• <

Wynik wyszukiwania - "zabytki" - Wiadomości

„Rowerowy Potop AZS" ze Stena Line

Zabierz ze sobą swój jednoślad i ostatnie momenty lata spędź w malowniczej scenerii szwedzkiego wybrzeża! Dołącz do kolejnej edycji wyprawy „Rowerowy Potop AZS". To wyjazd dla każdego: dla dorosłych i dzieci, dla pasjonatów kochających rowery i zwolenników niespiesznych wycieczek na dwóch kołach. Wypłyń w rejs promem Stena Line i pod opieką rowerowych przewodników poznaj kilometry szwedzkich dróg w jeden dzień. Do wyboru jest aż sześć tras, od krótkiego zwiedzania po prawdziwe sportowe wyzwanie.
02.09.2020

Wojenne losy żeglarzy z jachtu "Dal"

Po wybuchu II wojny światowej wielu polskich żeglarzy stanęło do walki za najeźdźcą i okupantem. Wśród nich znaleźli się por. ułanów Andrzej Bohomolec i oficer marynarki handlowej por. Jerzy Świechowski, którzy w latach 1933-1934 przeszli do historii, przepływając Atlantyk na jachcie "Dal". Trzeci członek załogi jachtu – por. marynarki handlowej Jan Witkowski zmarł przed rozpoczęciem wojny.
02.09.2020

Wrześniowa pamiątka z Toru Wodnego, czyli Zwillingsockel 36

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy z Urzędem Morskim w Szczecinie pozyskało kolejny, interesujący eksponat. W poniedziałek, 31 sierpnia, w Szczecinie zaprezentowany został zestaw przeciwlotniczy Zwilingsockel 36. Tego typu broń pojawiła się na linii frontu m.in. podczas kampanii wrześniowej.
31.08.2020

Jak chronić historyczne wartości i jednocześnie ożywić stoczniowe tereny? Debata na temat dziedzictwa Stoczni Gdańskiej

To z jednej strony przestrzeń historii nieodległej, więc żywej, z drugiej to miejsce szczególnych wydarzeń historycznych, miejscem refleksji nad przyszłością, które wciąż oddziałuje - powiedział Andrzej Trzeciak wicedyrektor Europejskiego Centrum Solidarności podczas debaty w ramach Forum Obywatelskiego.
29.08.2020

Średniowieczny miecz w świetnym stanie wydobyty z dna Odry

Podczas prac nad pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin znaleziono średniowieczny miecz w niemal idealnym jak na swój wiek stanie, wraz z fragmentem skórzano-drewnianej pochwy. Jak oceniają eksperci archeologowie, znalezisko jest absolutnie unikatowe.
10.08.2020

ORP Wilk, ORP Orzeł i U-Booty już dostępne w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP Wilk i części niemieckich torped.
08.08.2020

Z jednośladem w piękny rejs! Wybierz się na malowniczą rowerową mikrowyprawę po archipelagu Karlskrony

Nie możesz albo nie chcesz wyjechać tego lata na dłużej? Mikrowyprawy to nowy trend w turystyce – uruchom wyobraźnię i znajdź coś wyjątkowego na dzień lub dwa. Zabierz rower za morze promem Stena Line i wybierz się na zwiedzanie archipelagu!
28.07.2020

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu poszukuje zabytków morskich

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu apeluje o eksponaty związane z techniką morską.
24.07.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Bursztynu [WIZUALIZACJE]

Przez 10 miesięcy będą trwały kompleksowe prace termomodernizacyjne oraz budowalne w Wielkim Młynie, które wykona katowicka firma Integra Sp. z o.o. To poważne wyzwanie, bowiem na potrzeby powstającej tam nowej siedziby Muzeum Bursztynu trzeba zagospodarować cztery poziomy zabytkowego budynku o łącznej kubaturze 14,8 tys. m cześciwnnych i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys m kw. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 28 czerwca 2021 roku - zobacz jak będzie wyglądała.
29.06.2020

Biała flota rozpoczęła rejsy po Kanale Elbląskim

Statki pasażerskie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej rozpoczęły od poniedziałku rejsy po Kanale Elbląskim (Warmińsko-mazurskie). W poprzednim sezonie żeglugowym przewiozły one w sumie 85 tys. turystów z całego świata.
01.06.2020

Ponad sto zabytków wydobyto podczas pogłębiania toru wodnego z zachodniopomorskiem

Ponad sto zabytków – kotwic, boi, części uzbrojenia, jednostek – wydobyto dotychczas podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Najstarsze z wyłowionych obiektów pochodzą ze średniowiecza.
12.05.2020

Park Maszynowa: olbrzymie możliwości biznesowe dla różnorodnych przedsiębiorców (wideo)

Zlokalizowany w bliskiej odległości Portu Lotniczego, obwodnicy Trójmiasta i tras krajowych Park Maszynowa przyciągnął do siebie różnorodnych inwestorów. Co ciekawe, 90% to firmy polskie, w dużej mierze z Pomorza. Co zdecydowało o wyborze tej lokalizacji, jak wygląda działalność w specjalnych strefach ekonomicznych i dlaczego warto współpracować z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną? Sprawdziliśmy, co wpłynęło na popularność terenów inwestycyjnych w Parku Maszynowa.
30.01.2020

Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków. Wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Zaślubiny na obrazach najznamienitszych polskich marynistów z czasów dwudziestolecia międzywojennego, fragmenty relacji prasowych i fotografie oraz eksponaty przywołujące pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat.
20.01.2020

