• <

Wynik wyszukiwania - "nauka" - Wiadomości

Bzdury z podręczników szkolnych: klimat się ociepla, bo Słońce mocniej świeci

Choć w podstawie programowej dla polskich szkół średnich nie ma prawie nic o zmianie klimatu, to jednak w niektórych podręcznikach szkolnych temat ten jest poruszany. Niestety, cześć z tych podręczników przekazuje informacje o klimacie w sposób przynoszący więcej szkody niż pożytku. Przynajmniej w kilku z nich przeczytamy na przykład, że naukowcy nie są zgodni, czy obecna zmiana klimatu jest spowodowana działalnością człowieka. Analizujemy i komentujemy ten oraz inne przykłady klimatycznych mitów, półprawd i nieścisłości.
31.08.2020

Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez COVID-19

W związku z pandemią COVID-19, nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego nie zostanie oddany planowo do użytku w 2023, lecz w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze.
31.08.2020

Ponad 300 mln złotych na rozwój innowacji w gazownictwie

Jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem naukowym mającym innowacyjny pomysł na rozwój polskiego sektora gazowego? Chcesz wzmocnić jego konkurencyjność na rynku globalnym? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, weź udział w drugim już konkursie w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, GAZ-SYSTEM oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na wsparcie rozwoju najlepszych projektów czeka aż 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 paźdzernika 2020 roku.
31.08.2020

Autonomiczne łodzie przyspieszą eksplorację mórz i oceanów. Zobrazowano już m.in. dno Rowu Mariańskiego

Choć ludzkość lata już na Księżyc i wysyła sondy na Marsa, a wkrótce na Jowisza, to dno morskie wciąż pozostaje największą niewiadomą. Dotąd jedynie 20 proc. dna zostało zbadane. Wykorzystanie zaawansowanych systemów nawigacji satelitarnej do konstrukcji statków badawczych umożliwi zdalne kontrolowanie bezzałogowych łodzi wykorzystywanych do badania dna morskiego. Firmie SEA-KIT udało się z powodzeniem ukończyć pierwszą misję tego typu. Statek Maxlimer podczas eksperymentalnej misji zmapował przeszło 1000 kilometrów kwadratowych
31.08.2020

Autonomiczne roboty i innowacyjne technologie z PG w Porcie Gdańsk i Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

PG podpisała kolejne umowy o współpracy w ramach międzynarodowego projektu InSecTT. Dzięki porozumieniu z Portem Morskim Gdańsk i Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy u obydwu partnerów wdrażane będą autorskie technologie naukowców PG, w tym innowacyjne systemy Internetu Rzeczy, wspierane przez algorytmy sztucznej inteligencji. Współpraca umożliwi poprawę bezpieczeństwa, ograniczanie kosztów i wsparcie efektywności działań obydwu portów.
26.08.2020

UMG członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego innowacyjnych technologii morskich

Uniwersytet Morski w Gdyni został członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego Awake.ai, działającego w dziedzinie innowacyjnych technologii morskich
26.08.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Nowy materiał skutecznie ograniczy rozprzestrzenianie się ropy podczas katastrofy morskiej

Katastrofy powodujące przedostawanie się ropy do wód są zagrożeniem nie tylko dla siedlisk morskich, lecz także dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczenia wpływają na całe ekosystemy morskie, w tym ryby i plankton, a skutki obserwujemy latami.
25.08.2020

W tym roku tylko kilkoro naukowców dotrze do polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie

Miało być ich kilkudziesięcioro, jednak przez pandemię do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie naukowców dotrze tylko kilkoro. Ekspedycja w tym sezonie skupi się głównie na utrzymaniu infrastruktury stacji.
17.08.2020

Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo]

Jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie zostało wzbogacone o kolekcję rzeźb. W scenerii podwodnego życia, brytyjski artysta Jason deCaires Taylor umieścił na 18 metrach pod powierzchnią wody, instalację, której przesłaniem jest przypomnienie niewidocznych wyzwań, z jakimi zmaga się australijska rafa.
14.08.2020

Płytki z terakoty do ratowania raf koralowych

Zmiany klimatyczne mają bardzo duży wpływ na życie w oceanach. Wymieranie raf koralowych jest tego widocznym przykładem. Naukowcy na różne sposoby starają się zmniejszyć skutki tak drastycznych zmian.
14.08.2020

Internauta przez mapy Google znalazł olbrzymi zamarznięty statek na Antarktydzie! [wideo]

