• <

Wynik wyszukiwania - "muzeum marynarki wojennej" - Wiadomości

Historyczny seans filmowy w Muzeum Marynarki Wojennej

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. „Gdańsk 1939" zrealizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
27.08.2020

38 lat temu w Cowes - dziewiczy rejs Daru Młodzieży [foto]

Było słoneczne, wczesne popołudnie 25 sierpnia 1982 roku. Na redzie Cowes zakotwiczył Dar Młodzieży – odbywająca swą dziewiczą podróż, nowa fregata Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Żaglowiec dowodzony przez kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza zakończył właśnie w Falmouth zwycięski start w regatach Tall Ship’s Races i swoim udziałem honorował wyjątkową uroczystość w kurorcie na wyspie Wight.
25.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020”

Książka omawia ideę Polski Morskiej w stulecie zaślubin z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 w Pucku. Jej celem jest usystematyzowane aktów i działań, związanych z tym zagadnieniem.
18.08.2020

II konferencja naukowa pt. „Wojna i Morze – od średniowiecza po współczesność”

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach, pragnie przypomnieć i zaznaczyć ich rolę w historycznym procesie walk i budowy wolnej Polski.
11.08.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Drugie życie ORP „Sokół”

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. To jednak nie koniec jego historii. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Teraz otrzyma drugie życie i będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W PGZ Stoczni Wojennej trwają właśnie prace zabezpieczające okręt. Tym samym rozpoczął się pierwszy, wstępny etap przygotowujący go do nowej roli.
10.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na spacer historyczny

6 sierpnia o g. 13.00 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na Spacer historyczny z zabytkami Marynarki Wojennej w tle.
04.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej i „Błyskawica” na nowych zasadach

Od sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej i okręt ORP „Błyskawica” wydłużają godziny otwarcia. Zmieniają się też zasady zwiedzania. Dzięki temu historię polskiej Marynarki Wojennej będzie mogło poznać więcej osób.
04.08.2020

Kotwica rzucona! Zakończyły się obchody Święta Morza

Choć ORP „Bałtyk” trafił na żyletki jeszcze w czasie II wojny światowej, jego trzy gigantyczne kotwice przetrwały. Uroczyste odsłonięcie jednej z nich, „rzuconej” przed Muzeum Marynarki Wojennej (MMW), było wydarzeniem kończącym tegoroczne obchody Święta Morza.
30.06.2020

Foto maryniści

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Tylko jak to pokazać na zdjęciu? Uczestnicy odbywającego się w ramach Święta Morza pleneru fotograficznego na szlaku Legendy Morskiej Gdyni próbowali rozgryźć ten dylemat.
29.06.2020

Nasze Sygnały - Torpeda w celu

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na spotkanie z cyklu Nasze Sygnały: „TORPEDA W CELU” – Bolesław Romanowski – dowódca, żeglarz, gdynianin.
17.06.2020

ORP Błyskawica zaprasza na pokład

To jedna z najbardziej znanych gdyńskich atrakcji i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. ORP „Błyskawica” rozpoczyna tegoroczny sezon wystawienniczy i otwiera się dla zwiedzających. Na pokładzie obowiązywać będą jednak nowe zasady.
17.06.2020

Żeglarze uhonorują bohaterów na otwarcie sezonu 2020!

W najbliższą sobotę o godzinie 12 zostanie upamiętnionych dwóch zasłużonych żeglarzy. Komandor Bolesław Romanowski to legendarny dowódca okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego”. Był też pierwszym przewodniczącym Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, poprzednika Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który w tym roku obchodzi 55-lecie powstania.
16.06.2020

Akcja kotwica

Ma 121 lat i jest z pochodzenia Francuzką. Szorowała o dna Atlantyku, Morza Żółtego, Kanału Sueskiego, a na starość Zatoki Gdańskiej. Po ponad siedemdziesięcioletniej emeryturze spędzanej przed Domem Marynarza trafi do spa w Muzeum Marynarki Wojennej, gdzie odzyska dawną świetność, by cieszyć oczy gdynian i turystów oraz przypominać dzieje ORP „Bałtyk”, do którego należała.
05.06.2020

Gdyńskie instytucje z ministerialnymi dotacjami

Gdyńskiej instytucje, stowarzyszenia i fundacje otrzymały od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację programów kulturalnych i modernizacyjnych. Wsparcie trafi w sumie w siedem miejsc. To Muzeum Marynarki Wojennej, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Fundacja Adaptacja, Stowarzyszenie Halo Kultura, Pomorska Fundacja Filmowa, Biblioteka Gdynia oraz Muzeum Miasta Gdyni. Suma przyznanych na ten rok dotacji wynosi ponad 840 tysięcy złotych.
11.03.2020

Już dziś morskie legendy na dużym ekranie

Ostatni rejs transatlantyku „Batory”, relacja z budowy statku czy prywatne opowieści gdynian – to tylko niektóre historie uwiecznione na filmowych taśmach. Teraz miłośnicy morskich opowieści będą mogli je zobaczyć na dużym ekranie. Wszystko w ramach odbywającej się w poniedziałek, 24 lutego, 8. edycji Mini Przeglądu Filmów Morskich. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie 5 produkcji związanych z naszym miastem i jego historią. Filmy będą wyświetlane w Muzeum Marynarki Wojennej.
24.02.2020

Mini Przegląd Filmów Morskich

Miasto Gdynia zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich przygotowany w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
17.02.2020

Wystawa „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920”

Zdjęcia, dokumenty i mapy przybliżające okres odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku można zobaczyć na wystawie w Warszawie. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że wspominając wydarzenia sprzed stu lat, oddajemy hołd wszystkim, którzy zabiegali o dostęp dla Polski do morza. .
08.02.2020

Promocja książki Huberta Jando „ORP Orzeł - historia i hipotezy jego zatonięcia”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Huberta Jando pod tytułem „ORP Orzeł – historia i hipotezy jego zatonięcia”.
05.02.2020

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Wystawy, koncerty, patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja historycznego wydarzenia - to niektóre punkty obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W głównych uroczystościach, które odbędą się 10 lutego w Pucku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
04.02.2020

Konferencja popularnonaukowa „Polskie drogi od morza”

Rok 2020 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego 1920 roku dokonał ich gen. dyw. Józef Haller, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Był to symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.
29.01.2020

Festiwal filmów żeglarskich już w najbliższą sobotę

Już niedługo kolejna gdyńska edycja festiwalu Jachtfilm. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim wydarzenia jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia, które faktycznie miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania.
28.01.2020

