• <

Wynik wyszukiwania - "strajk" - Wiadomości

Tablice z 21 postulatami MKS należą do Narodowego Muzeum Morskiego

Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - w świetle prawa - należą bezspornie do Narodowego Muzeum Morskiego - powiedział dziś wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Dodał, że tablice te powinny znaleźć się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
01.09.2020

Prezydent i premier złożyli kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

W 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
31.08.2020

Coraz lepsze wyniki gdańskich stoczni

Przejęte w 2018 r. gdańskie spółki stoczniowe mają coraz lepsze wyniki - poinformowała w poniedziałek Agencja Rozwoju Przemysłu przy okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Plan naprawczy realizowany przez ARP w Grupie Stoczni Gdańsk ma przynieść efekty za 3-4 lata - dodano.
31.08.2020

Polska Solidarność nadal inspiracją dla walczących o wolność

40 lat od powstania polska Solidarność nadal jest inspiracją dla walczących o wolność i prawa człowieka na całym świecie - oświadczył w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.
31.08.2020

Dulkiewicz: mit Solidarności dzieli dziś wielu, nie tylko tych, którzy go tworzyli 40 lat temu

Mit "Solidarności" dzieli dziś wielu, nie tylko tych, którzy go tworzyli 40 lat temu - podkreśliła w poniedziałek podczas uroczystości przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
31.08.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis, przedstawiająca siusiającego chłopca, została dzisiaj przebrana w strój stoczniowca oraz szarfę z napisem "Solidarność". Lokalne władze uczciły w ten sposób 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

Obchody 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Szczecinie

W niedzielę 30 sierpnia br. w Szczecinie świętowana będzie 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych ‘80. Szczecińscy portowcy, obok pracowników stoczni i zakładów komunikacji miejskiej należeli do najaktywniejszych w walce o godność ludzi pracy, o wolność i wartości demokratyczne.
28.08.2020

"The Guardian" przypomina tekst o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił dzisiaj na łamach swojej strony internetowej w cyklu "Z archiwum Guardiana" własny tekst z 28 sierpnia 1980 roku, o trwającym wówczas strajku w Stoczni Gdańskiej.
28.08.2020

Stoczniowiec z aparatem w ręku - wyjątkowa wystawa fotograficzna

40. rocznica popisania Porozumień Sierpniowych zbliża się wielkimi krokami. Stocznia Cesarska ma świadomość, że nie da się budować przyszłości miejsca, pomijając jego historię i dziedzictwo. Ta ważna zasada towarzyszy w procesie rewitalizacji terenu od samego początku.
26.08.2020

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się spektakl pt. “My tam budowaliśmy statki” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego. Scenariusz napisała Dorota Bielska.
16.08.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

Sierpień ’80 – już w ten weekend zwiedzanie Stoczni Gdańskiej i Muzeum Sali BHP

Morska Fundacja Historyczna i Fundacja Promocji Solidarności zapraszają na spacery z przewodnikiem po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina oraz wystawach prezentowanych w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
10.08.2020

Podmiany załogi w czasach pandemii oczami armatora (wywiad wideo)

"Od marca każda podmiana była odrębną operacją logistyczną. Robiliśmy rzeczy, których nikt wcześniej nie zrobił" - mówi o okresie lockdownu Dariusz Stefaniak, Crewing Manager SMT Shipping Poland. O walce z biurokracją, odmiennych przepisach w niemalże każdym kraju, przemęczeniu załóg i doświadczeniu, którego nikt nie był w stanie przewidzieć rozmawiamy w biurze pośrednictwa pracy dla marynarzy.
06.08.2020

Przełamano złą passę w STX Offshore. Do koreańskiego zakładu trafiło pierwsze w tym roku zamówienie

Zadłużona, południowokoreańska stocznia STX Offshore & Shipbuilding zdobyła pierwszy w tym roku kontrakt.
04.08.2020

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na spacer po Stoczni Gdańskiej

Morska Fundacja Historyczna zaprasza na bezpłatne spacery z przewodnikiem po terenie dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 40. rocznicę wydarzeń Sierpnia ’80. Narracja skupiać się będzie nad strajkiem Stoczni Gdańskiej im. Lenina i ogólnopolskim strajkiem solidarnościowym z sierpnia 1980 roku oraz podpisanymi tu porozumieniami gdańskimi.
27.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Będzie globalny strajk marynarzy?

Bezprecedensowy krok Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (The International Transport Workers' Federation - ITF). Po miesiącach apeli do światowych rządów o pilne działania w sprawie podmian załóg, ITF wzywa marynarzy do zaprzestania wykonywania pracy po wygaśnięciu kontraktów.
18.06.2020

Trzaskowski złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP, złożył w czwartek kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Polityk KO zwiedził też Salę BHP Stoczni Gdańskiej oraz Europejskie Centrum Solidarności (ECS).
04.06.2020

Stany Zjednoczone ostrzegają Iran, by trzymał się z daleka od ich okrętów wojennych

W zawiadomieniu skierowanym bezpośrednio do Iranu, marynarka wojenna USA wystosowała we wtorek ostrzeżenie dla marynarzy w Zatoce Perskiej, aby trzymali się w odległości co najmniej 100 metrów od okrętów wojennych USA, w przeciwnym razie ich zachowanie będzie „interpretowane jako zagrożenie i podlegające legalnym środkom obronnym”.
20.05.2020

Thunberg: kryzys klimatyczny wciąż trwa

W czasie kryzysu trzeba się dostosować i zmienić swoje zachowanie - napisała w piątek na Twitterze szwedzka aktywistka Greta Thunberg, publikując zdjęcie kurtki, butów i transparentu z napisem "Strajk szkolny dla klimatu". Dodała, że kryzys klimatyczny wciąż trwa.
24.04.2020

Blokady w portach paraliżują globalny eksport żywności

Problemy portów, które od tygodni paraliżują dostawy żywności na całym świecie, nie stają się z czasem mniejsze. W rzeczywistości w niektórych miejscach jest coraz gorzej.
13.04.2020

Historyczne spadki gospodarcze w UE. Konieczne 1,5 bln euro na przezwyciężenie kryzysu Covid-19

