• <

Wynik wyszukiwania - "studia" - Wiadomości

Tajlandia ma w planach korytarz transportowy omijający Cieśninę Malakka

Władze Tajlandii planują budowę trasy, która miałaby stać się konkurencją dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych świata. Na nowy korytarz lądowy mają się składać porty, autostrada oraz linia kolejowa.
01.09.2020

Promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

W piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.
01.09.2020

ISR: Jaki przebieg połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba?

Do 4 września będą trwać konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba.
28.08.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Nowy skład Zarządu PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna informuje, że zakończyły się ogłoszone 10 lipca 2020 r. postępowania kwalifikacyjne na stanowiska Prezesa Zarządu oraz Członka Zarządu ds. Finansowych w PGZ Stoczni Wojennej. 10 sierpnia 2020 r. Rada Nadzorcza w wyniku przeprowadzonego postępowania podjęła uchwałę o rozszerzeniu składu Zarządu II kadencji i powołaniu Pana Pawła Lulewicza, powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu. Zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej spółki z 11 sierpnia 2020 r. swoją funkcję Prezes zacznie pełnić od 24 sierpnia 2020 r.
21.08.2020

Konsultacje dot. koncepcji polskiego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba

Od 18 sierpnia do 4 września 2020 r. trwają konsultacje publiczne wariantów przebiegu połączenia polskiego odcinka Dunaj-Odra-Łaba. Konsultacje otworzyła Pani Minister Anna Moskwa podczas wideokonferencji, w której wzięło udział ponad 40 przedstawicieli samorządów terytorialnych i administracji rządowej z obszaru oddziaływania planowanej drogi wodnej.
21.08.2020

Akademia Marynarki Wojennej: Na co komu dziś bezpieczeństwo w transporcie?

Na kanwie ostatnich wydarzeń do których doszło w porcie w Bejrucie, warto chyba zadać sobie takie pytanie. Temat dotyka nie tylko pracowników firm transportowych i zarządców portów morskich ale również urbanistów, samorządowców, deweloperów czy zwykłych mieszkańców.
20.08.2020

W Gdyni stanie pomnik Tadeusza Wendy - założyciela gdyńskiego portu

Miasto poszukuje wykonawcy budowy pomnika wybitnego inżyniera Tadeusza Wendy. Monument zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady Mola Rybackiego.
18.08.2020

YKP Gdynia powiększa przewagę: relacja z 3 rundy Ekstraklasy [foto]

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.
17.08.2020

Wzmocnienia w Ekstraklasie! - 3 runda Polskiej Ligi Żeglarskiej

Temperatura rośnie przed trzecią, przedostatnią rundą Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend 12 klubów walczyć będzie o kolejne punkty do rankingu. Na czele tabeli znajduje się YKP Gdynia przed Yacht Club Gdańsk i KS Iskra Gdynia.
14.08.2020

Oceanotechnika – złap wiatr w żagle

Polski przemysł jachtowy produkuje ponad 20 tysięcy jachtów rocznie. Polska jest pierwszym w Europie i drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych, producentem jachtów motorowych o długości do 9 metrów.
14.08.2020

Na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pożegnano Piotra Soykę. Spoczął w Alei Zasłużonych

Piotr Soyka został pochowany 12 sierpnia w Alei Zasłużonych na gdańskim Srebrzysku. W ostatniej drodze towarzyszyło mu wiele osób - rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Obecnych było wielu pracowników przemysłu okrętowego.
12.08.2020

Łączył w sobie konsekwencję biznesmena z dużą wrażliwością - wspomnienie Piotra Soyki

Odszedł przedsiębiorca, człowiek z wizją, mający duży wpływ na rozwój regionu - tak piszą o Piotrze Soyce media, którego nagła śmierć zasmuciła wiele osób. W środę, 12 sierpnia, o godz. 14.15 na Cmentarzu Srebrzysko odbędzie się jego pogrzeb. Wcześniej, bo o godz. 11.00, w Katedrze Oliwskiej w intencji Piotra Soyki odprawiona zostanie msza św.
11.08.2020

Gliwice i Gdańsk na podium 2 rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sport Vita Ski&Sail Gliwice (SPO) wygrywa rozegraną w Sopocie drugą rundę 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pozostałe miejsca na podium zajęły załogi Yacht Clubu Gdańsk (YG2) i KW Garland Gliwice (GAR). Liderem rankingu pozostaje załoga z Gdańska.
11.08.2020

Polska Liga Żeglarska na półmetku [foto]

Kolejne 2 weekendy w Sopocie odbędą się pod znakiem kolejnych rund Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend rywalizować będą załogi w 1 Lidze, dla których będzie to druga runda tegorocznych rozgrywek. Ekstraklasa rozegra swoją 3 rundę za tydzień na tym samym akwenie.
07.08.2020

Konkurs Grantowy „Kierunek Port – morze możliwości” na etapie III

Trwa III etap Konkursu Grantowego „Kierunek Port – morze możliwości”, w ramach którego zespoły studentów wraz z opiekunami merytorycznymi tj. KN ISTL Młodzi Portowcy z dr inż. Adamem Kaizer (Wydział Nawigacyjny) oraz Seanovation z mgr inż. Mirosławem Tyliszczak (Wydział Mechaniczny) urzeczywistniają swoje innowacyjne projekty badawcze.
05.08.2020

Dyplomy AMW dla studentów z Kuwejtu

W piątek, 24 lipca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni dyplom ukończenia studiów odebrali absolwenci z Kuwejtu. Przyjechali do Gdyni, aby studiować na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego.
24.07.2020

Pierwszy katamaran serwisowy do morskich farm wiatrowych pod polską banderą ochrzczony! (foto)

W sobotę, 18 lipca w Szczecinie odbyła się ceremonia chrztu katamaranu Baltic Jet. Katamaran należący pierwotnie do niemieckiego Ministerstwa do spraw dróg wodnych sprowadziła i przebudowała pomorska firma Baltic Diving Solutions. Jest to pierwszy katamaran serwisowy do morskich farm wiatrowych pod polską banderą.
20.07.2020

Offshore Wind Consultants otwiera biuro w Polsce

OWC (Offshore Wind Consultants), firma doradcza działająca w branży morskiej energetyki wiatrowej, kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję i otwiera biuro w Polsce, aby wspierać inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Dyrektorem polskiego biura został Łukasz Sikorski.
16.07.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Relacja z pierwszej rundy 1. Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sukcesem Yacht Clubu Gdańsk zakończyła się inauguracyjna runda 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w Sopocie. Podium uzupełniły załogi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych i SportVita Gliwice.
13.07.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Praktyki morskie pod żaglami

