• <

Wynik wyszukiwania - "narodowe muzeum morskie" - Wiadomości

Wojenne losy żeglarzy z jachtu "Dal"

Po wybuchu II wojny światowej wielu polskich żeglarzy stanęło do walki za najeźdźcą i okupantem. Wśród nich znaleźli się por. ułanów Andrzej Bohomolec i oficer marynarki handlowej por. Jerzy Świechowski, którzy w latach 1933-1934 przeszli do historii, przepływając Atlantyk na jachcie "Dal". Trzeci członek załogi jachtu – por. marynarki handlowej Jan Witkowski zmarł przed rozpoczęciem wojny.
02.09.2020

Stawiacz min ORP "Gryf" - pierwsze trzy dni II wojny światowej

Zbudowany we francuskiej stoczni Augustin-Normand w Hawrze, stawiacz min "Gryf", wszedł do służby w 1938 r. Ten największy we flocie II Rzeczypospolitej okręt, od 1 września 1939 r. uczestniczył w obronie Wybrzeża.
01.09.2020

Okręt flagowy II RP Wicher w wojnie obronnej 1939 r.

Niszczyciel ORP "Wicher", to pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej. Okręt, który wszedł do służby w 1930 r., pełnił funkcję jednostki flagowej Dywizjonu Kontrtorpedowców. "Wicher" jako jedyny z polskich niszczycieli uczestniczył w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Od 2 września, jako pływająca bateria artylerii, bronił Helu.
01.09.2020

Tablice z 21 postulatami MKS należą do Narodowego Muzeum Morskiego

Tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego - w świetle prawa - należą bezspornie do Narodowego Muzeum Morskiego - powiedział dziś wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Dodał, że tablice te powinny znaleźć się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
01.09.2020

Flotylla Wiślana w Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Gdy latem 1920 r. bolszewicka kontrofensywa niebezpiecznie zbliżała się do Wisły, przystąpiono do gorączkowej reaktywacji powołanej w grudniu 1918 r. Flotylli Wiślanej. Jej głównym zadaniem miało być uniemożliwianie przekraczania Wisły przez wojska rosyjskie. Pełniącym obowiązki dowódcy Flotylli wyznaczono kpt. mar. Bohdana Jarocińskiego.
13.08.2020

Narodowe Muzeum Morskie od drugiej strony - spacery edukacyjne wokół gdańskich oddziałów NMM

Podczas godzinnego spaceru poznamy historię Ośrodka Kultury Morskiej, Żurawia, Spichlerzy na Ołowiance i "Sołdka", czyli gdańskich oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego. Dowiemy się, jaka jest ich historia, skąd wzięły się ich nazwy oraz w jaki sposób są związane z morzem.
12.08.2020

Powstanie Warszawskie na Wiśle

Wiosną 1939 r., wobec zbliżającej się wojny, z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku wyodrębniono Oddział Wydzielony "Wisła". Po 1 września 1939 r. jego jednostki broniły mostów i przepraw na dolnej i środkowej Wiśle, a wobec niemożności wycofania się do Modlina zostały zatopione przez własne załogi.
31.07.2020

Obchody 90-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Pomorza

W dniach 11-13 lipca na Darze Pomorza odbywać się będą obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. Tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polską bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
08.07.2020

Moja Wisła - NMM zaprasza na rejs z Mirkiem Bruckim

Od 4 lipca 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza do tczewskiego oddziału - Muzeum Wisły - na wystawę obrazów autorstwa muzealnego kolegi Mirosława Bruckiego, zatytułowaną „Moja Wisła”. Ta wystawa jest wyjątkowa zarówno ze względu na autora prezentowanych prac, jak i wydarzenie, które dokumentują.
26.06.2020

Wakacje w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W lipcu i w sierpniu 2020 roku, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza najmłodszych gości do odwiedzenia muzealnych oddziałów.
20.06.2020

Narodowe Muzeum morskie zaprasza na Dar Pomorza

We wtorek, 2 czerwca Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na pokład statku "Dar Pomorza" w Gdyni.
01.06.2020

Gdańsk: Dwa kolejne oddziały Narodowego Muzeum Morskiego wznawiają działalność

Dwa kolejne oddziały otworzy w sobotę ponownie po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku. Zwiedzać będzie można statek-muzeum "Sołdek" oraz Ośrodek Kultury Morskiej.
21.05.2020

Gdańsk: Narodowe Muzeum Morskie otwiera w sobotę siedzibę główną

Po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku udostępni w sobotę ponownie do zwiedzania swoją siedzibę główną w Spichlerzach na wyspie Ołowianka.
13.05.2020

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie otwierać swoje oddziały

Od 16 maja Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zacznie ponownie otwierać do zwiedzania swoje oddziały. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego podało w środę, że niektóre instytucje kulturalne, w tym muzea, mogą wznowić swoją działalność od 4 maja.
29.04.2020

Tydzień z Sołdkiem w Narodowym Muzeum Morskim

3 kwietnia 1948 roku to symboliczna data w historii "Sołdka". Od tego dnia rozpoczęła się intensywna budowa statku trwająca przez 570 dni, zakończona uroczystym podniesieniem polskiej bandery. Z tej okazji, Narodowe Muzeum Morskie rozpoczęło cykl „Tydzień z Sołdkiem”. Na oficjalnym Facebook’u NMM w Gdańsku znajdziemy kilka niezwykłych eksponatów związanych z tą jednostką.
03.04.2020

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na swój kanał YouTube

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie odwiedzających, 11.03.2020 roku, wszystkie oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zostały zamknięte do odwołania. Pracownicy Muzeum znaleźli jednak sposób, jak kontynuować działalność edukacyjną.
20.03.2020

Dzień Kobiet w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do wspólnego spędzenia Dnia Kobiet. W tym roku, przygotowano wiele atrakcji. Do pomocy zaangażowali się prawie wszyscy panowie z Muzeum aby ich koleżanki z pracy mogły miło spędzic piątek.
06.03.2020

Królowe mórz na Dzień Kobiet w OKM. II edycja seminarium Dziewczyny na fali

Z takimi dziewczynami nie strach wypłynąć w najdalszy rejs! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na drugą edycję seminarium, poświęconą roli i kobiet w szeroko rozumianej branży morskiej. Razem z naszymi wspaniałymi prelegentkami weźmiemy naprawdę głęboki wdech, zastanowimy się, jak godzić macierzyństwo z pracą naukową i poznamy smak samotności na pełnym morzu.
27.02.2020

