• <

Wynik wyszukiwania - "emisja" - Wiadomości

Pływające farmy słoneczne - nowoczesna i ekologiczna energia

Zaledwie siedem tygodni trwała rozpoczęta w lutym 2020 r. budowa farmy słonecznej Bomhofsplas na 18-hektarowym jeziorze w Zwolle w Holandii, składającej się z 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 pływających transformatorów i 192 falowników. Wytworzona w niej energia elektryczna jest oferowana bezpośrednio mieszkańcom i firmom Zwolle, jest w stanie zasilić ponad 7200 gospodarstw.
01.09.2020

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Innowacyjny statek o pięciu kadłubach [wideo]

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe i rosnące koszty paliwa zmuszają firmy i organizacje żeglugowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie kosztów zasilania statków w niezbędną energię oraz na zaspokojenie rosnących wymagań norm środowiskowych. Na całym świecie opracowywane są projekty mające na celu wykorzystanie energii wiatru. Niektórzy z projektantów przekonują, przy sprzyjających wiatrach i właściwym wykorzystaniu ich energii oszczędność paliwa może sięgnąć nawet do 50 procent.
28.08.2020

Innowacyjna produkcja to droga do wyjścia z kryzysu po pandemii

Innowacyjna produkcja jest kluczowa dla wyjścia z kryzysu po pandemii koronawirusa - oceniają eksperci DNB Banku Polska. Przy tym wskazują, że konieczne jest prawne określenie zasad, zgodnie z którymi wykorzystywana będzie robotyzacja i automatyzacja.
27.08.2020

Oceaniczne drobnoustroje i zanieczyszczenia wspólnie wpływają na klimat

Wzajemne oddziaływanie oceanicznych drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń wpływa na skład atmosfery, tworzenie się chmur i zmiany klimatu – poinformowano podczas wirtualnej sesji American Chemical Society.
24.08.2020

Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną w 2056 roku

Według optymistycznej wizji Polska mogłaby dojść do neutralności klimatycznej w 2056 r., ale w scenariuszu negatywnym może to być nawet rok 2067 – tak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) „Czas na dekarbonizację”.
19.08.2020

Minister Środowiska na uczelni Tadeusza Rydzyka o klimacie i jego ochronie

Michał Woś – obecny minister środowiska – jest częstym gościem konferencji organizowanych w Toruniu przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, której mecenasem i założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk. Przyjrzeliśmy się wypowiedziom ministra z lipcowej konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” oraz wcześniejszej styczniowej „Człowiek a ekologia”. Przebieg konferencji jest udostępniany przez media, m.in. TV Trwam oraz Radio Maryja.
17.08.2020

LOTOS zdalnie monitoruje wpływ pracy rafinerii na środowisko

Zakończył się projekt budowy systemu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (Continuous Emission Monitoring System). System pomaga w analizie pracy rafinerii przy przerobie różnych gatunków rop. Dzięki temu widać, jak produkcja wpływa na środowisko naturalne.
17.08.2020

Czysty gaz – perspektywy rozwoju energetyki wodorowej w UE

Wodór jest bezemisyjnym źródłem energii. Ma zastąpić gaz ziemny i pomóc w dekarbonizacji gospodarki UE. Rozwój branży wodorowej jest związany nie tylko z kwestiami klimatycznymi, ale też z polityką przemysłową – będzie wymagał wypracowania regulacji i inwestycji m.in. w moce produkcyjne i infrastrukturę. Stwarza to wyzwania dla polityki przemysłowej i zagranicznej Polski.
12.08.2020

Model gospodarki niskoemisyjnej będzie oparty na energii jądrowej

Model który ma zapewnić Polsce niskoemisyjną gospodarkę, będzie bazował na energii jądrowej oraz źródłach odnawialnych – powiedział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Sasin w "DGP": Kres energetyki węglowej w Polsce najpóźniej w 2060 r.

Realny plan naprawczy dla górnictwa trzeba przedstawić w ciągu dwóch miesięcy i tyle daliśmy sobie czasu – mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem kres energetyki węglowej w Polsce nastąpi najpóźniej w 2060 r.
03.08.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Pierwszy przewóz nowymi wagonami intermodalnymi LOTOS Kolej

22 nowe platformy do przewozów intermodalnych pomyślnie ukończyły swoje pierwsze zlecenie. 28 lipca dotarły do leżącego niedaleko granicy niemiecko-holenderskiej miasta Krefeld. To pierwsze z 324 wagonów zakupionych przez LOTOS Kolej w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych.
28.07.2020

Woś: Solidarna Polska przygotowała koncepcję polskiego systemu handlu emisjami

Jako środowisko Solidarnej Polski chcemy przedstawić rządowi, zachęcić pana premiera do tego, żeby rozpocząć negocjacje z Unią Europejską nad systemem handlu emisjami. Przygotowano koncepcję polskiego systemu handlu - powiedział w piątek minister środowiska Michał Woś.
25.07.2020

Gaz-System: gazociąg Rembelszczyzna - Mory z decyzją lokalizacyjną

Jest decyzja lokalizacyjna wojewody mazowieckiego dla gazociągu Rembelszczyzna - Mory - poinformował we wtorek Gaz-System. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne stolicy i okolic.
21.07.2020

Nie przepraszamy za straszenie zmianą klimatu

Niedawno na portalu quillette.com ukazał się tekst Michaela Shellenbergera, który „w imieniu osób zajmujących się ochroną środowiska” przeprasza za „klimatyczny alarmizm” i „straszenie zmianą klimatu”. Tekst, będący zresztą zapowiedzią i reklamą książki Shellenbergera pt. Apocalypse Never: Why Environmental Alarmism Hurts Us All zdążył już odbić się szerokim echem zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.
21.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Na szczycie UE negocjacje ws. funduszu odbudowy; to szansa na pobudzenie gospodarek

Na zaczynającym się w piątek szczycie UE liderzy będą szukać porozumienia ws. funduszu odbudowy. Zaproponowany przez Komisję Europejską, ma umożliwić zapożyczenie się na rynkach finansowych na korzystnych warunkach i dzięki setkom mld euro pobudzić gospodarkę.
17.07.2020

Premier udaje się do Brukseli, gdzie od piątku uczestniczyć będzie w szczycie UE poświęconym negocjacjom budżetowym

Premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek po południu do Brukseli. W piątek rano rozpocznie się tam dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat wieloletniego budżetu wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy.
16.07.2020

Po jakim czasie zobaczylibyśmy efekt wyzerowania emisji CO2?