Użytkownik aplikacji Google Earth podczas przeglądania mapy natrafił na coś, co do złudzenia przypomina wielki, 130-metrowyzamarnięty statek, spoczywający na górze lodowej około 160 km od wybrzeża Antarktydy.
13.08.2020

Sztuczna inteligencja przyspieszy wojskowe misje i może zmienić oblicze wojen

W miarę jak sztuczna inteligencja wkracza do branż takich jak opieka zdrowotna i finanse, rządy na całym świecie coraz częściej inwestują w autonomiczne systemy uzbrojenia. Innowacyjne programy i technologie mogą dać przewagę nad przeciwnikami. Naukowcy z USA niedawno opracowali zaawansowaną sztuczną inteligencję, która jest w stanie prowadzić rozmowę na polu walki. Interfejs JUDI umożliwia szybką komunikację między żołnierzami a robotami podczas operacji.
12.08.2020

Rosjanie stworzyli „pożeracza” produktów ropopochodnych w ściekach

Naukowcy z Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego (SFU) stworzyli specjalny sorbent do oczyszczania ścieków. Służba prasowa uczelni wyższej wyjaśniła, że nowy sorbent bazuje na żywych bakteriach i wyklucza przedostawanie się ścieków do naturalnych zbiorników wodnych.
11.08.2020

Naukowcy wkrótce ujawnią więcej informacji nt. niebieskiej dziury w oceanie

Posiadamy dużo informacji na temat przestrzeni kosmicznej i planet, niż na temat oceanów, które przecież konsekwentnie badamy. Morze daje pożywienie wielu żywym organizmom, a ta biosfera stała się nawet ważniejsza niż wcześniej myśleliśmy.
11.08.2020

Okręt podwodny z czasów I WŚ zbadany po ponad 100 latach [wideo]

Wrak okrętu podwodnego SM UC-47 niemieckiej marynarki wojennej z czasów I Wojny Światowej, niedawno został zmapowany, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu o wysokiej rozdzielczości.
11.08.2020

Licealista z Łodzi walczy z mikroplastikiem w rzekach

Najpierw zbadał zanieczyszczenie rzek aglomeracji łódzkiej mikroplastikami. Teraz będzie poszukiwał przepisu na enzymy, które będą je rozkładać. Prezentujemy rozmowę z Jarosławem Brodeckim, laureatem polskich finałów prestiżowego EU Contest for Young Scientists (EUCYS) i konkursu „Misja polarna” współorganizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.
10.08.2020

Technologia laserowa pozwala naukowcom zajrzeć w głąb oceanu

Naukowcy przenieśli koncepcję teledetekcji na zupełnie nowy poziom, wykorzystując lidar do wglądu w głębiny oceanu. Nowa technika umożliwia ekspertom badanie składu glonów i oceanów znacznie głebiej w morzu, niż było to możliwe przy użyciu czujników satelitarnych.
03.08.2020

Kosmiczna kapsuła Dragon pomyślnie wodowała u wybrzeży Florydy

Załogowa kapsuła Dragon pomyślnie wodowała w niedzielę w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Na jej pokładzie znajdowało się dwóch amerykańskich astronautów, którzy spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
03.08.2020

Naukowcy z UAM łączą siły na rzecz klimatu

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powstał Zespół Roboczy do spraw zmian klimatu i kryzysu środowiskowego. Naukowcy będą przygotowywać diagnozy, rekomendacje, współpracować z otoczeniem na rzecz ochrony klimatu.
31.07.2020

Zaadoptuj rekina - naukowe projekty oceaniczne, w których możesz wziąć udział z domu

Te przyjemne i łatwe zajęcia naukowe o morzu, które możesz wykonać w domowym zaciszu, pomogą naukowcom lepiej zrozumieć i chronić oceany Ziemi.
30.07.2020

Młodzi w dialogu na temat tożsamości transregionalnej Balticness

Włączenie młodych mieszkańców regionu bałtyckiego w dialog na temat tożsamości transregionalnej to główny cel projektu realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, na którego czele stoi Uniwersytet Gdański. Zaplanowano zajęcia w szkołach letnich oraz warsztatach angażujących.
29.07.2020

