• <

Wynik wyszukiwania - "moskwa" - Wiadomości

Konsultacje dot. koncepcji polskiego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba

Od 18 sierpnia do 4 września 2020 r. trwają konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba. Konsultacje otworzyła Pani Minister Anna Moskwa podczas wideokonferencji, w której wzięło udział ponad 40 przedstawicieli samorządów terytorialnych i administracji rządowej z obszaru oddziaływania planowanej drogi wodnej.
21.08.2020

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich na rozwój śródlądowych dróg wodnych

Wody Polskie podpisały umowy o dofinansowanie modernizacji śluz oraz sterowni na stopniach wodnych w Krapkowicach i Januszkowicach, a także na budowę jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy. Modernizacja potrwa od września 2020 do lipca 2023 r. W ramach dofinansowania, w ciągu niespełna trzech lat przeprowadzony zostanie szereg działań, które usprawnią funkcjonowanie trzech obiektów. Co ważne, inwestycje będą przyjazne dla środowiska naturalnego – na obiektach m.in. wybudowane zostaną przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych. Łą
19.08.2020

Spotkanie z dużymi aglomeracjami dotyczące gospodarki ściekowej 10 sierpnia 2020 r

10 sierpnia 2020 r. odbyło się drugie webinarium z aglomeracjami o RLM ≥100 000 dotyczące gospodarki ściekowej w dużych aglomeracjach. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przy udziale przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
14.08.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

Ukraina poskarżyła się ONZ na paradę morską w Sewastopolu

Ukraina zwróciła się do sekretarza generalnego ONZ w związku z przeprowadzeniem przez Rosję defilady morskiej na Krymie z okazji Dnia Marynarki Wojennej, przekazuje Ukrinform.
29.07.2020

Spotkanie MGMiŻŚ z dużymi aglomeracjami dot. gospodarki ściekowej

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przy udziale przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zorganizowało webinarium dotyczące gospodarki ściekowej w dużych aglomeracjach (≥100 000 RLM).
24.07.2020

MGMiŻŚ: Wody Polskie na inwestycje wydały w ub.r. ponad 1 mld zł

Wody Polskie w 2019 roku prowadziły 226 zadań inwestycyjnych na kwotę ok. 1 mld 150 mln zł - poinformowała w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Dodała, że prace były prowadzone m.in. na 26 tys. km rzek.
23.07.2020

Rosja/ Wiceszef MSZ: broń jądrowa USA w Polsce będzie wyrokiem dla aktu Rosja-NATO

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Gruszko powiedział w czwartek, że ewentualna decyzja o przeniesieniu do Polski amerykańskiej broni jądrowej z terytorium Niemiec "będzie wyrokiem" dla Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku.
16.07.2020

Sputnik Polska: Niemcy „stawiają interesy gospodarcze nad zbiorowym bezpieczeństwem”, a cierpi z tego powodu Polska?

Niemcy, uczestnicząc w projekcie gazociągu Nord Stream 2, postawiły swoje interesy gospodarcze nad interesami bezpieczeństwa zbiorowego Unii Europejskiej - stwierdzono w USA.
15.07.2020

Rosja: wkrótce ruszy budowa "rosyjskich mistrali"

W Rosji rozpocznie się wkrótce budowa okrętów wojennych, które mają być odpowiedzią na niedostarczone jej po aneksji Krymu francuskie mistrale - podał we wtorek dziennik "Izwiestija". Według gazety w tym tygodniu nastąpi położenie stępki pod dwie jednostki typu Priboj.
14.07.2020

Zostanie odbudowany jaz Rybojady na rzece Obrze

W 2022 r. w miejsce starego jazu Rybojady na rzece Obrze w gminie Trzciel (Lubuskie) powstanie nowy, który ma poprawić retencjonowanie wód w jeziorach i spowolnienie odpływu wody z rzeki. W czwartek w Gorzowie Wlkp. PGW Wody Polskie podpisały z samorządami Trzciela, Miedzichowa i Pszczewa list intencyjny w tej sprawie.
09.07.2020

Hiszpania/La Vanguardia: Rosja zaniepokojona możliwym przeniesieniem wojsk USA do Polski

Dla Rosji jedną z najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem jest ekspansja NATO w Europie Wschodniej i dlatego Moskwa nie wyklucza podjęcia "środków obronnych", jeżeli dojdzie do przeniesienia części wojsk USA z Niemiec do Polski - pisze w piątek "La Vanguardia".
26.06.2020

PGW Wody Polskie odbuduje jaz Perzyny na rzece Obrze

W ciągu najbliższych trzech lat Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie odbuduje zniszczony jaz Perzyny na rzece Obrze, w gminie Zbąszyń (Wielkopolskie). W czwartek w Poznaniu podpisano list intencyjny w tej sprawie.
26.06.2020

Inauguracyjne posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej 5. kadencji

W siedzibie MGMiŻŚ 16 czerwca 2020 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej 5. kadencji na lata 2020 – 2023. Spotkaniu przewodniczyła Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a otwarcia spotkania dokonała Monika Niemi
26.06.2020

Wody Polskie: Ruszył projekt Stop Powodzi

Dziś odbyła się pierwsza z serii konferencji w ramach projektu Stop Powodzi, realizowanego przez Wody Polskie. Około 200 ekspertów debatowało nad metodyką opracowania Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Aktualizacja planu, rozpoczęta w marcu, będzie zwieńczona powstaniem nowego 6-letniego planu, który będzie obowiązywał od 2022 r.
23.06.2020

Wody Polskie zaktualizują plany zarządzania ryzykiem powodziowym

Wody Polskie prowadzą działania, które mają doprowadzić do aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Nowy 6-letni plan będzie obowiązywał od 2022 r. - ogłoszono we wtorek na konferencji.
23.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Zakończenie prac nad Programem Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej planowane w 2021 r.

