• <

Wynik wyszukiwania - "elektrownia" - Wiadomości

Pływające farmy słoneczne - nowoczesna i ekologiczna energia

Zaledwie siedem tygodni trwała rozpoczęta w lutym 2020 r. budowa farmy słonecznej Bomhofsplas na 18-hektarowym jeziorze w Zwolle w Holandii, składającej się z 73 000 modułów fotowoltaicznych, 13 pływających transformatorów i 192 falowników. Wytworzona w niej energia elektryczna jest oferowana bezpośrednio mieszkańcom i firmom Zwolle, jest w stanie zasilić ponad 7200 gospodarstw.
01.09.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

Konsultacje publiczne aktualizacji „Programu polskiej energetyki jądrowej”

Celem „Programu polskiej energetyki jądrowej” (Program PEJ) jest budowa w Polsce od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+. Od przyjęcia pierwszej wersji Programu PEJ w 2014 r. uzasadnienie do wdrożenia energetyki jądrowej nie zmieniło się. Opiera się ono na trzech filarach: bezpieczeństwo energetyczne, klimat i środowisko, ekonomia.
10.08.2020

Elektrownia atomowa kosztowna i czasochłonna. W Polsce lepiej sprawdzi się OZE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kosztować ok. 30 mld dol. Fizyk jądrowy i ekspert ds. klimatu Marcin Popkiewicz podkreśla, że to bardzo kosztowna i czasochłonna technologia, a nasz kraj potrzebuje szybkiej redukcji emisji CO2, by wypełnić unijne zobowiązania. Lepszym rozwiązaniem mogłaby być inwestycja w nowoczesne technologie OZE, które w większości powstałyby w Polsce, a nie zostały zakupione.
06.08.2020

Otwarto pierwszą w krajach arabskich elektrownię atomową

W sobotę ruszył pierwszy reaktor budowanej od 2011 r. elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to pierwsza elektrownia atomowa na Półwyspie Arabskim. Inwestycja miała być oddana do użytku najpierw w 2017, a następnie w 2018 r.
01.08.2020

Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią

Spalanie drewna nie jest zieloną energią i nie ograniczy emisji CO2. Poza tym drewno "niepełnowartościowe", które będzie mogło, zgodnie z nowymi przepisami dot. OZE, trafić do energetyki - jest teraz cennym zasobem dla przyrody - mówili w czwartek naukowcy.
31.07.2020

Świat odchodzi od inwestycji w elektrownie atomowe

– Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA w żadnym stopniu nie przybliżyła nas do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Sami Amerykanie się z tego wycofują, praktycznie nie buduje się tam żadnych nowych elektrowni – uważa dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jak podkreśla, główną zaletą energetyki jądrowej jest jej ograniczone oddziaływanie na środowisko, a wadą – bardzo wysokie koszty. – Atom „zjada” pieniądze na rozwiązania tańsze, które szybciej przyniosłyby też efekt w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarn
30.07.2020

Radni PiS sceptycznie o ekspertyzie ws. awarii "Czajki"

Jestem rozczarowany konkluzjami ekspertyzy ws. zeszłorocznej awarii kolektora, trzeba poczekać na pogłębione wnioski NIK - powiedział PAP wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS). Z kolei Maciej Binkowski z tego ugrupowania ocenił, że "ruszyła operacja zamiatania tematu pod dywan".
28.07.2020

Ekspert Politechniki Warszawskiej nt. przyczyn awarii układu przesyłowego pod Wisłą: jednego winnego nie ma

Jednego winnego nie ma - powiedział we wtorek prof. Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej przedstawiając wyniki ekspertyzy nt. przyczyn awarii układu przesyłowego pod Wisłą, która miała miejsce 28 sierpnia ubiegłego roku.
28.07.2020

Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej

Przy okazji niedawnego uruchomienia pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8MW, która korzysta z technologii „black start", spółka Shanghai Electric (SHA:601727/HK:02727) udzieliła wywiadu BloombergNEF, dzieląc się informacjami na temat jej strategii, chińskiego rynku energii wiatrowej, a także prac spółki nad tworzeniem instalacji wiatrowych zapewniających większą niezawodność, wytrzymałość i stabilność, a tym samym przyczyniających się do bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki w przy
28.07.2020

Port Rotterdam odczuwa wpływ koronawirusa na swoje przeładunki

Holenderski port w Rotterdamie, największy port morski w Europie, odnotował 9,1% spadek przeładunków w pierwszej połowie 2020 roku, głównie z powodu ekonomicznych skutków pandemii COVID-19.
24.07.2020

Jak walczyć z suszą?

Polska staje przed obliczem największego od wielu lat zagrożenia suszą. Czy zdążymy podjąć odpowiednie działania zanim będzie za późno? Miejmy nadzieję, że tak, gdyż obecny sposób naszego gospodarowania wodami może doprowadzić nas do katastrofy, której dotkliwe skutki odczujemy wszyscy. Susza jest problemem systemowym, który wymaga rozwiązań systemowych, powiązanych ze sobą na wielu płaszczyznach.
22.07.2020

Globalny projekt tworzenia parków narodowych na oceanie

W ramach nowego projektu powstanie globalna sieć rezerwatów oceanicznych, aby pomóc oceanom stać się bardziej odpornymi na skutki zmiany klimatu.
16.07.2020

Siedem statków zapaliło się w porcie w Buszehrze na południu Iranu

Co najmniej siedem statków zapaliło się w porcie w Buszehrze w południowym Iranie, ale nie odnotowano ofiar w ludziach - podała w środę agencja Tasnim. Od końca czerwca w pobliżu irańskich obiektów wojskowych, nuklearnych i przemysłowych doszło do kilku wybuchów i pożarów.
15.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

ARP: w czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

W czerwcu międzynarodowy rynek węgla nadal poddany był trendom spadkowym, mimo niewielkich symptomów ożywienia wynikających z nadziei na wzrost popytu w kluczowych terminalach węglowych - wynika z najnowszego opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
13.07.2020

BayWa sprzedał największą pływającą elektrownię słoneczną w Europie

Niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa r.e. sprzedał holenderskiemu konsorcjum pływającą farmę słoneczną Bomhofsplas o mocy 27,4 MW.
08.07.2020

Ciało poszukiwanego mężczyzny znalezione przy turbinie elektrowni wodnej

Zwłoki poszukiwanego od kilku dni mężczyzny odnaleziono przy wlocie do turbin elektrowni wodnej w Świniarsku (małopolskie). Ciało zauważył jeden z pracowników placówki.
05.07.2020

Czy zasadny jest rozwój energetyki jądrowej w Polsce? Już dziś webinar!

