• <

Wynik wyszukiwania - "transformacja energetyczna" - Wiadomości

Branża czystych źródeł energii: wspierajmy rozwiązania zeroemisyjne

Należy wspierać technologie, opierające się na zasadach zeroemisyjności, a transformacja energetyczna powinna być prowadzona w sposób rozsądny - to niektóre postulaty, zebrane po czerwcowej konferencji branżowej w Pszczynie (Śląskie).
02.09.2020

Model gospodarki niskoemisyjnej będzie oparty na energii jądrowej

Model który ma zapewnić Polsce niskoemisyjną gospodarkę, będzie bazował na energii jądrowej oraz źródłach odnawialnych – powiedział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Adamiak: konieczne są inwestycje w transformację energetyczną

Ekonomista banku PKO BP Mariusz Adamiak stwierdził, że inwestycje w zmianę miksu energetycznego to konieczność m.in. z powodu rosnących kosztów produkcji energii z paliw kopalnych.
07.08.2020

Polskie spółki giełdowe nie mają strategii redukcji emisji CO2. To może utrudnić im dostęp do finansowania

W ubiegłym roku 28 polskich spółek giełdowych bądź grup kapitałowych wyemitowało do atmosfery 28,2 mln ton gazów cieplarnianych. To w przeliczeniu średnio 106 mln ton na każdy 1 mln zł przychodów – wynika z analizy raportów spółek przeprowadzonej przez Nobili Partners. Największe firmy i spółki z GPW mogły w tym roku dobrowolnie uwzględnić w swoich raportach niefinansowanych informacje dotyczące ich wpływu na klimat, ale od 2021 roku prawdopodobnie będą już mieć taki obowiązek. Większość z nich nie jest na to gotowa i nie ma opra
27.07.2020

OZE w polskim miksie. Wciąż za mało, by wypełnić cele

Transformacja energetyczna znacznie przyśpieszyła. Dzięki ogromnemu spadkowi kosztów energetyki słonecznej i wiatrowej na lądzie, w coraz większym stopniu technologie te są wybierane przez sektor prywatny i gospodarstwa domowe jako inwestycja, która umożliwia osiąganie znacznych oszczędności. W ostatnich latach rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) był jednak uzależniony od polityki państwa i wprowadzanych systemów wsparcia. Miały one umożliwić Polsce realizację tzw. celu OZE. Zgodnie z nim w 2020 r. OZE miały odpowiadać za 15
23.07.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Obajtek: Transformacja energetyczna szalenie ważna dla Polski. Prezes Lotosu: połączenie z Orlenem konieczne w obliczu transformacji

Transformacja energetyczna jest szalenie ważna dla Polski, dokonać jej możemy silnymi firmami energetycznymi, mającymi zróżnicowane segmenty działalności - mówił w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas konferencji w Gdańsku. Połączenie Lotosu z Orlenem jest krokiem koniecznym ze względu na warunki transformacji energetycznej, z którą będziemy musieli się zmierzyć - powiedział prezes Lotosu Paweł Majewski.
15.07.2020

Ekspert: transformacja Orlenu to krok w kierunku neutralności klimatycznej

Orlen oddał to, co oddać musiał, albo co było mało perspektywiczne i nisko marżowe. Kierunkiem jest produkcja energii elektrycznej i elektromobilność, co pozwoli osiągać cele neutralności klimatycznej - powiedział PAP Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.
15.07.2020

Sasin: duży koncern multienergetyczny będzie poważnym graczem w Europie

Połączenie Orlenu i Lotosu, a także Orlenu i PGNiG ma przyczynić się do powstania dużego koncernu multienergetycznego, który będzie poważnym graczem na rynkach europejskich - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że nie widzi zagrożeń ws. fuzji Orlenu i PGNiG.
15.07.2020

Morawiecki: przejęcia PKN Orlen to przełomowy proces dla konkurencyjności polskiej gospodarki

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen i planowane przejęcie PGNiG to przełomowy proces, którego efektem ma być zwiększenie konkurencyjności całej polskiej gospodarki - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił wicepremier Jacek Sasin, fuzje te pozwolą stworzyć multienergetyczny koncern.
14.07.2020

