• <

Wynik wyszukiwania - "historia" - Wiadomości

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

"The Guardian" przypomina tekst o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił dzisiaj na łamach swojej strony internetowej w cyklu "Z archiwum Guardiana" własny tekst z 28 sierpnia 1980 roku, o trwającym wówczas strajku w Stoczni Gdańskiej.
28.08.2020

"Dziewiętnastoletni marynarz - online": filmowa opowieść o szkole morskiej w latach 20-tych [wideo]

W 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna ukazała się dokumentalna książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. “Dziewiętnastoletni marynarz” zawierająca przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924) ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie, a prywatnie stryjecznego dziadka autorki. Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do autorki co jakiś czas zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji. Stąd pomysł na przeniesienie listów do sieci w p
28.08.2020

Historyczny seans filmowy w Muzeum Marynarki Wojennej

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Gdańsk 1939" zrealizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
27.08.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku? (wideo)

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Specjalne strefy ekonomiczne kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki

Podczas odbywającego się w Gdyni III Forum Wizja Rozwoju, dyskutowano o rosnącej roli specjalnych stref ekonomicznych (SSE) w rozwoju przedsiębiorstw oraz gospodarki regionów. Przy okazji zapowiedziano nowelizację ustawy, która ma usprawnić współpracę firm z sektora MŚP z dużymi przedsiębiorstwami.
25.08.2020

Pomóż odszukać dawnych stoczniowców

"Archiwum Wspomnień Stoczniowca" rozpoczęło zbieranie historii związanych ze Stocznią Gdańską. Jego twórcy przyjadą do chętnych osób, które chciałyby opowiedzieć swoją historię - będzie ona zarejestrowana i następnie zaprezentowana w formie filmu, tekstu i słuchowiska.
25.08.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie oznacza końca ekonomii współdzielenia

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie oznacza trwałej zapaści całej ekonomii współdzielenia - uważa Ignacy Święcicki, ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem, to zmiany w warunkach zatrudnienia mogą znacząco wpłynąć na modele biznesowe firm kojarzonych z tym sektorem.
23.08.2020

„Śledzie” znów wyruszą w marsz

Nie straszna im woda i morskie wyzwania. Jak co roku około stu śmiałków weźmie udział w Marszu Śledzia. W sobotę, 22 sierpnia, przejdą trasą wytyczoną przez Zatokę Pucką – od Kuźnicy do Rewy. To będzie jubileuszowa 20. edycja imprezy. Tradycyjnie nie zabraknie pasowania na śledzia, degustacji surowej ryby i pamiątkowych medali. Zapisy na marsz zostały już zamknięte, ale ci, którzy chcieliby spróbować w nim swoich sił, mają jeszcze szansę zdobyć miejsca last minute.
19.08.2020

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.
19.08.2020

Morski kalendarz pomoże chorym dzieciom i hospicjom

ATC Cargo SA organizuje akcję społeczną „Morskie wspomnienia o Gdyni”. Każdy może wziąć w niej udział wysyłając archiwalne fotografie, które stworzą kalendarz opowiadający o morskiej historii miasta. Dochód z kalendarzy przekazanych na licytację Radia Gdańsk zasili trójmiejskie hospicja i organizacje wspomagające leczenie dzieci.
19.08.2020

Powstał portal Archiwum Wspomnień Stoczniowca

Dzisiaj ruszyło multimedialne Archiwum Wspomnień Stoczniowca, składające się z krótkich filmów dokumentalnych, tekstów i podcastów. Portal gromadzi relacje pracowników Stoczni Gdańskiej.
18.08.2020

W Gdyni stanie pomnik Tadeusza Wendy - założyciela gdyńskiego portu

Miasto poszukuje wykonawcy budowy pomnika wybitnego inżyniera Tadeusza Wendy. Monument zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady Mola Rybackiego.
18.08.2020

Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo]

Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych RGS rozpoczęli badania tajemniczego statku z początku XVIII wieku, odkrytego na dnie Zatoki Fińskiej. Przyjmuje się, że jest to holenderski statek, który płynął do nowo powstałego wówczas St. Petersburga. Na pokładzie statku znaleziono setki szklanych butelek, dlatego otrzymał kryptonim „Butilocznik”.
17.08.2020

50-lecie nowoczesnej akwakultury w Norwegii

W tym roku przypada 50. rocznica powstania pierwszej hodowli łososia w Norwegii, która zapoczątkowała powstanie norweskiej akwakultury. Wspomnienie historii i początków norweskich hodowców pokazuje ich ambicję, sukcesy i porażki. To dzięki nim dziś łosoś norweski jest dostępny na całym świecie.
17.08.2020

Gdynia: Plaża wczoraj i dziś (foto)

Gdyńska plaża niezmiennie przyciąga w upalne dni spragnionych słońca i wody mieszkańców i turystów. Czy zmieniła się przez ostatnie kilkadziesiąt lat? Zobaczcie sami.
16.08.2020

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się spektakl pt. “My tam budowaliśmy statki” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego. Scenariusz napisała Dorota Bielska.
16.08.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Uroczysty apel AMW z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

W środę 12 sierpnia, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Święta Wojska Polskiego. Odczytano list Ministra Obrony Narodowej oraz rozkaz okolicznościowy Rektora-Komendanta AMW. W tym dniu Rektor-Komendant wręczył nadane przez Ministra Obrony Narodowej medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny.
12.08.2020

Narodowe Muzeum Morskie od drugiej strony - spacery edukacyjne wokół gdańskich oddziałów NMM

Podczas godzinnego spaceru poznamy historię Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy na Ołowiance i "Sołdka", czyli gdańskich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Dowiemy się, jaka jest ich historia, skąd wzięły się ich nazwy oraz w jaki sposób są związane z morzem.
12.08.2020

Wystawa plenerowa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego [foto]

Mając na uwadze setną rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz zbliżające się Święto Wojska Polskiego, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego przygotowała dla mieszkańców i turystów naszego miasta patriotyczną wystawę plakatów i ulotek z 1920 roku. Wystawa została opracowana graficznie ze zbiorów specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
12.08.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Sierpień ’80 – już w ten weekend zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i Muzeum Sali BHP

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na spacery z przewodnikiem po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz wystawach prezentowanych w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
10.08.2020

Drugie życie ORP „Sokół”

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. To jednak nie koniec jego historii. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Teraz otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W PGZ Stoczni Wojennej trwają właśnie prace zabezpieczające okręt. Tym samym rozpoczął się pierwszy, wstępny etap przygotowujący go do nowej roli.
10.08.2020

