
29.07.2020

Błękitna technologia – projekt BlueBioTECH realizowany na Uniwersytecie Gdańskim

Projekt „Rozwój i transfer technologii dla błękitnej bioekonomii w regionie Morza Bałtyckiego BlueBioTECH”, realizowany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. BlueBioTECH jest odpowiedzią na potrzeby lepszych rozwiązań w technikach produkcji, zbioru, przetwarzania, a zwłaszcza zwiększenia skali np. w uprawach mikro i makroalg, małży, ryb i krewetek.
29.07.2020

Do roku 2100 może już nie być niedźwiedzi polarnych!

Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne kroki przeciwdziałające zmianom klimatycznym niedźwiedzie polarne mogą wyginąć przed rokiem 2100 – ostrzega pismo „Nature Climate Change”.
28.07.2020

Jadalne morskie gatunki zagrożone

W większości rejonów świata liczebność poławianych ryb i innych morskich stworzeń niebezpiecznie spada z powodu nadmiernej eksploatacji - ustalił międzynarodowy zespół naukowców.
28.07.2020

Zawarto umowę licencyjną między Politechniką Gdańską a spółką Hydromech S.A. na wynalazek z Wydziału Mechanicznego

W ostatnim czasie została zawarta umowa licencyjna,na mocy której firma Hydromech S.A. nabyła prawa do korzystania z wynalazku, dotyczącego precyzyjnych mechanizmów silników satelitowych, opracowanego w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego. Autorami wynalazku chronionego patentem są dr hab. inż. Paweł Śliwiński oraz dr inż. Piotr Patrosz.
28.07.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

Zagadki migracji, czyli jak żółwie morskie odnajdują odizolowane wyspy

Na jedno z postawionych przez Karola Darwina pytań o to, w jaki sposób żółwie odnajdują drogę do odległych wysepek, spróbował odpowiedzieć międzynarodowy zespół naukowców w ramach pionierskiego badania.
27.07.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

Inwazja meduz w Bałtyku!

Tego lata badacze odnotowali wyjątkowy przyrost populacji meduz w Morzu Bałtyckim. Naukowcy ostrzegają, ponieważ tak nagłe i niespotykane na tę skalę zjawisko może mieć negatywny wpływ na równowagę ekologiczną środowiska morskiego, a nawet doprowadzić do katastrofy.
24.07.2020

Podwodna stacja badawcza “Proteus” Fabiena Cousteau. Wygląda obłędnie!

Najnowszy projekt Fabiena Cousteau i Yvesa Béhar to stworzenie największego kompleksu podwodnego naukowo-mieszkalnego na świecie. Według planów "Proteus" to modułowa konstrukcja usytuowana na 18 metrach pod powierzchnią wody. Dwupiętrowa budowla ma stać się domem i olbrzymim laboratorium dla naukowców i badaczy, niczym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
24.07.2020

Rekiny funkcjonalnie wymarły na jednej na pięć raf koralowych [wideo]

Według nowej analizy na 19% światowych raf koralowych brakuje rekinów, co stanowi największy zanotowany zanik rekinów rafowych. Badanie sugeruje, że przełowienie, napędzane głównie gęstą populacją ludzką i złym zarządzaniem, spowodowało, że największe drapieżniki oceanu „funkcjonalnie wyginęły” w wodach ośmiu krajów. Ale na niektórych rafach w innych miejscach rekinów odnotowano całkiem dużo, co sugeruje, że środki ochronne mogą zadziałać.
23.07.2020

Afryka powoli się rozpada. Naukowcy twierdzą, że powstanie nowy ocean

W jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, na suchym odcinku regionu Afar w Afryce Wschodniej, można stanąć dokładnie w miejscu, w którym głęboko pod ziemią kontynent się rozpada.
21.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

UE rozpoczyna konsultacje w sprawie polityki wobec Arktyki

Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych wspólnie rozpoczęły dziś konsultacje społeczne w sprawie dalszych działań w zakresie polityki Unii Europejskiej wobec Arktyki.
20.07.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Sputnik Polska: Rosja zbudowała poligon do „opanowania” Arktyki

Na Svalbardzie otwarto pierwszy poligon do badania wiecznej zmarzliny i wypróbowania technologii rozwoju Arktyki, powiedział Sputnikowi szef Roshydrometu Igor Szumakow.
15.07.2020

Mikroplastik szkodzi homarom

Włókna mikroplastiku zaburzają wszystkie stadia rozwoju larw homarów - odkryli naukowcy. Drobinki sztucznych tworzyw m.in. gromadzą się przy skrzelach i zalegają w układzie pokarmowym.
15.07.2020

Dzisiaj dzień lodu arktycznego! Zobacz, jaką rolę pełni w arktycznym ekosystemie (wideo)

Już w 1896 r. szwedzki naukowiec, Svante Arrhenius pisał o możliwym wpływie zmian koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze na temperatury powierzchni Ziemi. Przewidywał również, że zmiany te mogą być szczególnie duże w rejonach podbiegunowych.
15.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Po jakim czasie zobaczylibyśmy efekt wyzerowania emisji CO2?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z działalnością człowieka. Czy zdołamy za naszego życia zaobserwować efekty ochrony klimatu? Młodsi mają szansę!
14.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Sputnik Polska: Wyjaśniono zagadkę świecenia fal morskich

