• <

Wynik wyszukiwania - "kontenery" - Wiadomości

P&O Ferries rozwija narzędzia cyfrowe dla firm transportowych, aby pomóc chronić kierowców podczas pandemii COVID-19

Przewoźnik promowy P&O Ferries kontynuuje przewozy frachtowe przez cały okres pandemii koronawirusa, zapewniając dostawy towarów pomiędzy Europą kontynentalną a Wielką Brytania oraz Irlandią. Armator stawia bezpieczeństwo kierowców frachtowych, pasażerów oraz załóg zawsze na pierwszym miejscu i dlatego zdecydowano o wprowadzeniu dodatkowych procedur czystości, dodatkowych środków zapewniających zachowanie dystansu społecznego oraz innych środków ostrożności.
02.09.2020

ISR: Trudne portowe półrocze

Według danych opublikowanych przez władze portu w Kłajpedzie, wszystkie główne bałtyckie porty morskie odnotowały spadek ruchu towarowego w okresie od stycznia do lipca 2020 r..
24.08.2020

Rekordowe zainteresowanie magazynami w Polsce

Rynek magazynowy w Polsce okazuje się odporny na pandemię koronawirusa. Dużo nowej powierzchni, rekordowe zainteresowanie najemców, mniej pustostanów - tak wynika z raportu o rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce , opracowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland.
24.08.2020

Maersk zanotował dobre wyniki w drugim kwartale pomimo pandemii korowirusa

Maersk zanotował dobre wyniki w drugim kwartale pomimo pandemii korowirusa
20.08.2020

Norweski armator zamówił 10 ekologicznych masowców na Sri Lance

Misje Eco Bulk AS, część norweskiego armatora Kåre Misje & Co., zamówił dziesięć ekologicznych masowców w stoczni Colmbo Dockyard PLC ze Sri Lanki.
20.08.2020

Turecki operator i rosyjski port dołączył do platformy blockchain TradeLens

TradeLens, cyfrowa platforma logistyczna kontenerów oparta na technologii blockchain, opracowanej wspólnie przez A.P. Moller - Maersk i IBM, powitała dwóch nowych członków – rosyjski Port Władywostok i turecki operator portowy Yilport.
19.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – stracony sezon (tydzień 31-33)

Pomimo pojawiających się oznak poprawy a także podstaw ku temu, aby twierdzić, że rynki żeglugowe podniosą się w przeciągu około 1 do 2 lat, aktualna sytuacja w branży żeglugowej jest nadal trudna. Niepewność, co do najbliższej przyszłości paraliżuje funkcjonowanie i rozwój wielu ze światowych armatorów. Jednocześnie trwają dziejowe przetasowania pomiędzy konkurentami. Być może w najbliższych miesiącach pojawią się kolejne zaskakujące dla rynku informacje.
17.08.2020

HMM sprzedał udziały w terminalu kontenerowym w Algeciras francuskiemu armatorowi

Południowokoreańska linia żeglugowa, HMM, podpisała umowę sprzedaży 50 procent udziałów w terminalu Total Terminal International Algeciras (TTI Algeciras) francuskiemu armatorowi CMA CGM.
12.08.2020

Port Hamburg: Znaleziono 1,5 ton kokainy na pokładzie kontenerowca CMA CGM

Niemiecka służba celna wraz z policjantami przejęła około 1,5 ton kokainy znalezionej na pokładzie kontenerowca, zakotwiczonego w Porcie Hamburg.
12.08.2020

APM Terminals zakupił terminal kontenerowy w duńskim Aarhus

APM Terminals, część duńskiej Maersk Group, zakupił terminal kontenerowy w Aarhus, wcześniej należący do lokalnej firmy, Aarhus Logistics Center (ALC). Przeniesienie własności ma się zakończyć 1 września tego roku.
11.08.2020

Port Gdynia rozbudowuje zaplecze w głębi lądu

Wzrost przeładunku portów morskich w coraz większym stopniu związany jest z potencjałem transportu intermodalnego, który w najbliższych latach stanie się priorytetową gałęzią przewozów towarów zarówno w Polsce jak i w Europie. Rosnący wolumen przeładunków sprawia, że konieczna jest budowa zaplecza logistycznego i modernizacje linii kolejowych. Nowością będzie rozwinięcie w Polsce idei „suchego portu” czyli terminala przeładunkowego, który będzie bramą lądową dla trójmiejskich portów.
06.08.2020

Port Gdańsk awansował do czołówki portów europejskich

Pomimo wpływu światowego kryzysu i trwającej pandemii Port Gdańsk w I półroczu 2020 awansował do pierwszej 20-tki portów europejskich, wyprzedzając Port w Genui i Dunkierce.
05.08.2020

DB Cargo Polska partnerem A.P. Moller - Maersk - rozwój towarowego transportu kolejowego na osi północ-południe

DB Cargo Polska we współpracy z A.P. Moller - Maersk, jednym z największych armatorów kontenerowych na świecie, łączy polskie porty z południem kraju. Kolejowy serwis kontenerowy realizowany jest na trasie DCT Gdańsk – terminal Schavemaker w Kątach Wrocławskich.
04.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – w pogoni za normalnością (tydzień 27-30)

W żegludze towarowej zarówno rynki frachtowe jak i tonażowe powoli pokazują pozytywne symptomy początku ich odbudowy. Pobudzony został też rynek złomowania jednostek. Coraz bardziej przejawia on oznaki ożywienia. Szczególnie zapotrzebowanie na tonaż do recyklingu odnotowuje się w Pakistanie. Jednakże, mimo pobudzenia popytu i zwiększającej się rynkowej ceny stali, stawki za tonę statkowego złomu jak na razie nie wykazują większych ruchów w górę. Dalsze perturbacje widoczne są na rynku wycieczkowców, gdzie poważny dla tej branży k
29.07.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Pierwszy przewóz nowymi wagonami intermodalnymi LOTOS Kolej

22 nowe platformy do przewozów intermodalnych pomyślnie ukończyły swoje pierwsze zlecenie. 28 lipca dotarły do leżącego niedaleko granicy niemiecko-holenderskiej miasta Krefeld. To pierwsze z 324 wagonów zakupionych przez LOTOS Kolej w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych.
28.07.2020

Port Rotterdam odczuwa wpływ koronawirusa na swoje przeładunki

Holenderski port w Rotterdamie, największy port morski w Europie, odnotował 9,1% spadek przeładunków w pierwszej połowie 2020 roku, głównie z powodu ekonomicznych skutków pandemii COVID-19.
24.07.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

DFDS wraca na Morze Północne

DFDS na Morzu Północnym wrócił do normalnego rozkładu
22.07.2020

HUPAC i DB Cargo Polska - razem na rzecz rozwoju kolejowego transportu intermodalnego

HUPAC, wiodący kolejowy operator Intermodalny w Europie oraz DB Cargo Polska, spółka grupy DB Cargo, największego operatora kolejowego w Europie, od lat z sukcesem rozwijają sieć kolejowych połączeń intermodalnych. Współpraca ma wymierny wkład liczony trzema milionami ton towarów przeniesionych z dróg na tory.
20.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Chińskim portom kończą się zdolności przeładunkowe z powodu testów na koronawirusa

Testowanie importowanej żywności pod kątem obecności koronawirusa prowadzi do przekroczenia limitu przepustowości niektórych głównych chińskich portów - poinformowali w tym tygodniu główni spedytorzy, ostrzegając przed dodatkowymi opłatami i możliwymi przekierowaniami do innych portów.
19.07.2020

Spory spadek przeładunków w Porcie Los Angeles w pierwszej połowie 2020 roku (wideo)

O 776 tysięcy mniej kontenerów dwudziestostopowych (TEU) przeładowano w dokach w Porcie Los Angeles w pierwszej połowie 2020 roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Powodem są połączone skutki pandemii koronawirusa i trwającej wojny handlowej z Chinami.
16.07.2020

