• <

Wynik wyszukiwania - "zachodniopomorskie" - Wiadomości

Przejęto 18 kg narkotyków, broń i amunicję, które miały być sprzedane w nadmorskich kurortach

Policjanci CBŚP przejęli 18 kg narkotyków, broń oraz amunicję, które miały trafić na rynek województwa zachodniopomorskiego. Zatrzymano dwie osoby, a Prokuratura Okręgowa w Koszalinie postawiła im zarzuty posiadania znacznych ilości narkotyków - poinformowała dziś nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzecznik Prasowy CBŚP.
02.09.2020

ZMPSiŚ wspiera edukację

Dziś 1 września. Do szkół wracają uczennice i uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz ich nauczyciele. ZMPSiŚ życzy w nowym roku szkolnym zdrowia i dobrych wyników.
01.09.2020

Znaleziono dryfujące zwłoki w Mielenku; to najprawdopodobniej 19-latek z Mazowsza

W poniedziałek spacerujący plażą w Mielenku ujawnił dryfujące przy brzegu morza ciało mężczyzny. Najprawdopodobniej to 19-letni turysta z Mazowsza, który tonął w Bałtyku w piątek – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.
31.08.2020

W zachodniopomorskim wakacje z tłumami na plażach i mniejszą liczbą zagranicznych turystów

Tłumy turystów na nadbałtyckich plażach pomimo epidemii, jednocześnie straty finansowe w branży hotelarskiej z powodu mniejszej liczby gości z zagranicy – to pierwsze podsumowanie sezonu wakacyjnego w dobie pandemii COVID-19 w Zachodniopomorskiem.
31.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – przemiany rynków (tydzień 33-34)

W chwili obecnej rynek żeglugowy ma zupełnie inne podstawy wyjściowe do odbudowy i rozwoju niż jeszcze pół roku temu. Mówimy o innej bardziej niepewnej rzeczywistości, której należy sprostać. Niemniej jednak niewątpliwie na rynku zachodzą dziejowe zmiany, które są też dla wielu wielkimi szansami rozwojowymi – dla innych końcem pewnej epoki. Tymczasem ceny nowych statków: masowców oraz tankowców spadają. Również na rynku wtórnym wartości jednostek pływających są niższe niż jeszcze kilka tygodni temu.
24.08.2020

Ognisko koronawirusa na imprezowym katamaranie. Zarażonych już 36 osób

Do piątku służby sanitarne wykryły już 36 przypadków zakażeń koronawirusem, będących efektem imprezy, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Chorzy pochodzą z siedmiu województw. Na pokładzie mogło być w sumie ok. 240 osób.
08.08.2020

Na jeziorze Jamno pojawi się nowy statek

W połowie przyszłego roku na jeziorze Jamno (Zachodniopomorskie) ma pojawić się nowy statek. Jednostka zabierze na pokład więcej pasażerów, którzy będą podróżowali w bardziej komfortowych warunkach.
06.08.2020

Kogo zatopi druga fala pandemii koronawirusa? Duża niepewność wśród przedsiębiorców

- Nie spodziewam się drugiego lockdownu, ale z rozmów z przedsiębiorcami wnioskuję, że jest w nich poważna obawa przed tym, co jeszcze może się wydarzyć jesienią – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim póki co nie wzrosło dramatycznie, ale nastroje w gospodarce nie są najlepsze. Przedsiębiorcy bardzo doceniają rządowe programy wsparcia, przy jednoczesnym lęku jak poradzą sobie, gdy te programy miną i przy ewentualnej drugiej fali pandemii. Północna I
06.08.2020

Nadmorscy turyści nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa

W nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) turystów nie brakuje, ale z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa spowodowanych koronawirusem jest kiepsko. Poza plażą większość gości ich nie przestrzega.
05.08.2020

Jezioro Jamno – dalsze działania - wariant naprawczy, budowa śluzy

Wody Polskie kontynuują plan inwestycyjny związany z przywróceniem równowagi ekologicznej Jeziora Jamno. Założony przez nas harmonogram zakłada działania mające na celu najpierw realizację wariantu naprawczego, a następnie przygotowanie docelowej przebudowy. Mówimy o zadaniu, które kompleksowo zmienia funkcję infrastruktury dookoła Jeziora Jamno, stąd szeroko zakrojone konsultacje społeczne oraz dyskusje z samorządowcami jak przebudowa powinna wyglądać.
05.08.2020

W Międzyzdrojach ewakuowano pasażerów ze statku, który wszedł na mieliznę [wideo]

Służby ratownicze ewakuowały w poniedziałek pasażerów niewielkiego statku turystycznego, który wszedł na mieliznę w Międzyzdrojach. Jednostka została już wyciągnięta z mielizny i odholowana.
03.08.2020

Dofinansowanie dla spółek wodnych w zachodniopomorskim

1 mln 450 tys. zł. trafi do 38 spółek wodnych województwa zachodniopomorskiego. Umowy ze spółkami podpisał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz
31.07.2020

Już 30 osób zakażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Do piątku służby sanitarne wykryły w sumie 30 przypadków zakażenia koronawirusem będących efektem imprezy, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Sanepid szuka kolejnych uczestników zabawy. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób.
31.07.2020

Rusza konkurs „Na szlaku Baltic Pipe”!

GAZ-SYSTEM zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym zatytułowanym „Na szlaku Baltic Pipe”. Konkurs ma przybliżyć inwestycję Baltic Pipe tj. budowę gazociągu, który w Polsce powstaje na obszarze trzech województw – zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Prace zwycięzców zostaną opublikowane na specjalnie przygotowanej mapie 25 września w weekendowym wydaniu „Głosu Wielkopolski”, „Głosu Dziennika Pomorza” oraz 26 września w „Gazecie Lubuskiej” oraz na ich portalach internetowych.
31.07.2020

RCB: we wtorek utonęły cztery osoby

We wtorek utonęły cztery osoby – poinformowało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że od 1 kwietnia odnotowano już 202 utonięcia.
29.07.2020

Szczecin: Podczas wakacji więcej kontroli trzeźwości na wodzie

Sterowanie motorówką po alkoholu to jak prowadzenie samochodu w tym stanie – wskazują szczecińskie służby kontrolujące jednostki pływające po miejskich akwenach. Podczas wakacji częstsze patrole prowadzą nie tylko policjanci i wodniacy, ale też Żandarmeria Wojskowa, pogranicznicy i Straż Miejska.
28.07.2020