Piąty dzień z rzędu Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi

Piąty dzień Wenecja zmaga się ze skutkami powodzi, która przechodzi do historii jako zjawisko nienotowane od 1872 roku. Po raz pierwszy od prawie 150 lat w jednym roku poziom przyplywu przekroczył dwa razy w ciągu jednego tygodnia150 centymetrow.
16.11.2019

Jezioro Gopło odsłoniło konstrukcje, które mogły być elementami portu

Jezioro Gopło odsłoniło drewniane konstrukcje sprzed tysiąca lat. Dzięki niskiemu stanowi wody zauważyło je mieszkające nieopodal małżeństwo archeologów. W tym miejscu mógł istnieć most lub port związany z funkcjonowaniem wczesnośredniowiecznego grodziska w Mietlicy.
15.11.2019

Stena Line zaprasza na Biegowy Potop Szwedzki

„Biegowy Potop Szwedzki” to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników biegania. Rejs łączy w sobie radość ze wspólnej aktywności, zwiedzanie i zabawę. Dołącz do grona biegaczy i wybierz odpowiedni dla siebie dystans 5, 10 lub 15 km do wspólnego pokonania! Kup bilety już teraz i przebiegnij lub przejdź z kijkami Nordic Walking kawałek Skandynawii. Wypłyniesz w rejs promem Stena Line i poznasz także szereg pięknych tras biegowych w malowniczej Szwecji. Z przewodnikiem zwiedzisz też najpiękniejsze zabytki historycznego K
21.10.2019

W sąsiedztwie pola bitwy Westerplatte w Gdańsku powstanie Dom Przyszłości

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zapowiedział budowę w pobliżu Westerplatte obiektu przeznaczonego dla Muzeum II Wojny Światowej. W budynku miałby znaleźć się Dom Przyszłości im. Jana Pawła II stanowiący uzupełnienie dla planowanego na półwyspie muzeum pola bitwy z 1939 r.
30.09.2019

Powstaje kopia szkieletu kobiety z II w., który znaleziono w klifie przy plaży w Bagiczu

Szkielet kobiety z II w. odnaleziony w 1898 r. w kłodzie, w klifie przy plaży w Bagiczu jest najstarszym kołobrzeskim zabytkiem. Staraniem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu podjęto próbę skopiowania szkieletu. Dalszym krokiem ma być rekonstrukcja twarzy kobiety.
27.09.2019

Nowy rok szkolny w morskiej odsłonie!

Ekologia, podróże dalekie i bliskie, archeologia podwodna oraz zawsze lubiane gdańskie legendy i tajemnice. Oferta edukacyjna Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na nowy rok szkolny, to połączenie popularnych i sprawdzonych już zajęć – zarówno lekcyjnych, jak i warsztatowych oraz kilka fantastycznych nowych propozycji.
26.08.2019

Uroczyście i radośnie, czyli 15 sierpnia w Gdyni

Święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia. W Gdyni, z racji bliskości z morzem, w programie wydarzenia prym wiedzie Marynarka Wojenna. Oficjalna część uroczystości rozpocznie się tego dnia o godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP „Błyskawica”. Oprócz oficjalnych obchodów czekają nas atrakcje przygotowane przez Muzeum Marynarki Wojennej.
14.08.2019

Gdańsk: Archeolodzy zapraszają na dni otwarte wykopalisk w Twierdzy Wisłoujście

Archeolodzy, którzy prowadzą badania na terenie gdańskiej Twierdzy Wisłoujście organizują dni otwarte. Od poniedziałku do czwartku chętni będą mogli zwiedzić wykopaliska, przyjrzeć się pracy archeologów i artefaktom, które znaleziono w czasie badań.
22.07.2019

Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie "Opty". Wystawa "Płynę na "Opty". Zabytki z rejsu dookoła świata" w Muzeum Wisły w Tczewie przybliża historię wielkiej podróży, legendarnego żeglarza i jachtu - symbolu.
15.07.2019

Wisłoujście 1577 - dziś festiwal rekonstrukcyjny w Twierdzy Wisłoujście z bitwą morską i lądową

Ponad 250 rekonstruktorów z całej Europy zainscenizuje bitwę, która rozegrała się pod Twierdzą Wisłoujście w 1577 r. W sobotę (6 lipca) na odwiedzających czekać będą także liczne kramy rzemieślnicze oraz nowożytna karczma.
06.07.2019

Przystań w Wiślince już gotowa. Trwają prace nad szlakami wodnymi Pętli Żuławskiej

Nowa przystań została wybudowana przy stanicy wodnej w Wiślince. Mogą tam cumować jachty o zanurzeniu do 2 m. Miejsca wystarczy dla 32 jednostek. To dogodne miejsce dla wodniaków ze względu na naturalną osłonę trzcinowisk koryta Martwej Wisły. Przystań w Wiślince jest częścią szlaku Pętli Żuławskiej, który liczy łącznie 303 km drogi wodnej.
05.07.2019

Płynę na Opty: wystawa o rejsie bez granic w Muzeum Wisły

30 kwietnia 1969 roku w Casablance Leonid Teliga zakończył rejs, który przeszedł do historii żeglarstwa. Podróż na "Opty" do dziś inspiruje kolejne pokolenia żeglarzy, jest symbolem wielkiej odwagi i ogromnej konsekwencji.
26.06.2019

Po burzy na Kanale Elbląskim osunęła się skarpa. Szlak zamknięty dla części jednostek

W wyniku gwałtownej burzy, jak przeszła nad województwem warmińsko-mazurskim w nocy z soboty na niedzielę, doszło do uszkodzenia skarpy na Kanale Elbląskim w miejscowości Małdyty. Szlak żeglowny dla części jednostek pozostaje zamknięty - podały w poniedziałek Wody Polskie.
17.06.2019

