• <

Wynik wyszukiwania - "ocean" - Wiadomości

Wyraź swoją opinię w ramach misji UE na rzecz zdrowych mórz i oceanów!

Zależy Ci na naszych oceanach i morzach i masz świetny pomysł, jak je wspierać? W takim razie Unia Europejska szuka właśnie ciebie!
02.09.2020

Zmiana klimatu wpływa już na co najmniej 50% światowych oceanów

Jak wynika z nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie Nature Climate Change, ponad 50% światowych oceanów może już odczuwać skutki zmiany klimatu.
28.08.2020

Greenpeace udokumentował wyciek metanu na Morzu Północnym [wideo]

Aktywiści i aktywistki na pokładzie statku Greenpeace Esperanza udokumentowali duży wyciek metanu w brytyjskiej strefie ekonomicznej na Morzu Północnym. Używając ROV (zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego), sfilmowali dwa kratery emitujące gaz na głębokości około 100 metrów
26.08.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Działacze na rzecz klimatu wznieśli protest przeciw operatorowi luksusowych promów

Grupa działaczy na rzecz klimatu Ocean Rebellion, sojusznik Extinction Rebellion, rozpoczęła protest polegający na wyświetlaniu wiadomości na kadłubie luksusowego statku wycieczkowego w Falmouth w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Protest ma na celu podniesienie świadomości i podkreślenie dewastacji środowiska, spowodowanej przez branżę wycieczkową.
26.08.2020

Wskutek zmian klimatu poszerza się pas tropików

Zmiany klimatyczne sprawiają, że poszerza się pas strefy zwrotnikowej. Dużą rolę odgrywają w tym wody oceaniczne – piszą naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research”.
26.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Rekin zaatakował jego żonę. Rzucił się na niego z pięściami

Małżeństwo Chantelle i Mark Doyle surfowali na falach w rejonie Shelly Beach, koło Port Macquarie, w australijskim stanie Nowa Południowa Walia, kiedy nagle Chantelle zaatakował rekin, strącając ją z deski i chwytając za nogę.
16.08.2020

Płytki z terakoty do ratowania raf koralowych

Zmiany klimatyczne mają bardzo duży wpływ na życie w oceanach. Wymieranie raf koralowych jest tego widocznym przykładem. Naukowcy na różne sposoby starają się zmniejszyć skutki tak drastycznych zmian.
14.08.2020

Naukowcy wkrótce ujawnią więcej informacji nt. niebieskiej dziury w oceanie

Posiadamy dużo informacji na temat przestrzeni kosmicznej i planet, niż na temat oceanów, które przecież konsekwentnie badamy. Morze daje pożywienie wielu żywym organizmom, a ta biosfera stała się nawet ważniejsza niż wcześniej myśleliśmy.
11.08.2020

Technologia laserowa pozwala naukowcom zajrzeć w głąb oceanu

Naukowcy przenieśli koncepcję teledetekcji na zupełnie nowy poziom, wykorzystując lidar do wglądu w głębiny oceanu. Nowa technika umożliwia ekspertom badanie składu glonów i oceanów znacznie głebiej w morzu, niż było to możliwe przy użyciu czujników satelitarnych.
03.08.2020

Zaadoptuj rekina - naukowe projekty oceaniczne, w których możesz wziąć udział z domu

Te przyjemne i łatwe zajęcia naukowe o morzu, które możesz wykonać w domowym zaciszu, pomogą naukowcom lepiej zrozumieć i chronić oceany Ziemi.
30.07.2020

Ilość plastiku w oceanach potroi się do 2040 - najnowsze badanie

Według organizacji pozarządowej International Solid Waste Association, konsumpcja plastiku jednorazowego użytku wzrosła podczas pandemii koronawirusa. Maski na twarz i lateksowe rękawiczki są codziennie zmywane na odległych azjatyckich plażach. Na wysypiskach śmieci na całym świecie piętrzą się rekordowe ilości pojemników na żywność na wynos i opakowań z dostaw online.
24.07.2020