Mimo trwających całą noc rozmów unijnym ministrom finansów nie udało się dojść do porozumienia w sprawie odpowiedzi UE na kryzys wywołany koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji KE ostrzegła, że PKB eurolandu może się skurczyć o 10 proc. Optymizmem nie napawają również złe wyniki gospodarki Francji z I kwartału i kolejny dzień spadków na giełdach UE.
08.04.2020

Realizacja umów stoczniowych w czasie epidemii - aktualizacja

Planowanie procesów biznesowych i zarządzenie ryzykiem w branży gospodarki morskiej to z dnia na dzień coraz większe wyzwanie. Zagadnień związanych z bieżącą oceną sytuacji jest cała masa. Zwłaszcza z uwagi na pogłębiający się niepokój i stan niepewności, a także – nie oszukujmy się – dość symboliczną pomoc państwa i brak sensownego systemu wsparcia finansowego.
06.04.2020

Greta Thunberg protestuje w mediach społecznościowych

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg kontynuuje strajki w ramach akcji "Piątki dla przyszłości". Ze względu na pandemię koronawirusa, protestuje jednak za pośrednictwem internetu. W piątek po raz czwarty opublikowała w mediach społecznościowych swoje zdjęcie podczas "domowego" strajku.
04.04.2020

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców w związku z COVID-19 (stan na 23.03.2020 rok)

Pandemia koronawirusa COVID – 19 to nie jedynie zagrożenie dla zdrowia i życia setek tysięcy ludzi, ale silne uderzenie w gospodarkę na poziomie zarówno krajowym, jak i światowym. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że zamknięcie sklepów, punktów usługowych czy instytucji użyteczności publicznej oraz zataczająca coraz szersze kręgi kwarantanna społeczna, przy jednoczesnym narastaniu zobowiązań o charakterze prywatno, jak i publicznoprawnym, pomniejszają uzyskiwane przez przedsiębiorców dochody, co grozi utratą płynności, a naw
25.03.2020

Chcesz zwiedzić Stocznię Gdańską zdalnie? Dziś wirtualny spacer

Stocznia Gdańska, a w szczególności jej ważne miejsca, ludzie i związana z nią historia, będą tematem programu „Wszystkie Strony Miasta”. Z Andrzejem Trzeciakiem, zastępcą dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności, widzowie wyruszą na „zdalny spacer” po tej niezwykłej części Gdańska. Początek programu - piątek, 20 marca, godz. 12.30 na portalu gdansk.pl.
20.03.2020

Prezydent Islandii zakończył wizytę w Polsce

Zakończyła się wizyta prezydenta Islandii Gudniego Th. Jóhannessona i jego małżonki Elizy Jean Reid w Polsce. Para przyjechała na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.
05.03.2020

Stocznia Gdańska z pozytywną oceną wniosku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Centrum Światowego Dziedzictwa pozytywnie zweryfikowało wniosek „Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i symbol upadku żelaznej kurtyny w Europie pod względem formalnym” – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
29.02.2020

Finnlines ze stabilny wynikami finansowymi pomimo mniejszego wolumenu towarów

Ubiegły rok był opłacalny dla armatora ro-ro i wycieczkowców Finnlines pomimo spadku wolumenu ładunków.
27.02.2020

Rzecznik rządu: nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu

Nie możemy zakazać prywatnym spółkom importu węgla ze Wschodu, one podejmują działania we własnym zakresie - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Zaznaczył zarazem, że przygotowywane są rozwiązania mające na celu wykorzystanie przede wszystkim krajowego potencjału.
18.02.2020

Stocznia Gdańska szlakiem kobiet. Zwiedzaj z mapą wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej

Mapa „Stocznia Gdańska szlakiem kobiet” to wyjątkowy druk poświęcony codziennej pracy kobiet w zakładzie, opisom stoczniowego życia i historii strajków Sierpnia 80’. Zawiera archiwalne zdjęcia pracowniczek Stoczni Gdańskiej i działaczek opozycyjnych. Bezpłatną publikację można otrzymać w Instytucie Kultury Miejskiej oraz pobrać online ze strony http://metropolitanka.ikm.gda.pl/. Mapa ukazała się w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
17.02.2020

Finlandia: Zakończył się dwutygodniowy strajk w przemyśle papierniczym

W Finlandii po dwóch tygodniach strajku osiągnięto w poniedziałek porozumienie co do wynagrodzeń i godzin pracy w zakładach papierniczych i przetwórstwa drewna. W wielu zakładach strajk doprowadził do przestojów w produkcji i przełożył się między innymi na transport morski na Bałtyku. Straty liczone są w milionach euro.
10.02.2020

Senat przyjął uchwałę w setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem

W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, Senat RP oddaje hołd wszystkim, którzy od 1772 r. do 10 lutego 1920 r. działali na rzecz polskości Pomorza, aby zrealizowało się marzenie pokoleń - Pomorze wróciło w granice Rzeczypospolitej - głosi przyjęta w czwartek przez Senat uchwała.
07.02.2020

Tysiące osób uwięzionych na wycieczkowcu w związku z wirusem

Hongkońskie władze badają w środę około 1,8 tys. pasażerów i podobną liczbę członków załogi statku wycieczkowego, którym płynęło wcześniej troje Chińczyków zarażonych koronawirusem. Nikomu nie wolno zejść na ląd bez pozwolenia – podały miejscowe media.
05.02.2020

Stocznia Gdańsk – świadectwo pamięci

W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca złożenie wniosku o wpisanie terenów Stoczni Gdańsk na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Każde państwo może złożyć w roku tylko jeden wniosek. Wraz z wnioskiem do UNESCO trafił też projekt planu zarządzania.
04.02.2020

Gawin o złożeniu wniosku o wpis Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO: wielki moment dla całej Polski

To jest wielka chwila dla Ministerstwa Kultury, to wielki moment dla mieszkańców Gdańska, sądzę, że też dla całej Polski - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister kultury Magdalena Gawin o wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
04.02.2020

Greta Thunberg zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla 2020 - poinformowali w poniedziałek dwaj duńscy posłowie, którzy zgłosili kandydaturę nastolatki.
03.02.2020

Finlandia: Strajk w przemyśle drzewnym - stanęła produkcja

W poniedziałek na terenie całego kraju z powodu strajku, w którym udział bierze ponad 15 tys. pracowników wstrzymana została produkcja w zakładach papierniczych i przetwórstwa drewna, jednych z głównych gałęzi fińskiego przemysłu. Protest ma potrwać trzy tygodnie.
27.01.2020