Wybory do PE/Zalewska: Chcę się zająć m.in. szkolnictwem branżowym i OZE

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego, promocja edukacji osób dorosłych i energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii – powiedziała w wywiadzie dla PAP minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.05.2019

Wiceminister kultury: Japonia to nasz strategiczny partner

Japonia to strategiczny partner; chcemy prowadzić z nią wymianę kulturalną, muzealniczą, ale i gospodarczą - powiedział w niedzielę w Kioto wiceminister kultury Paweł Lewandowski. W Kraju Kwitnącej Wiśni chcemy pokazywać Polskę nowoczesną i tradycyjną - dodał.
19.05.2019

Bałtyk ma szansę wyplątać się z sieci widm (foto, wideo)

W Kołobrzegu odbyła się konferencja podsumowująca projekt Marelitt Baltic, którego głównym celem było znalezienie odpowiedzi jak skutecznie i systemowo rozwiązać problem związany z zagubionymi narzędziami połowowymi w Morzu Bałtyckim. Fundacja WWF Polska, razem z innymi partnerami z Polski, Szwecji, Estonii i Niemiec oraz szeregiem ekspertów, rybaków i nurków, wypracowali metody wyszukiwania i znakowania sieci, recyclingu odpadów, przystosowania infrastruktury portowej do odbierania zużytych sieci oraz optymalizacji kosztowej tyc
15.05.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim (wideo)

D-day na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony "Sołdek", komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na "Darze Pomorza", produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jesteśmy gotowi na Noc Muzeów 2019!
08.05.2019

Majówka z Twierdzą Wisłoujście. Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się na zwiedzających

Z okazji otwarcia nowego sezonu turystycznego, Muzeum Gdańska przygotowało wiele atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Od 1 do 5 maja Twierdza Wisłoujście będzie otwarta w godz. 10-18. Z Nowego Portu na teren zabytku dostaniemy się żaglowcem "Baltic Star".
30.04.2019

Archeolodzy, skanowanie i ozoboty. Zapraszamy na Free Time Festival!

Zrób selfie w stroju nurka, przenieś się do wirtualnej rzeczywistości, poznaj tajniki pracy archeologów podwodnych i załaduj kontenerowiec! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na swoje stanowisko podczas tegorocznych targów Free Time Festiwal – 6 i 7 kwietnia!
22.03.2019

Nowy terminal w Turku w 2025 r.

Do 2025 r. w Turku zbudowany zostanie nowy terminal promowy. Jego powstanie będzie efektem współpracy pomiędzy Port of Turku, miastem Turku, a także dwoma armatorami – Viking Line i Tallink Silja.
18.03.2019

Zgłoś się na wyjątkowy, trzytygodniowy rejs po Europie na pokładzie żaglowca Generał Zaruski

Sztokholm, Wyspy Alandzkie i stolica archipelagu Maarienham, Tallin, Ryga znajdą się na trasie rejsu jachtem szkolnym „Generał Zaruski” w ramach „Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, który odbędzie się w lipcu. Armator na chętnych czeka do 19 kwietnia.
06.03.2019

Debata o Młodym Mieście w Gdańsku: Emocjonalna dyskusja, zero kompromisu

Jestem pełen obaw co do dalszych losów terenów postoczniowych w Gdańsku – powiedział prof. Antoni Taraszkiewicz podczas piątkowej debaty o przyszłości Młodego Miasta, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej. – Brak jest możliwości, a nawet chęci kompromisu u niektórych ze stron, a bez tego do niczego nie dojdziemy.
02.12.2018

„Mamy rozkaz Cię utrzymać…” – wystawa w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Z okazji setnej rocznicy utworzenia przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego polskiej Marynarki Wojennej, w środę w Muzeum Marynarki Wojennej otwarta została wystawa stała „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”.
30.11.2018

Kołobrzeg: Z Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

Działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej niemieckiej produkcji z czasów II wojny światowej oraz windę kotwiczną wydobyto w piątek z Bałtyku w ramach programu badawczo-naukowego „Wraki Kołobrzegu”.
09.11.2018

Marco Polo zakończył sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk. W tym roku padł rekord (foto, wideo)

Marco Polo ostatnim wycieczkowcem tego sezonu w Gdańsku. Jednostka zacumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte w sobotę. W tym roku w Porcie Gdańsk padł rekord – zawinęło tam 67 wycieczkowców – więcej niż rok temu i w ubiegłych latach.
20.10.2018

Sztorm odsłonił tory prowadzące do Bałtyku (wideo)

Półwysep Helski nadal pełen tajemnic. W minionym tygodniu sztorm po raz kolejny odsłonił prowadzące do Bałtyku tory. Znalezisko pokazał w sieci biegacz i fotograf Grzegorz Elmiś.
04.10.2018

Ostróda: Muzeum otrzymało zabytek z początków białej floty

Do zbiorów Muzeum w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) trafił dzwon okrętowy ze zbudowanego w 1912 roku statku pasażerskiego "Lilia Wodna", który był pierwszą jednostką białej floty pływającą po Kanale Elbląskim.
04.10.2018

Słynny wrak wciąż wymaga prac. To unikat!

