• <

Wynik wyszukiwania - "wojsko polskie" - Wiadomości

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

We wtorek, 1 września br., na Westerplatte, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
01.09.2020

Wojsko zbuduje most tymczasowy na Wiśle

Wojsko Polskie jest gotowe, aby drugi raz zbudować tymczasowy most na Wiśle, na którym położony zostanie rurociąg odprowadzający ścieki do "Czajki" - zapewnił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. Sprawa ma być omawiana we wtorek na posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM.
31.08.2020

Uroczystości państwowe na Westerplatte – jak dojechać, którędy wejść

1 września 2020 roku na Westerplatte, Wojsko Polskie zorganizuje uroczyste obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji komunikacyjnych i organizacyjnych.
31.08.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

14 sierpnia 1980 roku stoczniowcy rozpoczęli protest, który zmienił Polskę i Europę

W czwartek, 14 sierpnia 1980 roku, robotnicy Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prondziński we wczesnych godzinach porannych wywołali akcję strajkową na terenie wydziałów K-1, K-3, C-5 Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Organizatorem gdańskiego strajku był Bogdan Borusewicz, na czele strajku stanął Lech Wałęsa.
14.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

MON i Sieć Badawcza Łukasiewicz: umowa dot. rozwijania projektów na rzecz modernizacji armii

Zależy nam na tym, żeby proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, by wykorzystać na jej rzecz potencjał polskich ośrodkowo badawczych - mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że umowa pomiędzy MON a Siecią Badawczą Łukasiewicz daję do tego podstawę.
31.07.2020

Błaszczak: zależy nam, by proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie

Zależy nam na tym, żeby proces modernizacji Wojska Polskiego przebiegał płynnie, by wykorzystać na jej rzecz potencjał polskich ośrodkowo badawczych - mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że umowa pomiędzy MON a Siecią Badawczą Łukasiewicz daję do tego podstawę.
31.07.2020

Rząd: Trwają rozmowy ze Szwecją w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej

Trwają rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie pozyskania okrętów podwodnych w ramach zdolności pomostowej - podał "Portal Stoczniowy" powołując się na informację CIR i MON. Instytucje te zapewniły też, że Marynarka Wojenna jest obecnie przygotowana, do zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa.
24.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

BBN przygotowało projekt "ustawy morskiej"

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało projekt ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków ma Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.
10.07.2020

Szczerski: plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance

Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
02.07.2020

30 lat ORP Kraków pod biało-czerwoną banderą [foto]

Po raz pierwszy biało-czerwoną banderę na ORP Kraków podniesiono 27 czerwca 1990 roku. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji w piątek, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
29.06.2020

Marynarski, motocyklowy Rajd Weterana [foto]

W środę, 24 czerwca, reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę I Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze udali się do miejscowości Trzebiatkowa by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na grobie sierżanta Adama Szady-Borzyszkowskiego.
26.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

8. Batalion Saperów Przodującym Pododdziałem Marynarki Wojennej

W środę, 24 czerwca, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył 8. Batalionowi Saperów honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2019 rok.
25.06.2020

35 lat ORP Bukowo [foto]

Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. 23 czerwca 1985 roku po raz pierwszy podniesiono biało-czerwoną banderę na ORP Bukowo. Tym samym okręt rozpoczął swoją służbę w Marynarce Wojennej RP. Z tej okazji we wtorek, 23 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załoga i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce, a na okręcie podniesiono wielką galę banderową.
23.06.2020

Szef MON: obecność wojsk USA wyrazem zaufania

Obecność wojsk USA w Polsce, mimo pandemii, to wyraz zaufania, wspólne ćwiczenia to dowód bliskiej współpracy – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, inaugurując w czwartek amerykańsko-polskie ćwiczenie na poligonie w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie).
04.06.2020

Anakonda 20 na morzu

Zabezpieczenie interesów państwa na obszarach morskich, obrona wybrzeża od strony morza i lądu we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych to główne zadanie komponentu morskiego w trakcie manewrów pod kryptonimem Anakonda 20. To największe cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP prowadzone w układzie połączonym.
01.06.2020

