• <

Wynik wyszukiwania - "oficerowie" - Wiadomości

Najnowszy wycieczkowiec Silversea pomyślnie przeszedł próby morskie

Najnowszy ultraluksusowy Silversea Cruises – Silver Moon – pomyślnie przeszedł próby morskie, które odbyły się od 8 do 20 sierpnia.
28.08.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

55 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej wojny minowej Marynarki Wojennej RP. Jej okręty co roku uczestniczą w najważniejszych ćwiczeniach krajowych oraz międzynarodowych manewrach zarówno na Bałtyku, jak i poza nim. Regularnie wydziela siły do pełnienie służby w morskim komponencie Sił Odpowiedzi NATO. Dzisiaj, 29 kwietnia, świnoujska 8. Flotylla Obrony Wybrzeża obchodzi 55. rocznicę utworzenia.
03.05.2020

Amerykańska marynarka zaakceptowała odbiór niszczyciela USS Zumwalt

Amerykańska marynarka wojenna zaakceptowała dostawę USS Zumwalt, niszczyciela wielozadaniowego nowej generacji.
27.04.2020

Tragiczna śmierć kapitana kontenerowca w porcie Cartagena

Brutalny atak na statku Spirit of Hamburg w porcie Cartagena, w Kolumbii. 16 kwietnia, na głównym pokładzie kontenerowca, znaleziono ciało kapitana. Według władz kolumbijskich, śmiertelne obrażenia zostały zadane przez członka lub członków załogi. Zaprzeczają temu sami marynarze twierdząc, że doszło do ataku z zewnątrz.
21.04.2020

NYK Line wyszkolił pierwszego kapitana

Jedno z największych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie, NYK Line, wypromowało pierwszego w swojej historii kapitana. Stało się tak dzięki specjalnemu programowi szkoleniowemu, trwającym od 2006 roku.
14.04.2020

Marynarze wspierają potrzebujących

Marynarze 43. Batalionu Saperów z Rozewia, z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, pomogli najbardziej potrzebującym. Przeprowadzili akcję charytatywną i przekazali artykuły spożywcze tym, których środki do życia nie są wystarczające.
10.04.2020

Szef BBN: w ciągu miesiąca powstanie nowa strategia bezpieczeństwa narodowego

Spodziewamy się, że w przeciągu miesiąca będziemy mieli przygotowaną do podpisu prezydenta strategię bezpieczeństwa narodowego. Jej ogłoszenie stwarza szansę na powstanie strategii sektorowych, w tym morskiej" – powiedział szef BBN Paweł Soloch podczas Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego w Gdyni.
11.02.2020

80 lat temu podpisano polsko-brytyjską umowę o statusie Polskiej Marynarki Wojennej

80 lat temu, 18 listopada 1939 r., w Londynie podpisano polsko-brytyjską umowę o funkcjonowaniu w Wielkiej Brytanii Polskiej Marynarki Wojennej. Układ umożliwił rozwój polskiej floty, która na wodach Atlantyku walczyła nieprzerwanie przez cały okres II wojny światowej.
18.11.2019

Popatrzeć na gospodarkę morską z innej perspektywy

Rok 2019 został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO jako rok docenienia znaczenia roli kobiet w gospodarce morskiej.
04.11.2019

Svenska Dagbladet: szwedzka marynarka wojenna wraca do podziemnej kwatery

Z powodu zagrożenia ze strony Rosji dowództwo szwedzkiej marynarki wojennej po 15 latach wraca do swojej podziemnej kwatery, wykutej ze skał pod wyspą Muskoe pod Sztokholmem - informuje we wtorek gazeta "Svenska Dagbladet".
01.10.2019

Odsłonięcie pomnika Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach koło Sobótki

W dniu 14 września Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, posłowie, burmistrzowie, starostowie, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Wrocław, Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu i wielu innych gości z całego kraju oraz z zagranicy 14 września wzięło udział w zorganizowanych przez Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej uroczystościach poświęconych odsłonięciu Pomnika Marynarzy Flotylli Pińskiej w Świątnikach koło Sobótki w setną rocznicę powstania Flotylli.
18.09.2019

Morawiecki: Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu naszej części Europy

Premier Mateusz Morawiecki po wtorkowym spotkaniu w Wilnie z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem podkreślił, że oba państwa stoją na stanowisku, iż budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu tej części Europy.
17.09.2019

Oficerskie święto na ORP Błyskawicy (foto)

Weszli na pokład jako podchorążowie, a zeszli z niego już jako oficerowie. 35 świeżo upieczonych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni otrzymało awans na swój pierwszy stopień oficerski. Promocja odbyła się w piątek, 30 sierpnia, na pokładzie okrętu ORP „Błyskawica”. Po raz pierwszy w historii ceremonia była połączona z uroczystością ukończenia studiów I stopnia przez podchorążych z Kataru i Kuwejtu. 25 zagranicznych absolwentów na pamiątkę tego wydarzenia otrzymało kordziki honorowe z rąk rektora-komendanta Akademii M
02.09.2019

Armator oraz właściciel tankowców zapłaci 3 mln dolarów za zanieczyszczenie powietrza

Armator, właściciel oraz starsi oficerowie tankowca Ocean Princess zostali skazani za zanieczyszczenie, złe prowadzenie rejestru oraz utrudnianie prowadzenia dochodzenia - podał amerykański Departament Sprawiedliwości.
28.08.2019

Promocja oficerska oraz uroczystość zakończenia studiów przez podchorążych zagranicznych AMW w Gdyni

Promocja oficerska polskich podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz uroczystość ukończenia studiów I stopnia przez zagranicznych podchorążych z Kataru oraz Kuwejtu odbędą się w najbliższy piątek o godz. 11:00. Ceremonie odbędą się na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki promowanych zostanie 35 polskich absolwentów. Natomiast 25 podchorążych zagranicznych otrzyma z rąk Rektora – Komendanta kordzik honorowy Marynarki Wojennej na pa
28.08.2019

Ośrodek Szkoleniowy Exerters wychodzi naprzeciw potrzebom rozwijającego się rynku LNG w Polsce

Z początkiem sierpnia Exerters uruchomiło nową witrynę internetową https://www.exelng.pl przedstawiając tym samym największe spektrum szkoleń o tematyce ściśle powiązanej ze skroplonym gazem ziemnym w Polsce.
08.08.2019

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Sea Breeze 2019 na Ukrainie

Dwóch oficerów Marynarki Wojennej, reprezentujących świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża oraz gdyńską 3. Flotyllę Okrętów, uczestniczyło w dniach 1 - 12 lipca 2019 r. w ćwiczeniu pk. "Sea Breeze 2019" na Ukrainie.
17.07.2019

W Petersburgu pochowano 14 oficerów okrętu Łoszarik

W Petersburgu odbył się w sobotę pogrzeb 14 oficerów, którzy zginęli podczas pożaru jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik) na Morzu Barentsa. Uroczystość nie była publiczna. Oficerowie spoczęli na Cmentarzu Serafimowskim niedaleko memoriału załogi okrętu Kursk.
06.07.2019

