• <

Wynik wyszukiwania - "muzeum" - Wiadomości

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
29.04.2021

Wojenne losy żeglarzy z jachtu "Dal"

Po wybuchu II wojny światowej wielu polskich żeglarzy stanęło do walki za najeźdźcą i okupantem. Wśród nich znaleźli się por. ułanów Andrzej Bohomolec i oficer marynarki handlowej por. Jerzy Świechowski, którzy w latach 1933-1934 przeszli do historii, przepływając Atlantyk na jachcie "Dal". Trzeci członek załogi jachtu – por. marynarki handlowej Jan Witkowski zmarł przed rozpoczęciem wojny.
02.09.2020

Stawiacz min ORP "Gryf" - pierwsze trzy dni II wojny światowej

Zbudowany we francuskiej stoczni Augustin-Normand w Hawrze, stawiacz min "Gryf", wszedł do służby w 1938 r. Ten największy we flocie II Rzeczypospolitej okręt, od 1 września 1939 r. uczestniczył w obronie Wybrzeża.
01.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Tablice z 21 postulatami MKS należą do Narodowego Muzeum Morskiego

Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - w świetle prawa - należą bezspornie do Narodowego Muzeum Morskiego - powiedział dziś wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Dodał, że tablice te powinny znaleźć się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
01.09.2020

Wrześniowa pamiątka z Toru Wodnego, czyli Zwillingsockel 36

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy z Urzędem Morskim w Szczecinie pozyskało kolejny, interesujący eksponat. W poniedziałek, 31 sierpnia, w Szczecinie zaprezentowany został zestaw przeciwlotniczy Zwilingsockel 36. Tego typu broń pojawiła się na linii frontu m.in. podczas kampanii wrześniowej.
31.08.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

Historyczny seans filmowy w Muzeum Marynarki Wojennej

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Gdańsk 1939" zrealizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
27.08.2020

38 lat temu w Cowes - dziewiczy rejs Daru Młodzieży [foto]

Było słoneczne, wczesne popołudnie 25 sierpnia 1982 roku. Na redzie Cowes zakotwiczył Dar Młodzieży – odbywająca swą dziewiczą podróż, nowa fregata Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Żaglowiec dowodzony przez kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza zakończył właśnie w Falmouth zwycięski start w regatach Tall Ship’s Races i swoim udziałem honorował wyjątkową uroczystość w kurorcie na wyspie Wight.
25.08.2020

Morski kalendarz pomoże chorym dzieciom i hospicjom

ATC Cargo SA organizuje akcję społeczną „Morskie wspomnienia o Gdyni”. Każdy może wziąć w niej udział wysyłając archiwalne fotografie, które stworzą kalendarz opowiadający o morskiej historii miasta. Dochód z kalendarzy przekazanych na licytację Radia Gdańsk zasili trójmiejskie hospicja i organizacje wspomagające leczenie dzieci.
19.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020”

Książka omawia ideę Polski Morskiej w stulecie zaślubin z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 w Pucku. Jej celem jest usystematyzowane aktów i działań, związanych z tym zagadnieniem.
18.08.2020

Inwestorzy garną się do Portu Gdańsk

Jak informuje dzisiejsze wydanie "Puls Biznesu", liczne firmy negocjują wynajem nabrzeży. Chcą na nich budować terminale. Dzięki temu port zwiększy przeładunki, m.in. kontenerów i paliw.
18.08.2020

Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo]

Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych RGS rozpoczęli badania tajemniczego statku z początku XVIII wieku, odkrytego na dnie Zatoki Fińskiej. Przyjmuje się, że jest to holenderski statek, który płynął do nowo powstałego wówczas St. Petersburga. Na pokładzie statku znaleziono setki szklanych butelek, dlatego otrzymał kryptonim „Butilocznik”.
17.08.2020

A może morze? Interaktywny zeszyt o morzu

Co robić w wakacje? To pytanie nieraz zadają sobie rodzice, szukając letnich rozrywek dla swoich dzieci. Oficyna Wydawnicza Oryginały w partnerstwie z Gdynią daje ciekawą opcję dla najmłodszych – nowy morski zeszyt. „A może morze?” to interaktywna publikacja, która na dobre wciągnie najmłodszych w nadmorski klimat.
16.08.2020

Gdynia: Plaża wczoraj i dziś (foto)

Gdyńska plaża niezmiennie przyciąga w upalne dni spragnionych słońca i wody mieszkańców i turystów. Czy zmieniła się przez ostatnie kilkadziesiąt lat? Zobaczcie sami.
16.08.2020

Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo]

Jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie zostało wzbogacone o kolekcję rzeźb. W scenerii podwodnego życia, brytyjski artysta Jason deCaires Taylor umieścił na 18 metrach pod powierzchnią wody, instalację, której przesłaniem jest przypomnienie niewidocznych wyzwań, z jakimi zmaga się australijska rafa.
14.08.2020

Opowieść o wyspie - spotkanie w Muzeum Emigracji

Jaką historię skrywa wyspa Fuerteventura? Jest rajem dla turystów czy raczej udręką dla mieszkańców? O historii tego miejsca, tubylcach i ich spojrzeniu na świat opowie Kasper Bajon - autor książki pod tytułem „Fuerte". Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni.
13.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Stacja Morska w Helu: badawczo-edukacyjna jednostka UG, która przyciąga turystów

Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry – naukowo-badawcza stacja terenowa Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zajmuje się głównie badaniami i dydaktyką dotyczącą przyrody i ochrony Morza Bałtyckiego. Poza aktywnością wynikającą z działalności statutowej, zespół Stacji Morskiej realizuje też projekty czynnej ochrony morskiej przyrody oraz podejmuje liczne inicjatywy o charakterze informacyjno–edukacyjnym. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w czasie letnim, cieszy się też prowadzone przez stację Fokarium.
12.08.2020