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników Akademii Marynarki Wojennej spędzą pod żaglami ORP Iskra. W poniedziałek (29 czerwca) okręt wyszedł z Portu Wojennego Gdynia. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających praktykę marynarską. Pod koniec lipca zmienią ich podchorążowie II roku studiów, którzy z kolei odbędą praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Powrót okrętu do PW Gdynia przewidywany jest na drugą połowę września.
29.06.2020

PRS dzieli się doświadczeniem i wiedzą naukowo-badawczą ze studentami PG

4 czerwca 2020 r. po raz kolejny przedstawiciel PRS - Pani dr Monika Warmowska-Gadzińska, Dyrektor Pionu Naukowo-Badawczego, została zaproszona do wygłoszenia krótkiego wykładu dla studentów Matematyki I i II stopnia Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.
22.06.2020

Sto lat Uniwersytetu Morskiego

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje setne urodziny, a zarazem stulecie szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze Gdyni, studenci, pracownicy oraz mieszkańcy.
18.06.2020

Dni Otwarte Akademii Morskiej w Szczecinie już w przyszłym tygodniu

Akademia Morska w Szczecinie 24 i 25 czerwca zaprasza do siebie w formie wirtualnej. W tym roku nie możliwe było spotkanie się w murach uczelni - co nie oznacza, że niemożliwe jest uchylenie drzwi AM przed przyszłymi adeptami.
17.06.2020

Podchorążowie uczyli się żeglować

Zakończył się pierwszy etap praktyki marynarsko – żeglarskiej podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Obejmował on szkolenie na patent żeglarza jachtowego i odbywał się w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy. Szkolenie było realizowane w 3 grupach od połowy kwietnia. Łącznie w tym okresie praktykę odbyło 97 studentów wojskowych.
17.06.2020

Iskra AMW Gdynia triumfuje w Szczecinie! Relacja z 1. rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej [foto, wideo]

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończyła się w Szczecinie zwycięstwem załogi Klubu Sportowego ISKRA Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ISK) w składzie Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk i Przemysław Kaleta. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) ze sternikiem Rafałem Sawickim oraz Yacht Clubu Gdańsk (YCG) ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.
08.06.2020

Ekstraklasa startuje w Szczecinie!

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędzie się 6 i 7 czerwca w Szczecinie na jeziorze Dąbie. Na starcie zobaczymy 12 załóg klubowych z całej Polski. Tytułu Mistrza Polski broni Gizycka Grupa Regatowa.
05.06.2020

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego prorektorem AWFiS

Tomasz Chamera, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, został powołany na stanowisko prorektora ds. sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
30.05.2020

Kapitan Henryk Jaskuła – pamięć zapisana w eksponatach

14 maja 2020 roku na wieczną wachtę odszedł kpt. Henryk Jaskuła. Kapitan był jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy, który do historii przeszedł dzięki pierwszemu polskiemu (i trzeciemu światowemu) samotnemu opłynięciu kuli ziemskiej bez zawijania do portów.
25.05.2020

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego prorektorem AWFiS

Tomasz Chamera, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, został powołany na stanowisko prorektora ds. sportu na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
22.05.2020

Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego

W tym roku kandydaci na studentów nie będą mogli osobiście przekroczyć murów gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego w ramach Dnia Otwartego. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uczelnia zorganizuje to wydarzenie online. Wszyscy zainteresowani powinni zasiąść przed monitorami komputerów w piątek, 22 maja między godz. 9.00 a 14.00.
22.05.2020

Nautical Institute wprowadza nową edycję Stowaways by Sea - praktycznego podręcznika do spraw bezpieczeństwa morskiego

Pasażerowie na gapę to odwieczny problem żeglugi morskiej, ale zagrożenia, jakie stanowią, oraz potencjalne konsekwencje i koszty znacznie wzrosły w ostatnich latach. Ten popularny, praktyczny przewodnik w pakiecie Maritime Security Suite The Nautical Institute został kompleksowo zaktualizowany, aby uwzględnić zmiany w przepisach i oficjalne wytyczne.
19.05.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.1

Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 należy liczyć się ze wzrostem znaczenia w gospodarce sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów opartych na zaawansowanych algorytmach, co z kolei wiąże się z koniecznością znalezienia rozwiązań prawnych i etycznych, które zminimalizują możliwe negatywne aspekty ww. rozwoju. Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki oraz na szeroko rozumianym rynku konsumenckim, co z kolei stawia nowe wyzwania przed ustawodawcą.
19.05.2020

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem (wywiad wideo)

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

Rusza proces rekrutacyjny w Akademii Morskiej w Szczecinie

Rejestracja online w Akademii Morskiej już dostępna. Jak mówią przedstawiciele uczelni: "Zdajemy sobie sprawę, że tegoroczny nabór będzie nadzwyczajny, tak, jak sytuacja, w jakiej będziemy go prowadzić. Dlatego uspokajamy wszystkich tegorocznych maturzystów: kalendarz rekrutacji będzie dostosowany do terminów matur i ich wyników".
12.05.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Rektor AMS wybrany - Wojciech Ślączka będzie rządził kolejną kadencję

Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS pełnił funkcję rektora Akademii Morskiej w Szczecinie przez ostatnie 4 lata – w kadencji 2016-2020, a 22 kwietnia 2020 r. został wybrany na kolejną kadencję (2020-2024). Głosowanie odbyło się zdalnie - z użyciem bezpiecznego i testowanego wcześniej systemu głosowania elektronicznego.
22.04.2020

Zbigniew Stosio odszedł na wieczną wachtę

17 kwietnia o godz. 21:55 w wieku 72 lat zmarł Zbigniew Stosio Sekretarz Generalny Polskiego Związku Żeglarskiego.
19.04.2020

Dzień Otwarty dla dziewczyn na Uniwersytecie Morskim

Jubileusz 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stał się doskonałą okazją, aby przyłączyć się do największej w Polsce inicjatywy „Dziewczyny na Politechniki!” promującej edukację techniczną i ścisłą wśród dziewczyn.
17.04.2020

Wody Polskie mają nowego zastępcę prezesa

Robert Chciuk został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Wód Polskich ds. usług wodnych - poinformowały w środę Wody Polskie. Chciuk od połowy 2018 r. był szefem RZGW (Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej) w Warszawie.
01.04.2020

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych kształci kadry dla branży morskiej (foto, wideo)

Częścią przemysłu 4.0 jest robotyzacja, która wkroczyła już do wielu branż i zaczyna obejmować kolejne. Według ekspertów, wkrótce roboty pojawią się w każdej z nich, a większość stanowisk pracy zostanie zautomatyzowanych. Dlatego już dziś konieczne jest kształcenie kadr dla przemysłu 4.0., także w zakresie programowania i obsługi robotów. Wychodząc naprzeciw wymaganiom przyszłości, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczy się tam również obsługi d
30.03.2020

Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim na pokładzie Oceanografa (foto, wideo)

Dziś rano, na pokładzie jednego z najnowocześniejszych statków naukowo-badawczych, r/v Oceanograf podpisane zostało porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim. Zakłada ono m.in. wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych. Porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) zostało podpisane w ramach wizyty Prezydenta Islandii w Gdańsku.
05.03.2020

Akademia Morska w Szczecinie REKRUTUJE!