Uratował tonące dzieci, sam zginął. Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny polskiego bohatera

W Holandii trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny Polaka, który uratował z morza trójkę tonących dzieci, jednak sam zginął i osierocił trójkę swoich dzieci w Polsce - informują holenderskie media. Jak dotąd udało się zebrać ponad 150 tys. euro.
07.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Bałtycki kolos - historia olbrzyma, który zatonął

Jest rok 2003. W Bornholmie piękny, słoneczny majowy dzień. Widzialność niemal idealna, czuć lekki podmuch wiatru. Na mostku 250-cio metrowego olbrzyma o nazwie Fu Shan Hai, płynącego z Łotwy do Chin, kapitan właśnie zakończył składać swój dzienny raport. Został kwadrans do południa.
06.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Nord Stream 2 - Prezes UOKiK nakłada karę na Gazprom

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył blisko 213 mln zł kary na Gazprom - to skutek braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.
03.08.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Gebrüder Weiss przejmuje działalność w zakresie działu transportu lotniczego i morskiego firmy Ipsen Logistics

Klienci czerpią korzyści z rozbudowy sieci. Gebrüder Weiss osiąga kolejny kamień milowy w zakresie globalnej strategii logistyki
29.07.2020

Z pokładu Chipolbrok Galaxy na jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Widowiskowy rozładunek w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Gigantyczne elementy elektrowni wiatrowych zostały rozładowane w gdyńskim BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, w ostatnią sobotę. Do Polski trafiły z Chin na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy.
28.07.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Duży może więcej - konsolidacja rynku sposobem na bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski

Zdaniem ekspertów tylko silna, zdywersyfikowana pod względem źródeł energii firma będzie w stanie podołać transformacji energetycznej i wzrostowi zapotrzebowania na energię. Konsolidacja rynku paliwowo-energetycznego, choć spóźniona o 20 lat, buduje bezpieczeństwo paliwo-energetyczne Polski i zwiększy dochody budżetu państwa nawet o 7 mld zł w skali roku.
22.07.2020

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos powinno nastąpić przed wejściem Polski do UE

Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos powinno nastąpić dużo wcześniej, przed wejściem Polski do UE - mówili m.in. uczestnicy czwartkowej debaty PAP „Fuzje i przejęcia – szansa czy wyzwania”. Istotne są dalsze negocjacje z KE. Wyzwaniem jest szczegółowy scenariusz łączenia obu podmiotów – wskazywali.
16.07.2020

ISR: Baltic Fund może dać nowy impuls współpracy w basenie Morza Bałtyckiego

Inicjatywa Baltic Fund (Funduszu Bałtyckiego) to propozycja strategicznego ruchu geopolitycznego w Europie Północnej, polegająca na utworzeniu nowej międzynarodowej instytucji. Dzięki Baltic Fund możliwe będzie pogłębienie współpracy regionalnej pomiędzy Estonią, Łotwą, Litwą i Polską, a także z kolejnymi państwami w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego.
15.07.2020

1500000 km na 15 urodziny PCC Intermodal!

To już 15 lat od momentu gdy PCC Intermodal uruchomiło pierwszy intermodalny pociąg. Historia spółki zaczęła się w 2005 roku, kiedy to regularny pociąg z kontenerami wyruszył z Dolnego Śląska na Północ. Od tego czasu operator zarówno w relacjach krajowych jak i międzynarodowych zbudował sieć regularnych, codziennych połączeń intermodalnych i uruchamiając rocznie ponad 5000 pociągów połączył serwisem kolejowym Polskę z Niemcami, Holandią, Belgią i Białorusią.
15.07.2020

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie; zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie zasady suwerenności - powiedział we wtorek sekretarz Sił Lądowych USA Ryan McCarthy.
14.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”

Morska Fundacja historyczna zaprasza na popularyzatorskie warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”, których celem jest przybliżenie historii zakładu, który po roku 1945 stał się ważną częścią składową Stoczni Gdańskiej im Lenina.
08.07.2020

Nowy Port Jachtowy Marina Dąbie już zaprasza

Odbyło się uroczyste otwarcie Mariny Dąbie, która leży obok plaży miejskiej i ośrodka HOM. Głównym założeniem projektu jest stworzenie przystani – portu jachtowego dla obsługi żeglarskiego ruchu turystycznego do obsługi sezonowej od 8.0 do 15,0 metrów. Głębokość portu wynosi od 3 do 3,5 m, ale farwater podejściowy ogranicza zanurzenie jachtów do około 1.8 m.
02.07.2020

Poznaj historię Uniwersytetu Morskiego w pigułce

Do końca lipca na skwerze przy al. Jana Pawła II w Gdyni prezentowana jest wystawa „100 lat w służbie polskiego morza. Od Szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”. Warto ją dokładnie obejrzeć, bo pokazuje unikatowe zdjęcia z historii Gdyni, Pomorza, Uczelni i jej społeczności.
29.06.2020

Więcej wody w zabytkowym Parku Przymorze

W poniedziałek 29 czerwca woda ze zbiornika retencyjnego Orłowska rozleje się na zielone tereny Parku Przymorze. To ratunek dla rosnących tam zabytkowych drzew.
29.06.2020

Wody Polskie: fala wezbraniowa na Wiśle w Warszawie w niedzielę

Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę – poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w miejscowości Gusin (Mazowieckie, gm. Sobienie-Jeziory) prezes Wód Polskich Przemysław Deca. Przekazał, że nie przewiduje, by stany ostrzegawcze na Wiśle zostały przekroczone.
26.06.2020

Szefowie komisji SZ Sejmu i parlamentów państw bałtyckich: z niepokojem obserwujemy próbę przyjęcia nowej interpretacji paktu Ribbentrop-Mołotow

Z niepokojem obserwujemy próby wypaczenia wydarzeń historycznych poprzez próbę przyjęcia w Federacji Rosyjskiej nowej interpretacji paktu Ribbentrop-Mołotow, zmierzającej do uchylenia rezolucji z 1989 r. ws. oceny tego paktu - napisali szefowie komisji spraw zagranicznych Sejmu i parlamentów państw
25.06.2020

MSZ grozi odwetem za decyzję japońskiego miasta ws. spornych wysp

Chiny przekazały Japonii protest przeciwko uchwale władz japońskiego miasta Ishigaki w sprawie spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim i zastrzegają sobie prawo do reakcji – powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.
22.06.2020

Sto lat Uniwersytetu Morskiego

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje setne urodziny, a zarazem stulecie szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze Gdyni, studenci, pracownicy oraz mieszkańcy.
18.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Kapitan Głowacki - zasłużony polski żaglowiec ma nowego właściciela

Konkurs ofert na sprzedaż jachtu Kapitan Głowacki rozstrzygnięty. Jacht kupiła warszawska firma 3Oceans Sp. z o.o. Kwota transakcji wynosi 150 tysięcy złotych.
10.06.2020

Logistyka intermodalna. Czym jest i jakie ma perspektywy rozwoju?

