• <

Wynik wyszukiwania - "przemysł" - Wiadomości

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu spadł do 50,6 pkt.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu ukształtował się na poziomie 50,6 pkt., wobec 52,8 pkt. w lipcu - podała firma Markit.
01.09.2020

Kontrowersyjny przemysł wielorybniczy w Norwegii ma się coraz lepiej

Najnowsze dane pokazują rosnący popyt na mięso z wieloryba. Komercyjne połowy w tym sezonie, który rozpoczął się 1 kwietnia, są większe niż w całym ubiegłym roku.
26.08.2020

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.
25.08.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec czerwca 2020 r.

Z końcem czerwca 2020 r. zaczynają pojawiać się zbiorcze i wiarygodne informacje dotyczące najważniejszych obszarów działalności stoczni w ujęciu globalnym. Przedmiotowe dane ukazują również realny wpływ pandemii Covid-19 na poszczególne obszary składające się na branżę stoczniową w ujęciu globalnym.
07.08.2020

PMI dla krajowego przemysłu powyżej “neutralnego” poziomu

PMI dla krajowego przemysłu za lipiec kontynuuje wyraźne odbicie. Indeks po raz pierwszy od października 2018 powrócił powyżej poziomu “neutralnego” (50 pkt.) oddzielającego zwiększanie aktywności przez firmy od jej spadku - komentują poniedziałkowe dane analitycy PKO BP.
03.08.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Radio Gdańsk: polski przemysł morski wyjdzie z kryzysu wzmocniony?

"Mimo globalnego kryzysu, polski przemysł morski radził sobie bardzo dobrze. W czerwcu, jako jedyny kraj w całej UE, mieliśmy wzrost produkcji przemysłowej. Dokładnie o 0,5 proc. To pokazuje, jak silna jest polska gospodarka. Również porty w Trójmieście i Szczecinie okazały się odporne na kryzys " - mówił dziś na antenie Radia Gdańsk Mateusz Kowalewski, wydawca portalu GospodarkaMorska.pl
22.07.2020

Produkcja przemysłowa na plus! Najwięksi optymiści nie zakładali takiego wzrostu

Nikt nie spodziewał się takiego pokazu siły polskiego przemysłu. Jak napisali tuż po opublikowaniu danych przez GUS ekonomiści Banku Pekao: "Produkcja przemysłowa wyższa o 0,5 proc. rdr - to duża niespodzianka. Pomogły dni robocze, niska baza, ale przede wszystkim odbudowa aktywności po pandemii. W stosunku do stanu wyjściowego produkcja jest już "tylko" o 10 proc. niższa".
20.07.2020

Borys: wzrost produkcji przemysłowej rdr w czerwcu potwierdza koniec recesji w Polsce w II kw.

Wzrost produkcji przemysłowej rdr w czerwcu to informacja potwierdzająca koniec recesji w Polsce w drugim kwartale i wskazująca, że spadek PKB w II kw. ma szansę być poniżej 10 proc. - ocenił poniedziałkowe dane GUS prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
20.07.2020

Premier: rozwój przemysłu paliwowego to przyszłość polskiej gospodarki

Zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne państwa; badania i rozwój całego przemysłu paliwowego, a w szczególności petrochemicznego to jest przyszłość przed polską gospodarką - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej PKN Orlen premier Mateusz Morawiecki.
14.07.2020

Przemysł stoczniowy w poważnym kryzysie. Ogromny spadek zamówień w 1 połowie 2020 roku

W pierwszej połowie tego roku nastąpił dramatyczny spadek działalności stoczniowej, ponieważ pandemia COVID-19 ograniczyła gotowość właścicieli do zamawiania nowych statków w związku z niepewnością rynku i ograniczonym dostępem do kapitału.
14.07.2020

Morawiecki: Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w rozmowie z TVP 3 Kielce, że Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
09.07.2020

Premier: Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania

Przemysł zbrojeniowy to miejsca pracy i nowoczesne technologie podwójnego zastosowania: wojskowego i cywilnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w zakładach zbrojeniowych Mesko w Skarżysku Kamiennej.
09.07.2020

Przemysław Miarczyński bezkonkurencyjny na foilu

Przemysław Miarczyński nie dał szans rywalom i zdecydowanie wygrał regaty o Puchar Burmistrza Miasta Puck w windsurfingu na foilu. Po raz pierwszy w historii na starcie Open Foil Race mieliśmy niemal całą windsurfingową kadrę narodową kobiet i mężczyzn. W sumie w zawodach wystartowało 41 żeglarzy i żeglarek.
07.07.2020

Hyundai Heavy łączy przemysł stoczniowy i offshore, aby przetrwać kryzys

Hyundai Heavy Industries (HHI), największa na świecie firma stoczniowa, postanowił zintegrować swoje działy przemysłu stoczniowego i offshore i zmniejszyć działalność o około 20 procent.
24.06.2020

Premier: nie chcemy przegapić czwartej rewolucji przemysłowej

Nie chcemy przegapić czwartej rewolucji przemysłowej, a kryzys spowodowany pandemią stanowi dla nowoczesnych firm także szansę na sukces - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej wizyty w firmie SelfMaker w Łodzi.
24.06.2020

W kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie notował spadki, ale będą one coraz mniejsze

Majowe dane o produkcji przemysłowej pokazują, że odbudowa aktywności gospodarczej w Polsce po pierwszej fali Covid-19 postępuje, ale jest powolna - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, w kolejnych miesiącach sektor przemysłowy będzie nadal notował spadki, ale powinny być one coraz mniejsze.
19.06.2020

Głos założyciela Rady Budowy Okrętów w sprawie stanowiska Polskiego Lobby Przemysłowego dot. finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP

W związku z ogłoszonym niedawno na naszych łamach stanowiskiem Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w sprawie finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP, otrzymujemy coraz więcej głosów poparcia dla PLP. Swoją opinią na ten temat podzielił założyciel Rady Budowy Okrętów, inż. Sylwester Pietrzak, którego apel prezentujemy.
16.06.2020

W tym tygodniu w centrum uwagi dane z przemysłu USA i Polski

W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdą się majowe wyniki produkcji przemysłowej z USA i Polski oraz sprzedaży detalicznej z USA - uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
15.06.2020

UE: Ministrowie odpowiedzialni za rynek wewnętrzny i przemysł zadowoleni z planu odbudowy

Unijni ministrowie odpowiedzialni za rynek wewnętrzny i przemysł z zadowoleniem przyjęli w piątek przedstawiony przez KE plan odbudowy gospodarczej po koronakryzysie. Jak wskazali przyspieszenie transformacji cyfrowej będzie zasadniczym elementem reakcji UE na załamanie w gospodarce.
12.06.2020

