• <

Wynik wyszukiwania - "nmm" - Wiadomości

Wojenne losy żeglarzy z jachtu "Dal"

Po wybuchu II wojny światowej wielu polskich żeglarzy stanęło do walki za najeźdźcą i okupantem. Wśród nich znaleźli się por. ułanów Andrzej Bohomolec i oficer marynarki handlowej por. Jerzy Świechowski, którzy w latach 1933-1934 przeszli do historii, przepływając Atlantyk na jachcie "Dal". Trzeci członek załogi jachtu – por. marynarki handlowej Jan Witkowski zmarł przed rozpoczęciem wojny.
02.09.2020

Stawiacz min ORP "Gryf" - pierwsze trzy dni II wojny światowej

Zbudowany we francuskiej stoczni Augustin-Normand w Hawrze, stawiacz min "Gryf", wszedł do służby w 1938 r. Ten największy we flocie II Rzeczypospolitej okręt, od 1 września 1939 r. uczestniczył w obronie Wybrzeża.
01.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Narodowe Muzeum Morskie od drugiej strony - spacery edukacyjne wokół gdańskich oddziałów NMM

Podczas godzinnego spaceru poznamy historię Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy na Ołowiance i "Sołdka", czyli gdańskich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Dowiemy się, jaka jest ich historia, skąd wzięły się ich nazwy oraz w jaki sposób są związane z morzem.
12.08.2020

Marynarze - cała wstecz - fotografie życia na morzu

Jak wygląda życie na morzu? Jaki będzie marynarz przyszłości? Czy bezzałogowe statki zastąpią pracę człowieka? 29 lipca 2020 roku o godzinie 12:00 w ładowni statku-muzeum Sołdek odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Łukasza Zakrzewskiego - „Marynarze – cała wstecz” oraz dyskusja na temat przyszłości zawodu marynarza.
23.07.2020

90 lat Daru Pomorza pod polską banderą

13 lipca 1930 roku miała miejsce w Gdyni podniosła uroczystość – poświęcono i wciągnięto na maszt „Daru Pomorza” polską banderę. Dokładnie w 90. rocznicę tamtego wydarzenia, żaglowiec otrzymał nową banderę.
14.07.2020

Obchody 90-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Pomorza

W dniach 11-13 lipca na Darze Pomorza odbywać się będą obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. Tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polską bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
08.07.2020

Zwiedzanie latarń morskich

Uprzejmie informujemy miłośników i pasjonatów latarń morskich, iż w związku z wdrożeniem odpowiednich zasad sanitarnych, Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego – jako organizator ruchu turystycznego, w uzgodnieniu z Urzędem Morskim w Gdyni udostępniło do zwiedzania latarnie morskie ROZEWIE, STILO i KRYNICA MORSKA.
07.07.2020

Moja Wisła - NMM zaprasza na rejs z Mirkiem Bruckim

Od 4 lipca 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału - Muzeum Wisły - na wystawę obrazów autorstwa muzealnego kolegi Mirosława Bruckiego, zatytułowaną „Moja Wisła”. Ta wystawa jest wyjątkowa zarówno ze względu na autora prezentowanych prac, jak i wydarzenie, które dokumentują.
26.06.2020

Wakacje w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W lipcu i w sierpniu 2020 roku, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza najmłodszych gości do odwiedzenia muzealnych oddziałów.
20.06.2020

Narodowe Muzeum morskie zaprasza na Dar Pomorza

We wtorek, 2 czerwca Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na pokład statku "Dar Pomorza" w Gdyni.
01.06.2020

Kapitan Henryk Jaskuła – pamięć zapisana w eksponatach

14 maja 2020 roku na wieczną wachtę odszedł kpt. Henryk Jaskuła. Kapitan był jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy, który do historii przeszedł dzięki pierwszemu polskiemu (i trzeciemu światowemu) samotnemu opłynięciu kuli ziemskiej bez zawijania do portów.
25.05.2020

Gdańsk: Dwa kolejne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego wznawiają działalność

Dwa kolejne oddziały otworzy w sobotę ponownie po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku. Zwiedzać będzie można statek-muzeum "Sołdek" oraz Ośrodek Kultury Morskiej.
21.05.2020

Gdańsk: Narodowe Muzeum Morskie otwiera w sobotę siedzibę główną

Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku udostępni w sobotę ponownie do zwiedzania swoją siedzibę główną w Spichlerzach na wyspie Ołowianka.
13.05.2020

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie otwierać swoje oddziały

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie ponownie otwierać do zwiedzania swoje oddziały. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego podało w środę, że niektóre instytucje kulturalne, w tym muzea, mogą wznowić swoją działalność od 4 maja.
29.04.2020

Zawieszenie możliwości zwiedzania latarń morskich

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego – jako organizator ruchu turystycznego w latarniach morskich STILO, ROZEWIE, HEL i KRYNICA MORSKA – podjęło, w uzgodnieniu z Urzędem Morskim w Gdyni, decyzję o zawieszeniu ich zwiedzania.
29.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Tydzień z Sołdkiem w Narodowym Muzeum Morskim

3 kwietnia 1948 roku to symboliczna data w historii "Sołdka". Od tego dnia rozpoczęła się intensywna budowa statku trwająca przez 570 dni, zakończona uroczystym podniesieniem polskiej bandery. Z tej okazji, Narodowe Muzeum Morskie rozpoczęło cykl „Tydzień z Sołdkiem”. Na oficjalnym Facebook’u NMM w Gdańsku znajdziemy kilka niezwykłych eksponatów związanych z tą jednostką.
03.04.2020

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na swój kanał YouTube

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie odwiedzających, 11.03.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zostały zamknięte do odwołania. Pracownicy Muzeum znaleźli jednak sposób, jak kontynuować działalność edukacyjną.
20.03.2020

Dzień Kobiet w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do wspólnego spędzenia Dnia Kobiet. W tym roku, przygotowano wiele atrakcji. Do pomocy zaangażowali się prawie wszyscy panowie z Muzeum aby ich koleżanki z pracy mogły miło spędzic piątek.
06.03.2020

Królowe mórz na Dzień Kobiet w OKM. II edycja seminarium Dziewczyny na fali

Z takimi dziewczynami nie strach wypłynąć w najdalszy rejs! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na drugą edycję seminarium, poświęconą roli i kobiet w szeroko rozumianej branży morskiej. Razem z naszymi wspaniałymi prelegentkami weźmiemy naprawdę głęboki wdech, zastanowimy się, jak godzić macierzyństwo z pracą naukową i poznamy smak samotności na pełnym morzu.
27.02.2020

Oprowadzanie po Żurawiu, Sołdku i Spichlerzach na Ołowiance

23 lutego 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie oraz PTTK w Gdańsku zapraszają na specjalne oprowadzanie po gdańskich oddziałach Muzeum: Żurawiu, Spichlerzach na Ołowiance i "Sołdku".
18.02.2020

„Szklany” i „West-B” będą badane przez konsorcjum E-RIHS.pl

Pod koniec stycznia w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli konsorcjum E-RIHS.pl oraz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Spotkanie zainaugurowało realizację projektu, dzięki któremu możliwe będzie dokładne określenie pochodzenia wybranych zabytków z siedemnastowiecznych wraków z Zatoki Gdańskiej.
11.02.2020

Jaki ma być nowy Żuraw?

