• <

Wynik wyszukiwania - "damen" - Wiadomości

Jakiś tytyuł do testów

tytyuł
04.03.2021

Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez COVID-19

W związku z pandemią COVID-19, nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego nie zostanie oddany planowo do użytku w 2023, lecz w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze.
31.08.2020

Najsłynniejszy pomnik w Belgii w przebraniu stoczniowca dla uczczenia Porozumień Sierpniowych

Najsłynniejszy pomnik w Belgii, figurka Manneken Pis, przedstawiająca siusiającego chłopca, została dzisiaj przebrana w strój stoczniowca oraz szarfę z napisem "Solidarność". Lokalne władze uczciły w ten sposób 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
31.08.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

Sierpień na budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywany jest port osłonowy (falochron zachodni i wschodni). Na falochronie zachodnim wykonano już 65 % prac, a pogrążanie tej konstrukcji powinno zakończyć się we wrześniu. Montowane będą także na nim kleszcze i ściągi, konstrukcja zostanie zasypana piaskiem, a następnie kamieniem narzutowym.
28.08.2020

Prezydent: wielkie inwestycje są motorem gospodarki i fundamentem cywilizacyjnego rozwoju

Wielkie inwestycje są nie tylko motorem gospodarki, ale także fundamentem przyszłego cywilizacyjnego rozwoju - powiedział prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
24.08.2020

Premier: koronawirus to współczesna światowa wojna zmieniająca układ sił

Koronawirus to taka współczesna światowa wojna, która zmienia układ sił - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki podczas sesji otwierającej III edycję Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Europa Centralna stoi przed wielkimi wyzwaniami i możliwościami - dodał.
24.08.2020

Damen Engineering Gdańsk: sprostać wyzwaniom

"Naszym piorytetem jest słuchanie klienta i wyjście naprzeciw jego oczekiwaniom" - Damen Engineering Gdansk jest zaangażowany w prace od powstania koncepcji, poprzez etap zatwierdzania dokumentacji u klienta i w towarzystwie klasyfikacyjnym, aż do momentu dostarczenia gotowego produktu, który usatysfakcjonuje inwestora.
19.08.2020

COVID-19 może spowodować stratę aż 40 tysięcy miejsc pracy w globalnej żegludze

Globalna żegluga może stracić nawet do 40 tys. miejsc pracy. Już teraz ponad połowa pracowników linii żeglugowych pracuje z domu z powodu pandemii koronawirusa.
18.08.2020

CEO Dachser: „Nasz kompas wskazuje nam właściwy kierunek działań” 

Przeciwstawianie się niesprzyjającym okolicznościom przy jednoczesnym wykorzystywaniu nadarzających się okazji – tak o zarządzaniu kryzysowym będącym częścią kultury Dachser mówi Bernhard Simon, CEO firmy.
18.08.2020

W Gdyni stanie pomnik Tadeusza Wendy - założyciela gdyńskiego portu

Miasto poszukuje wykonawcy budowy pomnika wybitnego inżyniera Tadeusza Wendy. Monument zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady Mola Rybackiego.
18.08.2020

Damen zwodował dwa ekologiczne holowniki dla Portu Zeebrugge

Damen zwodował niedawno dwa 85-tonowe holowniki typu ASD 2813 dla firmy Boluda Towage Europe. Jednostki powstały w wietnamskiej stoczni Damen Song Cam Shipyard.
13.08.2020

Zapasy ropy w USA spadają już trzeci tydzień z rzędu

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko spadają, po wzroście w środę o 2,6 proc. do najwyższego poziomu od 5 miesięcy. Zapasy tego surowca w USA spadły już trzeci tydzień z rzędu - to pierwsza taka sytuacja w tym roku - podają maklerzy.
13.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Elektrownia atomowa kosztowna i czasochłonna. W Polsce lepiej sprawdzi się OZE

Pierwsza elektrownia atomowa ma powstać w Polsce do 2033 roku. Jej budowa ma kosztować ok. 30 mld dol. Fizyk jądrowy i ekspert ds. klimatu Marcin Popkiewicz podkreśla, że to bardzo kosztowna i czasochłonna technologia, a nasz kraj potrzebuje szybkiej redukcji emisji CO2, by wypełnić unijne zobowiązania. Lepszym rozwiązaniem mogłaby być inwestycja w nowoczesne technologie OZE, które w większości powstałyby w Polsce, a nie zostały zakupione.
06.08.2020

Wzrost aktywności funkcji przeładunkowej w kołobrzeskim porcie [foto]

W ostatnich dniach można zaobserwować wzmożony ruch jednostek handlowych w Porcie Kołobrzeg. W kołobrzeskim porcie roczny wolumen przeładunków wynosi ok. 300 tys. ton, przeładowywane są przede wszystkim kłody drewniane, kruszywo, pellet, nawozy oraz ryby.
04.08.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o niezwykłym transporcie zbudowanych w Polsce promów do Danii

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o niecodziennym transporcie zbudowanych w polskich zakładach promów oraz o przejęciu niedokończonego promu Brittany Ferries przez nowy podmiot.
03.08.2020

PHT zamówił dwie jednostki do instalacji turbin wiatrowych w CMHI

Norweski OHT zawarł umowę z China Merchants Heavy Industry (CMHI) w sprawie budowy dwóch statków instalacyjnych do turbin wiatrowych, z opcją na dwie dodatkowe jednostki.
03.08.2020

Damen zademonstruje użyteczność dużych statków z materiałów kompozytowych

Projekt RAMSSES wszedł w kluczową fazę. 18 lipca, w lokalizacji Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) w Vlissingen-East w Holandii, partnerzy projektu odsłonili niedawno zmontowaną, pełnowymiarową, kompozytową sekcję kadłuba statku, nad którą pracowali przez ostatnie trzy lata.
03.08.2020

Obrotowa kładka na Wyspę Spichrzów już łączy brzegi Motławy [foto]

57 metrów długości, 4,5 metra szerokości i 105 ton wagi - to wymiary kładki na Wyspę Spichrzów, która została oddana do użytku 1 sierpnia. Na drugi brzeg, między wyspą a Długim Pobrzeżem można było przejść już od godz. 9 rano.
01.08.2020

Kładka na Wyspę Spichrzów została oficjalnie odebrana przez Miasto. W sobotę otwarcie!