Załoga Łoszarika zostanie pochowana w Petersburgu, daty nie podano

Załoga rosyjskiej jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik), która zginęła na Morzu Barentsa, pochowana będzie w Petersburgu. Data i miejsce pogrzebu nie będą podane do wiadomości publicznej. Według mediów 14 oficerów spocznie niedaleko pomnika załogi okrętu Kursk.
05.07.2019

Opublikowano nazwiska marynarzy, którzy zginęli na Morzu Barentsa

Ministerstwo obrony Rosji opublikowało w środę nazwiska 14 marynarzy, którzy zginęli podczas pożaru jednostki głębinowej na Morzu Barentsa. W katastrofie zginęli oficerowie marynarki, ludzie uhonorowani wysokimi odznaczeniami państwowymi i wojskowymi.
03.07.2019

Rosja: Resort obrony zaprzecza, by pożar na jednostce podwodnej wywołała eksplozja gazu

Ministerstwo obrony Rosji zaprzeczyło doniesieniom agencji Reutera o tym, by na jednostce głębinowej, gdzie w pożarze zginęło 14 marynarzy, doszło do eksplozji gazu. Reuters podał wcześniej, że Rosja ostrzegła Norwegię o eksplozji na Morzu Barentsa.
03.07.2019

Marynarze ze Stena Line wolontariuszami na statku-szpitalu Mercy Ships

Po owocnym programie wolontariatu w 2018 roku, kolejnych dwóch marynarzy armatora Stena Line przygotowuje się do trzymiesięcznej służby na pokładzie statku-szpitala Africa Mercy. Stena Line wspiera organizację charytatywną Mercy Ships nie tylko poprzez pozyskiwanie funduszy oraz szerzenie wiedzy o jej działalności, ale także poprzez dzielenie się kompetencjami morskim i technicznymi swoich pracowników.
26.06.2019

Exerters stawia na ChartWorld

Najnowocześniejsze rozwiązania szkoleniowe z zakresu obsługi systemu ECDIS na wyciągnięcie ręki. Gdyński ośrodek szkoleniowy Exerters Training Centre stawia na współpracę z firmą ChartWorld i jako jedyny w Europie zapewni szkolenia z instruktorem z zakresu obsługi systemu ECDIS eGlobe G2.
07.06.2019

Praktyki pod żaglami na ORP Iskra

W poniedziałek 13 maja, okręt szkolny ORP Iskra, z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie, udał się w trzymiesięczny rejs nawigacyjno-szkoleniowy.
13.05.2019

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

90 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.
12.04.2019

Szef BBN rozmawiał z dowódcą morskich sił NATO

Bezpieczeństwo morskie i nowe zagrożenia, wkład Polski w potencjał NATO, udział w sojuszniczych operacjach i służba polskich oficerów w sojuszniczych dowództwach - były tematami rozmowy szefa BBN Pawła Solocha i dowódcy morskich sił NATO wiceadm. sir Clive’a Johnstone’a.
11.04.2019

MON: 20 lat Polski w NATO (wideo)

12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. W 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
12.03.2019

Bałtyk możliwym teatrem działań zbrojnych?

Jak poinformował portal Defence News, pod koniec stycznia miała miejsce inauguracja pierwszej grupy oficerów, która zajmie się dowództwem wielonarodowego komponentu morskiego na Bałtyku. Może to stanowić kolejny dowód na to, że niemieccy planiści wojskowi poważnie rozważają mozliwość militarnej konfrontacji z Rosją na wodach, które do niedawna były uznawane za "spacyfikowane podwórko Niemiec".
08.02.2019

Admiralskie pożegnanie z mundurem

Na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica kadra, byli oficerowie Marynarki Wojennej oraz władze miasta Gdyni pożegnali kończącego zawodową służbę wojskową kontradmirała Mirosława Mordela.
31.01.2019

MON przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie podwyższenia uposażeń żołnierzy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia szefa MON wprowadzającego podwyżki dla żołnierzy - wyniosą one od 200 do 550 zł. MON zaproponowało skrócenie terminu uzgodnień do pięciu dni po to, by podwyżki jak najszybciej trafiły do wojskowych.
11.01.2019

Sto lat temu - w Boże Narodzenie - do Gdańska przypłynął Ignacy Jan Paderewski

W Boże Narodzenie 1918 roku Ignacy Jan Paderewski przybył do Gdańska, korzystając z pomocy brytyjskiej misji wojskowej.
26.12.2018

Japonia chce przejść na system zdalnego sterowania statkami w 2025 roku

Japonia będzie w tym roku pracować nad „mapą drogową” dla projektu, która ma zapewnić w 2025 roku przejście tego kraju na system zdalnego sterowania statkami – poinformowało japońskie Ministerstwo Transportu.
19.12.2018

48. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

48 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany.
17.12.2018

Rosyjski sąd nakazał aresztowanie 12 ukraińskich marynarzy

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. dwunastu ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę po ostrzelaniu okrętów Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.
27.11.2018

Rosja: Sąd nakazał aresztowanie trzech ukraińskich marynarzy

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. pierwszych trzech z 24 ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej.
27.11.2018

Sąd nakazał aresztowanie trzech ukraińskich marynarzy

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. pierwszych trzech z 24 ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej.
27.11.2018

Po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej ranny oficer SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła, że dwóch jej oficerów znajdowało się na ukraińskich okrętach, zaatakowanych w niedzielę przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej, a jeden z nich został ranny w wyniku ostrzału rakietowego z rosyjskiego myśliwca.
27.11.2018

Narada szkoleniowo-metodyczna starszych podoficerów dowództw

Koncepcja zmian programów kształcenia była tematem narady szkoleniowo-metodycznej starszych podoficerów dowództw zorganizowanej przez Dowódcę 3. Flotylli Okrętów komandora Mirosława Jurkowlańca.
18.10.2018

Cztery niemieckie okręty wpłynęły do Gdyni (foto, wideo)

Fregata Hessen, okręt badawczy Planet, holownik pełnomorski Fehmarn oraz okręt podwodny U-31 z 27-osobową załogą. Te cztery okręty z wizytą roboczą zawinęły w piątek do Portu Gdynia. Jednostki na co dzień służące w Deutsche Marine nie są dostępne dla zwiedzających.
05.10.2018

Admirał floty Józef Unrug spoczął na polskiej ziemi

Po 45 latach od śmierci, admirał floty Józef Unrug, zgodnie ze swoją ostatną wolą, spoczął na polskiej ziemi. We wtorek, 2 października Admirał wraz z małżonką Zofią został pochowany w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu MW w Gdyni-Oksywiu.
03.10.2018

Gdynia: Zakończyła się msza pogrzebowa admirała Józefa i Zofii Unrugów

W kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni-Oksywiu zakończyła się msza pogrzebowa dowódcy obrony Wybrzeża 1939 r., admirała floty Józefa Unruga i jego żony Zofii. Do konduktu zmierzającego na Cmentarz Marynarki Wojennej, dołączył prezydent Duda.
02.10.2018