12 lutego, o godzinie 18.00 dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr Robert Domżał zaprasza do Ośrodka Kultury Morskiej na konsultacje społeczne dotyczące remontu i modernizacji wnętrz Żurawia Gdańskiego.
31.01.2020

Dwa działa znalezione w Motławie pod opieką konserwatorów (foto)

Do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafiły dwa żeliwne działa, które znajdują się obecnie pod opieką konserwatorów - są zanurzone w wodzie, w specjalnych przeznaczonych dla nich pojemnikach. Prokuratura bada okoliczności ich znalezienia i ewentualnego przywłaszczenia.
29.01.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

Zaślubiny Polski z morzem – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Oryginalny zapis aktu Zaślubin Polski z morzem, mundur generała Józefa Hallera i najpiękniejsze obrazy polskich twórców okresu II Rzeczpospolitej.
08.01.2020

Ferie z Muzeum: wiążemy węzły i walczymy na śnieżki

Jak zrobić śnieżny sztorm w słoiku albo model żaglowca wojennego? Co jedli na obiad dawni marynarze? Gdzie na statku znajduje się rufa, a gdzie dziób? I jak wiąże się węzeł cumowniczy? Na uczestników zimowych zajęć edukacyjnych w gdańskich oddziałach naszego muzeum czekają same niespodzianki i dużo wspaniałej zabawy! W tym roku ferie w Narodowym Muzeum Morskim potrwają aż do 21 lutego!
16.12.2019

ECS nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic 21 Postulatów

Europejskie Centrum Solidarności nie wyda Narodowemu Muzeum Morskiemu Tablic z 21 postulatami strajku z sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej - poinformował w piątek dyrektor ECS w Gdańsku Basil Kerski. Eksponat jest na wystawie w ECS od 2014 r.
06.12.2019

Ostatnia prosta remontu Daru Pomorza (foto)

Jak poinformowało Narodowe Muzeum Morskie: "18 listopada „Dar Pomorza” ciągnięty przez holowniki odpłynął z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni do Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Remont naszej Białej Fregaty zbliża się do końca. Spodziewamy się, że „Dar Pomorza” wróci do Gdyni w połowie grudnia".
03.12.2019

Spełniamy marzenia na Darze Pomorza

W poniedziałek, 18 listopada 2019 "Dar Pomorza" został odholowany do Gdańskiej Stoczni Remontowej na konieczny, zaplanowany remont. Ten dzień był dla nas ważny z dwóch powodów – "Biała Fregata" zmienia miejsce postoju raz na dziesięć lat, więc rejs był wydarzeniem historycznym w dziejach nie tylko statku, ale też całego Muzeum. Tego dnia spotkała nas też niesamowita okazja i przyjemność poznania prawdziwego wilka morskiego. Spełniliśmy marzenie chorego chłopca, który chciał stanąć za sterem żaglowca.
20.11.2019

Dar Pomorza płynie na remont do Gdańskiej Stoczni Remontowa

Wymiana blach poszycia, remont sygnalizacji pożarowej, naprawa masztów oraz malowanie ornamentów na dziobie. W poniedziałek, 18 listopada ikona Gdyni i jeden z najpiękniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wybiera się na dwutygodniowy remont do Gdańskiej Stoczni "Remontowej".
16.11.2019

Konkurs na realizację wystawy stałej Narodowego Muzeum Morskiego

NMM ogłasza konkurs na realizację wystawy stałej w siedzibie głównej. Intuicyjne, ale czytelne ścieżki zwiedzania, przemyślana koncepcja scenograficzna, wykorzystująca zastosowanie multimediów, a do tego ekologiczne rozwiązania. NMM oczekuje na projekt wystawy stałej, który zachwyci, opowie zwiedzającym o ważnym etapie historycznym i zostanie z nimi we wspomnieniach na dłużej.
12.11.2019

Wirtualny MS Piłsudski w OKM

Chętni na rejs polskim Titanicem? Od 18 do 20 listopada zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na niezwykłą lekcję historii w technologii VR. Razem z Fundacją Koncept Kultura przeniesiemy się na pokład transatlantyku MS Piłsudski. Obiecujemy, że wrażenia będą niezapomniane!
12.11.2019

Sołdek za rok przejdzie remont

Jesienią 2020 r. statek "Sołdek", należący do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przejdzie trzytygodniowy remont. Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa. Przedsięwzięcie to jest efektem współpracy z instytucjami z rosyjskiego Kaliningradu.
18.10.2019

Nowy Sołdek już za dwa lata

Za rok pożegnamy "Sołdka"! Oddział Narodowego Muzeum Morskiego, zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, zostanie odholowany do stoczni na zaplanowany remont. Wróci – w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te będą możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji".
15.10.2019

Najpiękniejsze żaglowce Zygmunta Chorenia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z konstruktorem statków Panem Zygmuntem Choreniem przygotowało wystawę czasową pt. "Żaglowce Zygmunta Chorenia". Wystawa pokazuje statki żaglowe i statki innych typów zaprojektowane i współprojektowane przez Zygmunta Chorenia podczas jego pracy w Stoczni Gdańskiej, a potem w firmie "Choreń Design and Consulting".
08.10.2019

Dwa morza Wojciecha Weissa

"Polski Renoir", artysta wszechstronny, marynista, szczerze morze kochający. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia kolekcję prac jednego z najwybitniejszych polskich twórców okresu Młodej Polski. 12 września 2019 roku odbędzie się wernisaż wystawy "Dwa morza Wojciecha Weissa".
09.09.2019

Sala BHP Stoczni Gdańskiej została oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego

Sala BHP Stoczni Gdańskiej, w której 31 sierpnia podpisano Porozumienia Sierpniowe, stała się częścią Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Do tej pory historycznym obiektem zarządzała Fundacja Promocji Solidarności, powołana przez NSZZ "Solidarność".
03.09.2019

Nowy rok szkolny w morskiej odsłonie!