W piątkowe przed południe jednostki miejskie, w tym Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy udziale Kapitanatu Portu Gdańsk, odebrały wybudowaną obrotową kładkę. Już w ten weekend będzie można skorzystać z nowego gdańskiego mostu!
31.07.2020

Fracht FWO utrzymuje wysoką dynamikę realizacji dostaw project cargo

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, utrzymuje wysoką dynamikę realizacji dostaw z zakresu project cargo. Firma zrealizowała właśnie kolejny tego typu transport w tym roku. Były to dwa transformatory o łącznej wadze 294 ton. Miejscem ich przeznaczenia była stacja energetyczna w New Jersey w USA, dokąd urządzenia zostały dowiezione przy wykorzystaniu transportu śródlądowego, morskiego, kolejowego i drogowego.
31.07.2020

Centrum i port w Pucku z unijnym dofinansowaniem od pomorskiego samorządu

W piątek 31 lipca w Pucku, marszałek Mieczysław Struk oraz władze miasta Pucka podpiszą dwa aneksy zwiększające wysokość unijnego dofinansowania dla dwóch unijnych projektów dotyczących rewitalizacji Centrum Pucka oraz rozbudowy i przebudowy portu w Pucku. Dodatkowe środki, w wysokości łącznie prawie 7,8 mln zł, pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uroczystość podpisania aneksów odbędzie się o godz. 13.00 na terenie puckiej Mariny.
30.07.2020

Statki widmo na japońskich wybrzeżach - pełne martwych ciał

Północne wybrzeże Japonii przez lata było miejscem makabrycznego zjawiska: łodzie rybackie wyrzucające na brzeg ciała martwych mieszkańców Korei Północnej, ponad 1000 kilometrów od ich ojczyzny.
30.07.2020

Damen zbuduje dwa holowniki dla Portu Antwerpia

Damen Shipyards wygrało kontrakt z portem w Antwerpii na budowę dwóch holowników typu RSD 2513.
30.07.2020

Lipiec na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Aktualnie w rejonie Zatoki Gdańskiej na nasadach falochronów zachodniego i wschodniego zakończono montaż specjalistycznych kleszczy i ściągów. Na zasadniczej części falochronu zachodniego rozpoczęło się pogrążanie ścianki szczelnej. W rejonie nabrzeża południowego toczą się roboty pogłębiarskie. Intensywne prace trwają w miejscu przyszłego kanału żeglugowego.
29.07.2020

Integracja sektorów energii w Polsce | Klucz do neutralności klimatycznej 2050

Przyszły miks energetyczny będzie zdominowany przez źródła odnawialne (OZE) o zerowych kosztach produkcji – farmy wiatrowe i fotowoltaikę. Obfitość taniej energii elektrycznej pozwoli na zastąpienie nią paliw kopalnych zarówno w ciepłownictwie jak i w transporcie. Efektywne zintegrowanie tych sektorów, w ramach jednego systemu energii, pozwoli na przezwyciężenie problemu, jakim jest zależność produkcji zmiennych OZE od warunków pogodowych.
28.07.2020

Ebury: Para EUR/USD kontynuuje wzrost

Kluczowym tematem rynkowym pozostaje słabość dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD w ostatnim czasie wzrósł do najwyższego poziomu od września 2018 roku, kontynuując wzrost na początku tego tygodnia. Nie liczymy na zmianę tego trendu w dłuższym terminie, niewykluczone jednak, że po silnym spadku, dolar doświadczy krótkoterminowego odbicia.
27.07.2020

Inwestycje sprzyjające rekordowym przeładunkom paliw płynnych w Porcie Gdynia

Wzrost zainteresowania importem paliw drogą morską wzmocnił współpracę Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz PERN, które dążą do przeistoczenia Portu Gdynia w niezależny, morski hub paliwowy. Baza Paliw w Dębogórzu, korzystająca z terminala paliwowego na falochronie, staje się znaczącym ogniwem importu przetworów naftowych drogą morską.
27.07.2020

Saipem wygrał kolejne kontrakty związane z morskimi farmami wiatrowymi

Włoski gigant usług naftowych Saipem zdobył wiele nowych kontraktów związanych z projektami morskiej energetyki wiatrowej, które są obecnie realizowane u wybrzeży Anglii, Szkocji i Francji.
26.07.2020

Macron chce, by UE pomogła Grecji i Cyprowi w sporze z Turcją

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że UE popełniłaby bardzo poważny błąd, nie odpowiadając na prowokacje Turcji na Morzu Śródziemnym i Egejskim. Doprowadziły one do postawienia w stan gotowości marynarki wojennej Grecji.
23.07.2020

Kolejne kroki PKN ORLEN na drodze do przejęcia Grupy PGNiG

​PKN ORLEN rozpoczął prace nad wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej dotyczącym przejęcia Grupy PGNiG. Równolegle realizowany będzie proces due dilligence tej spółki. Umożliwia to podpisane przez oba podmioty porozumienie o zachowaniu poufności. Prowadzona akwizycja jest ważnym elementem budowy przez PKN ORLEN jednego koncernu multienergetycznego z silną pozycją w Europie i globalnym zasięgiem.
23.07.2020

Kładka na Wyspę Spichrzów. Kiedy zostanie otwarta dla spacerowiczów?

Dokładnej daty uruchomienia obrotowego mostu nad Motławą jeszcze nie ma, ale wszelkie formalności z tym związane dobiegają końca. Niewykluczone, że po najnowszej gdańskiej kładce przejdziemy już w ostatnim tygodniu lipca. Wykonawca prac czeka na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
23.07.2020

MR: Amerykańskie inwestycje wspierają innowacyjność polskiej gospodarki

Nawet 62,7 mld USD zainwestowanego kapitału, z czego ponad połowa (38,3 mld USD) to niedoszacowane inwestycje; ok. 300 tys. miejsc pracy i aktywa o wartości 54,5 mld USD – to bilans amerykańskich inwestycji nad Wisłą.
20.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

MR: Amerykańskie inwestycje wspierają innowacyjność polskiej gospodarki

38,3 mld USD zainwestowanego kapitału, prawie 300 tys. miejsc pracy i aktywa o wartości 54,5 mld USD – to bilans i amerykańskich inwestycji nad Wisłą.
18.07.2020

NBP: polska gospodarka skurczy się w tym roku najmniej spośród krajów UE

Polska gospodarka skurczy się w tym roku najmniej spośród krajów UE - mówił w piątek dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar. Wskazał na jej silne fundamenty, korzystną strukturę i szybką reakcję na pandemię.
17.07.2020

Thunberg: świat musi być gotowy do zerwania starych umów dla dobra klimatu

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg powiedziała w czwartek, że świat potrzebuje fundamentalnych zmian gospodarki, aby mieć szansę na pokonanie kryzysu klimatycznego. Stwierdziła też, że kraje powinny być przygotowane do zerwania starych umów, aby osiągnąć zielone cele - podała agencja Reutera.
16.07.2020

ISR: Baltic Fund może dać nowy impuls współpracy w basenie Morza Bałtyckiego

Inicjatywa Baltic Fund (Funduszu Bałtyckiego) to propozycja strategicznego ruchu geopolitycznego w Europie Północnej, polegająca na utworzeniu nowej międzynarodowej instytucji. Dzięki Baltic Fund możliwe będzie pogłębienie współpracy regionalnej pomiędzy Estonią, Łotwą, Litwą i Polską, a także z kolejnymi państwami w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego.
15.07.2020

Mikroplastik szkodzi homarom

Włókna mikroplastiku zaburzają wszystkie stadia rozwoju larw homarów - odkryli naukowcy. Drobinki sztucznych tworzyw m.in. gromadzą się przy skrzelach i zalegają w układzie pokarmowym.
15.07.2020

Obajtek: fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni naszą pozycję w regionie