Gdynia: 25 osób zarażonych koronawirusem po imprezie na katamaranie

Służby sanitarne wykryły jak dotąd 25 przypadków zakażenia koronawirusem na imprezie, która odbyła się 12 lipca na katamaranie pływającym po Zatoce Gdańskiej. Na pokładzie mogło być ok. 240 osób. Sanepid zawiadomił o sprawie prokuraturę.
28.07.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

RCB: w poniedziałek utonęły dwie osoby

W poniedziałek utonęły dwie osoby – poinformowało we wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodało, że od pierwszego kwietnia odnotowano już 198 utonięć.
28.07.2020

Prawie 102 miliony złotych trafi do Szczecina z Programu Infrastruktura i Środowisko

23 lipca Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło umowy z Gminą Miastem Szczecin i z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
24.07.2020

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na Pogłębienie toru podejściowego Portu Gdynia

Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko, w sumie ponad 167 mln zł, zostaną przeznaczone na modernizację dostępu drogowego do portu w Szczecinie, pogłębienie toru podejściowego do portu Gdynia oraz na zakup statku pożarniczego uzupełniającego flotę Portowej Straży Pożarnej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
24.07.2020

ISR: Inwestycje w morski Szczecin

Szczecin otrzyma ponad 100 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko na przebudowę układu komunikacyjnego i modernizację dróg prowadzących do portu w Szczecinie.
24.07.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

Oficjalny komunikat w sprawie tragicznego wypadku na Darze Młodzieży

Wczoraj na pokładzie Daru Młodzieży doszło do tragicznego wypadku. Młody mężczyzna spadł z dużej wysokości, w wyniku czego zmarł. Oficjalne oświadczenie wydaje Uniwersytet Morski w Gdyni. W całości publikujemy je poniżej.
21.07.2020

Zachodniopomorskie: W Trzebieży woda ponownie zdatna do kąpieli

Woda na kąpielisku w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim jest ponownie zdatna do kąpieli - wynika z informacji opublikowanych w poniedziałek w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Powodem zamknięcia był zakwit sinic.
20.07.2020

Nowe miejsce dla żeglarzy powstało w Dźwirzynie

18 lipca odbyło się długo wyczekiwane, oficjalne otwarcie mariny Dźwirzynie.
20.07.2020

Zachodniopomorskie: Z powodu sinic zamknięte kąpielisko w Trzebieży

Kąpielisko w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic - podaje Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
20.07.2020

Testy drona ratowniczego na plaży w Międzyzdrojach

Ratownicy wodni z Międzyzdrojów (Zachodniopomorskie) testują drona, który ma pomóc w akcjach ratunkowych m.in. osób topiących się czy w poszukiwaniach na wodzie. Jeśli testy wypadną pomyślnie, dron będzie mógł holować do brzegu osobę ważącą nawet 150 kg.
17.07.2020

Bałtyckie praktyki na Darze Młodzieży

DAR MŁODZIEZY w sobotę 18 lipca wraca na Bałtyk. Będzie to dopiero druga tegoroczna praktyka morska. Podobnie jak zakończona we wtorek 14 lipca, ze względów epidemicznych, ograniczy się do bałtyckiego pływania.
16.07.2020

Szczecin: Terytorialsi razem z WOPR na patrolach

Ratownicy szczecińskiego WOPR szkolili żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Razem prowadzą już patrole na akwenach Szczecina. W planach są wspólne akcje poszukiwawczo-ratownicze.
14.07.2020

Wojewoda zachodniopomorski: w czasie prezydentury Dudy bardzo dynamiczny rozwój regionu

Pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy to bardzo dynamiczny rozwój Pomorza Zachodniego - powiedział w środę wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Według niego, region podczas prezydentury Dudy stał się istotnym miejscem w kraju pod względem inwestycji.
08.07.2020

Prezydent: inwestycje, jak m.in. rozbudowa gazoportu, wzmacniają suwerenność i tworzą miejsca pracy

Wielkie inwestycje m.in. rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, służą wzmocnieniu suwerenności i tworzeniu miejsc pracy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Łobza (woj. zachodniopomorskie). Jak podkreślił, prowadzi politykę gospodarczą ukierunkowaną na człowieka.
02.07.2020

Prezydent: ćwiczenia Defender-Europe 20 Plus - znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej

Obecność żołnierzy USA w Polsce i ich wspólne z polskimi żołnierzami uczestnictwo w ćwiczeniach Defender-Europe 20 Plus jest znakiem przyjaźni polsko-amerykańskiej i amerykańskiej odpowiedzialności za pokój na świecie - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda.
01.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Lokalne Partnerstwa Wodne walczą ze skutkami powodzi i suszy

Wody Polskie podejmują realne działania, których efektem jest ograniczanie skutków powodzi i suszy oraz wsparcie gospodarki wodnej w zachowywaniu jak największej ilości wody w środowisku. Rozpoczynamy działania mające na celu zawiązywanie Lokalnych Partnerstw Wodnych.
23.06.2020

Kosiniak-Kamysz: połowy rekreacyjne powinny być wspierane postojowym

Rybacy organizujący tzw. połowy rekreacyjne powinni mieć wypłacane "postojowe" - ocenił kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w niedzielę spotkał się z mieszkańcami Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie).
21.06.2020

NFZ: dodatkowe karetki będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nad morzem

W sezonie wakacyjnym w miejscowościach nadmorskich, licznie odwiedzanych przez turystów, m.in. w Pobierowie, Darłowie i Międzyzdrojach, stacjonować będą dodatkowe ambulanse, by nieść pomoc mieszkańcom i przebywającym tam turystom - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.
20.06.2020

Mężczyzna wjechał do kanału portowego w Mrzeżynie

Nie żyje mężczyzna wydobyty z samochodu, który wjechał do kanału portowego w Mrzeżynie (Zachodniopomorskie) - poinformował w sobotę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP kpt. Tomasz Kubiak. Poza mężczyzną w pojeździe nikogo nie było.
20.06.2020

Nowy skład Rady zachodniopomorskiego oddziału Krajowej Izby Gospodarki Morskiej

18 czerwca 2020 r. podczas Zebrania Ogólnego Członków zachodniopomorskiego oddziału Krajowej Izby Gospodarki Morskiej wybrano nową Radę Oddziału na lata 2020-2024.
18.06.2020

Szef MON: zależy nam, aby relacje Polski i USA były jeszcze bardziej ścisłe

Zależy nam na tym, żeby relacje Polski i USA były jeszcze bardziej ścisłe; wszystko przed nami; jestem dobrej myśli - oświadczył w środę na poligonie w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) szef MON Mariusz Błaszczak.
17.06.2020

