• <

Wynik wyszukiwania - "wrak" - Wiadomości

Intrygujący wrak na dnie Bałtyku

Z powodu pogarszającej się pogody wyprawa badawcza Urzędu Morskiego w Gdyni zakończyła się już po trzech dniach. Dwie doby wystarczyły jednak, by zeskanować prawie 21 km2 dna morskiego i zebrać obrazy batymetryczne dwóch wraków. Jednym z nich może być s/s Karlsruhe.
29.04.2021

Stawiacz min ORP "Gryf" - pierwsze trzy dni II wojny światowej

Zbudowany we francuskiej stoczni Augustin-Normand w Hawrze, stawiacz min "Gryf", wszedł do służby w 1938 r. Ten największy we flocie II Rzeczypospolitej okręt, od 1 września 1939 r. uczestniczył w obronie Wybrzeża.
01.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Statek, który spowodował katastrofę ekologiczną, zboczył z kursu o ponad 102 km (wideo)

Japoński statek MV Wakashio, którego zatonięcie, spowodowało katastrofę ekologiczną u wybrzeży Mauritiusa, w momencie zderzenia z rafą koralową był ponad 100 km od szlaku morskiego - wynika z analizy firmy Windward. Nie wiadomo, dlaczego statek zboczył z kursu.
22.08.2020

We wraku ORP Delfin odnaleziono ciało płetwonurka

Płetwonurek eksplorujący wrak ORP "Delfin", który zaginął w czwartek wieczorem został odnaleziony we wraku. Ciało znaleźli koledzy płetwonurka. Policja wyjaśnia okoliczności jego śmierci.
22.08.2020

W wodach Zatoki Puckiej zaginął nurek

Pomiędzy Kuźnicą a Redą zaginął nurek. Mimo szybko podjętej akcji poszukiwawczej mężczyzny nie udało się odnaleźć. Służby zakończyły swoje działania. Koledzy płetwonurka będą kontynuowali poszukiwania na własną rękę.
21.08.2020

Umowa obronna Polska-USA: koszty, jurysdykcja, ochrona środowiska i wsparcie logistyczne

USA nie zapłacą za dostęp do wspólnie używanych obiektów, ale poniosą koszty ich eksploatacji. Polska zrzeka się pierwszeństwa w jurysdykcji karnej, choć może z niego skorzystać – zakłada dwustronna umowa o wzmocnionej współpracy obronnej.
18.08.2020

Wydobyto pierwsze artefakty z przypadkowo odkrytego przez nurków wraku z XVIII wieku [wideo]

Specjaliści z Centrum Badań Podwodnych RGS rozpoczęli badania tajemniczego statku z początku XVIII wieku, odkrytego na dnie Zatoki Fińskiej. Przyjmuje się, że jest to holenderski statek, który płynął do nowo powstałego wówczas St. Petersburga. Na pokładzie statku znaleziono setki szklanych butelek, dlatego otrzymał kryptonim „Butilocznik”.
17.08.2020

Masowiec w Mauritiusie rozpadł się na dwie cześci: jedna z największych katastrof ekologicznych w historii

Japoński statek towarowy, który osiadł na mieliźnie pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa, teraz rozpadł się na dwie części.
17.08.2020

Właściciel szczecińskiego jachtu, który zatonął w Niemczech, musi wydobyć wrak

Właściciel znanego szczecińskiego jachtu żaglowego Sharki, który wczoraj wieczorem zatonął w pobliżu Cuxhaven w Niemczech, jest zobligowany do wydobycia jego wraku - tak poinformował dziś urząd morski niemieckiego miasta portowego.
12.08.2020

Okręt podwodny z czasów I WŚ zbadany po ponad 100 latach [wideo]

Wrak okrętu podwodnego SM UC-47 niemieckiej marynarki wojennej z czasów I Wojny Światowej, niedawno został zmapowany, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu o wysokiej rozdzielczości.
11.08.2020

U wybrzeży Mauretanii zatonęła łódź z ok. 40 migrantami

Łódź z około 40 migrantami na pokładzie zatonęła u wybrzeży Mauretanii. Jak poinformowało wczoraj Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), ocalała tylko jedna osoba narodowości gwinejskiej.
07.08.2020

Bałtycki kolos - historia olbrzyma, który zatonął

Jest rok 2003. W Bornholmie piękny, słoneczny majowy dzień. Widzialność niemal idealna, czuć lekki podmuch wiatru. Na mostku 250-cio metrowego olbrzyma o nazwie Fu Shan Hai, płynącego z Łotwy do Chin, kapitan właśnie zakończył składać swój dzienny raport. Został kwadrans do południa.
06.08.2020

Grecja: Otwarto pierwsze podmorskie muzeum - starożytny wrak statku z amforami

W Grecji zainaugurowano w sobotę pierwsze podwodne muzeum - wrak statku, który zatonął w V wieku p.n.e., a który przewoził tysiące amfor. Zatopiony skarb na Morzu Egejskim będą teraz mogli odkrywać miłośnicy nurkowania.
01.08.2020

Zmarł Jerzy Janczukowicz – płetwonurek, prowadzący Centrum Badań Podwodnych „Rekin”

27 lipca w wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz założyciel i wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”.
28.07.2020

Wydobycie wraku Golden Ray wstrzymane ze względu na koronawirusa

Plan cięcia i wydobycia wraku samochodowca Golden Ray został wstrzymany w związku z ogniskiem koronawirusa na miejscu operacji. W kwarantannie znajduje się około 50 pracowników zaangażowanych w projekt.
27.07.2020

PKN ORLEN zakończył badania środowiskowe dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

PKN ORLEN złożył raport środowiskowy dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Zakończenie tego etapu otwiera drogę do pozyskania pozwolenia na budowę oraz umożliwia uszczegółowienie harmonogramu i warunków technicznych inwestycji. Wnioski z przeprowadzonych badań posłużą do zaplanowania procesu realizacji i późniejszej eksploatacji inwestycji w sposób optymalny dla środowiska naturalnego.
23.07.2020

Prace na rzecz bezpieczeństwa żeglugi

Od poniedziałku, 20 lipca, służby hydrograficzne 3. Flotylli Okrętów prowadzą prace batymetryczne. Zadania realizowane przez okręt hydrograficzny ORP Heweliusz są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa żeglugi na morskich akwenach Bałtyku. Prace sondażowe potrwają do końca tygodnia.
22.07.2020

Wrak tankowca w Jemenie: czas ucieka, by zapobiec nadchodzącej katastrofie ekologicznej, gospodarczej i humanitarnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się spotkać, aby omówić zagrożenia powodowane przez rdzewiejący tankowiec u wybrzeży Morza Czerwonego w Jemenie. FSO Safer jest załadowany ponad milionem baryłek ropy naftowej, a eksperci ostrzegają przed katastrofą ekologiczną, jeśli statek się rozpadnie.
17.07.2020

