• <

Wynik wyszukiwania - "v4" - Wiadomości

Delfiny umierają z powodu masowca osiadłego na mieliźnie [wideo]

Do tej pory znaleziono co najmniej 13 martwych delfinów na plaży na Mauritiusie, ponad miesiąc po wycieku setek ton paliwa z osiadłego na mieliźnie japońskiego masowca. Aktywiści środowiskowi twierdzą, że te tragiczne skutki wycieku są winą decyzji władz o zatopieniu dziobu statku.
26.08.2020

Premier o polskiej prezydencji w V4: przypada na okres kryzysu, ale wierzę, że doskonale sobie poradzimy

W tym roku Polska rozpoczyna roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej; przypada ona na niezwykły okres kryzysu gospodarczego i walki z koronawirusem; to wielkie wyzwania, ale wierzę, że doskonale sobie z nimi poradzimy - podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
25.07.2020

MR: podczas polskiej prezydencji w Grupie V4 w centrum będą działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku

Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku – zapowiedział cytowany w środowym komunikacie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
08.07.2020

Czaputowicz: spotkanie V4 pokazuje, że nadajemy ton współpracy w wychodzeniu z kryzysu

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Wadowicach pokazuje, że nadajemy ton współpracy bezpośredniej w okresie wychodzenia z kryzysu – ocenił we wtorek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz po rozmowach z szefami dyplomacji Czech, Słowacji i Węgier.
07.07.2020

Rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej

W Wadowicach rozpoczęło się we wtorek spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. Jest to pierwsze spotkanie na tym szczeblu w ramach polskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca.
07.07.2020

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się we wtorek w Wadowicach

Unijny budżet, prezydencja Niemiec w Radzie UE, kwestia rozszerzenia UE, współpraca z partnerami wschodnimi Unii, a także współpraca transatlantycka i stosunki UE-Chiny będą tematami spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej we wtorek w Wadowicach - poinformowało MSZ.
03.07.2020

Budżet UE, współpraca regionu po pandemii tematami inauguracji polskiego przewodnictwa w V4

Unijny budżet na lata 2021-2027, współpraca regionu po pandemii koronawirusa i priorytety Grupy Wyszehradzkiej zdominowały inaugurujące polskie przewodnictwo w V4 rozmowy premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji w piątek w Warszawie.
03.07.2020

Prezydent: chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii

Chcemy, żeby nasz region był biegunem rozwoju w Europie po pandemii; dlatego chcemy ambitnego europejskiego budżetu, który postawi na rozwój, na europejską spójność i realizację poważnych inwestycji infrastrukturalnych - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda zwracając się do premierów V4.
03.07.2020

Relacje gospodarcze po pandemii i agenda UE tematami rozmów szefów rządów Polski i Słowacji

Relacje gospodarcze po pandemii, bieżąca agenda unijna będą tematami piątkowych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Słowacji Igora Matovicza w Warszawie. Podczas oświadczenia przed spotkaniem szefowie obu rządów podkreślali wspólne stanowiska w UE i potrzebę zacieśniania relacji handlowych.
03.07.2020

Müller: przyjęcie dobrego budżetu UE jest teraz najważniejszym celem Grupy Wyszehradzkiej

Przyjęcie dobrego budżetu UE jest teraz najważniejszym celem Grupy Wyszehradzkiej - zapewnił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście rozpoczynającej się prezydencji Polski w V4.
02.07.2020

W Brukseli zainaugurowano prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej

1 lipca Polska przejmie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji we wtorek w Stałym Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli odbyła się uroczystość przekazania tej prezydencji z rąk Czech, które sprawowały ją przez ostatni rok.
30.06.2020

W Brukseli inauguracja prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej

1 lipca Polska przejmie od Czech prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli planuje zorganizować w ciągu półrocza ponad 300 wydarzeń politycznych, gospodarczych i kulturalnych.
24.06.2020

MK: ministrowie klimatu Grupy Wyszehradzkiej o odbudowie gospodarek UE po pandemii

Odbudowa gospodarek UE po pandemii COVID-19 była tematem wideokonferencji ministrów ds. środowiska i klimatu państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, w której 18 czerwca uczestniczył Michał Kurtyka - podał resort w komunikacie.
18.06.2020

Saryusz-Wolski: propozycja KE ws. budżetu UE dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej

Propozycja KE ws. budżetu UE i "koronafunduszu" jest dobra dla Polski, ale możemy zagrać o więcej; znakiem zapytania jest spłata pożyczek z planowanych źródeł własnych budżetu UE. Kompromisu ws. budżetu nie będzie co najmniej do wakacji - mówi PAP europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).
17.06.2020

Ogromne suwnice rozpoczęły pracę w DCT Gdańsk (foto, wideo)

Mają 47 metrów długości, 20 metrów wysokości, 28 metrów szerokości i przeznaczone są do pracy na szynach. Dla wyobrażenia, wielkość jednej z nich to długość 8 20-stopowych kontenerów postawionych jeden za drugim oraz wysokość 8 takich kontenerów postawionych na sobie! W DCT Gdańsk rozpoczęły pracę trzy nowe elektryczne suwnice RMG. To kolejny krok w kierunku zwiększenia produktywności, wydajności oraz możliwości przeładunkowych dla klientów na kolei.
08.06.2020

MSZ: Wideokonferencja ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz państw nordyckich i bałtyckich

Pandemia Covid-19 zmieniła świat, jaki znamy. Szybkie zwalczenie jej efektów będzie jednym z kluczowych zadań dla wspólnoty europejskiej. Na tym wyzwaniu będzie również skupiać się Polska podczas zbliżającego się przewodnictwa w gronie państw V4 – oświadczył minister Jacek Czaputowicz podczas wideokonferencji szefów dyplomacji państw V4 i NB8 (Nordic and Baltic 8), zorganizowanej w ramach czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4).
03.06.2020

Szefowie MSZ Polski i państw bałtyckich rozmawiali o współpracy po pandemii

Współpraca w regionie po pandemii koronawirusa była jednym z tematów wtorkowych rozmów w Tallinie szefów MSZ Polski, Estonii, Łotwy i Litwy. Minister Jacek Czaputowicz zapowedział, że to kwestia dni lub tygodni, kiedy państwa regionu bardziej otworzą swe granice.
02.06.2020

Morawiecki: Polska gotowa pomóc w strzeżeniu granic zewnętrznych UE

Polska deklaruje gotowość przekazania pomocy materialnej, a także w postaci naszej straży granicznej, która może dopomóc w strzeżeniu granic zewnętrznych UE, szczególnie na granicy Grecji z Turcją, bo z tamtego kierunku płynie zagrożenie - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
04.03.2020

