• <

Wynik wyszukiwania - "kanada" - Wiadomości

Innowacyjny statek o pięciu kadłubach [wideo]

Coraz bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe i rosnące koszty paliwa zmuszają firmy i organizacje żeglugowe do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie kosztów zasilania statków w niezbędną energię oraz na zaspokojenie rosnących wymagań norm środowiskowych. Na całym świecie opracowywane są projekty mające na celu wykorzystanie energii wiatru. Niektórzy z projektantów przekonują, przy sprzyjających wiatrach i właściwym wykorzystaniu ich energii oszczędność paliwa może sięgnąć nawet do 50 procent.
28.08.2020

Rozwój offshore szansą dla polskiej branży stoczniowej

Powstanie warunków dla rozwoju przemysłów typu offshore to szansa dla polskiej branży stoczniowej. Potrzebne są jednak szybkie działania i zdecydowane decyzje rządu – ocenili zgodnie uczestnicy panelu „Flota offshore szansą dla polskich stoczni?”, który odbył się w ramach III edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
26.08.2020

Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo)

W Gdyni zakończyła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej odbywało się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej. Podczas Forum dyskutowano m.in. o wpływie koronawirusa na gospodarkę, przekopie Mierzei Wiślanej i bliskiej perspektywie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Dużo miejsca poświęcono także analizie efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.08.2020

ARP tworzy ekosystem dla rozwoju przemysłu offshore w Polsce

Rozwój przemysłu offshore to dla polskiej gospodarki historyczna szansa, której nie możemy stracić - ocenił podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Mateusz Berger.
25.08.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Kanada: mniej ropy naftowej, więcej energii odnawialnej

Kanadyjski sektor naftowy po raz kolejny w tym roku obniżył prognozy wydobycia ropy. Kolejne instytucje wycofują się z finansowania tego sektora w Kanadzie, za to rosną inwestycje w produkcję energii odnawialnej.
01.08.2020

Polska ma szansę stać się jednym z liderów w wykorzystaniu zielonego wodoru

Wodór to paliwo przyszłości i krok po kroku będzie zastępował wszystkie obecne paliwa kopalne. Szacuje się, że od 1975 roku zapotrzebowanie na ten surowiec wzrosło trzykrotnie, a obecne światowe zapotrzebowanie sięga 74 mln ton rocznie. Na globalnej mapie producentów wodoru znajduje się również Polska, z produkcją miliona ton rocznie. Kluczowe dla naszego kraju będzie nie tylko przejście na produkcję zielonego, całkowicie ekologicznego wodoru, ale też nowe technologie zastosowania paliwa przyszłości.
31.07.2020

Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej

Przy okazji niedawnego uruchomienia pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8MW, która korzysta z technologii „black start", spółka Shanghai Electric (SHA:601727/HK:02727) udzieliła wywiadu BloombergNEF, dzieląc się informacjami na temat jej strategii, chińskiego rynku energii wiatrowej, a także prac spółki nad tworzeniem instalacji wiatrowych zapewniających większą niezawodność, wytrzymałość i stabilność, a tym samym przyczyniających się do bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki w przy
28.07.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Powstaje Ocean Winds, nowa spółka typowana na światowego lidera w branży morskiej energetyki wiatrowej

Ocean Winds (OW) powstało jako przedsięwzięcie joint venture, zapowiedziane w 2019 roku i kontrolowane w równym stopniu przez EDP Renováveis i ENGIE. Nowy podmiot z siedzibą w Madrycie stanowi wyłączny podmiot inwestycyjny EDPR i ENGIE, której celem będzie wykorzystywanie potencjału rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na całym świecie.
21.07.2020

USA bez statków wycieczkowych do października

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom ogłosiły dodatkowe przedłużenie swojego „zakazu pływania”, który wygaśnie dopiero 30 września.
17.07.2020

Mary Kay Inc. rozszerza współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony dróg wodnych na całym świecie

W zeszłym roku spółka Mary Kay Inc. międzynarodowy lider w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibilit; CSR) ogłosiła, że nawiązała współpracę z The Nature Conservancy w celu ochrony łowisk w Teksasie i Zatoce Meksykańskiej. Dziś Mary Kay ma przyjemność ogłosić, że współpraca z The Nature Conservancy została rozszerzona o drogi wodne -i żyjące w nich gatunki - na całym świecie.
17.07.2020

Amerykańscy przedsiębiorcy mimo kryzysu są pełni optymizmu. Wśród polskich nastroje są dużo gorsze

Powrót polskich firm do stanu sprzed pandemii zajmie minimum 12 miesięcy, a dopiero we wrześniu będzie znany wpływ lockdownu na biznes nad Wisłą – wynika z badania Grupy TMF. Nastroje polskich menedżerów nie są tak optymistyczne jak amerykańskich, spośród których ponad połowa uważa, że ich biznes odrodzi się w ciągu sześciu miesięcy. Dłużej – ich zdaniem – potrwa jednak odbudowa kondycji finansowej firm. Przedsiębiorcy za oceanem wierzą jednak w ogromny rządowy pakiet stymulacyjny – ponad 60 proc. ocenia pozytywnie jego wpływ na
17.07.2020

Kanada dołącza do Global Ocean Alliance w celu ochrony światowych oceanów

Rząd Kanady przyłączył się do innych krajów Global Ocean Alliance - ogłosiła w ubiegłym tygodniu Bernadette Jordan, minister rybołówstwa, oceanów i kanadyjskiej straży przybrzeżnej.
14.07.2020

Ulga abolicyjna: Urzędy Skarbowe lawinowo wzywają marynarzy

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wielokrotnie sygnalizowaliśmy o wzmożonej aktywności organów podatkowych względem marynarzy. Niestety w ostatnich tygodniach, pomimo pandemii Covid-19, mamy do czynienia z coraz większą ilością wezwań polskich marynarzy, którzy rozliczyli swoje zeznania podatkowe z ulgą abolicyjną w latach 2014-2016.
18.06.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

BALTOPS 2020 startuje już w przyszłym tygodniu

Manewry morskie BALTOPS, największe ćwiczenia w rejonie Morza Bałtyckiego, w tym roku będą odbywać się od 6 do 17 czerwca z udziałem środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO.
02.06.2020

Norwegia wykazuje najniższy, a Kanada najwyższy ślad węglowy

Ze względu na energochłonny proces wydobywania olejów ciężkich, Kanada wykazuje najwyższą intensywność emisji węgla na baryłkę wyprodukowanego ekwiwalentu ropy, podczas gdy Norwegia najniższą, z powodu mechanizmu ustalania cen emisji dwutlenku węgla i zakazu spalania - jak wynika z analizy Rystad Energy.
29.05.2020

Ceny ropy w USA pod presją z powodu decyzji Rosji

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z najwyższych poziomów od 11 tygodni. Notowania surowca są pod presją, bo Rosja planuje rozpoczęcie od lipca łagodzenia cięć dostaw swojej ropy - informują maklerzy.
27.05.2020