Już w marcu można rozpocząć studia na kierunkach AMS - pierwszego i drugiego stopnia, stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Sprawdź!!
25.02.2020

Eksperci Energi dzielą się wiedzą na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni korzystają z wiedzy i doświadczeń ekspertów Grupy Energa w części profilowanych przedmiotów na niestacjonarnych studiach II stopnia na kierunku Elektrotechnika Wydziału Elektrycznego. Wszystko to dzięki porozumieniu o współpracy podpisanym w grudniu 2018 r.
13.02.2020

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.
06.02.2020

Studentki z Shanghai Maritime University w UMG

Od 1 października 2019 w Uniwersytecie Morskim w Gdyni przebywały cztery studentki z wymiany z Shanghai Maritime University po raz pierwszy w historii współpracy obu uczelni. W semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 podjęły jednosemestralne studia na Wydziale Elektrycznym i na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa.
05.02.2020

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała do zarządu spółki Jana Szewczaka i Adama Buraka

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek dwóch nowych członków zarządu - Jana Szewczaka, który odpowiadał będzie za obszar finansów spółki oraz Adama Buraka, któremu podlegać będzie komunikacja i marketing. Obaj obejmą stanowiska z dniem 3 lutego - podał płocki koncern.
30.01.2020

Akademia Morska w Szczecinie została partnerem MEWO SA

29 stycznia na pokładzie statku badawczo-szkolnego Akademii Morskiej w Szczecinie - Nawigatorze XXI, przedstawiciele spółki oraz uczelni podpisali porozumienie o współpracy.
30.01.2020

Ostatnie pożegnanie komandora Janusza Walczaka

W piątek, 24 stycznia 2020 r. na wieczną wachtę odszedł komandor Janusz Walczak, wieloletni rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, twórca struktur prasowych Marynarki Wojennej RP i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz Dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.
29.01.2020

Konrad Hernik wzmacnia zarząd OT Logistics i obejmuje stanowisko prezesa

Rada Nadzorcza OT Logistics zadecydowała o wzmocnieniu Zarządu Spółki i powołaniu w jego skład Konrada Hernika, który objął stanowisko Prezesa. Radosław Krawczyk, dotychczasowy Prezes Zarządu, pełni obecnie funkcję Wiceprezesa.
16.01.2020

Zagłosuj na gdynianina w plebiscycie Żeglarz Roku 2019

Magazyn „Wiatr” ogłosił kolejną edycję plebiscytu Żeglarz Roku. Do 14 lutego można zagłosować na żeglarza, którego dokonania w 2019 roku wzbudziły największe uznanie. Wśród nominowanych znalazł się gdynianin Michał Burczyński, mistrz świata w żeglarstwie lodowym.
19.12.2019

MOL zaprojektuje bezemisyjnego samochodowca

Czołowy japoński armator, Mitsui O.S.K. Lines (MOL), połączył siły z rodzimą firmą e5 Lab w celu stworzenia hybrydowego samochodowca (PCC) zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz bateriami o dużej pojemności.
17.12.2019

99. Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni [foto, wideo]

9 grudnia br. rektor Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab.inż Janusz Zarębski otworzył uroczyste posiedzenie Senatu z okazji 99. urodzin Uniwersytetu Morskiego. W obchodach udział wzięli pracownicy naukowi uczelni, politycy, samorządowcy, wojskowi, studenci i inne osoby z zaplecza branży morskiej ściśle współpracy z UM w Gdyni. Uroczystość odbyła się pod patronatem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.
10.12.2019

Polska jakość ceniona na całym świecie - poznajcie MEWO. S.A. (wywiad)

Zaczynali w czasie, kiedy morskie farmy wiatrowe były w Polsce tematem nieznanym. Z pokorą uczyli się od doświadczonych graczy na światowym rynku, co doprowadziło ich do pozycji lidera w polskiej części Morza Bałtyckiego. Kim są ludzie biorący udział we wszystkich najważniejszych projektach energetycznych w Polsce, dlaczego warto inwestować w pracowników i dlaczego zna ich cała światowa branża offshore opowiedział nam Paweł Weiner, prezes zarządu MEWO. S.A.
26.11.2019

Nowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie oficjalnie otwarta

Wydział Mechaniczny Akademii Morskiej w Szczecinie ma nową siedzibę. Przeniósł się z Wałów Chrobrego i ulicy Podgórnej. Od teraz będzie mieścił się przy ulicy Willowej, w budynku po dawnym Zespole Szkół Budowy Okrętów.
22.11.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Marek Gróbarczyk ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Marek Gróbarczyk został w piątek powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Andrzej Adamczyk na ministra infrastruktury, a Jan Krzysztof Ardanowski na ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
15.11.2019

MGMiŻŚ powołało Pełnomocnika ds. realizacji Programu Batory

Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej powołał Pełnomocnika ds. realizacji Programu „Batory”. Został nim Ryszard Kwidziński, ekspert branży stoczniowej, b. wiceszef Stoczni Szczecińskiej. Będzie on odpowiadał za intensyfikację prac, dalszy harmonogram i terminową realizację budowy promów.
12.11.2019

I edycja studiów podyplomowych „Morska Energetyka Wiatrowa”

W dniu 8 listopada 2019 r. na Politechnice Gdańskiej miała miejsce uroczysta inauguracja I edycji Studiów Podyplomowych „Morska Energetyka Wiatrowa”, realizowanych pod Patronatem oraz we współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
12.11.2019

Marek Gróbarczyk kandydatem na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Marek Gróbarczyk, dotychczasowy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, jest kandydatem PiS do ponownego objęcia funkcji szefa tego resortu.
09.11.2019

Nowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie

W piątek, 22 listopada o godz. 11:00 odbędzie się otwarcie nowej siedziby Wydziału Mechanicznego przy ul. Willowej 2 w Szczecinie z planowanym udziałem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marka Gróbarczyka, JM Rektora dr. hab. inż. kpt. ż.w. Wojciecha Ślączki, prof. AMS, gospodarza - Dziekana Wydziału Mechanicznego, dr. hab. inż. Zbigniewa Matuszaka, prof. AMS, a także przedstawicieli władz samorządowych.
08.11.2019