Globalizacja gospodarki, duży wzrost wolumenu transportowanych towarów, a zwłaszcza przesunięcie środka ciężkości produkcji światowej w kierunku krajów azjatyckich spowodowały dynamiczny rozwój tak złożonego modelu, jakim jest logistyka intermodalna. Staje się ona coraz ważniejszym elementem łańcucha dostaw. Przez ostatnią dekadę, rozwijała się w imponującym tempie także w Polsce. Czym jest logistyka intermodalna i jak kształtują się perspektywy jej rozwoju zdradza ekspert, Maciej Szczepański, Business Development Manager
09.06.2020

Polska Żegluga Morska ma nowego dyrektora

8 czerwca br. Rada Pracownicza Polskiej Żeglugi Morskiej zaakceptowała Andrzeja Wróblewskiego na stanowisko nowego dyrektora PŻM. Rekomendację tego kandydata złożyła w piątek Radzie Pracowniczej Komisja Konkursowa, powołana w celu wyboru nowego dyrektora przedsiębiorstwa, złożona z przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Rady Pracowniczej PŻM.
08.06.2020

Nord Stream 2 - Prezes UOKiK może nałożyć 50 mln euro kary na Gazprom

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi za brak współpracy podczas prowadzonego dochodzenia antymonopolowego. Gazpromowi za brak udzielenia informacji grozi kara w wysokości do 50 mln EUR, niezależna względem konsekwencji wynikających z postępowania o dokonanie koncentracji bez zgody Prezesa UOKiK.
03.06.2020

Finał Konkursu RINA-KORAB 2020 na najlepszą pracę magisterską

W czwartek 04.06.2020 r. o godz. 15:30 odbędzie się Finał Konkursu RINA-KORAB 2020 na najlepszą pracę magisterską obronioną w roku 2020 na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej
01.06.2020

Prezydent, premier i minister Gróbarczyk odwiedzili teren budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną (foto)

Prezydent wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem złożyli wizytę na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Chcemy nadal realizować wielkie inwestycje. Nie chcemy ich przerywać, ograniczać, zmniejszać, rezygnować z nich, bo to właśnie wielkie inwestycje są siłą napędową gospodarki - powiedział w sobotę w Skowronkach (woj. pomorskie) prezydent Andrzej Duda.
30.05.2020

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów!

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 WWF przenosi wspólne świętowanie Światowego Dnia Oceanów do wirtualnej rzeczywistości! A dodatkowo, świętować będziemy przez aż 7 dni i zakończymy koncertem Skubasa, z gościnnym udziałem Natalii Grosiak z Mikromusic.
29.05.2020

Zwiedzanie zbiorników wodnych w nowej formule #bezpiecznienaszlaku

Po zimowej hibernacji nietoperzy na zwiedzających czeka podziemny Zbiornik Wody Stara Orunia a wraz z nim zbiornik wieżowy Kazimierz oraz Zbiornik Stary Sobieski z wystawą stałą. Atrakcje będą dostępne od 1 czerwca, w tym roku pod hasłem #bezpiecznienaszlaku. Dla pierwszych 150 zwiedzających czekają nagrody w postaci masek wielorazowych.
27.05.2020

Zmarł marynarz, który wypadł za burtę holownika. Historia jak do tego doszło pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo na morzu

Holownik miał wkrótce opuścić miejsce, z którego często korzystał. Jeden członek załogi był na stacji dokującej, aby zwolnić linie. Miał na sobie pełny zestaw środków ochrony osobistej (PPE), w tym kamizelkę ratunkową z autopompą z osobistym nadajnikiem lokalizacyjnym (PLB) i zapinany pasek krokowy.
25.05.2020

Projekty magazynowe na własność, jako odpowiedź na nową podaż w czasach post COVID-19

Pandemia COVID-19 spowodowała niemały chaos na światowych rynkach. Ze wszystkich sektorów nieruchomości komercyjnych, rynek powierzchni magazynowych niejako najłagodniej przetrwał ten trudny czas i po korektach pozwala na nowe planowanie inwestycji. Zmieniona struktura finansowania projektów może spowodować ewolucję w nowej podaży, zwiększając zainteresowanie projektami budowanymi w formule BTO (build to own) i BTS (build to suit) przy redukcji obiektów powstających typowo spekulacyjnie.
22.05.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.1

Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 należy liczyć się ze wzrostem znaczenia w gospodarce sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów opartych na zaawansowanych algorytmach, co z kolei wiąże się z koniecznością znalezienia rozwiązań prawnych i etycznych, które zminimalizują możliwe negatywne aspekty ww. rozwoju. Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki oraz na szeroko rozumianym rynku konsumenckim, co z kolei stawia nowe wyzwania przed ustawodawcą.
19.05.2020

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem (wywiad wideo)

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Porcie Gdynia

Terminal OT Port Gdynia od 25 lat realizuje usługi przeładunkowo-składowe we wschodniej części portu Gdynia, w obrębie dwóch basenów portowych – Basenu IV i Basenu V. Tereny te, zwane dawniej Rejonem I i II, od samego początku powstawania gdyńskiego portu były wyspecjalizowane w obsłudze wszelakich ładunków drobnicowych. Port powstawał razem z miastem, a miasto razem z portem. Do przyśpieszenia rozwoju Gdyni w zasadniczy sposób przyczynił się inżynier Eugeniusz Kwiatkowski. W jego koncepcji bardzo istotne miejsce zajmowała
13.05.2020

PIE: zautomatyzowany transport drogowy to o 51 mld zł mniejsze koszty wypadków i kolizji w Polsce

Automatyzując transport drogowy można uniknąć w Polsce kosztów rzędu 51 mld zł rocznie związanych z wypadkami i kolizjami - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Autonomiczny transport przyszłości”.
06.05.2020

Spór o zabytkowe obiekty z osmańskiego wraku między brytyjską firmą a władzami Cypru

Około 600 przedmiotów wydobytych ze znajdującego się na głębokości dwóch kilometrów wraku siedemnastowiecznego osmańskiego statku jest przedmiotem sporu między prywatną firmą brytyjską a władzami Republiki Cypryjskiej, które skonfiskowały znaleziska.
04.05.2020

