• <

Wynik wyszukiwania - "antarktyda" - Wiadomości

Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez COVID-19

W związku z pandemią COVID-19, nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego nie zostanie oddany planowo do użytku w 2023, lecz w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze.
31.08.2020

Internauta przez mapy Google znalazł olbrzymi zamarznięty statek na Antarktydzie! [wideo]

Użytkownik aplikacji Google Earth podczas przeglądania mapy natrafił na coś, co do złudzenia przypomina wielki, 130-metrowyzamarnięty statek, spoczywający na górze lodowej około 160 km od wybrzeża Antarktydy.
13.08.2020

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego odkryto na Antarktydzie

Pierwszy aktywny wyciek metanu z dna morskiego na Antarktydzie został ujawniony przez naukowców. Naukowcy odkryli również, że drobnoustroje, które normalnie pochłaniają silny gaz cieplarniany, zanim dotrze do atmosfery, pojawiły się jedynie w niewielkich ilościach po pięciu latach, umożliwiając uwalnianie się gazu.
31.07.2020

Polskie wyprawy na Antarktydę w fotograficznej opowieści

O zdjęciach autorstwa fotografa Mirka Wiśniewskiego z wypraw: na Lhotse - która dała początek sukcesom Polskiego Himalaizmu Zimowego; i ku wybrzeżom Antarktydy - pokazanych na wystawie w Domu Spotkań z Historią opowiedziała PAP kuratorka Sandra Włodarczyk.
16.11.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Czechy - początek obrad spotkania konsultatywnego Układu Antarktycznego

Współpraca naukowa, bezpieczeństwo ruchu lotniczego, ochrona środowiska i kwestie prawne są tematami rozpoczętych we wtorek w Pradze prac delegatów z 29 państw biorących udział w spotkaniu konsultatywnym Układu Antarktycznego.
02.07.2019

Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu

Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu, niż jeszcze na początku lat 80. – wynika z nowego badania opublikowanego w ”Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
15.01.2019

Będzie rewitalizacja stacji polarnej im. Dobrowolskiego

Polska Akademia Nauk oraz Instytut Geofizyki PAN zawarły z Geoscience Australia porozumienie dot. wspólnych badań w Antarktyce. Elementem kooperacji będzie rewitalizacja nieużywanej od ok. 40 lat polskiej stacji polarnej im. Antoniego B. Dobrowolskiego.
28.12.2018

Ukryty kontynent? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jak ogłosiło na łamach czasopisma "GSA Today" Towarzystwo Geologiczne Ameryki, świat "powiększył się" o jeden kontynent. Niemal w całości znajduje się on pod wodą.
14.10.2018

Polscy żeglarze jako pierwsi na świecie okrążyli non-stop Antarktydę

Polacy na jachcie Katharsis II dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa, okrążając Antarktydę po jej wodach non-stop, czyli na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej.
20.03.2018

Piotr Kulczycki laureatem nagrody imienia komendanta "Daru Młodzieży"

Piotr Kulczycki, właściciel i armator STS „Fryderyk Chopin”, twórca cyklu „Niebieska Szkoła”, został laureatem 7. edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta "Daru Młodzieży", na pokładzie którego wychowano wiele pokoleń polskich marynarzy.
26.01.2018

„Katharsis II” dotarł na miejsce startu

Non stop dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej – taki jest zamysł wyprawy załogi pod dowództwem kpt. Mariusza Kopera. Ostatnie tygodnie poświęcili na ostatnie treningi przed wyzwaniem. W nocy z 3 na 4 listopada jacht „Katharsis II” przybił do Kapsztadu, gdzie już za 6 tygodni – nastąpi start.
07.11.2017

Prof. M. Kleiber: Obecność na Antarktydzie ma dla Polski bardzo istotne znaczenie

Obecność Polski na Antarktydzie ma dla Polski bardzo istotne znaczenie – uważa b. prezes PAN, prof. Michał Kleiber. Chodzi nie tylko o prowadzone tam badania naukowe. Istotne są też kwestie wizerunkowe kraju i możliwość wydobywania w przyszłości cennych kopalin.
04.09.2017

Powrót po dekadzie. Rekordowy jacht Selma już w Szczecinie

Po ponad 10 latach jacht Selma wrócił do Polski. To pierwsza w historii jednostka, która dotarła na żaglach do końca Zatoki Wielorybów u wybrzeży Antarktydy, zacumował w poniedziałek w Szczecinie.
18.07.2017

Kpt. Sodkiewicz odebrał nagrodę im. Wiktorowicza - za rejs na Arktykę

Kpt. Maciej Sodkiewicz odebrał w sobotę w Warszawie nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i legendarnego komendanta "Daru Młodzieży". Został wyróżniony za rekordowy - wiodący najdalej na północ - rejs na Arktykę.
31.03.2017