Szef MON obejrzy polsko-amerykańskie ćwiczenie forsowania rzeki

Na poligonie drawskim (Zachodniopomorskie) dobiega końca polsko-amerykańskie ćwiczenie Defender-Europe 20 Plus; w środę główne epizody będzie obserwował szef MON Mariusz Błaszczak – zapowiedział resort.
16.06.2020

Zachodniopomorskie:18 kąpielisk i trzy mariny w regionie z Błękitną Flagą

18 plażom i trzem przystaniom w Zachodniopomorskiem przyznano Błękitną Flagę na 2020 r. Po raz 15. wyróżnienie otrzymało świnoujskie kąpielisko Centrum-Uznam.
10.06.2020

Kapitan Głowacki - zasłużony polski żaglowiec ma nowego właściciela

Konkurs ofert na sprzedaż jachtu Kapitan Głowacki rozstrzygnięty. Jacht kupiła warszawska firma 3Oceans Sp. z o.o. Kwota transakcji wynosi 150 tysięcy złotych.
10.06.2020

Emilewicz: chcemy, by część ułatwień dla firm pozostała po pandemii

Chcemy, by część ułatwień dla firm, np. uproszczenie procedur aplikacyjnych przy ubieganiu się o środki z UE, została utrzymana także po pandemii - zapowiedziała we wtorek wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas webinarium PARP dla przedsiębiorców.
09.06.2020

Modernizacja toru wodnego Świnoujście -Szczecin do głębokości 12,5 m [foto]

Informacja na temat aktualnych wydarzeń w ramach realizacji projektu.
05.06.2020

Szef MON: obecność wojsk USA wyrazem zaufania

Obecność wojsk USA w Polsce, mimo pandemii, to wyraz zaufania, wspólne ćwiczenia to dowód bliskiej współpracy – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, inaugurując w czwartek amerykańsko-polskie ćwiczenie na poligonie w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie).
04.06.2020

Pozwolenie na przebudowę gazociągu wysokiego ciśnienia w Zachodniopomorskiem

Zachodniopomorski wojewoda wydał pozwolenie na przebudowę gazociągu wysokiego ciśnienia Goleniów – Police w rejonie Rezerwatu Olszanka oraz Roztoki Olszańskiej.
03.06.2020

Na plaży w Międzyzdrojach Sektor Bezpieczny w związku z koronawirusem

W nadmorskich Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) na plaży powstał Sektor Bezpieczny z wydzielonymi strefami dla wypoczywających. Pomysł jest odpowiedzią na sytuację związaną z koronawirusem.
02.06.2020

Prezydent: Polimery Police zmienią mapę przemysłową całej Polski. Powstanie 400 miejsc pracy, a pośrednio trzy razy więcej

Instalacja Polimery Police Grupy Azoty zmieni oblicze mapy przemysłowej Polski, zmieni też miejsce Zachodniopomorskiego na tej mapie - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Policach. W niedzielę podpisano umowę kredytową dla Polimerów.
01.06.2020

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wspiera dzieci i młodzież, ale nie tylko [wideo]

To druga, społeczna twarz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka wspiera dzieci i młodzież w realizacji ich pasji i marzeń zarówno tych sportowych, jak i artystycznych, czy edukacyjnych. Doczekała się nawet swoich mistrzów sPortu. To jedno z wielu jej działań w ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspiera ona też młodych artystów, realizuje autorskie projekty edukacyjne i pomocowe. Angażuje się w akcje społeczne. Ostatnio ufundowała sprzęt dla szpitali.
01.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

BIG InfoMonitor: Polacy wchodzą w kryzys z długiem sięgającym ok. 80 mld zł

W kryzys spowodowany koronawirusem Polacy wchodzą z długami wynoszącymi za I kwartał br. ok. 80 mld zł - podało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Kłopoty wynikające z zamrożenia gospodarki będą widoczne w zaległościach najwcześniej w danych za kwiecień - dodano.
20.05.2020

20 mln zł na retencję obszarów wodnych na Pomorzu Zachodnim

Ponad 20 mln zł chcemy wydać na zadania związane z retencją obszarów wodnych na Pomorzu Zachodnim – poinformował w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
16.05.2020

400 tys. zł na ratownictwo wodne w sezonie letnim

Umowy na dofinansowanie gotowości i prowadzenie działań ratownictwa wodnego na Pomorzu Zachodnim podpisał wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc z czterema organizacjami pozarządowymi - poinformowało w piątek Centrum Prasowe Wojewody. Do beneficjentów trafi łącznie 400 tys. zł.
15.05.2020

Zachodniopomorskie: Nowe wytyczne ws. plaż nadmorskich

Zachodniopomorski wojewoda Tomasz Hinc wydał nowe wytyczne dla starostów ws. zagospodarowania plaż nadmorskich. Uwzględniają one wnioski płynące od samorządów w związku z sytuacją epidemiczną i ekonomiczną - tłumaczy Hinc.
13.05.2020

Ponad sto zabytków wydobyto podczas pogłębiania toru wodnego z zachodniopomorskiem

Ponad sto zabytków – kotwic, boi, części uzbrojenia, jednostek – wydobyto dotychczas podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Najstarsze z wyłowionych obiektów pochodzą ze średniowiecza.
12.05.2020

Gaz-System: Baltic Pipe z kompletem pozwoleń

Uzyskanie od administracji szwedzkiej pozwolenia na układanie gazociągu Balic Pipe oznacza, że Gaz-System ma komplet pozwoleń na budowę dla wszystkich odcinków projektu, w każdym z krajów, przez które gazociąg ma przebiegać - wynika z poniedziałkowego komunikatu spółki.
11.05.2020

Żeglugowe mapy Jeziora Dąbie zaktualizowane

W sezonie 2019/2020 nie było konieczności prowadzenia akcji lodołamania, co nie zmienia faktu, że ekipy pracujące na Odrze miały szerokie pole do działania. Wody Polskie zaktualizowały mapę śródlądowych dróg wodnych na Jeziorze Dąbie. Mapy są cennym źródłem informacji o akwenie zarówno dla osób zajmujących się logistyką jak i dla turystów. Można je pobrać ze strony internetowej Wód Polskich w Szczecinie.
05.05.2020

Z Goleniowa do Lwowa! Opłaciła się wytrwałość przedsiębiorców

Przez wiele miesięcy walczyli o utworzenie połączenia lotniczego pomiędzy Portem Lotniczym w Goleniowie a Ukrainą. Jako pierwszy na potrzeby lokalnego rynku pracy odpowiedział Wizz Air. „Wierzyliśmy w tej projekt i się udało, choć kiedy zaczynaliśmy walkę o to połączenie, rynek pracy był zupełnie inny” – mówi Maciej Twardowski, przedstawiciel zachodniopomorskich przedsiębiorców.
04.05.2020

