• <

Wynik wyszukiwania - "niemcy" - Wiadomości

Merkel potwierdziła wolę niemieckiego rządu, by Nord Stream 2 został ukończony

W trakcie wczorajszej wizyty w nadbałtyckim Stralsundzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła wolę kierowanego przez nią rządu, by budowa gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec została wznowiona i ukończona.
02.09.2020

Polska ma dobre warunki do rozwoju morskich farm wiatrowych. Do 2050 roku ich moc może sięgnąć 20 GW

W morskich farmach wiatrowych w przyszłości produkowana będzie większość energii elektrycznej wykorzystywanej przez państwa leżące w pobliżu obszarów morskich. – W Polsce do 2050 roku mamy szansę osiągnąć 20 GW mocy zainstalowanej na morzu – mówi Mariusz Witoński z Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. To największy potencjał spośród państw bałtyckich. Efektem rozwoju takich farm wiatrowych dla polskiego rynku może być wygenerowanie nawet 60 tys. nowych miejsc pracy i pobudzenie wielu sektorów gospodarki.
02.09.2020

Stawiacz min ORP "Gryf" - pierwsze trzy dni II wojny światowej

Zbudowany we francuskiej stoczni Augustin-Normand w Hawrze, stawiacz min "Gryf", wszedł do służby w 1938 r. Ten największy we flocie II Rzeczypospolitej okręt, od 1 września 1939 r. uczestniczył w obronie Wybrzeża.
01.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to zabawa z ogniem

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przeprowadził dziś rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem na temat eskalacji napięć między Atenami i Ankarą o złoża surowców na Morzu Śródziemnym. Nazwał ten konflikt "zabawą z ogniem".
25.08.2020

Fuzja Orlenu z Lotosem gwarancją bezpieczeństwa energetycznego

Dziś pojęcie bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego kraju polega przede wszystkim na zabezpieczeniu i dostępie do różnych źródeł energii. Takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego Orlenu, który odbył się w ramach III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
25.08.2020

Ponad 60% Polaków spożywa ryby i owoce morza średnio raz w tygodniu

Norweska Rada ds. Ryb i Owoców Morza każdego roku przeprowadza badania na 25 rynkach, w tym również w Polsce, dzięki którym pozyskuje informacje o nawykach żywieniowych konsumentów. Tegoroczne wyniki pokazują, że ponad 70% Polaków chciałoby zwiększyć ilość ryb i owoców morza w diecie. Są to pozytywne prognozy na przyszłość dla przetwórców i całego przemysłu rybnego, który może dostosowywać produkcję do potrzeb ludzi, które z roku na rok są coraz większe.
24.08.2020

Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS-u polski PKB w II kwartale skurczył się o 8,2 proc. rok do roku i 8,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Ten wynik jest najgorszy od 25 lat, ale i tak lepszy od prognoz i wyników innych krajów Unii Europejskiej. W całym pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najmniejszych spadków PKB w UE. To zasługa m.in. wprowadzenia obostrzeń na wczesnym etapie pandemii oraz utrzymania produkcji przemysłowej i transportu międzynarodowego.
24.08.2020

Usunięto niewybuch z Kanału Piastowskiego

Nurkowie minerzy zneutralizowali dziś niewybuch z II wojny światowej z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu - poinformował st. chor. Marcin Purman z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
21.08.2020

Merkel po spotkaniu z Thunberg: ocieplanie się klimatu to globalne wyzwanie

Na swym dzisiejszym spotkaniu ze szwedzką aktywistką klimatyczną Gretą Thunberg w Berlinie, kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła ocieplanie się klimatu Ziemi jako globalne wyzwanie - napisał w oświadczeniu rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
20.08.2020

Jutro usuwanie niewybuchu z Kanału Piastowskiego

Nurkowie minerzy zneutralizują jutro bombę z czasów II wojny światowej, zalegającą na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nie będzie konieczna ewakuacja, a promy będą kursować bez zmian.
20.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Niemcy: spór w sprawie Nord Stream 2 także z Bidenem

W opublikowanym dziś wywiadzie koordynator rządu RFN do spraw transatlantyckich Peter Beyer wyraził przekonanie, że nawet jeśli amerykańskie wybory prezydenckie wygra kandydat Demokratów Joe Biden, spór Niemiec z USA w sprawie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 nie wygaśnie.
18.08.2020

CEO Dachser: „Nasz kompas wskazuje nam właściwy kierunek działań” 

Przeciwstawianie się niesprzyjającym okolicznościom przy jednoczesnym wykorzystywaniu nadarzających się okazji – tak o zarządzaniu kryzysowym będącym częścią kultury Dachser mówi Bernhard Simon, CEO firmy.
18.08.2020

ISR: Wojskowa i ekonomiczna wspólnota interesów ze Szwecją

Szwecja ma wszelkie dane ku temu, by stać się jednym z liderów gospodarczego renesansu Europy. Jeśli nawet nie należy do gospodarek o największej skali i nie jest militarnym gigantem, to z polskiego punktu widzenia spełnia trzy istotne warunki: cechuje ja dynamizm, rozumie rolę i działania Rosji, a poza tym dzieli z nami basen Morza Bałtyckiego.
17.08.2020

Spadek polskiego PKB mniejszy niż w innych gospodarkach UE

Spadek PKB w Polsce w II kw. był mniejszy niż w innych gospodarkach UE; dane pokazują optymistyczny obraz bieżącej aktywności - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny piątkowe dane GUS dot. szybkiego szacunku PKB. Dodano, że w nadchodzących kwartałach nasza gospodarka "będzie odbijać".
14.08.2020

Dzik zaskoczył plażowiczów nad Bałtykiem [wideo]

Plażowicze w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn mieli nietypową niespodziankę - w morzu kąpał się dzik, który następnie wybiegł na zatłoczoną plażę.
13.08.2020

Unia Europejska przeciwko regulacjom USA w sprawie sankcji na Nord Stream 2

Komisja Europejska jest zaniepokojona regulacjami władz USA dotyczącymi sankcji na europejskie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. „UE sprzeciwia się nakładaniu przez państwa trzecie sankcji na unijne przedsiębiorstwa” – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Komisji.
12.08.2020

Czysty gaz – perspektywy rozwoju energetyki wodorowej w UE

Wodór jest bezemisyjnym źródłem energii. Ma zastąpić gaz ziemny i pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE. Rozwój branży wodorowej jest związany nie tylko z kwestiami klimatycznymi, ale też z polityką przemysłową – będzie wymagał wypracowania regulacji i inwestycji m.in. w moce produkcyjne i infrastrukturę. Stwarza to wyzwania dla polityki przemysłowej i zagranicznej Polski.
12.08.2020

Nord Stream 2 może nie zostać ukończone

Prezes niemieckiej spółki energetycznej Uniper, która współfinansuje budowę gazociągu Nord Stream 2, przyznał dzisiaj że bierze pod uwagę możliwość nieukończenia inwestycji z powodu sankcji USA.
11.08.2020

