• <

Relacje

  • Testowy film

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Vel orci porta non pulvinar neque laoreet suspendisse interdum consectetur. Aliquam ultrices sagittis orci a. Lobortis scelerisque fermentum dui faucibus in ornare quam viverra orci. Quam nulla porttitor massa id. Augue neque gravida in fermentum. Pharetra diam sit amet nisl suscipit adipiscing bibendum. Sed faucibus turpis in eu mi bibendum neque egestas congue. Sed cras ornare arcu dui vivamus arcu. Venenatis tellus in metus vulputate eu scelerisque. Tristique senectus et netus et malesuada fames ac.

    27.04.2021
  • Wodowanie statku rybackiego dla Islandczyków w stoczni Karstensen

    Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką. To już piąte wodowanie w gdyńskiej stoczni w tym roku.

    27.11.2020
  • Widowiskowy załadunek jachtu Sunreef w Porcie Gdynia. Zgadnijcie dokąd popłynie jednostka

    W ostatnią sobotę sierpnia przy Nabrzeżu Rumuńskim w Porcie Gdynia odbył się widowiskowy załadunek jachtu Sunreef 80 Power na pokład statku Slotergracht pływającego we flocie armatora Spliethoff. Jednostka drogą morską zostanie przetransportowana do klienta z Chin.

    31.08.2020
  • Zobacz, jak wygląda przeładunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali

    Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.

    28.08.2020
  • Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku?

    Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.

    26.08.2020
  • Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska

    W Gdyni zakończyła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej odbywało się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej. Podczas Forum dyskutowano m.in. o wpływie koronawirusa na gospodarkę, przekopie Mierzei Wiślanej i bliskiej perspektywie budowy morskich farm wiatrowych w kraju. Dużo miejsca poświęcono także analizie efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.

    25.08.2020
  • Luksusowe jachty w gdyńskiej marinie - za nami Polboat Yachting Festival

    Słońce, woda i piękne łodzie - czego chcieć więcej? W miniony weekend odbyła się wystawa luksusowych jachtów Polboat Yachting Festival. Przy kejach Marina Yacht Parku w Gdyni podziwiać można było cały przekrój nowoczesnych łodzi od wystawców przybyłych z całej Polski i zza granicy.

    23.08.2020
  • 25 lat OT Port Gdynia. Zobacz, jak zmieniał się gdyński terminal

    Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Trójmieście kończy 25 lat!  O najważniejszych inwestycjach, nowoczesnych technologiach i zaangażowaniu pracowników opowiedział nam Jerzy Majewski, Prezes Zarządu OT Port Gdynia.

    18.08.2020
  • Podmiany załogi w czasach pandemii oczami armatora

    "Od marca każda podmiana była odrębną operacją logistyczną. Robiliśmy rzeczy, których nikt wcześniej nie zrobił" - mówi o okresie lockdownu Dariusz Stefaniak, Crewing Manager SMT Shipping Poland. O walce z biurokracją, odmiennych przepisach w niemalże każdym kraju, przemęczeniu załóg i doświadczeniu, którego nikt nie był w stanie przewidzieć rozmawiamy w biurze pośrednictwa pracy dla marynarzy.

    06.08.2020
  • Pełne doki w Stoczni Remontowej Nauta

    Mimo trwającego na świecie kryzysu, Stocznia Remontowa Nauta S.A. w Gdyni wraca do pracy na pełnych obrotach. Aktualnie prace remontowe, w tym remonty klasowe, prowadzone są jednocześnie aż na 11 jednostkach.

    06.08.2020
  • Kolejny transport morski project cargo zrealizowany przez Fracht FWO w Porcie Gdańsk

    Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, zorganizował w lipcu kolejny skomplikowany logistycznie transport z zakresu project cargo - trzech wielkogabarytowych elementów filtra powietrza do Meksyku. Jego realizację poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania, a o wyborze tras i środków transportu zadecydował jeden z przewożonych ładunków. Operacja odbyła się w gdańskim porcie.

    05.08.2020
  • Stocznia Nauta w wyzwaniu Gaszyn Challenge!

    W odpowiedzi na nominację PGZ Stocznia Wojenna, Stocznia Nauta S.A. podjęła wyzwanie Gaszyn Challenge!

    05.08.2020
  • Największa pogłębiarka PRCiP w akcji! Plaża we Władysławowie poszerzona do niemal 100 m

    Prace polegające na budowie plaż poprzez refulację w toku! Największe polskie przedsiębiorstwo pogłębiarskie PRCiP Sp. z o.o poszerzyło właśnie plażę we Władysławowie z ok. 20-30 m do prawie 100 m. W zadaniu wzięła udział pogłębiarka ssąco-refulująca „Inż. St. Łęgowski".

    05.08.2020
  • Największa dostawa elementów turbin wiatrowych w historii Portu Gdynia

    Aż 139 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Liberty Harvest . To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki rozpoczął się w ostatnią sobotę w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna jest Morska Agencja Gdynia.

    04.08.2020
  • Z pokładu Chipolbrok Galaxy na jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Widowiskowy rozładunek w gdyńskim porcie

    Gigantyczne elementy elektrowni wiatrowych zostały rozładowane w gdyńskim BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, w ostatnią sobotę. Do Polski trafiły z Chin na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy.

    28.07.2020
  • 8 suwnic Konecranes popłynie z Gdyni do Izraela. Zobacz, jak wyglądał ich załadunek

    Osiem potężnych suwnic typu ASC przeznaczonych do Portu Ashdod w Izraelu ładowanych jest w Porcie Gdynia. Niektóre z nich zostały specjalnie zmodyfikowane, aby umożliwić załadunek aż ośmiu sztuk na jeden statek.

    22.07.2020
  • Załadunek potężnego zbiornika w Porcie Gdańsk. Drogą śródlądową popłynął do Płocka

    Załadunek zbiornika o wadze prawie 90 ton przy WOC-u. Organizatorem całego transportu morskiego, jak i przeładunków w portach morskich od Hamburga do Gdańska była firma Fracht FWO Polska. Zbiornik o wymiarach: 26,5m x 4,80m x 4,72m, drogą śródlądową popłynął barką do Płocka. Obsługą ładunku na terenie Portu Gdańsk zajęła się firma VETRO Port & Shipping Services, która dokonała przeładunku ze statku na ponton na terenie Gdańskiego Terminalu Przeładunkowego WOC by VETRO. Jak mówią przedstawiciele firmy: "Dzięki sprawnej współpracy wszystkich zaangażowanych stron, prace zostały wykonana szybko i bezpiecznie, ponton z zamocowanym zbiornikiem opuścił Port Gdańsk już po kilku godzinach".

    19.07.2020
  • Port Gdańsk: wkrótce powiemy ogólnoświatowe „sprawdzam” (wywiad wideo)

    - Cała Polska i jej południowi sąsiedzi, są już dla nas w zasięgu ręki, zrealizowane inwestycje drogowe przyspieszyły już transport towarów, zaś obecnie realizowane inwestycje kolejowe uczynią to niebawem - zapewnia prezes Portu Gdańsk, Łukasz Greinke, z którym rozmawiamy o dynamicznych inwestycjach, ogromnym zainteresowaniu koncepcją portu centralnego, ambicjach konkurowania z największymi portami na świecie i odpowiedzialnej roli gospodarza.  

    19.07.2020
  • Olbrzymie suwnice popłynęły z Gdańska do amerykańskiego portu. Zobacz, jak wyglądał ich montaż i załadunek

    Pięć potężnych suwnic typu RTG popłynęło do amerykańskiego portu Wilmington – Gulftainer. Montażem i załadunkiem zajęło się przedsiębiorstwo „El Professional”.