Wraz z nasilającym się kryzysem klimatycznym dyskusja nt. alternatyw dla węgla nabiera w Polsce tempa. W opublikowanej wczoraj broszurze Bartłomiej Derski i Rafał Zasuń i, redaktorzy portalu Wysokie Napięcie, przedstawiają jedną z nich – rozwój energetyki jądrowej. Analiza wskazuje na wysokie koszty i długi czas realizacji, a także na niekompatybilność atomu z trendami unijnymi. Jej inauguracja odbędzie w czasie webinaru 2 lipca o godz. 18.
02.07.2020

MK stworzy agendę celem wypracowania umowy sektorowej dla offshore

Ministerstwo Klimatu stworzy agendę mającą na celu wypracowanie umowy sektorowej w zakresie wspierania morskiej energetyki wiatrowej, na wzór umowy z Wielkiej Brytanii, poinformował wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.
02.07.2020

Zagłada ryb to efekt uboczny pracy elektrowni z otwartym systemem chłodzenia

Elektrownia Ostrołęka B zabija rocznie dziesiątki milionów ryb. Elektrownia Kozienice nawet ponad 200 milionów. Prezentujemy pierwsze polskie badania na ten temat. Problem nie dotyczy tylko Polski, ale np. w USA został już dawno dostrzeżony.
01.07.2020

Sasin o elektrowni jądrowej: to musi być inwestycja całego państwa

PGE nie jest podmiotem, który udźwignie tak wielki projekt; to musi być inwestycja całego państwa - mówił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Zależy nam na pozyskaniu amerykańskiego kapitału - dodał.
30.06.2020

Trump i Duda zapowiadają umowę dotyczącą energii jądrowej. Naimski: Pierwszy reaktor w 2033

Prezydenci USA i Polski: Donald Trump i Andrzej Duda, zapowiedzieli w środę podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej. Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. Duda poinformował o inwestycji Google'a w centrum nowoczesnych technologii w naszym kraju.
25.06.2020

Pływająca elektrownia solarna rozpoczyna działalność komercyjną w Niemczech

Deweloper 7C Solarparken wdrożył system pływający o mocy 729 kW na jeziorze w pobliżu Salzwedel. Firma handlująca energią Next Kraftwerke zintegruje energię wytwarzaną w obiekcie z wirtualną elektrownią.
23.06.2020

MK: Moc z odnawialnych źródeł energii przekroczyła w Polsce 10 GW

„Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. To moc równa zainstalowanej w tradycyjnych elektrowniach w Bełchatowie, Turowie i Opolu łącznie” – poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
22.06.2020

Rosatom z wyprzedzeniem rozwija Północną Drogę Morską

Podczas ostatniego spotkania Władimira Putina z dyrektorem generalnym Rosatom State Atomic Energy Corporation Aleksiejem Lichaczowem, szef spółki poinformował prezydenta m.in. o planach związanych z rozwojem Północnej Drogi Morskiej.
19.06.2020

PGE: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to krok we właściwym kierunku

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest krokiem we właściwym kierunku, ale potrzebujemy znacznie większego zaangażowania środków UE w przyszłości, aby złagodzić negatywny wpływ transformacji energetycznej w Polsce - powiedział prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski podczas debaty online “Will the Just Transition Fund deliver the Green Deal?
18.06.2020

Rosja: rozlewanie się paliwa w Norylsku zostało opanowane

W Norylsku zakończono pierwszy etap likwidacji skutków wycieku ze zbiornika elektrowni oleju napędowego, polegający na opanowaniu rozlewania się plamy paliwa, która trafiła do rzeki - powiedział w piątek minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji Jewgienij Ziniczew.
05.06.2020

Ryby głosu nie mają? WWF wystąpiło w ich obronie

Młode ryby uratowane. Nie będzie zrzutu wody do Starego Sanu z zapory w Myczkowcach. Po wysłuchaniu głosów ekologów i wędkarzy, PGE Energia Odnawialna wstrzymuje planowany na jutro zrzut wody z zapory Solina-Myczkowce. To dobra wiadomość w przeddzień Światowego Dnia Ochrony Przyrody!
05.06.2020

Katastrofa w Norylsku może być największym skażeniem w rosyjskiej Arktyce

Wyciek 21 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem może okazać się największym takim skażeniem na obszarze rosyjskiej Arktyki - ocenił w czwartek dziennik "Kommiersant". Ekolodzy ostrzegają, że skutki katastrofy będą długoterminowe.
04.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Silne wzrosty przy dużych obrotach; w górę energetyka i banki

WIG20 rósł piątą sesję z kolei i zyskał w środę 1,8 proc. przy obrotach rzędu 1 mld zł. Analitycy zwracają uwagę na poprawę sentymentu wobec spółek, które dotychczas pozostawały w niełasce inwestorów, w szczególności na sektor energetyczny i bankowy.
03.06.2020

Premier: stopień wodny w Malczycach jest symbolem przełamania „imposylibizmu”

Stopień wodny w Malczycach jest symbolem przełamania „imposylibizmu”, symbolem przełamania niemożności realizacji dużych projektów – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział, że w ciągu najbliższych lat na dokończenie tej inwestycji na Odrze zostanie przekazanych 180 mln zł.
22.05.2020

Kawasaki wprowadza na japoński rynek pierwszą bunkierkę LNG

Koncern Kawasaki Heavy Industries pracuje nad pierwszym japońskim statkiem bunkrującym LNG.
13.05.2020

Fracht FWO – kolejne dostawy wyposażenia elektrowni wiatrowych z Polski do USA

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, w pierwszym kwartale tego roku zorganizował kolejną dostawę door-to-door transformatorów wraz z akcesoriami o łącznej wadze 240 ton. Miejscem przeznaczenia urządzeń była elektrownia wiatrowa w amerykańskim stanie Ohio, gdzie zostały dostarczone przy wykorzystaniu transportu drogowego, morskiego i kolejowego.
30.04.2020

Gróbarczyk: Woda ważniejsza niż emisje

Jeśli dojdzie do dużej suszy, to na pewno spotkamy się z problemem ograniczania mocy w największych elektrowniach - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla "DGP".
27.04.2020

Forum Energii: w 2019 r. mniej energii z węgla, większy import

Spadek produkcji energii elektrycznej z węgla, a wzrost znaczenia gazu, większy import energii oraz większa produkcja z OZE - to najważniejsze wnioski z opracowania "Transformacja energetyczna w Polsce" za rok 2019 r. think tanku Forum Energii.
11.03.2020

Wiceminister Gryglas: w tym roku przybędzie gigawat nowych mocy w fotowoltaice

W 2020 r. dzięki instalacjom fotowoltaicznym w Polsce przybędzie 1 gigawat nowych mocy, wobec 1,3 gigawata mocy fotowoltaicznych obecnie - ocenił w środę wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Przypomniał, że planowana jest też budowa morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 10 GW.
04.03.2020

Naimski: 20 mld zł w 10 lat na infrastrukturę przesyłową, 60 mld zł w 20 lat na energetyką nuklearną

Ponad 20 mld zł w ciągu 10 lat kosztować będą polskie inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu, energii i ropy. Program uruchomienia energetyki nuklearnej pochłonie 60 mld zł w ciągu 20 lat – ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.03.2020

Naimski w USA: jesteśmy zainteresowani dostarczaniem ropy na Białoruś

Jesteśmy zainteresowani, by wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej - powiedział w środę w Waszyngtonie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski po spotkaniu z amerykańskim ministrem energetyki Danem Brouillette.
27.02.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Safe Co Ltd (foto, wideo)

SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Stocznia działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach. Ostatni rok, stocznia zaczęła z
20.02.2020

ARP: w styczniu węgiel energetyczny w portach ARA najtańszy od czterech lat

2020 rok rozpoczął się najniższym od 2016 r. notowaniem indeksu obrazującego ceny węgla energetycznego w europejskich portach Amsterdam, Rotterdam i Antwerpia (ARA) - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
11.02.2020

MAE: globalna emisja CO2 z sektora energii w 2019 r. - bez zmian

Globalna emisja CO2 z sektora energii w 2019 r. nie zmieniła się w stosunku do 2018 r. i wyniosła 33 mld ton - wynika z opublikowanych we wtorek danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej. MAE podkreśla, że jednocześnie globalny PKB wzrósł o 2,9 proc.
11.02.2020

Japonia ma problem ze skażoną wodą z elektrowni w Fukushimie

Z niedziałającej już elektrowni jądrowej Fukushima wciąż usuwane są skutki zniszczeń spowodowanych uderzeniem tsunami wywołanym silnym trzęsieniem ziemi 11 marca 2011 roku. Największym wyzwaniem jest utylizacja i bezpieczne składowanie radioaktywnej wody
28.01.2020

Greta Thunberg odwiedziła Bełchatów. Burza wśród związkowców

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która kilka dni temu wraz z ekipą filmową odwiedziła Bełchatów, podczas swojej wizyty w Polsce była też na Śląsku. Przekazana w środę informacja o jej pobycie w Zabrzu wywołała emocje wśród części górniczych związkowców.
22.01.2020

W Szczecinie trwa budowa innowacynej elektrowni wodnej

Elektrownia umieszczona w sieci wodociągowej będzie wykorzystywać spadek terenu do produkcji prądu i zostanie umieszczona węwnątrz rur kanalizacyjnych. Miasto wykorzysta tą technologie wzorując się na amerykańskim Portland.
22.01.2020

Budowa stopnia w Siarzewie po 2023 r. i potrwa około trzech lat

Rząd planuje budowę drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie koło Nieszawy (Kujawsko-pomorskie), która powinna rozpocząć się po 2023 r. i potrwa około trzech lat. Inwestycja przebiega zgodnie z planem, dopełnianie są wymogi administracyjne.
20.01.2020

Morski handel węglem wzrósł o niecały procent w 2019 roku

Morski handel węglem wzrósł globalnie o 0,7 procent w zeszłym roku, dzięki wyższej produkcji w Chinach i Indonezji oraz większej aktywności eksportowej w Indonezji, Australii, Rosji i Kanadzie.
19.01.2020

PKP Cargo: branża kolejowa liczy na wzrost przewozów w 2020

Branża kolejowa oczekuje, że przewozy kolejowe w 2020 roku będą rosły, zwłaszcza w drugiej połowie roku - poinformował cytowany we wtorkowym komunikacie prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.
07.01.2020

Morska Energetyka Wiatrowa a brak odpowiednich regulacji prawnych w Polsce

W ciągu ostatnich lat widać spore poruszenie wokół morskich farm wiatrowych, które mają powstać na obszarze Morza Bałtyckiego. Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce ma przynieść korzyści w wielu obszarach aktywności – ekonomicznej (rozwój technologiczny, stymulacja dla rozwoju gospodarki czy zmniejszenie zapotrzebowania na import energii elektrycznej), środowiskowej (ograniczenie emisji szkodliwych substancji), jak i społecznej (obniżka cen prądu, wsparcie rynku pracy oraz lokalnej przedsiębiorczości – symulacje ekspert
20.12.2019

Samorząd Mazowsza chce przeznaczyć 100 mln zł na budowę mostu na Wiśle

100 mln zł zamierza przeznaczyć samorząd Mazowsza na budowę nowego mostu na Wiśle, który połączy powiaty garwoliński i kozienicki (Mazowieckie). Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 650 mln zł.
18.12.2019

Wärtsilä w Polsce łączy siły

Wartsila Polska Sp. z o.o. jest oddziałem Wärstilä Corporation i działa w Polsce od 1995 roku. Działalność firmy Wartsila Polska koncentruje się wokół rozwiązań dla branży morskiej i energetycznej.
17.12.2019

ARP: w listopadzie duża rozpiętość cen węgla w światowych terminalach

Tegoroczny listopad charakteryzował się dużą rozpiętością cen węgla kamiennego w światowych terminalach; zauważalnie wzrosła cena w RPA, podczas gdy pozostałe indeksy - w tym europejskie - były stabilne - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
09.12.2019

Ministerstwo Rozwoju zapowiada pracę nad ustawą offshorową i nowelizację ustawy wiatrowej

Niebawem pod obrady rządu trafi projekt tzw. ustawy offshorowej dotyczącej farm wiatrowych na Bałtyku. Będą też prowadzone prace nad nowelizacją ustawy o inwestycjach wiatrowych na lądzie, zawierającej tzw. zasadę 10H - poinformowała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
04.12.2019

Elektrownia słoneczna w Kenii pomoże przekształcić słoną wodę w pitną (foto, wideo)

Większość z nas nie ma żadnych problemów ze zdobyciem świeżej wody pitnej. Niestety, około 2,2 miliarda ludzi na świecie nie posiada tego przywileju i toczy codzienną walkę o przetrwanie. Naprzeciw temu problemowi wychodzi projekt firmy Give Power.
26.11.2019

Prezydent: współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny - ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał, że wspólnie możemy "z sukcesem" dokonać dekarbonizacji.
25.11.2019

Polskie koncerny energetyczne zabiegają w Brukseli o sprawiedliwą transformację energetyczno-klimatyczną

Prezesi GAZ-SYSTEM i PGE podczas spotkania w Parlamencie Europejskim 19 listopada br. przekonywali, że kluczowe jest utrzymanie finansowania krajowych inwestycji energetycznych, związanych z wykorzystaniem gazu ziemnego jako niskoemisyjnego źródła energii.
19.11.2019

Shell zarobił ponad miliard dolarów na handlu paliwem morskim

Royal Dutch Shell Plc zarobił ponad miliard dolarów w tym roku na handlu paliwem morskim. Brytyjsko-holenderski koncern okazał się jednym z pierwszych zwycięzców zmian przepisów w sprawie zawartości siarki w paliwach morskich.
17.11.2019

Ślązak gotowy do służby! (foto)

ORP Ślązak wreszcie zasili Marynarkę Wojenną. Dziś w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni, podpisano protokół zdawczo-odbiorczy okrętu. Tym samym zakończony został odbiór jednostki i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych RP - poinformował w piątek Inspektorat Uzbrojenia.
08.11.2019

