• <

Wynik wyszukiwania - "cielenie" - Wiadomości

Polarnicy badają lodowce na Spitsbergenie mimo pandemii

Mimo utrudnień spowodowanych pandemią naukowcy z Centrum Studiów Polarnych i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dotarli w tym roku na Spitsbergen, by kontynuować prowadzone od ponad 50 lat badania lodowców.
27.08.2020

Góra lodowa wielkości Manhattanu wpadła do oceanu wraz ze stanowiskiem badawczym

Rozmiar ostatniego, do tej pory całkowicie nienaruszonego lodowca szelfowego Kanady, zmniejszył się o 43%, kiedy jego część zapadła się do oceanu.
11.08.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Praktyki morskie pod żaglami

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników Akademii Marynarki Wojennej spędzą pod żaglami ORP Iskra. W poniedziałek (29 czerwca) okręt wyszedł z Portu Wojennego Gdynia. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających praktykę marynarską. Pod koniec lipca zmienią ich podchorążowie II roku studiów, którzy z kolei odbędą praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Powrót okrętu do PW Gdynia przewidywany jest na drugą połowę września.
29.06.2020

ORP Iskra rozpoczyna sezon żeglarski

Na pokładzie żaglowca szkolnego ORP Iskra trwają intensywne przygotowania do tegorocznego sezonu nawigacyjnego. We wtorek, 31 marca, jednostka wyszła na morze w celu sprawdzenia poprawności działania mechanizmów głównych i pomocniczych.
04.04.2020

Nowy rosyjski atomowy okręt podwodny wejdzie do służby z opóźnieniem

Uzbrojony w rakiety balistyczne nowy rosyjski atomowy okręt podwodny Kniaź Władimir wejdzie od służby dopiero w przyszłym roku, gdyż podczas prób morskich wykryto na nim usterki - poinformowała w poniedziałek agencja TASS, powołując się na oficjalne źródło.
30.12.2019

ORP Bielik wpłynął na remont do Stoczni Remontowa

W zeszłym tygodniu, Komenda Portu Wojennego Gdynia wybrała ofertę Gdańskiej Stoczni Remontowej z grupy kapitałowej Remontowa Holding na wykonanie naprawy bieżącej okrętu podwodnego ORP Bielik (296), typu Kobben (projektu IKL IK29). Ma ona umożliwić dalszą eksploatację 52-letniej jednostki.
23.10.2019

Adamczyk: Via Carpatia to kluczowy korytarz wiodący z południa na północ Europy

Via Carpatia to kluczowy korytarz wiodący z południa na północ Europy – powiedział w środę w Łańcucie (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie międzynarodowej konferencji „Korzyści dla regionów wynikające z wdrażania trasy Via Carpatia”.
18.04.2019

Stena Line Propeller Prize dla bezzałogowej łódki z Gdyni

Gdyńska firma Searis Technologies została wyróżniona na międzynarodowej konferencji Innovation Day w Karlskronie. Twórcy bezzałogowej łódki badawczej MUSE wracają ze Szwecji z nagrodą Stena Line Propeller Prize przyznawaną najbardziej innowacyjnym firmom z regionu Morza Bałtyckiego.
08.03.2019

Grenlandia: Góry lodowa w natarciu na wybrzeże, ewakuowano mieszkańców (wideo)

Władze miejscowości Innaarsuit na wschodzie Grenlandii ewakuowały w piątek kilkadziesiąt osób, których domom na skalistym brzegu zagrażają zbliżające się w ostatnich godzinach góry lodowe.
14.07.2018

Ekspertka: Gospodarka cyrkularna odpowiedzią na zanieczyszczenie środowiska

Gospodarka cyrkularna, zwana gospodarką obiegu zamkniętego, ma być odpowiedzią na problem marnowania surowców i rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Korzyści z jej wprowadzenia można osiągnąć dzięki odpowiedzialnej produkcji i odpowiedzialnej konsumpcji – mówi dr Agata Rudnicka z UŁ.
07.04.2018

Powstaje wystawa w MCN. Spotkanie z naukowcami

Spotkania z dyrektorami instytucji kultury, naukowcami, nauczycielami, popularyzatorami nauki mają pomóc w odpowiedzi na pytanie: co i jak pokazać w Morskim Centrum Nauki, które stanie na Łasztowni. W czwartek marszałek województwa Olgierd Geblewicz, władze instytucji oraz twórcy koncepcji artystycznej rozmawiali z przedstawicielami zachodniopomorskich uczelni. Swoje pomysły może zgłosić każdy.
12.02.2018

ORP Mewa - zasłużony kandydat na okręt muzeum

Wraz z pojawieniem się w PMW nowego niszczyciela min Kormoran rozpoczyna się dyskusja o dalszej przyszłości jednostki którą zastąpił to jest ORP Mewa
05.01.2018

Nowe jednostki pływające i autokar w Morskim Oddziale SG

O trzy nowe jednostki pływające i autokar Scania Touring HD Higer wzbogacił się Morski Oddział Straży Granicznej. Oficjalne wcielenie do służby odbyło się 12 grudnia na terenie Komendy MOSG. W uroczystości wziął udział Arcybiskup Metropolita Gdański gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i przedstawiciele służb mundurowych. Rolę gospodarza pełnił Komendant MOSG kmdr SG dr Piotr Patla.
13.12.2017

Seminarium na temat warunków poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego Ara „San Juan”