Ceny ropy w USA rosną po komentarzach z Rosji

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną po komentarzach ministra energii Rosji na temat sytuacji na rynkach paliw w najbliższych tygodniach - informują maklerzy.
26.05.2020

Kanada: Rząd przeznaczy 470 mln CAD na pomoc dla rybaków

Rząd Kanady przeznaczy 470 mln CAD na wsparcie dla rybaków w związku z pandemią koronawirusa – poinformował w czwartek premier Justin Trudeau. To kolejny pakiet pomocy dla tego sektora gospodarki, poprzedni był adresowany głównie do firm przetwórstwa rybnego.
14.05.2020

Granty MSC dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone połowy

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) ufundowała granty o łącznej wysokości ponad 650 tys. funtów. Zostały one przyznane w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund rybołówstwom oraz grupom badawczym pracującym na rzecz ochrony oceanów oraz zasobów ryb i owoców morza.
11.05.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Kanada: Rząd przeznaczy 62,5 mln dolarów na pomoc rybakom

Kanadyjscy rybacy i przemysł przetwórczy otrzymają od rządu federalnego 62,5 mln CAD pomocy w związku z epidemią koronawirusa – poinformował w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.
26.04.2020

Raport z rynku żeglugowego – zamrożenie i kumulacja pozytywnej energii na przyszłość (tydzień 15)

Ostatni tydzień niósł za sobą dalsze poważne reperkusje dla gospodarki morskiej związane 
z konsekwencjami pandemii wirusa COVID 19. Ze względu na atmosferę świąteczną uczestnicy rynku szukali powodów do optymizmu. Takie na pewno można odnaleźć, szczególnie w perspektywie długookresowej. Jak pokazuje wiele danych statystycznych, po tego typu kryzysach, oczekiwania co do przyspieszenia dynamiki rynku i wzrostów są naturalne i uzasadnione. Na razie jednak rynek pozostaje w „zamrożeniu” i trudno jest przewidzieć ze względu na
13.04.2020

Po porozumieniu ws. zmniejszenia wydobycia cena ropy wzrosła o 2,45 proc.

Po osiągnięciu przez kraje OPEC i innych producentów ropy zrzeszonych w tzw. grupie OPEC+ porozumienia ws. zmniejszenia wydobycia o 10 proc. cena Brent na ICE podskoczyła niemal natychmiast o 2,45 proc. do 32,25 dolarów USA - poinformowała agencja Reutera.
13.04.2020

Cięcia wydobycia ropy zapowiedziane przez OPEC+ nie zrobiły wrażenia na rynku

Ograniczenie dziennego wydobycia ropy o 10 mln baryłek od maja, co postanowiono na czwartkowej konferencji OPEC+ nie zrobiły dobrego wrażenia na rynku ropy. Surowiec, który od kilku dni drożał w oczekiwaniu na decyzje o cięciach - mocno staniał.
10.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Z powodu nadmiaru ropy trzeba będzie ciąć wydobycie

Spadek popytu na ropę pociągnie za sobą cały łańcuch zdarzeń, które na końcu spowodują konieczność wstrzymywania wydobycia - prognozuje bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według niego cena ropy Brent spadnie do 20 dol. za baryłkę, a inne będą jeszcze tańsze.
26.03.2020

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje w reakcji na coraz wyraźniejsze oznaki dewastacji popytu na paliwa z powodu epidemii koronawirusa. Inwestorów na rynkach paliw nie przekonują nawet postępy dotyczące pakietu ratunkowego dla amerykańskiej gospodarki - informują maklerzy.
26.03.2020

Strategiczne przejęcia podniosły przychód DP World

DP World, operator portu z Dubaju, odnotował wzrost przychodów o 36,1 procent i wzrost zysku o 4,6 procent w całym roku 2019 w porównaniu z rokiem poprzednim.
12.03.2020

Wielka Brytania i UE – szykują się ciężkie negocjacje

Wielka Brytania i Unia Europejska rozpoczną 2 marca rozmowy o wzajemnych stosunkach po upływie z dniem 31 grudnia okresu przejściowego. Choć obie strony deklarują chęć zawarcia umowy, coraz więcej jest sygnałów, że nie będzie to łatwe.
02.03.2020

Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce

Z uwagi na fakt, iż ostatnio do Kancelarii napływają coraz to bardziej zaskakujące informacje od marynarzy, którzy wyrażają obawę, że brak „przepracowania co najmniej 183 dni na statku w 2020 roku” jest równoważny z opodatkowaniem w Polsce, w poniższej publikacji wyjaśnię jak to faktycznie wygląda z perspektywy regulacji podatkowych.
27.02.2020

Indianie protestują przeciwko budowie gazociągu. Premier Kanady zapowiada negocjacje

Premier Kanady Justin Trudeau obiecał rozmowy Indianom protestującym przeciwko budowie gazociągu w prowincji Kolumbia Brytyjska. Od tygodnia narastają protesty Indian Wet’suwet’en i wspierających ich grup.
14.02.2020

BPA: Brexit nie spowoduje korków w brytyjskich portach

Większość brytyjskich portów przygotowała się na najgorsze scenariusze i nie zostanie zatłoczona w wyniku potencjalnych zakłóceń w handlu po oficjalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - zapewnia British Ports Association.
06.02.2020

W okresie przejściowym Brexitu zostanie ok. 800 umów do negocjacji

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania formalnie przestanie być członkiem Unii Europejskiej i rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w trakcie którego de facto nic się nie zmieni. Wciąż będzie można do niej swobodnie podróżować, problemów nie muszą też obawiać się przedsiębiorcy. W tle będą jednak toczyć się negocjacje dotyczące przyszłych relacji handlowych pomiędzy Londynem i Brukselą od 2021 roku. Obie strony muszą renegocjować nawet ok. 800 umów. – Zagrożenie twardego brexitu nadal istnieje i czeka n
31.01.2020

Koronawirus może ograniczyć popyt na paliwa i ropę. Ceny w USA poszły w dół

Ceny ropy w USA spadają o ponad 2 procent. Maklerzy informują, że na rynkach są obawy, że rozprzestrzeniający się w Chinach koronawirus ograniczy na popyt m.in. na paliwa.
27.01.2020

Organizacja Mercy Ships szuka lekarzy i wolontariuszy na statki szpitalne

Według Haley Hoar - na całym świecie pięć miliardów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej opieki chirurgicznej, co stanowi 25% chorób na globie. W związku z tym międzynarodowa organizacja charytatywna Mercy Ships rozpoczęła swoją misję wykorzystując flotę statków szpitalnych. Poszukuje do swojego zespołu wolontariuszy z wielu branży na całym świecie.
11.12.2019

Morawiecki: chcemy obudzić w polskich firmach apetyt na międzynarodowe rynki

Chcemy obudzić w polskich przedsiębiorcach apetyt na rynki międzynarodowe - wskazał w liście skierowanym do uczestników PAIH Forum Biznesu premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rolą rządu jest wsparcie ich ekspansji zagranicznej.
09.10.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Kanada: Eksport do Polski w trakcie obowiązywania CETA wzrósł o 22 proc.

