• <

Wynik wyszukiwania - "turcja" - Wiadomości

Turcja planuje ćwiczenia wojskowe u wybrzeża Cypru

Turcja zapowiedziała dzisiaj, że przez najbliższe dwa tygodnie przeprowadzać będzie ćwiczenia wojskowe u północno-zachodniego wybrzeża Cypru. To skutek wzrostu napięcia we wschodnich rejonach Morza Śródziemnego, gdzie Turcja toczy spór z Grecją.
29.08.2020

Granice morskie między Egiptem a Grecją ustalone

Parlament Grecji ratyfikował w czwartek umowę z Egiptem ws. granicy morskiej między obu państwami. Porozumienie w tej sprawie, uznawane za odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
28.08.2020

Parlament Grecji ratyfikował umowę z Egiptem ws. granic morskich

Parlament Grecji ratyfikował dziś umowę z Egiptem w sprawie granicy morskiej między tymi państwami. Porozumienie w tej sprawie, postrzegane jako odpowiedź Aten i Kairu na analogiczną umowę Turcji i Libii, zostało podpisane na początku sierpnia.
27.08.2020

Grecja zaczyna manewry wojskowe - planuje poszerzyć swoje wody terytorialne

Władze Grecji mają w planach poszerzyć wody terytorialne kraju na Morzu Jońskim, z 6 do 12 mil morskich - ogłosił dziś premier Kyriakos Micotakis. Resort obrony podał, że rozpoczyna manewry wojskowe razem z Francją, Włochami i Cyprem na wschodzie Morza Śródziemnego.
26.08.2020

Erdogan nie zgadza się na ustępstwa w sprawie Morza Śródziemnego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oznajmił w środę, że zrobi wszystko, by zapewnić Turcji prawa do korzystania ze złóż ropy i gazu na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Zagroził, że przeciwstawienie się Turcji może doprowadzić inne państwa "do ruiny".
26.08.2020

Konflikt Grecji i Turcji na Morzu Śródziemnym to zabawa z ogniem

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas przeprowadził dziś rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Grecji Nikosem Dendiasem na temat eskalacji napięć między Atenami i Ankarą o złoża surowców na Morzu Śródziemnym. Nazwał ten konflikt "zabawą z ogniem".
25.08.2020

Tureckie ćwiczenia wojskowe na Morzu Egejskim

Tureckie siły powietrzne i morskie przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Egejskim - przekazał w sobotę resort obrony w Ankarze. Doszło do nich w czasie zwiększonych napięć między Turcją a Grecją i Cyprem w sprawie złóż naftowych pod wodami Morza Egejskiego.
22.08.2020

Zła wiadomość dla Rosji! Pod Morzem Czarnym znaleziono ogromne złoże gazu

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił w piątek odkrycie największego dotąd złoża gazu ziemnego pod Morzem Czarnym. Zapowiedział, że dzięki surowcowi Turcja wkrótce stanie się eksporterem energii netto.
22.08.2020

Turcja odradza Francji eskalację napięć na Morzu Śródziemnym

Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji doradził wczoraj Francji, by powstrzymała się od działań eskalujących napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Była to odpowiedź na wspólne ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej z siłami greckimi w pobliżu Krety.
15.08.2020

Ćwiczenia marynarki wojennej Francji i Grecji

Francuska marynarka wojenna odbyła w czwartek wspólne ćwiczenia z siłami greckimi nieopodal Krety - informuje Reuters. To reakcja Paryża na zaostrzający się spór między Grecją i Turcją dotyczący praw do eksploatacji morskich złóż na Morzu Śródziemnym.
13.08.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

Francja wzmocni siły marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że francuska marynarka wojenna wzmocni swoje siły na Morzu Śródziemnym oraz zaapelował do władz Turcji, by wstrzymano poszukiwania surowców we wschodniej części tego akwenu.
12.08.2020

Grecja wzywa do wycofania tureckiego statku badawczego ze swojego wybrzeża

Nikos Dendias, minister spraw zagranicznych Grecji, zaapelował dzisiaj do Turcji, by wycofała swój statek badawczy z greckiego wybrzeża. Wezwanie Grecji związane jest z konfliktem między państwami, spowodowanym tureckimi odwiertami we wschodniej części Morza Śródziemnego.
11.08.2020

Turcja wyda licencje na odwierty i prace badawcze na Morzu Śródziemnym

Pod koniec miesiąca Turcja planuje wydać licencje na odwierty złóż ropy i gazu oraz prace badawcze we wschodniej części Morza Śródziemnego - tak powiedział dziś szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu. Grecja domaga się w tej sprawie pilnego szczytu UE.
11.08.2020

Turcja wznowiła odwierty na wschodzie Morza Śródziemnego

Według mediów wśród tematów, które sekretarz stanu USA Mike Pompeo chce poruszyć w przyszłym tygodniu w Czechach, są m.in. kwestie zależności energetycznej od Rosji i współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Problem dyslokacji wojsk USA z Niemiec nie ma być poruszany.
08.08.2020

Władze Turcji i Syrii potępiły umowę między Kurdami a amerykańską firmą w sprawie ropy

Turcja potępiła w poniedziałek podpisanie umowy w sprawie ropy naftowej między Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), kontrolującymi północno-zachodnią Syrię, a jedną z firm amerykańskich. Wcześniej porozumienie, którego zawarcie potwierdziły władze USA, skrytykowała Syria.
04.08.2020

Polska 14. wśród najtrudniejszych do prowadzenia biznesu państw w Europie

Polska znalazła się na 14. miejscu w Europie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu, wynika z najnowszego raportu "Global Business Complexity Index" opracowanego przez TMF Group. Oznacza to awans o cztery pozycje w skali roku, jednak zmiana w rankingu wynika głównie z roszad, jakie miały miejsce w odniesieniu do innych krajów, nie zaś rzeczywistej poprawy warunków prowadzenia biznesu.
29.07.2020

Hiszpania apeluje do Turcji o podjęcie dialogu z Grecją

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya, która przebywa w Atenach, zaapelowała we wtorek do Turcji o realne podjęcie obiecanego dialogu w sprawie sporu z Grecją o eksploatację złóż ropy i gazu we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego.
28.07.2020

Turcja wycofuje swoje okręty ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego

Turcja zmniejszyła liczbę swoich okrętów wojennych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego, gdzie Ankara kwestionuje grecką jurysdykcję w zakresie praw do odwiertów gazowych - poinformowały w poniedziałek greckie władze.
27.07.2020

