• <

Wynik wyszukiwania - "odpady" - Wiadomości

Interpol przestrzega przed wzrostem przemytu plastikowych odpadów

Przestępcy szmuglują coraz więcej odpadów plastikowych z Zachodu do nielegalnych przetwórni w Azji – przestrzegł w piątek Interpol, wiążąc to z wprowadzonym w 2018 roku zakazem importu takich odpadów do Chin, dokąd dawniej trafiała duża część zużytego plastiku.
28.08.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Czysty Bałtyk 2: zakończenie projektu Darłowskiej Grupy Producentów Ryb i Armatorów Rybackich [wideo]

Zerwane na wrakach i innych zaczepach, bądź zagubione podczas sztormów syntetyczne sieci rybackie przez wiele lat zachowują swoją zdolność do niekontrolowanych połowów i stają się śmiertelnymi pułapkami dla bałtyckie zwierzęta, takie jak ryby, foki, morświny czy nurkujące ptaki. Takie dodatkowe, niekontrolowane połowy mają negatywny wpływ na stabilność stad ryb i owoców morza. Największe zagrożenie dla zasobów morskich stanowią zerwane podczas sztormów sieci stawne (takie jak nety, czy mance) i dryfujące pławnice. Sieci te, zalic
25.08.2020

Kocham Bałtyk, Czysty Bałtyk: zakończenie projektu Zrzeszenia Rybaków Morskich

Zgodnie z Planem Działań w zakresie Odpadów Morskich przyjętym przez HELCOM zalegające sieci rybackie (potocznie nazywane „sieciami widmo”) to „pojęcie odnoszące się zarówno do komercyjnych jak i rekreacyjnych narzędzi połowowych, które zostały porzucone, zagubione lub w inny sposób wprowadzone do środowiska morskiego na skutek czego negatywnie na nie oddziałują, np. poprzez niezamierzone połowy ryb, akumulowanie na obszarach wrażliwych siedlisk czy degradację do frakcji mikroplastików mogących dostawać się bezpośrednio do łańcuc
21.08.2020

Paliwa (w) przyszłości

Jak wynika z Raportu Instytutu Jagiellońskiego „Paliwa i motory wzrostu gospodarczego. Wpływ cen surowców i produkcji energii na Polskę", którego partnerem jest firma energetyczna Fortum, ceny paliw kopalnych będą mieć istotny wpływ na polską gospodarkę tylko do mniej więcej 2030 roku. W tym czasie rosnąć będzie jednak znaczenie innych, bardziej „zielonych" paliw, co stawia przed Polską konkretne wyzwania.
17.08.2020

Wypoczywający sprawdzają online czystości kąpielisk, w te wakacje ponad pół miliona odsłon

Ponad pół miliona razy wypoczywający sprawdzali w te wakacje czystość kąpielisk za pośrednictwem serwisu internetowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rzecznik GIS Jan Bondar przypomina, by wypoczywając nad wodą, pamiętać o maseczkach i dystansie.
09.08.2020

#AkademiaEko na obozie Centrum Żeglarskiego w Szczecinie

Przy okazji trwającego Konkursu #AkademiaEko, przedstawiciele Akademii Morskiej w Szczecinie postanowili wcielić idee edukacji ekologicznej w życie. W środowy poranek spotkali się z uczestnikami Obozu Optymistycznego Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.
06.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Świat odchodzi od inwestycji w elektrownie atomowe

– Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA w żadnym stopniu nie przybliżyła nas do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Sami Amerykanie się z tego wycofują, praktycznie nie buduje się tam żadnych nowych elektrowni – uważa dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jak podkreśla, główną zaletą energetyki jądrowej jest jej ograniczone oddziaływanie na środowisko, a wadą – bardzo wysokie koszty. – Atom „zjada” pieniądze na rozwiązania tańsze, które szybciej przyniosłyby też efekt w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarn
30.07.2020

Nie dla pożarów, tak dla recyklingu – minister Ozdoba rozmawia z recyklerami

Reprezentanci branży recyklingu spotkali się z ministrem Jackiem Ozdobą postulując o jak najszybsze wprowadzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w formie realnego przeniesienia kosztów zbiórki, recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych na wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek. Bez silnego bodźca finansowego branża recyklingu pozostanie w głębokiej zapaści, a Polska nie wykona obligatoryjnych poziomów recyklingu.
29.07.2020

Paliwo z martwych ryb

Już od tego roku promy norweskiego armatora Hurtigruten napędzane będą między innymi gazem wyprodukowanym z martwych ryb. W Norwegii rozpoczyna się realizacja największego światowego kontraktu na dostawy ekologicznego biogazu (LBG - Liquefied BioGas).
29.07.2020

Maersk przestanie transportować stałe odpady do Chin i Hong Kongu

Duński A.P. Moller-Maersk, czołowy przewoźnik kontenerów, poinformował w środę, że od września przestanie przyjmować dostawy odpadów stałych kierowanych do Chin i Hongkongu.
23.07.2020

Port Service wspiera walkę z koronawirusem

Bezpłatny transport i neutralizacja odpadów powstających w gdańskim centrum testowym COVID-19 oraz utylizacja zakaźnych odpadów z pomorskich szpitali zajmujących się leczeniem pacjentów zarażonych koranwirusem realizowane w ramach codziennej aktywności spółki Port Service.
21.07.2020

Wytyczne BIMCO dotyczące czyszczenia kadłuba

Największe na świecie stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO jest w fazie końcowej tworzenia wytycznych dotyczących ochrony środowiska i zmniejszenia emisji CO2 dla branży morskiej. Wytyczne te dotyczą standardów czyszczenia kadłubów statków, celem zmniejszenia zanieczyszczania akwenów wodnych oraz ryzyka przenoszenia tzw. inwazyjnych gatunków (czyli organizmów morskich obcych z punktu widzenia lokalnego ekosystemu) w tym procesie.
20.07.2020

Wody Polskie chcą współpracy z samorządowcami. Tylko tak możemy skutecznie walczyć z zaśmiecaniem rzek!

W ubiegłym tygodniu Zarząd Zlewni w Koszalinie zorganizował spotkanie pt. Odpady komunalne w ciekach administrowanych przez PGW WP Zarząd Zlewni w Koszalinie. Problem z roku na rok jest coraz poważniejszy – śmieci jest coraz więcej, odczuwamy więc potrzebę informowania samorządów o ich obowiązkach wobec utrzymania porządku na terenie gmin, ale i w wodzie. Koszalińska konferencja jasno wyjaśniła jakie są kompetencje Wód Polskich, a jakie zadania własne gmin.
20.07.2020

Wody Polskie wezwały właściciela platform bezpieczeństwa do usunięcia ich mocowań

Wody Polskie wezwały właściciela platform bezpieczeństwa do usunięcia z wody betonowych elementów, do których były zamocowane platformy. Platformy znikają z jezior po fali protestów i kontrowersji.
17.07.2020

Polski PKB potrzebuje energii

Niemal 300 mld zł – taka kwota może w najbliższej dekadzie zasilić polski PKB, jeśli zdecydujemy się na odpowiednie inwestycje w energetyce – wynika z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego. Eksperci przekonują, że dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym, mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