Wartość wymiany handlowej między UE a Kanadą w ciągu niemal dwóch lat tymczasowego obowiązywania umowy handlowej CETA wzrosła o 14,6 proc., a kanadyjski eksport do Polski wzrósł w tym czasie o 22 proc. - wyliczyli eksperci z rządowego biura komisarza handlowego Kanady.
08.09.2019

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas oglądał efekty zmian klimatu w Arktyce

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas odwiedził w czwartek najbardziej wysunięte na północ terytorium Kanady, Nunavut, by zobaczyć efekty globalnego ocieplenia w rejonie Arktyki i spotkać się z pracującymi tam niemieckimi naukowcami.
16.08.2019

Kanada rozważa udział w misji w Zatoce Perskiej, ale woli działania z większą grupą sojuszników

Kanada rozważa ewentualny udział w amerykańskiej misji w cieśninie Ormuz, ale z zasady woli działania prowadzone wspólnie z większą grupą sojuszników - powiedziała w środę szefowa dyplomacji Chrystia Freeland po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem.
14.08.2019

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Londyn chce ściślejszej więzi z Kanadą po brexicie

Wielka Brytania liczy na zacieśnienie więzi z Kanadą po wyjściu z UE, a oba kraje pracują nad zachowaniem ciągłości w stosunkach handlowych w razie brexitu bez umowy - powiedział we wtorek w Toronto szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab.
07.08.2019

Kanada planuje zabudować sześć nowych lodołamaczy

Kanadyjski rząd ujawnił plany budowy sześciu nowych lodołamaczy dla swojej straży przybrzeżnej. Zastąpią one stare i wysłużone jednostki.
06.08.2019

Szczyt Kanada-UE: Silniejsze związki Ottawy z UE nie tylko w gospodarce

W Montrealu trwa dwudniowy szczyt Kanada – Unia Europejska, poświęcony CETA, umowie o wolnym handlu między Kanadą a UE i wzmacnianiu związków Ottawy ze Wspólnotą. Tymczasem część kanadyjskiej opozycji chce odrzucenia umowy, już ratyfikowanej przez Kanadę.
18.07.2019

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Sea Breeze 2019 na Ukrainie

Dwóch oficerów Marynarki Wojennej, reprezentujących świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża oraz gdyńską 3. Flotyllę Okrętów, uczestniczyło w dniach 1 - 12 lipca 2019 r. w ćwiczeniu pk. "Sea Breeze 2019" na Ukrainie.
17.07.2019

Kanada a rosyjskie plany w sprawie pływającej elektrowni atomowej w Arktyce

Kanada przygląda się planom Rosji umieszczenia pływającej elektrowni atomowej Akademik Łomonosow w Arktyce. Konstrukcja ma zostać zacumowana w okolicach miejscowości Pewek na Czukotce i produkować prąd. Stanowi też część strategii Rosji wobec Arktyki.
13.07.2019

Coraz więcej krajów NATO osiąga 2-procentowy cel wydatków na obronność

W 2019 roku siedem państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność - wynika z informacji przekazanych przez NATO. W grupie tej znajduje się Polska.
26.06.2019

Kanada zdobędzie większy udział w azjatyckim rynku LPG dzięki nowemu terminalowi

Dzięki niedawnemu otwarciu morskiego terminalu eksportowego propanu-butanu, Kanada ma przyciągnąć znaczącą część azjatyckiego rynku LPG - twierdzi firma konsultacyjna Drewry.
13.06.2019

Emilewicz o danych GUS: Dobry wynik naszego eksportu to efekt osłabienia popytu poza strefą euro

Tempo wzrostu polskich obrotów towarowych znowu pozytywnie zaskoczyło - wskazała w komentarzu do danych GUS szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Oceniła, że dobry wynik naszego eksportu to m.in. efekt osłabienia popytu poza strefą euro oraz popytu wewnętrznego w Eurolandzie.
11.06.2019

Kanada wprowadzi zakaz jednorazowych wyrobów plastikowych od 2021 roku

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w poniedziałek, że jego rząd od 2021 roku wprowadzi zakaz plastikowych wyrobów jednorazowego użytku takich jak torebki, słomki, sztućce, talerze i patyczki do mieszania napojów.
11.06.2019

Kolejne działania Chin przeciw Kanadzie i brak ambasadorów

Chiny postanowiły utrudnić import mięsa w nowym geście niechęci wobec Kanady, zaś znany z niedyplomatycznych wypowiedzi ambasador Chin w Kanadzie Lu Shaye zmieni placówkę. To kolejna część coraz bardziej skomplikowanych w ostatnim czasie relacji między krajami.
06.06.2019

Kanada otworzyła pierwszy terminal morski gazu LPG

W Kanadzie oficjalnie otwarto Ridley Island Propane Export Terminal (RIPET) - pierwszy w tym kraju morski terminal eksportowy propanu-butanu. Obiekt powstał w Prince Rupert, w Kolumbii Brytyjskiej. Pierwszy załadunek LPG miał miejsce 23 maja.
02.06.2019

Kanada zgłosiła roszczenia do bieguna północnego

Kanada zgłosiła w ONZ roszczenia terytorialne do bieguna północnego. Stała się trzecim krajem, po Danii i Rosji, który domaga się uznania jego zwierzchności do tej części Arktyki.
28.05.2019

Kanada: Rząd przeznaczy 1,14 mln dolarów na transport śmieci z Filipin

Kanada wyda 1,14 mln dolarów kanadyjskich na powrotny transport do Kanady dwóch tysięcy ton śmieci, których zabrania domagały się od dawna Filipiny - poinformował rząd w Ottawie.
24.05.2019

„Nature”: Już tylko jedna trzecia najdłuższych rzek na świecie nie została przekształcona przez człowieka i płynie swobodnie

Pierwsze na świecie badanie lokalizacji i liczby swobodnie płynących na naszej planecie rzek nie przegrodzonych zaporami i o nieuregulowanym biegu, wskazuje na silną degradację ekosystemów rzecznych.
23.05.2019

Filipiny: Prezydent Duterte nakazał odesłanie śmieci do Kanady

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte nakazał urzędnikom znalezienie prywatnej firmy żeglugowej, która odwiezie do Kanady śmieci. Przypłynęły one kanadyjskim frachtowcem na Filipiny w latach 2013-2014 w ponad 100 kontenerach, oznaczone jako odpady wtórne.
23.05.2019

ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
20.05.2019

Porozumienie Stanów Zjednoczonych z Kanadą i Meksykiem ws. ceł i stali z Chin

Prezydent Donald Trump poinformował w piątek, że USA zawarły porozumienie z Kanadą i Meksykiem ws. zniesienia ceł na import stali i aluminium z tych krajów; w zamian Ottawa i Meksyk podejmą kroki, by uniemożliwić eksport chińskiej stali do USA przez te państwa.
17.05.2019

