• <

Wynik wyszukiwania - "plastik" - Wiadomości

Oczyszczanie Bałtyku: zakończenie projektu Krajowej Izby Producentów Ryb z Ustki [wideo]

Rybołówstwo od zawsze wiązało się z utratą narzędzi połowowych. Rybacy przypadkowo tracą sieci podczas połowów, na skutek zerwania o podwodne zaczepy, wypadnięcia za burtę w czasie sztormu lub innych zdarzeń losowych. Skala problemu zwiększyła się wraz z wprowadzeniem do produkcji narzędzi połowowych syntetycznych materiałów nieulegających rozkładowi. Pojawiła się konieczność wdrażanie regulacji prawnych, mających na celu zapobieganie utracie sieci rybackich i jednocześnie zmniejszanie oddziaływania zalegających w morzu sieci.Zal
01.09.2020

Zmiana klimatu wpływa już na co najmniej 50% światowych oceanów

Jak wynika z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature Climate Change, ponad 50% światowych oceanów może już odczuwać skutki zmiany klimatu.
28.08.2020

Interpol przestrzega przed wzrostem przemytu plastikowych odpadów

Przestępcy szmuglują coraz więcej odpadów plastikowych z Zachodu do nielegalnych przetwórni w Azji – przestrzegł w piątek Interpol, wiążąc to z wprowadzonym w 2018 roku zakazem importu takich odpadów do Chin, dokąd dawniej trafiała duża część zużytego plastiku.
28.08.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Innowacyjna produkcja to droga do wyjścia z kryzysu po pandemii

Innowacyjna produkcja jest kluczowa dla wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa - oceniają eksperci DNB Banku Polska. Przy tym wskazują, że konieczne jest prawne określenie zasad, zgodnie z którymi wykorzystywana będzie robotyzacja i automatyzacja.
27.08.2020

Nowa plaga na Bałtyku - czym są nurdle?

Nurdle to małe plastikowe kuleczki, welkości ziarna soczewicy – granulat używany przy produkcji produktów z plastiku, który coraz częściej można znaleźć na naszych plażach i w Bałtyku oraz na plażach i w morzach całego świata.
26.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Olbrzymie ilości maseczek i rękawiczek w rybackich sieciach

Włoscy rybacy znajdują w swoich sieciach ogromne ilości maseczek i rękawiczek - alarmuje krajowa federacja tej grupy zawodowej. Podkreśla się, że środki ochronne stosowane w związku z epidemią w niebezpieczny sposób dołączyły do odpadków zaśmiecających morze.
22.08.2020

Kocham Bałtyk, Czysty Bałtyk: zakończenie projektu Zrzeszenia Rybaków Morskich

Zgodnie z Planem Działań w zakresie Odpadów Morskich przyjętym przez HELCOM zalegające sieci rybackie (potocznie nazywane „sieciami widmo”) to „pojęcie odnoszące się zarówno do komercyjnych jak i rekreacyjnych narzędzi połowowych, które zostały porzucone, zagubione lub w inny sposób wprowadzone do środowiska morskiego na skutek czego negatywnie na nie oddziałują, np. poprzez niezamierzone połowy ryb, akumulowanie na obszarach wrażliwych siedlisk czy degradację do frakcji mikroplastików mogących dostawać się bezpośrednio do łańcuc
21.08.2020

Na lotniskach na Sardynii konfiskują piasek, wywożony przez turystów

Na Sardynii nie mija mania wywożenia piasku, kamyków i muszelek z plaż przez turystów, którzy zabierają to jako pamiątki z wakacji. Na lotniskach na wyspie służby rekwirują codziennie po 50 kilogramów bogactw naturalnych, których wywóz uważa się za kradzież.
21.08.2020

"The Times": w Atlantyku jest ponad 10 razy więcej plastiku niż sądzono

W Atlantyku znajduje się ponad 10 razy więcej plastiku niż sądzono, a ilość odpadów z tworzyw sztucznych wyrzucanych do tego oceanu jest większa niż 8 mln ton rocznie, jak szacowano w 2015 roku - wynika z badań, o których pisze w środę dziennik "The Times".
20.08.2020

Każdego roku marnujemy ogromne ilości wody. Jak i dlaczego należy ją oszczędzać?

Mimo że Ziemia w większości składa się z wody, paradoksalnie jest to surowiec deficytowy. Zasoby słodkowodne stanowią bowiem jedynie 3 proc. globalnych zapasów. Dlatego tak ważne jest, by racjonalnie nimi gospodarować.
13.08.2020

Nielegalni poszukiwacze bursztynu na Mierzei

W ostatnim tygodniu w godzinach nocnych, funkcjonariusze straży leśnej Nadleśnictwa Elbląg, we współpracy z policjantami z posterunku w Sztutowie, podczas patrolu natrafili na nowe miejsce, w którym pozyskiwany był nielegalnie bursztyn. Przy okazji, poszukiwacze dewastują obszar leśny i stwarzają zagrożenie dla turystów i zwierząt.
12.08.2020

Mieszkańcy i wolontariusze Mauritiusu mierzą się z ogromnym wyciekiem paliwa z masowca [wideo]

Już piąty dzień tysiące mieszkańców Mauritiusu wraz ze studentami i działaczami środowiskowymi walczą ze szkodami, które wyspie wyrządził olbrzymi wyciek paliwa z masowca MV Wakashio. Do akcji używają liści, słomy, a nawet ... ludzkich włosów.
10.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Mamy tylko 12 lat aby zapobiec nieodwracalnym skutkom zmian klimatu

ONZ ostrzega, że zostało nam już tylko 12 lat, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom spowodowanym zmianami klimatycznymi. Może w tym pomóc biznes, m.in. poprzez kreowanie innowacyjnych rozwiązań dla klimatu, które walczą ze smogiem, poprawiają efektywność energetyczną i wykorzystują recykling. – Pandemia SARS-CoV-2 uwypukla krytyczną rolę, jaką nauka i biznes pełnią w rozwiązywaniu globalnych wyzwań – podkreśla Mike Roman, przewodniczący rady nadzorczej i prezes zarządu 3M.
10.08.2020

#AkademiaEko na obozie Centrum Żeglarskiego w Szczecinie

Przy okazji trwającego Konkursu #AkademiaEko, przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie postanowili wcielić idee edukacji ekologicznej w życie. W środowy poranek spotkali się z uczestnikami Obozu Optymistycznego Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.
06.08.2020

Czy uda się nam pozbyć plastiku z oceanów?