Przez suszę coraz mniej wody w rzekach; problemy może mieć także przemysł

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
01.05.2020

Jacht 2020 uczci Dzień Flagi RP (wideo)

Biało-czerwona jednoczy wszystkich Polaków. Podobnie jak jacht 2020 – pierwsza polska łódka stworzona od początku do końca z myślą o powszechnej edukacji żeglarskiej. I dlatego 2 maja, w Dzień Flagi RP, będzie można podziwiać ją na wodach Zatoki Gdańskiej.
30.04.2020

GAZ-SYSTEM podpisał umowę na dostawę 55 km rur dla Baltic Pipe

Zgodnie z podpisanym kontraktem rury zostaną wykorzystane do budowy lądowych komponentów programu Baltic Pipe, w tym gazociągów Goleniów – Lwówek oraz Niechorze – Płoty. Dostawcą rur została firma Izostal, która złożyła najkorzystniejszą ofertę.
30.04.2020

Przez suszę mogą mieć problemy elektrownie i przemysł

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
29.04.2020

Respiratory od Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trafiły do szpitala

Respiratory ufundowane m.in. przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA są już na miejscu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 PUM w Policach. Sprzęt doposaży Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dorosłych i Dzieci służąc do ratowania pacjentów w najcięższym stanie.
28.04.2020

Świnoujście: Przez koronawirusa mniej inwestycji

Świnoujście (Zachodniopomorskie) szacuje, że z powodu pandemii koronawirusa wpływy do jego budżetu będą mniejsze o 70 mln zł. Rozpoczęte inwestycje są kontynuowane, ale część planowanych na br. będzie odkładana w czasie.
28.04.2020

Mimo epidemii, w Chinach trwa budowa maszyny do drążenia tunelu w Świnoujściu

Panująca pandemia koronawirusa nie wpłynęła na trwającą w Chinach budowę maszyny, która wydrąży tunel między wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu (Zachodniopomorskie).
24.04.2020

Świnoujście: Mimo pandemii koronawirusa budowa tunelu kontynuowana

Prace przy budowie tunelu między wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - pomimo trwającej pandemii koronawirusa - są cały czas prowadzone.
22.04.2020

GAZ SYSTEM przekazał darowiznę w wysokości 250 tysięcy złotych Szpitalowi w Świnoujściu

GAZ-SYSTEM S.A. (właściciel Terminalu LNG) zdecydował o wsparciu finansowym świnoujskiego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły. Środki zostaną przeznaczone na zadania związane z przeciwdziałaniem zakażeniom koronawirusem.
08.04.2020

Klaster Morski rusza z pomocą szpitalom

Klaster Morski Pomorza Zachodniego rusza z akcją pomocy szpitalom. Sygnatariusze przedsięwzięcia apelują o wpłaty, które pozwolą na zakup potrzebnego sprzętu.
06.04.2020

Od 1 kwietnia formalna likwidacja Urzędu Morskiego w Słupsku

Od 1 kwietnia 2020 r. Urząd Morski w Słupsku formalnie przestał istnieć. Rozporządzenia w sprawie zniesienia Urzędu Morskiego w Słupsku oraz w sprawie określenia terytorialnego zakresu działania dyrektorów i siedzib urzędów morskich podpisał 15 stycznia 2020 r., minister MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk.
01.04.2020

Wniosek ws. budowy estakady przesyłowej w świnoujskim terminalu LNG

Polskie LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) złożyło do wojewody zachodniopomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla budowy zachodniej estakady przesyłowej w świnoujskim terminalu LNG.
31.03.2020

Zachodniopomorskie: Wniosek o pozwolenie na budowę w ramach Baltic Pipe

Do wojewody zachodniopomorskiego wpłynął wniosek Gaz–Systemu o wydanie pozwolenia na budowę rurociągu podmorskiego w polskiej części Baltic Pipe – poinformowały w poniedziałek służby prasowe wojewody. Jeśli wniosek jest kompletny, decyzja będzie wydana w ciągu 30 dni.
30.03.2020

Gaz-System uzyskał decyzje ws. połączenia Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym

GAZ-SYSTEM uzyskał kolejne trzy decyzje umożliwiające budowę gazociągu łączącego Baltic Pipe z Krajowym Systemem Przesyłowym. Pozwolenia wojewody zachodniopomorskiego dotyczą odcinków gazociągów na trasie Niechorze – Płoty – Goleniów. Dzięki nim spółka może przystępować do prac budowlanych.
26.03.2020

Idzie wiosna i idzie susza? Wody Polskie pracują nad programami retencyjnymi

Czy w sezonie zimowym i wiosennym rozprawianie na temat suszy ma sens? Owszem. Zima to bowiem czas kiedy akomodacja wody i roztopów zasila zbiorniki podziemne opustoszałe po suchym sezonie w roku 2019. Niestety wiele wskazuje na to, że uboga w opady zima nie zapewniła glebie wystarczającej ilości nawodnienia. Bez szybkich reakcji i bez opracowania programów retencyjnych może nas czekać jeszcze większa susza. Najnowszy raport przygotowany dla Wód Polskich wskazuje skalę problemu i pozwala nam na aktywne działanie zarówno na szczeb
24.03.2020

Inwestycje w ramach pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin z pozwoleniem na budowę

Trzy inwestycje prowadzone w ramach pogłębienia toru wodnego Świnoujście - Szczecin do 12,5 metra głębokości uzyskały pozwolenie na budowę – poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.
23.03.2020

Grupa Lotos przekaże 5 mln zł dla czterech szpitali na walkę z koronawirusem

5 mln zł na walkę z koronawirusem przekaże Grupa Lotos (GL) za pośrednictwem Fundacji Lotos. Pieniądze trafią do czterech szpitali w Pomorskiem i Zachodniopomorskiem na zakup niezbędnego sprzętu medycznego m.in. respiratorów, termometrów i leków.
21.03.2020

Porty Szczecin i Świnoujście wsparły szpitale w walce z koronawirusem

1 mln zł przekazał Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na walkę z koronawirusem. Pieniądze zasilą dwie placówki w Szczecinie i jedną w Koszalinie.
18.03.2020

Konsorcjum trzech firm ma przebudować system umocnień brzegowych w Mielnie

Urząd Morski w Słupsku wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na przebudowę systemu umocnień brzegowych w Mielnie (Zachodniopomorskie). Inwestycję ma realizować za prawie 40 mln zł konsorcjum trzech firm, w którym liderem jest Korporacja Budowlana „Doraco” z Gdańska.
18.03.2020