Euler Hermes: Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu

Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu przez kolejne dwa lata - piszą w piątkowej analizie ekonomiści z Euler Hermes. Przewidują, że poziom PKB sprzed kryzysu Polska osiągnie pod koniec 2021 roku.
24.07.2020

Macron chce, by UE pomogła Grecji i Cyprowi w sporze z Turcją

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w czwartek, że UE popełniłaby bardzo poważny błąd, nie odpowiadając na prowokacje Turcji na Morzu Śródziemnym i Egejskim. Doprowadziły one do postawienia w stan gotowości marynarki wojennej Grecji.
23.07.2020

Grecka marynarka wojenna w stanie podwyższonego alertu z powodu Turcji

Grecka marynarka wojenna jest w stanie "podwyższonego alertu" w związku z próbami podjęcia odwiertów gazowych na Morzu Egejskim przez Turcję - podaje w środę AFP, powołując się na greckie źródła wojskowe.
22.07.2020

Turcja rozpoczyna odwierty na Morzu Czarnym

Pierwszy turecki statek wiertniczy Fatih, obsługiwany przez państwową firmę naftową Turkiye Petrolleri Anonim Ortakligi, rozpoczął wiercenia na Morzu Czarnym - podały lokalne media, cytując ministra energii i zasobów naturalnych Fatiha Donmeza.
21.07.2020

Turcja/ Do 54 wzrosła liczba ofiar czerwcowego zatonięcia łodzi z migrantami

Do 54 wzrosła w sobotę liczba ofiar śmiertelnych zatonięcia łodzi z migrantami na jeziorze Wan we wschodniej Turcji. Do wypadku doszło 27 czerwca; po trzech tygodniach poszukiwań wyłowiono dziewięć kolejnych ciał - poinformowały władze.
18.07.2020

ARP: w czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

W czerwcu międzynarodowy rynek węgla nadal poddany był trendom spadkowym, mimo niewielkich symptomów ożywienia wynikających z nadziei na wzrost popytu w kluczowych terminalach węglowych - wynika z najnowszego opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
13.07.2020

Horała: wkrótce ruszą prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej w Gdyni

W połowie sierpnia powinien być ogłoszony przetarg na obwodnicę metropolitalną Trójmiasta. Później również na odcinek trasy S6 Lębork-Słupsk – poinformował w poniedziałek Marcin Horała - wiceminister infrastruktury.
13.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Turcja: Zatrzymano łódź z blisko 280 migrantami na pokładzie

Tureckie służby udaremniły we wtorek próbę przeprawy z Turcji do Europy przez Morze Egejskie łodzi z 276 migrantami na pokładzie - poinformowała państwowa agencja Anatolia.
07.07.2020

Turcja domaga się od Francji przeprosin za incydent z udziałem fregat

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że Ankara oczekuje, iż Francja przeprosi za incydent między okrętami wojennymi obu krajów, do którego doszło na Morzu Śródziemnym. Spór w tej sprawie miało rozstrzygnąć śledztwo NATO, które nie przyniosło jednak rozwiązania.
02.07.2020

Turcja: zatonęła łódź z ok. 60 migrantami

Na jeziorze Van, na wschodzie Turcji, zatonęła przed kilkoma dniami łódź, w której było 55-60 migrantów - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych tego kraju Suleyman Soylu. Dodał, że do tej pory wyłowiono zwłoki sześciu osób.
02.07.2020

Szczerski: plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance

Zatwierdzone przez NATO plany obrony dla Polski i krajów bałtyckich to większa obecność Sojuszu na wschodniej flance i rozszerzony zakres gwarancji i działań obronnych dla Polski - powiedział w PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
02.07.2020

Francja powiadomiła NATO, że zawiesza udział w operacji morskiej

Francja powiadomiła NATO, że zawiesiła swój udział w operacji na Morzu Śródziemnym po wynikach dochodzenia w sprawie incydentu między okrętami francuskimi i tureckimi – poinformował w środę urzędnik ministerstwa ds. sił zbrojnych Francji.
01.07.2020

Ankara odrzuca „bezpodstawne zarzuty” Paryża ws. „agresywnego manewru” na morzu

Wysoki rangą turecki wojskowy odrzucił w czwartek - jak to określił - "bezpodstawne zarzuty" Paryża, który twierdzi, że tureckie fregaty wykonały niedawno "niezwykle agresywny" manewr na Morzu Śródziemnym.
18.06.2020

BALTOPS 2020 startuje już w przyszłym tygodniu

Manewry morskie BALTOPS, największe ćwiczenia w rejonie Morza Bałtyckiego, w tym roku będą odbywać się od 6 do 17 czerwca z udziałem środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO.
02.06.2020

Jak sfinansować polskie inwestycje w infrastrukturę i wygrać z kryzysem?

Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Na
14.05.2020

UE: Borrell liczy, że Malta wycofa swoje obiekcje dot. operacji Irini na M. Śródziemnym

Szef dyplomacji UE Josep Borrell liczy, że Malta wycofa w najbliższych dniach swoje obiekcje dotyczące finansowania operacji Irini na Morzu Śródziemnym, której celem jest kontrola embarga na dostawy broni do Libii. Malta, która zmaga się z presją migracyjną, zagroziła zablokowaniem funduszy dla unijnej operacji.
13.05.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Szef MSZ: Polska zgadza się z potrzebą utrzymania ruchu tranzytowego przez terytorium państw UE

Polska zgadza się z potrzebą utrzymania ruchu tranzytowego przez terytorium wszystkich państw członkowskich w celu zapewnienia swobodnego przepływu osób, towarów i usług - wskazał podczas wideokonferencji z szefami dyplomacji państw UE minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
23.03.2020

PE: UE musi pomóc Grecji w zarządzaniu granicą z Turcją

UE musi pomóc Grecji w zarządzaniu granicą z Turcją, zapewniając jednocześnie prawo do azylu tym, którzy go potrzebują - przekonywali we wtorek europosłowie podczas debaty w Parlamencie Europejskim.
11.03.2020

Turcja: umowa z UE ws. migrantów musi zostać zaktualizowana

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył we wtorek, że umowa zawarta w 2016 r. między Unią Europejską a Turcją w sprawie migrantów "musi zostać zaktualizowana".
10.03.2020

Turcja: Straż przybrzeżna uniemożliwi przeprawy migrantów przez Morze Egejskie

Turecka straż przybrzeżna poinformowała w nocy z piątku na sobotę, że na podstawie rozporządzenia podpisanego przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana będzie przeciwdziałać próbom nielegalnego przeprawiania się migrantów do UE przez Morze Egejskie.
07.03.2020

