• <

Wynik wyszukiwania - "morze czarne" - Wiadomości

Tureckie ćwiczenia wojskowe na Morzu Egejskim

Tureckie siły powietrzne i morskie przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Egejskim - przekazał w sobotę resort obrony w Ankarze. Doszło do nich w czasie zwiększonych napięć między Turcją a Grecją i Cyprem w sprawie złóż naftowych pod wodami Morza Egejskiego.
22.08.2020

Zła wiadomość dla Rosji! Pod Morzem Czarnym znaleziono ogromne złoże gazu

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił w piątek odkrycie największego dotąd złoża gazu ziemnego pod Morzem Czarnym. Zapowiedział, że dzięki surowcowi Turcja wkrótce stanie się eksporterem energii netto.
22.08.2020

Czy w Terespolu powinien powstać główny Śródlądowy Port Wschodni?

W Polsce temat inwestycji w śródlądowe drogi wodne jest żywy i regularnie powraca. Nic dziwne, w końcu polskie porty morskie się dynamicznie rozwijając, zarówno pod kątem wzrostu przeładunków jak i przeprowadzanych i planowanych inwestycji. Dodatkowo trwa głośna inwestycja Przekopu Mierzei Wiślanej, która umożliwi szersze wykorzystanie i rozwój portu śródlądowego w Elblągu.
22.08.2020

Morze Śródziemne i Morze Czarne: KE proponuje uprawnienia do połowów na 2021 r

Dzisiaj Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący uprawnień do połowów na 2021 r. na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
17.08.2020

Borisow: budowa Bałkańskiego Potoku postępuje

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w środę, że budowa gazociągu Bałkański Potok (czyli lądowego przedłużenia Tureckiego Potoku) postępuje i projekt będzie zrealizowany zgodnie z przewidywaniami.
29.07.2020

Sputnik: Dlaczego rosyjska flota tak bardzo czeka na korwetę „Grzmiący”?

Rosja planuje ochronę obszaru wodnego strategicznych okrętów podwodnych przed lotnictwem i innymi środkami hipotetycznego wroga w bliskiej morskiej strefie powierzyć korwetom. Statki te będą mogły prowadzić niezależne operacje na Morzu Bałtyckim lub Czarnym. Dlaczego rosyjska flota stawia właśnie na korwety?
01.07.2020

Premier Bułgarii: przyśpieszamy budowę bułgarskiego odcinka Tureckiego Potoku

Premier Bułgarii Bojko Borisow zapewnił w poniedziałek prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia, że budowa bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok zostanie przyśpieszona.
01.06.2020

Raport z rynku żeglugowego – wielkie floty z ładunkami kierują się do Chin (tydzień 18-20)

Kolejne tygodnie upływały pod znakiem bieżących wydarzeń związanych z trwającą pandemią COVID-19 jak i zaburzeniami cen na rynkach produkcji ropy naftowej.
18.05.2020

Eksperci: walka z suszą powinna mieć pierwszeństwo przed budową dróg wodnych

Coraz większym problemem staje się w Polsce susza. Inwestycje w nasz system wodny, ograniczające ryzyko suszy i powodzi, powinny mieć priorytet przed inwestycjami w transport rzeczny - uważają eksperci.
01.05.2020

Kolejny trudny tydzień na rynku masowców

Za nami kolejny ciężki tydzień na rynku masowców. Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno we wszystkich segmentach rynku.
30.03.2020

UE przyjęła pierwsze sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unia Europejska w czwartek objęła dwie osoby sankcjami w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformowała Rada UE. Restrykcje to zakaz podróżowania do UE i zamrożenie aktywów, a także odcięcie od finansowania od podmiotów z "27".
27.02.2020

Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała ukraińskich rybaków na Morzu Azowskim

Straż graniczna rosyjskiej Federalnej Służba Bezpieczeństwa (FSB) na anektowanym Krymie poinformowała w sobotę, że w zachodniej części Morza Azowskiego zatrzymała łódź z czterema obywatelami Ukrainy prowadzącymi nielegalny połów. Rybaków zatrzymano na 24 godziny.
15.02.2020

W PE o agresywnej polityce Rosji na Bałtyku i rosnącym znaczeniu żeglugi w Arktyce

Zachód musi się przeciwstawić agresywnej polityce Rosji w Europie, w tym na Morzu Bałtyckim, musi też zaangażować się w stworzenie nowych przepisów prawa międzynarodowego dotyczących Arktyki, w której Rosja jest coraz aktywniejsza – przekonywali uczestnicy konferencji w PE.
05.02.2020

UE przygotuje sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych dali w poniedziałek zielone światło na przygotowanie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformował wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych Josep Borrell.
20.01.2020

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za przedłużenie Tureckiego Potoku

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za budowę lądowego przedłużenia gazociągu Turecki Potok, poinformował we wtorek portal Euroactiv, powołując się na źródła amerykańskie.
01.01.2020

Grecja proponuje rozwiązanie kwestii granicy morskiej z Turcją w MTS

Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział w niedzielę w tygodniku "To Vima", że jeśli Ateny i Ankara nie będą w stanie rozwiązać kwestii umowy o granicy na Morzu Śródziemnym, powinny zwrócić się do ONZ-owskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze.
29.12.2019

Senat USA przyjął sankcje na Nord Stream 2

Senat USA przegłosował we wtorek ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok. Ustawa, w której wpisano m.in. sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, czeka teraz na podpis prezydenta Donalda Trumpa. Amerykański przywódca zapowiadał wcześniej natychmiastowe podpisanie ustawy po przyjęciu jej przez Kongres USA.
17.12.2019

Podsumowanie konkursu „Logistyczne migawki. Cztery pory roku 2019”

Za nami II edycja Konkursu fotograficznego ‘Logistyczne migawki’. Pierwsza zaskoczyła nas bardzo pozytywnym przyjęciem, a tegoroczna pokazała nam, że konkurs rozwija się i cieszy coraz większym zainteresowaniem.
13.12.2019

Erdogan zapowiada, że Turcja zbuduje kanał łączący Morze Marmara z Czarnym

Mimo protestów burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, który obawia się fatalnych dla klimatu skutków przekopania kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Marmara, prezydent Turcji Tayyip Erdogan zapowiedział w czwartek, że budowa kanału ruszy "jak najszybciej".
13.12.2019

Turcja i Libia mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego

Po kontrowersyjnej decyzji Turcji i Libii o wyznaczeniu granicy, oznaczającej faktycznie zawłaszczenie część Morza Śródziemnego, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że oba kraje mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego, a Grecja zapłaci cenę za sprzeciw.
10.12.2019