Decyzja Komisji Europejskie (KE), dotycząca zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest "historyczną chwilą". Fuzja ta wzmocni pozycję powiększonej Grupy Orlen w regionie - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnił, że po fuzji w Grupie Lotos nie będzie zwolnień grupowych.
15.07.2020

Premier Conte apeluje o odważną wizję odbudowy UE po kryzysie

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w środę w parlamencie, że najbliższy szczyt UE musi wypracować „odważną wizję” budowy silniejszej Unii po kryzysie. Ostrzegł przed „nacjonalistycznymi odpowiedziami” i ratowaniem się kosztem innych krajów.
15.07.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnych nowych promach, które zasiliły floty europejskich operatorów

13.07.2020

ARP: w czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

W czerwcu międzynarodowy rynek węgla nadal poddany był trendom spadkowym, mimo niewielkich symptomów ożywienia wynikających z nadziei na wzrost popytu w kluczowych terminalach węglowych - wynika z najnowszego opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
13.07.2020

Instalacja pierwszych fundamentów Moray East zakończona sukcesem

Spółka Moray Offshore Windfarm (East) Ltd (nazywana w skrócie „Moray East”) ogłosiła na swojej stronie interentowej zakończoną powodzeniem instalację pierwszego fundamentu kratownicowego turbiny wiatrowej w ujściu zatoki Moray Firth. Fundamenty kratownicowe (których docelowo będzie 103) to konstrukcje stalowe, na których zostanie zainstalowana setka turbin wiatrowych i trzy morskie stacje elektroenergetyczne.
12.07.2020

Nowy holownik w Porcie Gdańsk ochrzczony! (foto, wideo)

Nowoczesna jednostka o nazwie "Ajax" wyprodukowana na zlecenie przedsiębiorstwa "WUŻ" Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. w wietnamskiej stoczni Song Cam grupy Damen, już niebawem rozpocznie służbę w Porcie Gdańsk.
11.07.2020

PKN Orlen dementuje informacje GW o warunkach przejęcia Grupy Lotos

Polski Koncern Naftowy Orlen zdementował piątkowe doniesienia Gazety Wyborczej jakoby warunkiem przejęcia Grupy Lotos miała być m.in. konieczność sprzedaży 376 stacji paliwowych Lotosu oraz 14 umów na ich budowę przy autostradach.
10.07.2020

Prezydent: chcę, żeby w Polsce były realizowane ambitne inwestycje

Chcę, by w Polsce były realizowane ambitne inwestycje; to jest polityka na najbliższe lata - mówił w czwartek w Olkuszu (Małopolskie) prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że musi zostać do końca zreformowany w Polsce wymiar sprawiedliwości, żeby "sądy wreszcie stały się sprawiedliwe, a sędziowie wiedzieli, po co orzekają".
09.07.2020

Deloitte: fuzje i przejęcia mogą być kluczowe w strategiach rozwoju firm w dobie pandemii

Fuzje i przejęcia będą miały znaczący wpływ na kształtowanie „nowej normalności" firm w dobie pandemii - ocenia firma doradcza Deloitte. Dodano, że wartość niezamkniętych umów w ostatnich sześciu miesiącach szacuje się na 804 mld dol.
09.07.2020

EPL stawia warunki w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy

Budżet UE nie powinien paść ofiarą cięć z powodu środków, jakie UE planuje przeznaczyć na plan odbudowy; pieniądze powinny być przyznawane krajom najmocniej dotkniętym kryzysem, a dostęp do nich powinien być powiązany z praworządnością - to stanowisko grupy EPL przed szczytem UE.
07.07.2020

Damen dostarczył pięć bezemisyjnych promów duńskiemu armatorowi

Grupa Damen Shipyards dostarczyła pięć promów o zerowej emisji do Arriva Denmark w Kopenhadze, która obsługuje statki w imieniu duńskiej agencji transportu publicznego Movia.
07.07.2020

Prezydent dla "Do Rzeczy": Nie potrzebujemy resetu w relacjach z Unią Europejską

Nie potrzebujemy resetu w relacjach z Unią Europejską, odgrywany w niej pozytywna rolę – ocenił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy", który ukazał się w poniedziałek.
06.07.2020

Duda: Polska potrzebuje inwestycji takich jak CPK

Trzeba realizować zarówno małe inwestycje, jak i wielkie. Polska potrzebuje inwetycji takich CPK czy przekop Mierzei Wiślanej, jesteśmy 38-milionym narodem żyjącym w sercu Europy i stać nas na to, by takie inwestycje mieć - mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu we Wrocławiu
04.07.2020

Wykonawca I etapu Programu Rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu wchodzi na teren budowy

Polskie LNG przekazało wykonawcy część terenu Terminalu LNG w Świnoujściu na potrzeby organizacji zaplecza budowy dla Projektu SCV. Pomimo pandemii koronawirusa termin realizacji I etapu rozbudowy pozostaje utrzymany – planowana data zakończenia prac to grudzień 2021 roku.
02.07.2020

Nowatorski holownik Ajax już w Gdańsku. Wzmocni flotę WUŻ-u (foto, wideo)

Kompaktowy, wielozadaniowy, zapewniający imponujący uciąg na palu rzędu 70 T. Wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania holownik Ajax dołączył właśnie do floty przedsiębiorstwa WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. Do Gdańska przypłynął we wtorek (1 lipca) rano.
01.07.2020

PIE: niepewność związana z rozwojem pandemii będzie hamowała decyzje inwestycyjne

Wyzwaniem kolejnej fazy walki z koronakryzysem jest powrót gospodarki do normalnego poziomu aktywności - ocenili w środę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Wiele wskazuje na to, że pierwszą fazę walki z kryzysem mamy za sobą" - napisali.
01.07.2020

Gryglas: terminal instalacyjny offshore powstanie w Gdyni

"Za nami decyzja o wyborze portu instalacyjnego dla offshore. Będzie nim Gdynia. Przewidujemy zaangażowanie innych portów, gdyż równolegle z koncepcją terminala głównego będziemy realizować tzw. terminale rozproszone. Dwa pozostałe porty – Szczecin i Gdańsk nie są bez szans. One także będą odgrywały istotną rolę w tym procesie" - powiedział na łamach BiznesAlert Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.
01.07.2020

Tankowiec TMS Cardiff Gas zderzył się z samochodowcem u wybrzeży Belgii

Niedawno zbudowany gazowiec LNG należący do TMS Cardiff Gas zderzył się z samochodowcem Cido Shipping u wybrzeży belgijskiego Oostende.
30.06.2020

Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą. Kilka upalnych dni bez opadów sprawi, że problem powróci

– W Polsce zmiany klimatu są już widoczne gołym okiem – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Nauka o klimacie. Wzrost temperatury spowodował z jednej strony przyspieszone wyparowywanie wody i wzrost zagrożenia suszą, z drugiej zaś opady coraz częściej mają charakter nawalny, powodując wzrost zagrożenia powodziowego. Ostatnie deszcze załagodziły co prawda problem suszy, z którym zwłaszcza rolnicy borykali się od dłuższego czasu, ale nasycenie wodą w głębszych warstwach gleby wciąż jest niskie. To oznacza, że wystarczy
30.06.2020

