• <

Wynik wyszukiwania - "klimat " - Wiadomości

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Pierwsze spotkanie Młodzieżowej Rady Klimatycznej z udziałem ministra klimatu

Młodzieżowa Rada Klimatyczna to 32 młodych i kreatywnych ludzi, którzy chcą współtworzyć politykę klimatyczną w Polsce. 31 sierpnia 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie MRK I kadencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki.
31.08.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Rusza I edycja programu stażowego "Klimat dla Przyszłości"

Ministerstwo Klimatu wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapraszają studentów i absolwentów uczelni technicznych do udziału w I edycji Programu Stażowego „Klimat dla Przyszłości”.
28.08.2020

Polarnicy badają lodowce na Spitsbergenie mimo pandemii

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią naukowcy z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotarli w tym roku na Spitsbergen, by kontynuować prowadzone od ponad 50 lat badania lodowców.
27.08.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych: Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
25.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Orłowska plaża - perełka w gdyńskim krajobrazie

Choć gdyńskie plaże nie należą do najszerszych w kraju, mają przez to niepowtarzalny klimat i urok. Plaża miejska jest kompaktowa i wielkomiejska – otoczenie mariny i modernistycznej oraz nowoczesnej architektury przypomina te na śródziemnomorskich riwierach. Plaża orłowska to perełka otoczona zielono-żółtymi wzgórzami i klifami.
23.08.2020

Merkel po spotkaniu z Thunberg: ocieplanie się klimatu to globalne wyzwanie

Na swym dzisiejszym spotkaniu ze szwedzką aktywistką klimatyczną Gretą Thunberg w Berlinie, kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła ocieplanie się klimatu Ziemi jako globalne wyzwanie - napisał w oświadczeniu rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
20.08.2020

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. W Zatoce Gdańskiej przybywa przecinkowców

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC w swoim nowym raporcie wymienia Zatokę Gdańską jako jeden z nadbałtyckich regionów ze sprzyjającymi dla rozwoju przecinkowców warunkami. W najbliższym czasie ich liczba w gdańskich kąpieliskach może się zwiększyć. Odpowiada za to m.in. rosnąca temperatura wody.
13.08.2020

Konsultacje publiczne aktualizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”

Celem „Programu polskiej energetyki jądrowej” (Program PEJ) jest budowa w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+. Od przyjęcia pierwszej wersji Programu PEJ w 2014 r. uzasadnienie do wdrożenia energetyki jądrowej nie zmieniło się. Opiera się ono na trzech filarach: bezpieczeństwo energetyczne, klimat i środowisko, ekonomia.
10.08.2020

Mamy tylko 12 lat aby zapobiec nieodwracalnym skutkom zmian klimatu

ONZ ostrzega, że zostało nam już tylko 12 lat, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom spowodowanym zmianami klimatycznymi. Może w tym pomóc biznes, m.in. poprzez kreowanie innowacyjnych rozwiązań dla klimatu, które walczą ze smogiem, poprawiają efektywność energetyczną i wykorzystują recykling. – Pandemia SARS-CoV-2 uwypukla krytyczną rolę, jaką nauka i biznes pełnią w rozwiązywaniu globalnych wyzwań – podkreśla Mike Roman, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu 3M.
10.08.2020

Jakie konsekwencje finansowe mają susze i powodzie?

Co roku zjawiska ekstremalne, takie jak powodzie, podtopienia, nawałnice i susze powodują ubytek w polskim PKB na poziomie do 0,4 proc. - poinformował dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. W ostatnich latach klimat wystawił nam rachunek na 78 mld zł - dodał.
06.08.2020

Koronawirus nie spowolni rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Morska energia wiatrowa jest postrzegana przez rządy na całym świecie jako kluczowe narzędzie ożywienia gospodarczego po pandemii. W opublikowanym dziś Global Offshore Wind Report GWEC wskazuje, że 2019 rok był najlepszy w historii branży, a przybycie 6,1 GW podniosło moc morskich wiatraków na całym świecie do 29,1 GW. Optymistyczne są także prognozy na przyszłość. W 2020 r. tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie nie spadnie, mimo pandemii; powinno przybyć mniej więcej tyle mocy, ile w 2019 r., czyli 6,1 GW.
05.08.2020

Naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.
31.07.2020

Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
27.07.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

Polskie spółki giełdowe nie mają strategii redukcji emisji CO2. To może utrudnić im dostęp do finansowania

W ubiegłym roku 28 polskich spółek giełdowych bądź grup kapitałowych wyemitowało do atmosfery 28,2 mln ton gazów cieplarnianych. To w przeliczeniu średnio 106 mln ton na każdy 1 mln zł przychodów – wynika z analizy raportów spółek przeprowadzonej przez Nobili Partners. Największe firmy i spółki z GPW mogły w tym roku dobrowolnie uwzględnić w swoich raportach niefinansowanych informacje dotyczące ich wpływu na klimat, ale od 2021 roku prawdopodobnie będą już mieć taki obowiązek. Większość z nich nie jest na to gotowa i nie ma opra
27.07.2020

Liderzy Unii powiązali klimat i pandemię we wspólnym budżecie

Szefowie państw i rządów UE osiągnęli porozumienie w sprawie skorygowanej propozycji budżetu UE i funduszy naprawczych, które obejmuje zwiększenie celu wydatków na działania w dziedzinie klimatu do 30%, z myślą o osiągnięciu nowego celu klimatycznego UE na 2030 r., który ma zostać zaktualizowany do końca roku.
24.07.2020

Raport IBRiS – “Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia”

Od wielu lat kwestie ochrony środowiska naturalnego pozostają tymi, które najsilniej oddziałują na świadomość ludzi. Zmiany codziennych nawyków społeczeństw wielu krajów, choć nie tak szybkie jak powinny, są zjawiskiem powszechnym. Jak pokazują raporty renomowanych ośrodków badawczych, poparcie dla rozwiązań wywodzących się z idei wykorzystywania na szeroką skalę tzw. „zielonej energii” stale rośnie.
21.07.2020

Polska przeciwna uzależnieniu płatności od celów klimatycznych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziennikarzy na szczycie UE, że Polska nie może się zgodzić, by uzależnienie płatności dla każdego kraju, który nie przyjął na siebie celów ws. klimatu do 2050 r., miało odzwierciedlenie w konkluzjach Rady Europejskiej.
20.07.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Baltic Sail Gdańsk we wrześniu. Parada po Motławie odbędzie się w niedzielę, 6 września

Międzynarodowy zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk z nową datą i ze zmienioną formułą – organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników żeglarstwa od 4 do 7 września do Gdańska. Zakończmy wspólnie sezon wodny.
12.07.2020