Osiem krajów, w tym Polska, zaapelowało do KE o wsparcie przemysłu stalowego

Wicepremier i minister rozwoju Polski Jadwiga Emilewicz oraz ministrowie Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga i Słowacji wysłali wspólny list do komisarza UE ds. handlu Phila Hogana z apelem o ochronę unijnego rynku stali.
12.06.2020

Polskie Lobby Przemysłowe o Marynarce Wojennej: czas deklaracji definitywnie minął, niezbędne są natychmiastowe działania

W związku z przemówieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas ćwiczeń Anakonda-20, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (PLP) opublikowało stanowisko w sprawie finansowania modernizacji Marynarki Wojennej RP, jej zadań i sił, które zamieszczamy w całości.
12.06.2020

Biedroń: Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy

Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy tak, aby stał się najbardziej innowacyjny w tej części Europy – mówił w Kłodzku kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Polityk zapowiedział też przywrócenie świadczeń dla wszystkich służb mundurowych, obniżonych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
10.06.2020

Prezydent: inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju; wierzę, że ten rytm przyspieszy

Wielkie inwestycje przemysłowe wyznaczają rytm rozwoju kraju i wierzę w to, że w najbliższych latach ten rytm bardzo znacząco przyspieszy - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w należącym do Grupy Orlen zakładzie spółki Anwil we Włocławku.
09.06.2020

Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej.

Sektor jądrowy musi być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - piszą w liście otwartym do europejskich decydentów firmy i organizacje tej branży. Przypominają, że z atomu pochodzi jedna czwarta energii elektrycznej, wytwarzanej w Unii.
06.06.2020

Globalny przemysł LNG wkracza w sezonowy spadek popytu

Światowy przemysł skroplonego gazu ziemnego (LNG) będzie miał wkrótce do czynienia z pierwszym sezonowym spadkiem popytu od 2012 r.
02.06.2020

Przemysł złomowy statków powoli odnawia działalność po krysysie

Przemysł złomowy na subkontynencie indyjskim zaczyna wykazywać oznaki stopniowego powrotu do funcjonowania po tygodniach przestoju, spowodowanego pandemią koronawirusa.
02.06.2020

PMI wyraźnie odbił, ale sytuacja polskiego przemysłu dalej trudna

Majowy odczyt wskaźnika PMI sugeruje wyraźne odbicie, ale sytuacja polskiego przemysłu pozostaje trudna - ocenia Bank Pekao. Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w maju do 40,6 pkt z 31,9 pkt w kwietniu.
01.06.2020

Prezydent: Polimery Police zmienią mapę przemysłową całej Polski. Powstanie 400 miejsc pracy, a pośrednio trzy razy więcej

Instalacja Polimery Police Grupy Azoty zmieni oblicze mapy przemysłowej Polski, zmieni też miejsce Zachodniopomorskiego na tej mapie - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Policach. W niedzielę podpisano umowę kredytową dla Polimerów.
01.06.2020

Shanghai Electric przyspiesza proces cyfryzacji przemysłowej poprzez modernizację platformy SEunicloud

Shanghai Electric, jeden z największych na świecie producentów i dostawców energii elektrycznej oraz urządzeń przemysłowych, zapowiada modernizację platformy rozwiązań cyfrowych SEunicloud w celu przyspieszenia procesu ewolucji prac oraz wyposażenia w nowe narzędzia i sprzęt.
01.06.2020

Koronawirus mocno uderzył w brazylijski przemysł offshore

Norweska Equinor ASA i anglo-francuskie Perenco należą do co najmniej pięciu producentów ropy naftowej, którzy zarejestrowali przypadki koronawirusa wśród pracowników lub kontrahentów w ich zakładach u wybrzeży Brazylii.
26.05.2020

Jachting i przemysł jachtowy - stan aktualny i dalsza perspektywa (relacja z webinaru)

W czasie przedłużającego się stanu epidemicznego branża przemysłu jachtowego walczy nie tylko z interpretacją norm prawnych związanych ze stopniowym uwalnianiem gospodarki. Szereg przedsiębiorców stara się korzystać z dostępnych instrumentów pomocowych, w tym przede wszystkim tzw. Tarczy Finansowej. Okazuje się jednak, że wprowadzane na szybko przepisy w wielu miejscach budzą poważne wątpliwości.
26.05.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec kwietnia 2020 r.

Z końcem kwietnia 2020 r. zaczynają pojawiać się zbiorcze i wiarygodne informacje dotyczące najważniejszych obszarów działalności stoczni w ujęciu globalnym na koniec kwietnia. Przedmiotowe dane ukazują również realny wpływ pandemii Covid-19 na poszczególne obszary składające się na branżę stoczniową w ujęciu globalnym.
25.05.2020

Covid-19 a przemysł stoczniowy, rzut na zagadnienia węzłowe–produkcja, portfel zamówień, recykling

Gospodarka morska to branża kształtowana w przeważającej mierze globalnie. Popyt i podaż zależą od rynku światowego i jego kondycji. Wpływ ogólnoświatowej pandemii jest zatem silnie widoczny w niemal wszystkich aspektach tej gałęzi gospodarki. Oddziaływanie to zaznaczyło swoje piętno zarówno na transporcie morskim jak i branży stoczniowej stoczniowa. Pierwsza z nich jest niezbędna do utrzymania handlu światowego, druga zaś dostarcza narzędzia dla branży shippingowej, w postaci statków – ich remontów, ale też bieżącego utr
25.05.2020

Jachting i przemysł jachtowy - stan aktualny i dalsza perspektywa (webinar)

W czasie przedłużającego się stanu epidemicznego branża przemysłu jachtowego walczy nie tylko z interpretacją norm prawnych związanych ze stopniowym uwalnianiem gospodarki. Szereg przedsiębiorców stara się korzystać z dostępnych instrumentów pomocowych, w tym przede wszystkim tzw. Tarczy Finansowej. Okazuje się jednak, że wprowadzane na szybko przepisy w wielu miejscach budzą poważne wątpliwości.
25.05.2020

GUS: 15,1 proc. firm przemysłowych uważa, że konsekwencje pandemii mogą zagrażać ich stabilności

15,1 proc. firm z sekcji przetwórstwo przemysłowe uważa, że konsekwencje pandemii mogą zagrażać ich stabilności - wynika z badania GUS. Miesiąc temu sądziło tak 13 proc. badanych.
22.05.2020