W czerwcu odbędzie się zmodyfikowane ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus

Od 5 do 19 czerwca na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się zmodyfikowane polsko-amerykańskie ćwiczenie DEFENDER-Europe 20 Plus - poinformowało w środę MON. Dodało, że jest to wspólna decyzja resortu i Departamentu Obrony USA.
13.05.2020

Szef MON: sojusznicze ćwiczenia istotne dla wschodniej flanki NATO

Ćwiczenia wojsk USA z sojusznikami w Europie podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił też znaczenie liczebności własnej armii i zdolności do współdziałania z wojskami sojuszniczymi.
11.03.2020

Szef MON: manewry Defender-Europe 2020 są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojsk na świecie

Manewry Defender-Europe 2020 są porównywalne z największymi ćwiczeniami wojsk na świecie - ocenił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Dzięki takim ćwiczeniom Polska jest bezpieczna - podkreślił.
28.02.2020

Gdańsk powitał gen. Józefa Hallera (foto)

W niedzielę, 9 lutego, w Gdańsku rozpoczęły się obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Z tej okazji na Dworcu Głównym odbył się festyn, na którym pojawił się... gen. Józef Haller. Legendarny dowódca, tak jak było to 100 lat temu, otrzymał platynowe obrączki, późniejszy symbol zaślubin Polski z morzem.
09.02.2020

Dziś rozpoczęły się gdańskie obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski

Już w niedzielę 9 lutego w Gdańsku rozpoczną się obchody 100-lecia powrotu Pomorza do Polski. Publikujemy dokładny program.
09.02.2020

Błaszczak: zawsze, gdy to możliwe sprzęt dla WP powinien pochodzić z polskiego przemysłu

Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniej sprzęt; wszędzie i zawsze, kiedy to jest możliwe, ten sprzęt powinien pochodzić z polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak.
24.10.2019

Zakończył się załadunek na statek pojazdów wojskowych na misję w Libanie

W poniedziałek zakończył się w szczecińskim porcie załadunek na statek pojazdów wojskowych, które zostaną przetransportowane w rejon misji ONZ w Libanie.
21.10.2019

Szczecin: W porcie rozpoczął się załadunek wojskowych pojazdów na statek do Libanu

13 Rosomaków, 7 Hummerów i 15 specjalistycznych pojazdów zabezpieczenia na wyposażeniu polskiej armii, zostanie przewiezionych statkiem w rejon misji w Libanie. Załadunek z Nabrzeża Czeskiego w Porcie Szczecin rozpoczął się w nocy z niedzieli na poniedziałek.
21.10.2019

MON: 524 miliardy złotych na modernizację Wojska Polskiego do 2035 roku. Cześć wydatków na modernizację floty

Nowy plan MON przewiduje wydatki na modernizację armii na poziomie aż 524 miliardów złotych, czyli około 133 miliardy dolarów na nowe uzbrojenie i wyposażenie. - Żaden rząd w historii wolnej Polski nie był w stanie zapewnić tak dużych pieniędzy na modernizację Sił Zbrojnych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Wesołej. W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się m. in. program "Miecznik", "Orka" oraz "Murena".
10.10.2019

Prezydent: Podwyżki dla żołnierzy zawodowych od 1 stycznia przyszłego roku

Od przyszłego roku przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego wraz z dodatkami zwiększy się o 576 zł - powiedział we wtorek na poligonie w Nowej Dębie (Podkarpackie) prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej.
08.10.2019

Premier: Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie

Wyciek ścieków do Wisły w Warszawie nie jest kontrolowany i stanowi zagrożenie dla mieszkańców miast w dole rzeki - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że sprawie tej "katastrofy ekologicznej" władze Warszawy "chowają głowę w piasek".
04.09.2019

Dworczyk: Do środy zakończy się budowa zbiornika, do którego będę zbierane nieczystości