MGMiŻŚ: Jest porozumienie z właścicielami kutrów wędkarskich

Minister MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk podpisał ze sztabem kryzysowym, reprezentującym właścicieli morskiego wędkarstwa rekreacyjnego porozumienie, które kończy protest i zakłada wsparcie branży w związku z unijnym zakazem połowu dorsza na Bałtyku - poinformował w czwartek resort żeglugi.
16.01.2020

Francja: Blokada portów morskich w proteście przeciw reformie emerytalnej

Związki zawodowe blokują porty morskie we Francji w środę, w 42. dniu strajku przeciw reformie emerytalnej. Zapowiadają kolejne protesty w środę w miastach. Transport publiczny we Francji nadal funkcjonuje z utrudnieniami, szczególnie w regionie paryskim.
15.01.2020

Wędkarze morscy zapowiadają gotowość do blokady portów w pierwszych dniach stycznia

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne zapowiadają gotowość do blokady portów w pierwszych dniach stycznia 2020 r. Ostre pogotowie strajkowe rozpoczniemy 7 stycznia. Wciąż jednak liczymy na porozumienie z rządem – poinformował PAP prezes SAJKS Waldemar Giżanowski.
30.12.2019

Ropa w USA drożeje - jej zapasy spadły, a sytuacja z Iraku bez wpływu na notowania

Ceny ropy w USA rosną i są blisko najwyższego poziomu od ponad 3 miesięcy, bo mocniej od oczekiwań spadły jej amerykańskie zapasy. Zamieszki w Iraku na razie nie destabilizują sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.
30.12.2019

Irak: wyłączenie pola naftowego Nasirija nie dotknie eksportu

Zamknięcie w sobotę przez demonstrantów pola naftowego Nasirija na południu Iraku nie wpłynie na iracki eksport i produkcję ropy naftowej - poinformowało w niedzielę ministerstwo ds.ropy naftowej tego kraju.
29.12.2019

Do służb socjalnych napłynęły donosy na rodziców Grety Thunberg

Do szwedzkich służb socjalnych napłynęły donosy od osób zaniepokojonych możliwością wykorzystywania dotkniętej zespołem Aspergera 16-letniej Grety przez jej rodziców celebrytów. Szczegóły postępowania pozostają niejawne.
24.12.2019

Uczczono pamięć ofiar Grudnia 1970 r. na Wybrzeżu

"Ktoś wydał rozkaz, by strzelać do robotników, by polała się polska krew" - mówił we wtorek, podczas uroczystości 49. rocznicy Grudnia'70 prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 49 lat temu na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby.
17.12.2019

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości z okazji 49. rocznicy Grudnia'70

Pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia-Stocznia, rozpoczęły się we wtorek rano uroczystości upamiętniające 49. rocznicę Grudnia'70.
17.12.2019

Greta Thunberg człowiekiem roku tygodnika „Time”

Amerykański tygodnik "Time" uznał młodą szwedzką aktywistkę walczącą ze zmianami klimatu Gretę Thunberg za człowieka roku 2019 - poinformowała w środę stacja telewizyjna NBC.
11.12.2019

ARP: w listopadzie duża rozpiętość cen węgla w światowych terminalach

Tegoroczny listopad charakteryzował się dużą rozpiętością cen węgla kamiennego w światowych terminalach; zauważalnie wzrosła cena w RPA, podczas gdy pozostałe indeksy - w tym europejskie - były stabilne - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
09.12.2019

IUCN: W oceanach postępuje proces redukcji tlenu

Z raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zaprezentowano w sobotę podczas szczytu klimatycznego ONZ w Madrycie COP25, wynika, że wraz z ocieplaniem się klimatu postępuje proces redukcji tlenu w oceanach.
08.12.2019

ECS nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic 21 Postulatów

Europejskie Centrum Solidarności nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej - poinformował w piątek dyrektor ECS w Gdańsku Basil Kerski. Eksponat jest na wystawie w ECS od 2014 r.
06.12.2019

Media: Zdania co do aktywności Grety Thunberg są podzielone

Greta Thunberg, która przybyła do Lizbony była w środę obiektem pochwał oraz krytyki mediów portugalskich i hiszpańskich. Część z nich uważa, że aktywistka udająca się na szczyt klimatyczny COP25 do Madrytu, jest wykorzystywana przez polityków.
04.12.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Strajk solidarnościowy - odwołane kursy promów

Do trwającego od dwóch tygodni strajku fińskich pocztowców w poniedziałek w geście solidarności dołączyły także inne związki. Odwołano paręset lotów, część połączeń promowych do Szwecji i Estonii, a w Helsinkach większość autobusów pozostała w zajezdniach.
25.11.2019

Demonstranci po raz kolejny blokują port Umm Kasr

Demonstranci w poniedziałek ponownie zablokowali wejście do położonego na południu Iraku strategicznego portu Umm Kasr, do którego dociera większość krajowych dostaw zboża, olejów roślinnych i cukru. Operacje w porcie zostały ograniczone o 50 proc.
18.11.2019

Piąty dzień z rzędu Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi

Piąty dzień Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi, która przechodzi do historii jako zjawisko nienotowane od 1872 roku. Po raz pierwszy od prawie 150 lat w jednym roku poziom przyplywu przekroczył dwa razy w ciągu jednego tygodnia150 centymetrow.
16.11.2019

Greta Thunberg znów przepłynie Atlantyk. Zapłacą podatnicy?