Oprowadzanie po Żurawiu, Sołdku i Spichlerzach na Ołowiance

23 lutego 2020 roku Narodowe Muzeum Morskie oraz PTTK w Gdańsku zapraszają na specjalne oprowadzanie po gdańskich oddziałach Muzeum: Żurawiu, Spichlerzach na Ołowiance i "Sołdku".
18.02.2020

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało 10 nowych unikatowych łodzi i tratw

O dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Obiekty podarowała brytyjska archeolog Valerie Fenwick. Łodzie i tratwy wchodziły kiedyś w skład zbiorów Muzeum Morskiego w Exeter.
10.01.2020

Zaślubiny Polski z morzem – wystawa o dniu, który rozpoczął nową epokę

Oryginalny zapis aktu Zaślubin Polski z morzem, mundur generała Józefa Hallera i najpiękniejsze obrazy polskich twórców okresu II Rzeczpospolitej.
08.01.2020

Kolorowy „Dar Pomorza”

Gdzie koniecznie pójść na spacer w Nowym Roku? Najlepiej na Molo Południowe, gdzie nowa iluminacja podświetla na kolorowo słynny „Dar Pomorza”. Kolory można dostosowywać do potrzeb szczególnych okazji, a „Biała Fregata” w nowym podświetleniu to obowiązkowy punkt do zobaczenia w Gdyni.
03.01.2020

Konferencja naukowa o działalności produkcyjnej dawnej Stoczni Gdańskiej

Fundacja Promocji Solidarności oraz Narodowe Muzeum Morskie i Morska Fundacja Historyczna zapraszają na konferencję “Stocznia Gdańska w okresie największego wzrostu potencjału produkcyjnego w latach 1950 – 1965”.
10.12.2019

Ostatnia prosta remontu Daru Pomorza (foto)

Jak poinformowało Narodowe Muzeum Morskie: "18 listopada „Dar Pomorza” ciągnięty przez holowniki odpłynął z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni do Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Remont naszej Białej Fregaty zbliża się do końca. Spodziewamy się, że „Dar Pomorza” wróci do Gdyni w połowie grudnia".
03.12.2019

Bitwa pod Oliwą. W 392 lata po wydarzeniu rekonstruktorzy przypomnieli triumf polskiej floty

W sobotę, 30 listopada 2019 r., rekonstruktorzy z Kompanii Kaperskiej przypomnieli chwałę polskiej floty z XVII wieku i oddali cześć poległym w walce żołnierzom z admirałem Arendem Dickmanem na czele.
01.12.2019

Dar Pomorza płynie na remont do Gdańskiej Stoczni Remontowa

Wymiana blach poszycia, remont sygnalizacji pożarowej, naprawa masztów oraz malowanie ornamentów na dziobie. W poniedziałek, 18 listopada ikona Gdyni i jeden z najpiękniejszych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wybiera się na dwutygodniowy remont do Gdańskiej Stoczni "Remontowej".
16.11.2019

Sołdek za rok przejdzie remont

Jesienią 2020 r. statek "Sołdek", należący do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przejdzie trzytygodniowy remont. Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa. Przedsięwzięcie to jest efektem współpracy z instytucjami z rosyjskiego Kaliningradu.
18.10.2019

Nowy Sołdek już za dwa lata

Za rok pożegnamy "Sołdka"! Oddział Narodowego Muzeum Morskiego, zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, zostanie odholowany do stoczni na zaplanowany remont. Wróci – w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te będą możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji".
15.10.2019

Najpiękniejsze żaglowce Zygmunta Chorenia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z konstruktorem statków Panem Zygmuntem Choreniem przygotowało wystawę czasową pt. "Żaglowce Zygmunta Chorenia". Wystawa pokazuje statki żaglowe i statki innych typów zaprojektowane i współprojektowane przez Zygmunta Chorenia podczas jego pracy w Stoczni Gdańskiej, a potem w firmie "Choreń Design and Consulting".
08.10.2019

Dwa morza Wojciecha Weissa

"Polski Renoir", artysta wszechstronny, marynista, szczerze morze kochający. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia kolekcję prac jednego z najwybitniejszych polskich twórców okresu Młodej Polski. 12 września 2019 roku odbędzie się wernisaż wystawy "Dwa morza Wojciecha Weissa".
09.09.2019

Po sezonie gruntowny remont Daru Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ogłosiło przetarg na wykonanie remontu Daru Pomorza. Słynny polski żaglowiec ma już 110 lat i do utrzymania go w formie konieczne są regularne prace remontowe i konserwacyjne. Mimo, że od 1982 roku Dar Pomorza to statek muzeum to eksploatuje go aż 150 tys turytów rocznie.
26.08.2019

Nowy rok szkolny w morskiej odsłonie!

Ekologia, podróże dalekie i bliskie, archeologia podwodna oraz zawsze lubiane gdańskie legendy i tajemnice. Oferta edukacyjna Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na nowy rok szkolny, to połączenie popularnych i sprawdzonych już zajęć – zarówno lekcyjnych, jak i warsztatowych oraz kilka fantastycznych nowych propozycji.
26.08.2019

Przygotowania do nowej wystawy czasowej w NMM

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje wystawę czasową "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków". Wernisaż wystawy realizowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, odbędzie się 10 lutego 2020 roku w Spichlerzach na Ołowiance.
19.07.2019

Płynę na Opty. Zabytki z rejsu dookoła świata

W 2019 roku obchodzimy pięćdziesiątą rocznicę zakończenia wyprawy Leonida Teligi na jachcie "Opty". Wystawa "Płynę na "Opty". Zabytki z rejsu dookoła świata" w Muzeum Wisły w Tczewie przybliża historię wielkiej podróży, legendarnego żeglarza i jachtu - symbolu.
15.07.2019

Dni Rybaka w Kątach Rybackich

W sobotę, 29 czerwca już od godziny 14.00 zapraszamy do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich na obchody Dni Rybaka. Podczas muzealnego pikniku, który jest częścią obchodów czerwcowego święta wykonamy m.in. kajak, nauczymy się wyrabiać ekologiczne mydło oraz skręcać liny!
26.06.2019

Dar Pomorza zaświecił wieczorem

Wieczorem 17 czerwca odbyła się pilotażowa iluminacja statku-muzeum „Dar Pomorza”. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z firmą LBL Sp. z o. o. testowały techniczne możliwości oświetlenia zabytkowego żaglowca.
19.06.2019