Do jutra zakończy się budowa zbiornika, do którego będę zbierane nieczystości - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.
04.09.2019

172 żołnierzy brało udział przy budowie mostu pontonowego

Przy budowie mostu pontonowego na Wiśle brało w sumie udział 172 żołnierzy - powiedział dziennikarzom płk Bogdana Prokop, dowódca 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. Dodał, że teraz wojsko będzie dozorować obsługę mostu.
03.09.2019

Trzaskowski: Problemy w czasie budowy możliwą przyczyną awarii kolektora

Problemy przy budowie mogły być przyczyną rozszczepienia kolektora, przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" - przekazał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W czasie budowy tego rurociągu, doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów - podał.
03.09.2019

Błaszczak: Wojsko Polskie zakończyło budowę mostu pontonowego

Wojsko Polskie zakończyło budowę mostu pontonowego, na którym zostanie ułożony rurociąg do oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.
03.09.2019

Dworczyk: Chcemy żeby wszystkie nieczystości zamiast do Wisły trafiały już do oczyszczalni

Jeśli potwierdzą się informacje o tym, że awaria rurociągu potrwa kilka miesięcy to liczymy, że prezydent Trzaskowski zaproponuje jakieś rozwiązanie na czas jej usuwania - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że budowa tymczasowego rurociągu rozpocznie się we wtorek.
03.09.2019

Błaszczak: Żołnierze kończą zrzucanie mostu pontonowego na Wiśle; we wtorek będzie gotowy

Dziś żołnierze kończą już ostatni etap związany ze zrzuceniem elementów mostu pontonowego na rzekę - powiedział w poniedziałek po południu szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z żołnierzami budującymi most pontonowy na Wiśle w Warszawie.
03.09.2019

Morawiecki: Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat

Odrabiamy zaległości ostatnich 30 lat i wykonujemy pracę, która będzie ważna nie tylko dla nas i dla naszych potomnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.
01.09.2019

Dworczyk: Wojsko bardzo sprawnie sobie radzi z budową mostu pontonowego na Wiśle

Wojsko Polskie bardzo sprawnie radzi sobie z budową na Wiśle mostu pontonowego, na którym zostanie ułożony rurociąg do przesyłania ścieków - ocenił w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że decyzję w tej sprawie można było podjąć 48 godzin szybciej.
31.08.2019

W Gdyni ruszają największe polskie pokazy lotnicze

W ciągu trzech dni na gdyńskiej Plaży Śródmieście i na lotnisku Gdynia-Kosakowo zaprezentuje się ponad 100 samolotów oraz śmigłowców. Wśród nich maszyny m.in. z: USA, Arabii Saudyjskiej, Ukrainy i Szwecji. Ogromną reprezentację statków powietrznych szykuje również Wojsko Polskie.
16.08.2019

Błaszczak: Dziękujemy żołnierzom za codzienną służbę

Święto Wojska Polskiego to okazja, by podziękować żołnierzom za codzienną służbę – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który wziął udział w uroczystej odprawie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
15.08.2019

Prezydent: Wierzę, że rząd jest absolutnie zdeterminowany, by modernizować polską armię

Kto walczy o Polskę, jest jak polski żołnierz - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Nawiązał w ten sposób do uczestników powstań śląskich. Zwierzchnik Sił Zbrojnych wyraził przekonanie, że rząd jest zdeterminowany, by zmodernizować polską armię.
15.08.2019

Prezydent i szef MON: Armia wymaga modernizacji

Silna armia to warunek bezpiecznego państwa – powiedział prezydent Andrzej Duda 3 maja podczas uroczystej defilady w Warszawie. Prezydent i szef MON Mariusz Błaszczak podkreślali znaczenie członkostwa w NATO i UE oraz potrzebę modernizacji sił zbrojnych.
04.05.2019

Szef MON po spotkaniu B9: Współpraca to źródło naszego wspólnego sukcesu

Współpraca to źródło naszego wspólnego sukcesu - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak na piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu ministrów obrony tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki zrzeszającej państwa wschodniej flanki NATO.
06.04.2019