Ekologia, podróże dalekie i bliskie, archeologia podwodna oraz zawsze lubiane gdańskie legendy i tajemnice. Oferta edukacyjna Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na nowy rok szkolny, to połączenie popularnych i sprawdzonych już zajęć – zarówno lekcyjnych, jak i warsztatowych oraz kilka fantastycznych nowych propozycji.
26.08.2019

18 sierpnia: Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich

Tradycyjnie w trzecią niedzielę sierpnia obchodzone jest Międzynarodowe Święto Latarni Morskich. Cztery z 15 latarni na polskim wybrzeżu zarządzane są przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, patrona i mecenasa NMM.
14.08.2019

Przygotowania do nowej wystawy czasowej w NMM

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje wystawę czasową "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków". Wernisaż wystawy realizowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, odbędzie się 10 lutego 2020 roku w Spichlerzach na Ołowiance.
19.07.2019

Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie "Opty". Wystawa "Płynę na "Opty". Zabytki z rejsu dookoła świata" w Muzeum Wisły w Tczewie przybliża historię wielkiej podróży, legendarnego żeglarza i jachtu - symbolu.
15.07.2019

Zbadali zatopiony w Bałtyku las sprzed 10 tys. lat

W czerwcu archeolodzy podwodni z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Uniwersytetu w Kłajpedzie zbadali pozostałości zatopionego lasu sprzed 10.000 lat. Wspólna wyprawa polskich i litewskich badaczy miała na celu przygotowanie tzw. dokumentacji fotogrametrycznej znalezisk. Pracownicy z Działu Badań Podwodnych NMM wykonali pod wodą tysiące zdjęć, które posłużą do stworzenia trójwymiarowych modeli zatopionych drzew.
09.07.2019

Płynę na Opty: wystawa o rejsie bez granic w Muzeum Wisły

30 kwietnia 1969 roku w Casablance Leonid Teliga zakończył rejs, który przeszedł do historii żeglarstwa. Podróż na "Opty" do dziś inspiruje kolejne pokolenia żeglarzy, jest symbolem wielkiej odwagi i ogromnej konsekwencji.
26.06.2019

Dni Rybaka w Kątach Rybackich

W sobotę, 29 czerwca już od godziny 14.00 zapraszamy do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich na obchody Dni Rybaka. Podczas muzealnego pikniku, który jest częścią obchodów czerwcowego święta wykonamy m.in. kajak, nauczymy się wyrabiać ekologiczne mydło oraz skręcać liny!
26.06.2019

Statek z plakatu cumuje w wakacje na Helu

Olbrzymia ryba połykająca kuter, plażowiczka w okularach, zachwalająca Polskie Linie Oceaniczne i statek na błękitnym tle, którego uśmiechu trudno nie odwzajemnić. Już 28 czerwca zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa w Helu, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na wystawę "Statek z plakatu". Wystawa dedykowana jest unikatowym plakatom reklamowym z czasów PRL, które promowały przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze.
25.06.2019

„Statek z plakatu” – niezwykła wystawa i festyn jak z przeszłości

28 czerwca zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa w Helu na wystawę plakatów reklamowych z czasów PRL, promujących przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze. Wernisaż wystawy będzie połączony z piknikiem muzealnym, utrzymanym w klimacie lat 70-tych ubiegłego wieku.
19.06.2019

Gdynia: Pilotażowa iluminacja statku muzeum „Dar Pomorza”

W poniedziałkowy wieczór w ramach jednorazowej, pilotażowej akcji podświetlony zostanie cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni statek muzeum „Dar Pomorza”. Właściciel jednostki - Narodowe Muzeum Morskie - myśli o stałej iluminacji obiektu.
18.06.2019

Ostatnie w sezonie spotkanie rodzinne na Sołdku

Czy jest lepszy pomysł na rozpoczęcie wakacji niż wzięcie udziału w ostatnim Programie dla Rodzin w tym sezonie? 16 czerwca spotykamy się na naszym statku-muzeum, na "Sołdku"!
07.06.2019

„Dar Pomorza”: 90 lat w polskich rękach

Rok 2019 to dla statku-muzeum "Dar Pomorza" czas pięknych rocznic, jak np. 110 lat od położenia stępki pod budowę żaglowca. W tym roku świętujemy także 90-lecie zakupu "Białej Fregaty" przez Polskę. W związku z tym, 6 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy do Gdyni na pokład statku-muzeum na sesję popularnonaukową, którą nasze Muzeum przygotowało wraz z Towarzystwem Przyjaciół Daru Pomorza.
04.06.2019

Morskie Muzeum na wakacje 2019

Latem morze ma wiele odcieni i kolorów. Tak samo różnorodna jest w tym roku nasza oferta edukacyjna na wakacje! Zapraszamy do Gdańska, Tczewa i Kątów Rybackich, jeśli chcecie poznawać świat morskich przygód pod opieką edukatorów. Jeżeli zdecydujecie się na wizytę w innym z naszych oddziałów, także z radością Was powitamy!
03.06.2019

Polscy artyści o morzu

Od 31 maja 2019 r. w Galerii Morskiej w Spichlerzach na Ołowiance - siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, będzie można zwiedzać wystawę pt. "Tęczowy brzeg. Malarstwo Czesława Tumielewicza". To już XVII odsłona cyklu "Polscy artyści o morzu".
28.05.2019

Regaty Smoczych Łodzi. 8 załóg – sami pracownicy trójmiejskich instytucji kultury

Na Motławie odbyły się Regaty Smoczych Łodzi 2019, w których rywalizowali pracownicy instytucji kultury z Trójmiasta. To niezwykle widowiskowe zawody. Wygrała reprezentacja Narodowego Muzeum Morskiego.
25.05.2019

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
17.05.2019

Ateńscy wioślarze, kreteńscy piraci i początki rzymskiej floty

Uniwersytet Gdański, Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na IV Studencką Konferencję "Pomorskie Sympozjum Antyczne", która rozpocznie się 17 maja 2019 roku o godzinie 9:00 w Ośrodku Kultury Morskiej.
15.05.2019

Gdańsk, stocznie i II wojna światowa - zapraszamy na wykład dra Marcina Westphala

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Statku-muzeum "Sołdek" zapraszają na wykład dra Marcina Westphala pt: "Gdańskie stocznie w latach II wojny światowej – produkcja, rozbudowa, zatrudnienie". Wykład odbędzie się 10 maja o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej.
08.05.2019

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim (wideo)

D-day na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony "Sołdek", komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na "Darze Pomorza", produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jesteśmy gotowi na Noc Muzeów 2019!
08.05.2019

Monitor za burtą!

