• <

Wynik wyszukiwania - "przystań" - Wiadomości

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Brytyjskie porty przygotowują się na nadejście autonomicznych statków

Stowarzyszenie Portów Brytyjskich (BPA) ruszyło z nowym projektem, który ma zbadać wpływ pojawienia się autonomicznych statków w brytyjskich portach.
26.08.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Luksusowe jachty w gdyńskiej marinie - za nami Polboat Yachting Festival [foto, wideo]

Słońce, woda i piękne łodzie - czego chcieć więcej? W miniony weekend odbyła się wystawa luksusowych jachtów Polboat Yachting Festival. Przy kejach Marina Yacht Parku w Gdyni podziwiać można było cały przekrój nowoczesnych łodzi od wystawców przybyłych z całej Polski i z zagranicy.
23.08.2020

34 mln zł w 2019 r. na ochronę morskich brzegów

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował dziś, że w 2019 roku 34 mln zł z Programu ochrony brzegów morskich zostało przeznaczonych na inicjatywy związane z naprawą skutków erozji na polskim wybrzeżu i modernizację infrastruktury w portach morskich.
13.08.2020

Raport Ebury: słaby dolar amerykański powinien doświadczyć dalszej wyprzedaży

Niedawne, ponowne wprowadzenie środków bezpieczeństwa w niektórych stanach USA w odpowiedzi na wysoką dynamikę zakażeń koronawirusem pogłębiło trwającą już od jakiegoś czasu deprecjację amerykańskiej waluty. Chociaż dane z amerykańskiej gospodarki prezentują się coraz lepiej, uważamy, że perspektywy dla dolara są negatywne.
12.08.2020

Maas rozmawiał z Pompeo o sankcjach wobec portu w Sassnitz

Heiko Maas, Szef MSZ Niemiec, poinformował dzisiaj, że telefonował do sekretarza stanu USA Mike'ai Pompeo. Podczas rozmowy wyraził swoje "zaniepokojenie", spowodowane listem trzech senatorów USA do właściciela niemieckiego portu Sassnitz, dotSzef MSZ Niemiec Heiko Maas poinformował w poniedziałek, że wyraził telefonicznie sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo swe "zaniepokojenie" listem trzech amerykańskich senatorów do właściciela niemieckiego portu Sassnitz o grożących mu sankcjach za wspieranie budowy gazociągu Nord Stream 2.
10.08.2020

Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk - Czy istnieje szansa na rozwiązanie problemu?

Od ponad dwóch lat branża TSL – operatorzy intermodalni, przewoźnicy kolejowi, jak również importerzy i eksporterzy korzystający z usług transportu intermodalnego – mierzą się z problemem dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów wynikających z opłaty manipulacyjnej DCT Gdańsk (udziałowcami DCT są: Polski Fundusz Rozwoju, PSA International oraz IFM Investors). Jak zadeklarowali przedstawiciele spółki – są otwarci na konstruktywną współpracę wszystkich stron w celu rozwoju polskiego biznesu intermodalnego w przyszłości.
10.08.2020

Na jeziorze Jamno pojawi się nowy statek

W połowie przyszłego roku na jeziorze Jamno (Zachodniopomorskie) ma pojawić się nowy statek. Jednostka zabierze na pokład więcej pasażerów, którzy będą podróżowali w bardziej komfortowych warunkach.
06.08.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

Gdańsk: Rusza przetarg na budowę czterech przystani kajakowych

Okolica przystanku tramwaju wodnego na Górkach Zachodnich, Kamienna Grodza, Żabi Kruk i Kanał Młynówka to miejsca, w których wybudowane zostaną przystanie kajakowe. Ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie inwestycji. Planowane zakończenie prac określono na czerwiec 2021 r.
03.08.2020

Nowa przystań morska powstanie w Wolinie

Wolin planuje budowę nowej przystani morskiej. Na inwestycji zyskać mają przede wszystkim rybacy, ale także pozostali mieszkańcy oraz turyści.
03.08.2020

Rynek gruntów w czasie pandemii: ceny trzymają się mocno, inwestorzy robią ostrożne zakupy

Rynek gruntów inwestycyjnych, podobnie jak cała gospodarka, poważnie odczuł skutki pandemii COVID-19 i związanego z nią zamknięcia. W II kwartale bieżącego roku sfinalizowano jedynie wcześniej zapoczątkowane transakcje, które musiały zostać domknięte ze względu na istniejące zobowiązania. Część inwestorów – jeśli miała taką możliwość – decydowała się na odsunięcie umowy końcowej w czasie, najczęściej na III lub IV kwartał br.
22.07.2020

Maciej Rutkowski wygrywa regaty PWA World Tour

Maciej Rutkowski (MKS Dwójka Warszawa) wygrał zawody cyklu PWA World Tour w windsurfingowym slalomie. Regaty odbyły się na chorwackiej wyspie Brac. Slalom to najszybsza i jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji w windsurfingu.
20.07.2020

Sprzeciw branży wobec dyskryminacji transportu kolejowego – ruszyła akcja „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”

Pod patronatem Polskiej Izby Spedycji i Logistyki uruchomiona została inicjatywa „Nie Dla Opłaty Manipulacyjnej DCT Gdańsk”, która gromadzi najważniejszych przedstawicieli branży intermodalnej oraz spedycyjnej działających w Polsce. Jej celem jest doprecyzowanie charakteru tzw. „opłaty manipulacyjnej za obsługę kolejową” oraz odstąpienie przez DCT Gdańsk od pobierania jej w obecnej formie.
20.07.2020

Pozwolenie na budowę 6,5-km odcinka Ral Baltica - od granicy województw do stacji Czyżew

Pozwolenie na budowę ok. 6,5-km odcinka międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica od granicy województw: mazowieckiego i podlaskiego do stacji Czyżew wydał w poniedziałek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
20.07.2020

Gdańsk: Pijany uciekał przed policją na skuterze wodnym

Policja zatrzymała w Gdańsku nietrzeźwego sternika skutera wodnego, który, jak się okazało, miał orzeczony sądowy prowadzenia wszelkich pojazdów. Mężczyznę schwytano po pościgu w kanałach stoczniowych.
15.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Ranni w wyniku pożaru okrętu wojennego USA

Pożar trzeciego stopnia wybuchł w niedzielę na pokładzie amerykańskiego okrętu wojennego zadokowanego w Naval Base w San Diego, w wyniku czego okręt ewakuowano i a 18 marynarzy trafiło do szpitala z obrażeniami - jak podała Marynarka Wojenna i lokalne służby.
13.07.2020

Szanghaj w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych

Szanghaj znalazł się w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych świata, notując najwyższą zdolność przeładunkową dla kontenerów, przy zoptymalizowanym systemie gromadzenia i dystrybucji oraz rosnącym w siłę otoczeniu biznesowym. Dane pochodzą ze wskaźnika Xinhua-Baltic International Shipping Centre Development Index.
13.07.2020

Finał 24. Flisu Odrzańskiego w Szczecinie

Skromniejszy niż zwykle Flis Odrzański - z dwoma galarami zamiast tradycyjnej tratwy - przypłynął w sobotę do Szczecina. Przebywając blisko 500-kilometrową trasę flisacy co roku przypominają, jak wielkie znaczenie ma rzeka.
12.07.2020