Bohaterowie oceanów: zrównoważony przemysł rybny stawia czoła pandemii COVID-19

Wybuch pandemii COVID-19 wywarł do tej pory znaczny wpływ na przemysł, powodując szereg implikacji społeczno-gospodarczych. Zrównoważony przemysł rybny i jego pracownicy stoją aktualnie przed największymi w historii wyzwaniami, jakie niesie za sobą pandemia. Aby uchronić rynek przed utratą dostępności produktów rybnych i owoców morza, przemysł stawia na przedsiębiorcze i nowatorskie rozwiązania.
21.05.2020

Premier o danych GUS: jak tylko eksport będzie znów możliwy ruszy również produkcja przemysłowa

Jak tylko eksport będzie znów możliwy, ruszy produkcja przemysłowa i wskaźniki gospodarcze będą coraz lepsze - ocenił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że zsynchronizowanie polityki pomiędzy różnymi instytucjami pomaga w przejściu przez trudne miesiące walki z koronawirusem.
21.05.2020

Piękoś z Pekao: drastyczne załamanie polskiej produkcji przemysłowej w kwietniu

Kwiecień przyniósł drastyczne załamanie polskiej produkcji przemysłowej - komentuje czwartkowe dane GUS ekonomista z Pekao Piotr Piękoś. Zwraca uwagę, że objęło ono praktycznie wszystkie branże przetwórcze, a jako jedyna wzrost rdr odnotowała produkcja farmaceutyków.
21.05.2020

Spadek produkcji przemysłowej w kwietniu odnotowano w 30 spośród 34 działów - GUS

Spadek produkcji przemysłowej w kwietniu odnotowano w 30 spośród 34 działów - podał Główny Urząd Statystyczny.
21.05.2020

Związki przemysłowców Niemiec, Włoch i Francji chcą pomocy UE na bezprecedensową skalę

W opublikowanym we wtorek wspólnym oświadczeniu szefowie związków przemysłowców Niemiec, Francji i Włoch zwrócili się do Unii Europejskiej, by w obliczu coraz silniejszych negatywnych skutków kryzysu koronawirusowego udzieliła państwom członkowskim wsparcia na nienotowana dotąd skalę.
12.05.2020

Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego

Pandemia COVID-19 sprowadziła sektor turystyki w stan głębokiej zapaści. Wytwarzając ponad 10% światowego PKB, stanowi on jeden z filarów światowej gospodarki. Zmiany, jakie zachodzą w tak ważnym obszarze, niosą poważne implikacje również dla przemysłu okrętowego, stawiając wyzwania, ale także otwierając nowe możliwości rozwoju.
11.05.2020

Wpływ epidemii Covid-19 na globalny przemysł stoczniowy – podsumowanie I kwartału 2020 r.

Wraz z zakończeniem I kwartału 2020 r. pojawiła się możliwość dokonania podsumowania stanu przemysłu stoczniowego w ujęciu globalnym stawiającego czoła wyzwaniom czasów epidemii i coraz mocniej odczuwalnego ogólnego spowolnienia gospodarki światowej. Podsumowanie kwartalne ukazuje skalę zmian, ich typologię, a także stanowi punkt węzłowy dla dalszych porównań i obrazowania trendów dla gałęzi przemysłu, która stanowi również jedno z potencjalnych kół zamachowych polskiej gospodarki morskiej.
06.05.2020

Spotkanie KORAB: „Przemysł Stoczniowy w Polsce przed wystąpieniem pandemii COVID-19”

Zapraszamy do udziału webinarze Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB. Już 7 maja o godzinie 17:00, wszyscy członkowie i sympatycy "Korabia" będą mieli okazję wysłuchać specjalnego referatu: "Przemysł Stoczniowy w Polsce przed wystąpieniem pandemii COVID-19".
05.05.2020

Nowy progam Green Marine Europe wesprze działania przemysłu morskiego na rzecz ochrony środowiska

Green Marine nawiązało współpracę z Surfrider Foundation Europe, aby wprowadzić w Europie znak Green Marine Europe, program certyfikacji, który pomoże firmom morskim zidentyfikować i zmniejszyć ślad ekologiczny, jednocześnie informując konsumentów o wpływie ich działalności na środowisko.
01.05.2020

Przez suszę coraz mniej wody w rzekach; problemy może mieć także przemysł

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
01.05.2020

Przez suszę mogą mieć problemy elektrownie i przemysł

W wielu miejscach Polski zaczyna brakować wody w studniach, a prognozy wskazują, że może być jeszcze gorzej - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Jeżeli będzie coraz mniej wody w rzekach, problemy mogą mieć elektrownie i przemysł.
29.04.2020

Przemysł stoczniowy w 2019 roku - Azja

W związku z faktem, iż pod względem skali rynek stoczniowy zdominowany jest przez stocznie azjatyckie, pełen obraz branży musi kształtować się przy znajomości podstawowych danych z tego obszaru geograficznego. Rynek azjatycki należy przy tym rozumieć jako rynek, który nie uwzględnia produkcji stoczniowej w państwach posiadających cześć europejską i zaliczanych do rynku europejskiego, tzn.: Turcji, czy Federacji Rosyjskiej. Faktycznie rynek ten zdominowany jest przez kilka państw Dalekiego Wschodu: ChRL, Koreę Południową, J
29.04.2020

Już dziś Webinar „Przemysł jachtowy w czasie epidemii - aktualne uwarunkowania i możliwe scenariusze na przyszłość”

Kancelaria ZBROJA ADWOKACI we współpracy z portalem GospodarkaMorska.pl oraz Polską Izbą Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY mają przyjemność zaprosić na kolejny branżowy webinar pt. "Przemysł jachtowy w czasie epidemii - aktualne uwarunkowania i możliwe scenariusze na przyszłość". Data: 29.04. (środa) g. 11.0.
28.04.2020

Czy Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. faktycznie pomoże przedsiębiorcom?