Polskie magazyny notują wzrosty jako jedyne w Europie

W sektorze magazynowym popyt brutto osiągnął w pierwszej połowie tego roku 2,2 mln metrów kwadratowych - to najlepszy wynik dla pierwszego półrocza w historii - poinformowała we wtorek firma doradcza JLL. Polska jest jedynym krajem w Europie, który odnotował wzrost popytu netto.
11.08.2020

Maas rozmawiał z Pompeo o sankcjach wobec portu w Sassnitz

Heiko Maas, Szef MSZ Niemiec, poinformował dzisiaj, że telefonował do sekretarza stanu USA Mike'ai Pompeo. Podczas rozmowy wyraził swoje "zaniepokojenie", spowodowane listem trzech senatorów USA do właściciela niemieckiego portu Sassnitz, dotSzef MSZ Niemiec Heiko Maas poinformował w poniedziałek, że wyraził telefonicznie sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo swe "zaniepokojenie" listem trzech amerykańskich senatorów do właściciela niemieckiego portu Sassnitz o grożących mu sankcjach za wspieranie budowy gazociągu Nord Stream 2.
10.08.2020

Ruszyły konsultacje przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Niemcy

GAZ-SYSTEM, ONTRAS Gastransport GmbH oraz GASCADE Gastransport GmbH uruchamiają wspólne konsultacje dotyczące projektów przepustowości przyrostowej dla połączeń międzysystemowych Polska-Niemcy
10.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu lipca 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
10.08.2020

Druga edycja Ustka Charlotta Sailing Days: znamy Mistrzów Polski [foto]

W pierwszym tygodniu sierpnia rozegrano drugą edycję regat Ustka Charlotta Sailing Days. W ciągu 5 dni wystartowało ponad 140 jachtów z 5 krajów w tym Polska, Czechy, Niemcy, Chorwacja oraz Irlandia.
10.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Elektrownia atomowa kosztowna i czasochłonna. W Polsce lepiej sprawdzi się OZE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kosztować ok. 30 mld dol. Fizyk jądrowy i ekspert ds. klimatu Marcin Popkiewicz podkreśla, że to bardzo kosztowna i czasochłonna technologia, a nasz kraj potrzebuje szybkiej redukcji emisji CO2, by wypełnić unijne zobowiązania. Lepszym rozwiązaniem mogłaby być inwestycja w nowoczesne technologie OZE, które w większości powstałyby w Polsce, a nie zostały zakupione.
06.08.2020

Koronawirus nie spowolni rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Morska energia wiatrowa jest postrzegana przez rządy na całym świecie jako kluczowe narzędzie ożywienia gospodarczego po pandemii. W opublikowanym dziś Global Offshore Wind Report GWEC wskazuje, że 2019 rok był najlepszy w historii branży, a przybycie 6,1 GW podniosło moc morskich wiatraków na całym świecie do 29,1 GW. Optymistyczne są także prognozy na przyszłość. W 2020 r. tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie nie spadnie, mimo pandemii; powinno przybyć mniej więcej tyle mocy, ile w 2019 r., czyli 6,1 GW.
05.08.2020

Niemcy: Minister gospodarki liczy na złagodzenie sporu w sprawie Nord Stream 2

W opublikowanej we wtorek wypowiedzi dla agencji dpa niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wyraził nadzieję na złagodzenie sporu z USA wokół gazociągu Nord Stream 2 z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec i na wstrzymanie nowych blokujących jego dokończenie amerykańskich sankcji.
04.08.2020

Goldman Sachs: tempo odbudowy gospodarek strefy euro będzie zróżnicowane

Powrót gospodarek w strefie euro do kondycji sprzed pandemii będzie postępował w różnym tempie: Niemcy osiągną ten stan dwa lata przed Hiszpanią - ocenili eksperci banku Goldman Sachs.
04.08.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Pentagon przedstawia koncepcję relokacji sił USA z Niemiec

29 lipca br. Departament Obrony USA przedstawił koncepcję zmniejszenia obecności wojskowej w Niemczech z ok. 36 tys. do 24 tys. żołnierzy. Część redukowanych sił ma być relokowana w Europie, a część wycofana do USA, przy jednoczesnym zwiększeniu rotacji do Europy. Pentagon podkreśla, że działania te posłużą wzmocnieniu NATO i odstraszania Rosji, choć faktycznie są w dużej mierze pokłosiem czerwcowej decyzji prezydenta Donalda Trumpa o ukaraniu Niemiec za zbyt niskie wydatki obronne i mają minimalizować jej negatywne skutki.
31.07.2020

Jest projekt uchwały ws. rozbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej na odcinku od Malczyc do Lubiąża

Wykonanie prac w cofce stopnia wodnego Malczyce oraz budowa stopnia wodnego Lubiąż we wsi Gliniany - zakłada program rozbudowy Odrzańskiej Drogi Wodnej na odcinku od Malczyc do Lubiąża. Szacowany koszt programu na lata 2020-2028 to 1 102,1 mln zł.
30.07.2020

Rola Polski jako partnera gospodarczego Niemiec umacnia się

Tradycyjnie charakterystyczna dla polsko-niemieckich stosunków gospodarczych asymetria jest w odwrocie, ponieważ Polska to obecnie piąty najważniejszy zagraniczny dostawca Niemiec - wskazuje raport opublikowany przez państwowy niemiecki bank KfW zajmujący się kredytowaniem eksportu.
30.07.2020

Świat odchodzi od inwestycji w elektrownie atomowe

– Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA w żadnym stopniu nie przybliżyła nas do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Sami Amerykanie się z tego wycofują, praktycznie nie buduje się tam żadnych nowych elektrowni – uważa dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jak podkreśla, główną zaletą energetyki jądrowej jest jej ograniczone oddziaływanie na środowisko, a wadą – bardzo wysokie koszty. – Atom „zjada” pieniądze na rozwiązania tańsze, które szybciej przyniosłyby też efekt w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarn
30.07.2020

Błaszczak: wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA

Wszystko zgodnie z planem; w Polsce będzie więcej żołnierzy USA, powstanie najważniejsze w naszym regionie dowództwo sił lądowych - oświadczył w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
29.07.2020

Młodzi w dialogu na temat tożsamości transregionalnej Balticness

Włączenie młodych mieszkańców regionu bałtyckiego w dialog na temat tożsamości transregionalnej to główny cel projektu realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, na którego czele stoi Uniwersytet Gdański. Zaplanowano zajęcia w szkołach letnich oraz warsztatach angażujących.
29.07.2020

Ceny ropy w USA blisko 4-miesięcznego maksimum

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana blisko 4-miesięcznego maksimum. Na rynkach spekuluje się, że amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie utrzymując gołębie stanowisko w swojej polityce - informują maklerzy.
28.07.2020

Branża transportowa łapie oddech. Czy pakiet mobilności zakłóci powrót do równowagi?