Street art i pierwsi marynarze? To musi się udać! W sobotę, 27 kwietnia, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance i na nabrzeże przy Sołdku na dzień poświęcony wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Będzie okazja stworzyć graffiti w klimacie wystawy czasowej, prezentującej początki polskiej marynarki wojennej w XX wieku, zagrać w gry, a kuratorzy muzeum– twórcy wystawy - odpowiedzą na każde pytanie gości.
19.04.2019

Rodzinne poszukiwania śladów Klabaternika

W ostatnią niedzielę kwietnia, o godzinie 11.00, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na spotkanie z cyklu "Program dla Rodzin". Tym razem spotkanie odbędzie się w Gdyni na "Darze Pomorza", a poprowadzi je tajemniczy Klabaternik…
19.04.2019

Plastikowe morze - nowa wystawa na pokładzie Sołdka

23 kwietnia 2019 roku w ładowniach statku-muzeum "Sołdek" otwarta zostanie nowa wystawa czasowa p.t. "Plastikowe morze". Ekspozycja prezentować będzie dokonania załogi jachtu "Katharsis II" w rejsie wzdłuż wybrzeży Antarktydy. Wyprawa ta została nagrodzona m.in nagrodą "Rejs roku 2018", "Srebrnym Sekstantem" oraz wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.
11.04.2019

Archeolodzy, skanowanie i ozoboty. Zapraszamy na Free Time Festival!

Zrób selfie w stroju nurka, przenieś się do wirtualnej rzeczywistości, poznaj tajniki pracy archeologów podwodnych i załaduj kontenerowiec! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na swoje stanowisko podczas tegorocznych targów Free Time Festiwal – 6 i 7 kwietnia!
22.03.2019

Tak będzie wyglądało Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Prezentacja Muzeum Archeologii Powodowej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, zorganizowana dla mieszkańców miasta, odbyła się 1 marca w sali Rybackiego Centrum Kultury i Formacji "Boleniec". Sala była wypełniona po brzegi, co tylko potwierdza zainteresowanie mieszkańców Łeby nowa inwestycją.
04.03.2019

Narodowe Muzeum Morskie dostało ponad 242 tys. z MKDiN

Zakup obrazów marynistycznych Wojciecha Weissa i sprzętu do pracowni konserwatorskiej oraz sfinansowanie III etapu prac w ramach Wirtualnego Skansenu Wraków planuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za ponad 242 tys. zł dotacji przyznanej przez ministerstwo kultury.
27.02.2019

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Łeba promuje się jako "miasto czterech żywiołów". Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że rozpoczynając projekt budowy Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie - aktywujemy żywioł wody.
25.02.2019

Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum

W Narodowym Muzeum Morskim uważamy, że kobiety i morze to najlepsze połączenie. Ponad połowa pracowników w naszym muzeum to dziewczyny. Kobiety piastują w instytucji ważne stanowiska, zajmując się ruchem zabytków, dbając o dziedzictwo morskie, usuwając rdzę z najcenniejszych eksponatów, walcząc ze świdrakiem, prowadząc unijne projekty i budując kolejne oddziały.
14.02.2019

Ferie w Gdańsku: Flotylle i magiczne okulary

Dział Edukacji zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na ferie wszystkich, którzy są gotowi na przygodę. – W tym roku zapraszamy dzieci na wyjątkowe manewry rzeczne – zapowiada Przemysław Węgrzyn – Uczestnicy ferii będą musieli wykazać się umiejętnościami taktycznymi, dedukcją i sprytem, a my zapewnimy całą masę wrażeń i kilka niespodzianek związanych z tematyką naszej najnowszej wystawy czasowej "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Będzie można nawet postrzelać do specjalnych celów!
21.01.2019

Archeolodzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ruszają w teren

Sztormowa pogoda, silne falowanie i ruchy piasku powodują, że Bałtyk odsłania swoje tajemnice, a archeolodzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku ruszają w teren.
11.01.2019

Narodowe Muzeum Morskie ma nowego dyrektora

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w środę powołał na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dra Roberta Domżała. 5-letnia kadencja dyrektora rozpocznie się 1 stycznia 2019 r. 31 grudnia 2018 r. długoletnią pracę na tym stanowisku zakończy dr inż. Jerzy Litwin.
12.12.2018

Gdańsk: Wystawa o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Około 100 eksponatów można oglądać na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku poświęconej marynarzom rzecznym z Flotylli Wiślanej i Flotylli Pińskiej, działających w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja będzie czynna do 1 grudnia 2019 r.
01.12.2018

Forum Państw Morza Bałtyckiego

Medalami Gloria Artis dla Dyrekcji NMM, gratulacjami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zaproszeniem do zwiedzania Gdańska rozpoczęło się w środę międzynarodowe Forum Państw Morza Bałtyckiego pn. „Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego”, zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
28.11.2018

Nowa wystawa czasowa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

100 lat temu, równolegle z odzyskiwaniem niepodległości przez nasz kraj, rodziła się Polska Marynarka Wojenna. Wówczas, 28.11.1918 r. Marszałek wydał dekret powołujący "Marynarkę Wojenną". Formujące się Państwo Polskie nie miało jeszcze dostępu do morza i dlatego Marynarka Wojenna powstawała na polskim śródlądziu, a pierwszymi akwenami jej działań były rzeki – Wisła, Pina i Prypeć.
23.11.2018

Zdarzyło się na morzu… Obrazy pozyskane z Polskich Linii Oceanicznych

Narodowe Muzeum Morskie od 16 listopada zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę czasową, prezentującą obrazy marynistyczne nabyte przez NMM w Gdańsku od Polskich Linii Oceanicznych.
13.11.2018

50 lat eksperymentu Meduza - konferencja w Narodowym Muzeum Morskim

16 listopada 2018 r. Gdański Klub Płetwonurków POSEJDON, przy Gdańskim Oddziale PTTK, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, pod patronatem Komisji Działalności Podwodnej, przy Zarządzie Głównym PTTK, zaprasza na konferencję historyczną z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza.
09.11.2018

Sołdek skończył 70 lat! (foto)

Dziś o godzinie 13, przy nabrzeżu Ołowianki, odbyła się uroczystość odnowienia aktu poświęcenia "Sołdka". Znany rudowęglowiec skończył 70 lat! Ten pierwszy zbudowany po II wojnie światowej w Stoczni Gdańskiej statek pełnomorski, jest jednym z najczęściej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
19.10.2018

Sołdek kończy 70 lat – zapraszamy na urodziny

19 października 2018 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" zaprasza na 70-te urodziny rudowęglowca. Doniosła okazja wymaga stosownej oprawy, dlatego podczas uroczystości poświęcona zostanie nowa bandera statku, a także odnowiony akt poświęcenia jednostki. Uroczystość odbędzie się o godzinie 13.00 na nabrzeżu Ołowianki, przy jubilacie – czyli "Sołdku". Zapraszamy!
10.10.2018

Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego – to już 60 lat!

