• <

Libia: Rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy

ew

26.06.2020 16:42 Źródło: PAP
Strona główna Porty, logistyka Libia: Rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy

Partnerzy portalu

Libia: Rosyjscy najemnicy blokują wznowienie eksportu ropy - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Libijska Krajowa Spółka Naftowa (NOC) poinformowała w piątek, że najemnicy z Rosji i innych krajów wkroczyli w czwartek na pole naftowe El Szarara na południowym zachodzie, aby uniemożliwić wznowienie eksportu ropy po trwającej miesiąc blokadzie przez siły generała Haftara.

NOC podała, że konwój pojazdów z najemnikami wjechał na teren Szarara i że spotkali się oni z przedstawicielami Petroleum Facilities Guard (PFG), sił ustanowionych w celu utrzymania bezpieczeństwa na polach naftowych.

W oświadczeniu prezes NOC Mustafa Sanalla stwierdził, że "niektóre (kraje) cynicznie wyrażają ubolewanie z powodu ciągłej niezdolności Libii do wydobycia ropy, podczas gdy cały czas wspierają siły blokujące (pola naftowe)".

Większość głównych pól naftowych i infrastruktury eksportowej w Libii znajduje się na terytorium kontrolowanym przez samozwańczą Libijską Armię Narodową (ANL) gen. Chalify Haftara, która według ONZ walczy razem z rosyjskimi najemnikami przeciwko libijskim siłom rządowym.

NOC, która w czerwcu próbowała wznowić produkcję w Szarara po przesunięciu się linii frontu, ma siedzibę w Trypolisie na północnym zachodzie, gdzie władzę sprawuje uznawany na arenie międzynarodowej rząd jedności narodowej (GNA).

Administracja watażki Haftara, wspieranego przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt, ma siedzibę w Bengazi na północnym wschodzie Libii. Kraj ten podzielony jest de facto od 2015 roku.

Zgodnie z umową międzynarodową ropa naftowa może być eksportowana tylko przez NOC z Trypolisu; płatności trafiają tam do libijskiego banku centralnego - podaje Reuters.

W czerwcu ANL utraciła znaczną część terytorium wokół Trypolisu i na północnym zachodzie na rzecz GNA, wspieranego militarnie przez Turcję.

W styczniu eksport ropy został zatrzymany przez siły Haftara, co odcięło główne źródło dochodów Libii. Gdy w czerwcu GNA odbił tereny z rąk ANL, spółka NOC próbowała wznowić produkcję w Szarara i na innym polu naftowym El Fil. Na tych polach w normalnych okolicznościach wydobywa się ok. 400 tys. baryłek ropy dziennie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni linie frontu w Libii ustabilizowały się na zachód od Syrty, miasta położonego na środkowym odcinku libijskiego wybrzeża na północy kraju. Syrta leży najbliżej głównych terminali eksportowych ropy naftowej

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.