Zaktualizowana strategia morska w celu wspierania zrównoważonej niebieskiej gospodarki UE

Komisja Europejska przyjęła dziś zaktualizowany plan działania na rzecz zrównoważonej, odpornej i konkurencyjnej niebieskiej gospodarki na obszarze atlantyckim UE, obejmującym Francję, Irlandię, Portugalię i Hiszpanię.
23.07.2020

Afryka powoli się rozpada. Naukowcy twierdzą, że powstanie nowy ocean

W jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, na suchym odcinku regionu Afar w Afryce Wschodniej, można stanąć dokładnie w miejscu, w którym głęboko pod ziemią kontynent się rozpada.
21.07.2020

Google pokazuje, jak kable podmorskie mogą ostrzegać o trzęsieniu ziemi i tsunami

Google pokazało, jak podmorskie kable światłowodowe mogą być przydatne w systemach ostrzegania przed trzęsieniami ziemi i tsunami na całym świecie.
21.07.2020

Co dalej z przyszłością naszego oceanu? UE rozpoczyna konsultacje w sprawie międzynarodowego zarządzania oceanami

15.07. Komisja Europejska i Europejska Służba Działań Zewnętrznych rozpoczęły ukierunkowane konsultacje w celu oceny potrzeb rozwojowych i opcji w zakresie unijnego programu międzynarodowego zarządzania oceanami.
17.07.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Globalny projekt tworzenia parków narodowych na oceanie

W ramach nowego projektu powstanie globalna sieć rezerwatów oceanicznych, aby pomóc oceanom stać się bardziej odpornymi na skutki zmiany klimatu.
16.07.2020

Sputnik Polska: Wyjaśniono zagadkę świecenia fal morskich

Europejscy fizycy wyjaśnili mechanizm bioluminescencji jednokomórkowych organizmów morskich dinoflagellatów, które powodują, że fale świecą w nocy – wynika z badań opublikowanych na portalu phys.org.
10.07.2020

Pierwsze bezpośrednie dowody „efektu miksera" - nowego mechanizmu mieszania wody w oceanach

Badacz z University of Maryland odkrył ważny "efekt miksera" oceanicznego, który może wpływać na klimat i rybołówstwo od Florydy po Nową Fundlandię i wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy.
08.07.2020

Jak zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wpływa na ocean?

Każdego dnia 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu. Odpowiada to jednej ciężarówce wyrzucanej do morza co minutę w ciągu dnia. Stamtąd wyrusza on w długą i destrukcyjną podróż.
06.07.2020

Plastik z Europy ląduje w azjatyckich wodach

Około 31 proc. plastiku eksportowanego z Europy do Azji w celu recyklingu ląduje w oceanie – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Environment International”.
06.07.2020

Jacht zbierający mikroplastiki wprowadza odrobinę ekologii do wyścigów morskich

Kiedy w tym roku wypłynie samotnie na wyczerpujący wyścig jachtów dookoła świata, Fabrice Amedeo będzie miał dodatkową, naukową misję: zbieranie mikroplastików.
03.07.2020

"Niebieskie Przyspieszenie": Nasza pogoń za zasobami oceanicznymi odzwierciedla to, co już zrobiliśmy na lądzie

W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci w oceanie pojawiły się wzory widoczne na lądzie 70 lat temu. Żyjemy dzięki „Niebieskiemu przyspieszeniu”, które będzie miało znaczące konsekwencje dla życia na niebieskiej planecie.
03.07.2020

Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]

Naukowcy szacują, że 50–80% produkcji tlenu na Ziemi pochodzi z oceanu. Większość tej produkcji pochodzi z oceanicznego planktonu - dryfujących roślin, glonów i niektórych bakterii - które mogą fotosyntezować, czyli przekształcać światło słoneczne w energię.
02.07.2020

Batymetria EMODnet oferuje teraz najwyższą na świecie jakość informacji o dnie morskim