Rosja/ Wiceszef MSZ: broń jądrowa USA w Polsce będzie wyrokiem dla aktu Rosja-NATO

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko powiedział w czwartek, że ewentualna decyzja o przeniesieniu do Polski amerykańskiej broni jądrowej z terytorium Niemiec "będzie wyrokiem" dla Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku.
16.07.2020

100 lat lotnictwa morskiego

15 lipca 1920 r. chorąży pilot Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę narodzin polskiego lotnictwa morskiego.
16.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

Turcja: Zatrzymano łódź z blisko 280 migrantami na pokładzie

Tureckie służby udaremniły we wtorek próbę przeprawy z Turcji do Europy przez Morze Egejskie łodzi z 276 migrantami na pokładzie - poinformowała państwowa agencja Anatolia.
07.07.2020

Ogromny statek dźwigowy VB-10000 przygotowuje się do wydobycia wraku Golden Ray

Dwukadłubowy statek VB-10 000 z podwójnym kadłubem przybył do portu w Fernandina na Florydzie, aby wprowadzić ostatnie modyfikacje, przygotowując się do cięcia i usuwania przewróconego samochodowca Golden Ray z St. Simons Sound w stanie Georgia.
07.07.2020

Znamy powód śmierci nurka na wraku Gustloffa

Wczoraj Prokuratura Rejonowa w Lęborku otrzymała zleconą opinię w sprawie śledztwa dot. śmierci płetwonurka z Poznania, którego ciało wydobyto rok temu z wraku statku Wilhelma Gustloffa.
03.07.2020

Polityka Rosji wobec Arktyki

Arktyka stanowi dla Federacji Rosyjskiej miejsce rosnącej rywalizacji z USA i konkurencji z Chinami. Za najważniejsze wyzwanie w regionie arktycznym Rosja uważa utratę dominującej pozycji. Aby temu przeciwdziałać, rozbudowuje infrastrukturę energetyczną oraz wojskowo-logistyczną. Chociaż rola szlaku komunikacyjnego w Arktyce – tzw. Północnej Drogi Morskiej – jest jak dotąd ograniczona, zwiększona rosyjska obecność militarna w regionie już teraz stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa państw NATO.
26.06.2020

Wrak jachtu zlokalizowanego przez Urząd Morski w Gdyni wydobyty [foto]

17 czerwca 2020 roku wrak jachtu żaglowego „BETTY MARIEL”, zalegającego na wysokości Orłowa został wydobyty przez właściciela, a co się z tym wiąże, przestał stanowić przeszkodę nawigacyjną w tym rejonie.
22.06.2020

Wakacje w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W lipcu i w sierpniu 2020 roku, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza najmłodszych gości do odwiedzenia muzealnych oddziałów.
20.06.2020

NATO wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego uzgodnili w środę wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w reakcji na rozmieszczanie przez Rosję pocisków rakietowych - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
17.06.2020

Głos założyciela Rady Budowy Okrętów w sprawie stanowiska Polskiego Lobby Przemysłowego dot. finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP

W związku z ogłoszonym niedawno na naszych łamach stanowiskiem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w sprawie finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP, otrzymujemy coraz więcej głosów poparcia dla PLP. Swoją opinią na ten temat podzielił założyciel Rady Budowy Okrętów, inż. Sylwester Pietrzak, którego apel prezentujemy.
16.06.2020

Nie żyje pilot F-15, który rozbił się nad Morzem Północnym

Nie żyje pilot amerykańskiego myśliwca F-15C, który w poniedziałek rozbił się nad Morzem Północnym - poinformowała armia Stanów Zjednoczonych.
15.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Zatopiono masowiec Stellar Banner u wybrzeży Brazylii (wideo)

Ratownicy pracujący nad wrakiem statku Stellar Banner u wybrzeży Brazylii zatopili statek ponad trzy miesiące po tym, jak osiadł na mieliźnie. Masowiec o nośności 300 tys. dwt został celowo zatopiony 12 czerwca około 150 km od Maranhão.
14.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

Lewica zaapelowała o wznowienie budowy statku ratowniczego dla służby SAR

Posłowie Lewicy z Pomorza zaapelowali do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka o wznowienie budowy statku ratowniczego dla polskiej służby SAR (Search And Rescue) operującej na Bałtyku. Ich zdaniem statki SAR, które obecnie posiadamy, są za małe i nienowoczesne.
29.05.2020

Kolejne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego otwarte

Po przerwie ponownie otwierają się kolejne cztery filie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Już od najbliższej soboty będzie można zwiedzić Żurawia, Muzeum Rybołówstwa w Helu, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich oraz Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie.
29.05.2020

Nowa jednostka badawcza Escort Technology

Firma Escort Technology z zaawansowaną jednostką badawczo-szkoleniową Echo 2. Statek posiada w pełni zintegrowany system hydrograficzny, w którego skład wchodzi echosonda wielowiązkowa, sonar holowany, sonar skanujący, system pozycyjny GPS RTK, pojazd podwodny ROV Falcon, system pozycjonowania podwodnego i kamera akustyczna ARIS.
28.05.2020

ORP Orzeł - reportaż słuchowiskowy

Dokładnie 80 lat temu okręt podwodny „Orzeł” wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. W ostatnią sobotę wyemitowany został premierowy odcinek z cyklu reportaży słuchowiskowych poświęconych dziejom tej legendarnej jednostki.
25.05.2020

Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu ORP Orzeł

Dokładnie 80 lat temu okręt podwodny „Orzeł” wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. Z okazji wyjątkowej rocznicy startuje właśnie Narodowy Program, w ramach którego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, mające siedzibę w Cielimowie koło Gniezna, we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Startuje Narodowy Program Poszukiwania Wraku Polskie
22.05.2020

Firma zajmująca się ratownictwem morskim Ardent wycofuje się z rynku

Po zaledwie pięciu latach działalności Ardent, globalna firma ratownictwa morskiego oświadczyła, że od maja 2020 nie będzie zawierać nowych umów.
19.05.2020

Wspomnienie o kapitanie Henryku Jaskule

Na wieczną wachtę odszedł kapitan Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wybitny żeglarz, który był inspiracją dla kolejnych pokoleń wilków morskich.
16.05.2020

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego obejmuje m.in. odporność na zagrożenia i zintegrowane zarządzanie

Zatwierdzona we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP zakłada integrację zarządzania bezpieczeństwem narodowym i podniesienie odporności państwa na zagrożenia, także hybrydowe.
13.05.2020

Spór o zabytkowe obiekty z osmańskiego wraku między brytyjską firmą a władzami Cypru