Gróbarczyk: Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion zł dla służby zdrowia

Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion złotych dla szczecińskiej służby zdrowia – poinformował we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
17.03.2020

GAZ-SYSTEM przyłączy Elektrownię Dolna Odra do sieci przesyłowej

GAZ-SYSTEM i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie Elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. Dzięki temu nowo wybudowane bloki gazowo-parowe będą w przyszłości zasilane gazem z Terminalu LNG w Świnoujściu. Inwestycja wiąże się z wybudowaniem ok. 63 km gazociągu i stacji gazowej.
16.03.2020

Wody Polskie: co roku środki na walkę z suszą będą rosły

400 mln złotych chcemy wydać w tym roku na działania antysuszowe. Środki na przeciwdziałania skutkom suszy będą rosły rokrocznie - zapowiedział w rozmowie z PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
13.03.2020

Szef MON: sojusznicze ćwiczenia istotne dla wschodniej flanki NATO

Ćwiczenia wojsk USA z sojusznikami w Europie podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił też znaczenie liczebności własnej armii i zdolności do współdziałania z wojskami sojuszniczymi.
11.03.2020

Jest zażalenie na umorzenie śledztwa ws. utonięcia trojga rodzeństwa w Darłowie

Zażalenie na umorzenie śledztwa wobec ratowników i władz miasta Darłowa w sprawie utonięcia trojga rodzeństwa złożyli do sądu rodzice zmarłych dzieci – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.
11.03.2020

Podpisanie z ARiMR umowy o dofinansowanie projektu

Wczoraj, w siedzibie zachodniopomorskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, została podpisana umowa o dofinansowanie projektu "Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież”, który będzie realizowany z unijnego Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” (perspektywa 2014 – 2020).
11.03.2020

Zachodniopomorskie ma nowe władze Związku Żeglarskiego

Sejmik Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego wybrał nowego Prezesa i pozostałych władz Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Prezesem został Marcin Raubo z YKP Szczecin, wygrywając w głosowaniu z 2 innymi kandydatami. Dotychczasowy Prezes po 27 latach nie kandydował ponownie.
03.03.2020

IMGW: Spodziewane wzrosty poziomu wód na Bałtyku

Ostrzeżenie o niebezpiecznym zjawisku - wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - nad całym Bałtykiem w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem wydało w sobotę Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni.
29.02.2020

Interwencja Wód Polskich w Koszalinie. Koniec wypływów wód mineralizowanych do Bałtyku

Zarząd Zlewni w Koszalinie informuje o zakończeniu robót związanych z realizacja wykopu oraz fundamentowaniem pod hotel i budynek „Zimowa Plaża” przy ul. Wylotowej w Kołobrzegu. Oznacza to koniec wypływu wód zmineralizowanych do Bałtyku. Wypływ budził spore kontrowersje wśród mieszkańców Kołobrzegu. Niezbędna była interwencja Wód Polskich oraz przygotowanie monitów wzywających do wywiązania się z zapisów pozwolenia wodnoprawnego.
27.02.2020

ZMPSiŚ i Kuratorium Oświaty będą współpracować

24 lutego br. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA wraz z Kuratorium Oświaty w Szczecinie podpisały porozumienie w zakresie popularyzacji wiedzy o gospodarce morskiej wśród dzieci i młodzieży.
24.02.2020

Niedobory wody poważnym problemem w Polsce. Kryzys będzie się nasilał

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski. – Na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu, ale możemy przeciwdziałać skutkom ich braku, np. zbiornikami retencyjnymi – podkreśla Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich. Programy wspierające takie inwestycje uruchamiane są przez kolejne s
20.02.2020

Zachodniopomorskie: Marszałek skrytykował koncepcję ratowania ST3 Offshore

Marszałek woj. zachodniopomorskiego skrytykował w piątek koncepcję ratowania ST3 Offshore, którą przedstawiło MGMiŻŚ. Pomysł oparty na współpracy firmy ze stocznią remontową Gryfia i tzw. zieloną stocznią, Olgierd Geblewicz nazwał " połączeniem bytów nieistniejących" z bytami "w tarapatach".
14.02.2020

Kolejny przeładunek elementów farm wiatrowych w Porcie Gdynia [foto, wideo]

W terminalu BCT Gdynia obsłużono kolejny ładunek elementów farm wiatrowych. Z pokładu jednostki WARNOW MARS rozładowano 75 sekcji wież wiatrowych co stanowi 15 kompletnych masztów. Doświadczenie w przeładunkach tego typu ładunków oraz dogodne położenie w naturalny sposób stawia Port Gdynia jako potencjalne zaplecze w kontekście budowy i serwisu polskich, morskich farm wiatrowych.
11.02.2020

„Z Pomorza zawsze wiał wiatr wolności” - rezolucja upamiętniająca 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem

Na specjalnej sesji pomorskiego sejmiku, 9 lutego 2020 r. radni przyjęli rezolucję upamiętniającą 100-lecie powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że „trzeba stawać twarzą ku przyszłości, nie zapominając o historii, która buduje regionalną i narodową tożsamość".
09.02.2020

6 tys. uczestników XVII Międzynarodowego Zlotu Morsów

6 tys. osób uczestniczyło w XVII Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie, najwięcej w historii wydarzenia. Większość weszła do Bałtyku podczas finałowej kąpieli w niedzielę – powiedziała PAP Maria Piskier z biura zlotu w Centrum Kultury w Mielnie.
09.02.2020

Sesja sejmiku pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w niedzielę w Gdańsku na uroczystej sesji zebrał się sejmik pomorski. W sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego obecni są też samorządowcy z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
09.02.2020

8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Szczecinie

4 lutego, kierownicza kadra dowództwa oraz jednostek wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża złożyła wizytę w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód oraz Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.
08.02.2020

Podwyższony stan wód w Zalewie Szczecińskim

W piątek rano IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. zachodniopomorskiego na Zalewie Szczecińskim oraz przy ujściu Odry.
07.02.2020

Jak lodołamanie zmieniało się na przestrzeni lat? (foto)

Coraz częściej do Wód Polskich kierowane są pytania: czy w czasach ocieplenia klimatu lodołamanie ma jeszcze rację bytu? Odpowiedź zawsze jest jednoznaczna: owszem. Nie da się ukryć, że ostatnie lata to czas, gdy jednostki łamiące lód interweniują na Szczecińskim Węźle Wodnym rzadziej, a polsko-niemiecka akcja lodołamania jest mniej intensywna. Nie zmienia to faktu, że jesteśmy przygotowani do działania zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba, a aura potrafi być nieprzewidywalna. Ostatecznie utrzymywanie w pogotowiu floty lodo
07.02.2020