Gdynia: Pilotażowa iluminacja statku muzeum „Dar Pomorza”

W poniedziałkowy wieczór w ramach jednorazowej, pilotażowej akcji podświetlony zostanie cumujący przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni statek muzeum „Dar Pomorza”. Właściciel jednostki - Narodowe Muzeum Morskie - myśli o stałej iluminacji obiektu.
18.06.2019

„Dar Pomorza”: 90 lat w polskich rękach

Rok 2019 to dla statku-muzeum "Dar Pomorza" czas pięknych rocznic, jak np. 110 lat od położenia stępki pod budowę żaglowca. W tym roku świętujemy także 90-lecie zakupu "Białej Fregaty" przez Polskę. W związku z tym, 6 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy do Gdyni na pokład statku-muzeum na sesję popularnonaukową, którą nasze Muzeum przygotowało wraz z Towarzystwem Przyjaciół Daru Pomorza.
04.06.2019

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
17.05.2019

Ateńscy wioślarze, kreteńscy piraci i początki rzymskiej floty

Uniwersytet Gdański, Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na IV Studencką Konferencję "Pomorskie Sympozjum Antyczne", która rozpocznie się 17 maja 2019 roku o godzinie 9:00 w Ośrodku Kultury Morskiej.
15.05.2019

Pomorskie: Wycieczka na rowerach wodnych i uzbrojony Sołdek podczas Nocy Muzeów 2019

Ponad 70 placówek muzealnych, galerii, bibliotek, uczelni i innych instytucji kulturalnych weźmie udział w sobotę 18 maja w Pomorskiem w kolejnej edycji Nocy Muzeów. Wśród atrakcji jest wycieczka po jeziorze na rowerach wodnych i pokaz starodruków.
14.05.2019

Marsz, marsz Batory - opowieść utkana ze wspomnień

Odważny, przyjacielski, gościnny – tak legendarny statek M/S „Batory” wspomina jego załoga i pasażerowie. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej premiera odbyła się w sobotę, 11 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni.
12.05.2019

Gdańsk, stocznie i II wojna światowa - zapraszamy na wykład dra Marcina Westphala

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Statku-muzeum "Sołdek" zapraszają na wykład dra Marcina Westphala pt: "Gdańskie stocznie w latach II wojny światowej – produkcja, rozbudowa, zatrudnienie". Wykład odbędzie się 10 maja o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej.
08.05.2019

Premiera książki „Marsz, marsz Batory”

„Mówili o Batorym, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy”. „Marsz, marsz BATORY” to niezwykła historia opowiedziana ustami pasażerów i załogi ostatniego polskiego transatlantyku. Premiera książki odbędzie się w sobotę, 11 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.
07.05.2019

Monitor za burtą!

Street art i pierwsi marynarze? To musi się udać! W sobotę, 27 kwietnia, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance i na nabrzeże przy Sołdku na dzień poświęcony wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Będzie okazja stworzyć graffiti w klimacie wystawy czasowej, prezentującej początki polskiej marynarki wojennej w XX wieku, zagrać w gry, a kuratorzy muzeum– twórcy wystawy - odpowiedzą na każde pytanie gości.
19.04.2019

Rodzinne poszukiwania śladów Klabaternika

W ostatnią niedzielę kwietnia, o godzinie 11.00, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na spotkanie z cyklu "Program dla Rodzin". Tym razem spotkanie odbędzie się w Gdyni na "Darze Pomorza", a poprowadzi je tajemniczy Klabaternik…
19.04.2019

#CiekawiNauki – Przemysł morski – technologie przyszłości

Politechnika Otwarta i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na trzecie spotkanie z cyklu #CiekawiNauki. O nowatorskich technologiach w branży okrętowej – od czasów II wojny światowej do współczesności – a także o rozwiązaniach przyszłości opowiedzą eksperci.
15.04.2019

Plastikowe morze - nowa wystawa na pokładzie Sołdka

23 kwietnia 2019 roku w ładowniach statku-muzeum "Sołdek" otwarta zostanie nowa wystawa czasowa p.t. "Plastikowe morze". Ekspozycja prezentować będzie dokonania załogi jachtu "Katharsis II" w rejsie wzdłuż wybrzeży Antarktydy. Wyprawa ta została nagrodzona m.in nagrodą "Rejs roku 2018", "Srebrnym Sekstantem" oraz wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa.
11.04.2019

Archeolodzy, skanowanie i ozoboty. Zapraszamy na Free Time Festival!

Zrób selfie w stroju nurka, przenieś się do wirtualnej rzeczywistości, poznaj tajniki pracy archeologów podwodnych i załaduj kontenerowiec! Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na swoje stanowisko podczas tegorocznych targów Free Time Festiwal – 6 i 7 kwietnia!
22.03.2019

Narodowe Muzeum Morskie dostało ponad 242 tys. z MKDiN

Zakup obrazów marynistycznych Wojciecha Weissa i sprzętu do pracowni konserwatorskiej oraz sfinansowanie III etapu prac w ramach Wirtualnego Skansenu Wraków planuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za ponad 242 tys. zł dotacji przyznanej przez ministerstwo kultury.
27.02.2019

Dziewczyny na fali, czyli Dni Kobiet w Muzeum

W Narodowym Muzeum Morskim uważamy, że kobiety i morze to najlepsze połączenie. Ponad połowa pracowników w naszym muzeum to dziewczyny. Kobiety piastują w instytucji ważne stanowiska, zajmując się ruchem zabytków, dbając o dziedzictwo morskie, usuwając rdzę z najcenniejszych eksponatów, walcząc ze świdrakiem, prowadząc unijne projekty i budując kolejne oddziały.
14.02.2019

Program Edukacji Morskiej – ruszyły zapisy i szkolenia

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. W ramach Programu przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorą udział w cyklu praktycznych zajęć na wodzie dostosowanych do grup wiekowych.
12.02.2019

Narodowe Muzeum Morskie ma nowego dyrektora

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w środę powołał na stanowisko dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dra Roberta Domżała. 5-letnia kadencja dyrektora rozpocznie się 1 stycznia 2019 r. 31 grudnia 2018 r. długoletnią pracę na tym stanowisku zakończy dr inż. Jerzy Litwin.
12.12.2018