Około 600 przedmiotów wydobytych ze znajdującego się na głębokości dwóch kilometrów wraku siedemnastowiecznego osmańskiego statku jest przedmiotem sporu między prywatną firmą brytyjską a władzami Republiki Cypryjskiej, które skonfiskowały znaleziska.
04.05.2020

Cykle życia statku – recykling: dotychczasowe trendy

Epidemia koronawirusa oddziałuje na całą branżę morską. Niechybnie będzie miała przełożenie na rynek recyklingu statków w kontekście jego wzrostu, jako swego rodzaju opcję dla armatorów, ale też potencjalne wyzwanie realizacyjne dla stoczni.
18.04.2020

30 młodych fok trafiło na rehabilitację

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewał, że epidemia koronawirusa rozprzestrzeni się na cały świat, a ludzie zostaną zamknięci w swoich domach. Opustoszały nie tylko ulice wielu miast w Polsce, ale również nadmorskie plaże. Natura, w odróżnieniu od nas, nie stanęła w miejscu. Wręcz przeciwnie, na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki.
03.04.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Flota Czarnomorska ma otrzymać fregaty z pociskami Cyrkon

Rosyjska Flota Czarnomorska zostanie wyposażona w nowoczesne fregaty rakietowe projektu 22350 przenoszące pociski Kalibr i Cyrkon - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija". Cytowani przez dziennik eksperci wiążą tę decyzję z wystąpieniem USA z układu INF.
31.03.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Czym karmimy Bałtyk?

Morze Bałtyckie dzieli się z nami swoimi bogatymi zasobami, daje nam tlen którym oddychamy, przyczynia się do regulacji klimatu. Zachód Słońca nad morzem to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce. Jak my, ludzie odwdzięczamy się naszemu morzu? Przez nas Bałtyk choruje. Rewanżujemy się powiększającymi się martwymi strefami, całkowicie pozbawionymi tlenu, do granic wytrzymałości poławiamy stada bałtyckich ryb i wyrzucamy do morza coraz większe ilości plastiku.
21.03.2020

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nie lada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący R
16.03.2020

Niezwykły las na wodzie w Sydney (foto)

SS Ayrfield to opuszczony węglowiec i jednocześnie jeden z najbardziej niezwykłych wraków na świecie. Znajduje się on na Zatoce Homebush, na przedmieściach Sydney w Australii i stanowi nie lada gratkę dla fotografów z całego świata.
13.03.2020

Stocznia Bath Iron Works rozpoczęła budowę kolejnego niszczyciela dla amerykańskiej marynarki

Stocznia Bath Iron Works (BIW) oficjalnie rozpoczęła budowę okrętu USS Louis H. Wilson Jr. (DDG 126) - ogłosiła US Navy. Nowa jednostka będzie pierwszym niszczycielem klasy Arleigh Burke zbudowanym w konfiguracji Flight III.
09.03.2020

Kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W środę z portu w Thyboron w Danii wyruszy dziewiąta ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP "Orzeł". W wyprawie weźmie udział 26-osobowa ekipa polsko-duńska.
03.03.2020

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia

W poniedziałek, 2 marca o godzinie 13, w Porcie Wojennym Gdynia, miało miejsce przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Dywizjonu Okrętów Wsparcia. Komandor porucznik Robert Szymaniuk przejął dowodzenie od komandora Alberta Figata i jednocześnie został mianowany na stopień komandora.
03.03.2020

W Rosji po raz pierwszy wystrzelono z okrętu pocisk hipersoniczny Cyrkon

W Rosji przetestowano hipersoniczny pocisk przeciwokrętowy Cyrkon, po raz pierwszy wystrzeliwując go z okrętu; próba odbyła się pod koniec stycznia br. na Morzu Barentsa - przekazały w czwartek agencji TASS źródła w Północno-Zachodnim Okręgu Wojskowym Rosji.
27.02.2020

Podpisano umowy PGZ-Raytheon związane z dostawami polskich baterii Patriot

Spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i amerykańska firma Raytheon podpisały umowy związane z dostawami dla systemu obrony powietrznej Wisła opartego na wyrzutniach Patriot – poinformowała w środę PGZ.
26.02.2020

Stanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie zadań, stanu i wyposażenia Marynarki Wojennej RP

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wyraża głębokie zaniepokojenie stanem Marynarki Wojennej RP.
22.02.2020

Statek widmo u wybrzeży Irlandii. Przepłynął Atlantyk bez załogi

Na skalistym wybrzeżu południowej Irlandii osiadł tajemniczy statek widmo. Jednostkę na Ballycotton Coast w pobliżu miasta Cork zepchnął sztorm Dennis. Lokalne media wskazują, że to statek MV Alta, którego załogę ewakuowano na zachodnim Atlantyku 2 lata temu.
17.02.2020

„Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl

Pod koniec stycznia w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli konsorcjum E-RIHS.pl oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Spotkanie zainaugurowało realizację projektu, dzięki któremu możliwe będzie dokładne określenie pochodzenia wybranych zabytków z siedemnastowiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej.
11.02.2020

Zatwierdzono plan wydobycia wraku samochodowca Golden Ray

Korpus inżynierów amerykańskiej armii udzielił zgody Unified Command (UC) na plan budowy bariery ochronnej środowiska (EPB) wokół uziemionego samochodowca Golden Ray przed jego rozbiciem sekcje i usunięciem.
10.02.2020

Sieci widmo - śmiertelna pułapka! (wideo)

W Bałtyku zalega kilkaset ton sieci widmo, czyli utraconych w czasie połowów sieci rybackich. To nie tylko ogromne źródło plastiku, ale również śmiertelna pułapka, która ciągle łowi ryby i ssaki morskie. Co roku do Bałtyku trafia nawet do 10 tys. takich sieci.
06.02.2020

Uruchomienie Klastra „Grupa Bezpieczny Bałtyk”

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza wraz z przedstawicielami ogólnopolskich firm powołuje Klaster pod nazwą “Grupa Bezpieczny Bałtyk”. Głównym celem klastra będzie działalność na rzecz ekologii Morza Bałtyckiego poprzez rozwój innowacyjnych rozwiązań. Jego uroczyste uruchomienie nastąpi 7 lutego 2020 roku w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni. Klaster jest oddolną inicjatywą środowiska biznesowego, a Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza pełni w nim rolę koordynatora.
05.02.2020

Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto)

Do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafiły dwa żeliwne działa, które znajdują się obecnie pod opieką konserwatorów - są zanurzone w wodzie, w specjalnych przeznaczonych dla nich pojemnikach. Prokuratura bada okoliczności ich znalezienia i ewentualnego przywłaszczenia.
29.01.2020