Raport Greenpeace: Niemcy zawiedli w ochronie mórz

Ekolodzy w raporcie wymieniają drastyczne następstwa zaniedbań w ochronie mórz. Krytycy zarzucają im wypaczanie faktów.
10.07.2020

Ekstremalne zjawiska pogodowe – tak zmienia się klimat w Polsce

Ekstremalne zjawiska pogodowe będą coraz częstsze i intensywniejsze. Zmiany klimatyczne, postępujące znacznie szybciej niż przewidywały to modele, sprawiają, że naprzemienne susze i powodzie z roku na rok stają się coraz częstsze i przybierają na sile.
10.07.2020

Europejska strategia wodorowa „prezent dla firm zajmujących się paliwami kopalnymi”

Europejska strategia na rzecz zwiększenia produkcji wodoru grozi zablokowaniem Europy w spalaniu paliw kopalnych przez pokolenia – wypowiedziało się Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB).
09.07.2020

Pierwsze bezpośrednie dowody „efektu miksera" - nowego mechanizmu mieszania wody w oceanach

Badacz z University of Maryland odkrył ważny "efekt miksera" oceanicznego, który może wpływać na klimat i rybołówstwo od Florydy po Nową Fundlandię i wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy.
08.07.2020

Greenpeace ukarany grzywną 100 000 $ za protesty na platformie wiertniczej BP

Sąd w Szkocji obciążył Greenpeace grzywną w wysokości 80 000 GBP (100 000 USD) za próbę powstrzymania głównego brytyjskiego koncernu naftowego przed wydobyciem ropy na morskim polu naftowym Vorlich.
08.07.2020

Miliardy na walkę z suszą. Rząd planuje kolejne inwestycje i uprości ich realizację

Polska jest jednym z europejskich krajów najbardziej zagrożonych deficytem wody, a susze, które ją co roku nawiedzają, są coraz większym problemem m.in. dla rolnictwa i przemysłu. Dlatego też w najbliższych latach rząd przeznaczy miliardy złotych na inwestycje, które mają jej przeciwdziałać i poprawić krajowy bilans wodny. Projekt specjalnej ustawy, która ma minimalizować skutki susz oraz upraszczać prowadzenie niezbędnych inwestycji w tym zakresie, trafił do Rady Ministrów i ma zostać przyjęty w tym kwartale.
08.07.2020

Baltic Sail Gdańsk we wrześniu

Międzynarodowy zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk z nową datą i ze zmienioną formułą – organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników żeglarstwa od 4 do 7 września do Gdańska. Zakończmy wspólnie sezon wodny.
07.07.2020

Sputnik Polska: Nad Arktyką pojawi się „kopuła termiczna”

Ogromny obszar wysokiego ciśnienia, często nazywany „kopułą termiczną”, utworzy się nad Oceanem Arktycznym w przyszłym tygodniu i przyspieszy topnienie lodu morskiego – powiedział w rozmowie ze Sputnikiem meteorolog Fińskiego Instytutu Meteorologii Mika Rantanen.
04.07.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą. Kilka upalnych dni bez opadów sprawi, że problem powróci

– W Polsce zmiany klimatu są już widoczne gołym okiem – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Nauka o klimacie. Wzrost temperatury spowodował z jednej strony przyspieszone wyparowywanie wody i wzrost zagrożenia suszą, z drugiej zaś opady coraz częściej mają charakter nawalny, powodując wzrost zagrożenia powodziowego. Ostatnie deszcze załagodziły co prawda problem suszy, z którym zwłaszcza rolnicy borykali się od dłuższego czasu, ale nasycenie wodą w głębszych warstwach gleby wciąż jest niskie. To oznacza, że wystarczy
30.06.2020

Port Göteborg będzie rozwijał infrastrukturę do transportu skroplonego dwutlenku węgla

Zarząd portu w Göteborgu połączył siły z rodzimymi firmami Göteborg Energi, Nordion Energi, Preem, St1, Renova w projekcie mającym na celu opracowanie wspólnej infrastruktury do transportu skroplonego dwutlenku węgla wydobywanego z wykorzystaniem technologii wychwytywania i składowania węgla.
29.06.2020

Globalna mapa dna oceanów powstaje pomimo kryzysu

Plany mapowania całego dna oceanu do 2030 r. są kontynuowane pomimo wyzwań związanych z kryzysem koronawirusowym - informują autorzy projektu. Jak dotąd ukończono prawie jedną piątą tego zadania.
24.06.2020

Czy politycy czują klimat? Środowisko i klimat w debacie politycznej

Zainteresowanie polityków podejmowaniem działań w obszarze klimatu i środowiska jest związane między innymi ze świadomością, z wiedzą i postawami wobec tych kwestii.
24.06.2020

Eksperci PAN: Naturalna retencja wody kluczowa w walce z suszą i powodziami w Polsce

Przez nasilające się zmiany klimatu musimy liczyć się z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi – podkreśla grupa doradcza powołana przez prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN). Uczeni przypominają, że nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wodnych w Europie. Apelują o podjęcie kompleksowych działań z naciskiem na ochronę krajobrazu oraz naturalną i małą retencję. Wskazują też konkretne rozwiązania.
23.06.2020

UE szuka na szczycie z Chinami możliwości rozwiązania problemów

Szefowa KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiają w poniedziałek z premierem Chin Li Keqiangem i prezydentem Xi Jinpingiem, by próbować przezwyciężyć problemy w relacjach ekonomicznych i namówić Pekin do większych ambicji klimatycznych.
22.06.2020

Koalicja Klimatyczna rusza z kampanią: Co z tą wodą?

O tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to widoczne ostrzeżenia, których nie możemy zlekceważyć. Och­rona wody i jej zasobów w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego musi stać się ­priorytetem. Czy to możliwe, że któregoś dnia woda w kranie przestanie płynąć? Trwająca właśnie kampania „Co z tą wodą?” ma uświadomić nam, jakie mamy zasoby wodne oraz dlaczego i jak powinniśmy o nie zadbać.
19.06.2020

Leaders Summit 2020. Rozpoczął się największy światowy szczyt odpowiedzialnego biznesu

Koronowane głowy, przywódcy państw i szefowie rządów dołączyli do światowych liderów biznesu oraz wysokich przedstawicieli ONZ, aby w trakcie 26 godzinnych nieprzerwanych rozmów podczas szczytu United Nations Global Compact Leaders Summit znaleźć wspólne rozwiązanie dla problemu nierówności, kryzysu klimatycznego oraz negatywnych skutków wywołanych pandemią COVID-19.
16.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
09.06.2020

Cargotec chce być neutralny węglowo do 2030 roku

Fiński Cargotec, który specjalizuje się w produkcji maszyn do obsługi ładunków na statkach, portach i terminalach, zobowiązał się do spełnienia ambicji ONZ Global Compact w zakresie 1,5 ° C.
29.05.2020

Trudeau: rurociąg Keystone XL jest niezbędny dla Kanady

Budowa Keystone XL jest niezbędna dla eksportu kanadyjskiej ropy – podkreślił we wtorek premier Kanady Justin Trudeau, komentując wypowiedź Joe Bidena z Partii Demokratycznej, który w przypadku wygrania wyborów prezydenckich w USA chce wstrzymać projekt.
19.05.2020

Badanie: Istniejące możliwości technologiczne mogą zapewnić spore oszczędności dla żeglugi

Rozwiązania technologiczne z możliwością ich modernizacji mogą przynieść co najmniej dwucyfrowe oszczędności - wynika z projektu realizowanego w ramach Green Ship of the Future (GSF), niezależnej organizacji non-profit, która opracowuje drogę w kierunku bezemisyjnego transportu morskiego.
19.05.2020

Forum Energii i Lewiatan apelują o impuls finansowy dla polskiej energetyki

Mobilizacja dodatkowych środków publicznych i prywatnych na energetyczną modernizację kraju może pobudzić inwestycje warte ponad 580 mld zł i stworzyć blisko ćwierć miliona nowych miejsc pracy - przekonują Forum Energii o Konfederacja Lewiatan.
11.05.2020

Niedługo biegun północny może być latem bez lodu

Jeszcze przed 2050 rokiem Ocean Arktyczny może latem być pozbawiony lodowca. Od skali zmian klimatu będzie zależało, jak często będzie się to działo i jak długo będzie trwało.
28.04.2020

BGK: koronawirus zaraża polską i światową gospodarkę

Kryzys związany z koronawirusem odbije się na światowych rynkach finansowych, a spodziewane spowolnienie chińskiej gospodarki będzie odczuwalne także w Polsce - uważa analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski. Kłopoty czekają przedsiębiorców i frankowiczów.
20.02.2020

Zobacz, jaką drogą pokonują ryby i owoce morza zanim trafią do sklepów

Nowa gra przygotowana przez WWF i austriacką agencję TUNNEL23 zabiera nas w morską podróż. Wsiadamy na pokład kutra rybackiego, aby za chwilę zanurzyć się w oceanicznym świecie krewetek, małż i podwodnych skarbów. Gra to droga jaką pokonują ryby i owoce morza zanim trafią do naszych sklepów i restauracji.
19.02.2020

Stocznia Cesarska: budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask

Był tłem najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych ruchu Solidarności, teraz, staraniem właściciela, spółki Stocznia Cesarska Development, budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask, a inwestor otwiera przed nim nowy rozdział.
06.02.2020

Grupy ekologiczne chcą zakazania niskosiarkowych paliw w rejonie Arktyki

Grupy ekologiczne wezwały do zakazu stosowania nowego paliwa o niskiej zawartości siarki w regionie arktycznym, powołując się na badania pokazujące, że mieszanki paliwa morskiego przyczyniły się do wysokich emisji czarnego węgla w tym środowisku.
27.01.2020

UE: Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek

Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.
23.01.2020

Thunberg w Davos przypomina, że nic nie zrobiono dla klimatu

Greta Thunberg, młoda szwedzka aktywistka klimatyczna, przypomniała we wtorek zgromadzonej w Davos elicie gospodarczej i politycznej, że "praktycznie nic nie zrobiono dla klimatu", nawet po wielu miesiącach mobilizacji młodych ludzi na całym świecie.
21.01.2020

Czy lodowce mogą być wtórnym źródłem zanieczyszczeń? Niektóre chemiczne skutki coraz cieplejszego klimatu

Przed dekadą opublikowano niezwykle ciekawy artykuł naukowy (C. Bogdal i inni, 2009: Blast from the Past: Melting Glaciers as a Relevant Source for Persistent Organic Pollutants) pokazujący, że jeden z lodowców alpejskich, topniejąc, uwalnia zgromadzone w nim zanieczyszczenia z przeszłych emisji. Od tego czasu pojawiło się więcej tego typu badań i możemy już powiedzieć, że wiemy dosyć dużo o globalnym zasięgu tego zjawiska.30 stycznia w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie odbędzie się spotkanie z dr Krystyną Kozioł, badaczk
16.01.2020

Wystawa fotograficzna : „Dar Młodzieży w Rejsie Niepodległości”

To był bez wątpienia wielki i w historii „Daru Młodzieży”, a nawet szerzej w historii biało-czerwonej bandery, wyjątkowy rejs. Trwał najdłużej – 313 dni, żaglowiec pozostawił za rufą 38 000 mil morskich, odwiedził 23 porty na 5 kontynentach, wszędzie promując wyjątkowy moment naszej historii – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
13.01.2020

Australijskie pożary wytworzyły lokalny mikroklimat

Wysokie temperatury, jakie wyzwoliły pożary szalejące na południe od Sydney, przyczyniły się do powstania obszarów, gdzie panuje swoisty mikroklimat charakteryzujacy się burzami bez opadów i ogniowymi tornadami - ostrzega straż pożarna Nowej Południowej Walii.
04.01.2020

Prądy morskie - tętnice oceanów w krwiobiegu życia na Ziemi (analiza)

Od bieguna południowego "wypływają" prądy oceaniczne, które mają nieoceniony wpływ na funkcjonowanie fauny i flory oceanicznej, kształtując zjawiska pogodowe, a co za tym idzie i życie człowieka. Prądy morskie służą jako globalne "tętnice", rozprowadzające m.in ciepło, sól, węgiel i tlen w oceanach i morzach na całym świecie. Czy zmiany klimatu mają wpływ na spowalnianie wymiany wód? Według naukowców tempo to zmniejszyło się o około 15 procent w ciągu ostatnich 50 lat co ma swoje konsekwencje w przyrodzie.
02.01.2020

KE rozważa interwencję ws. przepisów dotyczących przewoźników drogowych

Komisja Europejska nie wyklucza, że będzie interweniować ws. pakietu mobilności, czyli propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych. To dobra informacja dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wskazują na protekcjonistyczny charakter przepisów.
17.12.2019

Polski sektor energetyczny zabiega w Brukseli o środki na transformację. UE dofinansuje morskie farmy wiatrowe na Bałtyku?