MON: 20 lat Polski w NATO (wideo)

12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. W 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.
12.03.2019

MON: 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP

W 2018 roku zrobiliśmy 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP. Zapewniliśmy odpowiednie finansowanie, stworzyliśmy skuteczny system dowodzenia, zwiększyliśmy liczebność wojska, uzupełniliśmy braki w kwestii modernizacji Sił Zbrojnych, zadbaliśmy o zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz utrzymujemy dobre relacje z kluczowymi sojusznikami. Będziemy kontynuować ten marsz również w tym roku – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas odprawy kadry kierowniczej Ministers
07.03.2019

99. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

10 lutego 1920 roku, po długim czasie zaborczej niewoli, Polska odzyskała dostęp do morza. Dużo wcześniej wielu wybitnych Polaków nie tylko przewidywało, ale uporczywie dążyło do urzeczywistnienia woli narodu - przywrócenia Ojczyźnie morza.
08.02.2019

Szef MON: Godne zarobki żołnierzy – jedno z najważniejszych zobowiązań rządu

Jednym z moich priorytetów jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego i zapewnienie odpowiednich warunków służby; godne zarobki w wojsku, to jedno z najważniejszych zobowiązań rządu - napisał szef MON Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do żołnierzy.
01.02.2019

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformowali o tym w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
14.01.2019

MON o 2018 roku: modernizacja, zacieśnianie współpracy międzynarodowej

Modernizacja, zwiększenie liczebności wojska, zwiększenie uposażeń dla żołnierzy, zacieśnienie współpracy z USA oraz w ramach NATO były wśród priorytetów ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w 2018 roku - poinformowało Centrum Operacyjne MON w przesłanym PAP komunikacie.
31.12.2018

MON: Nowy program rozwoju sił zbrojnych zatwierdzony

Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w środę zarządzenie ustanawiające Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-26 – poinformowało MON.
28.11.2018

Kołobrzeg: Z Bałtyku wydobyto działko przeciwlotnicze Oerlikon z czasów II wojny światowej

Działko przeciwlotnicze Oerlikon na podstawie morskiej niemieckiej produkcji z czasów II wojny światowej oraz windę kotwiczną wydobyto w piątek z Bałtyku w ramach programu badawczo-naukowego „Wraki Kołobrzegu”.
09.11.2018

Konferencja naukowa służb mundurowych z okazji stulecia odzyskania niepodległości

Policjanci, żołnierze, przedstawiciele straży pożarnej, granicznej, służby więziennej i celno-skarbowej wzięli udział w konferencji naukowej "Polskie drogi do niepodległości – Podlasie 1918-2018. Bezpieczeństwo narodowe w perspektywie XXI wieku". Uczestniczył w niej wiceminister MSWiA.
06.11.2018

Szef MON o ćwiczeniach Anakonda: Zależy nam na budowie zdolności obronnych naszej ojczyzny

Zależy nam na budowie zdolności obronnych naszej ojczyzny - powiedział w środę szef resortu obrony Mariusz Błaszczak po odprawie w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Odprawa dotyczyła zaplanowanych na listopad największych prowadzonych w Polsce ćwiczeń wojskowych ANAKONDA-18.
24.10.2018

Błaszczak: Wkrótce projekt ustawy o Agencji Uzbrojenia

Rychłe przedstawienie projektu ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia, która ma się całościowo zajmować zakupami dla wojska, zapowiedział w środę w radiowych "Sygnałach Dnia" minister obrony Mariusz Błaszczak.
03.10.2018

Błaszczak: Fundusze na obronność także spoza budżetu

MON podjęło prace nad Funduszem Obrony Narodowej, którego środki będą pochodzić spoza budżetu – poinformował we wtorek w Kielcach minister obrony Mariusz Błaszczak.
04.09.2018