Czaputowicz: szefowie MSZ przyjęli stanowisko wspierające Grecję w zabezpieczaniu granic

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE podczas spotkania w Zagrzebiu przyjęli stanowisko wspierające działania Grecji w zabezpieczaniu granic zewnętrznych UE - poinformował w piątek na briefingu dla dziennikarzy w stolicy Chorwacji szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.03.2020

Turcja: rozmieszczamy 1000 policjantów na granicy z Grecją

Turcja jest w czwartek w trakcie rozmieszczania 1000 członków sił specjalnych policji na granicy z Grecją, żeby powstrzymać zawracanie migrantów na terytorium tureckie przez greckie służby - poinformował minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu.
05.03.2020

Erdogan: kraje UE depczą prawa człowieka atakując migrantów

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w środę rozmawiał z dziennikarzami przed podróżą do Moskwy, oświadczył, że kraje Unii Europejskiej "depczą prawa człowieka", atakując migrantów, a jeśli UE chce rozwiązać kryzys migracyjny, to musi poprzeć plany Ankary wobec Syrii.
04.03.2020

Komisja Europejska zapowiada pomoc dla Grecji w sprawie uchodźców

Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że pomoże władzom Grecji rozwiązać problemy z uchodźcami na granicy z Turcją. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen obiecała Atenom 700 milionów euro wsparcia.
03.03.2020

Grecja: Tysiące migrantów próbują przekroczyć granicę turecko-grecką

Tysiące migrantów próbują we wtorek przekroczyć granicę turecko-grecką po otwarciu granic przez Turcję. Grożąc wysłaniem jeszcze "milionów" pod granicę z Europą, Ankara chce zmusić UE do pomocy w opanowaniu syryjskiego kryzysu uchodźczego - pisze AP.
03.03.2020

Rozmowy Borisowa z Erdoganem ws. kryzysu migracyjnego

Podczas poniedziałkowych rozmów z prezydentem Turcji przywódca Bułgarii Bojko Borisow opowiedział się za tworzeniem ośrodków dla uchodźców poza terytorium UE, ale finansowanych przez Unię. Prezydent Erdogan powiadomił zaś, że nie spotka się z premierem Grecji.
03.03.2020

Grecka straż przybrzeżna strzelała do migrantów (video)

Tureckie władze opublikowały nagranie wideo, na którym widać, jak grecka straż przybrzeżna oddaje strzały w kierunku łodzi z migrantami na Morzu Egejskim. To kolejny element kryzysu narastającego na granicy grecko-tureckiej.
02.03.2020

Szefowie instytucji UE jadą do Grecji w związku kryzysem uchodźczym

Szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego - Ursula von der Leyen, Charles Michel i David Sassoli - jadą we wtorek do Grecji, żeby okazać wsparcie dla tego kraju w obliczu kryzysu z tysiącami uchodźców u jego granic.
02.03.2020

Grecja: Dwoje uchodźców zginęło podczas prób przekroczenia granicy

Syryjski uchodźca i dziecko zginęli podczas prób przedostania się z Turcji do Grecji - poinformowały w poniedziałek służby bezpieczeństwa. Syryjski imigrant zmarł od ran po interwencji straży granicznej. Dziecko utonęło, gdy wywrócił się ponton, którym płynęli migranci.
02.03.2020

Ponad 500 migrantów dotarło do trzech greckich wysp

Ponad 500 migrantów dotarło w niedzielę do greckich wysp na Morzu Egejskim - na Lesbos, Samos i Chios - podała grecka policja. Według źródeł rządowych w ciągu ostatniej doby greckie służby zablokowały na granicy z Turcją ok. 10 tys. nielegalnych migrantów, głównie Syryjczyków.
01.03.2020

Grecja: Wzmocniono ochronę granic morskich i lądowych z Turcją

Grecja wzmocniła ochronę swoich granic morskich i lądowych z Turcją - podała w piątek agencja Reutera powołując się na źródło w rządzie w Atenach. Decyzja w tej sprawie to skutek zapowiedzi władz Turcji, że nie będą już zatrzymywać na swoim terytorium uchodźców z Syrii.
28.02.2020

UE przyjęła pierwsze sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unia Europejska w czwartek objęła dwie osoby sankcjami w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformowała Rada UE. Restrykcje to zakaz podróżowania do UE i zamrożenie aktywów, a także odcięcie od finansowania od podmiotów z "27".
27.02.2020

USA nakłada sankcje na filię Rosnieftu za pomoc Wenezueli w handlu ropą

Amerykańskie ministerstwo skarbu nałożyło we wtorek sankcje na filię rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft. Według USA spółka ta pomaga w handlu ropą naftową nieuznawanemu przez społeczność międzynarodową prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro.
18.02.2020

UE rozpocznie nową misję morską, która ma powstrzymać przemyt broni do Libii

Unia Europejska rozpocznie nową misję morską i powietrzną we wschodniej części Morza Śródziemnego, aby zatrzymać przemyt broni docierającej do walczących stron w Libii. Taką decyzję podjęli w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw UE.
17.02.2020

Czy branżę logistyczną czeka recesja w 2020 roku?

Menedżerowie i eksperci z branży logistycznej przygotowują się na spowolnienie i przewidują recesję w 2020 roku, na co ma wpływ presja na obniżenie obrotów handlowych, niepewna perspektywa wzrostu i tarcia na linii USA – Chiny. To jeden z najważniejszych wniosków Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących Agility na rok 2020, przygotowanego w oparciu o ankietę, w której uczestniczyło 780 respondentów z całego świata. Indeks po raz 11 został przygotowany przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistyczny
17.02.2020

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.
06.02.2020

Recykling statków w świetle konwencji z Hongkongu

PRS przypomina, iż zbliża się termin ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji z Hongkongu o bezpiecznym i ekologicznym recyklingu statków. Głównym celem wspomnianego porozumienia jest zapobieganie, redukowanie, a miarę możliwości również eliminowanie zdarzeń spowodowanych przez recykling statków, mogących negatywnie wpływać na ludzkie zdrowie i środowisko.
03.02.2020

UE przygotuje sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych dali w poniedziałek zielone światło na przygotowanie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru - poinformował wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych Josep Borrell.
20.01.2020