Forum Państw Morza Bałtyckiego

Medalami Gloria Artis dla Dyrekcji NMM, gratulacjami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zaproszeniem do zwiedzania Gdańska rozpoczęło się w środę międzynarodowe Forum Państw Morza Bałtyckiego pn. „Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego”, zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
28.11.2018

Zdarzyło się na morzu… Obrazy pozyskane z Polskich Linii Oceanicznych

Narodowe Muzeum Morskie od 16 listopada zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę czasową, prezentującą obrazy marynistyczne nabyte przez NMM w Gdańsku od Polskich Linii Oceanicznych.
13.11.2018

Pierwszy po wojnie polski statek “Sołdek” kończy 70 lat - wszyscy są zaproszeni na przyjęcie urodzinowe

Tak naprawdę urodziny obchodzi 6 listopada, ale Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania z wyprzedzeniem. Impreza urodzinowa “Sołdka” odbędzie w piątek, 18 października, na nabrzeżu Motławy. Gdańszczanie i gdańszczanki są mile widziani.
18.10.2018

Sołdek kończy 70 lat – zapraszamy na urodziny

19 października 2018 roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Statku-Muzeum "Sołdek" zaprasza na 70-te urodziny rudowęglowca. Doniosła okazja wymaga stosownej oprawy, dlatego podczas uroczystości poświęcona zostanie nowa bandera statku, a także odnowiony akt poświęcenia jednostki. Uroczystość odbędzie się o godzinie 13.00 na nabrzeżu Ołowianki, przy jubilacie – czyli "Sołdku". Zapraszamy!
10.10.2018

Cyfrowo na Darze Pomorza

Do 6 października 2018 roku na statku – muzeum "Dar Pomorza" w Gdyni można zwiedzać wystawę "6 x Cyfra", poświęconą grafice cyfrowej. Wystawę, na której przedstawiono prace sześciu artystów o międzynarodowej randze zorganizowało gdyńskie stowarzyszenie Era-Art oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
29.08.2018

Forum Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego

Forum Państw Morza Bałtyckiego pt. "Dziedzictwo kulturowe w promocji i rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego" odbędzie się w dniach 28-30 listopada. Głównym organizatorem konferencji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Forum odbędzie się w siedzibie Muzeum – Spichlerzach na Ołowiance.
25.08.2018

Kolej na Niepodległą, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Tczewie

Imponująca ruchoma makieta kolejowa, trójwymiarowy model wraku okrętu wojennego ORP "Wicher" i jego niezwykłe eksponaty, mosty tczewskie za czasów swej świetności, a wszystko w atmosferze dwudziestolecia międzywojennego. W tym roku na Europejskie Dni Dziedzictwa, czyli najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków w sobotę 8 września w godzinach 10:00-15:00.
25.08.2018

Zapraszamy na Fischmarkt

W ostatnią sobotę Jarmarku Dominikańskiego, 18 sierpnia, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Pólnocnokaszubska Grupa Rybacka oraz Stowarzyszenie Pomerank przy wsparciu Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego będą organizatorami Fishmarktu - inscenizacji tradycyjnego targu rybnego w Gdańsku. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku również na Fischmarkt zaprasza: zaprezentuje, to, co ma najlepszego i to, co łączy się z tematyką wydarzenia.
16.08.2018

Gdańsk: Dwa działa wydobyte z Bałtyku wyeksponowano w Narodowym Muzeum Morskim

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wzbogaciło się o dwa nowe eksponaty – około 250-letnie działa, które zostały wydobyte przed kilkoma laty z Bałtyku. Każda z armatnich luf mierzy prawie 3,5 metra i waży niemal 1,5 tony. Można je oglądać w holu placówki.
20.06.2018

Majster Ostrowski - wernisaż

W szesnastej edycji cyklu "Polscy Artyści o morzu" Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje twórczość marynistyczną Kazimierza Ostrowskiego, artysty i pedagoga związanego z Wybrzeżem, który zasłynął niepowtarzalną stylistyką prac, początkowo inspirowanych kubizmem, a w późniejszych latach demonstrujących całkowicie oryginalną konwencję wypracowaną przez artystę. 24 maja zapraszamy na wernisaż otwierający wystawę.
21.05.2018

Smocza Dekada – zapraszamy na dziesiąte Wyścigi Smoczych Łodzi instytucji kultury

25 maja 2018 roku, w piątek o godzinie 17.00 zapraszamy na jubileuszowe, dziesiąte już Wyścigi Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury. Impreza odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika. Regaty Smoczych Łodzi, których Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.
21.05.2018

Konferencja „Zastosowanie promieniowania jonizującego w badaniach i konserwacji zabytków”

2. edycja spotkania "Zastosowanie promieniowania jonizującego w badaniach i konserwacji zabytków" organizowana przez Stowarzyszenie Inspektorów Ochrony Radiologicznej w Poznaniu i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, we współpracy z Polskim Towarzystwem Nukleonicznym w Warszawie odbędzie się w dniach 10-11 maja 2018 r. na Pomorzu.
04.05.2018

Zwyczajowo niezwyczajni - felieton Marka Błusia

Wielka Brytania podarowała Kanadzie wraki swoich dwóch okrętów HMS Terror i HMS Erebus. Oba żaglowce zaginęły podczas próby pokonania Przejścia Północno-Zachodniego w 1845 roku a całe ich załogi dowodzone przez Johna Franklina zmarły na arktycznych bezdrożach z głodu i chorób (129 ludzi). Okręty zostały odnalezione dopiero w latach 2014 – 2016 i częściowo zbadane. Jednak fascynującą historię wyprawy Franklina odkładamy na bok, żeby zająć się niezwyczajnym aktem przekazania wraków albo inaczej – podmorskich stanowisk archeo
01.05.2018

Bandera z MS Piłsudski na Dzień Flagi

Tradycyjnie z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje eksponaty wpisujące się w ideę obchodów tego święta. W tym roku w holu w siedzibie głównej NMM można podziwiać fragment bandery z polskiego transatlantyku MS Piłsudski.
30.04.2018

Marynistyka Ignacego Klukowskiego

W sezonie letnim, od 26 kwietnia do 2 września 2018 roku w Muzeum Rybołówstwa w Helu obejrzeć można będzie wystawę malarstwa Ignacego Klukowskiego - wykształconego w Wilnie i Paryżu malarza oraz konserwatora zabytków, który po II wojnie światowej osiadł w Gdańsku. Wystawa, przygotowana we współpracy z Rodziną Artysty, prezentowana jest w 110. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci. Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Filmowej i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
20.04.2018