Przeładunki w Porcie Long Beach spadły o 11 procent w czerwcu

Pandemia koronawirusa wciąż mocno doskwiera portom zachodniego wybrzeża USA. Port w Long Beach w piątek poinformował, że w czerwcu przeładowano tam 602 180 TEU, co oznacza spadek o 11,1% w porównaniu do czerwca 2019 r. Import zmniejszył się o 9,3% do 300 714 TEU, eksport o 12,2% do 117 538 TEU, a wysłane puste kontenery do Azji spadły o 13,1% do 183 928 TEU.
12.07.2020

PAIH: koronakryzys zniósł barierę wysokich kosztów wejścia eksporterów na zagraniczne rynki

Koronakryzys zniósł barierę wysokich kosztów wejścia naszych eksporterów na niektóre nowe rynki. Przykładem są branże IT/ICT, medyczna czy spożywcza - mówi PAP p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska. Pandemia to jednak wyzwanie dla takich sektorów, jak motoryzacja i meblarstwo.
11.07.2020

Kontenery na tory! Nowe połączenie operatorskie do BCT Gdynia

Inauguracja stałego połączenia kolejowego między Warszawą a gdyńskim portem. Dziś rano (9.07) do BCT wjechał pierwszy pociąg operatorski sieci CONNECT OPERATOR. Składy będą odjeżdżały według stałego rozkładu jazdy, w każdy czwartek i niedzielę.
09.07.2020

Liczba kontenerów utraconych na morzu wciąż spada

Światowa branża transportu kontenerowego odnotowuje coraz mniejszą liczbę kontenerów traconych na morzu każdego roku.
09.07.2020

Morawiecki: Spowolnienie po pandemii w innych krajach, to szansa dla rozwoju Polski

Trwające w innych krajach spowolnienie po pandemii, to szansa dla rozwoju Polski - powiedział w poniedziałek w Tucholi (kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki. Powinniśmy wchodzić w te miejsca w łańcuchu dostaw czy produkcji, które opuściły na przykład Chiny - zachęcał.
06.07.2020

Magazyn dla przesyłek morskich w głębi lądu

DB Schenker wzmacnia biznes dostaw oceanicznych. Operator logistyczny uruchomił 4 linie oceaniczne z chińskich portów w Szanghaju, Ningbo, Hongkongu i Shenzhen. Przesyłki klientów po wpłynięciu do portu w Gdańsku zostaną w całości przetransportowane do Sosnowca i po rozformowaniu trafią do finalnych odbiorców.
02.07.2020

Branża morska zdaje test odporności w dobie kryzysu

Chociaż światowa gospodarka stoi w obliczu największej recesji od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych zeszłego stulecia, a handel międzynarodowy i morski notują bezprecedensowe dla ery globalizacji spadki, branża morska – zahartowana przez szok nadpodaży po światowym kryzysie finansowym 2008 r. – wykazała się wysokim stopniem odporności. Stawia to ją w dogodnej pozycji wobec wyzwań nadchodzącego wielowymiarowego przejścia technologicznego w transporcie morskim.
27.06.2020

Kolejne przejęcia i strategiczne inwestycje - CEVA Logistics przedstawia plany ekspansji w Afryce

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozpoczął realizację planu dynamicznej ekspansji w Afryce. Dzięki kolejnym przejęciom, strategicznym inwestycjom i rozszerzaniu działalności o nowe kraje firma chce stać się wiodącym graczem na całym afrykańskim rynku usług logistycznych.
24.06.2020

Fracht FWO Polska dynamicznie rozwija transport morski

Fracht FWO Polska, operator logistyczny dla przemysłu, stawia teraz na dynamiczny rozwój transportu morskiego kontenerów. Na początku kwietnia firma uruchomiła nowy oddział w Szczecinie, który organizuje transporty morskie dla różnych grup ładunków. Jednym z nich była dostawa z Polski do Arabii Saudyjskiej kilkudziesięciu kontenerów na zlecenie czołowego polskiego eksportera mebli. Ze względu na krótki „transit time” i konieczność spełnienia wielu wymogów formalnych, wymagało to precyzyjnego zaplanowania w czasie i synchro
22.06.2020

LOTOS Kolej z przedłużoną licencją na przewozy w Niemczech

Niemiecka kolej wyróżnia się w Europie dobrą jakością infrastruktury, co przekłada się na wysoką prędkość handlową. Za zachodnią granicą funkcjonuje aż 438 przewoźników kolejowych, z czego 414 to przedsiębiorstwa z Niemiec. LOTOS Kolej to jedna z 4 polskich spółek, które na mocy certyfikatu wydanego przez Eisenbahn-Bundesamt mogą prowadzić działalność w tym kraju.
09.06.2020

Zawinięcie największego kontenerowca świata „HMM ALGECIRAS” w dziewiczym rejsie do Hamburga

Nowy okręt flagowy południowokoreańskiego przedsiębiorstwa żeglugowego „HMM ALGECIRAS”(wcześniej Hyundai Merchant Marine) zawinął do portu w Hamburgu w niedzielę 7 czerwca 2020 r. Przeładunek odbył się w Hamburgu w HHLA Container Terminal Burchardkai (CTB). Wyładowano i załadowano w sumie 13 600 TEU (standardowe kontenery 20 stopowe).
08.06.2020

Największy na świecie kontenerowiec zawinął do Europy

Kontenerowiec HMM Algeciras o ładowności 24 tys. TEU został w środę największą jednostką, która kiedykolwiek zawinęła do europejskiego portu.
04.06.2020

Handel morski w dobie pandemii: perspektywa branży morskiej

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołała bezprecedensowy szok popytowo-podażowy w światowej gospodarce. Światowa Organizacja Handlu szacuje, że w 2020 r. wartość handlu międzynarodowego spadnie o między 13% a 32%. Sektor transportu morskiego, będący nośnikiem blisko 90% wolumenu handlu międzynarodowego, stawia w sytuacji szczególnie trudnej, ale nie beznadziejnej.
03.06.2020

DCSA wprowadza pierwsze standardy IoT dla inteligentnych kontenerów

Digital Container Shipping Association (DCSA), grupa non-profit założona w celu dalszej cyfryzacji standardów transportu kontenerowego, wraz z dziewięcioma przewoźnikami, opublikowała standardy IoT (Internet of Things) dla kontenerów transportowych.
02.06.2020

Australia wytacza zarzuty przeciwko kapitanowi APL England za utratę kontenerów

Australijski Urząd ds. Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA) poinformował, że kapitan APL England - kontenerowca, który stracił około 50 kontenerów w okolicach Sydney, został oskarżony.
01.06.2020

Filmowy rejs po szczecińskim porcie (wideo)

Zespół portów Szczecin-Świnoujście to prawie 20 km nabrzeży pełnych zaskakujących urządzeń, budowli i jednostek. W filmowym rejsie, który przygotowali przedstawiciele przedsiębiorstwa, można zobaczyć szczeciński port z bliska. Miłej wycieczki!
31.05.2020

AMSA zatrzymuje kontenerowiec APL England z powodu nieodpowiednich mocowań

APL England, kontenerowiec pod banderą Singapuru, który stracił w ubiegłym tygodniu około 40 kontenerów w Sydney z powodu złej pogody, został zatrzymany przez Australijski Urząd Bezpieczeństwa Morskiego (AMSA).
29.05.2020

PGNiG podpisało umowę na rezerwację dodatkowych mocy regazyfikacyjnych terminala LNG w Świnoujściu

Spółka Polskie LNG (Grupa GAZ-SYSTEM) podpisała z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA umowę na usługi regazyfikacji, które dostępne będą po zakończeniu rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
29.05.2020

Wpływ pandemii Covid-19 na wybrane aspekty globalnej branży shippingowej - przewozy kontenerowe