Instytut Staszica na temat obecnego stanu inwestycji infrastrukturalnych i pożądanych kierunków polityki państwa

Czasy kryzysów, takich jak trwająca pandemia, skłaniają decydentów, a często i opinię publiczną do myślenia w horyzoncie krótkoterminowym i w stanie moralnej paniki. Przejawia się to w wypowiedziach i postulatach formułowanych przez polityków oraz publicystów, takich jak rezygnacja z istotnych inwestycji, zwłaszcza z zakresu obronności (zakup F-35), infrastruktury (budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego) czy istotnych inwestycji drogowych i kolejowych. Instytut Staszica stoi na stanowisku, iż to właśnie inwestycje infras
29.04.2020

Stena Line - szwedzka marka w gdyńskim porcie

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Jednym z takich przedsiębiorstw żeglugowych jest szwedzka Stena Line, realizująca promowe przewozy pasażerskie i towarowe na trasie Gdynia – Karlskrona. Jednakże dobrze nam znany szlak żeglugowy jest tylko jednym z wielu obsługiwanych przez tego armatora, a pływające na nim statki są jedynie częścią dużej floty wielkiego przedsiębiorstwa.
25.03.2020

Adamiak: Gospodarka jest na kwarantannie

Gospodarka w wielu obszarach praktycznie przestała działać, można powiedzieć, że znalazła się w kwarantannie. Kluczowym czynnikiem jest to, ile ta wymuszona przerwa będzie trwała – mówi PAP Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
24.03.2020

Chcesz zwiedzić Stocznię Gdańską zdalnie? Dziś wirtualny spacer

Stocznia Gdańska, a w szczególności jej ważne miejsca, ludzie i związana z nią historia, będą tematem programu „Wszystkie Strony Miasta”. Z Andrzejem Trzeciakiem, zastępcą dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, widzowie wyruszą na „zdalny spacer” po tej niezwykłej części Gdańska. Początek programu - piątek, 20 marca, godz. 12.30 na portalu gdansk.pl.
20.03.2020

Niezwykły las na wodzie w Sydney (foto)

SS Ayrfield to opuszczony węglowiec i jednocześnie jeden z najbardziej niezwykłych wraków na świecie. Znajduje się on na Zatoce Homebush, na przedmieściach Sydney w Australii i stanowi nie lada gratkę dla fotografów z całego świata.
13.03.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Niezwykła przyjaźń pingwina i człowieka, który uratował mu życie (foto, wideo)

W 2011 roku pewien emerytowany, brazylijski murarz znalazł w pobliżu domu konającego, pokrytego ropą pingwina. Gdyby nie jego interwencja, zwierzę prawdopodobnie zmarłoby z głodu. Mężczyzna zapewnił pingiwnowi odpowiednią opiekę medyczną i dbał o niego przez 11 miesięcy, aż ciało ptaka pokryły nowe pióra a następnie puścił go wolno. Pingwin odpłynął i na tym mogłaby skończyć się ta historia gdyby nie wdzięczność, którą do dziś okazuje swojemu wybawcy.
28.02.2020

Interwencja Wód Polskich w Koszalinie. Koniec wypływów wód mineralizowanych do Bałtyku

Zarząd Zlewni w Koszalinie informuje o zakończeniu robót związanych z realizacja wykopu oraz fundamentowaniem pod hotel i budynek „Zimowa Plaża” przy ul. Wylotowej w Kołobrzegu. Oznacza to koniec wypływu wód zmineralizowanych do Bałtyku. Wypływ budził spore kontrowersje wśród mieszkańców Kołobrzegu. Niezbędna była interwencja Wód Polskich oraz przygotowanie monitów wzywających do wywiązania się z zapisów pozwolenia wodnoprawnego.
27.02.2020

Co ma pies do morza? Aukcja dla Ciapkowa

Co ma pies do morza? Wydawałoby się, że poza wyjątkowymi wypadkami, jak pamiętna przygoda polskiego kundelka, który na krze dopłynął Wisłą aż do Zatoki Gdańskiej, czworonogi nie gustują w słonej wodzie. Choć umieją pływać, zwykle omijają wodę szerokim łukiem i wybierają twardy grunt. Tymczasem Ciapek, Psinka, Misiek, Reks i Kubuś to zasłużeni, psi marynarze. By uczcić ich pamięć, Muzeum Miasta Gdyni rozpoczęło aukcję archiwalnych numerów „Morza”.
25.02.2020

Raport Ebury: Rynki mierzą się ze skutkami epidemii koronawirusa

Miniony tydzień przyniósł wzrost obaw inwestorów, co odbiło się na cenach aktywów – w tym walut takich jak polski złoty.
24.02.2020

Statek widmo u wybrzeży Irlandii. Przepłynął Atlantyk bez załogi

Na skalistym wybrzeżu południowej Irlandii osiadł tajemniczy statek widmo. Jednostkę na Ballycotton Coast w pobliżu miasta Cork zepchnął sztorm Dennis. Lokalne media wskazują, że to statek MV Alta, którego załogę ewakuowano na zachodnim Atlantyku 2 lata temu.
17.02.2020

Spada chiński import ropy oraz rud żelaza i węgla. Powodem epidemia koronawirusa

Obliczenie dokładnego wpływu epidemii koronawirusa w Chinach na rynki towarowe jest nadal trudnym procesem, ze zbyt wieloma nieznanymi zmiennymi. Można jednak już wyciągnąć pierwsze wnioski.
16.02.2020

Ocean Infinity uruchomił nową firmę skupioną na bezzałogowej żegludze

Amerykańska podmorska firma badawcza, Ocean Infinity, uruchomiła nową firmę, która będzie obsługiwać flotę bezzałogowych statków. Ma to przetrzeć nowe szlaki w dziedzinie pozyskiwania danych na morzu.
09.02.2020

„Z Pomorza zawsze wiał wiatr wolności” - rezolucja upamiętniająca 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Na specjalnej sesji pomorskiego sejmiku, 9 lutego 2020 r. radni przyjęli rezolucję upamiętniającą 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że „trzeba stawać twarzą ku przyszłości, nie zapominając o historii, która buduje regionalną i narodową tożsamość".
09.02.2020

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Szczecinie

4 lutego, kierownicza kadra dowództwa oraz jednostek wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża złożyła wizytę w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód oraz Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.
08.02.2020

94. urodziny Gdyni

W poniedziałek, 10 lutego, uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Polska Morska na Skwerze Kościuszki zainauguruje obchody 94. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. W uroczystościach asystować będzie Kompania Honorowa Komendy Portu Wojennego Gdynia i Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Marynarze wystawią posterunki honorowe.
07.02.2020