Pierwsze wyścigi finałowe MŚ klas 49er i 49erFX za nami

Trzy wyścigi rozegrały dzisiaj polskie załogi w mistrzostwach świata w klasie 49er i 49erFX. Wszystkie trzy nasze teamy ścigają się w złotej grupie, którą w każdej z klas tworzy 25 najlepszych załóg po eliminacjach.
06.12.2019

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Przyjaciół Spójności w Pradze

Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska, doganiając gospodarczo państwa zachodnie po niezawinionej zapaści pokomunistycznej, musi mieć środki na rozwój zapóźnionej infrastruktury. Jak podkreślił, służą temu właśnie fundusze spójności.
05.11.2019

Błaszczak: Współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w piątek na spotkaniu szefów resortów obrony państw V4 w Ostrawie w Czechach, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej jest korzystna dla państw i dla bezpieczeństwa obywateli.
21.09.2019

GPW rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza - poinformował w środę resort inwestycji i rozwoju. Indeks będzie obejmował największe i najbardziej płynne spółki notowane na rynkach Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacji, Rumunii i Słowenii.
05.09.2019

Karczewski i Szijjarto dyskutowali m.in. o bezpieczeństwie i konkurencyjności w Europie

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa, dalszy wzrost gospodarczy i zwiększenie konkurencyjności - to niektóre z priorytetów dla Europy, o których mówili marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef MSZ Węgier Peter Szijjarto podczas jednej z sesji plenarnych Forum Ekonomicznego w Krynicy.
04.09.2019

Morawiecki: Relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie we wszystkich obszarach

Relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie rozwoju, właściwie we wszystkich kluczowych obszarach - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych. Wyniki Polski i Czech są wzorem dla innych krajów europejskich - podkreślał premier Andrej Babisz.
28.08.2019

Robert Allan Ltd. i MTU połączyły siły nad opracowaniem pierwszego pchacza płytkiego zanurzenia napędzanego LNG

Gaz ziemny szybko zyskuje na popularności jako paliwo morskie, nie tylko ze względu na jego potencjał w zakresie zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, ale także ze względu na obniżony koszt w porównaniu z innymi alternatywami opartymi na paliwach kopalnych. Aby gaz ziemny stał się preferowanym paliwem morskim, jego dostępność musi się poprawić, a jej brak zahamował jego rozwój w niektórych częściach świata. Niektórzy klienci Roberta Allana Ltd. aktywnie angażują się w rozwój wymaganej infrastruktury, aby gaz ziemny był
21.08.2019

Islandia: Rząd oficjalnie pożegnał lodowiec Okjokull (foto, wideo)

Niecodzienna uroczystość odbyła się w niedzielę przy wulkanie Okjokull niedaleko stolicy Islandii Reykjaviku. Władze tego kraju oficjalnie uhonorowały zanik lodowca na tym wulkanie i odsłoniły tablicę, będącą wezwaniem dla przyszłych pokoleń.
19.08.2019

Adamczyk: rozwój logistyki w regionie V4 to nowa jakość dla sektora transportu

Rozwój logistyki w regionie państw Grupy V4 wnosi nową jakość dla sektora transportu, czyni nasz region coraz bardziej konkurencyjnym - mówił podczas Forum Logistycznego państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
24.06.2019

Minister Jacek Czaputowicz na spotkaniu grupy V4 z Republiką Korei i forum GLOBSEC

Aby skutecznie odpowiadać na dzisiejsze wyzwania, NATO musi się wzmacniać i modernizować, musi inwestować w rozwój swoich zdolności obronnych – podkreślił dzisiaj podczas konferencji GLOBSEC w Bratysławie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.
08.06.2019

Kraje V4 chcą budować kolej wysokich prędkości

Reprezentujący kraje Grupy Wyszehradzkiej ministrowie transportu bądź ich przedstawiciele podpisali we wtorek w Bratysławie deklarację o połączeniu Polski, Czech, Słowacji i Węgier koleją wysokich prędkości.
21.05.2019

Marszałek Senatu z przewodniczącym Senatu Czech o rozszerzeniu współpracy parlamentarnej

O rozszerzeniu współpracy parlamentarnej w ramach państw Grupy Wyszehradzkiej, o relacjach bilateralnych i współpracy w rejonach przygranicznych rozmawiał 15 maja 2019 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącym Senatu Republiki Czeskiej Jaroslavem Kuberą.
15.05.2019

MI: Potwierdzono konkurencyjność kolei dużych prędkości dla państw V4

Według wstępnych analiz połączenie koleją dużych prędkości Polski, Czech, Słowacji i Węgier ma potencjał umożliwiający osiągnięcie konkurencyjności czasowej i cenowej w stosunku do innych środków transportu - ocenia resort infrastruktury.
08.05.2019

Szefowie MSZ państw V4 za dalszą współpracą w ramach Partnerstwa Wschodniego

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej na spotkaniu z przedstawicielami krajów Partnerstwa Wschodniego (PW) oraz KE w Bratysławie opowiedzieli się w poniedziałek za dalszą współpracą w sferze bezpieczeństwa, kontaktów międzyludzkich, infrastruktury i gospodarki.
07.05.2019

Morawiecki: Mamy w najbliższej perspektywie kilka japońskich inwestycji w Polsce

Mamy w najbliższej perspektywie kilka ciekawych inwestycji japońskich w Polsce; chcemy zdecydowanie otwierać relacje z Japonią - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji po powrocie z Bratysławy ze szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Japonii.
26.04.2019

Adamczyk: Via Carpatia to kluczowy korytarz wiodący z południa na północ Europy

Via Carpatia to kluczowy korytarz wiodący z południa na północ Europy – powiedział w środę w Łańcucie (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie międzynarodowej konferencji „Korzyści dla regionów wynikające z wdrażania trasy Via Carpatia”.
18.04.2019

Adamczyk: będziemy wspierać rozszerzenie TEN-T m.in. o Centralny Port Komunikacyjny

Polska będzie wspierać dalszy rozwój sieci TEN-T poprzez ujęcie nowych projektów, takich jak Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny i projekt szybkiej kolei łączącej państwa Grupy Wyszehradzkiej - wskazał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
29.03.2019

54. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu (foto, wideo)

Do Terminalu LNG w Świnoujściu dotarła 54. dostawa skroplonego gazu ziemnego. Gazowiec Arctic Discoverer zakończył rozładunek surowca w piątek nad ranem. To czwarta w tym roku dostawa LNG typu spot.
22.03.2019

Czaputowicz: najważniejsze fora współpracy regionalnej - V4 i Inicjatywa Trójmorza

Ważnym elementem procesu integracji europejskiej jest rozwój współpracy regionalnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze fora współpracy regionalnej to Grupa Wyszehradzka, Inicjatywa Trójmorza i Bukareszteńska Dziewiątka - mówił w czwartek w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
14.03.2019