Nowa usługa World Base Layer Service (EBWBL) firmy EMODnet zapewnia szybki i łatwy dostęp do ogólnoświatowych informacji batymetrycznych, umożliwiając użytkownikom wiedzy morskiej, w tym przemysłowi, naukowcom, menedżerom wybrzeży, studentom i ogółowi społeczeństwa, dostęp do wglądu w cechy dna morskiego o wysokiej rozdzielczości na własnych komputerach.
01.07.2020

Odwzorowano już niemal 20 proc. dna oceanów. Dokładna wiedza pozwoli lepiej przewidzieć fale tsunami i ocenić zmiany klimatu

Nawet Księżyc i Mars zostały całkowicie i szczegółowo odwzorowane. W przypadku dna morskiego jest to jednak znacznie trudniejsze. Większość tego, co dotychczas zostało przedstawione, nie opiera się na bezpośrednich pomiarach. Szacunki głębokości dna morskiego mogą być niepoprawne nawet o ponad kilometr, a obiekty mniejsze niż kilkaset metrów są niewidoczne. Stopniowo się to jednak zmienia. Fundacja Seabed 2030 ogłosiła właśnie, że zmapowała już niemal 20 proc. dna oceanicznego.
30.06.2020

Gdyńskie Akwarium ciągle online [wideo]

Od 22 maja ekspozycja Akwarium Gdyńskiego, jednej z cieszących się największym zainteresowaniem atrakcji turystycznych w Gdyni została ponownie otwarta dla gości. Pomimo tego, akwaryści nadal dzielą się wiedzą online i kontynuują swój cykl „Niepodręcznika Oceanicznego”. Na Facebooku można już oglądać ponad 40 odcinków pełnych morskich ciekawostek!
29.06.2020

Inter Marine Sp. z o.o.: Usługi Żeglugowe

Agencja żeglugowa.
CSAV,NORASIA,LIBRA,UASC,OWL,spedycja morska,transport oceaniczny,transport lądowy,intermarine

Pirs Sp. z o.o.

Przetwórstwo, porcjowanie i zamrażanie ryb.
Ryby bałtyckie i słodkowodne Ryby dalekomorskie i oceaniczne,dorsz,łosoś,śledż,ryby morskie,ryby,przetwórstwo dorsza,porcjowanie ryb,zamrażanie ryb,przetwórstwo ryb Usługi przetwórstwa

Interoceanmetal Joint Organization

Konkrecje manganowe
Interoceanmetal Joint Organization ul.Cyryla i Metodego 9 71-541 Szczecin Poland tel. (+48) 91 453 93 98 tel./fax (+48) 91 453 93 99 email: iom@iom.gov.pl

UNIWERSYTET GDAŃSKI WYDZIAŁ OCEANOGRAFII I GEOGRAFII

uniwersytet gdański,wydział oceanografii i geografii,geologia,oceanografia,geografia,gospodarka przestrzenna,studia stacjonarne,studia niestacjonarne

Politechnika Gdańska Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa

szkoły morskie,oceanotechnika,okrętownictwo,rekrutacja,studia stacjonarne I stopnia,studia stacjonarne II stopnia,studia doktoranckie,studia podyplomowe

Instytut Oceanografii Uniwersytet Gdański Wydział Oceanografii i Geografii

instytut oceanografii,uniwersytet gdański,ug

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie Wydział Techniki Morskiej i Transportu

oceanotechnika,transport,inżynieria bezpieczeństwa,budowa jachtów,jachting,eksploatacja mórz i oceanów,wtmit,uniwersytet technologiczny

OCEANA

Protecting the World\'s Oceans
Protecting the World\'s Oceans

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk,iopan,badania,instytut badawczy