Filipiny wycofują dyplomatów z Kanady w związku ze sporem o śmieci

Filipiny wycofują część swoich dyplomatów z Kanady, gdyż nie odebrała ona w terminie kontenerów z odpadami, które wysłała wcześniej do tego azjatyckiego kraju – ogłosił w czwartek szef filipińskiego MSZ Teodoro Locsin. Spór o śmieci toczy się od kilku lat.
16.05.2019

ME w klasie Finn: Polacy powalczą o kwalifikację olimpijską

Piotr Kula i Krzysztof Stromski rozpoczynają w poniedziałek 13 maja rywalizację w żeglarskich mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Polacy powalczą w stolicy Grecji o kwalifikację olimpijską dla kraju na igrzyska Tokio 2020.
13.05.2019

USA powracają do starego sporu o suwerenność Kanady w Arktyce

Stany Zjednoczone wykorzystują skutki ocieplenia klimatu i powracają do liczącego sobie ponad 30 lat sporu o kanadyjską suwerenność w Arktyce - uważa kanadyjska prasa. Chodzi o przejście Północno-Zachodnie w Arktyce.
09.05.2019

KE chwali się wzrostem importu amerykańskiej soi do UE

Dzień po przyjęciu przez państwa członkowskie mandatu do rozmów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi Komisja Europejska opublikowała dane, z których wynika, że import amerykańskiej soi do UE zwiększył się w ciągu ostatnich miesięcy o 121 proc.
16.04.2019

Jędrysek: Administracja geologiczna w Polsce wymaga reformy

W Polsce trzeba zreformować administrację geologiczną – mówi w wywiadzie dla PAP Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek. Jego zdaniem najważniejszą częścią tej reformy będzie powołanie Polskiej Agencji Geologicznej (PAG).
06.04.2019

Fotyga: Czas na rozwiązanie problemu broni chemicznej zatopionej w morzach

Świat potrzebuje międzynarodowej, skoordynowanej akcji ws. ograniczenia zagrożeń wynikających z zalegającej na dnach mórz i oceanów broni chemicznej - przekonywała w środę na konferencji w Brukseli europosłanka Anna Fotyga (PiS).
21.02.2019

Porty i terminale DP World przeładowały 71 mln TEU w 2018 roku

Dubajski operator portowy DP World przeładował 71,4 mln TEU w 2018 roku dzięki swojej siatce terminali i portów. To o 1,9 procent więcej niż w zeszłym roku.
05.02.2019

Podatki marynarskie: PIT (ulga abolicyjna) i ograniczenie poboru zaliczek w 2019 roku

Na samym wstępie należy podkreślić, iż pomimo licznych zmian w prawie podatkowym, które zaczęły obowiązywać od 01.01.2019 roku, żadne przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej lub ograniczenia poboru zaliczek nie uległy zmianie w 2019 roku. Z uwagi na powyższe marynarze oraz osoby pracujące poza granicami Polski, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi, powinni zweryfikować swoją sytuację podatkową pod kątem ewentualnego powstania po ich stronie obowiązku podatkowego w Polsce, obowiązku opłacania zaliczek na poczet PIT lub możliwośc
01.02.2019

Szef PIE: nawet po brexicie Polsce będzie się opłacało prowadzić interesy z Wlk. Brytanią

Nawet jeśli nastąpi brexit, będzie się nam opłacało prowadzić z Wielką Brytanią interesy handlowe; to rynek z ponad 66 mln konsumentów, którzy do polskich produktów już się zdążyli przyzwyczaić - mówi PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
28.01.2019

Ogromny sukces szczecińskiego portu w raporcie BIMCO

BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie armatorskie, wkazuje Szczecin jako najlepszy port z wysoką jakością obsługi statków zatrudnionych w przewozach suchych ładunków masowych. Na stronie stowarzyszenia opublikowany został raport gromadzący wyniki przeglądu terminali masowych w portach świata (Dry Bulk Terminals Vetting Report 2018).
21.01.2019

Kanada: Trwa protest Indian przeciw gazociągowi; interweniowała policja (foto)

Próby zablokowania przez Indian budowy gazociągu w Kolumbii Brytyjskiej zostały udaremnione przez policję, która przeprowadziła szereg aresztowań. Zatrzymania zwiększyły jednak poparcie społeczne dla protestujących Indian Wet’suwet’en.
10.01.2019

Morawiecki: Polska jest drugim najlepszym miejscem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu

Polska jest drugim najlepszym miejscem na świecie do inwestowania i prowadzenia biznesu, a także siódmym krajem najbardziej przyjaznym start-upom - podał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
03.01.2019

Powołano prezesa PSSE

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma nowego prezesa. Decyzją Rady Nadzorczej na to stanowisko powołano Przemysława Sztanderę. W zarządzie spółki pozostał dotychczasowy wiceprezes Paweł Lulewicz.
21.12.2018

EDP Renováveis zabiezpieczyło długoterminowy kontrakt typu CfD na farmę wiatrową o mocy 15 MW na greckiej aukcji energetycznej

EDP Renováveis zabezpieczyło 20-letni kontrakt różnicy kursowej (CfD) na greckiej aukcji w celu sprzedaży energii elektrycznej, którą produkować będzie od 2021 roku farma wiatrowa Aerorrachi o mocy 15 MW zlokalizowana w północnej Grecji.
18.12.2018

Mogherini: G7 może być najefektywniejszą metodą wywarcia presji na Rosję

Presja dyplomatyczna i polityczna grupy G7 na Rosję może być najbardziej efektywnym sposobem wywarcia wpływu na Kreml za łamanie prawa międzynarodowego – podkreśliła w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
17.12.2018

Joint venture spółek EDP Renewables i Shell wygrywa aukcję dla offshore w USA

Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower) jest wstępnym zwycięzcą bloku nr 0521 w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, przeprowadzonej przez amerykańskie Biuro ds. Zarządzania Energetyką Morską (Bureau of Ocean Energy Management - BOEM) w miniony piątek. Złożona przez Mayflower oferta na wyłączne prawo do rozwijania komercjalnych projektów wiatrowych na dzierżawionym terenie zewnętrznego szelfu kontynentalnego (OCS), opiewała na kwotę 135 milionów dolarów.
17.12.2018

Niepokój konsumentów i problemy krajów w zakresie ograniczenia wykorzystania plastiku na świecie

Orb Media ocenia cztery aspekty problemu z plastikiem: odpady w morzu, mikroplastiki, chemikalia i odzysk.
14.12.2018

Ceny ropy znowu w dół, OPEC czeka na decyzje Rosji ws. cięć wydobycia

Ceny ropy naftowej kontynuują w piątek przed południem spadki. Członkowie OPEC, którzy opowiedzieli się za cięciem wydobycia ropy o ok. 1 mln b/d czekają na stanowisko Rosji w tej kwestii.
07.12.2018

„WSJ”: Rozejm w wojnie handlowej z Chinami to dobra wiadomość i sukces Trumpa

Zawarty podczas szczytu G-20 rozejm w wojnie handlowej z Chinami jest sukcesem prezydenta Donalda Trumpa, choć ocena jeszcze zależy od tego, czy Pekin będzie przestrzegać ustaleń - pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym "The Wall Street Journal".
03.12.2018