Narodowe Muzeum Morskie od drugiej strony - spacery edukacyjne wokół gdańskich oddziałów NMM

Podczas godzinnego spaceru poznamy historię Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy na Ołowiance i "Sołdka", czyli gdańskich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Dowiemy się, jaka jest ich historia, skąd wzięły się ich nazwy oraz w jaki sposób są związane z morzem.
12.08.2020

O pomiarach rozliczeniowych w łańcuchu dostaw LNG

Na przestrzeni ostatnich lat rynek gazu ziemnego uległ zmianom. Dotychczasowe podejście w handlowych relacjach warunkowane było poprzez sposób dostawy tego surowca, który głównie odbywał się z wykorzystaniem gazociągów. Uwzględniając fakt, iż gaz ziemny ma sześćset krotnie większą gęstość energetyczną w postaci LNG niż w nieskompresowanej postaci, ekonomicznie uzasadniony jest transport surowca nie tylko tradycyjnymi gazociągami.
11.08.2020

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach, pragnie przypomnieć i zaznaczyć ich rolę w historycznym procesie walk i budowy wolnej Polski.
11.08.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Sierpień ’80 – już w ten weekend zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i Muzeum Sali BHP

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na spacery z przewodnikiem po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz wystawach prezentowanych w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
10.08.2020

Średniowieczny miecz w świetnym stanie wydobyty z dna Odry

Podczas prac nad pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin znaleziono średniowieczny miecz w niemal idealnym jak na swój wiek stanie, wraz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Jak oceniają eksperci archeologowie, znalezisko jest absolutnie unikatowe.
10.08.2020

Drugie życie ORP „Sokół”

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. To jednak nie koniec jego historii. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Teraz otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W PGZ Stoczni Wojennej trwają właśnie prace zabezpieczające okręt. Tym samym rozpoczął się pierwszy, wstępny etap przygotowujący go do nowej roli.
10.08.2020

ORP Wilk, ORP Orzeł i U-Booty już dostępne w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP Wilk i części niemieckich torped.
08.08.2020

Powiększy się marina przy molo w Sopocie

Marina w Sopocie zostanie rozbudowana. Pojawi się więcej miejsca dla żeglarzy, 28 dodatkowych stanowisk cumowniczych, rampa do wodowania jachtów oraz pawilon na falochronie.
07.08.2020

Wystawa poświęcona okrętom podwodnym w muzeum w Kołobrzegu

W Muzeum Miasta Kołobrzeg, na wystawie poświęconej podwodnym okrętom "Podwodny pojedynek", można od teraz podziwiać m.in. silniki torpedowe, wyposażenie nurka z II wojny światowej czy oryginalne dokumenty ORP Wilk. Ekspozycja będzie dostępna do końca roku.
07.08.2020

Największa na świecie latająca łódź - samolot morski AG600 pozytywnie przeszedł testy

Po opóźnieniach związanych z Covid-19, prototyp samolotu morskiego przeszedł testy pływania i startowania z wody podczas próby w prowincji Shandong w Chinach. Pojazd zostanie wykorzystany w reagowaniu kryzysowym Chin na incydenty morskie i klęski żywiołowe, ale może również służyć do działań na Morzu Południowochińskim.
05.08.2020

Kaspijski Potwór Morski przechodzi na emeryturę - radziecki ekranoplan trafi do wojskowego muzeum [wideo]

Jedyny w swoim rodzaju ekranoplan, który wygląda jak samolot, ale w rzeczywistości jest wojskowym super okrętem, przybył do miasta Derbent na Morzu Kaspijskim. Stanie się najważniejszym punktem tamtejszego parku wojskowego „Patriot Park”.
04.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na spacer historyczny

6 sierpnia o g. 13.00 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na Spacer historyczny z zabytkami Marynarki Wojennej w tle.
04.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach

Od sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej i okręt ORP „Błyskawica” wydłużają godziny otwarcia. Zmieniają się też zasady zwiedzania. Dzięki temu historię polskiej Marynarki Wojennej będzie mogło poznać więcej osób.
04.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Grecja: Otwarto pierwsze podmorskie muzeum - starożytny wrak statku z amforami

W Grecji zainaugurowano w sobotę pierwsze podwodne muzeum - wrak statku, który zatonął w V wieku p.n.e., a który przewoził tysiące amfor. Zatopiony skarb na Morzu Egejskim będą teraz mogli odkrywać miłośnicy nurkowania.
01.08.2020

Uroczysty rejs pod hasłem - Wisła, godzina W

Kilkadziesiąt jednostek, na czele ze statkiem Dar Mazowsza, popłynęło w sobotę po południu w corocznym, uroczystym rejsie pod hasłem "Wisła, godzina W". O godz. 17 uczestnicy rejsu przy Bulwarze Flotylli Wiślanej, miejscu zatopienia statku "Bajka", oddali hołd Powstańcom Warszawskim.
01.08.2020

14,5 mln zł dla Twierdzy Wisłoujście w ramach pożyczki rewitalizacyjnej

Muzeum Gdańska podpisało w piątek, 31 lipca umowę na wykorzystanie środków z mechanizmu pożyczki rewitalizacyjnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Najstarsza fortyfikacja morska dawnej Rzeczpospolitej i Pomnik Historii RP doczeka się kompleksowych prac budowlano-konserwatorskich. Potrwają one do 2022 r
31.07.2020

Alarm w związku z wykryciem setek chińskich statków rybackich w pobliżu strefy ochronnej Galapagos