Jak poskromić żywioł wody? Program dla Rodzin w Tczewie

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza wszystkie rodziny (tym razem szczególnie z Tczewa i okolic) na spotkanie w ramach Programu dla Rodzin, które odbędzie się 29 kwietnia w tczewskim oddziale NMM, w Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, aby międzypokoleniowo… okiełznać żywioł wody.
19.04.2018

Na takich łodziach Słowianie rywalizowali z wikingami

Specjaliści z Narodowego Muzeum Morskiego rozpoczęli w Tczewie rekonstruowanie XII-wiecznej łodzi słowiańskiej, wydobytej z dna Zatoki Puckiej.
08.04.2018

Projekt małego tramwaju wodnego powstał na Politechnice Gdańskiej

Na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa powstał projekt ekologicznej jednostki pływającej o napędzie elektrycznym, zasilanej energią elektryczną z lądu i uzupełnianej energią słoneczną, przeznaczonej na wody śródlądowe miast jako prom/mały tramwaj wodny, a dedykowaną do obsługi połączenia promowego w Gdańsku łączącego Długie Pobrzeże z wyspą Ołowianka dla odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie.
13.03.2018

Gdańsk: Kolejna edycja miejskiego Programu Edukacji Morskiej

Gdańskie szkoły i przedszkola mogą zgłaszać chęć udziału w kolejnej edycji zajęć składających się na miejski Program Edukacji Morskiej. Uczestnicy projektu poznają m.in. morskie dziedzictwo Gdańska, a wiosną na uczniów czekają zajęcia praktyczne na wodzie.
26.02.2018

Statki żaglowe z polskich stoczni – wykład Zygmunta Chorenia

Kiedy projektuje, zwraca przede wszystkim uwagę na to, by statek był bezpieczny, potem wygodny, a dopiero później szybki. Towarzystwo Przyjaciół Statku – Muzeum "Sołdek" oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają 27 lutego 2018 r. na wykład Zygmunta Chorenia – projektanta najpiękniejszych żaglowców.
16.02.2018

Zobacz Muzeum Morskie za pół ceny!

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku po raz kolejny bierze udział w akcji "Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny" i w drugi marcowy weekend zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką morską do swoich oddziałów.
15.02.2018

Narodowe Muzeum Morskie tworzy wystawę o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku planuje w listopadzie otwarcie wystawy o początkach Marynarki Wojennej w Modlinie i Pińsku. Przygotowując się do ekspozycji placówka ogłosiła zbiórkę pamiątek.
15.02.2018

Pierwsi marynarze Niepodległej – NMM szuka pamiątek na wystawę

W ramach obchodów programu wieloletniego „Niepodległa” Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku 27 listopada 2018 r. planuje otwarcie wystawy czasowej „Pierwsi marynarze Niepodległej”, na której przedstawione zostaną początki Polskiej Marynarki Wojennej.
13.02.2018

NMM po sezonie zimowym otwiera statki dla gości. Dar Pomorza przeszedł remont

W Narodowym Muzeum Morskim czuć nadchodzącą wiosnę, gdy po sezonie zimowym otwarte dla zwiedzających zostają statki-muzea. „Sołdek” w Gdańsku oraz „Dar Pomorza” w Gdyni będą czekać na pierwszych gości już od 29 stycznia.
29.01.2018

Mini skala, wielka praca – makieta z wyspy Ostrów

W sezonie jesienno-zimowym Narodowe Muzeum Morskie traci swoich modelarzy z widoku. Tym razem „zabrała” ich sporych wymiarów diorama, która znajdzie się na nowej wystawie o gospodarce morskiej Polski po II wojnie światowej w Spichlerzach na Ołowiance.
18.01.2018

Bałtycka autostrada – wernisaż wystawy poświęconej promom

Tej nocy niebo chciało połączyć się z morzem – mówili ocaleni z katastrofy promu Jan Heweliusz. 14 stycznia mija 25 lat od jednej z największych tragedii morskich w historii polskiej floty handlowej. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, chcąc uczcić tę rocznicę, ale też przedstawić kompendium historii żeglugi promowej w naszym kraju, zaprasza na wernisaż wystawy „Bałtycka autostrada”.
04.01.2018

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w Islandii

Warsztaty szkutnicze, wymiana doświadczeń i praktyk w zakresie konserwacji, wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz digitalizacji, a także kilka dni intensywnego zwiedzania. W dniach 19-25 listopada miała miejsce podróż studyjna pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku do Islandii.
04.12.2017

Biznes w sektorze morskim a Strategia Bałtycka. Jakie korzyści może przynieść międzynarodowa współpraca?

Dowiedz się, jak nawiązać kontakty gospodarcze z partnerami z Regionu Morza Bałtyckiego. Żegluga i bezpieczeństwo to główne tematy seminarium organizowanego w środę, 8 listopada 2017 r. w Gdańsku.
06.11.2017

Niezwykle udany sezon na pokładzie Generała Zaruskiego

Październikowym rejsem "Tylko dla orłów", gdański żaglowiec "Generał Zaruski" zakończył swoją morską działalność w rekordowym sezonie 2017 r. - "Roku Mariusza Zaruskiego". Gdański Ośrodek Sportu - armator jednostki - zorganizował łącznie 44 rejsy. Wydarzeniem sezonu był niewątpliwie udział w całym, kompletnym cyklu światowej sławy regat spod znaku "The Tall Ships Races".
25.10.2017

Gdańsk: 13 obiektów w Wirtualnym Skansenie Wraków, w przygotowaniu kolejne

Cyfrowe trójwymiarowe modele 13 obiektów znajdują się już w Wirtualnym Skansenie Wraków prowadzonym przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Dzięki pozyskaniu kolejnego grantu, do końca 2018 r. skansen wzbogaci się o modele dalszych ośmiu wraków.
08.10.2017

„Szklana” pogoda, czyli zakończenie drugiego etapu prac badawczych na XVII-wiecznym wraku

Nurkowie i archeologowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakończyli właśnie tegoroczne badania wraku XVII-wiecznego statku zwany "Szklany". Prace badawcze i opracowanie cyfrowe eksponatów ma na celu rozwój Wirtualnego Skansenu Wraków – czyli oddziału NMM, który można zwiedzać… w internecie.
02.10.2017