Średnia temperatura powierzchni Ziemi prawdopodobnie będzie rosnąć jeszcze przez pewien czas, nawet po całkowitym zatrzymaniu emisji dwutlenku węgla związanych z działalnością człowieka. Czy zdołamy za naszego życia zaobserwować efekty ochrony klimatu? Młodsi mają szansę!
14.07.2020

Goldman Sachs: czysty wodór może być receptą na prawie połowę emisji

Technologie wodorowe dają szanse na ograniczenie nawet o 45 proc. antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych - szacuje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Jak wskazuje, wodór może pomóc zdekarbonizować sektory, w których redukcja emisji jest wyjątkowo trudna.
10.07.2020

Branża energetyczna: koronawirus spowoduje rekordowy spadek emisji CO2

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku można się spodziewać rekordowych spadków globalnej emisji CO2 - wskazało Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Zwrócono jednak uwagę, że stało się to kosztem gospodarki, a efekt klimatyczny będzie niewielki.
09.07.2020

KE zaprasza do składania wniosków dot. nowowczesnych technologii niskoemisyjnych

Komisja Europejska (KE) ogłosiła dziś zaproszenie do składania wniosków w ramach funduszu innowacyjnego, dotyczących przełomowych technologii w dziedzinach energii ze źródeł odnawialnych, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii oraz wychwytywania, a także wykorzystywania i składowania CO2, poinformowała Komisja.
03.07.2020

Środowisko i klimat. Opinie i wiedza przedstawicieli mediów w Polsce

Otaczający nas świat zmienia się w niespotykanym dotąd tempie. Rozwój technologii informacyjnych sprawił, że spędzamy czas, pracujemy, a przede wszystkim komunikujemy się nie tylko odmiennie niż nasi dziadkowie i rodzice, ale także inaczej, niż sami to czyniliśmy zaledwie dekadę temu.
24.06.2020

Dobre wieści dla norweskich złóż LOTOSU

Na początku ubiegłego tygodnia Equinor wraz z partnerami podjęli decyzję inwestycyjną o częściowej elektryfikacji złoża Sleipner. Przyczyni się to do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na norweskim szelfie kontynentalnym. Kilka dni później Aker BP i Equinor zawarli długo oczekiwane porozumienie komercyjne co do strategii rozwoju projektu NOAKA. Partnerem obu licencji jest LOTOS Exploration & Production Norge.
19.06.2020

Brytyjski sektor offshore obiecuje zmniejszyć o połowę emisje zanieczyszczeń w ciągu następnej dekady

Przemysł naftowy i gazowy offshore w Wielkiej Brytanii zobowiązał się do ograniczenia emisji o połowę w ciągu następnej dekady i całkowitego ich wyeliminowania do 2050 roku.
16.06.2020

McKinsey: dekarbonizacja Polski do 2050 r. kosztem 380 mld euro

Najbardziej efektywna kosztowo ścieżka neutralności emisyjnej Polski do 2050 r. wymaga dodatkowych 380 mld euro - ocenia firma doradcza McKinsey. W poświęconym Polsce raporcie wskazuje, że dekarbonizacja przekłada się na wymierne korzyści gospodarcze.
10.06.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
09.06.2020

Raport Ebury: Złoty powinien umacniać się stopniowo

Początkowa faza załamania aktywności gospodarczej w Polsce i kluczowych globalnych ośrodkach powoli przemija. Powrót sytuacji do normy sprzyja odrabianiu strat przez waluty emerging markets - wśród których znajduje się polski złoty. Sądzimy, że dalsze umocnienie polskiej waluty powinno jednak przebiegać stopniowo, jak i, że skala umocnienia złotego w relacji do dolara amerykańskiego będzie większa niż w parze z euro.
05.06.2020

Norwegia wykazuje najniższy, a Kanada najwyższy ślad węglowy

Ze względu na energochłonny proces wydobywania olejów ciężkich, Kanada wykazuje najwyższą intensywność emisji węgla na baryłkę wyprodukowanego ekwiwalentu ropy, podczas gdy Norwegia najniższą, z powodu mechanizmu ustalania cen emisji dwutlenku węgla i zakazu spalania - jak wynika z analizy Rystad Energy.
29.05.2020

Gróbarczyk: deklaracja Trzaskowskiego o zatrzymaniu przekopu mierzei godzi w bezpieczeństwo państwa

Deklaracja Rafała Trzaskowskiego dotycząca zatrzymania budowy przekopu Mierzei Wiślanej jest szkodliwa i godzi w bezpieczeństwo państwa - poinformował w przesłanym PAP komunikacie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Gróbarczyk: Trzaskowski, odpowiadający za katastrofę ściekową, podpisał deklarację z Zielonymi

Rafał Trzaskowski, który odpowiada za katastrofę ściekową oczyszczalni Czajka, podpisał deklarację z "Zielonymi". Wśród postulatów jest też zatrzymanie Przekopu Mierzei Wiślanej, chociaż sam głosował za ustawą dotyczącą tej inwestycji - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
25.05.2020

Bibby WaveMasters opracowuje system o zerowej emisji

Bibby Marine Services (Bibby) z siedzibą w Wielkiej Brytanii otrzymało grant na zbadanie szeregu układów paliwowych o zerowej emisji dwutlenku węgla w ramach projektu badawczo-rozwojowego WaveMaster Zero C.
22.05.2020

Emilewicz: sytuacja sprzyja ingerencji finansowej w rynek

Trudno sobie wyobrazić lepszą sytuację na aktywną ingerencję finansową w rynek – oceniła w środę wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zaznaczyła, obecny czas nie sprzyja oszczędzaniu przez państwo.
20.05.2020

Posłanka Kloc: nie ma pieniędzy na jednoczesne ratowanie gospodarki i wprowadzanie Zielonego Ładu

Nie ma pieniędzy na jednoczesne ratowanie gospodarki i wprowadzanie Europejskiego Zielonego Ładu - oceniła w środę europosłanka PiS Izabela Kloc. Jej zdaniem w dobie kryzysu istnieje ryzyko, że debatą nad polityką klimatyczną zaczną rządzić emocje, a nie racjonalne argumenty.
06.05.2020

Technologia Hamanna dla amerykańskich statków badawczych (foto, wideo)

Niemieckie przedsiębiorstwo Hamann AG dostarczy systemy oczyszczania ścieków dla trzech nowych statków badawczych typu Regional Class Research Vessels (RCRV), budowanych obecnie w stoczni Gulf Island Shipyards w Houma (Luizjana, USA).
06.05.2020

Borys: rusza emisja obligacji PFR w ramach Tarczy Finansowej

W poniedziałek rusza emisja obligacji Polskiego Funduszu Rozwoju w Tarczy Finansowej - poinformował na Twitterze prezes PFR Paweł Borys. Jak wyjaśnił, w poniedziałkowej emisji 4-letnich obligacji grupa PFR chce uzyskać 15 mld zł.
27.04.2020

Tobiszowski: zamrożenie systemu ETS to ponad 5,5 mld zł dla polskiego przemysłu

Zamrożenie unijnego systemu opłat za emisję dwutlenku węgla (ETS) rocznie dałoby polskiemu przemysłowi co najmniej 5,5 mld zł, które dziś elektrownie, ciepłownie, huty i inne zakłady płacą za uprawnienia do emisji CO2 - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.
15.04.2020

