• <

Wynik wyszukiwania - "oceany" - Wiadomości

Baltic Sail Gdańsk 2020: wielkie żeglarskie święto już w ten weekend! PROGRAM

Rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej i zwiedzanie tych zacumowanych przy nabrzeżu. Tradycyjna parada żaglowców, regaty, a nawet inscenizacje historyczne. Do tego koncerty szantowe (transmitowane na naszym portalu www.gdansk.pl) i wiele innych atrakcji. Tegoroczny, XXIV Baltic Sail w Gdańsku odbędzie się w dniach 4 - 7 września.
02.09.2020

Zmiana klimatu wpływa już na co najmniej 50% światowych oceanów

Jak wynika z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature Climate Change, ponad 50% światowych oceanów może już odczuwać skutki zmiany klimatu.
28.08.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Działacze na rzecz klimatu wznieśli protest przeciw operatorowi luksusowych promów

Grupa działaczy na rzecz klimatu Ocean Rebellion, sojusznik Extinction Rebellion, rozpoczęła protest polegający na wyświetlaniu wiadomości na kadłubie luksusowego statku wycieczkowego w Falmouth w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Protest ma na celu podniesienie świadomości i podkreślenie dewastacji środowiska, spowodowanej przez branżę wycieczkową.
26.08.2020

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych: Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
25.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Oceanotechnika – złap wiatr w żagle

Polski przemysł jachtowy produkuje ponad 20 tysięcy jachtów rocznie. Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych, producentem jachtów motorowych o długości do 9 metrów.
14.08.2020

Czy uda się nam pozbyć plastiku z oceanów?

Perspektywy są przerażające: obecna, już gigantyczna suma plastikowych zanieczyszczeń, podwoi się do 2052 roku.
05.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego odkryto na Antarktydzie

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego na Antarktydzie został ujawniony przez naukowców. Naukowcy odkryli również, że drobnoustroje, które normalnie pochłaniają silny gaz cieplarniany, zanim dotrze do atmosfery, pojawiły się jedynie w niewielkich ilościach po pięciu latach, umożliwiając uwalnianie się gazu.
31.07.2020

Sierpień miesiącem czystej wody! Konkurs #AkademiaEko

Wokół nas codziennie podejmowanych jest wiele inicjatyw proekologicznych: widzimy, jak ważna jest troska o środowisko, a każde działanie ma znaczenie. Dlatego postanowiliśmy w AMS także tego lata podjąć konkretne działania
31.07.2020

Zaadoptuj rekina - naukowe projekty oceaniczne, w których możesz wziąć udział z domu

Te przyjemne i łatwe zajęcia naukowe o morzu, które możesz wykonać w domowym zaciszu, pomogą naukowcom lepiej zrozumieć i chronić oceany Ziemi.
30.07.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Śmiały wyciągany z wody. W Trzebieży zaczyna się remont żaglowca

Już jutro rozpocznie się remont jachtu SY Śmiały, którego w ubiegłym roku kupiła Fundacja Klasyczne Jachty. Misją fundacji jest ochrona zachowanych do dzisiaj pamiątek historii polskiego żeglarstwa i szkutnictwa. Śmiały cumujący w Trzebieży zostanie jutro wyciągnięty z wody i przetransportowany na miejsce remontu.
10.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

EEA: Musimy lepiej chronić nasze morza i oceany

Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie dotyczące dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej. Wynika z niego, że choć unijne ramy ochrony środowiska morskiego należą do najbardziej kompleksowych i najambitniejszych na świecie, pewne problemy pozostają nierozwiązane. Należą do nich m.in.: nadmiar substancji biogennych, hałas podwodny, zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi i inne rodzaje zanieczyszczeń oraz niezrównoważone praktyki połowowe.
02.07.2020

Rynek masowców radzi sobie z kryzysem wywołanym COVID-19. Przynajmniej w tym momencie

Koszt przemieszczania towarów takich jak węgiel i ruda żelaza przez oceany rośnie, wraz z większymi zakupami Chin. To, czy rynek wytrzyma ekonomiczne wstrząsy wywołane pandemią, jest trudniejszym pytaniem.
01.07.2020

Z Oceanu Spokojnego usunięto ponad 100 ton plastiku

Nowy rekord w oczyszczaniu oceanu z plastiku. W tym tygodniu, po 48-dniowej wyprawie, grupa Ocean Voyages Institute(OVI) usunęła dokładnie 103 tony śmieci z wód Oceanu Spokojnego. Jak zapowiada dyrektorka tej organizacji, na tym nie koniec. Planowana jest już kolejna ekspedycja.
28.06.2020

Globalna mapa dna oceanów powstaje pomimo kryzysu

Plany mapowania całego dna oceanu do 2030 r. są kontynuowane pomimo wyzwań związanych z kryzysem koronawirusowym - informują autorzy projektu. Jak dotąd ukończono prawie jedną piątą tego zadania.
24.06.2020

Nasza galaktyka Droga Mleczna może być pełna światów oceanicznych

Zdaniem naukowców, planety pokryte ogromnymi oceanami mogą być powszechne w galaktyce Drogi Mlecznej.
23.06.2020

Bezpiecznie i na czas przez oceany - projekt polskich naukowców

Polscy naukowcy chca opracować metodę planowania trasy statku odpowiadającej potrzebom użytkownika. Uwzględni ona nie tylko prognozowane warunki meteorologiczne, ale również weźmie pod uwagę niepewność przetwarzanych danych.
19.06.2020

Zrównoważone rybołówstwo: KE podsumowuje postępy we wdrażaniu Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE

Komisja Europejska wydała swój coroczny komunikat podsumowujący wdrażanie Wspólnej Wolityki rybołówstwa (CFP) i rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie uprawnień do połowów na 2021 r.
18.06.2020

Czy zdołamy zachować ryby dla przyszłych pokoleń? – najnowszy raport ONZ

Najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że zapotrzebowanie na ryby i owoce morza jest obecnie większe niż kiedykolwiek i stanowi kluczowy element w zapewnieniu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Jeśli jednak chcemy sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu także w przyszłości, musimy przyspieszyć wdrażanie zrównoważonego zarządzania rybołówstwem na całym świecie.
10.06.2020

WWF Polska: Ocean umiera. Czasu coraz mniej

Co roku, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W tym dniu Fundacja WWF przypomina o wspólnym dla nas wszystkich obowiązku zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro. Niestety ocean ma poważne kłopoty i to my jesteśmy ich powodem. Prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Czasu na działanie jest coraz mniej.
08.06.2020

Zanieczyszczenia i nadmierne połowy zagrożeniem dla oceanów. Wiele gatunków ryb może zniknąć