Z najnowszego raportu GBOX wynika, że w ostatnim tygodniu czerwca 2020 roku natężenie ruchu w transporcie krajowym i międzynarodowym osiągnęło taki poziom aktywności polskich przewoźników jak w styczniu br., czyli z czasów sprzed pandemii. System telematyczny GBOX codziennie monitoruje ponad 30 tys. ciężarówek, realizujących operacje transportowo-spedycyjne, w tym w dużej mierze kabotażowe, tranzytowe oraz typu cross-trade.
27.07.2020

Euler Hermes: Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu

Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu przez kolejne dwa lata - piszą w piątkowej analizie ekonomiści z Euler Hermes. Przewidują, że poziom PKB sprzed kryzysu Polska osiągnie pod koniec 2021 roku.
24.07.2020

Pomimo niemieckich protestów USA nie rezygnują z sankcji wobec Nord Stream 2

Po tym, jak w poniedziałek amerykański Kongres przegłosował poprawkę nakładającą dodatkowe sankcje na firmy zamieszane w konstrukcję gazociągu Nordstream 2, restrykcjami zajmie się Senat. Według ekspertów może to wykoleić rosyjsko-niemiecki projekt. Nie pomógł apel o porzucenie sankcji jaki wystosował do USA szef jednej z komisji w Bundestagu.
23.07.2020

MRiRW: Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu

Polska nie kwestionuje Zielonego Ładu, w tym strategii „Od pola do stołu”- zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas poniedziałkowego posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa Agrifish - poinformował w komunikacie resort rolnictwa.
21.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Raport IBRiS – “Zielony potencjał społeczny. Polska i Europa Środkowo-Wschodnia”

Od wielu lat kwestie ochrony środowiska naturalnego pozostają tymi, które najsilniej oddziałują na świadomość ludzi. Zmiany codziennych nawyków społeczeństw wielu krajów, choć nie tak szybkie jak powinny, są zjawiskiem powszechnym. Jak pokazują raporty renomowanych ośrodków badawczych, poparcie dla rozwiązań wywodzących się z idei wykorzystywania na szeroką skalę tzw. „zielonej energii” stale rośnie.
21.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Na szczycie UE przełom, ale w nocy były spięcia

Przywódcy UE są blisko porozumienia w sprawie nowego wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. W nocy z niedzieli na poniedziałek udało się przełamać opór tzw. oszczędnych państw, nieco obniżając wysokość grantów, jakie trafią głównie do krajów południa - podały źródła w Brukseli.
20.07.2020

Szef Rady Europejskiej przedstawił liderom nową propozycję w sprawie funduszu odbudowy

Szef Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił w poniedziałek przed godz. 6 rano unijnym przywódcom obradującym na szczycie UE nową propozycję w sprawie funduszu odbudowy i zawiesił posiedzenie do godz. 14. Według źródła PAP proponowany kompromis zakłada, że granty na ożywienie gospodarek mają sięgać 390 mld euro.
20.07.2020

Rosja/ Wiceszef MSZ: broń jądrowa USA w Polsce będzie wyrokiem dla aktu Rosja-NATO

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko powiedział w czwartek, że ewentualna decyzja o przeniesieniu do Polski amerykańskiej broni jądrowej z terytorium Niemiec "będzie wyrokiem" dla Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku.
16.07.2020

Sputnik Polska: Niemcy „stawiają interesy gospodarcze nad zbiorowym bezpieczeństwem”, a cierpi z tego powodu Polska?

Niemcy, uczestnicząc w projekcie gazociągu Nord Stream 2, postawiły swoje interesy gospodarcze nad interesami bezpieczeństwa zbiorowego Unii Europejskiej - stwierdzono w USA.
15.07.2020

Niemiecka dyskusja o broni jądrowej – znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego

Szef klubu parlamentarnego SPD Rolf Mützenich zapoczątkował w maju br. debatę o wycofaniu Niemiec z programu umożliwiającego przenoszenie przez Luftwaffe amerykańskiej broni jądrowej oraz o zakończeniu jej stacjonowania na terytorium RFN. Przebieg i wyniki debaty wpłyną na politykę jądrową NATO, wiarygodność odstraszania, perspektywy kontroli zbrojeń i stosunki z Rosją. Dla utrzymania obecnego, korzystnego dla Sojuszu poziomu zaangażowania Niemiec niezbędne jest wsparcie ich rządu przez sojuszników i kierownictwo NATO oraz lepsze
15.07.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

90 lat Daru Pomorza pod polską banderą

13 lipca 1930 roku miała miejsce w Gdyni podniosła uroczystość – poświęcono i wciągnięto na maszt „Daru Pomorza” polską banderę. Dokładnie w 90. rocznicę tamtego wydarzenia, żaglowiec otrzymał nową banderę.
14.07.2020

Kanada dołącza do Global Ocean Alliance w celu ochrony światowych oceanów

Rząd Kanady przyłączył się do innych krajów Global Ocean Alliance - ogłosiła w ubiegłym tygodniu Bernadette Jordan, minister rybołówstwa, oceanów i kanadyjskiej straży przybrzeżnej.
14.07.2020

Kryzys po pandemii może pokrzyżować ambitne plany klimatyczne UE

Obecna sytuacja przemysłu europejskiego oraz nastroje społeczne mogą pokrzyżować ambitne plany klimatyczne UE - ocenia prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke. Dodał, że według KE to realizowanie Zielonego Ładu będzie najlepsze dla odbudowy gospodarek.
12.07.2020

Raport Greenpeace: Niemcy zawiedli w ochronie mórz

Ekolodzy w raporcie wymieniają drastyczne następstwa zaniedbań w ochronie mórz. Krytycy zarzucają im wypaczanie faktów.
10.07.2020

Niemcy: Rząd zezwolił na dostawę kolejnego okrętu podwodnego do Egiptu

Niemiecki rząd zgodził się na dostarczenie Egiptowi kolejnego zbudowanego w Niemczech okrętu podwodnego - poinformowała w czwartek agencja dpa. Sprawę uważa się za kontrowersyjną z powodu łamania przez egipskie władze praw człowieka i ich uwikłania w regionalne konflikty zbrojne.
09.07.2020

Zarezerwowano przepustowość produktów rocznych GAZ-SYSTEM

Jak długo może przetrwać operator wycieczkowców bez przychodów pochodzących z rejsów? W przypadku Birka Cruises odpowiedź to niecałe cztery miesiace.
08.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Przez koronawirusa Polki obawiają się o swoją zawodową przyszłość. Co trzecia rozważa wyjazd do pracy za granicę

Pandemia koronawirusa ma wpływ na życie zawodowe niemal 70 proc. Polek, głównie młodych. Dla wielu z nich jest to wpływ negatywny – pracę już straciło 15 proc., a 18 proc. pracuje w mniejszym wymiarze czasu – wynika z badania IQS na zlecenie Promedica24. W związku z tym coraz więcej kobiet szuka pracy za granicą. Co trzecia przyznaje, że rozważa emigrację zarobkową, przede wszystkim do Niemiec. Ponad 20 proc. z nich chciałoby podjąć pracę przy opiece nad seniorami.
07.07.2020