Najpiękniejsze żaglowce Zygmunta Chorenia

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z konstruktorem statków Panem Zygmuntem Choreniem przygotowało wystawę czasową pt. "Żaglowce Zygmunta Chorenia". Wystawa pokazuje statki żaglowe i statki innych typów zaprojektowane i współprojektowane przez Zygmunta Chorenia podczas jego pracy w Stoczni Gdańskiej, a potem w firmie "Choreń Design and Consulting".
08.10.2019

Prezydent: Od jakości kształcenia i badań w uczelniach wojskowych zależy bezpieczeństwo, ale i pozycja Polski w świecie

Od jakości kształcenia i poziomu badań prowadzonych w uczelniach wojskowych zależy nie tylko przyszłe bezpieczeństwo, ale również pozycja Polski w świecie - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
30.09.2019

Zmiany kadrowe w 3. Flotylli Okrętów i Morskiej Jednostce Rakietowej

W Siemirowicach w poniedziałek odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków na stanowisku dowódcy Morskiej Jednostki Rakietowej im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Dowodzenie MJR objął kmdr Przemysław Karaś.
30.09.2019

Akademia Morska w Szczecinie nawiązała współpracę z Polskim Rejestrem Statków

Jednym z profitów płynących ze spotkań podczas minionego Kongresu Morskiego jest nowo zawiązane porozumienie między Akademią Morską w Szczecinie a Polskim Rejestrem Statków. 6 września, przy okazji spotkania w Szczecinie, porozumienie z rąk dyrektora pionu okrętowego PRS Grzegorza Pettke odebrał prorektor ds. nauki, dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AM.
12.09.2019

Dwa morza Wojciecha Weissa

"Polski Renoir", artysta wszechstronny, marynista, szczerze morze kochający. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia kolekcję prac jednego z najwybitniejszych polskich twórców okresu Młodej Polski. 12 września 2019 roku odbędzie się wernisaż wystawy "Dwa morza Wojciecha Weissa".
09.09.2019

Gdańska technika okrętowa z gigantycznym potencjałem (wywiad)

Jedno z najnowocześniejszych centrów badawczych w Europie, z olbrzymim potencjałem i możliwościami znajduje się w Gdańsku! Jego pracownicy brali udział w powstawaniu Kormorana czy Ślązaka. O analizach numerycznych jednostek dla Marynarki Wojennej, łączeniu wiedzy teoretycznej z praktyką i o tym, dlaczego prace obliczeniowe mogą na wczesnym etapie wyeliminować wiele błędów opowiedzieli nam Adam Bocian i Rafał Klotzke z Centrum Techniki Okrętowej.
05.09.2019

Borys-Szopa: Do końca roku bezrobocie w granicach 5,2-5,4 proc.

Do końca roku bezrobocie utrzyma się w granicach 5,2-5,4 proc. - powiedziała w środę w Krynicy-Zdroju minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.
04.09.2019

Obchody 75-lecia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej

Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Janusz Kozak, dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz oraz prezes Zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmund Ledwoń podpisali 30 sierpnia list intencyjny w sprawie organizacji obchodów 75-lecia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
03.09.2019

Oficerskie święto na ORP Błyskawicy (foto)

Weszli na pokład jako podchorążowie, a zeszli z niego już jako oficerowie. 35 świeżo upieczonych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni otrzymało awans na swój pierwszy stopień oficerski. Promocja odbyła się w piątek, 30 sierpnia, na pokładzie okrętu ORP „Błyskawica”. Po raz pierwszy w historii ceremonia była połączona z uroczystością ukończenia studiów I stopnia przez podchorążych z Kataru i Kuwejtu. 25 zagranicznych absolwentów na pamiątkę tego wydarzenia otrzymało kordziki honorowe z rąk rektora-komendanta Akademii M
02.09.2019

Zarządzanie ze specjalnością Organizacja i Zarządzanie w Gospodarce Morskiej – nowy kierunek studiów w AM w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie zaprasza pracodawców i pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej do studiowania na nowym kierunku Zarządzanie na specjalności Organizacja i Zarządzanie w Gospodarce Morskiej. Da on absolwentom najnowszą wiedzę o świecie zarządzania i pozwoli zrozumieć, dlaczego każdy może być milionerem, ale nie każdy nim zostaje. Otworzy studentów na nowe horyzonty, gdzie nabyte umiejętności przygotują ich do pracy na stanowiskach menedżerskich średniego i wyższego szczebla w gospodarce morskiej Polski i świata
29.08.2019

Promocja oficerska oraz uroczystość zakończenia studiów przez podchorążych zagranicznych AMW w Gdyni

Promocja oficerska polskich podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz uroczystość ukończenia studiów I stopnia przez zagranicznych podchorążych z Kataru oraz Kuwejtu odbędą się w najbliższy piątek o godz. 11:00. Ceremonie odbędą się na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki promowanych zostanie 35 polskich absolwentów. Natomiast 25 podchorążych zagranicznych otrzyma z rąk Rektora – Komendanta kordzik honorowy Marynarki Wojennej na pa
28.08.2019

Giżycko Klubowym Mistrzem Polski

Giżycka Grupa Regatowa wygrała 4 rundę Ekstraklasy Żeglarskiej w Szczecinie i obroniła pozycję lidera w rankingu Klubowych Mistrzostw Polski. Miejsca na podium skompletowały załogi Legii Warszawa i Yacht Club Jeziorak. W ciągu 2 dni na Jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim rozegrano 22 wyścigi.
26.08.2019

Finał Ekstraklasy w ten weekend

W Szczecinie w sobotę i niedzielęodbędzie się czwarta, finałowa runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Na czele rankingu z równą ilością punktów znajdują się zespoły Giżyckiej Grupy Regatowej i Jeziorak Yacht Clubu wyprzedzając Legie Warszawa o 2 pkt. Regaty odbędą się na jeziorze Dąbie Małe z bazą w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.
23.08.2019

45 lat temu zmarł Eugeniusz Kwiatkowski

45 lat temu, 22 sierpnia 1974 r., zmarł Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
22.08.2019

Politechnika Gdańska uruchomiła studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok
21.08.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju (foto, wideo)

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Przetarg na tzw. inwentaryzacje przyrodnicze dla nowych linii kolejowych prowadzących do CPK

Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na tzw. inwentaryzacje przyrodnicze dla nowych linii kolejowych prowadzących do Portu Lotniczego Solidarność - poinformowano w środę. Jak dodano, umowa zostanie podpisana jesienią. Szacowana wartość zamówienia to ponad 26 mln zł.
14.08.2019