Szijjarto: Węgry gotowe do rozmów o kolejnej umowie z Gazpromem

Rząd Węgier i kierownictwo koncernu Gazprom są gotowe do rozmów o nowej długoterminowej umowie o dostawach gazu na Węgry – podał w poniedziałek węgierski MSZ po rozmowie szefa węgierskiej dyplomacji Petera Szijjarto z przedstawicielem władz Gazpromu w Budapeszcie.
02.12.2019

Otwarcie gazociągu Turecki Potok planowane na 8 stycznia

8 stycznia 2020 roku prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan dokonają uroczystej inauguracji gazociągu Turecki Potok, prowadzącego z Rosji do europejskiej części Turcji przez Morze Czarne - podała w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta".
02.12.2019

Od środy konferencja o rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu

W dniach 27 i 28 listopada br. w Szczecinie odbywać się będzie trzecia edycja konferencji NaviRail. Jej celem jest stworzenie dogodnych warunków dla wzrostu przeładunków, a co za tym idzie, rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu.
26.11.2019

Na morzu najlepiej żegluje się przy spokojnej pogodzie. Powoli, bezpiecznie i skutecznie do celu. O takie wartości musimy opierać rozwój naszej firmy - wywiad z Pawłem Brzezickim szefem PŻM

O obecnej sytuacji Grupy PŻM, współpracy armatora ze stocznią MSR Gryfia, globalnym rynku przewozów masowych i rynku promowym na Bałtyku oraz o szansach na budowę promu w Szczecinie rozmawiamy z Pawłem Brzezickim, zarządcą komisarycznym Polskiej Żeglugi Morskiej oraz prezesem Funduszu Rozwoju Spółek.
06.11.2019

Ukraina: sąd zajął akcje spółki Gazpromu zarządzającej Tureckim Potokiem

Sąd okręgowy w Amsterdamie na wniosek Naftohazu zajął 100 proc. akcji spółki rosyjskiego Gazpromu, South Stream Transport B.V., która zarządza budowanym gazociągiem Turecki Potok - poinformował w piątek ukraiński państwowy koncern paliwowy.
25.10.2019

Minister energetyki Rosji: Wierzę, że OPAL będzie wykorzystywany w pełnym zakresie

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak wyraził we wtorek przekonanie, że procedury prawne doprowadzą do tego, że gazociąg OPAL będzie mógł być w pełni wykorzystywany. Decyzję o ograniczeniu wykorzystywania jego przepustowości Nowak określił jako polityczną.
08.10.2019

Adamczyk: Odnoga Via Carpatia dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym

W sposób naturalny odnoga Via Carpatia dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym - powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że będzie to dogodne połączenie łączące Morze Czarne z Bałtykiem.
04.10.2019

Premier Ukrainy o planach budowy szlaku wodnego między Bałtykiem a Morzem Czarnym

Ukraina planuje realizację kilku ambitnych projektów infrastrukturalnych, w tym budowę szlaku wodnego między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym - oznajmił szef ukraińskiego rządu Ołeksij Honczaruk.
16.09.2019

Terlecki: Nie można lekceważyć zagrożenia, które może zrodzić się na Morzu Czarnym

Nie można lekceważyć zagrożenia, które może zrodzić się w regionie Morza Czarnego; bezpieczeństwo tego regionu, to bezpieczeństwo całej Europy - ocenił podczas jednego z paneli XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).
04.09.2019

Ukrtranshaz i Mołdowagaz przygotowują nową trasę dostaw gazu z Rumunii

Ukraiński i mołdawski operator gazociągów - Ukrtranshaz i Mołdowagaz - wraz z operatorami z innych krajów przygotowują nową trasę dostaw gazu z Rumunii. Poinformowało o tym biuro prasowe Ukrtranshazu.
22.08.2019

Premierzy Bułgarii i Rosji rozmawiali o współpracy w energetyce

Wybór strategicznego inwestora dla elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem, powiększenie liczby połączeń gazowych na Bałkanach, możliwości rozwoju połączeń promowych na Morzu Czarnym - to główne tematy poniedziałkowej rozmowy premierów Bułgarii i Rosji.
12.08.2019

USA: Senat popiera sankcje wobec podmiotów zaangażowanych w Nord Stream 2

Komisja spraw zagranicznych Senatu USA przegłosowała w środę projekt ustawy, pozwalającej na nałożenie sankcji na podmioty zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Aby ustawa weszła w życie, musi ją przyjąć cały Senat, Izba Reprezentantów i podpisać prezydent.
01.08.2019

Ukraina: Naftohaz chce od Gazpromu odpowiedzi ws. kontraktu na tranzyt gazu

Ukraiński państwowy koncern paliwowy Naftohaz oczekuje od rosyjskiego Gazpromu oficjalnej odpowiedzi na propozycję zawarcia 10-letniego kontraktu na tranzyt gazu ukraińskimi rurociągami na Zachód - oświadczył w piątek dyrektor wykonawczy Naftohazu Jurij Witrenko.
26.07.2019

Rosja chce krótkoterminowej umowy z Ukrainą w sprawie tranzytu gazu

Rosja chce zawarcia krótkoterminowej umowy z Ukrainą w sprawie tranzytu gazu do Europy, by w tym czasie dokończyć budowę gazociągów, które omijają ten kraj - podała w piątek agencja Reutera, powołując się na źródła.
26.07.2019

Morze Czarne: rosyjski okręt wpłynął na zamknięty obszar manewrów Sea Breeze 2019

Okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynął na zamknięty obszar Morza Czarnego, na którym odbywają się ukraińsko-amerykańskie manewry Sea Breeze 2019 – poinformowała w środę marynarka wojenna Ukrainy, określając incydent jako „prowokowanie nadzwyczajnej sytuacji”.
10.07.2019

Adm. Woronczenko: przed manewrami Sea Breeze Rosja zamknęła część Morza Czarnego

Przed rozpoczynającymi się na Ukrainie manewrami Sea Breeze 2019 Rosja zamknęła "niektóre rejony" Morza Czarnego – oświadczył w poniedziałek dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko.
01.07.2019

Ukraina: Do portu w Odessie przybywają okręty na manewry Sea Breeze 2019

W Odessie nad Morzem Czarnym na południu Ukrainy oczekiwany jest w niedzielę amerykański niszczyciel USS Carney, który weźmie udział w rozpoczynających się następnego dnia wielonarodowych manewrach Sea Breeze 2019.
30.06.2019

Gazprom przed negocjacjami z Ukrainą szykuje zapasy gazu w Europie

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił, że szykuje zapasy gazu w Europie i zamierza przed przełomem roku umieścić w podziemnych zbiornikach ponad 11 mld metrów sześciennych gazu. Komentatorzy oceniają, że koncern liczy się z przerwą w tranzycie gazu przez Ukrainę.
19.06.2019