Promocja książki o największej katastrofie morskiej w dziejach świata

W 75 rocznicę największej katastrofy morskiej świata Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na premirę książki „Droga Śmierci” autorstwa Tomasza Stachury.
27.01.2020

Weszła w życie brytyjsko-amerykańska umowa o ochronie wraku Titanica

Brytyjski rząd poinformował we wtorek o wejściu w życie umowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie ochrony znajdującego się w wodach międzynarodowych wraku Titanica. Ma ona zapobiec eksplorowaniu wraku bez zezwolenia.
21.01.2020

Statek transportowy sprzed kilkuset lat odkryto w Wiśle

Wrak dużego statku transportowego sprzed kilkuset lat odkryli archeolodzy w Wiśle na wysokości Łomianek Dolnych, na północ od Warszawy. Zdaniem znalazców jest to najpewniej szkuta, czyli jednostka, która mogła przewieźć nawet 100 ton towarów.
20.01.2020

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało 10 nowych unikatowych łodzi i tratw

O dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Obiekty podarowała brytyjska archeolog Valerie Fenwick. Łodzie i tratwy wchodziły kiedyś w skład zbiorów Muzeum Morskiego w Exeter.
10.01.2020

Zbliża się moment wydobycia wraku samochodowca Golden Ray

Uszkodzony samochodowiec Golden Ray w pobliżu portu w Brunszwiku w amerykańskim stanie Georgia przechodzi obecnie w fazę usunięcia wraku cztery miesiące po zatonięciu statku. Zając ma się tym firma T&T Salvage z Teksasu.
09.01.2020

Test pocisku rakietowego Kinżał na manewrach w pobliżu Krymu

Podczas manewrów na Morzu Czarnym w pobliżu Krymu, oderwanego przez Rosję od Ukrainy w 2014 roku, w czwartek testowano hiperdźwiękowy pocisk rakietowy Kinżał, przenoszony przez myśliwiec MiG 31K- podał TASS. Ćwiczenia obserwował prezydent Władimir Putin.
09.01.2020

Pięć ciał i dwie odcięte głowy znalezione na „łodzi widmo” w Japonii

Makabryczne odkrycie na wraku statku u wybrzeży japońskiej wyspy Sado. Jak poinformował portal BBC, w sobotę tamtejsze władze znalazły na „łodzi widmo” ciała pięciu osób i dwie odcięte głowy.
28.12.2019

MGMiŻ: nie ma dowodów, by wraki na dnie Bałtyku były poważnym zagrożeniem

Wyniki monitoringu wskazują na brak dowodów na poważne zagrożenie zanieczyszczeniami z wraków na Bałtyku, pozostawionych w wyniku działań wojennych - poinformowało PAP Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.12.2019

Banaś pisze do premiera: „Grozi nam potężna katastrofa ekologiczna”

Jak dowiedział się reporter RMF FM, do kancelarii premiera trafiło pismo podpisane przez prezesa NIK, Mariana Banasia. Zawarte są w nim ostrzeżenia dotyczące "potężnej katastrofy ekologicznej, która może objąć swym zasięgiem cały polski Bałtyk i na co najmniej 100 lat całkowicie zniszczyć życie w morzu".
19.12.2019

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Zakończono odciążanie przewróconego samochodowca Golden Ray

Usunięto całe paliwo z samochodowca Golden Ray, który trzy miesiące temu przewrócił w pobliżu portu Brunswick w amerykańskim stanie Georgia.
15.12.2019

W pobliżu Falklandów odnaleziono wrak niemieckiego okrętu (foto)

Niemiecki krążownik pancerny Scharnhorst z okresu pierwszej wojny światowej odnaleziony u wybrzeży Falklandów. O tym niezwykłym odkryciu poinformowała organizacja Falklands Maritime Heritage Trust.
06.12.2019

Dramatyczna sytuacja armatorów kutrów rybackich głównym tematem posiedzenia komisji poselskiej

10 grudnia odbędzie się posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, której przewodniczyć będą ministrowie: Marek Gróbarczyk oraz Michał Kurtyka. Posiedzenie jest efektem licznych protestów środowisk zawodowych armatorów kutrów rybackich, którzy w związku z wchodzącym z dniem 1 stycznia 2020 roku rozporządzeniem zakazującym połowów dorszy we wschodniej części Morza Bałtyckiego domagają się od rządu rekompensat z tytułu poniesionych strat badź utraty stanowisk i trwałego zamykania swoich działalno
29.11.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Nowoczesne patrolowce Damen sprzedano nigeryjskiemu koncernowi (film,foto)

Tydzień temu Damen Shipyards Group włączyła do floty statek patrolowy Fast Crew Supplier) FCS 3007 i we współpracy z jej właścicielem, SR Platforms, pomyślnie zakończyła próby morskie dwóch nowych statków patrolowych FCS 4008. Jak informuje firma, liczba okrętów Damen we flocie SR Platforms wzrasta do czterech. Pierwszą dostarczoną jednostką był patrolowiec FCS 3307 "Mediator" oddany w październiku 2015 roku.
14.11.2019

Uniwersytet Morski z nowym statkiem (foto)

Wraz z wejściem Instytutu Morskiego w Gdańsku w struktury Uniwersytetu Morskiego, flota uczelni wzbogaciła się o kolejny statek - katamaran badawczy r/v "Imor". W dorobku jednostki, jego załóg i personelu naukowego, realizacja szeregu projektów naukowo-badawczych głównie na Morzu Bałtyckim. Jedną z wyjątkowych i spektakularnych wypraw był ekspedycja poszukiwawcza wraku ORP "Orzeł" na Morzu Północnym. Aktualnie trwa proces integracji struktur Instytutu w ramach UMG - dotyczy to także zasad eksploatacji r/v "Imor".
13.11.2019

Wirtualny MS Piłsudski w OKM

Chętni na rejs polskim Titanicem? Od 18 do 20 listopada zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na niezwykłą lekcję historii w technologii VR. Razem z Fundacją Koncept Kultura przeniesiemy się na pokład transatlantyku MS Piłsudski. Obiecujemy, że wrażenia będą niezapomniane!
12.11.2019

Wrak XVII-wiecznego okrętu odnaleziony na dnie Bałtyku

Szwedzcy archeolodzy odnaleźli na dnie Bałtyku wrak XVII-wiecznego okrętu. Prawdopodobnie chodzi o siostrzaną jednostkę słynnego okrętu Vasa.
11.11.2019

Wyciek ropy największą katastrofą ekologiczną w Brazylii w historii wybrzeża? (wideo)

W połowie października, olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najpiękniejszych w całym kraju. Jak powiedział wczoraj dyrektor generalny brazylijskiego koncernu naftowego Petrobras, możemy mieć do czynienia z największą katastrofą ekologiczną w historii tego kraju.
30.10.2019