Zakończenie prac i przygotowanie ostatecznej wersji Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej wraz z prognozą oddziaływania na środowisko zaplanowano w 2021 r. - poinformowała w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.
14.06.2020

Cena ropy spada, w OPEC+ nie ma jednomyślności

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z 3-miesięcznego maksimum. Wśród krajów OPEC+ nie ma jednomyślności co do dalszych cięć dostaw ropy, do tego dane z USA poddają w wątpliwość siłę ożywienia popytu na paliwa - informują maklerzy.
04.06.2020

Zmiany w sektorze rolnictwa i rybołówstwa tematem wideokonferencji ministrów

13 maja 2020 roku odbyła się wideokonferencja ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentowała Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ. Przedmiotem posiedzenia było podsumowanie zmian zaobserwowanych w sektorach rybołówstwa i rolnictwa będących następstwem rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19, określenie skuteczności środków przyjętych dla sektora rolnictwa UE oraz przekazanie informacji o sposobie realizacji aktualnych programów z zakresu Europejskiego Fundu
15.05.2020

Wiceminister Anna Moskwa uczestniczyła w wideokonferencji ministrów transportu

29 kwietnia 2020 roku odbyła się wideokonferencja ministrów ds. transportu państw UE oraz EFTA. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej reprezentowała Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ.
01.05.2020

Spółka zależna PKP Cargo uzyskała możliwość transportu żywności z Polski do Chin

PKP Cargo Connect, spółka zależna PKP Cargo, uzyskało możliwość transportu żywności koleją z Polski do Chin tranzytem przez Rosję. Transporty będą organizowane w taki sposób, aby zachować rosyjskie restrykcje dotyczące embarga na import żywności z Polski i innych państw UE - poinformowało PKP Cargo we wtorkowym komunikacie.
21.04.2020

Łukaszenka: kupujemy rosyjski gaz drożej niż wynosi jego cena rynkowa

Białoruś kupuje obecnie gaz od Rosji po wyższej cenie, niż nabywcy w Europie – ocenił w poniedziałek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Jego zdaniem Moskwa mogłaby pomóc Białorusi, obniżając cenę surowca na tle spadku cen na rynkach.
14.04.2020

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku coraz wyższa

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje kolejną sesję w reakcji na postępy największych producentów ropy na świecie w osiągnięciu porozumienia w sprawie niższych dostaw ropy. Sytuacja jest tym poważniejsza i wymaga działań, bo na świecie jest coraz niższy popyt na paliwa w sytuacji, gdy wiele światowych gospodarek zostało "zamrożonych", aby powstrzymać epidemię koronawirusa - podają maklerzy.
09.04.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje w reakcji na sygnały, że najwięksi producenci ropy - Arabia Saudyjska i Rosja - mogą zakończyć wojnę cenową na rynku ropy i osiągnąć porozumienie w sprawie ograniczenia dostaw tego surowca na globalne giełdy paliw - podają maklerzy.
07.04.2020

Putin: Rosja jest gotowa do porozumień w ramach OPEC+ i z USA

Rosja jest gotowa do porozumień w ramach OPEC+ i ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w piątek prezydent Władimir Putin. Poinformował, że Rosja może zmniejszyć wydobycie ropy naftowej, ale taka redukcja jest możliwa tylko "po partnersku".
04.04.2020

Wyzwania stojące przed unijnym sektorem rolnictwa i rybołówstwa

25 marca 2020 r. Anna Moskwa – podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wzięła udział w wideokonferencji unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa (AGRIFISH). Przedmiotem nadzwyczajnego posiedzenia były wyzwania stojące przed unijnym sektorem rolnictwa i rybołówstwa w obliczu problemu związanego z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.
27.03.2020

Premier Rumas: rosyjskie firmy będą dostarczać ropę na Białoruś bez premii

Rosyjskie przedsiębiorstwa będą dostarczać ropę na Białoruś bez premii – poinformował we wtorek w Mińsku premier Siarhiej Rumas. Wcześniej Moskwa informowała o osiągnięciu porozumienia z Mińskiem w sprawie dostaw tego surowca.
24.03.2020

USA rozważają sankcje przeciwko Rosji za kryzys na rynku ropy

Pod presją swoich firm naftowych Waszyngton rozważa wywarcie dyplomatycznej presji na Rijad i Moskwę; wobec Rosji przygotowywane są ewentualne sankcje - piszą na łamach "Wall Street Journal" Timothy Puko i Rebecca Elliot.
20.03.2020

Wideokonferencja Wysokiego Szczebla w formacie ministrów ds. transportu

W środę 18 marca 2020 odbyła się wideokonferencja unijnych ministrów ds. transportu, wzięła w niej udział Anna Moskwa, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ.
20.03.2020

USA są gotowe by rozpocząć dostawy ropy naftowej na Białoruś

USA są gotowe niezwłocznie rozpocząć dostawy ropy naftowej na Białoruś – zadeklarował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem.
14.03.2020

Rosja najlepiej przygotowana na wojnę cenową na rynku ropy?

Rosja jest obecnie znacznie lepiej przygotowana do wyjścia obronną ręką z dużego spadku cen ropy naftowej, a wojna cenowa z Arabią Saudyjską pomoże jej wyeliminować z rynku amerykańską ropę z łupków - napisał w czwartek "Financial Times".
12.03.2020

Białoruś złożyła Rosji nowe propozycje w sprawie dostaw ropy

Białoruś złożyła Rosji nowe propozycje w sprawie dostaw ropy – powiedział w Moskwie po spotkaniu z premierem Rosji szef białoruskiego rządu Siarhiej Rumas. Jednocześnie oświadczył, że Mińsk będzie kupować ropę także z innych źródeł.
11.03.2020

Minister Anna Moskwa na posiedzeniu Rady ds. Środowiska

5 marca 2020 r. w Brukseli, odbyło się posiedzenie Rady ds. Środowiska (ENVI), Polskiej delegacji przewodniczyła Pani Anna Moskwa - Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ.
09.03.2020

Białoruś: W marcu planowane dostawy 250 tys. ton ropy z Azerbejdżanu

Azerbejdżański koncern Socar dostarczy w marcu na Białoruś 250 tys. ton ropy naftowej – poinformowało w piątek białoruskie przedsiębiorstwo Biełnaftachim. Pierwszy tankowiec już wypłynął z tureckiego portu Ceyhan.
06.03.2020

Czaputowicz: szefowie MSZ przyjęli stanowisko wspierające Grecję w zabezpieczaniu granic

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE podczas spotkania w Zagrzebiu przyjęli stanowisko wspierające działania Grecji w zabezpieczaniu granic zewnętrznych UE - poinformował w piątek na briefingu dla dziennikarzy w stolicy Chorwacji szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.03.2020

Łukaszenka: Białoruś będzie kupować ropę od Rosji, ale nie na kolanach

Białoruś będzie nadal kupować ropę od Rosji, ale nie będzie co roku 31 grudnia na kolanach prosić o ten surowiec – oświadczył we wtorek białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka. Zapowiedział, że Mińsk będzie kontynuował dywersyfikację dostaw.
03.03.2020

Tysiące ton rosyjskiej ropy trafi na Białoruś przez Litwę

Białoruś kupiła 160 tys. ton ropy, która zostanie dostarczona przez terytorium Litwy - podała w czwartek agencja BiełTA. Jest to ropa rosyjska nabyta na rynku bez marży dla producentów. Mińsk i Moskwa wciąż nie porozumiały się w sprawie dostaw rurociągiem Przyjaźń.
21.02.2020

Nikt z pracowników Urzędu Morskiego w Słupsku nie straci pracy?