Skutek uboczny koronawirusa - spadek emisji CO2

Co łączy Polskę i Chiny? Wyzwania zdrowotne! I nie chodzi jedynie o koronawirusa, ale o wyzwania związane z chorobami spowodowanymi nadmiernymi emisjami CO2. Paradoksalnie obecnie jedno zagrożenie redukuje drugie, na co wskazują dane agencji Bloomberg. Jednak nawet gdyby koronawirus spowodował w Polsce spadki emisji CO2 proporcjonalne do tych w Chinach, to wciąż byłoby za mało, by sprostać ogłoszonemu przez Komisję Europejską projektowi nowego Prawa Klimatycznego. Zakłada ono podniesienie i tak wyśrubowanych celów redukcji emisji
25.03.2020

Austria, Estonia i Szwajcaria przystępują do walki z ekonomicznymi skutkami Covid-19

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował w sobotę, że jego rząd przeznaczy 4 mld euro na walkę z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa. Estonia przygotowuje się do zebrania na ten cel do 1 mld euro, w tym poprzez obligacje krótkoterminowe - podał resort finansów. Również Szwajcaria wesprze swoją gospodarkę.
15.03.2020

Forum Energii: w 2019 r. mniej energii z węgla, większy import

Spadek produkcji energii elektrycznej z węgla, a wzrost znaczenia gazu, większy import energii oraz większa produkcja z OZE - to najważniejsze wnioski z opracowania "Transformacja energetyczna w Polsce" za rok 2019 r. think tanku Forum Energii.
11.03.2020

Kolej może już wkrótce być całkowicie ekologiczna. Będzie napędzana wodorem lub energią słoneczną

W miarę wycofywania starych pociągów z tradycyjnymi silnikami pojawiają się nowe – napędzane wodorem czy fotowoltaiką. W Wielkiej Brytanii linia biegnąca do Londynu z Hampshire jest obecnie jedyną na świecie, która działa wyłącznie dzięki energii słonecznej. Zmieniają się też same dworce – zasilane zieloną energią stają się hubami komunikacyjnymi. – Aby kolej stała się środkiem transportu pierwszego wyboru, konieczne są programy modernizacyjne – ocenia Paweł Skoczowski, ekspert klastra Luxtorpeda 2.0.
10.03.2020

GAZ-SYSTEM: umowa z Elektrociepłownią Czechnica podpisana

Spółka zawarła z Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. umowę na przyłączenie do sieci przesyłowej nowego bloku gazowo-parowego. To inwestycja o kluczowym znaczeniu dla Wrocławia i okolic. Obecnie energia jest tam produkowana podczas spalania węgla i biomasy.
04.03.2020

MAE: globalna emisja CO2 z sektora energii w 2019 r. - bez zmian

Globalna emisja CO2 z sektora energii w 2019 r. nie zmieniła się w stosunku do 2018 r. i wyniosła 33 mld ton - wynika z opublikowanych we wtorek danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej. MAE podkreśla, że jednocześnie globalny PKB wzrósł o 2,9 proc.
11.02.2020

LOTOS Kolej kupiła nowoczesne wagony i lokomotywę elektryczną

216 wagonów platform produkcji firmy Kolowag i lokomotywa elektryczna firmy NEWAG zostały zakupione przez spółkę LOTOS Kolej. Umowy w tej sprawie podpisano w środę 29 stycznia 2020 r. w Gdańsku. Poprzedziły je rozstrzygnięte przetargi. Projekt „Zakup nowoczesnego taboru intermodalnego przez firmę LOTOS Kolej” jest dofinansowany ze środków unijnych.
29.01.2020

Niemiecki armator z 11 nowymi statkami we flocie

Niemiecka spółka żeglugowa United Heavy Lift (UHL) przejęła flotę dziewięciu ciężarowców F900 i zakupiła dwie dodatkowe jednostki o nośności 12 tys. dwt.
26.01.2020

Do sektora stoczniowego wkracza coraz więcej innowacji

Rynek w Polsce jest ograniczony, dlatego krajowe stocznie bazują na kontraktach z zagranicy i muszą dostosowywać się do globalnych trendów. Wśród nich są prace nad autonomicznymi napędami oraz rozwiązania proekologiczne, takie jak napędy wodorowe czy hybrydowe. Ogromną szansę dla sektora stoczniowego stwarza też morska energetyka wiatrowa. Na rozwoju offshore korzystają m.in. porty i cały przemysł stoczniowy, w tym gdyńska stocznia CRIST, która jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie ma doświadczenie w budowie
13.01.2020

IMO: od początku roku siedmiokrotnie mniej siarki w paliwach dla statków 09 stycznia 2020

Nowe przepisy o zmniejszeniu dopuszczalnej zawartości siarki w paliwach żeglugowych z 3,5 proc. do 0,5 proc. weszły w życie na całym świecie z początkiem 2020 roku. Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) chce w ten sposób ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.
09.01.2020

Czego przewoźnicy mogą się spodziewać w 2020 roku?

Czy polskie ciężarówki nadal będą podróżowały do Wielkiej Brytanii? Jakie nowe kierunki obiorą rodzime TIRy i kto będzie je prowadził? O szansach i zagrożeniach dla polskiego transportu drogowego w nadchodzącym 2020 r. oraz o wyzwaniach transportowych z minionego roku mówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
31.12.2019

Chińska stocznia buduje dla TT-Line prom napędzany LNG. Będzie kursował po Bałtyku

Chińska stocznia Jiangsu Jinling w Nanjing rozpoczęła budowę promu TT-Line w ramach projektu "Green Ships". Jednostka będzie napędzana skroplonym gazem ziemnym (LNG).
20.12.2019

Xinhua Silk Road: na konferencji COP25 chińskie firmy energetyczne nawołują do zwiększenia wysiłków w walce ze zmianą klimatu

Państwowa spółka energetyczna Huzhou wraz z innymi chińskimi przedsiębiorstwami i organizacjami energetycznymi wspólnie wprowadziły inicjatywę mającą na celu uporanie się ze zmianą klimatu w branży energetycznej na wydarzeniu towarzyszącym konferencji ONZ poświęconej zmianom klimatu COP25, które odbyło się w Madrycie w czwartek.
17.12.2019

Enea: więcej energii z OZE i gazu, spadek mocy konwencjonalnych

Przyrost mocy wytwórczych opartych na OZE, a potem i na gazie, przy stopniowym spadku mocy źródeł konwencjonalnych - zakłada zaprezentowana w poniedziałek aktualizacja strategii Enei. To drugi co do wielkości producent energii elektrycznej w Polsce.
16.12.2019

Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia

Bez porozumienia zakończył się w niedzielę szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
15.12.2019