Dziś uroczyste przekazania okrętu ORP Ślązak Marynarce Wojennej RP

PGZ Stocznia Wojenna poinformowała o dacie uroczystego przekazania Marynarce Wojennej RP okrętu Ślązak, które odbędzie się 8 listopada 2019 roku o godz. 11.00. Przekazanie będzie miało miejsce na lądowisku śmigłowca na okręcie
07.11.2019

PGE chce budować morskie farmy wiatrowe z Duńczykami

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że zdecydowała się podjąć rozmowy z duńskim Oerstedem o sprzedaży połowy udziałów w dwóch swoich projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Negocjacje mają też dotyczyć warunków współpracy przy realizacji.
23.10.2019

Droga wodna z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie coraz bliżej

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wykonały już Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP) dotyczącą budowy stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie.
15.10.2019

Kosiniak-Kamysz: Farmy wiatrowe na morzu to szansa dla Pomorza Zachodniego

20 proc. produkowanej energii w Polsce może pochodzić z farm wiatrowych na morzu. To jest szansa na rozwój tego terenu – powiedział w środę w Szczecinie szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz. Wskazał, że PSL chce "odwrócić" tzw. "ustawę antywiatrakową".
25.09.2019

Co dzieje się ze Ślązakiem? Jest komunikat PGZ Stoczni Wojennej

Jak poinformowała kilka dni temu "Rzeczpospolita", podczas testów okrętu "Ślązak" ujawniono problemy techniczne. Inspektorat Uzbrojenia zapewnił, że usterki już usunięto,jednak pojawiły się wątpliwości, kiedy tak naprawdę okręt wejdzie do służby. Dziś otrzymaliśmy oficjalny komunikat PGZ Stoczni Wojennej w tej sprawie. Publikujemy jego pełną treść.
24.09.2019

Aktywiści Greenpeace spędzili noc protestując w gdańskim porcie

Dziesięcioro aktywistów i aktywistek spędziło noc na dźwigach w terminalu węglowym portu w Gdańsku, gdzie weszli w środę rano i skąd wezwali polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 roku. Pokojowy protest trwa już czwarty dzień: rozpoczął się w poniedziałek wieczorem, od namalowania na burcie statku węglowego ogromny napis "Węgiel stop". W tym czasie żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, wstrzymując import węgla do Polski.
12.09.2019

Putin i Modi za kontynuowaniem „zgodnej z prawem współpracy” z Iranem

Prezydent Rosji i premier Indii, Władimir Putin i Narendra Modi, opowiedzieli się za kontynuowaniem "zgodnej z prawem gospodarczej i handlowej współpracy" z Iranem - wskazano w oświadczeniu, wydanym po spotkaniu liderów w kuluarach 5. Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.
04.09.2019

Gawęda: Uwzględnić koszty polskiej transformacji energetycznej w perspektywie finansowej UE

Proces transformacji energetycznej w Polsce powinien być podjęty w sposób solidarnościowy, a związane z nim elementy finansowe powinny być uwzględnione w najbliższej perspektywie finansowej Unii Europejskiej - ocenił w Krynicy-Zdroju wiceminister energii Adam Gawęda.
04.09.2019

MOL i Karpowership przedstawili w Afryce pierwszy projekt transferu LNG na pływającą elektrownię

Japońska spółka żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i turecka firma Karpowership, specjalizująca się w pływających elektrownia, będą wspólnie pracować nad pierwszym projektem transferu LNG na tzw. Powershipy w Mozambiku.
02.09.2019

Morawiecki: Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat

Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.
01.09.2019

Najnowsza rosyjska pływająca elektrownia atomowa wyruszyła do Arktyki

Akademik Łomonosow, rosyjska pływająca elektrownia atomowa, opuściła w piątek Port w Murmańsku, w celu zaopatrzeniu w energie jednego z najbardziej oddalonych regionów kraju.
25.08.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju (foto, wideo)

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Ponad 400 mln zł na budowę stopnia wodnego „Lubiąż” na Odrze

Ponad 400 mln zł będzie kosztować budowa stopnia wodnego „Lubiąż” na Odrze w rejonie wsi Gliniany (Dolnośląskie). Inwestycja, która powstanie do 2027 r., ma poprawić przede wszystkim warunki żeglugowe i bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
12.08.2019

Rejsy edukacyjne po zamkniętym na co dzień Zbiorniku Dobczyckim

Rejsy statkiem po zamkniętym dla żeglugi Zbiorniku Dobczyckim, głównym rezerwuarze wody pitnej dla aglomeracji krakowskiej - to nowy program edukacji ekologicznej dla mieszkańcy okolicznych gmin.
06.08.2019

Westerplatte: Historyczny budynek elektrowni pierwszym obiektem nowego muzeum

Muzeum II Wojny Światowej informuje, że 30 lipca Danuta Sikora, dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Gdyni, oficjalnie przekazała dyrektorowi muzeum Karolowi Nawrockiemu klucze do historycznego budynku Elektrowni na Westerplatte.
01.08.2019

Total wybuduje pływający terminal importowy LNG w Beninie

Francuski koncern naftowy, Total, razem z Beninem i Société Béninoise d’Energie Electrique (SBEE) podpisały porozumienie w sprawie budowy w tym kraju pływającego terminalu importowego LNG.
28.07.2019

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku (foto, wideo)

W Kosakowie podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Współpracę w tym zakresie zadeklarowali w środę Zarząd Morskiego Portu Gdynia, miasta Gdynia i Rumia oraz Gmina Kosakowo. W ten sposób z wyprzedzeniem chcą stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla inwestorów bezpośrednio zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
24.07.2019

Gdańsk stawia na edukację zawodową. W szkołach będzie nowocześniej

Od kilku lat w naszym mieście realizowany jest program Gdańsk Miastem Zawodowców, którego celem jest podniesienie jakości edukacji zawodowej. Gdańsk chce m.in. w ten sposób zachęcać młodych ludzi do kontynuowania nauki w szkołach branżowych, po których będą mieli konkretny fach w ręku. Projekt ten jest realizowany dzięki wsparciu funduszy unijnych. Co dzieje się obecnie na terenie Zespołów Szkół: Morskich, Energetycznych i Samochodowych?
22.07.2019

Gmina Pisz przekazała grunt pod budowę śluzy na Pisie

Gmina Pisz przekazała we wtorek Wodom Polskim prawo dysponowania gruntem pod planowaną budowę stopnia wodnego na rzece Pisie. Jest to kolejny etap prac nad udrożnieniem drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.
16.07.2019

Betonowanie rzek? Już się tego nie robi. Wywiad z ekspertem Wód Polskich

O proekologicznych sposobach na suszę oraz powódź i o całkiem nowym spojrzeniu na gospodarkę wodną mówi Wojciech Skowyrski, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich.
15.07.2019

Kanada a rosyjskie plany w sprawie pływającej elektrowni atomowej w Arktyce

Kanada przygląda się planom Rosji umieszczenia pływającej elektrowni atomowej Akademik Łomonosow w Arktyce. Konstrukcja ma zostać zacumowana w okolicach miejscowości Pewek na Czukotce i produkować prąd. Stanowi też część strategii Rosji wobec Arktyki.
13.07.2019