12 października 2018 roku świętujemy wspaniały jubileusz! W tym roku przypada 60-ta rocznica założenia Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. Stowarzyszenie to jest najstarszym z Towarzystw skupionych wokół naszego Muzeum oraz faktycznym inicjatorem powstania Muzeum Morskiego jako samodzielnej placówki w 1962 r.
10.10.2018

Cyfrowo na Darze Pomorza

Do 6 października 2018 roku na statku – muzeum "Dar Pomorza" w Gdyni można zwiedzać wystawę "6 x Cyfra", poświęconą grafice cyfrowej. Wystawę, na której przedstawiono prace sześciu artystów o międzynarodowej randze zorganizowało gdyńskie stowarzyszenie Era-Art oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
29.08.2018

Forum Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego

Forum Państw Morza Bałtyckiego pt. "Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego" odbędzie się w dniach 28-30 listopada. Głównym organizatorem konferencji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Forum odbędzie się w siedzibie Muzeum – Spichlerzach na Ołowiance.
25.08.2018

Kolej na Niepodległą, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

Imponująca ruchoma makieta kolejowa, trójwymiarowy model wraku okrętu wojennego ORP "Wicher" i jego niezwykłe eksponaty, mosty tczewskie za czasów swej świetności, a wszystko w atmosferze dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku na Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków w sobotę 8 września w godzinach 10:00-15:00.
25.08.2018

Zapraszamy na Fischmarkt

W ostatnią sobotę Jarmarku Dominikańskiego, 18 sierpnia, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Pólnocnokaszubska Grupa Rybacka oraz Stowarzyszenie Pomerank przy wsparciu Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego będą organizatorami Fishmarktu - inscenizacji tradycyjnego targu rybnego w Gdańsku. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku również na Fischmarkt zaprasza: zaprezentuje, to, co ma najlepszego i to, co łączy się z tematyką wydarzenia.
16.08.2018

Żaglowce Chorenia na 88. rocznicę

W piątek 13 lipca 2018 roku, dokładnie w 88. rocznicę podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Pomorza", otwarto wystawę poświęconą działalności i dorobkowi zawodowemu najbardziej znanego w Polsce i w świecie projektanta żaglowców Zygmunta Chorenia, pt. "Żaglowce Zygmunta Chorenia".
18.07.2018

Gdynia: Wystawa poświęcona projektantowi żaglowców Zygmuntowi Choreniowi

Na żaglowcu – muzeum „Dar Pomorza” otwarto w piątek wystawę poświęconą konstruktorowi żaglowców - Zygmuntowi Choreniowi. Zaprojektował on m.in. bark „Aleksander von Humboldt”, bryg „Fryderyk Chopin” i fregatę „Flying Clipper”, będącą największym żaglowcem świata.
13.07.2018

Nagroda Prezydenta Gdyni dla dyrektora Jerzego Litwina

Na pokładzie gdyńskiego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, żaglowca "Dar Pomorze" 18 vzerwca miało miejsce wręczenie corocznych nagród Prezydenta Miasta Gdyni muzealnikom gdyńskim. Gości przywitał zastępca dyrektora NMM, Szymon Kulas.
21.06.2018

Gdańsk: Dwa działa wydobyte z Bałtyku wyeksponowano w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się o dwa nowe eksponaty – około 250-letnie działa, które zostały wydobyte przed kilkoma laty z Bałtyku. Każda z armatnich luf mierzy prawie 3,5 metra i waży niemal 1,5 tony. Można je oglądać w holu placówki.
20.06.2018

Dwie wystawy o De Jonge Seerp w Holandii

25 maja 2018 roku w Hannemahuis Museum w Harlingen odbyło się otwarcie wystawy pt. "Een droom ... aan duigen" opartej na zabytkach ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, pochodzących z wraka statku "De Jonge Seerp".
30.05.2018

Majster Ostrowski - wernisaż

W szesnastej edycji cyklu "Polscy Artyści o morzu" Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje twórczość marynistyczną Kazimierza Ostrowskiego, artysty i pedagoga związanego z Wybrzeżem, który zasłynął niepowtarzalną stylistyką prac, początkowo inspirowanych kubizmem, a w późniejszych latach demonstrujących całkowicie oryginalną konwencję wypracowaną przez artystę. 24 maja zapraszamy na wernisaż otwierający wystawę.
21.05.2018

Smocza Dekada – zapraszamy na dziesiąte Wyścigi Smoczych Łodzi instytucji kultury

25 maja 2018 roku, w piątek o godzinie 17.00 zapraszamy na jubileuszowe, dziesiąte już Wyścigi Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Impreza odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika. Regaty Smoczych Łodzi, których Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
21.05.2018

Wikingowie, trolle i gdańskie przekupki - Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - 19/20 maja 2018

Noc Muzeów 2018 w Narodowym Muzeum Morskim to wachlarz propozycji dla gości w każdym wieku. Zaprezentujemy pokazy walk, konserwacji zabytków i sprzęt nurkowy. Tczewski CKWS przejmą wikingowie, Muzeum Wisły - psotne trolle, a Żurawiem rządzić będą gdańskie przekupki. A to nie wszystko…
14.05.2018

Barwy Morza na Darze Pomorza

Do 20 czerwca 2018 roku można na Darze Pomorza, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, oglądać wystawę malarstwa marynistycznego "Barwy Morza - Gdynia 2018". Jest to już czwarta edycja wystawy, którą gościmy na naszej jednostce.
08.05.2018

Konferencja „Zastosowanie promieniowania jonizującego w badaniach i konserwacji zabytków”

2. edycja spotkania "Zastosowanie promieniowania jonizującego w badaniach i konserwacji zabytków" organizowana przez Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Radiologicznej w Poznaniu i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, we współpracy z Polskim Towarzystwem Nukleonicznym w Warszawie odbędzie się w dniach 10-11 maja 2018 r. na Pomorzu.
04.05.2018

Zwyczajowo niezwyczajni - felieton Marka Błusia

Wielka Brytania podarowała Kanadzie wraki swoich dwóch okrętów HMS Terror i HMS Erebus. Oba żaglowce zaginęły podczas próby pokonania Przejścia Północno-Zachodniego w 1845 roku a całe ich załogi dowodzone przez Johna Franklina zmarły na arktycznych bezdrożach z głodu i chorób (129 ludzi). Okręty zostały odnalezione dopiero w latach 2014 – 2016 i częściowo zbadane. Jednak fascynującą historię wyprawy Franklina odkładamy na bok, żeby zająć się niezwyczajnym aktem przekazania wraków albo inaczej – podmorskich stanowisk archeo
01.05.2018

Bandera z MS Piłsudski na Dzień Flagi

Tradycyjnie z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje eksponaty wpisujące się w ideę obchodów tego święta. W tym roku w holu w siedzibie głównej NMM można podziwiać fragment bandery z polskiego transatlantyku MS Piłsudski.
30.04.2018

Jutro wernisaż wystawy obrazów marynistycznych Ignacego Klukowskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu

Ok. 40 obrazów Ignacego Klukowskiego o tematyce marynistycznej pokaże Muzeum Rybołówstwa w Helu, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Malarz po II wojnie światowej zamieszkał w Gdańsku, gdzie był konserwatorem zabytków. Wernisaż wystawy - w środę
24.04.2018