Europejscy fizycy wyjaśnili mechanizm bioluminescencji jednokomórkowych organizmów morskich dinoflagellatów, które powodują, że fale świecą w nocy – wynika z badań opublikowanych na portalu phys.org.
10.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

Pierwsze bezpośrednie dowody „efektu miksera" - nowego mechanizmu mieszania wody w oceanach

Badacz z University of Maryland odkrył ważny "efekt miksera" oceanicznego, który może wpływać na klimat i rybołówstwo od Florydy po Nową Fundlandię i wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy.
08.07.2020

Czaputowicz: spotkanie V4 pokazuje, że nadajemy ton współpracy w wychodzeniu z kryzysu

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Wadowicach pokazuje, że nadajemy ton współpracy bezpośredniej w okresie wychodzenia z kryzysu – ocenił we wtorek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz po rozmowach z szefami dyplomacji Czech, Słowacji i Węgier.
07.07.2020

Szkutnicy na start! Pierwsze takie egzaminy na Pomorzu Zachodnim

Branża jachtowa wzbogaciła się o nowych specjalistów. Swoje pierwsze egzaminy zawodowe zdawali szkutnicy, którzy na co dzień zdobywali wiedzę u największego polskiego producenta jachtów. „Byli świetnie przygotowani” – chwali absolwentów egzaminator, Andrzej Rejniak.
07.07.2020

Sputnik Polska: Nad Arktyką pojawi się „kopuła termiczna”

Ogromny obszar wysokiego ciśnienia, często nazywany „kopułą termiczną”, utworzy się nad Oceanem Arktycznym w przyszłym tygodniu i przyspieszy topnienie lodu morskiego – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem meteorolog Fińskiego Instytutu Meteorologii Mika Rantanen.
04.07.2020

Sputnik: Rosyjskie systemy podwodnej nawigacji: „iPhone” łączności na głębokościach [wideo]

Nurkowie amatorzy i zawodowcy, ratownicy i grupy poszukiwawcze, aparaty podwodne – wszyscy potrzebują nawigacji, aby orientować się pod wodą. Produkty rosyjskiego laboratorium podwodnej łączności i nawigacji UC&NL, jak powiedział dyrektor generalny firmy, wyznaczają nowe standardy w branży, podobnie jak iPhone w świecie smartfonów.
03.07.2020

Grupa ORLEN wdraża nową biotechnologię

W Grupie ORLEN powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową. Budowana w Trzebini instalacja będzie przekształcała surowce pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy. Ma on szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, czy w rolnictwie. Na etapie pilotażu instalacja będzie wytwarzała 5 ton kwasu mlekowego rocznie, a docelowe moce, sięgające 5 000 ton rocznie, pozwolą pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na ten produ
01.07.2020

Batymetria EMODnet oferuje teraz najwyższą na świecie jakość informacji o dnie morskim

Nowa usługa World Base Layer Service (EBWBL) firmy EMODnet zapewnia szybki i łatwy dostęp do ogólnoświatowych informacji batymetrycznych, umożliwiając użytkownikom wiedzy morskiej, w tym przemysłowi, naukowcom, menedżerom wybrzeży, studentom i ogółowi społeczeństwa, dostęp do wglądu w cechy dna morskiego o wysokiej rozdzielczości na własnych komputerach.
01.07.2020

Wilgotne upały - przyszłość już nadeszła

Najnowsze badania wskazują, że niebezpieczne dla życia ludzkiego wilgotne upały już teraz obserwuje się na przykład na Bliskim Wschodzie.
01.07.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

Odwzorowano już niemal 20 proc. dna oceanów. Dokładna wiedza pozwoli lepiej przewidzieć fale tsunami i ocenić zmiany klimatu

Nawet Księżyc i Mars zostały całkowicie i szczegółowo odwzorowane. W przypadku dna morskiego jest to jednak znacznie trudniejsze. Większość tego, co dotychczas zostało przedstawione, nie opiera się na bezpośrednich pomiarach. Szacunki głębokości dna morskiego mogą być niepoprawne nawet o ponad kilometr, a obiekty mniejsze niż kilkaset metrów są niewidoczne. Stopniowo się to jednak zmienia. Fundacja Seabed 2030 ogłosiła właśnie, że zmapowała już niemal 20 proc. dna oceanicznego.
30.06.2020

Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą. Kilka upalnych dni bez opadów sprawi, że problem powróci

– W Polsce zmiany klimatu są już widoczne gołym okiem – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Nauka o klimacie. Wzrost temperatury spowodował z jednej strony przyspieszone wyparowywanie wody i wzrost zagrożenia suszą, z drugiej zaś opady coraz częściej mają charakter nawalny, powodując wzrost zagrożenia powodziowego. Ostatnie deszcze załagodziły co prawda problem suszy, z którym zwłaszcza rolnicy borykali się od dłuższego czasu, ale nasycenie wodą w głębszych warstwach gleby wciąż jest niskie. To oznacza, że wystarczy
30.06.2020