Dwa lata temu cała Polska emocjonowała się wydobyciem wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku na plaży w Międzywodziu. Dziś to już zabytek, który znalazł swoje miejsce w Kamieniu Pomorskim. Wciąż jednak wymaga prac zabezpieczających. Pomoże w tym Pomorze Zachodnie. W piątek 21 września podpisano umowę o dotacji w wysokości 30 tys. zł.
24.09.2018

Woj. śląskie chce z woj. opolskim rozwijać turystykę opartą o Odrę

Nowe oferty turystyczne oparte o wykorzystanie Odry i jej okolic chce rozwijać woj. śląskie – we współpracy z woj. opolskim. W poniedziałek radni woj. śląskiego przyjęli deklarację, mającą dać podstawę, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel już pierwsze pieniądze.
17.09.2018

Kolej na Niepodległą, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

Imponująca ruchoma makieta kolejowa, trójwymiarowy model wraku okrętu wojennego ORP "Wicher" i jego niezwykłe eksponaty, mosty tczewskie za czasów swej świetności, a wszystko w atmosferze dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku na Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków w sobotę 8 września w godzinach 10:00-15:00.
25.08.2018

Sztorm odsłonił tory na dnie Bałtyku (wideo)

Niezwykłe odkrycie na Półwyspie Helskim. Sztorm odsłonił tory leżące na dnie Morza Bałtyckiego. Zauważył je biegacz i fotograf Grzegorz Elmiś, który znalezisko pokazał na jednym z portali społecznościowych.
11.07.2018

Plaża w Świnoujściu najlepszą w Polsce?

Już po raz 10, powstał ranking najlepszych plaż w Polsce. Dziennikarze redakcji Onet Podróże zwiedzili popularne miejscowości na polskim wybrzeżu i ocenili je pod względem plaż, baz noclegowych, infrastruktury rozrywkowej i gastronomicznej. Liderem rankingu zostało Świnoujście.
06.07.2018

125 lat Hurtigruten - to właśnie dziś!

Hurtigruten oznacza po norwesku "pośpieszną linię komunikacyjną". Jest to też nazwa norweskiej ekspresowej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Spore, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes, przepływając przez nadzwyczaj piękne okolice, a w lecie zawijając dodatkowo do Troll- i Geirangerfjordu. Hurtigruten dziś – to atrakcja turystyczna światowej klasy, która (co ciekawe) nie utraciła swego charakte
02.07.2018

Konkurs GAK. Gdańskie dźwigi w graficznych pracach dzieci

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza dzieci od 7 do 15 roku życia do udziału w konkursie graficznym Gdańskie Dźwigi. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 15 czerwca.
06.06.2018

Dwie wystawy o De Jonge Seerp w Holandii

25 maja 2018 roku w Hannemahuis Museum w Harlingen odbyło się otwarcie wystawy pt. "Een droom ... aan duigen" opartej na zabytkach ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, pochodzących z wraka statku "De Jonge Seerp".
30.05.2018

Sezon turystyczny na Mazowszu otwarty

Mazowsze to malowniczy region oferujący atrakcje zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku jak i wielbicieli historii – mówił podczas inauguracji sezonu turystycznego na Mazowszu marszałek województwa Adam Struzik.
10.05.2018

Prawie 300-metrowa MSC Orchestra rozpoczęła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia rozpoczęty. W środę jako pierwsza zawinęła tam prawie 300-metrowa MSC Orchestra. W tym roku statki pasażerskie odwiedzą Gdynię jeszcze 53 razy. Spodziewanych jest około 100 000 turystów.
09.05.2018

Warmińsko-mazurskie: Rusza sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim

Kanał Elbląski od soboty został udostępniony dla żeglugi po zimowej przerwie. Od początku sezonu czynne będą wszystkie śluzy i cztery pochylnie. Piąta pochylnia, Jelenie, ma zostać uruchomiona w czerwcu, po zakończeniu prac remontowych.
28.04.2018

Twierdza Wisłujście Pomnikiem Historii

Twierdza Wisłoujście oraz zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie zostały ustanowione Pomnikami Historii. To nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na prace remontowe. Uroczystość wręczenia nominacji dla nowych Pomników Historii odbyła się 20 kwietnia 2018 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
21.04.2018

Powstała „Niemapa” Szczecina

Szczecin dołączył do miast, które mają swoją "Niemapę" – ilustrowany przewodnik po atrakcjach turystycznych. Premiera wydawnictwa odbędzie się w sobotę.
20.04.2018

Le Point sceptycznie o współpracy wojskowej Francji i Wielkiej Brytanii

Tygodnik "Le Point" sceptycznie pisze w piątek o zapowiedzi współpracy wojskowej Francji i Wielkiej Brytanii, ogłoszonej na czwartkowym szczycie. Przypomina niepowodzenia, którymi od ponad 30 lat kończą się wspólne projekty obu krajów w tej dziedzinie.
19.01.2018

Żołnierskie guziki i części broni wśród zabytków znalezionych na Westerplatte

Setki guzików i inne elementy polskich mundurów, fragmenty broni i porcelany używanej w Kasynie Oficerskim – te m.in. zabytki znaleźli archeolodzy w czasie drugiego sezonu badań terenu byłej polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. Prace będą kontynuowane.
04.01.2018

Zakończono konserwację części dokumentacji ORP Wicher i ORP Burza

Do gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej powróciła poddana konserwacji część dokumentacji technicznej zbudowanych w latach 20. niszczycieli ORP "Wicher" i ORP "Burza". Na podobne prace czeka jeszcze 10 tomów – placówka szuka sponsorów, którzy pomogą pokryć ich koszt.
09.12.2017

Powstała rada naukowo-programowa ds. Kanału Elbląskiego

Zarząd woj. warmińsko-mazurskiego powołał w piątek radę naukowo-programową, która ma wypracować wizję rozwoju i promocji Kanału Elbląskiego. Lokalne samorządy starają się o wpisanie tego unikatowego zabytku hydrotechniki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
24.11.2017

Orkan Grzegorz odkrył kolejną militarną tajemnicę Helu (foto)

Kolejna militarna tajemnica Helu odkryta. Orkan Grzegorz, który pod koniec października przeszedł nad Polską, odsłonił tam kolejne bunkry. Budynki były do tej pory ukryte pod ziemią.
13.11.2017