    15.07.2020
  • Załadunek drobnicy na pokład statku Slotergracht w Porcie Gdańsk

    Ponad 4000 t drobnicy w postaci płyt wiórowych załadowano wczoraj na pokład dobrze znanej w trójmiejskich portach jednostki Slotergracht. Statek wyposażony w boczne furty zacumował przy nabrzeżu WOC II w Porcie Gdańsk.

    11.07.2020
  • Nowe, regularne połączenie kolejowe pomiędzy Warszawą a Portem Gdynia

    Inauguracja stałego połączenia kolejowego między Warszawą a gdyńskim portem. Dziś rano (9.07) do BCT wjechał pierwszy pociąg operatorski sieci CONNECT OPERATOR. Składy będą odjeżdżały według stałego rozkładu jazdy, w każdy czwartek i niedzielę.

    09.07.2020
  • Strategiczna Droga Czerwona coraz bliżej. Ogromne wsparcie rządu dla kluczowych inwestycji w Porcie Gdynia

    Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała podpisali w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego porozumienie w sprawie poprawy dostępu do Portu Gdynia. Prace przygotowawcze do budowy tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni zostaną sfinansowane z Programu Wieloletniego CPK w latach 2020-2023.

    06.07.2020
  • Wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego: Port nie może się rozwijać bez wsparcia władz państwowych [wywiad wideo]

    O roli swojego dziadka, Eugeniusza Kwiatkowskiego w budowie Portu Gdynia, wadze gospodarki morskiej dla całej gospodarki narodowej oraz konieczności centralnego wsparcia dla strategicznych inwestycji w portach opowiada Julita Maciejewicz-Ryś.

    05.07.2020
  • Nowatorski holownik Ajax już w Gdańsku. Wzmocni flotę WUŻ-u

    Kompaktowy, wielozadaniowy, zapewniający imponujący uciąg na palu rzędu 70 T. Wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania holownik Ajax dołączył właśnie do floty przedsiębiorstwa WUŻ Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. Do Gdańska przypłynął we wtorek (1 lipca) rano.

    02.07.2020
  • Bananowy serwis w Porcie Gdańsk

    Nawet 3400 ton bananów tygodniowo trafia do gdańskiego portu w ramach regularnego serwisu. Za operacje przeładunkowe przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego (WOC) odpowiada spółka Cargofruit. O tym, jak wymagającym towarem są owoce, drodze, którą musi przebyć każdy banan zanim trafi do naszych rąk i planowanych, dużych inwestycjach opowiedział nam dyrektor Cargofruit, Laszlo Irsa.

    01.07.2020
  • Hat-trick w stoczni Karstensen Shipyard Poland. W czerwcu zwodowali już trzecią jednostkę

    W piątek 19 czerwca stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką. To już trzecie wodowanie w gdyńskiej stoczni w tym miesiącu.

    23.06.2020
  • Kolejne wodowanie statku rybackiego w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni

    Kolejne wodowanie w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni. Zwodowana jednostka to statek rybacki dla duńskiego armatora Astrid Fiske AB​.

    22.06.2020
  • Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką

    W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni obyło się kolejne wodowanie kadłuba statku rybackiego. Zwodowana jednostka była największą spośród dotychczas wybudowanych w gdyńskim zakładzie

    17.06.2020
  • Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk

    Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. z nową pilotówką. W ostatnią środę (10.06), do gdańskiego portu wpłynęła zbudowana w Finlandii, nowoczesna jednostka Pilot-23. 

    16.06.2020
  • Ogromne suwnice rozpoczęły pracę w DCT Gdańsk

    Mają  47 metrów długości, 20 metrów wysokości, 28 metrów szerokości i  przeznaczone są do pracy na szynach. Dla wyobrażenia, wielkość jednej z  nich to długość 8 20-stopowych kontenerów postawionych jeden za drugim  oraz wysokość 8 takich  kontenerów postawionych na sobie! W DCT Gdańsk rozpoczęły pracę trzy  nowe elektryczne suwnice RMG. To kolejny krok w kierunku zwiększenia  produktywności, wydajności oraz możliwości przeładunkowych dla klientów  na kolei. Suwnice zakupione zostały w ramach programu rozbudowy T2b i są już w pełni operacyjne

    09.06.2020
  • Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali

    „Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z  prof. Janem Marcinem Węsławskim,  dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

    09.06.2020
  • Port Gdynia otwiera nowy rozdział w transporcie handlowo- pasażerskim

    Port Gdynia to ważny węzeł transeuropejskiej sieci transportowej. Stanowi on naturalne przedłużenie Korytarza Bałtyk- Adriatyk w kierunku Skandynawii, łącząc Polskę ze Szwecją poprzez Autostradę Morską Gdynia – Karlskrona. Spółka wraz z długoletnimi partnerami ze Szwecji pragnie rozwijać współpracę i efektywniej łączyć potencjały gospodarcze Skandynawii oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

    09.06.2020
  • BOTA Technik z kolejną inwestycją

    Nieustający rozwój firmy wkrótce zaowocuje otwarciem nowej hali produkcyjnej z częścią biurową. Oddanie rozbudowywanej części do użytku zaplanowane jest na czwarty kwartał bieżącego roku.

    07.06.2020
  • Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie

    Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.

    04.06.2020
  • Siark-Port na fali

    W dniach 25-27 maja, na statek Drawsko należący do największego polskiego armatora - PŻM, załadowano 27500 ton granulowanej siarki. Z Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej obsługiwanego przez Przedsiębiorstwo Przeładunkowo-Usługowe Siark-Port, masowiec popłynął do Maroka. O szeregu inwestycji we współpracy z Portem Gdańsk i planach rozwoju spółki opowiedział nam prezes firmy, Henryk Groth.

    29.05.2020
  • Załadunek olbrzymich szpul w OT Port Gdynia

    W środę, 27 maja w OT Port Gdynia przy głębokowodnym stanowisku o max. zanurzeniu 13 m, przy Nabrzeżu Rumuńskim, miał miejsce załadunek 19 szpul wraz z osprzętem. Ze względu na łączną masę ładunku wynoszącą 915 ton, do operacji użyto zarówno ciężkich dźwigów portowych, jak i dźwigów statkowych.

    28.05.2020
  • Kolejne urządzenia do laboratoriów przekazane przez trójmiejskie porty w ramach akcji #dzielmysiędobrem

    Z inicjatywy Marka Gróbarczyka - Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem.

    28.05.2020
  • Straddle carriery z Gdyni trafią do europejskich portów

    Jednym z najbardziej charakterystycznych widoków w gdyńskim porcie są rzędy wielkogabarytowych suwnic, montowanych przez działający na rynku od 1995 roku Portowy Zakład Techniczny S.A. Dziś rano, przy Nabrzeżu Duńskim odbył się załadunek 8 straddle carrier-ów, które trafią do europejskich klientów spółki.

    22.05.2020
  • W stoczni Safe zwodowano specjalistyczny holownik z serii Shoalbuster

    20 maja, w gdańskiej stoczni Safe, odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego holownika z serii Shoalbuster. Powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Hardinxveld.

    21.05.2020
  • Etmal: Hydrauliczne pale zwiększą możliwości pogłębiarki Świdrak

    Firma ETMAL specjalizująca się w remontach i serwisach urządzeń hydraulicznych, urządzeń pokładowych oraz maszynowych, na jednostkach pływających, wykonała kompleksową przebudowę pogłębiarki chwytakowej Świdrak, należącej do PRCiP. Przeprowadzone prace w znaczący sposób poprawią stabilność jednostki oraz zwiększą efektywność jej eksploatacji.

    21.05.2020
  • Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem

    Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.