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem to jedne z największych zagrożeń dla mórz i oceanów. Kolejny problem to przeławianie stad, co stanowi zagrożenie dla wielu gatunków. W niektórych przypadkach – na przykład polskiego dorsza – potrzebne są radykalne działania, takie jak tymczasowy całkowity zakaz połowów. Duży wpływ na sytuację mają jednak sami konsumenci. – To od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów – przypomina Anna Dębicka z programu MSC z okazji obchodzonego 8 czerwca Światowego Dnia Ocean
08.06.2020

To już dzisiaj! Światowy Dzień Oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
08.06.2020

Friend of the Sea honoruje Światowy Dzień Oceanów listą pięciu rzeczy, które możemy zrobić, by uratować oceany

Z okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów 8 czerwca, wiodący globalny standard certyfikacji zrównoważonego rozwoju życia morskiego dzieli się łatwymi do przestrzegania zaleceniami, dotyczącymi ochrony oceanów.
05.06.2020

Polacy gotowi do działania na rzecz ochrony oceanów

Oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi, jednak wskutek działalności człowieka znajdują się pod rosnącą presją. 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Warto przy tej okazji zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby chronić ekosystemy morskie, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość Błękitnej Planety i zachęca do podejmowania odpowiedzialnych i przyjaznych środowisku wyborów.
03.06.2020

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów!

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 WWF przenosi wspólne świętowanie Światowego Dnia Oceanów do wirtualnej rzeczywistości! A dodatkowo, świętować będziemy przez aż 7 dni i zakończymy koncertem Skubasa, z gościnnym udziałem Natalii Grosiak z Mikromusic.
29.05.2020

Norwescy armatorzy chcą osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku

Norwescy armatorzy realizują ambitny plan, aby cała norweska flota była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku.
20.05.2020

Europejski Dzień Morza odwołany

Jak co roku, 20 maja obchodzimy Europejski Dzień Morza, ustanowiony na mocy deklaracji podpisanej w 2008 roku przez szefów Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej. Tegoroczne obchody święta miały odbyć się w Cork, w Irlandii, jednak, ze względu na światową pandemię koronawirusa i zalecenia dotyczące zachowywania zasad dystansu społecznego, zostały odwołane.
20.05.2020

RIA: statek, który może ułożyć Nord Stream 2, płynie do Kaliningradu

Rosyjski statek Akademik Czerski, który mógłby zostać użyty do ułożenia końcowego odcinka gazociągu Nord Stream 2, podał jako port przeznaczenia Kaliningrad - poinformowała w czwartek agencja RIA Nowosti. Według niej jednostka jest teraz w cieśninie Skagerrak.
30.04.2020

Poprawa kondycji mórz i oceanów możliwa już za 30 lat

Najnowsze badania opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature pokazują, że możemy odbudować zasoby oceanów do 2050 roku. Jednak – jak zauważa Ernesto Jardim, dyrektor ds. Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC – aby nakłonić ludzi do właściwego postępowania, potrzebne są skuteczne rozwiązania.
07.04.2020

Zmiana klimatu: środowisko morskie i rybołówstwo

Nasze życie zależy od oceanów. Jest to prawda niezależnie od tego czy mieszkamy niedaleko wybrzeża czy tysiące kilometrów od niego.
02.04.2020

Jaka przyszłość czeka bałtyckie połowy?

Już w najbliższą niedzielę 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. To doskonała okazja, żeby każdy z naszastanowiłsię, w jaki sposób może pomóc chronić nasze morze. Organizacja pozarządowa MSC apeluje, by w tym dniu pamiętać także o ochronie zasobów ryb i ogromnej roli, jaką odgrywają zrównoważone połowy.
20.03.2020

Podwodne drony na polskim rynku? (VIDEO)

Rzeczywistość, w której morza i oceany eksplorują autonomiczne drony podwodne staje się coraz bliższa. Nad takim rozwiązaniem pracuje start-up z Krakowa.
10.03.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

Polskie połowy krewetek na Morzu Barentsa otrzymały certyfikat MSC

Polskie połowy dalekomorskie krewetek zimnowodnych na Morzu Barentsa prowadzone przez statek Polonus, należący do firmy Arctic Navigation Sp. z o.o., otrzymały certyfikat MSC. Uzyskanie certyfikatu przez Polaków potwierdza, że połowy te prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami, określonymi w Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
19.02.2020

Pływająca 5-kilometrowa płachta śmieci zaskoczyła płetwonurków (film,zdjęcia)

Używamy i wyrzucamy nadmierne ilości plastiku każdego dnia. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego co potem się z nimi dzieje. Tony plastiku ląduje w oceanach. Fotograf Caroline Power uświadamia społeczeństwom jak ogromnym problemem jest gromadzenie się plastiku w oceanach, a my do znudzenia pokazujemy i opisujemy dlaczego każdy z nas jest za to odpowiedzialny.
18.02.2020

Plastik Odyssey - oczyścić oceany z plastikowych śmieci

„Plastic Odyssey” to międzynarodowy projekt, którego celem jest zmniejszenie ilości plastikowych odpadów w morzach i oceanach na całym świecie. Do akcji włączył się właśnie jednen z polskich banków - Credit Agricole. To część kompleksowego programu działań na rzecz ochrony środowiska wpisanego do strategii firmy.
13.02.2020

100 lat temu przed Polską otworzyły się oceany i morza całego świata. Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem (foto, wideo)

10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller wyjechał z Torunia by w Gdańsku spotkać się z pomorską Polonią. Na miejscu na gen. Hallera czekały tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki. Symbolizowały one zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uro
10.02.2020

Prezydent: powrót Polski nad morze - jedno z wydarzeń, które ukształtowały Polskę

Powrót Polski nad morze należał do najważniejszych wydarzeń, które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię - mówił prezydent Andrzej Duda w Pucku (Pomorskie) w poniedziałek podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2020

UE tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z morzami i oceanami

Unia Europejska tworzy specjalny fundusz na inwestycje związane z oceanami, morzami i wybrzeżami - BlueInvest. Bedzie dysponował kapitałem w wysokości 75 mln euro i przeznaczony dla start-upów oraz małych i średnich firm.
04.02.2020

Chiny wprowadzą zakaz stosowania plastikowych jednorazówek do końca 2020 roku (film)

Chiny - jedno z największych źródeł zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi na świecie - ogłosiły działania mające na celu stopniowe wycofanie produkcji i sprzedaży artykułów plastikowych jednorazowego użytku. Według chińskiego Ministerstwa Ekologii i Środowiska zakaz użycia plastikowych toreb zostanie wprowadzony we wszystkich miastach do końca 2020 roku. Z kolei sklepy sprzedające swoje produkty zostaną objete zakazem do 2025 roku.
23.01.2020

W najbliższy weekend startuje Bałtycka Odyseja!