Nikt z pracowników nie straci pracy; nie rezygnujemy z inwestycji na tym terenie – powiedziała w czwartek w Sejmie podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa, odnosząc się do kwestii związanych z Urzędem Morskim w Słupsku, który 1 kwietnia br. zostanie zniesiony.
13.02.2020

Minister Anna Moskwa spotkała się z Ambasadorem Wietnamu

10 lutego Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa podjęła Ambasadora Socjalistycznej Republiki Wietnamu w RP Pana Vu Dang Dzunga. Minister podziękowała Ambasadorowi Wietnamu za poparcie udzielone Polsce przez to państwo w wyborach do Rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), które odbyły się w listopadzie ub.r. i zadeklarowała gotowość do współpracy na forum Organizacji.po lewej Ambasador Socjalistycznej Republiki Wietnamu w RP Pana Vu Dang Dzung po prawej Wiceminister Anna Moskwa
11.02.2020

Białoruś i Rosja porozumiały się ws. rekompensat za brudną ropę w rurociągu Przyjaźń

Mińsk i Moskwa porozumiały się w sprawie rekompensat za brudną ropę – podało w poniedziałek biuro prasowe rządu Białorusi. Zanieczyszczona ropa z Rosji, która w kwietniu ubiegłego roku trafiła do rurociągu Przyjaźń, spowodowała straty odbiorców surowca
20.01.2020

Homeltransnafta o technicznych możliwościach rewersu ropy z Polski

Dostawy ropy z Gdańska na Białoruś rewersem przez rurociąg Przyjaźń są technicznie możliwe, jednak Polska nie może pompować ropy jednocześnie w obu kierunkach – powiedział w środę Andrej Wiariha, wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni.
15.01.2020

Mińsk i Moskwa nie wynegocjowały taryf na tranzyt ropy

Mińsk i Moskwa nie zdołały uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 roku.
13.01.2020

Putin i Merkel mówili o budowie Nord Stream 2, Iranie i Libii

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel poparli w sobotę ukończenie gazociągu Nord Stream 2 i zabiegi na rzecz rozejmu w Libii. Merkel wezwała do dokładnego zbadania katastrofy zestrzelonego w Iranie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.
11.01.2020

USA sprzeciwiają się drugiej nitce Tureckiego Potoku

USA sprzeciwiają się drugiej nitce Tureckiego Potoku, przeznaczonej do eksportu rosyjskiego gazu przez Bułgarię do Europy Południowo-Wschodniej - oświadczył w piątek w wywiadzie dla bułgarskiego radia zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych David Hale.
10.01.2020

Turecki Potok - gazociąg, którym rosyjski gaz trafi na południe Europy

Rosja podjęła decyzję o budowie Tureckiego Potoku (Turkish Stream) po rezygnacji z budowy gazociągu South Stream, który miał dostarczać gaz rosyjski, również południową trasą, po dnie Morza Czarnego, przez terytorium Bułgarii.
08.01.2020

PERN: transport ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń bez zakłoceń

Transport tranzytem przez Białoruś rosyjskiej ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń” do Polski odbywa się bez zakłoceń - poinformował w piątek PERN, odnosząc się do informacji o wstrzymaniu przez Rosję dostaw surowca do białoruskich rafinerii.
03.01.2020

Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś

Rosja wstrzymała od 1 stycznia dostawy ropy na Białoruś rurociągiem Przyjaźń – poinformował w piątek państwowy białoruski koncern Biełnaftachim. Według strony rosyjskiej tranzyt w kierunku zachodnim przez Białoruś jest realizowany „w pełnym zakresie”.
03.01.2020

Mińsk i Moskwa częściowo porozumiały się w sprawie gazu; nie ma umowy ws. ropy

Ambasador Białorusi i prezes Gazpromu podpisali 31 grudnia wieczorem protokół w sprawie cen gazu dla Białorusi na styczeń i luty 2020 r. – poinformowało rosyjskie przedsiębiorstwo. Wciąż nie ustalono kontraktów na dostawy ropy.
01.01.2020

Putin liczy na porozumienie gazowe z Ukrainą, mówi o utrzymaniu tranzytu

Prezydent Władimir Putin zapewnił w czwartek, że Rosja jest gotowa, by poszukiwać rozwiązania kwestii gazowych i wyraził nadzieję na porozumienie z Ukrainą w sprawie tranzytu, który - jak zadeklarował - Moskwa chce utrzymać.
19.12.2019

Rada UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

16-17 grudnia 2019 r., w Brukseli, odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Polskiej delegacji przewodniczyła Anna Moskwa - Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ.
19.12.2019

Naftohaz: możliwość zawarcia nowego kontraktu gazowego z Rosją bliska zeru

Prawdopodobieństwo podpisania nowego, mającego obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę na Zachód jest bliskie zeru - oświadczył w środę szef ukraińskiego państwowego koncernu paliwowego Naftohaz Andrij Kobolew.
18.12.2019

Handelsblatt: dla Nord Stream 2 zaczyna się wyścig z czasem

Niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt" nie ma wątpliwości, że sankcje USA przeciwko Nord Stream 2 zostaną przyjęte. Dla spółki budującej gazociąg oznacza to początek wyścigu z czasem i konieczność jak najszybszego ułożenia reszty rur.
18.12.2019

Wicepremier Borisow: Rosja zainwestuje pół miliarda dolarów w modernizację portu w Tartusie

Rosja zainwestuje pół miliarda dolarów w modernizację portu w syryjskim Tartusie nad Morzem Śródziemnym, który przekazano jej w zarządzanie – poinformował we wtorek wicepremier Jurij Borisow w trakcie wizyty roboczej w Syrii.
17.12.2019

Wiceszef KE: w czwartek kolejna runda rozmów gazowych UE-Rosja-Ukraina

Kolejna runda trójstronnych rozmów gazowych między Unią Europejską, Rosją i Ukrainą w sprawie uzgodnienia kontraktu gazowego odbędzie się w czwartek - poinformował we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.
17.12.2019

Kreml: Putin i Merkel omówili tranzyt gazu przez Ukrainę i Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o kwestii tranzytu gazu rosyjskiego przez Ukrainę w przyszłym roku i o budowie gazociągu Nord Stream 2 - poinformowały w poniedziałek służby prasowe Kremla.
16.12.2019