Stocznia Cesarska: budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask

Był tłem najważniejszych wydarzeń społecznych i politycznych ruchu Solidarności, teraz, staraniem właściciela, spółki Stocznia Cesarska Development, budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje należyty blask, a inwestor otwiera przed nim nowy rozdział.
06.02.2020

10 lutego na Pomorzu obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem

W Pucku, Władysławowie i Wejherowie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się 10 lutego obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Uroczystości zwieńczy koncert z udziałem głowy państwa i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
06.02.2020

Promocja książki Huberta Jando „ORP Orzeł - historia i hipotezy jego zatonięcia”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Huberta Jando pod tytułem „ORP Orzeł – historia i hipotezy jego zatonięcia”.
05.02.2020

Stocznia Gdańsk – świadectwo pamięci

W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca złożenie wniosku o wpisanie terenów Stoczni Gdańsk na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każde państwo może złożyć w roku tylko jeden wniosek. Wraz z wnioskiem do UNESCO trafił też projekt planu zarządzania.
04.02.2020

Transport intermodalny w cyfrowym świecie

Loconi Intermodal SA, lider na polskim rynku operatorów intermodalnych, wykorzystuje innowacyjne technologie i rozwija własny zintegrowany system informatyczny. W przygotowanie narzędzi oraz modułów wspierających procesy zarządzania i operacji firma zainwestowała już ponad 4,5 mln zł. Teraz operator planuje wdrożenie nowych rozwiązań dla klientów i kontrahentów. Wśród nich będą unikalne na rynku transportów intermodalnych platformy rezerwacyjne czy listy przewozowe smart.
29.01.2020

Festiwal filmów żeglarskich już w najbliższą sobotę

Już niedługo kolejna gdyńska edycja festiwalu Jachtfilm. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim wydarzenia jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które faktycznie miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania.
28.01.2020

Inicjatywy IPN związane z 100. rocznicą Zaślubin Polski z Morzem

Koncert, wystawy, inscenizacja historyczna, publikacje, lekcje plenerowe - znalazły się w planach obchodów 100. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem przygotowywanych przez gdański IPN. Główne uroczystości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda, odbędą się 10 lutego w Pucku.
16.01.2020

Gigantyczna ryba z Chin uznana za gatunek wymarły. Winna działalność człowieka

Smutne wiadomości z Azji. Chińscy naukowcy uznali właśnie wiosłonosy chińskie za gatunek wymarły. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Science of the Total Environment" i potwierdziły niepokojące przypuszczenia sprzed ponad 10 lat.
14.01.2020

Rekordowe sesje na Wall Street mogą zachęcić inwestorów

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji najwyższe wartości w historii osiągnęły S&P 500 i Nasdaq Composite. Optymizm podtrzymują doniesienia o usunięciu Chin z listy państw podejrzewanych o manipulowanie kursem waluty. W środę ma nastąpić wyczekiwane podpisanie wstępnej umowy handlowej na linii USA-Chiny.
13.01.2020

Kolejny fragment dawnej Stoczni Schichaua wpisany do rejestru zabytków

Zgodnie z zapowiedzią, pomorski wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku zakończył niezbędne procedury i poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków 37 działek oraz 17 obiektów dawnej Stoczni Schichaua. Umożliwi to rozpoczęcie starań o wpisanie stoczni na listę UNESCO.
11.01.2020

Kredyty dla marynarzy - pytania i odpowiedzi

Kredyty indywidualne (gotówkowe bądź hipoteczne) oraz firmowe (takie jak obrotowe czy inwestycyjne) budzą wiele wątpliwości natury prawnej i technicznej. Na rynku działa wielu doradców, ale warto konsultować się ze specjalistami. Na najciekawsze pytania związane z kredytami odpowiada ekspert, doświadczony pracownik wielu banków - Andrzej Bobrowski.
11.01.2020

ORP Mewa kończy służbę w Marynarce Wojennej

Po ponad 52 latach służby w Marynarce Wojennej, na okręcie ORP Mewa opuszczono po raz ostatni biało-czerwoną banderę. Uroczystość odbyła się na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Porcie Wojennym w Gdyni.
30.12.2019

Bruksela: O krok bliżej do zatwierdzenia nowego prawa dla transportowców

Historia pokazuje, że jeśli zostanie osiągnięte porozumienie w tak zwanym trilogu, to Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej do tej pory nie zgłaszały poprawek. Czy czwarte trójstronne spotkanie europarlamentarzystów w Brukseli to koniec prac nad pakietem mobilności? Nowe prawo, które może spowodować utratę przez Polskę pozycji lidera w międzynarodowym transporcie drogowym, jest właśnie procedowane. Do zakończenia jego legislacji pozostały tylko dwa kroki.
12.12.2019

Tysiące tzw. ryb-penisów wyrzuconych na brzeg plaży w Kalifornii

Niecodzienny widok zaskoczył turystów, rybaków i ekspertów na kalifornijskiej plaży. Według ostanich przyczyną wylewu takiej ilości Urechis unicinctus na brzeg jest silny sztorm, którego siła przywiodła je aż do Stanów Zjednoczonych.
12.12.2019

Przystanek SKM Gdynia Stocznia z nową nazwą

Wkrótce stacja Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia zmieni swoją nazwę na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Ma to podkreślić umiejscowienie uczelni i jej działalność w tej części miasta. W poniedziałek, 9 grudnia podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zmianę nazwy zaplanowano w przyszłym roku, kiedy uczelnia będzie świętować stulecie swojego istnienia.
10.12.2019

Wspólny Wysiłek – jak realizować projekt badawczo-rozwojowy (B+R)

Spróbujmy wyobrazić sobie 42 Przedstawicieli z 15 krajów, którzy spotykają się, aby uzgodnić możliwości i omówić zasady współpracy w zakresie realizacji międzynarodowego programu w obszarze obronności.
06.12.2019

30 lat kąpielisk morskich – gala z okazji jubileuszu. Lubisz gdańskie plaże? Dołącz do wydarzenia

Trzy dekady, trzydzieści letnich sezonów, tysiące interwencji, kilka pokoleń gdańszczan i miliony turystów, którzy w bezpiecznych warunkach wypoczywających nad Bałtykiem. Tak w skrócie można podsumować działalność Gdańskiego Ośrodka Sportu. W poniedziałek, 2 grudnia GOS świętuje jubileusz w AmberExpo. Zapisy tylko do 28 listopada!
28.11.2019

101. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 101 lat, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu. W najbliższy czwartek (28 listopada) w Porcie Wojennym Gdynia odbędą się uroczystości upamiętniające odtworzenie sił morskich naszego państwa po odzyskaniu niepodległości.
27.11.2019