Pandemia koronawirusa trwa już od kilku miesięcy, znacznie oddziałując i zmieniając całą gospodarkę globalną oraz gospodarki poszczególnych państw. Sią rzeczy w sposób szczególny oddziałuje to na kształt gałęzi gospodarki warunkowanych globalnie. Taką gałęzią warunkowaną globalnie jest gospodarka morska, w tym w szczególności branże transportu morskiego i stoczniowa. Jedna jest niezbędna do utrzymania handlu światowego, w tym logistyki towarów podstawowej potrzeby i zasobów bez których nie mogłoby funkcjonować wiele innych
28.05.2020

W Chinach zainaugurowano największy na świecie wolnoobrotowy silnik dual-fuel (wideo)

China State Shipbuilding Corporation poinformowało, największy na świecie dwupaliwowy, wolnoobrotowy silnik WinGD X92DF został oficjalnie uruchomiony w Chinach.
27.05.2020

Kontenerowiec APL stracił 40 kontenerów wskutek okropnej pogody

APL England o ładowności 5 780 TEU, pływający pod banderą Singapuru, straciło 25 maja w Sydney około 40 kontenerów w czasie niesprzyjającej pogody.
26.05.2020

Ochrzczono dwie nowe jednostki armatora Yang Ming w stoczni CSBC

20 maja tajwańska stocznia CSBC Corporation zorganizowała ceremonię chrztu dwóch kontenerów o ładowności 2800 kontenerów TEU budowanych dla rodzimego armatora, Yang Ming Marine Transport Corp. Statki otrzymały nazwę YM Celebrity i YM Continent.
25.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – powrót do innej rzeczywistości (tydzień 19-21)

Czy zaskakujący dla całej światowej gospodarki okres był tzw. casusem „czarnego łabędzia”? W teorii ekonomii czarny łabędź, to określenie opracowane przez amerykańskiego profesora Nicholasa Taleba w 2007 roku, które opisuje nagłe i nieoczekiwane zdarzenie, mające znaczny, negatywny wpływ na szeroki zakres otoczenia. Patrząc na analizy gospodarcze sprzed okresu wybuchu pandemii koronawirusa SARS - COV -19, nieprzewidujących w ogóle takiej sytuacji można pokusić się, że do takiego wydarzenia właśnie doszło. Niemniej jednak
25.05.2020

CEVA Logistics uruchamia nowe rozwiązanie dla utrzymania ciągłości łańcuchów dostaw w czasie COVID-19

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, uruchamia innowacyjne rozwiązanie w transporcie multimodalnym: Truck-Rail-Truck. Nowa usługa ma wspierać utrzymanie ciągłości łańcuchów dostaw i wymianę handlową w krajach azjatyckich w czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.
19.05.2020

Trwa doprecyzowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki

Jeszcze w tym tygodniu nastąpią kolejne próby materiałów, z których powstanie elewacja Morskiego Centrum Nauki. Pierwszy test nie spełnił oczekiwań inwestora - Samorządu Województwa, jak i architekta, który stworzył koncepcję budynku. Nie zabrakło również emocji przechodniów.
19.05.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.1

Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 należy liczyć się ze wzrostem znaczenia w gospodarce sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów opartych na zaawansowanych algorytmach, co z kolei wiąże się z koniecznością znalezienia rozwiązań prawnych i etycznych, które zminimalizują możliwe negatywne aspekty ww. rozwoju. Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki oraz na szeroko rozumianym rynku konsumenckim, co z kolei stawia nowe wyzwania przed ustawodawcą.
19.05.2020

W portach Szczecin-Świnoujście mimo koronawirusa rośnie przeładunek zbóż, paliw, LNG i kontenerów

Blisko 10,5 mln ton towarów obsłużyły spółki przeładunkowe w zespole portów Szczecin-Świnoujście w okresie styczeń-kwiecień br. I choć w tle ich pracy jest pandemia koronawirusa, to z zachowaniem pełnych reżimów sanitarnych, statki obsługiwane są na bieżąco, ładunki są na bezpiecznym poziomie, w czym pomaga uniwersalny charakter obu portów.
17.05.2020

Wpływ pandemii Covid-19 na przewozy kontenerowe

Pandemia koronawirusa trwa już od kilku miesięcy, znacznie oddziałując i zmieniając całą gospodarkę globalną oraz gospodarki poszczególnych państw. Sią rzeczy w sposób szczególny oddziałuje to na kształt gałęzi gospodarki warunkowanych globalnie. Taką gałęzią warunkowaną globalnie jest gospodarka morska, w tym w szczególności branże transportu morskiego i stoczniowa. Jedna jest niezbędna do utrzymania handlu światowego, w tym logistyki towarów podstawowej potrzeby i zasobów bez których nie mogłoby funkcjonować wiele innych gałęzi
16.05.2020

Maersk: duży spadek zapotrzebowania na transport kontenerów w tym roku

Grupa żeglugowa A.P. Moller-Maersk ostrzegła przed gwałtownym spadkiem transportu kontenerów z powodu pandemii koronawirusa, z powodu słabszej sprzedaży detalicznej i zmniejszonemu popytowi na produkcję samochodów.
14.05.2020

11,3 mln ton przeładowanych w I kwartale 2020 w Porcie Gdańsk

W I kwartale 2020 roku w Porcie Gdańsk widoczny jest wpływ pandemii koronawirusa na branżę morską i obsłużony w porcie wolumen. Port Gdańsk w I kwartale 2020 roku uzyskał wynik o 8,3% niższy niż w analogicznym okresie 2019 roku zamykając I kwartał przeładunkami na poziomie 11,3 mln ton. Odnotowano spadki w większości grupach ładunkowych oprócz zbóż (+223%), LPG (+27%) i innych masowych (+6,4%).
13.05.2020

W Chinach zakończyły się pierwsze testy inteligentnych portów 5G

Pomyślnie przebiegła pierwsza próba zdalnych, inteligentnych portów napędzanych przez sieć 5G.
13.05.2020

Terminal LNG w Świnoujściu z kolejną decyzją dotyczącą rozbudowy

29 kwietnia br. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla zachodniej estakady przesyłowej LNG wraz z budynkiem podstacji elektrycznej 6/0,4 kV w Świnoujściu. Spółka Polskie LNG (Grupa Kapitałowa GAZ-SYSTEM) uzyskała dzięki temu prawo do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane, potrzebne do realizacji Programu Rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
06.05.2020

Kontenery zdmuchnięte przez wiatr w porcie Zeebrugge w Belgii (wideo)

Silne porywy wiatru to najbardziej prawdopodobna przyczyna incydentu w Zeebrugge w Belgii. Podczas rozładunku OOCL United Kingdom, kilka kontenerów spadło z pokładu.
04.05.2020

Raport z rynku żeglugowego – statki na redach, ale pracy może być mniej (tydzień 16-18)

Docierające z różnych światowych źródeł informacje na temat danych z produkcji oraz towarzyszących im wyników ekonomicznych niestety nie napawają optymizmem. Efekty pandemii COVID 19 odczuwa już bardzo mocno cała Unia Europejska. Spadek globalnej konsumpcji i produkcji – to wszystko ma wpływ na stan rynków żeglugowych, a nasz lokalny obraz stojących nadzwyczaj długo na redach Trójmiasta, jak na razie tylko kilku statków: samochodowców i dużego kontenerowca mówi sam za siebie. Jak szczegółowo sytuacja wyglądała w wybranych segment
04.05.2020

Spółka zależna PKP Cargo uzyskała możliwość transportu żywności z Polski do Chin

PKP Cargo Connect, spółka zależna PKP Cargo, uzyskało możliwość transportu żywności koleją z Polski do Chin tranzytem przez Rosję. Transporty będą organizowane w taki sposób, aby zachować rosyjskie restrykcje dotyczące embarga na import żywności z Polski i innych państw UE - poinformowało PKP Cargo we wtorkowym komunikacie.
21.04.2020