    13.05.2020
  • Kompleksowe szkolenia i nowoczesne symulatory w Szkole Morskiej w Gdyni

    Szkoła Morska w Gdyni oferuje potężny arsenał edukacyjny w postaci licznych kursów. Uczestnicy szkoleń mają do dyspozycji nowoczesne narzędzia wybrane w dialogu z największymi światowymi armatorami. Dzięki uważnej obserwacji branży morskiej, placówka odpowiada na konkretne zapotrzebowania rynku i zwiększa atrakcyjność swoich absolwentów na rynku pracy. W specjalnym filmie przygotowaliśmy przekrojowy przegląd kursów w gdyńskiej szkole. 

    08.05.2020
  • Kolejna inwestycja w Porcie Gdańsk wchodzi w zasadniczą fazę realizacji - próby szczelności zbiorników Terminala Naftowego PERN

    Rozbudowa Terminala Naftowego w Porcie Gdańsk, projektu należącego do Megainwestycji PERN, wchodzi w zasadniczy etap. Na ukończeniu są prace przy konstrukcji stalowej trzech zbiorników: 170, 175, 180, każdy o pojemności 100 tys.m³. Zakończyła się również próba hydrostatyczna pierwszego zbiornika nr 190, o pojemności 45 tys.m³.

    05.05.2020
  • Gigantyczne inwestycje w infrastrukturę kolejową w Porcie Gdynia. Prace budowlane idą pełną parą

    Dziś Port Gdynia to wielki plac budowy. Oprócz szeregu inwestycji realizowanych przez Zarząd Portu Gdynia, takich jak budowa Publicznego Terminalu Promowego, przebudowa nabrzeży i pogłębienie akwenów portowych czy poszerzenie wejścia do portu do 140 m metrów, na terenie Portu Gdynia obecnie przebudowywanych jest aż 115 km torów w ramach gigantyczny inwestycji PKP PLK. Kontrakt „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni” opiewa na wartość 1829500000 zł brutto; 1529280253,96 zł netto. Wykonawcą jest Budimex S.A.

    05.05.2020
  • Stocznia Remontowa dokończy budowę ogromnej pogłębiarki

    Polska stocznia dokończy budowę największej samobieżnej pogłębiarki ssącej na świecie -  Willem van Rubroeck. Zleceniodawcą jest belgijski armator Jan De Nul.

    04.05.2020
  • Światowy Dzień Pracy: W Porcie Gdynia oddano hołd marynarzom oraz walczącym z epidemią koronawirusa

    1 maja, w południe, na statkach i żaglowcach w Porcie Gdynia, podobnie jak na niezliczonych statkach na całym świecie, zostały włączone syreny okrętowe na znak hołdu dla pracy marynarzy na całym świecie. To szczególne uhonorowanie ponad 1,6 mln mężczyzn i kobiet, którzy podczas pandemii zapewniają ciągłość dostaw oraz sprawne działanie międzynarodowych szlaków morskich. Akcja zainicjowana przez Międzynarodową Izbę Żeglugi (ICS) to również podziękowanie Służbom Medycznym, Straży Granicznej oraz Straży Pożarnej za ich ciężką pracę w czasie pandemii COVID – 19.

    04.05.2020
  • Dzień Flagi w Porcie Gdynia

    Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania.

    02.05.2020
  • Załadunek jachtów Galeon w Porcie Gdańsk

    W czwartek, 30 kwietnia, w gdańskim porcie odbył się załadunek nietypowej drobnicy. Były to trzy luksusowe jachty zbudowane w polskiej stoczni Galeon. Niezwykle sprawna operacja została przeprowadzona przez Sevenstar Yacht Transport z Grupy Spliethoff.

    01.05.2020
  • Kolejne wyposażone laboratorium dzięki inicjatywie trójmiejskich portów

    Port Gdynia i Port Gdańsk połączyły siły w walce z koronawirusem. Dzięki akcji #dzielmysiędobrem, wsparcie otrzymał kolejny szpital - tym razem w Kościerzynie. Testy na obecność koronawirusa w województwie pomorskim stają się coraz bardziej dostępne.

    29.04.2020
  • W Baltic Engineering zakończono remont statku badawczego r/v Baltica

    Mimo epidemii koronawirusa, intensywne prace w stoczni remontowej Baltic  Engineering odbywają się bez zakłóceń. W czwartek (23.04), odbyło się  wydokowanie statku badawczego r/v Baltica należącego do Morskiego  Instytutu Rybackiego. W ramach remontu, na jednostce wykonano pełen  zakres konserwacji.

    23.04.2020
  • Zobacz postęp prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej

    Mimo epidemii koronawirusa przekop przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożony, a na miejscu trwają intensywne prace. Aktualnie toczą się roboty kafarowe, polegające na pogrążaniu ścianki szczelnej nabrzeża południowego. Trwają tam także roboty pogłębiarskie i prace zasypowe. W miejscu gdzie powstaje Kanał Żeglugowy trwają wykopy, a urobek z nich jest transportowany i hałdowany w południowej części przekopu. Zostanie on bowiem wykorzystany do budowy obwiedni sztucznej wyspy

    22.04.2020
  • Webinar „Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej”

    14 kwietnia przy współpracy Kancelarii Zbroja Adwokaci oraz portalu GospodarkaMorska.pl odbył się branżowy Webinar pt. "Kryzys Covid-19 w przemyśle morskim i Tarcza Antykryzysowa dla gospodarki morskiej". Zapraszamy do relacji wideo z całego wydarzenia.

    15.04.2020
  • Trójmiejskie porty razem w walce z koronawirusem

    Z inicjatywy Marka Gróbarczyka - ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem. Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „dzielmy się dobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałania narastającej fali zachorowań w Polsce, inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, stanowiących wyposażenie laboratoriów.

    08.04.2020
  • Port Gdańsk aktywnie wspiera walkę z koronawirusem

    ZMPG przekazał Państwowej Straży Pożarnej 10 namiotów z pełnym wyposażeniem które pomogą w walce z koronawirusem. Mogą zostać wykorzystane jako tymczasowe izby przyjęć przed szpitalem, który zgłosi taką potrzebę i znacznie usprawnić prace ratowników.

    06.04.2020
  • Mimo kryzysu Covid-19 w polskich stoczniach praca wre. Karstensen Shipyard Poland realizuje kilka budów statków jednocześnie

    Mimo trudności spowodowanych obecną sytuacją w kraju i na świecie prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni są kontynuowane z zachowaniem  obowiązujących obostrzeń sanitarnych

    03.04.2020
  • Szkoła Morska w Gdyni: Edukacja morska w dobie koronawirusa

    20 marca, Rząd wprowadził w Polsce stan epidemii. Jednocześnie, zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Od poniedziałku, 25 kwietnia nauczyciele i uczniowie mają obowiązek realizacji programu. Jak wyglądają zajęcia przez internet? Co z certyfikatami potrzebnymi do pracy marynarzom? Dlaczego świat nie mógłby istnieć bez shippingu? O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, kpt. ż.w. Alfred Naskręt.  

    31.03.2020
  • Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej

    Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.

    30.03.2020
  • Port Gdańsk: Nowy żuraw Liebherr zwiększy zdolności przeładunkowe w Porcie Północnym

    24 kwietnia trzeci żuraw portowy Liebherr LPS 600 stanął na pirsie rudowym w Porcie Północnym. Nowe urządzenie zwiększy możliwości przeładunkowe terminalu i wyraźnie przyśpieszy obsługę zawijających do portu jednostek.

    25.03.2020
  • Prezes DCT Gdańsk dziękuje pracownikom i podkreśla ogromną rolę portów w czasach kryzysu COVID-19

    Pracownicy portów i cała branża logistyczna do cisi bohaterowie walki z COVID-19. DCT Gdańsk dziękuje swojemu zespołowi i wszystkim innym #logisticsheroes. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym prezes DCT Gdańsk Cameron Thorpe podkreśla ogromną rolę portów, szczególnie w czasach dzisiejszego kryzysu COVID-19.