Obchody 90-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Pomorza

W dniach 11-13 lipca na Darze Pomorza odbywać się będą obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. Tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polską bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
08.07.2020

Warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”

Morska Fundacja historyczna zaprasza na popularyzatorskie warsztaty historyczne “Tajemnice Stoczni Cesarskiej w Gdańsku”, których celem jest przybliżenie historii zakładu, który po roku 1945 stał się ważną częścią składową Stoczni Gdańskiej im Lenina.
08.07.2020

Nowy Port Jachtowy Marina Dąbie już zaprasza

Odbyło się uroczyste otwarcie Mariny Dąbie, która leży obok plaży miejskiej i ośrodka HOM. Głównym założeniem projektu jest stworzenie przystani – portu jachtowego dla obsługi żeglarskiego ruchu turystycznego do obsługi sezonowej od 8.0 do 15,0 metrów. Głębokość portu wynosi od 3 do 3,5 m, ale farwater podejściowy ogranicza zanurzenie jachtów do około 1.8 m.
02.07.2020

Grupa żeglarzy z Przemyśla oddała morski hołd kpt. Henrykowi Jaskule w portach w Szczecji i Danii

28 czerwca b.r. grupa przemyskich żeglarzy w drodze do portów Szwecji i Danii oddała hołd na Morzu Bałtyckim śp. kpt. Henrykowi Jaskule w 40-tą rocznicę zakończenia rejsu solo non stop dookoła świata. Wiązanka polskich kwiatów spoczęła na falach Bałtyku by upamiętnić to ważne dla Przemyśla i żeglarskiego świata wydarzenie i jednocześnie w ten sposób pożegnać znanego na całym świecie przemyskiego śp. żeglarza. Wiązankę na wodach Bałtyku złożył prezydent miasta Przemyśla i żeglarz Wojciech Bakun.
02.07.2020

Ratownicy w większej obsadzie na plażach w Gdańsku. Z początkiem wakacji ruszają wszystkie kąpieliska

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpoczął się już 1 czerwca, na strzeżonej plaży przy molo w Brzeźnie. W szczycie sezonu ratownicy strzegą 1400 m linii brzegowej. Kolejne kąpieliska są uruchamiane przez zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie. Kolejny - 1 lipca.
30.06.2020

Studencka wizja Brzeźna i Stogów

Jak nadmorskie dzielnice Gdańska widzą młodzi? Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej organizowanego wraz z Wydziałem Urbanistyki i Architektury UM. Tematem prac była koncepcja urbanistyczno-architektoniczna dotycząca dwóch dzielnic Gdańska – Stogów i Brzeźna. Na konkurs wpłynęło 28 projektów.
29.06.2020

Prezes PLK: podtrzymujemy plany zwiększenia w tym roku inwestycji o 30 proc.

PKP Polskie Linie Kolejowe podtrzymują wcześniejsze plany zwiększenia w tym roku nakładów inwestycyjnych na modernizację infrastruktury kolejowej w Polsce o około 30 proc. z niecałych 10 mld zł w roku ubiegłym - poinformował PAP prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel.
28.06.2020

Policjanci uratowali dwóch surferów i żeglarzy na Zalewie Sulejowskim

Policjanci z patrolu wodnego na Zalewie Sulejowskim w ostatnich dniach uratowali m.in. dwóch surferów, którzy po załamaniu pogody nie mogli samodzielnie dopłynąć do brzegu, i kilku żeglarzy po wywróceniu się ich łodzi. Funkcjonariusze apelują o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.
28.06.2020

Jest umowa na modernizację odcinka Czyżew-Białystok trasy Rail Baltica

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek w Białymstoku umowę na modernizację ok. 71 km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica. Koszt inwestycji, którą zrealizuje polsko-chińskie konsorcjum, sięga 3,3 mld zł. Trasa ma być gotowa w 37 miesięcy, licząc od rozpoczęcia prac.
26.06.2020

Z Gdyni na Hel drogą morską

Jak się dostać z Gdyni na Hel bez korków, a przy okazji pobyć chwilę na morzu i ogrzać się w letnim słońcu? Wystarczy na gdyńskim skwerze Kościuszki kupić bilet na statek.
26.06.2020

Orkan i Sokół przypłynęły do Szczecina. Niezwykły rejs nowych lodołamaczy! [foto]

Szczecińskie lodołamacze powstają w stoczni remontowej Shipbulding w Trójmieście, a tymczasem w naszym regionie obecne są jednostki, które właśnie ruszyły w swój pierwszy rejs po powstaniu. Lodołamacze czołowy Orkan i liniowy Sokół, wybudowane w Stoczni Koźle Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu, wyruszy
26.06.2020

Duda: inwestycje wyprowadzą nas z kryzysu gospodarczego, chcę byśmy realizowali je jak najszybciej

Inwestycje są tym, co wyprowadzi nas z kryzysu gospodarczego. Chcę, byśmy realizowali je jak najszybciej - mówił zabiegający o reelekcje prezydent Andrzej Duda podczas spotkania wyborczego w Radomiu. Podkreślił, że Radom otrzyma wsparcie inwestycyjne w wysokości 22 mln zł a cały region - 90 mln zł.
25.06.2020

Bezpieczne wakacje - 9 Błękitnych Flag na gdańskich plażach

Błękitna Flaga to międzynarodowy symbol potwierdzający najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Miasto Gdańsk na bieżący sezon zyskało dziewięć takich wyróżnień.
23.06.2020

Sto lat Uniwersytetu Morskiego

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje setne urodziny, a zarazem stulecie szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze Gdyni, studenci, pracownicy oraz mieszkańcy.
18.06.2020

W czwartek akcja usuwania niewybuchów z Odry Zachodniej

Nurkowie minerzy usuną w czwartek cztery niewybuchy z Odry Zachodniej na wysokości Szczecina i Polic - poinformował PAP rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie będzie można przebywać w rejonie akcji, ewakuowani będą pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia".
17.06.2020

Nowa nazwa przystanku SKM na stulecie Uniwersytetu Morskiego

Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje stulecie uczelni i szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbędą się oficjalne uroczystości. W programie będzie m.in. wkopanie „Kapsuły czasu” oraz zapowiadana wcześniej zmiana nazwy przystanku SKM Gdynia Stocznia na Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski.
16.06.2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
11.06.2020

Zachodniopomorskie:18 kąpielisk i trzy mariny w regionie z Błękitną Flagą

18 plażom i trzem przystaniom w Zachodniopomorskiem przyznano Błękitną Flagę na 2020 r. Po raz 15. wyróżnienie otrzymało świnoujskie kąpielisko Centrum-Uznam.
10.06.2020

Prezydent zapowiedział finansowanie z budżetu centralnego budowy drogi ekspresowej S-6

Polska potrzebuje wielkich inwestycji - CPK i stu lub więcej przystanków kolejowych - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział decyzje rządu o finansowaniu z budżetu centralnego budowy drogi ekspresowej S-6.
08.06.2020

Czy istnieje szansa na zmniejszenie kosztów eksploatacji nabrzeży portowych?