Europejska Konferencja Transportu Wodnego

W piątek, 29 listopada w Brukseli odbyła się konferencja organizowana przez WATERBORNE TP. Dotyczyła transportu wodnego i wyzwań związanych z jego transformacją do poziomu zeroemisyjnego.
12.12.2019

PP Porty Lotnicze wydłużają zapisy w wezwaniu na akcje Baltony do 24 stycznia

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze wydłużyło zapisy w wezwaniu do sprzedaży 100 proc. akcji Baltony do 24 stycznia - poinformowało Biuro Maklerskie PKO BP, pośredniczące w wezwaniu.
06.12.2019

Kurtyka: na forum ONZ i UE wprowadziliśmy zasadę łączącą politykę klimatyczną z gospodarką

Polska do międzynarodowych agend ONZ i UE wprowadziła zasadę sprawiedliwej transformacji, w myśl której polityka klimatyczna nie może być oderwana od gospodarki - wskazał PAP minister klimatu Michał Kurtyka.
03.12.2019

Szijjarto: Węgry gotowe do rozmów o kolejnej umowie z Gazpromem

Rząd Węgier i kierownictwo koncernu Gazprom są gotowe do rozmów o nowej długoterminowej umowie o dostawach gazu na Węgry – podał w poniedziałek węgierski MSZ po rozmowie szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto z przedstawicielem władz Gazpromu w Budapeszcie.
02.12.2019

Czołowi członkowie żeglugi stworzyli projekt DecarbonICE. Jego celem jest walka z emisjami

Grupa czołowych firm z sektora gospodarki morskiej, w tym NYK, Sovcomflot, Knutsen OAS i Ardmore, DSME nawiązała współpracę z duńskim Centrum Rozwoju Morskiego (MDC) w celu opracowania technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla w ramach projektu o nazwie decarbonICE.
01.12.2019

Wes Amelie będzie pierwszym statkiem napędzanym syntetycznym gazem ziemnym

Niemiecki armator Wessels Marine i MAN Energy Solutions planuję przerobić kontenerowiec Wes Amelie, by mógł być napędzany skroplonym syntetycznym gazem ziemnym (SNG). Jak wyjaśniono, SNG byłby wytwarzany przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej.
07.11.2019

Stena Estrid kończy próbny rejs po Morzu Żółtym - analiza rynku promów Ro-Pax (film)

Szwedzki armator Stena Line zakończył próby jednego z pięciu promów typu Ro-Pax zamówionych w chińskiej stoczni.
30.10.2019

Greccy armatorzy popierają wprowadzenie limitu mocy statków

Greccy armatorzy będą wspierać propozycję wprowadzeniu limitu mocy statków, co miałoby pomóc w walce z emisjami w żegludze.
23.10.2019

Debata PAN i ONZ o klimacie: neutralność klimatyczna wymaga społecznej akceptacji

Aby zatrzymać globalne ocieplenie, musimy zredukować emisję CO2 - mówili w Warszawie naukowcy podczas debaty PAN i ONZ o klimacie. Wiceminister środowiska Michał Kurtyka odparł, że dojście do neutralności energetycznej byłoby cywilizacyjną zmianą, która wymaga społecznej akceptacji.
23.10.2019

PIE: Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem

Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych potencjalnym brexitem, bez względu na to, czy byłby to tzw. twardy brexit, czy brexit z umową - ostrzega Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.
22.10.2019

Niemcy promują używanie odnawialnej energii przez statki w portach

Niemiecki rząd zamierza mocniej inwestować w promocję odnawialnej energii, by walczyć z emisjami w swoich portach. Statki odwiedzające te miejsca mają używać czystych źródeł energii z lądu, zamiast spalania paliw kopalnych.
17.10.2019

Francja chce opodatkowania paliw morskich i lotniczych

Francja chce, aby Unia Europejska nałożyła podatek na paliwa morskie i lotnicze, co ma pomóc w walce z emisjami – powiedział we wtorek Bruno Le Maire, francuski minister finansów.
16.10.2019

AIDA Cruises będzie testować ogniwa paliwowe na swoich wycieczkowcach

AIDA Cruises zadeklarowała udział w niemieckim projekcie badawczym, który ma na celu przetestować ogniwa paliwowe na statkach wycieczkowych. Projekt o nazwie Pa-X-ell2 jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej.
13.10.2019

Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii. PGE już inwestuje w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na Bałtyku

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku jest w trakcie konsultacji, a krajowy plan na rzecz energii i klimatu do 2030 roku negocjowany obecnie z Komisją Europejską. Obie strategie wyznaczą długoterminowe cele państwa w zakresie energetyki, ale eksperci są zgodni, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na OZE i czyste technologie produkcji energii. W ten nurt chce się wpisać PGE Polska Grupa Energetyczna, która realizuje dwa duże programy inwestycji w fotowoltaikę i farmy wia
09.10.2019

BIMCO z propozycją nowych regulacji do walki z emisjami

Międzynarodowe stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO zaproponowało nowe rozwiązanie, które może pomóc branży żeglugowej w dążeniu do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
02.10.2019

IPCC: Oceany i lodowce są niszczone szybciej niż sądzono

Politycy na świecie muszą przyspieszyć i wzmocnić działania na rzecz klimatu i oceanów - apelują członkowie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Ich najnowszy raport nt. wpływu kryzysu klimatycznego na lodowce i oceany opublikowano w środę.
26.09.2019

Minister Grzegorz Witkowski wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE)

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (w formacie ministrów transportu) w dniu 20 września w Brukseli.
24.09.2019

Port Gdynia dla miasta Gdyni

Gdyński port jest starszy od miasta o całe cztery lata. I nic w tym fakcie dziwnego, gdyż przyczynkiem do powstania Gdyni była właśnie budowa portu. Decyzja, podjęta dziewięćdziesiąt siedem lat temu u zarania narodzin II Rzeczypospolitej stała się wielkim symbolem odrodzonego państwa polskiego. Gdyński port powstał jako żywa wizytówka ówczesnej Polski – jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Gdyby nie port to w ogóle nie było by miasta…
24.09.2019

Armatorzy inwestują miliony w ekologiczne promy, ale wciąż brakuje infrastruktury

Coraz więcej armatorów stawia na ekologiczne rozwiązania. Niektórzy z nich coraz częściej zwracają jednak uwagę na fakt, że niezbędna do osiągnięcia pełnego sukcesu infrastruktura nie zawsze nadąża za rozbudową nowoczesnej i przyjaznej środowisku floty.
12.09.2019

Morawiecki: Relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie we wszystkich obszarach

Relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie rozwoju, właściwie we wszystkich kluczowych obszarach - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych. Wyniki Polski i Czech są wzorem dla innych krajów europejskich - podkreślał premier Andrej Babisz.
28.08.2019

Norweska agencja Norsar mówi o dwóch eksplozjach 8 sierpnia na północy Rosji

Norweska niezależna agencja badań geologicznych Norsar podała w piątek, że 8 sierpnia na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym doszło do dwóch eksplozji. Dotychczasowe informacje mówiły o jednym wybuchu, w wyniku którego zginęło pięć osób.
24.08.2019