Na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 uregulowano zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Z założenia wsparcie to, jako skierowane do małych i średnich przedsiębiorców, ma pomóc tym podmiotom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej na skutek pandemii COVID – 19. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zarówno ogólnym zasadom udzielenia wsparcia, jak i poszczególnym formom pomo
26.04.2020

ARP integruje pomorskie spółki stoczniowe. Powstał holding Grupa Przemysłowa Baltic

Agencja Rozwoju Przemysłu mając w portfelu kilka firm działających na rynku stoczniowym i offshore’owym podjęła decyzję o integracji spółek i utworzeniu podmiotu pod wspólnym szyldem Grupa Przemysłowa Baltic. Holding skupi pomorskie spółki Stocznię Gdańsk, związane z nią GSG Towers i Baltic Operator oraz Energomontaż Północ Gdynia. Grupa będzie zabiegać między innymi o kontrakty z morskiej energetyki.
26.04.2020

Analiza Santander: polski przemysł odczuł już zaburzenie gospodarcze wywołane pandemii

Polski przemysł wyraźnie odczuł zaburzenie gospodarcze wywołane pandemią - ocenili analitycy Santander Bank Polska, odnosząc się do opublikowanych we wtorek danych GUS o produkcji przemysłowej w marcu.
21.04.2020

Piękoś z Pekao: epidemia ciągnie w dół krajowy przemysł

Spora część przemysłu pozostaje wciąż na plusach, co nie będzie jednak trwałym zjawiskiem - ocenił we wtorkowym komentarzu do danych GUS Piotr Piękoś z Pekao. Jego zdaniem epidemia ciągnie w dół krajowy przemysł.
21.04.2020

Produkcja przemysłowa w marcu rdr spadła o 2,3 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 2,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
21.04.2020

Tobiszowski: zamrożenie systemu ETS to ponad 5,5 mld zł dla polskiego przemysłu

Zamrożenie unijnego systemu opłat za emisję dwutlenku węgla (ETS) rocznie dałoby polskiemu przemysłowi co najmniej 5,5 mld zł, które dziś elektrownie, ciepłownie, huty i inne zakłady płacą za uprawnienia do emisji CO2 - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.
15.04.2020

MGMiŻŚ: Sytuacja przemysłu stoczniowego na świecie na koniec 2019 r. jako punkt referencyjny

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
14.04.2020

Przemysł żeglugowy zachęca do swobodnej zmiany załóg, aby utrzymać handel w ruchu

Statki muszą mieć możliwość zmiany przepracowanych i wyczerpanych załóg, aby pomóc utrzymać przepływ handlu, w momencie gdy blokady z powodu pandemii koronawirusa zamykają wiele punktów tranzytowych na całym świecie - podali we wtorek przedstawiciele branży żeglugowej.
08.04.2020

Przedsiębiorcy zainteresowani przemysłem stoczniowym w Polsce

W okresie ostatnich kilku lat w polskim przemyśle okrętowym sukcesywnie powstawały nowe firmy. Obserwowana dynamika wzrostu jest imponująca i może świadczyć o rosnącym zaufaniu przedsiębiorców do tej branży.
07.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

Powołano Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki

Powołano Zespół do spraw Rozwoju Przemysłu Odnawialnych Źródeł Energii i Korzyści dla Polskiej Gospodarki - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu.
03.04.2020

Przychody przemysłu okrętowego na najwyższym poziomie [analiza MGMiŻŚ]

Przychody przemysłu okrętowego w Polsce są na bardzo wysokim poziomie, a odczyty roku 2018 osiągnęły historyczne maksimum i są blisko trzykrotnie wyższe niż w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
31.03.2020

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo)

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi d
30.03.2020

Przemysł stoczniowy w ujęciu globalnym na koniec lutego 2020 r.

Globalna branża produkcji okrętowej mocno wyhamowuje. Oprócz spadków rozmiaru portfela zamówień świat mierzy się także z epidemią koronawirusa, który wyraźnie zaczyna wpływać również na przemysł stoczniowy.
30.03.2020

MGMiŻŚ: Rośnie zatrudnienie w branży przemysłu okrętowego [analiza]

Od 2015 roku w polskiej branży przemysłu okrętowego zatrudnienie wzrosło o prawie osiem tysięcy miejsc. To realne efekty odbudowywania przemysłu stoczniowego po wielu latach zapaści.
26.03.2020

Analityk: przywrócenie granic ryzykiem dla produkcji przemysłowej

Przywrócenie granic, które pogłębia zaburzenia w łańcuchach dostaw jest czynnikiem ryzyka dla produkcji przemysłowej w najbliższych miesiącach - zauważył w czwartek analityk Credit Agricole Jakub Olipra.
19.03.2020

Analityk Santadera: koronawirus negatywnie wpłynie na przemysł

Koronawirus negatywnie wpłynie na polski przemysł, który na początku 2020 roku zaczynał sobie radzić coraz lepiej - ocenił analityk Santader Banku Marcin Luziński, komentując czwartkowe dane GUS.
19.03.2020

Produkcja przemysłowa w lutym rdr wzrosła o 4,9 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 4,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
19.03.2020

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej 2020 przełożone

W obliczu odpowiedzialności społecznej, oraz w trosce o zdrowie prelegentów i uczestników Fundacja podjęła decyzję o odwołaniu zaplanowanej na 27-28 maja br. Konferencji „Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej 2020”.
13.03.2020

Premier: optymistyczne dane z polskiego przemysłu

Optymistyczne dane płyną z polskiego przemysłu; w styczniu zamówienia wzrosły rok do roku o 5,5 proc. - to aż 19,5 proc. więcej niż w grudniu - napisał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
27.02.2020

Akademia Przemysłów Morskich: „Przemysł stoczniowy w Polsce i na świecie - wczoraj, dziś i jutro”

W czwartek 05.03.2020 r. o godz. 14:15 w sali 410 Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (WOiO PG) odbędzie się marcowe spotkanie w ramach Akademia Przemysłów Morskich, wspólny projekt Związek Pracodawców Forum Okrętowego oraz WOiO PG.
26.02.2020

Stanowisko Polskiego Lobby Przemysłowego w sprawie zadań, stanu i wyposażenia Marynarki Wojennej RP

Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wyraża głębokie zaniepokojenie stanem Marynarki Wojennej RP.
22.02.2020

Produkcja przemysłowa w styczniu rdr wzrosła o 1,1 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 1,1 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
20.02.2020

Japonia po raz kolejny zaskarża koreański przemysł stoczniowy do Światowej Organizacji Handlu

W poniedziałek Japonia wystosowała drugą skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczącą wsparcia Korei Południowej dla przemysłu stoczniowego, intensyfikując spór między dwoma krajami azjatyckimi.
10.02.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020
02.02.2020

Przemysł morski na zielonym kursie: popyt na ekologiczne statki przyśpiesza rozwój energooszczędnej hydrauliki

Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny prom przewożący ludzi i pojazdy tam i z powrotem przez fiord u wybrzeży Norwegii. Jednak pozory mylą. Na tym 80-metrowym statku o wymownej nazwie Ampere pracuje jeden z pierwszych na świecie całkowicie elektrycznych układów napędu. Zapewnia on praktycznie zerową emisję gazów cieplarnianych i działa niemal bezgłośnie.
28.01.2020

Produkcja przemysłowa w grudniu rdr wzrosła o 3,8 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa w grudniu 2019 r. wzrosła o 3,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 9,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
22.01.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o., PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich w imieniu własnym oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA zapraszają do udziału w Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020, które odbędzie się w czwartek, 30 stycznia 2020 r. w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii przy ul. Czechosłowackiej 3 (budynek "Akwarium", p. X) w Gdy
14.01.2020

PMI dla polskiego przemysłu czternasty miesiąc z rzędu poniżej progu 50 pkt.

PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w grudniu do 48,0 pkt. z 46,7 pkt. w listopadzie, utrzymując się czternasty miesiąc z rzędu poniżej progu 50 pkt. sygnalizującego spowolnienie gospodarki - informują ekonomiści PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem odczyt napawa pewną dozą optymizmu na 2020.
02.01.2020

Ministerstwo Rozwoju: oczekujemy przyspieszenia w sektorze przemysłowym

W grudniu br. oczekujemy przyspieszenia w sektorze przemysłowym; produkcja sprzedana w przemyśle wzrośnie o blisko 6 proc. rdr - poinformował resort rozwoju komentując czwartkowe dane GUS.
19.12.2019

Przemysł morski chce stworzenia specjalnego funduszu badawczego dla rozwoju bezemisyjnej żeglugi

Stowarzyszenia żeglugowe zaproponowały utworzenie funduszu badawczego, który miałby zebrać 5 miliardów dolarów, aby pomóc sektorowi w osiągnięciu celów ONZ dotyczących ograniczenia emisji.
18.12.2019

Konferencja „Globalne wyzwania dotyczące redukcji GHG dla żeglugi międzynarodowej i przemysłu stoczniowego”

Zapraszamy do udziału w konferencji "Globalne wyzwania dotyczące redukcji GHG dla żeglugi międzynarodowej i przemysłu stoczniowego" organizowanej przez PRS oraz MGMiŻŚ, która odbędzie się 9 stycznia 2020 roku w Hotelu Puro w Gdańsku.
17.12.2019

SEA Europe: Europejski przemysł stoczniowy zagrożony rosnącą konkurencją ze strony azjatyckich zakładów

Stowarzyszenie SEA Europe wezwało Komisję Europejską do jak najszybszego spotkania z przedstawicielami branży stoczniowej, aby określić skuteczną strategię na rosnące zagrożenie ze strony azjatyckich konkurentów.
03.12.2019

Branża przemysłowa z Europy Środkowej ostrzega przed kosztami transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna w Europie Środkowej będzie generowała wyższe koszty przez większe uzależnienie tego regionu od paliw kopalnych i opóźnień systemowych - wskazywali w czwartek w Brukseli przedstawiciele sektora energochłonnego z tego regionu.
28.11.2019

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

ING Bank Śląski: polski przemysł wciąż odporny na słaby wzrost w Niemczech

Polski przemysł wciąż jest odporny na słabość wzrostu w Niemczech - ocenia ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki piątkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego m.in. o produkcji przemysłowej w październiku.
22.11.2019

Produkcja przemysłowa w październiku rdr wzrosła o 3,5 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa w październiku 2019 r. wzrosła o 3,5 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
22.11.2019

Rzekami, morzem i drogą - Fracht FWO Polska dostarcza młyny przemysłowe z Niemiec do elektrowni w Bełchatowie

Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu, w ostatnim czasie zorganizował kolejną ciężką dostawę, ważących blisko 110 ton urządzeń energetycznych z Niemiec do Polski. Ze względu na rozmiary, ładunek wymagał niestandardowego podejścia i zaplanowania trasy przejazdu, z wykorzystaniem 3 gałęzi transportowych - śródlądowej, morskiej i drogowej.
21.11.2019

Robotyzacja motorem konkurencyjności firmy. Polski przemysł dopiero zaczyna dostrzegać korzyści ekonomiczne

Poziom wiedzy o korzyściach związanych z robotyzacją produkcji jest nadal niski wśród przedsiębiorców - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorstw przemysłowych przez Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Tymczasem to właśnie roboty mogą stać się siłą napędową firmy w rywalizacji z konkurencją.
13.11.2019

MPiT o danych Eurostatu: polski przemysł odporny na światowe spowolnienie

Środowe dane Eurostatu dot. wrześniowej produkcji przemysłowej świadczą o tym, że polski przemysł jest odporny na światowe spowolnienie - wskazali w komentarzu eksperci MPiT.
13.11.2019

Kwieciński: w listopadzie br. oczekuję wzrostu przemysłowego PMI dla Polski

Są przynajmniej trzy powody, by sądzić, że pokazany w poniedziałek spadek PMI ma charakter jednorazowy, w listopadzie powinniśmy mieć do czynienia ze wzrostem - poinformował w komentarzu przekazanym PAP minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
05.11.2019

GUS: innowacje wprowadziło 24 proc. firm przemysłowych i 19,6 proc. usługowych

W latach 2016-2018 innowacje wprowadziło 24 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 19,6 proc. usługowych; najwięcej podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób - podał GUS w poniedziałkowym opracowaniu dot. działalności innowacyjnej firm w Polsce .
28.10.2019

Prezydent Duda: chcemy, żeby polska nauka stała się źródłem innowacji dla polskiego przemysłu

Chcemy, żeby polska nauka stała się źródłem innowacji dla polskiego przemysłu, by wspierała jeszcze mocniej niż dotychczas rozwój Rzeczypospolitej, jako państwa nowoczesnego - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
24.10.2019

Manifest dla Przemysłu Stoczniowego wobec wyzwań globalnych i technologicznych oraz nacisku Chin

Został wypracowany „Manifest dla Przemysłu Stoczniowego – Technologie Morskie: sektor strategiczny dla Polski”, odpowiedź na wyzwania gospodarki globalnej i pilną konieczność wypracowania strategii dla przemysłu okrętowego.
24.10.2019

Błaszczak: zawsze, gdy to możliwe sprzęt dla WP powinien pochodzić z polskiego przemysłu

Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniej sprzęt; wszędzie i zawsze, kiedy to jest możliwe, ten sprzęt powinien pochodzić z polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.
24.10.2019

Farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkować energię za około 5 lat. To ogromna szansa dla polskiego przemysłu

Morska energetyka wiatrowa w Europie szybko się rozwija – farmy wiatrowe ma już 11 państw, a w zeszłym roku moc zainstalowana na morzu zwiększyła się o 2,65 GW. Budowane obecnie turbiny są coraz większe i efektywniejsze. Polska jest wciąż daleko w tyle za krajami takimi jak Wielka Brytania czy Niemcy – polskie farmy wiatrowe na Bałtyku są jeszcze w fazie projektów i według rządowych planów zaczną wytwarzać energię bliżej 2025 roku. Ich produkcja może być jednak ogromną szansą dla polskiego przemysłu, m.in. hutniczego i sto
23.10.2019