Gruzja dąży do zwiększenia eksportu na polski rynek

Uruchomienie nowych rynków eksportowych w Europie jest jednym z celów polityki gospodarczej Gruzji. Temu ma służyć m.in. większa wymiana handlowa z Polską, którą Tbilisi traktuje jak bramę na rynki europejskie. Gruzja liczy także na wsparcie polskich firm przy realizacji dużych inwestycji w kraju. Polacy doceniają także walory turystyczne tego kraju.
20.01.2020

Erdogan i Putin zainaugurowali gazociąg Turecki Potok

Przywódcy Turcji i Rosji, Recep Tayyip Erdogan i Władimir Putin zainaugurowali w środę gazociąg Turecki Potok, biegnący z Rosji do europejskiej części Turcji po dnie Morza Czarnego. W uroczystości uczestniczyli też: premier Bułgarii Bojko Borisow i prezydent Serbii Aleksandr Vuczić
08.01.2020

UE głęboko zaniepokojona możliwą interwencją Turcji w Libii

Unia Europejska wyraża głębokie zaniepokojenie czwartkową decyzją parlamentu Turcji, aprobującą rozmieszczenie wojsk tego kraju w Libii - oświadczył w piątek rzecznik unijnej dyplomacji Peter Stano.
03.01.2020

Grecja proponuje rozwiązanie kwestii granicy morskiej z Turcją w MTS

Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział w niedzielę w tygodniku "To Vima", że jeśli Ateny i Ankara nie będą w stanie rozwiązać kwestii umowy o granicy na Morzu Śródziemnym, powinny zwrócić się do ONZ-owskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze.
29.12.2019

Erdogan zapowiedział działania na rzecz rozejmu w Libii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który w środę przybył do Tunezji z niezapowiedzianą wizytą, ogłosił podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Tunezji Kaisa Saieda, że oba kraje uczynią wszystko, by doprowadzić do zawieszenia broni w Libii.
25.12.2019

Coraz więcej migrantów przybywa z Turcji do Grecji

Migranci coraz liczniej przybywają z Turcji na greckie wyspy - twierdzą władze w Atenach. Przewidują one, że w roku 2020 będzie to ponad 100 tys. osób. Sytuacja jest gorsza niż w 2015 roku - uważa pełnomocnik rządu ds. migracji Manos Logothetis.
18.12.2019

Turecki dron rozpoznawczy wylądował na północnym Cyprze

Turecki dron, którego celem może być poszukiwanie gazu ziemnego na spornych akwenach wschodniej części Morza Śródziemnego, wylądował w poniedziałek na lotnisku na północy Cypru. Jak zauważają agencje, może to podsycić napięcia między Turcją a Grecją.
16.12.2019

Państwa UE odrzuciły turecko-libijskie ustalenia w sprawie granicy na Morzu Śródziemnym.

Przywódcy państw UE odrzucili w nocy z czwartku na piątek ustalenia turecko-libijskie w sprawie granicy na Morzu Śródziemnym, które pomijały prawa Grecji i Cypru do ich wyłącznych stref ekonomicznych wokół wysp.
13.12.2019

Erdogan zapowiada, że Turcja zbuduje kanał łączący Morze Marmara z Czarnym

Mimo protestów burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, który obawia się fatalnych dla klimatu skutków przekopania kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Marmara, prezydent Turcji Tayyip Erdogan zapowiedział w czwartek, że budowa kanału ruszy "jak najszybciej".
13.12.2019

Turcja i Libia mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego

Po kontrowersyjnej decyzji Turcji i Libii o wyznaczeniu granicy, oznaczającej faktycznie zawłaszczenie część Morza Śródziemnego, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że oba kraje mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego, a Grecja zapłaci cenę za sprzeciw.
10.12.2019

UE zastanawia się, jak zareagować na turecko-libijską umowę w sprawie granicy na morzu

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zastanawiają się w poniedziałek, jak zareagować na kontrowersyjną turecko-libijską umowę w sprawie granicy, która daje Ankarze dostęp do spornej strefy ekonomicznej na Morzu Śródziemnym. Na razie nie ma mowy o sankcjach.
09.12.2019

Turecko-libijska granica na morzu pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała w piątek, że przeanalizuje turecko-libijską umowę w sprawie granicy na morzu, na którą Grecja zareagowała wydaleniem libijskiego ambasadora. Rzecznik KE Peter Stano poinformował, że sprawą zajmą się też w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE.
08.12.2019

Szczerski: prezydent oczekuje, że w Londynie NATO potwierdzi swą jedność

Prezydent Andrzej Duda oczekuje jasnego przesłania płynącego ze szczytu w Londynie, że NATO jest jednością, sojuszem żywym i trwałym - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Polska liczy m.in. na decyzje dot. zdolności NATO do szybkiego reagowania - dodał.
01.12.2019

Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka Via Carpatii

Pozwolenie na budowę 20-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, części trasy Via Carpatia, wydał w piątek wojewoda lubelski Lech Sprawka. Decyzja dotyczy fragmentu trasy od Niedrzwicy Dużej do Kraśnika.
29.11.2019

Turcja blokuje plan pomocy NATO dla Polski i krajów Bałtyckich

Turcja odmawia poparcia planu pomocy NATO dla Polski i krajów Bałtyckich dopóki Sojusz nie zaoferuje jej politycznego poparcia w walce przeciw kurdyjskim milicjom YPG w Syrii - podaje we wtorek Reuters, powołując się na czterech wysokiej rangi przedstawicieli NATO.
26.11.2019

Wznowiono ruch promowy między Krymem i Turcją

Wznowiono ruch promowy między Krymem i Turcją - poinformowały w piątek rosyjskie media. Transport promowy między zaanektowanym w 2014 r. przez Rosję Krymem a Turcją został zawieszony w 2017 r. z inicjatywy strony tureckiej.
22.11.2019

Turecki statek rozpoczął wiercenia u wybrzeży Cypru

Turecki statek wiertniczy Fatih rozpoczął pracę u północno-wschodnich wybrzeży Cypru - poinformował w piątek wiceprezydent Turcji Fuat Oktay. Poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej są prowadzone, mimo groźby kar ze strony Unii Europejskiej.
15.11.2019

UE gotowa do sankcji za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych przyjęli w poniedziałek ramy prawne umożliwiające wprowadzenie sankcji w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru.
11.11.2019

Sasin: Via Carpatia da impuls rozwojowy wschodniej Polsce

Budowana droga ekspresowa S19 Via Carpatia da impuls rozwojowy potrzebny Polsce wschodniej – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas inauguracji budowy 10-kilometrowego odcinka tej drogi, będącego obwodnicą Kraśnika (Lubelskie). Droga ma być gotowa w 2021 r.
04.11.2019