Zajęcia z edukacji morskiej w gdańskich szkołach i przedszkolach

Zajęcia z edukacji morskiej proponuje gdańskim uczniom i przedszkolakom Fundacja Gdańska. Dla każdej z pięciu grup wiekowych przygotowano odrębny zestaw zajęć zarówno praktycznych – związanych z żeglarstwem, jak i teoretycznych – dotyczących tradycji morskiej miasta.
06.09.2017

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku dla przedszkolaków

W Narodowym Muzeum Morskim na Ołowiance w czwartek ruszyły zajęcia w ramach Programu Edukacji Morskiej. Przeznaczone są dla gdańskich przedszkolaków i prowadzone będą do 30 października. Warsztaty mają na celu zapewnienie pozytywnego pierwszego kontaktu z instytucją muzealną, przybliżenie w sposób przystępny tematyki ekspozycji Spichlerzy na Ołowiance, zaznajomienie z elementami historii morskiej – archeologii podwodnej, marynarskich tradycji, bitew morskich.
01.09.2017

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na Pikniku Archeologicznym

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na imprezę plenerową "Miasto pod miastem. Weekend z Archeologią", organizowaną przez zaprzyjaźnione z nami Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
28.08.2017

Modele statków i okrętów na Darze Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Wydawnictwo JSC z Gdańska zapraszają na wystawę modeli statków i okrętów na "Darze Pomorza" w Gdyni.
29.06.2017

Awaria kładki na Ołowiankę. Została już ponownie uruchomiona

Została otwarta niecałe dwa tygodnie temu, a już pojawiła się pierwsza awaria. Kładka na Ołowiankę w Gdańsku, unieruchomiona w środę wieczorem, została opuszczona i jest już dostępna dla ruchu pieszego.
28.06.2017

Otwarto kładkę na gdańską wyspę Ołowianka

W sobotę wieczorem otwarto dla ruchu pieszą kładkę nad Motławą łączącą najczęściej odwiedzaną przez turystów historyczną część Gdańska z wyspą Ołowianką. Na wyspie ulokowane są m.in. filharmonia i muzeum; zwodzona kładka znacznie skróci do nich drogę.
17.06.2017

Podnieśli i opuścili. Kładka na Ołowiankę po pierwszym podniesieniu (wideo)

Na wysokość około 40 metrów po raz pierwszy podniesiona została kładka na Ołowiankę. Wszystko poszło zgodnie z planem. Oznacza to, że nic nie powinno stanąć na przeszkodzie, by 17 czerwca oddać kładkę do użytkowania gdańszczanom.
24.05.2017

Smocze Łodzie 2017: regaty trójmiejskich instytucji kultury po raz dziewiąty

IX Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury odbędą się 26 maja o godzinie 17:00. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, tradycyjnie, jest gospodarzem oraz organizatorem wydarzenia.
23.05.2017

Europejskie warsztaty muzealników morskich w Tczewie

W Muzeum Wisły i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie 22 i 23 maja odbędą się II Międzynarodowe Warsztaty dla Muzeów Morskich z Europy Północnej, organizowane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Stowarzyszenie ICMM. Warsztaty, połączone z konferencją, będą największym spotkaniem specjalistów muzealnictwa morskiego w Europie oraz pierwszym tego typu, organizowanym w Polsce.
17.05.2017

Narodowe Muzeum Morskie z muzealnym Oskarem

16 maja 2017 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przyznano muzealne Oskary, czyli nagrody dla najciekawszych wystaw, projektów, publikacji i inwestycji w polskich muzeach. Sybillę 2016 w dziedzinie Digitalizacja i Nowe Technologie otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za projekt „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego”.
17.05.2017

Wodna Fiesta 2017

Pod wspólną marką „Wodna Fiesta 2017” 20-21 maja mieszkańcy Pomorza oraz turyści będą mogli skorzystać z atrakcyjnej oferty: klubów żeglarskich, przystani, stanic, marin, sprzedawców i serwisu sprzętu oraz łodzi, czarterów morskich i rzecznych.
15.05.2017

Rozpoczął się montaż najważniejszego elementu kładki na Wyspę Ołowiankę (foto, wideo)

Ma około 40 m długości i waży prawie 90 t. To zwodzone przęsło – najważniejszy element kładki na Wyspę Ołowiankę w Gdańsku. Jego montaż rozpoczął się w poniedziałek. Przeprawa, która skomunikuje Ołowiankę z Głównym Miastem, ma zostać otwarta w połowie czerwca.
08.05.2017

Warsztaty w Centrum Konserwacji Wraków Statków

Twardościomierz alpha Dur mini, defektoskop ultradźwiękowy oraz spektrometria EDXRF były bohaterami warsztatów, zorganizowanych w Centrum Konserwacji Wraków Statków przez Dział Konserwacji NMM i firmę PCB Service.
27.04.2017

Czerwona Róża Wiatrów po raz trzeci

Organizatorzy ogólnopolskiego konkursu Wychowanie Morskie Studentów ogłosili trzecią edycję wydarzenia. O nagrodę Czerwonej Róży Wiatrów rywalizowały będą projekty, które najlepiej popularyzują ideę wychowania morskiego w środowiskach akademickich. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku po raz trzeci jest partnerem konkursu.
24.04.2017

Muzeum Wisły skończyło 33 lata

13 kwietnia Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodziło swoje święto – to właśnie tego dnia zostało otwarte Muzeum Wisły w Tczewie. Od 1984 roku tczewski oddział NMM jest największym muzeum w Polsce poświęconym historii rzeki.
18.04.2017

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dotację

Zakup obrazu pt. "Bitwa morska" i nowoczesnych skanerów oraz sfinansowanie prac w ramach Wirtualnego Skansenu Wraków: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dotację na realizację działań w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2017 rok.
21.03.2017

Fryzyjski kof i inne wraki w Wirtualnym Skansenie Wraków

Nowe modele 3D wraków z Zatoki Gdańskiej zamieszczono właśnie w Wirtualnym Skansenie Wraków Zatoki Gdańskiej. Sześć wraków jednostek z XV – XIX wieku ma dużą wartość historyczną. Obiekty prezentowane na stronie zalegają pod wodą, na głębokościach od 2 do 25 metrów. Obecnie Wirtualny Skansen Wraków zawiera fotogrametryczne modele 3D 13 wraków z Zatoki Gdańskiej. Planowane jest wzbogacenie go o kolejne obiekty podwodne w następnych latach.
28.02.2017