Postępy Europy w efektywności energetycznej

Koalicja na rzecz oszczędności energii, działająca przy CAN-Europe, przyjrzała się rocznym sprawozdaniom z postępów państw członkowskich w zakresie efektywności energetycznej i krajowym planom oszczędnościowym, aby przygotować ocenę krajowych postępów osiągniętych w okresie do 2020 r. oraz perspektyw na lata 2021–2030 w zakresie oszczędności energii. Oszczędzanie energii przez kraje członkowskie to obowiązek na podstawie art. 7 dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
06.07.2020

Niemcy chcą od września szybkich prac nad nowymi celami ws. redukcji emisji CO2

Niemcy chcą, żeby we wrześniu rozpoczęły się prace nad nowymi celami ws. redukcji emisji na 2030 rok i żeby toczyły się jak najszybciej. Minister środowiska Svenja Schulze podkreślała w piątek, że do października chce zbudować kompromis w tej sprawie między państwami UE.
03.07.2020

Gdańsk: Aktywiści Greenpeace oskarżeni po blokadzie portu

28 aktywistów Greenpeace, w tym m.in. Polacy, Niemcy, Holendrzy i Duńczycy, odpowiedzą przed sądem za blokadę rozładunku w gdańskim porcie. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku.
02.07.2020

ISR: Wyludnienie nie sprzyja rozwojowi regionu Morza Bałtyckiego

Demografia to sfera poważnych wyzwań w regionie Morza Bałtyckiego. Instytut Studiów Regionalnych wskazuje na ten obszar jako potencjalnie kluczowy kontekst rozwoju Polski i Pomorza Zachodniego. Jeśli tak ma się stać, to właśnie w rozwiązywaniu problemów demograficznych należy widzieć przedmiot obserwowania trendów, porównywania doświadczeń, współpracy i definiowania nowych rozwiązań.
02.07.2020

Müller: przyjęcie dobrego budżetu UE jest teraz najważniejszym celem Grupy Wyszehradzkiej

Przyjęcie dobrego budżetu UE jest teraz najważniejszym celem Grupy Wyszehradzkiej - zapewnił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście rozpoczynającej się prezydencji Polski w V4.
02.07.2020

Niemcy przejmują przewodnictwo w czasie największego kryzysu

Pierwszego lipca Niemcy przejmują przewodnictwo w UE. Przypadnie ono na czas największego kryzysu w historii Wspólnoty. Niemieccy dyplomaci starają się obniżyć wysokie oczekiwania wskazując, że sukcesem byłaby zgoda w sprawie budżetu i porozumienie z Wielką Brytanią.
01.07.2020

Forum Burmistrzów Gmin Węglowych

Odejście od węgla to wyzwanie, które stoi nie tylko przed polską gospodarką. W Europie, obok nas, do uniezależnienia się od węgla dążą m.in. Bułgaria, Grecja czy Niemcy. Kluczowe wyzwanie polega na tym, aby zmiana ta przebiegała w sposób planowy i bezpieczny dla mieszkańców regionów, w których ma miejsce wydobycie i spalanie węgla. Należy zrobić wszystko, aby nie ponieśli oni skutków transformacji europejskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej. Wierzymy, że współpraca na rzecz dekarbonizacji na szczeblu samorządowym
30.06.2020

Kotwica rzucona! Zakończyły się obchody Święta Morza

Choć ORP „Bałtyk” trafił na żyletki jeszcze w czasie II wojny światowej, jego trzy gigantyczne kotwice przetrwały. Uroczyste odsłonięcie jednej z nich, „rzuconej” przed Muzeum Marynarki Wojennej (MMW), było wydarzeniem kończącym tegoroczne obchody Święta Morza.
30.06.2020

Ekonomiści: w związku z pandemią nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce

Kryzys wywołany przez pandemię jest tak głęboki, że niektórzy ekonomiści uważają, iż nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce. Specjaliści, z którymi rozmawiała PAP, twierdzą, że koronawirus przyczyni się do częściowego odwrotu od globalizacji, nastąpi umocnienie pozycji państwa, a także dojdzie do zwiększenia roli automatyzacji w gospodarce.
30.06.2020

Hiszpania/La Vanguardia: Rosja zaniepokojona możliwym przeniesieniem wojsk USA do Polski

Dla Rosji jedną z najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem jest ekspansja NATO w Europie Wschodniej i dlatego Moskwa nie wyklucza podjęcia "środków obronnych", jeżeli dojdzie do przeniesienia części wojsk USA z Niemiec do Polski - pisze w piątek "La Vanguardia".
26.06.2020

Merkel rozważa wspólne retorsje UE wobec USA w sprawie Nord Stream 2

Rząd Angeli Merkel rozważa nakłonienie krajów UE do zastosowania wspólnych retorsji wobec USA, jeśli prezydent Donald Trump zrealizuje groźbę storpedowania budowy gazociągu Nord Stream 2 poprzez kolejne sankcje - informuje agencja Bloomberga.
26.06.2020

Soloch: Polska i sojusznicy europejscy chcą, by żołnierze USA pozostali w Europie

Polska i sojusznicy europejscy są zainteresowani tym, by żołnierze USA pozostali w Europie; jeżeli część amerykańskich sił ma opuścić Niemcy, to Polska jest gotowa je przyjąć – podkreślił w piątek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
26.06.2020

Sankcje wobec kapitanów irańskich tankowców, które przybyły do Wenezueli

USA nałożyły sankcje na kapitanów pięciu tankowców z irańską ropą, które przybyły w ostatnich dniach do Wenezueli. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, który ogłosił ich wprowadzenie w środę, potwierdził poparcie USA dla lidera wenezuelskiej opozycji.
25.06.2020

Premier: idą lepsze czasy, latem-jesienią będziemy wychodzić z kryzysu

Myślę, że idą lepsze czasy, że wracamy powoli do normalności. Latem-jesienią będziemy powoli wychodzić z tego kryzysu; jest szansa na coś, co makroekonomiści nazywają "V-kształtnym" odbiciem gospodarczym – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
25.06.2020

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął konsultacje z przywódcami ws. budżetu UE

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął w środę konsultacje z przywódcami unijnymi ws. przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy. Dyskusje mają utorować drogę do zbudowania kompromisu w spraw ram finansowych Wspólnoty na lipcowym szczycie w Brukseli.
24.06.2020

Raport: Modernizacja europejskiego trójkąta węgla brunatnego

Coraz więcej mówi się w Polsce o odejściu od węgla, a pandemia koronawirusa przyśpieszyła te dyskusje. Forum Energii w najnowszym opracowaniu policzyło jakie będą koszty pożegnania z węglem brunatnym w Polsce, ile emisji CO2 można zredukować do 2030 r. oraz jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii.
24.06.2020

Za kilka dni Niemcy obejmują prezydencję w Unii Europejskiej. Stawiają na odnawialne źródła energii i zeroemisyjny transport