Promocja oficerska Akademii Marynarki Wojennej

W sobotę, 1 września o godz. 09:00, odbędzie się promocja podchorążych najstarszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Ceremonia mianowania na pierwszy stopień oficerski tradycyjnie odbędzie się na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Jako pierwszy szlify oficerskie otrzyma tegoroczny prymus bosman podchorąży Błażej Koreike. Aktu mianowania dokona szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak.
28.08.2018

Błaszczak: priorytet rządu PiS - zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom

Priorytetem rządu PiS jest zapewnienie Polsce i Polakom bezpieczeństwa - podkreślił szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla wPolityce.pl. Jak dodał, nasz kraj jest na dobrej drodze, żeby zacieśnić relacje wojskowe z USA.
15.08.2018

Szef MON: Wojsko Polskie się rozwija, jest modernizowane

Wojsko się rozwija, jest modernizowane; zacieśnia też relacje w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczenia odznaczeń żołnierzom i pracownikom wojska w przeddzień Święta Wojska Polskiego.
14.08.2018

Błaszczak: Zakup fregat wynika z teraźniejszych potrzeb marynarki

Zakup fregat rakietowych typu Adelaide od Australii wynika z potrzeby zapewnienia Marynarce Wojennej okrętów do działań teraźniejszych, zanim nowe jednostki zostaną wybudowane przez polskie stocznie - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak w niedzielę w Telewizji Trwam.
12.08.2018

Błaszczak o szczycie NATO: Sojusz zwiększa zdolności obronne

Szczyt NATO w Brukseli potwierdził kierunek na zwiększanie zdolności obronnych, obrany w 2016 r. – powiedział w czwartek Mariusz Błaszczak. Szef MON podpisał m.in. porozumienie, w którym 17 państw deklaruje wolę wspólnych zakupów amunicji do systemów lądowych.
12.07.2018

Dworczyk: Polska będzie systematycznie zwiększać nakłady na obronność

Polska będzie systematycznie zwiększać nakłady na obronność - zadeklarował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Podkreślił, że nasz kraj realizuje w tej sprawie "bardzo ambitny plan".
12.07.2018

Błaszczak: Mój cel to wojsko liczniejsze, nowoczesne, osadzone w strukturach NATO

Wojsko Polskie musi być liczniejsze, wyposażone w nowoczesny sprzęt, odznaczające się wysokim morale i mocno osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu Szczecin.
20.06.2018

Błaszczak: Rozmawiamy na temat ścisłej współpracy między Polską i USA

Rozmawiamy na temat ścisłej współpracy zarówno dotyczącej NATO, jak i relacji dwustronnych między Polską a Stanami Zjednoczonymi – powiedział w czwartek w Brukseli dziennikarzom minister obrony Mariusz Błaszczak.
08.06.2018

Nowe śmigłowce niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa na Bałtyku. Marynarka Wojenna potrzebuje przeskoku technologicznego

Możliwości modernizacyjne wojskowych śmigłowców, które latają od lat 60 ub. wieku, są dość ograniczone i niezbędny jest przeskok technologiczny – mówi gen. Piotr Patalong, były dowódca Wojsk Specjalnych. W ramach prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej postępowania do Marynarki Wojennej ma trafić osiem śmigłowców przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia misji ratowniczych na morzu. Dziś tę funkcję pełnią wysłużone, postradzieckie śmigłowce Mi-14. Nowe maszyny są niezbędne, żeby zapewnić bezpie
25.04.2018

Prezydent i szef MON: Nowa strategia, modernizacja, system dowodzenia

Współpraca między ośrodkiem prezydenckim a MON układa się bardzo dobrze – powiedział prezydent Andrzej Duda, wskazując na prace nad systemem dowodzenia. Zapowiedział przekazanie MON założeń nowej strategii bezpieczeństwa, wyraził nadzieję na sprawną modernizację armii.
15.03.2018

Szkoli się rezerwa

Dwudziestu żołnierzy rezerwy z całej Polski już od miesiąca szkoli się w Akademii Marynarki Wojennej. Biorą udział w trzymiesięcznym oficerskim kursie przeszkolenia rezerwy. W ramach zajęć z tradycji oręża polskiego w piątek 2 marca słuchacze odbyli podróż seminaryjną do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
05.03.2018