Planując wypoczynek nad wodą, sprawdźmy online czystość kąpielisk

Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić za pośrednictwem internetu czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych. Jeśli ktoś szuka wiarygodnych informacji, powinien skorzystać z naszego serwisu – mówi rzecznik GIS Jan Bondar.
12.07.2020

Posprzątali Mewią Łachę: “Plaża odzwierciedla cały kraj. Wszędzie plastik”

Foliowe torby, plastikowe opakowania i worki - to wszystko dotarło z nurtem Wisły lub zostało wrzucone do morza, by na koniec trafić na brzeg plaży w rezerwacie Mewia Łacha na Wyspie Sobieszewskiej. Kilka dni temu odbyła się akcja sprzątania.
11.07.2020

Baleària połączy siły z Global Ports Holding nad budową nowego terminalu pasażerskiego w Walencji

Hiszpański operator promowy Baleària złożył ofertę na budowę i eksploatację nowego terminalu pasażerskiego w porcie w Walencji, przy wsparciu operatora terminalu wycieczkowego Global Ports Holding (GPH).
07.07.2020

Morawiecki: Spowolnienie po pandemii w innych krajach, to szansa dla rozwoju Polski

Trwające w innych krajach spowolnienie po pandemii, to szansa dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek w Tucholi (kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki. Powinniśmy wchodzić w te miejsca w łańcuchu dostaw czy produkcji, które opuściły na przykład Chiny - zachęcał.
06.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Plastik z Europy ląduje w azjatyckich wodach

Około 31 proc. plastiku eksportowanego z Europy do Azji w celu recyklingu ląduje w oceanie – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Environment International”.
06.07.2020

Bezpieczny recykling statków. Czyli jaki?

O zagadnieniach związanych z bezpiecznym recyklingiem statków mówi Dariusz Rudziński, członek Zarządu PRS S.A.
01.07.2020

Hapag-Lloyd przestanie transportować złom do Chin

Niemiecka linia kontenerowa Hapag-Lloyd powiadomiła klientów, że przestanie przyjmować ładunki odpadów stałych, w tym złomu, kierowane do Chin, które miałaby tam trafić po 1 września tego roku.
28.06.2020

Autonomiczny robot oczyszcza już Pacyfik z wielkiej plamy odpadów. Teraz usunie także plastik z rzek i portów

Pandemia koronawirusa może spowodować wzrost zużycia plastiku. Do oceanów na całym świecie trafia rocznie ponad 14 ton tego tworzywa sztucznego. Oczyszczaniem wód zajmuje się coraz więcej fundacji i start-upów. Zbudowane przez holenderską fundację The Ocean Cleanup inteligentne urządzenie do przechwytywania odpadów plastikowych już zbiera śmieci z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. – Musimy także zatrzymać falę nowego plastiku, który dociera do oceanów każdego dnia – mówi Boyan Slat, założyciel i prezes fundacji. Dlatego „
18.06.2020

Morskie zjawy: globalna i lokalna walka z sieciami widmo

Zgubione lub porzucone sieci rybackie zwane sieciami widmo nie są nowym problemem, były w morzach od czasu kiedy rozwinęło się rybołówstwo. To, co na przestrzeni ostatnich dekad uległo zmianie to skala zjawiska.
10.06.2020

De Boop dostarczył ekologiczny statek ekspedycyjny armatorowi Silversea Cruises

Holenderska stocznia De Hoop dostarczyła Silver Origin, ultra-luksusowy ekspedycyjny statek wycieczkowy, dla linii wycieczkowej Silversea Cruises z Monako.
09.06.2020

Gdańskie Wody testują siatki wyłapujące odpady z wody

Specjalne zielone siatki mają za zadanie wyłapywanie z wody śmieci i innych nieczystości. Gdańskie wody testują takie rozwiązanie dla ratowania środowiska naturalnego w mieście na potoku Strzyża
27.05.2020

Webinar: redukcja odpadów i gospodarka w obiegu zamkniętym w branży owoców morza

20 maja odbędzie się seminarium internetowego w języku angielskim na temat „Redukcja odpadów i gospodarka w obiegu zamkniętym w branży owoców morza na podstawie studium przypadku As do Mar Tuna”
19.05.2020

ING: po pandemii warto odbudować gospodarkę na zasadach obiegu zamkniętego

Odbudowę gospodarki po pandemii warto oprzeć na zasadach obiegu zamkniętego - wskazują eksperci ING Banku Śląskiego w opublikowanym w środę raporcie "Osiem mitów o gospodarce obiegu zamkniętego”.
13.05.2020

Niezwykła rzeźba ze 130 000 kilogramów plastiku z oceanu

Artyści przekształcili ponad 130 000 kg plastiku z oceanów w rzeźbę wieloryba naturalnej wielkości. Morski ssak o imieniu Ethyl stanął przy Santa Fe Community College w Nowym Meksyku.
07.05.2020

Cykle życia statku – recykling: dotychczasowe trendy

Epidemia koronawirusa oddziałuje na całą branżę morską. Niechybnie będzie miała przełożenie na rynek recyklingu statków w kontekście jego wzrostu, jako swego rodzaju opcję dla armatorów, ale też potencjalne wyzwanie realizacyjne dla stoczni.
18.04.2020

Port Service zutylizuje niebezpieczne chemikalia z Przeróbki

Pojemniki z niebezpiecznymi substancjami przy ul. Siennickiej odkryto latem 2019 roku. Porzucono około 142 tys. litrów niebezpiecznej cieczy znajdującej się w 203 pojemnikach. W związku z tym, że nie wykryto dotąd właściciela tych odpadów, to Miasto zmuszone jest sfinansować ich odbiór i utylizację. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na tę usługę.
06.04.2020

Odstawienie statku na sznurek

W celu skutecznego „odstawienia statku na sznurek”, czyli zawieszenia działania statku, należy wziąć pod uwagę kilka koniecznych do podjęcia działań. Poniżej przedstawiono czynniki przedstawione przez Shipowners Club, które przy podejmowaniu takiej decyzji warto rozważyć.
01.04.2020

Bałtyckie widma z plastiku: Rybacy ponownie w walce z odpadami morskimi

Z każdym dniem coraz bardziej widoczny i oczywisty staje się fakt, że nasze plastikowe nawyki zagrażają planecie i dzikiej przyrodzie. Problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest szczególnie widoczny w morzach i oceanach. Co roku do wód trafia blisko 12 milionów ton plastiku – oznacza to, że do oceanów co minutę dostaje się ilość śmieci odpowiadająca pojemności jednej śmieciarki. Wiąże się to z licznymi konsekwencjami dla dobrobytu ekosystemów morskich. Istnieje jeden rodzaj plastikowych zanieczyszczenia, który jes
26.03.2020

Zużyte maseczki ochronne zagrożeniem dla środowiska i zdrowia publicznego?