Rosyjski minister energetyki: We wrześniu chcemy ustalić datę trójstronnych rozmów o gazie

Rosja i Komisja Europejska uzgodniły, że we wrześniu będą podjęte rozmowy o dacie przeprowadzenia trójstronnego spotkania między Rosją, KE i Ukrainą w sprawie gazu - poinformował w czwartek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.
13.06.2019

Minister Nowak: Rosja liczy na pragmatyzm Ukrainy w rozmowach o tranzycie gazu

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział w czwartek na spotkaniu z wiceszefem Komisji Europejskiej Maroszem Szefczoviczem, że Moskwa liczy na "pragmatyczne" stanowisko Ukrainy w rozmowach o tranzycie rosyjskiego gazu przez ten kraj po 2019 roku.
13.06.2019

Ukraina domaga się w ITLOS uwolnienia zatrzymanych przez Rosję marynarzy

Przed Międzynarodowym Trybunałem Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu rozpoczęło się w piątek postępowanie w sprawie zatrzymania przez Rosję w listopadzie 2018 r. żołnierzy i okrętów marynarki wojennej Ukrainy w rejonie spornej Cieśniny Kerczeńskiej.
10.05.2019

Prezydent Gruzji: Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii

Jesteśmy najbliżej drzwi do NATO w historii - oceniła w środę w rozmowie z PAP prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Jej zdaniem przyjęcie Gruzji do NATO to nie kwestia gruzińskich reform, a politycznej decyzji.
08.05.2019

Szef MSZ Serbii: rozpoczęliśmy prace nad budową Tureckiego Potoku

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić w środę w Moskwie na spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem poinformował, że Serbia zaczęła budowę odgałęzienia przyszłego gazociągu Turecki Potok, prowadzącego z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji.
17.04.2019

NATO zaaprobowało środki wzmacniające obecność na Morzu Czarnym

29 ministrów spraw zagranicznych państw NATO zaaprobowało pakiet środków służących wzmocnieniu obecności Sojuszu na Morzu Czarnym - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg.
05.04.2019

Spotkanie szefów MSZ NATO okazją do zaprezentowania dokonań Sojuszu

Rozpoczynające się w środę spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Waszyngtonie jest okazją do zaprezentowania dokonań Sojuszu podczas 70 lat jego istnienia - powiedziała ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison we wtorek.
03.04.2019

NATO/Stoltenberg: Rosja cały czas łamie traktat INF; czas się kończy

Rosja cały czas rozbudowuje i rozmieszcza rakiety, łamiąc postanowienia traktatu INF; czas się kończy, sojusznicy będą musieli przedyskutować odpowiedź - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
02.04.2019

Rosja obserwuje okręty NATO na Morzu Czarnym

Rosyjskie okręty wojenne: rozpoznawczy - Iwan Churs i patrolowy - Wasilij Bykow, obserwują i eskortują grupę okrętów NATO, które wpłynęły na Morze Czarne – podała w piątek agencja Interfax, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.
29.03.2019

O bezpieczeństwie i gospodarce morskiej w AMW w Gdyni

O bezpieczeństwie i gospodarce morskiej rozmawiali eksperci w Gdyni podczas międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. Wydarzenie odbyło się w miniony piątek w Akademii Marynarki Wojennej. Jego inicjatorami byli Anna Fotyga, posłanka do Parlamentu Europejskiego, oraz Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
25.03.2019

Konferencja: Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim

W piątek 22 marca, w audytorium Akademii Marynarki Wojennej (budynek Biblioteki Głównej, wejście od ul. Grudzińskiego) odbędzie się międzynarodowa konferencja „Bezpieczeństwo i gospodarka morska – perspektywy i wyzwania w ujęciu europejskim i transatlantyckim”. Wydarzenie to jest inicjatywą Anny Fotygi Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
18.03.2019

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarki Morskiej z wizytą studyjną w Turcji

25 lutego podczas wizyty studyjnej w ramach TEBD (Turkey – EU Business Dialogue) odbyło się spotkanie w TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği – Związku izb i giełd towarowych) z przedstawicielem tureckiej Chamber of Shipping panem Farukiem Doĝanem – zastępcą Sekretarza Generalngo. Pan F. Doĝanem zaprezentował profil działalności swojej izby oraz przedstawił prezentację dotyczącą tureckiej gospodarki morskiej.
18.03.2019

Merkel odrzuciła naciski USA, by sprowokować rosyjskie siły w rejonie Krymu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła naciski USA, by przeprowadzić manewry morskie w rejonie Krymu w celu sprowokowania prezydenta Rosji Władimira Putina - wynika z informacji trzech osób zaznajomionych z rozmowami Merkel z wiceprezydentem USA Mikiem Pence'em.
08.03.2019

Bułgaria: Miedwiediew uzależnia przedłużenie Turkish Stream od gwarancji UE

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył w poniedziałek podczas wizyty w Bułgarii, że przedłużenie na zachód wiodącego z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji gazociągu Turkish Stream wymagałoby "gwarancji" Unii Europejskiej.
05.03.2019

Amerykański niszczyciel rakietowy zawinął do portu w Odessie

Do Odessy, na południu Ukrainy, zawinął amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook – poinformowały miejscowe media. Jest to kolejna jednostka NATO na Morzu Czarnym po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.
25.02.2019

Ukraina: Amerykański niszczyciel rakietowy płynie do portu w Odessie

Do Odessy na południu Ukrainy zmierza amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który wpłynął we wtorek na Morze Czarne i jest kolejną jednostką NATO w tym regionie po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.
20.02.2019

Małopolskie: PKP PLK uzyskały decyzje środowiskowe dla inwestycji Podłęże-Piekiełko

PKP PLK uzyskały prawomocne decyzje środowiskowe dla budowy nowej linii kolejowej Podłęże – Piekiełko i modernizacji istniejącej linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Według planów całe przedsięwzięcie ma być gotowe w 2027 roku.
06.02.2019

Państwa NATO zwróciły się do Rosji ws. ukraińskich marynarzy i statków

Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego zwróciły się w czasie piątkowego posiedzenia Rady NATO-Rosja do przedstawicieli władz z Moskwy o natychmiastowe zwolnienie marynarzy i statków zatrzymanych w listopadzie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.
25.01.2019

Davos: Poroszenko i Merkel o wyborach na Ukrainie i zatrzymanych marynarzach

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę na spotkaniu w Davos mówili m.in. o zapobieganiu rosyjskim ingerencjom w marcowe wybory prezydenckie na Ukrainie i zatrzymanych ukraińskich marynarzach - wskazał Swiatosław Cehołko, rzecznik Poroszenki.
23.01.2019