Szef MON: Ważne, by polskie wojsko uczestniczyło w misji Sophia (foto)

Ważne, by polskie wojsko uczestniczyło w unijnej misji Sophia na Morzu Śródziemnym, to pokazuje solidarność i pomaga zażegnać konflikt – ocenił w poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak, żegnając Polski Kontyngent Wojskowy.
12.02.2018

98. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

W sobotę, 10 lutego, mija 98 lat od dnia kiedy generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego wrzucił do morza platynowy pierścień - symbol zaślubin Polski z Bałtykiem. W rocznicę tego wydarzenia w Pucku odbędą się uroczystości upamiętniające powrót naszego kraju na morskie rubieże.
08.02.2018

Z zatopionego promu wydobyto polską armatę z II wojny światowej

Prawdopodobnie polską armatę 75 mm Schneider wz.97 na podstawie morskiej wydobyło w poniedziałek Muzeum Oręża Polskiego z niemieckiego promu, który zatonął podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku. Potwierdzą to dalsze badania. Armat tych używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku.
18.12.2017

Żołnierz z 12.DTR w składzie zwycięskiej drużyny podczas ćwiczeń Ardent Defender w Kanadzie

Polsko-kanadyjska drużyna, w składzie z st. bsm. Michałem Jodłoskim z 12. Dywizjonu Trałowców zwyciężyła w zawodach saperskich przeprowadzonych podczas międzynarodowych ćwiczeń "Ardent Defender 2017".
22.11.2017

Były Inspektor Marynarki Wojennej: Zmiany w planie modernizacji armii idą w dobrym kierunku

Odtworzenie Rodzajów Sił Zbrojnych i powrót do dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym Dowództwa Marynarki Wojennej, które zakłada Strategiczny Przegląd Obronny, to krok w dobrym kierunku – ocenia wiceadmirał rez. dr Ryszard Demczuk, były Inspektor Marynarki Wojennej. Zmiany strukturalne i wzmocnienie polskiej armii – zakładane przez SPO – mają zwiększyć zdolność samodzielnej obrony. Pod tym kątem ekspert pozytywnie ocenia też kierunek modernizacji Marynarki Wojennej. Nowa strategia zakłada, że MW i jej okręty będą pełniły
13.11.2017

Kołobrzeg: Muzeum chce podnieść z dna elementy wraków zatopionych podczas wojny

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (zachodniopomorskie) planuje wydobyć z dna morskiego m.in. elementy niemieckiego promu desantowego. Jeżeli pogoda pozwoli, może się to stać jeszcze w tym roku.
12.10.2017

Dworczyk: Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna klasa wojskowa

Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową - powiedział we wtorek wiceszef MON Michał Dworczyk. Dodał, że absolwenci tych klas będą odbudować zasoby osobowe rezerw polskich Sił Zbrojnych. Zapewnił też, że zainteresowanie programem jest duże.
05.09.2017

Macierewicz: Marynarka będzie musiała przybrać nowy kształt

Marynarka Wojenna będzie musiała przybrać nowy kształt – oświadczył w piątek szef MON Antoni Macierewicz. Wspomniał m.in. o technicznej modernizacji Marynarki Wojennej.
01.09.2017

Z zakładów w Świdniku pochodzi 80 proc. śmigłowców kupionych przez MON w ostatnich latach. Producent walczy o wygraną w kolejnych przetargach

W służbie polskich Sił Zbrojnych jest ponad 160 śmigłowców wyprodukowanych w Świdniku. Z tamtejszych zakładów pochodzi 80 proc. maszyn, które polska armia kupiła w ciągu ostatnich lat. Należące do międzynarodowej grupy Leonardo zakłady PZL-Świdnik startują też w dwóch postępowaniach Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczących zakupu nowych śmigłowców dla wojsk specjalnych i Marynarki Wojennej. Podczas Air Show w Radomiu, które odbyło się pod koniec sierpnia, prezentowały się też wykorzystywane przez Wojsko Polskie śmigłowce
30.08.2017