W stoczni Meyer Werft zwodowano nowoczesny wycieczkowiec Spectrum of the Seas (wideo)

Spectrum of the Seas, zbudowany według najnowszego projektu Royal Carribbean na chiński rynek, opuścił dok niemieckiej stoczni Meyer Werft.
26.02.2019

Zobacz, co kryje się 5 km pod powierzchnią oceanu (wideo)

To była niezwykła wyprawa. Przez miesiąc naukowcy badali strefę głębinową u wybrzeży Australii. Na głębokości prawie 5 km znaleźli mnóstwo nowych gatunków. Wiele z nich bez oczu, za to z wielkimi zębami.
09.02.2019

Merkel o Nord Stream 2: musimy Ukrainie zapewnić, by była krajem tranzytowym

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Niemcy przygotują projekty pomocy dla Maroka, który miałby pomóc rozwiązywać zewnętrzne przyczyny migracji - poinformował po spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec premier Słowacji Peter Pellegrini.
07.02.2019

Bardzo dobre wyniki Portu Darłowo w 2018 r.

Bardzo dobre wyniki Portu Darłowo. W 2018 r. przeładowano tam 255 806 t ładunków. Dla porównania w 2017 r. darłowski port przeładował 107 418,545 t towarów.
28.01.2019

Błaszczak: Chcemy zacieśniać współpracę z Chorwacją

Doceniamy polsko-chorwacką współpracę wojskową i zaangażowanie Chorwacji na wschodniej flance NATO; chcemy zacieśniać relacje – oświadczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w niedzielę przybył z wizytą do Zagrzebia.
14.01.2019

Do straży granicznej trafiło osiem samochodów hybrydowych

Osiem samochodów z napędem hybrydowym trafiło do straży granicznej. Sześć aut będzie przeznaczone do patrolowania dróg utwardzonych, a dwa do jazdy w trudniejszych warunkach - poinformowała w piątek PAP por. SG Joanna Rokicka. Zakup pojazdów dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
28.12.2018

Powstała gra planszowa Portu Gdańsk

Kup, sprzedaj, przeładuj, zacumuj, stwórz relacje biznesowe – dzień jak co dzień w Porcie Gdańsk, a jednocześnie scenariusz gry planszowej. To jedna z niewielu profesjonalnych gier o tematyce portowej na rynku.
19.12.2018

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 w Bratysławie

Współpraca w obszarze migracji, projekty państw V4 w Afryce, Partnerstwo Wschodnie i sytuacja na Ukrainie były głównymi tematami dzisiejszych rozmów szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej ‎w Bratysławie.
30.11.2018

Gdańsk: 53-latek zatrzymany przez funkcjonariuszy Morskiej Straży Granicznej oskarżony o przemyt 80 kg marihuany

Gdańska prokuratura oskarżyła 53-letniego mieszkańca Gdyni o przemyt do Polski około 80 kg marihuany. Narkotyki warte około 3 mln zł ukryte były w ceramicznych donicach ogrodowych, które mężczyzna przywiózł z Hiszpanii w listopadzie ub.r.
19.11.2018

Słowacja: Chorwacja zaproszona do Grupy Bojowej V4

W Tatrzańskiej Łomnicy zakończyły się w czwartek rozmowy ministrów obrony państw V4. Minister Mariusz Błaszczak, który na spotkanie dotarł bezpośrednio z Waszyngtonu, podkreślał, że kraje V4 chcą dalszego zacieśniania współpracy. Służyć ma temu m.in. wspólna grupa bojowa.
16.11.2018

Czaputowicz: Tylko mówiąc jednym głosem jako V4 możemy bronić interesów m.in. ws. budżetu UE

Tylko mówiąc jednym głosem jako V4 będziemy mogli być wiarygodni, słyszani w UE i bronić naszych interesów, które są podobne, w takich kwestiach, jak wieloletnie ramy finansowe, utrzymanie polityki spójności - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem SZ Czech Tomaszem Petrziczkiem.
09.11.2018

Słowacja/V4: Frontex powinien być tylko wsparciem

Na wtorkowym spotkaniu w Bratysławie szefów lub przedstawicieli MSW Grupy Wyszehradzkiej uznano, że agencja Frontex powinna pełnić jedynie pomocniczą rolę. V4 uważa, że wyłączną odpowiedzialność za swoje granice ponoszą poszczególne kraje UE.
17.10.2018

Babisz: V4 powinna składać swoje propozycje dot. systemowych rozwiązań ws. migracji

Grupa Wyszehradzka powinna składać swoje propozycje dotyczące systemowych rozwiązań ws. migracji - powiedział premier Czech Andrej Babisz po spotkaniu w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Wskazał na konieczność walki z przemytnikami ludzi.
15.10.2018

Szczerski: pozostałe kraje V4 wspierają nasze krytyczne stanowisko ws Nord Stream 2

Prezydenci państw V4 podczas szczytu na Słowacji podkreślali, że jednym z mankamentów integracji europejskiej jest nadmierna ingerencja instytucji UE w politykę wewnętrzną państw członkowskich, m.in. Polski i Węgier - powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
11.10.2018

Słowacja: Rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

W Szczyrbskim Jeziorze na Słowacji rozpoczął się w czwartek dwudniowy szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Tematami rozmów będą m.in. wyzwania stojące przed Europą, odpowiedzialna polityka społeczna oraz postęp technologiczny.
11.10.2018

Czechy: Posiedzenie parlamentarnych komisji Grupy Wyszehradzkiej

W Pradze spotkali się w poniedziałek przedstawiciele parlamentarnych komisji ds. europejskich Grupy Wyszehradzkiej. Tematem były m.in. zasada pomocniczości i bezpieczeństwo energetyczne. Podkreślono, że wspólne zdanie V4 wzmacnia ją wobec innych państw i instytucji UE.
09.10.2018

Startu-py z Polski będą mogły szkolić się Izraelu

Startu-py z krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym z Polski, będą mogły wziąć udział w programie szkoleniowym w Izraelu poświęconym innowacjom - poinformował resort przedsiębiorczości i technologii. Ma im to pomóc w ekspansji zagranicznej m.in. na rynek amerykański.
25.09.2018

Premier Morawiecki wziął udział w spotkaniu V4 w Salzburgu

Premier Mateusz Morawiecki wziął w środę w Salzburgu udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się przed nieformalnym spotkaniem unijnych liderów. W czwartek natomiast premier weźmie udział w nieformalnym szczycie UE.
19.09.2018

Fundusz Trójmorza, energetyka, wspólne projekty infrastrukturalne, m.in. program POLSKA 3.0 oraz zacieśnienie współpracy biznesu. Inicjatywa Trójmorza stała się gospodarczym faktem

Trwa właśnie Szczyt Trójmorza w Bukareszcie z udziałem przedstawicieli 12 państw 3SI.
18.09.2018