Japonia opracuje projekt sterowania zdalnego statkami

Japonia będzie w tym roku pracować nad „mapą drogową” dla projektu, która ma zapewnić w 2025 roku przejście tego kraju na system zdalnego sterowania statkami – poinformowało japońskie Ministerstwo Transportu.
26.09.2018

Ostatnia droga wiceadmirała Józefa Unruga do Polski

Dowodził obroną Polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Był jednym z tych dowódców, którym Bóg powierzył honor Polaków w dniach tragicznej próby. Zmarł we Francji i tam został pochowany.
18.09.2018

O losach marynarzy i oficerów Marynarki Wojennej w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni

Prezydent, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni w swoim wystąpieniu mówił m.in. o losach marynarzy i oficerów Marynarki Wojennej, którzy brali udział w obronie wybrzeża i wód terytorialnych Rzeczpospolitej przed hitlerowskim najeźdźcą w 1939 roku.
01.09.2018

Międzynarodowe ćwiczenie BREEZE 18

W dniach 13-22 lipca, w miejscowości Burgas (Bułgaria) ponad 2300 żołnierzy z 10 państw członkowskich NATO, w tym dwóch oficerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża brało udział w międzynarodowym ćwiczeniu BREEZE 18.
24.07.2018

90 lat temu zwodowano pierwszy wielki okręt małej floty – ORP Wicher

90 lat temu, 10 lipca 1928 r., we francuskiej stoczni Blainville odbyły się chrzest i zwodowanie pierwszego nowoczesnego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej. Niszczycielowi nadano imię „Wicher”. Okręt był symbolem polskich dążeń do rozwijania potencjału morskiego i utrwalania praw do Bałtyku.
10.07.2018

Exerters: Indywidualne podejście i dobrze wykorzystany czas - jak sprawić, żeby szkolenie było przyjemnością? (wywiad)

Czas dla ludzi pracujących na morzu jest niezwykle istotny. Szczególnie ten spędzany na lądzie z rodziną. Szkolenia są często zmarnowanym czasem i przysparzają wiele irytacji. Niezadowolenie budzą niedoświadczenie i czyste teoretyzowanie prowadzących oraz brak praktycznej wiedzy. Wiedział o tym założyciel Exerters, który zawodowo zajmował się pływaniem. O tym, jak ważne jest indywidualne podejście, jakie kompetencje powinien mieć idealny kandydat na prowadzącego szkolenie i jak sprawić, żeby czas spędzony na dodatkowej nau
03.07.2018

Gdynia: Pochowano dziewięciu marynarzy – ofiary zbrodni komunistycznych

Na Cmentarzu Marynarki Wojennej pochowano w piątek dziewięciu oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiary zbrodni komunistycznych. Żegnamy ich tak, jak zwykliśmy żegnać bohaterów wolnej Polski - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w czasie uroczystości.
30.06.2018

Wyzwania polskiej gospodarki morskiej

Mówiąc o wyzwaniach polskiej gospodarki morskiej należy najpierw wyraźnie zdefiniować zakres tej branży. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ustaliło pięć jej podstawowych filarów : żegluga morska, eksploatacja portów, przemysł stoczniowy, żegluga śródlądowa, rybołówstwo i edukacja.
13.06.2018

Bezpieczeństwo żeglugi morskiej

Żegluga morska jest sferą działalności człowieka obarczoną dużym ryzykiem. Ogromne przestrzenie do pokonania, zmienne, często ekstremalnie niekorzystne, warunki atmosferyczne, rosnący ruch statków w kanałach i portach, nie zawsze bezpieczny ładunek do przewiezienia, wreszcie takie zjawiska jak piractwo czy terroryzm morski, to tylko część z zagrożeń jakie, związane są z transportem morskim. A jednak do tragedii i wypadków statków dochodzi stosunkowo rzadko. To głównie zasługa działalności Międzynarodowej Organizacji Morski
06.06.2018

Kontradmirał Jaworski dowódcą Centrum Operacji Morskich

Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o zmianach kadrowych w strukturach dowodzenia Marynarki Wojennej RP. Na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wyznaczył dotychczasowego dowódcę 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego. 22 maja przed ORP Błyskawica odbyła się uroczystość zdania przez niego obowiązków i objęcia nowego dowództwa.
22.05.2018

Międzynarodowe ćwiczenie sił przeciwminowych SPANISH MINEX

30 kwietnia, w miejscowości Mahon na Minorce blisko 600 żołnierzy z 8 państw członkowskich NATO, SNMCMG2 (Stały Zespół Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2) oraz EUROMARFOR (Zespół Europejskich Sił Morskich) rozpoczęło ćwiczenie SPANISH MINEX 2018.
07.05.2018

ORP Wodnik wrócił z Zatoki Perskiej

Po 70 dniach rejsu do Gdyni wrócił ORP „Wodnik”, okręt szkoleniowy, na którego pokładzie praktyki z m.in. astronawigacji odbyła grupa polskich i zagranicznych studentów z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.04.2018

Przekazanie dowództwa na ORP Błyskawica

Paradą, wielką galą banderową i osobistym salutem armatnim marynarze z Centrum Operacji Morskich pożegnali swojego wieloletniego dowódcę wiceadmirała dr hab. Stanisława Zarychtę. Obowiązki tymczasowego dowódcy COM-DKM zostały powierzone komandorowi Mariuszowi Kościelskiemu.
27.04.2018

Polscy i zagraniczni podchorążowie wracają z rejsu

Po ponad 70 dniach rejsu w piątek o godzinie 10:00 do portu w Gdyni powróci okręt szkolny ORP „Wodnik”. Przebył ponad 17 tys. mil morskich, podczas których polscy i zagraniczni podchorążowie studiujący w Akademii Marynarki Wojennej odbywali praktyki specjalistyczne, astronawigacyjne oraz marynarskie. Były to pierwsze tego typu zajęcia, zarówno pod względem wymiaru, jak i charakteru, dla studentów z Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu. Podczas rejsu okręt zawinął do takich portów jak Iraklion, Doha, Kuwejt, Limassol oraz Ceuta
23.04.2018

Soloch: Mamy z Niemcami podobne poglądy na Rosję, NATO i UE

Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa – powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie.
20.04.2018

W czwartek święto Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego

Na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni przy okręcie muzeum ORP „Błyskawica” w czwartek w samo południe rozpoczną się uroczyste obchody święta Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego (COM-DKM). Z tej okazji na ORP „Błyskawica” oraz okręcie rakietowym ORP „Piorun” i niszczycielu min ORP „Kormoran” podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Dodatkowo „Piorun” i „Kormoran” zostaną udostępnione do zwiedzania. Święto COM-DKM jest jednym z głównych wydarzeń obchodów roku jubileuszu 100-lecia Marynarki Wojennej.
03.04.2018

Gen. Scaparrotti: Decyzja o nowych strukturach dowódczych NATO w lipcu br.