Ostatnie posiedzenie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej IV Kadencji

11 grudnia 2019 r. w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbyło się ostatnie posiedzenie Członków Krajowej Rady Gospodarki Wodnej wykonujących zadania Państwowej Rady Gospodarki Wodnej IV Kadencji będącej organem doradczym Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawach gospodarki wodnej.
14.12.2019

Udrażnianie koryta Wisły pod Płockiem w ramach prac przeciwpowodziowych

Do 80 tys. metrów sześc. osadów ma zostać wydobytych z koryta Wisły w miejscowościach Maszewo i Dobrzyków pod Płockiem (Mazowieckie). Prace te, w ramach działań przeciwpowodziowych Wód Polskich, potrwają do 23 grudnia. Ich koszt przekracza 2,2 mln zł.
13.12.2019

Raport: Zimą wystarczy gazu dla UE. Nie potrzeba dostaw przez Ukrainę

Europie tej zimy nie zabraknie gazu ziemnego, nawet jeżeli nie dojdzie do zawarcia nowego porozumienia ws. dostaw z Rosji przez Ukrainę - wynika z niemieckiego raportu publikowanego w środę. Obecna umowa ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem roku.
04.12.2019

Otwarto płatną autostradę między Moskwą i Petersburgiem. Czas przejazdu wyniesie 6,5 godziny

W Rosji w środę otwarto oficjalnie płatną autostradę Moskwa-Petersburg (M11); czas przejazdu między obiema metropoliami wyniesie ok. 6,5 godziny; budowa trwała od 2010 roku i wówczas wywołała protesty w związku z wyrębem drzew w podmoskiewskich Chimkach.
27.11.2019

Rosja ma oddać sprzęt zdemontowany ze zwróconych okrętów

Ukraina zwróci się do Rosji o oddanie sprzętu zdemontowanego z okrętów przejętych w Cieśninie Kerczeńskiej i zwróconych stronie ukraińskiej w ostatnich dniach - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, który witał jednostki w porcie wojennym w Oczakowie.
21.11.2019

Ukraiński admirał: okręty zwrócone przez Rosjan zostały całkowicie ogołocone

Okręty marynarki wojennej Ukrainy, przejęte przez Rosję w incydencie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, przed zwrotem ich właścicielowi zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko.
20.11.2019

Rosyjska aktywistka staje przeciwko Nord Stream 2

Rosyjska aktywistka ekologiczna Jewgienija Czyrikowa wystąpiła z inicjatywą internetowego flash mobu przeciwko budowanemu przez Rosję gazociągowi Nord Stream 2. Poinformowała, że poparł ją jeden z liderów opozycji antykremlowskiej, słynny szachista Garri Kasparow.
11.11.2019

Podpisano memorandum ws. współpracy portów Szczecin-Świnoujście i Rotterdam

W Rotterdamie podpisano w środę memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy między portem Szczecin-Świnoujście i portem w Rotterdamie. W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
30.10.2019

UE: Rozmowy ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę zakończone fiaskiem

Kolejna runda rozmów między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską ws. tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę od 2020 r. zakończyła się fiaskiem. Pertraktacje, które odbyły się w poniedziałek w Brukseli, nie przyniosły rozstrzygnięcia przez postawę Moskwy.
28.10.2019

Ustawa o pracy na statkach rybackich - z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracy na statkach rybackich - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy regulują m.in. uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów.
18.10.2019

Zakończyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH)

W dniach 14-15 października 2019 r., w Luksemburgu, odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Polskiej delegacji przewodniczyła Pani Anna Moskwa - Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ.
18.10.2019

W piątek podpisanie umowy z wykonawcą przekopu Mierzei Wiślanej

W piątek w Elblągu nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Najkorzystniejszą ofertę na wykonanie kanału żeglugowego złożyło polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix, które zaproponowało cenę 992 mln 270 tys. zł.
03.10.2019

Gazprom: dokończymy Nord Stream 2 w każdym wypadku, także bez zgody Danii

Wiktor Zubkow, szef rady dyrektorów (rady nadzorczej) koncernu Gazprom powiedział w środę, że na ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 potrzebnych jest 4-5 tygodni i że trasa ta powstanie "w każdym wypadku", a przy braku zgody Danii ominie jej wody.
02.10.2019

Wizyta ministra ds. wody i kanalizacji Senegalu w MGMiŻŚ

Minister Marek Gróbarczyk spotkał się w poniedziałek w siedzibie MGMiŻŚ z ministrem wody i kanalizacji Senegalu Serigne Mbaye Thiamem.
30.09.2019

Gróbarczyk dla PAP: Umowa z wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną 4 października

Umowa z wykonawcą przekopu przez Mierzeję Wiślaną zostanie podpisana 4 października tego roku - poinformował PAP w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
30.09.2019

MGMiŻŚ: Działania rządu po awarii kolektorów Czajki pozytywnie ocenione przez HELCOM

Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) bardzo pozytywnie oceniła działania rządu po awarii kolektorów przesyłających ścieki do "Czajki" - przekazała w piątek wiceminister GMiŻŚ Anna Moskwa. Jak zapewniła, rząd zrobi wszystko, aby Polska nie poniosła konsekwencji w tej sprawie.
27.09.2019

MGMiŻŚ: dzienny koszt utrzymania zastępczego rurociągu to ok. 50 tys. złotych

Dzienny koszt utrzymania zastępczego rurociągu przesyłającego ścieki do "Czajki" na Wiśle wynosi około 50 tysięcy złotych - poinformowała w piątek wiceszefowa MGMiŻŚ Anna Moskwa. Kwota ta obejmuje m.in. paliwo, monitoring, oświetlenie i pracę ludzi.
27.09.2019

Senat za ustawą o pracy na statkach rybackich

Senat przyjął w czwartek bez poprawek ustawę o pracy na statkach rybackich. Nowe przepisy regulują m.in. uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów.
27.09.2019

Łukaszenka o poszukiwaniu alternatywy dla rosyjskich źródeł ropy

Białoruś bada możliwości sprowadzania ropy z innych kierunków niż rosyjski; najkorzystniejszą z alternatyw jest rewers surowca rurociągiem Przyjaźń z Polski – powiedział w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.
27.09.2019

Ukraina zgromadziła największe zapasy gazu od dziewięciu lat

Ukraina przed nadchodzącą zimą zgromadziła największe od ostatnich dziewięciu lat zapasy gazu; w podziemnych zbiornikach do jego przechowywania znajduje się 20 mld m sześc. surowca - poinformował we wtorek państwowy operator sieci przesyłowych gazu, Ukrtranshaz.
24.09.2019