„Wiedomosti”: Rosja traktuje bezpieczeństwo jądrowe jak sprawę wewnętrzną

Władze Rosji próbują prezentować bezpieczeństwo jądrowe jako sprawę wewnętrzną; niechęć do udostępnienia informacji o wypadku pod Siewierodwińskiem i jego skutkach budzi podejrzenia, że Rosja coś ukrywa - ocenia w środę dziennik gospodarczy "Wiedomosti".
21.08.2019

Rosja do CTBTO: Wypadek na poligonie nie jest sprawą tej organizacji

Władze Rosji oświadczyły we wtorek międzynarodowej organizacji, powołanej do weryfikowania zakazu prób nuklearnych CTBTO, że wypadek, do którego doszło w tym miesiącu na rosyjskim poligonie doświadczalnym, to nie jest sprawa tej organizacji.
20.08.2019

„WSJ”: Po wybuchu już cztery ośrodki w Rosji nie podają danych o promieniowaniu

Po wybuchu na poligonie marynarki wojennej nad Morzem Białym już cztery ośrodki mierzące poziom promieniowania radioaktywnego w Rosji przestały przekazywać dane pomiarowe - informuje "WSJ" za Organizacją ds. Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO).
20.08.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

Norwegia: Przy granicy z Rosją w powietrzu wykryto radioaktywny jod

Norweski Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego (DSA) poinformował w czwartek o wykryciu przez jego stację pomiaru powietrza przy granicy Norwegii z Rosją niewielkich ilości radioaktywnego jodu, którego stężenie nie było groźne dla ludzkiego zdrowia.
15.08.2019

100-lecie polskiej flagi państwowej – moneta kolekcjonerska NBP

14 sierpnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł – 100-lecie polskiej flagi państwowej - poinformowało we wtorek biuro prasowe NBP. Monetę wykonano w wyjątkowej technice dwustronnego druku UV - dodano.
14.08.2019

W Siewierodwińsku promieniowanie znacznie przewyższało naturalny poziom

Przy czwartkowym incydencie na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej nad Morzem Białym poziom promieniowania w odległym o 40 kilometrów Siewierodwińsku przewyższał emisję tła naturalnego od 4 do 16 razy - podały we wtorek rosyjskie władze.
13.08.2019

Trump o wybuchu pocisku w Rosji: Mamy bardziej zaawansowaną technologię

W reakcji na eksplozję na poligonie rakietowym w Rosji, gdzie zdaniem amerykańskiego wywiadu wybuchł pocisk o napędzie nuklearnym, prezydent USA Donald Trump oświadczył, że jego kraj dysponuje "podobną, ale dużo bardziej zaawansowaną" technologią.
13.08.2019

Amerykańskie media: Wywiad podejrzewa, że w Rosji wybuchł pocisk o napędzie nuklearnym

Służby wywiadowcze USA podejrzewają, że niedawny wybuch na poligonie rakietowym rosyjskiej marynarki wojennej w Nionoksie nad Morzem Białym nastąpił w trakcie próby prototypu pocisku manewrującego o napędzie nuklearnym - podał w poniedziałek "New York Times".
13.08.2019

Regaty w Gdyni to nie tylko promocja sportu, lecz także ochrony środowiska

Ponad 1,6 tys. zawodników i 11 imprez – zakończone właśnie 20. regaty Volvo Gdynia Sailing Days to największe żeglarskie wydarzenie w regionie Morza Bałtyckiego. Najważniejszymi regatami całej imprezy były mistrzostwa świata w klasie 29er, widowiskowe i przyciągające tłumy kibiców. Regaty mają jednak nie tylko sportowy wymiar. To także promocja ekologicznych postaw i zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia Bałtyku plastikiem.
07.08.2019

Zachodniopomorskie: Oczyszczalnia nie była sprawcą śnięcia ryb w Jeziorze Jamno

Wykluczam, by to oczyszczalnia ścieków była sprawcą śnięcia ryb w Jeziorze Jamno. Najbardziej prawdopodobna jest naturalna przyczyna - brak tlenu spowodowany intensywnym zakwitem sinic i produkowane przez nie toksyny – powiedziała w piątek PAP Beata Atałap z koszalińskiej delegatury WIOŚ.
03.08.2019

Corsica Linea zamawia nowoczesny prom. Ważna inwestycja w przyszłość

Firma Corsica Linea będzie miała zupełnie nowy prom. Armator, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zawarł właśnie kontrakt na budowę nowoczesnego promu, który jeszcze bardziej wzmocni jego znaczenie na Morzu Śródziemnym.
01.08.2019

Kanadyjski armator zamówił jednostkę PSV o napędzie hybrydowym

Kanadyjskie Atlantic Towing podpisało kontrakt z norweską grupą Havyard na budowę nowoczesnej jednostki do obsługi platform offshore z napędem hybrydowym.
18.06.2019

Zakończyły się targi Nor-Shipping. O tym w tym roku rozmawiano w Oslo

Raz na dwa lata konferencja Nor-Shipping organizowana w stolicy Norwegii przyciąga ponad 35 tysięcy specjalistów reprezentujących wszystkie sektory branży morskiej – armatorów, stocznie, dostawców usług i produktów. W tym roku kluczową kwestią omawianą na Nor-Shipping była ochrona środowiska. Nie bez powodu.
10.06.2019

Azoty zawieszają emisję akcji związaną z projektem Polimery Police

Azoty Police zawiesiły planowaną emisję akcji - poinformował w środę właściciel spółki - Grupa Azoty. Emisja to element budowania finansowania projektu Polimery Police. Powodem decyzji jest prawna możliwość zakupu akcji przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
06.06.2019

ABS: Paliwa alternatywne będą kluczowe w dekarbonizacji żeglugi

Amerykańskie towarzystwo klasyfikacyjne, American Bureau of Shipping (ABS), opublikowało prognozę Low Carbon Shipping Outlook, której celem jest ocena sposobów walki z emisjami w żegludze.
05.06.2019

Rivertrace: Armatorzy muszą być informowani o narzędziach monitoringu wody płuczącej

Już od nowego roku paliwa morskie nie będą mogły przekraczać 0,5 proc. zawartości siarki. Z tej okazji firma Rivertrace przedstawiła specjalny dokument, w którym skupia się na technologii skruberów, a w szczególności monitoringu wody do płukania spalin.
04.06.2019

Maersk połączył siły z DB Schenker, by walczyć z zanieczyszczaniem oceanów i emisjami

Duński gigant żeglugowy Maersk razem z DB Schenker będzie pracował nad stworzeniem bardziej zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska sieci transportowych na całym świecie.
03.06.2019

Hydrogen Europe i Waterborne Technology Platform będą wspólnie pracować nad paliwami morskimi na bazie wodoru