Decyzja o nowych strukturach dowódczych NATO ma zapaść na szczycie Sojuszu w lipcu br. - zapowiedział we wtorek w Szczecinie (Zachodniopomorskie) dowódca sił NATO w Europie generał Curtis Scaparrotti.
03.04.2018

Japonia z ambitnym projektem, który ma zmienić żeglugę

Japonia będzie w tym roku pracować nad „mapą drogową” dla projektu, która ma zapewnić w 2025 roku przejście tego kraju na system zdalnego sterowania statkami – poinformowało japońskie Ministerstwo Transportu.
12.03.2018

Korpus NATO: jeżeli zajdzie potrzeba zareagujemy natychmiast

Jeśli zajdzie taka potrzeba, zareagujemy natychmiast, ponieważ dla NATO zobowiązanie to nie tylko słowa – powiedział w czwartek w Szczecinie dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO gen. broni Manfred Hofmann.
08.03.2018

Doskonalenie swoich umiejętności to podstawowe zadanie w czasie pokoju

Nieważne jest, z jakiego punktu startujesz, ale ważne jest, dokąd dążysz - takie motto przyświecało uczestnikom szkolenia, którzy wyrazili chęć przejścia do korpusu podoficerskiego.
06.03.2018

Młodzi ludzie chcą Pogorią popłynąć na ŚDM w Panamie

Młodzi ludzie chcą żaglowcem Pogoria popłynąć na Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie. Rejs organizowany w 100-lecie odzyskania niepodległości i 40. rocznicę wyboru na papieża Karola Wojtyły ma promować Polskę. Będzie miał także wymiar ewangelizacyjny.
15.02.2018

ORP „Wodnik” wypłynął w rejs po wodach Zatoki Perskiej

Dzisiaj rano z portu wojennego w Gdyni wypłynął okręt ORP „Wodnik”. Na jego pokładzie znaleźli się polscy i zagraniczni podchorążowie studiujący w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Wśród zagranicznych studentów znaleźli się obywatele Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu.
12.02.2018

Dwa młode słonie uratowane przez lankijską jednostkę patrolową! (wideo)

Niezwykłe zdarzenie miało miejsce na Sri Lance. Silne prądy zabrały dwa młode słonie na głębokie wody około pół mili od wybrzeża. Zwierzęta wpadły w panikę, szamotały się i z trudem utrzymywały trąby nad powierzchnią wody. Na szczęście, zostały w porę zauważone przez straż morską.
07.02.2018

Wspólny rejs polskich i zagranicznych podchorążych

Polscy i zagraniczni podchorążowie studiujący w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wyruszą w dwumiesięczny rejs na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik”. Po raz pierwszy praktyki studentów z Arabii Saudyjskiej, Kataru oraz Kuwejtu odbędą się w takim wymiarze i charakterze. W poniedziałek 12 lutego o godzinie 09:00 okręt wraz z 50 podchorążymi odcumuje z Portu Wojennego w Gdyni udając się na Zatokę Perską.
05.02.2018

Tillerson: Polska i Stany Zjednoczone razem są przeciwni Nord Stream 2

Polska i USA sprzeciwiają się Nord Stream 2, który podkopuje bezpieczeństwo energetyczne Europy i daje Rosji kolejne narzędzie upolitycznienia energetyki - mówił w Warszawie sekretarz stanu USA Rex Tillerson. Odnosząc się do negocjacji ws. kontraktów wojskowych zapewnił, że "damy radę zrobić ten ostatni krok".
27.01.2018

Attache morski USA w COM-DKM

Komandor porucznik Thomas P. Wypyski, attaché morski Stanów Zjednoczonych Ameryki, złożył we wtorek, 23 stycznia wizytę dowódcy Centrum Operacji Morskich - Komponentu Morskiego.
25.01.2018

„Nasze Sygnały” – nowy cykl spotkań historycznych w Muzeum Marynarki Wojennej

Inaugurując rok stulecia polskiej Marynarki Wojennej, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdynia zaprasza na pierwsze spotkanie nowego, muzealnego cyklu historycznego pt. „Nasze Sygnały”. Tytuł zapożyczony został od periodyku wydawanego w latach 1945-2005 przez emigracyjne Stowarzyszenie Marynarki Wojennej w Londynie. Pismo to, redagowane i kolportowane w środowisku oficerów i marynarzy, którzy zdecydowali się na los powojennych emigrantów, stanowi nieocenione źródło wiedzy o historii Marynarki Wojennej II RP. „Naszym Sygnałom” – temu u
15.01.2018

Japonia chce stworzyć system zdalnego sterowania statkami

Japonia będzie w tym roku pracować nad „mapą drogową” dla projektu, która ma zapewnić w 2025 roku przejście tego kraju na system zdalnego sterowania statkami – poinformowało japońskie Ministerstwo Transportu.
10.01.2018

MON: Nowi dowódcy Brygad Obrony Terytorialnej w woj. Świętokrzyskim, Łódzkim i Pomorskim

WOT rozpoczyna trzeci etap budowy formacji. Świętokrzyskie, Łódzkie i Pomorskie to kolejne trzy województwa, w których rusza formowanie brygad obrony terytorialnej. Na stanowiska dowódców zostali wyznaczeni doświadczeni oficerowie. Dwóch z nich wywodzi się z wojsk specjalnych, trzeci uczestniczył w formowaniu jednej z już funkcjonujących jednostek WOT.
05.01.2018

Dar Młodzieży w doku SR Nauta. Wkrótce wyruszy w wyjątkową podróż (foto, wideo)

Podróż dookoła świata coraz bliżej, dlatego Dar Młodzieży nie ma czasu na odpoczynek. Obecnie żaglowiec przechodzi remont klasowy w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Zostanie m.in. pomalowany i wyposażony w nowoczesny system obróbki wód balastowych. Ostatni taki „lifting” należąca do Akademii Morskiej w Gdyni jednostka przechodziła dwa lata temu. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy, jak przebiegają prace.
26.12.2017

47. rocznica krwawej pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu

47 lat temu, 17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.
17.12.2017

Bp Guzdek: Historia trzech oficerów MW potwierdza, że nie ma zbrodni doskonałej

Niezwykła historia trzech oficerów Marynarki Wojennej jest potwierdzeniem prawdy, że nie ma zbrodni doskonałej - mówił w sobotę biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy pogrzebowej trzech oficerów MW straconych w grudniu 1952 r. przez komunistyczne władze.
16.12.2017

W Gdyni rozpoczął się pogrzeb oficerów MW straconych przez komunistyczne władze

Msza św. w kościele w Gdyni Oksywiu rozpoczęła w sobotę uroczystości państwowego pogrzebu trzech oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 r. przez komunistyczne władze po sfingowanym procesie.
16.12.2017

Prof. M. Golon: Godny pochówek dla zamordowanych w PRL „komandorów” - bohaterskich obrońców Helu

Rok temu, po 70 latach od śmierci, chowaliśmy Danutę Siedzikównę ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk, a teraz będziemy naszych dwóch admirałów i komandora chowali 65 lat od dnia ich zamordowania - powiedział PAP dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon.
16.12.2017

Macierewicz o straconych po tzw. procesie komandorów: Symbol naszej niepodległości