Obraz Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” trafił do Narodowego Muzeum Morskiego

O unikatowy obraz wybitnego malarza Juliana Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Artysta był świadkiem uroczystości 10 lutego 1920 r. w Pucku, kiedy gen. Józef Haller wrzucił do Bałtyku platynowy pierścień.
07.02.2017

Gdański Żuraw czeka remont

Najsłynniejszy gdański dźwig portowy czeka przebudowa. Historyczny Żuraw przejdzie szereg zabiegów renowacyjnych: odświeżenie elewacji, wymianę dachówek, a dodatkowo zyska multimedialną wystawę stałą. Przebudowa ma wystartować w przyszłym roku.
06.02.2017

Muzea Szlaku Wisły

Rok 2017 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły. W ten sposób upamiętniona została 550. rocznica tzw. pierwszego wolnego flisu na Wiśle.
06.02.2017

Ferie 2017 w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

Będziemy wodzić palcem po mapie, uczyć się podstaw nawigacji i przeprowadzać doświadczenia chemiczne. Będzie mokro, wesoło i nawet jeśli nie spadnie śnieg, gwarantujemy, że ferie w Tczewie będą udane - tak Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zachęca do wzięcia udziału w organizowanych przez nie feriach.
27.12.2016

Interaktywni „Rybacy w akcji” w Helu

Pięć stanowisk interaktywnych wzbogaciło wystawę stałą pt. "Dzieje rybołówstwa na wodach Zatoki Gdańskiej" w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, zastosowanym w zabytkowym obiekcie można sprawdzić, jak czują się rybacy na kutrze podczas sztormu, ile trzeba włożyć wysiłku w wybranie sieci z połowem i jakie ryby są poławiane w wodach Bałtyku.
27.12.2016

Wyróżnienia dla marynarzy

We wtorek, 20 grudnia dowódca ORP Lech kmdr ppor. Wojciech Prys oraz kpt. mar. Paweł Juśkiw,– kierownik prac podwodnych otrzymali odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej.
21.12.2016

O nawigacji, podwodnych tajemnicach i sekretach Żurawia

Jak ubierali się nurkowie 300 lat temu? Czy można zobaczyć ciśnienie? O czym mówią do nas zabytki i jak odczytać znaki nawigacyjne. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na ferie 2017.
16.12.2016

O Sołdku w ECS

Statek-muzeum Sołdek będzie bohaterem jednego z paneli odbywających się w ramach konferencji naukowej Historia Stoczni Gdańskiej. Konferencja odbędzie się w dniach 3-4 listopada w Europejskim Centrum Solidarniści, a jej współorganizatorem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
02.11.2016

Historia Stoczni Gdańskiej w ECS

Konferencja naukowa poświęcona historii Stoczni Gdańskiej organizowana przez Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Muzeum Morskie oraz NSZZ Solidarność odbędzie się w ECS w dniach 3-4 listopada.
21.10.2016

Powrót żurawia do portu

Po rekonstrukcji części elementów i renowacji, na nabrzeże przy ulicy Szafarnia wrócił, pochodzący z końca XIX wieku, żurawik portowy. Odnowiony eksponat jest jednym z dwóch zabytkowych dźwigów w zbiorach Muzeum, znajdujących się obecnie poza Muzeum - w centrum historycznego wewnętrznego portu nad Nową Motławą.
13.10.2016

Tczew: archeologia podwodna nie tylko dla dzieci

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie na Europejskie Dni Dziedzictwa. Fetując najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu muzeum proponuje tym razem rodzinne poznawanie tajemnic archeologii podwodnej.
16.09.2016

Dni Seniora w Narodowym Muzeum Morskim

Bilet wstępu za złotówkę do wszystkich oddziałów i specjalne oprowadzanie po Żurawiu w Gdańsku i w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Takie atrakcje czekają na seniorów 24 i 25 września w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku.
15.09.2016

Projekt ekologicznego promu wodnego na wody miasta Gdańska

Na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa powstał projekt ekologicznej jednostki pływającej o napędzie elektrycznym, zasilanej energią elektryczną z lądu i uzupełnianej energią słoneczną, przeznaczonej na wody śródlądowe miast jako prom/mały tramwaj wodny, a dedykowaną do obsługi połączenia promowego w Gdańsku łączącego Długie Pobrzeże z wyspą Ołowianka dla odwiedzających Narodowe Muzeum Morskie.
13.09.2016

Kadłub starej łodzi rybackiej znaleziony na plaży Słowińskiego Parku Narodowego

Kadłub starej, drewnianej łodzi rybackiej odkryło morze na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Kadłub był głęboko zakopany w wydmie, która została podmyta po ostatnich sztormach przez fale. Na zdjęciach widać stępkę łodzi i kawałki burt. Pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego zgłosili już znalezisko archeologom z Narodowe Muzeum Morskiego w Gdańsku.
18.08.2016

Kładka na Motławie: prace idą zgodnie z planem

Pływającą na Motławie barka zakończyła już palowanie pod pierwszą z trzech podpór mających utrzymać zwodzoną kładkę od strony Filharmonii Bałtyckiej. Prace idą zgodnie z planem, najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu rozpocznie się budowa stacji transformatorowej od strony Ołowianki.
08.08.2016

Centrum Konserwacji Wraków Statków - otwarte i zaprasza

2 lipca o godzinie 10.00 pierwsi zwiedzający przekroczyli próg Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie – nowej filii Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. CKWS to pracownie konserwatorskie, magazyn studyjny, miejsce nauki i zabawy, a przede wszystkim poznania, jak naprawdę wygląda praca w Muzeum.
04.07.2016

Cały rok dla Wisły

23 czerwca posłowie sejmu RP niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę, ustanawiającą rok 2017 "Rokiem Rzeki Wisły". Oddali w ten sposób "hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego".
28.06.2016

Gamle Oksøy – wystawa na falach

15 czerwca do Gdańska przypłynął norweski statek Gamle Oksøy. Imponującą jednostkę będzie można zwiedzać 17 czerwca, kiedy statek zawita do Nowego Portu.
15.06.2016

Smocze Łodzie 2016 – poznaj muzealników od strony wody!