Ostrzeżenie o wezbraniu wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie o wezbraniu z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
06.02.2020

Gaz-System: pierwsza tłocznia Baltic Pipe ma pozwolenie na rozbudowę

Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję zatwierdzającą projekt rozbudowy tłoczni gazu w Goleniowie. Jest to pierwsza z trzech decyzji, jakie Gaz-System ma uzyskać na budowę tych elementów infrastruktury w ramach Baltic Pipe - podała firma we wtorkowym komunikacie.
04.02.2020

5,5 tys. osób zgłosiło się na XVII Międzynarodowy Zlot Morsów Mielno 2020

Uczestnictwo w rozpoczynającym się 6 lutego w Mielnie XVII Międzynarodowym Zlocie Morsów zgłosiło organizatorom 5,5 tys. osób, najwięcej w historii. Mamy jeszcze 500 wejściówek wyłącznie na finałową kąpiel – powiedziała PAP w piątek Maria Piskier z Centrum Kultury w Mielnie.
31.01.2020

Prezydent o inwestycji w Elektrowni Dolna Odra: wielki krok w rozwoju polskiej energetyki

To wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie).
30.01.2020

Przedsiębiorcy i samorząd łączą siły. Połączenie z Ukrainą jeszcze w tym roku?

Zarząd Portu Lotniczego w Goleniowie musi podjąć zdecydowane działania, by jak najszybciej przekonać przewoźników, że połączenie lotnicze pomiędzy Pomorzem Zachodnim a Ukrainą jest nie tylko potrzebne, ale i uzasadnione ekonomicznie – taki wniosek płynie z debaty przedsiębiorców z radnymi Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
30.01.2020

Gróbarczyk w Słupsku: nikt z pracowników urzędu morskiego nie zostanie zwolniony

Wszyscy pracownicy słupskiego urzędu morskiego z automatu staną się pracownikami urzędów morskich czy to w Gdyni, czy to w Szczecinie; nikt nie zostanie zwolniony – powiedział w środę w Słupsku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
29.01.2020

Trwają zapisy na zajęcia edukacyjne prowadzone przez Wody Polskie w Szczecinie

Trwają zapisy na zajęcia edukacyjne prowadzone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Pracownicy naszej instytucji odwiedzają szkoły podstawowe i przedszkola przekazując dzieciakom wiedzę na temat ochrony wody, troski o środowisko czy na temat akwenów, cieków i rzek, które znajdują się w Szczecinie i w okolicach. Zajęcia cieszą się wielkim zainteresowaniem, stąd zwiększona ilość pracowników RZGW Szczecin, którzy minimalnie dwa razy w tygodniu odwiedzają zachodniopomorskie placówki edukacyjne. Nadal trwają zapisy
28.01.2020

Wody Polskie oraz PKP PLK zmodernizują most na Regalicy

Nowo powstający most kolejowy w Podjuchach będzie funkcjonalny i nowoczesny. Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla żeglugi w Szczecińskim Węźle Wodnym i dla polsko-niemieckiej akcji lodołamania. 27 stycznia w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie podpisano porozumienie na realizację zadania – sygnatariuszami porozumienia byli przedstawiciele Wód Polskich oraz PKP PLK. W ramach podpisanego dzisiaj porozumienia powstanie dokumentacja projektowa. Wartość umowy to 3 miliony złotych.
27.01.2020

IMGW ostrzega przed gwałtownym wzrostem poziomu wód na Wybrzeżu

Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Gdyni wydało w środę ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wód na północy Polski. Dotyczy ono województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
22.01.2020

Gazociąg Goleniów-Lwówek z pozwoleniem na budowę

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu stanowiącego element Baltic Pipe - poinformowały we wtorek służby prasowe wojewody. Chodzi o gazociąg Goleniów-Lwówek na Pomorzu Zachodnim.
21.01.2020

Rozporządzenia ws. likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku podpisane przez ministra

Od kwietnia 2020 r. Urząd Morski w Słupsku przestanie istnieć. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podpisał dwa rozporządzenia w związku z planowanym zniesieniem urzędu.
21.01.2020

Przedsiębiorcy walczą o rozwój portu lotniczego. „To nasza ostania szansa”

Czy narodowy przewoźnik, jakim jest LOT, jest zainteresowany wsparciem Pomorza Zachodniego i przedsiębiorców? To jedyny region w kraju, który nie ma połączenia lotniczego z Ukrainą. Lokalny rynek pracy może mieć poważne problemy, od 1 marca wchodzą w życie przepisy otwierające niemiecki rynek pracy dla pracowników z państw trzecich. Z Polski może wyjechać nawet pół miliona Ukraińców.
20.01.2020

Polscy naukowcy opracowują materiał z roślin, który mógłby zastąpić plastik

Nad stworzeniem roślinnego biopolimeru z kukurydzy, który mógłby zastąpić plastik pracują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Chcą stworzyć materiał, który rozkładałby się około roku.
20.01.2020

Trzy oferty w przetargu na przebudowę systemu umocnień brzegowych w Mielnie

Urząd Morski w Słupsku ma trzy oferty w przetargu na przebudowę systemu umocnień brzegowych na wysokości Mielna (Zachodniopomorskie). Zaproponowane ceny wahają się od prawie 40 mln zł do ponad 56 mln zł. Zamawiający na inwestycję zamierza przeznaczyć ponad 46,5 mln zł.
16.01.2020

W Gryfinie zatonęła barka z setkami litrów paliwa

Szczecińska straż pożarna poinformowała, że przy Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie zatonęła barka z 600 litrami paliwa. Służba uspokaja, że ciecz nie wyciekła do wody, a zbiorniki są szczelne. Prewencyjnie wokół barki założono specjalne zapory.
15.01.2020

Powstanie 300-kilometrowa trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego

Powstanie licząca prawie 300 kilometrów długości trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego. Samorząd województwa podpisał umowę z firmą, która zbuduje i oznakuje istniejące po stronie polskiej szlaki. W przedsięwzięcie zaangażowany jest także niemiecki Greifswald.
13.01.2020

Ponad 4,5 mln zł z UE na inwestycje w gminie Darłowo

Ponad 4,5 mln zł unijnego wsparcia otrzyma gmina Darłowo na inwestycje w infrastrukturę publiczną w miejscowościach Bukowo Morskie, Pęciszewko i Drozdowo. Umowy na dofinansowanie m.in. budowy wioski cysterskiej i rozbudowy boiska podpisano w piątek.
10.01.2020