Uzależniona w wielkim stopniu od węgla polska energetyka zabiega w Brukseli o środki, które pomogą jej w transformacji, by sektor zmniejszył emisję gazów cieplarnianych. Lobbing przybiera na sile przed ogłoszeniem przez nową KE planów dotyczących Zielonego Ładu.
03.12.2019

Polskie lobby energetyczne zabiega o fundusze unijne. Czas na transformacje w sektorze

Uzależniona w wielkim stopniu od węgla polska energetyka zabiega w Brukseli o środki, które pomogą jej w transformacji, by sektor zmniejszył emisję gazów cieplarnianych. Lobbing przybiera na sile przed ogłoszeniem przez nową KE planów dotyczących Zielonego Ładu.
03.12.2019

Prezydent: Baltic Pipe to strategiczna inwestycja dla Polski i całego regionu

Gazociąg Baltic Pipe to strategiczna inwestycja dla polskiej transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z duńskim następcą tronu księciem Fryderykiem.
25.11.2019

EBI z końcem 2021 r. przestanie finansować inwestycje gazowe

Europejski Bank Inwestycyjny w czwartek na posiedzeniu rady dyrektorów w Luksemburgu podjął decyzję o zaprzestaniu finansowania inwestycji związanych z gazem ziemnym z końcem 2021 r. To decyzja, która zdaniem ekspertów jest niekorzystna dla Polski.
14.11.2019

Raport: Zmniejszenie prędkości statków daje wiele korzyści

Niższe prędkości statków znacznie zmniejszyłyby negatywne oddziaływanie żeglugi na zdrowie ludzkie, przyrodę i klimat – podkreślono w najnowszym raporcie opublikowanym przez Seas at Risk and Transport & Environment (T&E).
11.11.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Wiceminister Weber: Jest szansa na zmianę zapisów w pakiecie mobilności

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber uważa, że jest ciągle szansa na zmianę niekorzystnych dla Polski i części krajów UE przepisów pakietu mobilności. Ten pakiet zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
21.09.2019

UE: Polska ostrzega przed negatywnym wpływem pakietu mobilności na środowisko

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber ostrzegł w piątek w Brukseli, że skutki wejścia w życie regulacji tzw. pakietu mobilności będą negatywne dla środowiska. Jak przekonywał, spowoduje on zwiększenie liczby przejazdów ciężarówek po europejskich drogach.
21.09.2019

Naukowcy spędzą rok na statku uwięzionym w lodach Arktyki

W piątek 20 września ruszy polarna ekspedycja z udziałem 600 naukowców z 19 krajów, którzy przez rok, razem z lodowcem, będą dryfować po Oceanie Arktycznym. Wyprawa może oznaczać przełom w zrozumieniu arktycznego klimatu.
19.09.2019

Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski (foto)

W poniedziałek, 9 września aktywistki i aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Aktywiści namalowali na burcie statku ogromny napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.
09.09.2019

Sea & Art Festival - sztuka wypływa poza schemat

Po raz pierwszy w historii na pokładzie promu Skania, 19 - 20 października, odbędzie się Sea & Art Festival. Jego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, reprezentujących różne dziedziny sztuki m.in.: film, muzykę i literaturę. A wszystko to w unikalnej oprawie bałtyckiego rejsu.
09.09.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

„Wielka Eurazja”: Na drodze do wspólnej przyszłości

Tej jesieni w stolicy Kazachstanu będzie miało miejsce ważne wydarzenie zarówno dla naszego kraju, jak i dla wszystkich krajów Europy i Azji. W Nur-Sułtanie w dniach 23-24 września 2019 roku odbędzie się IV Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Euroazjatyckich pt. „Wielka Eurazja: Dialog, Zaufanie, Partnerstwo”.
24.07.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 zakończone

W niedzielę 7 lipca rozdaniem nagród dla jachtów morskich na gdańskiej Ołowiance zakończyły się regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019. Wrażenia były ekstremalne zarówno dla uczestników jak i organizatorów. Dla zawodników z powodu silnowiatrowych warunków, które fundował im morski klimat Zatoki Gdańskiej. Dla ekipy obsługującej regaty z powodu kolejnego rekordu frekwencji, który pobiła w tym roku impreza. W 10-dniowym żeglarskim święcie udział wzięło 952 zawodników i rozdano 154 nagrody, w tym 12 medali dla Mistrzów Polski. W
08.07.2019

Chińskie media po spotkaniu Xi-Trump: Do porozumienia jeszcze długa droga

Przed Chinami i USA jest jeszcze długa droga do porozumienia w sprawie sporu handlowego – ocenia w niedzielę chińska prasa w kontekście wznowienia dwustronnych rozmów, uzgodnionego w sobotę przez przywódców obu krajów w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace.
30.06.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Szczecin: Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” - w sobotę

"Stabat Mater" Marka Jasińskiego i "Sunrise Mass" Oli Gjeilo zabrzmią w sobotę na szczecińskim Cmentarzu Centralnym w hołdzie marynarzom, którzy nie powrócili z morza. Orkiestrze Opery na Zamku będzie towarzyszyć chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
03.06.2019

Żeglarskie święto dla całych rodzin

Zasmakuj żeglarstwa w gdyńskiej marinie! W sobotę 25 maja w godzinach od 10:00 do 17:00 Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza do Mariny Gdynia na rodzinny piknik żeglarski pełen atrakcji. W programie m.in.: rejsy po zatoce, lekcje żeglarstwa, zwiedzanie jachtów żaglowych, a także gry i zabawy z atrakcyjnymi nagrodami. Piknik, na który wstęp będzie bezpłatny, przypieczętuje kolejną edycję programu „Gdynia na fali”.
23.05.2019

Polemika ONZ-rząd Włoch na temat nowego dekretu w sprawie migracji

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w liście do MSZ Włoch skrytykowało projekt nowego dekretu resortu spraw wewnętrznych zaostrzającego walkę z migracją. W reakcji szef MSW Matteo Salvini wezwał urząd, by zajął się Wenezuelą.
19.05.2019

Bank centralny Kanady ocenia finansowe ryzyko zmian klimatu

Bank centralny Kanady po raz pierwszy w swoim dorocznym przeglądzie stanu systemu bankowego uwzględnił ryzyko związane ze zmianami klimatu. Podkreślił, że zmiany klimatu w tym kraju są większe niż na innych obszarach.
19.05.2019

Marsz, marsz Batory - opowieść utkana ze wspomnień

Odważny, przyjacielski, gościnny – tak legendarny statek M/S „Batory” wspomina jego załoga i pasażerowie. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej premiera odbyła się w sobotę, 11 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni.
12.05.2019