Symbolem naszej niepodległości nazwał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz trzech oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 r. w wyniku tzw. procesie komandorów. W piątek w Helu odbyły się uroczystości poprzedzające zaplanowany na sobotę w Gdyni pogrzeb oficerów.
15.12.2017

D. Sieczkowski: W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje

W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje, zapadały wyroki śmierci - przypominają autorzy wystawy pt. „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”. Oficerowie byli oskarżani przede wszystkim o dywersję i szpiegostwo - powiedział Daniel Sieczkowski z gdańskiego Oddziału IPN.
15.12.2017

Szef BBN: Pogrzeb trzech komandorów - zadośćuczynieniem za popełnioną na nich zbrodnię

Planowany na sobotę w Gdyni pogrzeb trzech komandorów prezydent traktuje jako zadośćuczynienie za popełnioną na nich zbrodnię komunistycznych władz – mówi PAP szef BBN Paweł Soloch. Na przyszły rok BBN planuje sprowadzenie prochów ich zwierzchnika, dowódcy obrony Wybrzeża adm. Józefa Unruga - dodał.
15.12.2017

65. rocznica egzekucji komandorów dokonanej przez władze komunistyczne

65 lat temu, 16 grudnia 1952 r., na podstawie wyroku NSW straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski oskarżeni o "próbę obalenia władzy ludowej". Cztery dni wcześniej rozstrzelany został skazany w tym samym procesie kmdr Jerzy Staniewcz. Oficerowie ci w okresie II RP służyli w Marynarce Wojennej; w kampanii 1939 r. walczyli na Helu.
15.12.2017

W sobotę w Gdyni państwowy pogrzeb trzech oficerów straconych po tzw. procesie komandorów

W sobotę w Gdyni odbędzie się państwowy pogrzeb trzech wysokich oficerów Marynarki Wojennej straconych w grudniu 1952 r. w efekcie opartego na fałszywych dowodach tzw. procesu komandorów. W uroczystościach weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda.
15.12.2017

Bałtycka Rada ds. Bezpieczeństwa Przeciwminowego

Od wczoraj, 12 grudnia, na pokładzie Okrętu Muzeum ORP Błyskawica członkowie Bałtyckiej Rady ds. Oczyszczania z Przedmiotów Niebezpiecznych (BOSB - Baltic Ordnance Safety Board) uczestniczą w dwudniowym posiedzeniu.
13.12.2017

Szczątki obrońców polskiego Wybrzeża spoczną w Gdyni

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz oraz komandor Zbigniew Przybyszewski, bohaterowie kampanii wrześniowej po II wojnie światowej niesłusznie oskarżeni o spisek przeciwko Polsce i skazani na śmierć, teraz doczekają się godnego pochówku. Ich szczątki zostaną sprowadzone do Gdyni i spoczną w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Oksywiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 16 grudnia. Weźmie w nich udział prezydent RP Andrzej Duda.
11.12.2017

Dar Młodzieży przejdzie przegląd klasy i remont

- Statek czeka potężny remont. Pięcioletni przegląd klasy to okazja do wykonania remontu. Dokonane zostanie także doposażenie – mówił na antenie Radia Gdańsk prof. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni. Później żaglowiec wypłynie w rejs dookoła świata.
15.11.2017

Macierewicz: przed MON kolejne wyzwania, m.in. modernizacja polskiej armii

Stacjonowanie sojuszniczych wojsk, zwiększenie wydatków obronnych i armii, awanse dla młodych oficerów, kontrakty zbrojeniowe, powołanie WOT, wojskowe szkolenie młodzieży - to osiągnięcia, na jakie wskazywało w środę kierownictwo MON.
15.11.2017

Żołnierze COM-DKM w ćwiczeniu TRIDENT JAVELIN 2017

W kwaterach NATO na terenie całej Europy prowadzone jest obecnie ćwiczenie pod kryptonimem Trident Javelin 2017 z udziałem oficerów i podoficerów COM-DKM.
15.11.2017

Dar Młodzieży wyrusza w podróż dookoła świata (foto, wideo)

11 miesięcy rejsu po morzach i oceanach, planowane 6 zmian załóg szkolnych oraz obecność podczas Światowych Dni Młodzieży 2019. W przyszłym roku Dar Młodzieży wyrusza w Rejs Niepodległości, czyli w podróż dookoła świata dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Początek wyprawy zaplanowano na maj przyszłego roku.
31.10.2017

Dar Młodzieży kończy sezon praktyk morskich

Ostatnie grupy tegorocznych parktykantów - studentów wydziałów Mechanicznego i Naigacyjnego AMG schodzą z pokładu Daru Młodzieży 31 października. Następnie żaglowiec przejdzie remonty i modernizacje przed Rejsem Niepodległości 2018.
26.10.2017

Gdańsk: 700 podchorążych złożyło przysięgę wojskową na Westerplatte

Niemal 700 podchorążych złożyło w piątek w czasie uroczystości, którą zorganizowano na gdańskim Westerplatte, przysięgę wojskową. W ślubowaniu wzięli udział studenci trzech wojskowych uczelni z Wrocławia, Gdyni i Dęblina. Wspólną przysięgę zorganizowano po raz czwarty.
22.09.2017

22 nowych oficerów Marynarki Wojennej

Na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” w piątek odbyła się uroczysta promocja na pierwszy stopień oficerski. Aktu mianowania dokonał szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski. Obecnością uroczystość zaszczycili minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, który dokonał uroczystego wręczenia nagrody Prezydenta RP – honorowej broni białej – Pałasza Honorowego Marynarki Wojennej. Promowanych zostało 22 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. Zg
01.09.2017

Czuczman: W Europie wyposaża się co drugą jednostkę na świecie

Co druga jednostka na świecie jest wyposażana w Europie – powiedział Jerzy Czuczman, dyrektor Związku Pracodawców Forum Okrętowe, w środowej audycji Radia Gdańsk „Ludzie i Pieniądze”. Jak podkreślił, szansą na prezentację polskich produktów będą najbliższe targi BALTEXPO. To jedno z najbardziej prestiżowych europejskich wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
31.08.2017

Nowi oficerowie Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna w piątek wzbogaci się o 22 nowych oficerów. W tym dniu na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” odbędzie się promocja oficerska absolwentów Akademii Marynarki Wojennej. W uroczystości, która rozpocznie się o godz. 9.00, udział weźmie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Promocji na stopień podporucznika marynarki dokona szef Sztabu Generalnego WP generał broni dr Leszek Surawski. Jako pierwszy szlify oficerskie otrzyma tegoroczny prymus bosman podchorąży Dawid Richert.
28.08.2017

50. rocznica tragicznego wypadku na ORP Błyskawica

9 sierpnia przypada 50. rocznica wypadku na ORP Błyskawica. Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia rozpoczęły się od uroczystej zbiórki załogi historycznego niszczyciela. W uroczystościach uczestniczyły także rodziny ofiar wypadku.
09.08.2017

Rząd zajmie się projektem utworzenia komórki kontrolującej formacje mundurowe

Rada ministrów ma rozpatrzyć we wtorek projekt ustawy powołującej Biuro Nadzoru Wewnętrznego. Biuro ma się zajmować nieprawidłowościami w służbach mundurowych, przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej przez funkcjonariuszy.
25.07.2017

Statki autonomiczne przyszłością żeglugi morskiej?