    24.03.2020
  • Wodowanie statku rybackiego w stoczni Safe

    W gdańskiej stoczni Safe, w dwuetapowej operacji rozpoczętej w środę, 18 marca, zwodowano statek rybacki dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Jednostka o numerze budowy NB001 będzie teraz wyposażana pod klucz i przygotowywana do prób morskich.

    19.03.2020
  • Inwestycja drogowo-kolejowa Portu Gdańsk zwiększy przeładunki do 100 milionów ton rocznie (foto, video)

    Zarząd Morskiego Portu Gdańsk prowadzi pracę przy rozbudowie i modernizacji sieci drogowo-kolejowej Portu Zewnętrznego w Porcie Gdańsk. Nowa sieć ma być w przyszłości zapleczem dla planowanego Portu Centralnego, dzięki któremu przeładunki  wyniosą ok. 100 mln ton w skali roku.

    17.03.2020
  • Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim

    Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nielada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i koordynator międzynarodowego projektu DAIMON.

    16.03.2020
  • Wizyta dyplomatyczna niemieckiego okrętu w Gdyni

    „Obecność NATO na Morzu Bałtyckim ważniejsza niż kiedykolwiek” - powiedział Yngve Skoglund, dowódca Stałego Zespołu Okrętów NATO SNGM-1. Wczoraj, przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych w Gdyni, zacumował FGS Oste - nawodny okręt nasłuchowy. Wizyta miała charakter dyplomatyczny. 

    10.03.2020
  • Inwestycje PKP PLK zwiększą dostępność i przepustowość towarową Portu Gdańsk

    PKP PLK SA prowadzi inwestycje polegające na rozbudowie i modernizacji trakcji kojejowej w ciągustacji Gdańsk-Główny, Gdańsk Port Północny oraz  Gdańsk Kanał Kaszubski

    09.03.2020
  • Rolls Royce wśród laserów w NGL Machining

    Trójmiejska spółka NGL Machining z najlepszym i najbardziej kompleksowym urządzeniem do wykonywania pomiarów 3D oraz wizualizacji marki FARO. Firma zdecydowała się zaoferować precyzyjną usługę pomiarową, wypełniając lukę na rynku specjalistycznych usług metrologicznych.

    09.03.2020
  • Gigantyczna MSC AMBRA w Porcie Gdańsk

    W sobotę, 7 marca, do Gdańska wpłynął MSC Ambra. Jeden z największych kontenerowców świata zawinął do terminala DCT w ramach swojego dziewiczego rejsu.

    09.03.2020
  • Port Gdynia z potencjałem infrastrukturalnym w sektorze offshore

    Port Gdynia od strony wschodniej jest portem najbliżej położonym względem obszarów morskich przewidzianych na lokalizację farm wiatrowych. Potencjał terenów portowych sprzyja rozwojowi alternatywnych – ekologicznych źródeł energii w Polsce. Zarząd Portu wraz z pełnomocnikiem rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneuszem Zyska analizuje rozwiązania służące rozwojowi sektora offshore w tym poszukują zaplecza do obsługi elementów morskich farm wiatrowych, obejmującego gminy Kosakowo, Rumię oraz Gdynię.

    06.03.2020
  • Spłonęła największa hala magazynowa Bałtyckiego Terminalu Zbożowego w Gdyni

    Poważny pożar w Porcie Gdynia. W czwartek, przed godziną 9:00 zapalił się duży, zadaszony magazyn płaskiego składowania eksploatowany przez Bałtycki Terminal Zbożowy. Na miejscu pracowało łącznie 29 zastępów straży pożarnej i 70 strażaków. Do pomocy został zaangażowany też statek ratowniczy M/s kpt. Poinc.

    05.03.2020
  • Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim na pokładzie Oceanografa

    Dziś rano, na pokładzie jednego z najnowocześniejszych statków naukowo-badawczych, r/v Oceanograf podpisane zostało porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim. Zakłada ono m.in. wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych. Porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) zostało podpisane w ramach wizyty Prezydenta Islandii w Gdańsku.

    05.03.2020
  • Port Gdynia efektywnie wykorzystuje środki unijne na inwestycje infrastrukturalne

    Projekt unijny „Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia – przebudowa i elektryfikacja” to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla społeczno-gospodarczego rozwoju. Działaniom tym przyświeca wdrożenie wytycznych polityki transportowej Unii Europejskiej, która zakłada obsługę ponad 35 procent ładunków drogą kolejową do roku 2030.

    28.02.2020
  • Stocznia Gdańsk zbudowała nadbudówkę na wycieczkowiec Discovery dla norweskiej stoczni Ulstein

    Stocznia Gdańska zrealizowała ważny projekt na zlecenie stoczni Ulstein Verft na nadbudówkę dla wycieczkowca mającego pływać pod szyldem Discovery.

    23.02.2020
  • Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Safe Co Ltd

    SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Stocznia działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach. Ostatni rok, stocznia zaczęła z pełnym portfelem zamówień. Prezentujemy najważniejsze projekty, które w 2019 r. dołączyły do jej portfolio.

    21.02.2020
  • Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Marine Project Ltd.

    Stocznia Marine Projects Ltd. powstała w 1989 roku. Specjalizuje się w budowaniu gotowych jednostek: masowców, kontenerowców, promów typu ro-ro, holowników portowych oraz pontonów do transportowania ładunków wielkogabarytowych. Jest też kooperantem stoczni dostarczającym częściowo wyposażone kadłuby statków, sekcje i bloki kadłubów oraz kompletne nadbudówki. W 2019 postawiła na statki rybackie, z naciskiem na jednostki LFC o najwyższym poziomie innowacyjności na rynku. Jej technologie i wykonanie docenili armatorzy na całym świecie...

    19.02.2020
  • Jeden z największych masowców samowyładowczych na świecie przeszedł remont w gdańskiej stoczni Remontowa

    Yeoman Bontrup, jeden z dwóch największych masowców samowyładowczych na świecie, przeszedł trzytygodniowy remont w gdańskiej stoczni Remontowa. Jednostka, której zarządem technicznym zajmuje się firma SMT Shipping Poland przeszła standardowy zakres napraw i prac konserwacyjnych. Z naszą kamerą weszliśmy na pokład statku a jego załoga opowiedziała nam m.in. o w pełni zautomatyzowanym mostku, bomie, dzięki któremu można wyładować 6 tys. ton kamieni na godzinę i o tym, co łączy tę jednostkę z filmem "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

    17.02.2020
  • Najciekawsze projekty Stoczni CRIST w 2019 roku (video,foto)

    Stocznia CRIST zakończyła rok 2019 z wieloma rozpoczętymi i zakończonymi projektami dla zagranicznych armatorów. Reprezentuje najwyższy poziom usług wpisując się w międzynarodowe trendy, które funkcjonują na rynku żeglugowym. Prezentujemy podsumowanie działalności stoczni za rok 2019 i i stworzone lub współtworzone przez nią pływające cuda technologii morskich.

    14.02.2020
  • Port Gdańsk bije rekord Polski w przeładunkach! 52 mln ton w 2019 roku

    "Port Gdańsk bije własne rekordy i stawia przed sobą nowe wyzwania" -  mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZMPG,  Łukasz Greinke. Są powody do dumy, bo w 2019 roku Port Gdańsk ustanowił  nowy rekord przeładunków, przekraczając 52 mln ton. Jednocześnie,  zanotowano  imponujące wzrosty w prawie wszystkich grupach ładunkowych

    12.02.2020
  • Morze możliwości, morze zagrożeń - I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem

    Wczoraj w hotelu Courtyard Marriot Waterfront Gdynia odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego zorganizowany z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z instytucji państwowych, przedstawicieli Marynarki Wojennej RP i naukowców. Kongres był okazją do omówienia tematów kluczowych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa morskiego kraju biorąc pod uwagę uwarunkowania technologiczne, polityczno-militarne, gospodarcze i społeczne. Współorganizatorami wydarzenia było Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

    12.02.2020
  • Kolejny przeładunek elementów farm wiatrowych w Porcie Gdynia

    W terminalu BCT Gdynia obsłużono kolejny ładunek elementów farm wiatrowych. Z pokładu jednostki WARNOW MARS rozładowano 75 sekcji wież wiatrowych co stanowi 15 kompletnych masztów. Doświadczenie w przeładunkach tego typu ładunków oraz dogodne położenie w naturalny sposób stawia Port Gdynia jako potencjalne zaplecze w kontekście budowy i serwisu polskich, morskich farm wiatrowych.