Minister Jacek Czaputowicz w Krakowie o przyszłości Europy

Celem rządu premiera Mateusza Morawieckiego, celem Polski jest silna, demokratyczna i sprawna Unia Europejska - powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas konsultacji obywatelskich Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej (RODM) w Krakowie.
07.09.2018

„FT”: Grupa Wyszehradzka mierzy się ze zmianą modelu rozwoju gospodarczego

"Financial Times" opublikował w poniedziałek analizę modelu gospodarczego krajów Grupy Wyszehradzkiej, zwracając uwagę na rosnące problemy pracodawców ze znalezieniem pracowników, rosnące pensje i konieczność wprowadzania zmian technologicznych.
27.08.2018

Komisja SZ zaakceptowała kandydatury na ambasadorów RP w Łotwie, Egipcie i Katarze

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydatów na stanowiska ambasadorów RP w Łotwie, Egipcie i Katarze. Stanowiska te objąć mają odpowiednio: Monika Michaliszyn, Michał Łabenda i Janusz Janke.
18.07.2018

Włochy: Wiceszef MSZ: Nie będzie sojuszu z V4

Włoski rząd nie chce zawrzeć sojuszu z Grupą Wyszehradzką - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Manlio Di Stefano w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera". Jego zdaniem kraje V4 nie działają na rzecz "zjednoczonej i solidarnej" Europy.
16.07.2018

Premier: Polska i Czechy „na tej samej długości fali” m.in. o funduszach unijnych

Polska i Czechy są "na tej samej długości fali" m.in. w sprawie funduszy unijnych i migracji - powiedział premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z szefem czeskiego rządu Andrejem Babiszem. Babisz podkreślił, że stosunki polsko-czeskie są "ponadstandardowe".
06.07.2018

Kurtyka: stajemy się pełnoprawnym graczem LNG na rynkach światowych

Dzięki kontraktom PGNiG z amerykańskimi firmami stajemy się pełnoprawnym graczem LNG na rynkach światowych, oprócz dywersyfikacji będziemy mieli możliwość handlowania tym gazem - ocenił w piątak wiceminister energii Michał Kurtyka.
29.06.2018

UE: Nowe propozycje ws. migracji; Polska z V4 niezadowolone

Na unijnym szczycie pojawiły się w czwartek późnym wieczorem nowe propozycje dotyczące migracji, które zmierzają do tego, by państwa członkowskie wspólnie zajmowały się problemem napływających do Europy osób. Pomysł nie podoba się Polsce i innym krajom V4 - podały źródła.
29.06.2018

Premier: Zgodzimy się na platformy dla uchodźców, jeśli będą poza UE

Premier Mateusz Morawiecki pierwszego dnia unijnego szczytu zadeklarował, że polski rząd zgodzi się na utworzenie platform do wysadzania uchodźców, jeśli znajdą się one poza UE. Zaznaczył jednak, że Polska w dalszym ciągu nie zgodzi się na przyjmowanie uchodźców.
28.06.2018

KE i państwa bałtyckie podpisały porozumienie ws. synchronizacji sieci elektroenergetycznej

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, premier Mateusz Morawiecki i przywódcy państw bałtyckich podpisali w czwartek w Brukseli porozumienie polityczne ws. synchronizacji sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem europejskim.
28.06.2018

Szczerski: Prezydenci Polski i Estonii o szczycie NATO, migracji i eurolandzie

Szczyt NATO, polityka migracyjna UE oraz reforma eurolandu były tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Estonii Kersti Kaljulaid - podał szef gabinetu Dudy Krzysztof Szczerski. Oba kraje chcą na zbliżającym się szczycie NATO potwierdzenia strategii obrony i odstraszania Sojuszu.
23.06.2018

Szef MSZ: nie weźmiemy udziału w spotkaniu UE ws. migracji; nasze stanowisko jest znane

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie przyjadą na nieformalne spotkanie państw UE w Brukseli, poświęcone migracji, bo stanowisko krajów tego regionu w tej sprawie jest znane - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W oficjalnym szczycie weźmiemy udział - dodał.
22.06.2018

Suski: decyzje ws. migracji nie powinny być podejmowane na prywatnych spotkaniach

Państwa Grupy Wyszehradzkiej nie zostały zaproszone na nieformalny szczyt w Brukseli nt. migracji; decyzje w sprawie migracji nie powinny być podejmowane na prywatnych spotkaniach - powiedział w piątek szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.
22.06.2018

Morawiecki: Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców

Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że szefowie rządów V4 nie będą uczestniczyć w niedzielnym spotkaniu w Brukseli w sprawie migracji.
22.06.2018

Wiceszef MSZ: Doceniamy fakt, że ws. migracji Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy

Doceniamy fakt, że o sprawach migracji Europa mówi w coraz większym stopniu językiem Warszawy; finalne porozumienie wymaga potwierdzenia tego stanowiska w prawie azylowym UE - powiedział w środę PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.
21.06.2018

W poniedziałek minister Czaputowicz udaje się z wizytą do Sztokholmu

Szef MSZ Jacek Czaputowicz uda się w poniedziałek z wizytą do Sztokholmu; weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego, państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich (format V4+NB8) - poinformowało w niedzielę MSZ.
17.06.2018

Polskie porty coraz bardziej atrakcyjne dla sektora TSL z Czech i Słowacji (foto, wideo)

Polskie porty coraz bardziej atrakcyjne dla sektora TSL z Czech i Słowacji. Od czwartku na Pomorzu przebywają uczestnicy wizyty studyjnej z tych krajów, którzy poznają korzyści, warunki i wyzwania wynikające ze współpracy z partnerami w Polsce. Pierwszy dzień poświęcony był Portowi Gdynia oraz portom: Szczecin i Świnoujście.
08.06.2018

UE: Państwa V4 i kraje bałkańskie zgadzają się ws. rozszerzenia UE

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz państw bałkańskich należących do UE - Grecji, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji - zgodzili się w piątek na spotkaniu niedaleko Aten co do poparcia dla rozszerzenia UE o sześć krajów Bałkanów Zachodnich.
12.05.2018

Prezydenci Duda i Zeman: Tylko działając wspólnie jako V4 będziemy liczyć się w innych gremiach

Potrzebna jest jak największa spójność Grupy Wyszehradzkiej, bo tylko działając wspólnie będziemy liczyć się w gremiach, takich jak UE i będziemy w stanie forsować wspólne interesy - mówili w czwartek w Warszawie prezydenci Polski i Czech Andrzej Duda i Milosz Zeman.
11.05.2018

Dwa pływające doki dotarły do Damen Shiprepair Curaçao (foto, wideo)