Ekwador wszczął alarm po tym, jak jego marynarka wojenna odkryła około 260 statków rybackich pływających głównie pod banderą chińską na oceanie otaczającym wyspy Galapagos. Flota znaleziona tuż poza strefą chronioną stwarza ryzyko zniszczenia różnorodnego ekosystemu i życia morskiego w chronionym regionie.
31.07.2020

Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią

Spalanie drewna nie jest zieloną energią i nie ograniczy emisji CO2. Poza tym drewno "niepełnowartościowe", które będzie mogło, zgodnie z nowymi przepisami dot. OZE, trafić do energetyki - jest teraz cennym zasobem dla przyrody - mówili w czwartek naukowcy.
31.07.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na spacer po Stoczni Gdańskiej

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na bezpłatne spacery z przewodnikiem po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 40. rocznicę wydarzeń Sierpnia ’80. Narracja skupiać się będzie nad strajkiem Stoczni Gdańskiej im. Lenina i ogólnopolskim strajkiem solidarnościowym z sierpnia 1980 roku oraz podpisanymi tu porozumieniami gdańskimi.
27.07.2020

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu poszukuje zabytków morskich

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu apeluje o eksponaty związane z techniką morską.
24.07.2020

Marynarze - cała wstecz - fotografie życia na morzu

Jak wygląda życie na morzu? Jaki będzie marynarz przyszłości? Czy bezzałogowe statki zastąpią pracę człowieka? 29 lipca 2020 roku o godzinie 12:00 w ładowni statku-muzeum Sołdek odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Łukasza Zakrzewskiego - „Marynarze – cała wstecz” oraz dyskusja na temat przyszłości zawodu marynarza.
23.07.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

90 lat Daru Pomorza pod polską banderą

13 lipca 1930 roku miała miejsce w Gdyni podniosła uroczystość – poświęcono i wciągnięto na maszt „Daru Pomorza” polską banderę. Dokładnie w 90. rocznicę tamtego wydarzenia, żaglowiec otrzymał nową banderę.
14.07.2020

Obchody 90-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Pomorza

W dniach 11-13 lipca na Darze Pomorza odbywać się będą obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. Tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polską bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
08.07.2020

Czaputowicz: spotkanie V4 pokazuje, że nadajemy ton współpracy w wychodzeniu z kryzysu

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Wadowicach pokazuje, że nadajemy ton współpracy bezpośredniej w okresie wychodzenia z kryzysu – ocenił we wtorek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz po rozmowach z szefami dyplomacji Czech, Słowacji i Węgier.
07.07.2020

Zwiedzanie latarń morskich

Uprzejmie informujemy miłośników i pasjonatów latarń morskich, iż w związku z wdrożeniem odpowiednich zasad sanitarnych, Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego – jako organizator ruchu turystycznego, w uzgodnieniu z Urzędem Morskim w Gdyni udostępniło do zwiedzania latarnie morskie ROZEWIE, STILO i KRYNICA MORSKA.
07.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Strategiczna Droga Czerwona coraz bliżej. Ogromne wsparcie rządu dla kluczowych inwestycji w Porcie Gdynia (wideo)

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała podpisali w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego porozumienie w sprawie poprawy dostępu do Portu Gdynia. Prace przygotowawcze do budowy tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni zostaną sfinansowane z Programu Wieloletniego CPK w latach 2020-2023.
06.07.2020

Dźwiękowy Szlak Odry (wideo)

W najbliższy weekend (4 i 5 lipca) odbędą się koncert i premiera płyty "Dźwiękowy Szlak Odry" Michała Zygmunta w ramach wystawy „Narodziny Polskiego Szczecina”.
03.07.2020

Kotwica rzucona! Zakończyły się obchody Święta Morza

Choć ORP „Bałtyk” trafił na żyletki jeszcze w czasie II wojny światowej, jego trzy gigantyczne kotwice przetrwały. Uroczyste odsłonięcie jednej z nich, „rzuconej” przed Muzeum Marynarki Wojennej (MMW), było wydarzeniem kończącym tegoroczne obchody Święta Morza.
30.06.2020

Poznaj historię Uniwersytetu Morskiego w pigułce

Do końca lipca na skwerze przy al. Jana Pawła II w Gdyni prezentowana jest wystawa „100 lat w służbie polskiego morza. Od Szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”. Warto ją dokładnie obejrzeć, bo pokazuje unikatowe zdjęcia z historii Gdyni, Pomorza, Uczelni i jej społeczności.
29.06.2020

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE]

Przez 10 miesięcy będą trwały kompleksowe prace termomodernizacyjne oraz budowalne w Wielkim Młynie, które wykona katowicka firma Integra Sp. z o.o. To poważne wyzwanie, bowiem na potrzeby powstającej tam nowej siedziby Muzeum Bursztynu trzeba zagospodarować cztery poziomy zabytkowego budynku o łącznej kubaturze 14,8 tys. m cześciwnnych i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys m kw. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 28 czerwca 2021 roku - zobacz jak będzie wyglądała.
29.06.2020

Foto maryniści

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Tylko jak to pokazać na zdjęciu? Uczestnicy odbywającego się w ramach Święta Morza pleneru fotograficznego na szlaku Legendy Morskiej Gdyni próbowali rozgryźć ten dylemat.
29.06.2020

Moja Wisła - NMM zaprasza na rejs z Mirkiem Bruckim

Od 4 lipca 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału - Muzeum Wisły - na wystawę obrazów autorstwa muzealnego kolegi Mirosława Bruckiego, zatytułowaną „Moja Wisła”. Ta wystawa jest wyjątkowa zarówno ze względu na autora prezentowanych prac, jak i wydarzenie, które dokumentują.
26.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

Wakacje w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W lipcu i w sierpniu 2020 roku, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza najmłodszych gości do odwiedzenia muzealnych oddziałów.
20.06.2020

16 lat w Unii. Jak obecność w Unii Europejskiej zmieniła Pomorze?