Pierwsze promy elektryczne dla Kanady

Zasilane energią elektryczną promy mamy już w Europie, a ich liczba w najbliższych latach będzie nadal szybko rosnąć. Ale wiele krajów w innych częściach świata – w tym także tych z doskonale rozwiniętą komunikacją promową – dopiero teraz rozpoczyna swoją przygodę z tą technologią. Należy do nich Kanada.
03.12.2018

Mocny wzrost cen ropy w USA po listopadowym bardzo silnym spadku

Ropa w USA bardzo mocno drożeje, o ponad 5 proc., po listopadowym "horrorze", gdy surowiec staniał o 22 proc., najmocniej do 10 lat - wskazują maklerzy.
03.12.2018

Niemcy: Roettgen nie wyklucza zaostrzenia sankcji wobec Rosji po incydencie

Europa być może będzie musiała zaostrzyć sankcje wobec Rosji po zajęciu przez rosyjskie siły specjalne trzech ukraińskich okrętów - oświadczył we wtorek Norbert Roettgen, szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu i bliski współpracownik Angeli Merkel.
27.11.2018

Kanada: Przeprosiny za odmówienie azylu Żydom ze statku St. Louis w 1939 r.

Premier Kanady Justin Trudeau wygłosił w środę w Izbie Gmin oficjalne przeprosiny za odmówienie schronienia 907 niemieckim Żydom przybyłym w czerwcu 1939 roku na pokładzie statku St. Louis. Do przeprosin dołączyli się przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych.
08.11.2018

Kanada/Mogherini o stanowisku UE ws. Nord Stream 2: Praca w toku

Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini powiedziała we wtorek w Montrealu, że zapewnienie spójności takich projektów energetycznych jak gazociąg Nord Stream 2 ze strategicznym interesem całej Wspólnoty to nadal "praca w toku".
07.11.2018

Kanada: Zakończono proces ratyfikacji ustawy o porozumieniu handlowym CPTPP

Rząd Kanady uzyskał w czwartek tzw. sankcję królewską (royal assent) dla ustawy wdrażającej porozumienie o wolnym handlu w regionie Azji i Pacyfiku, czyli Partnerstwo Transpacyficzne (CPTPP) - ogłosił w Ottawie minister ds. dywersyfikacji handlu międzynarodowego Jim Carr.
26.10.2018

Kanada wybrała projekt dla swoich okrętów wojennych nowej generacji

Kanadyjski rząd wybrał model okrętu BAE Type 26 na potrzeby swojego 60 miliardowego projektu Surface Combatant, którego celem jest zastąpienie starej floty fregat.
24.10.2018

Kanadyjskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot nad Morzem Czarnym

Kanadyjskie ministerstwo obrony poinformowało w piątek, że dwa z kanadyjskich myśliwców stacjonujących w Rumunii w ramach misji NATO przechwyciło w czwartek rosyjski samolot wojskowy zbliżający się do przestrzeni powietrznej NATO nad Morzem Czarnym.
20.10.2018

Do 2050 roku świat ludzi i maszyn będzie jednością. Wyzwaniem stanie się etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz zapanowanie nad nią

Do 2050 roku znajdziemy się w punkcie, w którym świat ludzi i maszyn stanie się jednością – ocenia Gerd Leonhard, futurolog i dyrektor The Futures Agency. W najbliższym dziesięcioleciu powstaną nowe superkomputery, szerzej do głosu dojdzie sztuczna inteligencja, a większość ograniczeń technicznych zostanie pokonana. Zdaniem eksperta wyzwaniem jest jednak wykorzystywanie możliwości, jakie dają nowe technologie, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad nimi. Konieczne jest też przyjęcie tzw. potrójnego fundamentu, czyli sku
19.10.2018

Morawiecki: Biura PAIH mają służyć polskim firmom w zwiększeniu eksportu

Biura PAIH mają służyć polskim firmom w zwiększeniu eksportu - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wręczenia nagród Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu dla wyróżniających się w 2018 r. aktywnością eksporterów i inwestorów zagranicznych.
16.10.2018

Noblista: Podatek węglowy sposobem na walkę ze zmianami klimatu

Laureat tegorocznego Nobla w sferze ekonomii Amerykanin, Paul Romer twierdzi, że redukcja globalnego ocieplenia do 1,5 st. C jest możliwa pod warunkiem wprowadzenia tzw. podatku węglowego. Ekonomista mówił o tym we wtorek w programie radiowym kanadyjskiej stacji CBC.
10.10.2018

W Kolumbii Brytyjskiej powstanie terminal LNG za 40 mld dolarów kanadyjskich

Na zachodnim wybrzeżu Kanady w prowincji Kolumbia Brytyjska powstanie terminal LNG za 40 mld dolarów kanadyjskich (CAD), który umożliwi krajowi eksport gazu do Azji. Premier Justin Trudeau nazwał projekt największą prywatną inwestycją w historii Kanady.
02.10.2018

Na rynku ropy końca podwyżek nie widać; wielu wątpi w OPEC i Rosję

Ceny ropy z dnia na dzień powiększają wzrosty. Od połowy sierpnia surowiec zdrożał o 16 proc., a końca podwyżek nie widać. Wielu wątpi, czy kraje OPEC oraz Rosja będą w stanie dostarczać tyle surowca, aby zastąpić irańską ropę - podają maklerzy.
02.10.2018

KE zaakceptowała 4 polskie pogramy promujące żywność

Komisja Europejska zaakceptowała 4 polskie programy promujące żywność. Ich łączny budżet wynosi 11,2 mln euro, z czego współfinansowanie unijne wynosi ponad 8,5 mln euro - poinformował w czwartek resort rolnictwa. Promowane będzie mięso oraz owoce i warzywa.
27.09.2018

Zryczałtowany podatek dla polskich marynarzy w 2019 roku?

Niedawno pojawił się projekt PSMG z dnia 03 września 2018 r., który stanowi modyfikację wcześniejszego projektu z 30 lipca 2018 roku. Głównym celem tego projektu jest wprowadzenie w 2019 roku zryczałtowanego podatku dla marynarzy będących polskimi rezydentami. Obecnie wspomniany projekt jest w fazie konsultacji. Poniżej opiszemy główne założenia i wady proponowanych zmian, które trzeba niestety ocenić negatywnie. Proponowane zmiany w przepisach są zbyt mało doprecyzowane, biorąc pod uwagę praktyki polskich organów podatkowych w o
21.09.2018

KE: Rok po wejściu w życie umowa handlowa CETA przynosi dobre wyniki

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że rok po wejściu w życie umowa handlowa między UE a Kanadą CETA przynosi dobre wyniki, m.in dla unijnych eksporterów. Od października 2017 r. do czerwca 2018 r. eksport z UE do Kanady wzrósł o ponad 7 proc.
20.09.2018

Enerkem angażuje się w działania ukierunkowane na oczyszczanie oceanów z odpadów plastikowych