Wraz z rosnącą liczbą dużych statków, które zawijają do portów, coraz częściej pojawia się pytanie, jak zoptymalizować koszty związane z utrzymaniem nabrzeży. Biorąc pod uwagę liczbę incydentów, które mają miejsce i naruszają konstrukcje przystani, Zarząd Portu Morskiego Gdynia wraz z Uniwersytetem Morskim w Gdyni i firmą Enamor zrealizowali projekt dofinansowany z funduszy Europejskich, dzięki któremu udało się stworzyć pierwszy na świecie system z obszaru IT, którego celem jest ciągłe monitorowanie stanu umocnień dna mor
02.06.2020

Pierwsze śluzowania w czasie przebudowy Przegaliny

Mimo trwającej przebudowy Węzła Wodnego Przegalina uruchomiono śluzę południową wchodzącą w skład tego obiektu. Jednostki korzystające ze śluzy przemieszczają się przez teren budowy, jednak prace są prowadzone tak aby w jak najmniejszym stopniu zakłócić żeglugę.
02.06.2020

Wciąż wzrasta wsparcie dla portów, by pozostały otwarte w czasie epidemii

Wsparcie dla deklaracji COVID-19 Okrągłego Stołu Władz Portowych (PAR), zainicjowanej przez Urząd Morski i Portowy Singapuru, zwiększyło się ponad dwukrotnie od czasu jej pierwszego uruchomienia w dniu 24 kwietnia 2020 r.
01.06.2020

PZŻ ponownie wydaje licencje na organizację regat

Polski Związek Żeglarski odwiesił wydawanie licencji na organizację regat żeglarskich. Stosowną decyzję podjął Zarząd PZŻ i stanowi ona odpowiedź na zapisy nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie dopuszcza organizację regat żeglarskich bez udziału publiczności.
01.06.2020

55. rocznica sformowania 9.FOW

W poniedziałek 1 czerwca przypada 55. rocznica utworzenia 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. W efekcie zmian organizacyjnych w Marynarce Wojennej RP, 28 grudnia 2006 roku związek taktyczny został rozformowany, a w miejscu jego stacjonowania utworzono Punkt Bazowania Hel.
31.05.2020

Dokładnie 99 lat temu rozpoczęły się pierwsze prace budowlane w Porcie Gdynia (foto)

29 maja 1921 rozpoczęły się pierwsze prace budowlane w Porcie Gdynia. Budowa wyprzedziła regulacje prawne, gdyż Sejm podjął ustawę o budowie portu w Gdyni 23 września 1922 r.
28.05.2020

Zwiedzanie zbiorników wodnych w nowej formule #bezpiecznienaszlaku

Po zimowej hibernacji nietoperzy na zwiedzających czeka podziemny Zbiornik Wody Stara Orunia a wraz z nim zbiornik wieżowy Kazimierz oraz Zbiornik Stary Sobieski z wystawą stałą. Atrakcje będą dostępne od 1 czerwca, w tym roku pod hasłem #bezpiecznienaszlaku. Dla pierwszych 150 zwiedzających czekają nagrody w postaci masek wielorazowych.
27.05.2020

W szczytnym celu pokonali 820 kilometrów na kajakach [foto]

Trudne warunki pogodowe nie powstrzymały tych kajakarzy przed zrobieniem czegoś dobrego. Daniel Danecki i Jakub Skrodzki przepłynęli 820 kilometrów w 17 dni kajakami w charytatywnym spływie na rzecz podopiecznych świetlicy środowiskowej w Suwałkach. Podróż zakończyli w poniedziałek w Gdańsku.
26.05.2020

W środę w Szczecinie odbędzie się akcja neutralizacji niewybuchów z II wojny światowej

Trzy niewybuchy z czasów II Wojny Światowej, zalegające na dnie Odry Zachodniej w Szczecinie, w najbliższą środę zostaną zneutralizowane. Rano będzie obowiązywał zakaz przebywania w rejonie, w pobliżu którego będzie się odbywała akcja.
12.05.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Analityk: po początkowym osłabieniu, złoty w czasie pandemii jest stabilny

Zgodnie z oczekiwaniami, złoty na początku pandemii mocno stracił, ale potem ustabilizował się i - co jest zaskakujące - stabilizacja ta trwa cały czas - mówi PAP analityk z biura maklerskiego mBanku Rafał Sadoch.
10.05.2020

Politechnika Gdańska chce zbudować przystań żeglarską na Wyspie Sobieszewskiej

Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg, w którym wybierze wykonawcę przystani żeglarskiej na Martwej Wiśle, na terenie gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Przystań ma służyć głównie jako miejsce prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz badań naukowych.
06.05.2020

Singapur: Pierwsze dostawy przesyłek na statki za pomocą dronów

Prywatny start-up w Singapurze rozpoczął dostarczanie przesyłek na pokłady statków. Z powodu ścisłych regulacji w poruszaniu się bezzałogowców w azjatyckim mieście-państwie takie loty są jednak możliwe wyłącznie nad wodą.
03.05.2020

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na kolejne prace przy budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg i budowa mostu obrotowego w Nowakowie to kolejny etap prac przy powstawaniu nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie tych robót. Chętne firmy mogą zgłaszać oferty do 22 czerwca.
02.05.2020

Rozpoczyna się sezon żeglarski - początek wyjątkowo trudny

Od lat sezon żeglarski rozpoczynał się 1 maja. W tym roku na mazurskie jeziora także wypłyną łodzie, ale żeglowanie będzie znacznie trudniejsze i mniej urokliwe, niż dotąd. Z powodu pandemii zamknięte są porty i mariny, nie wolno żeglować ze znajomymi, nie można biesiadować na przystaniach.
01.05.2020

Policja zaczyna służbę na wodzie, w tym kontrole w związku z epidemią

Wraz z otwarciem sezonu żeglugowego od początku maja na jeziorach Warmii i Mazur zaczynają służbę patrole policyjnych wodniaków. W tym roku mają zwracać uwagę również na przestrzeganie przepisów związanych z epidemią koronawirusa.
30.04.2020

Mariny zamknięte; żeglarze nie mają gdzie oddać np. ścieków z jachtów

Żeglarstwo rekreacyjne jest dozwolone, ale porty i mariny są zamknięte; żeglarze nie mają gdzie oddać ścieków z jachtów - alarmują miłośnicy Mazur. Przy braku warunków np. związanych ze ściekami nie powinno się żeglować - mówi rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.
30.04.2020

100. rocznica utworzenia Komendy Portu Wojennego Gdynia

We wtorek, 28 kwietnia, swoje święto obchodziła największa jednostka logistyczna Marynarki Wojennej. W uroczystości 100. rocznicy sformowania Komendy Portu Wojennego Gdynia uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
29.04.2020

Świnoujście: Przez koronawirusa mniej inwestycji

Świnoujście (Zachodniopomorskie) szacuje, że z powodu pandemii koronawirusa wpływy do jego budżetu będą mniejsze o 70 mln zł. Rozpoczęte inwestycje są kontynuowane, ale część planowanych na br. będzie odkładana w czasie.
28.04.2020

Przedstawiciele światowych portów zapewniają, że utrzymają globalne łańcuchy dostaw

Przedstawiciele dwudziestu portów z różnych części świata podpisali deklarację współpracy i dzielenia się najlepszymi praktykami w celu zapewnienia najwyższej wydajności w ramach globalnych wysiłków na rzecz zwalczania pandemii COVID-19.
27.04.2020