Po 26-dniowym rejsie przez Północny Atlantyk, dwa pływające doki dotarły do ​​Damen Shiprepair Curaçao (DSCu) na południowych Karaibach. Doki zostały dostarczone przez ciężarowca Xin Guang Hua pływającego pod banderą Hong Kongu.
07.05.2018

Morawiecki: Polska i Słowacja myślą identycznie ws. budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki po środowym spotkaniu z premierem Słowacji Peterem Pellegrinim podkreślił, że oba kraje myślą "praktycznie identycznie" w kwestii wieloletnich ram finansowych UE. Pellegrini zaznaczył, że Słowacja i Polska deklarują chęć podniesienia wpłat do unijnego budżetu.
25.04.2018

Węgry: Prezentacja antologii „Wisła” podczas festiwalu książki

Prezentacja antologii „Wisła/A Visztula” w redakcji prof. Jerzego Snopka, obecnego ambasadora Polski na Węgrzech, zainaugurowała w piątek wydarzenia z polskim udziałem podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapeszcie.
20.04.2018

Największy wycieczkowiec świata już gotowy. To luksusowe pływające miasteczko (wideo)

Wycieczkowiec Symphony of the Seas już gotowy. W piątek stocznia STX France przekazała ten największy statek pasażerski świata operatorowi Royal Caribbean International. Wkrótce na pokładzie luksusowej jednostki pojawią się pierwsi pasażerowie. Jest na co czekać.
24.03.2018

Szef MSZ w expose: Warunkiem pozycji Polski w świecie – artykułowanie interesów regionu

Źródłem pozycji międzynarodowej Polski jest jej pozycja w Europie oraz zdolność do artykułowania interesów państw swojego regionu - powiedział w środowym expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Główne zagrożenie dla Polski stanowi zaś - jego zdaniem - polityka Rosji.
22.03.2018

Czaputowicz: Rozwój współpracy regionalnej jest jednym z naszych nadrzędnych priorytetów

Rozwój współpracy regionalnej jest jednym z naszych nadrzędnych priorytetów; w łonie Grupy Wyszehradzkiej odczuwamy rosnącą wolę współdziałania na rzecz realizacji wspólnoty interesów - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
21.03.2018

Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy - warsztaty

GSG Towers, Stowarzyszenie Pomorskie w UE i Instytut Morski w Gdańsku serdecznie zapraszają warsztaty projektu Smart Blue Regions: " Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy". Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. w Gdańsku.
09.03.2018

We wtorek projekt nowej ustawy o SSE na rządzie

Całkowite odejście od ograniczeń terytorialnych przy stosowaniu zwolnień podatkowych, decyzja o zwolnieniu z podatku dochodowego wydawana standardowo na 10 -15 lat - to m.in. założenia projekt nowej formuły specjalnych stref ekonomicznych, którym we wtorek ma zająć się rząd.
20.02.2018

PKP CARGO za wzrostem konkurencyjności sektora przewozów towarowych

Wzrost konkurencyjności sektora kolejowych przewozów towarowych był wiodącym tematem konferencji z udziałem przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Konferencja była platformą wymiany doświadczeń sektora kolejowego pomiędzy zarządcami infrastruktury przewoźnikami towarowymi z udziałem przedstawicieli rządów państw członkowskich. Strona polska przedstawiła m.in. propozycje usprawnienia ruchu kolejowego, w tym inwestycji infrastrukturalnych podejmowanych na głównych szlakach transportowych.
05.02.2018

Resort infrastruktury przedstawił w Budapeszcie plany sektora kolejowego

Plany działań polskiego rządu ukierunkowane na podniesienie konkurencyjności sektora kolejowych przewozów towarowych po 2020 r. zaprezentowała podczas konferencji "V4+ RAIL CEO SUMMIT", która odbyła się w Budapeszcie, wiceminister infrastruktury Justyna Skrzydło - poinformował w środowym komunikacie resort infrastruktury.
31.01.2018

Premierzy V4 o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej i swojej wizji UE

Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej mówili w piątek podczas panelu w Budapeszcie, że kraje V4 wiele wnoszą do Unii Europejskiej i należy słuchać głosów państw członkowskich. Mateusz Morawiecki opowiedział się za silną Europą suwerennych państw.
27.01.2018

Waszczykowski: Chcemy przekierować współpracę Grupy Wyszehradzkiej na gospodarkę

Po środowym spotkaniu premierów Polski i Węgier są konkluzje, że chcemy mocno przekierować współpracę Grupy Wyszehradzkiej na współpracę gospodarczą; pod koniec stycznia odbędzie się spotkanie V4 na poziomie premierów, gdzie padną konkretne propozycje - zapowiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.
04.01.2018

Morawiecki rozmowa z premierem Węgier m.in. o kwestiach energetycznych

Nie zmieniamy naszej polityki względem migracji - powiedział w środę po spotkaniu z premierem Węgier Viktorem Orbanem szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Orban ocenił, że dotychczasowa polityka migracyjna UE "poniosła fiasko".
03.01.2018

Szczyt UE: Inauguracja PESCO, dyskusja o migracji, Brexicie i reformie euro

Szefowie państw i rządów UE uroczyście zainaugurują podczas czwartkowego szczytu współpracę wojskową PESCO, będą rozmawiać o migracji, a w formacie 27 państw w piątek o Brexicie oraz reformach strefy euro. W Brukseli zadebiutuje jako premier Mateusz Morawiecki.
14.12.2017

UE: V4 wyłoży 35 mln euro, by wesprzeć Włochy w walce z migracją z Libii

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zadeklarują w czwartek podczas spotkania z premierem Włoch, że wyłożą w sumie 35 mln euro, każde z nich taką samą część, aby wesprzeć Rzym w działaniach w Libii mających powstrzymać nielegalną migrację - podały źródła dyplomatyczne.
14.12.2017

Wiceminister Marek Magierowski na konferencji o przeciwdziałaniu zagrożeniom hybrydowym

– W ostatnich latach społeczność transatlantycka jest coraz bardziej narażona na zagrożenia hybrydowe, do których należą wrogie działania ukierunkowane na destabilizację regionu lub państwa – powiedział wiceminister Marek Magierowski na konferencji „Myth and Reality – Countering Disinformation in V4”.
07.12.2017

Morska Straż Graniczna przechwyciła marihuanę wartą ponad 3 mln zł (wideo)

Niemal 79 kg marihuany, której wartość szacowana jest na ponad 3 mln zł, przechwycili funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Narkotyki ukryte były w importowanych z Hiszpanii donicach ogrodowych. W sprawie zatrzymano 52-latka z Gdyni: zarzucono mu przemyt narkotyków.
30.11.2017

Macierewicz: przed MON kolejne wyzwania, m.in. modernizacja polskiej armii

Stacjonowanie sojuszniczych wojsk, zwiększenie wydatków obronnych i armii, awanse dla młodych oficerów, kontrakty zbrojeniowe, powołanie WOT, wojskowe szkolenie młodzieży - to osiągnięcia, na jakie wskazywało w środę kierownictwo MON.
15.11.2017