Kolejne miesiące w Unii Europejskiej będą upływać pod znakiem radzenia sobie z kryzysem gospodarczym. Ma to umożliwić ogromny pakiet pomocowy i inwestowanie w branże przyszłości, które napędzą wzrost PKB i powstawanie nowych miejsc pracy. Kierunek tych zmian wyznaczać będą Niemcy, które 1 lipca przejmą od Chorwacji przewodnictwo w UE i które same postawiły na przyszłościowe inwestycje.
23.06.2020

Ambasador Wilczek: rozmowy Dudy z Trumpem będą prowadzone w duchu transatlantyckim

W przestrzeni publicznej ścierają się różne pomysły, ale Polska, USA i Niemcy funkcjonują w ramach sojuszu NATO; rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa "prowadzone będą w duchu transatlantyckim" - powiedział PAP ambasador RP w USA Piotr Wilczek.
22.06.2020

Trump wypomina Niemcom kupowanie energii z Rosji

Podczas wiecu wyborczego w Tulsie w stanie Oklahoma prezydent USA Donald Trump skrytykował w sobotę Niemcy za kupowanie energii od Rosji, wskazując na gazociąg Nord Stream 2.
21.06.2020

Stena Line zamyka linię Sassnitz - Trelleborg

Szwedzki operator promowy Stena Line potwierdził, że na stałe zamknie trasę promową z Trelleborga do Sassnitz.
19.06.2020

Polska branża transportowa wraca do równowagi: Raport INELO i E-100

Według nowych danych systemu telematycznego GBOX oraz sieci E-100 stopniowo zwiększa się liczba kilometrów pokonywanych przez polskich przewoźników na trasach na południe Europy – na przykład w Hiszpanii natężenie ruchu wzrosło do poziomu 77 proc. w porównaniu do marca. Notuje się też wyraźny wzrost w tankowaniu paliwa w Niemczech - w maju nawet do ponad 122 proc. w stosunku do wyników z początku marca 2020 roku. Na wzmożony ruch wskazują także opłaty drogowe. Biznes przewozowy powoli wraca na właściwe tory, o czym może św
18.06.2020

Merkel wskazała na konieczność ciągłego reformowania UE

Na konieczność ciągłego reformowania UE zwróciła uwagę kanclerz Angela Merkel w wygłoszonym w czwartek w Bundestagu rządowym oświadczeniu w związku ze zbliżającym się przejęciem przez Niemcy rotacyjnej prezydencji Unii Europejskiej i unijnym szczytem w piątek.
18.06.2020

Ulga abolicyjna: Urzędy Skarbowe lawinowo wzywają marynarzy

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wielokrotnie sygnalizowaliśmy o wzmożonej aktywności organów podatkowych względem marynarzy. Niestety w ostatnich tygodniach, pomimo pandemii Covid-19, mamy do czynienia z coraz większą ilością wezwań polskich marynarzy, którzy rozliczyli swoje zeznania podatkowe z ulgą abolicyjną w latach 2014-2016.
18.06.2020

Utrzymywanie baz w Niemczech jest niedorzeczne. Część wycofanych wojsk może trafić do Polski

Utrzymywanie baz wojskowych w najpotężniejszym kraju Europy jest niedorzeczne i jest oznaką słabości, a nie siły USA - pisze amerykański dwutygodnik "The American Conservative" (TAC). Autor tekstu twierdzi, że część wojsk wycofanych z Niemiec może trafić do Polski.
17.06.2020

PKO BP: pomimo pandemii, polska gospodarka nie traci równowagi w relacjach z zagranicą

Pomimo pandemii, polska gospodarka nie traci równowagi w relacjach z zagranicą - czytamy w poniedziałkowej analizie ekspertów banku PKO BP.
16.06.2020

Niemcy zaniepokojone amerykańskimi planami nowych sankcji wobec Nord Stream 2

Rząd Niemiec jest zaniepokojony amerykańskimi planami rozszerzenia sankcji wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. "Z żalem przyjęliśmy do wiadomości" inicjatywę amerykańskich senatorów w tej sprawie - oświadczyło w niedzielę niemieckie MSZ.
15.06.2020

Polska potwierdziła KE, że od 13 czerwca znosi kontrole i ograniczenia na granicach

Polska poinformowała Komisję Europejską, że od soboty, 13 czerwca, znosi kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE - podał w środę rzecznik KE Adalbert Jahnz.
11.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w pierwszym tygodniu czerwca 2020 roku

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
10.06.2020

Koronawirus przyspieszy budowanie zielonej Europy

Pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała planów Unii Europejskiej w zakresie dochodzenia do neutralności klimatycznej. Cele Europejskiego Zielonego Ładu pozostają aktualne, a inwestycje przeznaczone na ich osiąganie mają przyspieszyć wychodzenie państw UE z obecnego kryzysu. – Przedstawiony przez Komisję Europejską budżet to bezprecedensowy instrument, który ma ożywić europejską gospodarkę i przestawić ją na nowe technologiczne tory – mówi Izabela Zygmunt z CEE Bankwatch Network. Polska też może na tym skorzystać.
10.06.2020

Wiceszef MSZ: luzowanie restrykcji dotyczących granic to być może kwestia godzin

Ewentualne luzowanie restrykcji dotyczących granic to nawet nie jest kwestia dni, ale być może kwestia godzin - poinformował we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
09.06.2020

Niemcy ostro krytykują propozycje sankcji USA ws. Nord Stream 2

Nasila się spór geopolityczny dotyczący gazociągu Nord Stream 2 - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik gospodarczy "Handelsblatt". Gazeta relacjonuje krytyczne reakcje niemieckich polityków na przedstawiony przez amerykańskich senatorów projekt nowych sankcji ws. gazociągu. Jeden z polityków CDU nazywa amerykańską inicjatywę "wrogim aktem".
08.06.2020

MSZ: Polska zdecydowanym orędownikiem amerykańskiej obecności w Europie, w tym na terytorium Polski

Polska jest zdecydowanym orędownikiem amerykańskiej obecności w Europie, w tym także na terytorium Polski; we współpracy z USA realizujemy ten cel i stale podnosimy zdolności obronne naszego kraju - podkreśliło w stanowisku przekazanym PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
06.06.2020

„Le Monde”: Europa Środkowo-Wschodnia może skorzystać na powrocie fabryk na Stary Kontynent

Posiadając silną bazę przemysłową oraz tanią siłę roboczą, Europa Środkowo-Wschodnia może bardzo skorzystać na przenoszeniu fabryk na Stary Kontynent – ocenia w piątek „Le Monde”, przypominając jednocześnie o konflikcie na linii Warszawa-Paryż w sprawie kosztów pracy.
05.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

Grupa EDF zdobyła finansowanie na warty 2,2 mld dolarów projekt francuskiej morskiej farmy wiatrowej

Electricite de France SA oraz jej kanadyjscy i niemieccy partnerzy sfinalizowali finansowanie projektu morskiej energetyki wiatrowej o wartości 2 miliardów euro (2,23 miliarda dolarów), umożliwiając rozpoczęcie budowy obiektu w kanale La Manche.
04.06.2020

Dachser Polska ze stałymi połączeniami do Moskwy, Kaliningradu i Niżnego Nowogrodu

Dachser, globalny operator logistyczny, rozszerza swoją sieć Cargoplus, czyli połączeń drogowych do Rosji, ze względu na rosnące zainteresowanie unijnych eksporterów tym kierunkiem. W oddziale w Strykowie Dachser Polska utworzył punkt przeładunkowy, gdzie przesyłki z Polski i innych krajów UE są konsolidowane, a następnie wysyłane do oddziałów Dachser w Rosji. Operator obejmuje zasięgiem całą Rosję i inne kraje WNP.
02.06.2020

BALTOPS 2020 startuje już w przyszłym tygodniu

Manewry morskie BALTOPS, największe ćwiczenia w rejonie Morza Bałtyckiego, w tym roku będą odbywać się od 6 do 17 czerwca z udziałem środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO.
02.06.2020

Rezerwacja przepustowości na granicy Polska-Niemcy od 6 lipca 2020 r.