Członkostwo we Wspólnocie Europejskiej to dla Pomorza przede wszystkim korzyści z uczestnictwa we wspólnym rynku, który umożliwia swobodny przepływ ludzi, towarów, usług i kapitału w granicach Unii. To także możliwość korzystania ze środków unijnych. Pomorskie pozyskało do tej pory ponad 46 mld zł, dzięki którym zrealizowanych zostało przeszło 36 tysięcy projektów.
18.06.2020

Nasze Sygnały - Torpeda w celu

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na spotkanie z cyklu Nasze Sygnały: „TORPEDA W CELU” – Bolesław Romanowski – dowódca, żeglarz, gdynianin.
17.06.2020

ORP Błyskawica zaprasza na pokład

To jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. ORP „Błyskawica” rozpoczyna tegoroczny sezon wystawienniczy i otwiera się dla zwiedzających. Na pokładzie obowiązywać będą jednak nowe zasady.
17.06.2020

Żeglarze uhonorują bohaterów na otwarcie sezonu 2020!

W najbliższą sobotę o godzinie 12 zostanie upamiętnionych dwóch zasłużonych żeglarzy. Komandor Bolesław Romanowski to legendarny dowódca okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego”. Był też pierwszym przewodniczącym Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, poprzednika Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który w tym roku obchodzi 55-lecie powstania.
16.06.2020

Inauguracja sezonu wystawienniczego na ORP Błyskawica

Na przestrzeni 45 lat, odkąd w 1976 roku historyczny niszczyciel ORP Błyskawica stał się Okrętem-Muzeum, jednostkę zwiedziło 6 milionów 635 tysięcy osób. Od wtorku, 16 czerwca, liczba ta się zwiększy, gdyż ORP Błyskawica rozpoczyna kolejny, 45. już sezon wystawienniczy.
15.06.2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
11.06.2020

Modernizacja toru wodnego Świnoujście -Szczecin do głębokości 12,5 m [foto]

Informacja na temat aktualnych wydarzeń w ramach realizacji projektu.
05.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

Narodowe Muzeum morskie zaprasza na Dar Pomorza

We wtorek, 2 czerwca Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na pokład statku "Dar Pomorza" w Gdyni.
01.06.2020

Kolejne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego otwarte

Po przerwie ponownie otwierają się kolejne cztery filie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Już od najbliższej soboty będzie można zwiedzić Żurawia, Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich oraz Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.
29.05.2020

Kapitan Henryk Jaskuła – pamięć zapisana w eksponatach

14 maja 2020 roku na wieczną wachtę odszedł kpt. Henryk Jaskuła. Kapitan był jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy, który do historii przeszedł dzięki pierwszemu polskiemu (i trzeciemu światowemu) samotnemu opłynięciu kuli ziemskiej bez zawijania do portów.
25.05.2020

Gdańsk: Dwa kolejne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego wznawiają działalność

Dwa kolejne oddziały otworzy w sobotę ponownie po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku. Zwiedzać będzie można statek-muzeum "Sołdek" oraz Ośrodek Kultury Morskiej.
21.05.2020

Gdańsk: Narodowe Muzeum Morskie otwiera w sobotę siedzibę główną

Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku udostępni w sobotę ponownie do zwiedzania swoją siedzibę główną w Spichlerzach na wyspie Ołowianka.
13.05.2020

Ponad sto zabytków wydobyto podczas pogłębiania toru wodnego z zachodniopomorskiem

Ponad sto zabytków – kotwic, boi, części uzbrojenia, jednostek – wydobyto dotychczas podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Najstarsze z wyłowionych obiektów pochodzą ze średniowiecza.
12.05.2020

Spór o zabytkowe obiekty z osmańskiego wraku między brytyjską firmą a władzami Cypru

Około 600 przedmiotów wydobytych ze znajdującego się na głębokości dwóch kilometrów wraku siedemnastowiecznego osmańskiego statku jest przedmiotem sporu między prywatną firmą brytyjską a władzami Republiki Cypryjskiej, które skonfiskowały znaleziska.
04.05.2020

Światowy Dzień Pracy: W Porcie Gdynia oddano hołd marynarzom oraz walczącym z epidemią koronawirusa [foto, wideo]

1 maja, w południe, na statkach i żaglowcach w Porcie Gdynia, podobnie jak na niezliczonych statkach na całym świecie, zostały włączone syreny okrętowe na znak hołdu dla pracy marynarzy na całym świecie. To szczególne uhonorowanie ponad 1,6 mln mężczyzn i kobiet, którzy podczas pandemii zapewniają ciągłość dostaw oraz sprawne działanie międzynarodowych szlaków morskich. Akcja zainicjowana przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) to również podziękowanie Służbom Medycznym, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej za ich ciężką
01.05.2020

Światowy Dzień Pracy - dołącz do podziękowań dla służb medycznych

1 maja 2020 obchodzimy „Światowy Dzień Pracy”. W tym dniu podziękujmy wszystkim osobom, które ciężko pracują w czasie pandemii za ich heroiczną walkę o życie pacjentów, narażanie swojego zdrowia i życia ratując osoby z koronawirusem, aby pozostali mogli bezpiecznie zostać w domu.
30.04.2020

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie otwierać swoje oddziały

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie ponownie otwierać do zwiedzania swoje oddziały. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego podało w środę, że niektóre instytucje kulturalne, w tym muzea, mogą wznowić swoją działalność od 4 maja.
29.04.2020