Wyrzucone, zużyte maseczki ochronne w ogromnych ilościach zalegają na brzegach chińskich plaż. Problem stał się na tyle groźny i powszechny, że zwrócił uwagę wielu naukowców oraz grup ekologicznych. W najgorszej sytuacji znajduje się jednak Hongkong.. Ekolody ostrzegają, że odpady stanowią ogromne zagrożenie dla ekosystemu morskiego, siedlisk dzikiej przyrody i dla zdrowia publicznego...
19.03.2020

Unipetrol z Grupy Orlen chce przetwarzać odpady z tworzyw sztucznych

Unipetrol z Grupy Orlen wybuduje w zakładzie w Litvinowie (Czechy) instalację do przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Posłuży ona do planowanych na trzy lata testów, które sprawdzą możliwości recyklingu tworzyw sztucznych i wprowadzenia tej technologii do produkcji.
10.03.2020

Pływająca 5-kilometrowa płachta śmieci zaskoczyła płetwonurków (film,zdjęcia)

Używamy i wyrzucamy nadmierne ilości plastiku każdego dnia. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego co potem się z nimi dzieje. Tony plastiku ląduje w oceanach. Fotograf Caroline Power uświadamia społeczeństwom jak ogromnym problemem jest gromadzenie się plastiku w oceanach, a my do znudzenia pokazujemy i opisujemy dlaczego każdy z nas jest za to odpowiedzialny.
18.02.2020

WIOŚ: Nieprawidłowości w firmach na Mazowszu odbierających odpady z Czajki

We wszystkich firmach na Mazowszu, które odbierały odpady komunalne ze stołecznej oczyszczalni "Czajka" występowały nieprawidłowości – wynika z kontroli przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie (WIOŚ).
12.02.2020

220 ton nielegalnych odpadów wróci do Wielkiej Brytanii

Elbląska policja poinformowała w środę o śledztwie w sprawie 220 ton odpadów z Wielkiej Brytanii, które trafiły do Polski nielegalnie pod pozorem przeznaczenia ich do recyklingu. Według śledczych zostaną one odesłane na koszt strony brytyjskiej.
05.02.2020

Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film)

Chiny - jedno z największych źródeł zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na świecie - ogłosiły działania mające na celu stopniowe wycofanie produkcji i sprzedaży artykułów plastikowych jednorazowego użytku. Według chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska zakaz użycia plastikowych toreb zostanie wprowadzony we wszystkich miastach do końca 2020 roku. Z kolei sklepy sprzedające swoje produkty zostaną objete zakazem do 2025 roku.
23.01.2020

Orka z brzuchem pełnym plastiku znaleziona na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii (foto)

Niemal pięciometrowa, martwa orka została znaleziona na początku stycznia między Lincolnshire a Norfolk na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą naukowcy, duże ilości plastiku w brzuchu zwierzęcia najprawdopodobniej doprowadziły do jego śmierci.
22.01.2020

Ponad pół tony śmieci zebrano podczas I etapu Bałtyckiej Odysei

69 worków śmieci – to efekt I etapu Bałtyckiej Odysei. Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski w miniony weekend przeszedł i posprzątał wraz z wolontariuszkami i wolontariuszami wspaniały Woliński Park Narodowy.
20.01.2020

Setki kilogramów ryb wyrzuconych w lesie

W lesie w Przymuszewie znaleziono setki kilogramów martwych ryb. Nie wiadomo jeszcze kto jest odpowiedzalny za ten incydent - trwa poszukiwanie sprawcy.
19.01.2020

Praktyczne problemy związane z ograniczeniem emisji siarki w transporcie morskim

Ograniczenie emisji siarki [tzw. „Sulphur Cap”] – to powszechnie stosowana w międzynarodowym obrocie morskim nazwa dla zmienionego Załącznika nr VI do Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki z 1973 ze zmianami (MARPOL).
16.01.2020

IMO 2020 - noworoczna rewolucja w branży morskiej i naftowej (analiza)

IMO 2020 to rozporządzenie ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską, które stanowi, że od 1 stycznia 2020 roku emisje siarki ze wszystkich statków morskich muszą być ograniczone do 0,5% m/m , w porównaniu do obecnych 3,5% m/m. IMO 2020 to rozporządzenie, które znacząco zrewolucjonizuje sektor morski i branżę paliwową.
15.01.2020

Interceptor oczyści rzeki na całym świecie!

80% odpadów trafia do mórz i oceanów rzekami, dlatego fundacja The Ocean Cleanup - założona przez Boyana Slata - chce wyjść temu naprzeciw tworząc Interceptor - bezzałogową maszynę czyszczącą rzeki
08.11.2019

Split payment w gospodarce morskiej

Z dniem 1 listopada 2019 r. obowiązywać będą nowe przepisy wprowadzające zmiany przy płatnościach za faktury w ramach systemu tzw. split payment.
31.10.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Ponad 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii trafiło do portu w Świnoujściu

Ponad 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii trafiło do portu w Świnoujściu - podał w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Były to zrębki drewniane zanieczyszczone lakierami i farbami, które w dokumentach zadeklarowano jako korek i drewno. Odpady mają wrócić do Norwegii, o czym powiadomiono tamtejsze władze.
18.10.2019

Recykling z Coca-Colą. Butelka z plastiku wyłowionego z Morza Śródziemnego (wideo)

84. akcja sprzątania plaż w Hiszpanii i Portugali przyniosła nie tylko czyste miejsca, w których możemy odpocząć, ale również materiał dla koncernu Coca-Coli, który wykorzystał odpady do zrobienia 300 limitowanych butelek.
17.10.2019

Ocean CleanUp zaczął działać. Pierwsze plastikowe odpadki wyłapane z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Jak poinformował założyciel organizacji Ocean Cleanup, Boyan Slat, system oczyszczania oceanu zaczął wyłapywać pierwsze plastikowe odpadki z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Wszystko wskazuje więc na to, że po pierwszych niepowodzeniach, system 001/B stworzony do pozbycia się z Pacyfiku ogromnej ilości śmieci, zaczął działać.
06.10.2019

PK: Śledztwo w sprawach oczyszczalni Czajka objęte nadzorem prokuratora krajowego

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski połączył śledztwa ws. oczyszczalni "Czajka" do jednego postępowania i objął je nadzorem. Śledztwo trafiło do dalszego prowadzenia w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie - poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.
27.09.2019

Radni PiS chcą powołania stołecznej komisji śledczej ws. Czajki

Radni PiS chcą powołania stołecznej komisji śledczej ws. działania miasta oraz MPWiK w zakresie oczyszczalni ścieków „Czajka” oraz Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Mamy do czynienia z tak wielką awarią, że trzeba rozwiązania ekstraordynaryjnego – przekonywali.
26.09.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Chcą czystych plaż i terenów zielonych. W Gdańsku odbyła się akcja Sprzątnie Świata

W piątek, 20 września, w czterech gdańskich lokalizacjach: na Stogach, Wyspie Sobieszewskiej, w Brzeźnie i Jelitkowie spotkać można było liczne grupy, które przyłączyły się do międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Ile udało się zabrać śmieci? Tego dowiemy się w ciągu najbliższych dni.
21.09.2019

Sprzątanie Świata na gdańskich plażach

20 września (piątek) z samego rana na Stogach, w Brzeźnie, w Jelitkowie i na Wyspie Sobieszewskiej rusza gdańska odsłona światowej akcji Sprzątania Świata. Po raz kolejny "na celowniku" są plaże i cały pas nadmorski. Wszyscy chętni do pomocy są mile widziani!
17.09.2019