Fragmenty U-bootów z Gdańska trafią na Twierdzę Wisłoujście

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przenosi na Teren Twierdzy Wisłoujście cztery fragmenty sekcji niemieckiego u-boota serii VII. Zabytki zostały odnalezione na terenie Stoczni Gdańskiej w marcu 2016 r. Będzie można je zobaczyć od 31 października 2017 r. przy budynku magazynowym naprzeciwko placu parkingowego.
27.10.2017

Gdańsk: 13 obiektów w Wirtualnym Skansenie Wraków, w przygotowaniu kolejne

Cyfrowe trójwymiarowe modele 13 obiektów znajdują się już w Wirtualnym Skansenie Wraków prowadzonym przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Dzięki pozyskaniu kolejnego grantu, do końca 2018 r. skansen wzbogaci się o modele dalszych ośmiu wraków.
08.10.2017

Nord - tratwą przez Bałtyk

Z okazji 60-tej rocznicy rejsu tratwą "Nord" zapraszamy na prezentację zabytków związanych z niezwykłą wyprawą, przekazanych Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku przez Andrzeja Urbańczyka. Zabytki będzie można obejrzeć na pokładzie gdyńskiego oddziału NMM – Statku-Muzeum "Dar Pomorza" w dniach 28.08.2017 - 7.09.2017 dokładnie w 60-tą rocznicę rejsu.
25.08.2017

Kanał Elbląski w pełni dostępny

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że zakończone zostały czynności naprawcze na pochylni Oleśnica Kanału Elbląskiego. Transportowy Dozór Techniczny, po przeprowadzeniu badań technicznych mechanizmów, 10 sierpnia br., dopuścił pochylnię do eksploatacji.
11.08.2017

Barka na poznańskim lotnisku ma promować Wielką Pętlę Wielkopolski

Barka na poznańskim lotnisku i plakaty LED w strefie odlotów mają promować Wielką Pętlę Wielkopolski i zachęcać turystów do przebycia niemal 700-kilometrowego szlaku wodnego tworzonego m.in. przez rzeki Warta i Noteć.
09.08.2017

Regiony z Polski, Czech i Słowacji współpracują m.in. w dziedzinie transportu i jakości powietrza

Projekty służące doskonaleniu systemu kontroli jakości powietrza, koordynacji transportu towarowego czy digitalizacji obiektów historycznych znalazły się wśród najnowszych przedsięwzięć realizowanych wspólnie przez przygraniczne regiony z Polski, Czech i Słowacji.
13.07.2017

Piknik naukowy na pierwsze urodziny CKWS

W sobotę, 1 lipca w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie odbędzie się piknik naukowy i pierwsze urodziny oddziału.
30.06.2017

Turecka Antalya zacieśnia współpracę gospodarczą z Polską. Stawia na turystykę i wymianę handlową

Obroty gospodarcze między Polską a Turcją w ciągu kilku lat zwiększyły się do poziomu 6 mld dol. Na znaczeniu rośnie Antalya. Ten region Turcji odpowiada za blisko 16 proc. eksportu, przede wszystkim warzyw i owoców. Stanowi też ważne centrum turystyczne. W 2016 roku Antalyę odwiedziło 100 tys. Polaków, w tym roku może ich być 150 tys., a w rekordowych latach było ich ponad 250 tys. Mamy już pomost w postaci turystyki, czas na inne relacje w obszarze gospodarki – podkreśla Yusuf Hacisuleyman, wiceprezes Izby Handlowo-Przemysłowej
16.06.2017

Na ratunek dokumentacji technicznej ORP „Wicher” i ORP „Burza”

Thales podpisał z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni porozumienie, w ramach którego firma przekaże środki na rekonstrukcję dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza”.
30.03.2017

Mechanizmy pochylni Kanału Elbląskiego czeka naprawa

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku rozstrzygnął przetarg na naprawę mechanizmów pochylni Kanału Elbląskiego. Wady i usterki, które uwidoczniły się od czasu rewitalizacji tej drogi wodnej w 2015 r., mają być usunięte przed sezonem żeglugowym.
27.02.2017

Wisła w dziejach Polski – otwarcie II części wystawy stałej w Muzeum Wisły w Tczewie

Wisła, jak mało która rzeka w Polsce, ma swoją historię, legendy, podania i zwyczaje. Jest stale obecna w twórczości malarskiej, literackiej, muzycznej. To nad Wisłą zlokalizowano dwie stolice Polski, to nad nią leżą miasta i miasteczka ważne dla historii i kultury polskiej. Wędrówka wzdłuż królowej polskich rzek to lekcja dziejów Polski. Nowa wystawa stała w Muzeum Wisły, otwarta dla zwiedzających od 25 lutego 2017 r., pokazuje problematykę wiślaną w kontekście przeszłości, teraźniejszości i przyszłości oraz całe bogactwo i róż
23.02.2017

O nawigacji, podwodnych tajemnicach i sekretach Żurawia

Jak ubierali się nurkowie 300 lat temu? Czy można zobaczyć ciśnienie? O czym mówią do nas zabytki i jak odczytać znaki nawigacyjne. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na ferie 2017.
16.12.2016

O Stoczni Gdańskiej w ECS – niespokojna konferencja

W Europejskim Centrum Solidarności odbywa się konferencja naukowa dotycząca historii Stoczni Gdańskiej. Okazało się, że kontrowersyjne jest już samo określenie ram czasowych, których ma dotyczyć refleksja historyków i socjologów, a dyskusje wokół okoliczności zamknięcia zakładu wciąż budzą silne emocje.
03.11.2016