Dwa amerykańskie niszczyciele na Bałtyku. Jest reakcja Rosjan

W zeszłym tygodniu "Daily Star" poinformował, że w rejonie Cieśnin Duńskich, w pobliżu Kopenhagi został zauważony amerykański niszczyciel USS Gravely. Fakt ten skomentowało dowództwo US Navy podając, że USS Gravely przypłynął, by złożyć wizytę w Kopenhadze i towarzyszy mu USS Porter. Okręty zbliżają się jednak do granic Rosji, co nie uszło uwadze naszych sąsiadów.
22.01.2019

Rosja: Sąd zakończył rozprawy dotyczące aresztu ukraińskich marynarzy

Sąd w Moskwie zakończył w środę rozpatrywanie wniosku o pozostawienie w areszcie 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Nakazał - zgodnie z prośbą Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji - przedłużenie ich aresztu do 24 kwietnia.
16.01.2019

Rosja: Sąd pozostawił ukraińskich marynarzy w areszcie do 24 kwietnia

Sąd w Moskwie zadecydował we wtorek o utrzymaniu w areszcie do 24 kwietnia dwunastu ukraińskich marynarzy, zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Grupa ta powróciła do aresztu śledczego w Moskwie. Sąd miał rozpatrzeć sprawę kolejnych 12 marynarzy.
16.01.2019

Izwiestija: wymiana ukraińskich marynarzy na Rosjan możliwa w tym roku

Rosja rozpatruje wymianę ukraińskich marynarzy, zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej na swoich obywateli, przetrzymywanych przez Kijów, ale nie dojdzie do tego przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie w marcu br. - podał w piątek dziennik "Izwiestija".
11.01.2019

Rosja: FSB wnioskuje o przedłużenie aresztu dla ukraińskich marynarzy

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa wnioskuje o przedłużenie aresztu dla ukraińskich marynarzy zatrzymanych w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej - podaje w czwartek TASS, powołując się na adwokata jednego z aresztowanych.
11.01.2019

Ukraina ponownie zwróciła się do ETPCz ws. marynarzy zatrzymanych przez Rosję

Władze w Kijowie ponownie zwróciły się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie 24 żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, zatrzymanych przez Rosję podczas ataku na okręty Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.
08.01.2019

Morawiecki: Podpisano umowę na najdłuższą linę kolejową od 40 lat

Dziś podpisano umowę na pierwszy etap budowy linii kolejowej z Krakowa do Nowego Sącza i Zakopanego - najdłuższej nowej linii w Polsce od 40 lat - poinformował na na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
07.01.2019

Małopolskie: PKP PLK podpisały umowę na prace przygotowawcze dla linii Podłęże-Piekiełko

PKP Polskie Linii Kolejowe podpisały w poniedziałek umowę na wykonanie dokumentacji projektowej nowej linii kolejowej Podłęże - Piekiełko w Małopolsce. Wartość umowy wynosi 180 mln zł netto. Według planów całe przedsięwzięcie ma być gotowe w 2027 roku.
07.01.2019

Amerykański okręt desantowy wpłynął na Morze Czarne

Amerykański okręt desantowy USS Fort McHenry, z żołnierzami 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej (MEU) na pokładzie, przepłynął w niedzielę przez cieśniny Bosfor i Dardanele kierując się na Morze Czarne - poinformowały siły morskie USA w Europie i Afryce.
07.01.2019

Ukraina: Minister obrony zapowiada kolejne rejsy okrętów przez Cieśninę Kerczeńską

Ukraina nie zrezygnuje z prawa do żeglugi w kontrolowanej przez Rosję Cieśninie Kerczeńskiej i nadal będzie wysyłała przez nią swoje okręty - oświadczył minister obrony tego kraju Stepan Połtorak.
28.12.2018

MSZ: Rosja liczy, że Zachód powstrzyma Ukrainę przed nowymi prowokacjami

Rosja liczy na to, że państwa zachodnie powstrzymają Kijów przed "nowymi prowokacjami” - oświadczyła w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa, cytowana przez agencję państwową TASS, odnosząc się do sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej
26.12.2018

Ukraina chce punktu obserwacyjnego OBWE w Cieśninie Kerczeńskiej

Ukraina zaproponowała trójstronnej grupie kontaktowej ds. Donbasu rozmieszczenie w Cieśninie Kerczeńskiej punktu obserwacyjnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) – oświadczył przedstawiciel Ukrainy w grupie, były premier Jewhen Marczuk.
21.12.2018

Amerykańscy senatorowie wzywają Trumpa do przeciwstawienia się rosyjskiej agresji na Morzu Czarnym

Grupa ok. 40 amerykańskich senatorów z obu partii wystąpiła w środę z inicjatywą uchwalenia rezolucji, wzywającej prezydenta Donalda Trumpa do przeciwstawienia się rosyjskiej agresji na Morzu Czarnym i podkreślającej, że projekt gazociągu Nord Stream 2 powinien być poniechany – informuje „The Hill”.
20.12.2018

Rosja/MSZ: Rejs ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską będzie prowokacją

Zapowiedziany przez sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandra Turczynowa rejs ukraińskiej marynarki wojennej przez Cieśninę Kerczeńską będzie kolejną prowokacją - oceniła w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
20.12.2018

Turczynow: Ukraina zaprasza swoich partnerów na rejs przez Cieśninę Kerczeńską

Marynarka wojenna Ukrainy zamierza ponownie przepłynąć przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską, zapraszając na ten rejs partnerów zagranicznych – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow.
19.12.2018

Ukraina/ Portal resortu obrony: brytyjski okręt wywiadowczy na Morzu Czarnym

Na Morze Czarne wpłynął brytyjski okręt wywiadowczy HMS Echo, pierwsza jednostka NATO z państw spoza tego akwenu od czasu ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej - poinformował Portal Militarny resortu obrony w Kijowie.
18.12.2018

Minister obrony Bułgarii: napięcie na Morzu Czarnym nie doprowadzi do wojny

Bułgarski wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow uważa, że napięcie w regionie Morza Czarnego po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej nie doprowadzi do konfliktu. Jak powiedział w niedzielę w wywiadzie radiowym, sytuacja stopniowo ulegnie deeskalacji.
09.12.2018

Jakóbik: Niemcy nie są solidarne wobec Europy ws. Nord Stream 2

Niemcy ws. Nord Stream 2 nie zachowują się solidarnie, lojalnie wobec innych krajów UE - ocenił analityk energetyczny Wojciech Jakóbik, pytany o możliwość objęcia sankcjami inwestycji w obliczu konfliktu miedzy Rosją i Ukrainą na Morzu Azowskim.
08.12.2018