Spółka zajmująca się przetwarzaniem odpadów w biopaliwa deklaruje pomoc w przyspieszeniu działań mających na celu zapobieganie zmianom klimatycznym i zatwierdza dokument Ocean Plastics Charter podczas spotkania grupy G7 na szczeblu ministerialnym poświęconego środowisku, energii i oceanom
20.09.2018

Kanada: Import sera z UE nadal niewielki mimo umowy handlowej CETA

Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa między UE a Kanadą (CETA), która weszła w życie tymczasowo prawie rok temu, nie wpłynęła zauważalnie na zwiększenie dostępności europejskich serów w Kanadzie - pisze w środę na swoim portalu informacyjnym publiczny nadawca CBC.
13.09.2018

Premier Czech: Wszyscy przybysze z Afryki Płn. to nielegalni imigranci

Wszyscy ludzie przybywający do Europy na łodziach przez Morze Śródziemne z Afryki Północnej to w rzeczywistości emigranci zarobkowi, pozbawieni prawa do azylu w Unii Europejskiej - ocenił premier Czech Andrej Babisz w wywiadzie dla dziennika "Bild".
09.09.2018

Ropa w USA już po 69 USD - amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie spadły

Ropa naftowa w USA wyceniana jest już po 69 USD za baryłkę. Amerykańskie zapasy surowca prawdopodobnie spadły o ok. 1,5 mln baryłek - podają maklerzy.
28.08.2018

Arabia Saudyjska: Spór z Kanadą nie wpłynie na eksport ropy do tego kraju

Spór dyplomatyczny z Kanadą nie będzie miał wpływu na dostawy saudyjskiej ropy do tego kraju, zgodnie z wieloletnią zasadą oddzielania handlu ropą od polityki - poinformował w czwartek minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih.
09.08.2018

Francuzi przejmą polską stocznię?

Współwłaściciele Delphia Yachts poinformowali o podpisaniu umowy przedwstępnej o utworzeniu joint venture pomiędzy ich firmą, a stocznią Ostróda Yacht należącą do Beneteau Group. Jak można dowiedzieć się z niemieckiego portalu plasteurope.com, oznacza to przejęcie przez francuską firmę Benetau, 80% udziałów Delphia Yachts.
28.07.2018

USA skarżą cła odwetowe UE, Kanady, Chin, Meksyku i Turcji przed WTO

USA wszczęły przed WTO postępowania przeciwko UE, Chinom, Kanadzie, Meksykowi i Turcji ws. ceł odwetowych, nałożonych przez te kraje w reakcji na amerykańskie taryfy na stal i aluminium - podało w poniedziałek biuro przedstawiciela USA ds. handlu.
17.07.2018

Ropa tanieje wobec spekulacji o zwiększaniu podaży przez Arabię Saudyjską i USA

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie kontynuuje ubiegłotygodniowe spadki. W centrum uwagi rynku znajdują się spekulacje o możliwym zwiększeniu wolumenu sprzedaży ropy przez Arabię Saudyjską i wykorzystaniu rezerw ropy przez USA.
16.07.2018

Kanada/Trudeau: Oczekujemy konstruktywnego spotkania Trumpa z Putinem

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w czwartek po zakończonym szczycie NATO w Brukseli, że sojusz jest zjednoczony w kwestii rosyjskiej ingerencji i oczekuje konstruktywnego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
12.07.2018

Trump chce, by kraje NATO wydawały 4 proc. na obronność; Stoltenberg – dojdźmy do 2

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę przywódcom krajów NATO na zamkniętej sesji, że chce, by zwiększyli oni wydatki obronne nie do 2, ale do 4 proc. PKB. Sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że najpierw trzeba dojść do uzgodnionych 2 proc. PKB.
12.07.2018

Trump: Niemcy to zakładnik Rosji; Polska nie chce nim być

Prezydent USA Donald Trump ostro skrytykował kraje NATO za zbyt niskie wydatki obronne. Jego zdaniem Niemcy mogłyby podnieść je od razu, ale zamiast tego płacą miliardy Rosji. Ocenił, że Polska nie przyjęłaby rosyjskiego gazu, bo nie chce być zakładnikiem Moskwy.
11.07.2018

Szef NATO: Liczę, że w tym roku ośmiu członków wyda na obronność minimum 2 proc. PKB

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział we wtorek, że liczy, iż jeszcze w tym roku osiem krajów NATO będzie wydawało na obronność minimum 2 proc. PKB. Obecnie ten próg wydatków osiąga pięć członków Sojuszu, a jeszcze w 2014 były to trzy państwa.
11.07.2018

NATO: W 2018 r. pięć państw przekroczy 2 proc. PKB wydatków na obronność

W 2018 roku co najmniej 2 proc. PKB na obronność przeznaczą USA, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Łotwa; kolejne trzy państwa: Polska, Litwa i Rumunia będą tuż pod tym progiem - wynika z opublikowanych we wtorek szacunków dotyczących państw NATO.
11.07.2018

Kanada: Cła odwetowe na wyroby stalowe, aluminiowe i in.

Rząd Kanady ogłosił w piątek ostateczną listę produktów amerykańskich, na które od 1 lipca nałoży cła odwetowe, oraz pakiet pomocy dla rodzimego przemysłu stalowego i aluminiowego. Jak zapowiadano, taryfy obejmą wyroby stalowe, aluminiowe i inne o wartości 16,6 mld CAD.
30.06.2018

Kanada: Wykup rurociągu od Amerykanów oznacza nowe problemy

Potencjalny konflikt z Indianami, próba sił między rządem federalnym a prowincjami, pytania o powtórkę z historii - sprawa rurociągu Trans Mountain ma w Kanadzie znacznie szersze znaczenie, niż tylko zdjęcie z amerykańskiej firmy ryzyka.
03.06.2018

Emilewicz: Polska nie straci na amerykańskich cłach na aluminium i stal

Polska nie straci na wprowadzeniu przez USA ceł na aluminium i stal z UE, Kanady i Meksyku, ale rynek europejski je odczuje - uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. "Jest to zburzenie pewnego konsensusu, który obowiązywał od wielu lat w zakresie wymiany handlowej" - dodała.
01.06.2018

Maersk Line otworzył nowy serwis między Kanadą i Europą

Maersk Line, największy armator kontenerowy na świecie, ogłosił w środę powstanie nowego serwisu łączącego Kanadę z portami Morza Śródziemnego.
23.05.2018

Prawie 300 amerykańskich pojazdów wojskowych w Porcie Gdynia (foto)

Amerykański sprzęt w Porcie Gdynia. Około 270 różnego rodzaju pojazdów wojskowych przypłynęło do BCT – Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w piątek. Zostaną wykorzystane podczas ćwiczenia Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie pod kryptonimem Saber Strike-18 (SbS18), które zaplanowano na 3-15 czerwca w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.
23.05.2018

Kanada: Polskie start-upy prezentowały się w Toronto

Polskie start-upy prezentowały się w tym tygodniu w Toronto podczas OCE Discovery, jednej z największych kanadyjskich konferencji łączących innowacyjnych przedsiębiorców z firmami i administracją rządową i samorządową.
04.05.2018

