• <

Umowa na przyłączenie do sieci przesyłowej bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra

ew

08.04.2020 16:05 Źródło: PAP
Strona główna Porty, logistyka Umowa na przyłączenie do sieci przesyłowej bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra

Partnerzy portalu

Umowa na przyłączenie do sieci przesyłowej bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra - GospodarkaMorska.pl

Umowę na przyłączenie do sieci przesyłowej nowo budowanych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra podpisały spółka PGE GiEK i Polskie Sieci Elektroenergetyczne – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa PGE GiEK. To kolejny krok do realizacji inwestycji.

"Podpisanie umowy z PSE jest kolejnym krokiem w realizacji projektu budowy niskoemisyjnych bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra" – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sandra Apanasionek.

Dodała, że spółka wypełniła tym samym niezbędny warunek zapewnienia możliwości wyprowadzenia mocy z bloków do sieci przesyłowej Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zapewnienia dla nowych jednostek zasilania rezerwowego.

"Nowe bloki gazowo-parowe będą spełniały najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie emisji; projekt pozwoli na ograniczenie emisji CO2 z elektrowni Grupy o ok. 2-3 mln ton rocznie" – wskazała rzeczniczka.

Lider konsorcjum wykonawczego inwestycji, General Electric, ogłosił też zamówienie na zakup dwóch turbin gazowych oraz dwóch turbin parowych. PGE GiEK podpisała także umowę ze spółką Gaz-System na przyłączenie elektrowni do sieci gazowej.

Projekt budowy bloków energetycznych realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg na zaprojektowanie, dostawę budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wyprodukowana w nowych jednostkach energia elektryczna ma zaspokoić potrzeby energetyczne ok. miliona gospodarstw domowych oraz pozwolić na zwiększenie stabilizacji sieci lokalnej.

Wartość kontraktu, razem z 12-letnią umową serwisową, to ok. 4,7 mld zł netto. Wyposażenie technologiczne dla tego projektu wyprodukowane zostanie – jak zapowiedziano - w polskich fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu.

Przekazanie do eksploatacji nowych bloków energetycznych planowane jest na grudzień 2023 r.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.