Litwa w związku z incydentem w Ciśnienie Kerczeńskiej rozszerzyła „czarną listę”

Litwa rozszerzyła tzw. czarną listę obywateli Rosji niepożądanych w tym kraju. W piątek ograniczenia zostały wprowadzone wobec tych, którzy bezpośrednio uczestniczyli w incydencie w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej.
08.12.2018

Bułgaria/Borisow o sytuacji na Morzu Czarnym: Liczę na zdrowy rozsądek

Bułgarski premier Bojko Borisow wyraził w piątek zaniepokojenie w związku z ewentualnym konfliktem na Morzu Czarnym. "Liczę na zdrowy rozsądek" - zaznaczył, podkreślając, że Morze Czarne powinno być morzem turystyki, gazociągów, a nie okrętów”.
07.12.2018

Rosja wciąż utrudnia ruch statków w Cieśninie Kerczeńskiej

Federacja Rosyjska nadal utrudnia ruch statków płynących przez Cieśninę Kerczeńską do portów Ukrainy nad Morzem Azowskim – oświadczyła w piątek ukraińska Państwowa Straż Graniczna.
07.12.2018

USA przygotowują się do wysłania okrętu na Morze Czarne

USA podjęły niezbędne przygotowania do wysłania okrętu wojennego na Morze Czarne, co następuje w wyniku narastających napięć w regionie po zajęciu przez Rosję ukraińskich okrętów i zatrzymaniu ukraińskich żołnierzy - informuje telewizja CNN.
06.12.2018

Wicepremier Ukrainy spotkała się w Brukseli z przedstawicielami krajów UE

Wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze spotkała się w środę w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej z ambasadorami i przedstawicielami krajów członkowskich oraz NATO. Spotkanie zorganizowano z polskiej inicjatywy.
06.12.2018

Czaputowicz spodziewa się dyskusji UE o sankcjach na Rosję

Szef MSZ Jacek Czaputowicz spodziewa się, że unijni ministrowie spraw zagranicznych, którzy spotkają się w poniedziałek w Brukseli, będą rozmawiać o nowych sankcjach wobec Rosji za ostrzelanie i przejęcie ukraińskich okrętów przy wejściu do Cieśniny Kerczeńskiej.
05.12.2018

Ukraina zażądała od OBWE monitoringu Morza Azowskiego

Delegacja Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. konfliktu w Donbasie zażądała, by Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) rozpoczęła monitoring Morza Azowskiego w związku z atakiem Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej.
05.12.2018

Ukraina/Szef sztabu: Rosja zwiększyła obecność wojskową u naszych granic

Rosja zwiększyła w ostatnim czasie koncentrację wojsk i sprzętu przy granicy z Ukrainą, co może świadczyć o przygotowaniach do działań ofensywnych – oświadczył szef ukraińskiego sztabu generalnego Wiktor Mużenko.
04.12.2018

Poroszenko: Rosja nie udzieliła ETPCz informacji o zatrzymanych marynarzach

Rosja nie odpowiedziała Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka (ETPCz) na pytanie o zatrzymanie 24 marynarzy ukraińskiej marynarki wojennej po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
04.12.2018

Rosja częściowo odblokowała porty na Morzu Azowskim

Rosja częściowo odblokowała ruch statków w Cieśninie Kerczeńskiej między Morzem Czarnym i Azowskim, jednak wciąż kontroluje jednostki, płynące do ukraińskich portów w Berdiańsku i Mariupolu – poinformowało we wtorek ministerstwo infrastruktury w Kijowie.
04.12.2018

MSZ: Sytuacja na Morzu Azowskim wśród tematów spotkania szefów dyplomacji państw NATO 4-5 grudnia

Sytuacja na Morzu Azowskim będzie jednym z tematów rozpoczynającego się we wtorek dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, w którym weźmie udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz - poinformował w poniedziałek MSZ.
04.12.2018

Ukraina/Prawnik: Rosja łamie konwencję genewską

Wywożąc ukraińskich marynarzy do Moskwy, Rosja łamie konwencję genewską. Rosyjskie władze szydzą z własnego ustawodawstwa i prawa międzynarodowego - powiedział w piątek PAP Mamed Mambetow, adwokat jednego z zatrzymanych przez Rosjan marynarzy.
01.12.2018

Kramp-Karrenbauer proponuje zakaz wpływania przez rosyjskie statki do portów UE i USA

Unia Europejska i Stany Zjednoczone powinny rozważyć zakazanie rosyjskim statkom z Morza Azowskiego wpływania do swoich portów - oświadczyła w rozmowie z agencją Reutera w piątek sekretarz generalna współrządzącej w Niemczech CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.
01.12.2018

Deszczyca dla „DGP”: Dopóki Rosja nie odda naszych okrętów, UE powinna nałożyć na nią nowe sankcje

Dopóki Rosja nie odda ukraińskich okrętów, nie wypuści marynarzy, to cała UE powinna nałożyć na nią dodatkowe sankcje; oddzielna sankcja za każde działanie Rosji, finansowa i gospodarcza. Chociażby wstrzymanie Nord Stream2 - mówi w wywiadzie dla "DGP" ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.
01.12.2018

Rosja: Ukraińscy marynarze są w areszcie w Moskwie

21 ukraińskich marynarzy z zatrzymanych w niedzielę przez Rosję okrętów zostało przewiezionych do moskiewskiego aresztu śledczego Lefortowo - podała w piątek rosyjska niezależna telewizja Dożd. Trzech marynarzy jest w szpitalu w areszcie Matrosskaja Tiszyna.
30.11.2018

ETPCz zobowiązał Rosję do poinformowania o zatrzymaniu ukraińskich marynarzy

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) zobowiązał Rosję do przekazania do 3 grudnia informacji o zatrzymaniu żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej - oświadczyło w piątek ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy.
30.11.2018

Rosyjska rzeczniczka: ukraińscy marynarze przewiezieni do Moskwy

Ukraińscy marynarze z zatrzymanych w niedzielę przez Rosję okrętów zostali przewiezieni do Moskwy - powiedziała w piątek rzeczniczka praw człowieka Ludmiła Dubina z rosyjskiej administracji anektowanego Krymu.
30.11.2018

Ogłoszenie stanu wojennego nie wpłynęło na życie mieszkańców Ukrainy

Stan wojenny na Ukrainie, wprowadzony po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej, zaczął obowiązywać w środę. Ale mieszkańcy obwodów nim objętych mówią, że "żyją tak czwarty rok"; według nich nie wpłynął on w żaden sposób na ich codzienność.
30.11.2018