Strusia pisanka z Gdyni ze statkiem MS Batory

Waży ponad kilogram i już na pierwszy rzut oka robi wrażenie – strusie jajo, bo o nim mowa, zamieniło się w wyjątkową pisankę z gdyńskim akcentem. Prezydent Wojciech Szczurek złożył na nim swój podpis, a wyjątkową dekorację ze statkiem MS Batory wykonał Jacek Piątek. To efekt świątecznej akcji radia RMF FM, w ramach której pisanka trafi na charytatywną licytację.
15.04.2019

Zmiany klimatu w Kanadzie szybsze niż w innych krajach

Zmiany klimatu są w Kanadzie większe niż na innych obszarach; temperatury w tym państwie rosną średnio dwa razy szybciej w porównaniu z innymi krajami świata - wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu powstałego na zamówienie rządu w Ottawie.
07.04.2019

PE poparł propozycje przepisów w sprawie przewoźników drogowych

Europarlament poparł w czwartek propozycje nowych przepisów w sprawie przewoźników drogowych. To kontrowersyjny projekt regulacji niekorzystnych dla Polski i krajów regionu, który zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników.
04.04.2019

Najszybciej topniejący lodowiec Grenlandii zaczął nagle przyrastać

Lodowiec Jakobshavn, jedna z najszybciej topniejących mas lodu na świecie, zaskoczył obserwujących go naukowców NASA. Po ponad 20 latach kurczenia się - zaczął nagle rosnąć. Naukowcy sądzą, że zmiana trendu jest tymczasowa.
31.03.2019

Domagalski-Łabędzki: w rozmowach offsetowych celem PGZ rozwój przemysłu i bezpieczeństwo państwa

W rozmowach offsetowych związanych z zakupem amerykańskiego systemu Patriot Polska Grupa Zbrojeniowa kieruje się interesem rodzimego przemysłu zbrojeniowego i bezpieczeństwem państwa – powiedział PAP członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.
07.03.2019

Święto filmów żeglarskich JachtFilm po raz kolejny w Rybniku!

Niezapomniana atmosfera, żeglarski klimat i unikalne, niedostępne często nigdzie indziej filmy o morskich przygodach - tak było przez ostatnie lata, gdy Teatr Ziemi Rybnickiej wypełniony został wpierw przez dzieci a potem przez dorosłych. Na bazie dwóch ostatnich edycji, program festiwalu został rozszerzony i wzbogacony o dodatkowe atrakcje.
06.03.2019

Startuje kolejna edycja programu Gdynia na fali

Wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk oraz koordynator programu z ramienia Gdyńskiego Centrum Sportu Agnieszka Gruszka symbolicznie zainaugurowali kolejny sezon „Gdyni na fali”. W zajęciach weźmie udział ponad 2700 dzieci z 40 placówek oświatowych. Pierwsi uczestnicy pojawią się w Marinie Gdynia już 7 marca.
06.03.2019

Za nami szczecińska edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm

W dniach 9-10 lutego 2019 roku w Szczecinie odbyła się kolejna edycja 8 Festiwalu Filmów Żeglarskich. Tegoroczny JachtFilm gościł w sali koncertowej studia S1 w Radio Szczecin. Patronatem honorowym festiwal objął Polski Związek Żeglarski.
15.02.2019

2018 czwartym najcieplejszym rokiem w historii

Rok 2018 okazał się czwartym najcieplejszym rokiem w dziejach pomiarów – potwierdziły najnowsze raporty NASA, amerykańskiej agencji meteorologicznej NOAA oraz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
07.02.2019

W piątek wchodzi w życie umowa handlowa między UE a Japonią

W piątek wejdzie w życie umowa o partnerstwie gospodarczym między UE a Japonią. Przedsiębiorstwa i konsumenci we Wspólnocie i w Japonii będą mogli czerpać korzyści z największej strefy wolnego handlu na świecie.
01.02.2019

Polskie LNG podsumowuje rok 2018 – przełomowy czas w działalności spółki

Miniony rok był dla spółki Polskie LNG okresem wzmożonej pracy. Jej efektem są świetne wyniki Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz realizacja, zgodnie z harmonogramem, Programu Rozbudowy Terminalu LNG. W ramach tego ostatniego, na przełomie 2018/19, spółka rozpoczęła dwa procesy przetargowe, na tzw. część lądową (dodatkowa instalacja regazyfikacyjna, trzeci zbiornik LNG oraz instalacja przeładunkowa LNG na kolej) i część morską (dodatkowe nabrzeże statkowe).
30.01.2019

PKN Orlen liczy, że do połowy roku uzyska zgodę KE ws. przejęcia Grupy Lotos

PKN Orlen podtrzymuje wcześniejsze założenia, iż uzyskanie niezbędnych zgód Komisji Europejskiej na przejęcie kapitałowe Grupy Lotos nastąpi do połowy 2019 r. – powiedział w czwartek członek zarządu płockiego koncernu ds. finansowych Wiesław Protasewicz.
24.01.2019

Ks. Parafiniuk o ŚDM: Wśród pielgrzymów z Polski panuje klimat radości i zachwytu

W grupach pielgrzymów z Polski panuje klimat wielkiej radości i zachwytu nad Panamą. Młodzi czekają na papieża Franciszka – powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk.
23.01.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Piątkowe dane bez wpływu na PLN, rentowności mogą korekcyjnie wzrosnąć

Piątkowe dane GUS o produkcji i rynku pracy nie powinny wpłynąć na notowania złotego - ocenił Marcin Sulewski, ekonomista Santander BP. Jego zdaniem krajowe obligacje mogą się korekcyjnie osłabić, jednak sentyment do polskiego długu jest sprzyjający.
17.01.2019

Europejskie koleje towarowe podwajają wysiłki w walce ze zmianami klimatu

Na konferencji klimatycznej w Katowicach Rail Freight Forward, koalicja firm i federacji kolejowego transportu towarowego z całej Europy, zobowiązała się do pomocy w zmniejszeniu emisji CO2 w sektorze transportowym nawet o 290 mln ton na przestrzeni nadchodzącej dekady.
14.12.2018

USA: Szef gabinetu prezydenta RP zakończył kolejną wizytę w USA

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski zakończył w środę kolejną wizytę w USA. Obejmowała ona spotkania w ONZ w Nowym Jorku i w Waszyngtonie z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, Kongresu i ekspertami ośrodków doradczych.
13.12.2018

85 lat gdyńskiego „okna na świat”