Akademia Morska w Szczecinie Uczelnią Liderów

Certyfikat „Uczelnia Liderów” przyznawany jest już uczelniom, których absolwenci wyróżniają się na rynku pracy, są kreatywni i wszechstronni.
30.06.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Praktyki morskie pod żaglami

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników Akademii Marynarki Wojennej spędzą pod żaglami ORP Iskra. W poniedziałek (29 czerwca) okręt wyszedł z Portu Wojennego Gdynia. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających praktykę marynarską. Pod koniec lipca zmienią ich podchorążowie II roku studiów, którzy z kolei odbędą praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Powrót okrętu do PW Gdynia przewidywany jest na drugą połowę września.
29.06.2020

Eksperci PAN: Naturalna retencja wody kluczowa w walce z suszą i powodziami w Polsce

Przez nasilające się zmiany klimatu musimy liczyć się z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi – podkreśla grupa doradcza powołana przez prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN). Uczeni przypominają, że nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wodnych w Europie. Apelują o podjęcie kompleksowych działań z naciskiem na ochronę krajobrazu oraz naturalną i małą retencję. Wskazują też konkretne rozwiązania.
23.06.2020

WWF ostrzega: warunki sprzyjają kolejnym pandemiom

Nowy raport Fundacji WWF ̶ „COVID 19: pilne wezwanie do ochrony ludzi i przyrody" wskazuje kluczowe czynniki środowiskowe powodujące rozprzestrzenianie się groźnych patogenów. To głównie handel i konsumpcja gatunków dzikich zwierząt wysokiego ryzyka. Jednak równie ważne są zmiany sposobu użytkowania gruntów prowadzące do wylesiania, zwłaszcza w wyniku rozwoju rolnictwa i niezrównoważonej intensyfikacji produkcji żywności. Pora na zmiany.
18.06.2020

Prezydenci stolic Grupy Wyszehradzkiej apelują o wyższy cel redukcji emisji UE

Prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Budapesztu, Bratysławy, Pragi i Warszawy, zaapelowali do Komisji Europejskiej i krajów członkowskich Unii Europejskiej o poparcie dla Zielonego Ładu, zwiększenie celu redukcji emisji dwutlenku węgla w UE na rok 2030 z 40% do 55% i wsparcie dla samorządów w walce z kryzysem klimatycznym
17.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

WWF Polska: Ocean umiera. Czasu coraz mniej

Co roku, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W tym dniu Fundacja WWF przypomina o wspólnym dla nas wszystkich obowiązku zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro. Niestety ocean ma poważne kłopoty i to my jesteśmy ich powodem. Prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Czasu na działanie jest coraz mniej.
08.06.2020

Na czym najlepiej szkolić żeglarzy?

Wystarczy Omega czy lepiej sprawdzi się duży jacht morski? Od kursu na patent żeglarza jachtowego ludzie często rozpoczynają przygodę z żeglarstwem. Jakie znaczenie dla instruktorów i kursantów ma rodzaj jachtu?
04.06.2020

Raport: kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki jest wytwarzanie nowych technologii

Kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki jest wytwarzanie nowych technologii; cyfryzacja gospodarki samej w sobie nie powinna być obecnie celem - napisano w raporcie "Efekt zamrożenia. Szansa na radykalną cyfryzację gospodarki" opublikowanym w związku z Konferencją Impact re:action.
03.06.2020

MEN publikuje wytyczne dotyczące wznowienia zajęć praktycznych w szkołach branżowych

Od 1 czerwca br. uczniowie klas programowo najwyższych branżowych szkół I stopnia będą mogli brać udział w zajęciach praktycznych. MEN opublikowało w piątek wytyczne, które będą obowiązywały na wznowionych zajęciach praktycznych.
29.05.2020

Na Spitsbergen przez internet

W czasach pandemii koronawirusa nauka przeniosła się do świata wirtualnego. Z internetowych narzędzi z powodzeniem korzystają nie tylko uczniowie szkół, ale także seniorzy. Już w najbliższy czwartek – 7 maja – w ramach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku będą mogli posłuchać wykładu prof. dr. hab. Tadeusza Palmowskiego z Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
05.05.2020

Filip Fajfer zwycięzcą Super Pucharu PZŻ w e-sailingu

Filip Fajfer zwycięzcą pierwszej edycji Super Pucharu PZŻ w e-sailingu. Żeglarz MKS Dwójka Warszawa wygrał 3 z pięciu wyścigów, które zostały rozegrane na platformie Virtual Regatta. W zawodach udział wzięło 12 zawodników, którzy rywalizowali na wirtualnym akwenie olimpijskim w Sydney. Transmisja na żywo przeprowadzona została na kanale Polskiego Związku Żeglarskiego w serwisie YouTube.
03.05.2020