Ekonomiści: w związku z pandemią nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce

Kryzys wywołany przez pandemię jest tak głęboki, że niektórzy ekonomiści uważają, iż nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce. Specjaliści, z którymi rozmawiała PAP, twierdzą, że koronawirus przyczyni się do częściowego odwrotu od globalizacji, nastąpi umocnienie pozycji państwa, a także dojdzie do zwiększenia roli automatyzacji w gospodarce.
30.06.2020

Sekretarz obrony USA: Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg i sekretarz obrony USA Mark Esper podkreślili w piątek we wspólnym oświadczeniu, że Sojusz Północnoatlantycki jest fundamentem obrony transatlantyckiej. Rozmowy dotyczyły m.in. Chin i Rosji. "USA pozostają zaangażowane w NATO" - zapewnił Esper.
26.06.2020

Maląg: Przekazano 100 mld zł na tarczę antykryzysową

Do poniedziałku zostało przekazanych 100 mld zł różnymi instrumentami i śmiało możemy powiedzieć, że w ten sposób zostało ochronionych około 5 mln miejsc pracy – powiedziała we wtorek w Zakopanem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
23.06.2020

PO złoży wniosek o kontrolę NIK ws. promu dla PŻB

Złożymy do Najwyższej Izby Kontroli wniosek dotyczący zbadania procesu budowy promu dla PŻB – zapowiedział w poniedziałek w Szczecinie poseł PO Arkadiusz Marchewka. Jak wskazał, po trzech latach od położenia stępki prom nadal nie został wybudowany.
22.06.2020

Transport i logistyka dotkliwie odczuły globalną pandemię SARS-CoV-2. Nie wszystkie firmy transportowe przejdą przez kryzys suchą stopą

Wśród sektorów, których działalność zweryfikowała pandemia, jest transport i logistyka. Niektóre mniejsze firmy transportowe już ogłosiły bankructwo, większe przedsiębiorstwa mogą jednak paradoksalnie na tej sytuacji skorzystać. Branża operatorów logistycznych może zyskać dzięki ponownemu docenieniu korzyści wynikających ze współpracy z zewnętrznym dostawcą.
22.06.2020

Premier: kryzys związany z pandemią koronawirusa może być punktem zwrotnym w historii UE

Obecny kryzys może być wielkim punktem zwrotnym w historii UE, ale do tego potrzebujemy prawdziwego bodźca wzrostu gospodarczego, jakim powinien być Europejski Fundusz Odbudowy, który powinien odpowiadać realnym problemom gospodarczym państw - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki.
19.06.2020

Małe zmiany indeksów na Wall Street, Nasdaq w górę piąty dzień z rzędu

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła małe zmiany głównych indeksów, ale Nasdaq zanotował piątą z rzędu wzrostową sesję. Inwestorzy śledzą najnowsze informacje dotyczące rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, a rozczarowaniem okazały się tygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy.
19.06.2020

Polska branża transportowa wraca do równowagi: Raport INELO i E-100

Według nowych danych systemu telematycznego GBOX oraz sieci E-100 stopniowo zwiększa się liczba kilometrów pokonywanych przez polskich przewoźników na trasach na południe Europy – na przykład w Hiszpanii natężenie ruchu wzrosło do poziomu 77 proc. w porównaniu do marca. Notuje się też wyraźny wzrost w tankowaniu paliwa w Niemczech - w maju nawet do ponad 122 proc. w stosunku do wyników z początku marca 2020 roku. Na wzmożony ruch wskazują także opłaty drogowe. Biznes przewozowy powoli wraca na właściwe tory, o czym może św
18.06.2020

Brytyjski sektor offshore obiecuje zmniejszyć o połowę emisje zanieczyszczeń w ciągu następnej dekady

Przemysł naftowy i gazowy offshore w Wielkiej Brytanii zobowiązał się do ograniczenia emisji o połowę w ciągu następnej dekady i całkowitego ich wyeliminowania do 2050 roku.
16.06.2020

Minister klimatu: budowa elektrowni jądrowej od 2026 r., pierwszy reaktor w 2033

Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor - w 2033 r., a w 2040 r. powinno działać sześć bloków jądrowych.
15.06.2020

Szefowa KE zapewnia, że jest gotowa do intensyfikacji rozmów z Wielką Brytanią

Unia Europejska jest gotowa do intensyfikacji rozmów z Wielką Brytanią - zapewniła w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed wideokonferencją z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem.
15.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Bujak: lepsze dane i poprawa nastrojów inwestycyjnych sprzyjają złotemu

Lepsze od prognoz dane oraz nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i ogłaszaniem kolejnych działań antykryzysowych sprzyjały wzrostowi apetytu na ryzyko. Zyskał na tym złoty - ocenił w rozmowie z PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
12.06.2020

Ropa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają, a surowiec zaliczy też pierwszą tygodniową zniżkę notowań od kwietnia - informują maklerzy.
12.06.2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
11.06.2020

Na terminalu promowym w Świnoujściu roboty budowlane idą pełną parą

Pełną parą idą roboty budowlane w ramach inwestycji przystosowanie infrastruktury terminalu promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego. Terminal z każdym dniem zmienia swoje oblicze.
10.06.2020

PGNiG Obrót Detaliczny dostarczy ok. 19 tys. ton LNG do zakładu LG

PGNiG Obrót Detaliczny na mocy umowy z LG Electronics wybuduje stację regazyfikacji i przez 5 lat dostarczy blisko 19 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego (LNG). Paliwo będzie zasilać zakład produkcyjny LG pod Wrocławiem - poinformowało w poniedziałek PGNiG.
08.06.2020

Prof. Tyrowicz: bez pracy znacznie więcej osób niż wynika z danych urzędów pracy

100 tys. osób, które w kwietniu i maju powiększyły grupę zarejestrowanych bezrobotnych, nie pokazuje faktycznej sytuacji na rynku pracy w czasie epidemii, bo większość osób, które straciły pracę, nie rejestrowała się w urzędach pracy - uważa badaczka rynku pracy prof. Joanna Tyrowicz.
07.06.2020

Rosja: rozlewanie się paliwa w Norylsku zostało opanowane

W Norylsku zakończono pierwszy etap likwidacji skutków wycieku ze zbiornika elektrowni oleju napędowego, polegający na opanowaniu rozlewania się plamy paliwa, która trafiła do rzeki - powiedział w piątek minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji Jewgienij Ziniczew.
05.06.2020

Raport Ebury: Złoty powinien umacniać się stopniowo

Początkowa faza załamania aktywności gospodarczej w Polsce i kluczowych globalnych ośrodkach powoli przemija. Powrót sytuacji do normy sprzyja odrabianiu strat przez waluty emerging markets - wśród których znajduje się polski złoty. Sądzimy, że dalsze umocnienie polskiej waluty powinno jednak przebiegać stopniowo, jak i, że skala umocnienia złotego w relacji do dolara amerykańskiego będzie większa niż w parze z euro.
05.06.2020