Marynistyka Ignacego Klukowskiego

W sezonie letnim, od 26 kwietnia do 2 września 2018 roku w Muzeum Rybołówstwa w Helu obejrzeć można będzie wystawę malarstwa Ignacego Klukowskiego - wykształconego w Wilnie i Paryżu malarza oraz konserwatora zabytków, który po II wojnie światowej osiadł w Gdańsku. Wystawa, przygotowana we współpracy z Rodziną Artysty, prezentowana jest w 110. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci. Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
20.04.2018

Jak poskromić żywioł wody? Program dla Rodzin w Tczewie

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza wszystkie rodziny (tym razem szczególnie z Tczewa i okolic) na spotkanie w ramach Programu dla Rodzin, które odbędzie się 29 kwietnia w tczewskim oddziale NMM, w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, aby międzypokoleniowo… okiełznać żywioł wody.
19.04.2018

Projekt małego tramwaju wodnego powstał na Politechnice Gdańskiej

Na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa powstał projekt ekologicznej jednostki pływającej o napędzie elektrycznym, zasilanej energią elektryczną z lądu i uzupełnianej energią słoneczną, przeznaczonej na wody śródlądowe miast jako prom/mały tramwaj wodny, a dedykowaną do obsługi połączenia promowego w Gdańsku łączącego Długie Pobrzeże z wyspą Ołowianka dla odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie.
13.03.2018

Gdańsk: Kolejna edycja miejskiego Programu Edukacji Morskiej

Gdańskie szkoły i przedszkola mogą zgłaszać chęć udziału w kolejnej edycji zajęć składających się na miejski Program Edukacji Morskiej. Uczestnicy projektu poznają m.in. morskie dziedzictwo Gdańska, a wiosną na uczniów czekają zajęcia praktyczne na wodzie.
26.02.2018

Statki żaglowe z polskich stoczni – wykład Zygmunta Chorenia

Kiedy projektuje, zwraca przede wszystkim uwagę na to, by statek był bezpieczny, potem wygodny, a dopiero później szybki. Towarzystwo Przyjaciół Statku – Muzeum "Sołdek" oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają 27 lutego 2018 r. na wykład Zygmunta Chorenia – projektanta najpiękniejszych żaglowców.
16.02.2018

Zobacz Muzeum Morskie za pół ceny!

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w akcji "Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny" i w drugi marcowy weekend zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką morską do swoich oddziałów.
15.02.2018

Narodowe Muzeum Morskie tworzy wystawę o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku planuje w listopadzie otwarcie wystawy o początkach Marynarki Wojennej w Modlinie i Pińsku. Przygotowując się do ekspozycji placówka ogłosiła zbiórkę pamiątek.
15.02.2018

Pierwsi marynarze Niepodległej – NMM szuka pamiątek na wystawę

W ramach obchodów programu wieloletniego „Niepodległa” Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku 27 listopada 2018 r. planuje otwarcie wystawy czasowej „Pierwsi marynarze Niepodległej”, na której przedstawione zostaną początki Polskiej Marynarki Wojennej.
13.02.2018

Wystartował nabór szkół do Programu Edukacji Morskiej

Warsztaty dla grup przedszkolnych rozpoczynają się już w marcu i potrwają do końca kwietnia. Praktyczne zajęcia na wodzie dla uczniów zaczną się w maju. Właśnie trwa nabór placówek, które wezmą udział w Programie Edukacji Morskiej (PEM). Warto się spieszyć z zapisami, bo liczba miejsc jest ograniczona.
08.02.2018

Ferie na „Generale Zaruskim”, czyli zimowy początek żeglarskiej przygody

Choć do początku sezonu żeglarskiego pozostało kilka miesięcy, a flagowa jednostka miasta Gdańska STS “Generał Zaruski” śpi zasłużonym snem, na jej pokładzie przez całe ferie odbywają się zajęcia dla przyszłych wilków morskich. Młodzież dowiedziała się m.in że już teraz można się zapisywać na rejsy w sezonie`2018.
07.02.2018

NMM po sezonie zimowym otwiera statki dla gości. Dar Pomorza przeszedł remont

W Narodowym Muzeum Morskim czuć nadchodzącą wiosnę, gdy po sezonie zimowym otwarte dla zwiedzających zostają statki-muzea. „Sołdek” w Gdańsku oraz „Dar Pomorza” w Gdyni będą czekać na pierwszych gości już od 29 stycznia.
29.01.2018

Mini skala, wielka praca – makieta z wyspy Ostrów

W sezonie jesienno-zimowym Narodowe Muzeum Morskie traci swoich modelarzy z widoku. Tym razem „zabrała” ich sporych wymiarów diorama, która znajdzie się na nowej wystawie o gospodarce morskiej Polski po II wojnie światowej w Spichlerzach na Ołowiance.
18.01.2018

Gdańsk - Wystawa z okazji 25. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Wystawę z okazji 25. rocznicy zatonięcia promu "Jan Heweliusz" oraz 50. rocznicy powstania stałej komunikacji promowej Polską a Skandynawią, przygotowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Wernisaż ekspozycji pt. "Bałtycka autostrada" odbędzie się w piątek.
11.01.2018

Bałtycka autostrada – wernisaż wystawy poświęconej promom

Tej nocy niebo chciało połączyć się z morzem – mówili ocaleni z katastrofy promu Jan Heweliusz. 14 stycznia mija 25 lat od jednej z największych tragedii morskich w historii polskiej floty handlowej. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, chcąc uczcić tę rocznicę, ale też przedstawić kompendium historii żeglugi promowej w naszym kraju, zaprasza na wernisaż wystawy „Bałtycka autostrada”.
04.01.2018

Nominacja EMYA dla Centrum Konserwacji Wraków Statków

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wszedł do finału konkursu "EMYA 2018 – Europejskie Muzeum Roku". Najlepsza placówka muzealna Europy zostanie ogłoszona w maju 2018, podczas 41. edycji gali, która tym razem odbędzie się w Warszawie.
07.12.2017

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w Islandii

Warsztaty szkutnicze, wymiana doświadczeń i praktyk w zakresie konserwacji, wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz digitalizacji, a także kilka dni intensywnego zwiedzania. W dniach 19-25 listopada miała miejsce podróż studyjna pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku do Islandii.
04.12.2017

Morskie eksponaty skanowane w 3D

Mają nieduże gabaryty, ale wielką moc i ogromne możliwości. Zestaw skanerów optycznych najnowszej generacji zakupiony został w ramach wyposażenia Pracowni Digitalizacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nowy sprzęt pozwoli na wykonanie wysokiej jakości dokumentacji 3D, a także ułatwi realizację dokładnych pomiarów, niezbędnych przy opracowaniu dokumentacji muzealnej.
16.10.2017