Produkcja przemysłowa we wrześniu rdr wzrosła o 5,6 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2019 r. wzrosła o 5,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
18.10.2019

Credit Agricole: perspektywy polskiego przemysłu nie wyglądają korzystnie

Do zwiększenia rocznej dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu wobec sierpnia przyczynił się efekt statystyczny w postaci różnicy w liczbie dni roboczych - uważa Krystian Jaworski z Credit Agricole. Perspektywy dla polskiego przemysłu nie wyglądają korzystnie - dodał.
18.10.2019

Sejm znowelizował prawo własności przemysłowej

Uproszczenie postępowania przed Urzędem Patentowym, czy zwiększenie dostępności pomocy prawnej związanej z ochroną wynalazków - to planowane efekty nowelizacji prawa własności przemysłowej, którą w środę uchwalił Sejm.
16.10.2019

Akademia Przemysłów Morskich wraca w nowym roku akademickim

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej zaprasza na pierwsze spotkanie Akademii Przemysłów Morskich w nowym roku akademickim.
08.10.2019

Siemoniak: PGZ zawiódł nadzieje pokładane w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego

PGZ kompletnie zawiódł nadzieje pokładane w konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, a karuzela kadrowa właściwie nie dała żadnemu zarządowi możliwości wyjścia na prostą – powiedział w poniedziałek w Radomiu wiceprzewodniczący PO, były szef MON Tomasz Siemoniak.
07.10.2019

Emilewicz: Przemysł 4.0 to już nie tylko slogan, ale to jest rzecz, która dzieje się naprawdę

Przemysł 4.0 to już nie tylko slogan, to już nie tylko moda, ale to jest rzecz, która dzieje się naprawdę – mówiła w Poznaniu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. „Szukanie efektywności jest dzisiaj jednym z naszych największych wyzwań” - dodała.
04.10.2019

Jach: 7 mld zł trafi do polskiego przemysłu zbrojeniowego; to najwięcej w historii

Mówienie, że MON mało wydaje na zakup uzbrojenia produkowanego przez polskie zakłady jest manipulacją danymi; w przyszłym roku do polskiego przemysłu trafi 7 mld zł; to najwięcej w historii - powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach (PiS).
03.10.2019

Siemoniak: nie spełniły się obietnice PiS, że przemysł obronny będzie kołem zamachowym gospodarki

Nie spełniły się obietnice rządu PiS, że polski przemysł obronny stanie się kołem zamachowym polskiej gospodarki - podkreślił w środę w Rzeszowie wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem 70 proc. pieniędzy w 2018 r. powędrowało za granicę; PGZ notuje straty.
02.10.2019

Lewiatan o danych GUS: nadchodzą trudne czasy dla przemysłu

Za kiepski wynik przemysłu w horyzoncie rocznym odpowiada pogorszenie w branży górniczej i wydobywczej, gdzie ujemna dynamika sięgnęła 8,4 proc. (dane nieodsezonowane) oraz w przetwórstwie przemysłowym - oceniała Sonia Buchholtz z Konfederacji Lewiatan, komentując czwartkowe dane GUS.
19.09.2019

GUS: produkcja przemysłowa w sierpniu spadła rok do roku w 18 branżach

Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła rok do roku w 18 z 34 działów przemysłu - wynika ze wstępnych danych, jakie w czwartek opublikował GUS. Produkcja spadła m.in. w wydobyciu węgla, produkcji koksu, czy samochodów.
19.09.2019

Specjalizacja i współpraca ze światowym przemysłem szansą dla polskich stoczni

Powinnością rządu jest wspieranie przemysłu stoczniowego, a najlepszym narzędziem służącym realizacji tego celu byłyby niskie ceny energii – ocenia Janusz Steinhoff, były minister gospodarki i wicepremier w rządzie Jerzego Buzka. Sektor stoczniowy – jako jedna z branż energochłonnych – dotkliwie odczuwa w kosztach podwyżki cen energii. Były wicepremier podkreśla też, że szansą dla polskich stoczni jest specjalizacja, np. dalszy rozwój w produkcji jachtów, i kooperacja ze światowym przemysłem na wzór przemysłu motoryzacyjne
17.09.2019

MPWiK: Do Wisły nie trafiają niedozwolone ścieki przemysłowe zagrażające ludziom

Nie ma w tej chwili sygnałów, by do rzeki trafiały jakiekolwiek niedozwolone ścieki przemysłowe stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi - przekazało w środę Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.
05.09.2019

GIOŚ: w zrzucanych przez MPWiK ściekach komunalnych są też ścieki przemysłowe

W ściekach komunalnych zrzucanych przez MPWiK są też ścieki przemysłowe z ponad stu zakładów - podała w środę rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. Według GIOŚ istnieje w związku z tym zagrożenie skażenia rzeki metalami ciężkimi.
04.09.2019

Morawiecki: Przemysł stoczniowy będzie odbudowywany

Przemysł stoczniowy, jeśli chodzi o większe statki i statki specjalistyczne, będzie odbudowywany, to chcę zagwarantować - powiedział w poniedziałek w Józefowie (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki.
03.09.2019

27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od wtorku w Kielcach

Ponad 600 firm z 31 krajów zapowiedziało swój udział w rozpoczynającym się we wtorek w Kielcach 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). W tym roku wystawę narodową przedstawią Stany Zjednoczone.
02.09.2019

MPiT spodziewa się wzrostu produkcji przemysłowej w sierpniu o ok. 2 proc. rdr

W sierpniu oczekujemy nieco wolniejszego wzrostu sektora przemysłowego, zbliżonego do 2 proc. w ujęciu rocznym - oceniło w komentarzu do środowych danych GUS Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dodano, że wzrost produkcji budowlanej przekroczy 3 proc.
21.08.2019

Niemieccy politycy i zrzeszenie przemysłowe przeciw renegocjacji umowy ws. brexitu

Niemieccy politycy i Związek Niemieckiego Przemysłu (BDI) opowiadają się przeciwko renegocjacji umowy dotyczącej brexitu. Domaga się tego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który w środę wieczorem spotka się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel.
21.08.2019

GUS: Produkcja przemysłowa w lipcu rdr wzrosła o 5,8 proc.