Niemcy: Berlin wyklucza wysłanie okrętów na Morze Czarne

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas odrzucił w czwartek postulowane przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę wysłanie okrętów niemieckiej marynarki wojennej na Morze Czarne - informuje agencja dpa.
30.11.2018

Adwokaci ukraińskich marynarzy informują o ich przewiezieniu do Moskwy

Adwokaci ukraińskich marynarzy, zatrzymanych przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej, poinformowali w czwartek, że ich klienci zostali przewiezieni do Moskwy. Ich zdaniem zrobiono to, aby wyciszyć sprawę.
30.11.2018

Media: Zatrzymani przez Rosjan ukraińscy marynarze są wywożeni z Krymu

Ukraińscy marynarze z zatrzymanych przez Rosję okrętów, którzy decyzją sądu na anektowanym przez Rosję Krymie znaleźli się w areszcie, są wywożeni poza półwysep - podało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na aktywistów tatarskich na Krymie i adwokatów.
30.11.2018

Kreml: apel Ukrainy o okręty NATO na Morzu Azowskim to ciąg dalszy prowokacji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że apel prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki o rozmieszczenie okrętów wojennych NATO na Morzu Azowskim jest "kontynuacją prowokacyjnego kursu" i że Rosja ocenia ten apel negatywnie.
29.11.2018

Ukraina: Poroszenko wezwał NATO do wysłania okrętów wojennych na Morze Azowskie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał w czwartek kraje członkowskie NATO, a zwłaszcza Niemcy, do rozmieszczenia okrętów wojennych na Morzu Azowskim w celu wsparcia jego kraju w konfrontacji z Rosją.
29.11.2018

Szef MSZ rozmawiał z Mogherini nt. wydarzeń na Morzu Azowskim

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał w środę telefonicznie z Wysoką Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federicą Mogherini na temat ostatnich wydarzeń na Morzu Azowskim - poinformowało ministerstwo w komunikacie.
29.11.2018

Mogherini: UE wzywa Rosję do oddania Ukrainie okrętów i uwolnienia ukraińskich marynarzy

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w imieniu Unii Europejskiej wezwała w środę wieczorem Rosję do bezwarunkowego i bezzwłocznego oddania Ukrainie okrętów i sprzętu oraz uwolnienia ukraińskich marynarzy.
29.11.2018

Szef BBN rozmawiał z Turczynowem; potwierdził wsparcie dla Ukrainy ze strony polskich władz

Szef BBN Paweł Soloch rozmawiał w środę z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. Jak powiedział PAP, potwierdził wsparcie dla obecnych działań Ukrainy ze strony polskich władz.
29.11.2018

UE nie spieszy się z nowymi sankcjami za rosyjski atak na ukraińskie okręty

Państwa UE są podzielone w sprawie tego, jak zareagować na rosyjski atak na ukraińskie okręty u wejścia na Morze Azowskie. Z nieoficjalnych wypowiedzi dyplomatów wynika, że na szybkie sankcje nie ma co liczyć. "28" od dwóch dni próbuje ustalić wspólne oświadczenie.
28.11.2018

W części obwodów Ukrainy zaczął obowiązywać stan wojenny

Na Ukrainie zaczął oficjalnie obowiązywać w środę po południu stan wojenny, wprowadzony po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej. Decyzje w tej sprawie weszły w życie po opublikowaniu w prasie dekretu prezydenckiego i ustawy o stanie wojennym.
28.11.2018

Konferencja „Polska i Rumunia wobec aktualnych wyzwań w regionie”

W Sejmie we wtorek odbyła się konferencja pt. „Polska i Rumunia wobec aktualnych wyzwań w regionie” pod honorowym patronatem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Tematem rozmów były zagadnienia związane z problematyką bezpieczeństwa, współpracą w ramach NATO i UE, wzmacnianie współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej oraz tworzenie bodźców prorozwojowych w regionie w postaci Inicjatywy Trójmorza. Organizatorem wydarzenia były Instytut Studiów Wschodnich oraz rumuński think-tank New Strategy Center.
28.11.2018

Ukraina/Prezydent: Szeroka inwazja Rosji jest bardzo realna

Wprowadzenie na Ukrainie stanu wojennego to efekt bardzo realnej groźby inwazji Rosji na pełną skalę – oświadczył prezydent Petro Poroszenko w wywiadzie dla ukraińskich stacji telewizyjnych we wtorek wieczorem.
28.11.2018

FSB: Ukraińskie okręty miały przejść niezauważone przez Cieśninę Kerczeńską

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oznajmiła we wtorek, że na jednym z zatrzymanych w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej ukraińskich kutrów wojennych znalazła polecenie przepłynięcia z Odessy do Berdiańska nad Morzem Azowskim "w trybie sekretnym".
27.11.2018

Ukraina: Prezydent wydał dekret o stanie wojennym ze zmianami

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał zmieniony dekret w sprawie stanu wojennego, zgodnie z którym potrwa on 30 dni i obowiązuje już od 26 listopada. Tekst dokumentu opublikowano we wtorek na stronie internetowej administracji prezydenckiej w Kijowie.
27.11.2018

Rosja: Sąd nakazał aresztowanie trzech ukraińskich marynarzy

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. pierwszych trzech z 24 ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej.
27.11.2018

Rosja/Ekspert: Powodem konfliktu z Ukrainą jest baza w Berdiańsku

Powodem nadzwyczaj niebezpiecznego konfliktu, do którego doszło między Rosją i Ukrainą w Cieśninie Kerczeńskiej, jest budowa bazy ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiańsku, nad Morzem Azowskim - ocenia znany rosyjski ekspert wojskowy Paweł Felgenhauer.
27.11.2018

KE o stanie wojennym na Ukrainie

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że rozumie, iż wprowadzony na części terytorium Ukrainy stan wojenny jest wynikiem eskalacji na Morzu Azowskim, w tym przejęcia przez Rosję ukraińskich okrętów i zatrzymania ukraińskich marynarzy.
27.11.2018

Kreml: Nie ma potrzeby rozmów z Poroszenką o incydencie na Morzu Czarnym

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że sytuacja w Cieśninie Kerczeńskiej nie wymaga bezpośrednich rozmów między prezydentami Rosji i Ukrainy, Władimirem Putinem i Petrem Poroszenką.
27.11.2018

Sąd nakazał aresztowanie trzech ukraińskich marynarzy

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie do 25 stycznia 2019 r. pierwszych trzech z 24 ukraińskich marynarzy, których siły rosyjskie zatrzymały w niedzielę w Cieśninie Kerczeńskiej.
27.11.2018