Giżycko wygrywa 3. rundę Ekstraklasy

W Świnoujściu w sobotę i w niedzielę odbyła się trzecia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Wygrała załoga Giżyckiej Grupy Regatowej przed Pogonią Szczecin i Jeziorak Yacht Clubem. Przed finałowa rundą Klubowych Mistrzostw Polski w rankingu Ekstraklasy prowadzą Giżycko i Jeziorak.
12.08.2019

Dublet Yacht Clubu Gdańsk w 1. Lidze Żeglarskiej

Załoga Yacht Clubu Gdańsk – HRM Racing Team zwyciężyła w dwóch pierwszych rundach 1 Ligi Żeglarskiej rozegranych w Sopocie i objęła prowadzenie w rankingu. Liderzy płynęli w składzie Krzysztof Małecki, Bartosz Sadowski, Kacper Olszewski i Rafał Kuszka. Kolejne finałowe dwie rundy za miesiąc w Szczecinie.
05.08.2019

MŚ: Nowy Główny Geolog Kraju powołany

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał z dniem 1 sierpnia nowego Głównego Geologa Kraju, którym został Piotr Dziadzio - poinformował w środę resort środowiska. Dodano, że Dziadzio spełniał wszystkie wymagane kryteria do objęcia tego stanowiska.
01.08.2019

KS Iskra wygrywa, Jeziorak liderem Ekstraklasy

W Gdyni w ramach Volvo Gdynia Sailing Days zakończyła się druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tym razem w dwa dni rozegrano aż 28 wyścigów, w których najlepszą okazała się załoga KS Iskra AMW Gdynia przed Jeziorak Yacht Klub i Giżycką Grupą Regatową. W rankingu po 2 rundach prowadzi Jeziorak przed Iskrą i Legią Warszawa.
29.07.2019

MON: Limit miejsc na uczelniach wojskowych dla podchorążych w roku akademickim 2020/21 to 1 411 osób

Limit miejsc na studia stacjonarne w uczelniach wojskowych, dla kandydatów na żołnierzy zawodowych, w roku akademickim 2020/2021, to 1411 osób - zdecydowało MON. Resort chce, żeby kandydaci na żołnierzy zawodowych mogli się szkolić na czternastu kierunkach.
19.07.2019

Łukasz Greinke i Adam Meller Radiowymi Osobowościami Roku

W zeszłym tygodniu odbyła się uroczysta gala z okazji 74. urodzin Radia Gdańsk. Z tej okazji przyznano wyjątkowe nagrody dla Radiowych Osobowości Roku. Tym razem, tytuł przypadł Łukaszowi Greinke, prezesowi Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, Adamowi Mellerowi, prezesowi Zarządu Morskiego Portu Gdynia oraz Adamowi Orzechowskiemu, dyrektorowi naczelnemu i artystycznemu Teatru Wybrzeże.
01.07.2019

Niewielkie statki wycieczkowe szansą dla rozwoju turystyki w małych portach południowego Bałtyku. Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN (foto, wideo)

Aktywizacja portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych – to główny cel międzynarodowego projektu Small Cruise Ships in South Baltic Destinations (JOHANN). Jego uczestnicy gościli w Gdańsku w dniach 26-28 czerwca na seminarium. Jednym z partnerów projektu JOHANN jest Uniwersytet Morski w Gdyni.
01.07.2019

MON chce zmian w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe

Możliwość wydłużenia terminu składania wniosków o powołanie do służby kandydackiej, zmiana terminu wnoszenia opłaty rekrutacyjnej przez kandydatów na uczelnie wojskowe i wprowadzenie szkolenia sprawdzającego predyspozycje kandydatów do wojsk specjalnych - to niektóre rozwiązania jakie chce wprowadzić MON.
28.06.2019

Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN

W Gdańsku w dniach 26-28 czerwca gościć będą uczestnicy seminarium międzynarodowego projektu JOHANN, zmierzającego do aktywizacji portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych. Temu właśnie celowi podporządkowane będzie czerwcowe seminarium, jego elementem będzie rekonesansowe zawinięcie do Gdańska statku wycieczkowego „Serenissima” w dniu 28 czerwca.
21.06.2019

Mostostal Pomorze: prestiżowe kontrakty i zaufanie światowych gigantów (wywiad)

Mostostal Pomorze SA wykonuje wielkogabarytowe konstrukcje stalowe i aluminiowe na rynku krajowym i zagranicznym. Realizuje głównie projekty dla przemysłu offshore (w szczególności na rynek skandynawski), ale także dla przemysłu: petrochemiczno-rafineryjnego, budowlanego, stoczniowego i infrastrukturalnego. Wykonuje także konstrukcje dźwigowe i specjalistyczne. Miesiąc temu firma wynajęła ponad 1500 m kw. powierzchni magazynowo – biurowej w hali produkcyjnej na Wyspie Ostrów w Gdańsku. O najnowszych, prestiżowych kontrakt
14.06.2019

Wiceszef MON: Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych

Wdrażamy i realizujemy program cyber.mil.pl w siłach zbrojnych - zapewniał we wtorek wiceminister MON Tomasz Zdzikot, który wziął udział w Warszawie w konferencji wiceministrów "Polska Przyszłości".
12.06.2019

Michałkiewicz: Praca jest w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych

Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wzrasta, jednak dla wielu z nich znalezienie godnej i stabilnej pracy wciąż jest wyzwaniem – powiedział w środę wiceszef MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz. Dodał, że podjęcie pracy znajduje się w czołówce potrzeb osób niepełnosprawnych.
05.06.2019

Prof. Krzysztof Wilde nowym rektorem Politechniki Gdańskiej

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, prof. zw. PG został 41. rektorem Politechniki Gdańskiej. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza.
03.06.2019

W Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście trwa rekrutacja na stanowisko prezesa zarządu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście szuka prezesa. Postępowanie kwalifikacyjne w tej sprawie ogłosiła Rada Nadzorcza spółki. Termin składania zgłoszeń upływa 14 czerwca.
29.05.2019

Kraje V4 chcą budować kolej wysokich prędkości

Reprezentujący kraje Grupy Wyszehradzkiej ministrowie transportu bądź ich przedstawiciele podpisali we wtorek w Bratysławie deklarację o połączeniu Polski, Czech, Słowacji i Węgier koleją wysokich prędkości.
21.05.2019

Współpraca Akademii Morskiej w Szczecinie z Zhejiang Ocean University nabiera tempa

Delegacja z Zhejiang Ocean University w Chinach po raz kolejny odwiedziła Akademię Morską w Szczecinie. Robocze spotkanie przedstawicieli chińskiej uczelni z władzami AM w Szczecinie miało na celu ostateczne ustalenie kształtu współpracy między uczelniami, która to ma rozpocznie się już w kolejnym roku akademickim (2019/20).
21.05.2019