Zawieszenie możliwości zwiedzania latarń morskich

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego – jako organizator ruchu turystycznego w latarniach morskich STILO, ROZEWIE, HEL i KRYNICA MORSKA – podjęło, w uzgodnieniu z Urzędem Morskim w Gdyni, decyzję o zawieszeniu ich zwiedzania.
29.04.2020

Archeoturystyka wokół Morza Bałtyckiego. Webinarium już w ten piątek

W piątek, 24 kwietnia, o godz. 10:00 odbędzie się anglojęzyczne seminarium internetowe poświęcone rozwojowi archeoturystyki i szlaków kulturowych w rejonie Morza Bałtyckiego. W spotkaniu z archeologami, muzealnikami i praktykami z Danii, Luksemburga, Polski oraz Szwecji będzie można wziąć udział w transmisji na YouTube, a także zadać pytania.
22.04.2020

Tydzień z Sołdkiem w Narodowym Muzeum Morskim

3 kwietnia 1948 roku to symboliczna data w historii "Sołdka". Od tego dnia rozpoczęła się intensywna budowa statku trwająca przez 570 dni, zakończona uroczystym podniesieniem polskiej bandery. Z tej okazji, Narodowe Muzeum Morskie rozpoczęło cykl „Tydzień z Sołdkiem”. Na oficjalnym Facebook’u NMM w Gdańsku znajdziemy kilka niezwykłych eksponatów związanych z tą jednostką.
03.04.2020

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na swój kanał YouTube

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie odwiedzających, 11.03.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zostały zamknięte do odwołania. Pracownicy Muzeum znaleźli jednak sposób, jak kontynuować działalność edukacyjną.
20.03.2020

Forum Regionów Trójmorza przełożone na październik

II Forum Regionów Trójmorza, które miało się odbyć w kwietniu w Lublinie zostało przesunięte na październik – poinformował samorząd woj. lubelskiego. Zarząd województwa zdecydował też o przekazaniu szpitalom pieniędzy na zakup dodatkowych respiratorów.
12.03.2020

Gdyńskie instytucje z ministerialnymi dotacjami

Gdyńskiej instytucje, stowarzyszenia i fundacje otrzymały od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację programów kulturalnych i modernizacyjnych. Wsparcie trafi w sumie w siedem miejsc. To Muzeum Marynarki Wojennej, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Fundacja Adaptacja, Stowarzyszenie Halo Kultura, Pomorska Fundacja Filmowa, Biblioteka Gdynia oraz Muzeum Miasta Gdyni. Suma przyznanych na ten rok dotacji wynosi ponad 840 tysięcy złotych.
11.03.2020

Dzień Kobiet w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do wspólnego spędzenia Dnia Kobiet. W tym roku, przygotowano wiele atrakcji. Do pomocy zaangażowali się prawie wszyscy panowie z Muzeum aby ich koleżanki z pracy mogły miło spędzic piątek.
06.03.2020

Prezydent Islandii zakończył wizytę w Polsce

Zakończyła się wizyta prezydenta Islandii Gudniego Th. Jóhannessona i jego małżonki Elizy Jean Reid w Polsce. Para przyjechała na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.
05.03.2020

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W środę z portu w Thyboron w Danii wyruszy dziewiąta ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". W wyprawie weźmie udział 26-osobowa ekipa polsko-duńska.
03.03.2020

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia

W poniedziałek, 2 marca o godzinie 13, w Porcie Wojennym Gdynia, miało miejsce przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Komandor porucznik Robert Szymaniuk przejął dowodzenie od komandora Alberta Figata i jednocześnie został mianowany na stopień komandora.
03.03.2020

Królowe mórz na Dzień Kobiet w OKM. II edycja seminarium Dziewczyny na fali

Z takimi dziewczynami nie strach wypłynąć w najdalszy rejs! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na drugą edycję seminarium, poświęconą roli i kobiet w szeroko rozumianej branży morskiej. Razem z naszymi wspaniałymi prelegentkami weźmiemy naprawdę głęboki wdech, zastanowimy się, jak godzić macierzyństwo z pracą naukową i poznamy smak samotności na pełnym morzu.
27.02.2020

Co ma pies do morza? Aukcja dla Ciapkowa

Co ma pies do morza? Wydawałoby się, że poza wyjątkowymi wypadkami, jak pamiętna przygoda polskiego kundelka, który na krze dopłynął Wisłą aż do Zatoki Gdańskiej, czworonogi nie gustują w słonej wodzie. Choć umieją pływać, zwykle omijają wodę szerokim łukiem i wybierają twardy grunt. Tymczasem Ciapek, Psinka, Misiek, Reks i Kubuś to zasłużeni, psi marynarze. By uczcić ich pamięć, Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęło aukcję archiwalnych numerów „Morza”.
25.02.2020

Już dziś morskie legendy na dużym ekranie

Ostatni rejs transatlantyku „Batory”, relacja z budowy statku czy prywatne opowieści gdynian – to tylko niektóre historie uwiecznione na filmowych taśmach. Teraz miłośnicy morskich opowieści będą mogli je zobaczyć na dużym ekranie. Wszystko w ramach odbywającej się w poniedziałek, 24 lutego, 8. edycji Mini Przeglądu Filmów Morskich. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie 5 produkcji związanych z naszym miastem i jego historią. Filmy będą wyświetlane w Muzeum Marynarki Wojennej.
24.02.2020

Oprowadzanie po Żurawiu, Sołdku i Spichlerzach na Ołowiance

23 lutego 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie oraz PTTK w Gdańsku zapraszają na specjalne oprowadzanie po gdańskich oddziałach Muzeum: Żurawiu, Spichlerzach na Ołowiance i "Sołdku".
18.02.2020