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez dziesięć miesięcy, sprzątając bałtyckie plaże. "W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: "Bałtycką Odyseję". Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny" – wyjaśnia inicjator wydarzenia – ekolog i podróżnik, Dominik Dobrowolski. Do wyprawy dołączy i pomoże w sprzątaniu polskich plaż grupa wolontariuszy z całej
13.01.2020

Prądy morskie - tętnice oceanów w krwiobiegu życia na Ziemi (analiza)

Od bieguna południowego "wypływają" prądy oceaniczne, które mają nieoceniony wpływ na funkcjonowanie fauny i flory oceanicznej, kształtując zjawiska pogodowe, a co za tym idzie i życie człowieka. Prądy morskie służą jako globalne "tętnice", rozprowadzające m.in ciepło, sól, węgiel i tlen w oceanach i morzach na całym świecie. Czy zmiany klimatu mają wpływ na spowalnianie wymiany wód? Według naukowców tempo to zmniejszyło się o około 15 procent w ciągu ostatnich 50 lat co ma swoje konsekwencje w przyrodzie.
02.01.2020

Recykling Rejs na piechotę

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez 10 miesięcy, sprzątając wszystkie polskie bałtyckie plaże. O co chodzi w najnowszej akcji znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego? – W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: "Bałtycką Odyseję". Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny – wyjaśnia inicjator wydarzenia.
30.12.2019

Nadciąga „niebieska rewolucja”? Mowi chce zwiększyć światowe spożycie ryb (wideo)

Firma Mowi, światowy potentat w branży akwakultury i jeden z największych na świecie dostawców owoców morza, wydała swoją strategię zrównoważonego rozwoju pod nazwą "Blue Revolution Plan" (Plan Niebieskiej Rewolucji). Ma ona pozwolić na wytwarzanie większej ilości żywności pochodzącej z oceanu przy jednoczesnej trosce o stan planety.
19.12.2019

Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]

Nurkujemy w celu eksplorowania cudownego, tajemniczego i podwodnego świata. Jednak gdy zobaczymy prawdziwego giganta i potwora morskiego, a nasze serce na chwile zamiera zdajemy sobie sprawę, że tego widoku nie zapomnimy do końca życia. Z taką sytuacją zetknęli się portugalscy nurkowie stając oko w oko z największym i najcięższym samogłowem znalezionym przez człowieka na świecie.
14.12.2019

Egzotyczna ryba znaleziona w Bałtyku!

Statek rybacki SZT-1 złapał w poniedziałek podczas połowów łososi na Morzu Bałtyckim złapał niespotykaną zdobycz. Chodzi o Samogłowa - najcieższą ryba kostnoszkieletowa dorastająca do 3 metrów długości. Jego masa może dochodzić do 2 ton. Ten okaz mierzył kilka centymetrów, ale jego obecność zdziwiła rybaków i ekspertów. Ostatnio w Morzu Bałtyckim jeden okaz wyłowiono w 2014 roku.
08.11.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Najnowszy raport MSC: zrównoważone połowy ryb i owoców morza nabierają tempa

Sprzedaż ryb i owoców morza z certyfikatem MSC osiągnęła milion ton rocznie. Raport Working together for thriving oceans opublikowany 10 października br. przez organizację pozarządową MSC wskazuje na stały wzrost popytu oraz podaży na ryby i owoce morza ze zrównoważonych połowów.
17.10.2019

Żywe zasoby mórz i oceanów zagrożone zmianami klimatu

25 września br. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował raport dotyczący wpływu zmian klimatycznych na oceany i kriosferę. Raport jest efektem pracy ponad 100 naukowców z 30 krajów, którzy przez ostatnie 2 lata zrewidowali ponad 7 tys. najnowszych naukowych publikacji na powyższy temat
01.10.2019

Dorsz z Morza Północnego traci certyfikat zrównoważonego rybołówstwa

Certyfikaty MSC dla rybołówstw dorsza na Morzu Północnym zostają zawieszone, po tym jak liczebność stada spadła poniżej bezpiecznego poziomu biologicznego. Zawieszenie dotyczy wszystkich rybołówstw posiadających certyfikat MSC, które poławiają dorsza na Morzu Północnym.
26.09.2019

IPCC: Oceany i lodowce są niszczone szybciej niż sądzono

Politycy na świecie muszą przyspieszyć i wzmocnić działania na rzecz klimatu i oceanów - apelują członkowie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Ich najnowszy raport nt. wpływu kryzysu klimatycznego na lodowce i oceany opublikowano w środę.
26.09.2019

Papież: Módlmy się o współpracę w celu ochrony mórz i oceanów

"Módlmy się za polityków, naukowców, ekonomistów, aby współpracowali w celu ochrony mórz i oceanów" - taką intencję modlitw na wrzesień przedstawił papież Franciszek. Watykan opublikował w sobotę przesłanie wideo Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy.
31.08.2019

ONZ: Aktor Javier Bardem apeluje o ochronę oceanów

Hiszpański aktor, dwukrotnie nominowany do nagrody Oscara, Javier Bardem zaapelował w poniedziałek w nowojorskiej siedzibie ONZ o zintensyfikowanie walki o ochornę światowych oceanów ostrzegając, że znalazły się one "na krawędzi katastrofy".
20.08.2019

Blisko 4,3 mln osób w Polsce żegluje. Wraz ze wzrostem popularności tego sportu rośnie też prestiż organizowanych regat

Z badań Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że 70 proc. Polaków miało kiedykolwiek styczność z żeglarstwem, a liczbę żeglarzy szacuje się na 4,3 mln osób, z czego ponad 0,5 mln to profesjonaliści, uczestniczący w zawodach. Rosnące zainteresowanie tym sportem widać także po organizowanych w Polsce regatach, które mają coraz większy prestiż. W poniedziałek w Gdyni rozpoczął się jeden z największych wyścigów w Europie – Volvo Gdynia Sailing Days. W jubileuszowej, 20. edycji imprezy, ponad 1,5 tys. zawodników będzie rywaliz
25.07.2019

Polka projektuje wnętrze największego jachtu świata

Dwa hangary na helikoptery, pokoje dla gości, salony, restauracje, spa i całe pokłady wyposażone w laboratoria dla naukowców z całego świata. Brzmi jak luksusowy wycieczkowiec? O projektowaniu wnętrz największego jachtu świata opowiedziała w Radiu Gdańsk Alicja Kotlarek z londyńskiej firmy H2 Yacht Design.
24.07.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Pamięci marynarzy z El Faro

„Morza i oceany bezustannie oczarowują i zachwycają, jednak równie często bywają nieprzewidywalne, okrutne i bezlitosne, zabierając nam osoby, które kochamy. Pamięci tych wszystkich, którym nie dane było wrócić do swoich domów i bliskich. Kochamy Was” – głosi napis na odsłoniętej dziś w Gdyni tablicy. Na drugiej znalazły się nazwiska trzydziestu trzech marynarzy, w tym pięciu Polaków, którzy zginęli w katastrofie kontenerowca „El Faro”. W ceremonii wzięły udział rodziny zmarłych, przedstawiciele amerykańskiego armatora i a
25.06.2019