Wydobycie ropy w Arktyce może być już teraz opłacalne

Ropa WTI musiałaby kosztować 63 dolary, by wydobycie tego surowca w Arktyce było opłacalne - twierdzą rosyjscy eksperci. Obecnie baryłka kosztuje już 67 dolarów.
02.05.2018

Pierwszy na świecie chemikaliowiec dual-fuel klasy polarnej

17 kwietnia, kanadyjski armator Desgagnés ochrzcił i wprowadził na rynek chemikaliowiec Mia Desgagnés. Jest to pierwszy dwupaliwowy statek tego typu (zasilany LNG lub olejem napędowym), posiadający jednocześnie polarną notację klasy.
23.04.2018

Kwieciński: Powinniśmy myśleć o współpracy polskich i amerykańskich firm na innych rynkach

Powinniśmy myśleć o współpracy polskich i amerykańskich firm na innych rynkach, np. azjatyckich czy afrykańskich. Będzie nam się łatwo dogadać, bo jesteśmy sobie bliscy kulturowo - powiedział w czwartek minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński.
20.04.2018

Szef MSZ: Widać przewartościowania w polityce zagranicznej po sprawie Skripala

Widać przewartościowania w polityce zagranicznej po sprawie Skripala; trudniej będzie zwolennikom Nord Stream 2 przekonywać, że to projekt tylko biznesowy - mówi szef MSZ Jacek Czaputowicz. Dodaje, że być może z innej perspektywy trzeba też spojrzeć na kwestie dot. katastrofy smoleńskiej.
26.03.2018

Szef MSZ: Dziś trudniej będzie przekonywać, że Nord Stream 2 to projekt tylko biznesowy

Widać przewartościowania w polityce zagranicznej z związku ze sprawą Siergieja Skripala; trudniej będzie teraz zwolennikom Nord Stream 2 przekonywać, że to jest projekt tylko biznesowy i namawiać do jego realizacji - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
26.03.2018

Kuczyński o wydaleniu rosyjskich dyplomatów: Ważny gest państw UE

Wydalenie rosyjskich dyplomatów to bardzo ważny polityczny gest ze strony krajów UE, które dostrzegają zagrożenie ze strony Rosji - uważa dziennikarz i publicysta Grzegorz Kuczyński. Bardziej zabolałoby Rosję zablokowanie projektu Nord Stream 2 - dodał.
26.03.2018

Szef MSZ: Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich

Polska podjęła decyzję o uznaniu za persona non grata czterech dyplomatów rosyjskich; to wyraz solidarności z Wielką Brytanią - powiedział w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Część z tych osób - dodał - może być związana z nielegalną działalnością służb rosyjskich na terenie Polski.
26.03.2018

NATO: 2-procentowy próg wydatków spełniły cztery kraje; Polska - 1,99

Choć kraje NATO wydają coraz więcej na obronność, w 2017 r. 2-proc. PKB próg osiągnęły 4 z nich - wynika z przedstawionego w czwartek dorocznego raportu Sojuszu. W grupie tej pierwszy raz od 2015 roku nie ma Polski, której wydatki oszacowano na 1,99 proc. PKB.
15.03.2018

Szef MON: Ubiegamy się, by w Polsce były elementy systemu dowodzenia NATO

Polska i Rumunia to największe kraje na wschodniej flance NATO; ich współpraca jest kluczowa. Ubiegamy się, by w przypadku reformy systemu dowodzenia Sojuszu jego elementy znalazły się zarówno w Polsce jak i Rumunii - powiedział we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.
13.03.2018

Ryzyko wojny handlowej już nie budzi nadmiernych emocji na rynkach

W ubiegłym tygodniu informacje dotyczące światowej polityki okazały się istotniejsze od twardych danych.Waluty Meksyku i Kanady doświadczyły istotnego umocnienia po publikacji informacji, że oba kraje nie zostaną objęte ogłoszonymi przez Trumpa cłami na import stali i aluminium. Z kolei wieść o spotkaniu prezydenta Stanów Zjednoczonych z dyktatorem Korei Północnej, Kim Dzong Unem wspierała południowokoreańskiego wona. Przez cały tydzień waluty G10 zachowywały się dokładnie tak, jak można się tego spodziewać w sytuacji zmiany ukła
13.03.2018

Trendy i wyzwania dla globalnego rynku kontenerów w 2018 roku

Światowy rynek przewozów kontenerowych, po 6,1% wzroście osiągnął obroty wynoszące 138,5 mln TEU w 2017 roku. Głównym graczem na rynku są Azja i Chiny, generujące 64% całości globalnych przewozów kontenerowych. Sam handel wewnętrzny w Azji to 35,1 milionów TEU. Biorąc pod uwagę przestrzenny rozkład ruchu międzykontynentalnego, można wskazać na kluczową pozycję relacji transpacyficznej (34,9 miliona TEU) i transatlantyckiej (18,9 miliona TEU).
12.03.2018

Wydobycie ropy w Arktyce blisko opłacalności

Ropa WTI musiałaby kosztować 63 dolary, by wydobycie tego surowca w Arktyce było opłacalne. Obecnie baryłka kosztuje już 62 dolary.
06.03.2018

Działamy w oparciu o nasz rynek - rozmowa z Andrzejem Brzózką, nowym prezesem Naftoportu

Jeśli pojawia się w Polsce temat ropy naftowej – najprawdopodobniej będzie związany z Naftoportem. Ta spółka mieszcząca się w Porcie Gdańskim wykonuje przeładunki ropy i produktów naftowych, oraz stanowi istotny element logistyki dostaw dla polskich i niemieckich rafinerii. Rozmawiamy z nowym prezesem Naftoportu, Andrzejem Brzózką. W gabinecie Prezesa w oczy od razu rzuca się profesjonalny rower szosowy. Jak mówi Prezes: „do Naftoportu zewsząd daleko więc trzeba trzymać formę!”. Jak sportowy duch przekłada się na pracę w N
20.02.2018

Menedżerowie logistyki: Brexit nie zaszkodzi rynkom wschodzącym

Według uczestników najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród 500 menedżerów światowych firm logistycznych, wyjście Wielkiej Brytanii z UE prawdopodobnie nie zaszkodzi gospodarkom wschodzącym, a nawet może zapewnić im lepszy dostęp do rynków. Wyniki stanowią część opublikowanego właśnie Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na 2018 (Agility Emerging Markets Logistics Index 2018). Jest to coroczny ranking 50 czołowych rynków wschodzących, ocenianych według wielkości, potencjału ekonomicznego, infrastruktury, połączeń tra
14.02.2018

Kanada zawiesza operacje wydobycie ropty przez jednostkę SeaRose

Kanadyjska organizacja C-NLOPB zawiesiła pozwolenie na wydobycie ropy przez mobilną instalację wydobywczą nalezącą do Husky Energy.
18.01.2018