Już w ten piątek, 20 maja 2016 r. o godzinie 16.00 zapraszamy na muzealną imprezę roku!
17.05.2016

Zakończył się trzyletni remont Muzeum Rybołówstwa w Helu

Po trzech latach generalnego remontu i modernizacji otwarto w poniedziałek w Helu ponownie Muzeum Rybołówstwa, stanowiące oddział Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) w Gdańsku. Placówka mieści się w zabytkowym kościele z XV wieku, obok portu.
04.04.2016

Otwarcie Narodowego Muzeum Morskiego w Helu coraz bliżej

Narodowe Muzeum Morskie otrzymało dofinansowanie w ramach Programów Ministra na realizację zadania pn. "Rybacy w akcji. Stanowiska edukacyjne na wystawie stałej w Muzeum Rybołówstwa w Helu". Z wnioskowanych 404 946,00 zł otrzymaliśmy 350 000 zł.
17.03.2016

Wirtualny skansem wraków w internecie

Gdzie znajduje się "Porcelanowiec", na jakiej głębokości spoczywa "Głazik" i gdzie na Zatoce Bałtyckiej najwięcej jest stanowisk archeologicznych? Czynny jest już Wirtualny Skansen Wraków, najnowszy "oddział" Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
02.02.2016

Narodowe Muzeum Morskie – 55 lat

W numerologii 55 to liczba mistrzowska, symbolizująca pracowitość, potencjał intelektualny, poświecenie na rzecz nauki, rozwoju i innowacyjności. To liczba wielkich planów i ich realizacji. W tym roku Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku obchodzi 55 rocznicę powstania.
03.11.2015

Łodzie i statki w archeologii - międzynarodowe sympozjum rusza za kilka dni

5 dni, 150 gości z całego świata, 16 sesji naukowych. 21 września, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku rozpocznie się międzynarodowe sympozjum "Łodzie i statki w archeologii" (International Symposium on Boat and Ship Archaeology – ISBSA). Pięciodniowe sympozjum otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Małgorzata Omilanowska, która objęła konferencję swoim patronatem.
15.09.2015

Płetwonurkowie zbadali wrak statku handlowego z XVII wieku. Odkryli stare butelki, beczki oraz armaty (FOTO)

Archeolodzy i płetwonurkowie z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakończyli badania wraku F53.30. Eksploracja prowadzona w ramach projektu "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej" przyniosła niezwykłe wyniki. "Szklany" okazał się prawdopodobnie pozostałością gdańskiego statku handlowego z II połowy XVII wieku.
01.07.2015

Dzwon z „Sobieskiego” w NMM w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powiększyło swe zbiory o ważny eksponat. Dzwon z transatlantyku „Sobieski” trafił do NMM zupełnie przez przypadek.
22.05.2015

„Morska” Noc Muzeów

W nadchodzący jak co roku w całej Polsce otworzą się drzwi wszystkich muzeów. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych wystaw i wydarzeń związanych z morzem. Do większości miejsc wstęp będzie bezpłatny lub wymagana będzie symboliczna opłata w wysokości 1 zł.
15.05.2015

Sybilla 2014 dla Miedziowca - Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało nagrodę Sybilla 2014 za opracowanie naukowe wraku średniowiecznego statku tzw. Miedziowca i jego ładunku. Wyróżnienie to jest najwyższą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.
27.04.2015

Konferencja „Historia Techniki Morskiej” w Gdańsku

Pod koniec zeszłego tygodnia (16-18 kwietnia), w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego (dawne Centralne Muzeum Morskie) na Ołowiance, odbyła się międzynarodowa konferencja „Historia Techniki Morskiej”. Wśród organizatorów znaleźli się Akademia Marynarki Wojennej, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, Instytut Historii Nauki PAN oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Inicjatorem przedsięwzięcia był prof. Antoni F. Komorowski z AMW.
20.04.2015

„Statki i ich ładunek” w Tygodniu Flamandzkim

W dniach 14–21 marca 2015 roku Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii w Polsce organizuje we współpracy z partnerami z Flandrii i Polski "Tydzień Flamandzki w Gdańsku". Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku bierze udział w projekcie, organizując w Ośrodku Kultury Morskiej seminarium naukowe "Statki i ich ładunek".
11.03.2015

Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej coraz bliżej

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku rozpoczyna realizację dwuletniego projektu naukowo - badawczego "Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej. Ewidencja i inwentaryzacja podwodnego dziedzictwa archeologicznego".
27.02.2015

Zobacz „Głazika” w 3D

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku rozwija nowatorską metodę fotogrametrycznej dokumentacji podwodnej 3D obiektów zalegających na dnie Zatoki Gdańskiej. Podczas realizacji projektów finansowanych przez MKiDN w latach 2013 i 2014, powstały modele 3D trzech wraków z Zatoki Gdańskiej (F53.27 „Porcelanowiec”, F53.14 i F 53.31 „Głazik”).
29.12.2014

Morska Wigilia

W dniu 9 grudnia b.r. na pokładzie Statku-Muzeum "Dar Pomorza w Gdyni odbyło się spotkanie wigilijne środowisk morskich.
12.12.2014

Podniesiony z dna Bałtyku wrak samolotu Douglas trafi do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Oczyszczony i zabezpieczony wrak zabytkowego samolotu Douglas A20, podniesiony z dna Bałtyku 6 października br., jest już przygotowany do transportu do Krakowa.
04.11.2014

Wrak rosyjskiego bombowca Boston już w Gdyni

W porcie wojennym Gdynia Oksywie pokazano dziennikarzom wydobyty 5 października br. z dna Bałtyku wrak lekkiego samolotu bombowo - szturmowego Douglas A-20 Boston.
09.10.2014

Z dna Bałtyku wydobyto wrak samolotu Douglas A-20

W dniu dzisiejszym (poniedziałek, 6 października) statek naukowo-badawczy „St. Barbara” podniósł z dna Bałtyku wrak samolotu Douglas A-20. Tym samym z sukcesem zakończono projekt wydobycia bombowca, który realizowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przy wsparciu partnerów: Marynarki Wojennej i LOTOS Petrobaltic. Obiekt jest szesnastym zachowanym tego typu zabytkiem na świecie i będzie stanowić niezwykle cenny eksponat dla polskiego muzealnictwa.
07.10.2014

Innowacje w technologiach morskich

Urząd Morski w Gdyni zapoczątkował Święto Morza w Gdyni seminarium pt. Innowacje w technologiach morskich. W początkowej części seminarium wzięła udział prof. Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
23.06.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.