Produkcja przemysłowa w lipcu 2019 r. wzrosła o 5,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
21.08.2019

Eurostat: produkcja przemysłowa w Polsce w VI wzrosła o 1,9 proc. rdr

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w czerwcu 2019 roku o 1,9 proc. rdr, po wzroście o 5,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat
14.08.2019

MPiT: 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i technologii przeznaczy 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze przemysłu 4.0 - poinformowało we wtorek ministerstwo.
31.07.2019

Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu: Obie strony nie są gotowe na bezumowny brexit

Zarówno Wielka Brytania jak i UE nie są przygotowane na bezumowny brexit, a niektóre problemy są nieuniknione nawet przy zwiększeniu wydatków w celu ich rozwiązania - ostrzegła w poniedziałek Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI).
29.07.2019

Rewolucja w transporcie i logistyce: nowe technologie dla Przemysłu 4.0

W jaki sposób robotyka wpływa na wydajność operacji logistycznych? Czy internet rzeczy odegra znaczącą rolę w rozwoju branży? Na te i inne pytania dotyczące rewolucji w transporcie i logistyce oraz nowych technologii dla Przemysłu 4.0 odpowiadają eksperci. Thierry Almès, Senior Innovation Manager z GEFCO oraz Vincent Champain, President, GE Digital Services Europe & General Manager w GE Digital oceniają rozwój Przemysłu 4.0 i nowoczesnych technologii stosowanych w logistyce.
24.07.2019

Konfederacja Lewiatan: Przemysł zaczyna odczuwać spowolnienie na Zachodzie

Na wyniki przemysłu w czerwcu br. w największym stopniu wpłynął słaby wynik przetwórstwa przemysłowego - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan dr Sonia Buchholtz. Jej zdaniem przemysł zaczyna odczuwać spowolnienie na Zachodzie.
18.07.2019

PKO BP: Produkcja przemysłowa w czerwcu to najgorszy wynik od lipca 2016

Produkcja przemysłowa w czerwcu br. spadła o 2,7 proc. rok do roku, co jest najgorszym wynikiem od lipca 2016 r. - ocenili ekonomiści PKO BP komentując czwartkowe dane GUS. Ich zdaniem na takim odczycie zaważył silny negatywny efekt kalendarzowy - dwa dni robocze mniej rdr.
18.07.2019

GUS: Produkcja przemysłowa w czerwcu rdr spadła o 2,7 proc.

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2019 r. spadła o 2,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
18.07.2019

MPiT oczekuje w lipcu powrotu do dynamicznego wzrostu w sektorze przemysłowym

W lipcu br. oczekujemy powrotu do dynamicznego wzrostu sektora przemysłowego z początku roku, wzrost produkcji przemysłowej wyniesie ok. 5 proc. w ujęciu rocznym - informuje w komentarzu przekazanym PAP ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.
18.07.2019

Japonia wznowiła przemysłowe odłowy wielorybów

Po 31 latach przerwy Japonia wznowiła w poniedziałek odłowy wielorybów na skalę przemysłową. W niedzielę upłynął sześciomiesięczny okres poprzedzający wycofanie się przez Japonię z Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej.
01.07.2019

Emilewicz: chcemy optymalnych warunków dla rozwoju przemysłu w Europie

Chcemy optymalnych warunków dla rozwoju przemysłu w Europie - mówiła w poniedziałek szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Chodzi o to, jak dodała, by UE wzmacniała pozycję w konkurencji na arenie międzynarodowej, np. z Chinami, USA i lepiej umiała stawić czoła brexitowi czy wyzwaniom klimatycznym.
24.06.2019

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów już działa

Ruszyły pierwsze zajęcia z programowania robotów przemysłowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczyć się tam będzie również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.
17.06.2019

Emilewicz: unijny przemysł musi stać się bardziej konkurencyjny

To co się dzieje na globalnych rynkach sprawia, że konieczna jest zmiana dotychczasowego myślenia o rozwoju przemysłu w UE; musi stać się on bardziej konkurencyjny - wskazała PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Polska w tej dyskusji aktywnie uczestniczy - dodała.
17.06.2019

Wiceszef MON: Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu

Naszym działaniom przyświeca dobro rodzimego przemysłu i tu nic się nie zmienia - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. W ten sposób odniósł się do zarzutów opozycji, że polski przemysł obronny traci z powodu rosnących zagranicznych zakupów MON.
13.06.2019

PO krytykuje stan polskiej armii: Brak działań modernizacyjnych, zły stan przemysłu obronnego

Zahamowanie modernizacji armii, zły stan przemysłu obronnego, a zamiast tego propaganda obozu rządzącego - tak stan polskich sił zbrojnych oceniają politycy PO. Według nich, problemu polskiego bezpieczeństwa nie rozwiąże zapowiadane zwiększenie obecności wojsk USA w naszym kraju.
12.06.2019

Minister Gróbarczyk spotkał się z przedstawicielami Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

W siedzibie MGMiŻŚ w środę Minister Marek Gróbarczyk w śspotkał się z przedstawicielami Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. Celem spotkania było omówienie sytuacji w obszarach potencjalnej współpracy branży hutniczej i sektorów wchodzących w zakres kompetencji MGMiŻŚ.
06.06.2019

Przemysł stoczniowy i porty: Jaka rola dla państwa?

Powstanie Funduszu Rozwoju Spółek stało się impulsem do kolejnej już w historii BALTEXPO debaty o roli Państwa w kontekście restrukturyzacji i wsparcia kapitałowego dla przemysłu stoczniowego oraz armatorów.
27.05.2019

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019 w Warszawie

Tak czuję po dyskusjach, które tutaj toczymy, że jesteśmy coraz bliżej – mówił w Warszawie o morskich farmach wiatrowych Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej. Dwudniowe wydarzenie, orga
24.05.2019

Emilewicz: w maju wzrost produkcji przemysłowej powinien być zbliżony do 7 proc. rdr

Trudności u naszych głównych partnerów handlowych z zagranicy wydają się obojętne dla przemysłu - oceniła szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz komentując dane GUS. Dodała, że w maju wzrost produkcji przemysłowej powinien być zbliżony do 7 proc. rok do roku.
23.05.2019

Marcin Rudawski goni Aleksandra Ariana, Przemysław Machowski wiceliderem MEJ

Aleksander Arian nadal jest liderem, ale Marcin Rudawski awansował na drugą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski został wiceliderem po 3. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.
23.05.2019

Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019 (foto)

Po raz kolejny, w Warszawie zgromadzili się najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej. Krajowi i zagraniczni przedstawiciele inwestorów, dostawców, wykonawców, ekspertów i instytucji finansujących biorą udział w V-tej edycji Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF 2019. Organizator, Fundacja na rzecz Energetyki Wiatrowej, zapewnia, że to wydarzenie dokonało przełomu.
23.05.2019

Zbliża się Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej

Już za trzy tygodnie, w dniach 22-23 maja 2019 r. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja „Bałtyckie Forum Przemysłu Energetyki Morskiej – BEIF”. To jedna z największych imprez branżowych w regionie Morza Batyckiego, zorganizowanych przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej, we współpracy z partnerami branżowymi.
17.05.2019