Port Virginia zamknie jeden ze swoich terminali

Port Virginia zamknie jeden ze swoich terminali ze względu na wpływ pandemii COVID-19 na handel światowy.
20.04.2020

Dachser: w 14 dni pociągiem przez Polskę do Chin dla BASF

BASF powierzył Dachser, operatorowi logistycznemu z którym od lat współpracuje, obsługę swojego pierwszego pociągu blokowego do Chin. Pociąg z 42 kontenerami przewożącymi produkty BASF przybył do chińskiego miasta Xi´an. Dachser zadbał o wszystkie aspekty organizacyjne - od skoordynowania współpracy z operatorem kolejowym RTSB, przez odprawę celną po dystrybucję towaru w Chinach. Dzięki transportowi Dachser Rail Services produkty chemiczne z Ludwigshafen w Niemczech trafiły na chiński rynek dwa razy szybciej.
15.04.2020

Raport z rynku żeglugowego – zamrożenie i kumulacja pozytywnej energii na przyszłość (tydzień 15)

Ostatni tydzień niósł za sobą dalsze poważne reperkusje dla gospodarki morskiej związane 
z konsekwencjami pandemii wirusa COVID 19. Ze względu na atmosferę świąteczną uczestnicy rynku szukali powodów do optymizmu. Takie na pewno można odnaleźć, szczególnie w perspektywie długookresowej. Jak pokazuje wiele danych statystycznych, po tego typu kryzysach, oczekiwania co do przyspieszenia dynamiki rynku i wzrostów są naturalne i uzasadnione. Na razie jednak rynek pozostaje w „zamrożeniu” i trudno jest przewidzieć ze względu na
13.04.2020

Blokady w portach paraliżują globalny eksport żywności

Problemy portów, które od tygodni paraliżują dostawy żywności na całym świecie, nie stają się z czasem mniejsze. W rzeczywistości w niektórych miejscach jest coraz gorzej.
13.04.2020

Przeładunki w porcie Los Angeles spadły o 30 procent w marcu

Ilość towarów w najbardziej ruchliwym porcie w Stanach Zjednoczonych spadła w marcu o ponad 30%, ponieważ pandemia COVID-19 mocno uderzyło w globalny łańcuch dostaw.
13.04.2020

MGMiŻŚ: Współczesne kryzysy gospodarcze z perspektywy branży morskiej

Branża morska w swoją specyfikę wpisane ma zmaganie się z zakłóceniami i szokami ogólnogospodarczymi. Ponieważ cykl koniunkturalnego w gospodarce światowej determinuje koniunkturę w samej gospodarce morskiej, jako funkcjonalnie sprzężonej z handlem międzynarodowym, warto spojrzeć, jak poprzednKryzysy naftowe z lat 70-tych doprowadziły do odejścia gospodarek wysoko uprzemysłowionych od ropy, pociągając za sobą strukturalny spadek zapotrzebowania na tankowce i przebudowę dotychczas przez nie zdominowanej branży transportu m
09.04.2020

Evergreen zamówił ponad 1800 kontenerów chłodniczych od Maersk Container Industry

Tajwańska firma żeglugowa Evergreen Marine Corp. zamówiła 1800 reeferów typu Star Cool od Maersk Container Industry (MCI) w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na przewóz zamrożonych towarów.
06.04.2020

Pierwsze w historii zawinięcie własnego statku Ocean Network Express do Trójmiasta (foto)

W ostatnią sobotę (04.04.2020), miało miejsce pierwsze w historii zawinięcie własnego statku ONE do Trójmiasta. Dotychczas kontenery ONE przypływały do gdyńskiego terminala GCT na feederach komercyjnych bądź należących do partnerów z sojuszu. Tym razem, w obliczu dynamicznego (mimo zagrożenia epidemicznego) wzrostu wolumenów, zdecydowano się na „testowe” zawinięcie własnym tonażem.
06.04.2020

Wniosek ws. budowy estakady przesyłowej w świnoujskim terminalu LNG

Polskie LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) złożyło do wojewody zachodniopomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla budowy zachodniej estakady przesyłowej w świnoujskim terminalu LNG.
31.03.2020

Pierwszy międzykontynentalny pociąg Maerska z Europy do Azji

Pierwszy pociąg w kierunku wschodnim w ramach serwisu Maersk AE19 został wysłany z portu w Sankt Petersburgu. Całkowity czas nowego połączenia z portów w Europie Północnej do portów w Korei i Japonii wyniesie od 23 do 32 dni, w porównaniu z tradycyjną przeprawą morską, trwającą 52-57 dni.
30.03.2020

Koronawirus a działanie terminali kontenerowych

Pandemia koronawirusa zaczyna być już widoczna w trójmiejskich terminalach kontenerowych. Wstrzymanie produkcji w strefach przemysłowych Chin spowodowało zmniejszoną podaż towarów tamtejszych portach. Stowarzyszenie europejskich spedytorów Clecat oraz Polska Izba Spedycji i Logistyki ostrzegają, że ładunki eksportowe są ograniczone, a operacje portowe mogą się opóźniać z powodu braku operatorów przeładunkowych i magazynierów w Chinach.
17.03.2020

Polak podejrzany o przemyt m.in. 275 kg heroiny nie przyznaje się do winy

37-letni Marcin K., który został aresztowany w sprawie przemytu m.in. 275 kg heroiny, nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Spółka, do której przyszły kontenery z narkotykami, zajmowała się importem-eksportem, ma siedzibę w Gdańsku.
09.03.2020

W gdyńskim porcie udaremniono przemyt heroiny wartej 61 mln zł (foto, wideo)

Na terenie portu w Gdyni udaremniono przemyt dużej ilości heroiny o szacunkowej wartości 61 mln złotych. Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji oraz przy udziale Krajowej Administracji Skarbowej śledztwo dotyczące międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków z Ameryki Południowej i Bliskiego Wschodu na teren Unii Europejskiej. Akcję w gdyńskim porcie przeprowadziły służby CBŚP i KAS.
08.03.2020

Polskie LNG: ruszyły konsultacje rynkowe ws. terminala LNG w Świnoujściu

W związku z programem rozbudowy Terminala LNG w Świnoujściu, rozpoczęły się rynkowe konsultacje dotyczące regulaminu procedury udostępnienia tego terminalu - poinformowało w środę Polskie LNG S.A. Uczestnicy rynku mogą przesyłać do spółki uwagi i pytania.
26.02.2020

Umacnia się pozycja polskich portów morskich. Dzięki nowym inwestycjom znacznie zwiększą się ich zdolności przeładunkowe

Przeładunki w polskich portach morskich w 2019 roku przekroczyły rekordowe 108 mln ton. Do ponad 3 mln TEU wzrosła też liczba kontenerów, które do nich trafiły. Zaplanowane na kolejne lata inwestycje mają przyczynić się do dalszego wzrostu możliwości przeładunkowych i znaczenia krajowych portów w Europie. Prognozy zakładają, że do 2050 roku zapotrzebowanie na przeładunki kontenerowe będzie ponad trzykrotnie większe niż dziś. Przykładem takiej inwestycji jest budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.02.2020

Raport: Iran pozyska 158 nowych statków

Rząd irański przedstawił ogromny program nowego budownictwa morskiego mający na celu modernizację floty tego kraju.
24.02.2020

Umowa na projekt i montaż dodatkowych regazyfikatorów w terminalu LNG

Operator terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG, podpisała w poniedziałek umowę na zaprojektowanie i montaż dodatkowych regazyfikatorów w terminalu LNG w Świnoujściu. To element projektu zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych gazoportu.
24.02.2020

Przeładunki kontenerów w portach Morza Bałtyckiego przekroczyły poziom 11 mln TEU w 2019 roku