    11.02.2020
  • 100 lat temu przed Polską otworzyły się oceany i morza całego świata. Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem

    10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller wyjechał z Torunia by w Gdańsku spotkać się z pomorską Polonią. Na miejscu na gen. Hallera czekały tłumy Polaków mieszkających w Gdańsku, lokalne władze i nowa administracja województwa pomorskiego. Podczas spotkania na dworcu dwie platynowe obrączki gen. Hallerowi wręczył dr Józef Wybicki. Symbolizowały one zaślubiny Polski z Bałtykiem, dlatego w ich wnętrzu wygrawerowano napis „Gdańsk 10.2.1920 Puck". Jedną z nich gen. Haller wrzucił kilka godzin później w wody Bałtyku podczas uroczystości w Pucku, natomiast drugą nosił 40 lat na palcu. Dziś, dokładnie 100 lat później, 10 lutego 2020 roku w Pucku odbyły się uroczystości nawiązujące do zaślubin z Polski z morzem, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda.

    11.02.2020
  • Wnuczka inż. Tadeusza Wendy: „Moją rodziną jest również rodzina portowa”

    - Mija sto lat od momentu, kiedy inżynier Tadeusz Wenda, stojąc przy kościółku na Kępie Oksywskiej wypowiedział pamiętne słowa: "tu będzie miejsce najlepsze". Wizja budowy nowoczesnego, polskiego portu zawładnęła nim ogromnie i rozpoczęły się prace. Była to jego największa praca, największe dzieło. Ale też ostatnie - mówiła Hanna Wenda-Uszyńska, wnuczka inżyniera Wendy. W specjalnym wywiadzie wspomina dziadka, dzieli się spostrzeżeniami związanymi ze 100-leciem zaślubin Polski z morzem i podkreśla szczególną rolę Portu Gdynia w historii całego kraju.

    10.02.2020
  • Zobacz, jak gdańska stocznia ALKOR zbudowała od podstaw statek rybacki

    W czerwcu 2018 r., gdańska stocznia ALKOR rozpoczęła budowę statku rybackiego dla  islandzkiego armatora. Longliner otrzymał imię Páll Jónsson a proces jego powstawania został zarejestrowany przez naszych reporterów. 

    09.02.2020
  • Projekt Intermare - integracja regionu południowego Bałtyku. Relacja ze spotkania biznesowego

    6 lutego w Centrum Konferencyjnym Amber Expo odbyło się spotkanie ze śniadaniem biznesowym projektu INTERMARE South Baltic. Projekt dedykowany jest dla małych i średnich firm funkcjonujących w sektorze gospodarki morskiej i polega na budowaniu sieci networkingowej, współpracy i promocji przedsiębiorstw w Regionie Morza Bałtyckiego. Spotkanie to jest zapowiedzią ważnego wydarzenia jakim są Targi Gospodarki Morskiej Intermare, które odbędą się 22-24 czerwca 2020 roku w AmberExpo.

    09.02.2020
  • Podpisanie porozumienia pomiędzy Portem Gdynia a 43 Bazą Lotnictwa Morskiego

    W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy Portem Gdynia a 43 Bazą Lotnictwa Morskiego.

    06.02.2020
  • Konferencja wynikowa Zarządu Morskiego Portu Gdynia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie

    Port w Gdyni zarobił w ub. r. 54 mln zł netto, przy przychodach sięgających 237 mln zł - wynika ze wstępnych danych finansowych, o których poinformowali w środę przedstawiciele spółki podczas konferencji wynikowej. Dodali, że w tym czasie w porcie przeładowano 24 mln ton towarów.

    05.02.2020
  • Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

    Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020.

    02.02.2020
  • Dar Młodzieży przygotowywany do sezonu w stoczni Nauta (wideo,foto)

    Dar Młodzieży po intensywnym Rejsie Niepodległości dookoła świata trwającym 313 dni zawinął do stoczni Nauta gdzie przez dwa tygodnie będzie przygotowywany do kolejnego sezonu.

    27.01.2020
  • W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

    23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.

    26.01.2020
  • Przegląd promu Romantika z grupy AS Tallink w Stoczni Nauta

    Stocznia Remontowa wykonała kompleksowy przegląd promu ro-ro "Romantika" pływającego w barwach armatora AS Tallink Group. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala Naucie remontować nawet największe jednostki pływające na Bałtyku.

    24.01.2020
  • Bezpieczeństwo cybernetyczne kluczowe dla bezpiecznej żeglugi - konferencja PRS

    21 stycznia w siedzibie PRS w Gdańsku odbyło się seminarium "Cyberbezpieczeństwo jako element bezpiecznej eksploatacji statku". Celem spotkania było przybliżenie koncepcji cyberbezpieczeństwa oraz konieczności wprowadzenia i stosowania odpowiednich procedur w celu sprostania nowym wymaganiom IMO.

    21.01.2020
  • Przeładunek koksu w terminalu SPEED w Porcie Gdańsk

    Przeładunek blisko 26 tys. ton koksu naftowego wyprodukowanego w Lotosie to efekt projektu inwestycyjnego EFRA, który zwiększył efektywność przerobu ropy, co pozwala na wytworzenie dodatkowo rocznie ok. 900 tys. ton wysokomarżowych paliw i 300 tys. ton koksu. Operacje ekspedycji koksu z rafinerii oraz załadunku na statek wykonała firma Speed Sp. z o.o.

    19.01.2020
  • Konferencja PRS: Globalne wyzwania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych w branży morskiej

    Transport w światowym handlu bazuje głównie na żegludze. Szacuje się, że stanowi ona 90% ogółu transportu. Co ciekawe, jej udział wzrósł od 1970 r. aż o 400%. Wiążą się z tym ogromne wyzwania ekologiczne. Transport wodny emituje bowiem rocznie 1000 milionów ton dwutlenku węgla, co stanowi około 3% światowej emisji. Dodatkowo, statki emitują cząstki stałe, sadzę i trujące gazy. Biorąc pod uwagę konieczność wprowadzenia rozwiązań niskoemisyjnych, Polski Rejestr Statków zorganizował konferencję gromadzącą przedstawicieli świata nauki oraz przemysłu stoczniowego.

    11.01.2020
  • Kolejne wodowanie w Karstensen Shipyard Poland. Pełen portfel zamówień na rok 2020

    3 stycznia w gdyńskim oddziale Stoczni Karstensen odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku rybackiego oznaczonego numerem stoczniowym #454. Była to pierwsza operacja otwierająca pełen portfel zamówień na rok 2020 a jednocześnie czwarta w historii zakładu istniejącego niespełna półtora roku.

    10.01.2020
  • Rok 2019 przełomowy dla Portu Gdynia - podsumowanie

    Rok 2019 był czasem bardzo ważnych wydarzeń dla Portu Gdynia. To rok rekordowych przeładunków, inwestycji oraz kluczowych decyzji dotyczących dalszego rozwoju portu. Port Zewnętrzny, Budowa Publicznego Terminalu Kontenerowego, poprawa dostępu kolejowego do portu, przebudowa nabrzeży i pogłębienie akwenów, nowy magazyn wysokiego składowania....w takim tempie Port Gdynia nie rozwijał się od lat.