Muzeum II Wojny Światowej oferuje wycieczki statkiem na Westerplatte

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej wprowadza do swojej oferty wycieczki statkiem na Westerplatte połączone ze zwiedzaniem terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W trakcie rejsu i spaceru po półwyspie gościom towarzyszyć będzie przewodnik.
10.07.2019

„Pływający Czarnobyl” ruszy do portu docelowego jeszcze w lipcu

Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Rosatom, pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jeszcze w lipcu ruszy Północnym Szlakiem Morskim wzdłuż wybrzeży Rosji na Daleki Wschód, by tam "oświecić i ogrzać" Czukotkę. Na miejsce ma dotrzeć we wrześniu.
02.07.2019

Gróbarczyk: W ciągu ośmiu lat na zwiększenie retencji wody w Polsce wydamy 14 mld zł

Program Rozwoju Retencji, który ma być wdrażany w latach 2021-2027, kosztować będzie 14 mld zł - poinformował PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. W programie przewidziano m.in. budowę dużych i małych zbiorników retencyjnych.
15.06.2019

Premier dla „Polska Times”: Za 3-4 lata Polska będzie w pełni wolna od dostaw gazu ze Wschodu

Za 3-4 lata Polska będzie w pełni wolna od dostaw gazu ze Wschodu - mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z piątkowym "Polska Times". Wskazuje również, że jest duża szansa na zgodę Brukseli na utrzymanie cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów, szpitali i szkół.
24.05.2019

„Nature”: Już tylko jedna trzecia najdłuższych rzek na świecie nie została przekształcona przez człowieka i płynie swobodnie

Pierwsze na świecie badanie lokalizacji i liczby swobodnie płynących na naszej planecie rzek nie przegrodzonych zaporami i o nieuregulowanym biegu, wskazuje na silną degradację ekosystemów rzecznych.
23.05.2019

Nowy most przez Wisłę z pozytywną oceną resortu inwestycji i rozwoju

Rekomendowana w ramach programu Mosty dla regionów przeprawa przez Wisłę Kozienice-Maciejowice otrzymała pozytywną ocenę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i może otrzymać dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji - poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
21.05.2019

Nowatorski jaz elektrowni Ostrołęka – przygotowani na suszę (foto)

Elektrownia Ostrołęka B, należąca do Grupy Energa, wdrożyła nowatorski projekt infrastruktury związany z bezpieczeństwem energetycznym. W celu zapewnienia wody, niezbędnej do chłodzenia bloków energetycznych elektrowni, także w sytuacji obniżenia stanu poziomu wody na rzece Narew, zamontowano jaz. Innowacyjne urządzenie hydrotechniczne spiętrzy wodę w miejscu poboru z rzeki w przypadkach ekstremalnych – gdy będzie susza lub zatory lodowe.
16.05.2019

Wiceprezes Węglokoksu: Na rynku co najmniej 8 mln ton węgla za dużo

Na skutek "histerii importowej" na polskim rynku jest obecnie co najmniej 8 mln ton węgla energetycznego za dużo w stosunku do zapotrzebowania odbiorców - oszacował we wtorek wiceprezes katowickiego Węglokoksu Tomasz Heryszek. Jego zdaniem wielkość importu węgla w kolejnych latach zmaleje.
14.05.2019

Japonia: Silne trzęsienie na wyspie Kiusiu; nie ma zagrożenia tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 nawiedziło w piątek japońską wyspę Kiusiu - podała agencja meteorologiczna. Epicentrum wstrząsów znajdowało się przy brzegu morskim w pobliżu miasta Miyazaki. Nie ma bezpośredniego zagrożenia tsunami - podano w komunikacie.
10.05.2019

Alfa Laval optymalizuje całą linię paliwową, przygotowując się na wyzwania 2020 roku

Alfa Laval posiada wieloletnie doświadczenie w oczyszczaniu paliw żeglugowych, włączając w to nie tylko wirówki do paliwa, ale cały łańcuch rozwiązań od zbiornika osadowego do silnika. W związku ze zmieniającymi się regulacjami dotyczącymi zawartości siarki w paliwach i odpowiednimi działaniami podejmowanymi przez armatorów w kierunku ich realizacji, Alfa Laval optymalizuje i aktualizuje ofertę w celu sprostania nowym wyzwaniom. Rezultatem będzie lepsza ochrona silnika i większa efektywność energetyczna, pomimo wykorzystania bard
08.05.2019

Opóźnia się przekazanie Ślązaka Marynarce Wojennej

Opóźnia się przekazanie okrętu Ślązak. Marynarka Wojenna miała otrzymać go w marcu tego roku, jednak nie udało się dotrzymać tego terminu. O sprawie poinformowało Radio Gdańsk.
19.04.2019

PKP Cargo skupia się na międzynarodowej ekspansji

Ekspansja międzynarodowa i transport intermodalny – to dwa główne kierunki rozwoju Grupy PKP Cargo na nadchodzące lata, zapisane w strategii do 2023 roku. Grupa będzie się rozwijać przede wszystkim w obszarze Trójmorza oraz w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Stąd m.in. zwiększone inwestycje, które w ubiegłym roku wzrosły o 60 proc. – Jako grupa chcemy się stać operatorem logistycznym. Odchodzimy od tradycyjnego modelu przewoźnika kolejowego. Rozwój segmentu intermodalnego, akwizycje, rozwój organiczny są podyktowane potrze
16.04.2019

Analiza ARP: W marcu spadek cen na międzynarodowym rynku węgla

W marcu br. na przeważającej części międzynarodowego rynku węgla nadal obserwowany był spadek cen tego surowca, a dynamika spadku była większa niż w dwóch poprzednich miesiącach - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
10.04.2019

Raport: Polska energetyka na zakręcie, rośnie import węgla, stagnacja w OZE

Rosnący import węgla, gazu i energii elektrycznej oraz stagnacja w energetyce z odnawialnych źródeł energii - tak 2018 r. w polskiej energetyce podsumowuje Forum Energii. Organizacja dodaje, że w ub.r. eksport polskiego węgla był najniższy od 15 lat.
10.04.2019

Wody Polskie zainwestują w produkcję OZE

Na początku kwietnia Wody Polskie przedstawią program rozwoju energetyki odnawialnej opartej o elektrownie wodne - poinformował PAP prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Wtedy też ma zostać uruchomiona elektrownia wodna Świnna Poręba - dodał.
25.03.2019

Emilewicz i Altmaier: Nord Stream 2 nie jest to projekt stricte gospodarczy

Naszym zdaniem projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 nie jest gospodarczy stricte, ale jest to poważny projekt polityczny – powiedziała w poniedziałek w Berlinie polska minister przedsiębiorczości i transportu Jadwiga Emilewicz. To, że jest to także projekt polityczny przyznał minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier.
19.03.2019