Dzień Otwarty dla dziewczyn na Uniwersytecie Morskim

Jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stał się doskonałą okazją, aby przyłączyć się do największej w Polsce inicjatywy „Dziewczyny na Politechniki!” promującej edukację techniczną i ścisłą wśród dziewczyn.
17.04.2020

Podwodne drony na polskim rynku? (VIDEO)

Rzeczywistość, w której morza i oceany eksplorują autonomiczne drony podwodne staje się coraz bliższa. Nad takim rozwiązaniem pracuje start-up z Krakowa.
10.03.2020

Zawód w branży jachtowej to przyszłość? Rozpoczyna się nabór

Reforma oświaty zmodyfikowała część zawodów, których można uczyć się w szkołach branżowych. Jeszcze w ubiegłych latach szkoły rekrutowały przyszłych szkutników, od września 2019 naukę podjęli monterzy jachtów i łodzi. Niebawem rusza rekrutacja. Zdobyć można wyjątkowy zawód.
09.03.2020

Gdański Tydzień Zawodowca. Wszystko o szkołach zawodowych

W czwartek, 5 marca 2020 roku rusza Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego uczniowie zapoznają się z ofertą szkół zawodowych w Gdańsku. W programie dni otwarte szkół, porady specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów i gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej.
27.02.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

Ferie z Marynarką Wojenną

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” zapraszają dzieci na zajęcia edukacyjne podczas ferii zimowych. Przez dziesięć dni będzie można skorzystać z ciekawej oferty gier i zabaw związanych z wojskowością i marynarką wojenną. Goście będą mogli między innymi zapoznać się z elementami historii służby naszej armii na morzu, ze zwyczajami morskimi i szczegółami morskiego ceremoniału, a także wcielić się w rolę wojennej sanitariuszki. Dla młodych artystów przewidziane są również zajęcia z dziedzi
08.01.2020

Kitack Lim będzie przewodził IMO przez kolejne 4 lata

Zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) zatwierdziło przedłużenie kadencji Kitacka Lima na stanowisku sekretarza generalnego. Druga kadencja Lima rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku.
05.12.2019

Główny ekonomista PKN Orlen: warunkiem rozwoju rodzime, innowacyjne technologie i produkty

Jeśli chcemy się rozwijać, nie hamując wzrostu płac i dochodów, musimy oprzeć rozwój na własnych „centrach wartości”, sięgając do przewag, jakie dają rodzime i innowacyjne technologie oraz produkty, których nie ma jeszcze na rynkach globalnych – uważa główny ekonomista PKN Orlen dr Adam Czyżewski.
13.11.2019

Prezydent Duda: chcemy, żeby polska nauka stała się źródłem innowacji dla polskiego przemysłu

Chcemy, żeby polska nauka stała się źródłem innowacji dla polskiego przemysłu, by wspierała jeszcze mocniej niż dotychczas rozwój Rzeczypospolitej, jako państwa nowoczesnego - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
24.10.2019

Temat uchodźców ciągle woła o humanitarne i ewangeliczne zrozumienie

Z okazji przypadającego 29 września 105. Dnia Migrantów i Uchodźców w Kościele Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zachęca wiernych, by zainteresowali się potrzebującymi pomocy obcokrajowcami w parafii, a także podjęli współpracę z Caritasem i z organizacjami wspierającymi uchodźców.
21.09.2019

Wyspa Sobieszewska. Bezpłatne rejsy (i nie tylko) już w ten weekend

Godzinny rejs jachtem żaglowym, zabawy dla dzieci, w tym m.in. nauka robienia węzłów czy szanty - najbliższy weekend 21 i 22 września, który zaplanowano na Wyspie Sobieszewskiej, zapowiada się morsko i ciekawie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na rejsy obowiązują zapisy.
20.09.2019

Wiceszef MON: nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii

Zależy nam, żeby polski żołnierz dysponował najlepszym sprzętem – powiedział PAP w piątek podczas gali wręczenia nagród XXVII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. "Nie możemy odstawać pod względem uzbrojenia od innych armii NATO" - dodał.
06.09.2019

MON ogłasza konkurs na najlepszą pracę o cyberbezpieczeństwie

Konkurs na najlepszą pracę poświęconą kryptologii, cyberobronie, cyberbezpieczeństwu lub zwalczaniu cyberprzestępczości, ogłosiło ministerstwo obrony narodowej; pula nagród wynosi 39 tys. zł – poinformował w czwartek resort.
29.08.2019

Jubileuszowy Port Pieśni Pracy już w piątek

Osiem koncertów z udziałem kilkunastu wykonawców z kraju i gości z Francji – Booze Brothers – złoży się na rozpoczynającą się w piątek jubileuszową XXXV edycję festiwalu szantowego Port Pieśni Pracy w Tychach.
22.08.2019

45 lat temu zmarł Eugeniusz Kwiatkowski

45 lat temu, 22 sierpnia 1974 r., zmarł Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
22.08.2019

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco w Porcie Gdynia. Dowódca okrętu zaprasza na pokład (foto, wideo)