Promocja książki o największej katastrofie morskiej w dziejach świata

W 75 rocznicę największej katastrofy morskiej świata Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na premirę książki „Droga Śmierci” autorstwa Tomasza Stachury.
27.01.2020

Promocja książki w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki prof. dr. hab. Krzysztofa Kubiaka „Strategia Lokiego. Duńskie terytoria atlantyckie w II wojnie światowej.”
08.01.2020

Ferie z Marynarką Wojenną

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” zapraszają dzieci na zajęcia edukacyjne podczas ferii zimowych. Przez dziesięć dni będzie można skorzystać z ciekawej oferty gier i zabaw związanych z wojskowością i marynarką wojenną. Goście będą mogli między innymi zapoznać się z elementami historii służby naszej armii na morzu, ze zwyczajami morskimi i szczegółami morskiego ceremoniału, a także wcielić się w rolę wojennej sanitariuszki. Dla młodych artystów przewidziane są również zajęcia z dziedzi
08.01.2020

ORP Mewa kończy służbę w Marynarce Wojennej

Po ponad 52 latach służby w Marynarce Wojennej, na okręcie ORP Mewa opuszczono po raz ostatni biało-czerwoną banderę. Uroczystość odbyła się na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Porcie Wojennym w Gdyni.
30.12.2019

Już dziś startuje Mini Przegląd Filmów Morskich w Gdyni

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
26.11.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Mini przegląd filmów morskich

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
12.11.2019

Przegląd filmów morskich w Gdyni

Legenda Morska Gdyni zaprasza na drugą w tym roku edycję "Przeglądu Filmów Morskich" w Muzeum Marynarki Wojennej ul. Zawiszy Czarnego 1B.
08.11.2019

Konferencja historyczna: Gdynia i Wybrzeże we wrześniu 1939

Gdynia i polskie Wybrzeże od pierwszego dnia II wojny światowej doznały skutków militarnego konfliktu a niedługo potem brutalnej okupacji i wysiedleń.
03.10.2019

Zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie w Gdyni

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. W przyszłym tygodniu Gdynia będzie gościć aktorów, twórców filmu i kinomanów, którzy przybędą na 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a pod koniec tygodnia, za sprawą ekipy „Orzeł. Ostatni patrol”, Gdynia stanie się planem filmowym.
13.09.2019

Oblicza wojny – polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy ze szwedzkim Muzeum Morskim (Marinmuseum) w Karlskronie przygotowało wspólną wystawę o polskich okrętach podwodnych „Sęp”, „Ryś” i „Żbik” internowanych w Szwecji we wrześniu 1939 r.
12.09.2019

Morskie obchody Święta Wojska Polskiego (foto)

Bitwa Warszawska z 15 sierpnia 1920 roku zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą była przełomowym momentem na kartach historii Polski. To ona zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i powstrzymała rozprzestrzeniający się komunizm przed marszem na zachód Europy. Z tej okazji w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W nierozerwalnie związanej z morzem Gdyni, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną, której dowództwo znajduje się właśnie w tym mieście.
16.08.2019

Uroczyście i radośnie, czyli 15 sierpnia w Gdyni

Święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia. W Gdyni, z racji bliskości z morzem, w programie wydarzenia prym wiedzie Marynarka Wojenna. Oficjalna część uroczystości rozpocznie się tego dnia o godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP „Błyskawica”. Oprócz oficjalnych obchodów czekają nas atrakcje przygotowane przez Muzeum Marynarki Wojennej.
14.08.2019

Święto Wojska Polskiego

W środę, 15 sierpnia, we wszystkich garnizonach Marynarki Wojennej, odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Marynarze uczestniczyć będą w uroczystościach patriotyczno-religijnych, a także zaprezentują swój sprzęt i wyposażenie.
12.08.2019

Legenda Morska – uchwyć ją w obiektywie

Agencja Rozwoju Gdyni zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego Legenda Morska Gdyni. Z zapałem uwieczniacie nadmorskie życie Gdyni, wycieczkowce, żaglowce, zachody i wschody słońca, codzienne życie i niecodzienne wydarzenia? Warto już teraz przejrzeć swoje fotozasoby, bo 8 lipca mija termin zgłoszeń w pierwszej kategorii – „Święto Morza”.
03.07.2019

Święto Marynarki Wojennej - finał Święta Morza

W niedzielę, 30 czerwca, przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.
28.06.2019

„Dar Pomorza”: 90 lat w polskich rękach

Rok 2019 to dla statku-muzeum "Dar Pomorza" czas pięknych rocznic, jak np. 110 lat od położenia stępki pod budowę żaglowca. W tym roku świętujemy także 90-lecie zakupu "Białej Fregaty" przez Polskę. W związku z tym, 6 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy do Gdyni na pokład statku-muzeum na sesję popularnonaukową, którą nasze Muzeum przygotowało wraz z Towarzystwem Przyjaciół Daru Pomorza.
04.06.2019

Chrzest Morski dla dzieci

Z okazji Dnia Dziecka Klub Marynarki Wojennej Riwiera, Muzeum Marynarki Wojennej oraz Klub 3. Flotylli Okrętów zapraszają na Chrzest Morski. Z pociechami spotykamy się 1 czerwca 2019 r. w godz. 12.00 - 15.00 przed budynkiem Muzeum MW.
30.05.2019

Zapoznanie ze służbą w MW

Uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Przez trzy dni kadeci z Rzepina poznawali historię Marynarki Wojennej oraz codzienną służbą na okrętach i w jednostkach brzegowych.
30.05.2019

Historia polskiej floty nocą

Noc z 18 na 19 maja będzie jedyną okazją w roku, aby stanąć na pokładzie okrętu w nocy oraz zobaczyć Ekspozycję Plenerową Broni i Uzbrojenia Morskiego. Muzeum MW i niszczyciel ORP Błyskawica wezmą udział w międzynarodowej akcji Noc Muzeów.
15.05.2019

Błyskawiczna Majówka przy ORP Błyskawica

Tradycyjnie 1 maja, po przerwie zimowej, ORP Błyskawica ponownie otwiera się dla zwiedzających. O godzinie 13:00, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza wszystkich na Nabrzeże Pomorskie, pod burtę okrętu, na imprezę otwarcia – tradycyjną „Błyskawiczną majówkę”.
26.04.2019

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

90 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.
12.04.2019

Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

W sobotę 16 marca na w sali koncertowej Portu Gdynia odbędzie się V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa. Hasłem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski będzie "Studia przypadków".
14.03.2019