Prezes PGNiG: nie ma zagrożenia dla dostaw LNG z Kataru

Nie ma żadnych przesłanek, mogących wskazywać na zagrożenie dostaw LNG z Kataru przez Cieśninę Ormuz w związku z wzrostem napięcia w Zatoce Perskiej - poinformował w poniedziałek prezes PGNiG Piotr Woźniak.
17.06.2019

Zakończyły się targi Nor-Shipping. O tym w tym roku rozmawiano w Oslo

Raz na dwa lata konferencja Nor-Shipping organizowana w stolicy Norwegii przyciąga ponad 35 tysięcy specjalistów reprezentujących wszystkie sektory branży morskiej – armatorów, stocznie, dostawców usług i produktów. W tym roku kluczową kwestią omawianą na Nor-Shipping była ochrona środowiska. Nie bez powodu.
10.06.2019

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Oceanów

Ocean zapewnia utrzymanie milionom, a żywność - miliardom ludzi na świecie. Ogromna większość (94%) wszystkich występujących na Ziemi organizmów żyje właśnie w oceanach. To woda, jej temperatura, zachodzące w niej procesy chemiczne, a także prądy morskie, napędzają życie na Ziemi oraz sprawiają, że ludzkość może istnieć. Co drugi oddech, bo aż połowę zawartości tlenu w atmosferze, zawdzięczamy właśnie produkującym go oceanom.
08.06.2019

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju

8. Flotylla Obrony Wybrzeża czynnie włączyła się do udziału w kolejnej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, który trwał od 30 maja do 5 czerwca 2019 r. W tych dniach jednostki 8.FOW wzięły udział w projekcie "Morze to życie".
06.06.2019

Co się stanie, jeśli zabraknie ryb?

Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych: problem ten dotyczy już ponad 33% stad ryb, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych. Czy to możliwe, aby w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat mogło zabraknąć ryb? Jest to najgorszy scenariusz, ale powinien służyć jako sygnał alarmowy dla nas wszystkich. W związku z obchodzonym 8 czerwca Światowym Dniem Oceanów organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych dzisiejszych wyborów zależy przyszłość zarówno planety jak
05.06.2019

Morze to życie: akcja sprzątania plaży

Marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą jutro, 5 czerwca, udział w akcji sprzątania plaży w Gdyni - Redłowie. Akcja ma na celu podnoszenie świadomości przyrodniczej i ekologicznej społeczeństwa.
04.06.2019

UE stawia kropkę na i ws. plastikowych jednorazówek

Unijni ministrowie ds. europejskich przyjęli we wtorek dyrektywę, która ma zakończyć stosowanie niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku. Chodzi m.in. o talerze, sztućce, słomki czy patyczki higieniczne.
21.05.2019

Niemiecki żaglowiec Lovis w Szczecinie

Szczecin od 14 do 16 maja będzie gościł niemiecki żaglowiec Lovis. Jednostka odwiedzi miasto w ramach programu „Friendly Port”.
14.05.2019

Innowacyjny pojemnik na śmieci pływa już w gdańskiej marinie

Seabin działa już w Marinie Gdańsk. To innowacyjny pływający pojemnik na śmieci, który jednorazowo może zebrać nawet do 20 kg odpadów. Urządzenie zostało uruchomione w minioną sobotę. Gdańska przystań jachtowa otrzymała je od firmy Wärtsilä.
13.05.2019

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim (wideo)

D-day na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony "Sołdek", komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na "Darze Pomorza", produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jesteśmy gotowi na Noc Muzeów 2019!
08.05.2019

Norweski producent wzmacnia swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój dzięki certyfikacji MSC

Wszystkie butelki Möller’s Tran Norweski, sprzedawane w ponad 20 krajach, będą oznaczone niebieskim certyfikatem MSC, który jest wiarygodnym znakiem potwierdzającym pochodzenie produktów ze zrównoważonych źródeł i identyfikowalności produktów.
03.05.2019

Chiny/ Xi: Inicjatywa Pasa i Szlaku ma być przejrzysta, zrównoważona

Chinom zależy na otwartej, przejrzystej współpracy i zrównoważonych projektach z poszanowaniem środowiska naturalnego w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku – zapewnił w piątek prezydent ChRL Xi Jinping w swoim wystąpieniu na drugim forum tej inicjatywy w Pekinie.
26.04.2019

USA: Nowy Jork zakaże używania toreb plastikowych

Od przyszłego roku stan Nowy Jork wprowadzi zakaz używania przez sklepy toreb plastikowych. Podobne prawo obowiązuje już w Kalifornii i na Hawajach.
24.04.2019

Najszybciej topniejący lodowiec Grenlandii zaczął nagle przyrastać

Lodowiec Jakobshavn, jedna z najszybciej topniejących mas lodu na świecie, zaskoczył obserwujących go naukowców NASA. Po ponad 20 latach kurczenia się - zaczął nagle rosnąć. Naukowcy sądzą, że zmiana trendu jest tymczasowa.
31.03.2019

Gigantyczna ryba wyrzucona na brzeg w Australii

Niezwykłe znalezisko w pobliżu ujścia rzeki Murray w południowej Autralii. Linette Grzelak umieściła na swoim Facebooku zdjęcie ogromnej morskiej ryby - samogłowa, na którego trafił w połowie marca jej mąż.
30.03.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Gróbarczyk: ogłaszam program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży

Chciałbym ogłosić program budowy nowego żaglowca, który zastąpi Dar Młodzieży, i wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla tego nowego żaglowca – powiedział w czwartek w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
28.03.2019

To jedna z najdziwniejszych ryb oceanów (wideo)

O niezwykłym szczęściu może mówić grupa nurków, która niedaleko Azorów zaobserwowała jedną z najdziwniejszych ryb zamieszkujących oceany. Mowa o samogłowie, zwanym inaczej molą. Spotkanie z tą ogromną rybą należy do rzadkości i z pewnością robi wrażenie. Nagranie opublikował „Daily Mail”.
23.03.2019

40 kg plastikowych torebek w brzuchu wieloryba (foto)

16 worków na ryż, 4 torby używane na plantacjach bananów i wiele plastikowych torebek na zakupy znaleziono w brzuchu walenia wyrzuconego na początku marca na brzeg w dolinie Compostela. "To największa ilość plastiku w ciele zwierzęcia, jaką kiedykolwiek widzieliśmy" - piszą naukowcy.
18.03.2019

Ruszyły Kolosy!