Hydrogen Europe i Waterborne Technology Platform podpisały list intencyjny w sprawie promowania paliw morskich opartych na wodorze.
13.05.2019

Nowe projekty bunkierek LNG w gdańskim Seatech Engineering

Gdańskie biuro projektowe Seatech Engineering z nowymi koncepcjami. Odpowiadając na potrzeby rynku i nowe przepisy dotyczące limitów tlenku azotu - przedstawiło ciekawe projekty bunkierek i platform do magazynowania LNG.
09.05.2019

Konwersja promów ForSea. Duże korzyści dla środowiska i pasażerów

Działania firmy ForSea (dawniej HH-Ferries), która w ostatnim czasie zainwestowała znaczące środki w modernizację swojej floty, przyniosły efekty. Przewoźnik pochwalił się, że poziom emisji w rejonie cieśniny Sund udało mu się zmniejszyć o połowę.
16.04.2019

Budowa nowego promu dla Color Line ma się ku końcowi

Wielkimi krokami zbliża się moment ukończenia budowy nowego promu dla Color Line. Przy nowoczesnej hybrydowej jednostce trwają obecnie prace wykończeniowe. To oznacza, że ustalony wcześniej termin inauguracji jednostki na trasie Sandefjord-Strømstad powinien zostać dotrzymany.
11.04.2019

Raport: Polska energetyka na zakręcie, rośnie import węgla, stagnacja w OZE

Rosnący import węgla, gazu i energii elektrycznej oraz stagnacja w energetyce z odnawialnych źródeł energii - tak 2018 r. w polskiej energetyce podsumowuje Forum Energii. Organizacja dodaje, że w ub.r. eksport polskiego węgla był najniższy od 15 lat.
10.04.2019

XX Konferencja STREFY Ex w Gdańsku

Detekcja i monitoring wycieków substancji niebezpiecznych, bezpieczeństwo pożarowe w obszarach zagrożonych wybuchem oraz najnowsze rozwiązania w zakresie wczesnego wykrywania pożarów obiektów przemysłowych. To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas tegorocznej Konfe
09.04.2019

Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe na pierwszym miejscu. Zakończyła się XX Konferencja STREFY Ex (foto, wideo)

Detekcja i monitoring wycieków substancji niebezpiecznych, bezpieczeństwo pożarowe w obszarach zagrożonych wybuchem oraz najnowsze rozwiązania w zakresie wczesnego wykrywania pożarów obiektów przemysłowych. To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas tegorocznej Konferencji STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe – emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. Jej jubileuszowa XX edycja odbyła się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r.
09.04.2019

OT Logistics S.A. ma umowę z największymi wierzycielami dotyczącą restrukturyzacji zadłużenia o wartości 175 mln zł

Spółka OT Logistics S.A. podpisała z konsorcjum banków kredytujących Grupę umowę wspólnych warunków zadłużenia Grupy, kończąc z sukcesem rozmowy rozpoczęte w czerwcu 2018 r. Umowa przewiduje, po spełnieniu przez Spółkę określonych wymogów, m. in. ujednolicenie warunków finansowania, częściowe obniżenie oprocentowania, warunkowe przedłużenie terminów zapadalności finansowań o co najmniej 12 miesięcy, ustanowienie nowych zabezpieczeń, a także warunkowe udzielenie nowego finansowania.
01.04.2019

Półzanurzalna platforma Stena Drilling zmodernizowana w stoczni Damen

Stocznia Damen poinformowała na swojej stronie o zakończeniu gruntownej przebudowy platformy półzanurzalnej Stena Don. Do Damen trafiła ona w październiku 2018 roku a w lutym 2019 trafiła do pracy w ramach nowego kontraktu na Wyspach Szetlandzkich w Wielkiej Brytanii.
29.03.2019

Premier: Chcemy utrzymać deficyt w ryzach unijnych, nie przekroczyć 3 proc. PKB

Będziemy starać się utrzymać deficyt w ryzach unijnych, nie przekroczyć 3 proc. PKB, a także utrzymać w ryzach stabilizującej reguły wydatkowej - zapewnił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że pewien przyrost deficytu sektora finansów publicznych nastąpi.
26.03.2019

Equinor wybrał wykonawcę pływających turbin wiatrowych dla swojej nowej farmy wiatrowej

Norweski koncern energetyczny, Equinor, wybrał zakład Gulen Industrial Harbour na wykonawcę swojego drugiego projektu jedenastu pływających turbin wiatrowych.
21.03.2019

UE: Jest porozumienie ws. limitów CO2 dla ciężarówek

Przedstawiciele państw członkowskich, KE i PE wypracowali porozumienie ws. przepisów dotyczących ustanowienia limitów emisji CO2 dla nowych ciężarówek. Zgodnie z nim producenci będą musieli ograniczyć emisje o 30 proc. do 2030 r.
20.02.2019

XX Konferencja STREFY Ex

Z wielką przyjemnością zapraszamy na Jubileuszową XX Konferencję STREFY Ex, która upłynie pod hasłem „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. W tym roku spotykamy się w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia.
15.02.2019

Znamy wykonawcę pływających turbin wiatrowych dla projektu Hywind Tampen

Norweski koncern energetyczny, Equinor, wybrał zakład Gulen Industrial Harbour w norweskim Sogn og Fjordane na wykonawcę swojego drugiego projektu jedenastu pływających turbin wiatrowych.
14.02.2019

Nowy terminal DB Schenker pod Wrocławiem

DB Schenker przeniósł terminal z Wrocławia do Nowej Wsi Wrocławskiej. Inwestycja za ponad 45 mln złotych jest nową siedzibą oddziału operatora logistycznego w regionie.
16.01.2019

Emilewicz: Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości ulokujemy poza Warszawą

To nie Warszawa będzie główną siedzibą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, której celem jest pomoc polskim przedsiębiorstwom w transformacji w kierunku przemysłu 4.0, ich cyfryzacji i automatyzacji - powiedziała PAP szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.
11.01.2019

Dwa miasta, dwa wyjątkowe spotkania - zarezerwuj termin już dziś

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić na XX Konferencję STREFY Ex, która odbędzie się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r. oraz na XV Konferencja poświęcona tematyce nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii, metod pomiarowych, optymalizacji oraz bezpieczeństwa eksploatacji instalacji przemysłowych branży paliwowej, chemicznej i energetycznej w dniach 9-10 stycznia w 2019 r. w Hotelu IBB Andersia w Poznaniu.
04.01.2019

Samskip połączy polskie, szwedzkie i norweskie porty zero-emisyjnymi kontenerowcami

Samskip, globalna firma logistyczna z główną siedzibą w Rotterdamie poinformował w oficjalnym komunikacie, że objął przewodnictwo w ambitnej inicjatywnie zaprojektowania i zbudowania autonomicznych kontenerowców zero-emisyjnych, które planowo mają zostać zatrudnione w regularnym połączeniu portów polskich, szwedzkich i norweskich. Krok ten ma znacząco obniżyć koszty żeglugi bliskiego zasięgu.
02.01.2019