Pomysł autonomicznych statków miałby być rozwiązaniem, które dla branży morskiej byłoby krokiem w przyszłość. Norweska firma Yara produkująca nawozy oraz producent rozwiązań technologii morskiej Kongsberg połączyli siły w realizacji wyjątkowego projektu. Połączenie feederowe z fabryki do miejscowego portu miałoby być obsługiwane w pełni autonomicznie już w 2020 roku.
24.07.2017

Trump uczestniczył w inauguracji służby nowego lotniskowca

Prezydent USA Donald Trump uczestniczył w sobotę w porcie wojennym Norfolk w stanie Wirginia w uroczystości wprowadzenia do służby najnowszego amerykańskiego lotniskowca atomowego USS Gerald R. Ford.
22.07.2017

Powrót „rybackich” tablic

Mosiężne tablice, upamiętniające absolwentów Szkół Rybołówstwa Morskiego, którzy zginęli na morzu, eksponowane były w latach 1958 - 1968 w holu głównym budynku Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego, dzisiaj Wydziału Nawigacyjnego AMG. Po utworzeniu, z połączenia PSRM i PSM, Wyższej Szkoły Morskiej, tablice na długie lata zniknęły w magazynach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
21.07.2017

65 lat temu zapadły wyroki w tzw. procesie komandorów

65 lat temu, 21 lipca 1952 r., zapadł wyrok w tzw. procesie komandorów – siedmiu wysokich oficerów Marynarki Wojennej fałszywie oskarżonych o szpiegostwo i dywersję. Pięciu oskarżonych skazano na karę śmierci (wykonano trzy wyroki), pozostałych na karę dożywotniego więzienia.
21.07.2017

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży (foto, wideo)

Odbył 211 podroży, przepłynął około 565 000 mil morskich, a na jego pokładzie przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. To Dar Młodzieży. Jeden z najpopularniejszych żaglowców świata obchodzi 35-lecie podniesienia biało-czerwonej bandery. Uroczystości z tej okazji odbyły się we wtorek przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na polskiej fregacie podniesiono nową, wielką banderę.
04.07.2017

Wodowanie rocznika „Nautologia” nr 154

W roku 60-lecia Polskiego Towarzystwa Nautologicznego w gościnnych progach Muzeum Marynarki Wojennej 26 czerwca odbyło się uroczyste wodowanie rocznika „Nautologia” nr 154 (2017 r.). Wśród uczestników spotkania było wielu znamienitych gości, w tym autorów artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze „Nautologii”. Wśród nich: prof. dr hc. Daniel Duda, kadm. prof. Antoni Komorowski, prof. Jan Kazimierz Sawicki, red. Bohdan Sienkiewicz, red. Władysław Jaszowski i red. Marek Kański, sędzia Witold Kuczorski i inż Zygmunt Choreń oraz
27.06.2017

Toruń: Świętowano 95-lecie Akademii Marynarki Wojennej

Uroczysty apel był kulminacyjnym punktem, zainaugurowanych w piątek w Toruniu, obchodów 95-lecia Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Historia mieszczącej się w Gdyni uczelni swój początek miała w grodzie Mikołaja Kopernika, gdzie w 1922 r. rozpoczęto kształcenie kadr sił morskich.
24.06.2017

Akademia Marynarki Wojennej świetuje w Toruniu

Akademia Marynarki Wojennej obchody swojego Jubileuszu 95-lecia rozpocznie w Toruniu. Pododdziały uczelni, w tym kompania w ubiorach historycznych, rozpoczną mszą św. w intencji uczelni, a następnie przemaszerują ulicami Starego Miasta. Wszystko w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW RP, które na koniec uroczystości dadzą pokaz musztry paradnej.
21.06.2017

35-lecie podniesienia bandery na Darze Młodzieży

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży. Uroczystość odbędzie się 4 lipca przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Początek o godzinie 13:00.
19.06.2017

Czernicki ćwiczy z hiszpańską flotą

Marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki zakończyli udział w dwutygodniowych manewrach sił przeciwminowych w rejonie archipelagu Balearów. Dzisiaj (9.06) polski okręt wraz z dowodzonym przez kmdr por. Aleksandra Urbanowicza sojuszniczym zespołem wchodzi do portu w Kartagenie i rozpoczyna przygotowania do kolejnych ćwiczeń. Tym razem będą to manewry z udziałem największych jednostek hiszpańskiej floty.
09.06.2017

Okręt z wielonarodową załogą patroluje Morze Śródziemne. Na pokładzie Polacy

Patrolowiec fińskiej straży granicznej Merikarhu jako pierwszy biorący udział w operacji patrolowania Morza Śródziemnego okręt z załogą wielonarodową rozpoczął misję u wybrzeży Grecji. Na pokładzie jest trzech Polaków - poinformowała unijna agencja Frontex.
21.04.2017

Manewry „Ariadne 17” rozpoczęte

Dzisiaj, w poniedziałek 3 kwietnia, na Morzu Jońskim rozpoczęła się morska faza międzynarodowego ćwiczenia sił przeciwminowych pod kryptonimem „Ariadne 17”. W manewrach uczestniczy 14 okrętów reprezentujących bandery 9 państw oraz grupy nurków-minerów, śmigłowce, jak również pododdziały logistyczne i zabezpieczenia.
03.04.2017

Dwie bojowe miny morskie zniszczone. PKW Czernicki na Ukrainie (foto)

Okręt dowodzenia SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z podlegającymi mu trzema jednostkami z Hiszpanii, Niemiec i Turcji uczestniczył we wspólnym ćwiczeniu z ukraińską Marynarką Wojenną. Chociaż prowadzone działania przeciwminowe miały charakter ćwiczebny, okręty wykryły i zniszczyły 2 bojowe miny morskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Trzydniowe manewry na Morzu Czarnym zakończyły się w środę 22 marca.
22.03.2017

Zaślubiny z Bałtykiem na Morzu Śródziemnym

Wypełniły się słowa generała Józefa Hallera: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi otworem”, wypowiedziane 10 lutego 1920 roku w Pucku nad polskim morzem. W 97. rocznicę zaślubin naszego kraju z Bałtykiem, we włoskim porcie Civitavecchia, polscy marynarze z PKW Czernicki, po przebyciu Morza Północnego, Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego, Morza Liguryjskiego oraz Morza Tyrreńskiego, oddali hołd tym, którzy ślubowali wierność
10.02.2017

Do tego może doprowadzić redukcja załóg na statkach (wideo)

Ograniczanie liczebności załóg statków to coraz powszechniejsza tendencja wśród armatorów. Z tym zjawiskiem próbują walczyć związki zawodowe oraz stowarzyszenia profesjonalne marynarzy i oficerów marynarki handlowej, m.in. Nautilus International (dawny NUMAST) czy Norsk Sjøoffisersforbund. To właśnie ta norweska organizacja przygotowała kampanie społeczną, w której zwraca uwagę na ten problem.
30.01.2017