MGMiŻŚ: na początku października podpisanie umowy z wykonawcą przekopu Mierzei Wiślanej

Na początku października nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną- poinformowała PAP w sobotę wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Najkorzystniejszą ofertę złożyło polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.
21.09.2019

Ukraiński minister energetyki: Bezpośrednie dostawy gazu z Rosji na warunkach rynkowych

Kontrakt na bezpośrednie dostawy gazu z Rosji na Ukrainę możliwy jest wyłącznie na warunkach rynkowych - oświadczył w piątek ukraiński minister energetyki Ołeksij Orżel, komentując przeprowadzone dzień wcześniej w Brukseli trójstronne konsultacje gazowe.
21.09.2019

„Le Monde”: Francuski sztab generalny przygotowuje powrót do dialogu z Moskwą

"Le Monde" pisze w piątek o przygotowaniach do wznowienia współpracy wojskowej między Paryżem a Moskwą. Trwają rozmowy między szefami sztabów generalnych i dyrektorami wywiadu wojskowego; ci ostatni według francuskiej gazety nigdy kontaktów nie wstrzymali.
21.09.2019

Warszawa: Przez deszcz ścieki spływają do Wisły

W związku z opadami deszczu zwiększył się odpływ ścieków i wód opadowych z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy. Nadwyżka trafia obecnie do Wisły - przekazał w środę PAP Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Wód Polskich.
18.09.2019

MGMiŻŚ: Przepompownia ścieków do oczyszczalni Czajka działa w 100 proc.

Osiągnięto 100 proc. wydajność przepompowywania ścieków do oczyszczalni Czajka - poinformowała wiceszefowa MGMiŻŚ Anna Moskwa podczas sobotniej konferencji, na której apelowano też m.in. o oszczędzanie wody.
14.09.2019

Dworczyk: w tym tygodniu rurociąg na moście pontonowym osiągnie 100 proc. wydajności

W tym tygodniu rurociąg na moście pontonowym osiągnie 100 proc. wydajności - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że ścieki całkowicie przestaną wpływać do Wisły najprawdopodobniej do piątku.
09.09.2019

KE: 19 września trójstronne rozmowy gazowe z Rosją i Ukrainą

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek, że 19 września odbędą się trójstronne rozmowy z Rosją i Ukrainą na temat dostaw gazu. Bruksela chciałaby zabezpieczyć nowy, długoterminowy kontrakt, po tym jak z końcem bieżącego roku wygaśnie obecny.
09.09.2019

W przyszłym tygodniu orzeczenie sądu UE w sprawie gazociągu OPAL

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu w najbliższy wtorek wyda orzeczenie w sprawie decyzji Komisji Europejskiej, dotyczącej umożliwienia Gazpromowi większego wykorzystania gazociągu OPAL - poinformowały służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE.
07.09.2019

Putin: w sprawie traktatu pokojowego z Japonią jest wiele pytań

W sprawie zawarcia traktatu pokojowego między Moskwą i Tokio jest "masa pytań", w tym dotyczących kwestii wojskowych i wykraczających poza relacje dwustronne - oznajmił prezydent Władimir Putin w reakcji na apel premiera Japonii Shinzo Abego o zawarcie umowy.
05.09.2019

Putin i Modi za kontynuowaniem „zgodnej z prawem współpracy” z Iranem

Prezydent Rosji i premier Indii, Władimir Putin i Narendra Modi, opowiedzieli się za kontynuowaniem "zgodnej z prawem gospodarczej i handlowej współpracy" z Iranem - wskazano w oświadczeniu, wydanym po spotkaniu liderów w kuluarach 5. Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku.
04.09.2019

Dworczyk: Do środy zakończy się budowa zbiornika, do którego będę zbierane nieczystości

Do jutra zakończy się budowa zbiornika, do którego będę zbierane nieczystości - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
04.09.2019

Pence: Sojusz Polski i USA nigdy nie był tak silny, jak obecnie

Sojusz Polski i USA nigdy nie był tak silny, jak obecnie - oświadczył w poniedziałek w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że liczy, iż jeszcze w tym roku uda się podpisać finalne umowy ws rozszerzenia obecności wojskowej USA w Polsce.
03.09.2019

Pence: Jesteśmy wdzięczni za odważne przeciwstawienie się projektowi Nord Stream 2

Prezydent Trump i ja jesteśmy naprawdę wdzięczni za wasze odważne przeciwstawienie się projektowi Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek wiceprezydent USA Mike Pence po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
02.09.2019

Wiceprezydent USA: Moskwa chce podzielić nasz sojusz wykorzystując ropę i gaz

Moskwa chce podzielić nasz sojusz wykorzystując ropę i gaz, ale zarówno Polska, jak i USA zajęły twarde stanowisko ws. niezależności energetycznej i bezpieczeństwa - mówił w poniedziałek w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence.
02.09.2019

W poniedziałek na Wiśle rozpocznie się spławianie mostu pontonowego

W poniedziałek o godz. 11 na Wiśle, za mostem Grota-Roweckiego, rozpocznie się spławianie elementów mostu pontonowego, na którym zostaną ułożone rury do przesyłu ścieków, do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - poinformowało PAP Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak dodano, montowanie mostu ma rozpocząć się we wtorek.
02.09.2019

Polsko-Ukraińska Komisja ds. Wód Granicznych podsumowała roczną współpracę

Po dwudniowych obradach, 30 sierpnia został podpisany protokół z 18. posiedzenia Polsko – Ukraińskiej Komisji ds. Wód Granicznych. Ze strony polskiej protokół podpisała Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ze strony ukraińskiej Iryna Ovcharenko, przewodnicząca Państwowej Agencji ds. Zasobów Wodnych Ukrainy.
02.09.2019

Dworczyk: Wojsko bardzo sprawnie sobie radzi z budową mostu pontonowego na Wiśle

Wojsko Polskie bardzo sprawnie radzi sobie z budową na Wiśle mostu pontonowego, na którym zostanie ułożony rurociąg do przesyłania ścieków - ocenił w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że decyzję w tej sprawie można było podjąć 48 godzin szybciej.
31.08.2019

Dworczyk: Robimy wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły

Most pontonowy przez Wisłę zostanie spięty we wtorek - zapowiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Na przeprawie ma zostać zamontowany tymczasowy system przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Robimy wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły - zapewnił.
30.08.2019