Polski PKB potrzebuje energii

Niemal 300 mld zł – taka kwota może w najbliższej dekadzie zasilić polski PKB, jeśli zdecydujemy się na odpowiednie inwestycje w energetyce – wynika z najnowszego raportu Instytutu Jagiellońskiego. Eksperci przekonują, że dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym, mogą zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
14.07.2020

Minister Kurtyka na szczycie Międzynarodowej Agencji Energetycznej dot. czystej energii

Jak przyspieszyć innowacyjność w zakresie czystej energii oraz jak przeprowadzić proces ożywienia gospodarek po pandemii, aby przebiegał on w sposób zrównoważony i sprawiedliwy dla wszystkich – m.in. o tym dyskutowano podczas szczytu „IEA Clean Energy Transitions Summit”, zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency). W wideospotkaniu, które odbyło się 9 lipca 2020 r., udział wziął minister klimatu Michał Kurtyka.
10.07.2020

Minister Kurtyka o celach transformacji w Polsce

„Państwa Europy Środkowo-Wschodniej mogą w najbliższym czasie stać się motorem zielonej odbudowy. Oznacza to jednak jeszcze większą odpowiedzialność – w tym przypadku przeprowadzenia transformacji w sprawiedliwy i solidarny sposób” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka podczas webinarium pt. „Investing in the Recovery and Transition of Europe’s Coal Regions” zorganizowanego przez Bloomberg New Energy Finance. W spotkaniu, które odbyło się 6 lipca, uczestniczył również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmerman
07.07.2020

Komisja rozwoju regionalnego PE za powołaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Komisja rozwoju regionalnego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w poniedziałek za powołaniem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma służyć wsparciu finansowemu regionów najbardziej dotkniętych transformacją energetyczną.
06.07.2020

Za nami 8. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE GDAŃSK 2020

Tematem przewodnim OSE Gdańsk 2020 była „Energetyka dla gospodarki- gospodarka dla energetyki”. Ministerstwo Klimatu reprezentowali podczas wydarzenia pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusza Zyska oraz wiceminister Piotr Dziadzio
03.07.2020

PKN ORLEN inwestuje w zero i niskoemisyjne źródła wytwarzania

PKN ORLEN, zgodnie z deklaracjami, uczestniczy w projekcie budowy bloku w elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej. Przy realizacji inwestycji zostanie maksymalnie wykorzystana dotychczasowa infrastruktura. To element strategii PKN ORLEN, która ukierunkowana jest na zwiększanie zaangażowania w ene
25.06.2020

Czy politycy czują klimat? Środowisko i klimat w debacie politycznej

Zainteresowanie polityków podejmowaniem działań w obszarze klimatu i środowiska jest związane między innymi ze świadomością, z wiedzą i postawami wobec tych kwestii.
24.06.2020

Inwestycje w zielone źródła energii mogą pomóc Polsce wyjść z kryzysu po pandemii

Transformacja energetyczna na dużą skalę i inwestycje w odnawialne źródła mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, ale także w pokonaniu recesji gospodarczej wywołanej pandemią SARS-CoV-2 – wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA. Szansy rozwoju gospodarczego w tym kierunku upatruje też Unia Europejska. W Polsce energetyka odnawialna rozwija się coraz szybciej, ale mimo dużego społecznego poparcia wciąż niedostatecznie szybko, aby wypełnić unijne zobowiązania dotyczące udziału OZE w miksie energ
19.06.2020

Niemcy apelują o przetarg na 2 GW morskiej energii wiatrowej

Niemieckie WAB, Greenpeace Energy i H2BX wzywają do szybkiego przeprowadzenia specjalnego przetargu na morską energię wiatrową o mocy 2 GW i ogłoszenia go jeszcze przed końcem roku.
25.05.2020

Prezes Forum Energii: pandemia koronawiruwsa przyspieszy transformację energetyki

Pandemia koronawirusa przyspieszy transformację polskiej energetyki, wypychając z rynku najstarsze i najbardziej emisyjne źródła węglowe - ocenia prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Z analiz Forum wynika, że obecnie zaburzona pandemią sytuacja krajowej energetyki, stabilizuje się.
18.05.2020