FORKOS Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne

Konfiguracja urządzeń pomiarowych,Tworznei nietypowych urządzeń do prac podwodnych,Projektowanie i budowa urządzeń pomiarowych,Naprawa,remonty,integracja pojazdów głębinowych typu ROV,Instalacja,kalibracja,naprawa urządzeń pomiarowych stosowanych w hydrografii oraz oceanotechnice,Projektowanie i budowa podwodnych systemów wizyjnych,Implementacja urządzeń OVERLAY dla podwonych systemów video,Naprawa i remonty podwodnych systemów telewizyjnych,Konfiguracja i implementacja oprogramowania wspomagającego pracę hydrografa,

Ocean Sense

Ocean Sense,raporty ooś,ocena oddziaływania na środowisko,Ochrona środowiska,MMO,PSO,Ssaki Morskie,Doradztwo i usługi konsultingowe,Offshore,biologia,ekologia,Marine Mammal Observers,Protected Species Observers,Passive Acoustic Monitoring,Mitigation,monitoring,inwentaryzacja,przyrodnicza,environmental survey,raporty środowiskowe,raport środowiskowy,raport oddziaływania na środowisko,obserwatorzy ssaków morskich,obserwator ssaków morskich,oobserwator,foki,morświn,foka,obserwatorzy fok,obserwator fok,

Polskie Ratownictwo Okrętowe

Holowania oceaniczne i pełnomorskie.
holownik,holowanie morskie,holowanie oceaniczne,dźwig,dźwig pływający,pro,pro gdynia,usługi offshore,usługi dźwigowe,holowanie,offshore,usługi dla offshore

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy

Akwarium Gdyńskie,badania,Bałtyk,biologia,chemia,ekologia,ekonomika rybacka,ekspertyzy,MIR,nauka,oceanografia,polityka,połowy,projekty badawcze,przetwórstwo rybne,R/V Baltica,rybacy,rybactwo,rybak,rybołówstwo,ryby,statek,technologia,PIB

Oceanograf już w eksploatacji. Robi wrażenie

Oceanograf, nowoczesny statek naukowo-badawczy Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w eksploatacji. Chociaż naukowcy wciąż sprawdzają możliwości jednostki, prowadzone są już na niej badania środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego. Z naszą kamerą spędziliśmy dzień na pokładzie tego nowoczesnego katamaranu. Robi wrażenie.
24.08.2018

To najbardziej efektywna jednostka w swojej klasie na świecie. Ocean Star ochrzczony w Gdyni

Ocean Star ochrzczony. Ceremonia nadania imienia nowej jednostce zbudowanej w Stoczni Remontowej Nauta odbyła się w piątek w Gdyni. W pełni wyposażony trawler powstał na zamówienie szkockiego armatora Mewstead (Fraserburgh) LLP. Jest najbardziej efektywną jednostką w swojej klasie na świecie.
17.08.2018

W SR Nauta zwodowano dwa statki

Themis i Ocean Star już na wodzie. W piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku z pochylni B1 zwodowano dwa statki rybackie. To dopiero druga taka operacja w ponad 40-letniej historii tej pochylni. Podwójne wodowanie w Naucie ostatni raz miało miejsce w lipcu ubiegłego roku.
29.07.2017

5 statków jednocześnie w gdańskim Naftoporcie

Niecodzienna sytuacja w gdańskim Naftoporcie. W piątek przy wszystkich stanowiskach zacumowane było 5 tankowców. Jak poinformował Andrzej Brzózka, członek zarządu Naftoportu, spółka jest przygotowana na takie okoliczności i wywiązuje się bez zakłóceń z realizacji zapotrzebowania.
28.05.2017

CSCL Arctic Ocean - jeden z największych kontenerowców świata - przypłynął do DCT

CSCL Arctic Ocean w terminalu kontenerowym DCT. Jeden z największych kontenerowców na świecie o pojemności około 19 000 TEU zacumował przy nabrzeżu T2 we wtorek wieczorem. Jednostka dotarła do gdańskiego portu w ramach rozpoczętej właśnie współpracy z Ocean Alliance – największym aliansem kontenerowym świata. Pozostanie tam do czwartku.
18.05.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.