Zgodnie z decyzją ACER z dnia 6 sierpnia 2019 r., dotyczącą wyboru platformy do rezerwacji przepustowości na granicy Polska-Niemcy, przez najbliższe 3 lata alokacja przepustowości dla punktów Mallnow i GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS będzie realizowana poprzez platformę RBP ('Regional Booking Platform').
29.05.2020

Premier: nie można poświęcić zdrowia Polek i Polaków dla wyników gospodarczych

Nasza walka z koronawirusem nadal trwa, ale nawet przez chwilę nie przestajemy wierzyć, że nie można poświęcić zdrowia Polek i Polaków dla wyników gospodarczych - napisał w piątek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
29.05.2020

W propozycji KE 8 mld euro dla Polski z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Komisja Europejska zaproponowała, aby 8 mld euro z liczącego 40 mld euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadło Polsce. Jeśli tak się stanie, Polska będzie największym beneficjentem Funduszu.
28.05.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.2

Okolicznością, która odróżnia autonomiczne roboty (w tym pojazdy autonomiczne) od znanych nam dzisiaj rozwiązań technicznych, jest to, że bezpośrednim powodem wyrządzonej szkody może być zasadniczo ich działanie. Związek przyczynowy niezbędny do zaistnienia odpowiedzialności będzie więc istniał przede wszystkim pomiędzy szkodą a działaniem robota. Istnieje bowiem ryzyko, że niemożliwe będzie ustalenie związku przyczynowego (nawet pośredniego) pomiędzy szkodą a określonym działaniem człowieka (np. twórcy algorytmu). Stanowi
28.05.2020

Ambasador USA zapowiada nowe sankcje wobec Nord Stream 2

W wypowiedzi dla środowego wydania dziennika "Handelsblatt" ambasador USA w Niemczech Richard Grenell oświadczył, że Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje mające udaremnić dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec.
27.05.2020

"Puls Biznesu": Zaskakujące skutki ustawy o kontroli inwestycji

Proponowane przez rząd PiS przepisy ograniczające możliwość przejmowania polskich spółek mogą wzmocnić pozycję niemieckiego kapitału w Polsce – pisze wtorkowy "Puls Biznesu".
26.05.2020

Niemcy apelują o przetarg na 2 GW morskiej energii wiatrowej

Niemieckie WAB, Greenpeace Energy i H2BX wzywają do szybkiego przeprowadzenia specjalnego przetargu na morską energię wiatrową o mocy 2 GW i ogłoszenia go jeszcze przed końcem roku.
25.05.2020

Ekspert: Europejski Zielony Ład był od początku planowany jako strategia wzrostu i inwestycji

Europejski Zielony Ład był od początku planowany jako strategia wzrostu gospodarczego i inwestycji, obecna sytuacja wymaga właśnie zwiększenia pro-rozwojowych inwestycji, dających więcej miejsc pracy i korzyści społecznych - mówiła PAP Izabela Zygmunt ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
24.05.2020

Prezydent: Baltic Pipe da nam całkowitą niezależność w kwestii dostaw gazu

Gazociąg z szelfu norweskiego Baltic Pipe da nam całkowitą niezależność w kwestii dostaw gazu; od 2022 roku to my będziemy decydowali, czy podpiszemy kontrakt z rosyjskim dostawcą czy nie, do tej pory nie było alternatywy - podkreślił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.
24.05.2020

Rosja: Flota Bałtycka trzyma na celowniku nuklearne plany Polski

Rosyjska Flota Bałtycka trzyma na celowniku nuklearne plany Polski - pisze w piątek "Niezawisimaja Gazieta". Komentując możliwość rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej USA dziennik podkreśla, że Rosja przygotowuje duże ćwiczenia z udziałem swej Floty Bałtyckiej.
22.05.2020

Prezydent: nie sądzę, żeby nowy prezydent Chorwacji chciał zrezygnować z inicjatywy Trójmorza

Wraz z byłą prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović wyszliśmy z inicjatywą Trójmorza i nie sądzę, żeby nowy prezydent Chorwacji Zoran Milanović chciał z tej chorwackiej inicjatywy zrezygnować; to byłoby dziwne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.
21.05.2020

Europa szykuje się do otwarcia granic w połowie czerwca; Polska jeszcze nie zdecydowała

Państwa europejskie przygotowują się do otwarcia granic w połowie czerwca. Na razie koordynacja nie obejmuje całej UE; niektóre kraje zapowiadają szybsze kroki, a niektóre, w tym Polska, na razie nie podjęły decyzji.
21.05.2020

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na branżę morską: spojrzenie po I kwartale 2020

Branża morska pełni funkcję krwioobiegu światowej gospodarki. Z tego względu jako jedna z pierwszych odczuła skutki globalnego rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19 i idących za tym restrykcji, w szczególności zamykania granic. Dane z pierwszego kwartału br. dają przybliżony obraz, jak pandemia wpłynęła na branżę i jej poszczególne segmenty.
21.05.2020

UE przyjęła rozporządzenie ws. 100 mld euro na wsparcie zatrudnienia

Państwa UE przyjęły we wtorek rozporządzenie ws. tymczasowego instrumentu o wartości 100 mld euro, który ma pomóc pracownikom utrzymać miejsca pracy. KE apeluje do stolic, by tak szybko jak to możliwe podpisywały z nią umowy dotyczące gwarancji na pożyczki.
19.05.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.1

Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 należy liczyć się ze wzrostem znaczenia w gospodarce sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów opartych na zaawansowanych algorytmach, co z kolei wiąże się z koniecznością znalezienia rozwiązań prawnych i etycznych, które zminimalizują możliwe negatywne aspekty ww. rozwoju. Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki oraz na szeroko rozumianym rynku konsumenckim, co z kolei stawia nowe wyzwania przed ustawodawcą.
19.05.2020

Macron i Merkel ogłaszają inicjatywę wsparcia dla Europy wartą 500 mld euro

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosili w poniedziałek na wspólnej wideokonferencji „inicjatywę wsparcia dla Europy” w obliczu pandemii Covid-19. Wartości funduszu naprawczego przywódcy określili na 500 mld euro.
18.05.2020

Niemcy: Regulator nie zgodził się na wyłączenie Nord Stream 2 spod prawa UE

Niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych (Bundesnetzagentur - BNetzA) poinformowała w piątek, że odpowiedziała odmownie na wniosek spółki Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu Nord Stream 2, o wyłączenie tej magistrali spod unijnej dyrektywy gazowej.
15.05.2020

Jak sfinansować polskie inwestycje w infrastrukturę i wygrać z kryzysem?