Do straży granicznej trafiło osiem samochodów hybrydowych

Osiem samochodów z napędem hybrydowym trafiło do straży granicznej. Sześć aut będzie przeznaczone do patrolowania dróg utwardzonych, a dwa do jazdy w trudniejszych warunkach - poinformowała w piątek PAP por. SG Joanna Rokicka. Zakup pojazdów dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
28.12.2018

Wiatr rozwieje emisje i obniży rachunki za prąd

Pieniądze na rekompensaty do rachunków za prąd nie muszą być przejadane. Mogłyby one służyć przebudowie systemu w kierunku mniej emisyjnym. Warunkiem jest wykorzystanie większej ilości energii z odnawialnych źródeł, w tym z najtańszego dziś wiatru.
25.12.2018

Państwa UE po raz pierwszy zgadzają się na limity CO2 dla ciężarówek

Ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska wypracowali w czwartek porozumienie w sprawie projektu przepisów dotyczących ustanowienia limitów emisji CO2 dla samochodów ciężarowych. To decyzja historyczna, bo takich ograniczeń do tej pory w UE nie było.
21.12.2018

Strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy (wideo)

W sobotę późnym wieczorem strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
16.12.2018

TT-Line podpisał kontrakt na budowę ekologicznego promu przyszłości. Będzie pływał po Bałtyku

Nowy kontrakt TT-Line. Niemiecki operator promowy w poniedziałek podpisał umowę na budowę „TT-Line Green Ship” – ekologicznego promu, który będzie pływał po Morzu Bałtyckim. Nowoczesna jednostka ma być gotowa w 2022 r.
10.12.2018

Polska emituje dwa razy mniej CO2 niż Niemcy, ale gospodarkę ma siedem razy mniejszą

Choć Polska jest czarnym charakterem wielu doniesień dotyczących emisji gazów cieplarnianych w Europie, faktycznie nie jest odpowiedzialna za największą ich część. Ponad dwa razy więcej CO2 emitują Niemcy. Ich gospodarka jest jednak siedmiokrotnie większa niż Polski.
07.12.2018

Głowy państw na COP24: Pokazujemy, że ograniczenie jest emisji możliwe

Pokazujemy, że ograniczenie emisji jest możliwe; zamierzamy przekroczyć cele na 2030 r. - mówił w poniedziałek w Katowicach prezydent Łotwy Raimonds Vejonis. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał do „wielkich ambicji” odnośnie celów polityki klimatycznej.
04.12.2018

Ministerstwo Energii przedstawiło projekt polityki energetycznej do 2040 r.

60 proc. prądu z węgla w 2030 r. i poniżej 30 proc. w 2040 r., energia jądrowa od 2033 r., gaz jako paliwo przejściowe, rezygnacja z rozbudowy wiatraków na lądzie i budowa ich na morzu - to główne założenia projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.
24.11.2018

IOŚ: Pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona

W kontekście polityki klimatycznej, raportów naukowych, negatywnych zmian klimatu widać, że pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona i niezbędna - ocenił w rozmowie z PAP Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
14.11.2018

Finnlines inwestuje w ekologię. Powstaną kolejne, przyjazne środowisku jednostki

Firma Finnlines (część giganta branży promowej - grupy Grimaldi), podzieliła się swoimi planami budowy ekologicznych statków. To kolejny krok w dziedzinie promowania ochrony środowiska.
07.11.2018

Baleària z dużą unijną dotacją. Firma przebuduje pięć swoich promów

Firma Baleària otrzymała unijną dotację. Pozyskane środki pokryją część kosztów modernizacji pięciu promów. Dzięki tym przebudowom należąca do hiszpańskiego armatora flota staje się jeszcze bardziej przyjazna środowisku.
15.10.2018

DFDS zainstaluje scrubbery na wszystkich swoich śródziemnomorskich promach

Duńska firma żeglugowa i logistyczna DFDS panuje zainstalować scrubbery na swoich 12 promach pływających po Morzu Śródziemnym. Jednostki zawijają do portów w Turcji, Włoszech, Grecji i Francji.
11.09.2018

Nowy prom Wightlink już na trasie

Chwila, która była długo wyczekiwana zarówno przez władze Wightlink, jak i przez pasażerów pływających na trasie przez cieśninę Solent, stała się już faktem. Nowy prom przewoźnika kursuje już na trasie pomiędzy Isle of Wight oraz Portsmouth.
31.08.2018

Statki autonomiczne przyszłością przemysłu promowego?

Automatyzacja, pojazdy autonomiczne i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego to cele strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej we wszystkich dziedzinach gospodarki. W ostatnich latach coraz więcej o niej w kontekście przepraw promowych.
16.08.2018

Unijni armatorzy gotowi na nowe przepisy w sprawie zawartości siarki w paliwie

Zanieczyszczenie powietrza przez tlenki siarki (SOx) emitowane przez unijne statki znacznie spadło w ostatnich latach - wynika z nowego sprawozdania Komisji Europejskiej.
05.08.2018

Port Gdańsk z nowoczesnym monitoringiem zanieczyszczeń

W jaki sposób szybko identyfikować źródła groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza? Jak monitorować w sposób ciągły poziom zanieczyszczeń w stosunku do obowiązujących norm i przepisów? Jak przewidywać rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń pod wpływem czynników atmosferycznych? Odpowiedzi na te pytania znaleźli członkowie polskiego startup'u Feature Forest. W ramach organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu akceleracyjnego Space3ac Intermodal Transportation stworzyli system fPerception, który pomoże
18.07.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może testować w ciągu tygodnia 4,32; rentowności SPW w dół

Złoty może w ciągu tygodnia ponownie testować poziom 4,32/EUR, jeżeli słabszy byłby środowy odczyt produkcji przemysłowej - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowności krajowych SPW z długiego końca krzywej - które we wtorek mocno spadły - mogą testować poziom 3,0 proc.
18.07.2018

Pięć nowych i ekologicznych promów dla Kopenhagi

Firma Arriva Danmark zamówiła pięć nowoczesnych, ekologicznych promów, które będą służyły do obsługi połączeń pomiędzy przystaniami w Kopenhadze. Kontrakt na ich budowę został podpisany z grupą Damen Shipyards.
13.07.2018

Prezydent Płocka zarzuca PKN Orlen brak współpracy – spółka zapewnia, że stawia na dialog

Prezydent Płocka zarzuca PKN Orlen brak współpracy w przekazywaniu informacji o zdarzeniach na terenie zakładu spółki mogących mieć wpływ na jakość powietrza. PKN Orlen zaprzecza zarzutom i zapewnia, że stawia na dialog z lokalną społecznością i przedstawicielami władz.
28.06.2018