MSZ: Rosja wzmocniła środki bezpieczeństwa w Cieśninie Kerczeńskiej

Rosja wprowadziła wzmocnione środki bezpieczeństwa w Cieśninie Kerczeńskiej - powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa. Nie podała szczegółów, powołała się jednocześnie na wezwania do zniszczenia mostu zbudowanego przez Rosję po aneksji Krymu.
27.11.2018

USA: Trump chce pomóc Europie rozwiązać konflikt ukraińsko-rosyjski

Donald Trump powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie, że "nie podoba mu się to, co się dzieje między Rosją i Ukrainą". Prezydent USA podkreślił, że będzie współpracował z rządami europejskimi nad koncepcją rozwiązania tej sytuacji.
27.11.2018

Rosja/FSB: Działania okrętów koordynowali funkcjonariusze służb Ukrainy

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oznajmiła w poniedziałek, że na pokładzie ukraińskich okrętów zatrzymanych w Cieśninie Kerczeńskiej znajdowali się dwaj funkcjonariusze ukraińskich służb specjalnych, którzy koordynowali działania tych jednostek.
27.11.2018

Stoltenberg wzywa Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia marynarzy

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że po użyciu siły przez Rosję w rejonie Morza Azowskiego wszystkie państwa sojusznicze NATO wyrażają pełne poparcie dla Ukrainy. Wezwał też Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia marynarzy tego kraju.
27.11.2018

Kreml oznajmił, że Rosja działała na Morzu Czarnym zgodnie z prawem

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w poniedziałek, że działania Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej, gdzie w niedzielę ostrzelane zostały okręty Ukrainy, były zgodne z prawem. Nie odpowiedział na pytanie, czy Rosja uważa zatrzymanych marynarzy za jeńców.
27.11.2018

Ukraina: Rada Najwyższa rozpoczęła posiedzenie ws. stanu wojennego

W Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy rozpoczęło się w poniedziałek zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie, na którym deputowani mają rozpatrzyć dekret prezydenta Petra Poroszenki w sprawie wprowadzenia stanu wojennego, jednak do dyskusji nie doszło.
26.11.2018

Ukraina: Prezydent wydał dekret wprowadzający stan wojenny

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament), zbierającą się w poniedziałek po południu.
26.11.2018

Kommiersant: gaz z Tureckiego Potoku popłynie do Bułgarii i na Węgry

Trasa przyszłych dostaw gazu budowanym przez rosyjski Gazprom gazociągiem Turecki Potok ma biec przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację - ocenia w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na udział Gazpromu w rezerwacji przepustowości w tych krajach.
22.11.2018

Putin i Erdogan na zakończeniu budowy morskiego odcinka Tureckiego Potoku

Z okazji zakończenia budowy morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok, którym rosyjski gaz ma docierać po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji, w poniedziałek w Stambule spotkali się prezydenci Rosji Władimir Putin i Turcji Recep Tayyip Erdogan.
20.11.2018

Białoruś planuje budowę portu rzecznego blisko Ukrainy

Białoruskie władze rozważają budowę portu rzecznego na Dnieprze, w pobliżu Ukrainy. Mają nadzieje tym samym stać się „krajem morskim”.
12.11.2018

Archeolodzy znaleźli wrak sprzed 2 400 lat. Jest w nienaruszonym stanie (wideo)

Niezwykłe odkrycie w Morzu Czarnym. Archeolodzy znaleźli tam wrak statku sprzed 2 400 lat. Badacze podkreślają, że to najstarsza na świecie jednostka zachowana w nienaruszonym stanie.
01.11.2018

Rumunia zaniepokojona zwiększoną aktywnością Rosji w regionie Morza Czarnego

Należąca do NATO Rumunia wyraziła w środę zaniepokojenie zwiększoną aktywnością militarną Rosji w regionie Morza Czarnego, nad którym jest położona. "Sytuacja zmieniła się drastycznie w ostatnim roku" - powiedział minister obrony Mihai-Viorel Fifor.
10.10.2018

Prezydent: Europa nie może stać się ekskluzywnym klubem

Wspólnotę w UE można zbudować tylko na lojalnej współpracy równych państw; Unia nie może stać się ekskluzywnym klubem - mówił prezydent Andrzej Duda na Uniwersytecie w Zurychu. Dodał, że UE powinna być wspólnotą, która szanuje swobodę debaty i wyborów politycznych.
10.10.2018

Ukraina otrzymała od USA dwa kutry patrolowe

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dwa kutry patrolowe klasy Island, które mają wzmocnić jej możliwości obronne przed Rosją - poinformował prezydent Petro Poroszenko po uroczystości, która odbyła się w czwartek w bazie marynarki wojennej USA w Baltimore.
28.09.2018

FAZ: przyszłość dostaw gazu dzieli Europę

Polityka energetyczna wywołuje w Unii Europejskiej coraz głębsze podziały, co można było zaobserwować także na ostatnim szczycie Inicjatywy Trójmorza - ocenia w środę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
19.09.2018

Fundusz Trójmorza, energetyka, wspólne projekty infrastrukturalne, m.in. program POLSKA 3.0 oraz zacieśnienie współpracy biznesu. Inicjatywa Trójmorza stała się gospodarczym faktem

Trwa właśnie Szczyt Trójmorza w Bukareszcie z udziałem przedstawicieli 12 państw 3SI.
18.09.2018

Bułgaria: Zwiększono przepustowość gazociągu do Turcji

W południowo-wschodniej Bułgarii uruchomiono w piątek nową nitkę rurociągu przesyłającego rosyjski gaz ziemny do Turcji, zwiększając przepustowość gazociągu z 14 mld do 15,7 mld metrów sześciennych rocznie.
03.08.2018

Szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz rozpocznie trzydniową wizytę w USA

We wtorek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz rozpoczyna trzydniową wizytę w USA. W jej trakcie spotka się m.in. z amerykańskim sekretarzem handlu Wilburem Rossem, z którym ma rozmawiać m.in. o rozwijaniu współpracy gospodarczej między oboma krajami i amerykańskich cłach.
17.07.2018

Ponad 200-metrowy Silver Spirit w Porcie Gdańsk (foto)

Silver Spirit w Porcie Gdańsk. Ponad 200-metrowy wycieczkowiec zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę. W tym roku do Gdańska statki pasażerskie przypłyną jeszcze 37 razy.
16.07.2018

Orban rozmawiał z Putinem m.in. o inwestycjach energetycznych

O inwestycjach energetycznych i rozbudowie elektrowni atomowej w Paksu rozmawiali w niedzielę w Moskwie premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin – poinformował rzecznik Orbana Bertalan Havasi.
16.07.2018

Woźniak: Do września jeden z projektów wydobywczych na południu Europy

Do inwestowania w projekty wydobywcze na południu Europy apelował prezes PGNiG Piotr Woźniak. Zapowiedział, że do września spółka przedstawi jeden z takich projektów.
04.07.2018