Trotyl i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Sztuczna inteligencja pomoże naukowcom oszacować zagrożenie

Naukowcy szacują, że na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tys. ton broni chemicznej i jeszcze więcej toksycznej broni konwencjonalnej. Znajdują się we wrakach z okresu II wojny światowej albo zostały zatopione po jej zakończeniu. Według NIK tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano dotąd około 100 takich okrętów. Naukowcy z Polski i kilku innych państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy prowadzą współfinansowany ze środków europejskich projekt Daimon, który pozwoli oszacować związane z tym ryzyko. Od września pomoże
25.10.2019

Na Pacyfiku znaleziono wrak okrętu, który brał udział w ataku na Pearl Harbor

Załoga jednostki badawczej R/V Petrel odkryła wrak lotniskowca IJN Kaga, który jako jeden z sześciu okrętów służył samolotom, które zaatakowały amerykański Pearl Harbor w 1941 roku.
22.10.2019

Dno Bałtyku będą badać autonomiczne roboty

Szczegółowa wiedza na temat kształtu dna morskiego ma kluczowe znaczenie, m.in. dla bezpieczeństwa nawigacji. Autonomiczne rozwiązania są przyszłością mapowania dna morskiego – autonomiczne pojazdy mogą być rozmieszczane i kontrolowane niemal z każdego miejsca. Niedługo będą badać także wybrzeże i dno Bałtyku. Powstaje statek trójkadłubowy, który na pokład zabierze nawet najcięższe urządzenia, będzie w stanie wykonywać badania na wzburzonym morzu, a przy tym będzie działał na systemy ekologicznego napędu.
22.10.2019

HydroDron i co dalej? (foto, wideo)

Na niedawno zakończonych targach Baltexpo 2019 Marine Technology sp. z o.o. prezentowała autonomiczną jednostkę bezzałogową dedykowaną pomiarom hydrograficznym HydroDron, który został wyróżniony w konkursie „Złota Kotwica Baltexpo 2019”.
21.10.2019

Włoska Straż Przybrzeżna zlokalizowała wrak łodzi z ciałami migrantów

Wrak łodzi z ciałami co najmniej 12 migrantów zlokalizowały na dnie morza roboty wykorzystywane przez nurków z włoskiej Straży Przybrzeżnej. To ofiary katastrofy łodzi z 7 października, gdy koło brzegów Lampedusy utonęło 13 kobiet. Uratowano wtedy 22 osoby.
15.10.2019

Turcja: MSZ odrzuca apele UE w sprawie operacji w Syrii i wierceń w pobliżu Cypru

Tureckie MSZ odrzuciło i potępiło w poniedziałek stanowisko UE w sprawie zawieszenia eksportu broni do Turcji w efekcie jej działań wojennych w północno-wschodniej Syrii, a także wierceń prowadzonych wokół Cypru we wschodniej części Morza Śródziemnego.
14.10.2019

Szwecja: wrak statku ro-ro zostanie oczyszczony z ropy

Finnbirch, wrak szwedzkiego statku, który zatonął w 2006 roku na Bałtyku, zostanie całkowicie oczyszczony z ropy – doniosła Szwedzka Agencja ds. Gospodarki Morskiej i Wodnej (SwAM). Operacja ma rozpocząć się 17 października.
10.10.2019

MON: 524 miliardy złotych na modernizację Wojska Polskiego do 2035 roku. Cześć wydatków na modernizację floty

Nowy plan MON przewiduje wydatki na modernizację armii na poziomie aż 524 miliardów złotych, czyli około 133 miliardy dolarów na nowe uzbrojenie i wyposażenie. - Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wesołej. W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się m. in. program "Miecznik", "Orka" oraz "Murena".
10.10.2019

PGZ po wypowiedzi Siemoniaka: W 2018 r. grupa kapitałowa odnotowała 37,4 mln zł zysku

Wyniki finansowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej znacząco się poprawiają. W roku 2018 grupa kapitałowa odnotowała 37,4 mln zł zysku – poinformował Departament Komunikacji i Marketingu PGZ, odnosząc się do poniedziałkowych krytycznych wypowiedzi Tomasza Siemoniaka (PO).
08.10.2019

Projekt ws. większej odpowiedzialności m.in. przewoźników morskich – do konsultacji

Projekt noweli Kodeksu morskiego, zwiększający m.in odpowiedzialność przewoźników morskich i właścicieli statków, trafił w poniedziałek do konsultacji społecznych - podało Rządowe Centrum Legislacji. Projekt wprowadza np. zmiany w przepisach ws. usuwania wraków.
08.10.2019

Norwegia: Pocięto i usunięto wrak statku, który wpłynął na mieliznę

Wrak drobnicowca M/S Osfjord, który rok temu wpłynął na mieliznę na norweskich wodach, został w końcu usunięty – poinformował właściciel jednostki, BOA Offshore.
07.10.2019

W sąsiedztwie pola bitwy Westerplatte w Gdańsku powstanie Dom Przyszłości

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zapowiedział budowę w pobliżu Westerplatte obiektu przeznaczonego dla Muzeum II Wojny Światowej. W budynku miałby znaleźć się Dom Przyszłości im. Jana Pawła II stanowiący uzupełnienie dla planowanego na półwyspie muzeum pola bitwy z 1939 r.
30.09.2019

Rzeczoznawca wyceni wartość wraku wydobytego z gdańskiej mariny

Gdański Ośrodek Sportu powoła eksperta, który wyceni wartość kutra wydobytego w sobotę z dna gdańskiej mariny. Jeśli po ocenie rzeczoznawcy okaże się, że gra jest warta świeczki, jednostka zostanie wystawiona na licytację - powiedział w niedzielę PAP Grzegorz Pawelec z GOS.
29.09.2019

W Tallinie uroczystości w 25. rocznicę zatonięcia promu Estonia

25. rocznicę zatonięcia na Bałtyku promu "Estonia" uczcili w sobotę podczas uroczystości w Tallinie uratowani z katastrofy i bliscy ofiar. Tragedia, w której zginęło ponad 850 osób, uważana jest za największą katastrofę statku w powojennej historii Europy.
28.09.2019

Wrak brytyjskiego kutra Incentive wydobyty z gdańskiej mariny (foto)

Kuter “Incentive” zatonął w Marinie Gdańsk w czerwcu 2016 roku. Gdański Ośrodek Sportu zabiegał o jego usunięcie, jednak właściciel nie interesował się zatopioną jednostką. W sobotę, 28 września 2019 roku, wrak przy pomocy specjalistycznego urządzenia został wydobyty. Operacją obciążony zostanie właściciel "Incentive".
28.09.2019