Terminale kontenerowe w bałtyckich portach morskich przeładowały łącznie 11,24 mln TEU w 2019 roku. Rekordowy wynik był efektem 3,2% wzrostu obrotów, co jednak oznaczało ograniczenie dynamiki lat ubiegłych.
16.02.2020

Kilka kontenerów spadło z OOCL Rauma u wybrzeży Holandii

Holenderska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​kilka kontenerów spadło z kontenerowca OOCL Rauma podczas sztormu na Morzu Północnym. Do incydentu doszło 11 lutego, gdy statek był w drodze z portu Kotka w Finlandii do portu w Rotterdamie.
12.02.2020

Port Gdańsk bije rekord Polski w przeładunkach! 52 mln ton w 2019 roku (foto, wideo)

"Port Gdańsk bije własne rekordy i stawia przed sobą nowe wyzwania" - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZMPG, Łukasz Greinke. Są powody do dumy, bo w 2019 roku Port Gdańsk ustanowił nowy rekord przeładunków, przekraczając 52 mln ton. Jednocześnie, zanotowano imponujące wzrosty w prawie wszystkich grupach ładunkowych.
11.02.2020

Za kilka lat Port Gdynia będzie obsługiwać największe statki pływające po Bałtyku

Port Gdynia będzie obsługiwać kontenery z 430-metrowych statków oceanicznych. To największe jednostki, jakie wpływają na Morze Bałtyckie. Dzięki budowie Portu Zewnętrznego, który powstanie na sztucznej wyspie, zwiększą się zarówno jego możliwości przeładunkowe, jak i prestiż w regionie Bałtyku. Inwestycja jest na etapie analiz środowiskowych, w ciągu kilkunastu miesięcy powinien zostać wyłoniony prywatny inwestor. – Chcemy, żeby Port Zewnętrzny zaczął funkcjonować za siedem–osiem lat – podkreśla Adam Meller, prezes gdyński
11.02.2020

220 ton nielegalnych odpadów wróci do Wielkiej Brytanii

Elbląska policja poinformowała w środę o śledztwie w sprawie 220 ton odpadów z Wielkiej Brytanii, które trafiły do Polski nielegalnie pod pozorem przeznaczenia ich do recyklingu. Według śledczych zostaną one odesłane na koszt strony brytyjskiej.
05.02.2020

LOTOS Kolej kupiła nowoczesne wagony i lokomotywę elektryczną

216 wagonów platform produkcji firmy Kolowag i lokomotywa elektryczna firmy NEWAG zostały zakupione przez spółkę LOTOS Kolej. Umowy w tej sprawie podpisano w środę 29 stycznia 2020 r. w Gdańsku. Poprzedziły je rozstrzygnięte przetargi. Projekt „Zakup nowoczesnego taboru intermodalnego przez firmę LOTOS Kolej” jest dofinansowany ze środków unijnych.
29.01.2020

Podsumowanie 2019 roku w portach Szczecin-Świnoujście

28 stycznia br. na specjalnej konferencji prasowej zarząd portów Szczecin i Świnoujście podsumował miniony 2019 pod względem przeładunków, inwestycji oraz utrzymania infrastruktury portowej.
28.01.2020

Przeładunki portów Morza Bałtyckiego w 2019 roku – umiarkowane zmiany na stabilnym rynku

Analiza wielkości przeładunków portowych wskazuje, że Bałtycki rynek transportu morskiego odnotował w ubiegłym roku niewielki spadek wolumenu (-0,2%), co przełożyło się na obroty wynoszące szacunkowo 931,2 mln ton. Na wynik ten złożyły się z jednej strony przyrosty w portach rosyjskich (+4,1%), a z drugiej spadki w portach krajów członkowskich Unii Europejskiej (-1,7%).
27.01.2020

Pierwszy pociąg z Chin, który wjechał do Polski szerokim torem LHS bez przeładunku na granicy

5 stycznia 2020 r. w godzinach porannych do stacji Hrubieszów LHS, na granicy polsko-ukraińskiej, dotarł pierwszy pociąg z 45 kontenerami z Chin. Z Xi’an położonego w środkowej części kraju transport wyruszył 24 grudnia 2019 r. Ładunki po przejechaniu blisko 9,5 tys. km dotarły do stacji końcowej Sławków LHS. W „Euroterminalu Sławków” kontenery zostaną przeładowane na wagony kolejowe oraz samochody i dostarczone do odbiorców docelowych. Przejazd tą trasą kolejową zajął tylko 12 dni.
07.01.2020

Mija 10 lat od zawinięcia pierwszego oceanicznego kontenerowca Maersk do DCT Gdańsk

4 stycznia 2010 r. do DCT Gdańsk zawinął największy kontenerowiec, jaki kiedykolwiek gościł w polskich portach. Statek Maersk Taikung (8200 TEU, długość 332 m, szerokość 43,2 m, zanurzenie 14,5 m) przybył tu bezpośrednio z Dalekiego Wschodu. Od stycznia 2010 r., statki klasy post-Panamax obsługujące serwis AE10 Maersk Line z Chin zawijały do DCT Gdańsk w każdy poniedziałek przywożąc tu ładunki na rynek polski, rosyjski i fiński.
05.01.2020

Loconi Intermodal rozwija transporty ładunków ciężkich

Loconi Intermodal, lider na polskim rynku operatorów intermodalnych, realizujący łańcuchy dostaw różnych grup towarów, teraz rozwija transporty ładunków ciężkich. Firma zakupiła właśnie 18 nowoczesnych naczep CIMC Vehicles do przewozu 40-stopowych kontenerów. Nowy sprzęt wykorzystywany będzie do transportu między innymi drewna z Polski, Czech i Słowacji na terminale Loconi w Radomsku, Warszawie i Gądkach. Inwestycja ma na celu zwiększenie zasobów przewozowych spółki oraz jej zdolności do przewozu ciężkich ładunków skonteneryzowa
30.12.2019

Jednostki zaprojektowane przez Wartsila Ship Design Poland z nagrodą „Significant Boat of the Year”

W dniach 4-6 grudnia w Nowym Orleanie odbyły się największe komercyjne targi przemysłu okrętowego w Ameryce Północnej, gromadzące przeszło tysiąc wystawców, przeznaczone dla osób, instytucji i przedsiębiorstw prowadzących działalność na wodach przybrzeżnych, śródlądowych i na pełnym morzu - International WorkBoat Show. Podczas wydarzenia, wręczono prestiżową nagrodę „Significant Boat of the Year”. W tym roku, tytuł otrzymały dwie jednostki zaprojektowane przez Wartsila Ship Design Poland.
17.12.2019

Podsumowanie konkursu „Logistyczne migawki. Cztery pory roku 2019”

Za nami II edycja Konkursu fotograficznego ‘Logistyczne migawki’. Pierwsza zaskoczyła nas bardzo pozytywnym przyjęciem, a tegoroczna pokazała nam, że konkurs rozwija się i cieszy coraz większym zainteresowaniem.
13.12.2019

Loconi Intermodal zapowiada przewóz rekordowej liczby kontenerów w 2019 roku

Loconi Intermodal, lider na polskim rynku operatorów intermodalnych podsumował działalność operacyjną za trzy kwartały 2019 roku. W tym czasie operator przewiózł 164 tys. TEU*. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym wzrost wyniósł 26 proc. Do końca 2019 roku Loconi planuje osiągnąć rekordową liczbę przewiezionych kontenerów na poziomie 220 tys. TEU oraz sprzedaż w wysokości ok. 160 mln zł, obsługując wyłącznie polskie porty morskie.
10.12.2019

Prezes Portu Gdańskiego Eksploatacja: Nasz cel to przeładunki na poziomie 5 mln ton rocznie

O inwestycjach, zmianach w strukturze firmy oraz wykorzystaniu potencjału poprzez właściwe zarządzenie kapitałem ludzkim rozmawiamy z Prezesem Zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacja, Radosławem Stojek.
05.12.2019