Minister Anna Moskwa na spotkaniu kierownictwa Portu Gdańsk z ambasadorami

W Gdańsku 22 sierpnia 2019 roku odbyło się spotkanie kierownictwa Portu Gdańsk z ambasadorami oraz przedstawicielami ambasad Białorusi, Gruzji, Chin, Holandii, Indonezji, Korei, Malezji, Węgier, Ukrainy oraz Rumunii. W wydarzeniu wzięła udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa.
27.08.2019

Prasa: Rosja odpowie na amerykańskie testy rakietowe pociskami Kalibr

Rosyjscy wojskowi są gotowi do symetrycznej odpowiedzi na próby pocisków, przeprowadzone przez Stany Zjednoczone - pisze w poniedziałek dziennik "Wiedomosti"; cytowany przez gazetę ekspert uważa, że Rosja wykorzysta w tym celu pociski manewrujące Kalibr.
26.08.2019

Prezydent Ukrainy: Wkrótce decyzje w sprawie wymiany jeńców z Rosją

Decyzje w sprawie wymiany więźniów i zatrzymanych między Rosją i Ukrainą zapadną w najbliższych dniach – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według mediów Kijów i Moskwa uzgodniły wymianę w formacie 33 na 33 osoby.
23.08.2019

W MGMiŻŚ odbyło się spotkanie z delegacją rumuńskiego Ministerstwa Transportu

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej 8 sierpniaodbyło się spotkanie z delegacją rumuńskiego Ministerstwa Transportu. Wizyta miała związek z planowanymi na 18 września w Bukareszcie konsultacjami PL-RO.
23.08.2019

„RBK”: Wymiana jeńców z Ukrainą może ożywić rozmowy o powrocie Rosji do G8

Przygotowywane przez Rosję wydanie aresztowanych i skazanych obywateli Ukrainy może otworzyć drogę do spotkania w formacie normandzkim i zaktywizować dyskusję nad kwestią powrotu Rosji do G8 - ocenia w czwartek rosyjski dziennik "RBK".
22.08.2019

Szef niemieckiej dyplomacji apeluje do Rosji o gotowość do dialogu ws. konfliktu na Ukrainie

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zaapelował w środę do Rosji o gotowość do dialogu ws. konfliktu na wschodzie Ukrainy. Oznajmił też, że rozwiązanie trudnych kwestii w polityce międzynarodowej można osiągnąć tylko przy udziale Moskwy.
21.08.2019

Czaputowicz: Polska ważnym odniesieniem dla polityki USA

Polska stanowi ważny punkt odniesienia dla polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych – podkreślił we wtorek w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po rozmowie z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.
21.08.2019

Czaputowicz dla „Rz”: W sprawie Iranu Polska może udzielić wsparcia politycznego

W razie konfliktu z Iranem Polska mogłaby udzielić Stanom Zjednoczonym wsparcia politycznego - powiedział "Rzeczpospolitej" szef MSZ Jacek Czaputowicz.
19.08.2019

Ustawa o pracy na statkach rybackich po pierwszym czytaniu w Sejmie

Kwestie związane z życiem i pracą na statkach rybackich, uprawnienia rybaków i obowiązki armatorów przewiduje projekt ustawy o pracy na statkach rybackich, którego pierwsze czytanie odbyło się w piątek na posiedzeniu sejmowych komisji.
09.08.2019

Projekt nowych przepisów w sprawie wód balastowych

Dostosowanie do polskiego prawa wymogów międzynarodowej konwencji o kontroli i postępowaniu z wodami balastowymi zakłada projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniom morza, rozpatrywany przez sejmową komisję gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
08.08.2019

Rosyjskie MSZ wezwało ambasadora Japonii w związku z Kurylami

Rosyjskie MSZ poinformowało we wtorek, że wezwało ambasadora Japonii w Rosji Toyohisę Kozukiego, aby wyrazić ubolewanie z powodu - jak to ujęło - krytyki ze strony Tokio, graniczącej z "próbą ingerowania w wewnętrzne sprawy Rosji".
07.08.2019

Putin do Trumpa: Opracujemy nowe pociski nuklearne, jeśli wy to zrobicie

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w poniedziałek, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli USA zaczną to robić po tym, jak wycofały się z traktatu INF.
06.08.2019

Szef Pentagonu za rozmieszczeniem rakiet średniego zasięgu w regionie Pacyfiku

Nowy minister obrony USA Mark Esper powiedział w sobotę, że jest za rozmieszczeniem stosunkowo szybko - w ciągu miesięcy - konwencjonalnych pocisków średniego zasięgu w regionie Pacyfiku. Dzień wcześniej USA formalnie wycofały się z przełomowego układu o kontroli zbrojeń INF z 1987 r.
05.08.2019

Premier Rosji złożył wizytę na Kurylach; Japonia protestuje

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew złożył w piątek wizytę na jednej z Wysp Kurylskich, wywołując ostry sprzeciw władz w Tokio w kwestii, która zatruwa rosyjsko-japońskie relacje od ponad 70 lat.
03.08.2019

Senat za nowelą ustawy o portach

Senatorowie nie zgłosili poprawek do noweli ustawy o portach i przystaniach morskich. Ma ona m.in. wprowadzić możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów.
02.08.2019

Ukraina: Sąd aresztował rosyjski tankowiec, który blokował Cieśninę Kerczeńską

Ukraiński sąd nałożył areszt na rosyjski tankowiec Neyma, który blokował ruch w Cieśninie Kerczeńskiej podczas ataku Rosjan na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w listopadzie ub.r. - poinformował w środę główny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios.
30.07.2019

Ukraina: Ambasada USA chwali działania Kijowa ws. rosyjskiego tankowca

Ambasada USA na Ukrainie pochwaliła w piątek działania władz w Kijowie wobec rosyjskiego tankowca, zatrzymanego za udział w listopadowym ataku na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz uwolnienie załogi tej jednostki.
26.07.2019

Ukraina/Ombudsman: Jest porozumienie ws. uwolnienia przez Rosję 24 marynarzy

Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa oświadczyła, że zawarto porozumienie ws. uwolnienia przez Rosję 24 ukraińskich marynarzy, zatrzymanych w listopadzie przez siły rosyjskie w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Moskwa nie potwierdziła tych informacji.
24.07.2019

Rosja/Rosrybołowstwo: Zatrzymanie łodzi rybackiej w Korei Północnej bezprawne

Rosyjska łódź rybacka, przetrzymywana od tygodnia przez północnokoreańską straż przybrzeżną, nie była na wodach Korei Płn., gdy ją zatrzymano; Pjongjang działał więc bezprawnie - oświadczyła w środę rosyjska Federalna Agencja Rybołówstwa (Rosrybołowstwo).
24.07.2019