Największa morska farma światowa już wytwarza energię elektryczną

Hornsea 1, największa morska farma wiatrowa, rozpoczęła wytwarzanie prądu. Inżynierzy zainstalowali bowiem już pierwszą turbinę i wprawili ją w ruch. Po zakończeniu budowy Hornsea 1 będzie zdolna generować dwa razy tyle energii co Walney Extension – obecny lider pod względem wielkości morskiej farmy wiatrowej.
18.02.2019

HHLA ze znaczącym wkładem w transformację energetyczną

Wraz z początkiem nowego roku, niemieckie przedsiębiorstwo Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) oraz jego partnerzy biznesowi rozpoczęli prace badawczo-rozwojowe nad projektem FRESH finansowanym ze środków publicznych, realizowanym w terminalu kontenerowym Alternwerder (CTA). Jego celem jest zintegrowanie akumulatorów ze zdalnie sterowanymi pojazdami terminalowymi (AGV), które są regularnie używane w CTA jako elastyczne jednostki magazynujące, przyzczyniające się do stabilności całej sieci.
08.02.2019

Grupa Eiffage kupiła 5,03% akcji w spółce Getlink, która zarządza tunelem pod Kanałem La Manche

Wartość inwestycji Eiffage wyniosła 307,5 miliona euro i została zrealizowana ze środków własnych spółki.
17.01.2019

Gdańsk Miastem Zawodowców. Powstaną nowoczesne obiekty dydaktyczne dla przyszłych specjalistów

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła w tym tygodniu przetarg na budowę nowoczesnego budynku dydaktycznego, który powstać ma przy Zespole Szkół Energetycznych na Młyniskach. W grudniu 2018 r. ogłoszono przetarg na budowę pawilonu edukacyjnego przy Zespole Szkół Morskich w Nowym Porcie. Gdańsk konsekwentnie stawia na wzmocnienie rynku pracy poprzez rozwój szkolnictwa zawodowego.
10.01.2019

Nowoczesna: Chcemy całkowitego odejścia od węgla do 2050 r.

Całkowite odejście od węgla do 2050 r., postawienie na energetykę odnawialną i zdecydowany sprzeciw wobec budowy elektrowni atomowej - to główne założenia projektu polityki energetycznej, który w środę przedstawiła Nowoczesna.
09.01.2019

Wiatr rozwieje emisje i obniży rachunki za prąd

Pieniądze na rekompensaty do rachunków za prąd nie muszą być przejadane. Mogłyby one służyć przebudowie systemu w kierunku mniej emisyjnym. Warunkiem jest wykorzystanie większej ilości energii z odnawialnych źródeł, w tym z najtańszego dziś wiatru.
25.12.2018

Stocznia Safe wspiera młodych sportowców (foto, wideo)

Safe Co LTD istnieje od 1995 roku. W ciągu swojej działalności, zdołała zrzeszyć najlepszych specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż Safe ma także ponad dwudziestoletnie doświadczenie we wspieraniu zawodników w różnych dyscyplinach sportu. Jedną z ich podopiecznych jest siedemnasto
23.11.2018

Sea Port + Space Infrastructure: Wokół portów powstaje sieć informatyczna bazująca na technologiach kosmicznych (foto, wideo)

Wokół portów powstaje sieć informatyczna, która bazuje na technologiach kosmicznych – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster podczas konferencji „Sea Port + Space Infrastructure. Synergic Network Under Common Management”, która w czwartek odbyła się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o rozwiązaniach przyszłości, które już wkrótce mogą mieć zastosowanie w portach i w żegludze.
23.11.2018

Prace na Ślązaku zgodne z harmonogramem. PGZ Stocznia Wojenna gotowa do budowy seryjnych jednostek (foto, wideo)

Przykład tej jednostki pokazuje, że stocznia jest w stanie samodzielnie zbudować jednostkę bojową – powiedział we wtorek Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Podkreślił, że w procesie tym niezbędna będzie pomoc zewnętrznych producentów, bo „żadna stocznia nie produkuje silników do okrętów ani żadna stocznia nie produkuje uzbrojenia”. Obecnie patrolowiec Ślązak, bo o nim mowa, przechodzi próby morskie. Budowana od 2001 r. jednostka została zaprezentowana w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.
20.11.2018

PGE chce powołać osobną spółkę dla projektów offshore

Polska Grupa Energetyczna chce wydzielić bałtyckie projekty wiatrowe do osobnej spółki, a następnie znaleźć dla niej inwestora – poinformował „Puls Biznesu”. Dziennik podkreślił, że przygotowania już się zaczęły. Jak podali rozmówcy „PB”, dyrektorem nowego departamentu najprawdopodobniej zostać ma Monika Morawiecka, obecnie szefowa działu strategii w PGE, a prywatnie kuzynka premiera Mateusza Morawieckiego.
20.11.2018

ORP Ślązak po raz pierwszy wyruszył w morze (foto, wideo)

Na tę chwilę trzeba było czekać aż siedemnaście lat. W środę ORP Ślązak w asyście holowników Fairplay XVI oraz Fairplay VII opuścił PGZ Stocznię Wojenną i po raz pierwszy wyruszył w morze. Jak poinformowała Magdalena Rybka z PGZ Stoczni Wojennej, „rozpoczęły się planowane na jesień br. próby morskie okrętu”.
14.11.2018

Wystartował reaktor na pierwszej na świecie pływającej elektrowni atomowej

Jeden z dwóch reaktorów zainstalowanych na unikatowej jednostce Akademik Lomonosov został niedawno wprowadzony w ruch. Po testach ta sama procedura czeka drugi reaktor.
13.11.2018

50 lat eksperymentu Meduza - konferencja w Narodowym Muzeum Morskim

16 listopada 2018 r. Gdański Klub Płetwonurków POSEJDON, przy Gdańskim Oddziale PTTK, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim, pod patronatem Komisji Działalności Podwodnej, przy Zarządzie Głównym PTTK, zaprasza na konferencję historyczną z okazji 50-lecia eksperymentu Meduza.
09.11.2018

Prace nad farmą wiatrową Hornsea One idą pełną parą

Farma Hornsea Project One rośnie z dnia na dzień. Obecnie zbudowano tam 104 z 174 fundamentów pali i zainstalowano 66 z 174 kabli – podaje Orsted, przyszły właściciel obiektu.
06.11.2018

Turcja zacznie poszukiwania ropy i gazu na Morzu Śródziemnym

Turecki statek wiertniczy rozpocznie w środę poszukiwania ropy i gazu na Morzu Śródziemnym - oznajmił we wtorek minister energetyki i bogactw naturalnych Turcji Fatih Donmez. Działania te mogą prowadzić do napięć w stosunkach z Cyprem i Grecją.
30.10.2018

Sembcorp Marine jednym z wykonawców platformy Hornsea 2

Singapurska firma Sembcorp Marine podpisała umowę z Optimus Wind Limited, spółką córką Ørsted, na dostarczenie i montaż elementów stalowych na morskiej farmie wiatrowej Hornsea 2.
29.10.2018