Gdynia do końca weekendu będzie niekwestionowaną podróżniczą stolicą Polski. W piątek wystartowała kolejna, już 21. edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, znanych też jako „Kolosy”. Kilkudziesięciu historii osób, które przełamują wszelkie bariery będzie można wysłuchać do niedzieli w Gdynia Arenie i Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
08.03.2019

Post – czas refleksji, ale też zwiększonej presji na oceany

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jedzenie ryb zamiast mięsa jest popularną tradycją podczas sześciotygodniowego postu, który kończy się Wielkanocą. Sezon wielkopostny w dużym stopniu zwiększa sprzedaż ryb i owoców morza, co w konsekwencji wywiera dodatkową presję na przełowione morza i oceany. Około 33% światowych stad ryb morskich jest przełowione, a 60% jest poławiane na najwyższym możliwym poziomie. Mimo tego konsumpcja ryb bez wyrzutów sumienia jest możliwa.
07.03.2019

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody po raz pierwszy poświęcony życiu pod wodą

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy tematem przewodnim jest „Życie pod wodą: dla ludzi i planety”. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podwodny świat nie tylko jest miejscem życia milionów gatunków, ale również odgrywa kluczową rolę w życiu ludzi.
01.03.2019

Wodowanie książki na pokładzie ORP Błyskawica

We wtorek 26 lutego w Salonie Kaprów, okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyło się uroczyste wodowanie książki pod tytułem: Bezpieczeństwo w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej podczas przeładunku materiałów wybuchowych.
27.02.2019

ONZ: Przestępczość na morzach coraz bardziej wyrafinowana

Przestępczość na morzach staje się coraz bardziej wyrafinowana i wciąż się rozszerza. Wykorzenienie jej wymaga skoordynowanej międzynarodowej współpracy i zdeterminowania. Problemy z tym związane były przedmiotem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
06.02.2019

Dar Młodzieży wpłynął do Panamy, polska młodzież czeka na papieża (foto, wideo)

Żaglowiec Dar Młodzieży, uczestniczący w Rejsie Niepodległości, dotarł we wtorek do Panamy, gdzie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Polska młodzież, która brała udział w kolejnych etapach rejsu, spotka się z przybywającym w środę papieżem Franciszkiem.
23.01.2019

Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu

Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu, niż jeszcze na początku lat 80. – wynika z nowego badania opublikowanego w ”Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
15.01.2019

Chcesz chronić oceany? Oto 6 codziennych praktyk, dzięki którym staniesz się eko

Czas pogodzić się z tym, że żegnamy kolejny rok, i rozpoczynamy nowy. Właśnie teraz jest idealna pora na powzięcie noworocznych postanowień. Jednym z nich powinno być wprowadzenie w codzienność praktyk, które będą lepsze dla naszej Planety, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
28.12.2018

Wodowanie książki na ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu - muzeum ORP Błyskawica, w piątek 21 grudnia, odbyło się uroczyste wodowanie książki pod tytułem Zwalczanie środków napadu powietrznego przez Marynarkę Wojenną.
21.12.2018

Prof. Malinowski: Inżynieria klimatyczna nie powstrzyma globalnego ocieplenia

Nie mamy żadnej sprawdzonej metody inżynierii klimatycznej, która powstrzymałaby globalne ocieplenie; musimy lepiej wykorzystywać Słońce jako źródło energii i zmienić swoje nawyki, jeżeli chcemy przetrwać - powiedział PAP fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
02.12.2018

WMO: Ostatnie cztery lata najcieplejsze w historii, rok 2018 na czwartym miejscu

Rok 2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii – ogłosiła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Raport WMO zawiera jednoznaczny przekaz: ocieplenie klimatu nadal postępuje, a jego konsekwencje dla planety i ludzi pogłębiają się.
01.12.2018

Czy żeglarstwo jest eko?

Wody morskie są stopniowo zastępowane przed morze śmieci. Szacuje się, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Takie wizje mobilizują żeglarzy na całym świecie do podejmowania działań mających na celu zatrzymanie powodzi zanieczyszczeń. Zastanówmy się wspólnie, czy także nasz polski świat sportów wodnych może i chce działać na rzecz środowiska. Zapraszamy do dyskusji o ekologicznie zrównoważonych praktykach na wodzie.
14.11.2018

Państwa UE za restrykcjami ws. plastiku; chcą zakazu sztućców, słomek itp.

Państwa UE uzgodniły w środę stanowisko w sprawie przepisów mających na celu wyeliminowanie z obiegu m.in. sztućców, talerzy i słomek z plastiku. Kraje UE chcą obciążenia producentów i importerów produktów zawierających plastik kosztami sprzątania.
01.11.2018

Minister Anna Moskwa na konferencji Our Ocean

Piąta edycja konferencji Our Ocean odbyła sie w dniach 29-30 października. Tym razem miała miejsce na indonezyjskiej wyspie Bali.
30.10.2018

MSC powołuje Fundusz Zarządzania Oceanami o wartości 1 miliona funtów

Międzynarodowa organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) powołała Fundusz Zarządzania Oceanami (Ocean Stewardship Fund) o wartości 1 miliona funtów brytyjskich. Będzie on wspierał rybołówstwa w ich drodze do zrównoważonego rozwoju, a zgromadzone środki zostaną przekazane na nowe badania naukowe.
30.10.2018

Raport WWF: Usługi przyrody dla ludzkości są warte 125 bln dol. rocznie

W skali świata przyroda dostarcza ludziom usługi ekosystemowe warte ok. 125 bilionów (tysięcy miliardów) dolarów rocznie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu WWF. Jednak do 2050 r. mniej niż 10 proc. ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka - alarmują przyrodnicy.
30.10.2018

Cameron i Kerry apelują o zwiększenie ochrony oceanów

Były brytyjski premier David Cameron i były amerykański sekretarz stanu John Kerry zaapelowali w poniedziałek do światowych przywódców o rozszerzenie programu ochrony oceanów, wskazując na zagrożenie wynikające m.in. z zanieczyszczenia wód i zmian klimatu.
30.10.2018

UE: PE poparł zakaz plastikowych opakowań i sztućców

Parlament Europejski poparł w środę wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki, talerze czy patyczki do uszu. Obecnie produkty z tworzywa sztucznego stanowią 70 proc. odpadów w morzu.
24.10.2018

Komisja PE za zakazem dla niektórych plastików w ramach ratunku dla oceanów

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane - wynika z rezolucji przyjętej w środę przez komisję ochrony środowiska PE.
10.10.2018

Enerkem angażuje się w działania ukierunkowane na oczyszczanie oceanów z odpadów plastikowych

Spółka zajmująca się przetwarzaniem odpadów w biopaliwa deklaruje pomoc w przyspieszeniu działań mających na celu zapobieganie zmianom klimatycznym i zatwierdza dokument Ocean Plastics Charter podczas spotkania grupy G7 na szczeblu ministerialnym poświęconego środowisku, energii i oceanom
20.09.2018

Duże zmiany w prawie na rynku odpadów. Do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają się nadawać do recyklingu