Ocean Cleanup ponownie usuwa plastik z oceanów, po serii poprawek

Ocean Cleanup zakończył kolejne testy na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, potwierdzając skuteczność ostatnich poprawek.
20.08.2019

NIK o wykorzystaniu nadmorskiego pasa technicznego do celów innych niż ochrona brzegu

Inwestycje tuż przy plażach, na krawędziach klifów i na wałach wydm, zdarzało się nawet, że bez badań geotechnicznych. Dyrektorzy skontrolowanych urzędów morskich pozytywnie opiniowali zgody na budowę w takich wypadkach, nie troszcząc się o ochronę wybrzeża. Była to konsekwencja nieprawidłowego wyznaczania przez urzędy granic pasa technicznego. Kontrolerzy wskazali także na przypadki łamania przepisów przy wydawaniu zezwoleń na palenie ognisk na brzegu morza oraz wręczanie pouczeń zamiast mandatów turystom dewastującym wydmy. W o
14.08.2019

Francja chce do 2025 r. przestać wyrzucać odpady plastikowe do morza

Brune Poirson, francuska sekretarz stanu w ministerstwie ekologii, ogłosiła w poniedziałek kartę walki z odpadkami plastikowymi na plażach. Dalekosiężnym celem tej akcji jest „zero plastiku w morzu w 2025 r.”.
06.08.2019

Zielony Port Gdynia wspiera paliwa alternatywne

Zielony Port Gdynia wspiera paliwa alternatywne. Kolejne bunkrowanie LNG cementowca „Greenland” odbyło się w miniony czwartek. To standardowa usługa dla statków obsługiwanych przez gdyński port.
02.08.2019

Greenpeace ułożył na plaży ogromny napis: stop plastik (foto)

Dziś na plaży w okolicach Kołobrzegu pojawił się ponad 50-ciometrowy napis “Stop plastik”. W ten sposób Greenpeace zwraca uwagę na problem odpadów z plastikowych produktów jednorazowego użytku. Aktywistki i aktywiści w ostatnim czasie sprawdzali, jakich śmieci znajduje się najwięcej na plażach i ich okolicach: w Gdańsku, Międzyzdrojach i Kołobrzegu. Przeprowadzone audyty potwierdzają jednoznacznie, że największym problemem są odpady z tworzyw sztucznych, w szczególności filtry papierosowe.
24.07.2019

Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne stref a na Długim Targu w Gdańsku stanęła nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu.
17.07.2019

Plastik Niefantastik – nowa wystawa w Helu

Co roku ponad 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. To tak, jakby co minutę pełna śmieciarka wyrzucała śmieci do wody. Na problem zanieczyszczenia Bałtyku zwrócili uwagę młodzi gdańscy artyści. Do końca września w Helu można oglądać wystawę „Plastik Niefantasik”.
16.07.2019

Wieloryby na Długim Targu. Akcja Greenpeace #BezPlastiku

W środę 17 lipca o godz. 10.00 na Długim Targu w Gdańsku stanie nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu. Dorosła, sześciometrowa samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci.
16.07.2019

PKN Orlen opublikował online Raport Zintegrowany za 2018 r.

O najważniejszych aspektach działalności Grupy Orlen w 2018 r. można przeczytać w wersji online Raportu Zintegrowanego, który koncern opublikował pod adresem internetowym: raportzintegrowany2018.orlen.pl. Jest to kompendium wiedzy o bieżących i planowanych działaniach Grupy Orlen - podała spółka.
29.06.2019

Ocean Cleanup ponownie będzie usuwać plastik z oceanów

Ocean Cleanup planuje ponownie uruchomić swój system 001/B do usuwania plastiku z oceanów. Start poprzedziły cztery miesiące ciągłego ulepszania systemu.
24.06.2019

Filipiny: Statek z kanadyjskimi śmieciami odpłynął do Vancouver

Z portu na filipińskiej wyspie Luzon odpłynął do Vancouver statek z kanadyjskimi śmieciami. Zalegały one w tym azjatyckim kraju od sześciu lat, będąc powodem sporu między Manilą i Ottawą.
31.05.2019

Start projektu The Ocean Cleanup przesunięty na czerwiec

Jak poinformował portal World Maritime News, praca pierwszego na świecie wieloskalowego systemu do usuwania plastiku z oceanów The Ocean Cleanup, została przesunięta na czerwiec. Opóźnienie jest związane z konieczną modernizacją projektu.
27.05.2019

Kanada: Rząd przeznaczy 1,14 mln dolarów na transport śmieci z Filipin

Kanada wyda 1,14 mln dolarów kanadyjskich na powrotny transport do Kanady dwóch tysięcy ton śmieci, których zabrania domagały się od dawna Filipiny - poinformował rząd w Ottawie.
24.05.2019

Filipiny: Prezydent Duterte nakazał odesłanie śmieci do Kanady

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte nakazał urzędnikom znalezienie prywatnej firmy żeglugowej, która odwiezie do Kanady śmieci. Przypłynęły one kanadyjskim frachtowcem na Filipiny w latach 2013-2014 w ponad 100 kontenerach, oznaczone jako odpady wtórne.
23.05.2019

Filipiny wycofują dyplomatów z Kanady w związku ze sporem o śmieci

Filipiny wycofują część swoich dyplomatów z Kanady, gdyż nie odebrała ona w terminie kontenerów z odpadami, które wysłała wcześniej do tego azjatyckiego kraju – ogłosił w czwartek szef filipińskiego MSZ Teodoro Locsin. Spór o śmieci toczy się od kilku lat.
16.05.2019

EKG: Przemysł 4.0 – automatyzacja, digitalizacja, energooszczędność

Aby przetrwać, dalej się rozwijać i móc skutecznie konkurować na globalnym rynku, przemysł – zarówno w Polsce, jak i całej Europie – musi przejść głęboką transformację oraz zabezpieczyć sobie dostęp do strategicznych surowców.
15.05.2019

Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce

Współpraca energetyczna pomiędzy Polską i Skandynawią nabiera tempa. Pozytywne efekty widoczne są na wielu poziomach, z których najważniejsze dyskutowano podczas Polsko-Skandynawskiej Debaty Energetycznej, organizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą (SPCC), pod patronatem ambasad Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Wśród kluczowych aspektów tej współpracy wymieniono budowę gazociągu Baltic Pipe, kwestię odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z ich pozytywnym wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę.
10.05.2019

Port Antwerpia rozpoczął projekt ekologicznej produkcji metanolu

Port w Antwerpii zainicjował projekt ekologicznej produkcji metanolu w ramach planu, by być portem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.
07.05.2019

Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się na zwiedzających

Z okazji otwarcia nowego sezonu turystycznego, Muzeum Gdańska przygotowało wiele atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Od 1 do 5 maja Twierdza Wisłoujście będzie otwarta w godz. 10-18. Z Nowego Portu na teren zabytku dostaniemy się żaglowcem "Baltic Star".
30.04.2019

Tony nielegalne przywiezionych odpadów wróciły do Wielkiej Brytanii

Tylko w tym roku, dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie – poinformowało w komunikacie ministerstwo środowiska.
19.04.2019

Estonia: Władze Tallina zakazują używania jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

Podczas imprez publicznych w stolicy Estonii nie będzie można używać jednorazowych naczyń wykonanych z tworzyw sztucznych ani plastikowych sztućców. Zakaz wejdzie w życie z początkiem października.
23.03.2019

Wybrzeże Dubrownika tonie w śmieciach

Miały być piękne widoki, są tony śmieci. Dubrownik dosłownie utonął w plastikowych odpadach. Przez zaledwie 3 dni zebrano ich prawie 55 m3. I na tym nie koniec.
13.02.2019

Bardzo dobre wyniki Portu Darłowo w 2018 r.