Iracki port Umm Kasr sparaliżowany przez protestujących (film)

Iracki port Umm Kasr jest największym w kraju portem, w którym przeładowuje się wiekszą część importowanej przez Irak żywności. Jest sparalizowany, gdyż uczestnicy obecnych protestów antyrządowych blokują od wtorku dojazd do obiektu - poinformował w środę jego zarząd.
30.10.2019

Premier Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt ws. brexitu

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt poświęcony m.in. wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Na kilkanaście godzin przed szczytem wciąż nie wiadomo, czy unijni liderzy będą rozmawiać o gotowym porozumieniu czy dadzą kolejne wytyczne Zjednoczonemu Królestwu.
16.10.2019

Turcja: MSZ odrzuca apele UE w sprawie operacji w Syrii i wierceń w pobliżu Cypru

Tureckie MSZ odrzuciło i potępiło w poniedziałek stanowisko UE w sprawie zawieszenia eksportu broni do Turcji w efekcie jej działań wojennych w północno-wschodniej Syrii, a także wierceń prowadzonych wokół Cypru we wschodniej części Morza Śródziemnego.
14.10.2019

UE ma przygotować sankcje za tureckie wiercenia wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zdecydowali w poniedziałek, że "28" przygotuje sankcje w związku z tureckimi wierceniami wokół Cypru. Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini zapowiedziała szybkie przedstawienie propozycji prawnej w tej sprawie.
14.10.2019

UE znów zajmie się tureckimi wierceniami wokół Cypru

Unijni ministrowie spraw zagranicznych zajmą się na poniedziałkowym spotkaniu w Luksemburgu problemem nielegalnych wierceń Turcji na wodach wokół Cypru. Sprawa ma trafić też na szczyt UE w przyszłym tygodniu.
12.10.2019

Szef MSW RFN: Europie grozi większy kryzys migracyjny niż w 2015 r

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer obawia się, że Europie grozi jeszcze większy kryzys migracyjny niż w 2015 roku. Szef resortu w rozmowie z "Bild am Sonntag" w niedzielę wzywa do lepszej ochrony granic Unii.
06.10.2019

Pompeo: nielegalne wiercenia Turcji na Morzu Śródziemnym nie do przyjęcia

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w sobotę w Atenach, że jego kraj chce dopilnować, aby poszukiwanie źródeł energii na Morzu Śródziemnym regulowały przepisy. Zaznaczył, że nielegalne wiercenia Turcji w tym regionie są niedopuszczalne.
05.10.2019

Turecki statek wiertniczy w pobliżu Cypru, Nikozja mówi o poważnej eskalacji

Władze Cypru oświadczyły w piątek, że wysłanie przez Turcję statku wiertniczego na obszar, gdzie Nikozja wydała pozwolenia na odwierty w celu poszukiwania węglowodorów firmom włoskim i francuskim, to "poważna eskalacja" i naruszenie przez Ankarę suwerenności wyspy.
04.10.2019

Andrzejczak: Gotowość, zdolność do reakcji i wiarygodność kluczowe dla obrony

Gotowość wojsk, zdolność do reagowania, wiarygodność także przy doradzaniu politykom decydującym o użyciu siły mają kluczowe znaczenie – powiedział szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak. Podkreślił znaczenie sojuszniczych wojsk rozmieszczonych na wschodniej flance.
03.10.2019

Ośmiu rannych i zniszczony meczet po trzęsieniu ziemi w Stambule

Osiem osób zostało rannych w czwartek po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5,8 w Stambule. Runął minaret meczetu Hadżi Ahmeta w dzielnicy Avcilar (europejska strona miasta - PAP) - podała gazeta Hurriyet. Władze ostrzegają mieszkańców o możliwych wstrząsach wtórnych.
27.09.2019

Soboń: w piątek umowa ws. dofinansowania kwotą 1,2 mld zł budowy odcinków S19

W piątek zostanie podpisana umowa z GDDKiA o dofinansowanie kwotą 1,2 mld zł z środków unijnych budowy odcinków S19, z Lublina do Kraśnika i z Kraśnika do Janowa Lubelskiego - poinformował we wtorek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
17.09.2019

Wiceminister finansów USA: będziemy karać każdego, kto kupi irańską ropę

Wiceminister finansów USA Sigal Mandelker zapowiedziała w niedzielę, że jej kraj będzie nakładał sankcje na każdego, kto kupi irańską ropę lub będzie prowadził interesy z irańską Gwardią Rewolucyjną. Dodała, że w kwestii ropy nie będzie już żadnych ulg.
08.09.2019

Costa Cruises zwiększa obecność na Morzu Śródziemnym

Costa Cruises ogłosiło ważne wieści związane z dalszym umacnianiem włoskiej firmy w basenie Morza Śródziemnego – kierunku, który historycznie jest najchętniej wybierany przez gości – od 2020 r.
02.09.2019

Szef MSZ Turcji: Irański tankowiec zmierza nie do Libanu, a na wody libańskie

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu w piątek uściślił swoją wcześniejszą wypowiedź, podkreślając, że irański tankowiec Adrian Darya, którego zatrzymania domagają się USA, kieruje się na wody terytorialne Libanu, a nie do któregoś z portów w tym kraju.
30.08.2019

Szef MSZ Turcji: Irański tankowiec, który chcą zatrzymać Amerykanie, zmierza do Libanu

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył w piątek, że wyładowany ropą naftową irański tankowiec Adrian Darya, który obecnie płynie po Morzu Śródziemnym na południe od Turcji i którego zatrzymania domagają się USA, zmierza do Libanu.
30.08.2019

Ruszyła budowa trasy Via Carpatia między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim

We wtorek rozpoczęto budowę 18-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 między Kraśnikiem a Janowem Lubelskim (Lubelskie). To fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia, który ma być gotowy w 2021 r.
20.08.2019

Rząd Grecji „poważnie zaniepokojony” wzrostem liczby migrantów

Rząd Grecji wyraził w poniedziałek "poważne zaniepokojenie" wzrostem napływu migrantów w minionych tygodniach na wyspy Morza Egejskiego i zaapelował do Unii Europejskiej o "sprawiedliwszy podział wynikających z migracji obciążeń".
13.08.2019

Grecki wiceminister: Wyczerpały się możliwości przyjmowania migrantów

Wiceminister ds. obrony cywilnej Grecji Jorgos Kumucakos ostrzegł w piątek, że jego kraj wyczerpał już możliwości przyjmowania migrantów i zwrócił się do Turcji oraz do UE o znalezienie rozwiązania problemu zwiększonego ich napływu na greckie wybrzeża.
10.08.2019