Rynek ropy naftowej z perspektywy branży morskiej

Sytuacja na rynku ropy naftowej ma szerokie bezpośrednie przełożenie na stan światowej gospodarki. Branża morska jest jedną z gałęzi szczególnie podatnych na zmiany w cenach ropy. Teraz, gdy rynek ropy przeżywa największe w dziejach załamanie, warto spojrzeć, jak powiązany jest on z branżą morską.
22.04.2020

Forum Energii: w 2019 r. mniej energii z węgla, większy import

Spadek produkcji energii elektrycznej z węgla, a wzrost znaczenia gazu, większy import energii oraz większa produkcja z OZE - to najważniejsze wnioski z opracowania "Transformacja energetyczna w Polsce" za rok 2019 r. think tanku Forum Energii.
11.03.2020

W ciągu kilku lat Polska stanie się wielkim placem budowy odnawialnych źródeł energii

Jak podkreśla Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, w ciągu najbliższych kilku lat znacznie wzrośnie liczba inwestycji w odnawialne źródła energii. W zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności systemu ważną rolę będą odgrywać projekty gazowe, mimo że Unia Europejska wycofuje się z ich finansowania, oraz energetyka jądrowa. Kolejny ważny filar to magazyny energii. – W kolejnych latach nowe technologie tak się rozwiną, że neutralność klimatyczna wcale nie jest wykluczona – mówi Zyska.
12.02.2020

Innowacyjność i niskoemisyjność OZE to główne cele polskich koncernów energatycznych

Do 2030 roku grupa Enea chce być innowacyjnym i niskoemisyjnym koncernem energetycznym – wynika z nowej, długoterminowej strategii rozwoju firmy. To odpowiedź na główne trendy na rynku energii. Wśród głównych zmian są m.in. nowe produkty i usługi dla klientów oparte na internecie rzeczy i technologii blockchain, wzrost wydatków na działalność innowacyjną i B+R oraz duże inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła energii. Tylko na rozwój OZE grupa przeznaczy 14,7 mld zł, a zarządzaniem i rozwojem tych projektów zajmie się sp
18.12.2019

Prezydent: transformacja energetyczna tylko w sposób bezpieczny dla ludzi pracy

Transformacja energetyczna w celu ochrony klimatu musi odbywać się przy poszanowaniu ludzi pracy i ich jakości życia - mówił prezydent Andrzej Duda podczas sobotnich obchodów Dnia Górnika "Barbórka 2019" w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni.
30.11.2019

Branża przemysłowa z Europy Środkowej ostrzega przed kosztami transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna w Europie Środkowej będzie generowała wyższe koszty przez większe uzależnienie tego regionu od paliw kopalnych i opóźnień systemowych - wskazywali w czwartek w Brukseli przedstawiciele sektora energochłonnego z tego regionu.
28.11.2019

Prezydent: współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny - ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał, że wspólnie możemy "z sukcesem" dokonać dekarbonizacji.
25.11.2019

Expose Premiera: zielona polityka i powołanie pełnomocnika ds. energii odnawialnej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas expose w Sejmie, że powołany zostanie pełnomocnik ds. energii odnawialnej. Dodał, że transformacja energetyczna musi być bezpieczna i korzystna dla Polski.
19.11.2019

Tchórzewski: tempo rozwoju OZE w Polsce przyspieszy po 2025 roku

Tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce przyspieszy po 2025 roku - ocenił w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że w 2030 roku udział węgla w energetyce spadnie do 60 proc.
06.11.2019

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Przyjaciół Spójności w Pradze

Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska, doganiając gospodarczo państwa zachodnie po niezawinionej zapaści pokomunistycznej, musi mieć środki na rozwój zapóźnionej infrastruktury. Jak podkreślił, służą temu właśnie fundusze spójności.
05.11.2019

Fuzja największych belgijskich portów w drodze?