Wybory do PE/Zalewska: Chcę się zająć m.in. szkolnictwem branżowym i OZE

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego, promocja edukacji osób dorosłych i energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii – powiedziała w wywiadzie dla PAP minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.05.2019

DB Schenker stawia na młodzież

DB Schenker, wiodący operator logistyczny, zachęca młodzież do podjęcia pracy w logistyce. W oddziałach firmy odbywają się spotkania dla uczniów szkół o profilach spedycyjnych. Uczestnicy mają możliwość praktycznego poznania specyfiki zawodu.
17.05.2019

Studio PEUGEOT Design Lab i stocznia LATITUDE 46 zaprojektowali wspólnie jacht żaglowy

Stocznia LATITUDE 46 zwróciła się do PEUGEOT Design Lab i studia projektowego Michele Molino o nadanie „neoklasycznego” wyglądu jej nowemu, luksusowemu jachtowi żaglowemu. Projektanci PEUGEOT Design Lab uczestniczyli w projektowaniu mostka. Łódź jest przystosowana zarówno do żeglowania w pojedynkę, jak i z załogą. Ergonomia kokpitu umożliwia optymalne sterowanie łodzią. Tofinou 9.7 mierzy 9,75 m i jest przeznaczony do jednodniowych rejsów. Dwa pierwsze egzemplarze jachtu zostaną dostarczone do La Rochelle w czerwcu tego roku.
16.05.2019

PKP PLK ogłosiły przetarg dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego

PKP PLK ogłosiły postępowanie przetargowe na opracowanie wstępnego studium wykonalności dla Wrocławskiego Węzła Kolejowego oraz studium wykonalności dla linii kolejowej C-E 59 na odcinku Święta Katarzyna – Wrocław Muchobór/Wrocław Świebodzki – podała spółka.
16.05.2019

Zmiana warty w norweskim konsulacie w Gdyni

Wieloletniego Konsula Honorowego Królestwa Norwegii w Gdyni Michała Rzeszewicza zastąpiła Weronika Haustein. Jest pierwszą kobietą w Polsce, która będzie pełnić funkcję Konsul Honorowej Królestwa Norwegii. Uroczystość zakończenia misji konsularnej i przejęcia obowiązków odbyła się 9 maja w siedzibie norweskiej firmy DNV GL w Gdyni. Wzięły w niej udział znamienite osobistości, przedstawiciele samorządów. Gdynię reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent ds.gospodarki.
13.05.2019

Emilewicz: Targi pracy w Londynie skierowane głównie do najmłodszego pokolenia Polaków

Oferta targów pracy w Londynie skierowana jest głównie do najmłodszego pokolenia emigracyjnego Polaków z Wielkiej Brytanii - powiedziała PAP szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. To pierwsze tego typu wydarzenie organizowane poza naszym krajem - dodała.
10.05.2019

Największa flaga w Polsce zawisła na świnoujskiej latarni morskiej, ale tylko na chwilę. Wiatr pokrzyżował plany (foto, wideo)

W Świnoujściu to już tradycja. Z okazji Dnia Flagi na latarni morskiej ponownie zawisła największa w Polsce biało-czerwona flaga. Niestety, tylko na chwilę, ponieważ przegrała z wiatrem. Podczas oficjalnej ceremonii flaga zaczepiła się o piorunochron i rozerwała.
02.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Dar Młodzieży ponownie w drodze

"Dar Młodzieży" kontynuuje podróż szkoleniową ze studentami Akademii Morskiej z Antwerpii (Hogere Zeevartschool Antwerpen). Wyszli z Gdyni 30 marca, w 2 dni po zakończeniu rejsu dookoła świata. To już dwunasta praktyka morska na naszej fregacie w historii kontaktów obu uczelni. Zaczęło się w 2008 roku. Komendant Rafał Szymański w środę nadesłał korespondencję z Zatoki Biskajskiej po wyjściu z Vigo. Zamieszczamy jej pełną treść.
18.04.2019

Alan Aleksandrowicz nowym zastępcą prezydenta Gdańska

Prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w poniedziałek przedstawiła nowego zastępcę. Został nim Alan Aleksandrowicz, który od wielu lat związany jest z gdańskim samorządem. Aktualnie jest prezesem Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Obowiązki zastępcy prezydenta pełnić będzie od 6 maja.
15.04.2019

Jędrysek: Administracja geologiczna w Polsce wymaga reformy

W Polsce trzeba zreformować administrację geologiczną – mówi w wywiadzie dla PAP Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek. Jego zdaniem najważniejszą częścią tej reformy będzie powołanie Polskiej Agencji Geologicznej (PAG).
06.04.2019

Wieczna wachta kapitana Jerzego Pszennego

30 marca 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan Jerzy Pszenny. Był jednym z pionierów powojennej żeglugi, jedynym kapitanem dowodzącym dwoma ostatnimi polskimi transatlantykami „Batorym” i „Stefanem Batorym” ( w sumie przez 7,5 roku). Wykładowca i prodziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej. Całe zawodowe życie związał z Gdynią, gdzie mieszkał przy ulicy, jakżeby inaczej, Stefana Batorego.
03.04.2019

Zmiany w składzie zarządu OT Logistics. Jest nowy prezes

Rada Nadzorcza Spółki OT Logistics powierzyła Radosławowi Krawczykowi funkcję prezesa zarządu OT Logistics. W skład Zarządu wszedł również, delegowany na trzy miesiące, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Kamil Jedynak, który będzie odpowiadał za realizację Planu Naprawczego.
26.03.2019

Rekordowa V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

Konferencja Bezpieczeństwa 2019 przyciągnęła wyjątkową liczbę słuchaczy. W sobotę 16 marca w sali koncertowej Portu Gdynia, partnera spotkania organizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, zasiadło blisko 250 osób z całej Polski.
17.03.2019

Zmiany w składzie zarządu Stoczni Gdańsk S.A. i GSG Towers Sp. z o.o.