Gratka dla miłośników kina i morza

Już w przyszły wtorek, 26 lutego, na wszystkich zakochanych w morzu kinomanów czeka nie lada uczta. Muzeum Marynarki Wojennej we współpracy z Legendą Morską Gdyni zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich.
21.02.2019

Święto Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej

19 lutego 2019 roku Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej obchodziło 99. rocznicę jego utworzenia (na podstawie decyzji nr 306/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lipca 2014 roku w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji i ustanowienia Święta Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej). Z tej okazji zorganizowano konferencję w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ponadto, szef BHMW kmdr Andrzej Kowalski i komendant MOSG płk SG Andrzej Prokopski podpisali porozumienia dwustronne z dyrektorami Urzędów Morskich.
19.02.2019

Mini Przegląd Filmów Morskich

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Legenda Morska Gdyni zapraszają na Mini Przegląd Filmów Morskich.
15.02.2019

Za nami gdyńska edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm

W sobotę 2 lutego 2019 roku, w sali kinowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się kolejna edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm. Patronatem honorowym festiwal objął Polski Związek Żeglarski.
08.02.2019

Jak rodziła się Polska morska?

Kolejne wydarzenie z cyklu "Nasze sygnały". Podczas spotkania "Zdarzyło się 99 lat temu - Puck 10 lutego 1920 roku", dowiemy się jak rodziła się Polska morska, której symbolicznym aktem założycielskim były puckie zaślubiny z morzem. Marsz odrodzonej Rzeczypospolitej do Bałtyku rozpoczął się jeszcze przed formalnym odzyskaniem Niepodległości w 1918 roku. Co działo się przed i po zaślubinach z morzem? A także kim byli ludzie formułujący założenia pierwszej polskiej polityki morskiej.
06.02.2019

„Instrukcja obsługi niszczycieli” ocalona dla pokoleń (foto)

Muzeum Marynarki Wojennej ma powody do radości i dumy. Zakończył się właśnie proces konserwacji drugiego z dwunastu albumów z dokumentacją techniczną niszczycieli ORP „Wicher” i „Burza”. Dziś podczas konferencji prasowej można było zobaczyć efekty restauracji dokonanej w pracowni w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Zjawili się też przedstawiciele firmy Thales, która współfinansowała kosztowną konserwację.
29.01.2019

JachtFilm Festiwal przypływa do Gdyni

Miłośników morza, żagli i kina czeka prawdziwe święto. Do Gdyni zawinie JachtFilm Festiwal. W programie filmy o tematyce żeglarskiej.
14.01.2019

„Mamy rozkaz Cię utrzymać…” – wystawa w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Z okazji setnej rocznicy utworzenia przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego polskiej Marynarki Wojennej, w środę w Muzeum Marynarki Wojennej otwarta została wystawa stała „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”.
30.11.2018

100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej (foto, wideo)

Oczekuję decyzji o wzmocnieniu potencjału Marynarki Wojennej; modernizacja jest wymogiem teraźniejszości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w środę w Gdyni przez jego przedstawiciela podczas obchodów stulecia utworzenia Marynarki Wojennej.
28.11.2018

Gdynia: Obchody 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej

Podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach uczci w środę Marynarka Wojenna 100. rocznicę jej odtworzenia. Przy nabrzeżu Skweru Kościuszki zacumują i zostaną udostępnione do zwiedzania trzy okręty, nową wystawę główną otworzy gdyńskie Muzeum Marynarki Wojennej.
26.11.2018

100 lat Marynarki Wojennej na kartkach pocztowych

Poczta Polska uczci stulecie Marynarki Wojennej w wyjątkowy sposób. Wydała dwie kartki okolicznościowe dedykowane tej rocznicy. Są one dostępne w Urzędzie Pocztowym Gdynia 1, przy ul. 10 Lutego 10. Dodatkowo, 28 listopada, w tym samym oddziale stosowany będzie specjalny datownik z napisem 100 lat Marynarki Wojennej.
14.11.2018

100 lat Wychowania Morskiego w Polsce

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zorganizowała 20 października konferencję poświęconą 100-leciu Wychowania Morskiego w Polsce. Jak zaznaczyli organizatorzy była to okazja do spotkania i wymiany doświadczeń organizacji, stowarzyszeń, fundacji i osób prywatnych zainteresowanych szeroko pojętym wychowaniem morskim. Ta konferencją Centrum Wychowania Morskiego ZHP pragnie rozpocząć szeroki dialog dotyczący spraw morskich, a zwłaszcza wychowania młodzieży, ekologii i gospodarki morskiej państwa Polskiego.
22.10.2018

Uczniowie z Pomorza popłynęli na Morze

Pierwsi uczniowie wyruszyli w rejsy na pokładzie „Zawiszy Czarnego” w ramach akcji Pomorze na Morze organizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.
25.09.2018

Przegląd filmów morskich

W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. 28 sierpnia o godz.18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmowy, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne - dwa poświęcone wybitnym ludziom morza i jeden o legendarnym statku polskiej floty - transatlantyku m/s „Batory”.
20.08.2018

Świąteczny festyn z żołnierską grochówką

To już tradycja, że w Święto Wojska Polskiego swoje wystawy otwiera Muzeum Marynarki Wojennej i zaprasza na festyn w pobliżu klubu Riwiera. Mieszkańcy oraz turyści mogli zapoznać się ze sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych.
16.08.2018

Świętuje wojsko, świętuje Gdynia

Dokładnie 15 sierpnia, w kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej cała Polska będzie uroczyście obchodzić Święto Wojska Polskiego. W Gdyni obchody będą skupiać się przede wszystkim wokół tego, co morskie – Marynarki Wojennej RP. Sprawdź, co będzie działo się m.in. przy ORP „Błyskawica” i w Muzeum Marynarki Wojennej!
13.08.2018

Skandynawski łącznik, czyli… Drogą Czerwoną dla budżetu RP

Port zrodził miasto, ale ich wspólny szybki rozwój, w tym bez mała stuletnim małżeństwie, stawiał obu partnerów, od czasu do czasu, po przeciwnych stronach. Gdynia – port i miasto. Z biegiem lat, im bardziej rozrastało się miasto, otaczając port zwartym pierścieniem domów i ulic, tym bardziej port musiał szukać nowych obszarów aktywności, by utrzymać się na powierzchni zmieniających się wymogów handlu morskiego. Gdy, jeszcze przed pół wiekiem istniała, zarządzona odgórnie specjalizacja portów, port gdyński mógł pewniej spoglądać
01.07.2018