Szymański: Głosowanie w Radzie UE to nie koniec walki o zasady delegowania pracowników

Głosowanie w Radzie Unii Europejskiej to nie koniec walki o zasady delegowania pracowników w Europie - ocenił w komentarzu dla PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Zaznaczył, że różnica stanowisk krajów V4 ws. porozumienia miała "charakter jedynie taktyczny".
25.10.2017

Polska i inne kraje odrzucają francusko-hiszpańską propozycję ws. delegowania

Polska, kraje Grupy Wyszehradzkiej i kilka krajów regionu odrzuciły francusko-hiszpańską propozycję, aby objąć przepisami dyrektywy o pracownikach delegowanych sektor transportu, a jednocześnie wprowadzić zapis, że szczegółowe zapisy znajdą się w tzw. Pakiecie Mobilności UE.
23.10.2017

MR skierowało do konsultacji projekt dot. specjalnej strefy ekonomicznej na terenie całej Polski

Udzielanie pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego z tytułu realizacji nowej inwestycji na terenie całej Polski, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej, zakłada projekt ustawy, który Ministerstwo Rozwoju skierowało w piątek do konsultacji i uzgodnień.
20.10.2017

Premier Szydło udaje się do Brukseli na szczyt UE

Premier Beata Szydło udaje się w środę do Brukseli, gdzie tego dnia zaplanowane jest spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z szefem Komisji Eeuropejskiej Jean-Claudem Junckerem. Szefowa polskiego rządu weźmie też udział w rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie UE.
18.10.2017

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej

– Polska wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w Unii Europejskiej. Proces integracji europejskiej państw Europy Południowo-Wschodniej przyczynia się do umacniania bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.
11.10.2017

Andrzej Duda od piątku na szczycie prezydentów V4 na Węgrzech

Prezydent Andrzej Duda w piątek i sobotę będzie uczestniczyć w szczycie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w węgierskim mieście Szekszard. Tematami szczytu będzie m.in. euroatlantycka integracja krajów bałkańskich i jednolity rynek UE. Dojdzie też do dwustronnych rozmów w kuluarach.
11.10.2017

W środę spotkanie szefów dyplomacji V4 i Bałkanów Zachodnich w Budapeszcie

W środę w Budapeszcie odbędzie się spotkanie szefów MSZ krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz sześciu państw Bałkanów Zachodnich - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii, Kosowa i Serbii; Polskę reprezentować będzie Witold Waszczykowski - poinformował we wtorek PAP resort dyplomacji.
10.10.2017

Premierzy Polski i Węgier: droga, którą obraliśmy ws. migracji okazała się słuszna

Droga obrana przez rządy Polski i Węgier w kwestii nielegalnej migracji, okazała się słuszna - powiedziała premier Beata Szydło. Zdaniem premiera Węgier Viktora Orbana, przyszłość Europy zależy od tego, jak w UE dogadają się kraje imigranckie i nieimigranckie.
22.09.2017

Orban: Chcemy uruchomić kilka dużych polsko-węgierskich projektów

Polska i Węgry mają bardzo udaną współpracę gospodarczą i będą ją jeszcze rozwijać; chcemy uruchomić kilka dużych polsko-węgierskich projektów o dużej wadze ekonomicznej - powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban.
22.09.2017

Węgry: Wspólne deklaracje V4 ws. dyrektywy RED II i inicjatywy BIOEAST

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii oraz inicjatywy dotyczącej współpracy na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce podpisali w czwartek w Wyszehradzie ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej.
21.09.2017

Wlecieli w samo centrum Irmy (wideo)

Niezwykły film opublikowany przez amerykańską National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) przedstawia widok z samolotu przechodzącego przez samo centrum huraganu Irma. To najpotężniejszy huragan na Oceanie Atlantyckim w historii.
07.09.2017

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie

Nieustannie liczymy na rozwój infrastruktury łączącej kraje Partnerstwa Wschodniego z UE, zarówno energetycznej, jak i transportowej oraz zwiększenie mobilności i szans ludzi młodych. Są to realne i przede wszystkim widoczne więzy pomiędzy naszymi krajami. Jest to niewątpliwie jedno z naszych głównych zadań do realizacji po zbliżającym się Szczycie – powiedział minister Witold Waszczykowski w Budapeszcie.
01.09.2017

Premier: Nie zmienimy swojego stanowiska ws. pracowników delegowanych

Nie zmienimy swojego stanowiska w sprawie pracowników delegowanych - oświadczyła w czwartek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło. Będziemy bronili do końca naszego stanowiska, ponieważ ono jest w interesie polskich pracowników - podkreśliła.
25.08.2017

Darłowo – jedyny port środkowego wybrzeża (foto, wideo)

Port Morski Darłowo jest portem handlowo-rybacko-turystycznym, leżącym w ujściu rzeki Wieprza, która wpada tam do Morza Bałtyckiego. Leży w odległości około 25 Mm na zachód od portu Ustka i w odległości 33 Mm na wschód od portu Kołobrzeg. To port otwarty Morza Bałtyckiego.
31.07.2017

Orban: Ochrona granic jest zadaniem narodowym

Ochrona granic jest zadaniem narodowym, a naród, który nie potrafi zadbać o swoje interesy, zniknie – oświadczył w piątek premier Węgier Viktor Orban w porannej audycji w Radiu Kossuth. "Nie czekajmy na Brukselę" - dodał.
21.07.2017

Premier Beata Szydło w środę z wizytą w Budapeszcie

Premier Beata Szydło w środę w Budapeszcie będzie uczestniczyć w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Jak podkreśliła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozmowy będą dotyczyć m.in. kwestii migracji i terroryzmu.
19.07.2017

PSSE z misją gospodarczą w Egipcie

W dniach 9 – 14 lipca br. delegacja Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pod kierownictwem dr Marty Dargas - Draganik, Dyrektor Działu Międzynarodowych Relacji Gospodarczych PSSE, uczestniczyła w misji gospodarczej w Kairze. W stolicy Egiptu uzgodniono kolejne etapy budowy Polskiego Parku Przemysłowego w Strefie Ekonomicznej Kanału Sueskiego oraz inne projekty inwestycyjne realizowane przez Strefy.
18.07.2017

Węgry: Szydło na spotkaniu szefów rządów V4 z prezydentem Egiptu

Premier Beata Szydło wzięła we wtorek udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak podkreśliła, Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji.
04.07.2017

Węgry: Premier Szydło rozpoczęła wizytę w Budapeszcie

Premier Beata Szydło rozpoczęła we wtorek wizytę w Budapeszcie. Premier weźmie udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz spotkaniu wyszehradzkiej czwórki z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.
04.07.2017