EKG: Przemysł 4.0 – automatyzacja, digitalizacja, energooszczędność

Aby przetrwać, dalej się rozwijać i móc skutecznie konkurować na globalnym rynku, przemysł – zarówno w Polsce, jak i całej Europie – musi przejść głęboką transformację oraz zabezpieczyć sobie dostęp do strategicznych surowców.
15.05.2019

Szef MSZ: Widzimy możliwości współpracy przemysłów obronnych Polski i Brazylii

Widzimy możliwości rozwoju współpracy między polskim i brazylijskim przemysłem obronnym - powiedział w piątek w Warszawie szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Brazylii Ernesto Araujo. Opowiedział się też za powołaniem dwustronnej komisji ds. handlu i inwestycji.
10.05.2019

Chiński przemysł ratunkiem dla chorwackiej grupy stoczniowej Uljanik? Spotkanie w tej sprawie w najbliższych dniach

Przedstawiciele China Shipbuilding Industry Corporation mają złożyć wizytę w chorwackich stoczniach Uljanik i 3 Maj jeszcze w tym miesiącu lub na początku maja – poinformował chorwacki rząd. Cel spotkania to możliwa współpraca. Chorwacka grupa stoczniowa Uljanik walczy o przetrwanie w obliczu możliwości bankructwa z powodu problemów z płynnością, które rozpoczęły się w 2017 r. O sprawie napisał portal seenews.com.
24.04.2019

Pekao o danych GUS: krajowy przemysł trzyma się mocno

Utrzymywanie się tak mocnego wzrostu produkcji jest zaskakujące, biorąc pod uwagę oczekiwane od dłuższego czasu pogorszenie koniunktury - ocenił ekonomista Pekao Piotr Piękoś, komentując dane GUS.
18.04.2019

Produkcja przemysłowa w marcu rdr wzrosła o 5,6 proc. - GUS

Produkcja przemysłowa w marcu 2019 r. wzrosła o 5,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
18.04.2019

#CiekawiNauki – Przemysł morski – technologie przyszłości

Politechnika Otwarta i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu #CiekawiNauki. O nowatorskich technologiach w branży okrętowej – od czasów II wojny światowej do współczesności – a także o rozwiązaniach przyszłości opowiedzą eksperci.
15.04.2019

Akademia Przemysłów Morskich - Finał Konkursu OiO4um oraz prezentacja RMDC

W środę, 10.04.2019 r. o godz. 15:00 w Audytorium im. prof. Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie Finał Konkursu OiO4um na najlepsze prace inżynierskie obronione w okresie 01.03.2018 – 28.02.2019 r.
04.04.2019

ARP: podpisujemy porozumienie z uczelniami, bo przemysł potrzebuje wykwalifikowanych kadr

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Zgromadzenie Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych (KRePUZ) podpisały porozumienie o współpracy. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie modelu kształcenia kadr na potrzeby spółek z Grupy Kapitałowej ARP S.A., a także podmiotów działających w specjalnych strefach ekonomicznych. To kolejny krok w rozwoju programu „Kadry dla Przemysłu” realizowanego przez ARP S.A.
21.03.2019

Emilewicz o danych GUS ws. produkcji przemysłowej: W lutym powinniśmy być liderem w UE

Polski sektor przemysłowy jest odporny na widoczne w UE spowolnienie - oceniła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w komentarzu dla PAP do danych GUS. Dodała, że w lutym powinniśmy być liderem w UE, a dane za marzec i kwiecień potwierdzą odporność naszej gospodarki.
20.03.2019

Produkcja przemysłowa w lutym rdr wzrosła o 6,9 proc. – GUS

Produkcja przemysłowa w lutym 2019 r. wzrosła o 6,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 1,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
20.03.2019

Rybacki z ING: silny wzrost produkcji przemysłowej w lutym, gorsze wyniki w II kwartale

Silna dynamika produkcji przemysłowej jest zasługą przetwórstwa oraz górnictwa; prognozujemy, że w drugim kwartale br. dynamika spowolni do ok. 4 proc. rok do roku, ale będzie to krótkotrwałe - uważa ekonomista z ING Jakub Rybacki.
20.03.2019

UE: Komisja przemysłu PE poparła dyrektywę gazową dot. Nord Stream 2

Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego w poniedziałek w Brukseli poparła nowelizację dyrektywy gazowej, która dotyczy gazociągu Nord Stream 2. W głosowaniu 33 eurposłów było za, 8 - przeciw.
19.03.2019

Polska i Niemcy podpisały wspólną deklarację ws. długoterminowej strategii przemysłowej

Jesteśmy gotowi stać się jednym z filarów reindustrializacji Europy - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz po podpisaniu polsko-niemieckiej deklaracji dot. strategii polityki przemysłowej. W Berlinie podczas pierwszego polsko-niemieckiego forum gospodarczego spotkali się przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji obu państw.
18.03.2019

Domagalski-Łabędzki: w rozmowach offsetowych celem PGZ rozwój przemysłu i bezpieczeństwo państwa

W rozmowach offsetowych związanych z zakupem amerykańskiego systemu Patriot Polska Grupa Zbrojeniowa kieruje się interesem rodzimego przemysłu zbrojeniowego i bezpieczeństwem państwa – powiedział PAP członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.
07.03.2019

Europejski Fundusz Obronny szansą na rozwój polskiego przemysłu. Łącznie do 2027 roku na inwestycje w zakresie obronności trafi 13 mld euro

Unia Europejska ma się wkrótce stać jednym z największych światowych inwestorów w dziedzinie technologii obronnych. Ma się do tego przyczynić nowy instrument – Europejski Fundusz Obronny. Na inwestycje na badania w dziedzinie obronności, rozwój prototypów, zakup sprzętu wojskowego i technologii trafi 13 mld euro. Fundusz jest też szansą na pobudzenie polskiego przemysłu i firm zbrojeniowych.
07.03.2019

W szkolnictwie zawodowym trzeba przełamywać bariery – rozmowa z Przemysławem Sztanderą, prezesem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna od kilku lat skutecznie łączy naukę z biznesem, także z branżą morską. W ubiegłym miesiącu podpisane zostało porozumienie ze Szkołami Okrętowymi i Ogólnokształcącymi Conradinum, którego celem będzie m.in. dopasowanie profilów kształcenia do potrzeb inwestorów związanych z gospodarką morską. O barierach, jakie trzeba przełamywać w szkolnictwie zawodowym i zmianach na Wyspie Ostrów, gdzie powstaje m.in. Stoczniowe Centrum Kształcenia Zawodowego, rozmawiamy z Przemysławem Sztanderą, prezesem Pom
05.03.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.