Polska gospodarka silna i odporna na kryzys dzięki wczesnej reakcji rządu

Według prognoz Komisji Europejskiej PKB Polski skurczy się w 2020 roku o zaledwie 4,3 proc., przy danych dla całej Unii wynoszących 7,4 procent. Fenomen polskiej gospodarki opisuje niemiecki portal Focus Online podkreślając, że Polska może łagodnie przejść przez kryzys spowodowany koronawirusem.
05.06.2020

Na Morzu Północnym powstanie największa farma wiatrowa zbudowana bez dotacji państwowych

Szwedzka firma energetyczna Vattenfall AB kontynuuje budowę jednej z największych morskich farm wiatrowych na świecie i największej bez wsparcia dotacji rządowych.
05.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG20 zwyżkował szóstą sesję z rzędu

W czwartek główne indeksy na GPW zwyżkowały, choć do posiedzenia EBC nic nie zapowiadało dodatniego zamknięcia. Po decyzji EBC nastroje inwestorów poprawiły się, na czym skorzystał m. in. WIG20, kończąc szóstą sesje z rzędu na plusie.
04.06.2020

Katastrofa w Norylsku może być największym skażeniem w rosyjskiej Arktyce

Wyciek 21 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni pod Norylskiem może okazać się największym takim skażeniem na obszarze rosyjskiej Arktyki - ocenił w czwartek dziennik "Kommiersant". Ekolodzy ostrzegają, że skutki katastrofy będą długoterminowe.
04.06.2020

Udany I kwartał Grupy Kapitałowej PGNiG

Prawie 13,8 mld zł przychodów, 0,78 mld zł zysku netto i wzrost sprzedaży gazu ziemnego o 7 proc. – mimo niesprzyjającego otoczenia gospodarczego w I kw. 2020 r. GK PGNiG osiągnęła solidny wynik finansowy i poprawiła wyniki operacyjne.
04.06.2020

Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie (foto, wideo)

Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.
03.06.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG-energia kontynuował zwyżkową passę

We wtorek główne indeksy akcji zwyżkowały. Czwartą sesję z rzędu poszedł w górę WIG-energia. Najmocniej w WIG20 – 13 proc. – zyskał kurs CCC. Zmianom indeksów towarzyszyły dość wysokie obroty – ok. 1,3 mld zł na szerokim rynku.
02.06.2020

Rynki z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość

Kolejne państwa zaczynają łagodzić restrykcje związane z pandemią. Poprawa sytuacji w tym kontekście zaczyna być widoczna w danych – to dobry sygnał dla rynków. W związku z oczekiwanym przez nas wdrożeniem działań pomocowych przez Komisję Europejską i EBC, spodziewamy się dalszego umacniania się euro w relacji do dolara amerykańskiego.
02.06.2020

Eversendai podpisuje dwa znaczące kontrakty na morską energię wiatrową

Petrofac przydzielił firmie Eversendai Offshore z siedzibą w Dubaju dwa znaczące kontrakty na projekty związane z morską energią wiatrową w Holandii i Szkocji.
01.06.2020

Shanghai Electric przyspiesza proces cyfryzacji przemysłowej poprzez modernizację platformy SEunicloud

Shanghai Electric, jeden z największych na świecie producentów i dostawców energii elektrycznej oraz urządzeń przemysłowych, zapowiada modernizację platformy rozwiązań cyfrowych SEunicloud w celu przyspieszenia procesu ewolucji prac oraz wyposażenia w nowe narzędzia i sprzęt.
01.06.2020

Szczerski: są pieniądze i na inwestycje, i na programy społeczne

Wielkie inwestycje, na przykład budowa CPK i przekop Mierzei Wiślanej, nie powodują ograniczania programów społecznych; są pieniądze na obydwa cele – zapewnił szef kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski.
01.06.2020

Rozpoczęła się budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym (foto, wideo)

Na Zalewie Wiślanym rozpoczęło się usypywanie sztucznej wyspy. To część dużej inwestycji, jaką jest budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - podał Urząd Morski w Gdyni.
30.05.2020

System zarządzania ciągłością działania jako skuteczne narzędzie dla firm w dobie pandemii

W działalności gospodarczej, podobnie jak w życiu, mogą wydarzyć się rzeczy trudne lub niemożliwe do przewidzenia, jak pożar, atak hackerski, utrata kluczowego personelu czy jak teraz - wybuch pandemii koronawirusa, który wstrzymał światową gospodarkę. Zapewnienie ciągłości działania organizacji jest w sytuacji wystąpienia niepożądanych, nieplanowanych zdarzeń jednym z najpoważniejszych wyzwań w zarządzaniu każdą organizacją. Narzędziem, które pomaga w zapewnieniu płynnego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia jest sys
28.05.2020

Chiny, USA i UE odpowiadają za prawie połowę światowego PKB

Chiny, USA i Unia Europejska odpowiadają za prawie połowę światowego PKB - napisali w czwartek eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powołując się na najnowszy raport Banku Światowego.
28.05.2020

Rozpoczęła się budowa ogromnego statku instalacyjnego offshore dla Jan De Nul

Jan De Nul ceremonią cięcia stali w stoczni Cosco Shipyard w Chinach rozpoczął budowę statku instalacyjnego nowej generacji - Voltaire.
26.05.2020

Łańcuch dostaw a międzynarodowy transport drogowy w Europie w 2020 roku

Wzrost z 2734 do 3215 miliardów dolarów, co stanowi 17,6 proc. w skali roku. O tyle ma wzrosnąć światowy rynek logistyki i łańcucha dostaw w 2020 roku. Takie szacunki przedstawione są w najnowszym raporcie o wpływie COVID-19 na rynek logistyczny według branż, rodzaju transportu oraz regionu[1]. To prognoza globalna. Czy się sprawdzi? Najbliższe miesiące pokażą, jakie długotrwałe skutki dla sektora TSL miało zamykanie się gospodarek poszczególnych państw oraz jak szybko przemysł będzie się stabilizować. Jednak eksperci nie
25.05.2020

Bibby WaveMasters opracowuje system o zerowej emisji

Bibby Marine Services (Bibby) z siedzibą w Wielkiej Brytanii otrzymało grant na zbadanie szeregu układów paliwowych o zerowej emisji dwutlenku węgla w ramach projektu badawczo-rozwojowego WaveMaster Zero C.
22.05.2020

W stoczni Safe zwodowano specjalistyczny holownik z serii Shoalbuster (foto, wideo)

20 maja, w gdańskiej stoczni Safe, odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego holownika z serii Shoalbuster. Powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Hardinxveld.
20.05.2020

Rola polskich portów w rozwoju morskich farm wiatrowych

Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku ma stanowić znaczącą pomóc w transformacji polskiej energetyki, zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł, przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju i stanowić impuls dla rozwoju gospodarki, przede wszystkim sektora stoczniowego. Projekt inwestycyjny obliczony został na 100–120 mld zł a rząd chce, aby jak największa część tych pieniędzy trafiła do krajowych firm i dostawców. O rolę polskich portów w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zapytaliśm
19.05.2020