Gdańsk: 13 obiektów w Wirtualnym Skansenie Wraków, w przygotowaniu kolejne

Cyfrowe trójwymiarowe modele 13 obiektów znajdują się już w Wirtualnym Skansenie Wraków prowadzonym przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Dzięki pozyskaniu kolejnego grantu, do końca 2018 r. skansen wzbogaci się o modele dalszych ośmiu wraków.
08.10.2017

„Szklana” pogoda, czyli zakończenie drugiego etapu prac badawczych na XVII-wiecznym wraku

Nurkowie i archeologowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakończyli właśnie tegoroczne badania wraku XVII-wiecznego statku zwany "Szklany". Prace badawcze i opracowanie cyfrowe eksponatów ma na celu rozwój Wirtualnego Skansenu Wraków – czyli oddziału NMM, który można zwiedzać… w internecie.
02.10.2017

Zajęcia z edukacji morskiej w gdańskich szkołach i przedszkolach

Zajęcia z edukacji morskiej proponuje gdańskim uczniom i przedszkolakom Fundacja Gdańska. Dla każdej z pięciu grup wiekowych przygotowano odrębny zestaw zajęć zarówno praktycznych – związanych z żeglarstwem, jak i teoretycznych – dotyczących tradycji morskiej miasta.
06.09.2017

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na Pikniku Archeologicznym

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na imprezę plenerową "Miasto pod miastem. Weekend z Archeologią", organizowaną przez zaprzyjaźnione z nami Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
28.08.2017

Nord - tratwą przez Bałtyk

Z okazji 60-tej rocznicy rejsu tratwą "Nord" zapraszamy na prezentację zabytków związanych z niezwykłą wyprawą, przekazanych Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku przez Andrzeja Urbańczyka. Zabytki będzie można obejrzeć na pokładzie gdyńskiego oddziału NMM – Statku-Muzeum "Dar Pomorza" w dniach 28.08.2017 - 7.09.2017 dokładnie w 60-tą rocznicę rejsu.
25.08.2017

Powrót „rybackich” tablic

Mosiężne tablice, upamiętniające absolwentów Szkół Rybołówstwa Morskiego, którzy zginęli na morzu, eksponowane były w latach 1958 - 1968 w holu głównym budynku Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego, dzisiaj Wydziału Nawigacyjnego AMG. Po utworzeniu, z połączenia PSRM i PSM, Wyższej Szkoły Morskiej, tablice na długie lata zniknęły w magazynach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
21.07.2017

Piknik naukowy na pierwsze urodziny CKWS

W sobotę, 1 lipca w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbędzie się piknik naukowy i pierwsze urodziny oddziału.
30.06.2017

Modele statków i okrętów na Darze Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Wydawnictwo JSC z Gdańska zapraszają na wystawę modeli statków i okrętów na "Darze Pomorza" w Gdyni.
29.06.2017

Smocze Łodzie 2017: regaty trójmiejskich instytucji kultury po raz dziewiąty

IX Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury odbędą się 26 maja o godzinie 17:00. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, tradycyjnie, jest gospodarzem oraz organizatorem wydarzenia.
23.05.2017

„Spojrzenie na morze. Malarstwo twórców wywodzących się ze szkoły sopockiej”, XV wystawa z cyklu „Polscy artyści o morzu”

Dla jednych wstydliwy epizod socrealizmu, dla innych wspólnota artystów pracujących razem w szczególnym miejscu, jakim był Sopot, dla niektórych kolorystyczny modernizm lat 50-tych. Termin „szkoła sopocka” wzbudza kontrowersje i jest tematem niejednoznacznym, zwłaszcza, że tworzący ten krąg artyści wybierali rozmaite drogi dalszego rozwoju. „Spojrzenie na morze” to wystawa poświęcona tematyce marynistycznej w twórczości grupy malarzy wywodzących się ze środowiska określanego mianem „szkoły sopockiej”.
22.05.2017

Europejskie warsztaty muzealników morskich w Tczewie

W Muzeum Wisły i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie 22 i 23 maja odbędą się II Międzynarodowe Warsztaty dla Muzeów Morskich z Europy Północnej, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Stowarzyszenie ICMM. Warsztaty, połączone z konferencją, będą największym spotkaniem specjalistów muzealnictwa morskiego w Europie oraz pierwszym tego typu, organizowanym w Polsce.
17.05.2017

Narodowe Muzeum Morskie z muzealnym Oskarem

16 maja 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przyznano muzealne Oskary, czyli nagrody dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”.
17.05.2017

Morska Noc Muzeów

Niezwykła Bitwa Morska, wystrzały na „Darze Pomorza”, trepanacja czaszki w Spichlerzach, i konserwacja zabytków w Tczewie. 20 maja kolejna odsłona Nocy Muzeów w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
12.05.2017

Warsztaty w Centrum Konserwacji Wraków Statków

Twardościomierz alpha Dur mini, defektoskop ultradźwiękowy oraz spektrometria EDXRF były bohaterami warsztatów, zorganizowanych w Centrum Konserwacji Wraków Statków przez Dział Konserwacji NMM i firmę PCB Service.
27.04.2017

Muzeum Wisły skończyło 33 lata

13 kwietnia Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodziło swoje święto – to właśnie tego dnia zostało otwarte Muzeum Wisły w Tczewie. Od 1984 roku tczewski oddział NMM jest największym muzeum w Polsce poświęconym historii rzeki.
18.04.2017

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dotację

Zakup obrazu pt. "Bitwa morska" i nowoczesnych skanerów oraz sfinansowanie prac w ramach Wirtualnego Skansenu Wraków: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dotację na realizację działań w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2017 rok.
21.03.2017

Fryzyjski kof i inne wraki w Wirtualnym Skansenie Wraków

Nowe modele 3D wraków z Zatoki Gdańskiej zamieszczono właśnie w Wirtualnym Skansenie Wraków Zatoki Gdańskiej. Sześć wraków jednostek z XV – XIX wieku ma dużą wartość historyczną. Obiekty prezentowane na stronie zalegają pod wodą, na głębokościach od 2 do 25 metrów. Obecnie Wirtualny Skansen Wraków zawiera fotogrametryczne modele 3D 13 wraków z Zatoki Gdańskiej. Planowane jest wzbogacenie go o kolejne obiekty podwodne w następnych latach.
28.02.2017

Obraz Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” trafił do Narodowego Muzeum Morskiego

O unikatowy obraz wybitnego malarza Juliana Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Artysta był świadkiem uroczystości 10 lutego 1920 r. w Pucku, kiedy gen. Józef Haller wrzucił do Bałtyku platynowy pierścień.
07.02.2017

Ferie 2017 w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Będziemy wodzić palcem po mapie, uczyć się podstaw nawigacji i przeprowadzać doświadczenia chemiczne. Będzie mokro, wesoło i nawet jeśli nie spadnie śnieg, gwarantujemy, że ferie w Tczewie będą udane - tak Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zachęca do wzięcia udziału w organizowanych przez nie feriach.
27.12.2016