Zełenski: Rosja powinna odpowiadać za swoje czyny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że zostanie znaleziony mechanizm, który zmusi Rosję do odpowiedzialności za jej czyny, i partnerem w tym może być Turcja. Mówił o tym na konferencji prasowej w Ankarze.
08.08.2019

Cypr chce relokacji 5 tys. migrantów do UE. KE analizuję list z Nikozji

Władze Cypru zwróciły się w liście do KE o relokację 5 tys. osób, ubiegających się o azyl w tym państwie, do innych krajów UE. Do tego śródziemnomorskiego kraju z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej migrantów. KE informuje, że przeanalizuje prośbę Nikozji.
07.08.2019

Drewry przewiduje skromny wzrost ruchu kontenerowego na szlaku Azja - Morze Śródziemne

Handel na szlaku z Azji do Morza Śródziemnego osiągnął już najniższy poziom, ale mimo to wzrost przez resztę roku będzie zaledwie skromny - przewiduje agencja Drewry.
22.07.2019

Szef MSZ Turcji: na razie nie wyślemy kolejnych statków na wschodnie M. Śródziemne

Na razie nie jest konieczne wysłanie na wschodnią część Morza Śródziemnego kolejnych statków badawczych ani wiertniczych - ogłosił w poniedziałek szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu.
22.07.2019

Międzynarodowe ćwiczenie pk. Sea Breeze 2019 na Ukrainie

Dwóch oficerów Marynarki Wojennej, reprezentujących świnoujską 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża oraz gdyńską 3. Flotyllę Okrętów, uczestniczyło w dniach 1 - 12 lipca 2019 r. w ćwiczeniu pk. "Sea Breeze 2019" na Ukrainie.
17.07.2019

Turcja wyśle czwarty statek w pobliże Cypru mimo groźby kar UE

Turcja planuje wysłać czwarty statek na wody u wybrzeży Cypru w celu poszukiwania gazu ziemnego i ropy naftowej - poinformowała we wtorek Ankara. Tureckie MSZ oświadczyło, że prace eksploracyjne nie zostaną wstrzymane mimo groźby kar ze strony Unii Europejskiej.
16.07.2019

Turcja: decyzje UE nie wpłyną na nasze działania u wybrzeży Cypru

Decyzje UE w sprawie ograniczenia kontaktów i finansowej pomocy dla Turcji w związku z odwiertami gazu i ropy naftowej u wybrzeży Cypru nie wpłyną na jej determinację do kontynuowania działań w tym regionie - oświadczyło we wtorek tureckie MSZ.
16.07.2019

Grecja: Rząd przyspieszy procedury migracyjne i wznowi deportacje do Turcji

Nowy konserwatywny rząd Grecji zapowiedział w poniedziałek, że zamierza przyspieszyć rozpatrywanie składanych przez migrantów wniosków azylowych, a także wznowi deportacje migrantów do Turcji i wzmocni kontrolę swych morskich granic z Turcją.
16.07.2019

Turcja: wiercenia przy Cyprze, dopóki Nikozja nie zgodzi się na współpracę

Turcja będzie kontynuowała wiercenia w poszukiwaniu gazu u wybrzeży Cypru, jeśli uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Cypru nie przyjmie oferty współpracy, złożonej przez Turków cypryjskich - ogłosił szef MSZ w Ankarze Mevlut Cavusoglu.
14.07.2019

Reuters: UE przygotowuje sankcje wobec Turcji za wiercenia koło Cypru

Unia Europejska przygotowuje sankcje wobec Turcji za nielegalne wiercenia u wybrzeży Cypru - podała w czwartek agencja Reutera z Brukseli, powołując się na projekt unijnego dokumentu, do którego dotarła.
11.07.2019

Turcja/ MSZ: nie zgadzamy się, że odwierty w pobliżu Cypru są nielegalne

MSZ Turcji odrzuciło w środę wysuwane przez Grecję i inne państwa UE twierdzenie, że tureckie odwierty na akwenach w rejonie Cypru są nielegalne. Dodano, że wskazuje to, iż UE nie może być bezstronnym pośrednikiem w kwestii cypryjskiej.
10.07.2019

USA wezwały Turcję do wstrzymania wierceń podmorskich u wybrzeży Cypru

Departament Stanu USA wezwał we wtorek władze tureckie do zaprzestania wierceń dna morskiego u wybrzeży Cypru, po tym władze cypryjskie zaprotestowy przeciwko obecności na tyych wodach tureckiego statku. Konflikt wokól złóż gazu skomplikował sytuację wokół wyspy.
10.07.2019

Turcja wysłała drugi statek wiertniczy w pobliże Cypru

Drugi turecki statek wiertniczy, który ma poszukiwać podmorskich złóż gazu ziemnego, pojawił się w poniedziałek w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Cypru. Nikozja zareagowała na to ostrym protestem, zarzucając Turcji naruszenie cypryjskiej suwerenności.
08.07.2019

Coraz więcej krajów NATO osiąga 2-procentowy cel wydatków na obronność

W 2019 roku siedem państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego ma przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność - wynika z informacji przekazanych przez NATO. W grupie tej znajduje się Polska.
26.06.2019

Izrael: Patruszew kwestionuje stanowisko USA ws. drona i tankowców

Rosja dysponuje informacjami wywiadu wojskowego pokazującymi, że dron USA zestrzelony w zeszłym tygodniu przez Irańczyków znajdował się w irańskiej przestrzeni powietrznej - oświadczył we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew.
25.06.2019

Juncker zapowiada działania KE ws. działań Turcji na wodach terytorialnych Cypru

Szef KE Jean-Claude Juncker zapowiedział na konferencji prasowej po czwartkowym szczycie UE, że Komisja Europejska została zobligowana do podjęcia działań w związku z nieakceptowalnym działaniami Turcji na wodach terytorialnych Cypru. "To nie będę delikatne środki" - zaznaczył.
21.06.2019

Wystartowało połączenie promowe między Bułgarią a Turcją

Rusza pierwsze w historii połączenie promowe pomiędzy Bułgarią a Turcją. Uruchomienie linii ma wpłynąć na dalsze zwiększenie ruchu turystycznego u wybrzeży Morza Czarnego.
19.06.2019