Fińska straż przybrzeżna: Niemiecka jednostka mogła naruszyć miejsce spoczynku ofiar Estonii

Płynący pod niemiecką banderą statek wsparcia dla nurków jest podejrzewany o naruszenie miejsca spoczynku wraku promu pasażerskiego "Estonia", który zatonął na Morzu Bałtyckim blisko 25 lat temu.
25.09.2019

Po atakach na rafinerie siły USA wzmocnią obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej

Szef Pentagonu Mark Esper ogłosił, że USA wyślą kolejnych żołnierzy i sprzęt w rejon Zatoki Perskiej, by wzmocnić obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich po niedawnych atakach na saudyjskie rafinerie, o które Waszyngton oskarża Iran.
21.09.2019

Starania o przywrócenie do nurkowania wraku Franken

Gdyńskie Stowarzyszenie Baltictech, jako przedstawiciel całego środowiska nurkowego stara się o przywrócenie do nurkowania wraku statku morskiego „Franken”. Zainteresowanie nurków tym wrakiem jest spore, w niespełna tydzień od założenia oficjalnej petycji ponad 700 osób złożyło swój podpis w sprawie otwarcia „Frankena” dla nurków. W związku z tak dużym zainteresowaniem tematem Stowarzyszenie Baltictech, któremu przewodniczy Tomasz Stachura, postanowiło złożyć na ręce Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni dokument z załączony
18.09.2019

CNN: ataki na saudyjskie rafinerie najprawdopodobniej z terytorium Iranu

Eksperci z Arabii Saudyjskiej i USA ustalili, że ataki na saudyjskie rafinerie "z bardzo dużym prawdopodobieństwem" przeprowadzono z bazy w Iranie przy granicy z Irakiem - poinformowała stacja CNN, powołując się na źródło zbliżone do dochodzenia w sprawie incydentu.
18.09.2019

Odnaleziono ciała wszystkicb ofiar pożaru statku u wybrzeży Kalifornii

Nurkowie odnaleźli w środę ostatnie sześć ciał ofiar pożaru statku pasażerskiego u południowych wybrzeży Kalifornii, do którego doszło na początku września - poinformowała agencja AP. W katastrofie zginęły 34 osoby, pięć zdołało uratować się.
12.09.2019

Indonezja odwołuje akcję poszukiwawczo-ratowniczą po zaginięciu masowca Nur Allya

Indonezja odwołała akcję poszukiwania wraku masowca Nur Allya i jego załogi - podała Indonezyjska Krajowa Agencja Poszukiwawczo-Ratownicza.
11.09.2019

Uratowano wszystkich członków załogi południowokoreańskiego statku (wideo)

Straż przybrzeżna USA uratowała w poniedziałek wieczorem ostatniego z członków załogi południowokoreańskiego statku towarowego, który przewrócił się w pobliżu portu Brunswick w stanie Georgia. Wcześniej tego dnia zdołano ocalić trzech innych członków załogi.
10.09.2019

USA: Znaleziono zwłoki 33 ofiar pożaru na statku

Amerykańska straż przybrzeżna poinformowała w środę, że ekipom poszukiwawczym udało się odnaleźć zwłoki 33 ofiar pożaru, do którego doszło w poniedziałek na statku dla płetwonurków u południowych wybrzeży Kalifornii. Wciąż trwają poszukiwania ciała ostatniej z 34 ofiar.
05.09.2019

Ratownicy zawiesili poszukiwania ofiar pożaru statku u wybrzeży Kalifornii

Władze Kalifornii poinformowały we wtorek, że 34 osoby zostały uznane za zmarłe w wyniku pożaru, do którego doszło na pokładzie statku pasażerskiego u południowych wybrzeży Kalifornii. Ekipy ratownicze zawiesiły poszukiwania ofiar wypadku.
04.09.2019

25 ofiar śmiertelnych po pożarze statku u wybrzeży Kalifornii

Ciała 25 osób znaleźli nurkowie w poniedziałek czasu lokalnego po pożarze, do którego doszło na pokładzie statku u południowych wybrzeży Kalifornii; dziewięć osób uznaje się obecnie za zaginione - poinformował przedstawiciel dowództwa Straży Przybrzeżnej USA.
03.09.2019

Co najmniej osiem osób zginęło w pożarze statku u wybrzeży Kalifornii

W wyniku pożaru, który w poniedziałek wybuchł na statku wycieczkowym u południowych wybrzeży Kalifornii, zginęło co najmniej osiem osób, a 26 uznano za zaginione - poinformował szeryf hrabstwa Santa Barbara Bill Brown. Według straży przybrzeżnej uratowano 5 osób.
03.09.2019

Wojska USA w Polsce – będzie kolejna lokalizacja

Zgodnie z czerwcową deklaracją prezydentów RP Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce ma wzrosnąć o ok. tysiąc. MON zaproponowało kolejną, siódma lokalizację, gdzie mają stacjonować Amerykanie.
02.09.2019

Szwedzki rząd zapowiada podatek, by sfinansować większy budżet obronny

Centrolewicowa koalicja rządowa w Szwecji porozumiała się co do planu wprowadzenia nowego podatku od banków, dzięki któremu zamierza sfinansować zwiększenie krajowego budżetu obronnego - poinformowała w sobotę minister finansów Magdalena Andersson.
31.08.2019

Zanurz się w historię na pokładzie MS „Piłsudski”

Co powiecie na niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski"? Są chętni? Już 26 sierpnia w Gdyni zagości Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa". Dzięki zapierającej dech technologii Virtual Reality będzie można przenieść się na pokład liniowca MS „Piłsudski", zanurzyć w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Technologia pozwoli również udać się w podwodną misję na wrak „Piłsudskiego", który spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego.
22.08.2019

Samolot runął do wody u wybrzeży Kalifornii. Dramatyczna akcja ratunkowa straży przybrzeżnej [foto, wideo]

Dramatyczne nagranie wideo na wodach zatoki Half Moon u wybrzeży Kalifornii. Na filmach widać jak samolot runął do wody i wrak samolotu z dwoma rozbitkami po zdarzeniu oraz podczas akcji ratunkowej. Pilot David Lesh i kobieta cudem uniknęli śmierci, zostali uratowani przez śmigłowiec straży przybrzeżnej, która została zaalarmowana przez pilota innego samolotu, który był świadkiem zdarzenia i nagrał moment rozbicia samolotu.
21.08.2019

Uroczystość cięcia blachy dla HMS CARDIFF – postęp w programie brytyjskiej Marynarki Wojennej (foto)