Belgijskie porty w Antwerpii i Zeebrugge rozpoczęły negocjacje w sprawie możliwiej fuzji. Decyzja ta podparta jest rezultatami badań przeprowadzonymi przez niezależnych konsultantów.
20.10.2019

Tchórzewski i Birol o spotkaniu rady zarządzającej IEA

Grudniowe posiedzenie rady zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej(IEA), któremu będzie przewodniczył minister energii Krzysztof Tchórzewski, było głównym tematem spotkania szefa resortu energii z dyrektorem wykonawczym IEA Fatihem Birolem.
02.10.2019

Gawęda: Uwzględnić koszty polskiej transformacji energetycznej w perspektywie finansowej UE

Proces transformacji energetycznej w Polsce powinien być podjęty w sposób solidarnościowy, a związane z nim elementy finansowe powinny być uwzględnione w najbliższej perspektywie finansowej Unii Europejskiej - ocenił w Krynicy-Zdroju wiceminister energii Adam Gawęda.
04.09.2019

Morawiecki: Decyzje podjęte na szczycie UE odpowiadają interesowi Polski

Decyzje podjęte na szczycie UE i prowadzone dyskusje odpowiadają interesowi Polski - mówił po zakończeniu szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do zablokowania zapisów w sprawie neutralności klimatycznej, ocenił, że to element walki m.in. o niższe koszty energii.
21.06.2019

UE: Zapisy ws. neutralności klimatycznej do 2050 r. zablokowane m.in. przez Polskę

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych.
21.06.2019

Spółki energetyczne zapowiadają dostosowanie strategii do PEP

Szefowie największych spółek energetycznych zapowiedzieli podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dostosowanie ich strategii do Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. (PEP)., nad której projektem pracuje ciągle Ministerstwo Energii.
13.05.2019

Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce

Współpraca energetyczna pomiędzy Polską i Skandynawią nabiera tempa. Pozytywne efekty widoczne są na wielu poziomach, z których najważniejsze dyskutowano podczas Polsko-Skandynawskiej Debaty Energetycznej, organizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą (SPCC), pod patronatem ambasad Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Wśród kluczowych aspektów tej współpracy wymieniono budowę gazociągu Baltic Pipe, kwestię odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z ich pozytywnym wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę.
10.05.2019

Tchórzewski: Musimy wydać 70-100 mld zł, by zabezpieczyć energię dla Polaków

Zabezpieczenie potrzeb energetycznych Polaków, w sytuacji stale rosnącego zapotrzebowania na energię, wymaga w ciągu najbliższych ponad 20 lat 70-100 mld zł inwestycji w energetyce i uruchomienia 13-15 tys. megawatów nowych mocy – mówił we wtorek w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.
11.12.2018

Odnawialne źródła energii i cyfryzacja to przyszłość światowej żeglugi

Firma DNV GL opublikowała swoją prognozą rynku morskiego na rok 2050. Jednym z głównym tematów dokumentu jest transformacja energetyczna, która zmieni światową żeglugę przez kolejne dekady.
29.11.2018

Transformacja energetyczna w żegludze szansą dla innowatorów

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL wypuściło swój raport o przyszłości żeglugi Maritime Forecast to 2050. Główny temat raportu to transformacja energetyczna i to, jak ona wpłynie długofalowo na żeglugę.
12.09.2018

Odnawialne źródła energii zmienią światową żeglugę, ale nie zmniejszą jej wpływu na globalną ekonomię

Firma DNV GL opublikowała swoją prognozą rynku morskiego na rok 2050. Jednym z głównym tematów dokumentu jest transformacja energetyczna, która zmieni światową żeglugę przez kolejne dekady.
26.08.2018

Premier: UE nie potrzebuje Nord Stream II

UE nie potrzebuje Nord Stream II, który daje Rosji bardzo silne narzędzia wpływu, nie tylko na europejską gospodarkę, ale i na europejską politykę - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas środowej debaty w PE w Strasburgu.
04.07.2018

Raport: Odnawialne źródła energii zmienią światową żeglugę, ale nie zmniejszą jej wpływu na globalną ekonomię

Firma DNV GL opublikowała swoją prognozą rynku morskiego na rok 2050. Jednym z głównym tematów dokumentu jest transformacja energetyczna, która zmieni światową żeglugę przez kolejne dekady.
21.12.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.