Szef Gazpromu: Turecki Potok może dostarczać gaz do Bułgarii i na Węgry

Gazociąg Turecki Potok, budowany przez rosyjski Gazprom przez Morze Czarne do Turcji, może dostarczać gaz do Bułgarii, Serbii i na Węgry - powiedział w piątek prezes zarządu Gazpromu Aleksiej Miller. Ocenił, że do końca 2019 r. powstaną obie nitki gazociągu.
30.06.2018

Pioneering Spirit szykuje się do drugiego etapu budowy Tureckiego Potoku

Pioneering Spirit, największy statek na świecie, powróci niebawem na Morze Czarne, gdzie będzie dalej pracować nad kolejną nitką Tureckiego Potoku. Drugą nitką gazociągu Gazprom planuje dostarczać gaz do krajów południowej Europy.
27.06.2018

We wtorek prezydent udaje się z wizytą na Łotwę; wśród tematów relacje polityczne i bezpieczeństwo

Polsko-łotewskie relacje polityczne, kwestie bezpieczeństwa i współpraca w ramach Trójmorza, znajdą się wśród tematów poruszanych podczas rozpoczynającej się we wtorek wizyty polskiej pary prezydenckiej na Łotwie - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
26.06.2018

PKP LHS testuje transport do Chin trasą transkaspijską

Spółka PKP LHS wspólnie z firmą Far East Land Bridge (FELB) organizuje pierwszy przewóz kontenera trasą transkaspijską, ze Sławkowa w woj. śląskim do Urumczi w zachodnich Chinach. Celem projektu jest przetestowanie nowej trasy kolejowej - poinformowały PKP w poniedziałkowym komunikacie.
26.06.2018

Deklaracja Bukareszteńskiej Dziewiątki: Szczyt NATO powinien wzmocnić jedność Sojuszu

Lipcowy szczyt NATO powinien wzmocnić jedność Sojuszu oraz wypracować kompleksową odpowiedź na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa, w tym zagrożenia hybrydowe - głosi wspólna deklaracja, którą przywódcy Bukareszteńskiej Dziewiątki przyjęli w piątek w Warszawie.
08.06.2018

Gdynia w korytarzu transportowym Bałtyk-Adriatyk

W poniedziałek, 11 czerwca, Gdynię odwiedzą przedstawiciele Komisji Europejskiej- prof. Kurt Bodewig (koordynator korytarza Bałtyk – Adriatyk) oraz Brian Simpson (koordynator Autostrad Morskich). Powodem wizyty studyjnej będzie prezentacja prac oraz planów dla rozwoju systemu transportowego Gdyni, obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także żeglugi bliskiego zasięgu Gdynia – Karlskrona (Szwecja) – w ciągu korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk.
06.06.2018

Putin i Borisow nie wykluczają trasy Tureckiego Potoku w kierunku Bułgarii

Premier Bułgarii Bojko Borisow powiedział w środę w Moskwie, że Rosja i Turcja nie oponują przeciwko przedłużeniu budowanego gazociągu Turecki Potok w kierunku Bułgarii. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział, że Rosja pracuje nad takim wariantem.
31.05.2018

Rosja/Prasa: porozumienie z Turcją ws. lądowego odcinka Tureckiego Potoku

Rosyjski koncern Gazprom porozumiał się z Turcją w sprawie budowy lądowej części planowanego gazociągu Turecki Potok, która ma biec do granicy Turcji z jednym z krajów Unii Europejskiej - podają w poniedziałek dzienniki "Kommiersant" i "Wiedomosti".
28.05.2018

Majówka na fali

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na Majówkę Na Fali. Goście odwiedzający EXPERYMENT w dniach od 28 kwietnia do 6 maja, będą mogli poczuć się jak morscy naukowcy i odkrywać tajemnice podwodnego świata!
26.04.2018

Żegluga łączy we Wrocławiu. Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o żegludze śródlądowej (wideo)

We Wrocławiu w dniach 18-19 kwietnia odbyła się pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematowi żeglugi śródlądowej. Organizatorami tego wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych Europejska Komisja Gospodarcza.
20.04.2018

Kwieciński: Gotowa koncepcja Strategii Karpackiej

Gotowa już jest koncepcja Karpackiej Strategii Makroregionalnej – zapowiedział w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Wyraził także nadzieję, że jeszcze w tym roku dokument ma trafić do Rady Europejskiej.
19.04.2018

W Świnoujściu jubileuszowe Baltic Business Forum

Współpracy krajów z regionu Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego poświęcone będzie rozpoczynające się w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) jubileuszowe 10. Baltic Business Forum. W planach m.in. rozmowy o rynkach perspektywicznych dla polskiego handlu.
17.04.2018

W kwietniu 10. Baltic Business Forum. Ruszyła rejestracja

Przedstawiciele polskiego rządu, politycy i eksperci z regionu ABC – Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne – obejmujący kraje członkowskie oraz nienależące do UE, w tym m.in. z Ukrainy, Turcji wezmą udział w jubileuszowym, 10. Baltic Business Forum, które odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia w Świnoujściu. Właśnie ruszyła rejestracja na to największe na Pomorzu Zachodnim wydarzenie biznesowe.
16.03.2018

Adamczyk: w Nowym Jedwabnym Szlaku najważniejsze utworzenie korytarzy komunikacyjnych

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uważa, że w projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku najważniejsze jest "utworzenie korytarzy komunikacyjnych" pomiędzy krajami azjatyckimi a Europą. W tym projekcie widzi też rolę Ukrainy.
13.03.2018

Bułgaria: Borisow i Putin omawiali energetyczne projekty na Bałkanach

W rozmowie telefonicznej z bułgarskim premierem Bojko Borisowem w poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził gotowość Rosji do przyłączenia się do projektu odmrożenia budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej.
05.03.2018

Rosja: rosnące koszty i niejasne perspektywy Tureckiego Potoku

Koszt Tureckiego Potoku, budowanego przez rosyjski koncern Gazprom gazociągu do Turcji przez Morze Czarne, wzrósł do około 7 mld euro; nie są jasne perspektywy drugiej nitki mającej przesyłać gaz do UE – piszą w piątek "Wiedomosti" i "Niezawisimaja Gazieta".
09.02.2018

Amerykański niszczyciel opuszcza Morze Czarne

Należący do amerykańskiej marynarki wojennej niszczyciel USS Carney 13 stycznia opuścił Morze Czarne. Wcześniej odbył wizytę portową na Ukrainie oraz przeprowadził serię ćwiczeń z okrętami rumuńskimi i tureckimi.
15.01.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.