Bardzo dobre wyniki Portu Darłowo. W 2018 r. przeładowano tam 255 806 t ładunków. Dla porównania w 2017 r. darłowski port przeładował 107 418,545 t towarów.
28.01.2019

Morze oddaje jedynie to, co do niego wrzucimy...

Na początku stycznia Morze Bałtyckie rozszalało się na dobre. Silny północny wiatr przez kilka dni silnie wzburzał wody. Ten sztorm poza konsekwencjami ekonomicznymi miał pozytywne skutki środowiskowe - przemieszał wody Bałtyku i dodatkowo je natlenił. Jednak zaraz po uspokojeniu się sztormu i wycofaniu wód morze zostawiło ogromne ilości odpadów. Głównie plastikowych.
26.01.2019

Ogromny sukces szczecińskiego portu w raporcie BIMCO

BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie armatorskie, wkazuje Szczecin jako najlepszy port z wysoką jakością obsługi statków zatrudnionych w przewozach suchych ładunków masowych. Na stronie stowarzyszenia opublikowany został raport gromadzący wyniki przeglądu terminali masowych w portach świata (Dry Bulk Terminals Vetting Report 2018).
21.01.2019

Ambasadorowie UE zatwierdzili porozumienie ws. zakazu plastikowych sztućców i słomek

Ambasadorowie krajów UE zatwierdzili w piątek porozumienie PE i państw unijnych w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć ilość plastikowych śmieci trafiających do mórz. W UE zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki czy patyczki higieniczne.
19.01.2019

Zobacz, ile śmieci pływa w Bałtyku (wideo)

Ostatni sztorm przyniósł nie tylko cofkę i milionowe straty, ale także wyrzucił mnóstwo pływających w Morzu Bałtyckim śmieci. Na nagraniu zarejestrowanym przez spacerowiczkę, można zobaczyć plażę w Jantarze tuż po morskiej burzy. Widok nie napawa optymizmem.
12.01.2019

Emilewicz: Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości ulokujemy poza Warszawą

To nie Warszawa będzie główną siedzibą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której celem jest pomoc polskim przedsiębiorstwom w transformacji w kierunku przemysłu 4.0, ich cyfryzacji i automatyzacji - powiedziała PAP szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
11.01.2019

Problemy konstrukcyjne zmusiły system Ocean Cleanup do opuszczenia Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Planowany powrót jeszcze w tym roku

Ocean Cleanup – pierwszy na świecie wielkoskalowy system do usuwania plastiku z oceanów – został zmuszony opuścić Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci, by dokonać napraw. Firma przyznała, że wykryto w obiekcie problemy konstrukcyjne.
06.01.2019

Chcesz chronić oceany? Oto 6 codziennych praktyk, dzięki którym staniesz się eko

Czas pogodzić się z tym, że żegnamy kolejny rok, i rozpoczynamy nowy. Właśnie teraz jest idealna pora na powzięcie noworocznych postanowień. Jednym z nich powinno być wprowadzenie w codzienność praktyk, które będą lepsze dla naszej Planety, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
28.12.2018

UE uzgodniła wprowadzenie zakazu plastikowych sztućców i słomek

Negocjatorzy z PE i państw członkowskich porozumieli się w środę w sprawie nowych przepisów, które mają ograniczyć liczbę plastikowych śmieci trafiających do mórz. W UE zakazane będą m.in. plastikowe talerze, słomki, czy patyczki higieniczne.
19.12.2018

Morski żółw miał przywiązaną plastikową butelkę. Nie mógł się ruszać (wideo)

Na Malcie turyści uratowali morskiego żółwia. Zwierzę miało przywiązaną plastikową butelkę i nie mogło się poruszać. Gdyby nie pomoc mężczyzny, gad najpewniej by nie przeżył.
14.12.2018

Niepokój konsumentów i problemy krajów w zakresie ograniczenia wykorzystania plastiku na świecie

Orb Media ocenia cztery aspekty problemu z plastikiem: odpady w morzu, mikroplastiki, chemikalia i odzysk.
14.12.2018

Port Tallin ze zniżkami dla ekologicznych statków

Estoński Port Tallin zamierza wprowadzić 8-procentową zniżkę na opłaty dla statków, które przyczyniają się do obniżenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Rabat ma wejść w życie od początku 2019 roku.
10.12.2018

Seatrade ukarane za złamanie unijnej regulacji o złomowaniu statków

Sąd Rejonowy w Rotterdamie skazał holenderskiego armatora Seatrade za nielegalny eksport starych jednostek na złomowania na azjatyckich plażach. Według sądu firma złamała tym samym postanowienia unijnej regulacji o złomowaniu statków.
28.11.2018

Już niedługo Chiny skończą złomować zagraniczne statki

Chiny planują wprowadzenie zakazu złomowania zagranicznych jednostek w swoich stoczniach od początku 2019 roku.
12.11.2018

Państwa UE za restrykcjami ws. plastiku; chcą zakazu sztućców, słomek itp.

Państwa UE uzgodniły w środę stanowisko w sprawie przepisów mających na celu wyeliminowanie z obiegu m.in. sztućców, talerzy i słomek z plastiku. Kraje UE chcą obciążenia producentów i importerów produktów zawierających plastik kosztami sprzątania.
01.11.2018

UE: PE poparł zakaz plastikowych opakowań i sztućców

Parlament Europejski poparł w środę wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.
24.10.2018

Pierwszy system do usuwania plastiku z oceanu wypłynął na Pacyfik

Ocean Cleanup – pierwszy na świecie wielkoskalowy system do usuwania plastiku z oceanów – udaje się na rejs do Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, gdzie rozpocznie swoją pracę.
04.10.2018

Enerkem angażuje się w działania ukierunkowane na oczyszczanie oceanów z odpadów plastikowych

Spółka zajmująca się przetwarzaniem odpadów w biopaliwa deklaruje pomoc w przyspieszeniu działań mających na celu zapobieganie zmianom klimatycznym i zatwierdza dokument Ocean Plastics Charter podczas spotkania grupy G7 na szczeblu ministerialnym poświęconego środowisku, energii i oceanom
20.09.2018

Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku

Przewóz ładunków niebezpiecznych to transport szczególny, który wymaga nie tylko odpowiednich warunków dla danego towaru, lecz także specjalistycznej wiedzy dotyczącej przepisów prawnych.
18.09.2018