Branżę tworzyw sztucznych czeka wiele zmian związanych z prawodawstwem unijnym. Komisja Europejska chce, by do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu. Realizując założenia ogólnoeuropejskiej strategii na temat tworzyw sztucznych, KE zgłosiła projekt dyrektywy ograniczającej stosowanie niektórych wyrobów jednorazowego użytku, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza i oceany, w tym m.in. plastikowych słomek, jednorazowych kubeczków, sztućców i patyczków kosmetycznych. Eksperci pozostają sc
05.09.2018

Ekstremalne zjawiska pogodowe, susza, zakwity sinic i śnięcia ryb to skutki upałów

Ekstremalne zjawiska pogodowe, susza, więcej szkodników roślin, dłuższe zakwity sinic czy częstsze śnięcia ryb – to możliwe skutki zmian klimatycznych i upałów w Polsce. Zdaniem niektórych naukowców tegoroczna fala upałów na świecie sprawi, że 2018 r. będzie wyjątkowo gorący.
22.08.2018

Rośnie światowa konsumpcja ryb. Portugalczycy zjadają nawet 90 kg rocznie na osobę, Polacy tylko 12 kg

Tempo wzrostu konsumpcji ryb na świecie już dwukrotnie przewyższa tempo wzrostu liczby ludzi. Średnio każdy zjada ponad 20 kg ryb rocznie. Szacuje się, że stanowią one ważne źródło białka dla 3,2 mld osób. W Polsce ryby jemy mniej chętnie – blisko 12 kg rocznie, w dużej mierze ze względu na cenę. Najczęściej wybieramy śledzia, łososia i ryby białe. Ważne, żeby konsument wiedział, skąd pochodzi dana ryba i czy została połowiona w sposób zrównoważony – podkreślają eksperci. Obecnie już nawet co trzecia ryba jest poławiana w
02.08.2018

Świętujemy Dzień Ryby

Ryby zapewniają żywność i utrzymanie dla 800 milionów ludzi na całym świecie. Problem w tym, iż zasoby dziko żyjących ryb kurczą się w zastraszającym tempie na skutek niezrównoważonych połowów. Aż 93% światowych zasobów ryb jest przełowionych lub poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Sytuację pogarszają również zmiany klimatyczne, które negatywnie wpływają na ekosystemy morskie oraz zanieczyszczenia środowiska morskiego. Za 40 lat ryb może zabraknąć ryb na naszych stołach!
30.07.2018

Sinice w Bałtyku.Sanepid zamknął już 20 kąpielisk

Sanepid zamknął już 20 kąpielisk nad Bałtykiem ze względu na zakwit sinic. Niedostępne dla plażowiczów są kąpieliska w Dębkach, Karwieńskich Błotach Drugich, Karwii (wejście nr 43 i 45), Ostrowie, Jastrzębiej Górze (wejście nr 22, 23, 25), Chłapowie (wejście nr 12 i 13), Władysławowie (wejście nr 3, 4, 6, 9, 10), Chałupach (wejście nr 22) oraz Jastarni (“Ogrodowa”, “ Nadmorska - Plażowa, “Zdrojowa”, “Leśna”). Kąpiel w wodzie, w której występują sinice, może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowe
22.07.2018

Zaczyna brakować ryb

Rośnie globalne spożycie ryb. Już teraz przeciętny człowiek konsumuje ponad 20 kg ryb rocznie. Coraz większy popyt na ryby nie pozostaje bez wpływu na cały ekosystem. Co trzecie stado ryb jest już przeławiane. Najgorzej wygląda sytuacja na Morzu Śródziemnym i Czarnym, ale problem nie omija także Bałtyku. W bardzo złym stanie jest populacja dorsza i łososia bałtyckiego. Eksperci podkreślają, że należy kupować ryby tylko ze zrównoważonych połowów, żeby kolejne pokolenia mogły się cieszyć ich smakiem.
21.07.2018

Sinice ponownie zakwitły w Bałtyku

Z powodu zakwitu sinic kąpielisko w Gdyni Redłowo zostało zamknięte dla turystów i mieszkańców okolic. Spowodowane jest to zakwitem sinic, które stanowią zagrożenie dla ludzi, a także środowiska morskiego. Problem ten pojawia się na polskim wybrzeżu, prawie każdego roku podczas wakacji. Spowodowane jest to przeżyźnieniem wód związkami azotu i fosforu (tzw. eutrofizacja) i utrzymywaniem się wysokiej temperatury wody.
13.07.2018

Czy ryb wystarczy także dla przyszłych pokoleń?

Najnowszy Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazuje, że ludzie na świecie jedzą coraz więcej ryb i owoców morza. Tak dużo, że tempo wzrostu światowej konsumpcji ryb i owoców morza przewyższa już tempo wzrostu liczby ludzi na świecie.
12.07.2018

Z kawiarni Starbucks znikną do 2020 r. plastikowe słomki aby chronić morza i oceany

Amerykańska sieć Starbucks wyeliminuje ze swoich kawiarni na całym świecie plastikowe słomki - podała w poniedziałek agencja AP. Ma to nastąpić do 2020 r.
09.07.2018

Projekt Fish For Good wspiera rybołówstwa na drodze do zrównoważonych połowów

Projekt Fish for Good to inicjatywa, której celem jest wprowadzenie bardziej zrównoważonych praktyk połowowych w rybołówstwach krajów rozwijających się. W ramach projektu w Republice Południowej Afryki udało się zgromadzić szerokie grono interesariuszy w celu przeprowadzenia analizy porównawczej i wprowadzenie ulepszeń w wybranych rybołówstwach.
09.07.2018

Dongfeng zachwyca cały świat swoją historią

Po 9 miesiącach podróży, odwiedzinach w 12 miastach na 6 kontynentach i przebyciu 45 000 mil morskich regaty Volvo Ocean Race 2017-18 zakończyły się w Hadze w Holandii. Załoga z Chin pod nazwą Dongfeng Race Team jako pierwsza przekroczyła linię mety i zwyciężyła na 11. odcinku. Wynik ten zagwarantował załodze pierwsze miejsce w rankingu. Załoga Dongfeng Race Team stała się pierwszym chińskim zespołem, któremu udało się wygrać regaty. Zwycięstwo chińskiego zespołu w międzynarodowych zawodach żeglarskich to prawdziwy cud.
04.07.2018

Dar Młodzieży wyrusza na Teneryfę (foto)

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.
28.06.2018

Światowe Dni Morza w Szczecinie: 25 mld euro w rozwój silnej gospodarki morskiej (foto, wideo)

Polska jest i zawsze będzie morska; moim zadaniem i zadaniem całego polskiego rządu jest odbudowa sektora gospodarki morskiej – powiedział w czwartek podczas uroczystości otwarcia Światowych Dni Morza w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
14.06.2018