    06.01.2020
  • Kolejne wodowanie w Karstensen Shipyard Poland

    19 grudnia, w Karstensen Shipyard Poland rozpoczęto dwuetapową operację wodowania trawlera Kristin o numerze budowy 446. Częściowo wyposażona jednostka trafi teraz do stoczni Karstensens Skibsværft A/S w Danii, gdzie zostanie wykończona i doposażona a także przejdzie rozruchy oraz próby morskie.

    23.12.2019
  • Rekord w Porcie Gdynia. Terminal BCT przekroczył 500.000 TEU przeładunku rocznego

    W piątek 20.12 BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o. w Gdyni po raz pierwszy w swojej historii przekroczył poziom 500.000 TEU rocznych przeładunków. Rekord ten został osiągnięty dzięki znakomitej współpracy z armatorami żeglugowymi oraz załadowcami, korzystającymi od lat z usług BCT. Port Gdynia z roku na rok osiąga coraz lepsze wyniki przeładunkowe. W tym roku spodziewane jest przekroczenie 24 mln ton, w tym 900 000 TEU.

    23.12.2019
  • Stocznia Nauta zwodowała statek rybacki dla Duńczyków

    20 grudnia w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdańsku odbyło się wodowanie statku rybackiego zbudowanego na zlecenie duńskiej stoczni Karstensens Skibsvaerft AS. Jednostka m/v Tor-ön jest ostatnią, którą zbudowano w gdańskim Zakładzie Nauty.

    22.12.2019
  • Pracowity rok w Stoczni Remontowej Nauta

    Ostatnie dni roku w Stoczni Remontowej Nauta upływają pod znakiem bardzo intensywnych prac. Zajętych jest aż 18 doków a zakres remontów obejmuje zarówno modernizacje małych jednostek, jak i zaawansowane przebudowy dużych statków.

    18.12.2019
  • Port Gdynia dużą perłą w koronie polskiej gospodarki

    Po raz drugi z rzędu Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. otrzymał tytuł „Perła Polskiej Gospodarki”  zajmując pierwsze miejsce w kategorii „Perły Duże w XVII edycji Rankingu Pereł Polskiej Gospodarki”- obiektywnego pozycjonowania polskich przedsiębiorstw- zorganizowanego przez redakcję anglojęzycznego magazynu ekonomicznego Polish Market wspólnie z ekspertami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.  

    12.12.2019
  • Karstensens Shipyard Poland zwodował kadłub drugiego statku rybackiego

    9 grudnia tego roku w gdyńskim zakładzie produkcyjnym stoczni Karstenses zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku rybackiego Havskjer(M-400-A) o numerze budowy 451.

    11.12.2019
  • 99. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

    9 grudnia br. rektor Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab.inż Janusz Zarębski otworzył uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 99. urodzin Uniwersytetu Morskiego. W obchodach udział wzięli pracownicy naukowi uczelni, politycy, samorządowcy, wojskowi, studenci i inne osoby z zaplecza branży morskiej ściśle współpracy z UM w Gdyni. Uroczystość odbyła się pod patronatem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

    11.12.2019
  • Akcja Dziecko Bezpieczne w Mieście z Terminalem DCT w Gdańsku

    Terminal Kontenerowy DCT we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji  działa aktywnie na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa. Współpraca z pobliską szkołą podstawową nr.61 na Przeróbce daje świetne rezulaty. Inauguracyjny temat "Dziecko Bezpiecne w Ferie" uzmysławia dzieciakom na co muszą zwracać szczgegóną uwagę podczas nadchodzących ferii i nie tylko!

    11.12.2019
  • Kolejny nowoczesny holownik zwodowany w stoczni Safe w Gdańsku

    9 grudnia stocznia Safe w Gdańsku zwodowała kolejną w tym roku jednostkę. Holownik typu Shoalbuster 3209 o numerze budowy YN 571810 został zbudowany dla Stoczni Damen Shipyard Hardinxveld.

    10.12.2019
  • Rok wyzwań w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (wywiad wideo)

    Projekt rewitalizacji terenów postoczniowych, Centrum Projektowania Robotów Przemysłowych, budowa strategicznej drogi do terenów inwestycyjnych w Grudziądzu - ostatni rok był bardzo pracowity dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej prezesa Przemysława Sztandery. Odwiedziliśmy z kamerą Wyspę Ostrów i porozmawialiśmy o tym, jakie projekty zrealizowano w ostatnim czasie i co wydarzy się w najbliższych miesiącach. 

    08.12.2019
  • Mikołajki z Portem Gdynia w Centrum Nauki Experyment

    Z okazji Mikołajek zespół Portu Gdynia wspólnie z pracownikami Centrum Nauki Experyment zorganizowali  "portowe" atrakcje dla dzieci. Poprzez zabawę i naukę chcieli zapoznać je z tematyką funkcjonowania portów i zachęcić do przyszłego  kształcenia się w branży morskiej. Dzieci miały okazję skorzystać z zafundowanych przez Port Gdynia symulatorów oraz wypróbować nową mobilną aplikację PortMaster, która poprzez interaktywne guizy i zagadki wprowadza je w świat portów, statków i handlu! Nie zabrakło również prezentów i konkursów z nagrodami!

    08.12.2019
  • Na masztach Daru Młodzieży rozbłysła największa choinka na Pomorzu

    Na Darze Młodzieży rozbłysła największa choinka na Pomorzu. Uniwersytet Morski uruchomił iluminacje zamocowane na masztach swojej szkoleniowej fregaty. Choinka ma prawie 50 metrów wysokości.

    08.12.2019
  • Port Gdynia rozpoczyna współpracę z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią

    Wspólne inicjatywy na rzecz rozwoju sieci transportowej łączącej Metropolię z nadmorskim miastem, wsparcie współpracy firm z GZM z Portem Gdynia, wymiana wiedzy na temat działań badawczo rozwojowych w dziedzinie logistyki i transportu – to jedne z głównych punktów podpisanego dzisiaj (27 listopada) porozumienia między Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią a Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. Ma ono dotyczyć współpracy przy rozwoju sieci transportowej.

    27.11.2019
  • Páll Jónsson ochrzczony! Został zbudowany od podstaw w stoczni ALKOR

    Dzisiejszego popołudnia odbyła się ceremonia chrztu longlinera budowanego od podstaw w gdańskiej stoczni ALKOR. Jednostka zamówiona przez islandzkiego armatora VISIR Ehf otrzymała imię Páll Jónsson.

    26.11.2019
  • Brytyjskie rozwiązania możliwe również w Polsce? Za nami kolejna edycja Akademii Offshore

    W czwartek, 21 listopada odbyło się VIII Seminarium Akademii Offshore. Przedstawiciele wszystkich operujących w Polsce inwestorów, sektora przemysłu i administracji rządowej wysłuchali prezentacji Benjamina Sykes'a, przewodniczącego Offshore Wind Industry Council i zastanawiali się, czy brytyjskie doświadczenia można przenieść na rynek polski.

    25.11.2019
  • Inauguracja pierwszego bezpośredniego połączenia kolejowego z Chin do Portu Gdańsk

    Na terenie terminala kontenerowego DCT Gdańsk odbyła się w czwartek  21.11 uroczysta inauguracja stałego bezpośredniego połączenia kolejowego z Chin do Portu Gdańsk. Pierwszy pociąg przyjechał po godzinie 11.00.

    21.11.2019
  • Czwarty holownik dla Marynarki Wojennej zwodowany!

    Dziś o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika H-12, który otrzymał imię „SEMKO”. To już czwarta z serii sześciu jednostek zamówionych przed dwoma laty przez Marynarkę Wojenną RP.

    20.11.2019
  • Nowy dźwig w HES Gdynia

    HES Gdynia Bulk Terminal (dawny MTMG) kontynuuje inwestycje w celu udoskonalenia potencjału przeładunkowego. Dnia 13 listopada br, na pokładzie specjalistycznego statku typu heavy load carrier ‘Aura’, do gdyńskiego terminalu przybył nowy, wielozadaniowy dźwig. 