Trwa doprecyzowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki

Jeszcze w tym tygodniu nastąpią kolejne próby materiałów, z których powstanie elewacja Morskiego Centrum Nauki. Pierwszy test nie spełnił oczekiwań inwestora - Samorządu Województwa, jak i architekta, który stworzył koncepcję budynku. Nie zabrakło również emocji przechodniów.
19.05.2020

Żeglarstwo ponad koronawirusem - inwestowanie w zrównoważoną przyszłość żeglugi

Negatywne skutki Covid-19 odczuwane są w prawie każdej dziedzinie życia - społecznego, zawodowego, gospodarczego. Jest jednak ktoś, kto z obecnej sytuacji czerpie niemal same zyski- natura. A zadowolona natura niesie za sobą korzyści także dla żeglugi. O nowej rzeczywistości możliwościach dla żeglugi opowiada Asbjørn Halsebakke, produkt menadżer w Yaskawa Environmental Energy / The Switch
14.05.2020

Cztery nowe zbiorniki na ropę w terminalu morskim w Gdańsku będą gotowe w październiku

W ramach rozbudowy morskiego Terminala Naftowego PERN w Gdańsku cztery zbiorniki na ropę naftową zostaną przekazane do eksploatacji w październiku tego roku – podała spółka.
13.05.2020

Prezydent zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

Prezydent Andrzej Duda zatwierdził we wtorek Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.
13.05.2020

Budowa polskich farm wiatrowych na Bałtyku - oczekiwany impuls dla branży morskiej w czasie kryzysu

Perspektywa budowy morskich farm wiatrowych zyskuje dodatkowe znaczenia w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. Oprócz oczywistych argumentów, które stoją za realizacją tych projektów, pojawiają się zupełnie nowe, ponieważ to właśnie polski offshore może być nowym impulsem, a nawet ratunkiem dla wielu firm z branży morskiej w czasach globalnej bessy.
13.05.2020

Zobacz, jak przebiegają prace na terenie przekopu Mierzei Wiślanej (foto, wideo)

Trwają prace przy inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Dziś tj. 12.05.2020r. budowę odwiedził Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Towarzyszyli mu przedstawiciele wykonawcy – Małgorzata Winiarek-Gajewska, Prezes Zarządu NDI, Dominik Wróblewski, Kierownik Budowy Konsorcjum NDI/BESIX oraz inwestora – Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
12.05.2020

Kolejna inwestycja w Porcie Gdańsk wchodzi w zasadniczą fazę realizacji - próby szczelności zbiorników Terminala Naftowego PERN [foto, wideo]

Rozbudowa Terminala Naftowego w Porcie Gdańsk, projektu należącego do Megainwestycji PERN, wchodzi w zasadniczy etap. Na ukończeniu są prace przy konstrukcji stalowej trzech zbiorników: 170, 175, 180, każdy o pojemności 100 tys.m³. Zakończyła się również próba hydrostatyczna pierwszego zbiornika nr 190, o pojemności 45 tys.m³.
05.05.2020

Silniki MAN dla statku do instalacji morskich turbin wiatrowych nowej generacji

Stocznia China Merchant Heavy Industry (CMHI) zamówiła sześć silników głównych MAN 12V32/44CR dla Les Alizés czyli statku, który powstaje dla belgijskiej grupy Jan De Nul.
04.05.2020

Duda: rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, to milowy krok ku pełnej dywersyfikacji dostaw gazu

W najbliższych dniach rozpoczyna się budowa gazociągu Baltic Pipe, ta inwestycja to milowy krok ku pełnej dywersyfikacji, uniezależnieniu się od dostaw gazu z Rosji - poinformował w poniedziałek Andrzej Duda. Przypomniał, że uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.
04.05.2020

Nowy holownik zasili flotę gdańskiego WUŻu

„WUŻ” Port and Maritime Service będzie miał nowy holownik. To jednostka Ajax, zbudowana według projektu ASD 2312 stworzonego przez Grupę Damen. Pierwotnie, miała dotrzeć do Gdańska wiosną tego roku, ale pandemia koronawirusa zakłóciła harmonogram. Nowy holownik zobaczymy najwcześniej za miesiąc.
03.05.2020

Duda: mam nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli wrócić na drogę normalnego rozwoju

Mam nadzieję, że okres tych kilku miesięcy przejdziemy i będziemy mogli wrócić na drogę normalnego rozwoju. Na tej drodze polscy przedsiębiorcy będą mogli liczyć na moje prezydenckie wsparcie - zapewnił w czasie piątkowej konwencji wyborczej prezydent Andrzej Duda.
01.05.2020

Fracht FWO – kolejne dostawy wyposażenia elektrowni wiatrowych z Polski do USA

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, w pierwszym kwartale tego roku zorganizował kolejną dostawę door-to-door transformatorów wraz z akcesoriami o łącznej wadze 240 ton. Miejscem przeznaczenia urządzeń była elektrownia wiatrowa w amerykańskim stanie Ohio, gdzie zostały dostarczone przy wykorzystaniu transportu drogowego, morskiego i kolejowego.
30.04.2020

Raport z budowy na terminalu promowym w Świnoujściu

Terminal promowy w Świnoujściu jest intensywnie przygotowywany do obsługi transportu intermodalnego. Prace budowlane idą zgodnie z założonym harmonogramem.
29.04.2020

Świnoujście: Przez koronawirusa mniej inwestycji

Świnoujście (Zachodniopomorskie) szacuje, że z powodu pandemii koronawirusa wpływy do jego budżetu będą mniejsze o 70 mln zł. Rozpoczęte inwestycje są kontynuowane, ale część planowanych na br. będzie odkładana w czasie.
28.04.2020

Koronawirus w transporcie. Polscy przewoźnicy podtrzymują europejską gospodarkę mimo wielu trudności

Z danych INLEO, producenta systemu GBOX, monitorującego ruch blisko 30 tysięcy ciężarówek, wynika, że mimo wyzwań, jakie stawia przed przewoźnikami pandemia koronawirusa, nadal pokonujemy miliony kilometrów po drogach Europy. Przewozy krajowe utrzymują się niemal na tym samym poziomie co wcześniej. Blisko połowa polskich przewoźników deklaruje podobne obroty finansowe jak przed rozpoczęciem kryzysu. Przedsiębiorcy uważnie obserwują rynek – tym bardziej, że chińska gospodarka powoli wraca do gry, a największe fabryki między
22.04.2020

Świnoujście: Mimo pandemii koronawirusa budowa tunelu kontynuowana

Prace przy budowie tunelu między wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - pomimo trwającej pandemii koronawirusa - są cały czas prowadzone.
22.04.2020

Rynek ropy naftowej z perspektywy branży morskiej

Sytuacja na rynku ropy naftowej ma szerokie bezpośrednie przełożenie na stan światowej gospodarki. Branża morska jest jedną z gałęzi szczególnie podatnych na zmiany w cenach ropy. Teraz, gdy rynek ropy przeżywa największe w dziejach załamanie, warto spojrzeć, jak powiązany jest on z branżą morską.
22.04.2020