Maersk inwestuje w duński startup Onomondo

Maersk Growth, podspółka giganta żeglugowego Maersk, zainwestował w rodzimy startup Onomondo. Założona w 2012 roku firma jest globalnym operatorem komórkowym Internetu rzeczy (IoT), pracującym nad łączeniem i upraszczaniem połączonych usług klasy korporacyjnej na całym świecie.
28.11.2019

Inauguracja bezpośredniego połączenia kolejowego z Chin do Portu Gdańsk [wideo]

Na terenie terminala kontenerowego DCT Gdańsk odbyła się w czwartek uroczysta inauguracja stałego bezpośredniego połączenia kolejowego z Chin do Portu Gdańsk. Pierwszy pociąg przyjechał po godzinie 11.00.
21.11.2019

Prezentacja terminala OT Port Gdynia na Śląsku

OT Port Gdynia Sp. z o.o. w dniu 19 listopada 2019 roku wzięła udział w spotkaniu organizowanym przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., które odbyło się w Katowicach, w samym sercu Śląska. Wydarzenie miało na celu prezentację oferty Portu Gdynia, terminali przeładunkowych oraz armatorów żeglugowych serwisów ro-ro. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zaproszonych lokalnych firm.
21.11.2019

Nowe projekty w Damen Engineering Gdańsk

Rok 2019 dla Damen Engineering Gdańsk to czas wyzwań i wymagających projektów. Na szczególną uwagę zasługuje projekt promu hybrydowego RoRo LNG dla kanadyjskiego operatora Seaspan Ferries Corporation. W nowej stoczni Damen w Mangalii w Rumunii budowane są obecnie dwa 149-metrowe statki.
20.11.2019

MSC Foundation pomaga Bahamom po przejściu huraganu Dorian (film)

MSC - druga co do wielkości linia kontenerowa na świecie pomaga Bahamom w odbudowie po huraganie Dorian - dostarczyła do tej pory ponad 200 kontenerów z potrzebnymi towarami. Zapowiada dalszą pomoc i współpracę z lokalnymi władzami
13.11.2019

Innowacyjne kontenery gotowe na podbój rynku (foto, film)

Na wystawie Intermodal Europe w Hamburgu Simon Bosschieter, dyrektor sprzedaży firmy z Holandii, potwierdził, że innowacyjna koncepcja kontenera okazała się skuteczna podczas prób wysyłkowych. Firma wdraża teraz nowy model logistyczny, który pozwoli kontenerowi 4FOLD zbudować znaczącą pozycję na rynku.
12.11.2019

Porty morskie nad Morzem Śródziemnym mogą stać się konkurencyjne dla gigantów z Europy

Według Harrego Valentine, analityka transportu morskiego z Fort Lauderdale dostępność arktycznej drogi północnej - z Azji do Kanady Wschodniej oraz pogłębienie kanału Sueskiego do 2023 roku wprowadzi ogromne zmiany w transporcie morskim. Pogłębienie kanału umożliwi przepływanie statków o zanurzeniu do 20 metrów, zredukowanie tranzytu z 18 do 11 godzin i podwojenie obsługiwanych jednostek w ciągu 24 godzin. To zrewolucjonizuje europejski rynek.
07.11.2019

DB Schenker ponownie najsilniejszym brandem w branży TSL

Magazyn Press i PRESS-SERVICE Monitoring Mediów opublikowały ranking medialności brandów. DB Schenker już po raz drugi z rzędu został uznany za najbardziej medialną markę w branży. W XII edycji badania Top Marka firma zajęła pierwsze miejsce w kategorii transport i logistyka.
04.11.2019

Dachser z multimodalnym transportem do Indii

Dachser, globalny operator logistyczny, w ramach obszaru Air & Sea Logistics opracował wydajne, multimodalne rozwiązanie na potrzeby transportu z Holandii do Indii. Firma zrealizowała przewóz specjalnych kontenerów z aluminiowymi silosami, które przemierzyły tysiące kilometrów najpierw statkiem, a następnie pociągiem towarowym. Ostatni etap dostawy obejmował transport ciężarówkami.
30.10.2019

EagleRail Container Logistics stworzył innowacyjny zautomatyzowany system przeładunku i transportu kontenerów. Bangladesz pierwszym nabywcą.

Amerykańska firma Eaglerail Container Logistics z siedzibą w Chicago podpisała porozumienie z Zarządem Portu Morskiego Chittagong w Bangladeszu rozpoczynające wdrażanie projektu mającego na celu poprawę przepustowości oraz zmniejszenie kongestii na zatłoczonych drogach i bramach portu.
29.10.2019

Europejski boom na terminale LNG

Coraz więcej krajów chce importować LNG drogą morską. W ślad za tym, w najbliższych latach, wzrośnie liczba terminali gazowych w Europie. Dzisiaj w jest ich 30, w tym terminal w Świnoujściu.
22.10.2019

Rosną przeładunki kontenerów w Porcie Rotterdam

Największy europejski port, Rotterdam, zamknął pierwsze trzy kwartały tego roku z jedno procentowym wzrostem przeładunków. Ogółem przez port przeszło 353,5 mln ton towarów.
21.10.2019

Tomasz Stępień prezesem Polskiego LNG

Tomasz Stępień, prezes operatora polskiego systemu przesyłu gazu, Gaz-Systemu, został prezesem operatora terminala LNG w Świnoujściu, firmy Polskie LNG - poinformowało Polskie LNG w poniedziałek w komunikacie.
14.10.2019

KE: 130 mln euro na rozbudowę gazoportu w Świnoujściu

Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję o dofinansowaniu kwotą 130 mln euro rozszerzenia funkcjonalności terminalu LNG w Świnoujściu - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Pieniądze będą pochodzić z budżetu UE na lata 2014 - 2020.
11.10.2019

Umowa na dostawę nowych regazyfikatorów dla terminala LNG

Operator terminala LNG w Świnoujściu, spółka Polskie LNG podpisała w czwartek z niemiecką firmą Selas-Linde umowę na zakup dwóch regazyfikatorów SCV (Submerged Combustion Vaporiser). To element rozbudowy mocy terminala do mocy 7,5 mld m sześc. gazu rocznie.
10.10.2019

Otwarcie Magazynu Wysokiego Składowania w Centrum Logistycznym Portu Gdynia [foto, wideo]

Nowoczesny magazyn wysokiego składowania jest jednym z kluczowych elementów Intermodalnego Centrum Logistycznego w Pocie Zachodnim. Zarząd Morskiego Portu Gdynia mając na uwadze stale rosnące wymagania rynku, szczególnie w obszarze zaplecza logistyczno- magazynowego z powodzenie zakończył wszystkie prace budowlane. Jest to pierwszy z czterech przewidzianych do realizacji tego typu magazynów w Porcie Gdynia, który już w momencie budowania znalazł najemcę.
01.10.2019

WinGD skonstruowało największy na świecie silnik dual-fuel dla Containerships

Winterthur Gas & Diesel (WinGD) zamieściła w sieci nagranie z konstrukcji silnika 12X92DF skonstruowanego w zakładzie CSSC-MES Diesel w Szanghaju.
22.09.2019

Statek towarowy zatonął u wybrzeży Bangladeszu. Uratowano 14 marynarzy (wideo)

14 marynarzy uratowano u wybrzeży Bangladeszu z tonącego statku towarowego. Jak poinformował portal Dhaka Tribune, to jednostka o nazwie „Golf Argo”. Na pokładzie przewoziła ponad 150 kontenerów.
14.09.2019

Kontenery na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk

Na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk pojawiła się nowa regularna linię kontenerowa. Armator Samskip wprowadza cotygodniowe połączenie między Gdańskiem a portami Danii i Norwegii. Obsługą ładunków zajmie się Port Gdański Eksploatacja.
06.09.2019

System NSRS dla okrętu „Ratownik” na MSPO 2019

Griffin Group Defence podczas MSPO – Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2019 w Kielcach zaprezentuje system NSRS dla okrętu „Ratownik”. W dniach 3-6 września będzie można zobaczyć go na stoisku nr E-32.To skonteneryzowany, mobilny system ratownictwa podwodnego, którego właścicielami są floty wojenne Wielkiej Brytanii, Francji i Norwegi.
30.08.2019

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gülsün przypłynął do DCT Gdańsk. Robi wrażenie (foto, wideo)

Największy na świecie kontenerowiec już w Porcie Gdańsk. MSC Gülsün, bo o nim mowa, zacumował w piątek przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Na pokład statek może zabrać prawie 24 000 tysiące 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek.
23.08.2019

Ponad 19 mln t towarów przeładowały porty w Szczecinie i w Świnoujściu od początku 2019 r.