Interaktywni „Rybacy w akcji” w Helu

Pięć stanowisk interaktywnych wzbogaciło wystawę stałą pt. "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej" w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zastosowanym w zabytkowym obiekcie można sprawdzić, jak czują się rybacy na kutrze podczas sztormu, ile trzeba włożyć wysiłku w wybranie sieci z połowem i jakie ryby są poławiane w wodach Bałtyku.
27.12.2016

Nowoczesny prom Motława 2 już niedługo będzie kursował w Gdańsku (foto, wideo)

Nowy prom dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Nowoczesna i ekologiczna jednostka o nazwie Motława 2 przez cały rok ma wozić pasażerów po Motławie, między siedzibami NMM położonymi na Ołowiance oraz Długim Pobrzeżu. Prom zaprojektowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej.
20.12.2016

O nawigacji, podwodnych tajemnicach i sekretach Żurawia

Jak ubierali się nurkowie 300 lat temu? Czy można zobaczyć ciśnienie? O czym mówią do nas zabytki i jak odczytać znaki nawigacyjne. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na ferie 2017.
16.12.2016

O Sołdku w ECS

Statek-muzeum Sołdek będzie bohaterem jednego z paneli odbywających się w ramach konferencji naukowej Historia Stoczni Gdańskiej. Konferencja odbędzie się w dniach 3-4 listopada w Europejskim Centrum Solidarniści, a jej współorganizatorem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
02.11.2016

Morskie warsztaty dla dzieci, kobiet i seniorów w NMM w Gdańsku

Jesienny cykl morskich warsztatów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku trwa. Dział Edukacji zabiera uczestników w podróż po krainie sztuki i na optymistyczny rejs dookoła świata. Odkrywają oni także tajemnice świata nauki, konserwują wspomnienia, szukają inspiracji i konstruują poduszkowce. Zapisy trwają do 30 października.
07.10.2016

Warsztaty chemiczne BEST w CKWS

29 września zespół Działu Konserwacji Muzealiów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przeprowadzi warsztaty naukowe w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Warsztaty odbędą się w ramach Jesiennego Kursu Naukowego 2016, organizowanego przez Stowarzyszenie BEST. Ich uczestnikami będą zagraniczni studenci z ponad 15 europejskich krajów oraz studenci Politechniki Gdańskiej.
28.09.2016

Najmłodsi do muzeum!

Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza najmłodszych zwiedzających (jedno, dwu i trzylatków) na cykl morskich warsztatów. Każde spotkanie poświęcone jest określonemu tematowi i pozwala maluchom na stawianie pierwszych kroków w muzeum. Edukatorzy, przez gry i zabawy, wprowadzą dzieci w świat morskich tajemnic.
28.09.2016

Natowskie okręty w świnoujskim Porcie Wojennym

Dzisiaj, poniedziałek 26 września, Port Wojenny w Świnoujściu opuściły okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1). Spędziły one w Świnoujściu 3 ostatnie dni. Wcześniej wraz m.in. z trałowcami i niszczycielem min z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach u wybrzeży Danii.
26.09.2016

Tczew: archeologia podwodna nie tylko dla dzieci

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na Europejskie Dni Dziedzictwa. Fetując najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu muzeum proponuje tym razem rodzinne poznawanie tajemnic archeologii podwodnej.
16.09.2016

Dni Seniora w Narodowym Muzeum Morskim

Bilet wstępu za złotówkę do wszystkich oddziałów i specjalne oprowadzanie po Żurawiu w Gdańsku i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Takie atrakcje czekają na seniorów 24 i 25 września w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
15.09.2016

Lekcje o morzu na nowy rok szkolny

Historia nurkowania, wyprawa po podwodne tajemnice, mapa stoczniowej krainy i Gdańsk w legendach. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przedstawia nową ofertę lekcji muzealnych dla dzieci na każdym szczeblu edukacji.
14.09.2016

Morskie warsztaty w Narodowym Muzeum Morskim

Polubimy poniedziałki, przygotujemy się do samotnego rejsu i spróbujemy zostać kadetem w Szkole Morskiej. Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza dzieci oraz dorosłych na cykl warsztatów, których tematami przewodnimi są sekrety morza, konserwacja i morskie podróże.
14.09.2016

Projekt ekologicznego promu wodnego na wody miasta Gdańska

Na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa powstał projekt ekologicznej jednostki pływającej o napędzie elektrycznym, zasilanej energią elektryczną z lądu i uzupełnianej energią słoneczną, przeznaczonej na wody śródlądowe miast jako prom/mały tramwaj wodny, a dedykowaną do obsługi połączenia promowego w Gdańsku łączącego Długie Pobrzeże z wyspą Ołowianka dla odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie.
13.09.2016

Muzeum Archeologii Podwodnej w Łebie – zwycięski projekt

Rozstrzygnięty został konkurs urbanistyczno – architektoniczny na projekt koncepcyjny Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Placówka będzie kolejnym, dziesiątym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
22.07.2016

Guinness obok canoe w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

18 lipca podróżnik Marcin Gienieczko przekazał do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku certyfikat, potwierdzający ustanowienie przez niego rekordu Guinnessa (Certificate Guinness World Records) za najdłuższą samotną podróż w canoe na dystansie 5573 km, na trasie Atalya (Peru) do Belém (Brazylia) w terminie 04.06.2015 – 01.09.2015.
19.07.2016

Dar Pomorza – symbol, ikona, kolebka

"Patyki pionowe i patyki poziome. I wiszące na nich płótna, które są najważniejsze". Tak widział "Dar Pomorza" jego legendarny kapitan Kazimierz Jurkiewicz. Krótkie plastyczne opisy, działają na wyobraźnię najpełniej, nawet gdy mowa o ikonie i symbolu Polski morskiej. 13 lipca 2016 roku obchodzimy 86 rocznicę podniesienia polskiej bandery na "Darze Pomorza".
14.07.2016

Centrum Konserwacji Wraków Statków - otwarte i zaprasza

2 lipca o godzinie 10.00 pierwsi zwiedzający przekroczyli próg Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. CKWS to pracownie konserwatorskie, magazyn studyjny, miejsce nauki i zabawy, a przede wszystkim poznania, jak naprawdę wygląda praca w Muzeum.
04.07.2016

Cały rok dla Wisły

23 czerwca posłowie sejmu RP niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę, ustanawiającą rok 2017 "Rokiem Rzeki Wisły". Oddali w ten sposób "hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego".
28.06.2016

Wielkie otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków

2 lipca – w sobotę – zapraszamy na otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Tego dnia wstęp do nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będzie wolny, a pracownicy muzeum będą oprowadzać zwiedzających po obiekcie.
28.06.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.