Morawiecki: W przyszłym roku ruszą przetargi związane z zaporą w Siarzewie

W przyszłym roku ruszą przetargi związane z budową drugiego stopnia na Wiśle w Siarzewie (Kujawsko-Pomorskie) - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w miejscu przyszłej inwestycji. Podkreślił, że zapora będzie miała cały szereg pozytywnych aspektów dla mieszkańców, gospodarki i środowiska.
11.10.2018

Szijjarto: Bezpieczeństwo energetyczne kwestią suwerenności dla Węgier

Bezpieczeństwo energetyczne jest dla Węgier kwestią suwerenności narodowej – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na konferencji energetycznej w Moskwie.
03.10.2018

Dane ARP: W sierpniu węgiel dla energetyki najdroższy od pięciu lat

W sierpniu br. cena węgla dla energetyki wzrosła - w odniesieniu do lipca - o 4,3 proc., osiągając poziom najwyższy od pięciu lat. Cena węgla dla ciepłownictwa była stabilna - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu.
01.10.2018

Budimex ukończył budowę gazociągu Czeszów-Kiełczów

Zgodnie z zawartą umową, Budimex uzyskał bezusterkowy odbiór końcowy budowy 32,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia. Inwestycja jest zlokalizowana na odcinku od Zespołu Zaporowo-Upustowego Czeszów do węzła Kiełczów. Kontrakt był realizowany w ramach budowy gazociągu granica RP (Lasów)-Taczalin-Radakowice-Gałów-Wierzchowice wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi. Całkowita wartość projektu to ponad 63 mln zł.
25.09.2018

Ørsted sprzedał połowę udziałów w morskiej farmie wiatrowej Hornsea 1

Ørsted podpisał umowę sprzedaży 50 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej Hornsea 1 o mocy 1,218 MW. Udziały w dopiero powstającej farmie wiatrowej, mającej być największą na świecie, nabył koncern Global Infrastructure Partners (GIP).
21.09.2018

Niestandardowe zadania to ich specjalność - poznajcie ELPO (foto, wideo)

Firma ELPO niejednokrotnie pojawiała się w naszych materiałach. Jej działania są bowiem ściśle połączone z rozwiązywaniem problemów związanych z przemieszczaniem ładunków wielkogabarytowych stosując systemy hydrauliki siłowej. Pracowników ELPO spotkamy na terenach portów morskich, wyładowniach PKP czy wielkich halach.
13.09.2018

Ślązak nie wejdzie do służby w marcu przyszłego roku. PGZ Stocznia Wojenna wydała komunikat

Ślązak nie wejdzie do służby w planowanym terminie. Jak ustalił reporter Radia Gdańsk, zamiast w marcu, ma to nastąpić najwcześniej latem przyszłego roku. Powód? Prace na jednostce jeszcze się nie zakończyły.
23.08.2018

Laos/ Premier: 131 zaginionych po katastrofie tamy w elektrowni wodnej

131 osób jest zaginionych po runięciu tamy w elektrowni wodnej w prowincji Attapu na południu Laosu – powiedział w środę premier tego kraju Thongloun Sisoulith. Oficjalna agencja prasowa KPL informowała dotychczas o "setkach zaginionych".
25.07.2018

Laos: Trwa akcja ratunkowa po zawaleniu się tamy hydroelektrowni

W Laosie trwa w środę akcja ratunkowa po zawaleniu się budowanej tamy hydroelektrowni na południu kraju. Potwierdzono śmierć dwóch osób, a nieoficjalne szacunki władz mówią o 19 zabitych; kilkaset osób uznaje się za zaginione – podały lokalne media.
25.07.2018

Laos: Ofiary śmiertelne i setki zaginionych po katastrofie zapory wodnej (wideo)

Po katastrofie zapory wodnej na południu Laosu są ofiary śmiertelne i setki zaginionych - podaje we wtorek tamtejsza oficjalna agencja KPL. Będąca w trakcie budowy tama runęła, uwalniając 5 mld sześc. wody i pozbawiając dachu nad głową ponad 6,6 tys. ludzi.
24.07.2018

Gróbarczyk: Priorytetem jest Dolna Wisła (foto, wideo)

Priorytetem jest dolna Wisła, bo to jest przyszłość, być albo nie być portów trójmiejskich – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Szef resortu był obecny w środę w Gdańsku na sympozjum „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”. Podkreślił, że poszukiwanie partnerów społecznych, duża potrzeba kooperacji są podstawą sukcesu w realizacji tej inwestycji.
19.07.2018

Dolnośląskie: 150 mln zł pożyczki z NFOŚiGW na ukończenie stopnia wodnego w Malczycach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzieli Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie niskooprocentowanej pożyczki w wysokości ponad 150 mln zł na dokończeniu budowy stopnia wodnego w Malczycach.
22.06.2018

Śluza na stopniu wodnym w Malczycach otwarta. Minister Gróbarczyk: Ponad 20 lat nikt nie był w stanie jej dokończyć

– Udało się sfinalizować inwestycję, której nikt nie był w stanie dokończyć przez ponad 20 lat – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas otwarcia śluzy na stopniu wodnym w Malczycach. – Ta inwestycja znacząco pop
04.06.2018

Śluza na stopniu wodnym w Malczycach otwarta. Minister Gróbarczyk: Ponad 20 lat nikt nie był w stanie jej dokończyć (wideo)

– Udało się sfinalizować inwestycję, której nikt nie był w stanie dokończyć przez ponad 20 lat – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podczas otwarcia śluzy na stopniu wodnym w Malczycach. – Ta inwestycja znacząco poprawi zabezpieczenie przeciwpowodziowe w tym regionie – podkreślał z kolei wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski.
04.06.2018

Gróbarczyk: pierwsza próba śluzy na stopniu wodnym w Malczycach 4 czerwca

Pierwsza próba śluzy na stopniu wodnym w Malczycach nastąpi 4 czerwca, a jeszcze dwa lata temu wydawało się, że tej inwestycji nie uda się zrobić – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w Wołowie (Dolnośląskie).
26.05.2018

Pure Ballast Alfa Laval pod żaglami Daru Młodzieży w czwartek dotrze do Tallina (foto, wideo)

Trwa Rejs Niepodległości. W czwartek polska fregata zawinie do Tallina, pierwszego portu na trasie rejsu dookoła świata. Na pokładzie jednostki pracuje nowoczesny system oczyszczania wód balastowych, dostarczony przez Alfa Laval.
24.05.2018

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa już w Arktyce

Pierwsza rosyjska elektrownia atomowa w Rosji dopłynęła do arktycznego portu Murmańsk i obecnie przygotowuje się do swojej dziewiczej misji - dostarczeniu energii elektrycznej odizolowanemu rosyjskiemu miastu przez Cieśninę Beringa z Alaski.
22.05.2018

PKP Cargo ma umowy na przewóz węgla za około 222,8 mln zł

Spółka PKP Cargo zawarła dwie umowy na przewozy węgla energetycznego do Elektrowni Połaniec o łącznej wartości około 222,8 mln zł - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.
22.05.2018

Adam Asnyk w Porcie Gdynia. Zobacz załadunek olbrzymich urządzeń (foto, wideo)