Już dziś startuje Mini Przegląd Filmów Morskich w Gdyni

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
26.11.2019

70-lecie Klubu Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi

Swoje siedemdziesięciolecie święci w tym roku Klub Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi. Niedawna Gala 70-lecia klubu odbyła się w ramach obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.
25.11.2019

Trump: Ambasador Ken Braithwaite nowym sekretarzem marynarki wojennej

Amerykański ambasador w Norwegii, admirał Ken Braithwaite obejmie stanowisko sekretarza Marynarki Wojennej, na które zostanie przeze mnie mianowany - poinformował na Twitterze prezydent Donald Trump. "To człowiek wielkich osiagnięć i sukcesów" - zaznaczył.
25.11.2019

8. Dywizjon Przeciwlotniczy - 45 lat w służbie ojczyzny

W piątek, 22 listopada, na terenie Garnizonu Dziwnów obchodzono 45-lecie utworzenia 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego. Jego rolą jest zapewnienie bezpośredniej osłony przeciwlotniczej dla głównych sił i obiektów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
23.11.2019

Nielegalni imigranci płynęli do Wlk. Brytanii w kontenerze chłodniczym

25 nielegalnych imigrantów - dorosłych i dzieci - odnalazła załoga statku towarowego, zmierzającego z Holandii do Wielkiej Brytanii. Groziło im wychłodzenie.
20.11.2019

Stocznia Nauta wyremontuje prom Princess Anastasia [foto, wideo]

Stocznia Remontowa Nauta wyremontuje prom Ro-Pax, Princess Anastasia. Charakterystycznie pomalowana jednostka pływa na trasie Petersburg-Tallinn-Helsinki-Sztokholm-Petersburg.
19.11.2019

Mini przegląd filmów morskich

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
12.11.2019

Przegląd filmów morskich w Gdyni

Legenda Morska Gdyni zaprasza na drugą w tym roku edycję "Przeglądu Filmów Morskich" w Muzeum Marynarki Wojennej ul. Zawiszy Czarnego 1B.
08.11.2019

Szkolenie dowództw jednostek 8.FOW

W dniach 5-6 listopada przeprowadzony został kurs szkoleniowo-metodyczny dla kierowniczej kadry jednostek wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednym z elementów była podróż studyjna do zaprzyjaźnionych jednostek stacjonujących w Szczecinie.
08.11.2019

Stocznia Safe przekazała Holendrom kolejny trawler rybacki [foto, wideo]

31 października stocznia Safe w Gdańsku przekazała klientowi częściowo wyposażony, nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger o nazwie Turma Nova. To już trzecia jednostka z serii dla holenderskiej stoczni Damen Maskaant.
03.11.2019

Turma Nova zwodowana w gdańskiej stoczni Safe

Wczoraj, w stoczni Safe w Gdańsku został zwodowany częściowo wyposażony, nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger o nazwie Turma Nova. To już trzecia jednostka z serii dla holenderskiej stoczni Damen Maskaant.
29.10.2019

Otwarcie Ocynkowni Północ Gillmet (wideo)

11 października, w Wocławach koło Gdańska, odbyło się uroczyste otwarcie Ocynkowni Północ firmy Gillmet. Jest to druga ocynkownia tej spółki na Pomorzu.
21.10.2019

Album z Rejsu Niepodległości w sprzedaży

Fragment żagla z rejsu stulecia, list od Papieża i wyjątkowe zdjęcia z zakończonego 28 marca 2019 roku Rejsu Niepodległości - to wszystko znajdziemy w albumie „Podróż Daru Młodzieży dookoła świata”, który wraz z początkiem roku akademickiego znalazł się w sprzedaży.
19.10.2019

Sołdek za rok przejdzie remont

Jesienią 2020 r. statek "Sołdek", należący do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przejdzie trzytygodniowy remont. Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa. Przedsięwzięcie to jest efektem współpracy z instytucjami z rosyjskiego Kaliningradu.
18.10.2019

Port Gdynia rozpoczyna nowy rozdział w historii przewozów promowych na Bałtyku (foto, wideo)

W momentach kiedy historia tworzy się na naszych oczach, szczególne znaczenie mają symbole, zwłaszcza te, które wprost stanowią o naszej tożsamości. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Publicznego Terminala Promowego w Porcie Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Gdynia wraz zaproszonymi gośćmi przypominał o jednym z najsłynniejszych polskich transatlantyków MS Piłsudski.
09.10.2019

Kobiety też budują statki. Już w sobotę wyjątkowy spacer po Stoczni Gdańskiej

Jak daleko sięga historia kobiet w przemyśle okrętowym w Polsce? Jakie zawody wykonywały kiedyś i wykonują dziś? W trakcie spaceru, który odbędzie się 12 października o godz. 12.00, przewodniczkami będą: Patrycja Kruk – projektantka architektury statków wodnych, Emilia Mirek - operatorka suwnic nabrzeżowych, Dominika Werdecka-Latarska - inspektorka powłok malarskich. O pracownicach Stoczni Gdańskiej opowie Magda Stormowska. Wydarzenie organizowane jest we współpracy projektów: Kobiety też budują statki i Metropolitanka. St
09.10.2019

Ocean CleanUp zaczął działać. Pierwsze plastikowe odpadki wyłapane z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Jak poinformował założyciel organizacji Ocean Cleanup, Boyan Slat, system oczyszczania oceanu zaczął wyłapywać pierwsze plastikowe odpadki z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Wszystko wskazuje więc na to, że po pierwszych niepowodzeniach, system 001/B stworzony do pozbycia się z Pacyfiku ogromnej ilości śmieci, zaczął działać.
06.10.2019

UE przeznaczy 880 mln euro na modernizację polskich kolei

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że w ramach polityki spójności zatwierdziła dwa duże projekty dotyczące modernizacji polskiej sieci kolejowej oraz zwiększenia jej wydajności przewozowej i bezpieczeństwa. Wsparcie z unijnej kasy wyniesie 880 mln euro.
04.10.2019

Kobiety też budują statki - spacer

Jak daleko sięga historia kobiet w przemyśle okrętowym w Polsce? Kiedy pierwsza absolwentka opuściła Wydział Budowy Okrętów? Z jakimi wyzwaniami mierzyły się kiedyś i z jakimi mierzą się dziś kobiety pracujące w branży morskiej? Jakie zawody wykonują? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie okazja poznać już 12 października o godz. 12 podczas spaceru po terenach Stoczni Gdańskiej.
03.10.2019