    18.11.2019
  • Budowa Portu Zewnętrznego w formule PPP - wybrano doradcę transakcyjnego

    Zarząd Morskiego Portu Gdynia wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju wyłonił doradcę transakcyjnego, który dokona na rzecz Spółki świadczeń consultingowych w obszarach projektowych uwzględniając przede wszystkim zagadnienia ekonomiczno-finansowe, prawne oraz techniczne.

    17.11.2019
  • TransLogistica Poland: Porty generatorem ruchu dla przewozów intermodalnych

    5 listopada rozpoczęła się siódma edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w Warszawie. To jedno z największych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeń biznesowych dla branży TSL oraz przedsiębiorstw korzystających lub poszukujących usług z tego sektora.

    07.11.2019
  • Porozumienie o współpracy pomiędzy PSSE i Polskim Forum Technologii Morskich na Politechnice Gdańskiej

    6 listopada miało miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polskim Forum Technologii Morskich, a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Ze strony Polskiego Forum Technologii Morskich porozumienie podpisał Prezes Zarządu pan Jerzy Czuczman, ze strony PSSE: pan Prezes Zarządu Przemysła Sztandera oraz pan Wiceprezes Zarządu Paweł Lulewicz.

    06.11.2019
  • Manewry jednostek bezzałogowych w Porcie Gdynia

    Port Gdynia jest uniwersalnym portem multimodalnym w europejskiej sieci transportowej TEN- T. Owa przewaga, to między innymi przewaga technologiczna, wynikająca z wprowadzania innowacyjnych zmian, uwzględniających nieodległą przyszłość. Wierzymy, iż należy wychodzić naprzeciw potrzebom rynku, przewidując kierunek rozwoju branży morskiej i jako lider, być inicjatorem zmian i wytyczać trendy wśród europejskich portów morskich, podobnie jak w przypadku systemu AntyDron.

    04.11.2019
  • Stocznia Safe przekazała Holendrom kolejny trawler rybacki

    31 października stocznie Safe w Gdańsku przekazała klientowi częściowo wyposażony, nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger o nazwie Turma Nova. To już trzecia jednostka z serii dla holenderskiej stoczni Damen Maskaant.

    03.11.2019
  • Wodowanie drugiej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich

    Dziś w stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano drugi wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/2. Jednostka o nazwie Planeta I zastąpi 35-letnią szczecińską Planetę.

    30.10.2019
  • EPG dostarcza 850-tonową konstrukcje do budowy statku dla angielskiego armatora

    Energomontaż Północ Gdynia S.A wyprodukował innowacyjną stalową konstrukcję składającą się z czterech części, która wypłynie jutro z Nabrzeża Gościnnego w Porcie Gdynia, na specjalnie przygotowanej barce, do portu w Rotterdamie. Wszystkie elementy konstrukcji zostaną tam połączone w całość i zainstalowane na statku.

    29.10.2019
  • IX Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo portów morskich i lotniczych”

    W dniach 24-25 października w auli Akademii Marynarki Wojennej odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW oraz Wydział Bezpieczeństwa Lotniczego Lotniczej Akademii Wojskowej. Wydarzenie przyciągnęło wielu ekspertów związanych z administracją morską i państwową , zarządców portów, przedstawicieli firm oraz naukowców. Łącznie 13 prelegentów rozważało teoretyczne i praktyczne zagadnienia bezpieczeństwa portów morskich i lotniczych.

    27.10.2019
  • Stocznia Marine Projects przekazała klientowi prototypowy statek rybacki

    Stocznia Marine Projects Ltd. przekazała klientowi częściowo wyposażony trawler m/v Cap Arkona. To nowatorska uniwersalna jednostka typu haczykowiec/trawler/poławiacz skorupiaków (longliner/trawler/potter) dla australijskiego armatora Austral Fisheries Pty Ltd.

    27.10.2019
  • Etmal: dwadzieścia lat specjalistów od zadań specjalnych

    Pracują na statkach praktycznie w całej Europie, na Alasce, w Australii czy na Bahamach. Nie boją się dużych i wymagających projektów, ratują z opresji nawet w pozornie podbramkowych sytuacjach. Ich siłą są specjaliści z olbrzymią wiedzą praktyczną i teoretyczną, którzy za punkt honoru przyjmują brak reklamacji. Poznajcie Etmal, firmę o ponad dwudziestoletniej tradycji.

    24.10.2019
  • Nowe inicjatywy promocji firm morskich w InterMarE

    InterMarE South Baltic ma na celu zintegrowanie Regionu Południowego Bałtyku i wzmocnienie jego potencjału. Wczoraj odbyło się spotkanie informacyjne, na którym poznaliśmy najbliższe inicjatywy, które zostaną zrealizowane w ramach tego projektu.

    23.10.2019
  • Konferencja Baltic Ports&Shipping w Gdyni

    Odbywająca się w dniach 22-24 października Baltic Ports&Shipping Conference to największe w regionie Morza Bałtyckiego i cenione na świecie wydarzenie networkingowe zrzeszające przedstawicieli rządów, managerów firm z branży morskiej i logistycznej, zarządców portów, armatorów, firm spedycyjnych i consultingowych.

    23.10.2019
  • Rewolucyjne trzy lata dla Uniwersytetu Morskiego

    Zmiana statusu akademii na uniwersytet, prestiżowy Rejs Niepodległości, ustawa 2.0 nazywana konstytucją dla nauki, włączenie Instytutu Morskiego w struktury uczelni, zwiększenie liczby projektów czy umocnienie pozycji najważniejszego ośrodka edukacji morskiej w Polsce - 3 lata kadencji rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Janusza Zarębskiego można uznać za rewolucyjne. Jak zmieniła się w tym czasie uczelnia, co oznacza ta reorganizacja dla Instytutu Morskiego oraz jakie atrakcje czekają na nas z okazji stulecia szkoły dowiecie się z naszego wywiadu.

    21.10.2019
  • HydroDron i co dalej?

    Na niedawno zakończonych targach Baltexpo 2019 Marine Technology sp. z o.o. prezentowała autonomiczną jednostkę bezzałogową dedykowaną pomiarom hydrograficznym HydroDron, który został wyróżniony w konkursie „Złota Kotwica Baltexpo 2019”.

    21.10.2019
  • Zakończyła się 8. Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies”

    W dniach 16-17 października 2019 r. w Hotelu Courtyard by Marriott Waterfront odbyła Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies”. To jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone w całości przemysłowi związanemu z sektorem morskiej energetyki wiatrowej.

    18.10.2019
  • W Porcie Gdańsk powstanie centrum szkoleniowe wykorzystujące technologię VR do szkolenia operatorów suwnic

    Technika Virtual Reality (VR) znana głównie z rynku gier i symulacji lotniczych ma przysłużyć przyszłym  kadrom portowym. Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku S.A podpisał umowę z Centrum Nowych Kompetencji sp. z.o.o. Współpraca ta służy rewitalizacji i rozbudowie infrastruktury szkoleniowej. Spółki chcą zachęcić zarówno uczniów szkół zawodowych oraz techników do podjęcia pracy w porcie jak i stworzyć międzynarodowy ośrodek szkoleń. Jak twierdzą specjaliści gra jest warta świeczki, ponieważ rynek pracy w branży morskiej jest bardzo chłonny, a zapotrzebowanie na operatorów urządzeń dźwigowych coraz większe. W 2018 roku Port Gdańsk był najszybciej rozwijającym się portem w Europie.  Obsłużono w nim wówczas rekordową ilość blisko 2 mln kontenerów w skali roku.