Wizyta studyjna koordynatorów unijnych: Kurta Bodewiga i Briana Simpsona w Polsce i w Szwecji

Wizyta studyjna unijnych koordynatorów: prof. Kurta Bodewiga (Korytarz Bałtyk-Adriatyk) i Briana Simpsona (Autostrady Morskie) w Gdyni (11.06.br.) i Karlskronie (12.06.br.) wzbudziła duże zainteresowanie wielu interesariuszy obu unijnych przedsięwzięć oraz mediów. Wizyta składała się z wielu imprez towarzyszących, które odbywały się pierwszego dnia na terenie Trójmiasta (Gdańska i Gdyni), drugiego natomiast w Regionie Blekinge w Południowej Szwecji – głównie w Karlskronie i Alveście.
22.06.2018

Świeto Morza z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

W związku z obchodami Święta Morza w Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na nowe wystawy w budynku. Otwarcie 22 czerwca o g. 16.00 dla zwiedzających!
19.06.2018

Mapa Lubinusa - kartograficzne arcydzieło

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Nasze Sygnały", tym razem pod tytułem "Mapa Lubinusa - kartograficzne arcydzieło".
14.06.2018

Gdynia: ORP Sokół kończy służbę w Marynarce Wojennej (foto)

W piątek w Porcie Wojennym w Gdyni wieloletnią służbę zakończył okręt podwodny ORP Sokół. Pływał pod banderą Marynarki Wojennej RP przez 16 lat.
08.06.2018

Nadchodzi gdyńskie Święto Morza

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.
06.06.2018

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Sokół

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą, w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył prawie 26000 mil morskich, wykonując 174 zanurzenia. W piątek, 8 czerwca, odbędzie się ostatnie opuszczenie bandery na okręcie podwodnym ORP Sokół.
05.06.2018

Odszedł drugi z „Chatki Puchatków”

Wczoraj w Łodzi zmarł kpt. ż. w. Janusz Misiewicz drugi z załogi słynnej „Chatki Puchatków” – przebudowanej szalupy, którą wraz z Jerzy Tarasiewiczem pokonali w 1958/1959 roku Atlantyk. Jerzy Tarasiewicz zmarł na Florydzie w listopadzie 2017 roku, sprowadzone prochy złożono na cmentarzu komunalnym w Sopocie 12 maja b.r. Dziesięć dni później odszedł drugi z „Puchatków”. Janusz Misiewicz po zakończeniu wyprawy, podjął pracę na statkach PMH jako oficer, później kapitan. Od dłuższego czasu chorował – miał 82 lata.
23.05.2018

Marynarka Wojenna w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica, Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW, a także pokaz musztry paradnej, oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych...
18.05.2018

Nasze Sygnały - Dookoła świata pod biało-czerwoną banderą

21 maja o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni na cykliczne spotkanie historyczne NASZE SYGNAŁY – tym razem pod tytułem "Dookoła świata pod biało-czerwoną banderą!".
11.05.2018

Otwarcie wystawy o ORP Grom w Narwiku

4 maja, w 78. rocznicę zatopienia ORP GROM podczas Bitwy o Narwik, delegacja Muzeum MW otworzyła wraz z dyrekcją Muzeum Wojny w Narwiku wystawę opowiadającą dzieje tego okrętu, wykonaną w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wystawa planszowa, w języku polskim, angielskim i norweskim, wzbogacona została modelem ORP GROM i pamiątkami po polskich marynarzach, m.in. mundurem marynarza.
08.05.2018

Błyskawiczna majówka

Tradycyjnie 1 maja, po przerwie zimowej, ORP Błyskawica ponownie otwiera się dla zwiedzających. W samo południe Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza wszystkich na Nabrzeże Pomorskie, pod burtę okrętu, na imprezę otwarcia – tradycyjną „Błyskawiczną majówkę”.
19.04.2018

Nasze Sygnały: Błyskawica wraca!

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Nasze Sygnały. Tym razem temat przewodni brzmi: „Błyskawica” wraca! Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godz. 17.00 w sali audytoryjnej na parterze. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
16.04.2018

Benefis Zbigniewa Jabłońskiego w Muzeum Marynarki Wojennej

19 kwietnia 2018 o godz. 17.00 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza do sali audiowizualnej, w której kmdr rez. lek. med. Zbigniew Jabłoński przedstawi swoje 50-lecie przygody z literaturą.
13.04.2018

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz: Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską

Na Politechnice Gdańskiej w czwartek w samo południe otwarta zostanie wystawa pt. „Krystyna Chojnowska-Liskiewicz: pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską”. Bedzie ją można oglądać do końca miesiąca. Wstęp wolny.
10.04.2018

Między Coronelem a Matapanem

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Mariusz Kardas i Maciej Franz zapraszająna promocję książki M. Franz, M. Kardas, I wojna światowa na morzach w opiniach polskich teoretyków i praktyków oraz pięciotomowego wydawnictwa M. Franz, Burza nad Morzem Śródziemnym.
04.04.2018

Gdynia: Do Muzeum Marynarki Wojennej trafiła bandera i proporzec ORP Kondor

Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni trafiła we wtorek bandera i proporzec ORP "Kondor" – okrętu podwodnego typu Kobben, który w grudniu ub.roku został wycofany ze służby w Marynarce Wojennej. Muzeum posiada w sumie ponad 50 bander pochodzących z polskich okrętów.
27.03.2018

Bandera z ORP Kondor dla Muzeum Marynarki Wojennej

We wtorek, 27 marca o godzinie 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej (sala konferencyjna na parterze) odbędzie się uroczystość przekazania bandery i proporca z ORP Kondor do zbiorów Muzeum MW. Gośćmi muzeum będą: dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych MW, dowódcy ORP Kondor oraz członkowie załogi. Wstęp na uroczystość jest wolny.
22.03.2018

V edycja Konferencji Prace Podwodne już w czwartek

Konferencja Prace Podwodne 2018 już w czwartek. To spotkanie branży przemysłu podwodnego z polski i krajów ościennych, platforma wymiany doświadczeń oraz okazja do zaprezentowania osiągnięć firm i instytucji zajmujących się pracami podwodnymi. Wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
13.03.2018

ORP Sokół trafi do Muzeum Marynarki Wojennej

ORP Sokół, okręt podwodny typu Kobben, obecnie jeden z trzech, które posiada polska Marynarka Wojenna, zostanie wycofany ze służby w połowie roku. Ta niezwykła jednostka stanie się wtedy obiektem muzealnym Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na co wyraziło zgodę Ministerstwo Obrony Narodowej.
12.03.2018

