• <

Wynik wyszukiwania - " zielona energia" - Wiadomości

Kto zdominuje rynek wodoru na świecie?

W tej chwili wodór ma zastosowanie głównie w sektorze chemicznym, jego wykorzystanie w transporcie czy energetyce wciąż jest marginalne. Co więcej, aż 95 proc. produkowanego wodoru wciąż pochodzi z paliw kopalnych, a tylko 5 proc. jest wytwarzane z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zamierza odwrócić te proporcje, a opublikowana na początku lipca strategia wodorowa ma być impulsem dla rozwoju tego rynku w Europie, której szacunkowe zapotrzebowanie na wodór w 2030 roku ma już sięgnąć 16,5 mln ton. Wyzwaniem pozostają jednak kosz
13.08.2020

130 mld zł unijnych środków na transformację klimatyczną

"Bezprecedensowo duża ilość środków w nowej unijnej perspektywie finansowej na transformację klimatyczną" - oceniła prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem, w Polsce potrzebna jest duża mobilizacja, by efektywnie wykorzystać na ten cel ponad 130 mld zł.
10.08.2020

Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią

Spalanie drewna nie jest zieloną energią i nie ograniczy emisji CO2. Poza tym drewno "niepełnowartościowe", które będzie mogło, zgodnie z nowymi przepisami dot. OZE, trafić do energetyki - jest teraz cennym zasobem dla przyrody - mówili w czwartek naukowcy.
31.07.2020

Z pokładu Chipolbrok Galaxy na jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Widowiskowy rozładunek w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Gigantyczne elementy elektrowni wiatrowych zostały rozładowane w gdyńskim BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, w ostatnią sobotę. Do Polski trafiły z Chin na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy.
28.07.2020

Prezydent przedstawił Eko-Kartę, czyli deklarację wsparcia inicjatyw ekologicznych

Prezydent Andrzej Duda przedstawiał w piątek Eko-Kartę będącą - jak mówił - deklaracją jego zdecydowanego wsparcia dla inicjatyw na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej, efektywnego wykorzystywania zasobów wody, właściwej gospodarki odpadami i zwiększenia nakładów na edukację ekologiczną.
04.07.2020

Niemcy chcą od września szybkich prac nad nowymi celami ws. redukcji emisji CO2

Niemcy chcą, żeby we wrześniu rozpoczęły się prace nad nowymi celami ws. redukcji emisji na 2030 rok i żeby toczyły się jak najszybciej. Minister środowiska Svenja Schulze podkreślała w piątek, że do października chce zbudować kompromis w tej sprawie między państwami UE.
03.07.2020

W Nowy Rok z zieloną energią. Unia Europejska nie szczędzi grosza na proekologiczne projekty

Kolejny rok będzie obfitował w kolejne ekologiczne inwestycje. Znaczące środki na rozwój zielonych technologii przeznaczy znów Unia Europejska. Konkretne środki zostaną przekazane m.in. na rozwiązania wykorzystujące siłę wiatru do wspierania żeglugi.
03.01.2020

Ekologiczna ofensywa PGE: Morskie farmy wiatrowe, fotowoltaika, i samochody zasilane zieloną energią

PGE Polska Grupa Energetyczna ogłosiła kolejne trzy znaczące projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). PGE zapowiedziała współpracę z KGHM i PKP przy budowie farm fotowoltaicznych oraz z Orlenem – przy tworzeniu morskich farm wiatrowych. Ponadto grupa zadeklarowała, że należące do niej 52 stacje ładowania aut elektrycznych zasilane będą z OZE.
13.09.2019

Orsted zainwestuje ponad 26 mld euro w zieloną energią do 2025 roku

Zarząd norweskiego koncernu Orsted zatwierdził nowy plan strategiczny i nowe cele finansowe do 2025 roku. Wśród nich jest zainwestowanie ogromnych sum w rozwój zielonej energii.
28.11.2018

PGE inwestuje w offshore. Celem 25 procent udziału w krajowej produkcji energii z OZE w 2030 roku

W dniach 19-20 września we Wrocławiu, odbył się IV Kongres Energetyczny. Tematyka tegorocznej konferencji koncentrowała się wokół zagadnień, które budzą żywe zainteresowanie branży: nowe oblicze polskiej energetyki w doktrynie energetycznej państwa oraz strategiach przedsiębiorstw energetycznych, potencjał rynków gazu w Polsce i krajach Trójmorza czy farmy wiatrowe na Bałtyku, którymi żywo zainteresowana jest Polska Grupa Energetyczna.
30.09.2018

Kolejna polska farma wiatrowa już wkrótce?

Spółka Baltic Trade and Invest zawarła kontrakt z firmą doradczą Ambiens na opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko morskiej farmy wiatrowej Baltic II o mocy 350 MW. Miałaby być ona zlokalizowana ok. 30 mil morskich od wybrzeża, na wysokości Ustki.
23.08.2018

Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dla Polski

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że
16.02.2018

Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski (foto, wideo)

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dl
16.02.2018

OZE przyszłością energetyki. W Europie szybko rozwija się energia wiatrowa, szczególnie farmy morskie

Branża energetyki wiatrowej w Polsce jest bardzo konkurencyjna. Nie potrzebuje dotacji, ale stabilizacji i przewidywalności – podkreśla João Manso Neto, prezes EDP Renewables. Moc zainstalowanych w naszym kraju farm wiatrowych przekracza 5,6 GW. Nowa ustawa, która wprowadza ograniczenia w odległości turbiny wiatrowej od zabudowań, sprawi, że możliwości obszarowe inwestycji zostaną znacznie ograniczone.
05.10.2016

Kolejna farma wiatrowa na morzu. Zielona energia trafi aż do Monachium

Produkcję energii rozpoczynają pierwsze turbiny na kolejnej ogromnej morskiej farmie wiatrowej zlokalizowana na Morzu Północnym. Za jej realizacją stoi szwedzki koncern energetyczny Vattenfall, który wyrasta na lidera w globalnym sektorze offshore. Dla drugiego z udziałowców w tym projekcie ta inwestycja to krok do celu, jakim jest zaopatrzenie infrastruktury miasta Monachium w 100 proc. energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
12.09.2016

Jerzy Buzek: Gospodarka morska musi być inteligentną specjalizacją Polski

W piątkowe popołudnie na statku “Dar Młodzieży” w Szczecinie odbyło się wstępne podsumowanie 3. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Obok organizatorów i współorganizatorów, wzięło w nim udział liczne grono uczestników Kongresu. Gościem specjalnym wydarzenia był Jerzy Buzek – były premier Polski.
15.06.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.