Port State Control – uwarunkowania prawne

Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa morskiego jest kontrola przeprowadzana przez państwo portu (Port State Control, w skrócie PSC), którą można zdefiniować jako inspekcję obcych statków w innych portach krajowych w celu sprawdzenia, czy kompetencje kapitana i oficerów na pokładzie oraz stan statku i jego wyposażenia są zgodne z konwencjami międzynarodowymi i czy obsada załogowa jednostki i jej eksploatacja są zgodne z obowiązującym prawem międzynarodowym.
14.11.2017

Polska modernizuje armię i zwiększa wydatki na obronność. W obawie przed rosyjską agresją zbroi się prawie cała Europa

Polska realizuje olbrzymi program modernizacji armii. Na początku października do prezydenta trafiła ustawa zwiększająca wydatki na obronność w perspektywie 2030 roku do co najmniej 2,5 proc. PKB. Podobne plany mają m.in. Czechy i Litwa. W ubiegłym roku po raz pierwszy od kilku lat wydatki na zbrojenia zwiększyły też Stany Zjednoczone. Więcej wydają również Chiny i pogrążona w kryzysie Rosja. Obawy przed rosyjską agresją, niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz w Korei Północnej napędzają nowy, globalny wyścig zbrojeń.
13.10.2017

Zła komunikacja i nieufność między pracownikami utrudnia rozwój przedsiębiorcom

Pracownicy ukrywają błędy, są zdemotywowani, czują, że ich zdanie nie ma znaczenia. Niechętnie oferują pomoc i zgłaszają własne pomysły, nie identyfikują się z firmą i nie znają jej celów, skarżą się na złą atmosferę w pracy. Wszystko to efekty deficytu kapitału społecznego, na które wskazują polskie firmy. Negatywne konsekwencje dotykają 95 proc. przedsiębiorstw w Polsce. Ich skutkiem jest mniejsza efektywność pracy oraz brak przepływu informacji w firmie. Niski poziom kapitału społecznego zagraża nie tylko kondycji przedsiębior
12.10.2017

Wydobycie ropy w Arktyce wciąż nieopłacalne

Ropa WTI musiałaby kosztować aż 63 dolary, by wydobycie tego surowca w Arktyce było opłacalne. Obecnie baryłka kosztuje tylko 55 dolarów.
04.10.2017

Największy wielozadaniowy śmigłowiec w Europie może być produkowany w Polsce

Śmigłowiec AW101 jest największy w Europie. Dotychczas zamówiono już 220 takich maszyn. Ze względu na jego wielkość, konstrukcję i bezpieczeństwo jako jedyny spełnia wymogi wojska – przekonują przedstawiciele Leonardo Helicopters.
15.09.2017

Chiny napędzają boom na rynku transportu towarów masowych

Armatorzy masowców w końcu doczekali się odżycia rynku po tym, jak Bałtycki Indeks Towarowy wspiął się do poziomu 1332 pkt, najwyższego wyniku od 34 miesięcy.
13.09.2017

Morawiecki: Chcemy rozwijać najnowsze techniki obronne

Chcemy z naszymi partnerami rozwijać międzynarodową współpracę przy rozwoju najnowszych technik przemysłu obronnego - powiedział we wtorek w Kielcach wicepremier Mateusz Morawiecki. W Kielcach rozpoczął się XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który potrwa do piątku.
05.09.2017

Ile musiałaby kosztować baryłka ropy, by wydobycie w Arktyce było opłacalne?

Zgodnie z ostatnimi wyliczeniami Rosjan - dokładnie 63 dolary. Chodzi o ropę typu WTI. Dzisiaj o ekslpoatacji węglowodorów z Arktyki możemy więc tyko pomarzyć. Baryłka kosztuje około 45 dolarów.
05.07.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Grupa Mainfreight rozwija autorski system Mainchain

Grupa logistyczna Mainfreight rozwija autorski system Mainchain, służący do zarządzania wszystkimi rodzajami transportu, a także gospodarką magazynową. W roku ubiegłym Grupa Mainferight zainwestowała w infrastukturę i technolgie IT ponad 33,8 mln USD (*46,48 mln ZND).
03.07.2017

Gottemoeller: Budowa potencjału militarnego w Arktyce nie jest możliwa

Budowa potencjału militarnego w Arktyce nie jest możliwa. Musimy na to uczulać Rosję - powiedziała w Bydgoszczy zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller, która uczestniczyła w Ćwiczeniach Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej (CWIX).
23.06.2017

Spór o kraby zasłoną dla walki o ropę w Arktyce

Norwegia od pewnego czasu przegania poławiaczy śnieżnych krabów z okolic swoich arktycznych wysp. Według ekspertów nie jest to walka o kwoty połowowe tego specjału, a odgradzanie konkurencji od potencjalnych złóż ropy.
21.06.2017

Kanadyjscy i amerykańscy Indianie wspólnie przeciwko rurociągom

Kanadyjscy i amerykańscy Indianie podpisali w środę w Calgary wspólną deklarację sprzeciwu wobec planów budowy rurociągu Keystone XL, którym ma popłynąć ropa naftowa z kanadyjskiej Alberty do stanu Nebraska w USA.
18.05.2017

Sekretarz stanu USA i przedstawiciele 7 państw podpisali porozumienie arktyczne

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oraz szefowie dyplomacji siedmiu państw wchodzących w skład Rady Arktycznej podpisali w Fairbanks na Alasce tzw. porozumienie arktyczne, które pośrednio odwołuje się do Paryskiego Paktu Klimatycznego – podała agencja Reutera.
12.05.2017

Finowie przejmują przywództwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Wskazują na potrzeby inwestycji w infrastrukturę i badania klimatyczne

Finlandia przejmuje w czwartek od USA przewodnictwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Finowie chcą przekonać pozostałe państwa, że modernizacja przestarzałej infrastruktury, między innymi floty lodołamaczy w obszarach arktycznych będzie korzystna dla środowiska i biznesu.
10.05.2017

Grimaldi Group rusza z regularnym serwisem do Meksyku

Grupa Grimaldi, jeden z wiodących przewoźników promowych i operatorów logistycznych na świecie wzbogaca swoją ofertę przewozów towarowych o port w Meksyku. Będzie to rozszerzenie istniejącego już serwisu do Ameryki Północnej.
19.04.2017

PŻM na krawędzi bankructwa

Komisarz zarządza Polską Żeglugą Morską. Największy polski armator znalazł się na krawędzi bankructwa, a ponieważ jest firmą państwową, ratunek powierzono Pawłowi Brzezickiemu, który jeszcze na początku lutego był podsekretarzem w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
01.03.2017

ICS: Musi powstać plan redukcji emisji CO2 dla światowej żeglugi

Prezes Międzynarodowej Izby Żeglugi (ICS) wyjawił w piątek, czego oczekuje od Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w kwestii strategii redukcji emisji CO2 dla światowej żeglugi.
24.02.2017

Obrady Grupy Roboczej ds. Patologii i Chorób Organizmów Morskich ICES w MIR-PIB

W dniach 14-16 lutego 2017 r. w MIR-PIB odbyły się obrady Grupy Roboczej ds. Patologii i Chorób Organizmów Morskich, działającej w ramach Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES WGPDMO).
20.02.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.