Gigantyczna plama ropy na Bałtyku w pobliżu Półwyspu Helskiego. Trwa akcja SAR

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego EMSA, na podstawie zdjęć satelitarnych, określiła plamę na powierzchni Morza Bałtyckiego w pobliżu Pówyspu Helskiego. Według danych EMSA plama, pradopodobnie substancji ropopochodnej, ma długość 34 kilometrów i rozpiętość 1,3 km. Zanieczyszczenie miało znajdować się ok. 36 kilometrów na północ od Jastarni (Pomorskie). W rejon zanieczyszczenia udał się statek SAR.
21.04.2020

Trwa budowa ul. Nowej Portowej. Nowa droga poprowadzi do gdańskiego portu i terminala DCT

Na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego powstaje kolejny odcinek drogi w ramach programu budowy wewnętrznego układu drogowego. Ułatwi ona dojazd z PCI m.in. do pobliskiego portu. Inwestycja powinna zakończyć się pod koniec czerwca br.
21.04.2020

Na rynek walutowy wracają pozory normalności

Ubiegły tydzień przyniósł długo wyczekiwany czas względnego spokoju na rynku walutowym. Jest to miła odmiana po konwulsjach, jakie targały rynkiem przez dwa poprzednie miesiące.
20.04.2020

W środę konferencja KORAB CEMT Young w formie webinaru - zarejestruj się

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców i Inżynierów aktywnych w sektorze Technologii Morskich organizowanej przez Towarzystwo Okrętowców Polskich KORAB w imieniu CEMT (the Confederation of European Maritime Technology Societies) we współpracy z brytyjskim królewskim stowarzyszeniem okrętowców RINA (the Royal Institution of Naval Architects and Marine Engineers). Ze względu na stan epidemi organizowana w formie telekonferencji.
20.04.2020

Borys: jest szansa na uniknięcie dwucyfrowego bezrobocia na koniec roku

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys szacuje, że jest szansa, by uniknąć w Polsce w tym roku bezrobocia powyżej 10 proc. Wchodziliśmy w kryzys mając mocne fundamenty i rynek pracownika - przypomniał.
20.04.2020

Niemiecka stocznia zawiesza działalność na kolejne 2 tygodnie

Niemiecka stocznia MV Werften, część Genting Hongkong, postanowiła przedłużyć wstrzymanie produkcji o kolejne dwa tygodnie w związku z pandemią koronawirusa.
19.04.2020

Tobiszowski: zamrożenie systemu ETS to ponad 5,5 mld zł dla polskiego przemysłu

Zamrożenie unijnego systemu opłat za emisję dwutlenku węgla (ETS) rocznie dałoby polskiemu przemysłowi co najmniej 5,5 mld zł, które dziś elektrownie, ciepłownie, huty i inne zakłady płacą za uprawnienia do emisji CO2 - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.
15.04.2020

Prezes PFR dla wPolityce.pl: Tarcza Antykryzysowa to pierwszy tej skali program w Europie

Tarcza Antykryzysowa to pierwszy tej skali program w Europie. Jej łączna wartość sięga już 15 proc. PKB - mówi w wywiadzie w portalu wPolityce.pl prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
14.04.2020

Cięcia wydobycia ropy zapowiedziane przez OPEC+ nie zrobiły wrażenia na rynku

Ograniczenie dziennego wydobycia ropy o 10 mln baryłek od maja, co postanowiono na czwartkowej konferencji OPEC+ nie zrobiły dobrego wrażenia na rynku ropy. Surowiec, który od kilku dni drożał w oczekiwaniu na decyzje o cięciach - mocno staniał.
10.04.2020

Sąd ogłosił upadłość ST3 Offshore

We wtorek, 31 marca, Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum ogłosił upadłość ST3 Offshore. W związku z epidemią koronawirusa, zrobił to na posiedzeniu niejawnym. Sąd wyznaczył syndyka, którego zadaniem będzie zakończenie wszystkich spraw związanych z firmą, ustalenie listy wierzycieli, a później jak najszybsza likwidacja majątku spółki. Została nim Natalia Leszczyńska.
09.04.2020

MGMiŻŚ: Współczesne kryzysy gospodarcze z perspektywy branży morskiej

Branża morska w swoją specyfikę wpisane ma zmaganie się z zakłóceniami i szokami ogólnogospodarczymi. Ponieważ cykl koniunkturalnego w gospodarce światowej determinuje koniunkturę w samej gospodarce morskiej, jako funkcjonalnie sprzężonej z handlem międzynarodowym, warto spojrzeć, jak poprzednKryzysy naftowe z lat 70-tych doprowadziły do odejścia gospodarek wysoko uprzemysłowionych od ropy, pociągając za sobą strukturalny spadek zapotrzebowania na tankowce i przebudowę dotychczas przez nie zdominowanej branży transportu m
09.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

Jerzy Kurella: 1,5 mld dol. od Gazpromu trzeba przeznaczyć na racjonalne inwestycje w wydobycie krajowe oraz produkcję biogazu

Cena gazu w kontrakcie jamalskim była nierynkowa i przez lata zawyżana – uznał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, który wydał wyrok kończący ponad pięcioletni spór o zmianę formuły ceny gazu pomiędzy rosyjskim Gazpromem i PGNiG na korzyść polskiej spółki. Nakazał też wstecznie zmienić sposób naliczania ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Nowa formuła będzie ściśle powiązana z notowaniami tego surowca w Europie Zachodniej. PGNiG szacuje, że w związku z tą zmianą Gazprom będzie musiał zwrócić jej nadpłatę w wysokości 1,5 mld dol., c
03.04.2020

W jaki sposób koronawirus wpływa na gospodarkę światową i rynek walutowy? Czy polski złoty poradzi sobie z pandemią?

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie przestaje siać spustoszenia na rynkach finansowych. Jak wygląda sytuacja na froncie walki z pandemią, jak w tym kontekście radzą sobie waluty i co może je czekać?
01.04.2020

Ograniczenie działalności przedsiębiorstwa w dobie epidemii na własnych warunkach

Stan epidemii związany z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 wywołuje negatywne skutki wobec wszystkich sfer życia, również gospodarczych, stanowiących fundament funkcjonowania całego państwa. Od kondycji gospodarki w dobie koronawirusa uzależniona jest kondycja społeczeństwa. Dlatego też, na szczególną uwagę zasługują rekomendacje związane z prowadzeniem działalności każdego przedsiębiorstwa oraz ich rzeczywiste wdrożenie. Ma to znaczenie nie tylko dla powszechnego poziomu zdrowia, czy zdrowia pracowników, ale i w ogóle możl
26.03.2020

Adamiak: Gospodarka jest na kwarantannie

Gospodarka w wielu obszarach praktycznie przestała działać, można powiedzieć, że znalazła się w kwarantannie. Kluczowym czynnikiem jest to, ile ta wymuszona przerwa będzie trwała – mówi PAP Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
24.03.2020

Niemiecki potentat stoczniowy MV WERFTEN zamyka wszystkie zakłady na 4 tygodnie

Niemiecka grupa stoczniowa MV WERFTEN podjęła decyzję o zamknięciu wszystkich swoich zakładów w Niemczech na okres 4 tygodni, w związku z epidemią koronawirusa. To zła informacja dla polskich koopernatów i podwykonawców. Informacja jest nieoficjalna ale potwierdzona przez naszych informatorów.
21.03.2020