M/v Adam Asnyk w Gdyni. Na statku Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa załadunek kluczowych elementów nowoczesnej elektrowni węglowej na Filipinach. Projekt ten pozwoli zmniejszyć niedobór mocy w tym kraju.
22.05.2018

Pure Ballast Alfa Laval pod żaglami Daru Młodzieży

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim Dyrektorem ds. Sprzedaży Międzynarodowej Alfa Laval Polska Sp. z o.o.
16.05.2018

Prezes Enei: nie ma odwrotu od odnawialnych źródeł energii

Naszą transformację będziemy prowadzili prawdopodobnie w takim kierunku jak Niemcy - powiedział w Katowicach prezes Enei Mirosław Kowalik. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przypomniał natomiast, że w latach 90. węgiel był źródłem 99 proc. energii w Polsce.
15.05.2018

Plany Rafako: ochrona środowiska, projekty zagraniczne, sektor ropy i gazu

Instalacje ochrony środowiska w elektrowniach, budowa bloków energetycznych na rynkach zagranicznych, zmniejszenie wartości pojedynczych projektów, sektor ropy i gazu to główne kierunki rozwoju Rafako - mówi PAP prezes firmy Agnieszka Wasilewska-Semail.
14.05.2018

Rosja: Pierwsza pływająca elektrownia atomowa holowana przez Bałtyk

Pierwsza na świecie pływająca elektrownia atomowa "Akademik Łomonosow" jest holowana przez Bałtyk do Murmańska, gdzie zostanie zaopatrzona w paliwo nuklearne i przejdzie stosowne testy - podały rosyjskie media. Ekolodzy już ją nazwali "nuklearnym Titanikiem".
29.04.2018

W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla

Tegoroczny marzec przyniósł spadek cen węgla na międzynarodowych rynkach tego surowca. W końcu miesiąca w europejskich portach cena tony węgla energetycznego spadła do niespełna 76 dol. za tonę i była najniższa od maja zeszłego roku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.04.2018

PGE testowała zaawansowane technologie ze startupów

Polska Grupa Energetyczna przetestowała w swoich elektrowniach i kopalniach startupowe technologie diagnozowania usterek urządzeń technicznych oraz zabezpieczania przestrzeni przed dronami.
05.04.2018

Gróbarczyk: będzie większe wsparcie dla elektrowni wodnych

Ustawa o OZE będzie modyfikowana w kierunku większego wsparcia dla inwestorów chcących budować stopnie wodne z towarzyszącymi im elektrowniami wodnymi - zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami w środę minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
04.04.2018

Witkowski: Uruchomienie elektrowni Świnna Poręba – do końca roku

Naszą ambicją jest, by elektrownia wodna Świnna Poręba ruszyła do końca tego roku - powiedział w środę w Sejmie wiceminister Gospodarki Moeskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski. Wcześniej trzeba jednak znowelizować ustawę o OZE.
22.03.2018

Tchórzewski dla Super Expressu: Polska musi się zdobyć na atom

Energia atomowa oznacza produkcję bezemisyjnej energii elektrycznej; Polska musi się zdobyć na atom - powiedział w wywiadzie dla sobotniego "Super Expressu" minister energii Krzysztof Tchórzewski.
17.03.2018

Tchórzewski: podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla

Podejmujemy się budowy elektrowni zasilanej gazem ze zgazowania węgla – powiedział w poniedziałek w Radiu Maryja minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że elektrownia powstanie w Bogdance, przy kopalni węgla.
13.03.2018

Analiza ARP: w lutym osłabienie cen węgla na rynku europejskim

W lutym br. nastąpiło osłabienie cen węgla na europejskim rynku. W pierwszej połowie miesiąca indeksy obniżyły się o ponad 8 USD na tonie; w drugiej połowie lutego ceny nieco odbiły, ale nie powróciły do notowań z początku miesiąca - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
12.03.2018

Prezes PGE: nasze zamierzenia to 2,5 tys. MW w elektrowniach wiatrowych na morzu do 2030 r.

Nasze zamierzenia to 2,5 tys. MW w elektrowniach wiatrowych na morzu do 2030 r. - poinformował w środę prezes PGE Henryk Baranowski.
07.03.2018

Gróbarczyk dla PAP: Fundusz rozwoju śródlądowych dróg wodnych będzie emitował obligacje

Mający powstać specjalny fundusz rozwoju śródlądowych dróg wodnych będzie mógł pozyskiwać środki na inwestycje poprzez emisje obligacji zabezpieczonych przez państwo - poinformował w wywiadzie dla PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.03.2018

Ponad 1 mld złotych na inwestycje w Porcie Gdynia do 2020 r. (foto, wideo)

Do 2020 r. Port Gdynia wyda na inwestycje ponad miliard złotych, z czego około 345 mln jeszcze w tym roku – poinformował dziennikarzy w poniedziałek podczas konferencji wynikowej Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Podkreślił, że celem planowanych przedsięwzięć jest wzmocnienie pozycji portu. A ten wkrótce zmieni się nie do poznania.
19.02.2018

Wstrzymana budowa ORP Ślązak. Syndyk prosi o pomoc władze państwowe

Budowa ORP Ślązak wstrzymana. Powodem jest brak porozumienia pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a syndyk, która list z prośbą o interwencję skierowała do władz państwowych – poinformowała „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”. Miesiące mijają, a niedokończony okręt jak stał, tak stoi.
11.02.2018

PSEW: Bez energetyki wiatrowej Polska nie wypełni zobowiązań dekarbonizacyjnych

Bez rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i na morzu Polska nie wypełni zobowiązań dekarbonizacji z Pakietu Zimowego, do czego się zobowiązała - przekonywali w poniedziałek przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
15.01.2018

Wiceszef MŚ: gotowy jest harmonogram budowy stopnia wodnego w Siarzewie

Gotowy jest harmonogram budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie (woj. kujawsko-pomorskie) - poinformował w środę w Sejmie wiceminister środowiska Mariusza Gajda. W 2018 r. prowadzone będą prace dokumentacyjne, a inwestycja będzie realizowana w latach 2020-2025.
10.01.2018

Orban: Węgrzy chcą infrastruktury, która zapewni im dostęp do polskiego terminala LNG

Dla Węgrów "kwestią życia i śmierci" jest taka infrastruktura gazowa, za pomocą której uzyskają dostęp do polskiego terminala LNG i do gazu nierosyjskiego - mówił podczas środowego wywiadu dla TVP Info premier Węgier Wiktor Orban.
04.01.2018

Jest zgoda środowiskowa na budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Stopień w Siarzewie ma kosztować ponad 2 mld zł, a budowa zakończyć w 2025 roku.
03.01.2018

Francja: 40 tys. domów bez prądu przez zimowy sztorm Carmen (wideo)

Ok. 40 tys. domów w Bretanii na północnym zachodzie Francji zostało pozbawionych dostaw prądu z powodu zimowego sztormu Carmen - poinformował w poniedziałek koncern energetyczny Enedis. W niedzielę z powodu porywistych wiatrów zginęła jedna osoba.
01.01.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.