Zobacz postęp prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej (foto, wideo)

Mimo epidemii koronawirusa, przekop przez Mierzeję Wiślaną nie jest zagrożony, a na miejscu trwają intensywne prace. Aktualnie toczą się roboty kafarowe, polegające na pogrążaniu ścianki szczelnej nabrzeża południowego. Trwają tam także roboty pogłębiarskie i prace zasypowe. W miejscu gdzie powstaje Kanał Żeglugowy trwają wykopy, a urobek z nich jest transportowany i hałdowany w południowej części przekopu. Zostanie on bowiem wykorzystany do budowy obwiedni sztucznej wyspy
21.04.2020

Żegluga Gdańska – nowe otwarcie lokalnego lidera

W kolejnym z serii artykułów na temat armatorów i operatorów jednostek pływających, zawijających do polskich portów tym razem przedstawiamy naszego trójmiejskiego lokalnego armatora – Żeglugę Gdańską Sp. z o.o. Firmę z tradycją i wielkimi ambicjami, która od niedawna działa na nowym dla siebie międzynarodowym rynku przewozów oceanicznych.
20.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

W Sobieszewie powstanie przystań żeglarska

W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę przystani żeglarskiej z bosmanatem przy ul. Nadwiślańskiej. Budowa ma zakończyć się wiosną przyszłego roku.
07.04.2020

COVID-19: 114 statków wycieczkowych czeka na amerykańskich wodach

W momencie, gdy branża wycieczkowa walczy o przetrwanie podczas pandemii koronawirusa, w sumie 114 statków wycieczkowych, przewożących 93 000 członków załogi, znajduje się obecnie w amerykańskich portach i wodach.
06.04.2020

Od 1 kwietnia formalna likwidacja Urzędu Morskiego w Słupsku

Od 1 kwietnia 2020 r. Urząd Morski w Słupsku formalnie przestał istnieć. Rozporządzenia w sprawie zniesienia Urzędu Morskiego w Słupsku oraz w sprawie określenia terytorialnego zakresu działania dyrektorów i siedzib urzędów morskich podpisał 15 stycznia 2020 r., minister MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk.
01.04.2020

W jaki sposób koronawirus wpływa na gospodarkę światową i rynek walutowy? Czy polski złoty poradzi sobie z pandemią?

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie przestaje siać spustoszenia na rynkach finansowych. Jak wygląda sytuacja na froncie walki z pandemią, jak w tym kontekście radzą sobie waluty i co może je czekać?
01.04.2020

Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. TOP Menedżerem 2019 roku! [wideo]

TOP Menedżer Pomorza od 20 lat organizowany jest przez redakcję Polska the Times "Dziennika Bałtyckiego". Ranking najlepszych z najlepszych na Pomorzu prezentuje pomorskich biznesmenów, wybranych przez kapitułę plebiscytu, którą tworzą autorytety ze świata ekonomii, biznesu i mediów. Prestiżowa nagroda została wręczona menedżerom, których działania w danym roku zostały docenione nie tylko za dobre wyniki finansowe przedsiębiorstwa, ale także za styl i sposób zarządzania, za tworzenie wizerunku firmy oraz za reagowanie na potrzeby
31.03.2020

Apel do żeglarzy i osób korzystających rekreacyjnie z dobrodziejstw Morza Bałtyckiego

W nawiązaniu do obecnie panującej sytuacji na terenie naszego kraju związanej z koronawirusem SARS-CoV-2, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa apeluje do żeglarzy i osób korzystających rekreacyjnie z dobrodziejstw Morza Bałtyckiego. W ciągu ostatniego tygodnia, ratownicy interweniowali 6 razy pomagając niesfornym osobom, które nie stosowały się do zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, Premiera RP i Ministra Zdrowia o pozostaniu w domach
25.03.2020

Trwają prace nad poprawą dostępu kolejowego do portów w Gdańsku i Gdyni

Do końca 2021 r. ma się zakończyć rozbudowa infrastruktury kolejowej do portów w Gdańsku i Gdyni. Prace warte są ponad 2,6 mld zł. Między innymi na stacji Gdynia-Port trwają przygotowania do budowy nowych torów.
25.03.2020

Koronawirus: prawa pasażerów, marynarzy oraz pracowników stoczniowych w podróży

Pasażerowie i europejski sektor transportowy dotkliwie odczuli wybuch epidemii Covid-19. Wprowadzane przez krajowe władze środki ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii, takie jak ograniczenia w podróży, zamykanie granic i strefy kwarantanny, sugerują, że transport może być jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez obecną pandemię. Sytuacja ta jest stresująca dla wielu pasażerów, których połączenia odwołano bądź którzy nie chcą lub nie mogą już podróżować. Dotyczy to również marynarzy, powracających do domu z kontrakt
25.03.2020

Na rynkach ropa dalej tanieje, złoty słaby, giełdy idą w górę

Ropa na rynkach kontynuuje trend spadkowy, Brent traci ponad 1 proc. Polska waluta dalej utrzymuje słabe poziomy, zaś giełdy odreagowały wcześniejsze spadki i wtorkowe sesje kończyły na plusie.
18.03.2020

Podpisanie z ARiMR umowy o dofinansowanie projektu

Wczoraj, w siedzibie zachodniopomorskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, została podpisana umowa o dofinansowanie projektu "Poprawa infrastruktury w małych portach Mrzeżyno, Niechorze, Lubin, Trzebież”, który będzie realizowany z unijnego Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” (perspektywa 2014 – 2020).
11.03.2020

Zawód w branży jachtowej to przyszłość? Rozpoczyna się nabór

Reforma oświaty zmodyfikowała część zawodów, których można uczyć się w szkołach branżowych. Jeszcze w ubiegłych latach szkoły rekrutowały przyszłych szkutników, od września 2019 naukę podjęli monterzy jachtów i łodzi. Niebawem rusza rekrutacja. Zdobyć można wyjątkowy zawód.
09.03.2020

Nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2019 wręczone - 50. gala żeglarska w Gdańsku

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, w piątkowy wieczór 6 marca odbyła się uroczystość wręczenia najważniejszych polskich wyróżnień w żeglarstwie morskim. Laureatką “Sekstantu” i “Rejsu Roku 2019” jednogłośnie uznano kpt. Joannę Pajkowską za opłynięcie świata w rejsie solo bez zawijania do portów.
07.03.2020

Najważniejsza globalna konferencja portowa odwołana z powodu koronawirusa

Międzynarodowe Stowarzyszenie Portów (IAPH) odwołało Światową Konferencja IAPH 2020, która miała odbyć się w dniach 17–19 marca w Antwerpii (Belgia).
04.03.2020

Adam Meller: „W setną rocznicę zaślubin Polski z morzem Port Gdynia jest w doskonałej kondycji i po raz kolejny z rzędu odnotowuje rekordowe przeładunki” [wywiad]

O zbliżającym się 100-leciu Portu Gdynia, rekordowych przeładunkach w 2019 roku, wielopłaszczyznowych inwestycjach na niespotykaną dotąd skalę oraz planach na przyszłość rozmawiamy z Adamem Mellerem prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
26.02.2020