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Na
14.05.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych za tydzień 27 kwietnia-1 maja

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
13.05.2020

Związki przemysłowców Niemiec, Włoch i Francji chcą pomocy UE na bezprecedensową skalę

W opublikowanym we wtorek wspólnym oświadczeniu szefowie związków przemysłowców Niemiec, Francji i Włoch zwrócili się do Unii Europejskiej, by w obliczu coraz silniejszych negatywnych skutków kryzysu koronawirusowego udzieliła państwom członkowskim wsparcia na nienotowana dotąd skalę.
12.05.2020

Kolejny transport sprzętu ochronnego zakupionego przez Lotos dotarł do Polski

Samolot An-124 "Rusłan" z około 105 tys. kombinezonów i 210 tys. przyłbic na pokładzie wylądował w poniedziałek o 17.30 na lotnisku Wrocław-Strachowice. To kolejny transport środków niezbędnych do walki z COVID-19 zakupionych w Chinach na zlecenie polskiego rządu przez Grupę Lotos - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.
11.05.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Ekspert: Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek Jamału, możemy go używać sami

Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek "Jamału" do przesyłu gazu do Niemiec, możemy go używać sami, w planowanym w Polsce hubie gazowym - powiedział PAP dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
11.05.2020

KE przewiduje historyczną recesję w tym roku; największe załamanie na południu UE

PKB strefy euro spadnie w tym roku o 7,7 proc.; najgłębsza recesja będzie miała miejsce na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii i Grecji - przewiduje w swoich prognozach KE. Unijna gospodarka odnotuje w tym roku recesję na historyczną skalę.
06.05.2020

Niemcy: W Porcie Hamburg udaremniono przemyt pół tony kokainy

Celnicy znaleźli około 500 kilogramów kokainy na pokładzie statku, który niedawno przybył do portu w Hamburgu.
05.05.2020

Koronawirus w transporcie. Polscy przewoźnicy podtrzymują europejską gospodarkę mimo wielu trudności

Z danych INLEO, producenta systemu GBOX, monitorującego ruch blisko 30 tysięcy ciężarówek, wynika, że mimo wyzwań, jakie stawia przed przewoźnikami pandemia koronawirusa, nadal pokonujemy miliony kilometrów po drogach Europy. Przewozy krajowe utrzymują się niemal na tym samym poziomie co wcześniej. Blisko połowa polskich przewoźników deklaruje podobne obroty finansowe jak przed rozpoczęciem kryzysu. Przedsiębiorcy uważnie obserwują rynek – tym bardziej, że chińska gospodarka powoli wraca do gry, a największe fabryki między
22.04.2020

Szczyt UE da zielone światło dla Funduszu Ożywienia

Szefowie państw i rządów zatwierdzą w czwartek na szczycie UE porozumienie w sprawie instrumentów antykryzysowych wartych 540 mld euro i zgodzą się na prace nad Funduszem Ożywienia, ale bez rozstrzygania o jego kształcie - wynika z nieoficjalnych informacji z Brukseli.
22.04.2020

PIE: wojna handlowa Chin i USA uderzy w Niemcy, Polska straci jako kraj-poddostawca

W obliczu pandemii wojna handlowa Chin i USA może przybrać nieoczekiwany zwrot. Chiny zmniejszą import m.in. z UE, na czym najbardziej ucierpią Niemcy - ocenia Polski Instytutu Ekonomiczny. Bezpośredni polski eksport do Chin straci niewiele, bardziej odczujemy to jako kraj-poddostawca.
22.04.2020

Agility uruchamia szybki transport morski między Europą a USA

Agility, czołowy globalny dostawca usług logistycznych i spedycyjnych, w odpowiedzi na ograniczenia w transporcie lotniczym cargo między Europą a Stanami Zjednoczonymi, wzmacnia ofertę frachtu morskiego i uruchamia dwa nowe serwisy drobnicowe – LCL Direct i Express LCL. Czas transportu drogą morską z USA do Europy wynosi mniej niż dwa tygodnie. Nowy serwis skierowany jest do eksporterów i importerów, którzy z powodu epidemii i zawieszenia połączeń lotniczych między Europą a USA, szukają alternatywnych sposobów dostawy ładu
22.04.2020

Covid-19 nie utrudnia realizacji projektu Rail Baltica

Pandemia Covid-19 nie utrudnia realizacji projektu budowy Rail Baltica, transeuropejskiego korytarza kolejowego łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki – poinformował we wtorek litewski resort transportu.
21.04.2020

Ekspert: odporność polskiej gospodarki na kryzys jest znacznie większa niż Włoch, czy Francji

Odporność polskiej gospodarki na kryzys jest znacznie większa niż Włoch, czy Francji, bo stosunek długu publicznego do PKB jest na dużo niższym poziomie - ocenił w rozmowie z PAP prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana.
20.04.2020

UE jako całość odpowiada na kryzys kwotą 3,4 biliona euro

Odpowiedź UE i wszystkich państw członkowskich na kryzys wywołany pandemią koronawirusa przekracza kwotę 3 bilionów euro, z czego największa część to środki krajowe mające zapewnić płynność przedsiębiorstwom - wynika z szacunków Komisji Europejskiej.
20.04.2020

Niemiecka stocznia zawiesza działalność na kolejne 2 tygodnie

Niemiecka stocznia MV Werften, część Genting Hongkong, postanowiła przedłużyć wstrzymanie produkcji o kolejne dwa tygodnie w związku z pandemią koronawirusa.
19.04.2020

Niemcy i inne kraje unijne pomogą liniom wycieczkowym w przetrwaniu kryzysu COVID-19

Niemcy i inne kraje europejskie pozwolą liniom wycieczkowym wstrzymać spłatę gwarancji kredytu eksportowego na jeden rok, poinformowało Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii (BMWi).
16.04.2020

Finnlines - z lasu na morze. Fiński armator w Porcie Gdynia

Prezentujemy następny z serii artykułów na temat armatorów i operatorów jednostek pływających, zawijających do polskich portów. Tym razem naszej analizie poddajemy kolejną solidną markę. Finnlines, bo o tej firmie mowa, to fiński potentat, należący jednak od kilku już lat całkowicie do międzynarodowej grupy żeglugowej Grimaldi. Fiński operator może się pochwalić bardzo innowacyjną flotą jednostek poziomego ładowania. Jego statki od wielu już lat zawijają regularnie do gdyńskiego portu, zapewniając łączność z portem Hanko.
08.04.2020

Historyczne spadki gospodarcze w UE. Konieczne 1,5 bln euro na przezwyciężenie kryzysu Covid-19