Dokładnie 85 lat temu w Gdyni powstało okno na świat, które zmieniło losy wielu polskich rodzin. 8 grudnia to kolejna rocznica uruchomienia Dworca Morskiego – miejsca, z którego wypływały legendarne transatlantyki. W klimat emigranckich historii wprowadzili Danuta Stenka i Robert Więckiewicz, którzy wzięli udział w wyjątkowym binauralnym słuchowisku.
10.12.2018

Greenpeace: Bez zdecydowanych działań na rzecz klimatu światu grozi największa katastrofa w historii

Obecni światowi politycy są być może ostatnią generacją liderów, która może powstrzymać zmiany klimatyczne; bez zdecydowanych działań w tej dziedzinie światu grozi katastrofa – podkreślają działacze Greenpeace tuż przed szczytem klimatycznym COP24 w Katowicach.
01.12.2018

PKN ORLEN rozpoczął najważniejszy etap przejęcia Grupy LOTOS

​PKN ORLEN złożył do Komisji Europejskiej wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą LOTOS.
01.12.2018

Trzy organizacje pozarządowe wracają na Morze Śródziemne ratować migrantów

Trzy organizacje pozarządowe ogłosiły w czwartek, że wracają na Morze Śródziemne, by nieść pomoc migrantom płynącym z Afryki do Włoch. We wspólnym komunikacie zarzuciły rządowi w Rzymie, że prowadzi kampanię przeciwko organizacjom humanitarnym.
22.11.2018

11 listopada uczestnicy Rejsu Niepodległości będą świętować w Osace

11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości „Dar Młodzieży”, który opływa świat dookoła z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wpłynie do Osaki – piętnastego portu na trasie Rejsu Niepodległości.
09.11.2018

Ukryty kontynent? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jak ogłosiło na łamach czasopisma "GSA Today" Towarzystwo Geologiczne Ameryki, świat "powiększył się" o jeden kontynent. Niemal w całości znajduje się on pod wodą.
14.10.2018

Kuczyński: Dobre spotkanie, jesteśmy krok bliżej do stałych baz USA

Nie widać sygnałów, które można traktować niepokojąco, za to widać, że postępuje proces zacieśniania sojuszu między Polską a USA i jesteśmy krok bliżej do stałych baz USA w Polsce - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ds. wschodnich Grzegorz Kuczyński po spotkaniu Duda-Trump.
19.09.2018

BIEC: spada wskaźnik koniunktury, nadchodzi spowolnienie gospodarcze

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, w sierpniu br. spadł o 0,3 pkt. w stosunku do poprzedniego miesiąca do 167,4 pkt., co wskazuje na nieuchronność spowolnienia rozwoju gospodarczego - podało BIEC.
30.08.2018

Ekstremalne zjawiska pogodowe, susza, zakwity sinic i śnięcia ryb to skutki upałów

Ekstremalne zjawiska pogodowe, susza, więcej szkodników roślin, dłuższe zakwity sinic czy częstsze śnięcia ryb – to możliwe skutki zmian klimatycznych i upałów w Polsce. Zdaniem niektórych naukowców tegoroczna fala upałów na świecie sprawi, że 2018 r. będzie wyjątkowo gorący.
22.08.2018

Stocznia z Gdańska przedstawiła pierwsze zdjęcia nowych katamaranów żaglowych na morzu. Robią wrażenie

Stocznia Sunreef Yachts z Gdańska przedstawiła pierwsze zdjęcia najnowszych katamaranów żaglowych na morzu. Po spektakularnym przedpremierowym pokazie jednostek w ramach Pomorskiego Rendez-Vous 2018, jachty Sunreef 60 i Sunreef 80 zaprezentowały się na Morzu Bałtyckim podczas sesji zdjęciowej i prób morskich.
30.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny, ale konflikty handlowe ryzykiem; dla FI kluczowe dane makro

W najbliższych dniach złoty powinien oscylować wokół bieżących poziomów, dla rynku FX wciąż głównym ryzykiem pozostają konflikty handlowe - ocenia Jakub Rybacki, ekonomista ING. Jego zdaniem, dla rynku długu kluczowe będą z kolei przyszłotygodniowe dane makroekonomiczne za lipiec z europejskich gospodarek i z USA.
20.07.2018

Włochy: Episkopat przeciwko pogardzie i agresji w podejściu do migracji

Konferencja Episkopatu Włoch zaprotestowała w nocie na temat migracji przeciwko "pogardliwym słowom" i "agresywnym zachowaniom" oraz podsycaniu "klimatu nieufności". Podkreślono, że tragedie na morzu "nie pozwalają na zamykanie granic i wznoszenie barier".
19.07.2018

Sunreef Yachts przedstawia pierwsze zdjęcia Sunreef 80 na morzu (foto)

Sunreef Yachts przedstawia pierwsze zdjęcia swojego najnowszego katamaranu żaglowego Sunreef 80 na morzu. Luksusowy jacht świetnie prezentuje się na Morzu Bałtyckim.
18.07.2018

Soloch: Rozmowy Duda-Trump stwarzają dobry klimat do zwiększenia zaangażowania wojskowego w Polsce

Rozmowy prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy oraz Donalda Trumpa podczas szczytu NATO w Brukseli stwarzają dobry klimat do zwiększenia zaangażowania wojskowego w Polsce, w tym być może stałych baz w Polsce - powiedział w piątek szef BBN Paweł Soloch.
13.07.2018

MŚ w kajakarstwie - przygotowania kadry we włoskim Livigno

Siedmioosobowa kadra kajakarek od poniedziałku we włoskim Livigno przygotowuje się do mistrzostw świata, które za półtora miesiąca odbędą się w Portugalii. Trener Tomasz Kryk ustalił już składy osad na najważniejszą imprezę w tym sezonie.
09.07.2018

Czechy: Morawiecki i Babisz rozmawiali o stosunkach gospodarczych

Premierzy Polski Mateusz Morawiecki i Czech Andrej Babisz rozmawiali w piątek w Karlowych Warach m.in. o stosunkach gospodarczych obu krajów. Spotkali się z przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestycjami w Polsce i Czechach.
06.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Osłabienie złotego może wyhamować; dług czeka na CPI

Odbicie EUR/USD i poprawa sentymentu do rynków wschodzących może "przystopować" osłabienie złotego - oceniają ekonomiści. Dodają, że jeśli poniedziałkowa inflacja zaskoczy w górę, może się to negatywnie przełożyć na polskie obligacje, którym i tak ciąży podaż ze strony inwestorów zagranicznych.
30.06.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN w przedziale 4,33-4,38; rentowność 10-latki nie powinna przekroczyć 3,25 proc.