Dwa dni temu szwedzka aktywistka Greta Thunberg zaapelowała o pomoc w dotarciu do Hiszpanii ze Stanów Zjednoczonych drogą morską. Celem podróży jest międzynarodowy szczyt klimatyczny zapowiedziany na grudzień w Madrycie. Rząd Hiszpanii poinformował w sobotę, że pokryje koszty jej przybycia na to wydarzenie.
03.11.2019

Stocznia Gdańska – niezwykłe miasto w mieście

Stocznia Gdańska to polski kandydat do wpisania na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to zasługuje na ochronę i upamiętnienie ze względów na swoją wyjątkowość. Jest zarówno kolebką Solidarności jak i miejscem unikalnego dziedzictwa przemysłowego
28.10.2019

W Grecji strajk pracowników m.in. transportu, służby zdrowia i banków

Strajk przeciw nowemu konserwatywnemu rządowi prowadzą w środę greccy pracownicy wielu sektorów, m.in. transportu, służby zdrowia i banków. Sprzeciwiają się planowanym zmianom przepisów, które - ich zdaniem - wpłyną na prawo do strajku czy wdrażanie układów zbiorowych.
03.10.2019

Otwarcie wystawy zdjęć Stoczni Gdańskiej autorstwa Michała Szlagi

W Warszawie w witrynach budynku Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) otwarto wystawę zdjęć Michała Szlagi dokumentujących Stocznię Gdańską. W ubiegłym tygodniu NID rozpoczął kampanię starań o wpis stoczni na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
01.10.2019

Kilka krajów UE deklaruje zwiększenie celów klimatycznych. Polska upomina się o środki

Kilka państw UE zadeklarowało we wtorek zwiększenie swoich celów dotyczących energetyki odnawialnej lub efektywności energetycznej na 2030 r. Polska, jak większość w UE, nie zapowiada większych ambicji, ale pyta o środki na konieczne w transformacji inwestycje.
24.09.2019

Ruszyła kampania Stocznia Gdańska warta UNESCO

Mamy nadzieję, że wniosek o wpis Stoczni Gdańskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO będzie głosowany w 2021 r. - powiedział we wtorek Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ruszyła też kampania "Stocznia Gdańska warta UNESCO".
24.09.2019

Grecja: Strajk pracowników transportu morskiego, publicznego i kolejowego

Pracownicy transportu morskiego, publicznego i kolejowego w Grecji strajkują we wtorek po raz pierwszy od objęcia w lipcu władzy w kraju przez nowy konserwatywny rząd. Statki zostały w portach, a ruch autobusów i pociągów jest ograniczony.
24.09.2019

Gróbarczyk o akcji Greenpeace w porcie gdańskim: nie ma nic wspólnego z ekologią

Zachowanie Greenpeace ma negatywny wpływ na funkcjonowanie portów, ale nie ma nic wspólnego z ekologią - powiedział PAP szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Wyjaśnił, że w ładunku, który zablokowali aktywiści znajdował się węgiel koksujący, używany głównie do wyrobu stali.
12.09.2019

Aktywiści Greenpeace zakończyli protest wzywając Polki i Polaków do dalszej mobilizacji na rzecz ochrony klimatu

Dziesięcioro aktywistów i aktywistek rozwiesiło dziś na dźwigach terminala węglowego portu w Gdańsku flagi z hasłem “Polska bez węgla 2030”. Zaapelowali też o dalszą mobilizację i dołączenie do strajków dla klimatu, które odbędą się 20 września w całej Polsce i w tysiącach miejsc na całym świecie. W ten sposób obrońcy klimatu zakończyli swój protest i oddali się w ręce policji. Pokojowy protest rozpoczął się w poniedziałek wieczorem od namalowania na burcie statku węglowego ogromnego napisu "Węgiel stop". W tym samym czasi
12.09.2019

Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski (foto)

W poniedziałek, 9 września aktywistki i aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Aktywiści namalowali na burcie statku ogromny napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.
09.09.2019

Sala BHP Stoczni Gdańskiej została oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe, stała się częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Do tej pory historycznym obiektem zarządzała Fundacja Promocji Solidarności, powołana przez NSZZ "Solidarność".
03.09.2019

Gdynia pamięta o Sierpniu ‘80

Gdynia, lokalne władze, mieszkańcy i uczestnicy wydarzeń sprzed 39 lat wspólnie upamiętnili bohaterów sierpniowych strajków. Oprócz złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 odbyła się także gala, podczas której poznaliśmy kolejnych kilkudziesięciu laureatów odznaczenia „Bohaterom Sierpnia '80 Gdynia”.
03.09.2019

39 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe

39 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w Gdańsku zostały podpisane porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym. Porozumienia Sierpniowe i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
31.08.2019

USA: Greta Thunberg dopłynęła do Nowego Jorku. Protest klimatyczny przy siedzibie ONZ

Nastoletnia działaczka klimatyczna Greta Thunberg, która w środę dotarła do Nowego Jorku po dwutygodniowym rejsie z Wielkiej Brytanii do USA, stanęła w piątek na czele demonstracji na rzecz klimatu przed siedzibą ONZ.
31.08.2019

Szczecin: Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Stocznia Szczecińska jest symbolem przemożnego pragnienia wolności - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, w liście skierowanym do uczestników uroczystości.
30.08.2019

Ministerstwo kultury gotowe do podpisania listu intencyjnego ws. Ośrodka Stocznia w Szczecinie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało, że jest gotowe do podpisania listu intencyjnego lub umowy ws. utworzenia Ośrodka Stocznia - Wolność i Solidarność w Szczecinie. Zdaniem przedstawicieli miasta, będzie to kolejny list intencyjny w tej sprawie.
30.08.2019

45 lat temu zmarł Eugeniusz Kwiatkowski

45 lat temu, 22 sierpnia 1974 r., zmarł Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
22.08.2019

IPN zaprasza na wycieczki edukacyjne związane z Sierpniem '80

Na wycieczki edukacyjne związane z Sierpniem '80 zaprasza gdański oddział IPN. Odbędą się one zabytkowym autobusem w Gdańsku i Gdyni szlakiem miejsc ważnych dla zdarzeń sprzed 39 laty. Po poszczególnych lokalizacjach uczestników wycieczek oprowadzą świadkowie historii.
21.08.2019

Wystawa „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010”

Wystawę "Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010" mogą oglądać od wtorku mieszkańcy Łodzi. Ekspozycja ukazuje w układzie chronologicznym życie i działalność tej opozycjonistki. Wystawę, prezentowaną w Instytucie Europejskim, będzie można oglądać do 30 sierpnia.
20.08.2019

Suwnica Anny Walentynowicz dostępna dla zwiedzających (foto)

Stocznia Cesarska Development, właściciel 16 ha terenów postoczniowych w Gdańsku, z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90-tych urodzin legendarnej suwnicowej, uhonorował ją poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku 42A. Dla zwiedzających otwarty został dostęp do suwnicy, na której pracowała. Dodatkowo w przestrzeni budynku 42A znajdą się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia.
20.08.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