Cisne Branco – brazylijska fregata żaglowa, od środy cumuje przy Nabrzeżu Pomorskim w Porcie Gdynia. To flagowy okręt Marynarki Wojennej Brazylii. Żaglowiec w czwartek został udostępniony zwiedzającym. Z naszą kamerą odwiedziliśmy tę niezwykłą jednostkę.
08.08.2019

Dachser: nowoczesne technologie dla logistyki jutra

Dachser, globalny operator logistyczny, prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania koncepcji takich jak IoT (Internet rzeczy) czy uczenia maszynowego do zarządzania łańcuchami dostaw. Międzynarodowa firma od początku swego istnienia przywiązuje dużą wagę do innowacyjności. Operator odgrywał kluczową rolę m.in. przy wdrożeniu nadwozi wymiennych w latach 70. czy rozpowszechnieniu kodów kreskowych na paletach w ostatniej dekadzie XX wieku. Cel tych działań zawsze jest taki sam: zapewnienie najsprawniejszej obsługi log
06.08.2019

Premier Wielkiej Brytanii: Wyjdziemy z UE 31 października, bez żadnego ale

Nowy brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział w środę wyjście W. Brytanii z UE w terminie 31 października br. "bez żadnego ale". Zapewnił, iż "udowodni krytykom, że nie mają racji" i zrealizuje obszerny plan reform w polityce wewnętrznej.
24.07.2019

Kompleks koksowania Grupy LOTOS gotowy do rozruchu

Grupa LOTOS S.A. osiągnęła stan gotowości do rozruchu (Ready For Start Up - RFSU), kluczowego obiektu Projektu EFRA: Kompleksu Koksowania (instalacja DCU wraz z instalacjami towarzyszącymi).
29.06.2019

Spędź wakacje z Centrum Żeglarskim

Nareszcie mamy wakacje! Piękna pogoda zachęca do wyjazdów i podroży, a wypoczynek nad wodą to jedna z najlepszych możliwości na spędzenie upalnego lata. Kilkanaście ciekawych ofert przygotowało Centrum Żeglarskie. Oto kilka z nich.
21.06.2019

Odbyły się 50. Regaty o Puchar Dnia Dziecka

116 zawodników z 15 klubów z całej Polski - tak można podsumować jubileuszowe, 50. Regaty o Puchar Dnia Dziecka. Organizatorem jubileuszowej imprezy było Centrum Żeglarskie w Szczecinie w porozumieniu z Klubem Sportowym Centrum Żeglarskie.
04.06.2019

Chmal: hub lobbingowy w Brukseli otwarty na wszystkie polskie firmy

Nowo otwarty polski hub lobbingowy w Brukseli jest otwarty na wszystkie firmy - zapewnił PAP szef Business & Science Poland Tomasz Chmal. Dodał, że hub prowadzi już wstępne rozmowy z dużymi prywatnymi przedsiębiorstwami, podkreślił jednocześnie, że jest otwarty na małe i średnie firmy.
01.06.2019

Wielkie zainteresowanie stoiskiem PZŻ, promującym żeglarstwo na 21. Pikniku Olimpijskim

Polski Związek Żeglarski uczestniczył w sobotę 25 maja w 21. Pikniku Olimpijskim w Warszawie, na którym w ramach swojego stoiska przygotował szereg atrakcji oraz konkursy z nagrodami dla najmłodszych. Wstęp był wolny.
28.05.2019

Wznowienie rejsów białej floty pod opieką Unity Line

Wraz z nadejściem wiosny, na wody Odry i Zalewu Szczecińskiego wypłyną bliźniacze jednostki pasażerskie: Odra Queen i Peene Queen. Tym samym rozpoczyna się ich pierwszy sezon pod opieką Unity Line. Armator przejął statki w listopadzie ubiegłego roku, poszerzając tym samym swoją bogatą ofertę wycieczkową. Przygotowując się do otwarcia nowego sezonu, Unity Line dołożyło wszelkich starań, aby propozycje rejsów były zróżnicowane i atrakcyjne, a komfort podróżowania stał na wysokim poziomie.
09.04.2019

Jędrysek: Administracja geologiczna w Polsce wymaga reformy

W Polsce trzeba zreformować administrację geologiczną – mówi w wywiadzie dla PAP Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek. Jego zdaniem najważniejszą częścią tej reformy będzie powołanie Polskiej Agencji Geologicznej (PAG).
06.04.2019

Morawiecki: wierzę, że nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki

Wierzę, że polska nauka może być najpotężniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji uruchomienia Sieci Badawczej Łukasiewicz.
02.04.2019

Machałek: Reforma kształcenia zawodowego nie uda się bez pracodawców

Reforma kształcenia zawodowego musi się udać. Jest ona bardzo oczekiwana i istotna z punktu widzenia polskiego rozwoju gospodarczego – przekonywała wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. Zaznaczyła, że nie powiedzie się ona bez udziału pracodawców.
27.03.2019

Wiceminister edukacji: Niezbędne są zmiany mocno wiążące pracodawcę ze szkolnictwem zawodowym