W stoczni należącej do BAE Systems odbyło się cięcie blachy przeznaczonej na drugi okręt Typu 26 Global Combat Ship – HMS CARDIFF. Wydarzenie to jest kolejnym istotnym punktem harmonogramu wyposażania Royal Navy w najbardziej zaawansowane zdolności do walki z okrętami podwodnymi (Anti-Submarine Warfare – ASW).
16.08.2019

W Siewierodwińsku promieniowanie znacznie przewyższało naturalny poziom

Przy czwartkowym incydencie na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej nad Morzem Białym poziom promieniowania w odległym o 40 kilometrów Siewierodwińsku przewyższał emisję tła naturalnego od 4 do 16 razy - podały we wtorek rosyjskie władze.
13.08.2019

Trump o wybuchu pocisku w Rosji: Mamy bardziej zaawansowaną technologię

W reakcji na eksplozję na poligonie rakietowym w Rosji, gdzie zdaniem amerykańskiego wywiadu wybuchł pocisk o napędzie nuklearnym, prezydent USA Donald Trump oświadczył, że jego kraj dysponuje "podobną, ale dużo bardziej zaawansowaną" technologią.
13.08.2019

Amerykańskie media: Wywiad podejrzewa, że w Rosji wybuchł pocisk o napędzie nuklearnym

Służby wywiadowcze USA podejrzewają, że niedawny wybuch na poligonie rakietowym rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym nastąpił w trakcie próby prototypu pocisku manewrującego o napędzie nuklearnym - podał w poniedziałek "New York Times".
13.08.2019

Zakończono kolejną ekspedycję w poszukiwaniu ORP Orzeł, wraku nie znaleziono

Z powodu załamania się pogody, po dziewięciu dniach penetrowania wybranego obszaru dna Morza Północnym, polska ekipa zakończyła kolejną wyprawę w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP Orzeł. Natrafiono na 83 wraki. Orła wśród nich nie było.
09.08.2019

ORP Lech w drodze do Rygi

Okręt ratowniczy ORP Lech zaprezentuje biało-czerwoną banderę podczas obchodów 100-lecia utworzenia Łotewskiej Marynarki Wojennej. Uroczystości odbędą się w dniach 9 - 11 sierpnia br., w stolicy Łotwy - Rydze.
07.08.2019

Premier Rosji złożył wizytę na Kurylach; Japonia protestuje

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył w piątek wizytę na jednej z Wysp Kurylskich, wywołując ostry sprzeciw władz w Tokio w kwestii, która zatruwa rosyjsko-japońskie relacje od ponad 70 lat.
03.08.2019

Trafiony, zatopiony – amunicja na dnie Bałtyku

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że coś zatopione w głębinach morskich nigdy już nie wróci i nie może nam zaszkodzić. Czas zweryfikować poglądy. O niebezpieczeństwach związanych z amunicją spoczywającą na dnie naszego morza rozmawiać będziemy podczas sierpniowego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych w Centrum Nauki EXPERYMENT, które odbędzie się w niedzielę, 11 sierpnia o godzinie 16:00.
01.08.2019

Na tropie „Orła”

ORP „Orzeł” wyszedł na swój ostatni patrol w nocy 23 maja 1940 roku. Około godziny 23:00 skierował się do sektora „A3” na Morzu Północnym, który zgodnie z rozkazami miał nadzorować. Wtedy widziano „Orła” po raz ostatni. Dzisiaj, 29 lipca z Gdyni wyruszyła ekspedycja SANTI „Odnaleźć Orła” mająca na celu zlokalizowanie wraku polskiego okrętu.
29.07.2019

Rusza ósma ekspedycja w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP Orzeł

W najbliższych dniach ruszy kolejna – ósma już - ekspedycja, podczas której grupa Polaków zamierza przez dwa tygodnie badać dno Morza Północnego w poszukiwaniu wraku słynnego okrętu podwodnego ORP Orzeł, który zaginął w maju 1940 r. po wyjściu na patrol.
25.07.2019

Na dnie Bałtyku znaleziono 500-letni wrak. Jest w idealnym stanie (wideo)

Niezwykłe odkrycie na dnie Morza Bałtyckiego. Archeolodzy znaleźli tam 500-letni wrak statku handlowego. Badacze twierdzą, że jest w idealnym stanie.
25.07.2019

Wydobyte zwłoki z wraku Wilhelma Gustloffa to poszukiwany płetwonurek

To ciało poszukiwanego od lipca 2012 r. Roberta S., płetwonurka z Poznania, zostało ujawnione i wydobyte z wraku „Wilhelma Gustloffa”. Tożsamość mężczyzny została potwierdzona na podstawie odcisku linii papilarnych – poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.07.2019

Znaleziono okręt podwodny Minerwa, który zaginął w 1968 r.

Francuski okręt podwodny Minerwa, który zaginął w 1968 roku, został zlokalizowany przez ekipę poszukiwawczą - poinformowała w poniedziałek na Twitterze minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly. Odkrycie określiła jako "ulgę i wyczyn techniczny".
22.07.2019

Francja: Sąd odrzucił pozew ocalałych z katastrofy estońskiego promu i rodzin ofiar

Sąd cywilny pierwszej instancji w Nanterre pod Paryżem odrzucił w piątek pozew odszkodowawczy z tytułu sprawstwa wad technicznych estońskiego promu Estonia, co miało być przyczyną jego zatonięcia na Bałtyku w 1994 roku oraz śmierci ponad 800 osób.
20.07.2019

Wrak promu Norman Atlantic w drodze na złomowisko

Minęły ponad 4 lata od katastrofy promu Norman Atlantic. Dopiero teraz wrak jednostki opuścił port w Bari, dokąd trafił po wielkim pożarze. Tam też prowadzone były działania śledczych. Teraz jednostka trafi na złomowisko w Turcji, gdzie zostanie pocięta.
19.07.2019

Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie "Opty". Wystawa "Płynę na "Opty". Zabytki z rejsu dookoła świata" w Muzeum Wisły w Tczewie przybliża historię wielkiej podróży, legendarnego żeglarza i jachtu - symbolu.
15.07.2019

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiego okrętu podwodnego na dnie Morza Barentsa

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiej nuklearnej łodzi podwodnej na Morzu Barentsa stwierdzili podczas badań norwescy naukowcy. W jednej z próbek promieniowane radioaktywne zostało przekroczone ponad 100 tys razy - informuje norweska telewizja TV2.
11.07.2019

Bernacki: Delegacje Polski i 6 innych państw opuściły obrady ZPRE

Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na "bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenia" - poinformował PAP wiceszef ZPRE i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).
27.06.2019

Płynę na Opty: wystawa o rejsie bez granic w Muzeum Wisły

30 kwietnia 1969 roku w Casablance Leonid Teliga zakończył rejs, który przeszedł do historii żeglarstwa. Podróż na "Opty" do dziś inspiruje kolejne pokolenia żeglarzy, jest symbolem wielkiej odwagi i ogromnej konsekwencji.
26.06.2019