USA: Burza Florence zbiera śmiertelne żniwo, 31 osób nie żyje

Do 31 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Florence, która przechodzi przez południowo-wschodnie stany USA - poinformowały agencje, powołując sią na stanowe władze. Najwięcej osób zginęło w Karolinie Północnej - 25.
18.09.2018

GIS: 4,8 tys. ocen jakości wody w kąpieliskach, ok. 350 zakazów kąpieli

W tegorocznym sezonie kąpielowym, dla 483 kąpielisk organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej sporządziły dotychczas 4867 bieżących ocen jakości wody; odnośnie 146 kąpielisk wydano 358 decyzji o tymczasowym zakazie kąpieli – wynika z danych udostępnionych PAP.
14.09.2018

Kowalczyk: zawrócenie importowanych odpadów to dowód, że nowe przepisy działają

Wychwycenie i zawrócenie pierwszych partii odpadów przywiezionych do Polski to dowód, że nowe przepisy działają; liczymy, że ten przykład podziała ostrzegawczo i takie przypadki będą coraz rzadsze - powiedział PAP minister środowiska Henryk Kowalczyk.
11.09.2018

GIOŚ: Nielegalnie przywiezione do Polski śmieci wracają do Wielkiej Brytanii

Dzięki działaniom Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w dniach 6-10 września, dwie pierwsze partie odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii zostały zwrócone do kraju wysyłki - poinformował w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
10.09.2018

Gdańskie „Sprzątanie świata” zmierza w stronę plaż. Dołącz do akcji już w najbliższy piątek

W piątek 14 września odbędzie się w Gdańsku kolejna edycja „Sprzątania świata”. Tym razem dedykowana plażom oraz pasowi nadmorskiemu – od Jelitkowa do Wyspy Sobieszewskiej.
10.09.2018

Wystartował pierwszy na świecie system do oczyszczania oceanów z plastiku

Holenderska organizacja non-profit, The Ocean Cleanup, uruchomiła na Zatoce San Francisco pierwszy system do oczyszczenia oceanów z plastiku.
10.09.2018

Duże zmiany w prawie na rynku odpadów. Do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają się nadawać do recyklingu

Branżę tworzyw sztucznych czeka wiele zmian związanych z prawodawstwem unijnym. Komisja Europejska chce, by do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu. Realizując założenia ogólnoeuropejskiej strategii na temat tworzyw sztucznych, KE zgłosiła projekt dyrektywy ograniczającej stosowanie niektórych wyrobów jednorazowego użytku, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza i oceany, w tym m.in. plastikowych słomek, jednorazowych kubeczków, sztućców i patyczków kosmetycznych. Eksperci pozostają sc
05.09.2018

Do 2050 roku w oceanach będzie już więcej plastiku niż ryb. W walkę z zanieczyszczeniem włącza się duży biznes

Każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 8 mln ton plastiku. Według ONZ jeśli to tempo zostanie utrzymane, to do 2050 roku w oceanach może być już więcej plastikowych odpadów niż ryb. W walkę o czystsze środowisko coraz aktywniej włącza się duży biznes. Sieć restauracji McDonald’s do 2025 roku wymieni wszystkie swoje opakowania na takie, które pochodzą z recyklingu bądź certyfikowanej produkcji i będą w 100 proc. biodegradowalne. Do końca przyszłej dekady obniży również emisję gazów cieplarnianych o jedną trzecią. Z badań wynika
30.08.2018

Port Service z Gdańska pomoże mieszkańcom Gostynina zlikwidować nielegalne składowisko – oświadczenie Zarządu

Sprawa nielegalnego magazynowania odpadów w Gostyninie została ujawniona już na początku 2016 r. Na terenie działki o numerze ewidencyjnym 279/17 położonej przy ul. Ziejkowy 5 w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej, zlokalizowano, rozszczelniające się nielegalnie zeskładowane odpady. Od tego momentu władze samorządowe wraz z udziałem organów ochrony środowiska rozpoczęły działania w celu ochrony mieszkańców i ukarania sprawców. W obliczu wyczerpania przez władze Miasta możliwości prawnych wyegzekwowania od prywatnego właściciela odpa
27.08.2018

Śmieci w kontenerach w Gdyni – stary proceder, lecz kto tak naprawdę ponosi odpowiedzialność?

Na samym początku warto jedynie przypomnieć, że obrót śmieciami istnieje od dawna, a proceder wwozu śmieci do Polski nie jest tak naprawdę niczym nowym. W sytuacji, która miała miejsce w ostatnich dniach w portach w Gdyni i w Gdańsku głównym zarzutem jest brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej zarówno faktyczną zawartość kontenerów, jak i dokumentacji zezwalającej na wwóz śmieci do naszego kraju. Warto dodać, że w praktyce istnieje także proceder odwrotny, gdy to Polska wysyła śmieci do innych krajów celem ich utylizacji,
16.08.2018

Śmieci popłyną z powrotem do Wielkiej Brytanii

Nie od dziś wiadomo, że działania Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. są skierowane na rozwój sektora gospodarczego oraz turystycznego i zarazem ściśle związane z ochroną Morza Bałtyckiego.
08.08.2018

Ponad 1 000 t śmieci z Wielkiej Brytanii trafiło do Polski przez porty w Gdańsku i w Gdyni (foto)

Ponad 1 000 t nielegalnych odpadów z Wielkiej Brytanii trafiło do Polski przez porty w Gdańsku i w Gdyni. Wykryto je podczas działań prowadzonych w ramach operacji DEMETER IV, której celem jest kontrola transgranicznego przemieszczania odpadów w obrocie morskim i lądowym. Funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku sprawdzili m.in. ponad 500 kontenerów.
06.08.2018

Wakacje w morzu plastiku i oceanie toksyn?

Pływanie ze śmieciami jest już naszą codziennością na wakacjach, a plastikowych odpadów przybywa w zatrważającym tempie. Na całym świecie w ciągu roku ponad 8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach. To tak, jakby wyrzucać do nich co minutę zawartość jednej śmieciarki. Większość z tych odpadów możemy bez problemu zastąpić innymi - niezagrażającymi środowisku. Właśnie rusza wakacyjna kampania Fundacji WWF Polska „Nie dla plastiku”.
30.07.2018

PKN Orlen rozważa budowę w Jedliczu instalacji bioetanolu drugiej generacji

W ramach rozwoju zakładu w Jedliczu, należącego do spółki Orlen Południe, trwają wstępne prace projektowe nad budową instalacji bioetanolu drugiej generacji. Projekt związany jest z unijnymi wymogami, dotyczącymi stosowania paliw odnawialnych i biokomponentów w transporcie - podał PKN Orlen.
27.07.2018

Europejski armator z grzywną za nielegalny eksport statków na rozbiórkę

Sąd Rejonowy w Rotterdamie skazał holenderskiego armatora Seatrade za nielegalny eksport starych jednostek na złomowania na azjatyckich plażach. Według sądu firma złamała tym samym postanowienia unijnej regulacji o złomowaniu statków.
17.07.2018

Trwają kolejne testy unikatowego systemu do usuwania plastiku z oceanów (wideo)

120-metrowa sekcja systemu firmy Ocean Cleanup została odholowana z Zatoki San Francisco na Ocean Spokojny, gdzie przeprowadzono test holowania instalacji.
03.07.2018