ORP Czernicki na czele SNMCMG2 – ostatnia faza przygotowań

W Dowództwie Morskim Paktu Północnoatlantyckiego (ang. MARCOM) w Northwood pod Londynem odbyło się końcowe spotkanie przed objęciem przez polską Marynarkę Wojenną dowodzenia nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2). Była to końcowa faza przygotowań przed półroczną misją ORP „Kontradmirał X. Czernicki” na Morzu Śródziemnym i Czarnym.
29.12.2016

Szkolenie Sztabu Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2

Trwają przygotowania do objęcia przez polską Marynarkę Wojenną dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2).
02.12.2016

Kapitan Katarzyna Mazurek: gdybym nie kochała morza, nie służyłabym na okrętach

Kocham morze, gdybym go nie kochała, nie służyłabym na okrętach – mówi PAP kapitan marynarki Katarzyna Mazurek, która w środę, jako pierwsza kobieta w historii polskiej wojskowości, obejmie dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej ORP Lublin.
30.11.2016

Stoltenberg: NATO wesprze operację UE na Morzu Śródziemnym

NATO zdecydowało, że jego operacja Sea Guardian wesprze na Morzu Śródziemnym prowadzone przez UE działania w ramach misji Sophia związane z napływem migrantów do Europy - poinformował w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
27.10.2016

XXVI Walne zebranie członków Polskiego Towarzystwa Nautologicznego

22 października odbyło się zebranie członków Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Było to już XXVI Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Miejscem Walnego Zebrania tradycyjnie była siedziba Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni.
25.10.2016

Towarzystwo Nautyczne: XXVI Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze

XXVI Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze członków Polskiego Towarzystwa Nautologicznego odbyło się tradycyjnie w siedziba Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni.
24.10.2016

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w gdyńskiej Akademii Morskiej

W sobotę, 8 października 2016 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. 96-ta w bogatej historii szkolnictwa morskiego w Polsce.
11.10.2016

Marynarka Wojenna bez nowych śmigłowców

Wycofanie się polskiego rządu z zakupu francuskich wielozadaniowych śmigłowców H225M Caracal to zła wiadomość dla Marynarki Wojennej. 14, z kupionych w ramach przetargu na śmigłowce wielozadaniowe maszyn, miało bowiem zasilić jej sprzętowe możliwości i zwiększyć bezpieczeństwo na Bałtyku. Teraz Marynarka Wojenna musi pozostać przy starych śmigłowcach. Mankament jest jeden – ich zdolności użytkowe kurczą się z dnia na dzień.
09.10.2016

Międzynarodowa wizyta starszych podoficerów dowództw

W ubiegłym tygodniu (wtorek, 20 września), w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Europy (Supreme Headquarters Allied Powers Europe) z siedzibą w Mons (Belgia), miała miejsce wizyta starszych podoficerów dowództw z DG RSZ oraz jednostek podległych.
28.09.2016

Natowskie okręty w świnoujskim Porcie Wojennym

Dzisiaj, poniedziałek 26 września, Port Wojenny w Świnoujściu opuściły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1). Spędziły one w Świnoujściu 3 ostatnie dni. Wcześniej wraz m.in. z trałowcami i niszczycielem min z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach u wybrzeży Danii.
26.09.2016

Przed nami realizacja ogromnych inwestycji - rozmowa z kapitanem ż.w. Wiesławem Piotrzkowskim, dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni

Z dniem 20 lipca 2016 r. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk powołał na stanowisko dyrektora urzędu Morskiego w Gdyni Wiesława Piotrzkowskiego, wieloletniego kapitana Portu Gdańsk.
23.08.2016

Praktyki podchorążych AMW na okrętach flotylli

Dzisiaj, piątek 22 lipca, w jednostkach wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kończą się praktyki specjalistyczne podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.
22.07.2016

Praktyka podchorążych zagranicznych na pokładzie ORP „Iskra”

11.07.2016 r. o godzinie 10:00, podchorążowie zagraniczni Akademii Marynarki Wojennej wyszli w rejs na okręcie szkolnym ORP „Iskra”. Studenci wojskowi z Kuwejtu i Kataru odbędą praktykę marynarską, szkoląc się głównie w zakresie żeglarskiego rzemiosła. Poznają organizację życia na okręcie, jego budowę, ożaglowanie i olinowanie. Będą wykonywać przypisane czynności podczas alarmów i pełnić wachty morskie, na przykład wachtę sternika, przy trapie, czy wachtę na śródokręciu. ORP „Iskra” do Portu Wojennego w Gdyni powróci za m
11.07.2016

Zostać podoficerem

W dniach 27-30 czerwca 2016 roku najlepsi marynarze z 3. Flotylli Okrętów odbyli szkolenie kwalifikujące do szkół podoficerskich. Zajęcia były realizowane na obiektach flotylli oraz Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.
01.07.2016

Podpisanie porozumienia w sprawie COMSUBBALTIC

28 czerwca 2016 r. w Rostocku w Niemczech podpisano porozumienie w sprawie ustanowienia niemiecko-polskiego ośrodka kierowania i kontroli działań okrętów podwodnych tzw. COMSUBBALTIC.
29.06.2016

Praktyki podchorążych AMW na okrętach 8.FOW

Koniec czerwca, to dla podchorążych Akademii Marynarki Wojennej czas praktyk. Na okrętach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża aktualnie praktyki odbywa je 13 podchorążych ostatniego roku studiów AMW.
29.06.2016

Baltic Ace zatonął przez błędy polskich oficerów

Polska załoga popełniła błędy nawigacyjne, komunikacyjne i nie zachowała reguł statków na morzu i to na obu jednostkach - donosi serwis RMF FM na temat przyczyn katastrofy statku Baltic Ace. Informacje pochodzą z raportu bahamskiej komisji, badającej sprawę.
07.06.2016

HELM: czas się przeszkolić

Kwestie bezpieczeństwa i zarządzania zasobami ludzkimi są ściśle ze sobą powiązane. Z tego względu konwencja STCW wprowadza od początku 2017 roku wymóg posiadania przez członków załóg na szczeblach operacyjnym i zarządzania, ściśle określonych kompetencji z zakresu HELM, czyli Human Element Leadership and Management. Szkolenia w tym zakresie oferuje Szkoła Morska w Gdyni.
06.06.2016

NATO ćwiczy przerzut „szpicy”

Do szczecińskiego portu przybył w środę transport ze sprzętem wojskowym z Hiszpanii. Przerzut do Polski tzw. „szpicy” NATO to element rozpoczętego ćwiczenia Brilliant Jump.
18.05.2016

Rekrutują Polaków dla największych graczy w branży morskiej

Istnieją na ryku od 25 lat i cały czas się rozwijają. Dziś na pokładach statków całego świata pływa codziennie 880 marynarzy, których zatrudniają. Rekrutacja to jednak tylko część ich działalności. O firmie Dohle Marine Services Europe rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Perchel.
18.05.2016