Mini Przegląd Filmów Morskich

Miasto Gdynia zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich przygotowany w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
17.02.2020

Otwarto Muzeum Ichtiologiczne w Szczecinie (foto)

Czterometrowy rekin polarny, kosogon, żarłacze, ale też płaszczki czy korale znalazły się wśród blisko tysiąca eksponatów zwierząt wodnych w otwartym w czwartek edukacyjnym Muzeum Ichtiologicznym w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Zbiory mają służyć przede wszystkim uczniom i studentom.
13.02.2020

„Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl

Pod koniec stycznia w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli konsorcjum E-RIHS.pl oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Spotkanie zainaugurowało realizację projektu, dzięki któremu możliwe będzie dokładne określenie pochodzenia wybranych zabytków z siedemnastowiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej.
11.02.2020

Gdańsk powitał gen. Józefa Hallera (foto)

W niedzielę, 9 lutego, w Gdańsku rozpoczęły się obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Z tej okazji na Dworcu Głównym odbył się festyn, na którym pojawił się... gen. Józef Haller. Legendarny dowódca, tak jak było to 100 lat temu, otrzymał platynowe obrączki, późniejszy symbol zaślubin Polski z morzem.
09.02.2020

Sesja sejmiku pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w niedzielę w Gdańsku na uroczystej sesji zebrał się sejmik pomorski. W sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego obecni są też samorządowcy z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
09.02.2020

Dziś rozpoczęły się gdańskie obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski

Już w niedzielę 9 lutego w Gdańsku rozpoczną się obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski. Publikujemy dokładny program.
09.02.2020

Wystawa „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920”

Zdjęcia, dokumenty i mapy przybliżające okres odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku można zobaczyć na wystawie w Warszawie. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że wspominając wydarzenia sprzed stu lat, oddajemy hołd wszystkim, którzy zabiegali o dostęp dla Polski do morza. .
08.02.2020

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.
06.02.2020

10 lutego na Pomorzu obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem

W Pucku, Władysławowie i Wejherowie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się 10 lutego obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Uroczystości zwieńczy koncert z udziałem głowy państwa i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
06.02.2020

Promocja książki Huberta Jando „ORP Orzeł - historia i hipotezy jego zatonięcia”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Huberta Jando pod tytułem „ORP Orzeł – historia i hipotezy jego zatonięcia”.
05.02.2020

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Wystawy, koncerty, patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja historycznego wydarzenia - to niektóre punkty obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W głównych uroczystościach, które odbędą się 10 lutego w Pucku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
04.02.2020

Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

Kapitan STS „Fryderyk Chopin” Bartłomiej Skwara został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Został wyróżniony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas regat The Tall Ships Races 2019 w klasie A.
03.02.2020

Jaki ma być nowy Żuraw?

12 lutego, o godzinie 18.00 dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr Robert Domżał zaprasza do Ośrodka Kultury Morskiej na konsultacje społeczne dotyczące remontu i modernizacji wnętrz Żurawia Gdańskiego.
31.01.2020

Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto)

Do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafiły dwa żeliwne działa, które znajdują się obecnie pod opieką konserwatorów - są zanurzone w wodzie, w specjalnych przeznaczonych dla nich pojemnikach. Prokuratura bada okoliczności ich znalezienia i ewentualnego przywłaszczenia.
29.01.2020

Konferencja popularnonaukowa „Polskie drogi od morza”

Rok 2020 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego 1920 roku dokonał ich gen. dyw. Józef Haller, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Był to symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.
29.01.2020

Festiwal filmów żeglarskich już w najbliższą sobotę

Już niedługo kolejna gdyńska edycja festiwalu Jachtfilm. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim wydarzenia jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które faktycznie miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania.
28.01.2020

Promocja książki o największej katastrofie morskiej w dziejach świata

W 75 rocznicę największej katastrofy morskiej świata Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na premirę książki „Droga Śmierci” autorstwa Tomasza Stachury.
27.01.2020

Greta Thunberg odwiedziła Bełchatów. Burza wśród związkowców

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która kilka dni temu wraz z ekipą filmową odwiedziła Bełchatów, podczas swojej wizyty w Polsce była też na Śląsku. Przekazana w środę informacja o jej pobycie w Zabrzu wywołała emocje wśród części górniczych związkowców.
22.01.2020

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

Po raz kolejny warto zdać sobie sprawę jak przerażające skutki dla środowiska może mieć plastik wyrzucany przez wodę na brzeg. Okazuje się, że "plastikowe pułapki" na wyspach Oceanu Indyjskiego przyczyniły się do śmierci ponad pół miliona krabów pustelników. Naukowcy szacują, że zanotowano wyraźny globalny spadek populacji tego skorupiaka.
22.01.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

Półkolonie z Marynarką Wojenną w tle

W piątek, 17 stycznia, w Klubie 3. Flotylli Okrętów zakończył się pierwszy turnus półkolonii zimowych dla dzieci kadry i Resortu Obrony Narodowej. Tegoroczny program zimowiska obejmuje między innymi zajęcia biblioteczne, muzyczne, a także z zakresu kajakarstwa turystycznego.
20.01.2020

Statek transportowy sprzed kilkuset lat odkryto w Wiśle

Wrak dużego statku transportowego sprzed kilkuset lat odkryli archeolodzy w Wiśle na wysokości Łomianek Dolnych, na północ od Warszawy. Zdaniem znalazców jest to najpewniej szkuta, czyli jednostka, która mogła przewieźć nawet 100 ton towarów.
20.01.2020

27. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”. To największa katastrofa w historii polskiej żeglugi