Zerową akcyzą na CNG i LNG do silników spalinowych zajmie się sejmowa podkomisja

Projektem wprowadzającym zerową stawkę akcyzy na gaz ziemny CNG (sprężony) i LNG (skroplony) przeznaczony do napędu silników spalinowych zajmie się podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego - zdecydowała we wtorek sejmowa komisja finansów publicznych.
19.06.2018

PGNiG i Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisały porozumienie ws. wykorzystania LNG

Porozumienie dot. wykorzystania LNG - podpisały we wtorek Zarząd Morskiego Portu Gdynia, PGNiG Obrót Detaliczny i Gas-Trading z grupy kapitałowej PGNiG. Porozumienie zakłada budowę specjalnej barki przystosowanej do bunkrowania gazem LNG w Porcie Gdynia.
19.06.2018

Starship – futurystyczna ciężarówka umożliwia zwiększenie efektywności przewozu jednostki ładunku o 248%

Dział olejowy Shell oraz AirFlow Truck Company ogłosiły wyniki jazdy testowej ekonomicznej i ekologicznej ciężarówki Starship, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych na trasie o długości ponad 3700 kilometrów.
15.06.2018

PKN Orlen finalizuje program emisji obligacji detalicznych

PKN Orlen finalizuje program obligacji detalicznych. Zapisy na papiery dłużne serii E spółki, na łączną kwotę 200 mln zł, będą przyjmowane od 18 czerwca. W ramach realizowanego od 2017 r. programu emisji, płocki koncern uplasowała dotąd na rynku obligacje warte 800 mln zł.
13.06.2018

Unijne statki emitują coraz mniej siarki

Zanieczyszczenie powietrza przez tlenki siarki (SOx) emitowane przez unijne statki znacznie spadło w ostatnich latach - wynika z nowego sprawozdania Komisji Europejskiej.
12.06.2018

Maciej Woźniak: dla branży CNG i LNG zerowa akcyza to drugie życie

Dla branży CNG i LNG projekt wprowadzenia zerowej akcyzy na te paliwa to " drugie życie " - ocenił w środę wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak.
23.05.2018

Blisko 13 miliardów złotych na transport niskoemisyjny w Polsce

Trzynaście miliardów złotych, prawie trzy miliardy euro, ma w najbliższych latach pobudzić, napędzić i zapewnić rozwój transportu niskoemisyjnego w Polsce. Kwota ta posłuży głównie do wsparcia rozwoju elektromobilności, ale rząd nie zapomina także o innych rozwiązaniach, takich jak gazomobilność.
16.05.2018

PKN Orlen zdecydował o emisji obligacji kolejnej serii

PKN Orlen zdecydował o uruchomieniu emisji serii D obligacji na okaziciela w ramach programu publicznych emisji papierów dłużnych skierowanych do inwestorów indywidualnych. Od 2017 r. kwota trzech wcześniejszych serii tych obligacji wyniosła już łącznie 600 mln zł.
16.05.2018

PKN Orlen zdecydował o emisji obligacji kolejnej serii

PKN Orlen zdecydował o uruchomieniu emisji serii D obligacji na okaziciela w ramach programu publicznych emisji papierów dłużnych skierowanych do inwestorów indywidualnych. Od 2017 r. kwota trzech wcześniejszych serii tych obligacji wyniosła już łącznie 600 mln zł.
15.05.2018

PKN Orlen przydzielił obligacje nowej serii 689 inwestorom

PKN Orlen przydzielił 2 mln obligacji detalicznych serii C 689 inwestorom. W okresie subskrypcji złożyli zapisy na 2 mln 720 tys. 807 sztuk tych papierów dłużnych. Spółka dokonała redukcji zapisów, a średnia stopa redukcji wyniosła 26,49 proc. - podał płocki koncern.
11.05.2018

Zainteresowanie obligacjami PKN Orlen większe niż oferowana pula

W ciągu jednego dnia przekroczona została liczba zapisów na obligacje detaliczne PKN Orlen o łącznej wartości 200 mln zł. To trzecia seria w ramach programu emisji papierów dłużnych spółki, gdzie zainteresowanie przewyższyło dostępną pulę - podał płocki koncern.
09.05.2018

Stena Line stawia na zrównoważony rozwój. Efekty coraz wyraźniejsze

Stena Line nie ustaje w staraniach, które mają prowadzić do ograniczenia wpływu jej działalności na środowisko. Firma opublikowała właśnie raport, w którym znalazły się informacje na temat zrealizowanych w ubiegłym roku działań prośrodowiskowych. Prezentuje on efekty przeprowadzonych do tej pory akcji.
07.05.2018

Większość wycieczkowców NCLH ze scrubberami do 2020 r.

Większość wycieczkowców Norwegian Cruise Line Holdings ze scrubberami do 2020 r. – poinformował portal bunkerspot.com. A to za sprawą przyjętej przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) nowej normy emisji, na mocy której od 1 stycznia 2020 r. emisja związków siarki SOx zostaje obniżona z obecnego 3,5% zawartości w paliwie do 0,5%.
05.05.2018

PKN Orlen wyemituje trzecią serię obligacji o wartości 200 mln zł

PKN Orlen wyemituje w trzeciej serii obligacji detalicznych, 4-letnie papiery dłużne o wartości 200 mln zł. Będą one oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, na którą składa się WIBOR 6M i marża 1,20 proc. Zapisy na obligacje ruszą 7 maja.
25.04.2018

Metanol odpowiedzią na ograniczenie dopuszczalnych limitów siarki w 2020 r.?

Branża morska coraz uważniej spogląda na metanol jako na alternatywne paliwo, które pozwoli wypełnić coraz bardziej wyśrubowane normy, dotyczące emisji szkodliwych związków. Jednym z pionierów, gdy chodzi o zastosowanie metanolu stała się Stena Line.
19.04.2018

Spada emisja gazów cieplarnianych na unijnych statkach

Zanieczyszczenie powietrza przez tlenki siarki (SOx) emitowane przez unijne statki znacznie spadło w ostatnich latach - wynika z nowego sprawozdania Komisji Europejskiej.
16.04.2018

Ekologiczny chemikaliowiec rozpoczyna pracę. Będzie pływał m.in. na Morzu Bałtyckim

Produkto-chemikaliowiec Fure Vinga już gotowy. Napędzana LNG jednostka została przekazana przez chińską stocznię Avic Dingheng Shipbuilding szwedzkiemu armatorowi Furetank Rederi AB, wchodzącemu w skład Gothia Tanker Alliance. To pierwszy z serii sześciu takich ekologicznych statków.
09.04.2018

PGE promuje w Brukseli swoje plany inwestycji w morskie farmy wiatrowe

Największa polska spółka energetyczna PGE promuje w Brukseli swój najnowszy projekt, budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W ciągu najbliższych kilkunastu lat zamierza zainwestować w ten projekt miliardy złotych.
04.04.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.