Kurs eurozłotego powinien w ciągu najbliższych sesji oscylować w przedziale 4,33-4,38 - uważają eksperci, dodając, że sentyment dla złotego nie jest korzystny. Na rynku długu spodziewają się powolnego wyhamowania lekkiej tendencji wzrostowej na rentownościach z długiego końca krzywej.
28.06.2018

Szef MSW Austrii: chcemy rewolucji w podejściu UE do migracji

Minister spraw wewnętrznych Austrii Herbert Kickl powiedział w środę w Rzymie, że jego kraj oraz Włochy proponują "rewolucję kopernikańską" w podejściu UE do spraw migracji. "Klimat w Europie zmienia się" - dodał szef włoskiego MSW Matteo Salvini.
21.06.2018

Legendarny „Copernicus” wystartuje w Volvo Ocean Race

The Legend Race to wyścig jachtów, które brały udział w poprzednich edycjach najstarszego i najsłynniejszego wyścigu wokółziemskiego. Jednym z jachtów, które wystartują, jest reprezentant gdyńskiego Yacht Klubu Stal — S/Y „Copernicus”, uczestnik pierwszych zmagań z lat 1973–1974. Dzisiaj jacht wyszedł z gdyńskiej mariny i udał się do szwedzkiego Göteborga, na start wyścigu legend.
12.06.2018

Zlot żaglowców z okazji stulecia niepodległości Polski

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do wspólnego świętowania. Z takiego założenia wyszli Polacy mieszkający na obczyźnie, którzy 31 sierpnia przybędą do Gdyni. Zlot 100 potrwa kilka dni. W jego trakcie uczestnicy wezmą udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej czy odwiedzą trójmiejskie muzea.
07.06.2018

Po Tallinie, z wiatrem do Kopenhagi

Z pokładu "Daru Młodzieży" krótkie podsumowanie pierwszych dni Rejsu Niepodległości w relacji komendanta fregaty, kpt. ż. w. Ireneusza Lewandowskiego:
29.05.2018

EKG w Katowicach: politycy i przedsiębiorcy chcą ograniczać wpływ energetyki na klimat

Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu. Problemem jest jednak czasochłonność tych zmian oraz ich koszty - zarówno dla firm, jak i dla konsumentów oraz całych społeczeństw. O wpływie energetyki na klimat dyskutowano podczas osobnej sesji, w ramach odbywającego się w dniach 14-16 maja w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
15.05.2018

Czerwińska: Zależy nam, by przyciągać inwestycje związane z kreacją miejsc pracy

Zależy nam na tym, aby przyciągać te inwestycje, które są przede wszystkim związane z kreacją miejsc pracy w nowoczesnych, atrakcyjnych, rozwojowych sektorach gospodarki - mówiła minister finansów Teresa Czerwińska w poniedziałek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
14.05.2018

Komisja zatrudnienia PE zatwierdziła porozumienie ws. delegowanych

UE robi kolejny krok w kierunku uszczelnienia przepisów dotyczących delegowania pracowników do innych państw członkowskich. Niekorzystne z punktu widzenia polskich przedsiębiorców zmiany zostały w środę zatwierdzone przez komisję zatrudnienia europarlamentu.
25.04.2018

Prezydent: Rekomenduję, aby lokować działalność biznesową na rynku etiopskim

Warto bacznie przyjrzeć się perspektywicznemu rynkowi etiopskiemu; rekomenduję, aby myśleć o lokowaniu tam swojej działalności biznesowej - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Warszawie po spotkaniu z prezydentem Etiopii Mulatu Teshome Wirtu.
24.04.2018

Prezydent Etiopii: Interesuje nas ścisła współpraca z Polską

Etiopię interesuje ścisła współpraca z Polską, rozszerzenie wymiany handlowej oraz przyciągnięcie polskich inwestycji - mówił we wtorek w Warszawie prezydent Etiopii Mulatu Teshome Wirtu, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
24.04.2018

Emilewicz: Obroty Polski z USA osiągnęły w 2017 r. rekordowy poziom 12,7 mld dol., to dobry moment na zacieśnianie relacji

Obroty handlowe Polski z USA w 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 12,7 mld dol. To dobry moment na zacieśnianie relacji i pokazanie, jak dużo mamy do zaoferowania - powiedziała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przed wylotem do USA, gdzie w poniedziałek rozpoczyna oficjalną wizytę.
23.04.2018

Poroszenko w Handelsblatt: Nord Stream 2 to łapówka za lojalność

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Handelsblatt", że rosyjski gazociąg Nord Stream 2 to projekt czysto polityczny i łapówka, za pomocą której Rosja chce zapewnić sobie lojalność krajów Europy Zachodniej.
09.04.2018

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen: rozważamy uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach

Klimat biznesowy na Litwie uległ istotnej poprawie; rozważamy uruchomienie procesu rozbudowy rafinerii w Możejkach, by m.in. obniżyć koszty produkcyjne – mówił w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
28.03.2018

Zamieszkać w Stoczni Cesarskiej. Wizja architekta, który pracował dla króla Arabii Saudyjskiej (foto)

Ślązak ze Szczawnicy, pracuje dla pracowni architektonicznej w Kopenhadze. 32-letni Mateusz Mastalski jest głównym architektem przebudowy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. - Zakochałem się w tym miejscu - mówi. Zobacz, jak połączył w projekcie historię z przyszłością. I jak będzie walczył z zimnym morskim wiatrem...
23.03.2018

Rosja i Polska wymieniły dokumenty w sprawie współpracy transgranicznej

W Moskwie dokonano w piątek wymiany podpisanych oryginałów dokumentów o finansowaniu i realizacji Programu Współpracy Transgranicznej (PWT) Polska-Rosja 2014-2020, wspieranego ze środków Unii Europejskiej - poinformowało przedstawicielstwo UE w Rosji.
16.03.2018

Gdańsk: Duńska pracownia przygotuje koncepcję zabudowy Stoczni Cesarskiej

Pracownia architektoniczna Henning Larsen z Kopenhagi jest zwycięzcą międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Projekt zakłada powstanie m.in. ok. 3,5 tys. mieszkań, biur, hoteli i miejsc wypoczynku.
15.03.2018

Żeglarskie pasje pięknie uchwycone. Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu Pantaenius Jacht Foto

Na scenie głównej targów Wiatr i Woda w Warszawie w piątek przyznane zostały nagrody VII edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. Nagroda główna trafiła w tym roku do Andrzeja Górskiego za zdjęcie „Mikołaj, rejs grudniowy na Zawiszy Czarnym, w technice mokrego kolodionu”. Do finału przeszło 30 pięknych, związanych z tematyką marynistyczną fotografii, spośród których jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych.
14.03.2018

Posłanka Pomaska ogłasza inicjatywę „Lepsza praca dla Gdańska”

Projekt pt. "Lepsza praca dla Gdańska" ogłosiła we wtorek posłanka PO Agnieszka Pomaska. Parlamentarzystka, która oprócz eurodeputowanego Jarosława Wałęsy jest potencjalnym kandydatem PO na prezydenta Gdańska chce, aby ta inicjatywa programowa była tworzona nie tylko przez środowisko PO.
13.03.2018

Eurozłoty stabilny; rentowności SPW mogą rosnąć w przyszłym tygodniu

Eurozłoty może utrzymać się w przedziale 4,18 - 4,23 przez cały przyszły tydzień, a na krajowym rynku długu można spodziewać się wzrostu rentowności SPW - oceniają eksperci.
10.03.2018

Święto filmów żeglarskich JachtFilm ponownie w Rybniku!