Perspektywy są przerażające: obecna, już gigantyczna suma plastikowych zanieczyszczeń, podwoi się do 2052 roku.
05.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Sierpień miesiącem czystej wody! Konkurs #AkademiaEko

Wokół nas codziennie podejmowanych jest wiele inicjatyw proekologicznych: widzimy, jak ważna jest troska o środowisko, a każde działanie ma znaczenie. Dlatego postanowiliśmy w AMS także tego lata podjąć konkretne działania
31.07.2020

Nie dla pożarów, tak dla recyklingu – minister Ozdoba rozmawia z recyklerami

Reprezentanci branży recyklingu spotkali się z ministrem Jackiem Ozdobą postulując o jak najszybsze wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w formie realnego przeniesienia kosztów zbiórki, recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych na wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Bez silnego bodźca finansowego branża recyklingu pozostanie w głębokiej zapaści, a Polska nie wykona obligatoryjnych poziomów recyklingu.
29.07.2020

Nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów

Nowe regulacje dotyczące rejestracji jachtów wchodzą w życie od 1 sierpnia 2020 r. W największym skrócie: jachty używane do celów sportowych lub rekreacyjnych o długości powyżej 7,5 m do 24 m podlegają rejestracji we właściwych związkach sportowych lub w starostwach powiatowych. W tym celu uruchomiony został system REJA24, poprzez który można dokonać samodzielnego zgłoszenia jachtu do rejestracji.
26.07.2020

Ilość plastiku w oceanach potroi się do 2040 - najnowsze badanie

Według organizacji pozarządowej International Solid Waste Association, konsumpcja plastiku jednorazowego użytku wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Maski na twarz i lateksowe rękawiczki są codziennie zmywane na odległych azjatyckich plażach. Na wysypiskach śmieci na całym świecie piętrzą się rekordowe ilości pojemników na żywność na wynos i opakowań z dostaw online.
24.07.2020

Jak Twoje auto emituje mikroplastiki do oceanu oddalonego o tysiące kilometrów

Wpływ podróży samochodem na środowisko jest dobrze znany. Emisje spalin zanieczyszczają atmosferę gazami, które podnoszą globalne temperatury i sprawiają, że powietrze jest mniej bezpieczne do oddychania. Niestety, na tym problemy się nie kończą. Naukowcy zbadali inny problem - związany z wpływem codziennych dojazdów na nawet najbardziej odległe zakątki oceanów na świecie.
23.07.2020

Razem dla Wody na 16. Dniu Ryby w Helu

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry, Klub Gaja i MSC Polska zapraszają na Dzień Ryby w Helu 25 lipca 2020 roku. W ramach wydarzenia Klub Gaja na stoisku edukacyjnym podsumuje projekt realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ „WoW - Written on Water: new models of work-based learning for promoting European scientific career”.
22.07.2020

Bez recyklingu Polska zapłaci miliony. UE zatwierdziła daninę od plastiku

Na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które zakończyło się 21 lipca 2020 r. przyjęto konkluzje związane z wprowadzeniem i zastosowaniem od dnia 1 stycznia 2021 r., podatku od plastiku w wysokości 0,80 EUR za kg tego materiału, który nie został poddany recyklingowi.
22.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

Na szczycie UE negocjacje ws. funduszu odbudowy; to szansa na pobudzenie gospodarek

Na zaczynającym się w piątek szczycie UE liderzy będą szukać porozumienia ws. funduszu odbudowy. Zaproponowany przez Komisję Europejską, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę.
17.07.2020

Premier udaje się do Brukseli, gdzie od piątku uczestniczyć będzie w szczycie UE poświęconym negocjacjom budżetowym

Premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek po południu do Brukseli. W piątek rano rozpocznie się tam dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat wieloletniego budżetu wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy.
16.07.2020

Mikroplastik szkodzi homarom

Włókna mikroplastiku zaburzają wszystkie stadia rozwoju larw homarów - odkryli naukowcy. Drobinki sztucznych tworzyw m.in. gromadzą się przy skrzelach i zalegają w układzie pokarmowym.
15.07.2020

Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik”

Foliowe torby, plastikowe opakowania i worki - to wszystko dotarło z nurtem Wisły lub zostało wrzucone do morza, by na koniec trafić na brzeg plaży w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. Kilka dni temu odbyła się akcja sprzątania.
11.07.2020

Węgry: Ader prosi prezydentów Ukrainy i Rumunii, by nie zanieczyszczać rzek

Prezydent Węgier Janos Ader zwrócił się do prezydentów Ukrainy i Rumunii, Wołodymyra Zełenskiego i Klausa Johannisa, by użyli swoich wpływów w celu zatrzymania ogromnych ilości odpadów, docierających na Węgry rzekami Cisa i Samosz.
07.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Plastik z Europy ląduje w azjatyckich wodach

Około 31 proc. plastiku eksportowanego z Europy do Azji w celu recyklingu ląduje w oceanie – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Environment International”.
06.07.2020

Jacht zbierający mikroplastiki wprowadza odrobinę ekologii do wyścigów morskich

Kiedy w tym roku wypłynie samotnie na wyczerpujący wyścig jachtów dookoła świata, Fabrice Amedeo będzie miał dodatkową, naukową misję: zbieranie mikroplastików.
03.07.2020

"Można panikować" - zbliżająca się katastrofa klimatyczna ukaza w pełnometrażowym filmie fizyka atmosferycznego

„Można panikować” to przepełniony nostalgią portret 62-letniego fizyka atmosferycznego, prof. Szymona Malinowskiego, dyrektora Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor zajmuje się zjawiskami prowadzącymi do zmian klimatycznych i od lat ostrzega o nadchodzącym zagrożeniu. Szymon, który przez całe życie zawodowe edukuje innych, jest ukazany w momencie kiedy musi poradzić sobie z osobistą tragedią, która skłania go do oceny dokonań życia.
30.06.2020

Z Oceanu Spokojnego usunięto ponad 100 ton plastiku

Nowy rekord w oczyszczaniu oceanu z plastiku. W tym tygodniu, po 48-dniowej wyprawie, grupa Ocean Voyages Institute(OVI) usunęła dokładnie 103 tony śmieci z wód Oceanu Spokojnego. Jak zapowiada dyrektorka tej organizacji, na tym nie koniec. Planowana jest już kolejna ekspedycja.
28.06.2020

Biedroń: będę zabiegał o mądre, rozważne gospodarowanie wodą

Będę zabiegał o mądre, rozważne gospodarowanie wodą, tak aby zagrożenia związane z katastrofą klimatyczną, które nawiedzają nasz kraj, były w większym stopniu kontrolowane – zapewnił w czwartek w Oławie (Dolnośląskie) kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.
25.06.2020

Pływająca elektrownia solarna rozpoczyna działalność komercyjną w Niemczech

Deweloper 7C Solarparken wdrożył system pływający o mocy 729 kW na jeziorze w pobliżu Salzwedel. Firma handlująca energią Next Kraftwerke zintegruje energię wytwarzaną w obiekcie z wirtualną elektrownią.
23.06.2020

Recepta na zdrową ziemię: czyste wody, powietrze i gleby

Ziemia cierpi na duszności i kłopoty z krążeniem. Diagnoza: zatrucie smogiem, zanieczyszczenie wód i zatrzymanie ich krążenia poprzez budowę tam. Jak ją uleczyć? Jednorazowe podanie tlenu nic nie zmieni, trzeba oczyścić powietrze, wodę i glebę oraz udrożnić krążenie.
22.06.2020