Usunięto niewybuchy z Jeziora Drwęckiego w Ostródzie

Saperzy zneutralizowali w czwartek niewybuchy odnalezione na dnie Jeziora Drwęckiego w Ostródzie - poinformowała policja. Na cztery granaty moździerzowe i dwa przeciwpiechotne natrafiono podczas prac porządkowych na przystani jachtowej.
20.02.2020

BGK: koronawirus zaraża polską i światową gospodarkę

Kryzys związany z koronawirusem odbije się na światowych rynkach finansowych, a spodziewane spowolnienie chińskiej gospodarki będzie odczuwalne także w Polsce - uważa analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski. Kłopoty czekają przedsiębiorców i frankowiczów.
20.02.2020

Koronawirus, czyli bolączka dla globalnego łańcucha dostaw (analiza)

Pod koniec stycznia 2020 roku świat obiegła informacja o wybuchu epidemii nieznanego dotąd wirusa nazwanego SARS-CoV-2. Śmiertelna choroba, obecnie znana jako COVID-19 swoimi objawami przypomina grypę, atakując przede wszystkim płuca. Przejawia się gorączką, kaszlem, spłyconym oddechem i trudnościami w oddychaniu. Za epicentrum wirusa uznaje się 11-milionowe miasto Wuhan w prowincji Hubei - ogromne krajowego centrum przemysłowe, realizujące globalne zamówienia dla największych firm z branży automotove i elektronicznej. Pos
13.02.2020

Pociąg z generałem Hallerem już w Pucku

Zabytkowy pociąg, który wyruszył rankiem 10 lutego z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Po południu w puckim porcie rybackim odbędzie się kulminacyjnym moment obchodów 100-lecia powrotu Pomorza do Polski - historyczna inscenizacja zaślubin z morzem.
10.02.2020

Nowy statek pasażerski dla Koszalina

31 stycznia podpisana została umowa na zaprojektowanie, wybudowanie i dostawę wraz z wyposażeniem nowego statku pasażerskiego, który pływał będzie po jeziorze Jamno.
03.02.2020

Gróbarczyk w Słupsku: nikt z pracowników urzędu morskiego nie zostanie zwolniony

Wszyscy pracownicy słupskiego urzędu morskiego z automatu staną się pracownikami urzędów morskich czy to w Gdyni, czy to w Szczecinie; nikt nie zostanie zwolniony – powiedział w środę w Słupsku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
29.01.2020

Rozporządzenia ws. likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku podpisane przez ministra

Od kwietnia 2020 r. Urząd Morski w Słupsku przestanie istnieć. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podpisał dwa rozporządzenia w związku z planowanym zniesieniem urzędu.
21.01.2020

Okrutna moda w Chinach. Breloczki z żywymi zwierzętami (foto, wideo)

O skandalicznym procederze w Chinach informuje portal The Shanghaiist. Sprzedawcy wrzucają małe zwierzęta morskie takie jak żółwie i ryby do plastikowych torebek z wodą i sprzedają je jako breloczki. Grupy zajmujące się prawami zwierząt biją na alarm.
12.01.2020

Dolar traci pomimo napięć na Bliskim Wschodzie - komentarz Ebury

Uwagę inwestorów w ostatnim czasie skupiają informacje dotyczące eskalacji napięć na linii USA-Iran. Jak na tę kwestię reagują rynki?
07.01.2020

Rok 2019 przełomowy dla Portu Gdynia - podsumowanie [wideo]

Rok 2019 był czasem bardzo ważnych wydarzeń dla Portu Gdynia. To rok rekordowych przeładunków, inwestycji oraz kluczowych decyzji dotyczących dalszego rozwoju portu. Port Zewnętrzny, Budowa Publicznego Terminalu Promowego, szereg inwestycji poprawiających dostęp kolejowy i drogowy do portu, przebudowa nabrzeży i pogłębienie akwenów, nowy magazyn wysokiego składowania, zawinięcia rekordowych kontenerowców....w takim tempie Port Gdynia nie rozwijał się od lat.
06.01.2020

Joanna Pajkowska żeglarzem 2019 roku

Joanna Pajkowska została uhonorowano tytułem Żeglarza Roku 2019, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku. To jubileuszowa 50. edycja przyznania najwyższych polskich trofeów żeglarskich. Pajkowską wyróżniono po raz trzeci – poprzednio w 2009 i 2017 roku.
06.01.2020

Joanna Pajkowska nagrodzona za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów

"Rejs Roku - Srebrny Sekstant" to najwyższe polskie trofeum w żeglarskie morskim przyznawane przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którego patronem od 2009 roku jej jest prezydent Gdańska. W 2019 roku nagroda trafiła do Joanny Pajkowskiej za samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów na jachcie „Fanfan”.
01.01.2020

PKP PLK oddały do użytku kolejne 15 km Rail Baltica i drugi most na Bugu

Kolejne 15 km trasy kolejowej Rail Baltica: od stacji Sadowne Węgrowskie do Małkini, oraz drugi most na Bugu na tej trasie oddały do użytku PKP PLK - podała we wtorek spółka w komunikacie prasowym.
31.12.2019

Fala śmieci zalewa plaże RPA

Problem z zanieczyszczeniem rzek, mórz i oceanów niestety niczym już nie zaskakuje. Jednak gdy widzi się takie ilości śmieci wyrzucanych przez morze na piękną plażę w Dubanie ciężko nie poczuć gniewu i frustracji.
18.12.2019

Rada Interesantów Portu Gdynia w sprawie zapowiadanej blokady portów morskich

W związku z zapowiadaną na styczeń 2020 r. blokadą morskich portów strategicznych położonych na polskim wybrzeżu, głos zabrała Rada Interesantów Portu Gdynia. Publikujemy pełną treść oświadczenia, które otrzymaliśmy.
17.12.2019

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości z okazji 49. rocznicy Grudnia'70

Pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia-Stocznia, rozpoczęły się we wtorek rano uroczystości upamiętniające 49. rocznicę Grudnia'70.
17.12.2019

W 20 minut ze Słupska nad morze. Zmodernizowaną trasą przejechał pierwszy pociąg

Po trwającej kilka lat przerwie, całoroczne pociągi regionalne wracają na trasę Słupsk – Ustka. W piątek, 13 grudnia 2019 roku odbył się inauguracyjny przejazd do przystanku Ustka. Regularne kursy po nowych torach nad morze już od najbliższej niedzieli, 15 grudnia.
15.12.2019

Gróbarczyk chce, by porty obniżyły opłaty dla statków rybackich i wędkarskich

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zwrócił się do zarządców portów o rozważenie możliwości obniżenia opłat portowych o 90 proc. dla statków wykorzystywanych przez armatorów wędkarskich oraz rybaków - poinformowało w piątek PAP MGMiŻŚ.
14.12.2019

Nowy skład Rady Interesantów Portu Gdynia

Walne Zgromadzenie Członków Rady Interesantów Portu Gdynia wybrało nowy skład na XII kadencję. Na czele zarządu stanie Piotr Pawłowski z Bałtyckiego Terminalu Zbożowego Gdynia.
13.12.2019

99. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni [foto, wideo]