Wodowanie statku rybackiego w stoczni Safe (foto, wideo)

W gdańskiej stoczni Safe, w dwuetapowej operacji rozpoczętej w środę, 18 marca, zwodowano statek rybacki dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Jednostka o numerze budowy NB001 będzie teraz wyposażana pod klucz i przygotowywana do prób morskich.
19.03.2020

Kolejne wodowanie w gdańskiej stoczni Safe (foto)

Dziś rano (17.03) w gdańskiej stoczni Safe zwodowany został częściowo wyposażony kadłub holownika Multicat 2712 (YN 571815). Powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Shipyards Hardinxveld.
17.03.2020

Ceny ropy pozostają rozchwiane m. in. przez pandemię koronawirusa

Notowania ropy naftowej, które znalazły się na poziomie z 2016 r. pozostają rozchwiane m. in. przez pandemię koronawirusa, która może ograniczyć popyt na ropę o 2,5 mln baryłek dziennie - uważa analityczka Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Dorota Sierakowska.
12.03.2020

OPEC zdecydowało się zmniejszyć produkcję, by zmniejszyć wpływ epidemii koronawirusa na zapotrzebowanie na ropę

W odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie na ropę członkowie OPEC zaproponowali dziś zmniejszenie produkcji tego surowca o 1,5 miliona baryłek dziennie do 30 czerwca 2020 roku.
05.03.2020

Port Gdynia z potencjałem infrastrukturalnym w sektorze offshore (film)

Port Gdynia od strony wschodniej jest portem najbliżej położonym względem obszarów morskich przewidzianych na lokalizację farm wiatrowych. Potencjał terenów portowych sprzyja rozwojowi alternatywnych – ekologicznych źródeł energii w Polsce. Zarząd Portu wraz z pełnomocnikiem rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneuszem Zyska analizuje rozwiązania służące rozwojowi sektora offshore w tym poszukują zaplecza do obsługi elementów morskich farm wiatrowych, obejmującego gminy Kosakowo, Rumię oraz Gdynię.
05.03.2020

Naimski: 20 mld zł w 10 lat na infrastrukturę przesyłową, 60 mld zł w 20 lat na energetyką nuklearną

Ponad 20 mld zł w ciągu 10 lat kosztować będą polskie inwestycje w infrastrukturę przesyłową gazu, energii i ropy. Program uruchomienia energetyki nuklearnej pochłonie 60 mld zł w ciągu 20 lat – ocenił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
04.03.2020

Koronawirus uderza w światowe rynki. Na rynek walutowy powraca zmienność

Miniony tydzień przyniósł wyraźny wzrost wahań na rynkach finansowych. Inwestorzy nie spuszczają z oczu informacji o koronawirusie.Wyprzedaż, którą w ostatnich dniach obserwowaliśmy na globalnych rynkach akcji, jest największym tego typu tygodniowym załamaniem od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku. Za spadkami cen akcji stał niepokój inwestorów związany z ekspansją koronawirusa oraz niepewność, w jaki sposób środki wprowadzone w celu walki z epidemią wpłyną na kondycję gospodarki światowej.
02.03.2020

Wielka Brytania i UE – szykują się ciężkie negocjacje

Wielka Brytania i Unia Europejska rozpoczną 2 marca rozmowy o wzajemnych stosunkach po upływie z dniem 31 grudnia okresu przejściowego. Choć obie strony deklarują chęć zawarcia umowy, coraz więcej jest sygnałów, że nie będzie to łatwe.
02.03.2020

Interwencja Wód Polskich w Koszalinie. Koniec wypływów wód mineralizowanych do Bałtyku

Zarząd Zlewni w Koszalinie informuje o zakończeniu robót związanych z realizacja wykopu oraz fundamentowaniem pod hotel i budynek „Zimowa Plaża” przy ul. Wylotowej w Kołobrzegu. Oznacza to koniec wypływu wód zmineralizowanych do Bałtyku. Wypływ budził spore kontrowersje wśród mieszkańców Kołobrzegu. Niezbędna była interwencja Wód Polskich oraz przygotowanie monitów wzywających do wywiązania się z zapisów pozwolenia wodnoprawnego.
27.02.2020

Prezes Grupy Azoty: susza wyzwaniem dla wiodącego producenta nawozów

Rok 2020 r. będzie dla Grupy Azoty rokiem ogromnych wyzwań, także z powodu suszy - ocenił prezes grupy Wojciech Wardacki. Zapewniał, że spółka musi cały czas konkurować z producentami nawozów spoza UE.
26.02.2020

Dania: Minister Czaputowicz rozmawiał z szefem duńskiego MSZ o Baltic Pipe

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oświadczył, że gazociąg "Baltic Pipe ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego regionu". Szef polskiej dyplomacji mówił o tym w czwartek podczas wizyty w Kopenhadze.
21.02.2020

BC Ferries ochrzciło duet promów hybrydowo-elektrycznych (wideo)

Kanadyjski operator promów BC Ferries zaprezentował nazwy swoich dwóch promów klasy Island podczas ceremonii w Point Hope Maritime w Wiktorii.
20.02.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Safe Co Ltd (foto, wideo)

SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Stocznia działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach. Ostatni rok, stocznia zaczęła z
20.02.2020

Czy branżę logistyczną czeka recesja w 2020 roku?

Menedżerowie i eksperci z branży logistycznej przygotowują się na spowolnienie i przewidują recesję w 2020 roku, na co ma wpływ presja na obniżenie obrotów handlowych, niepewna perspektywa wzrostu i tarcia na linii USA – Chiny. To jeden z najważniejszych wniosków Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na rok 2020, przygotowanego w oparciu o ankietę, w której uczestniczyło 780 respondentów z całego świata. Indeks po raz 11 został przygotowany przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistyczny
17.02.2020

Zachodniopomorskie: Marszałek skrytykował koncepcję ratowania ST3 Offshore

Marszałek woj. zachodniopomorskiego skrytykował w piątek koncepcję ratowania ST3 Offshore, którą przedstawiło MGMiŻŚ. Pomysł oparty na współpracy firmy ze stocznią remontową Gryfia i tzw. zieloną stocznią, Olgierd Geblewicz nazwał " połączeniem bytów nieistniejących" z bytami "w tarapatach".
14.02.2020

MGMiŻŚ przedstawiło koncepcję ratowania ST3 Offshore

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło koncepcję dalszego funkcjonowania szczecińskiego przedsiębiorstwa ST3 Offshore. Pomysł jego ratowania opiera się na współpracy z Morską Stocznią Remontową Gryfia i Zakładem Recyklingu Statków Szczecin.Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawiło koncepcję dalszego funkcjonowania szczecińskiego przedsiębiorstwa ST3 Offshore. Pomysł jego ratowania opiera się na współpracy z Morską Stocznią Remontową Gryfia i Zakładem Recyklingu Statków
13.02.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.