Trzaskowski: dzisiaj problemem jest bezrobocie, a nie spory z przeszłości

PiS chce rozstrzygać spory z przeszłości, które są dawno rozstrzygnięte, a trzeba rozwiązywać obecne problemy – mówił w niedzielę Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta. Wśród tych problemów wymienił rosnące bezrobocie, służbę zdrowia i bezpieczeństwo.
21.06.2020

Autonomiczny robot oczyszcza już Pacyfik z wielkiej plamy odpadów. Teraz usunie także plastik z rzek i portów

Pandemia koronawirusa może spowodować wzrost zużycia plastiku. Do oceanów na całym świecie trafia rocznie ponad 14 ton tego tworzywa sztucznego. Oczyszczaniem wód zajmuje się coraz więcej fundacji i start-upów. Zbudowane przez holenderską fundację The Ocean Cleanup inteligentne urządzenie do przechwytywania odpadów plastikowych już zbiera śmieci z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. – Musimy także zatrzymać falę nowego plastiku, który dociera do oceanów każdego dnia – mówi Boyan Slat, założyciel i prezes fundacji. Dlatego „
18.06.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

De Boop dostarczył ekologiczny statek ekspedycyjny armatorowi Silversea Cruises

Holenderska stocznia De Hoop dostarczyła Silver Origin, ultra-luksusowy ekspedycyjny statek wycieczkowy, dla linii wycieczkowej Silversea Cruises z Monako.
09.06.2020

Zanieczyszczenia i nadmierne połowy zagrożeniem dla oceanów. Wiele gatunków ryb może zniknąć

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem to jedne z największych zagrożeń dla mórz i oceanów. Kolejny problem to przeławianie stad, co stanowi zagrożenie dla wielu gatunków. W niektórych przypadkach – na przykład polskiego dorsza – potrzebne są radykalne działania, takie jak tymczasowy całkowity zakaz połowów. Duży wpływ na sytuację mają jednak sami konsumenci. – To od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów – przypomina Anna Dębicka z programu MSC z okazji obchodzonego 8 czerwca Światowego Dnia Ocean
08.06.2020

To już dzisiaj! Światowy Dzień Oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
08.06.2020

Friend of the Sea honoruje Światowy Dzień Oceanów listą pięciu rzeczy, które możemy zrobić, by uratować oceany

Z okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów 8 czerwca, wiodący globalny standard certyfikacji zrównoważonego rozwoju życia morskiego dzieli się łatwymi do przestrzegania zaleceniami, dotyczącymi ochrony oceanów.
05.06.2020

Polacy gotowi do działania na rzecz ochrony oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
03.06.2020

Stena Line: o 10 lat wyprzedziliśmy cele branżowe w zakresie redukcji emisji

Operator promów Stena Line obniżył całkowitą emisję CO2 o 1,7%, co odpowiada ogółem 24 000 tonom CO2 - jak podał w raporcie na temat zrównoważonego rozwoju za rok 2019.
02.06.2020

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów!

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 WWF przenosi wspólne świętowanie Światowego Dnia Oceanów do wirtualnej rzeczywistości! A dodatkowo, świętować będziemy przez aż 7 dni i zakończymy koncertem Skubasa, z gościnnym udziałem Natalii Grosiak z Mikromusic.
29.05.2020

Prezydent: chcemy, żeby Polska była państwem innowacyjnym, z nowoczesną gospodarką

Chcemy, żeby Polska była państwem innowacyjnym, z nowoczesną gospodarką; by rozwijała się u nas nowoczesna produkcja, nowoczesne technologie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty Centrum Badawczo-Rozwojowym KB Folie Polska.
21.05.2020

Największe stężenie mikroplastiku na dnie morskim w historii

1,9 mln sztuk na zaledwie 1 kilometr kwadratowy - takie stężenie mikroplastiku wykryto na dnie Morza Tyrreńskiego. Naukowcy są zszokowani i apelują o ograniczenie zużycia tego surowca.
21.05.2020

ING: po pandemii warto odbudować gospodarkę na zasadach obiegu zamkniętego

Odbudowę gospodarki po pandemii warto oprzeć na zasadach obiegu zamkniętego - wskazują eksperci ING Banku Śląskiego w opublikowanym w środę raporcie "Osiem mitów o gospodarce obiegu zamkniętego”.
13.05.2020

Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu

Artyści przekształcili ponad 130 000 kg plastiku z oceanów w rzeźbę wieloryba naturalnej wielkości. Morski ssak o imieniu Ethyl stanął przy Santa Fe Community College w Nowym Meksyku.
07.05.2020

CNN: wskutek koronawirusa rośnie produkcja plastików jednorazowego użytku

Epidemia koronawirusa drastycznie zwiększyła popyt na środki ochrony osobistej, jak jednorazowe kombinezony chirurgiczne, maski, rękawiczki ochronne, a także na worki na zwłoki. To oznacza rosnący problem z ich utylizacją - zauważa w poniedziałek stacja CNN.
05.05.2020

#Zostańwdomu! Wyniki konkursu Portu Gdynia i portalu GospodarkaMorska.pl (foto)

17 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Morza, w którym przypominaliśmy, iż morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być naszym wspólnym przedmiotem zainteresowania. Zaledwie kilka dni później, 22 marca, kraje nadbałtyckie obchodziły, ustanowiony w 1997 roku przez Komisję Helsińską, Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Z tej okazji, angażując się jednocześnie w kampanię profilaktyczną #zostańwdomu, wspólnie z Portem Gdynia ogłosiliśmy konkurs dla całych rodzin. Dziś publikujemy zwycięskie prace.
20.04.2020

Wielkia Pacyficzna Plama Śmieci - sukces pierwszej misji i przygotowania nad ulepszonym systemem [foto, wideo]

Zakończyła się pierwsza misja testowa systemu przechwytywania śmieci na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci. Ocean Cleanup pracuje teraz nad opracowaniem ulepszonego systemu 002.
11.04.2020

30 młodych fok trafiło na rehabilitację

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewał, że epidemia koronawirusa rozprzestrzeni się na cały świat, a ludzie zostaną zamknięci w swoich domach. Opustoszały nie tylko ulice wielu miast w Polsce, ale również nadmorskie plaże. Natura, w odróżnieniu od nas, nie stanęła w miejscu. Wręcz przeciwnie, na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki.
03.04.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Kadłub bezzałogowego Mayflower w drodze do Wielkiej Brytanii (foto, wideo)

W pełni autonomiczny statek Mayflower Autonomous Ship (MAS) ma powtórzyć drogę swego imiennika - żaglowca z 1620 roku. Podróż śladami pielgrzymów do Ameryki ma rozpocząć się już w tym roku, w Plymouth, w 400 rocznicę wydarzenia. Częściowo, w znacznym stopniu wyposażony, aluminiowy kadłub powstawał w gdańskiej stoczni Aluship Technology i jest już w drodze do Wielkiej Brytanii. Tam zostanie ostatecznie doposażony i przygotowany do niezwykłego rejsu.
25.03.2020

Czym karmimy Bałtyk?