Dorsz z Morza Północnego traci certyfikat zrównoważonego rybołówstwa

Certyfikaty MSC dla rybołówstw dorsza na Morzu Północnym zostają zawieszone, po tym jak liczebność stada spadła poniżej bezpiecznego poziomu biologicznego. Zawieszenie dotyczy wszystkich rybołówstw posiadających certyfikat MSC, które poławiają dorsza na Morzu Północnym.
26.09.2019

Muzeum włoskiego designu na pokładzie Costa Smeralda

Costa Cruises ogłosiło plan stworzenia włoskiego muzeum designu na pokładzie Costa Smeralda, nowego flagowca, którego dostawę zaplanowano na listopad 2019 r. W muzeum, nazwanym Costa Design Collection (CoDe), zaprezentowane zostanie najlepsze włoskie wzornictwo, reprezentujące kluczowe obszary innowacjiw designie. Kolekcja CoDe będzie odwoływać się do historii Włoch, pokazując globalny wpływ włoskiej kreatywności, która jest nadal dominująca.
26.09.2019

Instytut Jagielloński: Remont ORP Orzeł najszybszym sposobem zapewnienia obrony Bałtyku. Potrzebna decyzja MON

Jesteśmy bezbronni wobec rosyjskich okrętów podwodnych. Tymczasem ORP Orzeł stoi unieruchomiony w porcie. Stoczniowcy mogą go naprawić, czekają tylko na decyzję MON. - Stan polskich sił podwodnych jest niepokojący; - Wdrożenie przez MON „rozwiązania pomostowego” zajmie wiele lat, podczas których zostaniemy bez zdolności podwodnych; - Rozwiązaniem „na teraz” jest pilna modernizacja i przywrócenie do służby jedynego polskiego okrętu podwodnego z potencjałem - ORP Orzeł.
25.09.2019

Ruszyła kampania Stocznia Gdańska warta UNESCO

Mamy nadzieję, że wniosek o wpis Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO będzie głosowany w 2021 r. - powiedział we wtorek Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ruszyła też kampania "Stocznia Gdańska warta UNESCO".
24.09.2019

Odsłonięcie pomnika Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach koło Sobótki

W dniu 14 września Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, posłowie, burmistrzowie, starostowie, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Wrocław, Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i wielu innych gości z całego kraju oraz z zagranicy 14 września wzięło udział w zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej uroczystościach poświęconych odsłonięciu Pomnika Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach koło Sobótki w setną rocznicę powstania Flotylli.
18.09.2019

Morawiecki: Polska i Litwa pogłębiają relacje polityczne, gospodarcze i kulturowe

Polska i Litwa idą w jednym kierunku, pogłębiamy nasze relacje polityczne, gospodarcze i kulturowe - mówił we wtorek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.
17.09.2019

RYANS Ship Supply LTD: Z pokładu statku do własnego biznesu (wywiad)

Swoje doświadczenie zdobywali na statkach handlowych i offshore. Znają branżę morską od podszewki dlatego zdają sobie sprawę z problemów, jakie mogą zdarzyć się na dziale maszynowym, pokładowym czy nawigacyjnym. O tym jak podczas pracy na morzu narodził się pomysł na własny biznes, jak stworzyć zaufany zespół i planach na przyszłość opowiedział nam Michał Rynas, właściciel firmy RYANS Ship Supply LTD.
17.09.2019

Jak skorzystać na niskim kursie funta?

Londyn, jedna z największych stolic Europy. Wielomilionowe miasto, gdzie historia miesza się ze współczesnością, gdzie wielokulturowość zgrywa się z tradycją tworząc niepowtarzalną egzotyczną mieszankę, wspaniałe muzea i po prostu niezapomniany klimat. Edynburg, stolica Szkocji z niezapomnianym klimatem i wspaniałymi zabytkami. Co łączy te dwa miasta? Łatwy dojazd, wystarczy tylko wykorzystać przeprawę promową i „prawie” jesteśmy na miejscu, a ostatnie spadki kursu funta, niemal zrównujące jego wartość z euro, przybliżają Wielką
03.09.2019

Morawiecki: Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat

Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.
01.09.2019

Ministerstwo kultury gotowe do podpisania listu intencyjnego ws. Ośrodka Stocznia w Szczecinie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało, że jest gotowe do podpisania listu intencyjnego lub umowy ws. utworzenia Ośrodka Stocznia - Wolność i Solidarność w Szczecinie. Zdaniem przedstawicieli miasta, będzie to kolejny list intencyjny w tej sprawie.
30.08.2019

Morawiecki: Polska i Szwecja są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi

Nasze stosunki dwustronne są bardzo dobre; handel rozwija się znakomicie, jesteśmy dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi - mówił premier Mateusz Morawiecki w Sztokholmie po czwartkowym spotkaniu z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Loefvenem.
30.08.2019

Ludzie uciekali z płonącego promu. Kolejna tragedia w Indonezji

Tragedia w Indonezji. Przynajmniej 3 osoby zginęły w wypadku promu, do jakiego doszło w ubiegłym tygodniu. Bilans nie jest zamknięty, bo wiele osób wciąż jest poszukiwanych przez służby.
27.08.2019

Zanurz się w historię na pokładzie MS „Piłsudski”

Co powiecie na niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski"? Są chętni? Już 26 sierpnia w Gdyni zagości Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa". Dzięki zapierającej dech technologii Virtual Reality będzie można przenieść się na pokład liniowca MS „Piłsudski", zanurzyć w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Technologia pozwoli również udać się w podwodną misję na wrak „Piłsudskiego", który spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego.
22.08.2019

Suwnica Anny Walentynowicz dostępna dla zwiedzających (foto)

Stocznia Cesarska Development, właściciel 16 ha terenów postoczniowych w Gdańsku, z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90-tych urodzin legendarnej suwnicowej, uhonorował ją poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku 42A. Dla zwiedzających otwarty został dostęp do suwnicy, na której pracowała. Dodatkowo w przestrzeni budynku 42A znajdą się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia.
20.08.2019

Morskie obchody Święta Wojska Polskiego (foto)

Bitwa Warszawska z 15 sierpnia 1920 roku zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą była przełomowym momentem na kartach historii Polski. To ona zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i powstrzymała rozprzestrzeniający się komunizm przed marszem na zachód Europy. Z tej okazji w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W nierozerwalnie związanej z morzem Gdyni, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną, której dowództwo znajduje się właśnie w tym mieście.
16.08.2019