Ponad 19 mln ton towarów obsłużyły porty w Szczecinie i Świnoujściu w okresie od stycznia do lipca tego roku. Towarów było więcej o ponad 1,4 mln ton niż rok temu.
21.08.2019

Segment kontenerów chłodniczych przeżywa obecnie wyraźny wzrost

Podczas gdy udział ładunków przewożonych drogą morską w kontenerach zwiększa się w skali świata nieznacznie, segment kontenerów chłodniczych przeżywa obecnie wyraźny wzrost. Do tego stopnia, że eksperci obawiają się wystąpienia wąskich gardeł w zakresie przepustowości.
21.08.2019

Do DCT Gdańsk płynie MSC Gülsün – największy kontenerowiec świata (foto, wideo)

MSC Gülsün w drodze do Portu Gdańsk. Największy na świecie kontenerowiec spodziewany jest w DCT Gdańsk w najbliższy piątek w ramach serwisu Silk/AE10. Na pokładzie pomieści prawie 24 000 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek. Statek w Gdańsku będzie widoczny z ul. Kontenerowej.
20.08.2019

Pierwszy w ramach nowego serwisu statek z bananami zawinął do Portu Gdańsk (foto, wideo)

Pierwszy w ramach nowego serwisu statek z bananami w Porcie Gdańsk. Jednostka Comoros Stream w nocy z soboty na niedzielę przywiozła z Ameryki Środkowej 150 tys. kartonów tych owoców, inaugurując w ten sposób połączenie, w ramach którego do Portu Gdańsk co tydzień będzie przypływało ok. 4 tys. t bananów. Za operacje przeładunkowe przy nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego (WOC) odpowiada spółka Cargofruit.
19.08.2019

Bułgaria: 76 kg kokainy znaleziono w skrzyniach z bananami z Ekwadoru

Blisko 76 kg kokainy o wartości około 5 mln lewów (2,5 mln euro) odkryła bułgarska policja w dużej partii bananów z Ekwadoru. Kontenery z podejrzanym ładunkiem przybyły do portu w Burgas pod koniec lipca i miały trafić do magazynu owoców i warzyw.
18.08.2019

MSC Gulsun opuścił malezyjski port z rekordową liczbą kontenerów (wideo)

Malezyjski Port Tanjung Pelepas (PTP) pobił swój własny rekord przeładunku kontenerów, po tym jak kontenerowiec MSC Gulsun opuścił ten obiekt z 19,574 TEU na pokładzie. To już trzeci raz w historii, gdy ten port bije światowy rekord załadunku kontenerów.
15.08.2019

PŻM chce uczestniczyć w dostawach do Terminalu LNG w Świnoujściu

Polska Żegluga Morska chce uczestniczyć w dostawach LNG do Świnoujścia – powiedział Radiu Szczecin Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapewnił, że polski armator jest gotowy, by pozyskać gazowce w ramach czarterowania. Obecnie trwają analizy rynku oraz zawierane są umowy na transport skroplonego gazu ziemnego.
13.08.2019

GUS: 10,6-proc. wzrost przeładunków w terminalach intermodalnych w 2018 r.

W 2018 roku przeładunki w terminalach intermodalnych wzrosły o 10,6 proc. w porównaniu z 2017 rokiem - podał w poniedziałek GUS. Z wyliczeń wynika, że w ubiegłym roku aktywnych było 35 terminali, czyli o pięć więcej niż rok wcześniej.
12.08.2019

Straż Graniczna planuje zakup pełnomorskiego statku patrolowego

Morski Oddział Straży Granicznej ogłosił przetarg nieograniczony na zakup pełnomorskiego statku patrolowego OPV - poinformował PAP Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Jednostka ma być wykorzystywana do ochrony morskich zewnętrznych granic UE.
08.08.2019

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska (foto, wideo)

Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Jego inauguracja odbyła się w środę w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Dzięki wykorzystaniu interkontynentalnego pociągu czas tranzytu z Azji do Polski będzie dwukrotnie szybszy. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.
08.08.2019

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma przyjmować statki o długości 400 m

Port w Świnoujściu dzięki terminalowi kontenerowemu będzie przystosowany do przyjmowania największych statków na świecie o długości 400 m - mówił w środę w Szczecinie prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś.
07.08.2019

Nowe połączenie statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska

Maersk uruchamia nowy serwis statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Inauguracyjna jednostka zawinie do DCT Gdańsk w najbliższą środę. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.
05.08.2019

Rekordowe I półrocze 2019 r. w Porcie Gdańsk. Przeładowano 27,3 mln t towarów (foto, wideo)

W Porcie Gdańsk padł kolejny rekord. W I półroczu 2019 r. przeładowano tam 27,3 mln t towarów. To o 9% więcej w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 r.
30.07.2019

W DCT Gdańsk jeszcze w tym roku rozpoczną pracę nowoczesne suwnice RMG (foto, wideo)

DCT Gdańsk dynamicznie się rozwija. W poniedziałek z Chin do terminalu przypłynęły nowe suwnice RMG. Ich transport i montaż na terenie DCT Gdańsk wykonuje PZT – Portowy Zakład Techniczny. Nowoczesne urządzenia rozpoczną pracę jeszcze w tym roku.
26.07.2019

Statek Ocean Viking będzie ratował migrantów na Morzu Śródziemnym. Jednostka została przebudowana w Szczecinie

Norweski statek Ocean Viking będzie ratował migrantów na Morzu Śródziemnym. Nową kampanię ratunkową poprowadzi u wybrzeży Libii, gdzie od początku roku śmierć wskutek utonięcia poniosło co najmniej 426 osób – podano w oficjalnym komunikacie. Jednostka wyczarterowana przez SOS-Mediterranee i Lekarzy bez Granic 18 lipca wypłynęła ze Szczecina, gdzie została przebudowana.
24.07.2019

ZMPSiŚ: Stabilny poziom przeładunków po I półroczu

Zespół portów Szczecin-Świnoujście w pierwszym półroczu wypracował lepszy o dwa procent wynik przeładunków towarów aniżeli w ubiegłym roku.
18.07.2019

Przystań w Wiślince już gotowa. Trwają prace nad szlakami wodnymi Pętli Żuławskiej

Nowa przystań została wybudowana przy stanicy wodnej w Wiślince. Mogą tam cumować jachty o zanurzeniu do 2 m. Miejsca wystarczy dla 32 jednostek. To dogodne miejsce dla wodniaków ze względu na naturalną osłonę trzcinowisk koryta Martwej Wisły. Przystań w Wiślince jest częścią szlaku Pętli Żuławskiej, który liczy łącznie 303 km drogi wodnej.
05.07.2019

OT Port Gdynia rozbuduje terminal ro-ro w Gdyni

Grupa OT Logistic planuje rozbudowę terminalu ro-ro w Porcie Gdynia informuje Puls Biznesu. Spółka OT Port Gdynia, z grupy OT Logistics, podpisała umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na realizację projektu polegającego na doposażeniu intermodalnego terminala ro-ro w Gdyni. Koszt inweStycji w specjalistyczny sprzęt to około 17 mln zł brutto a unijne dofinansowanie z CUPT może wynieść połowę tej kwoty.
02.07.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