Morze Bałtyckie dzieli się z nami swoimi bogatymi zasobami, daje nam tlen którym oddychamy, przyczynia się do regulacji klimatu. Zachód Słońca nad morzem to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce. Jak my, ludzie odwdzięczamy się naszemu morzu? Przez nas Bałtyk choruje. Rewanżujemy się powiększającymi się martwymi strefami, całkowicie pozbawionymi tlenu, do granic wytrzymałości poławiamy stada bałtyckich ryb i wyrzucamy do morza coraz większe ilości plastiku.
21.03.2020

Australijska nastolatka opracowuje metodę przekształcania pancerzyków krewetek w bioplastik

Bioplastiki to tworzywa biodegradowalne lub/i pochodzące ze źródeł odnawialnych. Mają z reguły te same właściwości, co tworzywa konwencjonalne, ale posiadają dodatkowy, „ekologiczny” atut. W odpowiednich warunkach, pod wpływem mikroorganizmów ulegają rozkładowi do prostych cząsteczek występujących naturalnie w przyrodzie. Do grona odkrywców, którzy mogą mieć wpływ na ekologiczną przyszłość dołączyła właśnie 17-letnia Australijka, Angelina Arora.
21.03.2020

Jaka przyszłość czeka bałtyckie połowy?

Już w najbliższą niedzielę 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. To doskonała okazja, żeby każdy z naszastanowiłsię, w jaki sposób może pomóc chronić nasze morze. Organizacja pozarządowa MSC apeluje, by w tym dniu pamiętać także o ochronie zasobów ryb i ogromnej roli, jaką odgrywają zrównoważone połowy.
20.03.2020

Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego?

Wyrzucone, zużyte maseczki ochronne w ogromnych ilościach zalegają na brzegach chińskich plaż. Problem stał się na tyle groźny i powszechny, że zwrócił uwagę wielu naukowców oraz grup ekologicznych. W najgorszej sytuacji znajduje się jednak Hongkong.. Ekolody ostrzegają, że odpady stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu morskiego, siedlisk dzikiej przyrody i dla zdrowia publicznego...
19.03.2020

#Zostańwdomu! Port Gdynia i GospodarkaMorska.pl ogłaszają konkurs dla całych rodzin

Światowy Dzień Morza, który obchodzimy 17 marca ma na celu uświadomienie, że morza są wspólnym dobrem, a ochrona środowiska morskiego powinna być przedmiotem zainteresowania i odpowiedzialności tak rządów czy instytucji, jak i społeczności ludzi. Kilka dni później, 22 marca, kraje nadbałtyckie obchodzą, ustanowiony w 1997 roku przez Komisję Helsińską, Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Z tej okazji, angażując się jednocześnie w kampaię profilaktyczną #zostańwdomu, wspólnie z Portem Gdynia ogłaszamy konkurs dla całych rodzin.
19.03.2020

Minister Anna Moskwa na posiedzeniu Rady ds. Środowiska

5 marca 2020 r. w Brukseli, odbyło się posiedzenie Rady ds. Środowiska (ENVI), Polskiej delegacji przewodniczyła Pani Anna Moskwa - Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ.
09.03.2020

Pływająca 5-kilometrowa płachta śmieci zaskoczyła płetwonurków (film,zdjęcia)

Używamy i wyrzucamy nadmierne ilości plastiku każdego dnia. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego co potem się z nimi dzieje. Tony plastiku ląduje w oceanach. Fotograf Caroline Power uświadamia społeczeństwom jak ogromnym problemem jest gromadzenie się plastiku w oceanach, a my do znudzenia pokazujemy i opisujemy dlaczego każdy z nas jest za to odpowiedzialny.
18.02.2020

Konopie włókniste mają 50 tys. zastosowań w przemyśle. Mogą zastąpić plastik?

Do 1883 roku nawet 90 proc. papieru na świecie było produkowane z konopi. Na papierze konopnym spisano m.in. Biblię Gutenberga i dwa pierwsze projekty amerykańskiej Deklaracji niepodległości. To tylko jeden z przykładów przemysłowego wykorzystania konopi, a jest ich nawet 50 tys. Mają one najsilniejsze włókno roślinne na świecie i mogą niemal całkowicie zastąpić plastik. Konopie włókniste można uprawiać niemal na każdej glebie, dlatego areał ich upraw rośnie, także w Polsce
17.02.2020

Plastik Odyssey - oczyścić oceany z plastikowych śmieci

„Plastic Odyssey” to międzynarodowy projekt, którego celem jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów w morzach i oceanach na całym świecie. Do akcji włączył się właśnie jednen z polskich banków - Credit Agricole. To część kompleksowego programu działań na rzecz ochrony środowiska wpisanego do strategii firmy.
13.02.2020

Wkrótce 2. etap Bałtyckiej Odysei

Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w weekend 22–23 lutego już po raz drugi rusza z wolontariuszkami i wolontariuszami z całej Polski nad morze, by sprzątać plaże. Tym razem eko-peleton przemierzy wybrzeże z Dziwnowa do Pogorzelicy (22 lutego) i z Pogorzelicy do Dźwirzyna (23 lutego). Kto chętny, by dołączyć? W styczniu odbył się pierwszy etap Bałtyckiej Odysei. Podczas ok. 50-kilometrowego marszu posprzątano plaże między Świnoujściem a Dziwnowem. Zebrano 69 worków śmieci o łącznej wadze ok. pół tony.
12.02.2020

Rekordowy przechwyt kokainy na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Marynarka Wybrzeża Kości Słoniowej przechwyciła rekordową ilość kokainy owiniętej plastikiem w małe wiązki opatrzone postrzępionymi logo francuskiego domu mody Louis Vuitton i Paceny Black, ciemnego piwa z Boliwii.
06.02.2020

Sieci widmo - śmiertelna pułapka! (wideo)

W Bałtyku zalega kilkaset ton sieci widmo, czyli utraconych w czasie połowów sieci rybackich. To nie tylko ogromne źródło plastiku, ale również śmiertelna pułapka, która ciągle łowi ryby i ssaki morskie. Co roku do Bałtyku trafia nawet do 10 tys. takich sieci.
06.02.2020

"Washington Post": koronawirus to większe zagrożenie dla gospodarki niż SARS

Epidemia SARS sprzed dwudziestu laty spowolniła światową gospodarkę, a teraz znaczenie gospodarcze Chin wzrosło, więc koronawirus stanowi większe zagrożenie ekonomiczne - pisze w poniedziałek na portalu "Washington Post" Peter S. Goodman.
03.02.2020

Lotos może stworzyć klaster technologii wodorowych i energetycznych po fuzji z Orlenem

Grupa Lotos, po konsolidacji z PKN Orlen, w ramach specjalizacji może rozważyć stworzenie w Gdańsku klastra technologii wodorowych i czystych technologii energetycznych, uwzględniającego m.in. dotychczas realizowane projekty Pure H2 oraz projekty wodorowe Orlenu - uważa wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
31.01.2020

Podręcznik „The Baltic Sea Blueprint” (wideo)