Błękitna technologia – projekt BlueBioTECH realizowany na Uniwersytecie Gdańskim

Projekt „Rozwój i transfer technologii dla błękitnej bioekonomii w regionie Morza Bałtyckiego BlueBioTECH”, realizowany przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego. BlueBioTECH jest odpowiedzią na potrzeby lepszych rozwiązań w technikach produkcji, zbioru, przetwarzania, a zwłaszcza zwiększenia skali np. w uprawach mikro i makroalg, małży, ryb i krewetek.
29.07.2020

Zawarto umowę licencyjną między Politechniką Gdańską a spółką Hydromech S.A. na wynalazek z Wydziału Mechanicznego

W ostatnim czasie została zawarta umowa licencyjna,na mocy której firma Hydromech S.A. nabyła prawa do korzystania z wynalazku, dotyczącego precyzyjnych mechanizmów silników satelitowych, opracowanego w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki Wydziału Mechanicznego. Autorami wynalazku chronionego patentem są dr hab. inż. Paweł Śliwiński oraz dr inż. Piotr Patrosz.
28.07.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

Zagadki migracji, czyli jak żółwie morskie odnajdują odizolowane wyspy

Na jedno z postawionych przez Karola Darwina pytań o to, w jaki sposób żółwie odnajdują drogę do odległych wysepek, spróbował odpowiedzieć międzynarodowy zespół naukowców w ramach pionierskiego badania.
27.07.2020

Inwazja meduz w Bałtyku!

Tego lata badacze odnotowali wyjątkowy przyrost populacji meduz w Morzu Bałtyckim. Naukowcy ostrzegają, ponieważ tak nagłe i niespotykane na tę skalę zjawisko może mieć negatywny wpływ na równowagę ekologiczną środowiska morskiego, a nawet doprowadzić do katastrofy.
24.07.2020

Podwodna stacja badawcza “Proteus” Fabiena Cousteau. Wygląda obłędnie!

Najnowszy projekt Fabiena Cousteau i Yvesa Béhar to stworzenie największego kompleksu podwodnego naukowo-mieszkalnego na świecie. Według planów "Proteus" to modułowa konstrukcja usytuowana na 18 metrach pod powierzchnią wody. Dwupiętrowa budowla ma stać się domem i olbrzymim laboratorium dla naukowców i badaczy, niczym Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
24.07.2020

Rekiny funkcjonalnie wymarły na jednej na pięć raf koralowych [wideo]

Według nowej analizy na 19% światowych raf koralowych brakuje rekinów, co stanowi największy zanotowany zanik rekinów rafowych. Badanie sugeruje, że przełowienie, napędzane głównie gęstą populacją ludzką i złym zarządzaniem, spowodowało, że największe drapieżniki oceanu „funkcjonalnie wyginęły” w wodach ośmiu krajów. Ale na niektórych rafach w innych miejscach rekinów odnotowano całkiem dużo, co sugeruje, że środki ochronne mogą zadziałać.
23.07.2020

Afryka powoli się rozpada. Naukowcy twierdzą, że powstanie nowy ocean

W jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, na suchym odcinku regionu Afar w Afryce Wschodniej, można stanąć dokładnie w miejscu, w którym głęboko pod ziemią kontynent się rozpada.
21.07.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Sputnik Polska: Rosja zbudowała poligon do „opanowania” Arktyki

Na Svalbardzie otwarto pierwszy poligon do badania wiecznej zmarzliny i wypróbowania technologii rozwoju Arktyki, powiedział Sputnikowi szef Roshydrometu Igor Szumakow.
15.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Sputnik Polska: Wyjaśniono zagadkę świecenia fal morskich

Europejscy fizycy wyjaśnili mechanizm bioluminescencji jednokomórkowych organizmów morskich dinoflagellatów, które powodują, że fale świecą w nocy – wynika z badań opublikowanych na portalu phys.org.
10.07.2020

Pierwsze bezpośrednie dowody „efektu miksera" - nowego mechanizmu mieszania wody w oceanach

Badacz z University of Maryland odkrył ważny "efekt miksera" oceanicznego, który może wpływać na klimat i rybołówstwo od Florydy po Nową Fundlandię i wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy.
08.07.2020

Sputnik: Rosyjskie systemy podwodnej nawigacji: „iPhone” łączności na głębokościach [wideo]

Nurkowie amatorzy i zawodowcy, ratownicy i grupy poszukiwawcze, aparaty podwodne – wszyscy potrzebują nawigacji, aby orientować się pod wodą. Produkty rosyjskiego laboratorium podwodnej łączności i nawigacji UC&NL, jak powiedział dyrektor generalny firmy, wyznaczają nowe standardy w branży, podobnie jak iPhone w świecie smartfonów.
03.07.2020