Kobiety w marynarskich mundurach

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Nasze sygnały". Tym razem tematem będą kobiety w marynarskich mundurach.
26.02.2018

Ferie z biało-czerwoną banderą. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza dzieci na morskie zajęcia

Nauka wiązania morskich węzłów oraz rozpoznawanie flag i bander. Zajęcia plastyczne i wiele innych atrakcji dla dzieci przygotowało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
02.02.2018

Gdynia wita Orła

9 lutego, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nasze sygnały”. Tym razem, będzie okazja zapoznać się z historią okrętu „Orzeł”.
31.01.2018

Wpływamy na wody Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm

Inspirująca opowieść o młodej holenderskiej żeglarce Laurze Dekker, która samotnie opłynęła świat jachtem, oraz praktycznie nieznana w naszym kraju dramatyczna historia wywrotki jachtu Rose-Noelle, która zdarzyła się w Nowej Zelandii w 1989 roku. To tylko niektóre filmy jakie zobaczymy w tym roku w Gdyni podczasFestiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm. Kolejna edycja startuje 3 lutego.
20.01.2018

„Nasze Sygnały” – nowy cykl spotkań historycznych w Muzeum Marynarki Wojennej

Inaugurując rok stulecia polskiej Marynarki Wojennej, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdynia zaprasza na pierwsze spotkanie nowego, muzealnego cyklu historycznego pt. „Nasze Sygnały”. Tytuł zapożyczony został od periodyku wydawanego w latach 1945-2005 przez emigracyjne Stowarzyszenie Marynarki Wojennej w Londynie. Pismo to, redagowane i kolportowane w środowisku oficerów i marynarzy, którzy zdecydowali się na los powojennych emigrantów, stanowi nieocenione źródło wiedzy o historii Marynarki Wojennej II RP. „Naszym Sygnałom” – temu u
15.01.2018

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor

W Porcie Wojennym w Gdyni w środę odbędzie się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okręcie podwodnym ORP Kondor. To pierwsza z czterech jednostka typu Kobben, które zostaną wycofane ze służby w Marynarce Wojennej na przestrzeni najbliższych lat. W ciągu ponad 13 lat służby pod biało-czerwoną banderą w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 42 000 mil morskich. Wychodził na morze blisko 200 razy i spędził na nim ponad 600 dni, z czego większość pod wodą.
19.12.2017

D. Sieczkowski: W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje

W wojsku też miały miejsce stalinowskie represje, zapadały wyroki śmierci - przypominają autorzy wystawy pt. „Zbrodnie komunistyczne w Marynarce Wojennej w okresie stalinowskim”. Oficerowie byli oskarżani przede wszystkim o dywersję i szpiegostwo - powiedział Daniel Sieczkowski z gdańskiego Oddziału IPN.
15.12.2017

Zakończono konserwację części dokumentacji ORP Wicher i ORP Burza

Do gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej powróciła poddana konserwacji część dokumentacji technicznej zbudowanych w latach 20. niszczycieli ORP "Wicher" i ORP "Burza". Na podobne prace czeka jeszcze 10 tomów – placówka szuka sponsorów, którzy pomogą pokryć ich koszt.
09.12.2017

Jeden z dwunastu albumów zawierających plany konstrukcyjne niszczycieli ORP Burza i ORP Wicher powraca do MMW (foto)

Po dziesięciu miesiącach konserwacji, powracają do Muzeum Marynarki Wojennej cenne archiwalia "Wicher et burza contre-torpilleurs de 1540 tonneaux. atlas des dessins de artilerie et torpilles, chantiers navals francais, 1931."- jeden z dwunastu albumów zawierających plany konstrukcyjne niszczycieli (według przedwojennego nazewnictwa – kontrtorpedowców) ORP Burza i ORP Wicher. To 64 karty dokumentacji stoczniowej. Konserwację przeprowadziła specjalistyczna pracownia Dariusza Subocza z Grębocina. Archiwalia trafią na przygotowywan
08.12.2017

80 urodziny ORP Błyskawica już za nami

W sobotę, 25 listopada, mija 80 lat od pierwszego podniesienia polskiej bandery wojennej na niszczycielu ORP „Błyskawica". W przeddzień tego wydarzenia na okręcie-muzeum odbyły się uroczystości rocznicowe. Jutro będzie można go zwiedzić bezpłatnie.
24.11.2017

80 lat ORP Błyskawica

W sobotę, 25 listopada, mija 80 lat od pierwszego podniesienia polskiej bandery wojennej na niszczycielu ORP „Błyskawica". W przeddzień tego wydarzenia na okręcie-muzeum oraz w Muzeum Marynarki Wojennej odbędą się uroczystości rocznicowe.
22.11.2017

Marynarka Wojenna rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości

Morze i polska niepodległość są nierozłączne. Zgodnie z marynarską tradycją Marynarka Wojenna rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości od podniesienia Wielkiej Gali Banderowej.
11.11.2017

Marynarka Wojenna rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości

Morze i polska niepodległość są nierozłączne. Zgodnie z marynarską tradycją Marynarka Wojenna rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości od podniesienia Wielkiej Gali Banderowej.
11.11.2017

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni powstaje nowa wystawa stała

Muzeum w budowie, a na razie właściwie w ogniu totalnego demontażu. Rozpoczęły się prace przygotowawcze do fundamentalnej operacji budowy nowej wystawy stałej. Opróżniane są wszystkie pomieszczenia wystawowe, które trzeba poddać renowacji i przystosowaniu do nowo zaprojektowanej przestrzennej aranżacji wnętrz.
19.09.2017

Dzień otwarty w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni organizuje dzień otwarty. W programie m.in. zwiedzanie muzeum oraz okrętu ORP Błyskawica. Początek o godzinie 10:00.
07.08.2017

Łukasz Kister: Polska pilnie potrzebuje okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety

Wciąż nie zapadła ostateczna decyzja MON dotycząca zakupu okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Resort przyznał ostatnio, że rozważa ich zakup bez pocisków manewrujących, mimo wcześniejszych deklaracji o wspólnym zakupie. Zdaniem ekspertów od bezpieczeństwa to może się okazać nietrafionym pomysłem, który stwarza ryzyko, że na rakiety trzeba będzie czekać latami, a na końcu nie będą one kompatybilne z okrętami. Tymczasem zakup okrętów jest jedną z najpilniejszych potrzeb armii.
07.08.2017