Niezbędne są zmiany, które będą bardzo mocno wiązać pracodawcę ze szkolnictwem zawodowym – powiedziała w środę w Kielcach wiceminister edukacji Marzena Machałek, która wzięła udział w Regionalnym Kongresie Zawodowym.
21.03.2019

Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum

W Narodowym Muzeum Morskim uważamy, że kobiety i morze to najlepsze połączenie. Ponad połowa pracowników w naszym muzeum to dziewczyny. Kobiety piastują w instytucji ważne stanowiska, zajmując się ruchem zabytków, dbając o dziedzictwo morskie, usuwając rdzę z najcenniejszych eksponatów, walcząc ze świdrakiem, prowadząc unijne projekty i budując kolejne oddziały.
14.02.2019

Uczelnie na Wybrzeżu zdobyły fundusze na kształcenie dzieci i seniorów

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni znalazły się wśród uczelni, które zdobyły rządowe dofinansowanie na kształcenie uczniów oraz osób starszych.
06.02.2019

ME: Polsko-indyjskie porozumienie ws. współpracy w górnictwie

Stworzenie dogodnych warunków do kooperacji polskich i indyjskich firm przemysłu węglowego jest głównym celem porozumienia obu krajów ws. współpracy dot. górnictwa. Dokument podpisano w poniedziałek w New Delhi - poinformowało Ministerstwo Energii.
04.02.2019

C.H. Robinson Poland laureatem Top Employer Award

Spółka C.H. Robinson z dumą ogłosiła w poniedziałek, że została oficjalnie uznana przez Top Employers Institute za jednego z najlepszych polskich pracodawców w rankingu Top Employer 2019.
04.02.2019

Panama: Po ŚDM Dar Młodzieży wyruszy w drogę powrotną do Polski

W poniedziałek żaglowiec „Dar Młodzieży”, który przypłynął do Panamy z okazji Światowych Dni Młodzieży wyrusza w drogę powrotną do Polski. Potrwa ona dwa miesiące. Najpierw jednostka z Panamy weźmie kurs na port Kartagena w Kolumbii.
27.01.2019

Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich w Gdyni: Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii (foto)

Wszyscy widzimy niesamowity rozwój technologii – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl kmdr por. Fredrik Lindén ze Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Był on obecny na pierwszym Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Dwudniowe wydarzenie zakończyło się w czwartek w Gdyni.
18.01.2019

Pierwsze Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich

Pierwsze Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich odbedzie się 16-17 stycznia w Gdyni. Celem dwudniowego spotkania jest stworzenie platformy służącej wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy polskimi i szwedzkimi ośrodkami akademickimi i naukowymi, centrami badawczo-rozwojowymi, podmiotami oraz instytucjami zaangażowanymi w projekty badawcze w obszarze technologii morskich.
14.01.2019

130 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski

130 lat temu, 30 grudnia 1888 r., urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
30.12.2018

Zastępca sekretarza generalnego NATO: Potrzebujemy partnerstw dla bezpieczeństwa

Kraje NATO muszą współpracować ze sobą i krajami partnerskimi, by znajdować rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział w czwartek w Warszawie zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa Antonio Missiroli.
22.11.2018

Kongres 590: Ograniczenie biurokracji i współpraca biznesu z nauką receptą na problemy kadrowe

Redukcja biurokracji w kwestii zatrudnienia cudzoziemców i współpraca biznesu z nauką receptą na problemy kadrowe – to wnioski z debaty „Wyzwania rynku pracy: ujęcie średnio i długoterminowe w tym rola pracowników 50+” podczas III edycji Kongresu 590 w Jasionce (15-16 listopada).
22.11.2018

Piknik marynarski z okazji 100-lecia MW RP

Inspektor Marynarki Wojennej i dowódca 3. Flotylli Okrętów zapraszają na piknik marynarski z okazji 100-lecia utworzenia Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Na skwerze Kościuszki, będzie można zobaczyć pokazy sprzętu wojskowego i występy artystyczne.
19.11.2018

Morawiecki: Firmy takie jak Grupa Azoty powinny inwestować w badania i rozwój

Rolą takich firm, jak Grupa Azoty jest inwestowanie w badania i rozwój, w polskich naukowców - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że działania w kierunku innowacyjnej polskiej chemii doprowadzą do zmniejszenia deficytu w handlu produktami chemicznymi.
30.10.2018

Sejmowa komisja za projektem budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r.