We wtorek, 14 stycznia, w 27. rocznicę zatonięcia promu "Jan Heweliusz", delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyła w świnoujskich uroczystościach upamiętniających ofiary tej katastrofy.
14.01.2020

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało 10 nowych unikatowych łodzi i tratw

O dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Obiekty podarowała brytyjska archeolog Valerie Fenwick. Łodzie i tratwy wchodziły kiedyś w skład zbiorów Muzeum Morskiego w Exeter.
10.01.2020

Promocja książki w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki prof. dr. hab. Krzysztofa Kubiaka „Strategia Lokiego. Duńskie terytoria atlantyckie w II wojnie światowej.”
08.01.2020

Ferie z Marynarką Wojenną

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” zapraszają dzieci na zajęcia edukacyjne podczas ferii zimowych. Przez dziesięć dni będzie można skorzystać z ciekawej oferty gier i zabaw związanych z wojskowością i marynarką wojenną. Goście będą mogli między innymi zapoznać się z elementami historii służby naszej armii na morzu, ze zwyczajami morskimi i szczegółami morskiego ceremoniału, a także wcielić się w rolę wojennej sanitariuszki. Dla młodych artystów przewidziane są również zajęcia z dziedzi
08.01.2020

Zaślubiny Polski z morzem – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Oryginalny zapis aktu Zaślubin Polski z morzem, mundur generała Józefa Hallera i najpiękniejsze obrazy polskich twórców okresu II Rzeczpospolitej.
08.01.2020

Joanna Pajkowska żeglarzem 2019 roku

Joanna Pajkowska została uhonorowano tytułem Żeglarza Roku 2019, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku. To jubileuszowa 50. edycja przyznania najwyższych polskich trofeów żeglarskich. Pajkowską wyróżniono po raz trzeci – poprzednio w 2009 i 2017 roku.
06.01.2020

Kolorowy „Dar Pomorza”

Gdzie koniecznie pójść na spacer w Nowym Roku? Najlepiej na Molo Południowe, gdzie nowa iluminacja podświetla na kolorowo słynny „Dar Pomorza”. Kolory można dostosowywać do potrzeb szczególnych okazji, a „Biała Fregata” w nowym podświetleniu to obowiązkowy punkt do zobaczenia w Gdyni.
03.01.2020

PFN opublikowała sprawozdanie za rok obrotowy 2018

W 2018 r. Polska Fundacja Narodowa (PFN) wydała ponad 111 mln zł, z czego blisko 6,05 mln zł stanowiły koszty administracyjne. 33,42 mln zł wydatkowano na promocję i ochronę wizerunku kraju, a 23 mln zł na działania w USA - wynika ze sprawozdania fundacji przesłanego PAP w czwartek.
02.01.2020

„Dar Pomorza” zyskał iluminację

Stacjonujący w Gdyni statek-muzeum "Dar Pomorza" będzie mieć od 2020 r. iluminację. Inauguracja oświetlenia na jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego nastąpiła w Sylwestra po zmroku.
01.01.2020

ORP Mewa kończy służbę w Marynarce Wojennej

Po ponad 52 latach służby w Marynarce Wojennej, na okręcie ORP Mewa opuszczono po raz ostatni biało-czerwoną banderę. Uroczystość odbyła się na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Porcie Wojennym w Gdyni.
30.12.2019

Dar Pomorza wrócił do Gdyni po miesięcznym remoncie

20 grudnia Dar Pomorza wrócił do macierzystego portu w Gdyni. Legendarna biała fregata była remontowana przez miesiąc w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding.
20.12.2019

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Ferie z Muzeum: wiążemy węzły i walczymy na śnieżki

Jak zrobić śnieżny sztorm w słoiku albo model żaglowca wojennego? Co jedli na obiad dawni marynarze? Gdzie na statku znajduje się rufa, a gdzie dziób? I jak wiąże się węzeł cumowniczy? Na uczestników zimowych zajęć edukacyjnych w gdańskich oddziałach naszego muzeum czekają same niespodzianki i dużo wspaniałej zabawy! W tym roku ferie w Narodowym Muzeum Morskim potrwają aż do 21 lutego!
16.12.2019

Skład pociągu po raz ostatni na trasie Rødby- Puttgarden. „To koniec pewnej epoki”

Branża postrzega to jako koniec pewnej ery. W miniony weekend prom Prinsesse Benedikte po raz przyjął na swój pokład skład pociągu. Przewoźnik kolejowy DSB nie będzie już dłużej korzystał z tej przeprawy promowej do transportu swoich zestawów.
16.12.2019

Załoga ORP Błyskawica walczyła z pożarem

W sobotę, 7 grudnia, około godziny 21:40, marynarz wachtowy z Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica zauważył palący się samochód. O zaistniałym zdarzeniu zameldował oficerowi dyżurnemu okrętu, który niezwłocznie zarządził alarm i w asyście dwóch członków załogi przystąpił do akcji gaśniczej.
13.12.2019

Konferencja naukowa o działalności produkcyjnej dawnej Stoczni Gdańskiej

Fundacja Promocji Solidarności oraz Narodowe Muzeum Morskie i Morska Fundacja Historyczna zapraszają na konferencję “Stocznia Gdańska w okresie największego wzrostu potencjału produkcyjnego w latach 1950 – 1965”.
10.12.2019

86 lat temu ukończono budowę Dworca Morskiego

Dworzec Morski przy ul. Polskiej 1 został zbudowany na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS "Piłsudski" czy MS "Batory" na czele.
08.12.2019

ECS nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic 21 Postulatów

Europejskie Centrum Solidarności nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej - poinformował w piątek dyrektor ECS w Gdańsku Basil Kerski. Eksponat jest na wystawie w ECS od 2014 r.
06.12.2019