Wszedł w życie Kodeks Polarny

1 stycznia 2017 roku w końcu w życie wszedł oczekiwany od dwóch lat Kodeks Polarny. Międzynarodowy Kodeks dla Statków Uprawiających Żeglugę na Wodach Polarnych (Kodeks Polarny) został opracowany jako uzupełnienie istniejących instrumentów IMO, w celu poprawy bezpieczeństwa żeglugi statków na odległych, wrażliwych i potencjalnie trudnych wodach polarnych oraz złagodzenia wpływu tej żeglugi na środowisko tych obszarów.
03.01.2017

Polarny statek produkcji CRIST przewiezie ładunki między Antarktydą a Tasmanią

Możliwość obsługi aż dwóch helikopterów, wysokie normy specjalistyczne, a przede wszystkim niezwykłe miejsca wykorzystania jednostki. C 325 Piriou już w najbliższy czwartek zostanie przekazany francuskiemu armatorowi.
21.12.2016

W Niemczech powstają trzy największe na świecie wycieczkowce z klasą lodową 6

Artktyka, Antarktyda i tropiki. W takich rejonach będą mogły pływać mega jachty budowane w niemieckiej stoczni MV Werften dla przewoźnika Crystal Yacht Expedition Cruises. Obecnie towarzystwo Det Norske Veritas ma dokonać ich klasyfikacji.
13.12.2016

Antarktyda się rozpada.To zdjęcie mówi wszystko

Naukowcy NASA sfotografowali widok ogromnej szczeliny w pokrywie lodowej Larsena C Półwyspu Antarktycznego. Jeśli pęknięcie przetnie lodowiec, olbrzymia góra popłynie Oceanem Południowym na północ, topiąc się w coraz cieplejszych wodach. Podniesie się poziom mórz i będziemy świadkami kolejnych zmian klimatycznych.
09.12.2016

Kapitan Piotr Kuźniar oraz Zygmunt Choreń odebrali Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

6 marca w Hotelu Sheraton w Warszawie wręczone Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Laureatami zostali kapitan Piotr Kuźniar oraz Zygmunt Choreń.
07.03.2016

Srebrny Sekstant - Rejs Roku 2015

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2015, poddało ostatecznie ocenie 9 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Ponownie dominowały wyprawy na wody wysokich szerokości zarówno na północnej jak i południowej półkuli.
31.12.2015

Żeglarski rekord Guinnessa dla Polaków

Kierownictwo organizacji Guinness World Records (GWR) poinformowało, że nowym rekordzistą świata w kategorii: „Nawigacja - Najdalej na Południe” (Navigation - Most Southerly) został polski jacht „Selma Expeditions”.
14.12.2015

Kodeks Polarny wejdzie w życie już za niecałe dwa lata

Międzynarodowy Kodeks dla Statków Uprawiających Żeglugę na Wodach Polarnych (Kodeks Polarny) został opracowany jako uzupełnienie istniejących instrumentów IMO, w celu poprawy bezpieczeństwa żeglugi statków na odległych, wrażliwych i potencjalnie trudnych wodach polarnych oraz złagodzenia wpływu tej żeglugi na środowisko tych obszarów. Kodeks Polarny, w formie nowego XIV rozdz. Konwencji SOLAS, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.
21.10.2015

Zatoka Wielorybów - dalej dopłynąć się nie da

KOMUNIKAT SPECJALNY z pokładu s/y Selma ExpeditionsO godzinie 20. 29. w dniu 12.02.2015. czasu UTC (21.29. czasu polskiego) załoga Selmy Expeditions z kapitanem Piotrem Kuźniarem dotarła - pod żaglami - do południowej ściany lodowej Zatoki Wielorybów (*) osiągając pozycję 78º43\'926 - ustanawiając rekord świata w żegludze na Południe - tak daleko nie dotarła przed nim jeszcze żadna jednostka Morska.
13.02.2015

USA chcą chronić przyrodę. Nie wpuszczą statków na Antarktydę?

Ocean Antarktyczny to jeden z nielicznych, nietkniętych ekosystemów na świecie i dlatego wymaga specjalnej ochrony. Ochronę taką gwarantowałoby utworzenie dwóch rezerwatów, jednak wciąż sprzeciwia się temu grupa krajów - pisze New York Times.
16.07.2013

Kolejna gazowa rewolucja? „Płonący lód” z morskich głębin może przebić łupki

Jeszcze nie wiadomo, jak łupki zmienią energetyczną i geopolityczną mapę świata, a już na horyzoncie pojawia się nowe źródło energii podaje tvn24. Bez porównania bogatsze, ale też trudniej dostępne. To hydraty metanu, potocznie nazywane “płonącym lodem”. Czy będą paliwem przyszłości?
31.05.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.