9 grudnia br. rektor Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab.inż Janusz Zarębski otworzył uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 99. urodzin Uniwersytetu Morskiego. W obchodach udział wzięli pracownicy naukowi uczelni, politycy, samorządowcy, wojskowi, studenci i inne osoby z zaplecza branży morskiej ściśle współpracy z UM w Gdyni. Uroczystość odbyła się pod patronatem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.
10.12.2019

Przystanek SKM Gdynia Stocznia z nową nazwą

Wkrótce stacja Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia zmieni swoją nazwę na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Ma to podkreślić umiejscowienie uczelni i jej działalność w tej części miasta. W poniedziałek, 9 grudnia podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zmianę nazwy zaplanowano w przyszłym roku, kiedy uczelnia będzie świętować stulecie swojego istnienia.
10.12.2019

Ponad 9,3 mln zł na nowe przystanie kajakowe i jachtowe na Pomorzu

Rozbudowa portu jachtowego w Krynicy Morskiej oraz przystani w Rzucewie nad Zatoką Pucką. Do tego nowe pomosty, przystanie i rynny do wodowania kajaków na Redzie. Unijne dofinansowanie pozwoli rozwinąć infrastrukturę żeglarską i kajakową na Pomorzu. Inwestycje powstaną w ciągu najbliższych dwóch lat.
09.12.2019

Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego zakończona (wideo)

We wtorek, 3 grudnia br. w Gdańsku odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanego od czerwca do września projektu pn. „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego”.
05.12.2019

Gróbarczyk: w tym roku przeładunki w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln ton

Przeładunki towarów w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln ton - zapowiedział w środę w Polskim Radiu 24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że rocznie porty przynoszą w budżetu państwa 40 mld zł.
04.12.2019

Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

8 grudnia jest szczególną datą dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który tego dnia świętuje swoje urodziny. 99 lat temu po raz pierwszy podniesiona banderę polskiej marynarki handlowej na dachu Szkoły Morskiej w Tczewie, która zainaugurowała w ten sposób pierwszy rok szkolny.
04.12.2019

Projekty rozporządzeń dot. likwidacji Urzędu Morskiego w Słupsku zostaną rozpatrzone przed komisją prawniczą

Od kwietnia 2020 r. Urząd Morski w Słupsku przestanie istnieć, jeśli zmienione i uzupełnione projekty dwóch rozporządzeń ministra gospodarki i żeglugi śródlądowej wejdą w życie. Te czekają już tylko na rozpatrzenie przez komisję prawniczą i podpis ministra.
02.12.2019

Greta Thunberg płynie katamaranem na COP19, do Lizbony dotrze zapewne we wtorek

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg płynie na pokładzie 15-metrowego katamaranu z USA do Europy na szczyt klimatyczny COP, który rozpoczyna się w poniedziałek w Madrycie. Nastolatka napisała na Twitterze, że do Lizbony zawinie prawdopodobnie we wtorek rano.
01.12.2019

Podróżnik z Suwalszczyzny popłynie kajakiem z Wigier do Bałtyku

Podróżnik ze Starego Folwarku (Podlaskie) Arkadiusz Makowski razem z dwoma kolegami w maju przyszłego roku popłynie kajakiem z jeziora Wigry do Bałtyku. W 16 dni chce przepłynąć tysiąc kilometrów.
28.11.2019

Będą nowe pomosty, przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe. Co jeszcze powstanie na Pomorzu w ciągu najbliższego roku?

Kajakarze i miłośnicy sportów wodnych już od przyszłego roku będą mogli korzystać z nowych stanic wodnych, miejsc odpoczynku i odnowionych szlaków żeglugi. W środę, 27 listopada 2019 roku marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpisali umowy o dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 34 mln zł.
27.11.2019

Nowe inwestycje w turystykę dzięki środkom z Unii Europejskiej. Powstaną przystanie żeglarskie i szlaki kajakowe

W środę 27 listopada w sali Niebo Polskie (ul. Augustyńskiego 1) o godzinie 12.00 marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski podpiszą umowy z włodarzami pomorskich gmin i przedstawicielami firm prywatnych, na mocy których projekty otrzymają unijne dofinansowanie na budowę i rozbudowę portów, przystani żeglarskich czy nowej infrastruktury szlaków kajakowych. Inwestycje wchodzą w skład dwóch turystycznych przedsięwzięć strategicznych samorządu województwa pomorskiego: „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli
26.11.2019

Co najmniej 9 ofiar śmiertelnych powodzi we Francji, Włoszech i Grecji

Co najmniej dziewięć osób zginęło od weekendu na skutek powodzi we Francji, Grecji i Włoszech; w tym ostatnim kraju służby ratunkowe nie wykluczyły kolejnych ofiar, gdyż zapadła się część autostrady w pobliżu miasta Savona - informuje w poniedziałek AP.
26.11.2019

Dwie osoby utonęły podczas gwałtownej burzy na zachodzie kraju

Dwie osoby utonęły w poniedziałek o świcie, gdy podczas burzy i ulewnego deszczu zatonęła ich żaglówka na przystani w miasteczku Antirio w zachodniej Grecji - podała w poniedziałek straż przybrzeżna.
25.11.2019

Ruszył proces operatora zwodzonej kładki dla pieszych nad Motławą

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się w piątek proces operatora zwodzonej kładki dla pieszych nad gdańską rzeką Motława. W lipcu 2017 r. tuż pod opuszczanym betonowym przęsłem kładki przepłynął statek wycieczkowy.
22.11.2019

PZŻ aktywny na targach BOATSHOW 2019

Spotkania ze znanymi żeglarzami, prezentacje premierowych jachtów oraz bezpłatne warsztaty i szkolenia – to główne punkty tegorocznej edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które odbyły się w Łodzi w dniach 9 – 11 listopada. Swoją obecność na targach zaznaczył również Polski Związek Żeglarski.
20.11.2019

Urząd Morski w Słupsku zostanie zlikwidowany

Z dniem 1 stycznia 2020 roku Urząd Morski w Słupsku przestanie funkcjonować. Jego obowiązki przejmą Urzędy Morskie w Gdyni i Szczecinie.
13.11.2019

Adamczyk: jednym z celów na nową kadencję - wzrost towarów i pasażerów na kolei

Więcej pasażerów na kolei oraz przewiezionych towarów kosztem transportu samochodowego - to jeden z celów, które wyznacza sobie Ministerstwo Infrastruktury na nową kadencję - zapowiedział w środę szef resortu Andrzej Adamczyk podczas otwarcia IX Kongresu Kolejowego.
13.11.2019

Gdańsk Sailing Week: próba generalna przed mistrzostwami swiata

Żeglarze z 77 Racing Club w obecności prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podsumowali Gdańsk Sailing Week - pierwsze wydanie imprezy żeglarskiej, która odbyła się w tym roku i przedstawili plany na przyszłe sezony.
04.11.2019

PRS na międzynarodowej konferencji ICAADE 2019

W dniach od 13 do 16 października br. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji naukowej pod nazwą International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering – ICAADE. Stanowi ona forum wymiany wiedzy oraz doświadczeń z zakresu architektury amfibijnej, znajdującej się na styku lądu i wody.
29.10.2019