Maersk chce transportować towary północnym szlakiem morskim we współpracy z rosyjskim Atomflotem

Duński gigant żeglugowy, Maersk, prowadzi negocjacje z rosyjskim armatorem atomowych lodołamaczy, FSUE Artomflot (Rosatomflot), w sprawie transportu towarów północnym szlakiem morskim.
17.06.2019

Kolejne działania Chin przeciw Kanadzie i brak ambasadorów

Chiny postanowiły utrudnić import mięsa w nowym geście niechęci wobec Kanady, zaś znany z niedyplomatycznych wypowiedzi ambasador Chin w Kanadzie Lu Shaye zmieni placówkę. To kolejna część coraz bardziej skomplikowanych w ostatnim czasie relacji między krajami.
06.06.2019

W Stoczni Szczecińskiej powstanie semi-autonomiczny statek. Możesz wesprzeć tę budowę

New Shore Invest, platforma brokerska umożliwiająca inwestowanie w obiecujące projekty transportowe, zachęca do wsparcia projektu Arion. To semi-autonomiczny statek, który wybudować ma Stocznia Szczecińska. Kwota, jaką można w niego zainwestować, wynosi od 1 000 do 10 000 euro na inwestora. New Shore Invest zapewnia, że każdy z nich może liczyć na atrakcyjny zwrot z inwestycji.
05.06.2019

Transport techniki wojskowej na ćwiczenie Capable Logistician 2019

W sobotę, 1 czerwca, do portu w Szczecinie wszedł okręt transportowo-minowy ORP "Kraków'" z 8.FOW. Przetransportował on na swoim pokładzie sprzęt i żołnierzy Królestwa Norwegii na międzynarodowe ćwiczenie pk. Capable Logistician 2019.
04.06.2019

Bardzo atrakcyjna działka na zapleczu Portu Gdańsk

Tereny w rejonie gdańskiego Portu Północnego należą do jednych z najatrakcyjniejszych lokalizacji inwestycyjnych w Polsce. W bezpośrednim sąsiedztwie nowo powstającego terminalu intermodalnego Balticon, stacji kolejowej Gdańsk Port Północny oraz w pobliżu największego terminalu kontenerowego na Bałtyku pojawiła się oferta wieloletniej dzierżawy bardzo atrakcyjnej działki.
01.06.2019

Filipiny: Statek z kanadyjskimi śmieciami odpłynął do Vancouver

Z portu na filipińskiej wyspie Luzon odpłynął do Vancouver statek z kanadyjskimi śmieciami. Zalegały one w tym azjatyckim kraju od sześciu lat, będąc powodem sporu między Manilą i Ottawą.
31.05.2019

Kanada: Rząd przeznaczy 1,14 mln dolarów na transport śmieci z Filipin

Kanada wyda 1,14 mln dolarów kanadyjskich na powrotny transport do Kanady dwóch tysięcy ton śmieci, których zabrania domagały się od dawna Filipiny - poinformował rząd w Ottawie.
24.05.2019

Filipiny: Prezydent Duterte nakazał odesłanie śmieci do Kanady

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte nakazał urzędnikom znalezienie prywatnej firmy żeglugowej, która odwiezie do Kanady śmieci. Przypłynęły one kanadyjskim frachtowcem na Filipiny w latach 2013-2014 w ponad 100 kontenerach, oznaczone jako odpady wtórne.
23.05.2019

Tak będzie wyglądał Port Centralny w Gdańsku (wizualizacje, wideo)

Ok. 1 400 ha akwenu i 410 ha zalądowionej powierzchni. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przedstawił w poniedziałek koncepcję Portu Centralnego. Prace nad realizacją projektu rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsze nowe terminale mogą pojawić się już w 2029 roku.
20.05.2019

PKP Cargo otworzy w tym roku biuro w Chinach. To strategiczny kierunek rozwoju spółki

Do końca tego roku PKP Cargo otworzy swoje przedstawicielstwo w Chinach. – Zdecydowaliśmy się na bezpośrednią obecność na tamtejszym rynku, bo to przyniesie wymierne korzyści dla spółki – podkreśla prezes Czesław Warsewicz. Przewoźnik połączy także wszystkie 27 terminali przeładunkowych w ramach jednej spółki. Ich integracja ułatwi zarządzanie, pozwoli oszczędzić koszty i zasoby oraz przedstawić klientom lepszą ofertę. Oba te działania służą strategicznym celom, czyli rozwojowi PKP Cargo w obszarze transportu intermodalnego i w r
16.05.2019

JF Hillebrand obchodzi 175-lecie działalności

Grupa JF Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów, obchodzi w tym roku 175-lecie działalności. Firma rozpoczyna właśnie globalne świętowanie swojego jubileuszu pod hasłem „175 years&Beyond” – 175 lat i więcej.
13.05.2019

Balticon realizuje kolejny projekt - będzie nowy terminal intermodalny w rejonie Portu Północnego

W lutym 2017 roku spółka Balticon, na 30 lat, wydzierżawiła 10 hektarową działkę od InvestGda. Od lat prowadzący depot kontenerowy, na terenie portu północnego, Balticon rozwija skrzydła i w dodatkowej lokalizacji rozpoczyna budowę nowoczesnego terminalu intermodalnego.
07.05.2019

Naimski w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami USA m.in. o LNG i atomie

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiał w czwartek w Brukseli z przedstawicielami administracji USA m.in. o współpracy w sektorze gazu i atomu. W rozmowie z dziennikarzami nie wykluczył też uruchomienia w przyszłości drugiego terminala pływającego LNG w Gdańsku.
02.05.2019

Naimski: Terminal LNG w Gdańsku pozwoli na odbiór 4 mld metrów sześciennych gazu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w czwartek w Brukseli, że planowany pływający terminal do odbioru LNG w Gdańsku pozwoli na przyjęcie dodatkowych 4 mld metrów sześciennych gazu w Polsce.
02.05.2019

USA krytykują NS2, chwalą Polskę i zapowiadają większy eksport LNG do UE

Minister energetyki USA Rick Perry zapowiedział na konferencji w Brukseli dalsze zwiększanie eksportu gazu skroplonego LNG do UE i pochwalił m.in. Polskę za decyzję o rozbudowie terminala w Świnoujściu. Skrytykował jednocześnie budowę gazociągu Nord Stream 2.
02.05.2019

Morawiecki: Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu obniży cenę gazu dla wszystkich odbiorców

Dzięki rozbudowę terminala cena gazu dla wszystkich odbiorców, w tym dla przemysłu będzie niższa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu.
25.04.2019

Podpisano umowę na rozbudowę terminalu LNG

Umowę o dofinansowanie rozbudowy terminala LNG podpisano w środę w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). "Polska będzie wkrótce suwerenna w zakresie dostaw gazu" – powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.
24.04.2019

KE zadowolona z podpisania umowy w sprawie rozbudowy terminala LNG w Polsce

KE wyraziła zadowolenie z podpisanej umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu. Rzecznik Komisji mówił, że inwestycja otworzy polski rynek na nowych dostawców gazu i przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowca.
24.04.2019

CBŚP i KAS w gdańskim porcie udaremniły przemyt 30 mln nielegalnych papierosów (foto, wideo)

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i pomorskiej KAS udaremnili przemyt prawie 30 mln nielegalnych papierosów. Były one ukryte w trzech kontenerach, które przypłynęły z Indii do portu w Gdańsku i - według deklaracji - miały zawierać obuwie.
12.04.2019

Incat wygrał kontrakt na budowę nowoczesnego promu ro-pax

Australijskie biuro projektowe Incat Crowther otrzymało kontrakt na zaprojektowanie promu ro-pax o ładowności 1000 pasażerów. Jednostka ma pływać między Chinami a Tajwanem.
05.04.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.