Historia Stoczni Gdańskiej w ECS

Konferencja naukowa poświęcona historii Stoczni Gdańskiej organizowana przez Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Muzeum Morskie oraz NSZZ Solidarność odbędzie się w ECS w dniach 3-4 listopada.
21.10.2016

Tczew: archeologia podwodna nie tylko dla dzieci

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na Europejskie Dni Dziedzictwa. Fetując najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu muzeum proponuje tym razem rodzinne poznawanie tajemnic archeologii podwodnej.
16.09.2016

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego wyróżniona

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego przeprowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku została wyróżniona w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku 2015”. Prestiżowe Wyróżnienie (II miejsce) „Modernizacja Roku 2015” w kategorii „sport i rekreacja” przyznało Jury Konkursu.
29.08.2016

Rybacy z przeszłości. Narzędzia i sprzęt rybaków pomorskich

Zbiór dawnych narzędzi i sprzętów używanych w tradycyjnym rybołówstwie łodziowym stanowi jedną z cenniejszych kolekcji Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obecnie liczy ona prawie 700 muzealiów, które w ponad 80 procentach zostały zgromadzone w okresie powojennym.
18.07.2016

Centrum Konserwacji Wraków Statków - otwarte i zaprasza

2 lipca o godzinie 10.00 pierwsi zwiedzający przekroczyli próg Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. CKWS to pracownie konserwatorskie, magazyn studyjny, miejsce nauki i zabawy, a przede wszystkim poznania, jak naprawdę wygląda praca w Muzeum.
04.07.2016

Wielkie otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków

2 lipca – w sobotę – zapraszamy na otwarcie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Tego dnia wstęp do nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku będzie wolny, a pracownicy muzeum będą oprowadzać zwiedzających po obiekcie.
28.06.2016

Chcą wpisania Kanału Elbląskiego na listę UNESCO

Warmińsko-mazurskie samorządy wznowiły starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowy wniosek przesłany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa dotyczy całej drogi wodnej, a nie - jak poprzednio - samych zabytkowych pochylni.
29.05.2016

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego „Budową Roku 2015”

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego przeprowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku została uznana za „Budowę Roku 2015". Prestiżową nagrodę I stopnia i tytuł „Budowy Roku” przyznał Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
27.05.2016

Konferencja naukowa Historia Stoczni Gdańskiej

Stocznia Gdańska to ważna przestrzeń pamięci Polaków i Europejczyków, miejsce robotniczych protestów i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Przypominają o tym zabytki, takie jak pomnik Poległych Stoczniowców 1970 wraz z placem Solidarności, stoczniowa Brama nr 2 oraz Sala BHP, miejsce podpisania historycznego Porozumienia Gdańskiego i narodzin Solidarności. W 2014 roku ten historyczny zespół obiektów wraz z Europejskim Centrum Solidarności, prowadzącym szerokie działania edukacyjne i promuj
05.05.2016

Biała flota rozpoczyna sezon turystyczny na Mazurach

Najwięksi mazurscy armatorzy floty pasażerskiej rozpoczynają sezon turystyczny. Od soboty regularne rejsy odbywają statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, a podczas niedzielnej parady jednostek pływających w Giżycku oficjalnie wyruszy na trasy Żegluga Mazurska.
02.05.2016

Majówka na okręcie

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Okręt-Muzeum ORP Błyskawica zapraszają na kolejną już edycję Błyskawicznej Majówki. Tym razem główną atrakcją dla uczestników będzie jubileusz 40-lecia działalności muzealnej OM ORP Błyskawica.
29.04.2016

Narodowe Muzeum Morskie – 55 lat

W numerologii 55 to liczba mistrzowska, symbolizująca pracowitość, potencjał intelektualny, poświecenie na rzecz nauki, rozwoju i innowacyjności. To liczba wielkich planów i ich realizacji. W tym roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodzi 55 rocznicę powstania.
03.11.2015

Masa gruzu w Nowym Porcie. Wyburzono stary, ogromny magazyn

Aż do połowy grudnia potrwa wywóz gruzu po rozbiórce potężnego magazynu stojącego dotychczas przy ul. Oliwskiej w Nowym Porcie (Gdańsk). Zarząd portu jeszcze nie zdecydował, co powstanie na jego miejscu.
16.10.2015

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku wraca na wodę

W pierwszym rejsie po wakacyjnej przerwie wziął udział zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.
07.09.2015

Rozbudowa przystani żeglarskiej w Błotnikach

Żeglarstwo staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Nie dziwi więc, że gmina Cedry Wielkie zdecydowała się na rozbudowę przystani żeglugowej w Błotniku. Przepełniony turystami obiekt ma dwukrotnie zwiększyć swoją powierzchnię.
21.07.2015

W Trójmieście powstaną nowe mariny

Kolejny etap rozbudowy Pętli Żuławskiej potrwa pięć lat. Planowana jest m.in. budowa nowych marin na Wiśle, Zalewie Wiślanym oraz w rejonie Zatoki Gdańskej. - Rozwój Pętli Żuławskiej ma być kolejną wizytówką regionu. Już w zeszłym roku trasę Pętli Żuławskiej odwiedziło 30 tysięcy wodniaków - powiedział na antenie Radia Gdańsk Ryszard Świlski, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
18.05.2015

Kamień węgielny na budowie Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie

Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie jest najnowszą inwestycją Narodowego Muzeum Morskiego. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 24 listopada br., uczestniczyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Projekt uzyskał 22 mln zł dotacji w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowegoMechanizmu Finansowego EOG, którego operatorem jest MKiDN.
25.11.2014