39. rocznica wybuchu strajku stoczniowców

W środę, 14 sierpnia, w 39. rocznicę wydarzeń 1980 roku, rano o godz. 6.00 spod głównej bramy Stoczni Gdańskiej rozpoczął się spacer po historycznych terenach. W roli przewodnika jeden z inicjatorów strajku - Jerzy Borowczak. Europejskie Centrum Solidarności przygotowało tego dnia sporo innych wydarzeń i atrakcji, które zakończą się o godz. 18.00 przy okrągłym stole.
14.08.2019

Stoczniowcy. Ludzie z tła - powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

Zakończyły się zdjęcia do pełnometrażowego filmu dokumentalnego o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej, uczestnikach przełomowych wydarzeń lat 1970-1980. - Bohaterowie filmu nigdy nie upominali się o tytuły, nie trafili też na strony gazet. Niesłusznie - mówi reżyser Marek Osiecimski. Premiera dokumentu odbędzie się podczas obchodów 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych.
07.07.2019

Strajk greckich marynarzy

Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) ogłosiła kolejny 24-godzinny strajk. Będzie miał on miejsce w najbliższą środę 3 lipca 2019. Strajk rozpocznie się minutę po północy i zakończy się o godzinie 24:00.
02.07.2019

Stocznia Gdańska oczami kobiet. Rusza kolejna edycja spacerów stoczniowych

Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Na czym polegała praca suwnicowej? Po raz kolejny ruszają regularne spacery po stoczni szlakiem pracujących w niej kobiet. Pierwszy już w niedzielę, 23 czerwca, o godz. 16.
23.06.2019

Udziałowcy zatwierdzili fuzję dwóch koreańskich gigantów stoczniowych

Akcjonariusze południokoreańskiej Hyundai Heavy Industries (HHI) zatwierdzili 31 maja plan fuzji stoczni z rodzimym zakładem Daewoo Shipbuilding & Marine (DSME). Zgoda została uzyskana mimo sprzeciwu pracowników HHI, którzy zorganizowali w ostatnim miesiącu szereg strajków.
02.06.2019

W Genui strajk w porcie, gdzie ma zawinąć saudyjski statek

W porcie w Genui na północy Włoch ogłoszono w poniedziałek strajk na znak protestu przeciw obecności saudyjskiego statku. Personel portowy strajkuje, bo nie chce pracować przy załadunku jednostki z tego kraju. Twierdzi, że na statku jest transportowana broń.
20.05.2019

Gdańsk: Zmarł Leon Stobiecki, organizator strajku w 1980 r. w Stoczni im. Westerplatte

W czwartek Leon Stobiecki - organizator strajku w sierpniu 1980 r. w należącej do Stoczni Marynarki Wojennej - Stoczni im. Westerplatte w Gdańsku oraz działacz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Miał 86 lat.
09.05.2019

1 maja 2019: Strajk greckich marynarzy

Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) ogłosiła 24-godzinny strajk, który będzie miał miejsce w przyszłą środę 1 maja 2019. Strajk rozpocznie się minutę po północy i zakończy się o godzinie 24:00.
24.04.2019

Chiński przemysł ratunkiem dla chorwackiej grupy stoczniowej Uljanik? Spotkanie w tej sprawie w najbliższych dniach

Przedstawiciele China Shipbuilding Industry Corporation mają złożyć wizytę w chorwackich stoczniach Uljanik i 3 Maj jeszcze w tym miesiącu lub na początku maja – poinformował chorwacki rząd. Cel spotkania to możliwa współpraca. Chorwacka grupa stoczniowa Uljanik walczy o przetrwanie w obliczu możliwości bankructwa z powodu problemów z płynnością, które rozpoczęły się w 2017 r. O sprawie napisał portal seenews.com.
24.04.2019

Po mocnym skoku w poniedziałek ceny ropy w USA nadal rosną - 62 USD na horyzoncie

Ropa naftowa w USA nadal drożeje, po mocnym skoku notowań w poniedziałek - o 2,4 proc. Na horyzoncie 62 dolary za baryłkę - podają maklerzy.
02.04.2019

Chorwacja: Aresztowano 12 osób ws. szkód finansowych w stoczni Uljanik

Chorwacka policja poinformowała we wtorek o aresztowaniu 12 osób podejrzanych o spowodowanie szkód finansowych w wys. ponad 1 mld kun (152 mln dol.) na szkodę największej w kraju grupy stoczniowej Uljanik i skarbu państwa.
27.03.2019

Czy to przedsmak brexitu? Olbrzymie kolejki na trasach do Wielkiej Brytanii

Kierowcy pojazdów ciężarowych zmierzający w kierunku Wielkiej Brytanii nie mają ostatnio wygodnego życia. A wszystko przez olbrzymie kolejki oczekujących na przeprawę we Francji. Problemy dotykają też pasażerów.
13.03.2019

Strajki w szwedzkich portach odwołane. Porozumienie osiągnięto w ostatniej chwili

Nie odbyła się zapowiadana na dziś akcja protestacyjna pracowników szwedzkich portów. W środę rano mieli oni opuścić stanowiska pracy. Czy kryzys został zażegnany? Na razie wiele na to wskazuje. We wtorkowy wieczór organizatorzy strajków w szwedzkich portach doszli do porozumienia z władzami portów. Oznacza to, że w najbliższym czasie sytuacja powinna się uspokoić.
06.03.2019

Kobiety ze Stoczni Gdańskiej

„Kobiety ze Stoczi Gdańskiej” – spotkanie pod takim tytułem odbędzie się 11 marca w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznje w Gdańsku. Poprowadzi je Anna Miller, animatorka kultury ui aktywistka. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.
01.03.2019

Rosja potępiana na forum ONZ za agresję wobec Ukrainy

Sytuacja na okupowanych terytoriach Ukrainy była przedmiotem środowej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki oraz polskiego wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego. Uczestnicy spotkania potępiali rosyjską agresję.
21.02.2019

Pracownicy DSME będą strajkować z powodu propozycji przejęcia zakładu przez Hyundai Heavy Industries