Zainicjowany w roku 2016 projekt MARELITT Baltic był jedną z pierwszych międzynarodowych inicjatyw mających na celu opracowanie planu działania dla rozwiązania problemu zalegających w morzu sieci rybackich, tzw. sieci widm (ang. ghost nets). Wspólne działania lokalnych i krajowych organów rządowych, sektora rybołówstwa, organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska, nurków oraz instytucji naukowych miały na celu zdobycie wiedzy, opracowanie metodologii oraz narzędzi politycznych w celu ograniczenia wpływu za
30.01.2020

UE: Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek

Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.
23.01.2020

Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film)

Chiny - jedno z największych źródeł zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na świecie - ogłosiły działania mające na celu stopniowe wycofanie produkcji i sprzedaży artykułów plastikowych jednorazowego użytku. Według chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska zakaz użycia plastikowych toreb zostanie wprowadzony we wszystkich miastach do końca 2020 roku. Z kolei sklepy sprzedające swoje produkty zostaną objete zakazem do 2025 roku.
23.01.2020

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

Po raz kolejny warto zdać sobie sprawę jak przerażające skutki dla środowiska może mieć plastik wyrzucany przez wodę na brzeg. Okazuje się, że "plastikowe pułapki" na wyspach Oceanu Indyjskiego przyczyniły się do śmierci ponad pół miliona krabów pustelników. Naukowcy szacują, że zanotowano wyraźny globalny spadek populacji tego skorupiaka.
22.01.2020

Orka z brzuchem pełnym plastiku znaleziona na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii (foto)

Niemal pięciometrowa, martwa orka została znaleziona na początku stycznia między Lincolnshire a Norfolk na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą naukowcy, duże ilości plastiku w brzuchu zwierzęcia najprawdopodobniej doprowadziły do jego śmierci.
22.01.2020

Ponad pół tony śmieci zebrano podczas I etapu Bałtyckiej Odysei

69 worków śmieci – to efekt I etapu Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w miniony weekend przeszedł i posprzątał wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami wspaniały Woliński Park Narodowy.
20.01.2020

Polscy naukowcy opracowują materiał z roślin, który mógłby zastąpić plastik

Nad stworzeniem roślinnego biopolimeru z kukurydzy, który mógłby zastąpić plastik pracują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Chcą stworzyć materiał, który rozkładałby się około roku.
20.01.2020

Okrutna moda w Chinach. Breloczki z żywymi zwierzętami (foto, wideo)

O skandalicznym procederze w Chinach informuje portal The Shanghaiist. Sprzedawcy wrzucają małe zwierzęta morskie takie jak żółwie i ryby do plastikowych torebek z wodą i sprzedają je jako breloczki. Grupy zajmujące się prawami zwierząt biją na alarm.
12.01.2020

Norwegian Cruise Line eliminuje plastikowe butelki w całej flocie

Norwegian Cruise Line, innowator w dziedzinie rejsów wycieczkowych, armator z 53-letnią tradycją wyznaczania trendów w cruising, wyeliminował plastikowe butelki w całej swojej flocie.
07.01.2020

Ministerstwo Klimatu chce, by w 2020 r. parlament przyjął przepisy ws. kaucji za plastikowe butelki

Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach - powiedział PAP wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. Resort liczy, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku.
03.01.2020

Kameruński aktywista zamienia śmieci w łodzie (foto, wideo)

Zanieczyszczenie plastikiem na świecie jest ogromne. Śmieci trafiają do żołądków zwierząt, zatykają kanalizacje, zanieczyszczają linie brzegowe. Co więcej, jak wskazuje raport ONZ, w ciągu najbliższych 10-15 lat światowa produkcja plastiku ma się podwoić. Młody aktywista Ismaël Essome Ebone z Kamerunu postanowił przeciwdziałać temu zjawisku na szczeblu lokalnym. Używa plastikowych butelek do tworzenia łodzi dla swojej społeczności.
02.01.2020

Manty i rekiny wielorybie w Indonezji zjadają do 137 kawałków plastiku na godzinę

Według badania opublikowanego przez wydawcę akademickiego Frontiers in Marine Science, rekiny wielorybie i manty żyjące wśród raf w Indonezji, zjadają od 63 do 137 kawałków plastiku na godzinę. Szacunki te ustalił zespół naukowców z Marine Megafauna Foundation i Murdoch University.
30.12.2019

Ogromna sieć rybacka z setkami martwych rekinów odnaleziona przez nurków (foto)

Nurkowie odkryli w pobliżu Kajmanów ogromną pływającą sieć wypełnioną setkami rozkładających się ciał rekinów i innych stworzeń morskich.
30.12.2019

Gazeta Wyborcza: Ryba z plastikiem

Co dziesiąty dorsz i co dwudziesty śledź żyjące w Bałtyku mają w przewodzie pokarmowym maleńkie kawałki plastiku; naukowcy obawiają się, że substancje chemiczne z plastiku dostają się do jedzonego przez ludzi mięsa ryb - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".
23.12.2019

Ocean Cleanup przeniósł pierwszą dostawę plastiku na brzeg i przygotowuje nowy projekt

System Ocean Cleanup zebrał i przeniósł pierwsze partie plastiku oceanicznego na brzeg, kończąc swoją pierwszą misję na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci.
15.12.2019

Norwegian Cruise Line ochrzciło nowy statek (wideo)

Linia wycieczkowa Norwegian Cruise Line przeprowadziła 21 listopada ceremonię chrztu swojego najnowszego statku – Norwegian Encore. Nowy wycieczkowiec został ochrzczony przez zdobywczynię nagrody Grammy, Kelly Clarkson.
25.11.2019

Kapitan promu zawrócił, by ratować człowieka. Niezwykła akcja na kanale La Manche

Kapitan statku Pride of Canterbury nie miał wątpliwości, jakie działania podjąć, gdy w czasie przeprawy przez kanał La Manche zauważył unoszącego się na wodzie człowieka. Zgodnie z jego decyzją prom zawrócił, a nieszczęśnika udało się uratować.
13.11.2019

Interceptor oczyści rzeki na całym świecie!

80% odpadów trafia do mórz i oceanów rzekami, dlatego fundacja The Ocean Cleanup - założona przez Boyana Slata - chce wyjść temu naprzeciw tworząc Interceptor - bezzałogową maszynę czyszczącą rzeki
08.11.2019

Pomorskie samorządy jednoczą się na rzecz ochrony klimatu!