Z dna Bałtyku wydobyto wrak samolotu Douglas A-20

W dniu dzisiejszym (poniedziałek, 6 października) statek naukowo-badawczy „St. Barbara” podniósł z dna Bałtyku wrak samolotu Douglas A-20. Tym samym z sukcesem zakończono projekt wydobycia bombowca, który realizowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przy wsparciu partnerów: Marynarki Wojennej i LOTOS Petrobaltic. Obiekt jest szesnastym zachowanym tego typu zabytkiem na świecie i będzie stanowić niezwykle cenny eksponat dla polskiego muzealnictwa.
07.10.2014

Akcja wydobywcza Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej organizuje akcję wydobycia zabytków techniki morskiej z dna Zatoki Gdańskiej. To dwa działa niemieckie kal. 75 mm Infanteriegeschutz 42 oraz Infanteriegeschutz 18 odkryte w wodach zatoki przez Mariusza Szymańskiego.
15.07.2014

Piknik Naukowy w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz odkryć tajemnice okrętu podwodnego? A może pomanewrować nowoczesnym statkiem na różnych akwenach? Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Prawie dwadzieścia różnych tematów dla dzieci, młodzieży i dorosłych czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w czwartek 22 maja, w godz. 9:00 – 15:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebie!
20.05.2014

Polska numerem 2 na świecie w produkcji jachtów i żaglówek

Lśniące kadłuby, napięte liny, wysoko postawione żagle - taki widok czeka na odwiedzających Stadion Narodowy w ten weekend, gdzie do niedzieli odbywają się największe w tej części Europy Targi Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda. Pamiętajmy, że Polska produkuje ok. 22 tys. jachtów żaglowych i motorowych. Prawie 95 proc. z tego trafia na eksport. Jego wartość to ok. 200 mln euro.
07.04.2014

Druga próba wydobycia bombowca Douglas A-20 z dna Bałtyku w przyszłym roku

Na przełomie maja i czerwca przyszłego roku podjęta zostanie druga próba wyciągnięcia z dna Bałtyku koło Rozewia amerykańskiego bombowca Douglas A-20 z okresu II wojny światowej. To unikalny zabytek w skali światowej. Archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku wydobyli z wraku ok. 50 różnych obiektów.
30.10.2013

Nieudana próba wydobycia z Bałtyku amerykańskiego bombowca

Złe warunki pogodowe uniemożliwiły wydobycie z dna Bałtyku amerykańskiego bombowca Douglas A-20 z okresu II wojny światowej. To 13. zachowany na świecie egzemplarz tego samolotu, a trzeci w Europie.
24.10.2013

Policzą stoczniowe zabytki. Zaczną od „Młodego Miasta”

Rusza pierwszy w historii Stoczni Gdańskiej kompleksowy spis zabytków. Relikty sprzed 1945 roku takie jak budynki, żurawie czy latarnie, zostaną wpisane do rejestru stoczniowych zabytków tak, aby w przyszłości można było wykorzystać je na terenie przyszłych inwestycji.
16.10.2013

Centralne Muzeum Morskie- ostatnie badania Porcelanowca mają przełomowy charakter

Pochodzący z I połowy XIX wieku wrak tzw. Porcelanowca czekał na eksplorację od połowy lat 60-tych. Dopiero w 2013r. ekipa CMM wydobyła z wraka zabytki. Podwodne prace archeologiczne były okazją do zastosowania nowatorskich technik badawczych. Z Gospodarką Morską rozmawiał Tomasz Bednarz z Działu Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Kierownik projektu „Inwentaryzacja wraka F53.27 Porcelanowiec z Zatoki Gdańskiej”.
14.08.2013

Polskie LNG jako partner portowy wspiera TTSR

Dosłownie godziny dzielą nas od rozpoczęcia finału regat The Tall Ship Races. Atrakcje związane ze szczecińskim zlotem największych żaglowców świata poszerza prezentacja firmy Polskie LNG, budującej w Świnoujściu terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG). Prezentację obejrzeć można w tzw. Strefie EKO przy Nabrzeżu Starówka (szczecińska Łasztownia).
02.08.2013

Urodziny latarni morskiej

W najbliższą sobotę, 1 grudnia, minie 146 rocznica wybudowania Latarni Morskiej w Niechorzu. Z tej okazji gmina Rewal, Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich Miłośników Rybołówstwa Bałtyckiego zapraszają do Muzeum Rybołówstwa na spotkanie wszystkich przyjaciół tego urokliwego zabytku.
30.11.2012

Gdańsk - Kaliningrad Mała Rosja nieco bliżej

Szefowie dyplomacji Sikorski i Ławrow podpisali umowę o małym ruchu granicznym pod koniec 2011 roku. Zasady sprzedaży zezwoleń zostały jednak tak skonstruowane, że dopiero od paru dni możliwe jest przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej bez wiz. Grudniowa umowa wspomaga tę z 2009 roku o swobodnej żegludze po Zalewie Wiślanym. Tak wielu mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego starało się dotąd o polskie wizy, że kolejka w konsulacie zajmowała im miesiąc. Dla jej skrócenia, w drodze przetargu, wybrano zewnętrzne biuro pośredniczące w
08.10.2012

Wisła odkrywa swoje tajemnice

W efekcie utrzymującego się od dłuższego czasu niskiego stanu wody na Wiśle, królowa polskich rzek odkrywa przed nami kolejne swoje tajemnice. W poniedziałek, 24 września, miłośnicy historii skupieni wokół portalu Dawny Tczew znaleźli przy brzegu między innymi fragment burty statku wiślanego.
28.09.2012

Kołobrzeg: Zabytek prosto z dna morza

XVII-wieczną kotwicę wydobyli z Bałtyku płetwonurkowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Tryton w Kołobrzegu oraz członkowie Fundacji Strażnicy Historii.
13.09.2012

Wystawa DO ABORDAŻU!