Odkryj Emiraty z pokładu Costa Diadema

Najlepszy pomysł na ucieczkę od zimy? Wybierz się na rejs po Emiratach Arabskich statkiem Costa Diadema. Zima to najlepsza pora na zwiedzanie tego niezwykłego kraju, a ten statek to prawdziwy luksus na falach. Czy może być lepsze połączenie?
05.12.2019

Ostatnia prosta remontu Daru Pomorza (foto)

Jak poinformowało Narodowe Muzeum Morskie: "18 listopada „Dar Pomorza” ciągnięty przez holowniki odpłynął z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni do Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Remont naszej Białej Fregaty zbliża się do końca. Spodziewamy się, że „Dar Pomorza” wróci do Gdyni w połowie grudnia".
03.12.2019

Bitwa pod Oliwą. W 392 lata po wydarzeniu rekonstruktorzy przypomnieli triumf polskiej floty

W sobotę, 30 listopada 2019 r., rekonstruktorzy z Kompanii Kaperskiej przypomnieli chwałę polskiej floty z XVII wieku i oddali cześć poległym w walce żołnierzom z admirałem Arendem Dickmanem na czele.
01.12.2019

Już dziś startuje Mini Przegląd Filmów Morskich w Gdyni

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
26.11.2019

Ruszył projekt „Połączeni bursztynem” muzeów z Gdańska i Kaliningradu

Muzeum Gdańska oraz Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie zainaugurowały w poniedziałek projekt „Połączeni bursztynem”, wsparty w kwocie prawie 2,3 mln euro z budżetu UE. Gdańska placówka przeznaczy dotację na adaptację Wielkiego Młyna na siedzibę Muzeum Bursztynu.
25.11.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Spełniamy marzenia na Darze Pomorza

W poniedziałek, 18 listopada 2019 "Dar Pomorza" został odholowany do Gdańskiej Stoczni Remontowej na konieczny, zaplanowany remont. Ten dzień był dla nas ważny z dwóch powodów – "Biała Fregata" zmienia miejsce postoju raz na dziesięć lat, więc rejs był wydarzeniem historycznym w dziejach nie tylko statku, ale też całego Muzeum. Tego dnia spotkała nas też niesamowita okazja i przyjemność poznania prawdziwego wilka morskiego. Spełniliśmy marzenie chorego chłopca, który chciał stanąć za sterem żaglowca.
20.11.2019

Dwie nowe wystawy w Muzeum Bursztynu

Unikatowa szpila do kapelusza z XVII wieku, replika łańcucha urzędowego prezydent Aleksandry Dulkiewicz i wyjątkowe wyroby jubilerskie. Muzeum Bursztynu otwiera dwie wystawy czasowe. Jedna poświęcona jest twórczości Mieczysława Różyckiego, druga - darom przekazanym w 2019 roku do Muzeum Gdańska przez osoby prywatne i instytucje i nowym zakupom. Wernisaż już w czwartek, 21 listopada, o godzinie 17.00
20.11.2019

Konieczne dalsze prace archeologiczne na Westerplatte

Odkrycia dokonane podczas archeologicznych badań na Westerplatte świadczą o tym, że ten teren trzeba badać. Badaniami objęto dotąd od 3 do 5 proc. terenu dawnej składnicy - mówił w sobotę PAP rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.
17.11.2019

Dar Pomorza płynie na remont do Gdańskiej Stoczni Remontowa

Wymiana blach poszycia, remont sygnalizacji pożarowej, naprawa masztów oraz malowanie ornamentów na dziobie. W poniedziałek, 18 listopada ikona Gdyni i jeden z najpiękniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wybiera się na dwutygodniowy remont do Gdańskiej Stoczni "Remontowej".
16.11.2019

Konkurs na realizację wystawy stałej Narodowego Muzeum Morskiego

NMM ogłasza konkurs na realizację wystawy stałej w siedzibie głównej. Intuicyjne, ale czytelne ścieżki zwiedzania, przemyślana koncepcja scenograficzna, wykorzystująca zastosowanie multimediów, a do tego ekologiczne rozwiązania. NMM oczekuje na projekt wystawy stałej, który zachwyci, opowie zwiedzającym o ważnym etapie historycznym i zostanie z nimi we wspomnieniach na dłużej.
12.11.2019

Wirtualny MS Piłsudski w OKM

Chętni na rejs polskim Titanicem? Od 18 do 20 listopada zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na niezwykłą lekcję historii w technologii VR. Razem z Fundacją Koncept Kultura przeniesiemy się na pokład transatlantyku MS Piłsudski. Obiecujemy, że wrażenia będą niezapomniane!
12.11.2019

Mini przegląd filmów morskich

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
12.11.2019

Dźwigozaury w Szczecinie zaświeciły na biało-czerwono

Trzy portowe żurawie w Szczecinie zyskały specjalną, biało-czerwoną iluminację. To element obchodów Dnia Niepodległości w tym mieście.
11.11.2019

Dzień Niepodległości z Marynarką Wojenną RP! (program)

W poniedziałek, 11 listopada Marynarka Wojenna weźmie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości i uczci 101. rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości. Marynarze wystawią posterunki honorowe, złożą kwiaty w miejscach pamięci, wezmą udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny oraz uczestniczyć będą w Gdyńskiej Paradzie Niepodległości. Na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie wielka gala banderowa.
09.11.2019

Przegląd filmów morskich w Gdyni

Legenda Morska Gdyni zaprasza na drugą w tym roku edycję "Przeglądu Filmów Morskich" w Muzeum Marynarki Wojennej ul. Zawiszy Czarnego 1B.
08.11.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.