W południowej części Oceanu Atlantyckiego prowadzona jest na wielką skalę operacja poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego ARA „San Juan” (S-42), który zaginął 15 listopada 2017 roku. Jednostka w dniu zaginięcia informowała o awarii w baterii akumulatorów, która mogła być przyczyną kłopotów między innymi z łącznością. We wtorek 12 grudnia 2017 r. o godz. 1400 w auli im. Zygmunta Augusta Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej organizuje seminarium poświęcone tematyce prowadzonych poszukiwań zaginionego argentyńskiego okrę
08.12.2017

Niszczyciel min Kormoran II gotowy do służby

Kilka tygodni temu, na wodach Zatoki Gdańskiej, pomyślnie zakończyły się prowadzone od kilku miesięcy badania kwalifikacyjne nowoczesnego niszczyciela min „Kormoran”. Potwierdziły one wymagania kontraktowe okrętu do realizacji jego głównych zadań, tj. poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, przeprowadzania jednostek morskich przez akweny zagrożone minami oraz obrony przeciwminowej okrętów i statków podczas przejścia morzem. Okręt budowany przez konsorcjum, którego trzon tworzą stocznia Remontow
20.11.2017

Ogromna bryła lodu oderwała się od lodowca. Ma ponad 100 kilometrów kwadratowych

W Antarktyce olbrzymia bryła lodu oddzieliła się od lodowca Pine. Ma powierzchnię około 103 kilometrów kwadratowych. Dla porównania powierzchnia Gdyni to ponad 135 kilometrów kwadratowych.
27.09.2017

ORP Mewa – okręt zwany „papieskim”

Jan Paweł II w swojej trzeciej pielgrzymce do Polski 11 czerwca 1987 roku odwiedził Gdynię, gdzie spotkał się z setkami tysięcy wiernych. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, a także w historii okrętu ORP Mewa, na pokładzie którego Ojciec Święty udał się w dalszą apostolską podróż. Z okazji tego wydarzenia w weekend ORP Mewa został udostępniony zwiedzającym.
11.06.2017

Wycieczka studentów Politechniki Gdańskiej do Portu Gdańsk i Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego DCT

6 grudnia w ramach porozumienia pomiędzy Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa, a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. odbyła się wycieczka do Portu Gdańsk i Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego DCT. Uczestnikami byli studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG kierunku Transport, specjalność: Systemy Transportu Morskiego- semestr V.
12.12.2016

Jeszcze nie wilki, a już nie szczury

Dzisiaj, w poniedziałek 19 września, studenci mundurowi AMW Gdynia, zakończyli rejs kandydacki po Bałtyku na pokładzie żaglowca ORP Iskra. Dwutygodniowe praktyki na morzu to dla przyszłych oficerów MW, pierwszy kontakt z realiami życia okrętowego.
19.09.2016

Kandydacki rejs pod żaglami Iskry

Dzisiaj, w poniedziałek 5 września, przyszli studenci mundurowi Akademii Marynarki Wojennej, rozpoczęli rejs kandydacki po Bałtyku na pokładzie okrętu szkolnego ORP Iskra. W dwutygodniowych praktykach pod żaglami bierze udział 22 podchorążych.
05.09.2016

Luksusowy super jacht ze... statku obsługującego platformy wiertnicze

VARD 8/1 Kilkea to elegancki jacht, którego budowa oparta jest na jednostce obsługującej morskie platformy wiertnicze. Luksusowy statek może pływać po każdym akwenie na świecie. Trwają prace nad wcieleniem pomysłu w życie jeszcze w tym roku.
28.04.2016

Karpiński, MSP: rosną szanse Stoczni Gdańsk

Stocznia Gdańsk dostała już pomoc publiczną i na kolejną nie może liczyć. Porozumienie ARP z ukraińskimi właścicielami stwarza jej jednak nową biznesową perspektywę - mówi minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński w rozmowie z Jackiem Ziarno.
05.02.2015

Akademia Morska w Szczecinie otrzymała tytuł Lidera kooperacji nauki i biznesu

Wyróżnienie przyznał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podczas 10. Forum Samorządowego. To wyraz uznania dla skutecznych działań uczelni podejmowanych w zakresie prowadzonych inwestycji i badań, mogących znaleźć zastosowanie w biznesie.
13.06.2014

Wręczenie broni

W środę, 14 sierpnia, swoją pierwszą broń otrzymają przyszli studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej. Obecnie przechodzą szkolenie podstawowe, które ma ich przygotować do dalszej służby wojskowej i studiów w Akademii Marynarki Wojennej. Apel rozpocznie się o godz. 8:00 na placu uczelni. Uroczystego wręczenia broni dokona zastępca Rektora-Komendanta komandor Mariusz Mięsikowski. Dla podchorążych to pierwsza w ich życiu broń służbowa – kbk AKMS.
14.08.2013

Poprawa bezpieczeństwa na morzu i rozwój energetyki wiatrowej – nowe projekty na Akademii Morskiej w Szczecinie

Dzięki wsparciu funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 na Akademii Morskiej w Szczecinie realizowane będą inwestycje umożliwiające prowadzenie badań w obszarze ryzyka eksploatacji statków - Centrum Naukowo-Badawcze Analizy Ryzyka Eksploatacji Statków oraz z zakresu energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii - Laboratorium Zielonej Energetyki.
05.09.2012

Jarosław Wałęsa odpowiada, inni milczą, dlaczego?

Odzew na List Rady Interesantów Portu Szczecin do Polskich Posłów Parlamentu Europejskiego
15.12.2011

Polscy Posłowie do Parlamentu Europejskiego

Szanowni Państwo,W ostatnim okresie pojawiły się w nowe - bardzo poważne- zagrożenia dla funkcjonowania gospodarki morskiej.
28.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.