Budżet UE: Komisja proponuje nowy fundusz, który umożliwi inwestycje w gospodarkę morską i wspieranie społeczności rybackich

W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja proponuje przeznaczyć środki w wysokości 6,14 mld euro na prostszy, bardziej elastyczny fundusz na rzecz europejskiego rybołówstwa i gospodarki morskiej.
13.06.2018

Świętujemy Światowy Dzień Oceanów

Ten szczególny dzień został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2009 roku i jest doskonałą okazją, aby pokazać piękno podwodnego świata, jak i problemy z którymi się zmaga. W tym dniu, ludzie na całym świecie podejmują szereg akcji mających na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety.
08.06.2018

Edukacyjna barka WWF Polska zacumuje w Porcie Czerniakowskim z okazji Światowego Dnia Oceanów

Fundacja WWF Polska, World Oceans Day – Poland oraz Miejsce zapraszają na warszawskie obchody Światowego Dnia Oceanów. Tegoroczna, 16. edycja wydarzenia poświęcona jest rafie koralowej. 8 i 9 czerwca (piątek i sobota) w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, na barce edukacyjnej WWF, dzięki systemowi VR (virtual reality) będzie można zanurzyć się w głębiny oceanów i mórz, wysłuchać ekspertów którzy opowiedzą jak bardzo ważne dla każdego z nas są morza i oceany oraz dlaczego widmo zagrożenia tego ekosystemu jest coraz większe. Gości
05.06.2018

Volvo Gdynia Sailing Days coraz bliżej!

Już za niecały miesiąc, bo 25 czerwca rozpocznie się 19. edycja regat . To największa żeglarska impreza w Polsce, w ramach której regularnie odbywają się w Gdyni międzynarodowe regaty rangi mistrzowskiej różnych kategorii wiekowych.
30.05.2018

WWF popiera projekt Komisji Europejskiej dotyczący tworzyw sztucznych

Mniej plastikowych śmieci oraz zagubionych sieci w Oceanie Atlantyckim - to wyzwanie jakie stoi przed Komisją Europejską.
30.05.2018

Jedyna nieśmiertelna istota na ziemi (wideo)

O nieśmiertelności marzyła od zawsze cała ludzkość. Powstają próby połączenia sztucznej inteligencji z ludzką i czysto teoretycznie może być kiedyś możliwa. Jednak okazuje się, że ktoś to marzenie dawno temu spełnił. To niepozorna meduza - Turritopsis nutricula, nazywana w skrócie hydromeduzą.
27.05.2018

Plastikowa torebka na dnie Rowu Mariańskiego. Śmieci dotarły nawet tam (wideo)

Szokujące odkrycie japońskich naukowców. Ostatnie badania wykazały, że na dnie Rowu Mariańskiego zalegają plastikowe reklamówki. Niestety, śmieci dotarły już nawet w najgłębsze zakątki oceanów.
20.05.2018

Bałtyk - morze problemów, z którymi oceany zmierzą się dopiero kiedyś

W prognozowaniu przyszłości oceanicznych stref przybrzeżnych może pomóc... Bałtyk. Bo już teraz jak w soczewce skupiają się w nim problemy, które w oceanach dopiero dadzą o sobie znać: ocieplenie, zakwaszenie, eutrofizacja, ubytek tlenu - mówią naukowcy.
17.05.2018

To szokujące, czym wypełnione są żołądki tych morskich ptaków

Oceany pełne śmieci to zagrożenie nie tylko dla ryb, ale także morskich ptaków. Dowodem na to są te poruszające zdjęcia martwych albatrosów, których żołądki wypełniają plastikowe śmieci. Fotografie powstały na wyspie Midway na północy Pacyfiku podczas kręcenia filmu „Albatros”. Jego reżyserem jest amerykański fotograf Chris Jordan.
11.05.2018

Damen wzmacnia pozycje kobiet w branży morskiej

Sylvia Boer, kierownik ds. komunikacji w grupie stoczniowej Damen została niedawno przewodniczącą holenderskiego oddziału WISTA (Women's International Shipping and Trading Association).
09.05.2018

Rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku i zużywamy bilion foliowych torebek

WWF alarmuje: Ponad milion zwierząt ginie rocznie przez plastikowe śmieci w morzach i oceanach. Trafia tam prawie wszystko, od zabawek po plastikowe torebki. Wyrzucone do wody śmieci nie znają granic. Produkcja plastiku wzrosła dramatycznie w ostatnim czasie - w roku 1964 szacowano ją na 15 mln ton, a w roku 2014 już 311 mln ton.
23.04.2018

Szokujące odkrycie u wybrzeży Hiszpanii. 29 kilogramów śmieci w żołądku martwego kaszalota (wideo)

Plastikowe torby, kawałki lin i sieci, a nawet kanister. Łącznie 29 kilogramów śmieci znaleziono w żołądku martwego kaszalota w Cabo de Palos w Hiszpanii. Jak wykazały badania, zwierzę strasznie cierpiało.
10.04.2018

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Jest już trzy razy większa niż Francja (wideo)

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Obecnie jest ona trzykrotnie większa niż Francja. Naukowcy biją na alarm.
23.03.2018

Pływające śmieci zamiast ryb. Szokujące odkrycie fińskiego fotografa (wideo)

Zamiast ryb, pływające śmieci. Tego szokującego odkrycia w Manta Point na Bali dokonał fiński fotograf Jukka Saarikorpi. Wykonane przez niego zdjęcia pokazują przerażającą ilość odpadów, jakie znajdują się pod wodą.
10.02.2018

MSC przyjmuje plan wzmacniający wiarygodność modelu działania oraz rewizji wymogów certyfikacji

MSC (Marine Stewardship Council) opublikuje w 2018 r. szeroko konsultowane zmiany w wymogach certyfikacji rybołówstwa oraz przedstawi do konsultacji zmiany w łańcuchu dostaw. Organizacja rozpocznie również realizację nowych projektów mających na celu wzmocnienie przejrzystości i zapewnienie prawidłowości modelu działania oraz zainicjuje proces rewizji Standardu Rybołówstwa MSC.
02.02.2018

Przerażające, co wędkarz znalazł w żołądku tej ryby (wideo)

Niepokój wędkarza z Kostaryki wzbudził nietypowy wygląd ryby, którą wyłowił z Pacyfiku. Mężczyzna postanowił sprawdzić, co mogło być tego przyczyną. Przeraził się, kiedy zobaczył zawartość żołądka koryfeny.
29.01.2018

Energetyka na morzu – najefektywniejsze rozwiązanie

Polska potrzebuje zróżnicowanych źródeł energii, które pozwolą na wykorzystanie wszystkich dostępnych dla niej źródeł. Dziś ciągle jeszcze 89% energii generowanej w naszym kraju pochodzi z węgla, tymczasem praktycznie nie wykorzystujemy drugiego z naszych atutów, czyli bałtyckich wiatrów. Warto zacząć o tym rozmawiać również, dlatego, że polskie firmy mają niezbędne doświadczenie i technologie umożliwiające im udział w rozwijaniu morskich farm wiatrowych na Wybrzeżu.
26.01.2018

MSC przyznał kolejny certyfikat

Nowy produkt firmy Suempol – dziki łosoś pacyficzny Chum, wędzony na zimno – posiada certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC. Od 15.01.2018 r. jest dostępny na terenie całej Polski w sklepach sieci Auchan i Leclerc.
16.01.2018

Morza i oceany bez ryb dla przyszłych pokoleń?