Rosja chce śledztwa ws. incydentu nad Morzem Japońskim

Zastępca ambasadora Rosji Maksim Wołkow poinformował, że jego kraj chce śledztwa w sprawie zarzutów ze strony Korei Płd. dotyczących naruszenia jej przestrzeni powietrznej nad Morzem Japońskim przez rosyjski samolot wojskowy - powiedział deputowany Korei Płd. Jun Sang-hiun.
24.07.2019

Ambasada Rosji w Korei Płn.: zatrzymano załogę rosyjskiej łodzi rybackiej

Korea Północna od tygodnia przetrzymuje załogę łodzi rybackiej, 15 Rosjan i dwóch Koreańczyków z Południa, którzy zdaniem Pjongjangu znaleźli się na zabronionym akwenie - poinformowała w środę ambasada Rosji w Korei Płn.
24.07.2019

Rosyjskie ministerstwo obrony: Wykonano chińsko-rosyjski lot patrolowy

Rosja przeprowadziła we wtorek wspólnie z Chinami pierwszy patrol powietrzny w rejonie Azji i Pacyfiku – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Operacja spowodowała oddanie strzałów ostrzegawczych przez samoloty Korei Pd. oraz protest Japonii.
24.07.2019

Rosja: Wbrew nadziejom ukraińscy marynarze pozostaną w areszcie śledczym

Sąd w Moskwie przedłużył w środę o kolejne trzy miesiące areszt wszystkim 24 marynarzom ukraińskim, którzy w listopadzie zeszłego roku zatrzymani zostali w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej na przejętych przez Rosję okrętach wojennych.
17.07.2019

Ukraina: Biuro prezydenta oczekuje od Rosji uwolnienia 24 marynarzy w najbliższym czasie

Biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oczekuje w najbliższym czasie uwolnienia przetrzymywanych przez Rosję od listopada 24 marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej – oświadczył we wtorek zastępca szefa biura Wadym Prystajko.
17.07.2019

Sejmowa komisja przyjęła projekt noweli ustawy o portach

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyjęła we wtorek projekt noweli ustawy o portach i przystaniach morskich z poprawkami. Ma on m.in. wprowadzić możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów.
17.07.2019

Flota Czarnomorska ćwiczy gotowość bojową w związku z manewrami NATO

Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej rozpoczęły w piątek ćwiczenia gotowości bojowej na Morzu Czarnym; ćwiczenia określono jako "planowe", ale służby prasowe Floty Czarnomorskiej zaznaczają, że odbywają się one na tle manewrów NATO Sea Breeze.
05.07.2019

MGMiŻŚ: prace analityczne dotyczące modernizacji Odry – pod koniec lipca

Prace analityczne, dotyczące modernizacji Odry podwyższającej klasę żeglowności rzeki, mają być dostępne pod koniec lipca br. – poinformowało w środę MGMiŻŚ podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.
03.07.2019

Minister Moskwa na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska

W Brukseli 26 czerwca 2019 r. odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska. Wzięła w nim udział Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
01.07.2019

Putin: Nie ma decyzji w sprawie aresztowanych ukraińskich marynarzy

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że na razie "nie ma decyzji" w sprawie aresztowanych w Rosji marynarzy ukraińskich. Putin przekazał, że rozmawiał na ten temat z prezydentem USA Donaldem Trumpem w kuluarach szczytu G20 w Osace.
29.06.2019

UE przeprowadzi ćwiczenia na wypadek zagrożeń hybrydowych

UE planuje przeprowadzenie ćwiczeń na poziomie ministrów, by lepiej przygotować Wspólnotę na zagrożenia hybrydowe. Działania, które organizuje obejmująca unijną prezydencję Finlandia, mają być sygnałem dla potencjalnych napastników i zniechęcać do brania na cel "28".
28.06.2019

Izrael: Patruszew kwestionuje stanowisko USA ws. drona i tankowców

Rosja dysponuje informacjami wywiadu wojskowego pokazującymi, że dron USA zestrzelony w zeszłym tygodniu przez Irańczyków znajdował się w irańskiej przestrzeni powietrznej - oświadczył we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew.
25.06.2019

Białoruś: oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie 8 miesięcy

Pełne oczyszczenie rurociągu Przyjaźń zajmie co najmniej osiem miesięcy – ocenił wicedyrektor Homeltransnafty, białoruskiego operatora Przyjaźni, Andrej Wiariha na łamach gazety „Wiestnik Biełnieftiechima”. W kwietniu do magistrali trafiła zanieczyszczona ropa z Rosji.
24.06.2019

Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

W Luksemburgu 18 czerwca na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa przedstawiła stanowisko Polski w zakresie rybołówstwa. W stosunku do rozporządzenia o Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim na okres kolejnej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 Polska zajęła twarde stanowisko, nie popierając częściowego podejścia ogólnego w odniesieniu to tego dokumentu.
21.06.2019

Gazprom przed negocjacjami z Ukrainą szykuje zapasy gazu w Europie

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił, że szykuje zapasy gazu w Europie i zamierza przed przełomem roku umieścić w podziemnych zbiornikach ponad 11 mld metrów sześciennych gazu. Komentatorzy oceniają, że koncern liczy się z przerwą w tranzycie gazu przez Ukrainę.
19.06.2019

Minister Anna Moskwa na 4. kongresie ENVICON Water

4. edycja kongresu ENVICON Water rozpoczęła się 17 czerwca 2019 r. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa była gościem na tym wydarzeniu.
19.06.2019

Rosyjski minister energetyki: We wrześniu chcemy ustalić datę trójstronnych rozmów o gazie

Rosja i Komisja Europejska uzgodniły, że we wrześniu będą podjęte rozmowy o dacie przeprowadzenia trójstronnego spotkania między Rosją, KE i Ukrainą w sprawie gazu - poinformował w czwartek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.
13.06.2019

Minister Nowak: Rosja liczy na pragmatyzm Ukrainy w rozmowach o tranzycie gazu

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział w czwartek na spotkaniu z wiceszefem Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem, że Moskwa liczy na "pragmatyczne" stanowisko Ukrainy w rozmowach o tranzycie rosyjskiego gazu przez ten kraj po 2019 roku.
13.06.2019

MGMiŻŚ: w planach budowa zbiorników wodnych m.in. w Kotlinie Kłodzkiej

Budowa czterech zbiorników wodnych w Kotlinie Kłodzkiej, a także w dolinie rzeki Serafy – to tylko niektóre z planów rozbudowy sieci sztucznych zbiorników wodnych, przedstawionych w czwartek przez ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
13.06.2019

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej jedzie do Moskwy rozmawiać o tranzycie gazu po 2019 r.