Michał Weselak po pierwszym etapie Mini Transat

Michał Weselak na 16 miejscu zakończył pierwszy etap Mini Transat, atlantyckich regat samotników na jachtach klasy Mini 6.5. Trasę z La Rochelle do Las Palmas de Gran Canaria gdańszczanin pokonał w 10 dni 12 godzin 50 minut i 24 sekund.
20.10.2019

Szymański: mamy szansę na pokonanie kryzysu ratyfikacyjnego ws. brexitu

Negocjacje między UE a Wielką Brytanią ws. brexitu przynoszą zbliżenie stanowisk; mamy szansę na pokonanie kryzysu ratyfikacyjnego - mówi PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. W przypadku porażki negocjacji, strona brytyjska może zwrócić się o odroczenie brexitu, a kraje UE zapewne na to przystaną - dodał.
17.10.2019

Wodne oldtimery zawinęły do Gdyni

Niezwykłą paradę żaglowców mogli w sobotnie popołudnia podziwiać mieszkańcy i goście Gdyni. Do miasta zawinęły wiekowe jednostki o klasycznej drewnianej lub stalowej konstrukcji. Wszystko w ramach XI już edycji zlotu „Próchno i Rdza”, który po raz kolejny pokazał, że „wodne oldtimery” to jachty z prawdziwą morską duszą.
14.10.2019

Wydawnictwo kartograficzne o gdańskich wodach nagrodzone w konkursie Mapa roku 2018

"Gdańskie wody" to mapa, na której znajdziemy najważniejsze informacje na temat gdańskich zbiorników wodnych, potoków, ujęć wody oraz systemie monitoringu hydrologicznego czy przystani. Mapie przyznano trzecią nagrodę w konkursie "Mapa roku 2018" w kategorii "Inne mapy i atlasy drukowane".
14.10.2019

AIDAmar zakończyła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło 118 tys. pasażerów (foto, wideo)

54 zawinięcia, w tym cztery nieplanowane, ponad 42 tysiące członków załóg statków pasażerskich i 17% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Takimi wynikami Zarząd Morskiego Portu Gdynia zamknął sezon statków pasażerskich 2019. Ostatnim wycieczkowcem, jaki w tym roku mogliśmy zobaczyć przy Nabrzeżu Francuskim, była AIDAmar. Ta ponad 250-metrowa jednostka w tym roku cumowała w Porcie Gdynia aż 16 razy.
07.10.2019

Podpisano umowę ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną (wideo)

Umowę w sprawie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną podpisano w piątek w Elblągu. Nową drogę wodną, łączącą Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, wybuduje za 992 mln zł polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.
06.10.2019

Gróbarczyk o umowie ws. przekopu Mierzei Wiślanej: historyczny dzień dla Polski

To historyczny dzień dla Polski - powiedział o podpisaniu umowy ws. budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Dodał, że otwarcie tej drogi uniezależni Polskę od wschodniego sąsiada.
04.10.2019

PŻM przedstawiła koncepcję modernizacji nabrzeża przy Wałach Chrobrego

Polska Żegluga Morska przedstawiła w czwartek koncepcję modernizacji nabrzeża przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Projekt zakłada m.in. budowę przystani dla motorówek oraz domków na wodzie. Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł. Aby mogła zostać zrealizowana, potrzebna jest jednak zgoda szczecińskiego magistratu.
04.10.2019

Costa Smeralda – nowa generacja statku flagowego we włoskim stylu

Costa Smeralda odda hołd Włochom i temu, za co uwielbiają je ludzie na całym świecie. Hołd zaczyna się od nazwy statku, która przypomina jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na Sardynii (Szmaragdowe Wybrzeże), a także nazw pokładów i przestrzeni ogólnodostępnych, z których każda jest poświęcona słynnym miejscom i placom we Włoszech. Od Palermo (pokład 4) do Triestu (pokład 20), Costa Smeralda zabierze swoich gości na prawdziwą wycieczkę po Włoszech, z dużą liczbą miejsc poświęconych zabawie, smakom i świętom.
27.09.2019

Festiwal Wehikuł Czasu w Twierdzy Wisłoujście na pożegnanie lata. W sobotę

W sobotę, 28 września 2019 r., w Twierdzy Wisłoujście (ul. Stara Twierdza 1) odbędzie się festiwal Wehikuł Czasu. Od godz. 10 do 17 zwiedzający zobaczą rekonstruktorów wcielających się w postacie z okresów od XV do XX wieku. O godz. 16 odbędzie się walka rycerska, w której udział weźmie zwycięzca licytacji przeprowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp na wydarzenie biletowany.
27.09.2019

Disabled Sailing – Polish Cup 2019

Blisko 40 uczestników ścigało się na jeziorze Czos w Mrągowie w regatach żeglarzy niepełnosprawnych Disabled Sailing – Polish Cup 2019. Były to pierwsze zawody dla tak licznej grupy żeglarzy ścigających się na specjalnie dostosowanych łódkach klasy Hansa 303. W klasie jednoosobowej zwyciężył Krzysztof Bądkowski, a w dwuosobowej załoga Andrzej Bury i Marian Zakowicz.
27.09.2019

Bardzo dobre wyniki i przełomowe zmiany. Dzień z Portem Hamburg w Warszawie (foto, wideo)

Dzień z Portem Hamburg w Warszawie. W miniony czwartek jeden z największych portów Europy zorganizował w hotelu Mercure Warszawa Centrum dwa spotkania dla osób na co dzień związanych z transportem morskim. Były to: „Port Hamburg dla Praktyków” oraz tradycyjny Wieczór Portowy Hafenabend. Ten rok przyniósł dla hamburskiego portu przełomowe zmiany.
26.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty powinien stabilizować się wobec euro

Złoty, do czasu posiedzenia TSUE 3 października, powinien stabilizować się nieco poniżej poziomu 4,40 wobec euro - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich 10-letnich SPW będzie utrzymywać się wokół poziomu równowagi w okolicach 2,05 proc.
26.09.2019

PKP PLK podpisały umowę na projekt modernizacji trasy Tczew-Twarda Góra. To ważny odcinek magistrali węglowej

Sprawniejsze i szybsze podróże, takie będą główne efekty modernizacji prawie 50 km linii na odcinku Twarda Góra – Tczew. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na dokumentację projektową. To kolejny projekt PLK przygotowywany do realizacji w przyszłej perspektywie. Inwestycja, poza zapewnieniem lepszych podróży, usprawni przewóz towarów.
24.09.2019

Wyspa Sobieszewska. Bezpłatne rejsy (i nie tylko) już w ten weekend

Godzinny rejs jachtem żaglowym, zabawy dla dzieci, w tym m.in. nauka robienia węzłów czy szanty - najbliższy weekend 21 i 22 września, który zaplanowano na Wyspie Sobieszewskiej, zapowiada się morsko i ciekawie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na rejsy obowiązują zapisy.
20.09.2019

Rząd przyjął uchwałę dot. rozwoju polskich portów morskich do 2030 r.

Budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, modernizację toru wodnego Świnoujście-Szczecin, czy budowę np. Portu Centralnego w Gdańsku - przewiduje przyjęta we wtorek przez rząd uchwała dot. rozwoju polskich portów morskich do 2030 r.
18.09.2019

Podpisano umowy na modernizację ponad 100 km magistrali węglowej

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała we wtorek w Łodzi umowy na modernizację ponad 100 km magistrali węglowej w woj. łódzkim i śląskim. Inwestycja za 1,8 mld zł ma być gotowa w 2023 roku i znacząco zwiększyć możliwości przewozów między Śląskiem a portami morskimi.
18.09.2019

Podpisanie umowy na Przebudowę Stopnia Wodnego Przegalina

Kosztem niemal 62 mln. zł zostanie przebudowana śluza w Przegalinie. Umowę na realizację przebudowy podpisała w poniedziałek dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku Aleksandra Bodnar. W konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy uczestniczył prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
16.09.2019

Dni Morza na Wyspie Sobieszewskiej. Bezpłatne pływania dla mieszkańców

Na Wyspie Sobieszewskiej 21 i 22 września odbędą się Dni Morza organizowane przez Chorągiew Gdańską ZHP w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej. W programie: bezpłatne, godzinne pływanie na jachtach żaglowych, animacje da dzieci i rodzin oraz koncert szantowy Grupy Muzycznego Wsparcia.
16.09.2019

Konferencja Offshore Wind 2019

Na dwa dni (30.09-1.10), w czasie Konferencji Offshore2019 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Warszawa stanie się centrum dyskusji o roli morskiej energetyki wiatrowej w transformacji naszej gospodarki.
13.09.2019

Kontenery na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk

Na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk pojawiła się nowa regularna linię kontenerowa. Armator Samskip wprowadza cotygodniowe połączenie między Gdańskiem a portami Danii i Norwegii. Obsługą ładunków zajmie się Port Gdański Eksploatacja.
06.09.2019

Gdańszczanin w sprincie przez Atlantyk. Z flagą Gdańska na jachcie

Michał Weselak, gdańszczanin, żeglarz, społecznik pod gdańską banderą popłynie na regaty samotników przez przez Atlantyk - Mini Transat 2019. W środę, 4 września w miejskiej marinie Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska przekazała mu flagę Gdańska i pożegnała żeglarza przed rejsem.
04.09.2019

Cross Kajakowy - poznaj uroki Wyspy Sobieszewskiej z perspektywy wody

Dla chętnych przygotowano dwie trasy - 33 km dla profesjonalistów oraz 10 km dla rodzin z dziećmi. - Na trasach ustawione zostaną punkty kontrolne, uczestnicy będą zbierać pieczątki. Dla najlepszych przewidzieliśmy nagrody - mówi Monika Ekert z Fundacji Family Challenge, organizującej Cross Kajakowy. Impreza odbędzie się w sobotę, 7 września. Obowiązuje rejestracja zespołów rodzinnych.
04.09.2019

PKP PLK: Pociągi jeżdżą już po dwóch torach kolejowego Mostu Gdańskiego w Warszawie

Pociągi jeżdżą już po dwóch torach kolejowego Mostu Gdańskiego w Warszawie; nowa konstrukcja jest dostosowana do wyższych prędkości - poinformowały w niedzielę PKP Polskie Linie Kolejowe. Modernizacja przeprawy kosztowała ponad 75 mln zł.
02.09.2019

Rosja będzie transportować ryby za pomocą jednostki o napędzie jądrowym

Trwa operacja załadunku 200 chłodniczych kontenerów z rybami na pokład kontenerowca Sevmorput w porcie w Petropawłowsku. Ładunek niedługo wyruszy w podróż Północną Drogą Morską do Sankt Petersburga.
29.08.2019

MI: Musimy zwiększać możliwości infrastrukturalne portów Trójmiasta, Szczecina i Świnoujścia

Musimy dynamicznie zwiększać możliwości infrastrukturalne portów Trójmiasta oraz portów Szczecin i Świnoujście - powiedział w czwartek Gdańsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas inauguracji inwestycji poprawiającej dostęp kolejowy do Portu Gdańsk.
29.08.2019

Główny element kładki na Wyspę Spichrzów dotarł do Gdańska

W piątek, 23 sierpnia, z Elbląga do Gdańska przypłynęła barka z ogromną, blisko 60-metrową konstrukcją, która zostanie zamontowana na wybudowanej na Motławie w ostatnich miesiącach "wyspie", na wysokości ul. Św. Ducha. Z nowej przeprawy skorzystamy jesienią br.
24.08.2019

Analityk: W IV kwartale br. oczekiwany jest powrót notowań złotego poniżej 4,30 za euro

Utrwalenie nienajlepszych nastrojów może osłabić złotego powyżej 4,40 za euro i 4 zł za dolara, ale w IV kwartale br. oczekiwany jest powrót notowań złotego poniżej 4,30 za euro - uważa ekspert Biura Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao Arkadiusz Urbański.
23.08.2019

Przybywa marin na żeglarskim szlaku. Świnoujście otworzyło przystań w dzielnicy Łunowo (foto)

Nowa turystyczna infrastruktura powstała w Świnoujściu. W dzielnicy Łunowo na blisko 5 tys. m2 wybudowano przystań dla 60 jachtów. Nowoczesna infrastruktura wzbogaciła Zachodniopomorski Szlak Żeglarski. Turystyczna inwestycja była możliwa dzięki unijnemu wsparciu z RPO WZ 2014-2020. Oficjalne otwarcie odbyło się w sobotę, 17 sierpnia 2019 roku.
22.08.2019

PKP PLK: Oferty na odcinek Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica droższe niż chce inwestor

Konsorcja, które zgłosiły się do przetargu na budowę 71-km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica zaproponowały kilkakrotnie droższe oferty, niż ta zaproponowana przez inwestora, czyli PKP PLK - podała we wtorek ta spółka.
20.08.2019

Prezydent Duda podpisał nowelę ustawy o portach morskich

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o portach i przystaniach morskich - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają m.in. wprowadzić możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów.
19.08.2019

Do końca września m być gotowa przystań jachtowa nad Wartą w Poznaniu

Do końca września gotowa ma być przystań jachtowa nad Wartą w Poznaniu. W Starym Porcie stanął już budynek, w którym znajdą się prysznice, toalety, pralnia oraz punkt gastronomiczny. Na dachu obiektu powstanie taras.
19.08.2019

„Bild”: Rejs Grety Thunberg obciąża klimat

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje w piątek nastoletnią klimatyczną aktywistkę Gretę Thunberg za rejs przez Atlantyk do Nowego Jorku. Bezemisyjna w założeniu podróż wcale taka nie jest. Obciąża klimat w dużo większym stopniu niż myślano - ujawnia bulwarówka.
16.08.2019

W Gdyni ruszają największe polskie pokazy lotnicze

W ciągu trzech dni na gdyńskiej Plaży Śródmieście i na lotnisku Gdynia-Kosakowo zaprezentuje się ponad 100 samolotów oraz śmigłowców. Wśród nich maszyny m.in. z: USA, Arabii Saudyjskiej, Ukrainy i Szwecji. Ogromną reprezentację statków powietrznych szykuje również Wojsko Polskie.
16.08.2019

Ekspert: Słabość złotego wobec franka to przede wszystkim efekt czynników globalnych

Słabość złotego wobec franka szwajcarskiego to przede wszystkim efekt czynników globalnych. Niemal każdy raport makroekonomiczny przekonuje inwestorów, że globalna recesja jest coraz bardziej realnym scenariuszem - uważa główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.
14.08.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.