We wtorek premier Szydło w Budapeszcie na szczycie V4 z prezydentem Egiptu

We wtorek w Budapeszcie premier Beata Szydło weźmie udział w szczycie V4 i spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek omówione zostaną m.in. decyzje czerwcowego szczytu UE.
04.07.2017

Chorąży: Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą

Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą, dlatego należy wspierać ich rozwój - uważa wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Według niego pożądane i możliwe jest wsparcie nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ponadnarodowym.
30.06.2017

Węgry/Kuchciński: wizyta Trumpa jako wsparcie idei Trójmorza

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce będzie wsparciem dla idei Trójmorza i wskazaniem, że nasza część Europy wymaga współpracy także w sferze bezpieczeństwa - ocenił w poniedziałek marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Budapeszcie.
27.06.2017

Sopot: Szefowie MSZ państw V4, krajów nordyckich i bałtyckich m.in. o bezpieczeństwie w regionie

Problemy dot. bezpieczeństwa zdominowały wtorkowe rozmowy w Sopocie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich. "Nasz sąsiad na wschodzie - Rosja - jest coraz bardziej nieprzewidywalny" - mówił szef norweskiego MSZ Borge Brende.
30.05.2017

5. Międzynarodowy Kongres Morski już za miesiąc

Podczas 5. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który odbędzie się w dniach 8-9 czerwca w Szczecinie, organizatorzy chcą rozwijać dotychczas przyjętą formułę. W czasie debat, prezentacji i dyskusji poruszone zostaną najistotniejsze problemy branży. Kongres ma stać się ważnym elementem procesu odbudowy przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej. Będzie miał też swój wkład w rozwój morskiego szkolnictwa wyższego, średniego i zawodowego.
08.05.2017

Premierzy Państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską

Premierzy Państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską. Podczas swojego wystąpienia premier Beata Szydło podkreśliła, że Deklaracja to nowa, wspólna droga dla przyszłości Grupy Wyszehradzkiej. Partnerem wydarzenia było m.in. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które reprezentował Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w tym resorcie.
29.03.2017

MŚ: gospodarka wodna tematem spotkania ministrów V4+

Wspólne oświadczenie dotyczące przyszłych prac nad wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej przyjęli ministrowie ds. gospodarki wodnej państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii podczas spotkania, które odbyło się dziś w Ministerstwie Środowiska RP. Z okazji Światowego Dnia Wody i obchodów Roku Rzeki Wisły w ministerstwie odbyła się także konferencja naukowa.
22.03.2017

Polska, Czechy i Słowacja intensyfikują współpracę w łączeniu szlaku wodnego Odra-Łaba-Dunaj

Odpowiedzialni za żeglugę śródlądową ministrowie z Polski, Czech i Słowacji podpisali w Warszawie memorandum, którego celem jest jak najszybsze przywrócenie pełnej żeglowności na Odrze, Łabie i Dunaju oraz przekonanie do finansowania tego przedsięwzięcia Komisji Europejskiej.
02.02.2017

Żegluga dopełnieniem sieci korytarzy transportowych

Rozmowa z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
31.01.2017

Porozumienie Polski, Czech i Słowacji ws. szlaku Odra, Łaba, Dunaj

Udrożnienie żeglowności, połączenie jednym szlakiem wodnym trzech rzek: Odry, Łaby i Dunaju, oraz aplikacja o środki unijne w tej sprawie – to cel porozumienia, które we wtorek w Warszawie podpisali odpowiedzialni za transport wodny ministrowie z Polski, Czech i Słowacji.
31.01.2017

Ministrowe państw Grupy Wyszehradzkiej o żegludze śródlądowej

We wtorek, 31 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie będące elementem Prezydencji RP w grupie V4 jest organizowane z inicjatywy Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Tematem rozmów będą doświadczenia i perspektywy rozwoju żeglugi śródlądowej w państwach V4. Zagadnienie przywrócenia żeglowności w tych krajach jest jednym z priorytetów Prezydencji RP.
29.01.2017

2016 rok w DGRSZ: Anakonda, Szczyt NATO oraz ŚDM

Ponad 140 ćwiczeń narodowych i 150 międzynarodowych, 40 tys. absolwentów w centrach szkolenia, 10 tys. kandydatów w służbie przygotowawczej i 13 tys. rezerwistów przeszkolonych w 2016 roku. Do najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy zaliczyć należy organizację i udział w ćwiczeniu Anakonda-16, a także zabezpieczenie Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży.
30.12.2016

Ministerstwo dzieciom

W nietypowej, świątecznej roli wystąpiło w ubiegły weekend Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; resort objął patronatem projekt „Nasze dzieci, Polska/Ukraina” i zorganizował wycieczkę 30 wychowanków polskich domów dziecka oraz młodych Polaków z Lwowa i okolic do Portu Gdańsk.
16.12.2016

Minister Adamczyk otworzył Międzynarodową Konferencję „Korytarze Sieci Bazowej TEN-T”

- Polski rząd realizuje zobowiązania do wybudowania odcinków dróg znajdujących się w sieci bazowej TEN-T do 2030 r. Naszym celem jest konsekwentna realizacja tego zadania. Czynimy także wszystko, aby cały przebieg międzynarodowej drogi Via Carpatia został włączony do sieci bazowej, co ułatwi koordynację jej realizacji – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, otwierając konferencję „Korytarze sieci bazowej TEN-T”.
19.10.2016

Duda: budowa Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami krajów Grupy Wyszehradzkiej.
15.10.2016

Zakończyło się spotkanie prezydentów V4 - przeciwni budowie Nord Stream 2

Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami krajów grupy V4.
15.10.2016

Szefczowicz: tranzyt gazu przez Ukrainę częścią strategii dywersyfikacji

Wyrażamy silne wsparcie dla kroków, które należy podjąć, żeby upewnić się, że tranzyt gazu przez Ukrainę pozostanie trasą dostępną również w roku 2019. To strategiczny interes krajów Grupy Wyszehradzkiej - mówił w sobotę Marosz Szefczowicz, wiceszef KE ds. Unii Energetycznej.
15.10.2016

Międzynarodowa konferencja „Korytarze sieci bazowej TEN-T”

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest organizatorem międzynarodowej konferencji „KORYTARZE SIECI BAZOWEJ TEN-T”, która odbędzie się w 19 października 2016 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia podpisany zostanie list intencyjny w sprawie odcinków transgranicznych korytarza Bałtyk-Adriatyk.
30.09.2016

Rybak uratował delfina

Włoski rybak nie bacząc na utratę całonocnego połowu wskoczył do wody i wyplątał z sieci delfina.
11.08.2016

Nie wierzyli w to, co widzą (wideo)