Wydatki na naukę w 2019 r. sięgną ponad 9,8 mld zł, a na szkolnictwo wyższe - ok. 18 mld zł - poinformował w czasie posiedzenia sejmowej komisji wiceminister nauki Sebastian Skuza. Komisja we wtorek pozytywnie zaopiniowała projekty budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2019 r.
23.10.2018

Gowin: Wdrażanie Konstytucji dla Nauki w dialogu ze środowiskiem akademickim

W ciągłej dyskusji ze środowiskiem akademickim będą starał się wdrażać Konstytucję dla Nauki, to nie jest czcza deklaracja konsultacje ciągle trwają - podkreślił w środę w Bydgoszczy szef resortu nauki Jarosław Gowin. Zapowiedział podwyżki dla naukowców.
10.10.2018

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim

Nowy rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie 28 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad 10 tysięcy studentów.
28.09.2018

Emilewicz: Poszukujemy menedżerów do instytutów badawczych, by rozwijały innowacyjność

Lepszy przepływ przełomowych polskich technologii z nauki do biznesu i wzmocnienie współpracy instytutów badawczych z przedsiębiorcami - taki ma być efekt zainicjowanego przez MPiT kadrowego wzmocnienia instytutów badawczych. W tym celu resort rozpoczyna rekrutację na stanowiska menedżerskie w instytutach - mówi PAP szefowa resortu Jadwiga Emilewicz.
28.09.2018

MNiSW: W 2019 r. ponad 26,5 mld zł na naukę i szkolnictwo wyższe

W projekcie budżetu na 2019 r. są dodatkowo prawie 2 mld zł - w tym 1,35 mld zł ze środków budżetu krajowego - na naukę i szkolnictwo wyższe, głównie na podwyżki płac minimalnych na uczelniach - powiedział PAP wiceminister nauki Piotr Mueller. Dodał, że w sumie na te oba działy będzie 26,5 mld zł.
27.09.2018

LOTOS i Politechnika Warszawska współpracują nad projektami B+R

Przedstawiciele Politechniki Warszawskiej oraz Grupy LOTOS S.A. i spółki LOTOS Lab w dniu 25 września br. podpisali dokumenty inicjujące wspólną działalność badawczo-rozwojową. Współpraca polegać będzie na przygotowaniu prototypów wybranych urządzeń z obszaru niskoemisyjnego transportu oraz magazynowania energii. W wydarzeniu wziął udział Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii.
26.09.2018

Już jutro siódma edycja konferencji Diagnostyka Meteriałów i Urządzeń Technicznych DMIUT 2018

Badania nieniszczące, rozumiane jako diagnozowanie stanu materiałów, urządzeń czy konstrukcji i instalacji w sposób nie ingerujący w ich strukturę, a więc minimalizujący potrzebę wyłączania ich z eksploatacji, znajdują coraz szersze zastosowanie w praktyce przemysłowej. Z jednej strony pozwalają na minimalizację kosztów diagnostyki obligatoryjnej, z drugiej - poszerzają spektrum informacji, jakie możemy uzyskać pod kątem optymalizacji parametrów eksploatacyjnych. DMIUT jest spotkaniem poświęconym współczesnym wyzwaniom w tej właś
18.09.2018

Ratownik: Największe znaczenie w przeciwdziałaniu utonięciom ma edukacja

Największe znaczenie w przeciwdziałaniu utonięciom ma nauka pływania i szacunku do wody - mówi PAP prezes zarządu Stołecznego WOPR Paweł Błasiak. Jego zdaniem kąpiele w miejscach strzeżonych znacznie ograniczają ryzyko utonięcia.
11.08.2018

Program Edukacji Żeglarskiej. Bezpłatna nauka żeglarstwa dla dzieci do końca sierpnia

Program adresowany jest do dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w Górkach Zachodnich w dwóch klasach: Optimist i windsurfing. - Program skierowany jest do dzieci, które mnie miały kontaktu z żeglarstwem - zaznacza Jan Krzyżak, koordynator regionalny programu w Gdańsku.
09.08.2018

Wiceminister nauki: Do końca roku wydamy ponad 20 rozporządzeń do Konstytucji dla Nauki

W sumie do końca roku do Konstytucji dla Nauki planujemy wydać ponad 20 rozporządzeń - powiedział PAP wiceminister nauki Piotr Müller. Konsultacje ws. kilku ważnych rozporządzeń - m.in. dot. zasad ewaluacji i podziału dziedzin - mają się zacząć, kiedy ustawę podpisze prezydent.
19.07.2018

Resort nauki rozpoczął już konsultacje niektórych projektów rozporządzeń do Ustawy 2.0

Resort nauki rozpoczął już konsultacje kilkunastu rozporządzeń do Ustawy 2.0., m.in. dotyczących zarobków profesora uczelni publicznej czy programu "Wsparcie dla czasopism naukowych". Ich projekty umieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
16.07.2018

Ekspert: Pracownik potrzebuje urlopu, by mógł efektywnie pracować

Pracownik potrzebuje systematycznego odpoczynku, by mógł efektywnie pracować; ważne jest też zadbanie o regenerację organizmu w ciągu dnia - powiedział PAP psycholog, kulturoznawca Przemysław Staroń z Uniwersytetu SWPS. Dodał, że długotrwały brak odpoczynku grozi wypaleniem zawodowym.
16.07.2018

Ustawy reformujące uczelnie skierowane do dalszych prac w senackiej komisji

Ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawę 2.0 i przepisy ją wprowadzające, po poprawkach zgłaszanych przez senatorów, skierowano we wtorek do dalszych prac w senackiej komisji.
11.07.2018