    17.10.2019
  • Rekordowe przeładunki drewna w Kołobrzegu

    Rok 2019 przynosi większą dywersyfikację ładunków obsługiwanych w Porcie Kołobrzeg, co wpływa na zmianę struktury wolumenu ładunkowego.

    16.10.2019
  • XX edycja spotkania biznesu morskiego Wspólna Kaczka w Gdyni

    Blisko 2,2 tysiąca osób bawiło się na jubileuszowym, XX spotkaniu biznesu morskiego Wspólna Kaczka w Gdyni. Laureatem głównej nagrody wieczoru " Bursztynowej Kaczki" została firma Loconi Intermodal S.A. Rozdano też "Bursztynowe Jaja" i "Bursztynowy Ster".

    14.10.2019
  • Otwarcie warsztatów Nauty dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie

    3 lata temu, Stocznia Remontowa Nauta podpisała umowę o współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie oraz Starostą powiatu puckiego. W jej ramach, uczniowie z klasy o profilu okrętowym w praktyce uczą się zawodu w gdyńskiej stoczni. Teraz, współpraca ta wchodzi na kolejny poziom, bowiem w zeszłym tygodniu zostały otwarte profesjonalnie wyposażone warsztaty, które pomogą zdobywać doświadczenie uczniom szkoły.

    14.10.2019
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2019 - najważniejsze gdyńskie wydarzenie branży morskiej za nami

    W ostatni piątek w Gdyni odbyła się XIX edycja Forum Gospodarki Morskiej. To jedno z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów sektora morskiego, podczas którego omawiane są najbardziej aktualne kwestie związane z wyzwaniami, jakie stoją przed stale rozwijającą się gospodarką morską. W tym roku, nowością był panel poświęcony prawu i finansom.

    13.10.2019
  • Wodowanie i chrzest niszczyciela min w stoczni Remontowa Shipbuilding

    W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się w czwartek uroczystość wodowania i chrztu niszczyciela min ORP "Albatros". Położono też stępkę bliźniaczej jednostki ORP "Mewa". Okręty budowane są na zamówienie MON dla polskiej Marynarki Wojennej.

    11.10.2019
  • Port Gdynia oknem na świat polskiego rolnictwa

    Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał w czwartek list intencyjny z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w obszarze współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów.

    10.10.2019
  • Port Gdynia rozpoczyna nowy rozdział w historii przewozów promowych na Bałtyku

    W momentach kiedy historia tworzy się  na naszych oczach, szczególne znaczenie mają symbole, zwłaszcza te, które wprost stanowią o naszej tożsamości. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Publicznego Terminala Promowego w Porcie Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Gdynia wraz zaproszonymi gośćmi przypominał o jednym z najsłynniejszych polskich transatlantyków MS Piłsudski.

    09.10.2019
  • AIDAmar zakończyła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło 118 tys. pasażerów

    54 zawinięcia, w tym cztery nieplanowane, ponad 42 tysiące członków załóg statków pasażerskich i 17% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Takimi wynikami Zarząd Morskiego Portu Gdynia zamknął sezon statków pasażerskich 2019. Ostatnim wycieczkowcem, jaki w tym roku mogliśmy zobaczyć przy Nabrzeżu Francuskim, była AIDAmar. Ta ponad 250-metrowa jednostka w tym roku cumowała w Porcie Gdynia aż 16 razy.

    08.10.2019
  • Unity Line - rejs studyjny dla dziennikarzy ze Świnoujścia do Ystad

    Konieczność zakupu 4 nowych promów, w tym jednego praktycznie natychmiast, przez Polską Żeglugę Morską oraz ujednolicenie polityki portu wobec wszystkich armatorów to najważniejsze wnioski z rejsu studyjnego dla dziennikarzy zorganizowanego 1 października przez Unity Line i PŻM.

    07.10.2019
  • Podpisano umowę ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

    Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisano w piątek w Elblągu. Nową drogę wodną, łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, wybuduje za 992 mln zł polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.

    06.10.2019
  • „Nie ma innego kierunku dla polskiej energetyki niż farmy wiatrowe”. W Warszawie zakończyła się Konferencja Offshore Wind

    W najbliższej przyszłości, morska energetyka wiatrowa ma stać motorem napędzającym polską gospodarkę. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. O planowanej przez Ministerstwo Energii ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, przygotowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla polskich obszarów morskich i łańcuchu dostaw rozmawiano podczas Konferencji Offshore Wind, która odbyła się w dniach 30.09-1.10 w Warszawie.

    05.10.2019
  • Longliner ze stoczni ALKOR wyruszył na próby morskie

    Páll Jónsson wyruszył na próby morskie. To longliner dla Islandczyków budowany od podstaw w gdańskiej stoczni ALKOR. Jednostka ma być gotowa do końca tego roku.

    05.10.2019
  • W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora

    W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.

    04.10.2019
  • Otwarcie Magazynu Wysokiego Składowania w Centrum Logistycznym Portu Gdynia

    Nowoczesny magazyn wysokiego składowania jest jednym z kluczowych elementów Intermodalnego Centrum Logistycznego w Pocie Zachodnim. Zarząd Morskiego Portu Gdynia mając na uwadze stale rosnące wymagania rynku, szczególnie w obszarze zaplecza logistyczno- magazynowego z powodzenie zakończył wszystkie prace budowlane. Jest to pierwszy z czterech przewidzianych do realizacji tego typu magazynów w Porcie Gdynia, który już w momencie budowania znalazł najemcę.

    01.10.2019
  • GIANT – największa platforma LOTOS Petrobaltic – jest już w Porcie Gdańsk

    Po ośmiu dniach holowania GIANT dotarł do Portu Gdańsk. To nowo zakupiona platforma LOTOS Petrobaltic i największa ze wszystkich jednostek gdańskiej spółki. W sobotę stanęła przy Nabrzeżu Zamykającym w Porcie Północnym. Robi wrażenie.

    30.09.2019
  • Tian Hui w Porcie Gdynia. Zakończył się rekordowy rozładunek elementów turbin wiatrowych

    Aż 115 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Tian Hui. To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki zakończył się w nocy z niedzieli na poniedziałek w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna była Morska Agencja Gdynia.

    30.09.2019
  • Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza

    Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.

    26.09.2019
  • Bardzo dobre wyniki i przełomowe zmiany. Dzień z Portem Hamburg w Warszawie

    Dzień z Portem Hamburg w Warszawie. W miniony czwartek jeden z największych portów Europy zorganizował w hotelu Mercure Warszawa Centrum dwa spotkania dla osób na co dzień związanych z transportem morskim. Były to: „Port Hamburg dla Praktyków” oraz tradycyjny Wieczór Portowy Hafenabend. Ten rok przyniósł dla hamburskiego portu przełomowe zmiany.

    26.09.2019
  • Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler Cap Arkona

    Stocznia Marine Projects Ltd. zbudowała w Gdańsku częściowo wyposażony trawler m/v Cap Arkona. To nowatorska uniwersalna jednostka typu haczykowiec/trawler/poławiacz skorupiaków (longliner/trawler/potter) dla australijskiego armatora Austral Fisheries Pty Ltd. W poniedziałek odbyło się wodowanie jednostki.

    25.09.2019
  • Zobacz testy nowoczesnego HydroDrona do pomiarów hydrograficznych

    HydroDron to nowoczesna, bezzałogowa jednostka przeznaczona do pomiarów hydrograficznych. Pierwsza w kraju taka pływająca platforma, skonstruowana przez firmę Marine Technology, na początku tego tygodnia przechodziła testy w Narodowym Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy ją w akcji.

    25.09.2019
  • Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin

    Port Gdynia świętuje 97. urodziny. Z tej okazji  poniedziałek w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni uruchomiono nowoczesne symulatory PortMaster. Dzięki nim będzie można bliżej poznać pracę terminali przeładunkowych i kierować ruchem statków w Porcie Gdynia.

    24.09.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.