Rosja: Putin przyjął w Petersburgu defiladę marynarki wojennej

Z udziałem około 50 rosyjskich okrętów wojennych i łodzi podwodnych, około 40 samolotów i śmigłowców oraz łącznie 5 000 marynarzy odbyła się w niedzielę w Petersburgu uroczysta defilada rosyjskiej marynarki wojennej. Przyjął ją prezydent Władimir Putin.
30.07.2017

Wodowanie rocznika „Nautologia” nr 154

W roku 60-lecia Polskiego Towarzystwa Nautologicznego w gościnnych progach Muzeum Marynarki Wojennej 26 czerwca odbyło się uroczyste wodowanie rocznika „Nautologia” nr 154 (2017 r.). Wśród uczestników spotkania było wielu znamienitych gości, w tym autorów artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze „Nautologii”. Wśród nich: prof. dr hc. Daniel Duda, kadm. prof. Antoni Komorowski, prof. Jan Kazimierz Sawicki, red. Bohdan Sienkiewicz, red. Władysław Jaszowski i red. Marek Kański, sędzia Witold Kuczorski i inż Zygmunt Choreń oraz
27.06.2017

„Malujemy Gdynię żaglami” – miasto zaprasza dzieci i młodzież

Aktywny wypoczynek, opanowanie tajników żeglarstwa, nawiązanie nowych przyjaźni – to wszystko czeka na dzieci i młodzież, które w ramach nowego projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - "Malujemy Gdynię żaglami" - już w te wakacje wyruszą na morską przygodę. Zajęcia żeglarskie i rejsy po Zatoce Gdańskiej na pokładzie jachtu „Galped”, którego właścicielem jest MOPS, prowadzić będą doświadczeni żeglarze z Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.
21.06.2017

Święto Morza otwiera sezon letni

Święto Morza sięga korzeniami do II Rzeczypospolitej. Jednak dzieje historii i różne koleje losu sprawiły, że wskrzeszenie imprezy w dawnym stylu było możliwe dopiero w 2013 roku. Od tego czasu Święto Morza jest obchodzone regularnie. Tym razem świętowanie rozpocznie się w piątek 23 czerwca.
20.06.2017

Wernisaż wystawy „W morzu twoja droga”

Wystawa "W morzu twoja droga", na którą Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza od 27 czerwca, pozwoli mieszkańcom południowej Polski zobaczyć wyposażenie statków i okrętów oraz poczuć klimat morskiej, wakacyjnej przygody i rejsu w nieznane.
19.06.2017

Święto Morza 2017

Pierwszy raz Święto Morza, którego pomysł wyszedł z szeregów Ligi Morskiej i Kolonialnej, obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim. Potem, co roku w czerwcu, ponawiano imprezę. W trakcie wojny starano się kultywować tę tradycję na pokładach polskich okrętów. Po wojnie zaś Święto Morza zmieniło swój charakter wpisując się w rzeczywistość PRL. Po 1989 roku nie udało się wskrzesić Święta Morza w przedwojennym stylu. Udało się to dopiero w r
05.06.2017

„Gdynia morzem pachnąca - Obserwatorium zmian w latach 1884-2016”

Wydawnictwo Porta Mare – Pomorska Oficyna Wydawniczo–Reklamowa i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na promocję albumu "GDYNIA MORZEM PACHNĄCA - Obserwatorium zmian w latach 1884-2016 "autorstwa Haliny Wasielke-Cieślak i Jerzego Drzemczewskiego.
31.05.2017

Smocze Łodzie 2017: regaty trójmiejskich instytucji kultury po raz dziewiąty

IX Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury odbędą się 26 maja o godzinie 17:00. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, tradycyjnie, jest gospodarzem oraz organizatorem wydarzenia.
23.05.2017

Tłumy na Marynarskiej Nocy Muzeów w Gdyni (foto)

Marynarka Wojenna na Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku odwiedzających również nie zabrakło. Aby zobaczyć przygotowane atrakcje, trzeba było czekać w długich kolejkach.
21.05.2017

Marynarka Wojenna w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica, wystaw czasowych i Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego Muzeum MW, a także pokaz musztry paradnej, oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznych.
19.05.2017

Ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła” po raz czwarty wyrusza na poszukiwania

W sobotę 20 maja 2017 roku, o godzinie 14.00, z portu w Gdyni w ramach projektu „Santi Odnaleźć Orła” wyruszy ekspedycja badawcza, mająca na celu odnalezienie wraku sławnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”. Członkowie ekspedycji mają zamiar ostatecznie zweryfikować hipotezę, według której przyczyną zatonięcia polskiego okrętu mógł być atak bombowy brytyjskiego samolotu. Trójmiejscy badacze planują przeszukać obszar dna Morza Północnego o powierzchni 1350 km² wokół pozycji domniemanego ataku lotniczego. Zakończenie eksp
15.05.2017

Spotkanie z bohaterami pionierskiej wyprawy przez Atlantyk z 1959 roku

Janusz Misiewicz i Jerzy Tarasiewicz - bohaterowie pionierskiej wyprawy z 1959 roku, starą szalupą z m/s „Batory” przez Atlantyk - opowiedzą o tym śmiałym i nieco dziś zapomnianym epizodzie z historii polskiego żeglarstwa.
30.04.2017

Album z Garlanda tylko do 7 maja 2017

Do 7 maja będzie można jeszcze oglądać w Muzeum Marynarki Wojennej wystawę archiwalnych fotografii „Album z Garlanda”. Wystawę tworzy zbiór wyjątkowych fotografii, wykonanych w czasie II wojny światowej przez członka załogi ORP „Garland” – starszego marynarza Henryka Nowakowskiego. To swoisty portret załogi okrętu - zdjęcia marynarzy, kolegów autora – na okręcie, w czasie wolnym od obowiązków służbowych i na lądzie.
03.04.2017

Na ratunek dokumentacji technicznej ORP „Wicher” i ORP „Burza”

Thales podpisał z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni porozumienie, w ramach którego firma przekaże środki na rekonstrukcję dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza”.
30.03.2017

„Le Quy Don – Polak potrafi” - pokaz filmu

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza w czwartek 30 marca na premierową prezentację filmu dokumentalnego autorstwa Bohdana Sienkiewicza „Le Quy Don”, poświęconego budowie i dziewiczej podróży żaglowca szkolnego, zbudowanego w Gdańsku dla Marynarki Wojennej Wietnamu.
17.03.2017