Konferencja PRS: Globalne wyzwania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych w branży morskiej (foto, wideo)

Transport w światowym handlu bazuje głównie na żegludze. Szacuje się, że stanowi ona 90% ogółu transportu. Co ciekawe, jej udział wzrósł od 1970 r. aż o 400%. Wiążą się z tym ogromne wyzwania ekologiczne. Transport wodny emituje bowiem rocznie 1000 milionów ton dwutlenku węgla, co stanowi około 3% światowej emisji. Dodatkowo, statki emitują cząstki stałe, sadzę i trujące gazy. Biorąc pod uwagę konieczność wprowadzenia rozwiązań niskoemisyjnych, Polski Rejestr Statków zorganizował konferencję gromadzącą przedstawicieli świata nauk
10.01.2020

Poziom wody na Zalewie Szczecińskim powyżej stanu ostrzegawczego

Stan wody na Zalewie Szczecińskim podniósł się powyżej stanu ostrzegawczego - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IMGW wydał w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego.
27.12.2019

IMGW: w Zachodniopomorskiem woda może przekroczyć stan ostrzegawczy

IMGW wydał w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego. Prognozuje się tam wzrost stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
27.12.2019

Pozwolenie na budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego dla Polimerów Police

Pozwolenie na budowę terminalu przeładunkowo-magazynowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police podpisał wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz – poinformowały w poniedziałek służby prasowe wojewody. Będzie to część projektu Polimery Police Grupy Azoty.
23.12.2019

19 radiowozów i łódź hybrydowa dla zachodniopomorskiej policji

Dziewiętnaście nowych oznakowanych radiowozów i patrolową łódź, przekazano w czwartek zachodniopomorskiej policji. Łódź z sonarami i radarem ma posłużyć m.in. do wykrywania przestępstw środowiskowych na Zalewie Szczecińskim i w delcie Odry.
19.12.2019

Zmiana na stanowisku przewodniczącego Rady Fundacji Port Jachtowy Trzebież

Z dniem 5 grudnia 2019 r. nastąpiła zmiana na funkcji przewodniczącego Rady Fundacji Port Jachtowy Trzebież, której fundatorami są Polski Zwiazek Żeglarski wraz z Zachodniopomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Pan Jacek Pietraszkiewicz piastujący to stanowisko od czerwca 2017 r. z powodów osobistych złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska.
13.12.2019

Szczecin: Lodołamacze gotowe do akcji

Od 1 grudnia do 15 marca trwa pogotowie zimowe w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie. - 13 polskich i niemieckich lodołamaczy jest przygotowanych do akcji lodołamania - poinformowały służby prasowe Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Szczecinie. Jednostki będą działały na Szczecińskim Węźle Wodnym oraz na Odrze Granicznej.
12.12.2019

W Chinach powstaje maszyna do wywiercenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam

W Chinach rozpoczęła się budowa maszyny, która wywierci tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Maszyna będzie miała ponad 13 metrów średnicy, a średnica samej tarczy wyniesie 12 metrów.
09.12.2019

Skarb Państwa kupi akcje Grupy Azoty Police z oferty na sfinansowanie polimerów

Skarb Państwa obejmie akcje Grupy Azoty Police z oferty współfinansującej projekt Polimery Police. Spółka poinformowała o zawartej w czwartek ze Skarbem Państwa umowie inwestycyjnej na objęcie nowych akcji o wartości ok. 56,2 mln zł po cenie 10,2 zł.
06.12.2019

Zaprezentowano koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego

W Koszalinie na otwartym spotkaniu konsultacyjnym zaprezentowano trójwariantową koncepcję przebudowy Kanału Jamneńskiego. 7 grudnia w Mielnie odbędą się konsultacje społeczne. Za 45 dni powinna zapaść decyzja o wybranym wariancie - powiedział we wtorek dyrektor Biura Projektów Hydrotechnicznych i OZE Energa Invest dr inż. Jan Haftka.
03.12.2019

Projekty rozporządzeń dot. likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku zostaną rozpatrzone przed komisją prawniczą

Od kwietnia 2020 r. Urząd Morski w Słupsku przestanie istnieć, jeśli zmienione i uzupełnione projekty dwóch rozporządzeń ministra gospodarki i żeglugi śródlądowej wejdą w życie. Te czekają już tylko na rozpatrzenie przez komisję prawniczą i podpis ministra.
02.12.2019

Unijne dofinansowanie dróg prowadzących do portu w Świnoujściu

Blisko 122 mln zł unijnego dofinansowania trafi do Świnoujścia (Zachodniopomorskie) na przebudowę i budowę kilku ulic w prawobrzeżnej części miasta. Inwestycje zapewnią sprawny dostęp do świnoujskiego portu.
28.11.2019

Od środy konferencja o rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu

W dniach 27 i 28 listopada br. w Szczecinie odbywać się będzie trzecia edycja konferencji NaviRail. Jej celem jest stworzenie dogodnych warunków dla wzrostu przeładunków, a co za tym idzie, rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu.
26.11.2019

Baltic Pipe z decyzją środowiskową na polskich wodach

Projektowany gazociąg Baltic Pipe ma już decyzję środowiskową przebiegu na polskich obszarach morskich - poinformował w poniedziałek PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
25.11.2019

W Świnoujściu wydobyto minę lotniczą

W poniedziałek z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) wydobyto brytyjską minę lotniczą z czasów drugiej wojny światowej. Niewybuch jest transportowany na poligon morski.
25.11.2019

Świnoujście: Rozpoczęła się akcja wydobycia miny lotniczej

W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) rozpoczęła się w poniedziałek akcja wydobycia niewybuchu z czasów drugiej wojny światowej. Mina waży 900 kilogramów.
25.11.2019

PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019

Spotkania ze znanymi żeglarzami, prezentacje premierowych jachtów oraz bezpłatne warsztaty i szkolenia – to główne punkty tegorocznej edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które odbyły się w Łodzi w dniach 9 – 11 listopada. Swoją obecność na targach zaznaczył również Polski Związek Żeglarski.
20.11.2019

Wyremontowano port w Stępnicy nad Zalewem Szczecińskim

Zakończyła się modernizacja portu w Stepnicy (Zachodniopomorskie). Po poszerzeniu i m.in. pogłębieniu toru podejściowego będą tam mogły wpływać statki do 115 metrów długości - poinformowały we wtorek służby prasowe Urzędu Morskiego w Szczecinie.
19.11.2019

Powstają nowe jednostki dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

W Malborku trwa budowa pięciu nowych jednostek pływających, służących poprawie bezpieczeństwa na obszarze właściwości terytorialnej Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.
15.11.2019