Mimo trwających całą noc rozmów unijnym ministrom finansów nie udało się dojść do porozumienia w sprawie odpowiedzi UE na kryzys wywołany koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji KE ostrzegła, że PKB eurolandu może się skurczyć o 10 proc. Optymizmem nie napawają również złe wyniki gospodarki Francji z I kwartału i kolejny dzień spadków na giełdach UE.
08.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

30 młodych fok trafiło na rehabilitację

Jeszcze miesiąc temu nikt nie podejrzewał, że epidemia koronawirusa rozprzestrzeni się na cały świat, a ludzie zostaną zamknięci w swoich domach. Opustoszały nie tylko ulice wielu miast w Polsce, ale również nadmorskie plaże. Natura, w odróżnieniu od nas, nie stanęła w miejscu. Wręcz przeciwnie, na Wybrzeżu pojawiły się już pierwsze urodzone w tym roku bałtyckie foki.
03.04.2020

Ponad milion osób zakażonych koronawirusem na świecie

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1 mln - podał w czwartek w raporcie amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Koronawirus SARS-CoV-2 zabił ponad 51 tys. osób.
02.04.2020

W jaki sposób koronawirus wpływa na gospodarkę światową i rynek walutowy? Czy polski złoty poradzi sobie z pandemią?

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie przestaje siać spustoszenia na rynkach finansowych. Jak wygląda sytuacja na froncie walki z pandemią, jak w tym kontekście radzą sobie waluty i co może je czekać?
01.04.2020

Unifeeder - duński armator w polskich portach

Dzisiaj kolejny artykuł z cyklu tekstów przedstawiających floty armatorów, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zaprezentujemy duńską spółkę Unifeeder A/S, której kontenerowce dowozowe są częstymi gośćmi naszych terminali. Jednakże jednostki pojawiające się na naszych wodach to nie jedyna obecność tego armatora w Polsce. A to za sprawą tego, że Gdynia jest ważnym punktem na mapie oddziałów tego przedsiębiorstwa i odgrywa w całej układance znaczącą rolę.
01.04.2020

Stena Line - szwedzka marka w gdyńskim porcie

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Jednym z takich przedsiębiorstw żeglugowych jest szwedzka Stena Line, realizująca promowe przewozy pasażerskie i towarowe na trasie Gdynia – Karlskrona. Jednakże dobrze nam znany szlak żeglugowy jest tylko jednym z wielu obsługiwanych przez tego armatora, a pływające na nim statki są jedynie częścią dużej floty wielkiego przedsiębiorstwa.
25.03.2020

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego: trenerzy i zawodnicy na kwarantannie

„Trenerzy i zawodnicy, którzy wrócili z zagranicy, przebywają na obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Zawieszone zostały akcje szkoleniowe, zarówno krajowe jak i zagraniczne” – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
23.03.2020

UE zawiesza sprawę przejęcia Chantiers de l'Atlantique przez Fincantieri

Jak informuje agencja prasowa Reuters, dochodzenie w sprawie przejęcia francuskiej stoczni Chantiers de l'Atlantique przez włoską grupę Fincantieri zostało zawieszone. Unijni urzędnicy nie otrzymali w terminie niezbędnych dokumentów.
21.03.2020

KE otwarta na wszystkie narzędzia, aby zmniejszyć negatywny wpływ kryzysu na gospodarkę

KE zadeklarowała, że jest otwarta na wszystkie narzędzia, które pomogłyby złagodzić negatywny wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę UE. W grę wchodzić może uruchomienie funduszu ratunkowego strefy euro, czy "koronaobligacje", czyli wspólny dług eurolandu.
20.03.2020

Niemcy wstrzymują motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec wstrzymało od wtorku motywowane względami humanitarnymi przyjmowanie uchodźców z innych państw - podały w środę niemieckie media, cytując rzecznika tego resortu.
18.03.2020

ZUS wesprze przedsiębiorców w walce ze skutkami pandemii

Rząd pracuje nad specustawą, której celem jest ograniczenie wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę i firmy. Te najbardziej obawiają się zatorów płatniczych i problemów z płynnością. NBP ocenia, że ich sytuacja na razie jeszcze nie pogorszyła się znacząco, ale potrzebne są szybkie działania, które zmniejszą straty i ograniczą ryzyko upadłości. Mechanizmy pomocowe zastosował już ZUS, który umożliwi odroczenie płatności składek. Przedsiębiorcy apelują o rozwiązania, które pozwolą rozłożyć ciężar strat nie tylko na firmy, lecz ta
18.03.2020

Koronawirus a promy zawijające do polskich portów

Koronawirus wywiera olbrzymi wpływ na wszystkie dziedziny życia, także na żeglugę promową. W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorobotwórczego drobnoustroju, na polskich granicach wprowadzone zostały kontrole sanitarne. Takiemu nadzorowi poddawane są również osoby, które przybywają do naszego kraju promami. O to, jak wyglądają procedury w portach zapytaliśmy Magdalenę Kierzkowską z Urzędu Morskiego w Gdyni.
13.03.2020

Polscy przedsiębiorcy wobec pandemii koronawirusa

Światowa gospodarka mierzy się obecnie z tąpnięciem, którego nie było od czasu globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Giełdy zanotowały największe spadki od dekady, a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD, obniżyła prognozowany wskaźnik wzrostu z 2,9 na 2,4 proc. w 2020 roku. Wszystko przez koronawirusa, który uderza w ekonomie niemal wszystkich krajów na świecie. Branżami najbardziej odczuwającymi kryzys są turystyka oraz przewóz pasażerski, który według ostatni danych Ministerstwa Rozwoju stracił ponad
13.03.2020

CEVA Logistics rozpoczyna działalność w Rosji

CEVA Logistics - globalny wiodący operator logistyczny, specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, frachcie lotniczym, morskim i drogowym - rozpoczyna własną działalność w Rosji. CEVA Logistics Russia ma siedzibę w Moskwie, gdzie świadczy pełen wachlarz usług, szczególnie koncentrując się na rozwoju logistyki kontraktowej.
12.03.2020

Zginął pasażer promu wycieczkowego Color Magic

Do tragicznego wypadku doszło u wybrzeży statku na pokładzie statku wycieczkowego Color Magic, należącego do Color Line. Jeden z pasażerów jednostki zmarł po wypadnięciu za burtę.
05.03.2020

Grecja: Tysiące migrantów próbują przekroczyć granicę turecko-grecką

Tysiące migrantów próbują we wtorek przekroczyć granicę turecko-grecką po otwarciu granic przez Turcję. Grożąc wysłaniem jeszcze "milionów" pod granicę z Europą, Ankara chce zmusić UE do pomocy w opanowaniu syryjskiego kryzysu uchodźczego - pisze AP.
03.03.2020

Chiny wyprzedziły Niemcy w wielkości żeglugi kontenerowej

Chiny wyprzedziły Niemcy pod względem całkowitej ilości ładowności TEU, którymi odznaczają się statki pływające dla armatorów z tego kraju.
02.03.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.