Skandynawski łącznik, czyli… Drogą Czerwoną dla budżetu RP

Port zrodził miasto, ale ich wspólny szybki rozwój, w tym bez mała stuletnim małżeństwie, stawiał obu partnerów, od czasu do czasu, po przeciwnych stronach. Gdynia – port i miasto. Z biegiem lat, im bardziej rozrastało się miasto, otaczając port zwartym pierścieniem domów i ulic, tym bardziej port musiał szukać nowych obszarów aktywności, by utrzymać się na powierzchni zmieniających się wymogów handlu morskiego. Gdy, jeszcze przed pół wiekiem istniała, zarządzona odgórnie specjalizacja portów, port gdyński mógł pewniej spoglądać
01.07.2018

Chiny nie będą więcej centrum złomowania dla całego świata

Chiny potwierdziły swoje poprzednie plany i od początku 2019 roku wprowadzą zakaz złomowania zagranicznych jednostek w swoich stoczniach.
01.07.2018

Wietnam/ Tysiące kontenerów z odpadami po zakazie importu w Chinach

Po ogłoszeniu przez Chiny zakazu importu niektórych rodzajów surowców wtórnych wiele z nich trafiło do Wietnamu; w tamtejszych portach zaległy tysiące kontenerów plastiku i papieru, a rozwiązania nie widać – podaje w poniedziałek wietnamski portal VnExpress.
25.06.2018

Indie: W stanie Maharasztra za używanie toreb z plastiku do 370 dolarów kary

Rząd liczącego ponad 100 mln mieszkańców stanu Maharasztra na zachodzie Indii (stolica: Bombaj nad Morzem Arabskim) wprowadza od soboty za używanie toreb i innych wyrobów z plastiku mandaty do 370 dolarów. W przypadku recydywy grozi do trzech miesięcy więzienia.
23.06.2018

Fjord Line inwestuje w nowy port w Norwegii

Firma Fjord Line przygotowuje się do realizacji sporej inwestycji. Norweski armator zamierza sfinansować budowę nowoczesnego portu w Sandefjord. Jak wynika z zapowiedzi, ma to być najnowocześniejszy i najbardziej przyjazny środowisku port w całej Norwegii. Informację tę armator podał w czasie specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
20.06.2018

UE: KE chce ograniczyć liczbę plastikowych śmieci, które trafiają do mórz

Komisja Europejska alarmuje, że ilość szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie. W poniedziałek KE zaproponowała nowe przepisy dotyczące 10 produktów jednorazowego użytku najczęściej zaśmiecających plaże i morza.
28.05.2018

GIS: W tym sezonie dwa razy więcej kąpielisk niż w latach poprzednich

W tym roku działać będzie w Polsce blisko 500 kąpielisk; to ponad dwa razy więcej niż w latach poprzednich – poinformował w środę Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą online sprawdzić czystość wody w kąpieliskach morskich i śródlądowych.
23.05.2018

Motława to śmietnik?

Z jednej stony awaryjny zrzut ścieków, z drugiej- gruz i odpady budowlane z Wyspy Spichrzów. Gdańsk Strefa Prestiżu udostępnił dziś wideo przedstawiające sposób, w jaki do Motławy dostarczane są kolejne śmieci...
16.05.2018

EKG w Katowicach: politycy i przedsiębiorcy chcą ograniczać wpływ energetyki na klimat

Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu. Problemem jest jednak czasochłonność tych zmian oraz ich koszty - zarówno dla firm, jak i dla konsumentów oraz całych społeczeństw. O wpływie energetyki na klimat dyskutowano podczas osobnej sesji, w ramach odbywającego się w dniach 14-16 maja w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
15.05.2018

Trwają testy unikatowego systemu do usuwania plastiku z oceanów (wideo)

Firma Ocean Cleanup przeprowadziła kolejny test swojego systemu do oczyszczania oceanu z plastiku. Test odbył się w holenderskim Maritime Research Institute Netherlands’ (MARIN) Offshore Basin i poprzedza niedługą instalację systemu na Pacyfiku.
14.05.2018

Spada ryzyko chorób zawodowych pracowników stoczni i portów (foto, wideo)

Młody człowiek, który trafia w tej chwili do stoczni, tak naprawdę ma minimalne szanse na „wyhodowanie” sobie choroby zawodowej – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Bartoszewska-Dogan, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Podkreśliła, że obecnie wiedza pracodawców i pracowników na temat tego ryzyka jest dużo większa niż kilka lat temu. W całym 2016 r. w Polsce odnotowano 2 219 przypadków choroby zawodowej. Dla porównania, w 2001 r. było ich aż 6 007.
11.05.2018

PK: akt oskarżenia w sprawie zatrucia rzeki Warty

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zakończyła postępowanie w sprawie zatrucia rzeki Warty skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko Piotrowi M.
10.05.2018

Akt oskarżenia w sprawie zatrucia Warty w 2015 roku

Osiem lat więzienia grozi Piotrowi M., oskarżonemu w sprawie o zatrucie Warty w Poznaniu w październiku 2015 roku. Wskutek wpuszczenia do rzeki trującej substancji zginęły tony ryb.
09.05.2018

Chiny planują wprowadzenie zakazu złomowania zagranicznych statków

Chiny planują wprowadzenie zakazu złomowania zagranicznych jednostek w swoich stoczniach od początku 2019 roku.
08.05.2018

Młody wynalazca oczyści ocean ze śmieci (foto, wideo)

Kilka lat temu, nastoletni Boyan Slat był na wakacjach w Grecji. Podczas nurkowania zszokowało go, że widzi więcej plastiku niż ryb w wodzie. Jeszcze większe zdzwienie wywołał u niego fakt, że nikt nie podjął dotąd racjonalnej próby walki z zanieczyszczeniem. Tak powstała organizacja "The Ocean Cleanup".
25.04.2018

Rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku i zużywamy bilion foliowych torebek

WWF alarmuje: Ponad milion zwierząt ginie rocznie przez plastikowe śmieci w morzach i oceanach. Trafia tam prawie wszystko, od zabawek po plastikowe torebki. Wyrzucone do wody śmieci nie znają granic. Produkcja plastiku wzrosła dramatycznie w ostatnim czasie - w roku 1964 szacowano ją na 15 mln ton, a w roku 2014 już 311 mln ton.
23.04.2018

Trawler Kirkella złapany na gorącym uczynku! Załoga zaśmiecała morze (wideo)

Wczoraj, jedna z norweskich stacji telewizycjnych poinformowała o nieprzyjemnym zdarzeniu na Morzu Barentsa. Załoga samolotu patrolowego ze Straży Przybrzeżnej zaobserwowała, że z brytyjskiego trawlera Kirkella są wyrzucane śmieci. Za burtą znalazły się głownie kartony, ale norweski dyrektoriat morski (Norwegian Maritime Authority) podchodzi do sprawy bardzo poważnie.
23.04.2018

Chiny zakazują importu kolejnych 16 rodzajów odpadów

Z końcem roku wejdzie w życie zakaz sprowadzania do Chin kolejnych 16 rodzajów odpadów, w tym złomowanych statków, prasowanych karoserii samochodowych, kabli elektrycznych i części chemikaliów – ogłosiło w czwartek chińskie ministerstwo ekologii i środowiska.
20.04.2018