O historii floty wojennej II RP

W siedemnaście dni po odzyskaniu niepodległości przez Rzeczpospolitą, 28 listopada 1918 roku, naczelnik państwa Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. W Modlinie sformowano pierwsze jednostki. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie Batalion Morski wraz z generałem Józefem Hallerem, 10 lutego 1920 roku zaślubił Polskę z Bałtykiem. Te i inne fakty z historii floty wojennej w okresie II RP przedstawi Aleksander Gosk.
22.02.2017

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP

W ubiegły weekend (17-19.02.2017 roku) w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP, w której wzięło udział ponad 100 instruktorów z całej Polski. Było to wydarzenie inaugurujące obchody Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce.
20.02.2017

Kino z żaglami w tle – nie tylko dla wilków morskich

Morski portret Rudolfa Krautschneidera, dramatyczny „Cudem ocalony" o akcji ratowniczej podczas regat Vendée Globe z 1997 roku i opowieść 10-letniej Aurory Ulani, która większość życia spędziła na jachcie. To tylko niektóre produkcje, które zobaczymy w sobotę 18 lutego w Gdyni na Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm.
14.02.2017

Józef Haller bohaterem wystawy w Muzeum Marynarki Wojennej

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm RP rokiem generała Józefa Hallera. Z tej okazji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowało wystawę pt. „Generał Józef Haller, bohater odrodzonej Rzeczypospolitej i odzyskanego Pomorza".
10.02.2017

Z mundurem pożegnał się dowódca najsłynniejszego polskiego niszczyciela ORP Błyskawica

Na okręcie-muzeum ORP Błyskawica odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzących do rezerwy. Z mundurem pożegnał się między innymi dotychczasowy dowódca najsłynniejszego polskiego niszczyciela – kmdr por. Jerzy Łubkowski.
31.01.2017

50 lat temu powstał najpopularniejszy program morski w Polsce

50 lat minęło gdy pod dowództwem Bohdana Sienkiewicza wypłynął na szerokie wody program, który oglądały tysiące młodych ludzi spragnieni wiedzy o morzu i przeżycia przygody pod żaglami.
05.01.2017

Dla dzieci: ferie w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza dzieci na zajęcia w czasie ferii zimowych. Przez dwa tygodnie (16 - 27 stycznia) od poniedziałku do młodzi miłośnicy morza będą mogli wziąć udział w przedpołudniowych zabawach tematycznych oraz zajęciach plastycznych.
04.01.2017

Konferencja Prace Podwodne 2016

8 grudnia 2016 roku w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się Konferencja Prace Podwodne 2016.
14.12.2016

Konferencja Prace Podwodne 2016 już za tydzień

Prace podwodne bez tajemnic. 8 grudnia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się IV edycja konferencji „Prace Podwodne”. To spotkanie środowiska firm nurkowych, hydrotechnicznych oraz specjalistycznych z branży przemysłu podwodnego.
02.12.2016

Wystawa w 50. rocznicę śmierci kpt. ż. w. Tadeusza Meissnera

W piątek, 23 września o godzinie 17 w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się wernisaż wystawy przedstawiającą karierę morską kpt. ż. w. Tadeusza Meissnera. Umieszczone na planszach zdjęcia pochodzą z archiwum rodziny Meissnerów, Śląskiego i Małopolskiego Archiwum Morskiego oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawę wzbogacają liczne pamiątki po kapitanie.
19.09.2016

Wirtualna „Błyskawica” bije rekordy

Pół miliona razy. Tak często miłośnicy popularnej gry „World of Warships” wybierali rozgrywkę z użyciem wirtualnego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Jak czytamy na portalu defence24.pl., w tej grze okazał się on najpopularniejszym okrętem typu premium w klasie niszczycieli.
06.09.2016

Ochrona podwodnego dziedzitwa kulturowego ma wpływ na inwestycje - relacja ze spotkania dotyczącego ratyfikacji Konwencji UNESCO

Cyfrowy system wymiany informacji między poszczególnymi służbami zajmującymi się badaniem dna Bałtyku, to jeden z efektów współpracy w zakresie ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego. W Muzeum Marynarki Wojennej odbyło się spotkanie informacyjno – konsultacyjne dotyczące zagadnień ochrony i badania wraków, związane bezpośrednio z planowaniem przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej ratyfikacji Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego.
23.08.2016

Ochrona podwodnego dziedzictwa kulturowego

Mamy przyjemność poinformować, że 23 sierpnia 2016 roku w sali konferencyjnej Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1 B, na parterze) odbędzie się spotkanie informacyjno – konsultacyjne dotyczące planowanej przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej ratyfikacji Konwencji UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego, które odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO
22.08.2016

Święto Morza w Gdyni - zwiedzanie okrętów, rejsy, chrzest morski

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, chrzest morski, festyn kulinarny - to tylko niektóre z wydarzeń obchodów Święta Morza w Gdyni. W niedzielę swoje święto obchodzić będzie Marynarka Wojenna.
24.06.2016

Na tropie ORP"Orzeł" - polska ekspedycja przebadała 17 wraków

W trakcie zakończonej w weekend, kolejnej już wyprawy w poszukiwaniu wraku ORP "Orzeł", polska ekipa przebadała 17 wraków spoczywających na dnie Morza Północnego u wybrzeży Holandii. Szczątków zaginionego w 1940 r. okrętu nie znaleziono, ale poszukiwania będą kontynuowane.
06.06.2016

U wybrzeży Holandii trwają poszukiwania wraku ORP Orzeł

Zakończył się pierwszy etap wyprawy w poszukiwaniu wraku zaginionego w 1940 r. ORP "Orzeł", którą prowadzi polska ekipa na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii. W ciągu trzech dni zbadano około 50 wraków. W nadchodzącym tygodniu poszukiwania będą kontynuowane.
28.05.2016

Rusza kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku ORP Orzeł

W poniedziałek rusza kolejna wyprawa polskiej ekipy na Morze Północne w poszukiwaniu wraku okrętu podwodnego ORP "Orzeł" zaginionego w maju 1940 r. Uczestnicy ekspedycji sprawdzą, czy okręt nie został zatopiony u wybrzeży Holandii przez niemiecką jednostkę.
22.05.2016

Święto Morza w Gdyni

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy, dni otwarte muzeów i festyn kulinarny - program tegorocznej edycji Święta Morza w Gdyni, wpisanego w obchody 90-lecia miasta, zapowiada się imponująco. Impreza odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.
20.05.2016

ORP Błyskawica w Nocy Muzeów

Nocne zwiedzanie ORP Błyskawica, ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego oraz spotkanie z pilotem Miga-21bis – to tylko niektóre z atrakcji, jakie 3. Flotylla Okrętów wspólnie z Muzeum MW przygotowała w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.
20.05.2016

Smocze Łodzie 2016 – poznaj muzealników od strony wody!