Załoga ORP Lech wydobywa szczątki płetwonurka

W dniach 24-25 czerwca, okręt ratowniczy ORP Lech realizował zadanie wydobycia szczątków płetwonurka w pobliżu wraku statku Wilhelm Gustloff. Czynności zostały przeprowadzone na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.
26.06.2019

Pomorskie: Wydobyto zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Załoga jednostki Marynarki Wojennej ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki znalezione 6 czerwca we wraku „Wilhelma Gustloffa”, po które wypłynęła w poniedziałek. Ciało policyjną jednostką transportowane jest do Łeby – poinformował we wtorek PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
25.06.2019

ORP Lech wypłynął z Gdyni po zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Po zwłoki znalezione we wraku "Wilhelma Gustloffa" wypłynął w poniedziałek z Gdyni ORP Lech. Czynności przygotowawcze i sama akcja wydobycia ciała może potrwać dzień lub dwa - poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.06.2019

Po znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa zwłoki Marynarka Wojenna ma wypłynąć w poniedziałek

Po znalezione zwłoki we wraku statku „Wilhelm Gustloff” Marynarka Wojenna ma wypłynąć w poniedziałek. Czy tego samego dnia zostanie podjęta próba wydobycia ciała, czy też stanie się to we wtorek lub środę, zależeć będzie od pogody – powiedział PAP prokurator rejonowy w Lęborku.
21.06.2019

PKBWL bada przyczyny wypadku Jaka-52, który rozbił się na Wiśle w Płocku (wideo)

Państwowa Komisji Badania Wypadków Lotniczych wyjaśnia okoliczności, w jakich samolot Jak-52 rozbił się na Wiśle w Płocku. Badane są wszystkie aspekty lotu, w tym stan zdrowia pilota, jego doświadczenia, stan techniczny maszyny i organizacja lotu – powiedział szef PKBWL Andrzej Lewandowski.
17.06.2019

Samolot spadł do Wisły podczas pokazów lotniczych (wideo)

Pilot z Niemiec zginął w sobotę w wypadku samolotu Jak-52, do którego doszło podczas 7. Pikniku Lotniczego w Płocku (Mazowieckie). Maszyna z nieustalonych na razie przyczyn, wykonując akrobacje nad Wisłą, spadła do rzeki. Okoliczności zdarzenia bada m.in. prokuratura. Film z wypadku udostępnił na YouTube portal PetroNews.pl.
15.06.2019

Węgry: Ukraiński kapitan zwolniony z aresztu; znaleziono ciało kolejnej ofiary katastrofy

Ukraiński kapitan statku-hotelu, po zderzeniu z którym 29 marca zatonął w Budapeszcie statek wycieczkowy „Hableany”, został w czwartek zwolniony z aresztu po wpłaceniu kaucji – podał portal index.hu. Tymczasem znaleziono ciało kolejnej ofiary katastrofy.
13.06.2019

Węgry: Kapitan statku-hotelu może zostać zwolniony za kaucją

Ukraiński kapitan statku-hotelu, aresztowany jako podejrzany w sprawie zatonięcia 29 maja statku wycieczkowego w Budapeszcie, może zostać zwolniony za kaucją – orzekł w środę sąd drugiej instancji. Decyzja jest prawomocna.
12.06.2019

PO krytykuje stan polskiej armii: Brak działań modernizacyjnych, zły stan przemysłu obronnego

Zahamowanie modernizacji armii, zły stan przemysłu obronnego, a zamiast tego propaganda obozu rządzącego - tak stan polskich sił zbrojnych oceniają politycy PO. Według nich, problemu polskiego bezpieczeństwa nie rozwiąże zapowiadane zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju.
12.06.2019

Odnaleziono ciało nurka we wraku Wilhelma Gustloffa

W ostatni piątek, stowarzyszenie Baltictech, w ramach którego działa grupa nurków, poinformowało o znalezieniu ciała we wraku Wilhelma Gustloffa. Śledztwo wszczęła już Prokuratura Rejonowa w Lęborku. Badania DNA dadzą odpowiedź, czy są to szczątki zaginionego siedem lat temu mieszkańca Poznania.
12.06.2019

Węgry: Podniesiono wrak statku, który zatonął w Budapeszcie (wideo)

Podniesiono wrak statku wycieczkowego, który zatonął 29 maja w Budapeszcie i zostanie on przetransportowany do przystani na wyspie Csepel w celu gruntownej inspekcji – powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik węgierskiej policji Kristof Gal.
12.06.2019

Wrak w Marinie Gdańsk będzie wydobyty z wody i usunięty na koszt Brytyjczyka

Brytyjski jacht “Incentive” zatonął w Marinie Gdańsk w 2016 r. Od tego czasu Gdański Ośrodek Sportu zabiegał o usunięcie wraku. Dopiero teraz będzie to możliwe, za sprawą wyroku Sądu Rejonowego Gdańsk Południe.
11.06.2019

Z wraku statku na Dunaju wydobyto już cztery ciała

Już cztery ciała wydobyto z wraku statku wycieczkowego, który zatonął 29 maja w Budapeszcie – poinformowała we wtorek węgierska agencja MTI. Zwiększa to bilans odnalezionych po tragedii ciał do 24.
11.06.2019

Historyczny żaglowiec zatonął po zderzeniu z kontenerowcem. 5 osób rannych (foto, wideo)

Dla tego żaglowca to miał być początek nowej historii na morzu. Stało się jednak inaczej. XIX-wieczny szkuner Elbe no. 5, na którym zaledwie tydzień temu zakończyła się długa renowacja, zatonął w okolicach Hamburga po zderzeniu z kontenerowcem. Całą załogę jednostki udało się uratować, pięć osób zostało rannych, w tym jedna ciężko.
11.06.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Węgry: Dźwig jest już na miejscu katastrofy statku w Budapeszcie

Pływający dźwig, który ma podnieść wrak statku wycieczkowego, jaki zatonął 29 maja po zderzeniu z dużo większym statkiem-hotelem, przybył w piątek do miejsca katastrofy przy moście Małgorzaty w Budapeszcie. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 19.
08.06.2019

Węgry: Kapitan statku uczestniczył wcześniej w wypadku; znaleziono kolejne ciała

Ukraiński kapitan statku-hotelu Viking Sigyn, który 29 maja zderzył się na Dunaju ze statkiem wycieczkowym, uczestniczył wcześniej w wypadku w Holandii – podała w czwartek węgierska prokuratura. W wyniku zatonięcia wycieczkowca zginęło co najmniej 16 osób.
07.06.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.