Turcja: Zatonął ponton z migrantami, osiem osób zginęło

Ośmiu migrantów zginęło w poniedziałek, gdy ponton, którym płynęli, zatonął u zachodnich wybrzeży Turcji - poinformowała turecka agencja prasowa Anatolia. 31 migrantów zostało uratowanych.
17.06.2019

Po atakach na tankowce Chiny i Turcja apelują o spokój i unikanie pochopnych reakcji

Po czwartkowych atakach na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej, o przeprowadzenie których USA oskarżyły Iran, Chiny zaapelowały w piątek o wstrzemięźliwość, a Turcja przestrzegła przed reagowaniem na podstawie pochopnie wyciąganych wniosków.
14.06.2019

Siedmioro migrantów, w tym dwoje dzieci, utonęło u wybrzeży Lesbos

Dwoje dzieci, cztery kobiety i mężczyzna utonęli, gdy transportująca ich łódź we wtorek wywróciła się u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos - poinformowała grecka straż przybrzeżna. 57 osób udało się uratować, akcja ratunkowa trwa.
11.06.2019

Polski rynek pracy boryka się z niestabilnością zatrudnienia i niskimi płacami

Mimo jednego z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej, co czwarty Polak pracuje na niestabilnych umowach i nawet połowa nie ma zagwarantowanego urlopu ani płatnych nadgodzin. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce jest dwukrotnie niższa niż średnia w UE. Obok niestabilnych form zatrudnienia – głównym problemem są też niskie płace, przepracowanie i stres, bo Polacy są najbardziej zestresowanym zawodowo narodem w Europie. Do tych problemów polskiego rynku pracy niedługo dołączy 4 rewolucja przemysłowa, k
10.06.2019

Adamczyk: Kraje UE deklarują wsparcie dla projektu Via Carpatia

Polska chce, by Via Carpatia była jednym z głównych europejskich szlaków komunikacyjnych - mówił w czwartek w Luksemburgu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Jak podkreślił, ministrowie transportu wielu krajów UE zapowiedzieli poparcie dla tego szlaku na forum unijnym.
06.06.2019

Cypr/ Minister: kraj może zarobić miliardy na eksporcie gazu

Minister energetyki Cypru Jeorjos Lakkotrypis powiedział w środę, że ta śródziemnomorska wyspa może zarobić ponad 9 mld dolarów w ciągu 18 lat na eksporcie gazu wydobywanego z podmorskiego złoża Afrodyta - informuje AP.
05.06.2019

Hook: USA odpowiedzą siłą militarną, jeśli Iran zaatakuje ich interesy

Stany Zjednoczone odpowiedzą siłą militarną, jeśli ich interesy zostaną zaatakowane przez Iran - oświadczył w czwartek specjalny wysłannik USA ds. Iranu Brian Hook.
31.05.2019

ME w klasie Finn: Polska na razie bez kwalifikacji na igrzyska w Tokio

Piotr Kula zajął dziewiętnaste (dwudzieste szóste ogólnie), a Krzysztof Stromski trzydzieste czwarte miejsce (czterdzieste piąte ogólnie) w otwartych mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Żadnemu z naszych zawodników nie udało się wywalczyć kwalifikacji olimpijskiej dla Polski w tej konkurencji na igrzyska w Tokio w 2020 roku.
20.05.2019

USA wykluczają Turcję z ogólnego systemu preferencji handlowych

Stany Zjednoczone zakończyły w czwartek preferencyjne traktowanie Turcji w ramach programu, na podstawie którego Turcja mogła bezcłowo eksportować swoje towary do USA - poinformował Biały Dom. W zamian za to Waszyngton obniżył z 50 proc. do 25. proc. cła na turecką stal i aluminium.
17.05.2019

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 470

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 4. miejsce w żeglarskich mistrzostwach Europy w dwuosobowej, olimpijskiej klasie 470, które odbyły się w dniach 9-14 maja we włoskim San Remo.
15.05.2019

ME w klasie Finn: Polacy powalczą o kwalifikację olimpijską

Piotr Kula i Krzysztof Stromski rozpoczynają w poniedziałek 13 maja rywalizację w żeglarskich mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Polacy powalczą w stolicy Grecji o kwalifikację olimpijską dla kraju na igrzyska Tokio 2020.
13.05.2019

Liderzy UE wyrazili solidarność z Cyprem ws. tureckich wierceń

Przywódcy UE wyrazili w czwartek na szczycie w Sybinie solidarność z Cyprem, na którego wodach, w wyłącznej strefy ekonomicznej, Turcja rozpoczęła wiercenia dna morskiego w poszukiwaniu węglowodorów.
10.05.2019

Wielka Brytania zaniepokojona planami Turcji ws. odwiertów u wybrzeży Cypru

Wielka Brytania jest zaniepokojona tym, że Turcja rozpoczyna odwierty w poszukiwaniu złóż surowców u wybrzeży Cypru, w wyłącznej strefie ekonomicznej wyspy - powiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt i wezwał do "deeskalacji napięć".
09.05.2019

Prezydent Turcji zapewnia o lojalności wobec NATO i szuka wsparcia Sojuszu

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że decyzja tureckiego rządu o zakupie rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej S-400 nie oznacza, że Ankara poszukuje "alternatyw" w stosunkach międzynarodowych.
07.05.2019

Szef PE przeciw tureckim planom odwiertów na wodach niedaleko Cypru

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zaapelował w poniedziałek do Turcji o powstrzymanie się od planów przeprowadzenia odwiertów w poszukiwaniu węglowodorów na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru.
07.05.2019

USA i UE zaniepokojone tureckimi odwiertami na wodach wokół Cypru

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Waszyngtonu i Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.
06.05.2019

Irański wiceminister ds. ropy: Obchodzimy sankcje USA, sprzedając ropę w szarej strefie

Iran zmobilizował wszystkie swoje zasoby, by sprzedawać swoją ropę naftową w "szarej strefie" i w ten sposób obchodzić "bezprawne" sankcje USA - oświadczył w niedzielę cytowany przez irańskie media państwowe wiceminister ds. ropy Amir Hosejn Zamaninia.
05.05.2019

MFW: Inflacja w Iranie może sięgnąć w bieżącym roku 40 proc.