Samorządowcy - zaznaczyła prezydent Gdańska - są "ludźmi od realnej codziennej pracy" i mają pełną świadomość tego, jak bardzo zmiany klimatu wpływają na naszą codzienność, na codzienne funkcjonowanie. Dlatego - dodała - postanowili podpisać wspólną deklarację, za którą - jak podkreśliła - "idą też realne czyny".
07.11.2019

Kobieta walczyła o życie dryfując 37 godzin po Morzu Egejskim

47-letnia Kushila Stein z Nowej Zelandii przez dwa dni dryfowała na pontonie przez Morze Egejskie. Do jej poszukiwań zaangażowano sześć jednostek straży wybrzeża, helikopter i podwodnego drona.
07.11.2019

Większość Polaków chce produktów z recyklingu

69% mieszkańców Polski chciałoby, aby ich ulubione produkty były zaprojektowane i wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że coraz ważniejsza jest dla nas możliwość ponownego wykorzystania produktów i dbałość o środowisko. Wyniki badania Stena Recycling to pozytywny sygnał dla firm, na które przepisy unijne nakładają większą odpowiedzialność za postępowanie z odpadami.
04.11.2019

Norwegian Cruise Line odebrał najnowszy statek Norwegian Encore

Norwegian Cruise Line, innowator w dziedzinie światowego cruising, odebrał dziś w Bremerhaven w Niemczech swój najnowszy statek Norwegian Encore.
31.10.2019

Operator kajaków z Nowej Zelandii otrzymał certyfikat na ekologiczną obserwację delfinów i wielorybów

Friend of the Sea, wiodący światowy standard certyfikacji dla produktów i usług, które szanują i chronią środowisko morskie, ogłosił dziś, że certyfikował Kaikoura Kayaks z Nowej Zelandii za swój program na rzecz zrównoważonej obserwacji delfinów i wielorybów.
30.10.2019

Sunreef 60 „E” - kurs na ekologiczne rozwiązania

Sunreef 60 “E”, który swoją premierę miał na tegorocznych targach Cannes Yachting Festival, należy do linii katamaranów z serii Eco-Electric stoczni Sunreef Yachts. Inteligentne zarządzanie energią oraz innowacyjne systemy elektryczne jachtów Eco-Electric gwarantują cichy napęd i odpowiedzialne podejście do środowiska.
23.10.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Recykling z Coca-Colą. Butelka z plastiku wyłowionego z Morza Śródziemnego (wideo)

84. akcja sprzątania plaż w Hiszpanii i Portugali przyniosła nie tylko czyste miejsca, w których możemy odpocząć, ale również materiał dla koncernu Coca-Coli, który wykorzystał odpady do zrobienia 300 limitowanych butelek.
17.10.2019

Autonomiczny statek powtórzy drogę żaglowca Mayflower sprzed 400 lat

W pełni autonomiczny statek Mayflower Autonomous Ship (MAS) powtórzy drogę swego imiennika - żaglowca z 1620 roku. Podróż śladami pielgrzymów do Ameryki rozpocznie się w przyszłym roku w Plymouth, w 400 rocznicę wydarzenia. Kadłub jednostki powstaje w Gdańsku - podało BBC.
17.10.2019

IBM dołączył do projektu statków autonomicznych Mayflower

Amerykański gigant IBM dołączył do globalnego konsorcjum, które ma na celu budowę bezzałogowego, autonomicznego statku. Miałby on przepłynąć Atlantyk już w sierpniu 2020 roku.
16.10.2019

Ocean CleanUp zaczął działać. Pierwsze plastikowe odpadki wyłapane z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Jak poinformował założyciel organizacji Ocean Cleanup, Boyan Slat, system oczyszczania oceanu zaczął wyłapywać pierwsze plastikowe odpadki z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Wszystko wskazuje więc na to, że po pierwszych niepowodzeniach, system 001/B stworzony do pozbycia się z Pacyfiku ogromnej ilości śmieci, zaczął działać.
06.10.2019

Premier: MFW ocenia Polskę jako 22. gospodarkę świata

Proponujemy normalność, a nie ekscentryczne obyczajowe rewolucje, które proponują nasi konkurenci polityczni; jesteśmy gwarantami, że programy rozwojowe zostaną utrzymane - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie).
29.09.2019

Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza (wideo)

Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.
26.09.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Chciał oświadczyć się pod wodą. Utonął (foto, wideo)

Steven Weber Jr. i Kenesha Antoine wypoczywali w luksusowym podwodnym hotelu w Tanzanii. Trzeciego dnia ich pobytu, mężczyzna postanowił się oświadczyć. Jak opisała jego partnerka: "w pewnym momencie Steven założył maskę i płetwy i wyszedł z pokoju. Chwilę później podpłynął do szyby z kartką zabezpieczoną w plastikowej folii."
24.09.2019

Chcą czystych plaż i terenów zielonych. W Gdańsku odbyła się akcja Sprzątnie Świata

W piątek, 20 września, w czterech gdańskich lokalizacjach: na Stogach, Wyspie Sobieszewskiej, w Brzeźnie i Jelitkowie spotkać można było liczne grupy, które przyłączyły się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Ile udało się zabrać śmieci? Tego dowiemy się w ciągu najbliższych dni.
21.09.2019

Toruń: Co politycy wiedzą o ekologii? Przedwyborcza debata WWF

NIE dla budowy dróg wodnych, odejście od węgla nawet do 2035 r. oraz walka z suszą poprzez wspieranie małej retencji – to deklaracje polityków z trzeciej z cyklu dwunastu debat pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, która odbyła się 16 września w Toruniu w ramach projektu Ekopatrioci. Do udziału WWF Polska zaprosił przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich opcji politycznych kandydujących z tego okręgu. Podczas wydarzenia mieszkańcy miasta mogli zapytać polityków o plany wyborcze związane z ekologią.
18.09.2019

Katamarany i ekologia w Mechelinkach

Stowarzyszenie Port Mechelinki i Gmina Kosakowo zapraszają w ten weekend do Mechelinek. Odbędą się tam regaty katamaranów, którym towarzyszyć będzie piknik ekologiczny "Eko Czysty Ocean".
13.09.2019

W Gdańsku na razie nie zobaczymy statku Greenpeace Rainbow Warrior. Mamy komentarz Portu Gdańsk

W Gdańsku na razie nie zobaczymy statku Greenpeace Rainbow Warrior. Jak poinformowała organizacja ekologiczna, jednostka nie została wpuszczona do Portu Gdańsk. Publikujemy pełną treść komunikatu oraz odpowiedź gdańskiego portu.
05.09.2019

Papież: Kryzys klimatyczny zagraża przyrodzie i naszemu życiu

"Stworzyliśmy kryzys klimatyczny, który poważnie zagraża przyrodzie i życiu, także naszemu" - napisał papież Franciszek w orędziu na temat ochrony środowiska. Zaapelował o skruchę i nawrócenie oraz o to, by "porzucić uzależnienie od paliw kopalnych".
01.09.2019

Gróbarczyk: Przyczyną rozerwania kolektora w warszawskiej oczyszczalni było pęknięcie na połączeniu dwóch rodzajów rur

Przyczyną rozerwania kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" było pęknięcie rurociągu na połączeniu ze stalową rurą osłonową - poinformował w piątek PAP szef MGWiŻŚ Marek Gróbarczyk. Uszkodzenie połączenia mogło być przyczyną wzrostu ciśnienia, a w efekcie - wybuchu.
30.08.2019

Ocean Cleanup ponownie usuwa plastik z oceanów, po serii poprawek

Ocean Cleanup zakończył kolejne testy na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, potwierdzając skuteczność ostatnich poprawek.
20.08.2019