Większość pracowników zatrudnionych w południowokoreańskiej Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) postanowiła strajkować przeciw planom przejęcia zakładu przez Hyundai Heavy Industries (HHI).
19.02.2019

EUROGATE ze stabilnymi przeładunkami kontenerów w 2018 roku

Niemiecki operator portowy EUROGATE zamknął rok finansowy 2018 ze stabilnymi przeładunkami kontenerów mimo ciężkich warunków rynkowych. W tym czasie bremeński koncern obsłużył 14,1 mln TEU w 12 obiektach na przestrzeni całej Europy.
12.02.2019

Warsztat Wałęsy trafił do rejestru zabytków

Budynek dawnych garaży elektrowozów/magazyn (86B), w którym mieści się warsztat Lecha Wałęsy, w rejestrze zabytków. Obiekt trafił tam na wniosek właściciela terenu. Jak informuje na facebookowym profilu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, halę wpisano do rejestru niezależnie od postępowania toczącego się dla terenów postoczniowych.
25.01.2019

Strajki w Szwecji mogą spowodować zakłócenia w żegludze

Nadchodzący czwartek może upłynąć pod znakiem zakłóceń w porcie w Sztokholmie. Wszystko z uwagi na strajk zapowiedziany przez jedną z grup zawodowych. Nie jest to jedyny szwedzki port, w którym w nadchodzących dniach mogą mieć miejsce zakłócenia.
23.01.2019

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformowali o tym w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
14.01.2019

CBOS: Wydarzeniem roku 2018 r. w kraju stulecie odzyskania niepodległości, na świecie – wojna na Ukrainie

Zdaniem 40 proc. Polaków wydarzeniem roku 2018 r. w kraju było stulecie odzyskania niepodległości; według 6 proc. badanych najważniejszym wydarzeniem na świecie była wojna na Ukrainie - wynika z sondażu CBOS.
02.01.2019

130 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski

130 lat temu, 30 grudnia 1888 r., urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
30.12.2018

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Szczecin: Obchody Grudnia '70

48 lat temu w Szczecinie zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. W poniedziałek szczecinianie uczcili pamięć ofiar protestu przeciwko ogłoszonym wtedy przez władze państwowe podwyżkom cen żywności.
17.12.2018

Prezydent: To dzięki ofiarom Grudnia’70 żyjemy w niepodległej, suwerennej ojczyźnie

To dzięki ofiarom Grudnia’70 my. współcześni Polacy, żyjemy na powrót w niepodległej, suwerennej ojczyźnie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników poniedziałkowych obchodów 48. rocznicy Grudnia'70 w Gdyni.
17.12.2018

48. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

48 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany.
17.12.2018

Prezydent Duda: Celem ofiar Grudnia'70 była ojczyzna będąca wspólnym domem

Celem tych, którzy zginęli w grudniu 1970 r. była ojczyzna będąca wspólnym domem, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce, w którym nikogo nie spycha się na margines - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych obchodów 48. rocznicy Grudnia'70 w Gdańsku.
16.12.2018

48. rocznica Grudnia'70. Uczniowie i stoczniowcy uczcili pamięć ofiar

Z okazji 48. rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 roku na Wybrzeżu pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku uczniowie i pracownicy Stoczni Gdańsk uczcili pamięć osób, które wówczas zginęły od kul wojska, które na rozkaz władz komunistycznych tłumiło protest.
14.12.2018

Szef Wód Polskich: Będziemy chcieli uprościć system poboru opłat za wodę i ścieki

Wpływy z opłat za wodę i ścieki będą na koniec roku zdecydowanie mniejsze niż zaplanowano; będziemy wnioskować o zmianę sytemu poboru opłat, bo obecny jest niewydolny - mówi w wywiadzie dla PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
10.12.2018

Grecja: Strajk sparaliżował komunikację kolejową i promową

Strajk w proteście przeciwko rządowej polityce zaciskania pasa sparaliżował w środę w Grecji komunikację kolejową i promową. Organizatorem strajku jest największy w Grecji związek zawodowy w sektorze prywatnym GSEE.
28.11.2018

Pracownicy chorwackiej stoczni wrócili do pracy

Pracownicy znajdującej się w kryzysie chorwackiej stoczni Uljanik zawiesili strajk i wrócili do pracy. Zadecydował o tym komitet strajkowy 20 listopada.
20.11.2018

Brudziński do związkowców: Piłka po waszej stronie

Kiedy nasi poprzednicy obcinali uposażenie funkcjonariuszy, protestów nie było, kiedy my znajdujemy środki i mamy wolę porozumienia, Wy protestujecie. Panowie związkowcy piłka po Waszej stronie - napisał w środę na Twitterze do związkowców ze służb mundurowych szef MSWiA Joachim Brudziński.
26.09.2018

Związkowcy ze straży granicznej chcą rozszerzenia propozycji MSWiA

NSZZ Funkcjonariuszy Służby Granicznej chce rozszerzenia i doprecyzowania propozycji porozumienia, jaką przekazało związkowcom MSWiA - poinformował w środę przewodniczący zarządu głównego NSZZ FSG Marcin Kolasa. Uchwała ma jeszcze w środę trafić do ministra.
26.09.2018

Brudziński do służb: Nasze propozycje czekają na waszą akceptację

Nasze propozycje czekają na waszą akceptację – zwrócił się we wtorek do służb szef MSWiA Joachim Brudziński. Wśród propozycji znalazły się: dodatkowa podwyżka, płatne nadgodziny, pełnopłatne zwolnienia lekarskie i ustępstwa związane z wiekiem emerytalnym.
26.09.2018

Bez porozumienia ws. postulatów związkowców służb mundurowych

W piątek w MSWiA odbyło się spotkanie ministra Joachima Brudzińskiego z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Jak podał szef Federacji Rafał Jankowski, nie doszło do porozumienia w sprawie postulatów zgłaszanych przez związkowców.
22.09.2018

Lubelskie: Koniec sporu zbiorowego w Azotach Puławy

Porozumienie kończące spór zbiorowy w Grupie Azoty Puławy podpisali w poniedziałek przedstawiciele zarządu spółki oraz komitetu strajkowego. Pozycja Puław w Grupie Azoty umocniła się – uznali związkowcy z komitetu strajkowego.
18.09.2018