Międzynarodowa wizyta podwodniaków

W środę 13 kwietnia w Gdyni, zakończyło się dwudniowe, cykliczne międzynarodowe spotkanie grup roboczych ds. operacyjnych i szkolenia w dziedzinie konwencjonalnych okrętów podwodnych.
14.04.2016

Wspólnie o Marynarce Wojennej

Wymiana doświadczeń z zakresu programów modernizacji Marynarki Wojennej była głównym tematem rozmów podczas wizyty zastępcy sekretarza Międzynarodowych Programów Marynarki Wojennej USA kontradmirała Jamesa Shannona w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
16.03.2016

Seminarium - Rejs ORP Iskra dookoła świata 20 lat później

W czwartek 11 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej (wejście od ul. Grudzińskiego) odbędzie się seminarium pt.: „Rejs ORP ISKRA dookoła świata we wspomnieniach jego uczestników - 20 lat później ”. ORP „Iskra” powrócił z rejsu w dniu 10 lutego 1996 roku, po 300 dniach żeglugi i przebytych 37 740 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. Seminarium rozpocznie się o godz. 1000 a jego organizatorami są właśnie uczestnicy rejsu.
10.02.2016

Opóźnione szkolenie Algierczyków, których żaglowiec powstaje w Remontowej

Szkolenie Algierczyków, dla których Remontowa buduje żaglowiec jest opóźnione. Rozpocznie się w przyszłym roku. W lutym i marcu 2017 r. załoga odbędzie zajęcia teoretyczne.
19.01.2016

Święta na granicy

Podczas gdy większość z nas spędzi święta w rodzinnym gronie, kilkuset funkcjonariuszy Morskiego Oddziału SG pełnić będzie służbę w ochronie granicy państwowej i kontrolując ruch graniczny. Zadania wykonywać będą na jednostkach pływających, w portach lotniczych, morskich przejściach granicznych i stanowiskach dowodzenia.
22.12.2015

DFDS poszukuje nowych pracowników. Olbrzymia liczba chętnych

Poziom zainteresowania miejscami pracy, które zaoferował niedawno popularny duński operator, przekroczyło wszelkie oczekiwania. Armator otrzymał ponad 2500 zgłoszeń od chętnych.
09.11.2015

Poznaj historię metanowców – jednostek, które będą zawijać do terminalu LNG w Świnoujściu

Flota LNG jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się flot, jej historia liczy sobie ponad pół wieku. Od momentu, kiedy pierwszy gazowiec Methane Princess ruszył w swoją pierwszą podróż do dnia dzisiejszego dokonał się znaczny rozwój i wzrost przemysłu LNG. Niedlugo metanowce zawitają także do terminalu LNG w Świnoujściu. Warto przyjrzeć się bliżej historii i charakterystyce tych jednostek.
07.11.2015

Nowa siedziba i jednostka podwodna - rozmowa ze Sławomirem Zwarą, dyrektorem spółki Elektro-plus

Ze względu na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Gdyni w rejonie ulicy Waszyngtona oraz potrzebą powiększenia hali produkcyjnej i powierzchni biurowej, spółka Elektro-plus zmieniła siedzibę. W obecnej, na ulicy Krzywoustego 4, znajduje się hala produkcyjna wraz z pomieszczeniami biurowymi o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, pracownicy mają lepsze warunki socjalno-bytowe. Firma zwiększa zatrudnienie, jest także w trakcie realizacji poważnej inwestycji związanej z rozwojem działalności na rynku offshore.
03.11.2015

Marynarska Pamięć

W Dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada, Akademia Marynarki Wojennej uczci pamięć byłych komendantów uczelni, pracowników i wykładowców. Podchorążowie wystawią warty honorowe przy grobach dowódców. Delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. Oddadzą hołd tym co odeszli na wieczną wachtę.
31.10.2015

DFDS zwiększy zatrudnienie w obrębie kanału La Manche

DFDS ogłosił, że zamierza pozyskać nowych pracowników. Plany zwiększenia zatrudnienia mają związek z wdrożeniem promów Rodin i Berlioz.
21.10.2015

Akademia Morska w Szczecinie już przygotowuje studentów na otwarcie terminalu LNG w Świnoujściu

Obsługa i eksploatacja terminalu LNG wymaga najwyższej klasy specjalistów, pracujących zarówno w części lądowej, jak i morskiej. W związku z budową w Świnoujściu pierwszego w kraju terminalu LNG już w 2010 r. powstało w Akademii Morskiej w Szczecinie Europejskie Centrum Szkolenia LNG (ECSLNG).
18.09.2015

Polscy oficerowie uratowali dwie nastolatki

Polscy oficerowie Stena Precision, statku z floty Stena Line, który kursuje na trasie Belfast-Heysham (Wielka Brytania), zostali obwołani bohaterami. Dzięki ich szybkiej reakcji udało się uratować życie dwóch nastolatek.
17.08.2015

Wymagające szkolenie pod żaglami

Dzisiaj, w czwartek 30 lipca, żaglowiec ORP Iskra, po sześciu tygodniach, powrócił do portu wojennego w Gdyni. W rejsie nawigacyjno-szkoleniowym oraz w regatach The Tall Ships Races uczestniczyli podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej.
30.07.2015

Morska zaprawa pod żaglami „Iskry”

17 czerwca, o godz. 10:00, żaglowiec "ORP Iskra" wyszedł na morze z podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej. W rejsie szkoleniowo – nawigacyjnym uczestniczy 37 przyszłych oficerów, w tym dwie przedstawicielki Bułgarskiej Marynarki Wojennej.
17.06.2015

Polska marynarka się zbroi. Nowe zabawki zawojują Bałtyk?

Polska marynarka idzie na zakupy. Do wydania 10 mld. zł na nowe jednostki podwodne. - Trzy, cztery okręty najnowszej generacji mogą trzymać w szachu całą rosyjską flotę bałtycką - takiego zdania są cytowani przez "Gazetę Wyborczą" oficerowie.
27.04.2015

Jacht Stary zwodowany

11 kwietnia na przystani Jachtklubu AZS w Szczecinie został zwodowany jacht Stary, którym szczecińska młodzież popłynie, pod patronatem Prezydenta Szczecina, do Narwiku i na Spitsbergen.
13.04.2015

Na pokładzie Costa Concordii i innych wycieczkowców przemycano kokainę

Mafia przemyca narkotyki na pokładach luksusowych statków wycieczkowych.
02.04.2015

Polsko-niemiecka marynarka wojenna

Niemiecka flota przyznaje, że ma problemy ze znalezieniem załóg dla swoich okrętów podwodnych. Najbardziej potrzebni są podoficerowie, w tym operatorzy sonarów. Pojawiła się perspektywa stworzenia załóg międzynarodowych.
31.03.2015

Armatorzy tracą mniej statków. Nowym zagrożeniem są cyberataki

Liczba szkód całkowitych na morzu spada – dowiadujemy się z badań firmy ubezpieczeniowej Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS). W ich badaniu Safety and Shipping Review 2015 brano pod uwagę jednostki o tonażu od 100 ton w górę.
26.03.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.