Oczekuje się, że rok bieżący będzie w Iranie drugim kolejnym rokiem kurczenia się gospodarki, a inflacja może tam sięgnąć 40 proc. - poinformował w poniedziałek Reuters, cytując wyższego przedstawiciela Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
29.04.2019

Turcja: chcemy, by USA pozwoliły nam nadal importować ropę z Iranu

Turcja stara się przekonać Stany Zjednoczone, by pozwoliła jej największemu importerowi ropy, koncernowi Tupras, nadal kupować ten surowiec z Iranu bez narażania się na amerykańskie sankcje - oświadczył w piątek rzecznik MSZ w Ankarze Hami Aksoy.
26.04.2019

Iran ostrzega USA przed konsekwencjami blokowania jego eksportu ropy

USA muszą być przygotowane na konsekwencje ewentualnej próby uniemożliwienia Iranowi eksportowania ropy i korzystania z cieśniny Ormuz - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif.
25.04.2019

Raport: Brexit to wybór między złym a bardzo złym scenariuszem

Nawet w raportach rządu brytyjskiego nie ma wskazanych korzyści z brexitu; to wybór między złym a bardzo złym scenariuszem - mówili autorzy raportu nt. konsekwencji brexitu dla UE i Wielkiej Brytanii. Podkreślali, że także dla UE nie ma pozytywnych aspektów opuszczenia Wspólnoty przez Londyn.
25.04.2019

Iran/ Chamenei: to my decydujemy o eksporcie ropy; Rowhani: USA muszą przeprosić

Iran może eksportować tyle ropy naftowej, ile chce - oświadczył ajatollah Ali Chamenei. Prezydent Hasan Rowhani powiedział zaś w środę, że Iran będzie negocjował z USA tylko pod warunkiem, że Waszyngton przestanie wywierać presję na Teheran i przeprosi.
24.04.2019

Arabia Saudyjska i Bahrajn zadowolone z sankcji USA wobec Iranu

Arabia Saudyjska i Bahrajn wyraziły we wtorek zadowolenie z decyzji USA o anulowaniu na początku maja wyłączeń z zakazu importu ropy z Iranu dla państw będących jej głównymi nabywcami.
23.04.2019

Chiny/ MSZ protestuje przeciwko decyzji USA w sprawie irańskiej ropy

Chiny przekazały USA protest przeciwko ogłoszonej przez Waszyngton decyzji o niewyłączaniu niektórych krajów, w tym samych Chin, z sankcji nałożonych na eksport irańskiej ropy – oświadczył we wtorek rzecznik MSZ w Pekinie Geng Shuang.
23.04.2019

Czaputowicz: jedność i solidarność NATO daje nam poczucie bezpieczeństwa

Jedność i solidarność NATO daje nam poczucie bezpieczeństwa; musimy zaprezentować to na szczycie w Londynie - mówił na wspólnym briefingu z ministrami spraw zagranicznych Rumunii i Turcji w Ankarze szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.
19.04.2019

Bułgaria: Prawie 290 kg heroiny przejęto na granicy z Turcją

Prawie 290 kg heroiny o wartości 17,7 mln lewów (9 mln euro) przejęto na przejściu granicznym Kapitan Andreewo - największym między Bułgarią a Turcją, jednym z ważnych punktów granicznych na tzw. bałkańskim szlaku narkotykowym - podała w czwartek bułgarska prokuratura.
19.04.2019

Forum FRACHT 2019: Port Gdynia rozszerza rynek w kierunku wschodnim (foto, wideo)

Port Gdynia rozszerza rynek w kierunku wschodnim. Podczas VII Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2019, które we wtorek rozpoczęło się w Gdańsku, Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał porozumienie o współpracy z przedstawicielami środowisk biznesowych w rejonie Morza Czarnego.
03.04.2019

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na rok 2019

Branża logistyczna z zadowoleniem odbiera 5-procentowe tempo wzrostu na rynkach wschodzących w 2019 roku, jednak zadziwiająco wielu ankietowanych menedżerów przygotowuje się na kryzys związany z tarciami na linii USA – Chiny, zmianami stóp procentowych oraz niepewnością w kwestii Brexitu. Taki wniosek wynika z Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących na rok 2019, opublikowanego po raz dziesiąty przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych.
26.03.2019

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarki Morskiej z wizytą studyjną w Turcji

25 lutego podczas wizyty studyjnej w ramach TEBD (Turkey – EU Business Dialogue) odbyło się spotkanie w TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği – Związku izb i giełd towarowych) z przedstawicielem tureckiej Chamber of Shipping panem Farukiem Doĝanem – zastępcą Sekretarza Generalngo. Pan F. Doĝanem zaprezentował profil działalności swojej izby oraz przedstawił prezentację dotyczącą tureckiej gospodarki morskiej.
18.03.2019

Emilewicz liczy na podwojenie wymiany handlowej miedzy Polską a Turcją

Mam nadzieję na podwojenie wymiany handlowej między Polską a Turcją w ciągu czterech lat do 10 mld dol. - mówiła w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
08.03.2019

Ekspertka: Polskie marki kosmetyczne i jachty mogą liczyć na zainteresowanie tureckich odbiorców

Jest szansa, by polskie marki kosmetyczne zaistniały na tureckim rynku - oceniła w rozmowie z PAP szefowa biura PAIH w Stambule Joanna Snopek-Berbercioglu. Na duże zainteresowanie może też liczyć nasz sektor jachtowy, którego produkty są uznane na całym świecie.
08.03.2019

Ambasador USA przy NATO: Ministrowie będą rozmawiać o INF, Macedonii, inwestycjach obronnych

Traktat INF, przyjęcie Macedonii Północnej do NATO, wydatki obronne, mobilność wojsk, bezpieczna łączność, proces pokojowy w Afganistanie będą tematami spotkania ministrów obrony państw sojuszu – powiedziała we wtorek ambasador USA przy NATO Kay Bailey Hutchison.
13.02.2019

Porty i terminale DP World przeładowały 71 mln TEU w 2018 roku

Dubajski operator portowy DP World przeładował 71,4 mln TEU w 2018 roku dzięki swojej siatce terminali i portów. To o 1,9 procent więcej niż w zeszłym roku.
05.02.2019

Turcja siódmym krajem, który ratyfikował konwencję Hong Kong 2009

Turcja jako pierwszy z pięciu największych krajów złomujących jednostki podpisała konwencję Hong Kong 2009 o bezpiecznej i ekologicznej rozbióce statków.
03.02.2019

UE wprowadza zmienione środki ograniczające ws. importu stali; przemysł narzeka

KE opublikowała w piątek rozporządzenie wprowadzające ostateczne środki ochronne ograniczające import stali do Wspólnoty; to reakcja na nałożenie przez USA taryf na unijną stal. Europejski przemysł stalowy ocenia, że wprowadzone zmiany są niekorzystne.
01.02.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.