Trwa druga edycja projektu Malujemy Gdynię żaglami

Rekreacja na morzu, zgłębienie tajników żeglarstwa oraz pogłębienie więzi rodzinnych – to główne założenia projektu "Malujemy Gdynię żaglami", którego już drugą edycję realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Podczas wakacji dzieci wraz z rodzicami, pod okiem doświadczonej kadry, wspólnie przeżywają morską przygodę. Zajęcia żeglarskie i rejsy po Zatoce Gdańskiej odbywają się na pokładzie jachtu Galped, którego właścicielem jest MOPS.
10.07.2018

TOP100 Innowatorzy Gospodarki

Przedsiębiorcy, którzy chcą rozbudować działalność badawczo-rozwojową (B+R) i zatrudniają naukowców, mogą dostać środki, by wysłać ich na staż do zagranicznych jednostek badawczych lub przedsiębiorstw. To wszystko za sprawą programu „TOP100 Innowatorzy Gospodarki”, którego celem jest wsparcie procesu zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacją wyników prac B+R.
06.07.2018

Gowin: Ustawa o szkolnictwie wyższym jest dobrym kompromisem

Obecny kształt ustawy o szkolnictwie wyższym, nad którą będziemy głosować we wtorek, jest dobrym kompromisem - uważa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
29.06.2018

Eksperci: Start-upy muszą być wspierane przez uczelnie i biznes

Wsparcie merytoryczne - zarówno ze strony uczelni, jak i biznesu - to podstawowy warunek, aby badania naukowe mogły być z sukcesem wdrażane w start-upach - mówili eksperci w czwartek podczas kongresu innoSHARE’18, który do piątku trwa w Warszawie.
28.06.2018

Niepokojące statystyki utonięć w Polsce - Wystartowała 12. edycja Pływam bez Promili

Akcja propaguje zasady bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą i przestrzega przed łączeniem kąpieli i alkoholu i jest odpowiedzią na wciąż wysoki współczynnik utonięć w Polsce (od początku 2018 roku utonęło już 231 osób - to o połowę więcej niż w podobnym czasie rok temu).
26.06.2018

Technik budowy jednostek pływających i monter kadłubów. Nowe kierunki w ZSM w Świnoujściu

Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu będzie kształcił przyszłych stoczniowców. Ruszył nabór na dwa nowe kierunki: technik budowy jednostek pływających i monter kadłubów. Aby nauka mogła się rozpocząć, potrzeba co najmniej 20 chętnych.
21.06.2018

Rybacy i organizacje ekologiczne wzywają Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych do wszczęcia formalnego dochodzenia w sprawie połowów prądem

W dniu dzisiejszym, 23 organizacje ekologiczne i organizacje reprezentujące rybaków z Francji, Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii złożyły formalny wniosek do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (w skrócie OLAF1) o wszczęcie dochodzenia w sprawie podejrzenia o nadużycia finansowe holenderskich rybaków poławiających prądem.
13.06.2018

Podlaskie służby przypominają o bezpiecznym zachowaniu nad wodą

Policjanci, strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, żandarmeria wojskowa i ratownicy medyczni na białostockiej plaży Dojlidy uczyli w czwartek dzieci i młodzież bezpiecznych zachowań nad wodą. Według danych policji od początku maja w regionie utonęło 7 osób.
07.06.2018

Tak przemysł współpracuje z nauką: PGNiG i AGH rozwijają nową technologię wierceń

MiniDrill to innowacyjne rozwiązanie, które może zwiększyć wydobycie węglowodorów i zmniejszyć koszty wierceń. Właśnie zakończyła się I faza projektu.
06.06.2018

Poczuj się jak wilk morski i weź udział w Pikniku Żeglarskim

Rejsy jachtami i ich zwiedzanie, nauka żeglarstwa, gry i zabawy na świeżym powietrzu czy zbieranie pamiątkowych pieczątek połączone z konkursem. To tylko niektóre atrakcje, które będą czekać na mieszkańców już w najbliższą niedzielę w gdyńskiej marinie. Wszystko w ramach Rodzinnego Pikniku Żeglarskiego. Będzie on zwieńczeniem wiosennej edycji programu edukacyjnego „Gdynia na fali”.
05.06.2018

Mech: Wzrost płac hamuje m.in. szerokie otwarcie rynku na pracowników spoza UE

Wzrost płac hamuje polityka ich schładzania, której głównym elementem jest szerokie otwarcie rynku na pracowników spoza UE - powiedział PAP Cezary Mech, były wiceminister finansów, komentując piątkowe dane GUS.
18.05.2018

W czerwcu rusza rekrutacja do Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Rekrutacja do Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu rozpoczyna się 1 czerwca. Placówka po ponad 10-letniej przerwie wznowiła działalność. Nauka w technikum będzie trwała cztery lata.
14.05.2018

Gdynia: 8 mln zł z UE na dodatkowe zajęcia dla studentów Akademii Marynarki Wojennej

Dzięki 8 mln zł pozyskanym z funduszy UE studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dostaną możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy i umiejętności. W ofercie znajdą się m.in. zagraniczne praktyki i nauka specjalistycznego słownictwa w j. angielskim.
13.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.