Rady Nadzorcze Stoczni Gdańsk S.A. oraz GSG Towers Sp. z o.o., producenta wież do elektrowni wiatrowych i konstrukcji stalowych, podjęły uchwały o powołaniu dwóch członków zarządu obu spółek.
16.03.2019

Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

W sobotę 16 marca na w sali koncertowej Portu Gdynia odbędzie się V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa. Hasłem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski będzie "Studia przypadków".
14.03.2019

Olga Nowak członkiem zarządu DB Port Szczecin

11 marca Olga Nowak powołana została na stanowisko członka zarządu DB Port Szczecin sp. z o.o. Kandydatura Olgi Nowak została wyłoniona w drodze przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego.
14.03.2019

Zmarł profesor Eugeniusz Skrzymowski wybitny inżynier okrętowy

8 marca w Szczecinie w wieku 94 lat zmarł prof. Eugeniusz Skrzymowski, wybitny inżynier okrętownik, naukowiec, społecznik niezwykle zasłużony dla rozwoju polskiego przemysłu stoczniowego i Szczecina.
10.03.2019

Emilewicz liczy na podwojenie wymiany handlowej miedzy Polską a Turcją

Mam nadzieję na podwojenie wymiany handlowej między Polską a Turcją w ciągu czterech lat do 10 mld dol. - mówiła w czwartek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
08.03.2019

Premier dla PAP: Emerytura Plus od 2019 co roku; zniesienie PIT dla wszystkich pracowników do 26 lat

Od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu Emerytura Plus; obejmie on zarówno emerytów, jak i rencistów - zapowiedział w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że zniesienie PIT obejmie wszystkich pracowników do 26. roku życia oprócz osób prowadzących działalność gospodarczą. Dodał, że rząd nie planuje nowelizacji budżetu.
01.03.2019

Kobiety ze Stoczni Gdańskiej

„Kobiety ze Stoczi Gdańskiej” – spotkanie pod takim tytułem odbędzie się 11 marca w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznje w Gdańsku. Poprowadzi je Anna Miller, animatorka kultury ui aktywistka. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.
01.03.2019

Była prezes PSSE w zarządzie LOTOS Oil

Była prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zarządzie LOTOS Oil. Aleksandra Jankowska pełni funkcję wiceprezesa zarządu ds. handlu i komunikacji.
22.02.2019

Szef MON powołał wojskowe liceum informatyczne

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powołał Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie. Szkoła, która będzie funkcjonować przy Wojskowej Akademii Technicznej, ma rozpocząć działalność 1 września br.
21.02.2019

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Grupa Fracht AG, globalny operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze przemysłu, stawia na rozszerzenie usług i dalszą, dynamiczną ekspansję na polskim rynku project cargo i usług spedycyjnych. Jego oddział, Fracht FWO Polska, do tej pory zarządzany z poziomu regionu Europy Środkowo-Wschodniej, znacząco wzmocnił pozycję w strukturach Grupy. Zarząd Grupy awansował Andrzeja Bułkę, dotychczas pełniącego funkcję dyrektora zarządzającego, na prezesa zarządu polskiej spółki Fracht.
18.02.2019

Za nami szczecińska edycja festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm

W dniach 9-10 lutego 2019 roku w Szczecinie odbyła się kolejna edycja 8 Festiwalu Filmów Żeglarskich. Tegoroczny JachtFilm gościł w sali koncertowej studia S1 w Radio Szczecin. Patronatem honorowym festiwal objął Polski Związek Żeglarski.
15.02.2019

MON: Więcej studentów-informatyków na uczelniach wojskowych

Resort obrony narodowej przyjmie więcej studentów na uczelnie wojskowe, na kierunki związane z informatyką. Zwiększone limity są jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni - poinformował w piątek wydział prasowy MON.
15.02.2019

XX Konferencja STREFY Ex

Z wielką przyjemnością zapraszamy na Jubileuszową XX Konferencję STREFY Ex, która upłynie pod hasłem „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”. W tym roku spotykamy się w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia.
15.02.2019

Warsztaty dla uczniów w ramach projektu Łap wiatr w żagle!

W grudniu i styczniu 32 uczniów klas ósmych z Gdańska brało udział w cyklu ośmiu warsztatów organizowanych przez Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach projektu „Łap wiatr w żagle!”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków UE z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Jego realizacja ma przyczynić się do rozbudzenia u beneficjentów ciekawości poznawczej, stymulowania intelektualnego, aksjologicznego i społecznego rozwoju, twó
07.02.2019

Szef MON powołał pełnomocnika ds. wojsk cyberobrony

Płk Karol Molenda został pełnomocnikiem ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni. Decyzję w tej sprawie szef MON Mariusz Błaszczak podpisał we wtorek. Zapowiedział także utworzenie szkoły podoficerskiej łączności i informatyki oraz powołanie liceum informatycznego przy WAT.
06.02.2019

Port Gdański Eksploatacja szuka prezesa

Port Gdański Eksploatacja szuka prezesa zarządu. Ogłoszenie w tej sprawie widnieje na stronie internetowej spółki. Kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia do 4 lutego.
29.01.2019

Komisja pozytywnie zaopiniowała kandydata na ambasadora RP w Iranie

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Macieja Fałkowskiego na stanowiska ambasadora RP w Iranie. "Aktywne wspieranie dialogu dot. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie to jeden z priorytetów mojej misji" - mówił kandydat.
17.01.2019

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Poinformowali o tym w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
14.01.2019

Pożegnanie Kapitana Żeglugi Wielkiej

We wtorek, 8 stycznia 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kpt.ż.w Mirosław Łukawski - człowiek niezwykle ważny w historii kształcenia kadr morskich ostatniego półwiecza. Dla wielu wychowanków, studentów odbywających praktyki na naszych żaglowcach, stanowił wzór oficera, kapitana, żeglarza. Marynarz w każdym calu - wiedza, kwalifikacje morskie, ale i cechy charakteru które stawiają go w szeregu prawdziwych autorytetów marynarskiej profesji. Człowiek morza najwyższej próby.
14.01.2019

Podpisano umowę na dokumentację i badania geologiczne dla obwodnicy Szczecina

W piątek podpisano umowę na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z dokumentacją związaną z badaniami geologicznymi dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6 - poinformowały służby prasowe szczecińskiej GDDKiA.
11.01.2019

Stypendium za oceanem od Grupy LOTOS. Wyjedź i ucz się w Ameryce

Do 20 stycznia można wysyłać aplikacje do wyjątkowego programu stypendialnego. Grupa LOTOS ufunduje 2-letnie stypendia na uczelni w Teksasie. Dwójka polskich studentów pogłębi swoją wiedzę z bezpieczeństwa energetycznego, dyplomacji i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Granty to podziękowanie i hołd dla zmarłego w listopadzie 41. prezydenta USA George’a H.W. Busha.
11.01.2019

Kolejna strefa przemysłowa w Gdańsku - rewelacyjna lokalizacja

Trwający od lat rozwój przemysłu a przede wszystkim napływ do Polski licznych dużych inwestycji produkcyjnych sprawił, że stajemy się niejako fabryką naszego kontynentu i musimy sprostać wyzwaniom, które się z tym wiążą. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) dba o inwestorów na każdym etapie działania oraz wspiera polskich i międzynarodowych partnerów by mogli bezpiecznie i z sukcesem inwestować na terenie miasta Gdańska, gdzie sukcesywnie pojawiają się nowe tereny przygotowane pod funkcję produkcyjną i logist
11.01.2019