Głosowanie plenarne Parlamentu Europejskiego ws. Rozporządzenia o technicznych środkach ochronnych w rybołówstwie odbędzie się już 16 stycznia. Niestety, poddany pod głosowanie projekt opracowany przez Komisję Rybołówstwa Europarlamentu zawiera zapisy bardzo szkodliwe dla mórz i oceanów. Organizacje pozarządowe działające w obszarze ochrony środowiska, w tym WWF, apelują do europarlamentarzystów o głosowanie przeciwko temu groźnemu projektowi.
15.01.2018

Kpt. Joanna Pajkowska nagrodzona „Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016”

Już po raz 48, na pokładzie fregaty „Dar Pomorza” odbyło się tradycyjne, grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”. Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2017, poddało ostatecznie ocenie 13 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Miejsca na podium decyzją jury przypadły uczestnikom transatlantyckich regat oraz wieloletniej rodzinnej eskapady, na wokółziemskiej, urozmaiconej trasie. Nie było tutaj werdyktów je
31.12.2017

Górnictwo głębinowe to ryzyko, którego nie możemy podjąć - ostrzegają IGO i Fundacja MARE

Rozwijane obecnie po cichu górnictwo głębinowe niesie ogromne zagrożenie dla środowiska, ostrzegają Instytut Globalnej Odpowiedzialności i Fundacja MARE.
11.12.2017

Jaka ryba na święta? Pochodząca ze zrównoważonych połowów

Około 30% światowych zasobów ryb jest przełowionych, a aż 60% poławianych na najwyższym możliwym poziomie. Problem jest na tyle poważny, że bez podjęcia odpowiednich działań za 40 lat poławiane ryby mogą zniknąć z mórz i oceanów świata, a tym samym ze sklepów i naszych stołów.
07.12.2017

To nie jest reklama świąteczna Pepsi

U wybrzeży Kanady wyłowiono homara z „wytatuowanym” logo Pepsi na jednym ze szczypiec. Zdjęcie, które opublikowano w sieci może z powodzeniem stać się symbolem naszych czasów. Śmieci rocznie zabijają ponad milion zwierząt.
07.12.2017

Nie żyje Ryszard Karger, wieloletni dyrektor PŻM

Zmarł Ryszard Karger, wieloletni dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej. Miał 89 lat.
05.12.2017

Argentyna: Hałas w miejscu, gdzie zaginął okręt, charakterystyczny dla eksplozji

Analizy nietypowego hałasu w miejscu, w którym w dniu zaginięcia znajdował się argentyński okręt podwodny ARA San Juan z 44 osobami na pokładzie, wykazały, że był on charakterystyczny dla eksplozji - ogłosiła w czwartek argentyńska marynarka wojenna.
23.11.2017

20 lat wspólnie z ponad 400 organizacjami rybackimi zaangażowanymi w program MSC

MSC świętuje dwudziestą rocznicę działalności wydaniem specjalnym Raportu Rocznego, pokazującego dwie dekady wprowadzania zmian na wodach oraz plany na przyszłość.
20.11.2017

Czas na ratowanie mórz i oceanów

Ekosystemy morskie i przybrzeżne są poważnie zagrożone a presja na nie systematycznie wzrasta. Jeśli nie odwrócimy tej tendencji konsekwencje będą znaczące - również dla bezpieczeństwa, dobrobytu i sposobu życia dla setek milionów ludzi, dla gospodarek lokalnych i globalnych i dla przyszłych pokoleń, które odziedziczą zdegradowane środowisko – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
09.11.2017

„Katharsis II” dotarł na miejsce startu

Non stop dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej – taki jest zamysł wyprawy załogi pod dowództwem kpt. Mariusza Kopera. Ostatnie tygodnie poświęcili na ostatnie treningi przed wyzwaniem. W nocy z 3 na 4 listopada jacht „Katharsis II” przybił do Kapsztadu, gdzie już za 6 tygodni – nastąpi start.
07.11.2017

Jak ograniczyć ilość odpadów trafiających każdego dnia do mórz i oceanów?

Nowe dane pokazują jak dużo jednorazowych produktów plastikowych jest w powszechnym użyciu wśród mieszkańców Europy. Co więcej, z przeprowadzonych badań wynika jak w znacznym stopniu masowa produkcja plastiku przyczynia się do narastania problemu zanieczyszczenia mórz i oceanów. Pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie i wdrożenie istniejących już przepisów prawnych.
27.10.2017

Volvo Ocean Race - siedem jachtów wystartowało do wokółziemskich regat

63 żeglarzy w siedmiu załogach rozpoczęło w niedzielę w hiszpańskim Alicante rywalizację w Volvo Ocean Race. Uczestnicy 13. edycji wokółziemskich regat mają do pokonania około 45 tys. mil morskich przez cztery oceany z zawinięciem do 12 portów sześciu kontynentów.
22.10.2017

Śmieci było tak dużo, że nurkowie nie mogli zejść pod wodę (foto)

Dramatyczny widok – tak o tym, co zobaczyli mówią nurkowie, którzy wybrali się na wyprawę po Morzu Karaibskim. Ich oczom ukazały się tony śmieci. Ekolodzy biją na alarm.
22.10.2017

Wyścig Volvo Ocean Race 2017-2018 tuż tuż

Regaty Volvo Ocean Race to jedna z najważniejszych imprez żeglarskich na świecie. Co trzy lata załogi toczą morderczy bój z morskim żywiołem, zawijając do portów na kilku kontynentach. W najbliższej edycji tego wyścigu żeglarze popłyną nową trasą. 11 października w Alicante zostanie otwarte miasteczko regatowe.
11.10.2017

Śmiałe zobowiązania liderów branży rybnej na rzecz ochrony mórz i oceanów

Firmy i organizacje z łańcucha dostaw ryb i owoców morza zadeklarowały wspólne zobowiązania w ramach wsparcia rozpoczętej dzisiaj konferencji Nasze morza i oceany (Our Ocean), organizowanej przez Unię Europejską. Celem dwudniowego spotkania jest inspiracja do wspólnych rozwiązań i ambitnych deklaracji na rzecz zrównoważonego zarządzania zasobami mórz i oceanów.
05.10.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.