Szkolenie dowództw jednostek 8.FOW

W dniach 5-6 listopada przeprowadzony został kurs szkoleniowo-metodyczny dla kierowniczej kadry jednostek wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednym z elementów była podróż studyjna do zaprzyjaźnionych jednostek stacjonujących w Szczecinie.
08.11.2019

Branża stoczniowa inwestuje na Pomorzu Zachodnim

Te inwestycje wzmocnią możliwości produkcyjne i usługowe. Działające w branży stoczniowej firmy Kilwater i JPP Marine dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-202 kupią specjalistyczny sprzęt m.in. do wykonywania instalacji rur czy palenia profili. Szansę na inwestycje będą miały także kolejne przedsiębiorstwa, bo za chwilę ruszy drugi „konkurs stoczniowy”, w którym na rynek trafi blisko 28 mln zł. Pozwoli to na wykorzystanie pełnej puli 60 mln zł i rozwój kluczowej branży Pomorza Za
05.11.2019

GAZ-SYSTEM rozdaje granty na projekty ekologiczne

Startuje jubileuszowa X edycja konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii na projekty ekologiczne. Mogą brać w niej udział samorządy, placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe z terenu pięciu województw: mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Łączna pula dofinansowania wynosi 250 tys. zł.
31.10.2019

Szczecin: Udaremniono przywóz 48 ton odpadów z Norwegii

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili przywóz z Norwegii na teren Polski ponad 48 ton odpadów w postaci lignosulfonianu wapnia, który zgłaszający deklarował jako plastyfikator do betonu lub pelletu. Planowany przez importera przywóz tego produktu miał obejmować blisko 70 pojazdów.
30.10.2019

Świnoujście: Plac budowy tunelu przekazany wykonawcy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała plac budowy tunelu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) wykonawcy - konsorcjum, którego liderem jest firma PORR Polska – poinformowały w piątek służby prasowe szczecińskiej Dyrekcji.
19.10.2019

Zachodniopomorskie: Otwarto drogę ekspresową S6 na odcinku Kołobrzeg-Koszalin

Szczeciński oddział GDDKiA oddał w czwartek do ruchu drogę ekspresową S6 między Kołobrzegiem a Koszalinem. Przejezdny jest już cały 130-kilometrowy odcinek S6 od Goleniowa do Koszalina. Czas przejazdu do Szczecina skróci się o ok. 40 minut.
10.10.2019

Prace budowlane na Kanale Jamneńskim w ramach planu naprawczego w 2020 r.

Prace budowlane na Kanale Jamneńskim w ramach planu naprawczego, który przedstawiła wybrana w przetargu Energa Invest, powinny się zacząć i zakończyć w 2020 r. – poinformował w środę w Mścicach zastępca dyrektora zarządu Zlewni Koszalin Dariusz Tkacz.
09.10.2019

Siedem inwestycji w planach Wód Polskich na Pomorzu Zachodnim

Siedem inwestycji na Pomorzu Zachodnim, które mają pomóc w gromadzeniu i utrzymywaniu zasobów wodnych znalazło się w planach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
08.10.2019

W Szczecinie wmurowano kamień węgielny pod budowę Morskiego Centrum Nauki

Zmieni oblicze szczecińskiej Łasztowni i zaznaczy związek z morzem Pomorza Zachodniego. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tworzy się! W poniedziałek 7 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek oraz podpisanie aktu erekcyjnego.
07.10.2019

Zachodniopomorskie: Tunel pod Świną z zezwoleniem na realizację

W poniedziałek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) podpisano zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla tunelu pod Świną. To inwestycja ważna dla całej Polski - podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
07.10.2019

Kilkadziesiąt worków śmieci wyłowionych z jednej z najpiękniejszych rzek województwa zachodniopomorskiego

Pracownicy Zarządu Zlewni w Stargardzie w miniony weekend sprzątali rzekę Inę. W zaledwie kilkadziesiąt minut zebrano ogromną ilość śmieci, dominowały puszki, butelki, artykuły budowlane i śmieci komunalne, które często są wyrzucane przez mieszkańców nad rzeką całymi workami. Akcja sprzątania rzek to inicjatywa Wód Polskich, której celem jest pokazywanie jak wielkim problemem jest zanieczyszczanie cieków i rzek. Sprzątanie odbyło się także w Szczecinie, Gryficach i Koszalinie.
02.10.2019

W Świnoujściu wydobyto drugi z niewybuchów

Jednostka Marynarki Wojennej wydobyła we wtorek drugi z niewybuchów w Świnoujsciu (Zachodniopomorskie). Ma z nimi wypłynąć niebawem na poligon morski, gdzie jeszcze we wtorek niebezpieczne znaleziska mają być zneutralizowane.
01.10.2019

Świnoujście: Trwa akcja wydobycia niewybuchów

Saperzy wydobyli w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) we wtorek jeden z dwóch niewybuchów. Na torze wodnym Szczecin-Świnoujście na czas akcji wstrzymano ruch statków.
01.10.2019

We wtorek neutralizacja niewybuchów z toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Wydobycie i neutralizację niebezpiecznych ładunków, znalezionych podczas prac nad pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście zaplanowano na wtorek – poinformowały służby prasowe wojewody zachodniopomorskiego. Wstrzymany zostanie ruch statków, utrudnienia będą też na miejskiej przeprawie promowej.
30.09.2019

Dla nich morze nie ma tajemnic

Rozpoznanie części statku to dla nich nie problem, węzły marynarskie wiążą z zamkniętymi oczami, a wiedzę o morzu i historii Polski morskiej mają w małym palcu. Nic dziwnego, w końcu są laureatami Finału Finałów Konkursu Wiedzy o Morzu. Uroczysta gala tej imprezy odbyła się w czwartek 26 września w auli Uniwersytetu Morskiego Gdyni. Na najlepszych czekały puchary, medale i wartościowe nagrody.
27.09.2019

Odnaleziono jedną z największych bomb lotniczych II wojny światowej. Całe Świnoujście może zostać ewakuowane

W Świnoujściu (Zachodniopomorskie) odnaleziono jedną z największych bomb lotniczych, które były zrzucane podczas II wojny światowej. Na brytyjską bombę trafiono podczas prac przygotowawczych do pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
20.09.2019

Zachodniopomorskie: Rządowe dofinansowanie przebudowy dróg

W czwartek podpisano 13 umów na dofinansowanie remontu, rozbudowy lub przebudowy dróg w powiatach koszalińskim i kołobrzeskim w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Łączna kwota dofinansowania to ponad 28,4 mln zł.
19.09.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.