Wystawa inspirowana Sieciami Widmo już otwarta

Zapraszamy na wystawę gruzińskiego artysty Lado Lomitashvilego w Zachęcie, współorganizowanej przez WWF Polska. Artystę zainspirował projekt Fundacji WWF Polska -MARELITT Baltic - międzynarodowa inicjatywa poszukiwania i wyławiania zagubionych narzędzi połowowych z dna Bałtyku.
19.08.2019

Do 6 lat więzienia grozi turystom za kradzież 40 kilogramów piasku z Sardynii

Kara od roku do sześciu lat więzienia grozi parze turystów z Francji, którzy zabrali 40 kilogramów białego piasku z plaży na Sardynii. Łup próbowali wywieźć z wyspy w 14 plastikowych butelkach.
17.08.2019

Stogi. TVN w ten weekend z programem na żywo - atrakcje dla plażowiczów i Gdańsk bez plastiku

W piątek, 9 sierpnia, ekipa TVN zagości na gdańskiej plaży Stogi, by przez trzy dni realizować programy telewizyjne w ramach “Projektu Plaża”. Dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne darmowe atrakcje. Miasto Gdańsk skorzysta z okazji, by promować “Gdańsk bez plastiku” - sposoby na mądre traktowanie spraw ekologii i niezaśmiecanie przyrody jednorazowymi opakowaniami.
09.08.2019

Regaty w Gdyni to nie tylko promocja sportu, lecz także ochrony środowiska

Ponad 1,6 tys. zawodników i 11 imprez – zakończone właśnie 20. regaty Volvo Gdynia Sailing Days to największe żeglarskie wydarzenie w regionie Morza Bałtyckiego. Najważniejszymi regatami całej imprezy były mistrzostwa świata w klasie 29er, widowiskowe i przyciągające tłumy kibiców. Regaty mają jednak nie tylko sportowy wymiar. To także promocja ekologicznych postaw i zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia Bałtyku plastikiem.
07.08.2019

Francja chce do 2025 r. przestać wyrzucać odpady plastikowe do morza

Brune Poirson, francuska sekretarz stanu w ministerstwie ekologii, ogłosiła w poniedziałek kartę walki z odpadkami plastikowymi na plażach. Dalekosiężnym celem tej akcji jest „zero plastiku w morzu w 2025 r.”.
06.08.2019

Danfoss: Można zatrzymać lawinę plastikowych odpadów, gdy każdy zacznie od własnego podwórka

Każdego roku do mórz i oceanów trafia ponad 8 milionów ton plastikowych odpadów. Jeśli nadal będzie ich przybywać w takim tempie, w 2050 roku śmieci będzie więcej niż ryb. Mamy szansę powstrzymać ten czarny scenariusz, jeśli każdy weźmie na siebie odpowiedzialność za ograniczenie zużycia plastiku. Do tego nawołuje akcja #LessPlasticChallenge, zapoczątkowana przez Danfoss Poland.
06.08.2019

Blisko 4,3 mln osób w Polsce żegluje. Wraz ze wzrostem popularności tego sportu rośnie też prestiż organizowanych regat

Z badań Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że 70 proc. Polaków miało kiedykolwiek styczność z żeglarstwem, a liczbę żeglarzy szacuje się na 4,3 mln osób, z czego ponad 0,5 mln to profesjonaliści, uczestniczący w zawodach. Rosnące zainteresowanie tym sportem widać także po organizowanych w Polsce regatach, które mają coraz większy prestiż. W poniedziałek w Gdyni rozpoczął się jeden z największych wyścigów w Europie – Volvo Gdynia Sailing Days. W jubileuszowej, 20. edycji imprezy, ponad 1,5 tys. zawodników będzie rywaliz
25.07.2019

Greenpeace ułożył na plaży ogromny napis: stop plastik (foto)

Dziś na plaży w okolicach Kołobrzegu pojawił się ponad 50-ciometrowy napis “Stop plastik”. W ten sposób Greenpeace zwraca uwagę na problem odpadów z plastikowych produktów jednorazowego użytku. Aktywistki i aktywiści w ostatnim czasie sprawdzali, jakich śmieci znajduje się najwięcej na plażach i ich okolicach: w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu. Przeprowadzone audyty potwierdzają jednoznacznie, że największym problemem są odpady z tworzyw sztucznych, w szczególności filtry papierosowe.
24.07.2019

Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach

Przełowienie zagraża ekosystemom morskim i zamieszkującym je gatunkom. Problemem jest też zanieczyszczenie mórz i oceanów, m. in. zgubionymi podczas połowów sieciami rybackimi, tzw. sieciami widmo. Jeżeli nie zaczniemy działać, za 40 lat może zabraknąć ryb na naszych talerzach. W związku z tym WWF Polska i Mowi łączą siły, żeby ratować Bałtyk – promują zrównoważoną produkcję i konsumpcję ryb i owoców morza oraz zapobieganie zanieczyszczaniu morza sieciami widmo. W ramach akcji przez całe wakacje po wybrzeżu Morza Bałtyckiego będz
18.07.2019

Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne stref a na Długim Targu w Gdańsku stanęła nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu.
17.07.2019

Plastik Niefantastik – nowa wystawa w Helu

Co roku ponad 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. To tak, jakby co minutę pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Na problem zanieczyszczenia Bałtyku zwrócili uwagę młodzi gdańscy artyści. Do końca września w Helu można oglądać wystawę „Plastik Niefantasik”.
16.07.2019

Wieloryby na Długim Targu. Akcja Greenpeace #BezPlastiku

W środę 17 lipca o godz. 10.00 na Długim Targu w Gdańsku stanie nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu. Dorosła, sześciometrowa samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci.
16.07.2019

Wieloryby przed węgierskim parlamentem w ramach akcji Greenpeace

Instalację przedstawiającą wieloryby naturalnej wielkości wyłaniające się z morza odpadków umieściła we wtorek przed węgierskim parlamentem w Budapeszcie organizacja Greenpeace. Akcja ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecenia plastikiem.
09.07.2019

Japonia zaproponuje G20 plan przeciw plastikowi w oceanach

Całkowite zaprzestanie wyrzucania odpadów plastikowych do oceanów do 2050 roku to założenie planu, jaki Japonia zamierza zaproponować na szczycie przywódców G20 w Osace w piątek i sobotę – podał w czwartek portal japońskiego dziennika „Mainichi Shimbun”.
28.06.2019

Toskania wolna od plastiku

Toskania chce być regionem wolnym od plastiku jednorazowego użycia. Przepisy w tej sprawie uchwaliła regionalna rada samorządowa. Na ich mocy wprowadzony został zakaz używania naczyń i innych artykułów z plastiku na plażach, w lokalach i masowych imprezach.
26.06.2019

Ocean Cleanup ponownie będzie usuwać plastik z oceanów

Ocean Cleanup planuje ponownie uruchomić swój system 001/B do usuwania plastiku z oceanów. Start poprzedziły cztery miesiące ciągłego ulepszania systemu.
24.06.2019