Uroczyście i radośnie, czyli 15 sierpnia w Gdyni

Święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia. W Gdyni, z racji bliskości z morzem, w programie wydarzenia prym wiedzie Marynarka Wojenna. Oficjalna część uroczystości rozpocznie się tego dnia o godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP „Błyskawica”. Oprócz oficjalnych obchodów czekają nas atrakcje przygotowane przez Muzeum Marynarki Wojennej.
14.08.2019

Ponad 400 mln zł na budowę stopnia wodnego „Lubiąż” na Odrze

Ponad 400 mln zł będzie kosztować budowa stopnia wodnego „Lubiąż” na Odrze w rejonie wsi Gliniany (Dolnośląskie). Inwestycja, która powstanie do 2027 r., ma poprawić przede wszystkim warunki żeglugowe i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
12.08.2019

Blisko 4,3 mln osób w Polsce żegluje. Wraz ze wzrostem popularności tego sportu rośnie też prestiż organizowanych regat

Z badań Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że 70 proc. Polaków miało kiedykolwiek styczność z żeglarstwem, a liczbę żeglarzy szacuje się na 4,3 mln osób, z czego ponad 0,5 mln to profesjonaliści, uczestniczący w zawodach. Rosnące zainteresowanie tym sportem widać także po organizowanych w Polsce regatach, które mają coraz większy prestiż. W poniedziałek w Gdyni rozpoczął się jeden z największych wyścigów w Europie – Volvo Gdynia Sailing Days. W jubileuszowej, 20. edycji imprezy, ponad 1,5 tys. zawodników będzie rywaliz
25.07.2019

Ceny ropy w USA idą w górę - nie widać możliwości ujścia napięć na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy w USA idą w górę - na rynku utrzymują się obawy o możliwe zakłócenia w dostawach surowca na Bliskim Wschodzie, ale według analityków obawy o perspektywy wzrostu światowego PKB powstrzymują mocniejszy wzrost cen ropy.
23.07.2019

Stocznia Safe zwodowała kolejny trawler rybacki dla Ekofish Group (foto, wideo)

Nowoczesny Jonge Johannes już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego trawlera rybackiego typu twin-rigger odbyło się w poniedziałek w gdańskiej stoczni Safe. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam dla holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group.
16.07.2019

Polsko - szwedzka wystawa w terminalu promowym Świnoujście

W tym roku przypada 100-letnia rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwecją. Z tej okazji, 5 czerwca 2019 w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy „Chleb i kanelbulle. Szwedzi w Polsce, Polacy w Szwecji”. Ekspozycja jest cyklem fotografii opatrzonych opisami. Są to ciekawe portrety ludzi – Polaków i Szwedów – którzy w swoim życiu i pracy zawodowej, zdecydowali się czerpać pełnymi garściami z kultur obu krajów. Unity Line jest partnerem tego przedsięwzięcia.
03.07.2019

Kino Morze: Krótkie filmy znad Bałtyku

Czy mieszkańcy krajów nadbałtyckich są do siebie podobni, czy może się znacznie różnią? Czy obecność morza wpływa na ich życie? Czy codzienność i historia mieszkańców regionu raczej ich łączy czy dzieli? Jak postrzegają problemy współczesnego świata? I czy można mówić o wspólnej „bałtyckiej tożsamości”?
25.06.2019

Jak przed stu laty ratowano żeglarzy?

Bezpieczeństwu i ratownictwu morskiemu na przełomie XIX i XX wieku poświęcił swoją nową książkę profesor Antoni F. Komorowski. Jej wodowanie odbędzie się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza”.
24.06.2019

Problemy polskiego okrętu podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops

Problemy polskiego okrętu ORP Gniezno u wybrzeży Litwy podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops. Jednostka podczas desantu uszkodziła fragment burty, przez co zaczęła nabierać wody. O sprawie poinformowało radio RMF FM.
16.06.2019

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wyróżnienie przyznał Premier Mateusz Morawiecki za wkład Portu Gdynia w obchody tej rocznicy.
13.06.2019

Na Bałtyku rozpoczęły się ćwiczenia Baltops-19 (wideo)

Około 50 okrętów różnych klas i typów, 36 śmigłowców i samolotów, 8600 marynarzy oraz żołnierzy piechoty morskiej bierze udział w tegorocznych ćwiczeniach Baltops, które rozpoczęły się na Bałtyku.
12.06.2019

Wielka Brytania: Premier Morawiecki spotkał się z szefową brytyjskiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się podczas środowej wizyty w Wielkiej Brytanii z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Spotkanie szefów rządów odbyło się przy okazji uroczystych obchodów 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.
05.06.2019

Morskie Muzeum na wakacje 2019

Latem morze ma wiele odcieni i kolorów. Tak samo różnorodna jest w tym roku nasza oferta edukacyjna na wakacje! Zapraszamy do Gdańska, Tczewa i Kątów Rybackich, jeśli chcecie poznawać świat morskich przygód pod opieką edukatorów. Jeżeli zdecydujecie się na wizytę w innym z naszych oddziałów, także z radością Was powitamy!
03.06.2019

Shell rozpoczyna produkcję w Appomattox w Zatoce Meksykańskiej (wideo)

Spółka Royal Dutch Shell plc, poprzez spółkę zależną Shell Offshore Inc (Shell) ogłosiła dziś, że doszło do rozpoczęcia produkcji w zarządzanej przez Shell platformie pływającej Appomattox miesiąc przed terminem.
23.05.2019

Wybory do PE/Zalewska: Chcę się zająć m.in. szkolnictwem branżowym i OZE

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego, promocja edukacji osób dorosłych i energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii – powiedziała w wywiadzie dla PAP minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.05.2019

Forum Polsko-Węgierskie ma ożywić relacje między krajami

Jeżeli będziemy mieli bogate relacje samorządów, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, to wtedy powinniśmy mieć też równie bogate relacje gospodarcze - powiedział Zygmunt Berdychowski przewodniczący rady programowej I Forum Polsko-Węgierskiego, które rozpoczęło się w sobotę w Starym Sączu.
18.05.2019

Marszałek Senatu z przewodniczącym Senatu Czech o rozszerzeniu współpracy parlamentarnej

O rozszerzeniu współpracy parlamentarnej w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej, o relacjach bilateralnych i współpracy w rejonach przygranicznych rozmawiał 15 maja 2019 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącym Senatu Republiki Czeskiej Jaroslavem Kuberą.
15.05.2019

Historia polskiej floty nocą

Noc z 18 na 19 maja będzie jedyną okazją w roku, aby stanąć na pokładzie okrętu w nocy oraz zobaczyć Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Muzeum MW i niszczyciel ORP Błyskawica wezmą udział w międzynarodowej akcji Noc Muzeów.
15.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.