28 listopada 2012 roku, w 385. rocznicę bitwy pod Oliwą, Centralne Muzeum Morskie otworzy nową, niezwykłą wystawę "Do abordażu!". Dzięki tej prezentowanej w Spichlerzach na Ołowiance wystawie czasowej zwiedzający będą mieli okazję dokładnie poznać jeden z podstawowych i najstarszych sposobów walki na morzu – abordaż.
31.07.2012

Wyścig po skarb z chińskiej porcelany leżący na dnie morza

U wybrzeży Jawy leży zatopiony przed 400 laty chiński statek z ładunkiem porcelany z dynastii Ming. Wrak wraz z ładunkiem ceramiki wycenia się na 27 milionów funtów. Kto zdobędzie ten ładunek? Zastanawia się Michael Sheridan.
05.06.2012

Nowe muzeum nad Motławą!

28 i 29 kwietnia 2012 r. odbędzie się wielkie otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej, najnowszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od godziny 12:00 do 20:00 OKM będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających (wstęp wolny). Nowoczesne muzeum zlokalizowane jest nad brzegiem Motławy, tuż obok Żurawia, w sercu starego portu gdańskiego.
24.04.2012

Nowe muzeum nad Motławą!

28 i 29 kwietnia 2012 r. odbędzie się wielkie otwarcie Ośrodka Kultury Morskiej, najnowszego oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Od godziny 12:00 do 20:00 OKM będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających (wstęp wolny). Nowoczesne muzeum zlokalizowane jest nad brzegiem Motławy, tuż obok Żurawia, w sercu starego portu gdańskiego.
18.04.2012

OKM w zimowej szacie

Nowy oddział Centralnego Muzeum Morskiego cieszy oczy mieszkańców Gdańska, spacerujących Długim Pobrzeżem, ul. Szafarnia lub nabrzeżem wyspy Ołowianki.
07.02.2012

Odkryj tajemnice wraków leżących na dnie Bałtyku. Wystawa w CMM w Gdańsku

Jak pachnie dziegieć i znalezione we wrakach zjełczałe masło? Co wiózł angielski żaglowiec General Carleton i dlaczego zatonął szwedzki okręt wojenny Solen? Rozwiązania tych zagadek poszukać można w gdańskim muzeum.
10.01.2012

Port na miarę Europy

Kiedy pojawił się pomysł utworzenia Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg natychmiast przystąpił do projektu. Jako pierwszy miał gotową dokumentację techniczną potrzebną do przebudowy miejscowego Portu Jachtowego i jako pierwszy oficjalnie kończy tę inwestycję. 15 grudnia przed nowym budynkiem klubowym uroczyście przecięta zostanie biało-czerwona wstęga.
06.12.2011

Dno, gdzie budują gazoport, kryje historyczne cudeńka

Zabytki z okresu wojen napoleońskich wyłowili płetwonurkowie przy budowie portu zewnętrznego. Archeolodzy coraz częściej mówią o zatoce skarbów. Wykonawca nie podziela entuzjazmu, bo takie znalezisko opóźnia prace.
18.10.2011

Z nurtem Helsinek

Południowa Finlandia przyciąga swoją niedostępnością, a owiane aurą tajemnicy Helsinki sprzyjają turystom. Nazwa miasta oznacza wodospad, wartki nurt. Warto dać mu się porwać, najlepiej podczas rodzinnej wyprawy.
11.07.2011

Miasto przejmie za złotówkę?

Historyczna świetlica w dawnej Stoczni Szczecińskiej, w której podpisano Porozumienia Sierpniowe, jest wpisana do rejestru zabytków. Obecny właściciel postoczniowego majątku, władze Szczecina oraz inne instytucje próbują wspólnie znaleźć pomysł na zagospodarowanie tego obiektu.
04.07.2011

Europejski Festyn Morski w Centralnym Muzeum Morskim 20- 22 maja 2011

Centralne Muzeum Morskie oraz Miasto Gdańsk zapraszają w dniach 20-22 maja na nabrzeże Ołowianki na barwną imprezę plenerową pod hasłem Europejski Festyn Morski. Na rozświetlonej słońcem wyspie, nad brzegiem Motławy, w sercu starego portu, przy dźwiękach szant spotkają się miłośnicy żagli i morskich opowieści.
18.05.2011

Rosyjskie okręty rakietowe przypłyną do Szczecina

7 maja przy Bulwarze Chrobrego zacumują dwa okręty rosyjskiej floty bałtyckiej. Przybywają do Szczecina z okazji 66 rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie. To pierwsza wizyty tych okrętów w naszym mieście.
06.05.2011

Nowe życie starego falochronu

Świnoujście/Szczecin. Po zakończeniu trwającej od ponad roku przebudowy falochronu wschodniego ma on nie tylko lepiej zabezpieczać wejście do portu w Świnoujściu, ale i ochraniać od zachodu nowo budowany gazoport. Przy podwodnym umacnianiu jednego z najstarszych tego typu obiektów na Bałtyku po raz pierwszy w Polsce zastosowano technologię opartą o nawigację GPS.
15.04.2011

Zobacz port wojenny w Świnoujściu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 16 i 17 kwietnia będzie można zwiedzić za darmo atrakcyjne miejsca Świnoujścia.
15.04.2011

Port Gdańsk wyróżniony za modernizację bazy

Port Gdańsk został jednym z laureatów XV już ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku. Uznanie jury zdobył projekt modernizacji stalowych pali konstrukcji hydrotechnicznych Bazy Paliw Portu Północnego.
03.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.