Wrocław: Stachowiak-Różecka przedstawiła plan zagospodarowania Odry

Lepsze wykorzystanie Odry do celów turystycznych i rekreacyjnych oraz przywrócenie na rzece funkcji transportowych i gospodarczych – to niektóre punkty programu dla rozwoju Odry, kandydatki Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia, Mirosławy Stachowiak-Różeckiej.
14.09.2018

Hiszpania: Koniec akcji stoczniowców ws. realizacji dostaw broni dla Rijadu

Hiszpańscy stoczniowcy zakończyli w czwartek akcje strajkowe związane z wstrzymaniem sprzedaży przez Madryt 400 bomb dla Arabii Saudyjskiej. Tego dnia szef MSZ Hiszpanii poinformował, że kontrakt zostanie zrealizowany.
13.09.2018

Grecja: Koniec strajku marynarzy - jest porozumienie z pracodawcami

Greccy marynarze, którzy od poniedziałku strajkowali, domagając się podwyżek, we wtorek zakończyli akcję protestacyjną po osiągnięciu porozumienia w tej sprawie z pracodawcami. Strajk zakłócił wakacyjne plany wielu turystów w Grecji.
04.09.2018

Grecja: O północy rozpoczął się 24-godzinny strajk marynarzy

Po ośmiu latach zamrożenia płac marynarze greckich promów wezwali do 24-godzinnego strajku, który rozpoczął się w niedzielę o północy - podał portal dw. Strajkujący występowali o 5 proc. podwyżkę płac, ulgi podatkowe i domagali się poprawy warunków pracy.
03.09.2018

Premier: Pamięć o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy

Pamięć o bohaterze zbiorowym, o Solidarności coraz bardziej nas jednoczy i życzę tego sobie i całej Polsce, żebyśmy to dziedzictwo Solidarności nieśli w przyszłość - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki w Sali BHP Stoczni Gdańskiej w 38. rocznicę Sierpnia '80.
31.08.2018

Gdańsk: W 38. rocznicę Sierpnia’80 prezydent i premier złożyli kwiaty pod stoczniową bramą

Z okazji 38. rocznicy Sierpnia’80 prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli w piątek kwiaty pod historyczną bramą prowadzącą niegdyś do gdańskiej stoczni. Głowa państwa weźmie też udział w tradycyjnej mszy organizowanej w kościele św. Brygidy.
31.08.2018

Kuchciński: 38 lat temu w Stoczni Gdańskiej zaczął się nowy, wolny świat

38 lat temu w Stoczni Gdańskiej zaczął się nowy, wolny świat; mimo opresji, prześladowań i przeszkód "Solidarność" zwyciężyła; wydarzenia są dziedzictwem całego narodu - ocenił w piątek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
31.08.2018

Morawiecki: Stocznia Gdańska, kolebka Solidarności, niechciane dziecko III RP i komunistów ma szansę na kolejny etap rozwoju

Podpisanie Porozumień Sierpniowych było zwycięstwem jedności i woli walki - mówił premier Mateusz Morawiecki w piątek w Gdańsku w 38. rocznicę tego wydarzenia. Dodał, że Stocznia Gdańska, kolebka "Solidarności", była niechcianym dzieckiem III RP, a dziś ma szansę na rozwój.
31.08.2018

Emilewicz: potencjał Wyspy Ostrów umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego

Jesteśmy przekonani, że potencjał Wyspy Ostrów umożliwi odbudowę przemysłu stoczniowego - mówiła w piątek w Gdańsku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
31.08.2018

3 września 2018: Strajk marynarzy w Grecji

Panhelleńska Federacja Marynarzy (PNO) ogłosiła kolejny w tym roku narodowy strajk pracowników promów. Akcja zostanie przeprowadzona w najbliższy poniedziałek, 3 września.
30.08.2018

Działacze KK Solidarność uczcili w Gdańsku 38. rocznicę Sierpnia'80

Członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" złożyli w czwartek kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku oraz na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej dla upamiętnienia 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.
30.08.2018

Guzikiewicz: Nie będzie tablicy upamiętniającej braci Kaczyńskich w Sierpniu '80

Nie będzie tablicy, która miała upamiętniać udział braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w strajku w sierpniu 1988 r. - poinformował w środę wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz. Tablica miała być umieszczona na jednej z hal stoczniowych.
29.08.2018

Chorwacja: Stoczniowcy protestują w Zagrzebiu

Około 1 000 robotników dwóch chorwackich stoczni grupy Uljanik protestowało w poniedziałek przed siedzibą rządu w Zagrzebiu z powodu niewypłacania im pensji i warunków pracy. Po spotkaniu z delegacją związkowców rząd zadeklarował pomoc w szukaniu rozwiązania.
27.08.2018

Ropa w USA zaliczy w tym tygodniu zwyżkę cen o ponad 3 proc. - są problemy z podażą

Ropa naftowa w USA jest na najlepszej drodze, aby zaliczyć w tym tygodniu zwyżkę ceny o ponad 3 proc. Sytuacja może stać się napięta z powodu problemów związanych z sankcjami USA na Iran, spadkiem amerykańskich zapasów ropy i możliwym strajkiem na platformach naftowych na Morzu Północnym - podają maklerzy.
24.08.2018

Chorwacja: Stoczniowcy strajkują z powodu niewypłacania im zarobków

Około 4,5 tys. pracowników stoczni chorwackiej grupy Uljanik w Puli i Rijece strajkuje od środy z powodu niewypłacania im zarobków za lipiec. Mieli je otrzymać najpóźniej 15 sierpnia, ale dyrekcja grupy nie zdołała zebrać odpowiedniej kwoty - podały chorwackie media.
23.08.2018

Szczecin: Wystawa „Samotny strajk. Sierpień 1988” z okazji 30. rocznicy protestów

Plenerową wystawę "Samotny strajk. Sierpień 1988" zaprezentowano na placu Solidarności w Szczecinie. Ma przypominać o protestach, które pośrednio doprowadziły do obrad Okrągłego Stołu.
17.08.2018

Francuskie porty przeciwko wyłączeniu z handlu z Irlandią po Brexicie

Szef władz francuskiego regionu Hauts-de-France Xavier Bertrand nazwał "skandaliczną i nieakceptowalną" propozycję Komisji Europejskiej, by po Brexicie handel między UE a Irlandią omijał francuskie porty - podał we wtorek "Telegraph".
07.08.2018