Grupa ORLEN wdraża nową biotechnologię

W Grupie ORLEN powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową. Budowana w Trzebini instalacja będzie przekształcała surowce pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy. Ma on szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, czy w rolnictwie. Na etapie pilotażu instalacja będzie wytwarzała 5 ton kwasu mlekowego rocznie, a docelowe moce, sięgające 5 000 ton rocznie, pozwolą pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na ten produ
01.07.2020

Batymetria EMODnet oferuje teraz najwyższą na świecie jakość informacji o dnie morskim

Nowa usługa World Base Layer Service (EBWBL) firmy EMODnet zapewnia szybki i łatwy dostęp do ogólnoświatowych informacji batymetrycznych, umożliwiając użytkownikom wiedzy morskiej, w tym przemysłowi, naukowcom, menedżerom wybrzeży, studentom i ogółowi społeczeństwa, dostęp do wglądu w cechy dna morskiego o wysokiej rozdzielczości na własnych komputerach.
01.07.2020

Odwzorowano już niemal 20 proc. dna oceanów. Dokładna wiedza pozwoli lepiej przewidzieć fale tsunami i ocenić zmiany klimatu

Nawet Księżyc i Mars zostały całkowicie i szczegółowo odwzorowane. W przypadku dna morskiego jest to jednak znacznie trudniejsze. Większość tego, co dotychczas zostało przedstawione, nie opiera się na bezpośrednich pomiarach. Szacunki głębokości dna morskiego mogą być niepoprawne nawet o ponad kilometr, a obiekty mniejsze niż kilkaset metrów są niewidoczne. Stopniowo się to jednak zmienia. Fundacja Seabed 2030 ogłosiła właśnie, że zmapowała już niemal 20 proc. dna oceanicznego.
30.06.2020

Akademia Morska w Szczecinie Uczelnią Liderów

Certyfikat „Uczelnia Liderów” przyznawany jest już uczelniom, których absolwenci wyróżniają się na rynku pracy, są kreatywni i wszechstronni.
30.06.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Polski Rejestr Statków S.A. PION NAUKOWO-BADAWCZY

prs,polski,polska,rejestr,statków,statek,statki,szkolenia,kursy,szkolenie,kurs,nauka,praca,badawcze,kwalifikacje,morze,certyfikat,certyfikacja,nadzór,przemysł,gospodarka,morska,shipping,register,polish,doradztwo,doradca,techniczne,techniczny,aplikacja,aplikacje,innowacja,kontrola,offshore,infrastruktura,port,stocznia,dok,bezpieczeństwo,żegluga,rozwój

Szkoła Morska Sp. z o.o.

Pierwsza niepubliczna szkoła morska w Polsce.
szkoła morska,szkoły morskie,szkolenia morskie,kursy morskie,marynarz,szkolenia nurków,szkoła morska w gdyni,Kursy kwalifikacyjne Kursy specjalistyczne,Kursy Offshore,Nauka nurkowania,Kursy żeglarskie

Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy

Akwarium Gdyńskie,badania,Bałtyk,biologia,chemia,ekologia,ekonomika rybacka,ekspertyzy,MIR,nauka,oceanografia,polityka,połowy,projekty badawcze,przetwórstwo rybne,R/V Baltica,rybacy,rybactwo,rybak,rybołówstwo,ryby,statek,technologia,PIB

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni zakończyły się Morskie Półkolonie. To jedyna w Polsce taka inicjatywa uczelni wyższej

Zabawy z fizyką i animatorami, wizyta na Darze Młodzieży, szkolenie na symulatorach oraz spotkania ze zwierzętami. To tylko niektóre atrakcje Morskich Półkolonii zorganizowanych przez Uniwersytet Morski w Gdyni. Niezwykłe zajęcia dla dzieci zakończyły się w miniony piątek.
12.08.2019

To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów

To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów, szczególnie z zakresu nowych technologii – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Zalewska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego podczas konferencji Venture Day, która odbyła się w czwartek w Gdańsku. Podkreśliła, że w Porcie Gdańsk firmy mają wiele możliwości działania, uczestnicząc m.in. w seminariach, misjach gospodarczych czy targach w kraju i zagranicą. Specjalnie dla nich powstaje także odpowiednia infrastruktura.
17.11.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.