Start-upy z branży energetycznej mogą wygrać 30 tys. euro w międzynarodowym konkursie

Start-upy z pomysłem na rozwiązania z sektora energii i czystych technologii mogą wziąć udział w kolejnym PowerUp! To konkurs dla młodych firmy z 24 krajów Europy Środkowej. Do wygrania jest 30 tys. euro - poinformował PAP organizator konkursu InnoEnergy.
04.04.2018

MGMiŻŚ zabiera głos ws. doniesień medialnych dotyczących przetargu na pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście

W związku z sugestiami, jakie pojawiły się w tekście red. A. Kraśnickiego pt. „Przetarg na pogłębienie toru wodnego do 12,5 m wpadł w turbulencje. Bunt wykonawców”, opublikowanym na stronie wyborcza.pl 31 marca, MGMiŻŚ informuje, że postępowanie przetargowe dotyczące tej inwestycji jest w toku, a wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie nie ma żadnych podstaw, by mówić o jakimkolwiek zagrożeniu w jej realizacji, którego efektem miałaby być utrata dofinansowania unijnego. Nie ma także mowy o unieważnieniu postę
03.04.2018

Polska benzyna ze śmieci już nawet za dwa lata

Chcemy, by za dwa lata powstał pierwszy zakład, w którym z odpadów plastikowych produkowane będą komponenty paliw - mówi PAP Adam Hańderek, jeden z twórców ulepszonej metody przetwarzania plastiku w benzynę. Pomoże to zagospodarować m.in. zalegający na wysypiskach plastik - podkreśla.
28.03.2018

Szalony port w Bangladeszu (wideo)

Jeden z użytkowników youtube, podzielił się filmem ze swojej podróży do Bangladeszu. Mamy okazję zobaczyć nieco szalony i niebezpieczny ruch w jednym z tamtejszych portów, w Dakce. I mimo że cała sytuacja wydaje się być kompletnym chaosem, w którym wielkie statki i małe łodzie walczą o miejsce a tragarze i rybacy chronią własnymi rękoma swe łodzie przed zmiażdżeniem - to szaleństwo jest pod kontrolą! Zobaczcie sami.
17.03.2018

Holenderski armator skazany za rozbieranie statków na azjatyckich plażach

Sąd Rejonowy w Rotterdamie skazał holenderskiego armatora Seatrade za nielegalny eksport starych jednostek na złomowania na azjatyckich plażach. Według sądu firma złamała tym samym postanowienia unijnej regulacji o złomowaniu statków.
15.03.2018

W Brukseli uzgodniono nowe zobowiązania dla bałtyckiego środowiska morskiego

Ministrowie i przedstawiciele wysokiego szczebla z dziewięciu krajów nadbałtyckich i Unii Europejskiej, uzgodnili we wtorek w Brukseli nowe zobowiązania dla bałtyckiego środowiska morskiego. W spotkaniu wzięła udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa.
07.03.2018

Minister Anna Moskwa uczestniczy w rozmowach nt. ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego

W dniach 5-6 marca 2018 r. w Brukseli odbywa się posiedzenie ministrów w ramach Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku – (HELCOM) - Komisja Helsińska. Delegacji MGMiŻŚ przewodniczy podsekretarz stanu Anna Moskwa.
05.03.2018

Porty i przystanie morskie, a przepisy unijne Rozporządzenia 2017/352

W marcu 2017 r. Komisja Europejska opublikowała Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/352 z dnia 15 lutego 2017 r. ustanawiające ramy w zakresie świadczenia usług portowych oraz wspólne zasady dotyczące przejrzystości finansowej portów. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 23 marca 2017 roku. Natomiast ma być stosowane od dnia 24 marca 2019 r.
14.02.2018

EU ETS (Unijny system handlu uprawnieniami do emisji) i MRV (Monitorowanie, raportowanie i weryfikacja emisji dwutlenku węgla z transportu morskiego)

Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa (dzisiaj głównie z rejonów Azji i Afryki), rośnie zapotrzebowanie na dobra konsumpcyjne, napędza to gospodarkę światową, lecz jednocześnie powoduje zubożenie zasobów surowcowych, wzrost zapotrzebowania na energię oraz mięsne produkty spożywcze. Efektem ubocznym jest między innymi wzrost emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie klimatu. Topnienie lodowców, umieranie wielkiej rafy koralowej, anomalie pogodowe itd. są faktem. Przywódcy UE zdali sobie sprawę, że dalsze bezkarne korzy
14.02.2018

Foka szara spędziła 6 miesięcy z frisbee na szyi (foto)

Po tym, jak ciekawska foka z Horsey Beach w angielskim Norfolk złapała podczas zabawy na szyję frisbee, ratownicy z różnych grup próbowali miesiącami ją złapać aby jej pomóc. Niestety nikomu nie udało się podejść wystarczająco blisko. W miarę upływu czasu, foka rosła, a frisbee coraz bardziej wrastało w jej szyję aż w końcu ledwie mogła jeść i pić.
13.02.2018

Nowa edycja Książki zapisów o postępowaniu z odpadami

Zgodnie z rezolucją IMO MEPC.277(70) z dniem 1 marca 2018 roku będą obowiązywać zmodyfikowane zasady postępowania z odpadami na statkach. W zawiązku z tym PRS wydał nową edycję Książki zapisów o postępowaniu z odpadami.
12.02.2018

Przez tony plastiku ginie milion zwierząt w oceanach rocznie! (wideo)

Ilość śmieci pływających w oceanach przeraża. Według szacunków naukowców z "Science", co roku topimy ich ponad 8 milionów ton! Przez nasz brak dbałości o ekologię, rocznie w oceanach ginie ponad milion zwierząt.
03.02.2018

Chiny nie chcą importować więcej odpadów. Ucierpią na tym linie kontenerowe

Armatorzy kontenerowi mogą utracić nawet 5 mln TEU ładunków rocznie ze względu na zakaz importu odpadów, który wprowadziły niedawno Chiny – donosi agencja Drewry.
30.01.2018

Z Bałtyku wyłowiono prawie 147 t śmieci. W jednej z pułapek martwa foka

Narzędzia połowowe zalegające w morzach i oceanach oraz ich wpływ na środowisko morskie są przedmiotem licznych projektów i badań na całym świecie. Polska jest jednym z niewątpliwych liderów europejskich w tej tematyce - informuje Fundacja MARE.
11.01.2018

Odpady niebezpieczne segreguj koniecznie. Port Service edukuje ekologicznie (foto, wideo)

Port Service na rzecz edukacji ekologicznej. W środę poznaliśmy zwycięzców organizowanego przez spółkę konkursu pn. „Odpady niebezpieczne segreguj koniecznie”. Jego celem było m.in. zwrócenie uwagi młodych ludzi na odpady niebezpieczne i kształtowanie wśród nich ekologicznych postaw. Wpłynęło prawie 300 prac: plakaty, gry i filmy. Ideę konkursu wspiera portal GospodarkaMorska.pl.
22.12.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.