Ropa w USA na poziomie ok. 70 USD; są ryzyka związane z dostawami

Notowania ropy naftowej w USA są na poziomie ok. 70 dolarów za baryłkę. Na rynkach paliw rosną jednak ryzyka związane z dostawami surowca z Arabii Saudyjskiej i Morza Północnego - podają maklerzy.
31.07.2018

Ustawa 2.0: Najważniejsze zapisy

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) powstawała przez ponad dwa lata i przechodziła wiele tur korekt. W ustawie - do której w piątek Sejm przyjął poprawki Senatu - pojawiło się dużo zmian w stosunku do pierwotnego projektu. PAP podsumowuje, co znalazło się w ustawie.
21.07.2018

Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.
17.07.2018

Senat przyjął Ustawę 2.0 z poprawkami, a przepisy ją wprowadzające – bez poprawek

W piątek wieczorem Senat przyjął z czterema poprawkami ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) i bez poprawek przepisy ją wprowadzające. Oznacza to, że Ustawa 2.0 wraca do Sejmu. Ustawy reformują szkolnictwo wyższe, wprowadzają m.in. duże zmiany w funkcjonowaniu uczelni.
14.07.2018

Ropa drożeje po największych spadkach od ponad roku

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie rośnie, po tym jak benchmarki zanotowały w środę najmocniejsze spadki od ponad roku na fali obaw o spadek popytu w obliczu gróźb handlowych USA pod adresem Chin.
12.07.2018

USA: Spadki na Wall Street, mocna przecena ropy po groźbach celnych USA

Zapowiedzi nałożenia przez USA na Chiny kolejnych ceł przerwały serię 4 wzrostowych sesji na Wall Street i przyczyniły się do 5-7 proc. przeceny ropy naftowej.
12.07.2018

Ceny ropy zniżkują; USA ogłasza listę kolejnych chińskich produktów do oclenia

Kontrakty na ropę naftową w USA i Londynie spadają, mimo wciąż silnych obaw o przyszłą podaż. Zniżkowo na ceny działają przede wszystkim słabe perspektywy popytowe, po ogłoszeniu przez USA wartej 200 mld USD listy chińskich produktów do oclenia.
11.07.2018

90 lat temu zwodowano pierwszy wielki okręt małej floty – ORP Wicher

90 lat temu, 10 lipca 1928 r., we francuskiej stoczni Blainville odbyły się chrzest i zwodowanie pierwszego nowoczesnego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej. Niszczycielowi nadano imię „Wicher”. Okręt był symbolem polskich dążeń do rozwijania potencjału morskiego i utrwalania praw do Bałtyku.
10.07.2018

Szczecin: Powstał mural upamiętniający strajki z 1988 r.

Mural upamiętniający uczestników strajków w 1988 r. powstał na szczecińskim placu Solidarności. Organizatorzy chcą na nim umieścić nazwiska uczestników wydarzeń sprzed 30 lat.
06.07.2018

Sejm przyjął ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawę 2.0

We wtorek przed północą Sejm przyjął z poprawkami ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) i przepisy ją wprowadzające. To całościowa reforma szkolnictwa wyższego; zakłada duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, karierze naukowej.
04.07.2018

710 mln zł oszczędności w Grupie Azoty dzięki konsolidacji

710 mln zł dodatkowych oszczędności przyniosły działania konsolidacyjne w Grupie Azoty w latach 2011-2017. Ponad połowę korzyści odniosła spółka puławska – poinformowały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu Zarządy Grupy Azoty i Grupy Azoty Puławy.
02.07.2018

We wtorek w Sejmie głosowanie nad Ustawą 2.0

We wtorek, podczas posiedzenia Sejmu, ma odbyć się głosowanie nad ustawami reformującymi system szkolnictwa wyższego - wynika z opublikowanego w poniedziałek harmonogramu obrad. Do projektów zgłoszono ok. 120 poprawek, w tym ponad 80 rekomendowanych przez rząd.
02.07.2018

Protestujący na uczelniach: Zawieszamy okupację

Zawieszamy protest w formie okupacji - poinformowali w piątek organizatorzy protestów na uczelniach z Akademickiego Komitetu Protestacyjnego. Jak dodają, nadal oczekują ostatecznego odrzucenia Ustawy 2.0.
16.06.2018

Polska na cenzurowanym w Unii Europejskiej

Polskę czekają długie i żmudne negocjacje budżetowe z Unią Europejską. Zagrożeniem może być powiązanie kwestii praworządności z wypłatą funduszy strukturalnych. Z tą propozycją Komisji Europejskiej nie zgadzają się przedstawiciele Polski. Eksperci oceniają, że już sama atmosfera wokół Polski związana z wątpliwościami o stan praworządności może negatywnie wpłynąć na jej pozycję na arenie międzynarodowej, również w znaczeniu gospodarczym. Może np. wywołać niechęć inwestorów zagranicznych.
14.06.2018

Na uczelniach protesty przeciwko Ustawie 2.0; Gowin: mam poparcie dla projektu

Organizatorzy protestów uczelnianych w kilku miastach Polski domagają się odrzucenia części założeń reformy szkolnictwa wyższego. Minister nauki zapewnia, że projekt Ustawy 2.0 otrzymuje wyrazy poparcia od samorządów studenckich; mówi, że protesty są inspirowane politycznie.
14.06.2018

Konkurs GAK. Gdańskie dźwigi w graficznych pracach dzieci

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza dzieci od 7 do 15 roku życia do udziału w konkursie graficznym Gdańskie Dźwigi. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 15 czerwca.
06.06.2018

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. – od poniedziałku

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. będzie prezentowana od poniedziałku w Warszawie. Jak powiedzieli organizatorzy, to próba upamiętnienia zapomnianych antykomunistycznych zrywów i stojących za nimi ludzi.
02.06.2018

Brazylia: Strajk kierowców ciężarówek paraliżuje gospodarkę

Niedziela była siódmym dniem strajku brazylijskich kierowców ciężarówek. Strajk spowodował już braki paliwa na stacjach benzynowych i trudności z zaopatrywaniem supermarketów. Wiele zakładów produkcyjnych zostało zmuszonych do zawieszenia działalności.
27.05.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.