W Wiedniu nagrodzono najlepszych europejskich wynalazców, m.in. nowoczesne rozwiązanie dla branży morskiej

Twórca zasilającej smartfony i laptopy baterii litowo-jonowej czy autor nowatorskiej metody oceny ryzyka wystąpienia przerzutów nowotworu - to niektóre osoby wyróżnione Nagrodą Europejskiego Wynalazcy 2019 podczas ceremonii, która odbyła się w czwartek w Wiedniu.
20.06.2019

„Bałtyk to nasza wspólna sprawa”. W Gdańsku rozpoczęło się 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (foto, wideo)

Bałtyk to nasza wspólna sprawa – mówił w środę w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas otwarcia 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego. To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie, podczas którego poruszane są tematy związane z rozwojem regionu Bałtyku, gospodarką w obiegu zamkniętym i problemami demograficznymi. W Forum uczestniczy prawie 800 osób z całej Europy.
13.06.2019

74. sesja MEPC – podsumowanie

74. sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego odbyła się w Londynie w dniach 13-17 maja.
12.06.2019

Kanada wprowadzi zakaz jednorazowych wyrobów plastikowych od 2021 roku

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w poniedziałek, że jego rząd od 2021 roku wprowadzi zakaz plastikowych wyrobów jednorazowego użytku takich jak torebki, słomki, sztućce, talerze i patyczki do mieszania napojów.
11.06.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Co się stanie, jeśli zabraknie ryb?

Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych: problem ten dotyczy już ponad 33% stad ryb, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych. Czy to możliwe, aby w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat mogło zabraknąć ryb? Jest to najgorszy scenariusz, ale powinien służyć jako sygnał alarmowy dla nas wszystkich. W związku z obchodzonym 8 czerwca Światowym Dniem Oceanów organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych dzisiejszych wyborów zależy przyszłość zarówno planety jak
05.06.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

Japonia: Czołowy producent plastikowych śmieci, chce zabronić darmowych foliówek w sklepach

Japonia chce wprowadzić opłatę za torby foliowe w supermarketach, sklepach spożywczych, aptekach i domach towarowych - podała we wtorek agencja Kyodo. Największy producent plastikowych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca chce w ten sposób walczyć z zanieczyszczeniem mórz.
05.06.2019

Morskie Muzeum na wakacje 2019

Latem morze ma wiele odcieni i kolorów. Tak samo różnorodna jest w tym roku nasza oferta edukacyjna na wakacje! Zapraszamy do Gdańska, Tczewa i Kątów Rybackich, jeśli chcecie poznawać świat morskich przygód pod opieką edukatorów. Jeżeli zdecydujecie się na wizytę w innym z naszych oddziałów, także z radością Was powitamy!
03.06.2019

Filipiny: Statek z kanadyjskimi śmieciami odpłynął do Vancouver

Z portu na filipińskiej wyspie Luzon odpłynął do Vancouver statek z kanadyjskimi śmieciami. Zalegały one w tym azjatyckim kraju od sześciu lat, będąc powodem sporu między Manilą i Ottawą.
31.05.2019

Start projektu The Ocean Cleanup przesunięty na czerwiec

Jak poinformował portal World Maritime News, praca pierwszego na świecie wieloskalowego systemu do usuwania plastiku z oceanów The Ocean Cleanup, została przesunięta na czerwiec. Opóźnienie jest związane z konieczną modernizacją projektu.
27.05.2019

Kanada: Rząd przeznaczy 1,14 mln dolarów na transport śmieci z Filipin

Kanada wyda 1,14 mln dolarów kanadyjskich na powrotny transport do Kanady dwóch tysięcy ton śmieci, których zabrania domagały się od dawna Filipiny - poinformował rząd w Ottawie.
24.05.2019

Filipiny: Prezydent Duterte nakazał odesłanie śmieci do Kanady

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte nakazał urzędnikom znalezienie prywatnej firmy żeglugowej, która odwiezie do Kanady śmieci. Przypłynęły one kanadyjskim frachtowcem na Filipiny w latach 2013-2014 w ponad 100 kontenerach, oznaczone jako odpady wtórne.
23.05.2019

W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu? Zaproszenie do 115. Kawiarni Naukowej w Sopocie

Zapraszamy na 115. wykład popularnonaukowy w ramach Kawiarni Naukowej w Sopocie organizowanej wspólnie przez Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie, Sopockie Towarzystwo Naukowe oraz sopocki Hotel Rezydent, pt. „W jaki sposób niepozorny mikroplastik zagraża środowisku morskiemu?”. Wygłosi go dr hab. Barbara Urban-Malinga, prof. MIR-PIB (Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy). Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 18:00.
21.05.2019

UE stawia kropkę na i ws. plastikowych jednorazówek

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek dyrektywę, która ma zakończyć stosowanie niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku. Chodzi m.in. o talerze, sztućce, słomki czy patyczki higieniczne.
21.05.2019

Bałtyk ma szansę wyplątać się z sieci widm (foto, wideo)

W Kołobrzegu odbyła się konferencja podsumowująca projekt Marelitt Baltic, którego głównym celem było znalezienie odpowiedzi jak skutecznie i systemowo rozwiązać problem związany z zagubionymi narzędziami połowowymi w Morzu Bałtyckim. Fundacja WWF Polska, razem z innymi partnerami z Polski, Szwecji, Estonii i Niemiec oraz szeregiem ekspertów, rybaków i nurków, wypracowali metody wyszukiwania i znakowania sieci, recyclingu odpadów, przystosowania infrastruktury portowej do odbierania zużytych sieci oraz optymalizacji kosztowej tyc
15.05.2019

Stena Line chce być liderem zrównoważonej żeglugi

Wspomaganie statków sztuczną inteligencją w celu oszczędzania paliwa, wprowadzenie napędu elektrycznego, znaczne zredukowanie liczby plastikowych opakowań, utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy i żeglugi, zwiększenie liczby kobiet w kadrze zarządzającej. To niektóre z najważniejszych osiągnieć Stena Line w 2018 roku w obszarach zrównoważonego rozwoju.
13.05.2019

Innowacyjny pojemnik na śmieci pływa już w gdańskiej marinie

Seabin działa już w Marinie Gdańsk. To innowacyjny pływający pojemnik na śmieci, który jednorazowo może zebrać nawet do 20 kg odpadów. Urządzenie zostało uruchomione w minioną sobotę. Gdańska przystań jachtowa otrzymała je od firmy Wärtsilä.
13.05.2019

Megablok kadłuba nowoczesnego wycieczkowca wyruszył ze stoczni CRIST do Francji (foto)

Kolejny zakończony sukcesem projekt stoczni CRIST. We wtorek do Francji wyruszyła w pełni wyposażona część siłowniana bloku nowoczesnego wycieczkowca. Tzw. megablok i transportowane na nim sekcje dziobowe przeznaczone są na drugi statek pasażerski klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Będzie on nosił imię MSC Virtuosa. Jednostka zostanie przekazana do eksploatacji w 2020 r. Na pokład zabierze 6 300 pasażerów.
01.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.