Szef MON: oferty na śmigłowce można składać do 13 marca

Wszystkie spółki, które zgłosiły się do postępowania na 16 śmigłowców dla wojska, mają czas na złożenie ofert do 13 marca – poinformował w czwartek w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz.
22.02.2017

Bochenek: jeśli szef MON wypowiadał się w określony sposób, musiał mieć wiarygodne informacje

Jeśli szef MON Antoni Macierewicz wypowiadał się na temat Mistrali w określony sposób, musiał mieć wiarygodne informacje; mam pełne zaufanie do ministra - powiedział w niedzielę rzecznik rządu Rafał Bochenek.
30.10.2016

Powstaje polski satelita do śledzenia ruchów statków

Zadaniem systemu SAT-AIS-PL będzie zbieranie informacji z automatycznego systemu identyfikacji statków (AIS) na potrzeby monitorowania i nadzoru bezpieczeństwa ruchu morskiego
22.03.2016

96. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

W środę (10.02) mija 96 lat od dnia, gdy generał Józef HALLER, dowódca Frontu Pomorskiego, na znak zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucił do morza platynowy pierścień.
10.02.2016

Zaślubiny Polski z morzem

Koniec I wojny światowej i postanowienia Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. przyniosły Polsce wyczekiwaną i wywalczoną niepodległość - po ponad 100 latach niebytu politycznego. Z niepodległością natomiast zawsze nierozłącznie wiązano uzyskanie dostępu do morza, W świadomości wielu Polska Niepodległa oznaczało – Polska Morska.
10.02.2015

Wojsko Polskie wzmocni ochronę wybrzeża

Polska musi być bezpieczna od strony Bałtyku, stąd dobre decyzje podjęte przed laty o Nadbrzeżnym Dywizjonie Rakietowym, stąd tegoroczne decyzje o utworzeniu Morskiej Jednostki Rakietowej i rozszerzeniu zakresu jej działania - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak obecny podczas podpisania umowy na dostawy sprzętu i uzbrojenia dla drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego.
19.12.2014

„Niezbędne” rakiety manewrujące na okrętach podwodnych. Polecą na 800 km

Siły Zbrojne RP zamierzają pozyskać pociski manewrujące dla okrętów podwodnych nowego typu, zdolne do rażenia celów lądowych w odległości do 800 km.
05.11.2014

Nowi oficerowie Wojska Polskiego

W piątek, 29 sierpnia, Wojsko Polskie stało się bogatsze o 39 nowych oficerów. To absolwenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy zostali promowani na pierwszy stopień oficerski. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Zgodnie z ceremoniałem, pierwszy oficerskie szlify otrzymał prymus, którym w tym roku został bosman podchorąży Radosław Kiciński. Aktu mianowania dokonał szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł.
01.09.2014

93 rocznica zaślubin Polski z morzem

W niedzielę, 10 lutego, minęły 93 lata od dnia kiedy generał Józef Haller wrzucił do morza platynowy pierścień, zaślubiając tym samym Polskę z Bałtykiem. W rocznicę tego wydarzenia, w Pucku odbyły się uroczystości upamiętniające powrót odrodzonej Rzeczpospolitej nad morze. W uroczystościach, z honorową asystą Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW, wziął udział dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea. Z pokładu śmigłowca MW na wody Zatoki Puckiej zrzucony został wieniec.
11.02.2013

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej mistrzami świata

Reprezentacja Akademii Marynarki Wojennej zajęła pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata Morskich Uczelni Wojskowych w Turcji. Polscy podchorążowie (studenci wojskowi) rywalizowali z dwunastoma reprezentacjami w wieloboju morskim. To złożona dyscyplina, na którą składają się: żeglarstwo, pływanie, ratownictwo oraz prace bosmańskie.
20.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.