Niezapomniana atmosfera, żeglarski klimat i unikalne, niedostępne często nigdzie indziej filmy o morskich przygodach – tak było w zeszłym roku, gdy Teatr Ziemi Rybnickiej wypełniony został wpierw przez dzieci a potem przez dorosłych.
19.02.2018

PLN odporny na czynniki lokalne, EUR/USD może testować pułap 1,25

Dane z polskiej gospodarki, których publikacja planowana jest w tym tygodniu nie powinny wpływać na złotego, a kurs EUR/PLN oscylujący w okolicy 4,17 dobrze odzwierciedla sentyment panujący wokół PLN - oceniają eksperci. Ich zdaniem, większa zmienność powinna mieć miejsce na EUR/USD. Dodają, że rentowności SPW mogą wzrosnąć.
13.02.2018

Szymon Kuczyński zdobył żeglarski Everest!

W niedzielne popołudnie 4 lutego Szymon Kuczyński na "Atlantic Puffine" opłynął Przylądek Horn. Był to ostatni z "Wielkich Przylądków" na trasie jego samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów "Call of Ocean". Po wypłynięciu z Cieśniny Drakea skieruje się na północ na ostatnią prostą do mety.
06.02.2018

BIEC: Coraz szybsza poprawa na rynku pracy

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał czwarty miesiąc z rzędu, co oznacza, sytuacja na rynku pracy poprawia się - podało w czwartek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
01.02.2018

Jaka przyszłość PZŻ i OZŻ?

W środowisku żeglarskim trwa dyskusja na temat wizji przyszłości Polskiego Związku Żeglarskiego, jego roli, a także zadań dla lokalnych ośrodków żeglarskich. Okres bezpośrednio poprzedzający przygotowania do nowego sezonu, to czas gdy można się skupić się na zadaniach i celach statutowych, wymianie doświadczeń i poszukiwaniu dobrych rozwiązań. Szczególnie istotna jest rola Okręgowych Związków Żeglarskich. Ich potrzeby mają nadawać kierunek działaniom PZŻ, który musi być odzwierciedleniem rzeczywistych oczekiwań lokalnego środowis
29.01.2018

GUS: Oceny koniunktury w przemyśle w styczniu wzrosły

Oceny koniunktury w przemyśle w styczniu wzrosły w porównaniu z poprzednim miesiącem - podał GUS.
25.01.2018

PAIH: W 2018 r. stawiamy na kojarzenie inwestorów zagranicznych z MŚP w regionach

Kojarzenie inwestorów zagranicznych z małymi i średnimi przedsiębiorstwami w regionach to jest jedna z rzeczy, na które będzie stawiała PAIH w 2018 roku - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.
12.01.2018

PAIH: 92 proc. inwestorów uważa Polskę za dobre miejsce do inwestowania

92 proc. inwestorów zagranicznych jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu w Polsce i zrobiłoby to ponownie - poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
09.01.2018

Święta na pokładach promów Stena Line

Na promach Stena Line, jak zwykle w grudniu, panuje już świąteczna atmosfera. W tym roku pasażerów mogą przyciągnąć nie tylko atrakcje przygotowane z tej okazji przez armatora, ale także wyjątkowo niskie ceny.
09.12.2017

Konserwator zabytków chce wpisać do rejestru kolejny obszar b. gdańskiej stoczni

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę zmierzającą do wpisania do rejestru zabytków fragmentu dawnej stoczni gdańskiej – tzw. Stoczni Schichaua. To kolejny – po Stoczni Cesarskiej - teren postoczniowy, który może znaleźć się w rejestrze.
08.12.2017

Orłowski: Morawiecki powinien zacząć realizować zapowiadany przez siebie program gospodarczy

Mateusz Morawicki, aby nie być "malowanym premierem" powinien zacząć realizować zapowiadany wcześniej przez siebie program gospodarczy, czyli zwiększanie oszczędności i inwestycji, do tej pory rząd zwiększał konsumpcję kosztem oszczędności - powiedział w rozmowie z PAP prof. Witold Orłowski.
07.12.2017

BIEC: rynek pracownika się umacnia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, obniżył się w listopadzie drugi miesiąc z rzędu - poinformowało w czwartek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Zdaniem BIEC rynek pracownika się umacnia.
30.11.2017

Małecki: CPK szansą na rozwój powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego

Powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w bezpośrednim sąsiedztwie powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego przyczyni się do rozwoju gospodarczego tych terenów - ocenił minister w KPRM Maciej Małecki. Samorządowcy z tych terenów popierają inwestycję.
29.11.2017

Spotkanie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Indonezji

- Dostrzegamy ogromny i nadal niewykorzystany potencjał współpracy między naszymi krajami, dlatego życzylibyśmy sobie, aby nasze doskonałe kontakty polityczne przełożyły się na dalsze wymierne efekty gospodarcze – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji Marek Magierowski podczas spotkania z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Indonezji Abdurrahmanem Mohammadem Fachirem.
29.11.2017

Amb. P. Wilczek: Polska jest bezpieczniejsza – dzięki decyzjom o współpracy z USA

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek podkreślił w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że niedawna decyzja ws. sprzedaży Polsce systemu antyrakietowego Patriot i kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG dają poczucie pewności wzrostu naszego bezpieczeństwa.
23.11.2017

Haładyj: Cele Konstytucji Biznesu to wzrost działalności inwestycyjnej i przedsiębiorczości

Wzrost działalności inwestycyjnej, przedsiębiorczości i dobrobytu Polaków - takie są cele Konstytucji Biznesu, mówi PAP wiceszef MR Mariusz Haładyj o pakiecie pięciu projektów przyjętym we wtorek przez rząd. Konstytucja bardzo wzmocni klimat proprzedsiębiorczy w Polsce - wskazuje.
14.11.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.