Pływające domy ratunkiem dla ofiar trzęsienia ziemi? (foto)

Innowacyjny projekt z tureckiej pracowni SO?. Dwaj architekci, Sevince Bayrak i Oral Goktas stworzyli prototyp pływającego domu, który mógłby stać się awaryjnym schronieniem podczas trzęsienia ziemi. Praca powstała podczas Istanbul Design Biennial 2018 i jest odpowiedzią na niewłaściwą politykę budowlaną w Istambule.
07.01.2019

Dwa miasta, dwa wyjątkowe spotkania - zarezerwuj termin już dziś

Z wielką przyjemnością mamy zaszczyt zaprosić na XX Konferencję STREFY Ex, która odbędzie się w Hotelu Hilton w Gdańsku w dniach 3-4 kwietnia 2019 r. oraz na XV Konferencja poświęcona tematyce nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii, metod pomiarowych, optymalizacji oraz bezpieczeństwa eksploatacji instalacji przemysłowych branży paliwowej, chemicznej i energetycznej w dniach 9-10 stycznia w 2019 r. w Hotelu IBB Andersia w Poznaniu.
04.01.2019

Sztormy są coraz silniejsze i trwają dłużej

Szalejący na Bałtyku sztorm, silny północny wiatr powodujący z jednej strony tzw. cofkę, i co za tym idzie podniesienie stanu wód w rzekach, a z drugiej łamiący drzewa i niszczący budynki - tak przywitał nas styczeń 2019 r. O sytuacji pogodowej, działaniach służb, ale też o skutkach zmian pogodowych rozmawiano w programie Wszystkie Strony Miasta (gdansk.pl) z osobami odpowiadającymi za bezpieczeństwo.
04.01.2019

Nowy wiceprezes zarządu Gaz-System

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. podjęło decyzję o powołaniu Krzysztofa Jackowskiego do zarządu spółki. Funkcję tę pełni od 1 stycznia 2019 r.
02.01.2019

130 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski

130 lat temu, 30 grudnia 1888 r., urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – człowiek, który zbudował Gdynię i miał wizję gospodarczego zjednoczenia Polski przez stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
30.12.2018

OT Logistics wdraża plan naprawczy. Waldemar Maj powołany na p.o. prezesa

Rada Nadzorcza OT Logistics zatwierdziła plan naprawczy spółki, którego celem jest poprawa płynności finansowej oraz osiągnięcie w 2020 r. skonsolidowanej rentowności EBITDA na poziomie ok. 10%. Jednocześnie Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa spółki Zbigniewa Nowika. Na jego miejsce, jako pełniącego obowiązki prezesa, Rada Nadzorcza oddelegowała Waldemara Maja, członka Rady Nadzorczej OT Logistics. W skład Zarządu wszedł również Daniel Ryczek, dotychczasowy dyrektor handlowy OT Logistics.
20.12.2018

MIR-PIB ma nowego dyrektora

Decyzją Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dniem 30 listopada 2018 r. funkcję dyrektora w Morskim Instytucie Rybackim-Państwowym Instytucie Badawczym objął dr Piotr Margoński z Zakładu Oceanografii Rybackiej i Ekologii Morza. Zastąpił on dr. Emila Kuzebskiego, który pełnił tę funkcję od 15 sierpnia 2015 r.
11.12.2018

Taki jacht to marzenie wielu osób. Nowy projekt gdańskiej stoczni (wizualizacje)

Nowy projekt Conrad Shipyard. Stocznia z Gdańska zaprezentowała nowy model jachtu – C133S. To siostrzana jednostka odnoszącego już sukcesy C133, zwodowanego w maju tego roku. Stocznia podkreśla, że nowy jacht jest odpowiedzią na stale zmieniające się potrzeby i wymagania klientów.
10.12.2018

Gróbarczyk o MSR Gryfia: Pragnę wszystkich zapewnić, że stocznia rokuje. Posumowanie 3 lat MGMiŻŚ (wywiad, wideo)

Co z Morską Stocznią Remontową Gryfia? Jak przebiegają prace przy budowie promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, kiedy rusza przekop Mierzei Wiślanej i co będzie największym sukcesem MGMiŻŚ? M.in. na te pytania w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl odpowiedział Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W środę w Warszawie podsumował on 3-letnią działalność tego ministerstwa.
07.12.2018

Projektowanie i budowa statków to unikatowa, niszowa dziedzina konstrukcyjna, która powinna być osobnym sektorem wiedzy

Rozmowa z inż. Krzysztofem Czerwińskim z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, członkiem ZRG i delegatem na KZD NSZZ „S”.
26.11.2018

Inżynieria Morska i Brzegowa – nowy kierunek kształcenia na Politechnice Gdańskiej pod patronatem DORACO

Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy nad uruchomieniem nowego, międzywydziałowego kierunku na Politechnice Gdańskiej: Inżynieria morska i brzegowa.
26.11.2018

Wyzwania to ich specjalność - nowe projekty w biurze Havyard (wywiad)

Havyard Design & Engineering Poland to jedno z najbardziej znanych biur projektowych w Polsce. Wszechstronne kompetencje i doświadczenie sprawiły, że stało się m.in. wiodącym dostawcą statków obsługujących farmy wiatrowe. O nowych projektach, recepcie na sukces i współpracy z norweskim liderem w dziedzinie promów z napędem elektrycznym rozmawiamy z Dariuszem Frankowskim, dyrektorem zarządzającym Havyard Design & Engineering Poland.
07.11.2018

Przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W piątek, 9 listopada, w świnoujskim Porcie Wojennym odbędzie się ceremonia przekazania obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Komandor Piotr Nieć przejmie obowiązki dowódcy 8.FOW od kontradmirała Krzysztof Zdonka.
07.11.2018

Pożegnanie dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 5 listopada, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
06.11.2018

Zmiany w Zarządzie CENZIN

Rada Nadzorcza CENZIN 30 października odwołała prezesa zarządu Wojciecha Tyla oraz członka zarządu Sławomira Marcina Czura. Jednocześnie do pełnienia obowiązków prezesa zarządu Rada delegowała Waldemara Humięckiego, wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej CENZIN.
31.10.2018

Szczecin: Bartłomiej Sochański w drugiej turze wyborów prezydenckich

Kandydat Zjednoczonej Prawicy Bartłomiej Sochański na prezydenta Szczecina będzie walczył w II turze z urzędującym na tym stanowisku Piotrem Krzystkiem.
22.10.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.