Grupa wędkarzy nie mogła uwierzyć własnym oczom. Podczas rejsu w pobliżu wybrzeża San Diego ujrzeli „tańczące” rekiny.
05.08.2016

Najbardziej zwariowane wodowanie na świecie? (wideo)

Tak to może wyglądać. W rzeczywistości nagranie, które opublikowano w sieci, prezentuje tzw. self righting test, czyli badanie zdolności do prostowania się jednostki po wywrotce.
24.05.2016

Zobacz, jak pracują pierwsze zdalnie sterowane suwnice

Nowe suwnice w terminalu Maasvlakte II w Rotterdamie to prawdziwe cudo techniki. Ich operator (APM Terminals) zamieścił w internecie nagranie prezentujące ich pracę. Warto zobaczyć.
15.11.2015

Tragedia na promie pasażerskim

124 osoby zostały ranne w wyniku zderzenia się statku pasażerskiego z nieznanym obietem. Do wypadku doszło podczas powrotu promu pasażerskiego z Makau do Hongkongu.
26.10.2015

Czołgi w gdańskim porcie. Niecodzienny załadunek w PGE

Od soboty (23.10) rozpocznie się jeden z ciekawszych załadunków w Porcie Gdańsk w tym roku. W obrębie Portu Gdańskiego Eksploatacja odbędzie się powiem załadunek czołgów i wozów bojowych należących do Brytyjskich Sił Zbrojnych. Operacja zakończy się w czwartek.
23.10.2015

Filmowa fregata już jutro w Gdyni (WIDEO)

W przyszły weekend (25-28 września) Gdynię odwiedzi fregata (niszczyciel) Latouche-Treville (D-646) należąca do francuskiej marynarki wojennej. To okręt z ciekawą historią, także filmową.
24.09.2015

Wybudowany w Polsce kadłub staranował pilotówkę

Kadłub wybudowanego w Polsce statku Acta Orion zderzył się z pilotówką Reiger podczas holowania statku do Holandii, do portu w Harlingen. Na razie nie wiadomo, do jakich uszkodzeń doszło wskutek wypadku.
13.06.2015

Załadunek 500 tonowego reaktora na statek - relacja TV

1 grudnia neo-reaktor chemiczny, którego transport na nabrzeże Polskie udokumentowaliśmy w oddzielnym materiale, został załadowany na specjalistyczny statek BBC Amber, którym popłynie do zakładów chemicznych Chevron-Phillips w Houston, w USA.
03.12.2014

Rekordowy megajacht opuścił Damen Shipyards Gdynia

16 września największy do tej pory kadłub luksusowego megajachtu zbudowany w Damen Shipyards Gdynia opuścił stocznię.
22.09.2014

Przetarg na remont klasowy jednostki M/T Palica

Firma SHIP - SERVICE S.A. należąca do Grupy ORLEN ogłosiła przetarg na remont jednostki M/T Palica dla odnowienia klasy pod nadzorem towarzystwa klasyfikacyjnego PRS.
13.08.2014

Mistrzostwa Polski Delphia 24 na Volvo Gdynia Sailing Days

Rozpoczęła się 15 edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days, jedna z największych tego typu imprez w Polsce. W trakcie żeglarskich zmagań na starcie stanie 13 klas żeglarskim, a wśród nich również załogi Delphii 24 (14-17 sierpnia 2014 r.). Zespoły walczyć będą o tytuł Mistrza Polski klasy Delphia 24OD.
13.08.2014

Statek „Arctic Sunrise” już w Amsterdamie

Statek należący do organizacji ekologicznej Greenpeace zacumował w porcie w Amsterdamie. Do Holandii dotarł po siedmiodniowym rejsie z portu w rosyjskim Murmańsku, w którym przebywał od dziewięciu miesięcy. Teraz jednostka ma przejść generalny remont.
12.08.2014

Luksusowa MURENA z Pszczółek

Dnia 18 lipca 2014 w przepięknej scenerii Mariny „Błotnik” w gminie Cedry Wielkie, w obecności licznie zgromadzonych gości, odbyła się ceremonia nadania imienia jachtowi motorowemu typu Activ40, zbudowanego przez spółkę ACTIV YACHTS z Pszczółek.
07.08.2014

VIDAR przekazany do służby

W piątek 6 grudnia w stoczni CRIST w Gdyni oficjalnie przekazano statek VIDAR niemieckiemu armatorowi. Jest to druga jednostka typu "heavy lift jack up vessel" przekazana Hochtief Solutions przez tę stocznię. służy ona do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych.
09.12.2013

PISM: gazowy korytarz Północ-Południe może być geopolitycznym przełomem

Uruchomienie w Europie Środkowej gazowego korytarza Północ-Południe, czyli połączenia gazowego od Świnoujścia po Krk w Chorwacji, może doprowadzić do geopolitycznego przełomu w całym regionie - ocenia Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
06.12.2013

BUKOVINA nadzieją ratownictwa i przemysłu

Polski przemysł motoryzacyjny nie istnieje. Stoczniowy zmaga się z światowym kryzysem. Inżynierowie boją się nowości, a co za tym idzie nie angażują się w tworzenie nowych konstrukcji, które przyczyniałyby się do rozwoju polskiego przemysłu. Nie zniechęciło to jednak profesorów oraz studentów Akademii Morskiej w Gdyni do prac nad innowacyjnymi projektami, które niejednokrotnie są w stanie przyczynić się m.in. do ratowania życia ludzkiego. Jednym z takich projektów jest Bukovina.
02.09.2013

Siedmiu żeglarzy zamierza opłynąć biegun północny

Był szampan, żeglarze i ich przyjaciele. W sopockiej marinie odbył się chrzest Lady Dany 44, jachtu, którym grupa śmiałków zamierza opłynąć biegun północny.
13.05.2013

GSG Towers zbuduje 35 wież dla światowego lidera

Gdańska spółka podpisała na początku kwietnia umowę z wiodącym producentem turbin wiatrowych, duńską firmą Vestas Wind A/S. Produkcja wież odbywać się będzie na terenach Stoczni Gdańsk. Gotowe produkty zostaną dostarczone na największą farmą wiatrową na Ukrainie. Kontrakt jest początkiem długoterminowej umowy o współpracy podpisanej pomiędzy Vestas a GSG Towers.
09.04.2013

Produkcja offshore w trójmiejskich stoczniach [wideo]

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym z cyklicznych reportaży GospodarkaMorska.tv o charakterze dokumentalnym, w którym prezentować będziemy podstawowe zagadnienia związane z gospodarką morską. [wideo]
11.03.2013

Spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Gdyni

W czwartek, 28 lutego, w Gdyni odbyło się spotkanie przedstawicieli resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej V4. Rozmowy przeprowadzono na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik” oraz w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera”. Gospodarzem spotkania był minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.
01.03.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.