Już w ten piątek, 20 maja 2016 r. o godzinie 16.00 zapraszamy na muzealną imprezę roku!
17.05.2016

Majówka na okręcie

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Okręt-Muzeum ORP Błyskawica zapraszają na kolejną już edycję Błyskawicznej Majówki. Tym razem główną atrakcją dla uczestników będzie jubileusz 40-lecia działalności muzealnej OM ORP Błyskawica.
29.04.2016

Błyskawiczna Majówka na okręcie

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica zapraszają na kolejną już edycję Błyskawicznej Majówki.
21.04.2016

Moc atrakcji - 45. rocznica utworzenia 3. Flotylli Okrętów

11 marca 2016 roku, w porcie wojennym w Gdyni odbyły się obchody z okazji 45. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów. Po uroczystej zbiórce, odbędzie się „Dzień Otwartych Koszar”, w ramach którego będzie można odwiedzić pokłady okrętów oraz zobaczyć sprzęt i wyposażenie jednostek brzegowych wchodzących w skład 3. FO.
11.03.2016

Porozumienie Miasta - Okręty

10 lutego, w 96 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w ramach projektu Miasta-Okręty. Porozumienie z dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zawarli przedstawiciele Poznania, Krakowa oraz Torunia.
11.02.2016

Wystawa Marka Koguta „Kamienice, okręty”

8 lutego, w Klubie Marynarki Wojennej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Marka Koguta pt. "Kamienice, okręty". Wystawa powstała z okazji 90.-tych urodzin Gdyni.
11.02.2016

Seminarium - Rejs ORP Iskra dookoła świata 20 lat później

W czwartek 11 lutego, w Auli Akademii Marynarki Wojennej (wejście od ul. Grudzińskiego) odbędzie się seminarium pt.: „Rejs ORP ISKRA dookoła świata we wspomnieniach jego uczestników - 20 lat później ”. ORP „Iskra” powrócił z rejsu w dniu 10 lutego 1996 roku, po 300 dniach żeglugi i przebytych 37 740 mil morskich. Na pokładzie było 58 osób załogi, w tym 34 podchorążych, 18 osób załogi stałej, 5 wykładowców i lekarz. Seminarium rozpocznie się o godz. 1000 a jego organizatorami są właśnie uczestnicy rejsu.
10.02.2016

Gdynia Miasto Portowe - wystawa plenerowa

Wystawa plenerowa „Gdynia Miasto Portowe” zostanie otwarta w najbliższą niedzielę, 14 lutego o godz. 14:00. Na 18 planszach zobaczymy kilkadziesiąt fotografii przedstawiających budowę i rozwój portu oraz miasta Gdyni od początku do czasów obecnych.
09.02.2016

ORP Błyskawica wystąpi w jednym z hitów gier komputerowych

To prawdziwa gratka dla fanów polskiej marynarki wojennej. Jeden z jej historycznych okrętów pojawi się bowiem w grze komputerowej World of Warships – symulatorze bitew najbardziej znanych okrętów na świecie.
28.09.2015

Przed nami ponad tydzień morskich atrakcji - dzisiaj rozpoczyna się Święto Morza

Już w najbliższą sobotę, 20 czerwca o godz. 12, rozpocznie się oficjalnie Święto Morza w Gdyni. Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji imprezy. Uroczyta inauguracja nastąpi przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.
19.06.2015

Święto Morza już za miesiąc w Gdyni

Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji Święta Morza. Inauguracja imprezy zaplanowana jest na 20 czerwca na godz. 12 przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.
20.05.2015

„Morska” Noc Muzeów

W nadchodzący jak co roku w całej Polsce otworzą się drzwi wszystkich muzeów. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych wystaw i wydarzeń związanych z morzem. Do większości miejsc wstęp będzie bezpłatny lub wymagana będzie symboliczna opłata w wysokości 1 zł.
15.05.2015

Klasyczny, mahoniowy jacht „Bosman II” ma szansę na ponowną morską służbę

Wycofany z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny i brak środków na remont, od kilku lat był plenerowym eksponatem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Został właśnie użyczony Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu.
01.10.2014

Święto Wojska Polskiego w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Z okazji Święta Wojska Polskiego przypadającego 15 sierpnia, zapraszamy do zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wejście na wystawy w budynku oraz na ekspozycję plenerową i na Okręt Muzeum ORP Błyskawica będzie tego dnia darmowe.
12.08.2014

Sukces akcji wydobywczej Muzeum Marynarki Wojennej

Sukcesem zakończyła się akcja wydobycia zabytków techniki morskiej zorganizowana przez Muzeum MW (przy wsparciu Urzędu Morskiego w Gdyni oraz specjalistycznej firmy nurkowej) w środę 16 lipca 2014 roku na Zatoce Gdańskiej (na wysokości plaży w Gdyni Oksywiu).
17.07.2014

Akcja wydobywcza Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej organizuje akcję wydobycia zabytków techniki morskiej z dna Zatoki Gdańskiej. To dwa działa niemieckie kal. 75 mm Infanteriegeschutz 42 oraz Infanteriegeschutz 18 odkryte w wodach zatoki przez Mariusza Szymańskiego.
15.07.2014

Wystawy w Muzeum Marynarki Wojennej

Wystawy czasowe w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pt.:
18.09.2013

Order Białej Róży dla Dowódcy MW

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz MATHEA został odznaczony Komandorskim Orderem Białej Róży. To jedno z najwyższych odznaczeń przyznawanych przez Rząd Finlandii. Uroczystość dekoracji odbyła się w poniedziałek, 27 maja, w Muzeum Marynarki Wojennej. Odznaczenie wręczył premier Rządu Finlandii Jyrki KATAINEN.
28.05.2013

Dzień Morski 2013 w Gdyni: Wodowanie monety NBP z wizerunkiem rakietowego kutra ORP

Kuter rakietowy ORP „GDYNIA”, jest kolejnym okrętem Marynarki Wojennej, którego wizerunek zdobi 2-złotową monetę Narodowego Banku Polskiego. Uroczyste „wodowanie” i „chrzest” nowej monety odbyło się w sobotę, 16 marca, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”.
18.03.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.