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz jedzie w tym tygodniu do Moskwy, żeby rozmawiać z władzami Rosji o tranzycie gazu do UE po 2019 r., gdy mają wygasnąć kontrakty na przesył przez Ukrainę.
12.06.2019

Szefczovicz jedzie do Moskwy rozmawiać o tranzycie gazu po 2019 r.

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz jedzie w tym tygodniu do Moskwy, żeby rozmawiać z władzami Rosji o tranzycie gazu do UE po 2019 r., gdy mają wygasnąć kontrakty na przesył przez Ukrainę.
11.06.2019

Miedwiediew wezwał Słowację, by włączyła się do Nord Stream 2

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w środę, że Moskwa i Bratysława powinny znaleźć punkty wzajemnej współpracy dotyczące włączenia Słowacji do gazociągów Nord Stream 2 i TurkStream. Zaapelował, by Słowacja wzięła udział w tych projektach.
05.06.2019

FT: konflikt z USA zbliża do siebie Rosję i Chiny

Skonfliktowane z USA, Rosja i Chiny stawiają na zacieśnianie dwustronnych stosunków, by wspólnie walczyć z amerykańskimi sankcjami i wypowiedzianą przez Waszyngton wojną handlową - wskazuje w środę dziennik "Financial Times".
05.06.2019

Rozmowy o dostawach ropy dla Białorusi w ciągu 2 tygodni

"Rozmowy o możliwościach dostaw ropy i paliw z Kazachstanu na Białoruś powinny się odbyć w ciągu dwóch tygodni” – poinformował we wtorek szef kazachskiego ministerstwa energetyki Kanat Bozumbajew.
28.05.2019

Rosyjska prasa: reakcja Moskwy na wyrok ITLOS zmniejsza szansę spadku napięć ws. Krymu

Ostra reakcja Moskwy na orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS), który zażądał od Rosji uwolnienia 24 marynarzy Ukrainy, zmniejsza możliwości stopniowego osłabienia napięć wokół Krymu – oceniają w poniedziałek „Wiedomosti”.
27.05.2019

ITLOS: Rosja ma niezwłocznie uwolnić ukraińskich marynarzy

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu zdecydował w sobotę, że Rosja ma niezwłocznie uwolnić 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w listopadzie 2018 r. w rejonie spornej Cieśniny Kerczeńskiej. Moskwa musi też zwrócić zajęte ukraińskie okręty.
25.05.2019

Rosja: Premier Białorusi o integracji z Moskwą i rozwiązaniu „kryzysu naftowego”

Białoruś i Rosja do 21 czerwca przygotują program działań integracyjnych w państwie związkowym. Moskwa zgodziła się też na zwiększenie dostaw ropy na Białoruś i rozmowę o rekompensatach dla Mińska z powodu zanieczyszczenia ropy – powiedział premier Białorusi Siarhiej Rumas.
25.05.2019

Łukaszenka proponuje Kazachstanowi przyspieszenie rozmów o dostawach ropy

Białoruś chce przyspieszyć rozmowy z Kazachstanem o dostawach ropy z tego kraju – oświadczył białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka w czwartek w Mińsku podczas spotkania z ambasadorem Kazachstanu Jermuchametem Jertysbajewem.
23.05.2019

Białoruś zatwierdziła „mapę drogową” ws. wznowienia tranzytu rurociągiem Przyjaźń

Mińsk zatwierdził zapisy „mapy drogowej” ws. usunięcia zanieczyszczeń z rurociągu Przyjaźń oraz wznowienia tranzytu ropy z Rosji na Białoruś i dalej do Europy. Projekt dokumentu przygotowali eksperci z Mińska i z Moskwy. Teraz mają go podpisać Rosjanie.
19.05.2019

UE może już nakładać sankcje za cyberataki

Kraje UE ustanowiły w piątek ramy pozwalające nakładać unijne sankcje na osoby i podmioty odpowiedzialne za cyberataki. Ma to być odpowiedź na zewnętrzne zagrożenie dla Unii lub jej państw związane z cyberbezpieczeństwem.
17.05.2019

Premierzy Rosji i Białorusi omówią sytuację wokół rurociągu Przyjaźń

Premierzy Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas, w przyszłym tygodniu mogą omówić sytuację wokół rurociągu Przyjaźń - poinformował w czwartek wicepremier Rosji Dmitrij Kozak po rozmowach ze swym białoruskim odpowiednikiem Iharem Laszenką.
17.05.2019

Prezydenci Rosji i Austrii potwierdzili poparcie dla Nord Stream 2

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powiedział w środę po spotkaniu z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, że austriacki koncern OMV nie zamierza wycofywać się z projektu Nord Stream 2. Putin mówił, że Rosja gotowa jest "iść do końca" w jego realizacji.
15.05.2019

Ukraina: Rząd wprowadził specjalne cło na rosyjskie towary

Rząd Ukrainy wprowadził specjalne cło na towary z Rosji oraz ogłosił embargo na import cementu, sklejek i wyrobów produkowanych z ich użyciem. Jest to reakcja na sankcje, które wcześniej wprowadziła wobec Kijowa Moskwa – oświadczył premier Wołodymyr Hrojsman.
15.05.2019

Spotkanie Minister Anny Moskwy z Ambasador Argentyny

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa w piątek spotkała się z Ambasador Republiki Argentyńskiej w RP Aną Maríą Ramírez.
14.05.2019

Eksperci łączą nowe rakiety testowane przez Koreę Płn. z Rosją

Nowe pociski testowane przez Koreę Płn. w ciągu ostatniego tygodnia przypominają rosyjskie rakiety Iskander, które były wykorzystywane w Syrii i na szeroką skalę kopiowane przez inne państwa – ocenia w piątek agencja AP, powołując się na ekspertów.
11.05.2019

Nowy Dyrektor Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły

Minister Anna Moskwa zainaugurowała w poniedziałek we Wrocławiu pracę nowego Dyrektora Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły (POPDOW). W spotkaniu w Biurze Koordynacji Projektu udział wzięło także kierownictwo PGW Wody Polskie, dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej wraz z kierownikami jednostek realizujących poszczególne zadania w ramach projektu.
07.05.2019

Finlandia/Pompeo: Odbyłem dobrą rozmowę z Ławrowem

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek w Rovaniemi w Finlandii, gdzie odbywa się spotkanie ministrów państw Rady Arktycznej, że odbył "dobrą rozmowę" z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem, z którym poruszył "wiele tematów".
07.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.